İLETİŞİM: +90 (530) 371 18 55  -  [email protected]
Facebook: ProfDr Erbil Dursun - Instagram: erbildursun

TurkishEnglishGermanFrenchItalianRussianArabic

Spastik bebek erken tanınmalıdır. Bu, tedavi için çok önemlidir.

Spastik bebek belirtileri genellikle 3 yaştan önce ortaya çıkar ve spastik bebekler sıklıkla yuvarlanma, emekleme, oturma, gülümseme ve yürümeyi öğrenme gibi gelişim basamaklarına geç ulaşırlar.

Birkaç aylık spastik bebekte görülen ilk belirtiler:

Spastik bebekler ilk aylarda göz teması kurmama, parlak, renkli obje ve oyuncaklara ilgi göstermeme ve takip etmeme, ellerini sürekli yumruk şeklinde sıkma, kaslarda sertlik ya da anormal gevşeklik (ilk 1-2 ayda) gibi belirtiler verirler. Olmaması gereken refleksler görülür ve bebek kendini arkaya doğru gererek yay şeklini alır. Emme güçlüğü ve beslenme bozukluğu gözlenen bebeklerde sıklıkla nöbetler eşlik eder ve sosyal gelişim geriliği vardır. Bebek büyüdükçe belirtiler daha da belirgin hale gelir. Mesela hafif bir kasılma olan koldaki kaslar daha da sertleşir ve kasılır.

Spastik bebek belirtileri
Spastik bebek erken belirtileri nelerdir?

Daha sonraki belirtiler:

Yaşıtlarına göre emekleme, oturma, yürüme gibi motor becerilerde geri kalır ya da bunları hiç başaramaz. Öğrenme güçlüğü olabilir. Göz bozuklukları, duyma sorunu, ellerini kullanamama gelişebilir. Salya akması gözlenir.

 

Serebral palsi belirtileri:

Motor gelişim geriliği

Özellikle aile için ilk dikkat çekici belirti bebeğin motor aktivite yönünden gelişme geriliği olmasıdır. Örneğin normal bir bebek 4 aylıkken rahatlıkla başını tutabilir, 6-7 aylıkken oturabilir, 8-9 aylıkken emekleyebilir. Ancak serebral palsili çocuklar bu aktiviteleri yerine getirmede geç kalırlar. Bir çocuk 6 aylık olmasına rağmen hala başını tutamıyorsa muhakkak bir anormallik vardır. Veya yaşına geldiği halde hala oturamıyorsa bu normal değildir.

Veya bir bebek sağ kolunu ve bacağını hareket ettirebiliyor ancak sol kolunu ve bacağını yeterince kullanamıyorsa bu çok önemli bir durumdur. Kollarını iyi hareket ettirme ve bacaklarını kolları kadar iyi kullanmama durumu da olabilir. Yani bebekte uzuvlar arasında bir hareket dengesizliği varsa bu durum serebral palsi lehinedir. Erken davranabilmek için, aile, bebeklerinin motor gelişimleri hakkında bilgili ve dikkatli olmalıdırlar.

Anormal hareketler

Bazı serebral palsi ‘li çocuklarda istemsiz hareketler bulunur. Çocuk belirli bir pozisyonda sabit olarak durmaz. Genel anlamda, atetoid tip serebral palside, bu istemsiz ve ani başlayıp sonlanan, hedefe yönelik olmayan hareketler vardır. Çocuk heyecanlandığında veya anlamlı bir aktivite yapmak istediğinde (örneğin su içmek, çatal tutmak gibi) bu hareketler daha çok artabilir. Beslenme ve emme güçlükleri

Ağız motor aktivitesi iyi olmayan bir serebral palsili bebek annesini ememiyor olabilir. Bu durum dikkat çekici olmalıdır. Veya genel anlamda beslenme güçlükleri, yutma bozuklukları olabilir. Örneğin biraz su içtiğinde çocuk boğukur gibi öksürmeye başlayabilir. Salya akışı yine ağız-dil hareketlerinin yetersizliğinden meydana gelir.

Konuşma bozuklukları

Serebral palside konuşma bozuklukları bulunur. Ağır tutulumlularda konuşma çıktısı bile olmayabilir. Ağızın motor kontrolünün sağlanamaması ile konuşmada yavaşlama, kelimelerin oluşturulmasında güçlük vardır. Genel olarak serebral palsili çocuklarda dudak hareket bozukluğu, çene hareketlerinin azlığı, dil hareketlerinin kısıtlılığı, çiğneme ve yutma fonksiyonlarında gerilik, ağız içi nefes basıncının düzenli olarak oluşturulmaması sorunları vardır.

Tonus ve denge anormallikleri

Serebral palside hipertonisite (spastik tür) veya hipotonisite görülür. Spastik tipte, çocuğun tutulumuna göre, uzuvlarında kas sertlikleri, kasılmaları bulunur. Hipotoniklerde ise tersine kaslar gevşek durumdadır. Serebral palsinin ilk aylarında hipotonisite görülse de daha sonradan durum hipertonisiteye dönebilir. Denge bozuklukları çocuğun yürümesini ve hatta oturmasını engelleyecek düzeylerde olabilir. Uzaysal konum ve koordinasyon bozuklukları önemli sorunların başında gelir.

Postür bozuklukları

Serebral palsili çocuklarda çok çeşitli postür bozuklukları bulunabilir. Leğen kemiğinin simetrik olmayışı, omurga eğrilikleri, kalça çıkığına bağlı postür bozuklukları önemlidir. Ayrıca uzuvlarda çeşitli duruş bozuklukları vardır. Kalça, diz ve ayak bileği eklemlerinde eğrilikler yürümede sorunlara neden olur. Kollardaki postür bozuklukları günlük yaşam aktivitelerini engeller.

HTML gömme mevcut değil.

This Post Has 860 Comments

 1. Hocam bebeğim 9,5 aylk bir aydır oturmaya başldm ama sürekli değil 4-5 saniye oturarak durabiliyor,her hareketi normal bide omzunu kasıyo kollarını ondan ötürü nesnelere uzatamıyo ama ellerini kullanabiliyor sürnüyo emeklemek istiyo ama kollarını kastığı için tam yapamıyor bacaklarına falan masaj yaptığımda eklem seslerini duyorm korkanlı mym çevremde kişler magnezyum demir eksikli falan olabilir dediler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bebeğinizde gelişim geriliği var. Muhakkak incelenmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 2. Merhaba 1 hafta önce dogan kizım ellerini sürekli omzuna cekiyor ve bileklerini omzuna götürüyor bu herhangi bi sorunun belirtisi olabilir mi yardımcı olursanız çok mutlu olurum şimdiden tesekkurler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bunla birşey demek olanaksız. Burada bir sorun var diyemeyiz. Çocuk hekimlerinin kontrolüne devam edin. Bebeğinizi sağlıkla büyütün 🙂

 3. Merhaba hocam kolay gelsin benim sorum şu 1 yaşına geçen giren kız yiğenim hala desteksiz oturamiyor kısa bir süre eğilerek oturduktan sonra düşüyor ve düştüğü gibi da kalıyor sadece ağlıyor emekleme sıralama tutunup kalkma vs yok yurutecte yürüyebiliyor sadece. Bir sorun olabilir mi. Teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun çalışmalarım dolayısı ile cevabım gecikti.
   Yeğeninizde bir gelişim geriliği söz konusu ve elbette sorun olabilir. Böyle bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.

   http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 4. Merhabalar hocam 8 aylık kızım oturabiliyor yuvarlama oluyor geri geri emekleyebiliyor dede gibi cümleler sarfediyor oyuncağını tutuyor oynuyor ağzına götürüyor ama 2 kez gece 2 ay aralikla ağlayarak uyandı ve 10 dakika kadar hiç susmuyor tepki vermiyor kendini salıyor vücudunu bırakıyor 10 dakika sonra normale dönüyor oyuncak bebeklere ve küçük 2 yaşındaki bebeklere vurma saçlarını çekme hareketleri var ve doğduğundan beri mama yerken terliyor çok terliyor hala öyle çok salya akıtıyor tıss gibi sesler çıkarıyor çok korkuyoruz uyku uyuyamıyorum norolojiye randevu aldık sizin görüşünüz nedir

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan ve web sitemde bir sorun olduğundan dolayı cevabım gecikti. Bence de nörolojiye gidin. Bir de çocuk psikiyatristine gitmenizi öneririm. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

 

KAPAT