İLETİŞİM: +90 (530) 371 18 55  -  [email protected]
Facebook: ProfDr Erbil Dursun - Instagram: erbildursun

TurkishEnglishGermanFrenchItalianRussianArabic

Sevgili aileler,

Halk dilinde “spastik çocuk” şeklinde anılan Serebral Palsi, 2000 doğumdan yaklaşık 5 çocukta görülen bir hastalıktır. Toplumumuzda bu hastalık ile ilgili birçok değişik söylenti ve yanlış bilgiler bulunmaktadır. Serebral Palsi’li çocukların aileleri, bu bilgi kirliliğinden dolayı yanlış yönlenmekte ve güç durumlarda kalmaktadırlar. Mevcut bilgi yanlışlıklarını düzeltmek, Serebral Palsi ile ilgili konularda bilgi verebilmek için bu web sayfası hazırlanmıştır.

Öte yandan, Serebral Palsi hastalığı, toplumumuzda ne yazık ki çok suistimal edilen bir konumda bulunmaktadır. Çocuklarımızın çoğuna gereksiz, yetersiz veya yanlış şekillerde uygulamalar yapılmaktadır. Bilinmelidir ki, Serebral Palsi’de sadece basit hareketlerden oluşan egzersiz tedavisi çok eksik kalacaktır. Ülkemizde maalesef ailelere bilinçli veya bilinçsiz şekillerde doğru olmayan mesajlar verilmektedir. Örneğin en sık duyduğumuz yanlışlıklardan birisi, hastalığın bebeklikten itibaren erken tedavisinin gerekli olmadığı yönündeki telkinlerdir. Halbu ki, Serebral Palsi’den şüphe ediliyorsa, bebek doğar doğmaz, tedavi mümkünse kuvözde başlamalıdır. Yine kas kasılmalarının erken tedavileri çok önemli olduğu halde, buna “gereksiz” veya “zararlı” bile dendiğine sıklıkla şahit olmaktayız. Oysa kas kasılmalarının tedavilerine geç başlandığında çoğu zaman iş işten geçmiş olabilmektedir. Serebral Palsi’li çocuğu olan aileler Serebral Palsi tedavileri ve rehabilitasyonu konularında çok dikkatli olmalıdırlar ve güven duydukları tıbbi birimlere mutlaka danışmalıdırlar. Tedavi görecekleri yerlerde, bu hastalıkla ilgili hangi tedavilerin uygulandığını mutlaka detaylı bir şekilde araştırmalıdırlar.

Serebral palsi
Serebral palsi

Burada, Serebral Palsi ile ilgili sık sorulan soruların yanıtları verilmiştir. Hasta aileleri bunları dikkatlice okumalı ve her bir konu ile ilgili bilgi sahibi olmalıdırlar. Böylelikle çocuklarına en güzel yardımı yapmaya başlayacaklardır. Daha sonradan aileler, bilgilerini genişletmeli, çocuklarının tedavi oldukları yerlerde bizzat terapilere de katılmalıdırlar. Unutulmamalıdır ki, Serebral Palsi’nin tedavisinde rehabilitasyon ekibinin her elemanının büyük önemi olduğu gibi, ailelerin de tedaviye katılmaları ve bu tedavileri sürdürmeleri elzemdir. Zaten aile bireyleri de rehabilitasyon ekibinin en önemli elemanıdırlar. Rehabilitasyon ekip elemanlarının büyük eksiklik gösterdiği, çocukların terapilerinin ailelere açık tutulmadığı, hastalık hakkında geniş şekillerde bilgi ve tedavi olanakları sunulmayan tedavi merkezlerinin Serebral Palsi’li çocuklarımıza fazla bir yararı olamayacağı akıldan çıkarılmamalıdır.

Serebral Palsi’nin toplumsal yönü de ülkemizde çok zayıftır. Örneğin çocuklarımızın iyi ve yeterli eğitimlerinin sağlanabilmesi için detaylı çalışmalar yapılmalıdır. Bu konuda ilgili kamu kurumları sorgulanmalı ve gerekli hizmetleri sağlamalarının yolları aranmalıdır. Bu konuda biz sağlık çalışanlarına, hasta ailelerine, sivil toplum örgütlerine büyük görevler düşmektedir.

Bütün sorunlarınız ve sorularınız için bizlere her zaman ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan her türlü problemi gerek telefondan gerekse karşılıklı olarak bizlerle paylaşabilirsiniz. Sizlerin önerilerinizi de bizler paylaşmak isteriz. Başta çocuklarımız olmak üzere, hepinize sağlıklı bir ömür dilerim.

Prof. Dr. Erbil Dursun

HTML gömme mevcut değil.

This Post Has 553 Comments

 1. Hocam mrb benim ablamin kizi bu bahsedilen hastalik ve biz sizinle gorusmek istiyoruz nasil yaninaiza gelebiliriz yuzyuze girusebiliriz tedavi icin

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   0-530-3711855’den randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 2. meraba hocam 4 yasındaki oglum son 1 haftadır basını sag ve sola cevirip öne arkaya gibi hareketler yapıyor kollarını yukarı yukarı kaldırıp boynunu içine cekip kendini kasıyor bazende uykusunda agız salgısı akıyor kendini esnetiyor gibi görünsede hareketleri tuhaf görünüyor bu durumda spastik gibi yada baska bir rahatsızlık düsünmek mümkünmü bu durumda nasıl bir yol uygulamalıyız tedavi için tesekkürler hocam

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle bir pediyatrik nöroloji hekimine görünün.

 3. Merhaba hocam, aylardır aklıma takılan bir soru sormak istiyordum. Anneme doğumdan once hipotiroidi teşhisi konulmuştu ve bu hastalık için bir ilaç verilmişti. Annem verilen ilacı geç kullanmaya başlamış yani bir süre içmemiş. Kontrole gittiğinde doktor hanım annem ilaca geç başladığı için gayet açık bir dille bebek daha doğmadan geri zekalı olduğunu söylemişti. Fakat daha sonraki kontrolde başka bir doktor bir sorun olmadığını belirtti. Kardeşim şuan 9. ayını doldurmak üzere. Doğduktan sonra bir iki gün emmedi fakat daha sonra bu konuda hiç zorluk çekmedi ve şuan kilosu gayet yerinde. İlk aylarda sosyal gülümseme ve göz kontağını gayet iyi kurdu. Fakat yine ilk aylarda ellerini yumruk şeklinde tutuyordu daha sonra onu yapmayı da bıraktı.Şimdi ellerini gayet iyi kullanabiliyor, istediği nesneye uzanıyor ve elimi uzatıp çakmasını söylediğimde çakabiliyor. Motor gelişimi açısından hiçbir sorunla karşılaşmadım. Yani 6. ayında oturabildi ve başını dik tutabildi, 7 ve 8. aylarda yuvarlandı. Ellerinden tutup ilerlettiğimizde almak istediği nesneye gidebiliyor. Destekli bir şekilde ayakta durabiliyor ve kafasının altında yumuşak bir yastık varken oturur pozisyona geçebiliyor. Daha emeklemiyor fakat emeklemeden yürüyebilmenin mümkünatı açısından bunu sorun etmedim ve yüz üstü yatırdığımızda, önüne bir nesne koyduğumuzda uzanmak için ayaklarını ve bedenini hareket ettirebiliyor. Göz takibini iyi bir şekilde yapabiliyor fakat fotoğraflarında hafif bir şaşılığının olduğunu fark ettim. İsmiyle seslendiğimizde veya konuşmaya başladığımızda dönüp bakabiliyor fakat elinde ilgi çekici bir şey olduğu zaman bunu yapmıyor. Ve asıl takıldığım nokta kollarını çırpması. Heyecanlanacağı bir şey gördüğünde veya duyduğunda bunu yapabiliyor. Bazen de kafasını sağa ve sola sallama hareketini yapıyor fakat bir şey gösterdiğimizde bunu sonlandırıyor. Bu hareketini annemle burun sürtme oyunundan sonra olabileceğini de düşünüyoruz ve bazen de kendini ileri geri sallıyor, sonra kendiliğinden duruyor. Son olarak da konuşma açısından gayet iyi. Yani ilk aylarında uuuu, ooo gibi sesler çıkarttı. Bazen agu da dedi. Şimdi ise ‘gel’ ve ‘dedede’, ‘dadada’ diye konuşmaya başladı.Şu ana kadar hiç nörologa gitmeye gerek duymadık fakat şu sallanma, kollarını çırpma ve kafa sallama hareketleri aklımı kurcalıyor. Sizce önemli bir şey var mıdır? Bilgilendirirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Önemli bir şey gibi durmuyor ancak bu aşamada bir çocuk nörolojisi muayenesinden geçmesinde bir fayda var.

 4. Merhaba hocam suan 29 yasindayimS.G spastik kudripelejik sapela hastasiyim 10 yasindan beri sadece dizlerimin ustunde emekliyorum ayni hastalik ablamdada var yuruyemiyorum defalarca denedim olmadi bunun tedavisi varmi her deneyisimde ayaga kalkmayi yere dusuyorum tutmayan ayak bileklerim ari yapiyo arada duzelebilirmiyim ayakta durabilirmiyim artik yardimci olun bana hocam

 5. Merhaba hocam 2 bucuk yasinda premature dogan kizim var cp sekeli teshisi konuldu yurume emekleme yok fizik alıyoruz yürüme calismalari sırasında adimalarini caprazlama atıyor destekli ayakta durmada da capraz sekilde duruyor bunim bi tedavisi varmidir ilerde yuruyebilirmi kızım

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Serebral palsili bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 6. Merhaba hocam kızım doğumda çok az oksijensiz kaldı şuan 9 aylık mr çektik co teşhisi kondu.Dikkatini dağıtınca oturuyor sağ elini kapalı ama artık rahat rahat açıyor iki elinide çok iyi kullanabiliyor.Ayakta durdurup yürüttüğümüzde iki ayağının üstüne tam basıyor ve çok güzel yürüyor.sadece oturmasında problem var.Yürüteçe koyduğumuzda koşuyor resmen beyinsel olarak çok iyi oyuncak için abisiyle kavga ediyor birşey vermediğimizde ağlıyor salıncak var kendisini yerde emekleyerek veya yuvarlanarak yanına giidp ağlıyor beni içine koyun der gibi yabancılarda ağlıyor çizgi film çıkıktığında aeverek izliyor değişyirince hemen ağlıyor

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Anlattıklarınız çok iyi ancak oturma dengesinin olması gerekirdi. Gelişiminin değerlendirilmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 7. hocam merhabalar. benim çocuğum tek yumurta ikizi idi ancak anne karnında 5,5 aylıkken İİTS tanıyla bebeklerden biri öldü diğer bebek doğdu.doğumundan yaklaşık 4 ay kadar bir zaman sonra boynunu tutamama sıkıntısı vardı şimdilik boyun tutamama sıkıntısı %90 oranda düzeldi çocuğumuz 14 aylık olamasına rağmen tam olarak akranları gibi oturamıyor yürüyemiyor hareketleri geriden geliyor ilk başlarda bu hareketleri hiç yok gibiydi zamanla ilerleme oluyor. bu durumla ilgili yapılacak bir tedavi var mı hocam aile olarak nasıl bir yol izlememiz gerekli hocam.
  Saygılarımla .

 8. Iyi günler hocam

  Benim kizim 16 aylik oturamiyor emeklemiyor yürümüyor üst gövdesi cok zayif yani hypoton almanyada yasiyoruz
  Buzamana kadar eg cekildi mrt yani kafasina bakildi kan tahlilleri yapildi ve hepsi normal cikti
  11 aydan beri fizik tedavi görüyor ilerleme var ama cok yavas eline bisey verdigimde tutup hemen geri birakiyor tutmaya gücü yok eline yiyecek bisey verdigimde agzina yönlendirmiyor
  Baska ne tahliler yapabiliriz neler önerirsiniz…

 9. iyi günler hocam. Benim abime ateşli havale sonrası serebral palsi teşhisi konulmuş bir hastadır.Çocukluğunda epilepsi nöbetleri eşlik etmiş ve hareketsizdi.Reahabilitasyon merkezlerinde fizyoterapistler eşliğinde ve zihinsel engelli öğretmenleri sayesinde aşama kaydedebilmiş.Kendi egzersiz uygulayabiliyor,bir yerden tutunarak hareket edebiliyor söylediklerimizi anlayabiliyor,teknolojik aletleri kendısı kullanabiliyor,ezbere yapılan görsel hafıza ile yazma tekniği geliştirilmiş ama hareket olarak bağımlı.Sadee belli bir süre ayakta durabiliyor,kimsenin yardımı olmadan 10 adım felan atabiliyor.şuan 30 yaşında ve biz yürümesi için birşeyler yapmak istiyoruz.Bunun için bir çare varmıdır.Tedavisi,herhangi birşeyi.Şimdiden teşekkür ediyorum

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Hergeçen gün tıp elbette ilerliyor ve yapılacak önemli tedaviler bulunuyor. https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ sayfasındaki yazılarımı lütfen detaylıca okuyun. Yolunuz düşerse görelim abinizi. Geçmiş olsun.

 10. Merhaba Erbil Hocam,

  Ali Efe Demirbilek 3 yaşına girecek ve sizin hastanız. Cp için doğduğundan beri fizik tedavi görüyor, İzmit’te botox uyguladınız fakat henüz bir yol katetmiş değiliz. Medikal park Bahçelievler hastanesinden bir hocamız bu isin çözümünün ABD de olduğunu, yüzde 50 şans verildiğini ve harcamaların yaklaşık olarak 1milyon $ olduğunu söyledi. Bunu nereden biliyorsunuz derseniz bu doktor beyin abd deki Cp li hastaları ameliyat eden doktorlardan gelen mailler neticesinde öğrendik. Biz hastamızın raporunu gönderdik onlarda medikal parktaki doktor beye bu yönde dönüş yapmışlar. Ama sizle birebir görüşmemizde ameliyatı yanlış hatırlamıyorsam 8/9 yaşından önce tavsiye etmemistiniz. Siz sürekli kongrelere katiliyorsunuz acaba yeni bir yöntem mi çıktı ? 1milyon dolar tutarındaki bu operasyonu nasıl degerlendireceksiniz? Yüzde 50 şans tanıdılar oğlumuza, detaylar önümüzdeki hafta elimizde olacak size mail olarak göndereceğim nasıl bir operasyon yapılacağı hususunu. Tekrar görüş paylaşırsanız seviniriz.
  Selam ve Sevgilerimizle

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Serebral palside mucize bir sonuç asla olmaz. Sizin çocuğunuzda bir kez botox uygulanmış sadece ve daha yolun başı. Ali Efe 2 yaş civarında idi ve oturma da yavaş yavaş başlıyordu. Bu yaşta bağımsız oturabilen serebral palsili çocukların yürüme potansiyeli de yüksek oluyor. Sizinle uzunca konuşmuş, birçok konuyu aktarmıştım. Benim böyle 1 milyon dolar tutan bir ameliyat hakkında bilgim yok. Bunun ne ameliyatı olduğunu gönderirseniz fikir yürütebilirim. Ancak serebral palsili çocukta beyin ameliyatı yapılmıyor. Sadece kas/tendon ve kemiklere yönelik operasyonlar uygulanıyor. Beyin için kök hücre çalışmaları yürütülüyor ki bu da emeklme devrinde. Dünyanın her yerinde suistimaller yaşanıyor lütfen dikkatli olun. Geçmiş olsun.

 11. Iyi gunler hocam benim oglum 6 yasinda 1.5 uasinda cp tanisi kondu zor bir dogumdu 36 haftalik hiper tansiyon sebebiyle erken dogum yasadim o zamandan beri tedavi altindayiz fizik tedavi gorduk eskiden kolarini boynunu hic hareket ettiremezken simdi som 1 yildir yeni bir ozel egitime basladik botoks ve hidroterapiden sonra hafif bas kontrolu ve el kol daha iyi hareket ettirmeye basladi zihinseli yok cok şükür algisi gayet iyi ve acik su an kök hucre nakli dusunuyoruz ve kagamiz cok karisik bize yardimci olabilirseniz cok mutlu oluruz ankaradan mi istanbuldanmi baslasak yada hic baslamamalimiyiz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Serebral palside kök hücre tedavisi daha emekleme düzeyindedir ve serebral palsi kılavuzlarında geçmemektedir. çocukta anlamlı bir fark oluşturmayacaktır. Geçmiş olsun.

  2. meraba hocam.Erkek kardeşimin doğum sırasında beynine oksijen gitmemiş o yüzden beyin hücreleri büyük zarar görmüş.Şu anda yürüyemiyor ve rahat hareket edemiyor.aklı dengesi yerinde çok şükür çok akıllı her şeyi anlayabiliyor bizimle konuşabiliyor tabi harfleri net çıkartamıyor ama biz anlıyoruz. Şu anda 10 yaşında yemeğini kendi başına yiyemiyor , tuvaleti gelirse bize söylüyor ve biz yardımcı oluyoruz.Bundan 4-5 yıl öncesine kadar tamamen yatay pozisyondaydı ve kalkamıyordu .Çok uzun zamandır fizik tedavi görüyor.Şu anda oturur pozisyona kendi başına geçebiliyor,bir yere tutunarak ve sabit durarak 1-2 dakika ayakta kalabiliyor ve kendi başına emekliyebiliyor. bu son bir iki aydır da örneğin koltuk kenarına tutunarak ayağa kalkabiliyor tabi bunu yaparken çok zorlanıyor ama sık sık deniyor.çok azimli bu yüzden en ufak bir umut varsa ve tedavi şansımız var ise lütfen bizimle iletişime geçin, çok teşekkürler.

   1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

    Çok iyi gelişmeler bunlar. Görmemde ek faydalar olabileceğini düşünüyorum. Geçmiş olsun.

 12. Mrb hocam benim oglum asfiksi dogdu hemen manuel soguk uygulama baslatildi 12saat snra hipotermi tedavisine baslanilabildi uc gun vucut sogutuldu 4.gun isitildi eegde ufak bi puruz goruldu ama onemsiz bisey oldugu soylenildi yogun bakim doktorlari bi sorun teskil etmiycegini soyleyip norologa yonlendirio taburcu ettiler gazi universitesi kivilcim gucuyener muayne etti bi soeun gormedi yogun bakimda baslatilan fenobarbital ilacini kesmemi soyledi 6.ay kontrolunde bi soeum gorulmedi sbir yas kontrolunu bekliyoruz suan 11 aylik bazi kelimeleri soyleyebiliyo anliyo gozlemliyo algida bi sorun yok istedigi gibi donebiliyorahat tutabildigi bi yer oldumubiraz zorlansada kalkabiliyo hiyi tuttugu bi yer olunca adimliyo ellerinden tuttunca adimliyo ama ayaklari sanki gucsuz tam dik dirayetli basamiyo sarhos gibi sallaniyo zorlaniyo uzerinde durmakda emeklemiyoda sizce bi ayaklarindaki gucsuzluk neden olabilir serabral palsi olma durumu varmi kafasini biraz gec tutmustu asuan desteksiz oturuyo ayaklarinin ustunede 6.aydan snra dik basmaya basladi ccpiniz icin simdiden tesekkur ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Büyük bir ihtimalle serebral palsidir. Serebral Palside sadece çocuğa pasif olarak fizyoterapi yapmak elbette yeterli olmayacaktır. Çok çeşitli ve özellikli tedaviler uygulamak lazım. Bunun için lütfen web sitemi çok dikkatli bir şekilde inceleyiniz. Tüm bu şekildeki çocuklar için yazmış olduğum kılavuzu uygulayabilirsiniz. Google a yazın “ailelere serebral palsi kılavuzu” diye ve lütfen bunu satır satır çok dikkatli okuyup uygulayın. Web sitem de serebral Palsi ile ilgili bir çok televizyon programım da var lütfen bunları da izleyiniz. Ayrıca web sitemin ana sayfasındaki kayan resimlerde yine bebeğinizle ilgili pek çok bilgi var. Bunlara da lütfen bakınız. Yolunuz düşerse göreyim bebeğinizi.

 13. Hocam 11 yaşında 31 haftalık prematüre doğumlu bir oğlum var. Doğumundan itibaren hem nöroloji hem de çocuk doktorunun gözetiminde idi. Doktorlarımız herşey iyi dese de birşeylerin ters gittiği konusunda 6. Aydan sonra emindim. Ara ara kasılmaları vardı. Desteksiz oturamıyordu. CPden şüphelenip fizik tedavi uzmanına gittik ve çocuğunuzun birşeyi yok dendi. Fakat uzattığım bir çikolatayı elini uzatıp aldığında 12 aylıktı. Sonra ritim terapi kurslarına götürdüm evde sıcak tuzlu su dolu küvette masaj yaptım. En nihayetinde 4.5 yaşında yürümeye başladı doktorlarımız bu süre zarfında cp şüphelerimizin doğruluğunu onayladı. dönemsel olarak fizik tedavi aldı. Hiç eeg çekilmedi. Zeka ve konuşmada sıkıntısı yok ama sağ tarafı tek yönlü cp. Sağ ayak ucuna basarak yürüyor ancak tutunmadan merdiven inip çıkamıyor. Şimdiye kadar hep ameliyata ihtiyacı yok durumu çok hafif denmişti. Ancak son fizik tedavi için yaptığımız doktor ziyaretinde aşil tendonu uzatma ameliyatı iyi olabilir dendi. bu ameliyatların riskleri yada yerine yapılabilecek daha az riskli bir yöntem var mıdır? Sizin oğlumu görmenizi isterim ancak sivastayız ne kadar sıklıkla İstanbul’a gidip gelmemiz gerekir? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim…

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Sizin de belirttiğiniz gibi uzun yıllar teşhis bile konulamamış şimdi de ameliyat deniyor. Ameliyat cp’li çocukta büyüme tamamlanaıncaya kadar ertelenebilir. Erken operasyonların hem mükerrer operasyonlara ihtiyaç hasıl etmesi hem de eksik/yanlış operasyonların sakıncaları yönünden riskleri çok fazla olabiliyor. Çocuğunuzun dikkatlice değerlendirilmesi ve gerekli tedavi planının çizilmesi gerekmektedir. Geçmiş olsun.

 14. Hocam merhaba..benim 11 aylık kızım var.sorunumuz ayaklarının üzerine basmıyor emekleme yok yüz üstü yatırdığım da haraket etmiyor..ama ellerini kollarını güzel kullanio konuşma çabası var kilosu beslenmesi güzel dikkati gayet iyi benim gösterdiğim bi oyunu hemen oda yapabilir..8 aylıkken beyin mr ı çekildi fizyolojik bi dilatasyon var önemsiz dendi..iki gün önce gene gittik çocuk nöroloji bölümüne gene mr çekildi sonucu daha çıkmadı..ortapedi muayene etti bi sorun yok dedi..romatoloji bazı tahliller istedi bi sorun yok dedi…acaba basmama nedeni serebral palsi olabilir m? Bunun teşhisi için mr yeterli mi yoksa başka bi tahlil mi gerekli ?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan dolayı cevabım gecikti. Evet olabilir. Fiziksel ve mental gelişiminin dikkatlice sorgulanması ve muayene edilmesi gerekiyor.

 15. Merhaba hocam,
  Benim oğlum 2,5 yaşında. Sol ayakta kasılma ve içe basma var. 11 aylıktan itibaren bir profa götürüyorduk, 3 ayda 1 ortopedik bot yazdı ama fayda görmedik. Bot iyi gelmezse botoks yapicam dedi. Fizik tedaviye gerek yok dedi. 2,5 yaşıni doldurunca başka doktora götürdük cp dedi. Ama ayak dışında hiçbir problemi yok. 17 aylik, yürüdü, koşuyor, zıplıyor. Merdiven kendi inip, çıkıyor. Yemeğini kendi çatal, kaşık kullanarak yiyor. Soldaki kasılma ve içe basma dışında bir sikayetimiz yok. Düzgün basmadigi için çok düşüyor. Cp diyen doktora norolojiye götüriymmi dedim gerek yok dedi. Ben ne yapabilirim?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Böyle bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 16. SAYIN HOCAM OĞLUM 9 YAŞINDAYKEN GÖZ SEYİRMESİ İLE BASLAYAN RAHATSIZLIK NÜKSETTİ BEN BUNU BURSA ULUDAĞ HASTANESİNE PRF. DR. ENDER KOFRALI HOCAMA GÖTÜRDÜM BEYİN ANJİYOSU YAPILDI BEYİN LEZYONLARININ BİR KISMI BİR ARAYA TOPLANMIŞ BENİ MARMARA ÜNİVERSİTESİNDE PROF. TÜRKER KILIÇ BEYE YÖNLENDİRDİ ONDANDA BİR SONUÇ ALAMADIK VE DAHA SONRA DA PROF DR MEHMET ÖZEK LE GÖRÜŞTÜK VE HASTAMIZ O ZAMAN HASTAMIZ 9 YAŞINDAYDI BİZE MEHMET BEY LEZYONLAR BEYNİN ORTASINA TOPLANMIŞ MÜDAHALE EDEMEYİZ FAKAT ÇOCUĞUN SAĞLIĞI İYİ FAKAT İLERLEYEN ZAMANDA HASTANIN SOL KOLUNDA GÜÇSÜZLÜK HAREKET KISITLIĞI OLACAK DİYE SÖYLEDİ VE DEDİĞİ GİBİ OLDU ŞUANDA NÖBET ATAKLARI DA BAŞLADI NÖBET ANINDA SOL KOL SOL AYAKTA KALP ATIŞI GİBİ TİTREME VE SEKME OLUYOR DAHA SONRADA PRF. DR. SAVAŞ CEYLANA DA GÖTÜRDÜM ODA BİR ŞEY YAPAMAYACAĞINI SÖYLEDİ ŞU ANDA HASTAMIZ 18 YAŞINDA BANA SİZİ ADAPAZARI’NDAN HASTANIZ OLAN AHMET CELAL CABBAR KARDESİM ÖNERDİ EMAR BİLGİLERİ : HASTANIN TETKİKİ 07/07/2015 TARİHLİ KRANİAL MR İNCELEMESİ İLE KARŞILAŞTIRMALI DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.
  SEREBELLAR HEMİSFERLER VE PEDİNKÜLLER, VERMİS, PONS MEDULLA OBLANGATA VE MEZENSEFALON TABİİDİR.
  BAZAL SİSTERNALAR AÇIKTIR.
  4. VENTRİKÜL NORMAL KONFİGÜRASYONDADIR.
  MASTOİD KEMİK HAVALANMASI TABİİDİR. 7. VE 8. SİNİR KOMPLEKSİ İLE ORTA KULAK YAPILARI NORMAL OLARAK DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.
  BİLATERAL İNTERNAL VE EKSTERNAL KAPSÜL, TALAMUS, KAUDAT NÜKLEUS VE BAZAL GANGLİONLAR NORMAL SİNYAL ÖZELLİKLERİ İLE İZLENMEKTEDİR.
  OLGUDA KORPUS KALLOZUM GÖVDE KESİMİ İNCE GÖRÜNÜMDEDİR.
  SAĞ SEREBRAL HEMİSFER FRONTOPARİATEL LOBDA İZLENEN GENİŞ AV MALFORMAYONA AİT GÖRÜNÜM BENZERDİR. ÖNCEKİ İNCELEME İLE BENZER ŞEKİLDE SAĞ LATERAL VENTRİKÜLDE KİTLE ETKİSİNE BAĞLI İZLENEN HAFİF KOMPRESİF GÖRÜNÜN VE ORTA HAT YAPILARINDAKİ ŞİFT BENZER GÖRÜNÜMDEDİR. BUNUN DIŞINDA,
  SEREBRAL KORTİKAL SUİKUSLARIN VE SYLVİAN FİSSÜR DERİNLİKLERİ NORMALDİR.
  DURAL SİNÜSLER AÇIKTIR.
  SELLA VE PARASELLAR BÖLGE TABİİDİR.
  HER İKİ İNFERİOR KONKA HİPERTROFİK GÖRÜNÜMDEDİR.
  DOKTOR BEY LÜTFEN İNCELEYİP BİR CEVAP YAZARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. HAYIRLI GÜNLER, HAYIRLI RAMAZANLAR.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan dolayı cevabım gecikti. Öncelikle nöbetleri kontrol altına almak önemli. bunun için nöroloji hekiminin kontrolünde kalın. Öte taraftan MR bulguları yanısıra muayene bulguları çok önemli. Bakmak gerekir. Geçmiş olsun.

 17. 13 yaşında prematüre bir kardeşim var bu yaşa kadar çok ameliyat oldu fizik tedavi görüyor ama kas eksikliği giderilemiyor psikolojik olarakta iyi olduğu söylenemez yurt dışında serebral palsi için tedavi var mı acaba?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bizler ABD ile birlikte çalışıyoruz. Yurt dışında yapılanlardan daha fazlasını yapıyoruz. Görüp kardeşiniz hakında ne yapılabilir bir plan yapmamız gerekir. geçmiş olsun.

   1. Iyi günler hocam benim 2 yaşında cp teşhisi konmuş kızım var haftada 4 gün terapi alıyor terapistinin dediği ve benimde farkettigim şey kendini geriye çok atiyo bir yere ilgisi olduğunda yada dikkatini bir yere verdiğinde çok rahat oturabiliyo ayağa kalkmayi cok seviyo ve bi anda kendini saliyo. Bu geri atmalari ve kendini salmalari için ne yapabiliriz. Teşekkürler.

   2. Slm benim babam 2 hafta önce beynin sol tarafında pıhtı atmasından dolayı sag tarafi felc kaldı ve konuşamıyor konusma ne kadar gelir konistuklarimizi anlıyorum ayrıca felc ne kadar duzeltilir sizin onereceginiz bir tedavi yöntemi varmı konusma geri getirilirmi

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Lütfen öncelikle https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://www.felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız.Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

     https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
     https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
     https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
     https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
     https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
     https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 18. iyi günler hocam ben size Çanakkale’den yazıyorum geçende de yazdım ama cevap alamadım.Cevap verirseniz çok sevinirim.benim yiğenim 14 aylık oldu. ama hala desteksiz oturamıyor ayalarının üzerine kaldırınca bazen basıyor.eline aldığı bir şeyi ağzına götürmek bilmiyor,adını söyleyince dönüp bakmıyor ama sese gürültüye bakıyor kollarının duruşu ve fonksiyonları normal değil.ama İzmir Behçet uz hastanesine gidiyorlar.bütün tetkikleri yapıldı hiç bir şey çıkmıyor deniyor MR ve emg çekildi bir sürü tahliller yapıldı fakat bir sonuç yok ne yapacağımızı bilmiyoruz.Ben çok araştırdım Serebral Palsi’den şüpheleniyoruz fakat doktor bu teşhis için henüz erken diyor. Biz sizinde görmenizi istiyoruz. Bize bir yol gösterin.Cevap verirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.İyi Günler..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Serebral palsi için teşhis erken demk çok yanlış. Serebral palsinin tedavisine biz preamatüre bebeklerde küvöde başlıyoruz. ​
   Serebral palsili bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 19. Merhaba, hocam 6 yasında sp hastası kardesim var desteksiz oturamıyor koltultan sürekli kayıyor, yerde çok yavaş sürünüyor, ayakta biz destekledıgımızde 10 adıma kadar yuruyor birde çok zayıf yani neler tavsiye edersınız ?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Serebral palsili bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 20. Hocam merhaba benim 3 yaşında cp bir oğlum var.30 hafalık doğdu 38 gün küvezde kaldı.Hastanden çıktıktan sonra nöroloji dr götürdük herhangi bir olumsuz bir şey demedi ta ki 13 aylıkken havale geçirdi bunun üzerine eeg istediler temiz çıktı 18 aylıkken olduğunda sol kolda hareket kısıtlılığı ve sol parmak ucu basması olduğunda nöroloji dr mr istedi ve mr sonucunda doğuma bağlı oksijensiz kaldığını beynin sağ tarafının bir damarının tıkalı olduğunu bunun için sol tarafının etkilendiğini fizik tedavi görmemiz gerektiğini söylediler 1,5 senedir uğraşıyoruz bir cihaz kiraladık 45 günlüğüne 4.000 tl parayı bulup buluşturup eve kurdurduk yalnız faydasını göremedik baktık ki bunun sonu yok o fizyoterapisti bıraktık şimdi başka bir yere gidiyoruz biraz daha iyi ama hala parmak ucu basması devam ediyor demişsiniz ya gereksiz tedaviler masraflar diye o yüzden bunları yazdım botoks gereklimidir çeşitli afolu botlar kullanmalımıyız gece ateli bunlar gerekli mi yoksa bizim evde uygulayacağımız fizik tedavi hareketleri mi daha önemli?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   ​Serebral palsili bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 21. İyi aksamlar hocam serablal palsi teşhisi konulmus bir oglum var 3.5 yasinda Sol kol ve Sol ayakta sorun var. Sol ayak parmak ucu basıyor el de tam açılmıyor. Kas kısalığından dolayı gevsetmi veya botoks yapilabilinecegi söylendi ama her hekim farklı yaklaşıyor. Hem maddi hem manevi çöküntü yasiyorum. Bilgi verirseniz sevinirim.

 22. Hocam merhabalar. Öncelikle tüm soruları yanıtlamaya çalıştığınız için teşekkür ederiz. Kızım 29 haftalık 1170 g doğdu. 66 gün yoğun bakımda kaldı. 1860 g taburcu oldu. Düzeltilmemiş 7 ay 16 günlük. Destekli bir süre oturabiliyor takiben devriliyor. Eline oyuncak verdiğimizde bir süre tutup bırakıyor. Yatarken kollarından tuttuğumuzda kendini çekip ayağa kalkabiliyor. Sıralı adım atabiliyor. Anne babasını tanıyıp yaklaşınca eliyle uzanıyor. Sol elini daha sık kullanıyor ama sol kolunun üstüne yatırılıldığında ya da sağ eline cisim verince sağ elini de kullanıyor. Genel olarak göz teması mevcut. Ek gıda olarak püre sebzeye başladık. Şu an 5600 g. Problemimiz;
  1- Çenesini devamlı gövdesinde tutuyor. Bu pozisyonda gözlerini beyazı görülecek şeklide aşağıda sabit tutuyor. seslenince bakmıyor. Elimizle kafasını kaldırmaya çalıştığımızda kuvvetlice direnç gösteriyor. Yüz üstü yatırdığımızda kafasını kaldırabiliyor. Yorulunca bırakıyor.
  2- Etrafında dönemiyor. Çaba var, belini döndürüyor ama vücudun tamamını döndürmede başarısız.
  3- Zaman zaman dalıyor. Tek noktaya sabit bakıyor.
  4- Zaman zaman bacaklarında titreme oluyor.
  Tavsiyeniz ya da tespitinizi paylaşırsanız seviniriz.
  İyi çalışmalar.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu söylediklerinizde bazı sıkıntılar olabilir. Detaylı mentaL/motor değerlendirme yapılmalıdır diye düşünüyorum. Bu arada web sitemde serebral palsi bölümünü inceleyin. Sağlıklar dilerim.

 23. Merhabalar 42 günlük bir çocuğum var doğumdan sonra havale geçirdi ve 21gün yoğun bakımda yattı ilk mr ultrasonunda beyin eeg si temiz çıktı dün gittiğimiz doktor tekrar ultrason istedi ultrason sonucu şöyle
  Kranial usg incelemesinde

  Ve tribünler sistem orta hat ve normal genişlikte izlenmektedir
  Bilader kuruldu pleksuslar doğal görünümde izlenmiş olup;gross sonografik patoloji (kestik lezyon) saptanmamıştır

  Beyin parankiminde sağ kaudat nukleus düzeyinde yaklaşık 8 mm çapında kestik yapı,sol frontoparietal düzeyde yaklaşık 30x17x17 mm’lik alan içerisinde minimal kistik açıklıklar dikkati çekmiş olup ;optimal demonstrasyon için Mr inceleme önerilir

  Bu verilere göre değerlendirirmisiniz saygılar

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle çocuğunuzun muayene ile değerlendirilmesinin çok önemli olduğunu belirtmek isterim. US sonucuna göre MR önerilmiş. Çocuk nöroloğuuz planı yapacaktır. Bizim de görmemiz gereklidir. Geçmiş olsun.

   1. Hocam 2,5 aylık oğlum var.. Kucagıma aldıgımda kafasını sürekli geriye atıyor, arkaya bakmaya çalışıyordu.. Çocuk nörologuna götürdüm.. Fiziki muayenesi temiz çıktı ancak doktor bebeğimin ayagını yere bastırdıgında adım atması gerektiğini ancak bebeğimin bunu yapmadıgını söyledi.. Takip edelim dedi.. Eve getirdiğimde 1-2 kez adım atma refleksini yaptı ama şimdi ne zaman dik tutsam adım atmıyor… Bugun de uyku sırasında ellerini istemsiz sallamaları var. Uykuya tam dalamadıgı için mi yapıyor yoksa rahatsızlıktan mı bilmiyorum ama çok korkuyorum… Sizce ne yapmalıyım.. Şimdiden teşekkür ederrim…Saygılar

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Öncelikle belirli bir süre takipte kalmalı bebeğiniz. Sizle konuşmak ve bebeğinizin detaylı mental/motor gelişiminin değerlendirilmesi önemli. Sağlıklar dilerim.

 24. Merhaba sayın hocam.çocuğum 9 aylik.doktorumuz % 80 sipastik engelli olduğunu söyledi.29 haftalık doğdu.40 gün ķüvezde kaldı.gözlerinde kayma var.destekli oturuyor.ellerini yumruk yapıyo.bazen açıyor arada bi.diş çıkarmadı henüz.anne baba diyo.dede diyo.bilgilendirebilirmisiniz.

 25. Merhabalar. Ikizlerim 3 eylul 2016 da 30+1 haftalik 1485 gr ve 1510 gr olarak dogdular. 30 gun küvözde kaldilar. Beyin kanamasi ya da nöbet gecirmediler. 3 ayda bir nöroloji doktoruna gidiyoruz. Dun doktorumuz hafif aksiyal hipotoni var ama cok onemli degil dedi. 3 ay sonra yine gelin dedi. Sizce bu serebral palsi belirtisi olabilir mi. Nasil bi yol izlemeliyiz ve almamiz gerekn onlemler yapmamuz gereken egzersizler var mi acaba tsk ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Evet serebral palsi olabilir ancak sadece bir ihtimal dahilinde. Ayrıntılı Motor/mental gelişim değerlendirilmesi ve muayene bulguları çok önemli işaretler verir bizlere. Böyle bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz veya bunu ilerisi için düşünüyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

  2. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Evet serebral palsi olabilir ancak sadece bir ihtimal dahilinde. Ayrıntılı Motor/mental gelişim değerlendirilmesi ve muayene bulguları çok önemli işaretler verir bizlere. Böyle bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz veya bunu ilerisi için düşünüyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 26. Iyi günler hocam suan 28 aylık bi oğlum var selebral palsi hemipleji teşhisi konuldu beynin sağ tarafından ufak bi kanama olduğu icin sol kol ve sol ayakta problem yaşıyoruz kolda kasılma ayakta da parmak ucuna basma.rehabilitasyon merkezine gidiyoruz Tedavi olarak başka neler tavsiye edersiniz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   ​Serebral palsili bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 27. Hocam iyi günler. 25.02.2016 da 27 haftalık 815 gr doğdu oğlum 88 gün küvezde kaldı çıktıktan sonra hiç aksatmadan her ay düzenli nöroloji dr na götürüyordum iyi olduğu söyleniyordu ve dr görevden alınınca başka dr a gittik bize önce sp bulguları var dedi.Düzeltilmiş 1 aylıkken başını tutabiliyordu hala tutuyor düz. 6 aylık olduğunda sağ el seçimi yapıyordu sol eli genelde kapatıyordu kolunu bileğini hiç bükmeden hareket ediyordu ve dönmüyordu bununla ilgili gayretide yoktu destekli oturabiliyordu doktorumuz sol el ve sağ ayak da sertlik var dedi çaprazlama. Eeg çekildi temiz çıktı mr sonuçlarında da Bişey görülmedi fizik tedavi uzmanına yönlendirdi erken tedbir amaçlı dedi.fizik tedavi uzmanı evde egzersiz önerdi bizi almaya gerek duymadı ben en azından haftada 1 günde olsa katılmak istediğimi söyledim 9. Seansımız bitti evde sürekli 2 saate bir sıkmadan oyun oynar gibi egzersizleri tekrar ediyoruz şuan kendi dönüyor ellerinin ikisinide aktif kullanıyor oturuyor fakat hala oturmada denge kuramadık hareket edince devriliyor ayaklarının üstüne basıyor hatta zıplıyor adımlamaya başladık emeklemeye çalışıyor kelimelerimiz var. Ama içim çok rahat değil araştırıyorum çaprazlama durumla ilgili hiçbişey bulamadım ve sağ ayak tam basıyor söylenildiğinin aksine sol ayağı parmakları içe kıvırıyor arada sürüyor. Mesela babasını görünce çok heyacanlanıyor elleri inanılmaz titremeye başlıyor ya da gece uykusundan aç uyandığında titriyor elleri.tutunarak durmuyor hiçbiryerde hemen iki eli havaya kaldırıyor ve bu aralar bu sefer iki eli de ara ara yine kapatmaya başladı. Acaba yanlış yönlendiriliyor olabilirmiyiz sol el sağ ayak egzersizi yaparken acaba sorun sol ayak yada ellerdemi bize bir tanı koyulamadı henüz ve ne yapacağımı bilemiyorum çok endişeliyim bebeğime faydalı bişeymi yapıyorum yoksa eksik bilgiden kaynaklı eksik tedavimi görüyor bilemiyorum ne yapmalıyım lütfen tavsiyede bulunun bize

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle biraz sakin olmanızı öneririrm. Bebeğinize kolay kolay bir zarar veremezsiniz. Anlattıklarınızda bazı çok güzel gelişmeler var. Çocuğunuzun motor ve mental gelişiminin detaylıca değerlendirilmesi ve eksik konularda destek olunması gerekiyor. Tabii ki muayenesi de çok önemli, buradan elde edilecek bilgileri iyi değerlendirmek gerekir. Lütfen https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ adresindeki yazılarımı dikkatlice okuyun (sol sütunda onlarca başlık var bunları tıklayarak bilgi sahibi olun). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 28. Hocam mrb benim 2 yaş 4 aylık bir kızım var kendini kasiyor desteksiz oturamiyor ve çok titriyor konusamiyor bazen tek kelime çıkartıyor ne söylesek ona anlıyor kafanı sağlayarak cvp veriyor bize nürolojiye gütrdm Mr çektiler bişeyi yok diyor hangi doktora gütrdm ise bizlik bişi dil diyor çaresizim fizik tedavi sin de yatirdim onu 1 ay tedavi gürdü doktorlar bizi geri gönderdiler Botoks inesi yapın diyor ve burda yapmıyor lar ankara da yapıyorlar ne yapmam gerekir çocuk un hastalığına tesis koymadilar hastalığı ne ola bilir

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Böyle bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailey teşhisi söylüyorum ve ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla botox yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.

 29. Hocam gereksiz mesgul etmekten cekinerek icim hic rahat olmadigindan yaziyorum 17 aylik bir kizim var 14.5 kilo bebekligi iri ve kilolu bir bebek olarak gecti.suan hala bagimsiz yuruyemiyor 8 9 adim atiyor sonra dengesini kaybediyor diger cocuklar gibi oturarak degil tum vucuduyla geri dusuyor.emeklemiyordu onada yeni basladi komando gibi daha cok kollariyla cekerek.3-4ay oncede 5 6 adim atip dusuyordu hic ilerletemedik dustu korktu elimizden tutmadan yurumemeye basladi.suan bazen biraz daha uzun bagimsiz yuruyor ama sonra mutlaka geri atiyor kendini.bi yerlere tutup kalkmiyor biz dik tutunca yurumeye basliyor.koltuk kenarina biz koyarsak tutunarak ilerliyor.kendi kalkamiyor.denge sorunu oldugunu dusunuyorum ister istemez.cok uzun oturup oynamayada yeni basladi sayilir.onceleri hep yatma egilimi vardi oturtsakta kisa surede uzaniyordu isteksizdi.bacaklari yatis pozisyonunda cok hareketli tamamen iki yana aciyor havaya kaldirip ileri geri salliyor yada ayakkarini surekli agzina aliyor kilosuna ragmen cok esnek.cevremizdekiler kilolu ve tembel oldugunu soyluyor sorun yok diyorlar cocuk drumuzda dahil ama bir cocugun tembel olmasini benim aklim almiyor diger el becerilerinde yemesinde bi sıkıntı yok kendi yemek yiyebiliyor oyuncaklarla oynuyor kelime olarakta net anne baba dede bay bay cici ve yasini sorunca bir diyor.mama gel al atti gibi kelimelerde soyluyordu onlarida birakti.kendince uzun cumleler kuruyor ama anlamli degil anne veya baba diye seslenip baya biseyler anlatiyor mesela.sosyal durumu normal bence cok mutlu bir cocuk cocuklarla oynuyor esya alisverisi utanma sevinme bunlarda sıkıntı yok.bide dikkatimi ceken heyecanlandiginda ellerini karnina vurup yada yukardan asagi pompa yapar gibi bi heyecani oluyor kucuklugunden beri defalarca anne diyor cok heyecanla o anda.sizce bir sorun varmi ne zamana kadar tam bagimsiz yurumeli dustugunde kalkabilmeli nereye bas vurmaliyim bunlar bir sorunun isaretimi gec kalmamak adina yardiminizi rica ediyorum.Saygılarımla

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle bir çocuk nöroloğuna gidin. Yolunuz düşerse bizler de görelim. Geçmiş olsun.

   1. İyi günler. Benim 11 yaşında Bi kız kardeşim serebral palsili. Konuşması ve yürümesi yok. Sizden bilgi almak istiyorum neler yapılabilir. Yardımcı olur musunuz

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Serebral palsili bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
     https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
     https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
     https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
     https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
     https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 30. Hocam iyi akşamlar. 19 aylık düzeltilmiş 17 aylık sp hastası bir oğlum var. Diplejik ve 9 aydır fizik tedavi alıyoruz. Afo kullanıyoruz 2 aydır. Afo ile birlikte de parmak ucu yürümemiz devam ediyor. Emekleme tutunup kalkma ve sıralamalarımız seri bir şekilde mevcut destekli bir şekilde yürüyoruz ama parmak ucu. 2 yaş öncesi botox önerilmedi bekleyelim denildi. Size öncelikli sormak istediğim botox öncesi yürüme analizi yapılması gerektiğini yazılarınızda okumuştum. 2 yaşında bir çocuğun yürüyüş analizi yapılmalımıdır net basma olmadığı içim alınan sonuç verimlimidir. Haziran’da 2 yaşımız doluyor ozamana kadar beklememizde bir geç kalmışlık söz konusu olur mu? Şimdiden teşekkür ederim hocam.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Botox için çocuğun 20 aylık olması ve 10 kiloya ulaşmış olması gerekir. Gecikmemek lazım. Şu yazılarım önemli: https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar/
   Ayrıca Serebral palsili bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 31. İyi akşamlar hocam 12 yaşinda kizim var sp hastasi bağimsiz 5 Adim atiyor ama korkusu var lütfen yardim edebilirmisiniz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
 32. Merhaba hocam benim kızım 2 buçuk yaşında tek başına yürümüyor volker ile ve elinden tutunca yürüyor Sol ayağı içe doğru basıypr biz bantlana yöntemine başladık benim merak ettiğim cp olan çocuklar ileride yürürü mü zaten en kısa zamanda muane icin size gelicem

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Cp nn türüne ve şiddetine bağlı olarak değişir. Walker ile yürümesi iyi bir durumda olduğunu gösteriyor. İyi tedavilerle öncelikle geriye gitmesi engellenmeli (büyüdükçe kötüleşme olabilir) ve yürümesi için gerekli olanlar yapılmalı. Lütfen web sayfamı detaylı inceleyin. Geçmiş olsun.

 33. merheba hocam menim kizim 19 yawinda sp hasyasi yeriwinde cetinlik var konuwmasi cox cetin hocam iyi konuwmasi ucun bir tedavi yontemi varmi cox xahiw edirem cevablayin

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu yaşta hala konuşması yoksa iş biraz zor görünüyor. Mental ve konuşma rehabiitasyonu çalışmaları yapılmalı. Geçmiş olsun.

 34. Merhaba hocam kuzenimin 3 yaşındaki kızında kaba motor geriliği var hiç nöbet filan geçirmemiş oturabiliyo emekliyo yerden kendi başına kalkabiliyo bi kaç saniye ayakta durabiliyo kullandığı ilaç yok haftada bir fizik tedavi görüyoruz ama makineye filan girmiyo sadece egzersiz yapiliyo kasları yureyebilcek kuvvetteymis ama.neden hala yuruyemiyo

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Böyle bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 35. Iyi gunler doktor bey benimde bir sorum olacakti ben oglun yedi aylik serebral palsi tehsisi konuldu egsersizler yapiliyor hocam gunde kac kez yapilmali

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Mümkün olduğunca çok. Ancak doğru egzersizler yapıldığından emin olun. Lütfen web sayfamdan bilgi edinin. İşinize yarayacak çok fazla bilgi ve egzersizler var. Tv programlarını seyredin. Geçmiş olsun.

 36. merhaba hocam benim yeğenim yeni doğan sarılığından sonra başını fazla tatumıyor bide 11 aylık olmasına rağmen emeklemiyor serebral palsi olma ihtimali varmı sarılığı farkettikten 24 saat sonra kanı değişip küvoze alındı ondan bi beş ay sonra mr çekildi temiz çıktı ama sadece fizik tedaviye alınacak dediler hareketlerinde herhangi bir sıkıntı yok sadece başını tutamıyor ne yapmalıyız

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Evet serebral palsi olabilir. Lütfen web sayfamda konuyla ilgili bilgileri okuyun. Temasta kalalım. geçmiş olsun.

 37. merhaba hocam ya internette birçok araştırma yaptım ama yine de kesin olarak bilgi alamadım. benim kızımada cp tanısı koyuldu ama nedeni belirsiz dedi doktor. benim kızım sezeryan ile doğdu spinal oldu doğduğunda hemen ağladı 39 haftalık doğdu 3500 doğdu 11 aylık yürüdü hiçbir sıkıntı yok şuan konuşuyor 20 aylık saece sol elinde hafif tembellik ve ayağında hafif içeri basma var. yürümesi ilerde daha mı kötü olur ikielini kullanabiliyor ne olur yardımcı olun…

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Büyüdükçe tedaviler yapılmazsa gerileme ihtimali olabilir. Bu yüzden önlemlerini almak lazım. Lütfen web sitemde konuyla ilgili bilgileri detaylıca okuyun. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 38. öncelikle bi önce soruma cevap verdiginiz için tşklr

  hocam en son gittigim hastane 3 çocum için aril sulfataz a. teşisi kondu ve şuan için tedavisi yok dendi gerçekten bu hastalıgın tedavisi yokmu hocam lutfen yardımcı olun tşkrl

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu hastalığın adı Metakromatik lökodistrofi olup merkezi ve periferik sinir sisteminde ve çeşitli dokularda galaktoserebrosid sülfat ve diğer sülfatlı glikolipidlerin aşırı birikimi ile karakterizedir. Bugünkü tıp biliminde kesin tedavisi yoktur rehabilitasyon çalışmaları yapılmalıdır. Geçmiş olsun.

   1. merhaba hocam benim yeğenim yeni doğan sarılıktan sonra şuan 11 aylık emeklemiyor bide başını tutamıyor serabral pals olma ihtimali varmı bide cocuk arabasına hareket ediyor ama oturamıyor lütfen yardımcı olabilirmisiniz MR TESTİNDE HERHANGİ Bİ SIKINTI YOK AMA İLERDE zihinsel olarak herhangi bir sıkıntı yaşanır mı ? teşekür ederim

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Evet serebral palsi olabilir. Lütfen web sayfamda konuyla ilgili bilgileri okuyun. Temasta kalalım. geçmiş olsun.

 39. hocam 8 yaşında normal doğum serabral palsi kızım yürüme ve konuşma yok 2 yaşından beri düzenli haftada 2 gün fizik tedavi eğitimi alıyor desteksiz oturamıyor oturttuğumuz zaman sürekli kendini ileri atıyor. boy ve kilo oranı standardın az altında son 3 yıldır havale yoktu en son 3 ay kadar önce çok kısa bi havalesi oldu ayakta destekli durabiliyor ama denge sorunu var yürütürken adımlar dengeli değil ve ayaklar içe doğru bakıyor. bu güne kadar çok ilaç kullandık ve çok doktor gezdik fakat gittiğimiz hiçbir doktor kesin bi tedavisinin olmadığını söylüyor. çiğneme olmadığı için sulandırılmış gıdalar kullanıyoruz. havalelerden dolayı düzenli olarak keppra şurup kullanıyoruz.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   ​Serebral palsili bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 40. hocam iyi günler benim 3 çocugum mmr hastasi ve hiç bir yerleri tutmuyor
  çocukların yaşaları 19 /15 ve 4 yaşlarındalar çok hastane dolaştım yapılacak bişey yok dediler
  hocac sizden yardım bekliyorum allah razı olsun şimdiden

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Dediğinize göre ağır fonksiyon kayıpları var. Öncelikle neye bağlı bu motor mental gelişim gerilikleri bunu anlamak lazım. Çocuklar ne durumda? Deformiteleri var mı varsa ne durumda? Bunları anlayıp ona göre neler yapılabilir bakmak lazım. Geçmiş olsun.

 41. hocam iyi çalışmalar … sp hastasıyım sadece ellerde titreme var nöroloji uzmanı botoks önerdi diğer bir uzman bunun mümkün olamayacağını dedi hangi kasa yapılacağını bilemeyiz dedi bu ko0nuda ne düşünüyorsunuz hocam bir de titremeyi azaltacı hangi ilac tedavisi öneriyorsunuz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Botoks yapılabilir ancak bunu tecrübeli ellerde yaptırmak lazım. Geçmiş olsun.

   1. Hocam merhaba benim iglum 21 aylk ve bas kontrolu tam olarak yok hidrosafali hasatasi ve vest sendromlu oturma donme hic bir sekilde yok ve elleruni surekli sikiyo nerdeyse hic acmiyo diyebikirim bunun icin kesin bi cozum var mi acaba yenu digmus bi bebek gibi tesekur ederim

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Bu tip çocukların ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
     https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
     https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
     https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
     https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
     https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 42. Hocam iyi akşamlar , yiğenim suan 18 aylik , cp teshisi kondu 1 yaşini doldurduktan sonra . fiziktedavi sayesinde artik oturabiliyor , ellerini kullanabiliyor. Ama emekleme ayakta durmayi yapamiyor henuz. 3 yasina kadar dr yogun fizik tedavi ve ozel egitim okulu onerdi. Ozel egitim icin rapor alamiyoruz yaşi kuçuk diye. Ayrica dr tum tedaviye ragmen %30 engelli kalacak demis. Özel okul fayda sağlar mi birde yürüyebilir mi diye size danismak istedim. 18 aylik bi bebek ozel eğitim okulundan faydalanabilir mi ? Ne yapmamizi tavsiye edersiniz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Elbette yararlanabilir. Milli Eğitim Müdürlüğünden rapor çıkarın. ​
   Serebral palsili bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor.Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 43. Merhaba doktor bey benim 5 aylık bir kızım var şuan herşey yolunda ama doğduğundan 2. ayına itibaren kafasını hep sağa çeviriyodu ve yay şeklini alıyodu ama sonradan kendiliğinden düzeldi götürdüğüm bir kaç çocuk doktoruda bir şey olmadığını söyledi ama ben yazılarınızı okuyunca biraz tereddüt ettim sizce bir durum var mıdır?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Mental ve motor gelişimi şu anda normal ise sorun yok diyebiliriz.

 44. Hocam merhabalar 31 yaşında serebral palsili bir kardeşim var ve yürürken bacaklarını dizlerinden çok bükmeden çok az kaldırarak yürüyor (sanki sürüklüyormuş gibi) yanında biri olmadan ondan destek almadan çok daha zorlanıyor yürüme konusunda biz uyardığımız zaman bir kere kaldırıyor sonra aynı şekilde devam ediyor. evin dışında bu şekilde evin içinde de bu şekilde yürüyor halılara takılıyor sendeliyor düşecek gibi oluyor koridorda yürürken dahi duvardan tutunarak yürüyor. keza gece yatarken de aynı şekilde kaskatı bir halde yatıyor. bir süredir liorasel isimli bir ilaç kullanıyoruz ilaca ilk başladığımız zaman yürümesi çok düzelmese de kasları biraz rahatlamıştı. ama artık ilaca alışkanlık kazandı sanırım pek etkisi olmuyor ilacın. bazen dışarıda gezmeye çıkartıyorum 50 metre yürüsün yoruldum diyor bacakların kasılı olmasından kaynaklı olabilir mi? yazılarınız arasında toksin iğnesi ile ilgili makale okumuştum kardeşime bir faydası dokunur mu yürüme konusunda rahatlama yaşanır mı?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Toksin tedavisi çok yararlı olabilir Mutlaka denenmesi gerekiyor. ​
   Serebral palsili birinin ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle hastanın muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor.Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise hastanın belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 45. Hocam eşim 25 haftalık doğum yaptı 770gr bir kızımız oldu düzeltilmiş yaşı 6 aylık kızım sol elini fazla kullanmıyor %80 şağ elini kullanıyor ayrıca salyaları oluyor bu konuda bize fikir verirmisiniz


  1. Böyle bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor.Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 46. Merhabalar hocam benim 13/10/2013 doğumlu ikizlerim 7 aylık doğdular ve oğlum serebral palsi hastası malesef henüz kafasını tutamıyor yürüyemiyor oturamıyor konuşamıyor egg si iyi çıkıyor nöbeti yok erken fizik tedaviye başladı lütfen bana yardım edin ne yapabilirim oğlumunda kızım gibi yürüyüp koştuğunu görmek istiyorum

  1. Anlattıklarınıza göre ağır bir serebral palsi söz konusu. ​
   Tüm bu şekildeki bebeklere Yazmış olduğum kılavuzu uygulayabilirsiniz. Google a yazın “ailelere serebral palsi kılavuzu” diye ve lütfen bunu satır satır çok dikkatli okuyup uygulayın. Yolunuz düşerse göreyim bebeğimizi. Geçmiş olsun.

 47. Hocam merhabalar. Kızım erken doğdu şuanda kro 6 aylık. Erken mudehale için fizik dediler. Benim sorum eğer bebek diplejik olsa ayaklarına bakabikirmisin ? Kızım şuanda ayaklarına yükünü verip basıyor iki aydır benden tutunarak tay duruyor. Hafif gevşek denildi. Bu cp olabilir mi ? En çok merak ettiğim ayağına bstigi için dipleji olma ihtimali varmı ? Kasılma yok oyuncaklara uzanma oynaması var dönme elinden tutunca rahat dönüyor bazen kendisi donuyor

  1. Serebral palside diplejik tutulumda elbette çocuk bacaklarına yük verebilir. Nasıl bir serebral palsi olduğu muayene ve sizle yapılacak görüşmeler ile anlaşılabilir. Geçmiş olsun.

   1. Merhaba hocam benim kızım 3 yaşında 4 aylıkken ön be arka bıngıldagının kapalı olduğunu öğrendik ve gerekli bütün tetikler yapıldı motor geriliği ve hafif zeka geriliği dendi yürümüyor ve konuşmuyor tam tanı konulmadı rapor verildi kızımızı özel eğitime yoluyoruz şimdi ise fizik tedaviye başladık ama fizik tedavinin bizden istediği şey hastane gidip fizik tedavi raporu almamız ve fizik tedavi merkeZinin bize verdikleri evrakta ise kollarda ve ayaklarda güçsüzlük sp tanısı yazıyor bizde neyapacagımızı bilemedik neyapmalıyız.

    1. Böyle bir çocuğun ve serebral palsili (sp)’li bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor.Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
     https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
     https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
     https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
     https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
     https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 48. Merhaba hocam sp hastasıyım sp hastalarının yaşam süreleri normalmi diğer insanlara göre daha kısa deniyor iyi çalışmalar.

 49. hocam iyi günler sebrial palsi tanısı konuldu sadece ellerimde titreme var. başka bir sıkıntı yok çok şükür tüm fonksiyonlarımı kullana bilyorum. bunu azaltmak için ne yapmam gerekir . kas gevşetici ilaç tedavisi gibi neler yapabirim yada kas geliştirci spor mu yapmallıyım

  1. Çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Titremelerin durumuna bağlı olarak tedaviler yapılmalı.

 50. İyi akşamlar hocam benim 4 yaşında bir kızım var hafif cp’li haftada 11 seans terapi aliyoruz terapiler çok verimli ve kızımın aktif katılımıyla kaliteli geçiyor fakat kendini salmak istediği zaman hemen salıyor ve gündelik hayatta geçiremiyorum daha da güçlenmesi için neler yapabiliriz neler önerirsiniz ben kitlendim çünkü bu noktada şimdiden teşekkürler.

  1. Sabırla rehabilitasyon çalışmalarına devam. Eğer spastisite varsa botox yapılmalı. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

 

KAPAT