İLETİŞİM: +90 (530) 371 18 55  -  [email protected]
Facebook: ProfDr Erbil Dursun - Instagram: erbildursun

TurkishEnglishGermanFrenchItalianRussianArabic

Romatizma

Romatizma kelimesi, Yunan kökenli bir kelime olup “eklemlerde iltihaplı sıvı birikmesi” anlamına gelmektedir. Vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kaslar, kemikler, eklemler ve bunları bir arada tutan bağlarda hasarlanmaya ve eklemlerde ağrı, şişlik ve hareket kısıtlılığına yol açan hastalıkların genel adıdır. Sonuç olarak bu hastalıklar, inflamasyon (iltihap, yangı) ile kendini gösteren ve vücutta bir ya da daha fazla eklem fonksiyonunda bozulma ile karekterize hastalıklardır. Sıklıkla ağrı, şişlik ve tüm vücutta veya ilgili eklem bölgesinde katılık/sertlik gibi bulgularla karakterizedirler. Genel olarak kronik (uzun süreli, süreklilik gösteren) hastalıklardır. Eklemlerin yanı sıra kalp, akciğer, böbrek gibi iç organları da etkileyebilirler. Bu nedenle yakınmalar her zaman için sadece eklemlerle sınırlı değildir.

Artrit
Romatizma

Birçok insan romatizmal hastalıkların yerine Artrit “eklem iltihabı” kelimesini kullanmaktadır. Latince kökenli bu kelime de Arth (eklem) ve İtis kelimelerinden oluşmuştur. İtis kelimesi “mikrobik olmayan” ve “vücutta üretilen iltihap” anlamına gelmektedir. Yani Artrit kelimesi “mikrobik olmayan eklem iltihabı/inflamasyonu” anlamına gelmektedir. Birçok artrit çeşidi romatizmal hastalıkların yalnızca bir kısmını kapsar. Her eklem ağrısı romatizma demek değildir. Toplumumuzda çoğunlukla romatizma kelimesi eklem ağrısı ile eşdeğer kullanılmakla birlikte bu her zaman doğru değidir. Herhangi bir eklem ağrısının romatizmal hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığı hekim tarafından belirlenmelidir.

Bazı romatizmal hastalıklar vücudun destek dokularını ve iç organlarını da etkilediği için Bağ Doku hastalıkları olarak da tanımlanır. Bazıları da bağışıklık sistemini etkilediği için otoimmün hastalıklar olarak da bilinirler. Bu hastalıklarda, normalde vücudu enfeksiyon ve hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemi vücudun sağlıklı dokularına zarar vermektedir. Yani bu hastalıklar vücudun kendi savunma sisteminin kendisine zarar verecek şekilde çalışması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Tüm bu bilgiler ışığında Artrit ve Romatizma – romatizmal hastalıklar terimleri bazen birbirlerinin yerine kullanılmaktadır. Romatizma tek bir hastalık değildir, yaklaşık 200 adet hastalık  bu grup içinde incelenmektedir (Bu grup içinde hangi hastalıklar vardır?). Herbirinin tedavisi ayrı ayrı ele alınmalı ve gerekli tedaviler doğru tanı koyduktan sonra yapılmalıdır.

This Post Has 337 Comments

 1. Hocam merhaba ben 19 yaşındayım 3 senedir soğuk ile temas halinde ek ve ayak parmaklarımin eklemlerinde kızarıklık ve şişlik oluyor. Bir senedir de özellikle kapalı havalarda eklemlerimde ağrı oluyor. Bir de bel ağrılarım var ANA ve RF değerlerime bakıldı genelde sınırın üzerinde oluyor ama bir çözüm yolu bulamadılar, yardımcı olabilirsebiz sevinirim.

 2. Hocam bn 7 ay once epıdural sezeryn amelıyatı oldum 1 ay once bacagmda kasılma gıbı ağrı basladı tutulunca boynunu dönduremezsn onun gbı belımdede agrı vr rontgen cektrdm bişe cıımadı mr transient sinovit bulgusu cıktı kan tahlılınde iltihap ve d vitamnı eksık cıktı ne olablr ilaç verdi içince gectı yalnz agr kaldrnca cocumla ilgilenmeye baslayınca yıne baslıo ağrı

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Birçok şey olabilir. Ayırıcı tanının yapılması ve tedavinin düzenlenmesi gerekir. https://www.felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 3. Mrb hocam ben 17 yaşundayom bende ayak agrıları çok küçükken başladı ve ben geçirdim durdum bu sene gittim bacagımla 2 hareket etti kemilerin zayıf dedi kalca kemigin agrıyo mu dedi bnde biraz dedim kan aldrdı 5 tüp bide röntgen çekirdi ve dedi eklem romatizması var yıllardor var bendr ama iltihaplı deil… Bide hocam röntgende omirliklerimde biri aşşagıda biri yukarda.2-3 santimlik bişey
  Çökmüş mi olabilir yoksa başka şey.mi bana yüz filan dedi..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. Gerekli muayeneleri yapmak gerekir. Şikayetlerinizi iyice dinlemek lazım. Geçmiş olsun.

 4. Slm ben can benim sağ belimden kalcama vuran bir agrim var doktora gittim beni mr gönder di sonra bana dedi ki sennin kemikte ilgi cekici birsey var dedi sordum romatizma dedi romatizma kemikte belli olur bu

 5. MERHABA HOCAM :MR SONUÇ YAZIM : SOL SAKROİLİAK EKLEM ÖZELLİKLE İLİAK YÜZDE YAYGIN KEMİK İLİĞİ ÖDEMİ İLE UYUMLU T2 SİNYAL ARTIŞI İZLENDİ . IVKME SONRASI İLİAK YÜZDE KONTRASTLANMA DİKKATİ ÇEKMİŞTİR .AYRICA SOL İLİAK YÜZDE HAFİF SKLEROZ İLE UYUMLU T2A SERİLERDE HİPOİNTENS GÖRÜNÜM MEVCUTTUR . GÖRÜNÜM KLİNİK İLE UYUMLU İSE SOL SAKROİLEİT YÖNÜNDEN ANLAMLIDIR . ÖZELLİKLE SOL SAKROİLİAK EKLEM İNFERİORUNDA BELİRGİN OLARAK İZLENDİ . BİLATERAL KOKSOFEMORAL EKLEM MESAFESİ EKLEM YÜZLERİ NORMALDİR . hocam bütün kan tahlillerimde sonuç negatif çıktı yani birşey saptanmadı romatizma olma olasılığı ya da sizin tahmin edebileceğiniz yorum bekliyorum teşekkürler şimdiden .

 6. iyi günler hocam 3 ay önce bacağımda ağrı başladı.Mr çektim ve bacağımda romatizmal bulgu yada brusella olacağıni söyledi.daha sonra başka bi doktor mr a bakarak romatizma olduğunu soyeldi.abimdede ankilozan spondilit var.bendede bunun baslangici olduğunu söyledi.salazoprin denilen ilacı kullanmami söyledi.(3ay boyunca)ilac ilk başlarda iyi geldi.daha sonra ağrısı değişti.dizim şişti.buz koymamısöyledi.2 gundur daha iyiyim.agrisi aynı şekilde sol elimede vuruyor.Bu konuda düşünceleriniz neleridir ne yapmalıyım?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Ankilozan spondilit için artık çok iyi ilaçlar bulunmakta. Örneğin ayda bir kez kendi kendinize yapacağınız bir tedavi sizi çok rahatlatabilir. Ancak elbette değerlendirilmeniz ve bu ilacı kullanmanız uygun mu bakılmanız gerekiyor. Geçmiş olsun.

 7. Hocam merhaba, benim bir arkadaşım da iltihaplı romatizma rahatsızlığı var. Kemiklerinde boyun sırt ve kasık bölgesinde çıkıntılar olduğunu söylüyor. 2 yıldır 3 farklı ilaç denendi buna rağmen böyle birşey olması mümkün mü? Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu sorunun cevaplanması zor çünkü söylediğiniz şeyler çok yetersiz. Hastayı görmeden bu konuda yorum yapılamaz. Geçmiş olsun.

 8. Hocam merhabalar ,Benim kan değerlerim normal.Ama mr da ankilozan spondilit bulgusu görüldü.Bana birsürü ilaç yazıldı ve bunları kullanıcakmşm sonra romatoloji bölümüne gönderdilr zaten gastirit hastasıyım ilaçlar beni mahvetti.Fitil kullandım bağırsağım mahvoldu.En son romatolji doktoruna gittim o da film çekti, çok aktif olmamakla beraber ankilozan spondilit dedi bana , tilac adında bir ilaç verdi ağrın olunca iç dedi.Sürekli kullan demedi.Büyük ihtimalle böyle seyredecek dedi.Bende gluten ve şekeri bıraktım artık ağrım olmuyor.Geçen 3 saat bi oturmadan sonra kitlendi belim yarım saat sonra geçti.Olsa da bir günde geçiyor.Sorum şu bu doktor bana ağrın olunca gel dedi bakalım.Ben yine de yılda bir gidiyorum .Egzersizlermi yapıyorum düzenli.Ben şimdi ilaç kullanmıyorum iltihap ilerler mi ? Ağrı olsa da ama dayanılmıcak derecede değil.İlaç kullanmak zorunda mıyız ?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Çok yoğundum cevabım gecikti. Ankilozan spondilit için ayda bir kendi kendinize yapacağınız iğne tedavisi çok olumlu sonuç verebilir. Size bunun yazılması gerek. Yolunuz düşerse muhakkak göreyim. Geçmiş olsun.

 9. Merhaba hocam eşim 3 yıldır akilozan spondilit çok fazla bel ağrısı çekiyor kullandığı ağrı kesici ilaçlar bir süreden sonra bağışıklık kazanıp etki etmiyor. şuan ppd testi istendi bu testin sonucu 15mm çıktı pozitif olarak mı kabul ediliyor ? kesin çözüm var mıdır bu hastalığın

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Çok iyi yeni ilaçlar var ve bunlar genellikle yazılmıyor bunu anlamıyorum. Yolunuz düşerse nuhakkak göreyim. Geçmiş olsun.

 10. Merhaba,

  Boyundaki tutulmalarım sebebiyle doktora gittiğimde çekilen MR sonucu C6-7 ve C5-6’da boyun fıtığım olduğunu öğrendim. Fizik tedavi yapmam gerektiğini ve ciddi bir şey olmadığını söylüyorlar. Ama son 2 haftadır ellerimde karıncalanma, iğnelenme gibi şeyler oldu. Uyandığımda iki elimi de hissetmediğim oluyor sonra kalkınca düzeliyor. Bunun üzerine romatizma ile ilgili bütün tahlilleri yaptılar, tam kan sayımı da yapıldı herhangi bir sorun bulunamadı. Bana fizik tedaviye başla diyorlar ama gittiğim başka bir doktor da bu rahatsızlıkları boyun fıtığı yapmaz diyor. Olay şuna döndü eğer arkamı sert bir yere yaslarsam, ya da yatağıma yatarsam iki elimde de güçsüzlük ve his kaybı başlıyor. Bu tip bir şeyin sebebi ne olabilir iş hayatım altüst oldu moral bozukluğundan. Uyumaya korkuyorum.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   En basitinden sinir sıkışması olabilir. EMG tetkiki öneririm. Geçmiş olsun.

  2. Merhaba, bundan tam 3 yıl önceye kadar bileğimde aşırı ağrım oldugundan doktora gittim ve bana kas sıkışmasına bağlı ameliyat olmam gerektiğini söylediler. Öncesinde bileğimden iğneler yapıldı, ilaçlar kullandım ama bir türlü geçmedi. 5-6 ay önce ameliyat oldum ama bir sonuç alamadım. Ondan sonrasında daha şiddetli ağrılarım başladı ve yeniden doktora gittiğimde çok yoğun bir ödem olduğu söylendi. Şimdi ameliyat olduğum kolumda aşırı bir ağrı var, çenemde, sağ omzumda ve sağ koluma da ağrı geçmeye başladı ve dayanılmaz oldu. Kaç zamandır doktor doktor geziyorum en sonunda baltalimanı el cerrahisine gittim ve romatizma olabiliceği söylendi hakkında bilgi almak istedim, istanbuldan yazıyorum. İlgilenirseniz çok sevinirim 19 yaşındayım

   1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

    Yoğun çalışmalarım dolayısı ile cevabım gecikti. Romatizma olabileceği çok geç söylenmiş. Detaylı bakmak lazım. https://www.felc-romatizma.com/romatizma/ sayfasındaki yazılarım yararlı olabilir. Geçmiş olsun.

  3. Merhaba Hocam,

   28 yaşındayım ve bana erişkin still hastalığı teshisi konuldu. Dizlerimde, el ve ayak bileklerimde ağrılar var. On beş gündür kortizon tedavisi alıyorum. Agrilarimda azalma oldu fakat hala daha var. Benim merak ettiğim günlük hayatımda nasıl değişiklikler yapmam gerekiyor. Mesela ben hastalıktan önce fitness ile ilgileniyordum bundan sonra ağırlık çalışmaları yapmamda bir sakınca var mıdır?

   Saygılarımla.

   1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

    Hastalığın özellikle aktif dönemlerinde ağır egzersizlerden kaçının. Sizin için en iyi spor yüzme veya hafif aerobik egzersizler olacaktır. Geçmiş olsun.

 11. Hocam 2 sene önce belime vida takıldı 6 adet fıtık vardı ve omurlarda daralma. Sol bacağım çok ağrıyor hala dayanamıyorum. Mr çektirdim bir sorun yok vidalarda dedi doktorum. Ne yapmam gerekir yardımcı olur musunuz bana?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Her ameliyat işleri daha da zor duruma sokabiliyorum. bu yüzden ameliyat her zaman için çon çare olmalıdır. Maalesef artık herşeye hemen ameliyat deniyor. Tabii ki sizdeki durumu tam bilemem belki de ameliyat yapılmalıydı. Ameliyat olması için belirli kriterler var bunların tutması gerekiyor. Sizin yapacağınız egzersiz ve fizik tedavilerle iyileşmeye çalışmak olmalı. Geçmiş olsun.

   1. Hocam her gece sürekli dönüş yaparak uyuyorum.rahat bir pozisyon bulamiyorum.sabah yorgun kalkıyorum belim vede ensemden aşağısı ağrıyor.vucudum kalktiktan 1_2saat sonra yavaş yavaş normale dönüyor.ortapeti yatak aldım yine aynı sorunlar var.sizce neden olabilir?

   2. Merhaba hocam 35 yasinda bayanin bacaklarimda kollarimda ve parmaklarimda tutulmalar agrilar sirtimda kol ve bacakda yanmalar oluyor ortapediste gittim kan testinde hersey normal cikti bir tek d vitamini eksikti igne verdi ve bana fibromiyolji teshisi koydu sizce ayrica bi romotologa gitmeme gerek varmi hocam ozellikle yagmurlu havalarda cok kotu oluyorum tesekkurler

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Fibromiyalji sendromu çok yaygın bir hastalık benim de yakinen ilgilendiğim bir durum. Ancak ayırıcı tanıyı iyi yapmak gerekir. Birçok hastalık fibromiyaljiyi taklit edebilir. Muayene ve gerekli detaylı tetkikler yapılmalı. Bu hastalıkla ilgili web sitemde nöro-geribildirim tedavisi ve beyine elektik stimülasyonu hakkında yazılarımı okuyabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 12. İyi günler bundan 4ay önce bir anda boyun agrım basladı mr çekildi boyun düzleşmesi dendi arada ateşim çıkıyordu sonra bundan bir ay önce bel be bacagım agrımaya başladı sakroilak kalça mr falan kan testleri hlab-b27pozitif çıktı iltihaplı eklem romatizması derdi doktor daha basında olduğunu söyledi benim sorum su şort kaslarım cok gergin masajla bile hiç yumuşama olmuyor bu normal mi dinlenince agrılarım azalıyor haraketle biraz artıyor ve basımın üst tarafında hafif bir agrı var daha çok sac çekmesi gibi buda boynumdaki gerginlikten mi kaynaklı teşekkürler

 13. Merhaba hocam, 30 yaşındayım, sol kalçamda tutukluk ve ağrılarım nedeniyle Mr sonuçlarına göre sakroiliak eklemin iltihap olduğunu söylediler, bir süre romatolojide kontrollere gittim tutukluk bir süre geçince kontrolleri bıraktim fakat daha sonra eskisinden daha şiddetli ağrılarim başladi, tutukluk nedeniyle ağlama krizleeim eklendi buna, sevk için dahiliye doktoruna gittim romatolojiye sevk etti ve biyolojik tedavi uygulanabileceğini söyledi, biyolojik tedavi nedir, etkileri ve yan etkileri nelerdir, tam olarak iyileşme sağlar mı, şimdiden teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Ankilozan Spondilitte biyolojik tedavileri kullanıyoruz. Yalnız bu konuda hekimler size bilgi vermedi mi?! Hastanın öncelikle detaylı bilgilendirilmesi gerekir. Bu hastalıkta bu tür ilaçların kullanımı doktorun önerisi ve takibi ile olumlu sonuçlar verebilmektedir. Ayrıca Bel ağrısı ile ilgili https://www.felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresinde çok güzel yazılarım var. Lütfen bunları inceleyin yararlanacaksınız. Geçmiş olsun.

   1. Hocam merhaba 8 ay önce iltihaplı romatızma teşhisi konuldu.6 aydır cimzia kullanıyorum.ALLAHIN izniyle çoçuk düşünüyoruz bi zararı olur mu hocam yardımcı olursanız seviniriz.

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     İlacı başlayan hekimle görüşün.

 14. Hocam bende iltihaplı romatizma varmıs ne yapmam gerekir nasil bi tedavi olmam lazım

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dıiında idim cevabım gecikti. Birçok iltihaplı romatizma çeşidi var. Hangi cins olduğuna bağlı. https://www.felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 15. Mrb. Hocam 24 yaşındayım.. 7 yaşımdan bu yana bacak ağrısı çekiyorum özellikle çok ayakta kaldığım zamanlarda ve soğuk havalarda duyarlı oluyor..dizden aşağısı yani baldır kısmında da damar tutulması oluyor sürekli masaj yaptırmak istiyorum ayak bilegimi kırpmak istiyorum..hangi doktora gittiysem çözüm bulunamadı yardımcı olsanız sevinirim tşk ederim şimdiden..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Birçok duruma bağlı olabilir. Huzursuz bacak sendromundan ayak mekaniğinin bozuk olduğu durumlara kadar bakmak lazım. Geçmiş olsun.

 16. Hocam merhaba, oğlum 15 yaşında (Ama görüntü olarak 17-18 yaşında gösteriyor1,90cm boy var) yaklaşık 5 ay önce bir akşam şiddetli bir bel ağrısından bahsetti, ertesi günü devam ettiğini akabinde sağ bacağına vuran bir ağrı ile devam etti. Doktora götürdük, öne doğru eğilemediğini farkettik. Belde ağrı yok, kanda crp, sedim ve diğer değerler normal. kalıtsal bir şey bulamadılar. Bu işlemler akdeniz ünüversitesinde yapıldı. Çekilen MR larda ise L4L5 fıtık ile sakloid de iltihap tespit edildi. Ramotoloji bölümü doktorları teşhis koyamadı. Oğlum izin verilirse günlerce istirat edebilir. Hiç bir şekilde ağrım var demiyor. Gece ağrısı hiç yok, eklem topuk şişmesi ağrısı yok. Sadece sabahları kalktığında tutuk kalkıyorum diyor. Gün içinde fazla ayakta kalırsa yada öne doğru eğilmek zorunda kalırsa sağ kalçasından başlayıp aşağıya doğru inen bir sinir kasılmasından bahsediyor. Öne doğru eğilemediği için yürüyüş adım mesafeleri kısaldı ve yürüyüş bozuldu. Tabi bu arada sabah yürüyüşleri ve her gün 1 saat sırtüstü yüzme egzersizleri yaptık Ama yürüyüşün biraz düzelmesinin dışında çok da bi değişiklik olmadı. En önemlisi öne doğru eğilmeme hala devam ediyor. Fizik tedavi gördük. Çok bi değişiklik olmadı. Bu süreç yaklaşık 5 ay sürdü en sonunda (Tabi bu arada bir değişik doktor ve çıkıkçıya gittik) bir beyin cerrahi uzmanı nöroterapi yöntemi ile romatizmadan bahsetti ve kesin romatizma dedi. Ama iltihaplı romatizma değil dedi. 3 hafta önce nöroterapi yaptı ve salazorpin ve endola başladı. Bu süreçte bizi Akdeniz Üniversitesi hastahanesinde başka bir uzmana gönderdi. O da bize Ankilozan Sponduloit dedi. Moralimiz bozuldu. Netice olarak aynı tedavi uygulanacak dedi. Kanda çıkmaması önemli değil dedi. AS hastalığını araştırırken de sizi buldum. Sizin diğer yazılarınızı da okudum. Eşinizin AS ile ilgili tv programın izledim. Oradaki belirtilerin çoğu yok. Soru cevaplara baktım. Ama hala kafamda sorular var. Siyalji olabilir mi? Israrla fıtığın klinik bulgular çerçevesinde çocuğu rahatsız etmediğini sölüyorlar. En son kalça MR istediler. Kalça röntgeninde hafifi ostrepoz var dediler.AS olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim. Kalça MR sonrasında ek yorum ile sonucu yazarım

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Geçmiş olsun. Çocuğunuzda sabah tutukluğu olması AS açısından bir işaret olabilir. Ancak birlikte elbette fıtığa ait bulgular da olabilir. AS için sakroiliak eklem MR sonucu ve genetik testler önemlidir. Ama bunlardan da önemlisi çocuğun dikkatlice muayene edilmesi ve takibidir. Güvendiğiniz bir doktorla devam edin. Ne kadar çok doktora giderseniz o kadar çok kafanız karışır.

 17. Fıtık ameliyatı sonrasında (8 ay sonra )belimde ödem oluştu doktor kortizon iğne ve dicolmec verdi ağrılarda azalma oldu iyileşme hızlansın diye fizik tedavi uzmanına bir görünmek istedim kullandığım ilacı söylemeyi unuttum oda endol diye bi ilaç yazdı ben diclomec ile beraber kullandım 3-4 gün sonra ağrılarım daha şiddetli geri döndü yürümekte oturmakta zorlanıyorum endol’ün yan etkileri arasında sıvı retansiyonu ve periferik ödem yazıyordu acaba neden bu mu?tam iyileşiyorken tekrar aynı şiddette başladı bu ağrılar doktorda yok burda napıcam bilmiyorum

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Endol ve diclomeci beraber kullanmak karaciğer için çok zararlı olabilir ancak belinizdeki durumu kötüleştirmez. Durumunuz yine beldeki sorun ile ilgili. Bel ameliyatları sonrası maalesef bazen çok sıkıntılar olabiliyor. Bu yüzden bel ameliyatları her zaman son çare olmalı. Geçmiş olsun.

 18. hocam 29 yaşındayım iltahaplı romatizma teşhisi ve sjögren sendromu teşhisi kondu eos, eritresit,yassı epitel,üre,kreatının,pt,ınr,aso,crp ve sedim yüksek çıktı şişlikler ve ağrılarım var prednol ilaç başlandı ama şişlik ağrı halsizlik görme ve duymada yutkunmada çoğu zam
  an nefes alıp vermekte zorlanıyorum sizin yorumunuzu bilmek istedim şimdiden teşekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Hekiminizle devam edin gerekirse başka ilaçlara geçilecektir. Geçmiş olsun.

 19. Sevgili ve saygıdeğwr hocam benim bir iltihaplanma sonucu ağrılarım başladı. Ayakta durmada zorluk el ve ayak bilek ve kemiklerinde eklemlerinde ağrı ve şişmeler kulunç gibi ağrılar iyice şiddetlendi ve romatoloğa göründüm. Crp değerim 49.4 çıktı rf faktörüm ise 10un altında c4 değerim 277 ANA pozitif karaciğer enzimlerimde yüksekti. Bunun sonucunda rantudil ve deltacortil verdi hafifledi sadece yanmalar kaldı ağrılar geçti. Tam bir teşhis adına testler bir hafta sonra tekrarlandı ve hiçbir şey yok emin olmak için ben yeniden yaptırdım yine hiçbirşey çıkmadı ilacı kes dedi doktor. Sende romatizma yok dedi. İlacı kestim ve ertesi sabah aynı şikayetle ağrılar ve acılar geri gelmiş olarak bulunuyorum. Testlerde bu şekilde kötü çıkıp sonra birden düzelmesine anlam veremiyorum hala ağrım varken ne yapmalıyım ya da enfeksiyon iyileşti de ilaçsız kalmaya mı vücut tepki veriyor bu rahtasızlığım toplamda 6 haftadır devam ediyor.Teşekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu yüksek değerler ile sizin dikkatli bir şekilde takip edimeniz gerekiyor. Geçmiş olsun.

 20. Kalçadan başlayan bacağa yayılan ağr
  42 yaşinda kadın .5 ay önce şiddetli ve yürümeyi engelleyen sol kalçadan dize kadar olan yan bölgede ağrı şikayetiyle çekilen emar sonucunda ;sol kalça trokanter major komşuluğunda gluteus medius kasına doğru vertikal uzanan sivı gözlenmiştir.Filmde kalça kemiğinde kireçlenme görüldü.Dr sıvının kireçlemeden olduğunu soyledi agri kesici ve kas gevş 10 iğneden sonra tekrarlarsa ozon tedavisi önerdi.4 ay kadar ağrılarım kesildi 1 aydır tekrar başladı ozona güvenmediğim için başka doktora gittim eski tetkiklere bakarak kireçlenmenin çok az olduğunu bunun yapmayacağını söylüyor.Bu dr da nöral terapi önerdi ve 2 seans uyguladı ancak agrı hafiflemedi bile.Bu yeni teknikler çıkmadan önce bu şikayetlerde nasıl bir yol izlenirdi bunu öğrenmek istiyorum.Ayrıca bu ağrıları 2 senedir yaşiyorum ama sıcak tutunca geçerdi bu sene bu kadar şiddetlendi.Birde huzursuz bacak sendromu olabilir mi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Ozon veya nöralterapi burada işe yaramaz. Ozon zaten aslında zararlı bir maddedir kullanılmasını önermiyorum. Ağrının sebebi bulunup tedavisi ona göre uygulanmalı. Geçmiş olsun.

  2. Yanıtınız için teşekkürler.Emar dışında hangi tetkikler yapılmalı çünkü 4 ayrı fizik tedavi uzmanına göründüm herbiri tahmini yanıtlar verdi.Bel fıtığı da var ancak doktorlar bu ağrıyı yapacak ciddiyette olmadığını söylediler.Bu sorunu çözmeye çalışırken boyun emrinda 1.2 ve 3. Derece üç fıtık tespit edildi.bunların hepsi birbirine bağlı olabir mı.Birde asıl sorum bu arada 6 gün kadar nemli bir bölgede tatil yaptım ve kalça bacak ağrısını hiç yaşamadım ağrılarımın nedeni hakkında fikir verebilirmi bu durum çünkü memlekete döndüğüm gün bacak ağrılarım başladı

   1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

    Sizin hekime söyledikleriniz, hekimin sorularına verdiğiniz cevaplar ve muayene bulguları çok önemli. MR vs yardımcı olur sadece. https://www.felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazılarımı okuyun faydalanacaksınız. Geçmiş olsun.

 21. Hocam merhaba 57 yasındayım 3 hafta önce kalçamda. Başlayarak ayağıma kadar inen bir ağrı oluştu acile gittim iğne vurdular sonrasında daha kötü oldum mr çekildim hem belimden hem kalçamdan bişey çıkmadı doktor siyatik den şüphelendi kortizon ilaçları ile siyatik ilaçlar verdi ağrım hala var ayağa zor kalkıyorum parmaklarım uyuşuk napabilirim

 22. Hocam Merhaba,
  Yaklaşık 1.5 yıl önce ilk belde hissettiğim şiddetli ağrım oldu üç gün boyunca oturamadım sadece yattığımda ağrım hafifliyordu bu sebeple bel emarim çekildi herhangi bir sorun çıkmadı kas gevşetici jel hap kullandım ağrım hafifledi fakat devam ediyordu ve daha çok sol kalcam da hissetmeye başladım oturduğumda özellikle iğne bayram gibi bir hissim vardı bu zamana kadar bu sebeple bir çok kez doktora gittim ks gevşetici haplar antiromatizmal ilaçlar 10 günlük dönemlerde ara ara kullandım sakroilitle ilgili suphelendikleru için o yöndede emarim çekildi başlangıç seviyesinde birşey var herhangi bir problem yok denildi voltaren kullanmam önerildi ağrım olduğunda kalcada ki sıkıntım azaldı fakat sonra sol bacağımda şiddetli ağrılarım oldu yine film cekildi yumuşak Dokuyla ilgili olduğu söylendi ilaçları kullanoktan sonra geçti ama bu sefer kalcam yine başladı özellikle soğuk havalrdan yağmur öncesi siddetleniyor ve aşırı fiziksel aktivitede bulunduğunda malesef ki ağrım şiddetli değil ama kronik bir hal aldı bunun nedeni ne olabilir tekrar doktora gitmem gereklimi?

   1. Slkm hocam ben 20 senedir Fransa’da yaşıyorum 43 yaşındayım 10-12 senedirr diz ağrım var şişme yapıyor bir türlü kesin teşhis konulamadı ve omuzlarımda ve dirseklerimde ağrıyor şimdi sizce iltihaplı romatizma olabilirmi teşekkür ederim

 23. Hocam bir ay kadar evvel kardeşimin sağ ayak bileğinde ödem oluştu, acı çekmeye başladı, doktora gittiğinde iltihaplı romatizma başlangıcı olabilir değerlendirmesiyle düşükür dozda kortizon ve ağrı kesici verildi, 20 gün içinde sol ayak bileği ve dirseklere de vurdu, ağrı kesici ve kortizon almadan ayağa kalkamaz hale geldi fakat kanı temiz çıktı, kaslarda iltihap olabilir diye çekilen tomografi de temiz çıktığından kontrolde doktor iltihaplı romatizma da diyemiyorum dedi, kortizon dozu arttırıldı, akciğer filmi çekildi yarın onun sonucunu alacağız ama bugün 33 yaşındaki kardeşim felçli gibi eşinin kucağında lavaboya gitti, son derece üzgün ve çaresiziz, sizce ne yapmalıyız cevaplamanız bizi çok mutlu edecek. Saygılar sunuyorum

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Doğru teşhis ve doğru tedavi gerekiyor. Geçmiş olsun.

 24. hocam merhabalar çok uzun süredir el parmaklarım bileğim ve dirseğimde ağrı oluşmakta bazen sağ tarafımda olurken bazen sol kolumda. bileğimde parmaklarımda oluşmakta sanki elimdeki damarları hissediyorum.kan tahlillerinde herhangi bir romatizma etkisi gözükmüyor.Ağrım başladığında bazen 3-4 saattte geçmekte iken bazı günler gün boyu sürebilmekte çok nadir olmakla birlikte dizlerimde de oluşmakta ne yapmalıyım

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Kan tahlillerinde bir bulgu olmaması romatizma olmadığını göstermez. Muayene çok önemlidir. Geçmiş olsun.

 25. Hocam iki yil önce yolda yururken dustum bir sure sonra dizimde agri başladı mr cekildi menisküs dejenerasyonu var dendi bir kac ay sonra yine mr cekildi yan baglarda zorlanma var dendi sonrasinda bunlar cok büyük seyler degil gecer denildi .Gezmedigim dr kalmadi. Fakat ağrım geçmiyor.sol dizim de ve sol ayak altimda agri var .agrinin seklini tam tanimlayamiyorum için icin bir agri asla kosamiyorum.suanku mr sonuclarimda her sey normal gornumde sinavyumda artis yaziyor ve klinik muayanede diz testlerinde de bir sey cikmiyor.fakat benim agrim sabahtan aksama kadar surekli var var dizimin ustunde duramiyorum sanki orayi bir yere carpmisim da eziklik varmis gibi .Tam bi sonuc alamadan iki yildir cekiyorum agriyi hocam sizce ne olabilr?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Birçok şey olabilir. Artık gnümüzde MR doktorluğu yapılıyor maalesef. Halbuki birçok hastalık iyi bir muayene ile anlaşılır. Çok basit tedavi ve egzersizlerle tedavi olunabilir. Geçmiş olsun.

 26. Sn hocam hastamız 3.5 yaşında erkek çocuk yüksek ateşten dolayı Bakırköy Sadi Konuk cocuk enfeksiyonda 15 gün yattı tetkikler tahliller kemik iliği vs den sonra kontrol altına alınamayan ateşin romatizma olabileceği düşüncesiyle Küçükçekmece Kanununi Sultan Süleyman hastahanesine sevki yapıldı kortizon tedavisine başlandı serumla kortizon verildi ilk gün ancak gece 05 00 civarında ateş 40 dereceyi gördü yaklaşık 1 saatte ateş düşürücülerle normalle döndü ve ikinci kortizon serumla verildi şuan beklemekteyiz ..teşhis( JIA) görüş ve tavsiyelerinize ihtiyacımız var saygı ve hürmetle sağlıklı günler dilerim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Çocuğunuzu bir çocuk romatoloğunun takip etmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 27. Hocam ben 20 yaşında yım bazen topuk da toplanmış bi ağrı oluyor ayağımın üstüne yürüyemiyorum ve ne kadar ağrı kesici yatsam da geçmedi ve de ben rantudil forte kullandım ve geçti şimdide omzundan aşağı dış yüzeyi çok fena ağrıyor böyle ağrı oraya toplanmış çok fena ağrıyor…ne yapmalıyım doktora gidemiyorum bi öneri lütfen

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Topuk ağrısı romatizmal hastalıklarda görülebilir. Bulunduğunuz yerde Devlet Hastanesine gidebilirsiniz. Geçmiş olsun.

   1. Hocam karın boslugumdasu birikmesi var ufaladigim zaman su sesi geliyor iştah yok büyük abdeste çıkamıyorum acaba ne yapmalıyım

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Bir gastroenteroloji hekimine başvurun. Geçmiş olsun.

 28. Hocam merhabalar benim 18 aylik kizima jra teshisi kondu cocuk romatolog tarafindan.40 gun once birden sag dizi sisti.sakaryadaki ortapadistler once gecici snovit dediler.gecmesini bekledik gecmeyince 35.gunde romatolog gordu.jra nin oligoarticuler teshisi kondu.hastaliginin son 2p gununde dizini sadece uykuda kiriyor uyaninca 15 yada 30 dakka bukuyor sonra dizi bir kilitleniyor aksama kadar odun gibi kaliyor.doktorumuz metetraks ignesi haftada 7.5mg ve deltacortil 5mg sabah 1.5tane icme verdi.emarimizda sa tpiofemoral. Eklem boslugunda minimal artikuler koleksiyon ve tum snolyal yuzeylerde kalinlasma kontrast tutulumu bulgular monoartritle uyumludur .dendi.benim sorum kizim icin yapilabilecek baska bisey daha varmi ilaclarin yaninda,dizi duzelirmi fizik tedavi gerekirmi yada dizin sisligini dize enjoksiyonlarla tedavi edilemezmi kizim icin engel kalmamasi icin baska yapabilecegim seyler varmi.bu arada ilaclari kullanali 1 hafta oldu ikinci ignemizi de vurduk belingin bi fark henuz olmadi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   JRA için yeni ve çok etkili tedaviler var. Ayrıca diz içine yapılacak enjeksiyon çok faydalı olabilir. Geçmiş olsun.

 29. Hocam merhaba bi arkadasim 5yada 6 once hizli giderken elini kapiya carpmisti.carpmadan bi ay sonra serce parmagi bukulmeye basladi .sonra yuzuk parmagi bukulu kaldi simdi de orta parmagi bukulmeye basladi .bi tane romatizma profu bi kactane ortapadist gezdiler. Ne oldugu tedavi konusunda bi aey diyemediler kimisi fizik dedi kimisi romatizmadir dedi .bi tedavisi varmidir ne yapmasi gerekir

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Her zaman söylüyorum önce teşhis diye. Bu şekilde parmakları yavaş yavaş bükecek hastalıklar var. Ancak teşhise göre tedaviler düzenlenebilir. Teşhis için de hasta ile konuşmak, muayene ve gerekliyse tahliller çok önemli. Geçmiş olsun.

 30. Hocam Merhabalar…

  Hocam size bel ağrım içinde yazmıştım romatizmal olabilir demiştiniz şimdi hocam bel ağrısı ile beraber diz kapaklarında da ağrı başladı diz kapaklarımı ellerimle ovduğum zaman kırt kırt sesler çıkıyor üşüyünce ve fazla yürüyünce ağrı artıyor buda romatizmal olabilir mi ne yapmam gerekir hem bel hem diz ağrısı için aynı bölüme mi gitmem gerekir ? yoksa ayrı ayrı hangi bölümlerde tedavi olmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim…

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   En önce https://www.felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazılarımı okuyun ve bel ağrısı konusunda bilgi birikiminizi artırın. Beni görmek için iletişim numaralarından bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 31. Merhaba hocam
  Romatoid Artrit hastalığım var. Bir yıldan beri var doktoromun verdiği ilaçları kullanıyorum. (LYRICA KULLANIYORUM). Bugün kan tahlili yaptırdım. Sonuçlar gayet iyi çıktı. Ama bel, kas, parmak, eklem ağrılarım çok fazla arttı. Belimin ağrısından yürüyemez duruma geliyorum bazen. Sonuçlar böyle iyi çıkarken ağrılarımın bu kadar fazla olması normal mi ?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bel ağrısı Romatoid Artrit hastalığınıza bağlı olmayabilir. Bel ağrısının nedeni bulunmalı. Lütfen https://www.felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazılarımı okuyun. Geçmiş olsun.

 32. Hocam babam 50 yasinda.2016 in Şubat ayında karda ellerinin üzerine düşmesiyle sol el işaret parmağında distal falanksta bir ağrı ve az miktarda bir ödem oluştu.1 ay kadar sonra doktora gittik.Doktor röntgen çekti ve kırık çıkık olmadığını tendon yirtigi olduğunu hareket edilmemesi gerektiğini söyleyerek atel verdi.Uzun süre bu ateli kullandı tendon ağrısı geçti fakat her geçen gün ödem fazlalasti.Artık ağrı değil asıl sorunumuz ödem oldu.Sadece distal falankstaki hafif ödem proksimal falanksa ve parmağın tamamini sardı.Eylül gibi tekrar bir doktora gittik ödem için bandaj uygulamasını onerdi.Bandaj ile sararak günlerce parmagi hareketsiz pozisyonda tuttuk.Bu seferde eklemlerde kireclenme olmaya başladı.Bunun pek faydasini göremedik.Ama bandaji cikarincada parmakta şiddetli ödem tekrardan nuks ediyordu.Yani bandaj uygulaması parmagi gün icinde hareketsiz bırakıyor kireclenmeye neden oluyor çıkarınca da kısa sürede şiddetli ödem tekrar kendini gosteriyordu.Bu kısır döngünün içerisinde ne yapacagimiz bilemiyoruz.gittiğimiz 4 doktordanda istediğimiz ilgiyi göremedik.Ödem tedavisinin zor olduğunu belki yıllarca geçmeyeceğini soylediler.Suan parmak proksimalinde artmış ödem var yumuşak top ile egzersiz yapıyor ve yatarken sabaha kadar odemin artmaması için bandajlayip yatıyor.Sabah parmak sert hareket ettirmesi güç bir hal almış olarak uyanıyor gün içerisinde tekrar top egzersiziyle eklemler açılıyor ancak ödemde bir azalma yok.Ve babamın son günlerde ki şikayeti diğer parmaklarından hatta diğer el parmaklarinda eklemlerinde ağrıların oluşması.Ve bu akşam ödemli parmağın yanındaki 3.parmağın proksimal falanksin hemen bitişiğinde küçük top şeklinde sert bir şişlik olduğunu hissettik.Bu odem romatoid artrite mi sebep oldu bilemiyoruz.Eğer romatizmal hastaliksa ödem geçmediği sürece bu hastalık ilerler mi?
  Babamın şeker hastasi o da bu odemi etkiler mi?
  Ne yapmamız doğru olur.Ne yapmamızı onerirsiniz yardımcı olursanız seviniriz.Tesekkurler.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu ödemin travma mı yoksa travmanın tetiklediği bir romatizmal hastalık sonucu oluştuğunu belirlemek lazım. Geçmiş olsun.

   1. Hocam romatizma ağrılarım yüzünden çok sinirliydim çünkü çok ağrım vardı. Bugün çok sinirlendiğim için arkadaşım kendi kullandıgı ilacı bana verdi ilacın adı insomin. İlacı ıctıkten sonra uyudum. Uyandığımda alnım burnum ve dudaklarım şişmişti. Bu şişlik neden oldu ve ne zaman geçer bilgilendirme yapar mısınız ?

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Bu şekilde arkadaşlarınızın verdiği ilaçları içmeniz hiç doğru değil. İlaç allerji yaptı muhtemelen. Geçmiş olsun.

 33. Hocam Merhabalar,

  Yaklaşık 3,5 aydır vücudumda gezici ancak çoğunlukla sol bacak sağ bacak ve oturmama engel olacak düzeyde ağrılar mevcut. Gece her hangi bir ağrım yok ancak sabah uyandıktan yarım saat sonra ağrılar başlıyor ve ciddi anlamda hayatımı etkiliyor. Yakın bir zamanda özel bir klinikte fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı dr. Fibromiyalji adında bir hastalık olduğunu ve kuru iğne tedavisi haricinde bu işin tedavisinin bulunmadığını belirtti. Sizlere internet üzerinden tesadüfen araştırma yaparken ulaştım. Bu hastalığın tedavisi olmadığı yönünde yorumlar ve maalesef yazılar okudum nasıl bir yol izlemeliyim kafam ciddi anlamda karışık ve ağrılar hayatımı ciddi anlamda etkilemeye başladı. Gerçekten Kuru iğne tedavisi bir tedavi biçimimidir, daha hızlı yada farklı bir iyileşme metodu varmıyor? Yoksa gerçekten bu hastalığın bir tedavisi yokmudur. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla,

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Fibromiyalji sendromunun tedavisinde Uluslararası Tıp Birliğinin önerdiği tedaviler mevcuttur ve bunlar arasında kuru iğneleme yoktur. Kuru iğneleme miyofasiyal ağrı sendromu tanısında uygulanabilir, bu sendrom fibromiyalji sendromu ile birlikte görülebilir, o zaman kuru iğneleme faydalı olabilir. Eğer fibromiyalji iseniz bu hastalığın başka tedavileri olduğunu bilmenizi isterim. Lütfen web sayfamı inceleyin ve fibromiyalji sendromu için arama verin. Geçmiş olsun.

 34. merhaba hocam 3 yıldır vucudumda gezici kas ağrılar var gitmediğim doktor kalmadı bir çözüm bulamadım özelikle geceleri artıyor devam ağrı kesici kullanmak zorunda kalıyorum bazen onlarda tesir etmiyor

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Gece ağrısı önemlidir. Titizlikle ele alınmalıdır. Detaylı bir şekilde değerlendirmeliyiz. geçmiş olsun.

 35. Hocam ben şuan 19 yaşındayım,11yaşındayken romatoid artrit teşhisi konuldu. Aynı zamanda hafif dereceli mitral kapak yetmezliğim var.Teşhis konuldugundan beri penisilin 1.2 vurunuyorum. Asıl sormak istedigim penisilin ileriki yaşlarda kemik erimesi yapıyor diye bir şey duydum. Bu doğrumudur lütfen yardımcı olun. Çok tedirginim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Romatoid artrit tedavisinde penisilin kullanılmaz. Geçmiş olsun.

 36. sayın hocam rahatsızlığım belimin sol tarafından başlayarak sırtıma omuzuma kolllarıma vuran ağrılarım oluyor boğazımdada yutkunma zorluğu oluyor kalpten safra kesesi ve böbreklerden birşey çıkmadı fizik tedaviye git dedi doktor ağrılarım 6 aydır devam ediyor ne önerirsiniz teşekkürler

 37. iyi günler Hocam! İltihaplı romatizma hastalığında ömğr boyu kortizon ilacı kullanılır mı?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Romatizmanın cinsine bağlıdır. Birçok iltihaplı romatizma var.

 38. Hocam benim surekli eklem yerlerim agriyo kollarim ayaklarim parmaklarım ama kotu havalarda yagmur yagacagi zamanlar da siddetleniyo dha sonrada geciyo ailede romatizma hastaligi var bendede olabilirmi acaba ne önerirsniz

  1. Elbette romatizma olabilir. Sizinle detaylı konuşma, iyi bir muayene ve gerekirse tahliller gerekir. Geçmiş olsun.

 39. merhabalar
  Yaklaşık 2 ay önce sabah kalkarken ortaya çıkan bi kaç adım atmayla kaybolan hafif bi ağrı ve tutukluk oluyodu sol kalçamda.2 3 günde bir oluyodu ve önemsemiodum ben.Sonra tamamen kayboldu 20 gün kadar önce hafiften yine başladı ama bu sefer gitgide şiddetleniyodu gece tuvalete kalkmak için hareketlendiğimde 10 dakika mücadele ediyodum kalkabilmek için kalktığımdada duvara tutunmaya başladım yatakta hafif sağa sola dönmeye çalışsam ağrıdan bağırıyodum tutukluk fazlaydı baya hareket etmeyince ağrı olmuyodu.Ama ayağa kalkıp bi süre destekle yürüyünce düzeliyodu eğer 1 2 dakika uzansam yeniden tutulma başlıyodu daha 1 hafta geçtiki gün içindede topallamaya başladım oturduktan sonra kalkarkende zorlanmaya başladım doktora gittik beyin cerrahiye.Mr istedi cdden baktığında 30 derece bel eğilmesi gibi bişey dedi önemli değil o kadar senin tedavin yürüyüş koşu özellikle yüzme dedi kaplıcada iyi gelir dedi bununla birlikte ilaç reçetesine m51.1 ayağa vuran diye teşhis bildirmiş.Diprospan iğne cabral tablet ve flexo sprey verdi iğnelerin 2 sini vurundum ilkinde hemen toparlanma oldu 2.sinde neredeyse yüzde 90 iyileşme oldu 3.yü vurunmadım 3 günde bi vurunmam gerekiodu 1 hafta oldu.hafiften yine başladı.Kalçamda tutulma olduğunda özellikle sabah o harekette zorlandığım zaman kalçamda bi kitle var gibi oluyo hareket eden o kitle kaybolur gibi olunca tutukluk azalıo kalkıorum.Belimde ayağımda ağrı uyuşukluk vs yok.Tek sıkıntı sol kalçanın tutukluğu ve hareketsiz olduğum yada duruş bozukluğum olduğu zamanlarda hafif hareketimde ağrı oluyo yürüyüş yaptıkça tutukluk azalıo durumum ne olabilir vücutta kamburluk şekil bozukluğu vs yok.Bazen topallama oluyo.Kalçamda tutukluk geçince kalçamda herhangi bi acı falan olmuyo dokunmayla oturmayla falan sadece tutukluğun olduğu zamanlar dokununca hafif bi acı oluyo yoksa acı yok.Hareket zorluyo ve bazen bacağımı kaldıramıorum bu durum ne olabilir yaşım 27 çocukluğumda r.a geçirdim diz ekleminde.Bu takılma hissini ve o zaman yaşadığım belirtileri çocukluğumda yaşadıklarıma benzetiorum.Öte yandan kalça söz konusu olunca bel fıtığı bel kayması kireçlenme vs bi çok hastalık söz konusu oluyo ve ben yanlış teşhisle gecikip sakat kalmak istemiyorum.Çok hareketsiz bi insanım ve otururkende iki büklüm oturuyorum kambur olduğumdan değil öyle alışmışım detaylı bi şekide durumumu anlatıyorum sizeki hastanede 1.paragrafı tamamlaamadan kafasında bel fıtığı teşhisiyle mra göndererek işi bitirio bi çok doktor durumum ne olabilir

  1. Tüm popülasyonlarda bireylerin yüzde 80’inde, yaşamın bir evresinde bel ağrısı şikâyeti ortaya çıkacaktır. Bu kadar yaygın görülmesi, birçok hekim grubunu ilgilendirmesi, yüksek oranda iş gücü kaybına neden olabilmesi bel ağrısını önemli kılan nedenlerdendir.

   Literatürde birinci basamak sağlık hizmetlerinde saptanan bel ağrısı nedenleri şu şekilde yer almaktadır: Hastaların yüzde 90’ında nonspesifik, kesin patoloji ile zayıf korelasyonlu bel ağrısı; yüzde 4’ünde semptomatik disk hernisi; yüzde 4’ünde kompresyon fraktürü; yüzde 3’ünde spinal stenoz; yüzde 0,7’sinde spinal malignansi (primer/sekonder); yüzde 0,3-5’inde ankilozan spondilit; yüzde 0,01’inde spinal enfeksiyon.

   Siyatalji ile sonuçlanan disk hernisinin ömür boyu prevalansı erkeklerde yüzde 5, kadınlarda yüzde 2,5’tir. Dünya Sağlık Örgütüne göre bir vakada bel ağrısının spesifik nedene bağlı olma olasılığı yüzde 0,2 olarak bildirilmiştir. Bu rakamlara baktığımızda yapılabilecek en önemli yorum şudur: Ülkemizde hem halk hem de hekimler bel ağrısını büyük bir oranda bel fıtığına bağlamaktadır. Hâlbuki durum hiç de öyle değildir.

   Bel ağrısının teşhisinde düz grafi ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ülkemizde çok sık kullanılmaktadır. Ancak, X-ray görüntülemede bulunan dejeneratif değişiklikler (disk mesafesi darlığı, osteofitler, skleroz) ile bel ağrısı arasındaki ilişki zayıftır. Görüntülemede saptanan spondilolizis, spondilolistezis, spina bifida, spondiloz ve Scheuermann hastalığının belirtilerle bir bağlantısı yoktur. MRG’de asemptomatik bel fıtığı saptanan kişi oranı yüzde 76’lara kadar çıkmaktadır. Hâlbuki MRG’ye bakıp disk hernisi operasyonu endikasyonu konulmaktadır. Şikâyeti olmayanlarda yüzde 76 oranında bel fıtığı saptanabiliyorsa, MRG ile cerrahi endikasyon koymak ne kadar anlamlıdır? Hemen her türlü bel ağrısında, rutin lomber radyografi ağrı ve fonksiyonel prognoza etkisizdir. Öte yandan, hızlıca MRG yapılmasının direkt grafiye üstünlüğü yoktur, sadece cerrahi oranını artırıcı etkisi vardır. Dünyadaki kılavuzlar (guideline) bel ağrısının erken döneminde (en az bir ay) radyografik görüntülemenin karşısında yer almaktadır. Oysa ülkemizde daha bel ağrısı anamnezi bile alınmadan hastalar radyolojiye gönderilmektedir.

   Yine bel ağrısının ülkemizde yoğun şekilde ameliyat edildiğini biliyoruz. Ampirik de olsa, gözlemlerimize göre ameliyat oranı son yıllarda, özellikle performans uygulamasından sonra gittikçe artmaktadır. Burada bazı kılavuz verilerinden söz edelim: Dejeneratif değişikliklerle birlikte olan kronik radiküler olmayan bel ağrısında yapılan spinal füzyonun yoğun rehabilitasyona üstünlüğü yoktur. Radikülopatili disk prolapsusunda standart açık diskektominin yararı, cerrahi olmayan tedavilere göre az-orta derecede daha üstündür. Ancak, burada iyiliğin süresi üç ay-dört yıl arasında değişmektedir. Bütün bunların yanında, kılavuzların radikülopatili bel fıtığında cerrahi ve cerrahi olmayan tedavilerin etkileri ile ilgili görüşü, yeterli kanıtın olmadığıdır. Mayo Klinik, radikülopatide cerrahi endikasyonu şu kriterlerle bildirmektedir: Altı haftalık konservatif tedavide belirtiler gerilemiyorsa, ilerleyici kuvvetsizlik oluşuyorsa, temel aktivitelerde bile ciddi sıkıntı varsa.

   Dünya Sağlık Örgütü, özellikle yaşlılarda disk hernisi ve spinal kanal daralmasının görüntüleme tekniklerinde çok sık görüldüğünü, birçok vakada bu görünümlerin ağrı ile ilgili olmadığını ve cerrahide çok az bir bölümünde ağrının tamamen ortadan kaldırılmasının söz konusu olduğunu bildirmektedir.

   Kılavuzlar bel ağrısının prognozunun kötü olması ve kronikleşmesinin nedeni olarak psikolojik sıkıntı, depresyon, işten tatmin olmama ve somatizasyonu önemli parametreler olarak vermektedir. Hastanın işe yavaş dönüşü; psikolojik sıkıntı, yaşlılık, kadın olmak, fonksiyonel disabilite olması, iş veya iş arkadaşları ile ilgili problem olması, önceden hastanede yatış olması ve önceden bel ağrısı epizodunun olması ile ilişkilendirilmektedir. Kötü prognoz, eğitim seviyesinin düşüklüğü ile anlamlı olarak koreledir. O halde bel ağrısında prognozun tayin edilebilmesinde yukarıdaki faktörler mutlaka değerlendirilmelidir.

   Bel ağrısının yüzde 70’e kadar olan nedenini idiyopatik olarak bildiren yayınlar vardır. İlgili hekimlerin, dünya üzerinde çok sık karşılaşılan bu belirtiye kılavuzların doğrultusunda çok daha itinalı olarak yaklaşmaları yararlı olacaktır. Görüntüleme metotlarının gerektiğinde kullanılması, cerrahi ve cerrahi olmayan tedavilerin uygun şekillerde planlanması, hastaların psikolojik durumlarının da göz önüne alınması hem tasarruf hem de optimum yararlanım sağlayacaktır.

 40. Hocam ben 19 yaşındayım ortopedi doktoruna gittim röntgen çektirdim kendi bel fıtığı ve bel düzleşmesi var ne dili muayene etti yattığım zaman tek başıma Çok Zor kalkıyorum genelde birisi yardım ediyor kalkma mı Ağrı sızı içinde bağırarak doğrultuyor kendimi Sol Ayağım da aşırı derecede kasılma var belimde ağrı var dönmekte zorluk çekiyorum yattıktan sonra kalktığımda yürümekte Zorluk çekiyorum Ne yapmam gerekiyor Hiçbir iş yapamıyorum yaptığın zaman Ağrıdan duramıyorum acaba romatizma mı ne ilaç kullanmam gerekir

  1. Tüm popülasyonlarda bireylerin yüzde 80’inde, yaşamın bir evresinde bel ağrısı şikâyeti ortaya çıkacaktır. Bu kadar yaygın görülmesi, birçok hekim grubunu ilgilendirmesi, yüksek oranda iş gücü kaybına neden olabilmesi bel ağrısını önemli kılan nedenlerdendir.

   Literatürde birinci basamak sağlık hizmetlerinde saptanan bel ağrısı nedenleri şu şekilde yer almaktadır: Hastaların yüzde 90’ında nonspesifik, kesin patoloji ile zayıf korelasyonlu bel ağrısı; yüzde 4’ünde semptomatik disk hernisi; yüzde 4’ünde kompresyon fraktürü; yüzde 3’ünde spinal stenoz; yüzde 0,7’sinde spinal malignansi (primer/sekonder); yüzde 0,3-5’inde ankilozan spondilit; yüzde 0,01’inde spinal enfeksiyon.

   Siyatalji ile sonuçlanan disk hernisinin ömür boyu prevalansı erkeklerde yüzde 5, kadınlarda yüzde 2,5’tir. Dünya Sağlık Örgütüne göre bir vakada bel ağrısının spesifik nedene bağlı olma olasılığı yüzde 0,2 olarak bildirilmiştir. Bu rakamlara baktığımızda yapılabilecek en önemli yorum şudur: Ülkemizde hem halk hem de hekimler bel ağrısını büyük bir oranda bel fıtığına bağlamaktadır. Hâlbuki durum hiç de öyle değildir.

   Bel ağrısının teşhisinde düz grafi ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ülkemizde çok sık kullanılmaktadır. Ancak, X-ray görüntülemede bulunan dejeneratif değişiklikler (disk mesafesi darlığı, osteofitler, skleroz) ile bel ağrısı arasındaki ilişki zayıftır. Görüntülemede saptanan spondilolizis, spondilolistezis, spina bifida, spondiloz ve Scheuermann hastalığının belirtilerle bir bağlantısı yoktur. MRG’de asemptomatik bel fıtığı saptanan kişi oranı yüzde 76’lara kadar çıkmaktadır. Hâlbuki MRG’ye bakıp disk hernisi operasyonu endikasyonu konulmaktadır. Şikâyeti olmayanlarda yüzde 76 oranında bel fıtığı saptanabiliyorsa, MRG ile cerrahi endikasyon koymak ne kadar anlamlıdır? Hemen her türlü bel ağrısında, rutin lomber radyografi ağrı ve fonksiyonel prognoza etkisizdir. Öte yandan, hızlıca MRG yapılmasının direkt grafiye üstünlüğü yoktur, sadece cerrahi oranını artırıcı etkisi vardır. Dünyadaki kılavuzlar (guideline) bel ağrısının erken döneminde (en az bir ay) radyografik görüntülemenin karşısında yer almaktadır. Oysa ülkemizde daha bel ağrısı anamnezi bile alınmadan hastalar radyolojiye gönderilmektedir.

   Yine bel ağrısının ülkemizde yoğun şekilde ameliyat edildiğini biliyoruz. Ampirik de olsa, gözlemlerimize göre ameliyat oranı son yıllarda, özellikle performans uygulamasından sonra gittikçe artmaktadır. Burada bazı kılavuz verilerinden söz edelim: Dejeneratif değişikliklerle birlikte olan kronik radiküler olmayan bel ağrısında yapılan spinal füzyonun yoğun rehabilitasyona üstünlüğü yoktur. Radikülopatili disk prolapsusunda standart açık diskektominin yararı, cerrahi olmayan tedavilere göre az-orta derecede daha üstündür. Ancak, burada iyiliğin süresi üç ay-dört yıl arasında değişmektedir. Bütün bunların yanında, kılavuzların radikülopatili bel fıtığında cerrahi ve cerrahi olmayan tedavilerin etkileri ile ilgili görüşü, yeterli kanıtın olmadığıdır. Mayo Klinik, radikülopatide cerrahi endikasyonu şu kriterlerle bildirmektedir: Altı haftalık konservatif tedavide belirtiler gerilemiyorsa, ilerleyici kuvvetsizlik oluşuyorsa, temel aktivitelerde bile ciddi sıkıntı varsa.

   Dünya Sağlık Örgütü, özellikle yaşlılarda disk hernisi ve spinal kanal daralmasının görüntüleme tekniklerinde çok sık görüldüğünü, birçok vakada bu görünümlerin ağrı ile ilgili olmadığını ve cerrahide çok az bir bölümünde ağrının tamamen ortadan kaldırılmasının söz konusu olduğunu bildirmektedir.

   Kılavuzlar bel ağrısının prognozunun kötü olması ve kronikleşmesinin nedeni olarak psikolojik sıkıntı, depresyon, işten tatmin olmama ve somatizasyonu önemli parametreler olarak vermektedir. Hastanın işe yavaş dönüşü; psikolojik sıkıntı, yaşlılık, kadın olmak, fonksiyonel disabilite olması, iş veya iş arkadaşları ile ilgili problem olması, önceden hastanede yatış olması ve önceden bel ağrısı epizodunun olması ile ilişkilendirilmektedir. Kötü prognoz, eğitim seviyesinin düşüklüğü ile anlamlı olarak koreledir. O halde bel ağrısında prognozun tayin edilebilmesinde yukarıdaki faktörler mutlaka değerlendirilmelidir.

   Bel ağrısının yüzde 70’e kadar olan nedenini idiyopatik olarak bildiren yayınlar vardır. İlgili hekimlerin, dünya üzerinde çok sık karşılaşılan bu belirtiye kılavuzların doğrultusunda çok daha itinalı olarak yaklaşmaları yararlı olacaktır. Görüntüleme metotlarının gerektiğinde kullanılması, cerrahi ve cerrahi olmayan tedavilerin uygun şekillerde planlanması, hastaların psikolojik durumlarının da göz önüne alınması hem tasarruf hem de optimum yararlanım sağlayacaktır.

 41. Sayin hocam 50 yasindaerkegim Son 5 yildir tansiyon ve tip 1 sekerin yaninda el ve ayaklarda hafif agrilarla baslayan romateit artrit olustu Once devlet hastanesi sulfazilm kullandim mide agrilari baslayinca universite metoart verdi bu ilaclari duzenli kullanmama ragmen degerler normal cikiyordu
  Duzenli igne kullanmadigimi soyleyince arava verdiler Hocam sizce arava20 lik kullanayim yoksa metoard mi Hangisi in vucuda yan etkisi daha fazla

  1. Klinik durumunuza göre ve kan testlerinize göre ilaçların ayarlanması gerekir. Buradan ilaç tavsiyesi yapılamaz. Geçmiş olsun.

 42. İyi akşamlar hocam ben Denizli’den yazıyorum .Anneme 2009 da romotoid atrit tanısı konuldu.Tanı konulduğundan beri düzenli bir şekilde tedavisini yaptırıyoruz .2014 yılında gerekli kontrolleri yapılıp 6 ay simponi 2 ay ise humira tedavisi uygulandı ve annem kendine kalem iğnelerden yaptı.Ancak humira iğnesine geçtiğimizde ikinci ayında annem pnomoni geçirdi ağzından kan geldi ve bu süreçte akciğeri iltihaplandığını ve akciğerinde sıvı biriktiğini öğrendik .Akçiğerine diren takıldı ve iltihap temizlendi .Bu dönemde iğneli tedavilerimize doktorumuz ara verdi ve oral yollu ilaçlara devam ediliyor iki yıldır .Ancak bu bir yıldır romatizma değerlerini kontrol altına alamadığı için doktorumuz mapthera adlı serum tedavisine geçmemiz gerektiğini söylüyor .annem kronik akçiğer rahatsızı ve nefes almakta güçlük çekiyor göğüs hastalıkları doktorumuz ciğerlerinin %50 kapasitede çalıştığını söylüyor şimdi bu tedaviye geçersek yine akciğeri bu tedaviden olumsuz etkilenir mi yine aynı riskle karışlasır mıyız ?tesekkürler

  1. Bu tip ilaçlarda elbette enfeksiyon riski var. Hekiminiz yarar zarar dengesini hesaplayıp size öneride bulunacaktır. Geçmiş olsun.

 43. Hocam iyi günler ben 2008 den bu yana hem erişkin stil hem de hepatit b tedavisi görüyom romatoloji tedavisi için kortizon arava kullanıyom tüberkiloz için de ayrıca ilaç başlandı iltihap sürekli artıyo arada düşüyo ancak doktorum bi iğneden bahsetti başlayabiliriz diye ne kadar faydasını görürüm hepetiti etkilermi ikinci sorum da bu hastalıklardan dolayı malulen emekli olma şansım varmı teşekkür ederim

  1. Doktorunuzun bahsettiği iğne tedavisi anti-tnf ilaçtır. Hepatit konusunu doktorunuzla konuşun lütfen. Geçmiş olsun.

 44. Hocam romatoid artrit ile ppd testi arasında nasıl bir bağlantı var rica etsem açıklayabilir misiniz

  1. Romatoid artritte kullanılacak bazı ilaçlar tüberküloz riskini artırır. bu yüzden PPD testi yapıp vücutta tüberküloz durumu nedir buna bakmak gerekir.

 45. hocam merhabalar.bana 5 yılın sonun psöriatik artirt teşhisi kondu methatraxate kullandım ve 1 sene sonra kalçama bıçak saplanmaya başladı en başta hafifti kalçamda belimde kireçleme teşhisi kondu kilom yok buna kullandığım ilaç sebep vermiş olabilir mi?şimdi ağrım daha da arttı sürekli ağrı var şiddeti değişiyor sadece uzanırken otururken şiddetleniyor ayağa kalkıp tüm yükü sola verdiğimde ağrı inanılmaz artıyor bacağımı kesip atmak istiyorum. şu an bebek tedavisi için ilaç kullanamıyorum şehir değiştirdim gittiğim doktor çok ilgisizdi devam etmek istemedim şu an gittiğim bir doktorum da yok ne yapabilirim yardımcı olur musunuz( hocam soruyu yanlış yere yazmışım buraya tekrar yazdım teşekkür ederim

  1. Psöriatik artritte çok önemli yeni tedaviler var. Metotreksat faydasız ise mutlaka değerlendirilmeniz gerekir. Bize ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 46. Merhaba hocam ben 2 yıl once kalca agrisi ve tutulma sikayetleri icin ftr ye gittim mr cektik ve kalcada iltihap oldugunu solediler ve beni enfeksiyon polokinligine yonlendirdiler onlarda bisey demediler ilac kullanmadan rahatsizligim gecti ama 4 ay once agrilar siddetli bi sekilde basladi enfeksiyon doktorun a gorundum beni yatirdilar 2 gun serviste yatip tedavi aldm ama hastaligimin sonradan as denildi tesis konuldu ve endol baslatildi 3 ay boyunca kullandim agrilarim daha cok artti ve simdi enbrel kullaniyorum ama halen agrilarim devam ediyor ne yapabilirim yardmci olursaniz sevinirim yas 21

 47. mrb hocam anneme romatizma hastaligi dedilr uc aya yakin tedavi oluyo tedavinin hic bi sonucunu gormedik tam tersi ayakta ve kollarda bolgesel sidddetli agrilar olustu ne tavsiye edersiniz tahvillerden falanda bisey anlamadik ayni ilaclari veriyo..

  1. RA’nın günümüzde çok yeni ve oldukça etkili tedavileri var. İyi bir tedavi görüyor mu bilmek lazım. Geçmiş olsun.

 48. Syn hocam benim oğlum 5 yaşında sağ kalcasinda sıvı birikmesi var ameliyat oldu sıvı incelendi bir çok thalil yapıldı temiz çıktı En son jia tanisiyla tedaviye başlandı ama romatizma ile ilgili tahliller de temiz çıktı oğlumda sabahları ve özellikle aksamlari ağrı çok ağrı kesici veriyoruz eklem bölgesine kortizon verilecek benim merak ettiğim tahliller negatif olmasına karşın tanı koyulabilir mi acaba

 49. Merhaba hocam.
  11-12 yaşlarında şiddetli eklem ağrısı sebebiyle hastaneye gittiğimde eklem romatizmasí teşhisi koydular. Yürüyemecek derecede şiddetliydi ağrılarım. 5 sene boyunca düzenli olarak deposilin iğne kullandım. Kalp kapakçığımda deforme oluştu. Şuan hala regl dönemlerinde şiddetli eklem ağrıları çekiyorum dayanabilecek halim kalmadı ne yapabilirim?

  1. Detaylı bakmak, tahilil yapmak lazım. 11 yaşında geçirmiş olduğunuz romatizma ile ilgisi olmayabilir. Geçmiş olsun.

 50. hocam mrblar..benim şikayetim sol göğsümün hemen sağ tarafında batmalar mevcut ayrıca sol omzumla vücudun birleştiği kısımda bastırınca acıma hissi ve kasılmalar oluyo ve sol kaburga kısmındada bazen batmalar oluyo.kardiyoloji ve göğüs hastalıklarında her şey temiz çıktı..kas ağrısı olabileceği söylendi ama yaklaşık 6-7 aydır devam etmekte.yada romatizma ile ilgili olabilecği ihtimalide varmış ne yapmam gerekli olur acaba..tşklr

Bir cevap yazın

 

KAPAT