İLETİŞİM: +90 (530) 371 18 55  -  [email protected]
Facebook: ProfDr Erbil Dursun - Instagram: erbildursun

TurkishEnglishGermanFrenchItalianRussianArabic
 • From erva Öztürk on Kısmi felç tedavisi

  İyi günler dedem iki ay önce safra kesesinden rahatsizlandi ameliyat oldu ama sag kolunu hareket ettiremiyor kafa karisikligi ve konusma bozuklugu var doktor beynine pihti gitmis olabilir dedi ama hastaneye birgün sonrasinda gitmesine ragmen pihti ile ilgili tedavi yapilmadi simdide cok zaman gecti düzelme imkani var mi
  2019/04/02 at 8:53 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Kısmi felç tedavisi

   Yoğun olduğumdan cevabım gecikti. Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (http://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; http://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

   2019/04/15 at 10:52 pm
 • From Emrah on Korpus Kallozum Agenezisi

  Merhabalar hocam eşim 31 haftalık hamile bebeğin kilosu 2.52 kg 44 cm boyu var Korpus Kallozum Agenezisi tanı konuldu doğumdan sonra ne yapmamız nere gitmemiz gerekiyor acaba bu rahatsızlığın açabileceği sonuçlar neler olabilir bilgilendirirseniz sevinirim?

  2019/04/05 at 10:07 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Korpus Kallozum Agenezisi

   Yoğun olduğumdan cevabım gecikti. Korpus kollosum agenizisini sizin de okumuş olduğunuz gibi yazdım. Bebeğinizin uygun olunca derhal muayeneye ve rehabilitasyona başlatmak üzere hazır olunuz. Geçmiş olsun.

   2019/04/15 at 10:51 pm
 • From Duygu bülbül on Toksin uygulamaları, felç ve serebral palsi için çok önemlidir

  Merhaba hocam kardeşim hsp hastadı. 32 yaşında. Hamileliğinden sonra ortaya çıktı ağrıları çok fazlaydı kulandığı ilaçlar ile ağrılarında rahatlamalar oldu. Fakat internet üzerinden hastalığı araştırırken hiç olumlu bir açıklama görmemiştim umut ışığı oldunuz bunun için teşekkürler. Antalyada yaşıyoruz ve istediği anda istanbula gelemez botox tedavisi için nasıl bir yol izleriz şimdiden çok teşekkürler .

  2019/04/06 at 10:01 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Toksin uygulamaları, felç ve serebral palsi için çok önemlidir

   Yoğun olduğumdan cevabım gecikti. Eğer kardeşinizin ağrıları istemsiz kasılmalara bağlı ise botox enjeksiyonlarından faydalanır. Elbette öncelikle muayene gerekir ki burada bir kasılma var mı yok mu görelim. Geçmiş olsun.

   2019/04/15 at 10:49 pm
 • From Ferhat on Spastik bebek belirtileri

  Prematüre doğan ikiz kızlarımız var düzeltilmiş 2 aylıklar bugün sağ bacağında güç kaybı olduğunu farkettim normalde sırt üstü yatarken 2 ayağını kalçadan dikliyebiliyordu ama şimdi sol bacağını dikliyemiyor his var ama koltuk altından tutup kaldırıyorum ayakları boşta iken ileri geri sallıyorum sol ayağını tutuyor sağ ayağı boşta sallanıyor ne olmuş olabilir teşekkür ederim

  2019/04/08 at 10:54 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Spastik bebek belirtileri

   Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. Bebeğin şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir. Öncelikle çocuk doktoru görsün, gerekirse bizler değerlendirelim.

   2019/04/15 at 10:46 pm
 • From İrem on SORU - CEVAP

  Merhaba hocam
  Annem 45 yaşında yaklaşık 6 ay önce beyine pıhtı atması sonucu sol tarafında geçici felç oluştu.Annem aynı zamanda antidepresan kullanan birisi.Şuan iyi ama geceleri kasılmaları çok fazla oluşuyor.Gözleri kapansa dahi titreme ve kasılmalar uyutmuyor.Bacakları istemsiz atıyor.Hastanede de geceleri kasılmaktan çok kötü olmasına rağmen fizik tedaviye gerek duyulmamıştı.Bu halde görmeye dayanamıyorum kremler ilaçlar işe yaramıyor ama o yarayacak sanıyor.Ne yapabiliriz ?

  2019/04/14 at 2:32 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on SORU - CEVAP

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (http://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; http://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

   2019/04/15 at 10:45 pm
 • From Sibel kurt on Spastik bebek belirtileri

  Merhaba 10+2 aylık oğlum sadece uykuda birde uykuya dalarken bacaklarını hafif hafif kaldırıp indiriyor bi kaç gündür böyle.diğer belirtilerinize baktım hiçbiri mevcut değil oğlumda. Acaba bunun sebebi nedir.ağlama yok sadece o hareketi yapıyor

  2019/04/15 at 4:55 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Spastik bebek belirtileri

   Çok spesifik bir duruma benzemiyor. Çocuğunuzun gelişimine iyi bakmak lazım.

   2019/04/15 at 10:44 pm
 • From asya on Spastik bebek belirtileri

  Merhba hocam;
  Benim kızim 2 ay 3 günlük dogdugundan itibaren 40 gune kadar bise yoktu ellrini kendine dogru cekiyordu hareketliydi 40 gun sonra o hareketleri yapmamaya basladi hafif hareket ediyor ama ellerini kendisine dogru cekmiyor

  2019/04/22 at 11:47 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Spastik bebek belirtileri

   Çok yoğun olduğumdan cevabım gecikti. Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. Çocuğunuzun şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir. Geçmiş olsun.

   2019/05/15 at 12:09 pm
 • From Tuğçe on SORU - CEVAP

  Hocam merhabalar ,4 aylık bir bebeğim özelikle kucağımdayken genelde sağ tarafa bakma eğilimi olduğunu farkettim.Tortikolis şüphesiyle çocuk cerrahisine muayene olduk fakat pozisyonel olduğunu söylediler usg side temiz çıktı.Geçen hafta nörolojik muayenesinide yaptırdım yapan hocada nörolojik gelişiminin iki tarafındaki gücün aynı ve gayet güzel olduğunu söyledi.Fakat çocuk sol tarafa çevirebilsede kafasını genelde sağa bakmayı tercih ediyor bir sorun teşkil edermi

  2019/04/22 at 2:08 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on SORU - CEVAP

   Çok yoğun olduğumdan cevabım gecikti. Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. Ancak hekim arkadaşlarımız birşey olmadığını söylediğine göre rahat olabiliriz. Yolunuz düşerse ben de göreyim. Geçmiş olsun.

   2019/05/15 at 12:08 pm
 • From Burcin on Spastik bebek belirtileri

  Hocam benim ikizlerim var biri gayet rahat hareketler yaparken diğeri hiç birşey yapmiyo yaşlarına giriceklwri bu beni çok uzuyo tedavisi varmidir

  2019/04/22 at 2:41 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Spastik bebek belirtileri

   Çok yoğun olduğumdan cevabım gecikt. Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. Çocuğunuzun şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir. Geçmiş olsun.

   2019/05/15 at 12:07 pm
 • From G.B. on Spastik bebek belirtileri

  Merhaba Hocam,
  Benim 3 yasinda kizim var, gercek grip oldu bu sene ve o oldugundan beri ellerini uyurken siki yumruk seklinde sikip uyor. elektroensefalografi Hastanede uyaniken yapildi ve temiz cikti. Bi vitamin eksikligi olabilir mi? Ne yapabilirim ne olabilir? Cok tesekkür ederim..

  2019/04/26 at 12:32 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Spastik bebek belirtileri

   Çok yoğun olduğumdan cevabım gecikt. Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. Çocuğunuzun şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir. Geçmiş olsun.

   2019/05/15 at 12:07 pm
 • From Nil on Kafa Travması Geçiren Hastalardaki Davranış Bozuklukları

  Merhaba hocam kardeşim 31 yaşında 1 hafta önce düşüp kafa travmasına bağlı beyin kanaması geçirdi 3 gün yoğun bakımda yattı 4 gündür de serviste yatıyor kulağında biraz sağırlık var kulak kemiği kırılmış kafa tasında da kırık varmış ama ameliyat olmadı,kulağından hala beyin omurilik sıvısı geliyor ama çok azaldı bilinç kaybı var olmayan şeyler söylüyor bizi bazen karıştırıyor . Bi soruyu sürekli soruyor . yarın taburcu edebilirlermiş ama durumu hiç iyi görünmüyor evde nasıl tedavi edeceğiz . Normalde de çok hırçın ters bi bi yapıya sahipti şimdi daha da arttı sürekli sigara içmek hastaneden çıkmak istiyor.bizi dinlemiyor yemek yemiyor iyileşmek istemiyor bu durumda biz nasıl bir yol izlemeliyiz. Zamanla düzelirmi. Ailecek çok perişan olduk . Herkesin işi gücü var işi bıraksak nasıl geçineceğiz bilmiyoruz . bakacak kimsemiz yok zaten herkesi istemiyor yanında . Çok çaresiz kaldık 🙁

  2019/05/04 at 11:06 am
 • From Onur on SORU - CEVAP

  Merhaba hocam,
  Oğlum düzeltmiş tarihle 1 ay 27 günlük, ancak ara ara kafasını geriye atıyor. Bu bir rahatsızlığın belirteci olabilir mi? Şimdiden teşekkür edeirm.

  2019/05/04 at 11:50 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on SORU - CEVAP

   Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. Bebeğin şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir.

   2019/05/15 at 12:03 pm
 • From Süleyman lezgin on Kaç türlü romatizma vardır ?

  Meraba hocam benim ilk başlarda her iki bacağımda ağrı ve yanmalar oluşuyordu omurga kemiğim ve sırtıımın üst tarafı ve zamanla kolum uyuşuyor fizik doktoru beni önce ilçsız mr daha sonra ilaçlı (sakroliak) mr ve verem savaş dispanserinde bana ppd yapıldı sende iltihaplı romatizma var dedi ve bana gerica 75lik verildi fakat ben yürüyemiyorum ve oturamıyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim

  2019/05/04 at 4:21 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Kaç türlü romatizma vardır ?

   http://www.felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki ve http://www.felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz Yolunuz düşerse göreyim sizi. Geçmiş olsun.

   2019/05/15 at 12:02 pm
 • From Dilek on Yürüme Analizi

  Hocam kızım 19 aylık ve hala tek basına yurumuyor elınden tutunca gıdıyor bırakınca hemn oturuyor duvardan yada herhangı bi yerden tutunup gısıyor emeklemeyıde yapıyor am bagımsız yurumuyor ne yapamam lazım

  2019/05/04 at 9:06 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Yürüme Analizi

   Böyle bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.

   http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

   2019/05/15 at 12:01 pm
 • From ali on Spastik bebek belirtileri

  mrb hocam 21 aylık kızım var hipotonik bebek teşhisi kondu desteksiz kısa süre oturabiliyor.destekli bir saat oturabiir onda sıkıntı yok.fakat ayaklarını hiç kullanmıyor kendiliğinden hareket ettirmiyor.bütün testler şimdiye kadar temiz çıktı,çocuk nöroloğu 5 yaşına kadar kendini toparlayacağını düşünüyor ama benim aklım hep ayaklarına bu süreç böyle mi gidiyor acaba

  2019/05/06 at 3:27 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Spastik bebek belirtileri

   Böyle bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.

   http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

   2019/05/15 at 12:00 pm
 • From Sedef on Serebral Palsi belirtileri

  İyi günler hocam. Oğlum gelişimine uygun zamanlarda başını dik tuttu ve desteksiz oturabildi. 10 aylıkken emeklemeden yürüdü. Şuan 1 yaşında çok güzel yürüyor hatta koşuyor ancak emekleyemiyor. Yatarken kendisi oturma pozisyonuna geçemiyor. Otururken desteksiz kalkamıyor. Kan değerlerine baktırdık d vitamini b 12 ve diğer tüm değerler normal çıktı.
  Bu konu beni endişelendiriyor, bir sıkıntı olabilir mi acaba?

  2019/05/07 at 5:59 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Serebral Palsi belirtileri

   Bu dediklerinizle bir sonuca varmak zor. Çocuğun şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir. http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ adresindeki yazılarımı detaylı bir şekilde inceleyin, okuyun. TV programlarımı seyredin. Yolunuz düşerse göreyim çocuğunuzu.

   2019/05/15 at 11:58 am
 • From Sevinç on Felç sonrası depresyon

  Merhaba hocam anneannem 4 aydır felçli hasta son 1 aydır aşırı derecede bağırıyor çığlık atıyor sinir ilaci olarak 200 mg lık Ketya , 20 ml Norodol sabah 10 damla akşam 10 damla damlatiyoruz fakat hiç bir yararı olmuyor bize bir öneride bulunabilir misiniz?

  2019/05/11 at 11:33 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Felç sonrası depresyon

   Psikiyatri ve nöroloji hekimleri ilaçları ve dozlarını ayarlasın. Geçmiş olsun.

   2019/05/15 at 11:56 am
 • From Serdar on Travmatik Beyin Yaralanması (Kafa Travması)' nda İyileşme

  Merhaba ben 2,5 sene once trafik kazasi gecirdim o zaman kafama agir darbe aldim 7 gun komada yatdim ondan sonra sag tarafim felc oldu o zamanlar sag elim hic hareket etmiyodu suan ediyo konusmamda da var dogru konusamiyom heyecanlanirsam elim kendi kendine cekiliyo konusmam anlasilamiyo bu durum ne kadar da surebilir yardimci olurmusunuz lutfen

  2019/05/15 at 12:32 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Travmatik Beyin Yaralanması (Kafa Travması)' nda İyileşme

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (http://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; http://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

   2019/05/15 at 11:56 am
 • From elif duzagac on Travmatik Beyin Yaralanması (Kafa Travması)' nda İyileşme

  yegenim trafik kazasi gecirdi beyinde kan toplanmasi var dagilmasini bekliyolar 13 gundur uyutuluyo 20 yasinda henuz bu tur vakalarda ne kadar surer iyilesmesi

  2019/05/15 at 8:05 pm
 • From Ruhi KAYA on Başkan Robogait’i inceledi

  2,5 yıl önce T2-3 seviyesinde spinal kitle ameliyatı sonrası sol ayağımı neredeyse sürüyor hale geldim. Omurilik zedelenmesi olmuş. Sağda his kaybı oluştu. Ayak ikinci parmaklarım çekiç parmak oldu. Önerilen ilaçları kullanıyorum. Düzelme imkan ve ihtimali var mı?
  Saygılarımla.

  2019/05/18 at 9:20 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Başkan Robogait’i inceledi

   Bu süreden sonra pek iyileşme beklemiyoruz ancak yine de muayene ile anlaşılır. Güçte gelişme olmasa da bazı tekniklerle çok daha kolay yürümeniz sağlanabilir. Geçmiş olsun.

   2019/05/23 at 2:13 pm
 • From Gaye on Felç hakkında bilmek istedikleriniz

  Merhaba bir sorum olucak annem bir buçuk sene önce felç geçirdi sol tarafı şuan felçli ve eski alışkanlıklarına devam ediyor (sigara ve alkol kullanımı) bu onun ikinci felci birincisini çok hafif atlattı ama ikincisi ağır oldu sizlere sorum şu sigara ve alkol kullanımına rağmen tekrarı olur mu olursa sonuçları ne olur üçüncüsü olur sa ölüm riski var Mıdır ?

  2019/05/18 at 2:17 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Felç hakkında bilmek istedikleriniz

   Alkol ve sigara felç ataklarının tekrar oluşmasının olasılığını artırır. Kesinlikle bırakması gerekiyor. . http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı annenizle birlikte seyredin. Geçmiş olsun.

   2019/05/23 at 2:12 pm
 • From serhan on Serebral Palsi belirtileri

  Merhaba Erbil Bey,

  Çocuğumuz 1 aylık, 2-3 saat arayla geriniyor kafasını geriyo dogru çekip kendini geriyor.
  Kucağıma aldığımda da kafasını geriye dogru kaldırıyor. Normal midir acaba?

  Teşekkürler.

  2019/05/20 at 9:32 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Serebral Palsi belirtileri

   Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. Bebeğin şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir.

   2019/05/23 at 2:10 pm
 • From Tuba on SORU - CEVAP

  Mrhaba hocam oğlum 1 yasinda emekleme yok yürüme yok agulama yok sadece yeni yeni oturuyo kalasınıza geç tuttu zaten ellerini de çok fazla kullanamiyo nörolojiye götürüyorum böyle bise varsada düzelme olurmu hocam çok.uzuluyorum bu duruma

  2019/05/24 at 1:49 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on SORU - CEVAP

   Bu dediklerinizle bir sonuca varmak zor. Bebeğin şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir. http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ adresindeki yazılarımı detaylı bir şekilde inceleyin, okuyun. TV programlarımı seyredin. Çok yararı olacaktır. Yolunuz düşerse göreyim çocuğunuzu.

   2019/05/26 at 8:29 pm
 • From Seda on Travmatik Beyin Yaralanması (Kafa Travması)' nda İyileşme

  Merhaba oğlum parkta düştü iki gün hastanede yattı tomografisinde bişey çıkmadı iki gün kusma oldu şuan evde kusma yok ama yürürken bazen dengesini kaybediyo ne zaman geçer. nasıl davranmamız gerekiyor şimdiden teşekkürler

  2019/06/01 at 5:26 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Travmatik Beyin Yaralanması (Kafa Travması)' nda İyileşme

   Geçmiş olsun. Bu ara dikkatli olun. Durumunda ufak bir kötü yönde değişiklik olursa derhal acile gidin. Ayrıca bu söylediğiniz durumu nöroloji doktoru ile konuşun.

   2019/06/03 at 3:14 pm
   • From elif duzagac on Travmatik Beyin Yaralanması (Kafa Travması)' nda İyileşme

    iyi aksamlar hocam bu 1 ay bi hafta oldu bilinci yok gozleri acik yegenimin bakiyo ama sadece tanimiyo bizi son 3 gundur anliyosan elimizi sık diyoruz anliyo sıkıyo yemege baslamasi gerekiyo dedilee ama hic bilmiyo almiyo azina su damlasini bile bu ne kadar surer ne yapabiliriz hocam midesinden beslenme olursa daha kotu bi durummu bu

    2019/06/15 at 12:38 am
    • Prof. Dr. Erbil DURSUN

     From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Travmatik Beyin Yaralanması (Kafa Travması)' nda İyileşme

     https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun/ adresindeki yazımı sonuna kadar okuyun lütfen. Buradan çok faydalı bilgiler edineceksiniz. Beslenme ile ilgili konuda hekimler size yol gösterecektir. Geçmiş olsun.

     2019/06/29 at 12:43 am
 • From Busra on SEREBRAL PALSİ

  Merhaba hocam, benim kizim 34 haftalık ama 30 haftayla uyumlu şekilde doğdu. 6 aydır yenidogan yogun bakiminda yatıyor. İlk once vuducu cok gevsek dediler sonra kasilmalari var dedi doktor. Ritrovil kullanıyorduk kasilmalari artığı için artane ilacı kullanmaya başlandı. Beyin mr da septum pellucidum bölgesi yok görünüyor ve septo optik displazi tanisi konuldu. Kizim göz kontağı kurmuyor, ellerini ayaklarını hareket ettiriyor sırt üstü yatarken ayaklarına basıp poposunu yukarı kaldırıyor, kafasını sağa sola çevirebiliyor, kanguru eğitimine aldıklarında kucagima aldığımda kafasını dik tutabiliyor ama fazla değil. Ben yanına gidince benim sesime doğru bakıyor ama sonradan sanki boş bakar gibi yapıyor. Uzun süredir yogun bakimda eve hiç götürmedik ve her zaman kucagima alamıyorum hatta uzun süredir kucagima vermiyorlar bile, doktorumuz serebral palsiden şüpheleniyor siz benim anlattığım kadarıyla ne düşünüyorsunuz hocam. Bu arada kizimda emme yutma refleksi yok. İlk yogun bakimda yattığı sıralar ağzını emme hareketti yaptığı görüyordum ama sonrada hiç yapmadı.

  2019/06/14 at 7:36 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on SEREBRAL PALSİ

   İşlerimin yoğunluğu nedeniyle cevabım gecikti. Bebeğinizde serebral palsi olabilir. Lütfen web sayfamda serebral palsi bölümünü çok detaylıca okuyun. Hemen tüm konularla ilgili bilgilere erişebileceksiniz. https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ Geçmiş olsun.

   2019/06/29 at 12:46 am
 • From Demet alpsoy on Serebral Palsi tedavisi

  Meraba 4 yaşında kızım var sp hastası 3 yıldır tedavi görüyoruz 1 defa botoks oldu bazı fizyoterapist ler ilerleme sağlamak için almayada tedaviyi önerdi bize almanyada yada başka bi yerde derman bulabileceğimiz bir merkez önerisinde bulunabilirmisiniz
  Çok teşekkürler şimdiden

  2019/06/19 at 9:50 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Serebral Palsi tedavisi

   Almanya’da ne yapılıyorsa çok daha fazlası ülkemizde yapılıyor. Almanya’dan tatmin olmayan birçok aile bizlere geliyor. Bence Almanya teklifi biraz garip olmuş. Geçmiş olsun.

   2019/06/20 at 2:03 pm
 • From Şeyda on Prematüre Bebeklerin Değerlendirilmesi ve Rehabilitasyonu

  Merhaba hocam
  Ben 26+6 da ikizler arası transfüzyon nedeniyle bir bebeğimi anne karnında öldüğü için almak Zorunda kaldılar 2tane ciğer geliştirici iğneden sonra sezeryanla alındı bebekler 945gr oglum 70gündür küvezde 20gündür hiç oksijensiz nefes alabiliyo cok hareketli ve cok ağlayan bir bebek fakat transfüzyondan etkilendiği beyninde kist oldugu söyleniyor nereye gidecez ne yapabiliriz cocugumuz için bilemiyoruz kafa çevreside onlara göre küçük beyin gelişimi geri oldugu için bize bir yol gösterirseniz sevinirim emme reflekside var ayrıca teşekkürler simdiden bide rop oldu 2.nci evre iğne yaptırdık gözden beyinle bi alakası varmı bu durumunda

  2019/06/20 at 8:34 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Prematüre Bebeklerin Değerlendirilmesi ve Rehabilitasyonu

   Bu aşamada çocuk doktorları izlemeli. Onlar sizi yönlendirirler. Ancak kısa süre içinde de rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. https://www.felc-romatizma.com/premature-bebeklerin-degerlendirilmesi-ve-rehabilitasyonu/ adresindeki yazım yararlı olacaktır. Geçmiş olsun.

   2019/06/29 at 12:40 am
 • From Enes on Yutma Rehabilitasyonu

  Merhaba hocam babam 30 gün önce beyne pıhtı atma teshisi konularak hastane kaldırıldı ve bugün ise koroner anjio ve karoist oparasyonu gecirdi ve 3 tane stent takıldı 0.25mm ve nazogastrik ile hala besliyoruz yutkunamiyor ve öğürtü ve balgam çıkarıyor ve sol kollu ve ayaklarını hareket ettiriyor ama ayağa kalktığı zaman ise istediği gibi adım atamıyor dengesini kaybediyor destek almadan yürüyemiyor yutkunamama sorununu nasıl çözebiliriz nasil bir yol izlememiz lazim kendisi şeker hastası onun dışında da herhangi bir rahatsızlığı yok cevaplarsanız sevinirim

  2019/06/26 at 10:40 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Yutma Rehabilitasyonu

   Felçte akut dönemde hastaların üçte birinde yutma bozuklukları görülse de zaman geçtikçe bu oran %10’lara kadar düşer. Yutma rehabilitasyonu önemli olabilir. Web sitemdeki yutma ile ilgili bilgileri inceleyin. Örneğin: https://www.felc-romatizma.com/felc-gecirenlerde-yutma-bozuklugu-kolay-fark-edilemeyebilir/ Geçmiş olsun.

   2019/06/29 at 12:38 am
 • From Adem gokmen on Spinoserebeller Ataksi

  Hocam 2018 de 26 ocakta gulian Barre sendromu geçirdim ellerim güçsüz dengeyi saglayamiyorum kalıtsal bir özelliği varmı ayakta duramıyorum fakat yürüyorum

  2019/06/26 at 11:41 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Spinoserebeller Ataksi

   Rehabilitasyona devam etmek gerekir. Bu hastalık enfeksiyon sonrası görülen bağışıklık sisteminin etkilenmesi ile ortaya çıkar. Geçmiş olsun.

   2019/06/29 at 12:34 am
 • From Ahmet saglam on Spastik bebek belirtileri

  Selamın aleykum hocam 8 ay 20 günlük oğlum var basını dik tutamıyor desteksiz oturamıyor ve işitmeden gecemedik göz teması var gülücük atıyor. Agulama ve baba anne diye ses cıkartıyor ama emekleme ve yutkunma sıkıntıları var kilosu normal bebeklerden düşük ne yapmam lazım tedavisi varmı yardımcı olursanız sevinirim. En azından duyabilir mi. Cvp için simdiden tesekkür ler muayene hanenizin adresini vere bilirmisin iz

  2019/07/02 at 3:28 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Spastik bebek belirtileri

   Oncelikle gecmis olsun. Oglunuz serebral palsi olabilir. Oncelikle detaylı degerlendirme yapmak lazım. https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ adresindeki tum yazilarimi inceleyin çok yararlanirsiniz. Adres icin 0-530-3711855`i arayabilirsiniz.

   2019/07/03 at 11:22 am
HTML gömme mevcut değil.

This Post Has 10 Comments

 1. Mrhaba hocam oğlum 1 yasinda emekleme yok yürüme yok agulama yok sadece yeni yeni oturuyo kalasınıza geç tuttu zaten ellerini de çok fazla kullanamiyo nörolojiye götürüyorum böyle bise varsada düzelme olurmu hocam çok.uzuluyorum bu duruma

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu dediklerinizle bir sonuca varmak zor. Bebeğin şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir. http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ adresindeki yazılarımı detaylı bir şekilde inceleyin, okuyun. TV programlarımı seyredin. Çok yararı olacaktır. Yolunuz düşerse göreyim çocuğunuzu.

 2. Merhaba hocam,
  Oğlum düzeltmiş tarihle 1 ay 27 günlük, ancak ara ara kafasını geriye atıyor. Bu bir rahatsızlığın belirteci olabilir mi? Şimdiden teşekkür edeirm.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. Bebeğin şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir.

 3. Hocam merhabalar ,4 aylık bir bebeğim özelikle kucağımdayken genelde sağ tarafa bakma eğilimi olduğunu farkettim.Tortikolis şüphesiyle çocuk cerrahisine muayene olduk fakat pozisyonel olduğunu söylediler usg side temiz çıktı.Geçen hafta nörolojik muayenesinide yaptırdım yapan hocada nörolojik gelişiminin iki tarafındaki gücün aynı ve gayet güzel olduğunu söyledi.Fakat çocuk sol tarafa çevirebilsede kafasını genelde sağa bakmayı tercih ediyor bir sorun teşkil edermi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Çok yoğun olduğumdan cevabım gecikti. Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. Ancak hekim arkadaşlarımız birşey olmadığını söylediğine göre rahat olabiliriz. Yolunuz düşerse ben de göreyim. Geçmiş olsun.

 4. Merhaba hocam
  Annem 45 yaşında yaklaşık 6 ay önce beyine pıhtı atması sonucu sol tarafında geçici felç oluştu.Annem aynı zamanda antidepresan kullanan birisi.Şuan iyi ama geceleri kasılmaları çok fazla oluşuyor.Gözleri kapansa dahi titreme ve kasılmalar uyutmuyor.Bacakları istemsiz atıyor.Hastanede de geceleri kasılmaktan çok kötü olmasına rağmen fizik tedaviye gerek duyulmamıştı.Bu halde görmeye dayanamıyorum kremler ilaçlar işe yaramıyor ama o yarayacak sanıyor.Ne yapabiliriz ?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (http://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; http://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 5. Merhaba Hocam,
  Kardesime 7 sene önce araba carpti ve 3. Derece beyin tramvasi gecirdi. Suanda tek basina yürüyemiyor. Therapielerin devam ediyor. Ama asiri kisilik bozuklu olustu. Cok agresif, bizlere küfür ediyor saldiriyor. Ne desek tersini söylüyor. Hepimizinde pyskolojisi asiri bozuldu. Ne yapacagimizi bilmiyoruz. Spastik icin ve epilepsi icin agir ilaclar kullaniyor. Bunlarin yaninda sakinlesmesi icin önereceginiz birseyler varmi? Simdiden tesekkürler.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun olduğumdan cevabım gecikti. Psikiyatristlerle görüşmeniz uygn olacaktır. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

 

KAPAT