+90 (530) 371 18 55  -  [email protected]

TurkishEnglishGermanFrenchItalianRussianArabic
 • From Yeşim on FELÇ

  Hocam çok sinirlenince sol kolumda çok bazende çenemde çok az uyuşma oluyor bazen vucudumun komple sol tarafi uyuşuyor 10 dakika sonra geciyor önemli bir durum mu cevaplarsaniz sevinirim teşekkur ederim.
  2018/09/21 at 9:51 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on FELÇ

   Evet önemli. Nöroloji uzmanına görünün. Geçmiş olsun.

   2018/09/22 at 2:37 pm
 • From Elif aydın on Serebral Palsili Çocuğum Yürüyebilecek mi?

  Hocam 35 haftalık normal Doğum 2200 gr doğdu küvezde kalmadı doğar doğmaz ağladı solunum değeri iyi olduğundan eve çıktık Doğumdan 24 saat sonra tam 35 gün boyunca normal bir bebek gibi emme mama uyku herşeyi normaldi çok ağlamaz sakin bir bebekti bir gece hiç emmedi kustu kan tahlilinde biraz enfeksiyon çıktı ama 16 saat hiç emmedi hastanede tekrar emzirmeyi denedim emdikten sonra ağzının etrafında morarma oluştu doktoru yoğunbakıma gidip oksijenine baktı orada kusmuş birazda geri yutmuş denildi o gece yoğunbakımda kalmasını önerdi doktorumuz o gece 4 kez kalbi durmuş eko yapılmış ertesi gün oğlumuz makina desteğiyle solunum yapıyordu makina değeri azaltılınca solunumu bıraktığı söylendi metabolik hastalıklar araştırıldı temiz çıktı.eeg sonucunda beyin dalgalarında düzenlisizlik çıktı luminaletten keppra başlandı 3 ay sonra eeg sonucu temiz çıktı ilaçlara devam 6 ay sonraya kontrol verdiler şuan 8 aylık gülüyor yakın yabancı kişileri biliyor agulıyor dönüyor ek gıdayı güzel yiyor ve emiyor.sol el ve ayağını tam kullanamadığını düşünüyorum ama her zaman değil zaman zaman birşey uzattığımda almaya çalışıyor ama ikisiyledr tam tutamıyor çoğu zaman düşürüyor hocam uzun oldu ama önümüzü göremiyoruz çok tedirginiz bizi neler bekliyor 4 yasında abisi var herşeyi normal akraba evliliği değil

  2018/09/25 at 11:27 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Serebral Palsili Çocuğum Yürüyebilecek mi?

   Yoğun çalışmalarım yüzünden cevabım gecikti Serebral palsili bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.

   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

   2018/10/11 at 1:27 pm
 • From ceren on FELÇ

  Merhabalar hocam kayınpederimin 4 eylül tarihinde sol şah damarının tıkalı olması nedeniyle beynine pıhtı atmış ve sağ tarafı tamamıyle felç kalmıştır. Maalesef konuşmaz ve bizleri iyi anlayamaz hale gelmiştir. Bizleri tanıyabilmekte ve gösterdiğimiz hareketleri geç de olsa öğrenebilmektedir. Şu an fizik tedaviye başlanmış olup kendisi çabalamakta ancak hala bir gelişme gösterememektedir. Uzuvlarını hareket ettirebilmesi için ne kadar zamana ihtiyaç vardır? Bunun için belirli bir süre var mıdır yoksa hastaya göre değişmekte midir? Ayrıca hocam kliniğiniz İstanbulda nerede bulunmaktadır? Teşekkürler

  2018/09/25 at 12:00 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on FELÇ

   Yoğun çalışmalarım yüzünden cevabım gecikti. HAreketin oluşması için ilk 3 ay en önemli süre. Ancak hareket gelişimi iyi rehabilitasyon uygulamaları ve gerekli diğer tııbi tedavilerle uzun süre devam edebilir. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Tedavi için 0-530-3711855’den bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2

   2018/10/11 at 1:25 pm
 • From serap on Serebral Palsi tedavisi

  merhaba hocam. 42 yaşındaki ablama serebellar ataksi (serebral dejenerasyon) tanısı konuldu.beyincikte küçülme olduğunu söylediler. babamda da aynı şikayetler vardı ve babamı erken yaşta kaybettik. ablamda aynı babamın geçtiği süreçten geçiyor. babam öleli 20 yıl oldu hocam. 20 yıldır bu hastalığa bir çare bulunamadı mı? teknoloji, tıp bu kadar ilerlemişken nasıl bu hastalığın tedavisi yok anlayamıyorum. mutlaka bir çözümü olmalı. ne yapmalıyız nereye götürmeliyiz, kime başvurmalıyız. yurt dışında da tedavisi yok mu? kök hücre ile tedaviden bahsediliyor ama bu hastalık için işe yarayan bir şey mi bilmiyorum? bu hastalığın bende ve diğer kardeşlerimde hatta kızımda çıkma ihmali var değil mi? nasıl önlemler almalıyız. bizi aydınlatırsanız çok minnettar olurum hocam.

  2018/09/28 at 1:17 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Serebral Palsi tedavisi

   Ne yazık ki hastalığı düzeltecek bir tedavi yok. Ancak çeşitli ilaçlar ve toksin tedavilerinden hastanın rahatlaması için yararlanılabilir. Örneğin parkinson benzeri klinik bulguları varsa Parkinson ilaçlarondan, yorgunluk için psikostimülanlardan, kasılmalar için oral ilaçlardan ve botoxdan fayda görebilir. Geçmiş olsun.

   2018/10/11 at 1:21 pm
 • From Nuran BURÇOĞLU on Spinoserebeller Ataksi

  Merhaba Hocam. Biri 11 bir diğeri 7 yaşında olan iki yeğenimde de beyincik küçülmesi tanısı konuldu. Belirtileri 4,5 yaş aralığında sıklıkla oluşmaya başladı. Denge sağlayamama ve düşme ile sonuçlanan kazalar arttı. İdrar tutamama ile devam etti. Rahatsızlık ile ilgili kök hücre tedavisinden bahsediliyor. Bu konuda görüşünüzü rica edebilir miyim. Saygılarımla. Nuran BURÇOĞLU

  2018/09/28 at 4:07 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Spinoserebeller Ataksi

   Yoğun çalışmalarım yüzünden cevabım gecikti. Kök hücre tedavileri şu anda deneysel olarak sürdürülmekte olup kesin uygulamalar başlamamıştır. Piyasada ciddi suistimaller yaşanmakta. Ancak leride önemli bir tedavi seçeneği olacak gibi duruyor. Geçmiş olsun.

   2018/10/11 at 1:20 pm
 • From Gönül on ROMATİZMA

  Iyi günler hocam 24 yaşındayım 3 sene önce ayağımda sabahları kalktigimda özellikle üzerine basamıyordum zorla basıp bir iki adım atınca geçiyordu doktora gittiğimde el ile muayene edip bisey olmadığını söyledi bi müddet sonra geçti 1 buçuk aydır tekrar başladı bu sefer el orta parmağımın ikinci ekleminde elimin iç kısmında doktora tekrar gittiğimde röntgen,mr ve sedimentasyon,crp,romatoid faktör … gibi testlerimi yaptırdı kan değerleri normal düzeyde cıktı mr da ise ayağımda ve elimde tenosinovit bulundu bir romatoloji ye gitmemi söyledi hocam ayrıca evde 1 buçuk senedir sürekli parmaklarımi kullanarak işler yapıyorum romatoid artrit olma olasılığım var mıdır başka hiç bir yerimde ağrı ya da acı hissetmiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.tesekkur ederim.iyi günler.

  2018/09/28 at 4:09 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on ROMATİZMA

   Yoğun çalışmalarım yüzünden cevabım gecikti. Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. https://www.felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz Geçmiş olsun.

   2018/10/11 at 1:19 pm
 • From ceren on Spinoserebeller Ataksi

  Daha önce de yazmıştım annemin spinoserebellar ataksi hastalığı cok ilerledi felçli bir hasta gibi sandalyeye bile oturtamiyoruz bütün vücudunda ağrılar var elleri dizleri spastisite geciriyor gibi kivrilmis acilmiyor parmagimizin ucuyla acmaya calissak agliyor banyo yaptiramiyoruz gunun her saati agliyor bu sekilde kime nereye hangi doktora gitmeliyiz psikiyatrik bir yardim almak mumkun degil mi yurtdisinda en ufak bir iyilestirme saglayan bir yer bile yok mu

  2018/10/09 at 1:05 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Spinoserebeller Ataksi

   Ne yazık ki hastalığı düzeltecek bir tedavi yok. Ancak çeşitli ilaçlar ve toksin tedavilerinden hastanın rahatlaması için yararlanılabilir. Örneğin parkinson benzeri klinik bulguları varsa Parkinson ilaçlarondan, yorgunluk için psikostimülanlardan, kasılmalar için oral ilaçlardan ve botoxdan fayda görebilir. Geçmiş olsun.

   2018/10/11 at 1:18 pm
 • From Halise on BEL AĞRISI

  1 haftadır belimin sol tarafında ağrı var nefesim kesiliyor mide bulantim var tuvalete sık çıkıyorum oturuken bile agrım durmuyor hamileligimde sol böbrekte şişme olmuştu tedavi oldum iyilestim 3 sene oldu hastenelerden biktigim icin gitmek istemiyorum bir umut belki oylesine kadinsal bir agri diye dusunuyorum hocam cevap verin lütfen

  2018/10/10 at 1:38 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on BEL AĞRISI

   https://www.felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   2018/10/11 at 1:13 pm
 • From Mehmet on Felç sonrası depresyon

  İyi aksamlar hocam.babam yaklasik 1 bucuk ay once beyinde kan pihtilasmasi sonrasinda felc gecirdi.sol tarafini kullanamiyor.his duyabiliyor ama hareket ettiremiyor.ayni zamanda beyinde ödem hala mevcut.bugun itibari ile hastaneye yatirdik fizik tedavi icin.ayni zamanda durmadan kolunun agridigini soyluyor ve sabahlara kadar saniye uyumuyor ve ustune bagiriyor kimseyi uyutmuyor. Eline ayagina saatlerce masaj yapsak bile 10 saniye sonra tekrar istiyor.evdekiler perisan agrilar ve kasilmalar ne kadar surecte gecer.ve ayaga kalkma sureci ne kadar surer herkes merak icinde .evde kimse ne gece ne gunduz uyuyamiyor.

  2018/10/10 at 8:23 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Felç sonrası depresyon

   Ağrının nedenleri tespit edilmeli. Belirttiğiniz kasılmalar spastisite yani istemsiz kas kasılmaları ise toksin enjeksiyonları gerekebilir. Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2

   2018/10/11 at 1:12 pm
 • From Sule on Kaç türlü romatizma vardır ?

  Hocam sol kol agrı bılek dırsek agrıyor boyun agrıları var sol gogus altı agrıyor ayrıca yuzdegıl ama boyun ve kol ve elinin uzerınde kasıntıyla beyaz once yara sonra beyaz leke oluyor gunes oldugu zaman ayrıca alerji rinit hastasıyım

  2018/10/11 at 1:12 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Kaç türlü romatizma vardır ?

   Öncelikle bir kardiyoloji ve cilt doktorunun görmesinde fayda var. Geçmiş olsun.

   2018/10/11 at 1:08 pm
 • From sena on Spastik bebek belirtileri

  Merhaba Sn.Erbil Bey,

  17 aylık bir kızım var. Kızımın desteksiz oturması 8 aylıkken , emeklemesi ise 13 aylık gibi oldu. Şu an kendi tutunarak kalkabiliyor ve ellerimizden tuttuğu sürece gezmek istiyor. Ve yoğun olarak sol elini kullanıyor yemek yerken , oyuncak alırken sağ eli genelde yumruk eşklinde tutuyor.Bu arada anne baba , annane gibi kelimeliri konuşup hayvanların taklitlerini yapabiliyor. Çocuk hekimine götürdüğümüz de tahlil sonuçları normal değerlerde çıktı. Hala yürümemesi ve sürekli sol elini kullanması normal mi?
  Teşekkür ederim…

  2018/10/11 at 2:45 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Spastik bebek belirtileri

   Hayır değil. Bebeğin şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri muhakkak değerlendirmek gerekir. Geçmiş olsun.

   2018/10/15 at 1:10 pm
 • From Cengiz on FELÇ

  Hocam Merhaba İnsan felç geçirmeyince sizin gibi değerli bir Hocadan haberimiz olmayacak benim 1978 doğumlu kardeşim 35 gün önce kusma ve bayılmayla acilen Siirt Devlet hastanesine götürüldü beyin kanaması geçiriyordu Doktor hemen ameliyat olması gerekiyor dedi başka çaremiz kalmamıştı önce Allah sonra doktor beye emanet ettik ve ameliyat 5 saat sürdü kardeşimin sağ tarafındaki kafatası alınarak oluşan kan pıhtıyı temizledi ve yoğun bakıma alındı 2 gün sonra uyandılar ama kendine birazcık geldi hafıza gelip gidiyor doktoru bir daha kanama ola bilir imkanı olan daha iyi bir hastaneye götürmemizi söyledi 12 gün sonra uçakla Ankara ya götürdük yemek yemiyor ve sol tarafı felç el ve ayağı tutmuyor 35 gün oldu normal odaya aldık tekerlikli sandalyede gezdirdiğimiz zaman ağrım var beni yatağıma götürün diyor hep böylemi kalacak bir hafta sonra tekrar ameliyat olacak kalan baloncu ka bakılacak ve İnşallah kafatası yerine konulacak bu durumunda ne zaman fizik tedavisine başlanacak Hocam ilgi ve alakanıza çok teşekkür ederim Saygılarımla,

  2018/10/12 at 8:21 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on FELÇ

   Hasta tıbben sabit duruma gelince aktif rehabilitasyona başlanmalı. https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı da çok detaylı inceleyin. Buradan çok faydalanacaksınız. Eğer hasta yutamıyorsa, yutma ile ilgili https://www.felc-romatizma.com/tedaviler/yutma-rehabilitasyonu ve https://www.felc-romatizma.com/felcte-yutma-bozuklugu-felc yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

   2018/10/15 at 1:09 pm
 • From Nur on BEL AĞRISI

  Babamın bel ağrısı var 3 gündür yataktan kalkamıyor tuvalete bile gidemiyor belinin tam ortası kitleniyor ne yapmalıyım

  2018/10/16 at 4:26 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on BEL AĞRISI

   Bir hekime gitmelisiniz. https://www.felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   2018/10/18 at 10:37 am
 • From Cipe on Felç tedavi yöntemleri

  İyi aksamlar hocam babam yaklasik 2 ay once beyin pihtilasma sonrasi felc gecirdi sol tarafi tutmuyor.ve beynin yarisindan fazlasinda odem olustgnu solediler.2 aydir ne uyuyor ne uyutuyor sabahlara kadar bagirabildigi kadar bagiriyor durmadan.sonunda hastaneye yatirdik ama hastanede yapacak birseyin olmadgni odemin ilac tedavisiyle gecmesi gerektgni soyluyor.ve hastanede kalamayacgni soluyorlar.psikiytr doktoru ise deliryum denen sendrom yasadgni soledi.ama tedavisini bulamadilar.hastanedede sabahlara kadar bagirdigi ve fizik tedaviyede cevap vermedgi icin kalamayacgni solediler.eve gotursek komsular da sikayetci sabaha kadar beni olduruyorlar diye bagiriyor.evde herkes bitmis durumda.lutfen bize yardimci olun hocam en azindan bagirtisi acisi gecsin istyrz.cerrahi mudahalede neden bulunulmuyor odem beynin yarisindan fazlasinda var ama ilac tedavisini deneyecez diyorlar.ne babam ne evdekiler ne yapacgni bilmiyor.babam zaten kendinde bile degil.noroloji doktorumuz 5-6 aya ya iyilesir yada ayni kalir diyor evde kimsenin umudu kalmadi.lutfen hocam bize yardimci olurmusunuz.bu konnu da bize yardimci olacak doktor hastane yada tedavi yontemi yokmu en azindan bagirtisi dursun istyrz.

  2018/10/16 at 7:53 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Felç tedavi yöntemleri

   Delirium durumunun tedavisi yapılmadan hiçbir şey yapılamaz. Bunun için psikiyatristlrle yakın bir şekilde çalışın. Tek bir ilaç verdi geçmedi diye bakmayın. Delirium durumu düzelince rehabilitasyon için tekrar yazın. Geçmiş olsun.

   2018/10/18 at 10:40 am
 • From Hilal on Serebral Palside Baş Kontrolünü Sağlamak İçin Yararlı Aktiviteler

  Merhaba hocam benim oğlum 38.haftada doğdu. Sol tarafında sefal hematom vardı. 1 aylıkken tomografi çekildi bölge kalsifiye olmaya başlamıştı tamamı geçmedi ama oldukça küçüldü kafa tası kemiğinde kırık Yok. Götürdüğümüz beyin cerrahı bi işlem yapmayalım zamanla daha az farkedilir dedi. Oğlum şuan 4 ay 1 haftalık ama kafasını tam olarak tutamıyor kucaktayken biraz tutuyor sonra öne düşürüyor bazende çok dikleşiyor.yüz üstü yatırdığımızda çok kaldıramıyor sıkılıyor ve ağlıyor kollarının üzerine yüklenmek yerine geriye doğru atıyor ve yüzü yere düşüyor. Ama bunnn dışında sırt üstü yatarken kolları bacakları çok hareketli tepinir gibi göz takibi güzel kafasını sağa sola çevirip bizi takip ediyor gülüyor seslere dönüyor. Çocuk doktorumuz boyun kasları zayıf herhalde Dedi doğduğunda kan değerlerinde düşüklük varmıydı diye sordu hayır dedik. Yüz üstü jimnastik yapsın dedi başka bişe söylemeyip 6.ay kontrolüne çağırdı.Acaba bir gelişme geriliği varmıdır. Nörolojik bir muayene gerekir mi? Yoksa bir süre sonra düzelir mi? Endişeleniyorum lütfen bir yol gösterin.

  2018/10/22 at 9:13 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Serebral Palside Baş Kontrolünü Sağlamak İçin Yararlı Aktiviteler

   Böyle bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Çocukta serebral palsi şüphesi var mı buna bakıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.

   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

   2018/10/25 at 10:29 am
 • From Mesut on Prof. Dr. Nigar Dursun’un “International Scientific Advisory Board” üyeliği

  Merhaba hocam.2009 yilinda basima kalas dusmesi sonucu sag tarafim kismi felc gecirdim elim kolum duzeldi sadece ayak bilegimde kaldi hareket fazla ettiremiyorum ve zayif kaldi . Tedavisi varmidir lutfen yardimci olurmusunuz…?

  2018/10/24 at 4:35 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Prof. Dr. Nigar Dursun’un “International Scientific Advisory Board” üyeliği

   http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

   2018/10/25 at 10:27 am
 • From Edaa on Prof. Dr. Nigar Dursun’un “International Scientific Advisory Board” üyeliği

  Bir de burnundan besleniyor ama yutkunması kötü olduğu için midesini delecekler bu hafta Ona müzik ve ses kayıtlarımızı dinletiyoruz bize tepkiler veriyor bir gün gözleri açıksa bir gün derin uyuyor biraz daha iyi olunca flim izletmeyi düşünüyoruz doktorlar beynin uyanması gerektiğini söylüyor sizce daha etkili olması için neler yapmalıyız

  2018/10/26 at 7:55 pm
 • From Edaa on Prof. Dr. Nigar Dursun’un “International Scientific Advisory Board” üyeliği

  Merhaba hocam 21 yaşında olan ikizim trafik kazası sonucu bakımda yatıyor beyin kanaması dediler 10 gün sonucunda uyku ilacını kestiler ama uyanmadı bilincini açmak için ilaç aldırdılar 5 gün ilaç kullandılar sol kolunda hareketlilik var ama sağ tarafında güçsüzlük olduğunu söylüyorlar sol gözü açık ama dağ gözü kapalı şuna 27 gün oldu 10 gündür fizik tedavi uyguluyoruz 5 gündür kendi kollarını kasıp destek alarak kafasını kaldırmaya çalışıyor bilinçleri bakışlı sesleri duyuyor birşey sorduğunda gözleriyle cebp vermeye çalışıyor emar çekilde damar tıkanıklığı gözlemlenmiş birde bir kaç yerinde kalıcı hasar görünüyor ama ne yönde bilmiyoruz dediler ama şuanda sağ kolunu da oynatmaya biraz da olsun başladı solunumu kendi alıyor durumu ve tedavi süreni merak ediyoruz solunumu kendi alıyor mümkünse Bilgi almak istiyoruz zamanla iyi bakımla iyi olacağı söyleniyor umarım iyi olur

  2018/10/26 at 8:18 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Prof. Dr. Nigar Dursun’un “International Scientific Advisory Board” üyeliği

   https://www.felc-romatizma.com/travmatik-beyin-yaralanmasinda-iyilesme/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz. Bir de özellikle https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda yatmaya bağlı gelişebilecek sorunları engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor. . http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA adresindeki tv programım da kısa ve öz olarak çok aydınlatıcı olabilir. Zaman geçtikçe kardeşinizden bilgi paylaşın bizlerin devreye girmesi gerekebilir. Geçmiş olsun.

   2018/10/29 at 3:20 pm
 • From Gulcin Akbulut on Yürüme Analizi

  hocam , kol felcli hastaya ,sadece parmaklarini kipirdatabiliyor, merkezinizde kol robotu var midir? nasil bir tedavi uyguluyorsunuz ?

  2018/10/31 at 1:09 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Yürüme Analizi

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

   2018/11/12 at 11:54 am
 • From Mehmet Çipe on Felç tedavi yöntemleri

  İyi aksamlar hocam suan bi nevi ilaclarla bagirtisini kontrol altina aldik.sebebi sol taraftaki felcten dolayi el ve ayaktaki kasilmalar .bugun tekrar cikan tomografi sonucuna gore doktor bey beynin buyuk bi bolumunde ödem var hala kalici hasar olabililir hatta zamanla sizi tanimayabilirde dedi.ödemin gecip gecmemesiyle alakali dedi.buna bi cereahi mudahalede bulunamazmi hic hocam

  2018/10/31 at 9:00 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Felç tedavi yöntemleri

   Şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Öncelikle https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda yatmaya bağlı gelişebilecek sorunları engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor. Ayrıca https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://www.felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. İnşallah yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

   2018/11/12 at 11:53 am
 • From Sibel on Felç belirtileri

  Merhabalar hocam. 7 yasındaki oglum 3 yadındayken fark edip takibe aldığımız bir rahatsızlık yasıyor. Merdiven inerken koşarken zorlanıyor tek ayak üstünde zıplayamıyor. Zekada hiç bir problem yok Bunun üzerine cocuk norolojisşne muayne ettirdik beyin mr ve kan tahlilleri bakılıp cp ve myopati kas hastalıkları ekarte edildi. Sadece sag tarafa hafif bir güçsüzlük oldugunu ama bununda hastalık degilde bir rahatsızlık oldugu soylendı tabi bu arada 30 seans fizik tedavi aldı. Tedaviden sora hareketleri daha hızlandı ama tam olarak performans alamadık . Yine bu asamada ortopedi doktoruna goturup muayne ettirdik sonuç olarak bizden bel mr istedi. Oncesinde bir fizyoterapist in gormesini eger gerekli gorurse lomber mr cekilmesini istedi sizin bu konudaki dğssüncelerinşz nelerdir oglumun rahatsızlığı ne olabilir.

  2018/11/01 at 3:51 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Felç belirtileri

   Beyin MR ve tahlillerle cp ekarte edilemez. Detaylı muayene lazım, şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Geçmiş olsun.

   2018/11/12 at 11:47 am
 • From Veysel ÖZDENK on Serebral palsi tedavisinde dikkat edilecek noktalar !

  Merhabalar bizim oğlumuz 8 aylık ve emekleme de problem yok oturabiliyor. Fakat son ili gündür otururken başı aralıklı olarak öne düşüyor ve Sonra kaldırıyor bu normal mi? Bilinçsiz yapıyor.

  2018/11/04 at 12:47 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Serebral palsi tedavisinde dikkat edilecek noktalar !

   İki gündür olan böyle bir durum için acile gitmeliydiniz. Ancak eğer gelişim normal değilse bilemem. Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. Bebeğin şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir.

   2018/11/12 at 11:24 am
 • From Murat on BEL AĞRISI

  Merhaba hocam ben murat yurt dısından yaZıyorum 30 yasındayım benim problemim belimin sag tarafında sişkinlikle baslayan ve sonra ilerleyen arka kısımda omurilik sag alt kısmında agrılarlan yukselen asırı agrılarım hicbir ilac agrımmı azaltmıyor yurumeye yada ayaga kalktıgında sancı gırıyor ve hicbir sekilde hareket edemiyorum agrım sadece yatmaklar geciyor birgun falan agrım oldugunda hicbirsey yapamıyorum bezaman ayaga kalksam hep sancı gırıyo dayanılmaz bi sancı turkıyedekı doktorlar ankilozan spondolıt hollandadakıler omur ilikte asınma falan dediler şimdi calısamıyorum yasam kalıtem neredeyse geriledi yardımcı olurmusunuz

  2018/11/05 at 3:09 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on BEL AĞRISI

   Ankilozan spondilit olabilir. Bunun için çok iyi ilaçlar bulunmakta. hızlıca karar verip tedaviye geçmek gerek. https://www.felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   2018/11/12 at 11:21 am
 • From Aykut Yıldız on Omurilik Yaralanması

  Sayın hocam C5 C6 kırığında iyileşme ne kadar olur.Hisleri var ama hareket sadece kollarında var.

  2018/11/09 at 12:45 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Omurilik Yaralanması

   Burada meydana gelen hasarı derecesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir. Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilirsniz. https://www.felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://www.felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

   2018/11/12 at 11:19 am
 • From Ozlem ozturk on Prof. Dr. Nigar Dursun’un “International Scientific Advisory Board” üyeliği

  Hocam iy aksamlar benim serbral palsili oglum var suan 10yasinda 3yasinda ağır engelli yuruyemiyo konusamiyoyuzde 60 verildi ben ötv siz arac almak istiyorum hastanelere rahat gidip gelmek icin raporu buyltme imkanim varmi halen bez kullaniyo butun her ihtiyacini biz karsiliyoz bilgilendirirseniz sevinirim saygilar

  2018/11/11 at 8:26 pm
 • From Sibel on SEREBRAL PALSİ

  Saygıdeğer hocam
  7 yasındaki oglumu ogretmenınin fark etmesi sonucu 3 yadındayken sayın hocam serap uysal hanımefendiye goturduk. Ck ve cpk ve diger bazı testleri ve beyin mr sonucu temiz cıktı reflekslerınjn gayet iyi oldugu soylendı kas hastası olmadığını dogustan gelen sag tarafta bir kas güçsüzlügü oldugu soylendı 30 seans Fizik tedavi sonucu oglum gelişim gösterdi. Bu arada oglum daki bulgular tek ayak üzerinde duramama hızlı koşamama merdiven inerken one egılerek inme kısaca hareketlerde hantallık. Senelik ortopedi kontrolümüzde farklı bir doktora gidip durumu acıkladık kendisi bizden lomber mr istedi omurilik te sorun olup olmadığına emin olmamız için cünkü oglumun hareketlerinde yine hantallık vardı. Mr sonucu sakroiliak bulgusu a rastlandı. Ve romatoloji testleri ve ck yapıldı sonuçlarımız negatif. Bu arada oglumu 4 ayrı fizyoterapist muayne etti 1doktor serebral palsi den şuphelendi diger doktorlar kasların gayet guclu oldugunu herhangi bir serebral palsi olgusuna rastlamadıklarını söyledilerson olarak ne yapmam gerektiğini sasırdım cocugumun rahatsızlığı nedir nasıl bir yol izlemem gerekir lütfen beni aydınlatırmısınız

  2018/11/13 at 4:24 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on SEREBRAL PALSİ

   Çoğu zaman çocuklara tanı konamadığını görüyorum halbuki bunların çoğunda tanı muayene ile bile koyulabilir nitelikte oluyor. Her çocukta olmamakla birlikte çoğu vakada muayene çok önemlidir ve önemli sonuçlara ulaşılabilir. Geçmiş olsun.

   2018/11/19 at 10:52 pm
 • From Cgdemburak on SEREBRAL PALSİ

  Merhaba. Ogluma 7 bucuk aylik iken dogumda Oksijensiz kalmaya bağlı beyninde bazi hasarlanmalar oldugu söylendi. O aydan sonra fizik tedaviye ve balik yagina başladık su anda 13 aylik ve başını tutabiliyor destekli olarak oturup ayakta durabiliyor adim atabiliyor. Anne baba dede nene diyor. Aktif bir bebek ve meraklı. Hala oturamiyor. Su anda bir doktorumuz bize cortexin igne başlamamızi önerdi. Ama bazi şüphe ve korkularimiz var. Daha kötü olur mu riski zarari varmi diye. Doktorumuz içimiz rahat kullanmamizi söyledi. Bu ilaç ile ilgili pek bir bilgi bulamadik sizin görüşleriniz de çok değerlidir. Şimdiden cok teşekkür ederim.

  2018/11/17 at 11:46 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on SEREBRAL PALSİ

   Literatürde çok yetersiz veri var. Önerilen bir ilaç değil. Bu ilacın önerildiği bir ortamda yarar görülebileceği kanaatinde değilim. Ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem alması gerekir. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğa belirli aralarla toksin yapılması gerekir. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.

   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

   2018/11/19 at 10:49 pm
 • From Havva özcanlı on SEREBRAL PALSİ

  Merhaba hocam ben 31 haftalık preklemsi olduğum için doğum yaptım bebeğim 1380 gr doğdu akciğer geliştirici iğne yapıldı doğduğunda kendi nefes aldı fakat sonda çekilme olduğu için tüpe bağladılar ve 3 gün oksijen aldı bebeğim düzeltilmiş olarak şu an 10 aylık doğduğu andan itibaren 12 aylık son bir ayda gözünde odaklandığında belli belirsiz bir kayma gözlemledik şimdiye kadar bunun dışında hiçbir belirtisi yok ( bu arada topdan dolayı anti vgf yapıldı) bunun dışında bebeğim ilk andan itibaren gelişim olarak yaşıtlarıyla aynı şu an sıralayarak yürüyebiliyor sese daha çok küçüklükten beri dönüp bakıyor çağırınca hemen bakıyor 7 Aydan beri desteksiz oturuyor 3. Ayında kafa dik tutma falan hepsi yaşıtlarıyla aynı ama göz için doktora gittiğimizde mr ve eeg istendi ve mr da oksijensiz bölge gözlemlendi sadece mr a bakarak doktor serebral palsi spastik dipleji teşhisi koydu biz şoktayız bebeğim gerçekten çok normal gözündeki kaymayı bile sadece yakınları bildiğimiz için farkediyoruz ve gerçekten düzgün yürüyor önden yürütülen yürüteçleri kendi başına sürebiliyor ne yapmalıyız bilmiyorum yardımcı olur musunuz

  2019/01/27 at 9:26 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on SEREBRAL PALSİ

   İşlerimin yoğunluğu nedeniyle cevabım gecikti. Çocuğunuzun serebral palsi olup olmadığı muayene ile anlaşılacak bir durum. Öyle hastalar görüyorum ki tanı koyulamamış ancak çocuk apaçık serebral palsi veya tersi durumlar da mevcut yani serebral palsi deniyor hiç ilgisi yok. İyi bir muayene öneriyorum. Geçmiş olsun.

   2019/02/12 at 11:33 am
 • From İzzet on Spastik bebek belirtileri

  Merhaba hocam.
  13 aylık ikiz kız bebeklerimiz var. Biri diğerine göre kilolu. Yeni yeni desteksiz yürümeye başladılar, kilosu fazla olan biraz ilerleyince kendini geriye doğru atıp düşüyor, bunu eğlence haline getirip tekrarlıyor.Zarar gelmemesi için sürekli arkasından takip ediyoruz. Ne yapmamız gerekiyor?

  2019/02/04 at 11:33 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Spastik bebek belirtileri

   Anladığım kadarı ile bir motor gelişme geriliği yok. Bu durumda çok dikkatli olarak takip etmenizi öneririm. Ancak yine de içiniz rahat etmiyorsa görebilirim.

   2019/02/12 at 11:30 am
 • From Ada yagmur on Annem kemik kanserinden öldü. Bel ağrım kanserle ilgili olabilir mi?

  Hocam annem 63 yasinda filim cekilde belinde siyah leke oldugu soylendi bazen ayagina yol yuruyunce siddetli dayanilmaz agri giriyor simdi doktor bizden emar ve ilacli filim istedi siz ne dusunuyorsunuz kotu bisey olabilrmi lutfen yardim edin

  2019/02/07 at 8:09 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Annem kemik kanserinden öldü. Bel ağrım kanserle ilgili olabilir mi?

   Bel ağrısı genelde mekanik nedenlerle olur, kötü birşey olmaz. Ancak çok az bölümünde kanser de bel ağrısına neden olmaktadır. http://www.felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   2019/02/12 at 11:29 am
HTML gömme mevcut değil.

Bir cevap yazın

 

KAPAT