İLETİŞİM: +90 (530) 371 18 55  -  [email protected]
Facebook: ProfDr Erbil Dursun - Instagram: erbildursun

TurkishEnglishGermanFrenchItalianRussianArabic
 • From Sedef on Serebral Palsi belirtileri

  İyi günler hocam. Oğlum gelişimine uygun zamanlarda başını dik tuttu ve desteksiz oturabildi. 10 aylıkken emeklemeden yürüdü. Şuan 1 yaşında çok güzel yürüyor hatta koşuyor ancak emekleyemiyor. Yatarken kendisi oturma pozisyonuna geçemiyor. Otururken desteksiz kalkamıyor. Kan değerlerine baktırdık d vitamini b 12 ve diğer tüm değerler normal çıktı. Bu konu beni endişelendiriyor, bir sıkıntı olabilir mi acaba?
  2019/05/07 at 5:59 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Serebral Palsi belirtileri

   Bu dediklerinizle bir sonuca varmak zor. Çocuğun şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir. http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ adresindeki yazılarımı detaylı bir şekilde inceleyin, okuyun. TV programlarımı seyredin. Yolunuz düşerse göreyim çocuğunuzu.

   2019/05/15 at 11:58 am
 • From Sevinç on Felç sonrası depresyon

  Merhaba hocam anneannem 4 aydır felçli hasta son 1 aydır aşırı derecede bağırıyor çığlık atıyor sinir ilaci olarak 200 mg lık Ketya , 20 ml Norodol sabah 10 damla akşam 10 damla damlatiyoruz fakat hiç bir yararı olmuyor bize bir öneride bulunabilir misiniz?

  2019/05/11 at 11:33 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Felç sonrası depresyon

   Psikiyatri ve nöroloji hekimleri ilaçları ve dozlarını ayarlasın. Geçmiş olsun.

   2019/05/15 at 11:56 am
 • From Serdar on Travmatik Beyin Yaralanması (Kafa Travması)' nda İyileşme

  Merhaba ben 2,5 sene once trafik kazasi gecirdim o zaman kafama agir darbe aldim 7 gun komada yatdim ondan sonra sag tarafim felc oldu o zamanlar sag elim hic hareket etmiyodu suan ediyo konusmamda da var dogru konusamiyom heyecanlanirsam elim kendi kendine cekiliyo konusmam anlasilamiyo bu durum ne kadar da surebilir yardimci olurmusunuz lutfen

  2019/05/15 at 12:32 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Travmatik Beyin Yaralanması (Kafa Travması)' nda İyileşme

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (http://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; http://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

   2019/05/15 at 11:56 am
 • From elif duzagac on Travmatik Beyin Yaralanması (Kafa Travması)' nda İyileşme

  yegenim trafik kazasi gecirdi beyinde kan toplanmasi var dagilmasini bekliyolar 13 gundur uyutuluyo 20 yasinda henuz bu tur vakalarda ne kadar surer iyilesmesi

  2019/05/15 at 8:05 pm
 • From Ruhi KAYA on Başkan Robogait’i inceledi

  2,5 yıl önce T2-3 seviyesinde spinal kitle ameliyatı sonrası sol ayağımı neredeyse sürüyor hale geldim. Omurilik zedelenmesi olmuş. Sağda his kaybı oluştu. Ayak ikinci parmaklarım çekiç parmak oldu. Önerilen ilaçları kullanıyorum. Düzelme imkan ve ihtimali var mı?
  Saygılarımla.

  2019/05/18 at 9:20 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Başkan Robogait’i inceledi

   Bu süreden sonra pek iyileşme beklemiyoruz ancak yine de muayene ile anlaşılır. Güçte gelişme olmasa da bazı tekniklerle çok daha kolay yürümeniz sağlanabilir. Geçmiş olsun.

   2019/05/23 at 2:13 pm
 • From Gaye on Felç hakkında bilmek istedikleriniz

  Merhaba bir sorum olucak annem bir buçuk sene önce felç geçirdi sol tarafı şuan felçli ve eski alışkanlıklarına devam ediyor (sigara ve alkol kullanımı) bu onun ikinci felci birincisini çok hafif atlattı ama ikincisi ağır oldu sizlere sorum şu sigara ve alkol kullanımına rağmen tekrarı olur mu olursa sonuçları ne olur üçüncüsü olur sa ölüm riski var Mıdır ?

  2019/05/18 at 2:17 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Felç hakkında bilmek istedikleriniz

   Alkol ve sigara felç ataklarının tekrar oluşmasının olasılığını artırır. Kesinlikle bırakması gerekiyor. . http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı annenizle birlikte seyredin. Geçmiş olsun.

   2019/05/23 at 2:12 pm
 • From serhan on Serebral Palsi belirtileri

  Merhaba Erbil Bey,

  Çocuğumuz 1 aylık, 2-3 saat arayla geriniyor kafasını geriyo dogru çekip kendini geriyor.
  Kucağıma aldığımda da kafasını geriye dogru kaldırıyor. Normal midir acaba?

  Teşekkürler.

  2019/05/20 at 9:32 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Serebral Palsi belirtileri

   Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. Bebeğin şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir.

   2019/05/23 at 2:10 pm
 • From Tuba on SORU - CEVAP

  Mrhaba hocam oğlum 1 yasinda emekleme yok yürüme yok agulama yok sadece yeni yeni oturuyo kalasınıza geç tuttu zaten ellerini de çok fazla kullanamiyo nörolojiye götürüyorum böyle bise varsada düzelme olurmu hocam çok.uzuluyorum bu duruma

  2019/05/24 at 1:49 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on SORU - CEVAP

   Bu dediklerinizle bir sonuca varmak zor. Bebeğin şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir. http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ adresindeki yazılarımı detaylı bir şekilde inceleyin, okuyun. TV programlarımı seyredin. Çok yararı olacaktır. Yolunuz düşerse göreyim çocuğunuzu.

   2019/05/26 at 8:29 pm
 • From Seda on Travmatik Beyin Yaralanması (Kafa Travması)' nda İyileşme

  Merhaba oğlum parkta düştü iki gün hastanede yattı tomografisinde bişey çıkmadı iki gün kusma oldu şuan evde kusma yok ama yürürken bazen dengesini kaybediyo ne zaman geçer. nasıl davranmamız gerekiyor şimdiden teşekkürler

  2019/06/01 at 5:26 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Travmatik Beyin Yaralanması (Kafa Travması)' nda İyileşme

   Geçmiş olsun. Bu ara dikkatli olun. Durumunda ufak bir kötü yönde değişiklik olursa derhal acile gidin. Ayrıca bu söylediğiniz durumu nöroloji doktoru ile konuşun.

   2019/06/03 at 3:14 pm
   • From elif duzagac on Travmatik Beyin Yaralanması (Kafa Travması)' nda İyileşme

    iyi aksamlar hocam bu 1 ay bi hafta oldu bilinci yok gozleri acik yegenimin bakiyo ama sadece tanimiyo bizi son 3 gundur anliyosan elimizi sık diyoruz anliyo sıkıyo yemege baslamasi gerekiyo dedilee ama hic bilmiyo almiyo azina su damlasini bile bu ne kadar surer ne yapabiliriz hocam midesinden beslenme olursa daha kotu bi durummu bu

    2019/06/15 at 12:38 am
    • Prof. Dr. Erbil DURSUN

     From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Travmatik Beyin Yaralanması (Kafa Travması)' nda İyileşme

     https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun/ adresindeki yazımı sonuna kadar okuyun lütfen. Buradan çok faydalı bilgiler edineceksiniz. Beslenme ile ilgili konuda hekimler size yol gösterecektir. Geçmiş olsun.

     2019/06/29 at 12:43 am
 • From Busra on SEREBRAL PALSİ

  Merhaba hocam, benim kizim 34 haftalık ama 30 haftayla uyumlu şekilde doğdu. 6 aydır yenidogan yogun bakiminda yatıyor. İlk once vuducu cok gevsek dediler sonra kasilmalari var dedi doktor. Ritrovil kullanıyorduk kasilmalari artığı için artane ilacı kullanmaya başlandı. Beyin mr da septum pellucidum bölgesi yok görünüyor ve septo optik displazi tanisi konuldu. Kizim göz kontağı kurmuyor, ellerini ayaklarını hareket ettiriyor sırt üstü yatarken ayaklarına basıp poposunu yukarı kaldırıyor, kafasını sağa sola çevirebiliyor, kanguru eğitimine aldıklarında kucagima aldığımda kafasını dik tutabiliyor ama fazla değil. Ben yanına gidince benim sesime doğru bakıyor ama sonradan sanki boş bakar gibi yapıyor. Uzun süredir yogun bakimda eve hiç götürmedik ve her zaman kucagima alamıyorum hatta uzun süredir kucagima vermiyorlar bile, doktorumuz serebral palsiden şüpheleniyor siz benim anlattığım kadarıyla ne düşünüyorsunuz hocam. Bu arada kizimda emme yutma refleksi yok. İlk yogun bakimda yattığı sıralar ağzını emme hareketti yaptığı görüyordum ama sonrada hiç yapmadı.

  2019/06/14 at 7:36 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on SEREBRAL PALSİ

   İşlerimin yoğunluğu nedeniyle cevabım gecikti. Bebeğinizde serebral palsi olabilir. Lütfen web sayfamda serebral palsi bölümünü çok detaylıca okuyun. Hemen tüm konularla ilgili bilgilere erişebileceksiniz. https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ Geçmiş olsun.

   2019/06/29 at 12:46 am
 • From Demet alpsoy on Serebral Palsi tedavisi

  Meraba 4 yaşında kızım var sp hastası 3 yıldır tedavi görüyoruz 1 defa botoks oldu bazı fizyoterapist ler ilerleme sağlamak için almayada tedaviyi önerdi bize almanyada yada başka bi yerde derman bulabileceğimiz bir merkez önerisinde bulunabilirmisiniz
  Çok teşekkürler şimdiden

  2019/06/19 at 9:50 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Serebral Palsi tedavisi

   Almanya’da ne yapılıyorsa çok daha fazlası ülkemizde yapılıyor. Almanya’dan tatmin olmayan birçok aile bizlere geliyor. Bence Almanya teklifi biraz garip olmuş. Geçmiş olsun.

   2019/06/20 at 2:03 pm
 • From Şeyda on Prematüre Bebeklerin Değerlendirilmesi ve Rehabilitasyonu

  Merhaba hocam
  Ben 26+6 da ikizler arası transfüzyon nedeniyle bir bebeğimi anne karnında öldüğü için almak Zorunda kaldılar 2tane ciğer geliştirici iğneden sonra sezeryanla alındı bebekler 945gr oglum 70gündür küvezde 20gündür hiç oksijensiz nefes alabiliyo cok hareketli ve cok ağlayan bir bebek fakat transfüzyondan etkilendiği beyninde kist oldugu söyleniyor nereye gidecez ne yapabiliriz cocugumuz için bilemiyoruz kafa çevreside onlara göre küçük beyin gelişimi geri oldugu için bize bir yol gösterirseniz sevinirim emme reflekside var ayrıca teşekkürler simdiden bide rop oldu 2.nci evre iğne yaptırdık gözden beyinle bi alakası varmı bu durumunda

  2019/06/20 at 8:34 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Prematüre Bebeklerin Değerlendirilmesi ve Rehabilitasyonu

   Bu aşamada çocuk doktorları izlemeli. Onlar sizi yönlendirirler. Ancak kısa süre içinde de rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. https://www.felc-romatizma.com/premature-bebeklerin-degerlendirilmesi-ve-rehabilitasyonu/ adresindeki yazım yararlı olacaktır. Geçmiş olsun.

   2019/06/29 at 12:40 am
 • From Enes on Yutma Rehabilitasyonu

  Merhaba hocam babam 30 gün önce beyne pıhtı atma teshisi konularak hastane kaldırıldı ve bugün ise koroner anjio ve karoist oparasyonu gecirdi ve 3 tane stent takıldı 0.25mm ve nazogastrik ile hala besliyoruz yutkunamiyor ve öğürtü ve balgam çıkarıyor ve sol kollu ve ayaklarını hareket ettiriyor ama ayağa kalktığı zaman ise istediği gibi adım atamıyor dengesini kaybediyor destek almadan yürüyemiyor yutkunamama sorununu nasıl çözebiliriz nasil bir yol izlememiz lazim kendisi şeker hastası onun dışında da herhangi bir rahatsızlığı yok cevaplarsanız sevinirim

  2019/06/26 at 10:40 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Yutma Rehabilitasyonu

   Felçte akut dönemde hastaların üçte birinde yutma bozuklukları görülse de zaman geçtikçe bu oran %10’lara kadar düşer. Yutma rehabilitasyonu önemli olabilir. Web sitemdeki yutma ile ilgili bilgileri inceleyin. Örneğin: https://www.felc-romatizma.com/felc-gecirenlerde-yutma-bozuklugu-kolay-fark-edilemeyebilir/ Geçmiş olsun.

   2019/06/29 at 12:38 am
 • From Adem gokmen on Spinoserebeller Ataksi

  Hocam 2018 de 26 ocakta gulian Barre sendromu geçirdim ellerim güçsüz dengeyi saglayamiyorum kalıtsal bir özelliği varmı ayakta duramıyorum fakat yürüyorum

  2019/06/26 at 11:41 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Spinoserebeller Ataksi

   Rehabilitasyona devam etmek gerekir. Bu hastalık enfeksiyon sonrası görülen bağışıklık sisteminin etkilenmesi ile ortaya çıkar. Geçmiş olsun.

   2019/06/29 at 12:34 am
 • From Ahmet saglam on Spastik bebek belirtileri

  Selamın aleykum hocam 8 ay 20 günlük oğlum var basını dik tutamıyor desteksiz oturamıyor ve işitmeden gecemedik göz teması var gülücük atıyor. Agulama ve baba anne diye ses cıkartıyor ama emekleme ve yutkunma sıkıntıları var kilosu normal bebeklerden düşük ne yapmam lazım tedavisi varmı yardımcı olursanız sevinirim. En azından duyabilir mi. Cvp için simdiden tesekkür ler muayene hanenizin adresini vere bilirmisin iz

  2019/07/02 at 3:28 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Spastik bebek belirtileri

   Oncelikle gecmis olsun. Oglunuz serebral palsi olabilir. Oncelikle detaylı degerlendirme yapmak lazım. https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ adresindeki tum yazilarimi inceleyin çok yararlanirsiniz. Adres icin 0-530-3711855`i arayabilirsiniz.

   2019/07/03 at 11:22 am
 • From Mekiye on Felç belirtileri

  Bır sorum var

  2019/07/13 at 9:25 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Felç belirtileri

   Sorunuzu sorabilirsiniz.

   2019/07/24 at 12:21 pm
 • From Mekiye on Felç belirtileri

  Hocam benımde vucudumun bütün yerlerınde hı hıs kaybı karıncalama ayak topuklarımda yanma var ayrıca hafızada da sorun var bu şikayetler en fazla sol tarafımda var yüz kol el bacak ve ayakta daha belırgın tuhaf bır hız o noktalara masaj yapınca veya sıkınca ine batırınca anlık hafıflıyor kan testlerım de normal çıkıyor daha hangı testler yapmam gerek teşhıs ıcın

  2019/07/13 at 9:34 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Felç belirtileri

   Mutlaka nöroloji hekimine görünün. Geçmiş olsun.

   2019/07/24 at 12:21 pm
 • From Merve on Felç sonrası depresyon

  Merhaba hocam ananem felç gecırdı sag tarafı tamamen oynayamıyor sol bacak sureklı cekmıo uzatıyor konusamıor ve hıc uyumuyor ok bagırıor elını agzına goturuo ve öğürüyor sureklı bunların nedeni ne olabilir nasıl bir yol izlenmeli acaba

  2019/07/14 at 10:44 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Felç sonrası depresyon

   Yoğun çalışmalarım dolayısı ile cevabım gecikti.
   http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı da çok detaylı inceleyin.
   Öncelikle anneannenizin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Burada hastanın hareketlerinden tutun mesanesine yutmadan mental durumuna göre içinde bulunduğu durumun anlaşılması çok önemli. Böylelikle annenizde nasıl bir gelişme olacağı ve yapılacak tedaviler hakkında fikir sahibi olmamız mümkün olabilir.
   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (http://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; http://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

   2019/07/24 at 12:17 pm
 • From ismail erkan bektaş on SORU - CEVAP

  merhaba hocam babamın bir kaç hafta önce beyne pıhtı attı..şuan ayaklarının üstünde duramıyor herhangi bir konuşma bozukluğu yok.doktor ilaç verdi .ilaçla geçer dedi ama bunun la ilgili bir zaman söylemedi.veya sizin tavsiye edebileceğiniz bir şey varmı

  2019/07/16 at 4:01 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on SORU - CEVAP

   Yoğun çalışmalarım dolayısı ile cevabım gecikti.
   http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı da çok detaylı inceleyin.
   Öncelikle babanızın bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Burada hastanın hareketlerinden tutun mesanesine yutmadan mental durumuna göre içinde bulunduğu durumun anlaşılması çok önemli. Böylelikle annenizde nasıl bir gelişme olacağı ve yapılacak tedaviler hakkında fikir sahibi olmamız mümkün olabilir.
   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (http://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; http://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

   2019/07/24 at 12:12 pm
 • From meliha on Korpus Kallozum Agenezisi

  Herkese Selam benim de yeğenim şuan 3 aylı. Rutin kontrollerine gidiyordu iki gün önceki kontrolde doktor göz ve mr istemiş mr sonucunda ise korpus kallozum agenezisi teşhisi konuldu ,gözlerinde şuan için bir sey cıkmadı ailecek oldukça perişanız daha 3 aylık bebeğimiz bizi neler bekliyor bu teşhis konulan bebeklerın ilk 5-10 senesi nasıl geçti , nasıl geçiyor bununla ilgili bilgi verecek bir aile olursa çok seviniriz şimdiden çok teşekkürler allah herkesin bebeğine uzun ömürler versin acil şifalar dilerim

  2019/07/19 at 10:19 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Korpus Kallozum Agenezisi

   Burası hastalarla iletişime geçmek için kullanılan bir platform değil. Sorularınızı bana sorabiliyorsunuz. Geçmiş olsun.

   2019/07/24 at 12:10 pm
   • From Funda on Korpus Kallozum Agenezisi

    Slm hocam benim bebeğimde 31 haftalık doğdu serebral palsi dediler 1 emarda 6 ay sonra 2 emr çekildi korpus kallozum tanısı koydular bebeğim ileşme si için herşieyi yapıyorum şimdi 1 yaş 8 aylık 4 aydan beri fizik tedavi görüyor ne olacak bilmiyorum. İleşecekmi cevaplarsanız çok sevinirim

    2019/07/28 at 2:43 pm
    • Prof. Dr. Erbil DURSUN

     From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Korpus Kallozum Agenezisi

     Öncelikle çocuğunuzun detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Yaşına göre yapabildiği fonksiyonların değerlendirilmesi ve muayene sonuçları önem arz ediyor. Geçmiş olsun.

     2019/07/28 at 3:33 pm
     • From Funda on Korpus Kallozum Agenezisi

      Ulaşılamıyor numara aradık

      2019/07/28 at 5:35 pm
     • Prof. Dr. Erbil DURSUN

      From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Korpus Kallozum Agenezisi

      Lütfen Pazartesi arayın.

      2019/07/28 at 6:56 pm
     • From Funda on Korpus Kallozum Agenezisi

      Siz istanbuldamısınız sizin yanınıza bir getirsek yani ne zamn burda oluyorsunuz hocam daha oturamıyorum başını biraz tutuyor ayağına ağırlık verebiliyor aba, ham diyor

      2019/07/28 at 3:53 pm
     • Prof. Dr. Erbil DURSUN

      From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Korpus Kallozum Agenezisi

      0-530-3711855 ile görüşebilirsiniz.

      2019/07/28 at 5:32 pm
 • From fatma on Felç sonrası depresyon

  Hocam merhaba. Babaannem 3 yıl önce felç oldu tamamen hareketsiz yatıyor ve konuşamıyor. Hastalığının başlarında depresyondan dolayı fizik tedavilere yanıt vermediği için doktorlar çabalamayı bıraktı. Şimdi kronik ağrıları moral yatak yaraları daha çok moralini bozuyor. 3 yıl sonra fizik tedavi işe yarar mı? Veya kaslar çok kasıldığı için ağrılara dayanabilir mi? Ağrılarının şiddetini bilmiyoruz ama çok fazla ağlıyor. Bir de antidepresan dozunun değişmesi gerekiyor mu? Bilgilendirmeler için teşekkürler.

  2019/07/20 at 1:55 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Felç sonrası depresyon

   http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı da çok detaylı inceleyin.
   Öncelikle babaannenizin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Burada hastanın hareketlerinden tutun mesanesine yutmadan mental durumuna göre içinde bulunduğu durumun anlaşılması çok önemli. Böylelikle annenizde nasıl bir gelişme olacağı ve yapılacak tedaviler hakkında fikir sahibi olmamız mümkün olabilir.
   En önemli konu yatak yarası olarak görünüyor. Bu yaraların tedavisinin yapılması rehabilitasyon çalışmalarını yapabilmek için önem arz ediyor. Bunlar için evde bakım hizmetleri, yara bakım üniteleri ve gerekiyorsa plastik cerrahi gerekir. Yara sorunu halledildikten sonra rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (http://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; http://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

   2019/07/24 at 12:05 pm
 • From Zeynep on Spastik bebek belirtileri

  Merhabalar hocam oğlum 8.aya girdi oturunca öne doğru egri oturuyor kendini kaldıramıyor yıkılıyor daha emeklemiyor sadece kendini döndürüyor bunlar normal mi

  2019/07/22 at 2:29 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Spastik bebek belirtileri

   Pek normal değil. Bebeğin şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir.

   2019/07/24 at 11:57 am
 • From Nisa on Spastik bebek belirtileri

  Merhaba hocam 20 aylik kizim 32 haftalik 1 400 gr doğdu sağ elini sürekli yumruk yapıyor kullanmak istediğinde açıyor sağ ayaginin parmak uçlarına basıyor destekli yürüyor ama kendi yuruyemiyor 2 adımdan sonra dusuyor hareketler verildi ama duzelme yok

  2019/07/23 at 12:10 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Spastik bebek belirtileri

   Geçmiş olsun. Kızınızın serebral palsi olma ihtimali yüksek. http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ailelere-serebral-palsi-kilavuzu yazım sizin için çok önemlidir. Ayrıca web sitemdeki serebral palsi ile ilgili tv programlarım size yararlı olacaktır. Yararlanabileceğiniz yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ailelere-serebral-palsi-kilavuzu
   http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/serebral-palsi-belirtileri
   http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

   2019/07/24 at 11:56 am
 • From Kerime on Spastik bebek belirtileri

  Merhaba hocam enim kizim 10 aylik bianlik titreme ypiyor kisa oluyor bu 3aylikken baslamisti cocuk doktoru norma demisti ama bununla ilgili bir tahlil falan yapmadi biz endise ediyoruz simdi siklikla ypiyo bna yrdimci olun napmamiz gerekio

  2019/07/27 at 5:17 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Spastik bebek belirtileri

   Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. Bebeğin şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir.

   2019/07/28 at 12:58 pm
 • From Lütfiye on Felç belirtileri

  Merhaba bugün yürüyüş esnasında sol bacağıma aniden hissizlik meydana geldi. Yürürüm sandım devam ettim ama topalladım ve sol bacağımı komple hissetmedim bu nedenle düşmemek için durdum. Bi kaç dk sonra geçti fakat bi süre sonra tekrar oldu aynı hissizlik. Kramp veya damar damar üstüne binme bi durum değildi hiç hissetmedim. Eve geldim uzandım ve daha çok sıklıkla meydana geldi neden olabilir acaba felç belirtisi mi?

  2019/07/29 at 10:13 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Felç belirtileri

   Bir nöroloj uzmanına görünün. Geçmiş olsun.

   2019/08/04 at 7:13 pm
 • From Osman on Korpus Kallozum Agenezisi

  merhabalar hocam.hocam benim ogluma 24 haftalik hamileyken korpus kallozum agenezisi tanisi konuldu.oglum 39 haftaliginda dogdu.şimdiyse 4 aylik.şükürler olsun Rabbime hiç bir sorun yok.bu aydan sonra bir sorun olurmu?ayrintili cevaplarsaniz sevinirim.teşekkürlər

  2019/08/04 at 9:05 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Korpus Kallozum Agenezisi

   Çocuğun gelişiminin nasıl gittiğini çok yakından izlemek gerekir. Bu çocuklarda büyümeyle birlikte gelişim gerilikleri olabilir. Geçmiş olsun.

   2019/08/05 at 12:10 pm
   • From Osman on Korpus Kallozum Agenezisi

    hər şey yolunda gidiyor.bir sorun yok şimdilik.anidən bir problem olurmu?

    2019/08/05 at 12:28 pm
    • Prof. Dr. Erbil DURSUN

     From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Korpus Kallozum Agenezisi

     Gelişim basamaklarını sıkıca takip etmek gerekir. Gelişim geriliği olmuyorsa sorun yok. Geçmiş olsun

     2019/08/11 at 1:38 pm
 • From Okan civan on Travmatik Beyin Yaralanması (Kafa Travması)' nda İyileşme

  Merhabalar nasilsiniz?… Ben 4 ay once motorsiklet kazasi gecirdim. 5 gun hastane de yattim durmadan kustum. Beynim sag tarafinda iki tane kanama tespit edildi. Kesin tani Travmatik Subdural kanama. Kanama durdu dediler emilip basladi deyip taburcu oldum. Ayni zaman da epilepsi ve tanimlanmamis bakteriyel efeksiyon .. kafa tasi kirik ve de dikis atildi.. Sormak istedigim şu 1 aydir butun kokular da tek koku almaktayim o da yanik kokusu ve de sirt bolgemde halsizlik mevcut sanki kolumuzu dirsek bolgesi vururuz ya bi anda elektriklenme olur gibi. Sirt bolgemde ve kollarimda bu aciyi cekmekteyim. Bunun nedeni nedir ayrica baska sorunlar olusabilir mi bende ? Simdiden tesekkur ederim degerli bilgilerinizi paylastiginiz icin..

  2019/08/08 at 2:04 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Travmatik Beyin Yaralanması (Kafa Travması)' nda İyileşme

   Bir tek bu sorunlar oluştuysa çok şanslısınız demektir. Zamanla bu sıkıntılar da geçer diye düşünüyorum. Yine de ilgili hekimlerin kontrolünde kalın lütfen. Geçmiş olsun.

   2019/08/11 at 1:39 pm
   • From Emre on Travmatik Beyin Yaralanması (Kafa Travması)' nda İyileşme

    Hocam merabalar 6 aylik kızım yataktan düştü kafatasi arka bölgesinde kirılma ve kanama mevcuttu kanama mudahale olmadan durdu gozetim altinda kaliyor suan ileriye donuk cocukta bir eksiklige sebebiyet verirmi birde kafatasi iyilesme sureci ne kadardir sislik kafasinin on tarafinada dagildi suan 24 saattir gozetim altinda

    2019/09/16 at 8:00 am
    • Prof. Dr. Erbil DURSUN

     From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Travmatik Beyin Yaralanması (Kafa Travması)' nda İyileşme

     Umarım önemli birşey olmayacak. Şu anda takip eden doktorunun kontrolünde kalın. Beyinde herhangi birşey olmamış anladığım kadarı ile. Kısa zamanda toparlar diye düşünüyorum. Ancak takiplerinizi sakın ihmal etmeyin. Geçmiş olsun.

     2019/09/16 at 9:44 am
 • From Dilara on Spastik bebek belirtileri

  Merhaba hocam
  Benim kızım 4.bucuk aylik kilosu normalden düşük.hareketleri falan normal ama yüzüstü hiç durmak istemiyor. Kafasını kaldırabiliyor ama zorluk çekiyor.ne yapmam gerekiyor.tesekkirler şimdiden

  2019/09/03 at 9:12 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Spastik bebek belirtileri

   Çok yoğundum cevabım gecikti. Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. Bebeğin şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir. Geçmiş olsun.

   2019/09/16 at 9:38 am
 • From Ertuğrul on Felç belirtileri

  Merhaba bugün Futbol maçında karnıma tekme geldi ve yere düştüm başımk yere vurdum 1 dakika boyunca sol tarafım kitlendi ve yerde titredim 1 dakika sonra geçti 2 3 saatlik geçici bir hafıza kaybı yaşadım ama şuan hiç bir sorunum yok bu şey tekrar eder mi?

  2019/09/15 at 8:38 am
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Felç belirtileri

   Bir nöroloji doktorunun görmesini ve sizi takibe almasını tavsiye ederim. Kafa travmalarnı hele sizin anlattıklarınıza göre ciddiye almak gerekir. Geçmiş olsun.

   2019/09/16 at 9:40 am
 • From Hülya Ketenci on Toksin Uygulaması

  Merhabalar hocam
  Ablam 1 buçuk ay önce beyne pıhtı atması sonucu felç kaldı 23 gün yoğun bakımda kaldı.
  Şu anda hastanede serviste yatıyor sol kol ve bacağını hareket ettiriyor. Yardımsız hiçbirşey yapamıyor. bilinci tam yerinde değil ama bazen açılıyor daha canlı oluyor. Konuşamıyor ama zaman zaman konuştuğu anlaşılıyor. Ayrıca çok zayıf. Mamayla besleniyor midedende peg takamadılar.( Ablam mide kanserinden dolayı yaklaşık 5 ay önce ameliyat olmuştu midenin 3 te 2 ni aldılar tedavi görürken çok zayıfladı) mideye peg takılamadı damardan veriyorlar oda uzun süre dayanmazmış. Omzuda çok ağrıyor. 64 yaşında. Hastanede haftada 3 gün fizyoterapist geliyor. Diğer günler biz hareket yaptırıyoruz. Sağ ayağının altında his var bazen omzunuda kaldırıyor. Dr bey ne olursunuz bize bir çözüm gösterin. TEŞEKKÜRLER

  2019/09/15 at 9:10 pm
  • Prof. Dr. Erbil DURSUN

   From Prof. Dr. Erbil DURSUN on Toksin Uygulaması

   http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı da çok detaylı inceleyin. Burada size yardımcı olacak ve ışık tutacak birçok bilgiyi bulacaksınız. Şu anda hastanede devam etmeniz iyi olacak. Beslenmesi düzelebilirse başka girişimlerde bulunabilinir. Geçmiş olsun.

   2019/09/16 at 9:42 am
HTML gömme mevcut değil.

This Post Has 12 Comments

 1. merhaba hocam babamın bir kaç hafta önce beyne pıhtı attı..şuan ayaklarının üstünde duramıyor herhangi bir konuşma bozukluğu yok.doktor ilaç verdi .ilaçla geçer dedi ama bunun la ilgili bir zaman söylemedi.veya sizin tavsiye edebileceğiniz bir şey varmı

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun çalışmalarım dolayısı ile cevabım gecikti.
   http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı da çok detaylı inceleyin.
   Öncelikle babanızın bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Burada hastanın hareketlerinden tutun mesanesine yutmadan mental durumuna göre içinde bulunduğu durumun anlaşılması çok önemli. Böylelikle annenizde nasıl bir gelişme olacağı ve yapılacak tedaviler hakkında fikir sahibi olmamız mümkün olabilir.
   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (http://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; http://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 2. Mrhaba hocam oğlum 1 yasinda emekleme yok yürüme yok agulama yok sadece yeni yeni oturuyo kalasınıza geç tuttu zaten ellerini de çok fazla kullanamiyo nörolojiye götürüyorum böyle bise varsada düzelme olurmu hocam çok.uzuluyorum bu duruma

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu dediklerinizle bir sonuca varmak zor. Bebeğin şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir. http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ adresindeki yazılarımı detaylı bir şekilde inceleyin, okuyun. TV programlarımı seyredin. Çok yararı olacaktır. Yolunuz düşerse göreyim çocuğunuzu.

 3. Merhaba hocam,
  Oğlum düzeltmiş tarihle 1 ay 27 günlük, ancak ara ara kafasını geriye atıyor. Bu bir rahatsızlığın belirteci olabilir mi? Şimdiden teşekkür edeirm.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. Bebeğin şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir.

 4. Hocam merhabalar ,4 aylık bir bebeğim özelikle kucağımdayken genelde sağ tarafa bakma eğilimi olduğunu farkettim.Tortikolis şüphesiyle çocuk cerrahisine muayene olduk fakat pozisyonel olduğunu söylediler usg side temiz çıktı.Geçen hafta nörolojik muayenesinide yaptırdım yapan hocada nörolojik gelişiminin iki tarafındaki gücün aynı ve gayet güzel olduğunu söyledi.Fakat çocuk sol tarafa çevirebilsede kafasını genelde sağa bakmayı tercih ediyor bir sorun teşkil edermi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Çok yoğun olduğumdan cevabım gecikti. Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. Ancak hekim arkadaşlarımız birşey olmadığını söylediğine göre rahat olabiliriz. Yolunuz düşerse ben de göreyim. Geçmiş olsun.

 5. Merhaba hocam
  Annem 45 yaşında yaklaşık 6 ay önce beyine pıhtı atması sonucu sol tarafında geçici felç oluştu.Annem aynı zamanda antidepresan kullanan birisi.Şuan iyi ama geceleri kasılmaları çok fazla oluşuyor.Gözleri kapansa dahi titreme ve kasılmalar uyutmuyor.Bacakları istemsiz atıyor.Hastanede de geceleri kasılmaktan çok kötü olmasına rağmen fizik tedaviye gerek duyulmamıştı.Bu halde görmeye dayanamıyorum kremler ilaçlar işe yaramıyor ama o yarayacak sanıyor.Ne yapabiliriz ?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (http://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; http://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 6. Merhaba Hocam,
  Kardesime 7 sene önce araba carpti ve 3. Derece beyin tramvasi gecirdi. Suanda tek basina yürüyemiyor. Therapielerin devam ediyor. Ama asiri kisilik bozuklu olustu. Cok agresif, bizlere küfür ediyor saldiriyor. Ne desek tersini söylüyor. Hepimizinde pyskolojisi asiri bozuldu. Ne yapacagimizi bilmiyoruz. Spastik icin ve epilepsi icin agir ilaclar kullaniyor. Bunlarin yaninda sakinlesmesi icin önereceginiz birseyler varmi? Simdiden tesekkürler.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun olduğumdan cevabım gecikti. Psikiyatristlerle görüşmeniz uygn olacaktır. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

 

KAPAT