Felç nedenleri

Home/Felç - Giriş/Felç nedenleri
Felç nedenleri 2016-12-23T00:14:50+00:00

Felç nedenleri

 Felç nedenleri ‘ni iki ana başlıkta toplayabiliriz.

1) İskemik Felç (iskemik inme):

İnme veya iskemik beyin-damar hastalığı, merkezi sinir sistemi ile  ilgili damarların tıkanması ile oluşan fokal veya global nörolojik belirti gelişimi olarak tanımlanabilir. Embolik ve trombotik olarak ikiye ayrılır.

Beyin damarı pıhtısı

Felç nedenleri: Beyin kanaması ve beynin pıhtı ile tıkanması

2) Hemorajik Felç (beyin kanaması – hemorajik inme):

Beyin kanaması, beyni besleyen damarlardan bir veya birkaçından dışarı kan sızması sonucu, kanla beslenen bölgenin çalışamaz duruma gelmesidir. Bu durum aniden olusabilmektedir ve genellikle yüksek tansiyon hastalarında görülebilmektedir. Anevrizmalar da beyin kanamasının önemli nedenlerindendir. Beyin kanamasi sonucu hastada felc, inme meydana gelebilmektedir.

İki türü vardır: a) Beyin içi kanama: Burada, beynin içindeki bir damar yırtılır ve beyin içine kanama olur; beyin hücreleri hasarlanır. Yüksek tansiyon, travma, vasküler anomaliler, kan sulandırıcı ilaçların kullanımı böyle bir kanamaya neden olabilir.

b) Subaraknoid kanama: Burada beyin yüzeyindeki bir damarın yırtılması ve beyin ile kafatası arasındaki boşluğa kanamanın yayılması söz konusudur.  Ani ve çok ciddi bir başağrısı ile birliktedir. Subaraknoid kanama genellikle anevrizmanın yırtılması ile oluşur.

İnme esnasında, her dakikada 20 milyon beyin hücresi ölmektedir. Bu süre ne kadar uzun sürerse ölüm veya fonksiyonel yetersizlik o kadar fazla olacaktır. Bu sürecin erken farkedilmesi ile ölüm oranı ve fonksiyonel yetmezlik azaltılabilecektir.

Geçici iskemik ataklar (mini inmeler)’in görülme oranı yaşla artmaktadır. Mini inme geçiren kişilerin %40’ı gerçek inme geçirecektir.

Risk Faktörleri:

Yaş (55 yaş üstü)

Erkek olmak

Diabet

Aile öyküsü olması

Daha önce inme geçirmiş olmak

Mini inme geçirmiş olmak

Yüksek kolesterol

Yüksek tansiyon

Kalp hastalıkları

Sigara içmek

Kilolu olmak

Alkol tüketmek

 Ayrıca bakınız:

Felç (inme, beyin felci, hemipleji) – Giriş

Felç ‘in etkileri nelerdir ?

Kısmi Felç

Felç belirtileri

Felç Nedir ?

 
Leave A Comment