İLETİŞİM: +90 (530) 371 18 55  -  [email protected]
Facebook: ProfDr Erbil Dursun - Instagram: erbildursun

TurkishEnglishGermanFrenchItalianRussianArabic

Romatizma teşhisi ‘nde laboratuvar bir test tek başına yeterli olmaz

Tek bir test sapasağlam birinde anormal sonuçlar verebildiği gibi hastalıklı kişilerde normal sonuçlar verebilir. Romatizma teşhisi ‘nde hemogram (kan sayımı), sedimantasyon oranı (sedim, eritrosit sedimentasyon hızı), Romatoid faktör (RF), ANA (antinükleer antikor), idrar tahlili, doku biyopsileri, aspirasyonlar ve röntgenler kullanılmaktadır.

Romatizma teşhisi için “Doktor kanıma baktı romatizma var dedi!” çok sıkça duyulan bir ifadedir

Halk arasında yaygın olarak söylenen ve “doktor kanıma bakıp sende romatizma var dedi” söylemi çoğu zaman gerçeği yansıtamaz. Romatizma tanısını koyarken yukarıdaki tahliller elbette çok önemli olabilir ancak esasen hastanın bir bütün olarak değerlendirilmesi, detaylı hikayesinin alınması, çok ayrıntılı fizik muayenesinin yapılması gerekmektedir.

Hekim hastasını dinlemeli, detaylıca muayene etmeli, en sonunda tahlillerle sonuca ulaşmalı

Günümüzde maalesef hekim muayeneden uzaklaşmaktadır. Bunda gerek uygulanan politikalar, gerekse hekimin bezginliği söz konusudur. Öte yandan gelişmiş tahlillerin keşfi ile hekim bunlardan yararlanıp teşhise gitmek istemektedir. Halbuki en iyi teşhis yolu hastanın şikayetlerinin sorgulanması ve detaylı bir muayene yapılmasıdır. Bunlar olmadan yapılacak tahliller çok fazla bir işe yaramaz.

Örneğin bel ağrısına çk çeşitli romatizmal hastalıklar neden olabilir.

Bel ağrısının teşhisinde düz grafi ve MR görüntüleme ülkemizde çok sık kullanılmaktadır. Ancak röntgen incelemesinde  bulunan kireçlenme ile bel ağrısı arasındaki ilişki zayıftır. Görüntülemede saptanan birçok hastalık (kireçlenme, omur kayması, ayrık omurga gibi) ile belirtiler arasında bir bağlantısı yoktur. MR görüntülemede şikayetsiz bel fıtığı saptanan kişi oranı %76’lara kadar çıkmaktadır (yani hiç şikayeti olmayanlarda yapılan MR’larda %78 oranında fıtık saptanmaktadır). MR görüntülemeye bakıp bel fıtığı ameliyatı yapılması bu yüzden çok anlamsızdır. Şikayeti olmayanlarda %76 oranında bel fıtığı saptanabiliyorsa, MRI ile cerrahi endikasyon koymak ne kadar doğrudur? Hemen her türlü bel ağrısında rutin lomber radyografi, ağrı ve fonksiyonel prognoza etkisizdir. Öte yandan hızlıca MR yapılmasıın direkt grafiye üstünlüğü yoktur sadece cerrahi oranını artırıcı etkisi vardır. Dünya’daki kılavuzlar (guideline) bel ağrısının erken döneminde (en az 1 ay) radyografik görüntülemenin karşısında yer almaktadır. Oysa ülkemizde daha bel ağrısı anamnezi bile alınmadan hastalar radyolojiye gönderilmektedir.

Hasta muayenesi esas olandır

Buradan da anlaşılacağı gibi aslında hasta muayenesi esas olandır. Hastayı muayene etmeden röntgen, kan vb. tahlilleri istemenin bir anlamı olamaz. Çoğu romatizmal hastalıkta da teşhis, muayene ile ve hastanın anlattıklarının iyi bir şekilde değerlendirilmesi ile konulur.

HTML gömme mevcut değil.

This Post Has 234 Comments

 1. Merhaba öncelikle.su an 28 yasndaym 5 yasımdan 18 yaşıma kadar kalp romatizması için aylık iğnelerim vardi.daha sonra doktorlar gerek olmadığını söyleyip bu iğneleri durdurdu
  3 senedir yine çok şiddetli ağrılarım var bacak diz kapaklarında ama ne zmn doktora gitsem kan tahlili yapıyolar bişey yok deyip gönderiyolar daha farklı nasl bi çözüm bulabilirim yardmlarnz için şimdiden teşekkür ederim..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun çalışmalarım dolayısı ile cevabım gecikti. Öncelikle bu ağrıların sebebi nedir bunu teşhis etmek lazım. Bunun önceki romatizmaya bağlı olacağı kesin değil. https://www.felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz Geçmiş olsun.

 2. Slm hocam.benim sag ayagimda bazen kaslarda bazen kemiiklerimde agri olusuyor.bazen yuruyemedigim ayagimi basamadigim zqmanlar oluyor.4 senedir uyuyamiyorum dogru duzgun.agri olmadigi zaman sag ayak bükleminde hep uyusma oluyor bu sadece auagimi uzatip dinlendigim ve uyumaya gecdigimde basiyor.ve sag kolumdada sik sik oluryor.kan testi yaptirim ama doktora gitmedim hala.
  CRB + NEGATIV
  ANTISTREPOLIZIN YOK BISEY YAZMAMIS
  RF NEGTIF
  SEROMUKOID mgl 220 250
  NEYRWMIN 2.0 3.0
  Sial nmol l 180 220 diyor. Varmidir bende hocam.tskr

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bunlarla birşey söylemek olanaklı değil. Detaylı bir şekilde şiakyetlerinizi dinlemek ve muayene gerekir öncelikle. https://www.felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz Geçmiş olsun.

   1. Merhaba doktor bey benim kan tahlillerimde romatizma ile ilgili testlerimde sonuçlar negatif çıktı.ama doktorum bana iltihaplı romatizma teşhisi koydu kanda çıkmayabilir dedi sizede danışmak istiyorum

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Yoğun çalışmalarım dolayısı ile cevabım gecikti. Doğrudur her zaman kanda iltihap bulguları çıkmayabilir. Geçmiş olsun.

 3. Merhaba Hocam. Benim yaklaşık 1 aydır vücudumun her yerinde yüzümde dahil karıncalanma oluyor. Kemik ağrılarım var. Ağrılar sürekli geziyor. Geceleri sıkıntım daha fazla oluyor. Sırtımın belirli noktalarına dokununca ağrı oluyor. Derin nefes alınca sırtımda ağrı olıyor.Bu aralar gözümde kuruluk başladı. Uykuya dalma esnasında istemsiz hareketlerim oluyor. Doktora gittim romatizma olabilir dedi kan thalleri yaptık ama sonuçları daha çıkmadı. Sizce bu şikayetler romatizma olabilirmi.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Evet olabilir. Tetkikleriniz sonucu doktorunuzla görüşün. Geçmiş olsun.

 4. Hocam merhaba,
  Hikayemi dinlemek istersiniz umarim. 18 19 yaşlarinda 3 4 ayda bir sağ bileğim ağrır 2 3 gün kullanmayarak düzelirdi cok ciddi degildi durunum. 27 yaşina geldigimde yaklaşik 8 ay sabahları vucudumun yan bölgelerinde agriyla uyanirdim ayaga kalktiktan 2 3 dk sonra duzeldigi icin doktora gorunmek istemedim. Gün icerisinde aniden bel ortassi agriyarak beyin cerrahina gittim mr cekildi l5 s1 duzeyinde bel fitigi cikti doktor baslangic dedi ben fizik tedaviye gittim yogun gecen spordan sonra belimde agrilar azalmaya basladi ancak bitmedi ve hic agrimayan ayak ve sol bilegim de sızı şeklinde agrimaya basladi sporu birakali 1 ay olmasina ragmen agrilarim daha siddetlice devam ediyor. Bilek icin emg cektirdim sonuç temiz cikti. Hasta olarak bir cok farkli doktor fibrimiyalji , AS, bel fitigi gibi farkli teşhisler koydular. Ozetlemem gerekirse; 10 aydir uykumdan uyandiran bir bel agrim, sabahlari cok ciddi seviyede agriyan 2 el bilegim ve gun icerisinde sızı yeri degisen sag bacagim var. Bel fitigi l5 s1 , emg temiz.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   AS var mı yok mu bakılmalı. Bunun dışında D vit yetmezliğinden tutun daha birçok neden bu tip ağrılara neden olabilir. https://www.felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 5. Hoca ben 17 18 senedir vucudumun her yeri turşu oluyor bazen 1 ay içinde 2 veya 3 gün iyi oluyorum senin bu dediğin doktorların muayene etmiyor olması ilgisizliği beni deli etti bende bıraktım artık gitmiyorum bana fibromiyalji dendi bi başkası hayır bu şikayetler onu işaret etmez bazısı bir tek tahlil istemeden görmeden 21 gün fizik tedavi yaptı bazısı kana bi çeşir gaz verdi sana anlatsam 1 hafta anlatırım..en sonunda bıraktım ve ağrılarımla dost olup yola devam ediyorum böbrek rahatsızlığım var pankreas değerlerim iyi değil safra alınmıştı 20 yıl önce 55 yaşındayım zahte kalmış varsa oda 15 yıl bundan sonraki 15 e değilde eğer çağresi varsaydı.ki ben var olduğuna inanıyorum ama kusura bakma hoca ama doktorların para düşkünlüğünden bu ağrılarla geçen 18 yılıma yanarım ve hiç bir doktora hakkımı helal etmiyorum..gittiklerimden…yemin ederim ki 500 tane tahlil yapmışımdır özel hastaneler tahlilden başka bişey bilmiyor..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Doktorlara değil uygulanan sisteme kızmalısınız. Fibromiyalji olabilirsiniz. Tedavisi zor da olsa hastaların %70-80 rahatlaması olanaklı olabilir. Geçmiş olsun.

 6. Merhaba doktor bey 10 yıldır test sonuçlarında rf değerlerimin yüksekliği sorunum var sedim normal aso da bir kaç kez yuksek cıktı en son çıkan rf sonucun 230 tek başına bu değerin yüksek çıkmasının anlamı varmıdır önerileriniz nedir

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Klinik olarak bir hastalık yoksa da RF yüksek çıkabilir. Romatoid artrit dışında RF’yi yükseltebilen bazı nedenler var bunlara da bakılmalı.

 7. Merhaba doktor bey benim 10 yıldır ed değerlerim yüksek çıkıyor ama crp normal aso birkaç kez normalin üstünde çıkıyor rf değeri en son 230 cıktı ağrılarım var ama sadece eklem değil kaslardada var ama çok uzun süredir çalışma hayatım yoğun günlük yorgunluğum mu yoksa bu değerlerden mi algılayamiyorum sizce ne yapmalıyım

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Klinik olarak bir hastalık yoksa da RF yüksek çıkabilir. Romatoid artrit dışında RF’yi yükseltebilen bazı nedenler var bunlara da bakılmalı.

 8. Mrb bnim sürekli ellerimde parmaklarım bileklerimde kollarımda ayak parmaklarımda agrılarım oluyor beliminde tam ortasında bununla alakalımı bılmıyorum ayakta durdugumda özellıkle bide yüzümde gözümde seyrelmelerim daha once kan tahlılı felan yaptırdım ama bışıy çıkmıyor kansızlığım felan vrmış biraz bide d3 eksik iş ama bir düzeltme yok sizce ne olabılır ve hangi bölüme gitmem gerekiyor dr bna şikayet lerim devam ederse nörolojiye gitmem gerektiği söyledi

 9. merhaba hocam ben 14 yaşındayım fıtığım vardı belimde geçti şuan ama ağrı vardı doktor romatizma olabilir dedi ama doktora gitmedim sabahlaı ağrıyor akşamları ağrıyor ne yapmalıyım acaba romatizma geçermi ?

 10. Merhaba efendim ben uc ay once sezeryan dogum yaptim ve uc aydir boynumdan belime tum omurgam,sirtim ve kaburgalarim agriyor fizik tedavi doktoru agri kesici bolgesel merhem.verdi agrimi kesmiyorlar,rontgende birsey cikmadi yatakta yatarken de agriyor ayaktada agriyo hic dinmeyen agrilar romatizma olabilirmi ne yapmaliyim bebegimle ilgilenmek iskence oluyor agrilardan agliyorum,beni yonlendirirseniz sevinirim

 11. Merhaba hocam benim çocukluktan beri bacaklarımda agrı var bacagım ağrıdıktan sonra genellikle yağmur yagıyor ve kalbim anlık saplantılar giriyor bıçak saplanmıs gibi 18 yaşındayım romatizma olabilirmi ? Romatizma teshisi için hangi testleri yapiyorlar

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Kardiyoloji değerlendirsin sizi. Bu ağrıların başka nedenlere bağlı olması büyük olasılık dahilinde. https://www.felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılar size yardımcı olacaktır. Geçmiş olsun.

 12. 19 yaşındayım. Sağ bacağım ara sıra ağrıyor ve ertesi gün hemen yağmur yağıyor. 4 seferdir aynı oldu. Romatizmayla alakalı mıdır

 13. Hocam sırtımda,kollarımda parmaklarım ve diz altında tutulmalar var.Eklerimde kütlemeler oldukça fazla romatizma belirtileri olabilir mi

 14. Hocam selamun aleyküm. Benim bacaklarımda 2 sene öncesine kadar diz altı bi ağrı vardı dayanılamayacak gibiydi şu sıralar diz üstüne de vurdu ve devamında sol koluma ve el parmaklarıma kadar vurmaya başladı acaba sorun nedir ne yapmalıyım teşekkür ederim.

 15. Merhaba hocam benim uzun zamandır avuç içlerimde ayaklarımın altında gözlerimde dudaklarımda şişlikler kızarıklık yanma ve acı oluşuyordu son günlerde şişlikler artı el ayak bileklerimde parmaklarımda oluşmaya başladı hemen her gün bir şişlikle uyanıyorum yazınızda detaylı doktor muayesi gerekli demişsiniz ama ben 7 doktor gezdim ama dokrorlar muayene etmek bir yana beni dinlemeden alanım değil diyip veni kapıdan gönderiyırlar en son vanda bir romotoloji uzmanı benim alanım değil deyip beni alerji uzmanına gönderdi romotoloji doktorunun yaonası gereken tahlilleri bu doktor yaptı ama tahlillerde bişey çıkmadı lütfen rica ediyorum bir yol gösterin telekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu şikayetleriniz için cildiye doktorları ilgilenirler. Geçmiş olsun.

 16. Hocam merhaba belimde 1 yıldan fazladır hiç geçmeyen ve arada şiddetlenen ağrı var 10 gün fizik tedavi gördüm ama 1 hafta kadar rahatladım sonra tekrar başladı ve sabah lari bel ve böbrek ağrısiyla uyanmaya başladım hareketlenmeye başlayınca 1 2 saat sonra geçiyordu ama son bir kaç aydır gün içinde de aynı agrilarim devam ediyor ve kasigimin biraz üstü sağ ve sol tarafima da sızı şeklinde ağrı vuruyor urologa gittim hepsi temiz çıktı emar çekildim belimde deformasyona. Uğramış bel ve karın kasları ni guclendirmemi söyledi dr.fizik Dr da beni romotologa yönlendirdi iltihaplı romatizma varmı diye eğer yoksa bana yoğun egzersiz onerecekmis. Sizce durumum nedir

 17. Halsizlik ve yorgunluktan kaynaklı demirime baktırmak için kan verdiğimde romatizma değerimin %70,8 olduğu saptandı. %50 nin üstünün ciddi bir rahatsızlık olduğu söylendi fakat benim hiçbir şekilde ağrım ve romatizma belirtisiyle alakalı bir şikayetim Yok. Bu değerin yüksek çıkması kesinlikle romatizma belirtisimidir? Yoksa bazı kişilerde bu yüksek çıkabilir mi? Çünkü bana bazı kişilerde yüksek çıkabilmesinin illa bir sorun olduğunu belirtmediğide söylendi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Hangi romatizma testi %70 çıktı? Birçok romatizma testi var. Testin adı nedir?

 18. Hocam merhaba. Benim şikayetlerim tüm vücutta ağrı var . Özellikle eller ve ayaklarım . Bununla birlikte şişlikte oluyor. Bazen yüzüm bile şişiyor. Sabahları daha fazla ağrıyla uyanıyorum. Son aylarda yürüyüşümde de değişiklik meydana geldi. İstem dışı ayaklarımı tan değil de dışa bakan taraflarına basarak yürüyorum . Farkedilecek hemen düzeltiyorum. Ama tekrar aynı tarafa başlıyorum . Biraz yürüdüğümde bacaklarım da inanılmaz ağrı oluyor. Ayağımı düz basmadığım için .Bundan 1 sene önce kadar romatoloji bölümüne gittim . Tahlillerde bişey çıkmamıştı . Ayrıca bu şikayetlerim Doğumdan sonra başladı ve giderek artmaya devam ediyor hocam . Ben şimdi tekrar romatolojiye mi yoksa başka bir bölüme mi gitmeliyim?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Uzun süre yazamadım yurt dışında idim. Bu ağrılarınızın birçok nedeni olabilir. Öncelikle teşhis konmalı. Fizik tedavi hekimine gidebilirsiniz. https://www.felc-romatizma.com/romatizma/ sayfasındaki yazılarım size yol gösterecektir. Geçmiş olsun.

   1. Iyi gunler hocam ben hollanda da yasiyorum aslinda cocuklugumdan beri kalcalarimda arilar oluyodu yorgunluga bagli simdi son bir bucuk senedir belimin saginda sis ve sise bagli olarak agrilar sirt bolgesinden ayaklarima kadar vuruyor ayda iki kere sisiyor yorgunluga bagli mr testi yaptirdim hollandada burda birsey yok dediler ama ayni mr i turkiyede fizik doktoruna baktirdim sonuc iltahapli romatizma dediler kantestinde de cikti ama tekrar hollandada yaptilar mr ikinci kez yine bise yok dediler ne yapcagimi bilmiyorum yardimci olurmusunuz hocam

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     İltihaplı romatizma önce sizin anlattıklarınız, sonra muayene ve en sonunda tetkiklerle ortaya konur. Muayene etmeden sadece tetkiklere bakıp romatizma demek yanlıştır. Yolunuz düşerse göreyim. geçmiş olsun.

 19. Merhaba hocam. Benim tahlil sonuçlarım şöyle; ASO 276, CRP 12,8 Romatoid Faktör 10,4. Bu durumda bende romatizma var mı hocam?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Romatizmal hastalıkların tanısında hasta şikayetlerinin detaylı bir şekilde hekim tarafından dinlenmesi ve ayrıntılı muayene esastır. Tahliller ve MR, röntgen gibi radyolojik görüntülemeler çoğu zaman gerekmeyebilir. Sadece tahliller ile bir şey söylemek mümkün değildir. https://www.felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılarımı detaylı bir şekilde inceleyin.

 20. ankilozon spondilit
  iyi günler degerli hocam benim oglumda iki ay önce agırlık kaldırdıgında sol sırt bölgesinde bir agrı ortaya çıktı ortepedi uzmanına götürdüm mr çekildi bir sorun çıkmadı doktor iki adet depo medrol igne yaptı sorunlar ondan sonra çıkmaya başladı midede iltihab reflü ve sol kalçada normal yürümeyi engelleyen istirahatle azalan bir agrı ve sol bel kısmında hafif dokunmayla çogalan ve sol bacagı etkileyen agrı ortaya çıktı 16 adet doktora götürmeme ragmen teşhis konulamadı enson fizik tedavi uzmanı bir doktor kalçadan sakroiliak tomografi çektirdi tomografi sonucu (BİTERAL SAKROİLİAK EKLEMDE SUBKONDRAL MİNİMAL SKLEROZ İZLENMİŞTİR) deniliyor doktor ankilazon spondilit teşhisi koydu ve salazopyrin ile tedaviye başladı şuan sabahları 2 akşamları 1 adet salazopyrin kullanıyor birde crp 2.7çıktı deger aralıgı 0.0- 0.5 ama şu ana kadar bir iyileşme söz konusu olmadı sabah kalktıgında hiçbirşey yok yürüdügünde kalçada agrı çogalıyor imkanlarım kısıtlı oldugu için üniversite hastanelerinede götüremedim bana yardımcı olur yol gösterirseniz çok memnun olurum

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu kadar bilgi ile birşey söyemek çok zor. Romatizmal hastalıkların tanısında hasta şikayetlerinin detaylı bir şekilde hekim tarafından dinlenmesi ve ayrıntılı muayene esastır. Tahliller ve MR, röntgen gibi radyolojik görüntülemeler çoğu zaman gerekmeyebilir. Sadece tahliller ile bir şey söylemek mümkün değildir. https://www.felc-romatizma.com/romatizma/

 21. Merhabalar hocam 40 yaşındayım. Hocam ayak bileklerim, diz kapaklarım, el bileklerim ve eklem yerlerim gün içinde belli araliklarla ağrılar oluşuyor.. hocam 13 sene denizcilik meslegi ile ugrastim soguk deniz suyuna cok maruz kaldim. Genelde kapali veya yagmurlu havalarda agri yapiyordu suan istanbulda yaşıyorum yaklasik 2 haftadir agrilarim artti hemen hergun tekrarliyor. Bugunlerde nem orani cok yuksek ona bagli olabilirmi. Hocam neden kaynaklanabilir ve ne yapabilirim şimdiden teşekkürler ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Birçok nedene bağlı olabilir. https://www.felc-romatizma.com/romatizma/ sayfasındaki yazılarım çok önemli lütfen okuyun. Romatizmal hastalıkların tanısında hasta şikayetlerinin detaylı bir şekilde hekim tarafından dinlenmesi ve ayrıntılı muayene esastır. Tahliller ve MR, röntgen gibi radyolojik görüntülemeler çoğu zaman gerekmeyebilir. Geçmiş olsun.

 22. Hocam merhabalar sizinle annemin rahatsizligi icin iletisime gecmek istiyorum yaklasik 2 aydir devam eden sikayetlerimiz bizi romatoloji servisine yonlendirdi kadinsal baslayan sikayetlerimiz Ria nin cikarilmasiyla basladi karinda enfeksiyon olusmus damar yolula novosef uygulandi akabinde cipro ve biteral kullandi fakat crp 9.86nin gerisine cekilmedi tekrar damar yolu ile genta uygulandi crp de yine gerile yok bu surede surekli eklemlerim agriyor kemiklerim agriyor sikayeti var annemin antibiyotik tedavisi ile eklem agrilari geriliyor tedavi bitince crp yukseliyor sizin ongorunuz romatizmal altrit olabilirmi romotolog lami gorusmeliyiz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Enfeksiyon zemininde eklemlerde bu tür şikayetler olabilir. Bu aşamada enfeksiyon doktorunun takibi çok önemli. Geçmiş olsun.

 23. Hocam merhabalar.7 yıldır şiddeti artarak devam eden boyun ve omuz ağrılarıma son 6aydır sağ el bileği ve sol ayak bileğimdeki ağrılar eklendi. Ayak üstüne basamaz ve elimle nene tutamaz hale geldim. Doktor RF testleri ve hikayeme göre polimiyalji romatika teşhisi koydu(sonuç zayıf pozitifti) Brufen + diprospan ilaç tedavisi bir sonuç vermedi. Doktoru değiştirdim.Yeni testler yapıldı. Biyokimya ve hemogram normal,elektroforez testinde GAMA yüksek çıktı. Prednol,plaquenil ve emxhate ilaçlarını 3 haftadır kullanıyorum ve önemli ölçüde ağrıları azalttı ancak sanki ağrılar tetikte bekliyor. Kullandığım ilaçlarda ana ilaç nedir ve tedavi mümkün müdür? Saygılarımla

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle teşhisin doğru olduğu biinmeli. Polimiyalji romatikada sözünü ettiğiniz ilaçlar yararlı olur. Ana ilacı prednoldür. Geçmiş olsun.

 24. Merhaba. 12 yaşında kızımı ortodondiste götürdüm dişlerine tel takılacak diye.film çektirdim Dişçi alt cenede eklem erimesi var.kollarına baktı romatizma var dedi.teşhis için ne yapmalıyım. Endişeliyim kötü mü

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Çocuğunuzun önce çocuk hastalıkları hekimine muayene olması gerekiyor. Geçmiş olsun.

 25. merhabalar hocam.
  17 yasındayım yaklasık 1 senedir belimde siddetli agrılar hissediyordum. zamanla bu agrılar kalça ve bacaklarıma da yayılmaya başladı. 4/5 doktora gittim en son gittiğim doktor mr çekilmemi istemişti. Mr sonucuma göre belimde orta dereceli iki tane fıtık bir tanede bacagıma doğru yayılmış diye söylendi. yüzmeye başladım, egzersizleri yapıyorum ve 15 seans fizik tedavi gördüm. ama halen suan agrılarım devam etmektedir. şuan napabilirim hangi doktora gidebilirim?

 26. mrb hocam. 19 yasındayım , kalcamdan baslayıp bacaklarıma yayılan siddetli agrlarım var. bacagımın her tarafı agrıyo ve kalca kaslarımda. biraz yurusem hemen ayaklarım agrıyor. kas gevsetici aldım gecmedi, apranaxta gecirmedi. bende romatizma olabilirmi hocam

 27. İyi günler hocam. Yaklaşık 1 ay önce kasığımdan ameliyat oldum. Doktor ilaç tedavisi ile geçmeyecek şekilde iltihap var dedi istersen ameliyat yapalım dedi. Ameliyat sonrası ağrılar geçmeyimce iltihaba karşı iğne vurdu. Ağrılar azaldı. Ama sonrasında dinlenmeye geçtiğimde ayak tabanlarımda yanma ve bacak baldırlarında ve diz kapağının aşağı kısımlardaki kaslarda sızlamalar oluyor. Bunun medeni ameliyat be sonrası vurulan iğnemidir yoksa romatizma veya başka birşeymidir. Saygılarımla

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Verdiğiniz bilgiler çok yetersiz. Kasıktan ne ameliyatı yapıldı? Hekiminizle devam etmenizi öneririm. Geçmiş olsun.

 28. Hocam merhabalar 28 yasindayim profesyonel olarak basketbol oynuyorum,yaklasik son 3 yildir sag ve sol olmak uzere tibiamda (genelde sol kaval kemigimde ve sol tarak kemigi) stres kirigi problemi yasiyorum bi turlu gecmiyor dinlememe ragmen, bugun ise sikca bogaz hastaligi gecirdigim icin bi kac kan tahlilinden sonra bi kac tahlil daha istedi doktorum ve ikinci tahlilde -Rf 56 cikti ve romatizma var dedi sizce romatizma hastaligi stres kirigina neden olurmu ? Cevap verebilirseniz sevinirim ? Cunku stres kirigi spor hayatimi cok zorluyo ! Ne yapmam gerekir sizce ?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Size e-mail ile de cevap yazmıştım. Romatizma ile ilgili bir durum yok. Geçmiş olsun.

 29. İyi günler Hocam
  33 yaşındayım ve yıllardan beri ayaklarımda ağrılar oluyor. Özellikle bir masada otururken bacağım masanın metal ayakları ile temas ettiğinde, klima veya vantilatör rüzgarına maruz kaldığında, gece uyurken incede olsa ayaklarımı örtmediğimde bu ağrı fazlalaşıyor. Hatta bazı geceler uyuyamayacak derece de ağrı oluyor ve sürekli ayağımı hareket ettirmek (tam tarif edemeyeceğim şekilde ani hareketler yapma isteği) istiyorum. Bu rahatsızlık için bugüne kadar herhangi bir hekime başvurmadım ancak son günlerde ağrılarım arttığından ciddi rahatsızlık veriyor. Bu yüzden size danışmak ve tavsiyelerinizi almak istedim. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Anlattığınız ağrılar huzursuz bacak sendromuna uyuyor. Bunun tedavisi mümkün. İlaç ve egzersizlerinizin düzenlenmesi lazım. Geçmiş olsun.

 30. Hocam merhaba. Anti-ccp ve RF negatif. ANA pozitif ve 1/320. Sol bileğimde 4 aydır hafif ama geçmeyen bir ağrı. MR da ödem gözüküyor. 34 yaşındayım. Bu verilere göre sizce Romatoid artrit veya romatizma olabilir mi? Ne önerirsiniz? Çok teşekkürler.

 31. Iyi günler hocam öncelikle bütün soruları yanıtladığınız ve ilginiz için teşekkürler. Yaklaşık 5 gün önce vücudumda kizariklik ve ateş oldu kaşıntısız. Ardından tüm eklem yerlerimde hareket kisitliligi basladi. Uzerimi giyinemiyorum. Yurumekte zorlaniyorum. Uykudan sonra kilitlenmeler var agrim sanki dinlenince artiyor. El ve ayaklarimda sislikler oldu. Diz kapagim kalca eklemim ayak bilegim el bilegi dirsek omuz boyun ve sirtimda dayanilmaz agrilarim var. Ilaç kullanmama rağmen hafiflemiyor. Sedim 19 crp 25 idrarda +3 protein kacagi var. Ne yapmaliyim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan dolayı cevabım gecikti. Öncelikle böbrek patolojisi ile ilgilenin. Bu protein kaçağı nedir mutlaka ortaya konulmalı. Bahsettiğiniz şikayetler böbreği de tutun bir romatizma olabilir. https://www.felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazılarımı inceleyin. Geçmiş olsun.

 32. Hocam merhaba. Eos 0.47 eos%7 crp 0.26 rf. 221.6 anti ccp 2421. Benim tutulmalarım akşama kadar sürüyor ağrılı. Sol el bileyim yuvarlak olan bölüm şişiyor kullandığımda evi silmek gibi mesala sonra geçiyor dinlendirdigimde sağ elde işaret ve orta parmakta kalem kullandığım şişme oluyor ağrılı kullanmadigimda bişey yok romatizma teşhisi kondu ama ilaç verilmedi ağırin olduğunda gel dediler sizin görüşünüz benim için önemli rica etsem değerlendirme yaparmisiniz iyi calismalar

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bahsettiiniz klinik durumdan anladığım kadarı ile ilaç vermek gerekir. Aksi taktirde romatizma hızla ilerleyip sizi çok sıkıntılı durumlara sokabilir. https://www.felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılarımdan yararlanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 33. Hocam merhaba. 4 aydır iki el bileğimde geçmeyen bir ağrı var. Sol bileğim daha çok ağrıyor. Sabah kalktığımda 10 dk kadar daha fazla ağrı ve katılık oluyor. Sonra bütün gün hafif ağrı var. Sol bilek MR inda ödem ve hafif skleroz çıktı. Röntgen temiz çıktı. Kan testlerinde ANA pozitif ve homojen 1/320 çıktı. D vitamini ve fosfor da baya eksik çıktı. 4 ay önce fitness yapıyordum, ağırlık kaldırdığım için bileklerim ağrıdı diye düşündüm. Ortopedi dr u kas gevşetici hap ve kremler verdi. 5 aydır Hiçbir iyileşme olmadı. Ne olabilir hocam, ne önerirsiniz? Çok teşekkürler.

 34. Merhabalar. bölge olarak kalça diye bildiğimiz fakat benim emin olamadığım bir yer. basenler, örneğin pantolon giydiğimizdeki arka ceplerinin denk geldiği yumuşak yer. Evet tam olarak bu yumuşak bölgede , (kemik ağrısı gibi değil) geceleri, eğer üzerime incede olsa bir örtü almadan uyuduysam beni uykudan uyandıran, sanki iğne yapılıyormuş gibi ağrı oluşuyor. Ailemde romatizma bildigim 4 kuşaktır var. 32 yaşındayım. bayanım. kilolu değil aksine zayıf sayılırım. düzenli yüzüyorum. hangi uzman dr gitmem lazım? fizik tedavi mi? ortopedi dr mu? Tabiki de tahlil, görüntüleme sonucu olmadan teşhis koyamazsınız fakat anlattıklarımdan neyin semptomları gibi görünüyor? teşekkür ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Anlattığınız iltihabi bir romatizmal hastalıktan olabilir. Tahlil ve görüntüleme yöntemleri yardımcıdır ancak öncelikle hasta ile konuşmak ve muayene çok önemlidir. Bizim branşımız bu ağrı şekli ile ilgilidir. Gemi olsun.

 35. hocam iyi günler 19 yasindaym benim bacaklarımda bacaklarimin arka kısmında sürekli ağrı oluyor hastaneye gittim romatizma dedi okuduğum yerde gitti bu yaşta romatizma olmaz dedi.d vitamini eksikliği var dedi.bazen bu ağrı el eklemlerimde bile oluyor bazen diz kapağımı bukemiyorum bazen bacağım yuruyorken kitleniyor.sizce bunun nedeni nedır ne yapmam gerekiyor.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle web sitemde romatizma bölümünü iyice okumanızı öneririm. Buradan bilginizi artırabilirsiniz. Bir fizik tedavi uzmanı görebilir ve teşhis koyup tedaviyi planlayabilir. Geçmiş olsun.

  2. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle web sitemde romatizma bölümünü iyice okumanızı öneririm. Buradan bilginizi artırabilirsiniz. Bir fizik tedavi uzmanı görebilir ve teşhis koyup tedaviyi planlayabilir. Geçmiş olsun.

 36. Hocam benim sağ bacağımda bulutlu havalarda ağrılar oluşuyor dayanilmayacak şekilde bunun sebebi nedir yardımcı olursanız sevinirim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu bacak ağrılarınız belden, kalça ekleminden, yumuşak doku romatizması gibi nedenlerden oluşabilir. Öncelikle teşhisi iyi koymak gerekir. Geçmiş olsun.

 37. Merhaba Hocam. Benim problemim sol elimin işaret ve orta parmağının ekleminde şişlik vardı ve bastırınca hafif acıyordu. Ağrım yoktu. Ortapedi doktoruna gittim. Romatizma testleri ve ellerimin röntgen filmimi cekti. Hepsi temiz normal çıktı. D vitamini eksikliği olduğunu ellerimi kollarımı güneşe çıkarmam gerektiğini söyledi ve d vitamini ilaç verdi. Ama benim endişelerim var. Sabah tutukluğuda her gün olmasada bazen oluyor. Sizce romatoit artrit olabilir mi?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Ortopedist iltihaplı romatizmanın tanısını koyamayabilir. Bunun için ya romatoloğa veya fizik tedavi uzmanına gitmek gerekir. Lütfen web sitemdeki romatizma bölümünü dikkatlice okuyun. Sağlıklar dilerim.

 38. Iyi aksamlar benim 10 yaşındaki oğlum bacakları ağrıdığı için aule hekimimiz tahlil yaptırdı tahlilde aso 789 cıktı. Ismi berkay çok hareketli bir çocuk genelde çok yoruluyor ama sabahtan akşama kadar nerdeyse top oynuyor bu aralar halinin olmadığını söylüyor çok endişeleniyorum kötü bişey çıkacak diye çok korkuyorum tahliller yapıldığında birkaçgün öncesinde yüz bölgesinde ağrıları vardi ve ateşlemişti antibiyotuk verdi doktor çok endişeliyim çocuğuma kötü bişey olmasından çok korkuyorum

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   ASO yükselmesi boğaz enfeksiyonunu gösterebilir. Çocuk doktorunuzla görüşmeye devam edin. Geçmiş olsun.

 39. Hocam dizlerim kilitlenip kasılıp kalıyor bacaklarımın kenarlarında 1tl büyüklüğünde şişlikler var.Boynum kas katı kesiliyor ellerimi de bi nede bi sızlama ne var

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu şikayetlere neden olan birçok romatizma hastalığı var. Muayene ve tetkikler önemli olacaktır. Geçmiş olsun.

 40. Doktor bey bana 2 sene önce romotoid artrit teşhisi konuldu ilaç kullanıyorum methaxrteva kan tahlili yaptırmaya gittiğim değerlerin normal gözüküyor ama ayağım yine şişiyor acaba intihap mi var ki ona tahlilin hangi kısmından bakabilirim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yeni çıkan ilaçlar var sizde kullanılabilir ve çok faydalı olabilir. Geçmiş olsun.

 41. Göğüs bölgemde ve mememde ağrılardan dolayı dr a gittim ve bazı testler yapıldı kan değerlerim normal yanlız bu iki test sonucu dışında
  Sedimentasyon 44
  Romatoid faktör 22
  Hocam bu ağrılarımın sebebi olabilirmi?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Sedimentasyon yükselmiş bu durum birçok hastalıkta olabilir incelemek lazım. Geçmiş olsun.

 42. Hocam merhabalar, bacaklarımda özellikle geceleri yanma, karıncalanma ve uyuşma şikayeti ile 3 ay önce doktora gittim sedimantasyon değerim 58 çıktı crp ise, 1.8 b12 eksikliği var dediler ve iğne kullandım geçen haftalarda kontrole gittim ve sedim değerim 93 çıktı antibiyotik ile sedim değeri 63e düştü bir çok kan testi dahiliye, fizik tedavi ve enfeksiyon bölümleri tarafından yapıldı ve sonuçlarda herhangi olumsuz bir belirtiye rastlanmadı kan değerleri normal fakat sadece sedim değerim 60 civarında çıkıyor. Bulunduğum ilde romatoloji bölümü yok sizce ne yapmalıyım. Doktorlar sedim değerinin yüksekliği ile ilgili bir sonuca varamadılar lütfen bu konuda bir yönlendirme yaparmısınız.

  İyi çalışmalar dilerim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Sedimentasyon değeriniz yüksek. Başka şikayetleriniz neler bacaklarınız dışında?

 43. Hocam benim 3 yaşında kızım bir buçuk ay içinde 3 defa dizden asagisi agridigini söyledi ilk ikisinde ağrılar şiddetli fakat 2 3 saat içinde geçti 3.de ilk etapta ayak ucunda yürümeye başladı aradan bir saat geçtikten sonra yine bacaklarının agridigini söyledi el surdurtmedi yuruyemedi ve sismeye başladı acile gittik bizi nefrolojiye çağırdı ertesi gün gittiğimizde ayaklarınin yan kısımları morardi ve ayak üstünde kırmızı dokuntuler oluştu Dr fmf yada romatizmadan supelendigini söyledi ve fmf testi yaptirdik testte heterozigot M694V mutasyonu saptanmıştır yazıyor ilaç verip gönderdi acaba başka bi bölüm önerirmisiniz başka bi hastalıkla karistirilma ihtimali olabilirmi şimdiden teşekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   klinik olarak değerlendirilmeniz ve bir uzman kontrolünde ilaca başlamanızı öneririm. Geçmiş olsun.

 44. Mrb ben 1hafta once doktora gttim ayak bileklerimde kol bileklerim belimde agrilarilarim oldugu icin doktr benden tama kan istedi sonuclara baktiktan sonra bende romatizma oldgunu soyledi
  bna alyes diye bi ilac verdi ama bu ilac sinrsel bi ilac versi ama bu ilac bana yan etki yapti bas donmesi gozde bulaniklik halsizlik sizce verdihi ilac dogrumudr

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Kongrede olduğumdan cevabım gecikti. https://www.felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazımı okuyun çok faydalanacaksınız. Söz ettiğiniz ilaç kullanılıyor çok yavaş yavaş artırmak gerekir kullanırken. Öncelikle romatizma türünüz belirlenmeli sonra düzgün tedavi olmalısınız. Geçmiş olsun.

 45. Hocan 52 yasindayim.diz ve eklem yerlerim cok agridi.kan testinde crp degeri 155 sedimantasyon 60 dk 65 cikti.rf degeri 0 cikti.14gun cipro flexo igne ve etol verildi .14 gun sonra crp 100 inmis sedimantasyon 60 dk 60 olmus.beni romotoloju bolumune sevk etti.su an agrim falan yol ancak oksuruk devam ediyor.Crp nasil duser cevao bekliyorum.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu kadar veri ile ilgili bir yorum yapamam. Ancak sanki bir enfeksiyon vardı ve bu tedavi edilmiş gibi duruyor. Eğer durum böyle ise zamanla düşer. Geçmiş olsun.

   1. Hocam tüm tahlillerim temiz olmasına rağmen şiddetli eklem ağrısı ve şişlik çekiyorum tamamı simetrik ve özellikle el ve ayaklar romatid artrit in kanda çıkmama ihtimali var mıdır

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Evet vardır ancak örneğin kireçlenmenin bir türü (eroziv osteoartrit) sıklıkla romatoid artritle karıştırılabilir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde sizine konuşmak ve muayene büyük önem taşır. Tahliller sadece yardımcıdır. Geçmiş olsun.

 46. Merhaba, 1 ay önce yüksek CRP (132) ve yüksek nabizla doktora basvurdum yapilan incelemelerde derin bogaz enfeksiyonu tanısı kondu ancak antibiyotik kullanmaya baslamamim 2. Günü şiddetli eklem ağrılarım başladı ve bu durum 1 aydır devam ediyor yapilan tahlillerde RF (-) bu duruma sebep olabilicek birçok virüs vs her seye bakildi boğaz kültürü temiz bunlara ragmen gittigim doktor duruma eklem romatizmasi seklinde yaklaştı suan günlük 10 mg kortizon kullaniyorum kontrole gittigimde gecici bir sey olsaydi 1 hafta kortizon kullanimiyla duzelirdi büyük ihtimal eklem romatizmasi diyerek cesitli igne, ilac vs. tedavi yöntemleri önerdi beklemek istedigimi soyleyip ayrildim. Bütün tahliller, kan degerleri normal olmasina ragmen agrilarimin devam etmesinin nedeni ne olabilir?
  3 hafta boyunca tanı için hastane hastane gezerken eklemlerimde oluşan herhangi bir tahribat 1 haftada nasil gecer?
  (Crp 132 olmasina ragmen ateş yukselmesi olmadi, eklemlerimde herhangi bir şişme ödem vs. yok.)
  Teşekkür ederim iyi çalışmalar..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   CRP bu kadar yüksekde mutlaka bir problem vardır. Öncelikle Bir enfeksiyon hastalıkları hekimine gitmenizi öneririm. Geçmiş olsun.

 47. Hocam iltahaplı romatizma da ilaçlı emar niçin çekilir

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Romatizmada ilaçlı MR Var olan hasarı daha iyi görebilmek için çekilir.

   1. Hocam ben kan verdim ve vücutta iltihap var dedi aile hekimimiz hastaneye gittim dahiliye doktoru önemsenecek bişey değil dedi vücuttaki iltihap romatizmal iltihapmis ve 350 dedi sizce iyi bir muayene olmalimiyim

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     İltihaplı romatizma var mı yok mu anlamak için muayene olmanız gerekiyor. Geçmiş olsun.

 48. İyi akşamlar hocam annemin sürekli sağ kolu ve sag bacağı ağrıyor sag tarafta parmak ucuna kadar iniyor sonra yukariya dogru cikiyor suan hastanede yatiyor uyuşturucu türü ilaç veriyorlar 2 3 saat duruyor tekrar başlıyor ağrısı hocam romatizma olabilirmi şimdiden teşekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu tür ağrılrın onlarca sebebi olabilir. Hekiminiz hastanede mutlaka inceliyordur. Öncelikle teşhisin konması ve sonra uygun tedavilerin düzenlenmesi gerekiyor. Siz bu arada lütfen https://www.felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılarımı dikkatlice inceleyin. Geçmiş olsun.

   1. Yeriniz nerde hocam

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Web sitemizde bulunan iletişim numaralarından bigi alabilirsiniz.

   2. hocam benimde bir sorum olacak bacak agrilari ve sislikten bende gittim inteapli romatizma dediler su an fizik tedavideyim 31 di 37 oldu su an tekrar tahlil verdim yukselirmi daha acaba ve denilen gibi yuksekmi 37 de

 49. Hocam Merhabalar

  Yaklaşık 2 ay öncesinde bel ağrısı rahatsızlığı ile doktora gittim. Emar istedi 2 adet fıtık olduğu söylendi. Fizik tedavisi önerildi.15 gün fizik tedavisine devam ettim. Şuan ağrı sağ bacağıma indi. Tekrar doktora gittim. EMG istediler. EMG sonucunda sinir sıkışması dediler ve iğne ilaç verdiler kullan geçmezse gel dediler. İğne ve ilaçları kullandım ağrım dahada şiddetlendi. Şehir dışında olan başka bir doktora Emar ve EMG sonuçlarını gösterdim oda korkulacak bişey yok romatizma tahlili yaptırmamı istedi. Anlatığım rahatsızlıkla ilgili hangi romatizma tahlilini yaptırmamız gerekir. Şikayetim romatizma ile ilgili ise sizi ziyaret etmek istiyorum.Yardımlarınızı rica ediyorum.
  Saygılarımla

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   En önce https://www.felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazılarımı okuyun ve bel ağrısı konusunda bilgi birikiminizi artırın. Beni görmek için iletişim numaralarından bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 50. Merhaba hocam. Romatoid 49.4 sedim 60dk.62 Blirubin +2 sonuçlarım bilgi verirseniz sevinirim şuan belfitigi ameliyat liyim 8 adet vidalama kondu belime hepatit B hastasıyım ALT 24 AST 20 ameliyat im yükselen tahlile etken olurmu saygılarımla

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Sedim değeriniz yüksek ancak bu tahlillere bakmak yanında klinik durumunuzun önemi çok. İyi bir muayene yapılması gerekir. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

 

KAPAT