İLETİŞİM: +90 (530) 371 18 55  -  [email protected]
Facebook: ProfDr Erbil Dursun - Instagram: erbildursun

TurkishEnglishGermanFrenchItalianRussianArabic

Kaplıca tedavisi asırlardır uygulanan bir geleneksel tedavi şeklidir

Kaplıca tedavisi birçok romatizmal hastalık için geleneksel bir tedavi şekli olarak uygulanmaktadır. İçilebilir suları, hareket eden suyla masajı, sıcak banyoları, doğal buhar banyolarını ve çamur uygulamalarını içerir. Kaplıcadaki sular sodyum, kalsiyum, demir, potasyum, iod, kükürt, silisyum, selenyum, radyum gibi minerallerden zengin olabilir.

kaplıca tedavisi
Ülkemiz kaplıca bakımından çok zengin kaynaklara sahiptir

Hangi hastalıklarda kaplıca önerilir?

Birçok hastalıkta özellikle romatizma, cilt hastalıkları ve fibromiyalji sendromu ‘nda önerilir. Kalp hastalıkları, gebelik gibi durumlarda ciddi yan etkilere neden olabileceğinden mutlaka doktor kontrolünde kaplıca tedavisini almak gerekir.   

Genel olarak kaplıca ve sıcak uygulamaları iltihaplı eklem romatizmalarında önerilmez. Hatta hastalığın aktif döneminde hastaya zarar bile verebilir. Ancak osteoartritte (eklem kireçlenmesi) yumuşak doku romatizmalarında, fibromiyalji sendromu gibi hastalıklarda faydalı olabilir. Romatizmal hastalıklarda kaplıca tedavisinin bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hekimi tarafından düzenlenmesi gerekmektedir.

Ülkemizdeki kaplıca merkezleri

Ülkemiz kaplıcalardan dolayı çok zengin bir konumdadır. Önemli kaplıca merkezlerinden bazıları şunlardır:

Balıkesir (Edremit, Gönen, Güre), Yalova (Termal, Armutlu), Bursa (Oylat, Çekirge), Afyon (Ömer Gecek, Sandıklı, Gazlıgöl), Bolu (Karacasu), Ankara (Kızılcıhamam), Nevşehir (Kozaklı), Denizli (Pamukkale), İzmir (Balçova, Çeşme), Niğde (Çiftehan), Yozgat (Boğazlıan, Sarıkaya), Sivas (Sıcakçermik, Balıklıçermik), Diyarbakır (Çermik), Erzurum (Ilıca, Pasinler), Ağrı (Diyadin)

HTML gömme mevcut değil.

This Post Has 124 Comments

 1. merhaba hocam beim sedef romatizması var simponi kullandım 6 ay gine tedavi fayda olmadı

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   O halde bu ilacın değiştirilmesi gerekiyor. Bu konuda kullanılabilecek başka önemli ilaçlar var. Hekiminizle görüşün. Geçmiş olsun.

 2. Hocam, benim kol bileğinde ve parmaklarında yoğun odem tanısı kondu.travmatoloji uzmanı bana nimes jel ve ağrı kesici ilaç verdi. Ancak hiç bir iyileşme görülmedi.Kaplicalarin faydası olur mu onu size danışmak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Ödemin nedeni nedir, nasıl gelişti, neler yapıldı bunları bilmek gerekir. Geçmiş olsun.

 3. İyi günler hocam,bel fıtığı ve romatizmadan dolayı senelerdir balçova kaplıcalarında fizik tedavi ve havuz tedavisi almaktayım,iyi geliyor ama 2 senedir aşırı sag bacağım ve sağ kalçam ağrıyor.Dexa çekildi,aşırı osteoproz teşhisi kondu,şimdi fizik tedavide aldığım tens ve ultrason ayrıca sıcak suda yüzme kemik erimeme zarar verirmi?Cevabınızı merakla bekliyorum,sağlikli günler dilerim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yüzmenin hiç zararı olmaz. Ultrason tedavisine dikkat etmek gerekir. Geçmiş olsun.

 4. Sayın hocam kızımın serçe parmağı kuğu kuşu görüntüsü aldı doktorlar kırılmış yanlış kaynamış olduğunu söylediler bizim burada romotoloji yok bu olaydan önce kızımda sabah tutukluğu olmuştu yürüyemez hale gelmişti biz Antalya tıpa götürdük burada incelendi ancak bize bir ağrı kesici verilip gönderildi şu anda yine kızımın parmak eklemlerinde ağrı ve defermasyon olmaya başladı kızım 14 yaşında ne yapacağımızı bilemiyoruz hangi tetkikleri yaptırmalıyız ve ne önerirsiniz şimdiden teşekkür efendim Isparta’dan yazdım hocam .

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Çocuklarda görülen iltihaplı romatizmal hastalık olabilir. Öncelikle çocuk romatolojisine gitmenizi öneririm. Geçmiş olsun.

 5. benim şikayetim gittikçe artan boyun ağrılarım ağrı ile birlikte başdönmesi artıyor sosyal hayatımı
  etkiliyor ne önerirsiniz. teşekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Boyun ağrısı ile bel ağrılarının birçok ortak özellikleri var. En sık kötü duruştan kaynaklanıyor problemler. Muayene olmanız gerekiyor. https://www.felc-romatizma.com/bel-agrisi/ yazımdan faydalanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 6. Hocam 52 yaşındayım koluma kas yırtılması tanisi konuldu.kolumdan mr cekildim kistlerin birde ödem olduğunu söylendi.eller ve ayaklardada iltahapsiz romatizma ve kirecleme kaplıca önerir misiniz ?teşekkür ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Kas yırtılmasının devresine göre kaplıca faydalı olabilir. Akut ve alevli dönemde önermeyiz. Geçmiş olsun.

   1. Hocam eklem romatizması hangi kaplıcaları önerir misin? Teşekkürler

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Eklem romatizmasına göre kaplıca önerilir veya tam tersine kaplıca sakıncalıdır. Bu yüzden romatizmanın cinsini bilmek lazım. https://www.felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılarım yararlı olabilir. Geçmiş olsun.

 7. 3 sene önce kemiğin kaymasından dolayı bacağıma platin yerleştirildi kaplıcalara gitmeyi düşünüyorum sayın doktor bey siz ne dersiniz ?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Gidilebilir geçmiş olsun.

 8. Merhaba Hocam annemde kalp kapağında kireçlenme var. Ayaklarında da kireçlenme var. 40 derece termal suya girmesi zarar verir mi Teşekkürler iyi günler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında idim cevabım gecikti. Kalple ilgili yetmezlik yoksa, hipertansiyon sıkıntılı değilse uygulanabilir. Kaplıcadaki hekimin değerlendirmesini öneririm. Geçmiş olsun.

 9. merhaba hocam

  benim iki dizimde de şekil bozukluğu kıkırdak erimesi kireçlenme ve menisküs yırtığı var ayrıca SLE hastasıyım kaplıcanın zararı olur mu
  ….

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   SLE’de kaplıca önermeyiz. Geçmiş olsun.

 10. Hocam Bende yumusak doku romatizmasi var sicaga gelince kendini saliyor.sadece bacaklarda ozelikle sabaha karsi artiyor.kaplicalar iyi gelirmi.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Gece yatakta olan ağrılara dikkat etmek gerekir. Bu iltihaplı bir romatizmaya da bağlı olabilir. Yumuak doku romatizması demeden önce ayırıcı tanının çok iyi yapılması gerekiyor. Geçmiş olsun.

 11. hocam iyi günler,
  dizimde başlayan agrı diz altımdan ayak topuklarıma kadar devam ediyor..ortopedi ve beyin cerrahine gittim kaslarla ilgili dediler..bir ara durdu tekrar devam etti.agrım çoğalınca ayak topuklarıma basamıyorum..batıyor..ne olabilir?kaplıca önerirmisiniz?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   https://www.felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılarımı detaylıca inceleyin lütfen çok yararlanacaksınız. Öncelikle teşhisiniz doğru bir şekilde konulmalı sonra uygun tedaviler yapılmalı. Geçmiş olsun.

   1. Hocam ben belde iltaplı romatizma oldu tedavim devam ediyor beni hangi kaplıcaya önerirsiniz Saygılarımla

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     İltihaplı romatizmada kaplıca önermiyoruz. Geçmiş olsun.

 12. Hocam yaklaşık 1 yıldır omuzlarında sırtıma kadar kürek kemiklerine kadar kollarima kadar kaslarim tutulmuş çok sertlesmeler sert kaslar ellerime kara uzanmislar doktora gittim kas ağrıları kramp dedi kas gevseticiler verdi igbe yazdı agri kesici verdi hiç biri ışe yaramadı hala sertler ne yapabilirim kaplıcaları gitsem aceba kaslarim gevşetti lütfen bi çare Hocam..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu şikayetlere neden olan birçok romatizma hastalığı var. Muayene ve tetkikler önemli olacaktır. Eğer iltihaplı romatizma vasa kaplıcalar yarar yerine zarar verebilir. Bu yüzden önce teşhisin belirlenmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 13. Kızım jia hastası 1 buçuk yasinda kaplica iyi gelir mi hocam

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Hayır, iltihaplı romatizmada kaplıca önerilmez. Geçmiş olsun.

 14. Hocam bende bel romatizmasi Kaplıca fayda edermi saygilar romatizma intiyapsiz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   İltihapsız romatizmalarda kaplıca yararlı olabilir. Geçmiş olsun.

 15. mrb hocam.fransadayim.32 yasindayim.8senedir boynum bogazim kaslar sinirler sikismasi bas donmesi surekli yorgun bitkinim masaj az rahatlatiyor sadece..depresiondan sona uzuntu takintidan sonra geldi kaldi..biktim gecmior ..ne yapmaliyim sizce..bu yaz gelsem turkiyeye..nereye gitdem..kaplicami veya bi tedavi varmi..???tskr..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle değerlendiriliğ teşhisinizin konulması gerekiyor. Yumuşak doku romatizması olabilirsiniz. Elbette önemli tedavileri var. Geçmiş olsun.

 16. Merhaba
  Kizim 24 yasinda ve ankilozan sPondilite
  Agrilari var. Genç kiz okdugu icin henüz bir ilac bulamadilar.2haftadir arcoksia 90 alıyor. Teshis 5 ay once konuldu.Berlinde yasiyoruz.Kizim üniversite öğrencisi. Lütfen bize yardımcı olurmusunuz.Testesteron da 0 ciktim Böbrek emari istediler.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Berlin’de gerekli tedavileri yapacaklarını düşünüyorum. Geçmiş olsun.

 17. Sulu romatizma teşhis konuldu kullandığım ilaçlar ağrımı kesmiyor
  İLAÇ İSİMLERİ
  1: ENOREL
  2:METEOOT
  3:FOLBİOL
  4:DUXET 60 MG KAPSÜL
  Hocam öneriniz ne ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   İltihaplı romatizmanın pekçok çeşidi var. Hangisi olduğunu anlamak ve uygun tedaviler yapmak gerekir. geçmiş olsun.

   1. Hocam slm ben 43 yaşındayım juvenil romatoid artrit hastasiyim .kisaca 7 yaşından itibaren ☺%60 akciğer tutulumum var. Salazopyrin 2×2 arada 20 1 ×1 deltacortil 5 mg günde 1×1 hyzar Fort 1×1 kullanıyorum. Fakat hayata sımsıkı sarılı bir insanım bana bu konuda ne onerebilirsiniz ☺esen kalın

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Çok daha yeni ve etkili ilaçlar var. Anti-tnf kullanımı sizin için çok yararlı olabilir. Hekiminize danışın. Geçmiş olsun.

 18. Hocam bana iltihapli eklem romatizma teşhisi konuldu ilk verilen ilac bobrekte hasar yapti simdi ise plagueneil,prednol, salazoprin ve osdevita_d3 kullanıyorum ağrılarım azaldı ama leğen kemigindeki ağrı geçmiyor ne önerileriniz tsk ediyorum cevabınız icin

  1. Anti-tnf ilaçlar başlanabilir. Hekiminizle görüşün. Geçmiş olsun.

 19. Hocam merhaba, yalancı gut hastaları için kaplıca tavsiye eder misiniz? Veya başka tavsiyeleriniz var mıdır?

  1. Kaplıca tedavisi tavsiye etmem. Bunun için ilaçlar var bunların kullanılması iyi olur.

 20. Hocam ben 25 yaşındayım sağ diz kapagimda merdiven inip çıkarken egilirken ağrı var.sislik yada morarma yok gorunusunde bozukluk ta yok doktora gittiğimde surekli kas gevşetici ağrı kesici veriliyor. egzersiz le biraz rahatliyorum 6aydir çözüm bulamadım ne onerirsiniz.birde boynumda duzlesme var sağ koluma vuruyor.kaplica onerirmisiniz

  1. Yoğun işlerim yüzünden cevabım gecikti. Söz ettiğiniz durum gençlerde görülen bir çeşit kireçlenme hastalığına uyuyor. Özel bazı egzersizler var bunlar çok iyi geliyor. Bir de fizik tedaviler faydalı oluyor. Geçmiş olsun.

 21. merhaba hocam termal tesislere gideceğiz ablamda mitral kapak yetersiziliği var annemde kalp kapağı kireçlenmesi var bu rahatsızlıklara yan etkisi olabilir mi

  1. Kalp hastalıklarında kaplıcalar tavsiye edilmemektedir.

 22. merhaba hocam . yas:29 boy: 1.70 kılo: 82 benım 1 bucuk ay oncesınde kulaklarımda cınlama basladı sonra cene altlarım agrımaya basladı bır kac gın sonra boyun kaslarım bogazımı sıkmaya basladı sonra boyun alt bıtım kısımları sıstı kaslar cok sertlestı ve sol klumda bazen uyusma ve sankı damar cekılmesı gıbı agrılar oluyor kan tahlılı yaptım ekg cektırdım dahılıye ye gıttım boyun bas emarı cektırdım hepsı temız hıv aıds testlerı bıle yaptırdım hepsı temız cıktı en son fızık doktoru muayene yaptı sadece ve kas romatızma oldugunu soyledu enjeksıyon ıgne yaptırdım hafıften gevsemeler var ama kayda alınacak kadar degıl ne yapmamı tavsıye edersınız hocam. psıkolojım alt ust oldu calısamıyorum ısımden ayrıldım agrılardan dolayı

  1. Uzun süredir yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Öncelikle doğru teşhis koymak gerekir. Sonradan gerekli tedavileri uygulamak önem azr ediyor. Geçmiş olsun.

 23. Iyi gunler. Annem skleroderma hastası. Acaba kaplicaya gotursek onu bi nebzede olsa rahatlatır mı iyi gelir mi.

  1. İltihaplı durumlarda kaplıca önerilmez.

 24. Hocam , babam iki yıl önce bir rektum tümörü ameliyatı geçirdi.
  Ameliyat sonrası bir pıhtı sonucu sol taraf kısmen felç oldu.
  Sol elini ve sol ayağını çok aktif kullanamıyor (Ayak sürüme şeklinde , el ise parmak kısımları çalışmıyor)
  Kaplıca önerir misiniz ?

  Teşekkürler..

  1. Felç geçirenlerde kaplıcanın kesinlikle sıcak olmaması lazım. Öte yandan ​Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm yararlı bilgileri bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 25. Hocam annem iltihapli eklem romatizmasi war kaplica gitmek istiyor ne diyorsunuz?

  1. İltihaplı romatizmada genellikle kaplıca önermiyoruz.

 26. Merhaba hocam benim annemin iltihapli romatizmasi var bir sürü tedavi oldu ama geçmedi ağrıları nasıl kesilir hiç uyumuyor

  1. İltihaplı romatizmalar için birçok yeni ilaç var. Bunların başlanması gerekiyor olabilir. Geçmiş olsun.

 27. Hocam romatoid artrit hastasıyım en çok neden korunalım ve en çok ne iyi gelir hastalığımla ilgili güzel sözler duymaya ihtiyaçım var

  1. Romatoid artrit eskisi kadar korkulan bir hastalıktan uzaklaşıyor gün geçtikçe. Çok önemli ilaçlar bulundu ve hergün yenisi ekleniyor. Bu ilaçların bazı hasatalar tarafından kullanılmadığını görüyorum çok yanlış oluyor. İlaçlarınıza ve takiplerinize çok önem verin. Geçmiş olsun.

 28. Kalça ameliyatı oldum (06-09-2015) üç ay fazla basmadan yürüdüm,gayet iyi giderken malesef kireçlenme başlamış, fizik tedavi ol diyen çıkmadı.8 ay sonra fizik tedaviye başladım bir aya yakındır tedavi oluyorum,faydasını gördüm fakat kaplıca tedavisi görürsen daha iyi olur dediler
  Yaşım 65 tıpta kireçlenmenin tedavisi olmadığı söyleniyor peki bu kaplıca tedavisi sadece bir müddet için rahatlama getirdiğine göre benim tekrar ameliyatla kireçlenmeyi temizleyip bir an önce ameliyat olmam sizce dahamı iyi olur,vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ediyorum
  (kalçama çimento yapılıp platin takıldı)

  1. Kalça ameliyatı zaten kireçlenmede yapılıyor. Bu durumda başke bir sorun var diye düşünüyorum. Geçmiş olsun.

 29. Hocam merhaba ben ankilozan spondlit hastasıyım endol fitil kullanıyorum eğer ceyranda kalırsam bu ilaç bi süre fayda etmiyor spor salonuna gidiyorum sauna ve havuzun birde ağırlık kaldırmanın zararı olurmu sıcak uygulama önerirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

  1. Hastalığın durumuna göre bu soruların cevabı değişir. Ancak AS’de endol tek başına çok yetersiz kalabilir. Çok yeni ve önemli ilaçlar var bu konulara dikkat edin. Geçmiş olsun.

 30. dizlerimde oluşan ağrılar için doktora gittim merdiven inip çıkarken veya ayaklarımdan güç alıp bir şey yapmak isterken dizlerimde ağrılar sebebiyle zorlanıyordum.ayrıca hareket ettirirken hafif kütlemeler oluyor. doktor kireçlenme başlangıcı dedi. yaklaşık bir yıl sonra dizlerimde tekrar ağrı oluştu bu seferki daha farklı zorlanma değil ağrı şeklindeydi.tekrar doktora gittim kıkırdak zedelenmesi dedi.yaklaşık bir yıl sonra yani şimdi sağ dizimde aşırı ağrı ve hareket ettirememe durumuna geldim.doktor dizimde ödem oluştuğunu söyledi. bunların hepsi birbiri ile bağlantılı mı yoksa farklı şeyler mi?
  kaplıca tedavisi uygun mudur.(bursa da ikamet ediyorum) teşekkürler…

  1. Eğer aktif bir yangı varsa kaplıca daha kötü yapabilir. Bu diz durumu için çok rahatlatıcı ilaç ve diz içine yapılacak iğne tedavileri var. Bunları yapmak lazım. Geçmiş olsun.

 31. Doktor bey sirtlarim çok ağriyordu Mr girdim iltihaplı romatizma dediler kan degerlerimde çıkmadı tedavi olsam bu hastalığı yenermiyim

  1. Hangi iltihaplı romatizma olduğunu saptamak lazım. Ondan sonra çok yeni tedaviler var bunlarla rahatlayabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 32. Merhaba hocam,1 yıl önce sağ kolumdaki agridan dolayi doktora gittim.tenisçi dirsegi dediler,kortizon iğnesi yaptılar. Bu sene tekrarladı. Ağrım cok arttı. 10 gün ara ile 2 defa kortizon iğnesi yaptılar. Ama ağrım biraz azaldı, ama gecmiyor.tahlil yaptilar,Sedim,Alt,Ast v.b sonuçları yüksek çıktı, Demir biraz düşük çıktı. Ama tam bir sey soylemediler.ağrı kesici verdiler o kadar.bana ne onerirseniz, kaplicaya gideyim mi.?lutfen yardım edin.teşekkürler

 33. hocam merhaba bende hamileligimin son 3 ayinda sirt ve kol agrisi ortaya cikti.dogum yaptim 1 yil oldu fakat bel ve sirt agrilarim gecmedi.doktorlar skalyoz vè bel duzlesmesi bir de kaslarim coķ gucsuzlesmis.fizib tedavi ve manuel terapiden fayda gormedim.Agrilarim surekli.kaplıcalar iyi gelirmi acaba.bilgilendirmeniz icin simdiden tesekkurler

  1. Bu ağrılar bazı hastalıkların göstergesi olabilir. Doğru bir teşhis konmadan kaplıca önermeyiz. Geçmiş olsun.

 34. Romatizma ve iltihapli romatizmanin farkı nedeir

 35. boyun fıtığım ve kas romatızması boyuun düzleşmem var kaplıca ıyı gelırmı. ılackulanmama ragmen cok fazla agrım var

  1. Bu söylediğiniz durumlar çok fazla hastalıkta ortaya çıkabilir. Eğer romatizmal bir durumunuz varsa kaplıca kötü gelir. Bu üzden önce düzgün bir teşhis gerekir. Geçmiş olsun.

 36. Hocam 8 yıldır iltihapli romatizma hastasıyım ağrılarım çok fazla yürümekte bazen zorluk çekiyorum kan değerlerim yüksek ne yapacağımı bilemiyorum önerilerinizi bekliyorum lütfen şimdiden teşekkür ederim.

  1. İltihaplı romatizmada birçok eni ve çok etkili ve hastalığı yavaşlatıcı ilaçlar var. Maalesef bunların verilmediklerine bazen şahit oluyorum. Bu ilaçların verilebilmesi için elbette önce doğru teşhis gerekiyor. Bunun içinde sizin çok iyi dinlenmeniz ve muayeneniz lazım. Geçmiş olsun.

 37. Hocam 19 yaşında bir kızım var.kendisi romatizma hastası 4 sene falan oldu. İltihaplı romatizma sıcak iyi geliyor. Kaplıca götüren mi? Eli de şişti ne yapmam bilemedim.j

 38. Mrb hocam ben 30 yasinda avn hastasıyım sag bacagim da topallama var sol bacakta daha ilerlememis gittigim butun doktorlar kanlandirma amelyati onerdiler ama yuzde 10 orani iylesme denildigi icin yapmadik suanda en son internette ostokin diye bir ilac gördüm 6 aydir onu iciyorum ne bir ilerleme nede gelireme yok ayni 1 yil onceki emarla ve 15 gun onceki emar ayni degisen hic birsey yok ve ben iki haftadir fizyo terapiye gidiyorum ama bacagimin agrisi artti ne onerirsiniz simdiden tsk ederim.

  1. Avaküler nekrozda operasyon önerilmektedir. Özellikle hastalığın seviyesine göre ameliyat mutlak endikasyon içinde olabilir. Bir ortopedist hekimin sizi takip etmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 39. S a romateut atrit belde K irecleme dizeler protezlik halde bunun tedavisi sizde uygulaniyomu birde hocam kaplıcaları tavsiye eder misiniz

  1. Elbette uygulanıyor. Romatoid tedavisinde ilaçların yanı sıra çok iyi rehabilitasyon çalışmaları da yapılmalıdr. Bu hastalıkta kaplıca önerilmez. Geçmiş olsun.

 40. Hocam 48 yaşındayım. Ellerimde kireçlenme var. Güç kaybı ve parmaklarımı hareket ettirdiğimde ağrıyor. Kaplıca tedavisi iyi gelirmi şayet iyi ise hangi kaplıca tercih etmeliyim

  1. Öncelikle ellerinizdeki ağrının nedenini iyi bir şekilde ortaya koymak lazım. Eğer iltihaplı bir romatizma ise ve siz bunu kireçlenme die biliyorsanız kaplıca zararlı olabilir. Geçmiş olsun.

 41. Merhabalar hocam el ayaklarim taban ve topuklarim artik dayanilmaz birhale geldi agridan ve hc bir ayakkabi kullanamaz halede geldim ellerimin artik sikma gucu kalmadi kollarimi normal hareket ettiremiyorum daha cok ayaklarim hayatimi cok zorlastirdi agrisida cok birde derimin icide yanoyor sanki ayak bileklermde bacak ve ellerimde surekli sismeler olusuyor ve okadar cok doktora gttim hocam bir yeshiz konulmadi ilac veriyorlar ve. Kordisyon iyneri ki teshiz nedir diye sordugumda kesin bir sey soylenmiyor sadece ayak kemiklerinde duzlesme var dendi oda kesinligi yok hocam ben bu durumda ne yapmaliyim nasil bir tedavi sekli izlemem gerekiyor saygilar

  1. Sizin de deiğiniz gibi öncelikle teşhisin konulması lazım ki doğru tedavi yapılmalı. bu yüzden sizinle uzun uzun konuşmak, çok ayrıntılı muayene ve gerekirse tahliller bize yol gösterecektir. Geçmiş olsun.

   1. Slmlar hacam
    Ben sukriye daha once size yazmistim el syaklarimin agrilarinin yogun ve tehşis kinulmadigini belirtmis sizden bilgi istemistim hicsm bu konuda surekli doktora gittim ve sonuc belli oldu teshis konuldu fibromiyolji doku romatizmasi oldugunu soyledi hocam bi takim ilaclsr verdi D vitaminimin cok dusuk oldugu bulgulandi bir cok testten arastirmadan gectim bunlari igrenince bu hastaligi arastirmaya basladim ve butun sikayetlerim bu teshiz konulan hastaliga cikti ve morelmen baya uzuldum bu tadavinin nekadar sureceyini ve tamamen iyilese bileceyimide doktorum bilemiyor ve cok yavas gidiyor bu tedavi neyapmam gerek benimde bu durumda. Saygilar

    1. Fibromiyalji sendromunun gayet olumlu sonuç veren tedavileri vardır. Lütfen web sitemi detaylı bir şekilde inceleyin. Burada birçok bilgiyi bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 42. Hocam bende bir yılı geçkin monoarttirit var diz kapaklarında ve diz altı baldırda şişme oluyor ve çok ağrı yapıyor kaplıcaları önerirmisiniZ.yada ne yapmam gerekir gecen yıl hastanede yattım onbeş gün iyileşmiştim bu yıl gene basladı

  1. Romatoid artrit gibi iltihaplı romatizmal hastalıklarda genellikle kaplıcalar önerilmez. Hastalık ile ilgili çok yeni ve çok etkili aynı zamanda hastalığın gidişini yavaşlatan ilaçlar var. Muhakkak yakın takipte olun. Geçmiş olsun.

   1. Hocam peki iltihaplı romatizma olan bir insan da haplar hariç böyle egsersiz veya masaj falan iyi gelir mi annem hiç iyi değil ve ben birşeyler yapmak istiyorum son zamanlarda cok daha ızdıraplı

    1. İltihaplı romatizmada ilaçlar çok önemli. Ayrıca bu tür romatizmaların kendine has egzersizleri var. Bunlardan da yarar sağlanır. Ancak hatalı egzersizler hastanın daha kötü olmasına neden olabilir. Geçmiş olsun.

 43. hocam 51 yasındayım 25 yıldır bel agrım var belım yanıyo otururkende ayaktaykende bel fıtıgıyokdıyorlar ne ıyıgelır tesekkurederım

 44. Doktor bey ben iltıhaplı romatızma hastasıyım bunun ıcın fızık tedavı gördüm ama ağrılarım ve sıslıklerım çok arttı ver iltihabım yukseldı %12den%70cıktı sebebı nedır. Bırde kaplıca suyu yılı gelırmı sımdıden tesekkur ederım

  1. İltihaplı romatizmada fizik tedavi ve kaplıca sizi daha kötü yapacaktır. İltihaplı romatizmada fizik yapılmaz; kaplıca olmaz.

 45. Hocam ben ankilozan spondilit hastasıyım kaplıcalar bana iyk gelirmi

  1. Genellikle bu hastalıkta kaplıcaları önermiyoruz. Hele ki hastalık aktifse kaplıca çok olumsuz etkileyebilir. Ankilozan spondilitte yeni çok iyi tedaviler var bunlardan yararlanmak lazım.

 46. Slm hocam sırtımtakı agrı dolayısıyla fizik bölümüne gıttım tahlıl yapıldı iltihap oldugu söylenildi agrı kesici filan verıldi ilaçlar bıtınce tekrar agrılarım badı egıtim araştırmaya gittim tahlil ve emar çekildi östöropoz teşhisi kondu vitamin ve sandoz verildi fizik tedavisi görebilirmiyim dedim evet denildi bir hafta sonra kolum şişmış e agrıyla uyandım tekrar fizik bölümüne gittim tahlil istenildi sedimasyon 54 çıktı halbukı 15 gun önce araştırmsda 14 çıkmıştıkolumu kullanamiyorum hocam benim neyim var ve nere9ye gideyim beni aydınlatırmısınız

  1. Verdiğiniz bilgiler maalesef yetersiz. Bu durumu açıklayabilecek bir çok sorun olabilir. Dikkatli bir muayene ve doğru teşhis çok önemli. Geçmiş olsun.

 47. Annemin sirti ve kollari hic tutmuyo cok doktora gittik ama bi teshis bile konulamadi. Sicak sulara gidmesi iyi glrmi

  1. Gecikme için özür dilerim. Çok yoğundum. Eğer iltihabi bir durum ise sıcak sular çok kötü olur. Aman teşhis konmadan kesinlikle sıcak uygulamalarını yapmayın. Geçmiş olsun.

 48. ben 34 yaşındayım seronegatif romotoitartrit hastasıyım şu an hastalığım alevlenme döneminde el parmagımda ağrı ve şişlik var kaplıcanın zararı olurmu

 49. Merhaba,
  Yasim 40. Omuz,diz,bilek ve dirsek eklemlerinde birdenbire citirtilar basladi va bazilarinda yuk bindiginde ve belli hareketlerde agrilar oluyor. Kaplicanin faydasi olurmu? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. İltihaplı romatizmalara kaplıca tedavisi önerilmez. Sizinki iltihaplı bir romatizma gibi durmasa da bakmak lazım. Ezbere kaplıca tavsiyesi yapılamaz. Geçmiş olsun.

 50. bende sedef romatizması var el ve ayak parmaklarımda ve bileklerde ağrı oluyor zaman zaman ben bayram tatilinde sandıklı kaplıcalarına gidecem 3 gece kalcaz bir sıkıntı olumu yada hastalığıma fayda görürmüyüm lütfen hemen bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim.

  1. Sedef romatizmasında kaplıca tedavileri iyi olmaz. Sedef romatizması sıcak romatizmadır. Bu tip romatizmalarda kaplıca tedavisi sakıncalıdır. Geçmş olsun.

Bir cevap yazın

 

KAPAT