İLETİŞİM: +90 (530) 371 18 55  -  [email protected]
Facebook: ProfDr Erbil Dursun - Instagram: erbildursun

TurkishEnglishGermanFrenchItalianRussianArabic

Korpus Kallozum Agenezisi

 

 

Felç ve serebral palside beyin yapılarında bozukluk olur
Beynin yapısı – korpus kallozum ile birlikte
Felç ve serebral palsi
Korpus kallozum

 Birçok aile soruyor korpus kallozum agenezisi nedir diye bu yazımda kısaca bunu açıklıyorum:

 

Korpus Kallozum Agenezisi (KKA), çok az rastlanan bir doğumsal anormalliktir. Korpus kallozumun, bir kısmı veya tamamında gelişme yoktur. Korpus kallozum, beynin iki hemisferini bağlamaya yarayan temel yapıdır. Diğer kallozal anomaliler içerisinde şunlar sayılabilir: Korpus kallozumun hipogenezisi (kısmi oluşum), disgenezisi (malformasyon) ve hipoplazisi. KKA, izole yani tek başına görülen bir anormallik olabildiği gibi daha çok başka malformasyonlar, kromozomal anormallikler ve metabolizma bozukluklarını içeren genetik sendromlar ile ilişkili olarak görülebilir.Tanı için MR, BT, doğum öncesi ultrason ve MR yapılabilir. Birlikte görülebildiği birçok anormallik olabilir: Chiari malformasyonları, Lizensefali, Ensefalosel, Dandy-Walker malformasyonu, kalp, üriner sistem, genital sistem anormallikleri gibi.

Korpus Kallozum Agenezisinde, şuan için fetüse herhangi bir müdahalenin yapılması söz konusu değildir. Yeni doğan bebeğin, ayrıntılı bir şekilde muayene edilmesi şarttır. MR yapılması da, tedavinin tanısı için gayet uygundur. MR ile beraber, eşlik eden diğer anormallikler mutlaka belirlenmelidir. Yeni doğan bebekte, metabolik hastalıklardan şüphelenilmesi halinde, detaylı olarak genetik ve metabolik araştırma yapılması gerekmektedir.

Korpus kallozum yokluğunda ilk bulgu epileptik bir nöbet şeklinde ortaya çıkabilir. Aşağıdaki çeşitli bulgular ortaya çıkabilir:

Görme bozuklukları, yeme zorlukları, anormal baş ve yüz bulguları, ağrıya yüksek tolerans, uyku sorunları, işitme zorlukları, kronik kabızlık,  problem çözme ve kompleks görevleri yerine getirmede zorluklar, risk değerlendirmesinde yetmezlik, algısal sorunlar, yanlış bilgi vermek fakat bunun doğruluğuna inanmak, gelişimsel bozukluklar, yürüme, bisiklete binme gibi fonksiyonlarda gecikme, konuşmada gecikmeler, tuvalet eğitiminde gecikme, sosyal gelişimde bozukluk, dikkati toplamada zorluk, hiperaktivite, korkusuzluk, obsesif bozukluklar gibi.

Ayrıca bakınız:
 https://www.medicalnewstoday.com/articles/318065.php
Felçten değil bilmemekten korkun!
http://nodcc.org/
HTML gömme mevcut değil.

This Post Has 12 Comments

 1. Merhabalar hocam eşim 31 haftalık hamile bebeğin kilosu 2.52 kg 44 cm boyu var Korpus Kallozum Agenezisi tanı konuldu doğumdan sonra ne yapmamız nere gitmemiz gerekiyor acaba bu rahatsızlığın açabileceği sonuçlar neler olabilir bilgilendirirseniz sevinirim?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun olduğumdan cevabım gecikti. Korpus kollosum agenizisini sizin de okumuş olduğunuz gibi yazdım. Bebeğinizin uygun olunca derhal muayeneye ve rehabilitasyona başlatmak üzere hazır olunuz. Geçmiş olsun.

 2. Hocam bebeğimiz anne karnında 26 haftalık. Bugün mr da korpoz callezium agnesizinin ince olduğu zeka geriliği olabileceği söylendi acaba doğana kadar bu korpozkalleziumun iyileşme durumu olur mu saygılar

 3. benim oğlum 2buçuk yaşındayken mr da korpus kollozum agenezi olduğunu öğrendik.2yaşında yürüdü şuan 6yaşında ama daha cümle kuramıyor.sadece tek kelimeler söylüyor.anne ,baba, patates,kavun ,beyaz va.bunun gibi birçok kelime söylemeye başladı.sık sık başı dönüyo denge kaybıda var.beyin cerrahımızda bunların olabileceğini söyledi ve profesör dr.çocuk psikiatri mizde otizm teşhisi koydu .yaklaşık 3yıldır eğitim alıyo.bizim bunun haricinde neyapmamız gerekiyo .ilerleyen zamanlarda bizi ne bekliyo ,acaba birseyleri eksik mi yapıyoruz..cevabınız için şimdiden teşekkürler..

 4. Iyi gunler hocam benim kizimda erken dogudu 37 haftalik ama dogumuma 1 ay vardi anne karninda gelisim geriligi vardi 3 hafta korpuz kollozum agenemisi tesisi konuldu metobolik testleri filan yapiliyo basini tutamiyo sese tepki vermiyo gozleriyle takip etmiyo ama isitme ve gorme testinde bi sikinti yok napamam gerekiyo

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bebeğin şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir. https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ adresindeki yazılarımı detaylı bir şekilde inceleyin, okuyun. TV programlarımı seyredin. Çok yararı olacaktır. Yolunuz düşerse göreyim bebeğinizi. Geçmiş olsun.

 5. Mrblar doktor bey benim 18 aylık kızım karpus collozum ince görünümdedir algıda sorunlar var yürüme oturma henüz yok eğitim ve fizik tedavi alıyoruz fakat bi gelişim yok henüz ne gibi uygulamalar yapmalıyız

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Çocuğun fizik muayene bulgularına bakmak lazım. Rehabilitasyon önemli. Algı terapileri, özel eğitim çalışmaları çok gerekli.

 6. Bemin oglum 2007 dogumlu 10 yasinda anne karnindadayken korpus kollonzum agenemisi tehsisi kondu beraberinde hidrosafalin simdi oglum 5 sinif ogrencisi ileriki zamanda nelerle karsilacagimi bilmiyorum bana yardimci olurmusumuz…..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Korpus kollosum ile ilgili anormalikler bunun derecesine bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Şu anda iyi bir durumda ise korkacak birşey olmadığını söyleyebilirim çünkü lezyon ilerlemeyecektir. Ancak elbette çocuğunuzun detaylı bir şekilde değerlendirilmesi ve muayenesi ile çok daha net konuşabiliriz. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

 

KAPAT