İLETİŞİM: +90 (530) 371 18 55  -  [email protected]
Facebook: ProfDr Erbil Dursun - Instagram: erbildursun

TurkishEnglishGermanFrenchItalianRussianArabic

Felçten Değil Bilmemekten Korkun!

Benim Fonksiyonum Bana Yeter!

Başlıyoruz….

Öncelikle elinizdeki bu kitabı (bu yazılar yakın bir gelecekte kitap olarak basılacaktır) biçimsel bir dille yazılmış, didaktik anlatımlı bir yazı şekli ile değil, daha samimi ve bilgileri en özlü şekilde veren bir anlatım tarzıyla yazmaya çalıştığımı belirtmek isterim. Konuların en can alıcı noktalarına değinerek kişileri, hastaları ve hasta yakınlarını bilgilendirmeye özen gösterdim. Önce, kısaca felç nedir ve çeşitleri nelerdir konularında kısaca bilgiler verdikten sonra hasta ve ailesi için esas önemli konuları içeren bilgilere geçeceğim. Vereceğim bilgileri anlaşılabilir resimlerle desteklemeye çalışıyorum. Öncelikle aşağıdaki konulara yer vereceğim. Kitabımı yazdıkça buraya eklemeler apacağım. Bu yüzden sizlerin de bilgileri takip etmeniz iyi olacaktır. Şimdiki konular:

Önleminizi felç geçirmeden önce alın!,

Birinci felç sonrası geçirilen ikinci felç,

Felç başlıyor mu???,

Nedir felçte ilk 3 saatte yapılabilecek acil tedavi?

Ya ilk 3 saatte hastamı hastaneye yetiştiremediysem?

Felcin ilk günleri,

Yatak yarası önlemleri,

Felç’li hastamı yatakta nasıl pozisonlamalıyım?,

Hastanın yatakta döndürülmesi,

Hastanın tekerlekli sandalyeye ve klozete alınması konuları var.

Aslında yukarıdaki başlıkların da bazıları henüz tamamlanmadı ancak konulara günler içerisinde devam edeceğim. Sonrasında diğer konular sırasıyla gelecekler. Şimdi hepinize iyi okumalar diliyorum.

Felç nedir?

Türkçede felç deyince çok geniş bir anlam ortaya çıkmaktadır. Ben bu kitapta; beyin damarlarının  tıkanması veya yırtılmasından kaynaklanan, beyne giden kan akımı gidişinin yavaşlaması ya da durması sonucunda meydana gelen kuvvetsizlik (motor kontrol kaybı), his bozukluğu, konuşma ve bilişsel fonksiyon kayıplarından komaya kadar giden klinik tablolarla karakterize bir hastalık olan felç’ten söz edeceğim. Yani ben sizlere İngilizcede ”stroke” denen hastalığı tanıtmaya çalışacağım. Türkçede “stroke”un tam karşılığı “inme”dir. Felç deyince, halk arasında genellikle kol veya bacaklardaki güçsüzlük anlaşılır. Bu yüzden birçok hastalıkta felç’ten söz edilir. Örneğin MS denen multiple skleroz, nöropatiler, omurilik yaralanmaları sonucu gelişen güç kayıpları da “felç” şeklinde anılmaktadır. İnme’nin kullanılan eş anlamlı kelimeleri şöyledir: “felç”, “hemipleji”, “serebrovasküler hastalık”, “stroke”. Bu kitapta, “inme” kelimesi yerine halk arasında daha çok kullanılan “felç” kelimesini kullandım.

Felç çeşitleri

Beyin damarlarını ilgilendiren bozukluk sonucu gelişen felçler kaç çeşit olabilir?

1) İskemik Felç (pıhtı ile tıkanma):

Beyinle ilgili damarların tıkanması ile oluşan felçlere denir. Embolik ve trombotik olarak ikiye ayrılır. Embolik olanda kan pıhtısı bir damarı tıkar, trombotikte ise damarın içinde plak ve yağ birikimleri gittikçe büyüyerek damarı tıkar. Her iki durumda da beyin hücreleri oksijensiz kalır ve bu hücrelerde hasar ve ölüm meydana gelir.

2) Hemorajik Felç (beyin kanaması):

Beyni besleyen damarlardan birinin zedelenmesi ile kanın damarın dışarı sızması sonucu oluşur. Bu durum genellikle yüksek tansiyon hastalarında görülmektedir. Anevrizmalar da beyin kanamasının önemli nedenlerindendir. İki türü vardır: a) Beyin içi kanama: Burada, beynin içindeki bir damar yırtılır ve beyin içine kanama olur; beyin hücreleri hasarlanır. Yüksek tansiyon, travma, damar anormallikleri, kan sulandırıcı ilaçların kullanımı böyle bir kanamaya neden olabilir.

b) Subaraknoid kanama: Burada beyin yüzeyindeki bir damarın yırtılması ve beyin ile kafatası arasındaki boşluğa kanamanın yayılması söz konusudur. Ani ve çok ciddi bir baş ağrısı ile birliktedir. Subaraknoid kanama genellikle anevrizmanın yırtılması ile oluşur.

Bir de “geçici iskemik ataklar (mini felç) vardır. Bunlar felcin tüm karakteristiklerini taşırlar ancak en geç 24 saat içinde normale dönülür. Mini felç geçiren kişilerin %40′ı gerçek felç geçirecektir. Bu yüzden mini felçlere de çok önem verilmelidir.

Önleminizi felç geçirmeden önce alın!

Felç geçirip tedavi ve rehabilitasyonla uğraşacağımıza felç risklerini azaltmak daha mantıklı değil mi? Bunun için neler yapabiliriz? İşte bu konu ile başlamak iyi olur sanırım.

Felç oluşumunu artıran bazı nedenler vardır. Bunların bazıları bizim tarafımızdan değiştirilmesi olanaksız olan nedenlerdir (örn. yaş, genetik vb.). O halde değiştirilebilecek faktörleri göz önüne almak gerekir.

Bu değiştirilebilir risk faktörleri nelerdir? Sıralayalım:

 • Yüksek Tansiyon
 • Kalp ritm bozukluğu
 • Yüksek kolesterol
 • Diabet (şeker hastalığı)
 • Ateroskleroz (damar sertleşmesi)
 • Dolaşım sistemi bozuklukları
 • Tütün kullanma
 • Alkol kullanma (günde 1 kadehten fazla)
 • Fiziksel inaktivite (sedanter yaşam, spor yapmamak)
 • Obezite

Yukarıdaki sıralanan maddelerden ne kadar fazlası sizde bulunuyorsa felç geçirme riskiniz o kadar yüksek demektir. Eğer öyle ise derhal bunları düzeltme yoluna gidin. Çünkü felçlerin %80’i önlenebilir.

 Birinci felç sonrası geçirilen ikinci felç

 Bir felç geçirdikten sonra ikinci felç geçirme riski yüksektir. Felç geçirmişlerin hayatları boyunca tekrar felç geçirme riskleri %35’tir. En büyük risk ise ilk 5 yıl içindedir. O halde felç geçirmiş bir hastanın tekrar felç geçirmemesi için yukarıdaki risk faktörlerine çok daha fazla dikkat etmesi gerekir.  

Felç başlıyor mu???

 Yakınımız felç mi geçiriyor nasıl anlayacağız?

Felcin başlangıcında bir takım uyarıcı bulgular olur:

 • Ani baş ağrısı
 • Ani baş dönmesi, denge kaybı
 • Ani yürüme güçlüğü, kol/el kullanımında bozukluk
 • Ani görme kayıpları
 • Ani zihin bulanıklığı
 • Ani konuşma bozukluğu
 • Ani anlama bozukluğu
 • Ani uyuşukluk ve/veya kuvvetsizlik (sıklıkla vücudun bir tarafında yüzde, kol ve bacakta)

FelçYukarıdaki belirtilerden herhangi birisi varsa derhal 112’yi arayın ve yakınınızın felç geçirme ihtimalinden söz edin.

 

İlk belirtinin ne zaman (tam olarak saat kaçta) oluştuğunu mutlaka kaydedin. Tedavide bunun büyük önemi olacaktır.

Hastanın ilk belirtisinin görülmesinden sonraki ilk 3 saat içinde çok önemli bir tedavi yapılmalıdır. ÇABUK OLUN !

 FelçNedir bu ilk 3 saatte yapılabilecek acil tedavi?

 

Kısaca tPA tedavisi denen bu tedavi pıhtı eriten bir enzimin hastaya damar yolu ile verilmesidir. İlk 3 saatte uygulanması önemli olduğundan, felç belirtilerinin ortaya çıkmasının hemen ardından çok seri bir şekilde hastaneye gitmek gereklidir. Hastanede bu tedavinin yapılıp yapılmadığını doktorunuzdan öğrenin. Eğer gittiğiniz hastanede bu işlem uygulanmıyorsa hastanızı derhal başka bir hastaneye götürün.

 Ya ilk 3 saatte hastamı yetiştiremediysem?

 Bu durumda ilk 8 saatte uygulanabilecek metodlar yararlı olabilir. Bunlar damar yolu ile girilip pıhtının mekanik olarak çıkarılma işlemidir. Ülkemizde bu uygulamalar emekleme devrini yaşamaktadır. Bazı merkezlerde az sayıda vakalara uygulanmaktadır.

Felcin ilk günleri…

Hastanıza tPA tedavisi yapılmış olsun veya olmasın felç sonrası ilk günler yoğun bakım veya nöroloji kliniğinde geçirilecek günlerdir.

Yoğun bakım veya nöroloji kliniğinde yatarken hastanızda bazı önlemler almak çok önemlidir.

Bazen bu önlemleri hekimler ve hastane görevlileri işlerinin yoğun olmasından dolayı yerine getirememektedirler. Bunlara uyulmadığında ise istenmeyen durumlar oluşmaktadır. Dikkat edilecek bu durumlar nelerdir?

 • Yatak yarası oluşmasın
 • Eklem bozuklukları (kontraktür) oluşmasın
 • Solunum fonksiyonu bozukluğu oluşmasın
 • Bacak damarlarında pıhtı (derin ven trombozu-DVT)oluşmasın

Bunlara dikkat edilip edilmediğini sorgulayın! Yatak yarası için ne önlemler alınıyor? Hastanızın yanında kalıyorsanız size ne yapmanız söyleniyor? Yoksa kimse yukarıdaki başlıklarla ilgilenmiyor mu? O halde siz ne yapmalısınız?

Yatak yarası oluşmasını önlemek için:

 • Hastanızı 2 saatte bir döndürün
 • Havalı yatak kullanın
 • Hastanızın yataktaki pozisyonuna dikkat edin.

Yatak yarası oluşmasını engellemenin en önemli yolu hastanızı sık aralıklarla döndürmenizdir. Bunu yaklaşık 2 saatte bir yapmalısınız. Hastanızı sırayla sırt üstü ve her iki yanına döndürmelisiniz. Hastanız sırt üstü yatarken en son hangi tarafa döndürdüğünüzü unutabilirsiniz. Bunun için döndüreceğiniz tarafın bileğine yumuşak bir bant veya bilezik takabilirsiniz ki döndüreceğiniz tarafı karıştırmayın.

Felç Takacağınız bilek bandını seçerken hastanızın hoşuna gidecek renkte bir bant kullanırsanız çok güzel olur. Hastanız ona verdiğiniz önemi anlar ve kendisini çok iyi hisseder.

Felç’li hastamı yatakta nasıl pozisyonlamalıyım?

Felçte sırtüstü pozisyon verme:

felcte-sirt-ustu-pozisyon

Hastanızı bası yaralarından korumak, eklem deformitelerinin oluşum riskini azaltmak amaçlarıyla yatakta çok iyi pozisyonlamalısınız. Bunları yakında detaylı olarak yazacağız ancak şimdilik resimlerle kısaca anlatalım: Burada dikkat edilecek olursa, hastanın felçli kolu yastık ile desteklenmiş ve avuç içi yukarı bakacak şekilde yerleştirilmiştir. Felçli bacak dışa dönmesin diye dıştan yine yastıkla içe doğru döndürülmüştür. Ayak bileğinin 90 derecede tutulması önemlidir bu yüzden plastikten yapılan destekleyici ortezler (AFO) takılabilir.

 

Felçte pozisyon verme
Felçte kuvvetli kol tarafına yan döndürme-1; döndürülecek tarafın zıttındaki bacak dizden kıvrılır. Döndürülecek taraftaki kol omuzdan dışarı açılır.

Felçte kuvvetli kol tarafına yan döndürme ve kuvvetli kol tarafına yan pozisyon verme:

Hastanız sırt üstü pozisyonda iken önce döndürülecek tarafın aksi tarafındaki bacak dizden bükülür. Döndürülecek taraftaki kol omuzdan dışarıya açılır.

 

 

 

Felçte hasta pozisyonlanması

Hastanın kuvvetli kol tarafına yan döndürülmesi-2; Sonra felçli kol hastanın göğsünde çaprazlanır.

 

 

Felçte pozisyon verme
Felçte kuvvetli kol tarafına yan döndürme-3; Hasta omuzundan ve kalçasından tutularak döndürülür.

 

Bundan sonra hasta omuz ve kalçasından tutulurak yan tarafa döndürülür.

 

 

 

 

 

 

Felçli hastaya pozisyon verilmesi
Felçli hastanın kuvvetli taraf üzerinde pozisyonlanması; Kol ve bacak yastıklarla desteklenir.

 

En sonunda ise şekilde görüldüğü gibi kol ve bacak yastıklarla desteklenerek yana dönüş pozisyonlanması verilmiş olur.

 

 

 

 

 

Felçte, felçli kol tarafına yan döndürme ve felçli tarafa yan pozisyon verme:

Aşağıdaki ilk 2 resimde felçli hastanın felçli tarafa yan döndürülmesini görüyorsunuz. Önce felçli kol yana açılır:

Felç
Hastanın felçli tarafa döndürülmesi-1; Hastanın kolu dışarıya doğru açılır

 

Felç
Felçli tarafa yan döndürme-2; Felçli kol yana açılır.

 

Felç
Felçli tarafa yan döndürme-3.

 

 

 

Sonra hasta yanda görüldüğü gibi felçli tarafa doğru omuz ve kalçalarından tutularak 45 derece çevrilir. O esnada sırtı ve beli yastıklarla desteklenir.

Daha sonra bacakların arasına aşağıdaki resimde görüldüğü üzere yastık yerleştirilir:

 

Felç
Felçli tarafa yan döndürme-4: Bacaklarının arasına yastık yerleştirilir

Felç
Felçli tarafa yan döndürme-5. Hastanın yastıklarla desteklenmesi.

 

 

 

Yanda hastanın yastıklarla desteklenmiş hali görülüyor.

 

Felç
Felçli tarafa yan döndürme-6; Bu şekilde yan döndürme işlemi tamamlanmış olur.

 

Felçli tarafa yan döndürme işlemi böylelikle son bulmuş oluyor. Hastanın tam olarak 90 derece yan döndürülmediğine dikkat edin. Bu felçli kolu korumak içindir.

 

Felçli hastanın tekerlekli sandalye, koltuk veya klozete transferi

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi tekerlekli sandalyeyi hastanın.  felçli olmayan tarafındaki baş ucuna yerleştirin. Tekerlekli sandalyenin ayaklıkları ayarlanabilir, kollukları çıkabilir nitelikte olmalıdır:

 

Felç
Felçli hastanın tekerlekli sandalyeye transferi-1; Hastayı önce sandalye tarafına yan döndürün. Bunu zaten hastayı sağlam tarafa yan döndürme bölümünde yukarıda açıkladık.

 

Burada önce hastanın sağlam tarafına yan döndürülmesi gerekmektedir. Bunu yukarıda anlatmış ve resimlerle göstermiştik.

 

 

 

 

 

Felç
Felçli hastanın tekerlekli sandalyeye transferi-2; Yan döndürme işlemi tamamlanır.

Sonra yandaki resimdeki gibi yan döndürme işlemi tamamlanır.

 

 

 

 

Felç
Felçli hastanın tekerlekli sandalyeye transferi-3; Felçli hasta yan döndürdükten sonra şekildeki gibi bacakları yatak üzerinde hastayı oturtmaya hazırlamak üzere kaydırılır.

 

 

 

 

Yandaki resimdeki gibi felçli hasta yan döndürüldükten sonra oturmaya hazırlamak için bacakları kaydırılır.

 

 

 

 

 

 

Felç
Felçli hastanın tekerlekli sandalyeye transferi-4; Hasta omuzlardan ve kalçadan desteklenerek oturtulur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Felç
Felçli hastanın tekerlekli sandalyeye transferi-5; Hastanın oturtulması.

 

 

Hasta yan döndürüldüklten sonra ve bacakları biraz yatak dışına kaydırıldıktan sonra omuz ve kalçalarından desteklenerek oturtulur.

 

 

Hasta oturtulduktan sonra, aşağıdaki resimlerdeki gibi sırttan ve kalçadan destek vererek sağ ve sol yaptırılır ve öne doğru kaydırılıp yerleştirilir. Bu şekilde hastanın biraz sağa ve sola taşınması ile yatak kenarına yaklaştırılması olanaklı olur.

 

 

 

 

 

 

Felç
Felçli hastanın tekerlekli sandalyeye transferi-6; Hasta oturtulduktan sonra biraz sağ ve sol yaptırılarak öne doğru kaydırılıp yerleştirilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Feş
Felçli hastanın tekerlekli sandalyeye transferi-7; Hastanın biraz sağ ve sola taşınarak atak kenarına taşınması.

 

 

 

 

 

 

Sonradan tekerlekli sandalye aşağıdaki resimdeki gibi hastanın yanına iyice biraz çapraz bir şekilde yaklaştırılır ve tekerlekleri kilitlenir:

 

 

 

 

 

 

Felç
Felçli hastanın tekerlekli sandalyeye transferi-8; tekerlekli sandalye hastaya yaklaştırılır ve tekerler kilitlenir.

 

 

 

Sonradan hastaya yakın tarafta olan tekerlekli sandalye kolluğu çıkarılır:

 

 

 

 

 

Felç
Felçli hastanın tekerlekli sandalyeye transferi-9; tekerlekli sandalyenin kolluğu çıkarılır.

Felç
Felçli hastanın tekerlekli sandalyeye transferi-10; Hasta sırt ve kalçasından desteklenerek kaldırılır.

Sonra hasta sırtından ve kalçasından desteklenerek kaldırılır. Burada hastayı kaldıracak olan kişi kendi bel sağlığını korumalıdır. Bu yüzden bu işlemi yaparken dizlerini hafifçe bükmeli ve hastayı göğsüne yakın tutmalıdır. Eğer hasta burada aktif olarak ayağa kalkmaya yardım edebiliyorsa harekete katılmalıdır. Hastanın felçli dizini kilitleyebilmesi için de hastayı kaldıran kişi hastanın dizini önden kendi dizi ile desteklemelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki hareketin devamı aşağıda başka bir açıdan görülmektedir:

 

 

 

 

 

Felç
Felçli hastanın tekerlekli sandalyeye transferi-11; Hasta sırt ve kalçasından desteklenerek kaldırılır.

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra aşağıdaki resimdeki gibi ayakta iken hafif bir döndürme ile hasta bir sonraki resimde görüldüğü gibi tekerlekli sandalyeye yerleştirilir:

 

 

 

 

 

 

Felç
Felçli hastanın tekerlekli sandalyeye transferi-12; Hasta ayakğa kaldırıldıktan sonra hafifçe döndürülür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Felç
Felçli hastanın tekerlekli sandalyeye transferi-13; Burada artık hasta yavaşça tekerlekli sandalyeye yerleştirilir.

 

 

 

 

Felç
Felçli hastanın tekerlekli sandalyeye transferi-14; Hastanın kolu bir yastıkla desteklenir, ayakları tekerlekli sandalyenin ayaklıklarına ayak bilekleri 90 derece olacak şekilde yerleştirilir.

 

En sonunda hasta tekerlekli sandalyesine geçmiştir. Bu anda hastanın kolunun altına bir yastık yerleştirilir, hastanın ayak bilekleri 90 derece olacak şekilde tekerlekli sandalyenin ayaklıklarının üzerine yerleştirilir.

Burada transfer edilecek nesne bir koltuk, klozet veya başucu tekerlekli bir tuvalet de olabilir. Ancak yapılacaklar değişmeyecektir.

 

 

 

 

 

 

Hastanın tekerlekli sandalyeden yatağa transferi:

Hastanın felçli kolu yatağın uzak tarafında olacak şekilde ve yatağın ayak ucunda olacak şekilde aşağıdaki resimde görüldüğü gibi hasta yatağa yaklaştırılır:

Felç
Tekerlekli sandalyeden yatağa Transfer-1; Hastanın felçli tarafı yataktan uzak olacak şekilde yaklaştırılır.

 

 

Sonra hasta sırtından ve kalçasından desteklenerek kaldırılır. Burada hastayı kaldıracak olan kişi kendi bel sağlığını korumalıdır. Bu yüzden bu işlemi yaparken dizlerini hafifçe bükmeli ve hastayı göğsüne yakın tutmalıdır. Eğer hasta burada aktif olarak ayağa kalkmaya yardım edebiliyorsa harekete katılmalıdır. Hastanın felçli dizini kilitleyebilmesi için de hastayı kaldıran kişi hastanın dizini önden kendi dizi ile desteklemelidir:

 

 

 

 

Felç
Tekerlekli sandalyeden yatağa transfer-2; Hasta sırtından ve kalçasından desteklenerek kaldırılır.

 

 

 

 

Hasta aşağıdaki şekilde ayağa kaldırılır ve yine ayakta iken yatağa doğru döndürülür. Bunu apmadan önce tekerlekli sandalyenin frenleri kilitlenir, kolluğu çıkarılabilir, ayaklıkları açılır:

 

 

Felç
Tekerlekli sandalyeden yatağa transfer-3; Hasta ayağa kaldırılır ve hafifçe yatağa doğru döndürülür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Felç
Tekerlekli sandalyeden yatağa transfer-4; Nihayet hasta yavaşça yatağa oturtulur.

 

 

 

 

Nihayet hasta yatağa emniyetle oturtulur.

 

 

 

Felçli hastama daha ilk günden yapabileceğim egzersizler nelerdir?

Felcin ilk gününden itibaren, yukarıda da belirttiğimiz gibi, hastanızda en çok dikkat etmeniz gereken konu onu bası yarasından ve eklem sertlikleri (kontraktür)’den korumaktır. Bası yarası için havalı yatak kullanımı ve 2 saatte bir hastanızı döndürmeniz gerektiğini tekrar hatırlatıyorum; bunları yukarıda yazdık ve resimlerle nasıl yapılacağını gösterdik.

Şimdi ise hastamızda eklem sertlikleri gelişmemesi için yapacağımız hareketlere başlıyoruz. Felcin ilk günlerinde, metabolik durumu stabil oluncaya kadar hastanın efor sarf etmemesi, yorulmaması gerekir. Bazı hastalarda bilinç olmayabilir ve zaten kendileri de hareket edemiyor olabilirler. Bu yüzden ilk zamanlarda yapılacak hareketler “pasif hareketler” olmalıdır. Yani hareketleri hastanın kendisi değil bizler (fizyoterapistler, iş uğraşı terapistleri, aile) yaptırmalıyız. Kişinin kendisinin aktif olarak yapmadığı ama başkasının yaptırdığı hareketlere “pasif hareket” denir.

Şimdi aşağıdaki resimler eşliğinde felçli hastamıza hangi pasif hareketleri yaptıracağımızı inceleyelim:

Önce kollar:

 

Önce hastanın kol-el hareketi için nasıl tutulacağına bakalım. Hastanın elini yukarıdaki gibi tutun. Hastanın parmaklarını olabildiğince açın (baş parmak dahil). El bileğini geriye doğru çekin. (El bileği bu hastalarda içe bükülme eğilimindedir. Parmaklar ise kapalı durmaya meyleder. Yaptığımız hareketlerde bunların tersini yapmamız gerekir).

Felç
Felç’te kol-el egzersizleri için elin tutuluşu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Hastanın kolunu aşağıdaki resimlerdeki gibi elinden kavrayarak yavaşça önden yukarıya doğru kaldırın. İyice yukarı kaldırdığınızda 15 saniye ile yarım dakika kadar yukarıda tutun. Sonra tekrar baştaki pozisyonuna getirin ve hareketi yineleyin. Bu hareketi 10 kez tekrar edin.

Felç
Felçte pasif omuz hareketi: Önden yukarı kaldırma (fleksiyon)

 

 

 

 

 

 

 

Bu hareketlerle hastanın omuzu, dirseği, el bileği istediğimiz şekilde hareket ettirilmektedir.

Sonra aşağıdaki gibi hastanın kolunu elinden kavrayarak yavaşça bu sefer yandan yukarıya doğru kaldırın. İyice yukarı kaldırdığınızda 15 saniye ile yarım dakika kadar yukarıda tutun. Sonra tekrar baştaki pozisyonuna getirin ve hareketi yineleyin. Bu hareketi 10 kez tekrar edin.

 

Felç
Felçte pasif omuz hareketi: Yandan yukarı kaldırma (abduksiyon)

 

Bu hareketleri yaparken mümkün olduğunca hastanın el bileğini geride, parmaklarını açık durumda tutmaya özen gösterin.

 

 

 

Sonra hastanın omzunu 90 derece açın ve ön-kolu öne ve arkaya doğru aşağıdaki resimlerdeki gibi rasıyla hareket ettirin:

 

Felç
Felçte pasif omuz hareketi: : iç ve dış rotasyonlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki resimlerin sonuncusunu şematik olarak aşağıda da görüyorsunuz. Hareketin sonuna geldiğinizde 15 saniye ile yarım dakika kadar kolu gerilmiş olarak tutun. Sonra tekrar baştaki pozisyonuna getirin ve hareketi yineleyin.

 

Felç
Felç’te pasif omuz hareketi: dış rotasyon.Yukarıdaki resimlerin sonuncusunu şematik olarak yanda da görüyorsunuz. Hareketin sonuna geldiğinizde 15 saniye ile yarım dakika kadar kolu gerilmiş olarak tutun. Sonra tekrar baştaki pozisyonuna getirin ve hareketi yineleyin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu hareketlerden sonra dirsek bölgesine inin. Aşağıdaki resimlerdeki gibi dirseği kapatın ve yavaşça açın:

 

 

Felç
Felç’te pasif dirsek hareketleri.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ön kol, felçlilerde genellikle içeriye doğru bükülür. Biz buna pronasyon deriz:

Felçte Pronasyon
Felçli hastalarda el ve ön kol içe dönme eğilimindedir ki biz buna pronasyon deriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu pozisyonu engellemez isek kol gittikçe daha çok içeri döner. Bu yüzden kitabımızın başlarında hastanın pozisyonlanmasını anlatırken, kolun dışarı dönük olmasına dikkat etmemiz gerektiğini vurgulamıştık. Pasif egzersizlerde de ön kolu dışa doğru çevirmek gerekir. Yukarıda dirsek egzersizlerindeki 4. ve 5. resimlerde bunu gördük. Aşağıda pronasyonu engelleyecek diğer egzersizler yer almaktadır:

Ön kolu dışarı doğru çevirmeliyiz (yani supinasyon yaptırmalıyız):

Felçte pronasyon
Felçli hastanın el ve ön kolunu avuç yukarı gelecek şekilde dışarı çevirmeliyiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Felçte ön-kol pronasyon-supinasyon egzersizleri
Felçte ön-kol pronasyon-supinasyon egzersizleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gelelim el bileğine! Yukarıda da söylendiği gibi el bileği alttaki resimde görüldüğü gibi aşağıya doğru kıvrılma eğilimindedir.

 

Feçte deformite
Felçte sıklıkla karşılaşılan ön kol ve eldeki deformite.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gösterdiğimiz egzersizler içinde bu durumu engellemeye çalışan egzersizler de bulunmaktadır. Ancak sadece el bileğine yönelik egzersizleri şöyle gösterebiliriz:

Felçte el bileği egzersizleri

Felçte el bileği egzersizleri

 

 

En son olarak da parmakların pasif hareketlerini yapın. Baş parmağı da dışarıya doğru açmayı unutmayın:

Felçte el parmakları için pasif egzersizler
Felçte el parmakları için pasif egzersizler

 

 

 

 

 

 

 

Dikkat ederseniz yukarıdaki resimde harekete başlanıyor, sonra parmaklar açılıyor. Bu durumda 15 saniye ile yarım dakika arasında beklemek gerekir. Sonra yine parmakların eski haline gelmesine izin verin. Sonra yine bütün parmakları açın. Yine 15 saniye ile yarım dakika arasında bu pozisyonda bekleyin. Tüm bu hareketleri 10’ar  kez tekrar edin.

 

Şimdi de bacakların egzersizlerine bakalım:

Hastayı aşağıdaki resimdeki gibi sırt üstü yatırın. Bacağını ayaktan ve dizin hemen üzerinden kavrayarak kalça ve dizini yukarı doğru bükün. İyice yukarı doğru büktüğünüzde 15 saniye ile yarım dakika kadar bu şekilde bükülü  tutun. Sonra tekrar baştaki pozisyonuna getirin ve hareketi yineleyin. Bu hareketi 10 kez tekrar edin:

Felç
Felçte pasif bacak egzersizleri -1-

Daha sonra aşağıdaki gibi hastanın dizini büküp ayağını yatağa yerleştirin. Dizden hafifçe önce içeri, sonra dışarıya doğru kalçayı hareket ettirin. Yine bu hareketi 10 kez tekrar edin. Artık öğrendiğimiz gibi her hareketin sonuna geldiğinizde 15 saniye ile yarım dakika kadar ilgili kısmı gerilmiş olarak tutun. Sonra tekrar baştaki pozisyonuna getirin ve hareketi yineleyin:

Felç
Felçte pasif bacak egzersizleri -2-

 

 

 

 

 

 

Sonraki harekette hastanın bacağını yana doğru açın. Bacağı iyice yana doğru gerince 15 saniye ile yarım dakika kadar bu şekilde bekleyin.  Sonra bacağı tekrar baştaki pozisyonuna getirin ve hareketi yineleyin:

Felçte pasif bacak egzersizleri -4-
Felçte pasif bacak egzersizleri -3-

 

 

 

 

 

 

 

Bacakta en önemli yerlerden birisi ayak bileğidir. Ayak bileği tıpta “ekinus” dediğimiz yani “balerin ayağı” şeklinde aşağıya doğru kıvrılma ve deformite oluşturma eğilimindedir. Bu yüzden ayak bileği hareketleri ve germeleri çokca yapılmalıdır. Aşağıdaki resimlerde görüleceği gibi ya vücuttan veya koldan kuvvet alarak hastanızın ayak bileği hareketlerini yaptırın. Her zamanki gibi hareketin sonunda, yani eklem tam gerilmiş iken, 15 sn-yarım dk arasında beklemeyi ihmal etmeyin.

Felç
Felçte pasif bacak egzersizleri -4- Ayak bileği hareketleri çok önemlidir. Burada hastanın ayak bileğinin hareketi için fizyoterapist kendi gövdesinden yararlanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Felç
Felçte pasif bacak egzersizleri -5- Ayak bileği hareketleri çok önemlidir. Burada hastanın ayak bileğinin hareketi için fizyoterapist kendi ön-kolundan yararlanıyor.

 

Felç geçirmiş bir hastada en çok kasılan kaslardan bir tanesi de “hamstring” grubu dediğimiz baldır kaslarıdır. Bunarın hareketi ve gerilmesi de büyük önem taşır. Aşağıdaki şekildeki gibi hastanızın bu grup kaslarını hareket ettirmeniz için kalça ve dizi 90 dereceye alın, daha sonra dizi yukarı doğru kaldırın, ve en yukarı getirdiğinizde bu şekilde 15 sn-yarım dk. bekleyin. Sonra başa dönün ve hareketi yineleyin:

Felç
Felçte pasif bacak egzersizleri -6- Hamstring kas grubunun gerilmesi felç geçiren hastada önemlidir.

 

Felç
Felçte pasif bacak egzersizleri -7- Hamstring kas grubunun gerilmesi felç geçiren hastada önemlidir. Bunun yapılabilmesi için bu şekildeki gibi fizyoterapist veya hasta yakını gövdesini kullanabilir.
HTML gömme mevcut değil.

This Post Has 164 Comments

 1. Sayın hocam, babam 73 yaşında yaklaşık 3 yıl önce pıhtı atması nedeniyle sağ tarafında kısmi felç geçirdi. Hastane tedavileri sonrasında 2 defa 30 ar saatlik fizik tedavi uygulaması yapıldı. Halen ihtiyaçlarını kendisi gideriyor. Ancak Zaman Zaman sağ kalçasının arkasından dizine doğru gerilme ile birlikte ağrıların meydana geldiğinden şikayet ediyor. Sürekli kullanması gereken ilaçları aksatmadan kullanıyor. Hergün enkaz bir saat olacak şekilde yürüyüş yapıyor ve parklarda bulunan spor aletlerinde egzersiz yapıyor. Altı ayda bir yapılan kontrollerde kan değerleri olması gereken seviyelerde çıkıyor. Şikayet konusu ağrıların ve gerilmelerin azaltılması ve giderilmesi için yardım ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

 2. Saygıdeğer hocam babam 63 yaşında. 26 Şubat 2017 de yüksek tansiyondan dolayı şah damarı tıkanması sonucu hastaneye kaldırıldı Sağ tarafında kısmi felç vardı orada trombolit ilacı verildi ilaç verilince sağ tarafını oynatmaya başladı bizi anlıyordu ve konuşmaya çalışıyordu bu haldeyken yoğun bakıma kaldırıldı fakat zamanla bizi anlamamaya başladı ve bizi tanımıyor yaklaşık 2 buçuk haftadır yoğun bakımda dün doktoru ile görüştük doktor tomografi sonucuna bakmış beyinde hasar büyük dedi hasta yatalak kalır dedi konuşamaz yürüyemez dedi anlama da olmayabilir dedi. Babam solunum cihazına bağlı değil ama bie süre daha yoğun bakımda kalması gerek dedi.Hocam babam Yoğun bakımdan çıktıktan sonra acaba fizik tedavinin faydası olur mu yoksa yatalak mı kalır teşekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   ​Babanızın şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . İnşallah babanız yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 3. Babam 48 yaşında şekeri olduğunu bilmiyorduk felç geçirdiğinde hastenede öğrendik şekeri ölçülüyor sürekli genellikle 150 civarında yükseldiğinde250 civarı oluyor ve insülin vuruyorlar bildiğimiz kadarıyla başka hastalığı Yok ama sigara kullanıyor. Şuan normal yemeğini yiyebiliyor gezebiliyor. Her sabah kan sulandırıcı iğne yapıyorlar ve serum takıyorlar. Bilinç kaybı var konuşamıyor düzelme oranı nekadar ve ne süre ?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Özellikle mental-algı rehabilitasyonu ve iş uğraşı terapisi yapmak lazım. Beyindeki hasarın yeri ve derecesi önemli buna göre gelişme olacaktır.

   1. Hocam merhaba annem beyin kitle ameliyati sonrası sol el ve sol ayakta güç kaybı olduğunu söylediler felç gibi hareket ettiremior yukarda belirttiğiniz hareketleri yapsak iyilesir mi ve hastane fizik tedavi yararlı olur mu

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Fizik tedavi tabii ki gereklidir. Lütfen öncelikle https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://www.felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

     https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
     https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
     https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
     https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
     https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
     https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 4. Merhaba hocam. Babam 4 gün önce felç geçirdi beynin sol tarafı vücudun sağ tarafı. Fiziksel olarak çok şükür bi kaybı Yok şuan 2. Gün ayağa kalktı istediği gibi geziyor. Şekerden kaynaklandığını söylüyorlar test sonuçlarını tam olarak açıklamadılar başka testler daha yapılacak. Fakat bilinç kaybı var ilk başta kimseyi tanımadı ve hiçbir tepki vermedi 2.günden sonra biraz biraz tanımaya ve tepki vermeye başladı ama söylediklerimizin çoğunu anlamıyor ve konuşamıyor sadece bir iki kelime söylüyor. Doktorlar yeterli açıklamayı yapmıyor sizde iyileşirmi bilinci yerine gelirmi ve konuşanbilirmi. Eğer düzelirse nekadar zamanda düzelir rica etsem açıklama yaparmısınız ?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Felçte bu durumda Özellikle mental-algı rehabilitasyonu ve iş uğraşı terapisi yapmak lazım. Beyindeki hasarın yeri ve derecesi önemli buna göre gelişme olacaktır.

 5. Hocam merhaba benim annem 76 yaşında 35 gün önce felç geçirdi beynin pons bölgesinde hasar var sol tarafta felç oldu gözlerini açtı ama bilinç kaybı devam ediyor yüksek sese acıya duyarlı tepki veriyor göz hareketleri oldukça iyama bizi görmüyor birkaç gündür az da olsa yutkunuyor Dr günde 3-4 kaşık yutabildigini söyledi solunumunu 10 gündür makine destekli aliyor yani 12 si makine ile 8-9 kendisi alıyor tansiyonu stabil kalbi böbrekleri ciğerleri tansiyonu normal stabil çalışıyor kendisi yüksek tansiyon hastası çok caresizim hocam Dr dönmez diyor ama ben aksini düşünüyorum yalvaririm hocam cevap verin annemin dönme ihtimali var mı acaba

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Betin hasarının ağır olduğu anlaşılıyor. Bekleyip işi şu andaki hekimlerinize ve zamana bırakın. İnşallah anneniz düzelir ve iyi gelişmeler olur. Geçmiş olsun.

 6. Mereba hocam. Benim babam bir bucuk ay once omurğa beğninde kanama gecirdi. Neticede belden başlayip ikki ayağinin tümü felç oldu. Ayaklarida hiç bi his yoktur. Son bi haftada ayaklari hafif sekiyor gibi kasiyor. Ve gittikçe sık sık tekrarleniyor. Bu iyileşmesinin belirtisimidir? Yoksa iyi bi şey değilimidir? Cevaplarsaniz sevinirim. Şimdiden saygilarimle teşekur ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Anladığım kadarı ile spastisite denen istemsiz kas kasılmaları oluyor. Bu çok rahatsız bir durum sergileyebilir. Bunun için tecrübeli ellerde toksin enjeksiyonları gerekebilir. Geçmiş olsun.

 7. hocam merhaba ben ablam için bi tedavi yöntemi arıyorum 30 sene önce ablam 6,7,8 yaşlarında iken bi gece ateşi çıkıyo ve havale geçiriyo malum köy ve o zamanın şartlarıyla bişey yapamıyolar ve belden aşağısı felç oluyo tekerllekli sandalyeye mhkum tıp artık çok ilerledi bi tedavisi var mı hücre canlandırma damar açma vesaire gibi yurt dışındada olabilir

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle felç neye bağlı ona bakmak lazım. Muayene ile birçok bilgi edinebiliriz. Geçmiş olsun.

 8. Hocam ben 29 yaşındayım.mart ayında beyne pıhtı attı. O sırada 6 aylık hamileydim. Sağ tarafımda uyuşma oldu. Doguma kadar sabah aksam Clexan 6000lik iğne kullandım. Dogumdan sonra 3 ayda gunde 1 kere Clexan 4000lik iğne ve ecopirin 150lik kullandım. Daha sonra iğneyi bırakıp ecopirinle devam ediyorum.sağ tarafındaki uyuşma geçti yalnız elimin ve ağzımdaki uyuşukluk geçmedi. Birde Clexan kullanırken uyuşukluk bu kadar rahatsiz etmiyordu fakat igneyi biraktigimdan beri uyusukluk rahatsiz ediyor.acaba bu uyusukluk zamanla gecermi?yoksa böyle kalırmi?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Nöroloijde takiplerinize devam edin lütfen. Geçmiş olsun.

 9. Hocam benim anneannem 3 gün önce beyninde pıhtılaşma oldu. Kısmı felç geçirdi. Şuan sağ tarafında duyarsızlık var. Konuşamıyor. Yemek yemekte zorlanıyor. Hastanedeyiz ama fazla ilgi yok. E tabi çok fazla hasta var. Bizi bilgilendirirmisiniz. 72 yaşında kendisi. Üzülüyoruz ne yapmanız gerekiyor? ?

  1. Felçte tedaviler ve rehabilitasyon uygulamaları çok çeşitlidir. ​Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 10. 2013de felç geçirdim 3.5 sene oldu iyileşemedim

 11. Hocam babam 15 yıl önce beyin kanaması geçirdi ameliyat oldu, sol kolu hissediyor ama çalışmıyor, sol ayağı ayak bileğinden itibaren tutmuyor. Son zamanlarda şişme başladı, otururken ayakkabısını çıkarmak zorunda kalıyor. Neden olur ve ne yapmalıyız.
  Saygılar.

  1. Sizin hastanızda olduğu gibi üzerinden yıllar geçmiş olsa da yapılacak çok şey var. Özellikle kasılmaları olup eklemlerinde sertlikler oluşan hastalarda uzun yıllar sonra ciddi ağrılar başlar. Bunlarla mücade etmek çok önemli. Maalesef genellikle yapılacak birşey yok deniyor halbuki çok önemli tedaviler var. Olumlu ilerlemelerin kaydedilebilmesi için yerinde ve doğru tedaviler uygulanmlalı. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları sizin hastanız için çok yararlı olabilir. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı olarak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;
   https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc

 12. Hayırlı akşamlar hocam. Babam 2005 yılında beyin tümörü Grade 2 teşhisi ile ameliyat oldu. 5 yıl keppra 500 mg kullanımı yaparak geçirdikten sonra. İkinci kez nüks yaşandı ve tekrar ameliyat edildi. 2 yıl sonra tekrar nüks olunca doktorumuz radyoterapiye yönlendirdi Babam ilk radyoterapi sonra ise 2 sene Temodal 325 mg ile kemotrapi gördü. Tam bu 2 sene sonrası tekrar nüks olduğunu öğrendik ve doktorlarımız ameliyatı önerdiği için tekrar ameliyat edildi. Ameliyattan 1 ay sonra başlayan nöbetleri oldu ve şu an da yutkunma güçlüğü sol el ve ayakta felç oldu. Hala nöbetleri gelmeye devam ediyor. Endişelenmeye başladık.

  Bu arada 1000 mg Keppra, antidepresan ve idrar yolu enfeksiyonu için ilaç kullanmaya devam ediyor. Önerilerinizi bekliyoruz. Lütfen bizden esirgemeyiniz.

  1. Öncelikle nöbetlerin önlenmesi gerekir. Bu yüzden nörologlarla temasta kalın lütfen. Bu arada elbette rehabilitasyon için gerekli çalışmalar da kontrol altında yapılmalı. Geçmiş olsun.

 13. Merhaba Hocam. Babam 48 yaşında ve yüksek tansiyon hastası. 2011 yılında omur iliğinde bir kitle vardı ameliyat geçirdi ve iyileşti çok şükür. 2012 yılında bir kısmi felç geçirdi denge bozukluğu oluştu ama düzeldi daha sonra 3 gün önce sağ bacağında ve kolunda uyuşukluk oldu bugün doktora gittik ve tekrar pıhtı atması sonucu kısmi felç geçirdiğini, ucuz atlattığını söyledi doktor. Serum takıldı ve göbeğinden kan sulandırıcı iğne yapıldı, ilaç veridi, on gün sonra kontrole gideceğiz. Tekrar yaşamaması için ne yapmalıyız bir tavsiye verebilir misiniz?

 14. Hocam merhaba, Annem 65 yaşında, beyin kanaması geçirdi, beyin kanamasına bağlı sol taraf ferç oldu. ferç geçireli 5 gün oldu, yoğun bakımda yatmaktadır. bilinci yerinde, boğazdan besleniyor, gözleri açık. Fakat annemin en büyük sıkıntısı aşırı kilolu olması 130 kg. Doktoruna sorduğum da ferç in kalıcılık durumunu bize kilosundan dolayı geçemeyeceğini söyledi. sol kol ve bacağını oynatamıyor fakat dokununca masaj yapınca karıncalanma olduğunu söylüyor. Sizce yürüme ihtimali olabilir mi, birde hastane sürecinden sonra nasıl bir yol izleyelim. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Web sitemdeki yenileme çalışmalarından ötürü geç cevap verebiliyorum. Yoğun bakım süreci bittikten sonra hastanın klinik durumunu değerlendirmek ve en uygun tedavileri planlamak gerekir. Geçmiş olsun.

 15. Hocam merhaba,
  Tansiyon yuksekligine bağlı olarak babanem felç geçirdi ve sol tarafında olan bu felcle 17 yıldir yasiyor.kendisi 87 yaşında.Sağ tarafını efektif kullanabiliyordu.3 hafta õnce sağ tarafında uyusmaya bağlı olarak yığıldı ve dili tutuldu, buyuk tansiyonu 20 de seyrediyordu, dil alti ve serum vererek dusurduler , bt çekildi sonuçta gõre yeni bir felç gecirmemis.daha sonra gittiğimiz nörolog vücut ısısı da yüksek diye kan değerlerine de bağlı olarak enfeksiyona bağlı atak gecirmis olabileceğini bildirdi, antibiyotik verdiler.sonucunda elinde biraz hareketlenme oldu ama ayağı aynı durumda hiçbir değişiklik yok, ayrıca çok uyuyor .uymasının ayrıca bir sebebi ve midir hocam? Yeni bir felç olmadığı için sağ ayağının iyileşmeye durumu olabilir mi? Fiziyoterapi önerir misiniz? Yorumunuz için şimdiden teşekkürler..

  1. Web sitemin yenilenme çalışmalarından dolayı geç cevap yazabiliyorum. Hastamızın metabolik durumu stabil olur olmaz aktif rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Geçmiş olsun.

 16. Dr bey hastamiz 3 yaşındayken yüksekten betona düşüyor ve kısmı felç kalıyor şimdi 40 yaşında acaba herhangi bir tedaviyle iyi olabilir mi?

 17. merhabalar hocam. 69 yasindaki babam oncelikle sol kolunda ani bir uyusma hissetti ve kasabamizdaki pratisyen hekime gitti, tansiyonu yuksek cikmis orda ve tansiyondan kaynaklanabilecegini soyleyerek tansiyon ilaci vermis. ertesi gunun sabahinda bu uyusukluk biraz gecmis fakat aksama dogru vucudunun sol tarafinda genel bi uyusma baslamis, ben yanlarinda degildim ankadadaydim bunu bana haber etmemislerdi askam naptiniz diye aradigimda soylediler, bende en kisa zamanda doktora gitmesini soyledim, ertesi gunun sabahinda bu yanliz basina usak devlet hastenesine gitmis yanliz basina , taki hastaneye yaklastigi zaman sol tarafin kontrolunu kaybetmis, kismi felc suphesiyle noroloji bolumunu sevk edilmis, bende ankaradan hemen yola ciktim aksam yanina geldigimde sol ayak ve elini biraz olsun hareket ettirebiliyordu, fakat bi sonraki gunun sabahinda sol tarafin kontrolunu tamamem kaybetti, doktorumuzun dedigine gore beyne pihti atmis. bundan sonrasinda ne yapilmali ve sol tarafin fonksiyonlarina kavusmasi mumkunmudur ?simdiden cok tesekkur ederim yardiminiz icin hocam..

  1. Geçirlimiş felcin ağırlığı ve uygulanacak tedavilerin/rehabilitasyonların yeterliliğine ve çeşitliliğine bağlı olarak değişir. Eğer iyi bir rehabiitasyon yapılırsa ve beyin lezyonu da çok ağır deilse çok olumlu gelişmeler olacaktır. Lütfen web sitemizi dikkatlice inceleyin. Geçmiş olsun.

   Yararlanabileceğiniz yazılarım:

   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 18. Hocam meraba ,
  Ben omurilik felci geçirdim t8 seviye . Tekerlekli sandalyedeyim ama bacaklarımda istem dışı kasılmalar oluyor. Bacaklarımda hic his yok. Yani kasılmaları kontrol edemiyorum bu durumda uzman bir doktora başvuracağım elbet. Ama önce siz bi kasılmaların nedenini takriben söylerseniz bide bu durumda ne yapmam gerektiğini söylerseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Bu istemsiz kasılmalar felçte olan spastisite dediğimiz bir durumdur. Eğer sizi rahatsız ediyorsa ağızdan ilaç tedavisi var. Ancak bu ilaç (Lioresal) fazlaca halsizlik vb yan etkiler yapabiliyor ve karaciğer üzerine olumsuz etkileri olabiliyor. Bu olmaz ise toksin enjeksiyonları uygulaması yapıyorum. Geçmiş olsun.

 19. iyi aksamlar dr bey ben gecen yil kocam tarafindan bicaklandim kalpimden aldigim darbeden dolayi yürüyemiyorum fizyoterapi görüyorum ama dr lar pak umut vermiyor sözleri pek ic acici degil buda benim canimi cok acitiyor lutfen bana yardimci olurmusunuz kalp durunca beyne oksijen gitmedi diyorlar birde amaliyatim cok uzun surmus daha sonra ritim bozuk olunca iki defa daha amaliyata almislar ben yaklasik ikibucuk ay komada kalmisim simdik ne yapacagimi bilmiyorum ben daha cok gencim buna bircare olmali diye düsünuyorummmm saygilarimla ece didinir

  1. Beynin belli bir süre oksijensiz kalması sonucu oluşan bir felç durumundan söz ediyorsunuz anladığım kadarı ile. Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız.Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

  2. iyi aksamlar hocam eşim 8 aralik 2015 te aort yırtılmasi ile acilen ameliyat oldu 28 aralikta gözlerini acti ve sol kolu hareketli sadece, konusamiyor sol bacak cok az hareketli sag bacak ve kolda hareket yok oksijen gitmedigi icin sıkıntı oldugunu söyledi doktorlar bekliyecegiz diyor gerekli ilaçları aliyor acaba bu durum ne kadar sürer, halen yogun bakimda damardan besleniyor daha cok beklermiyiz yoksa bir anda konusup kendide tam olarak gelirmi bacakları ve kolları acılırmı şimdiden teşekkürler

   1. Şu anda yoğun bakım hekimlerine güvenin. Bu konularda operasyonu yapan hekim ve ekibi ile konuşmanız gerekir. Siz hastanızda yara açılmaması ve eklemlerinde deformite oluşmamasını sağlamalısınız. Bunun için google yazın: Felçten Değil Bilmemekten Korkun diye ve bu hazırladığım yazımı çok dikkatli bir şekilde sonuna kadar incleyin. Yoğun bakımdan çıkınca tekrar yazın bana. Geçmiş olsun.

 20. Merhaba Hocam annem 20 gündür yüksek tansiyondan dolayi felç geçirdi.Diktorlar bir haftadan fazla yoğum bakima aldilar.İki gün oluyor yoğum bakimdan çikarali.Ama hocam tansiyonu dengede olmuyor bi düşüyor bi yükseliyor.Doktorla kismi felc diyor fizik tedaviyle gecer insallah dediler.Ama tansiyonun dengede durmasi beni cok korkutuyor tehlikeli mi hocam.

  1. Tansiyonun stabil olmaması iyi değil tabii ki. Kardiyoloji doktorları tansiyonu kontrol altına alırlar. Kısmi felç için ise anneniz stabil olunca rehabilitasyon çok önemli. Erken dönem için benim yazdığım https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun yazısı sizin için çok yardımcı olur. Şu anda en önemli konular yatak yarasının engellenmesi, eklemlerde deformite olmasının önüne geçilmesidir. Hastanın metabolik durumu stabil olunca aktif rehabilitasyona başlamak lazım. Bunun için de lütfen https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   1. Hocam Merhabalar…
    Babam 58 gün önce beyin sol lobunun büyük damarlarından birinin yıkanması sonucundam felç geçirdi.44 gün yoğun bakım ve 4 günde serviste kaldıktan sonra taburcu oldu.Konuşma yok.Vücut sağ tarafını kullanamıyor.Ankara İncek Fizik ve Rehabilitasyon Merkezi hakkında ne düşünürsünüz?İzmitte kalacak yer olmadığı için bu merkezi düşünüyoruz… teşekkürler

 21. değerli hocam 2015 ocak ayının ilk günü annem’in beynine pıhtı atması sonucunda sağ tarafı felç oldu. hastanede ysttık fizik tedavi gördük şu an evdeyiz bana göre yapılan fizik tedaviler yeterli gelmediği kanısındayım.Sağ kol da hiç his oluşmadı konuşma yok ses çıkıyor ama konuşma yok. Hocam size muayene olabilmek için nereye müracaat etmeliyim saygılar

  1. Felçte doğru ve yerinde yapılacak tedavilerle ilerlemeler oluyor. Annenizde mental ve algı/konuşma rehabilitasyonları çok önemli. Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız.Ayrıca Google’a şunu yazın: Felçten değil bilmemekten korkun. Burada çıkacak yazımı çok dikkatli bir şekil de okuyun. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 22. Merhabalar. Öncelikle babam 130 kilo vrya fazlası şeker hastaligi var evde tansiyon ve yuksek sekerden gecirdi dediler. 25.07.2015 sabah 11 de babamın kol ve ayak uyuşması nedeniyle
  fenalaştı sol tarafına felç geldi dediler evde hemen soguk su ile müdale ettim ve ambulansı aradım hastaneye kaldırdık tomografi sonucunda beyin kanaması var dedi doktor ameliyatlık bi durum yok fakat serum ilaclarla tedavi edilecek dedi ve normal nöroloji odasında yatırdı ilk geldigimiz gün babamın bilinci acıkti herseyi hatirliyor bilincinde bir problem yok fakat sol tarafina geldigi icin oynatamıyordu kolu ile bacagini birazda dudagında sorun vardı fakat yaklasik 1 1.5 gün sonra baya bir gelisme oldu kolu ve bacagı cok iyi durumdaydı hatta eniştemler yurutmus kolu ve bacagi iyi durumdaydı elimi sıkabiliyor cekebiliyordu. Fakat bu beyin kanaması nasıl gecicek eski sagligina kavusabilirmi, kalıcı hasar söz konusumu, ve ilerleyen zamanlarda tekrarlama olasiligi varmı. Lütfen cevaplayın.
  simdiden Allah Razı Olsun.

  1. Şu anda size bakan hemiklerinize güvenin. Google’a fleçten değil bilmemekten korkun diye yazın ve buradaki kitapçığımı çok iyi inceleyin. Ayrıca https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 23. Hocam merhaba dedem 3gun once kismi felc gecirdi hastanede ve hastaneye gidene kadar toplam 4 kez 15dk sureyle bir saat boyunca kendiliginden duzeldi ve tekrar gitti. Sebebi kan sulandiricisini icmedigi icin beyinde olusan belli belirsiz bir pihtiymis. Iki gece yogun bakimda kaldi kan sulandirici serum verildi ve bu gun taburcu oldu suan yuruyor konusuyor vucudunda bi hareketsizlik yok felcin tekrarlama riski nedir tekrarlamamasi icin ne yapmamiz gerekiyor simdiden tesekkurler

 24. Hocam annemin sağ tarafı felç oldu çekilen emarinda beyin damarlarının tıkanması boyun damarların da tikanmadigini söyledi doktor annemin felci neden olabilir şimdiden teşekkürler

  1. Felcin birçok nedeni var. Bunun nedenini nöroloji hekiminizle paylaşın lütfen. Hastanın metabolik durumu stabil olunca aşağıdaki tedavilere başlamak lazım. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;
   https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc

 25. merhabalar erbil bey, eşim 2007 yılında iskemik serebrovasküler geçirdi 15 gün hastanede kaldı tedavisi yapıldı.şuan psikiyatriye gidiyoruz bipolar teshisiyle ilac kullanıyor.sol tarafında güc kaybı var konuşmada bozukluk daha 43 yasında geç kalıp kalmadıgımızı merek ediyorum tedavi için sakaryada yaşıyorum şayet geç kalmadıysak eşimi size getirmek istiyorum teşekkürler

  1. Felç tedavisinde üzerinden yıllar geçse de yapılacak çok şey vardır. Geçmiş olsun. Öncelikle web sitemizi incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Felçte spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün gelişmesinde çok faydalıdır. Felç ‘te hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bu sorunları yapılacak birçok tedavi ve rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Felç ‘te (hemipleji, inme), el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. ÖZellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması çalışmalarında olumlu sonuçlar yayınlanmaktadır. Hele ki eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Ancak tedaviler sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Diğer taraftan, birçok başka sistemde de sorunlar olabilir. Örneğin mesane felci, yutma fonksiyon bozukluğu, hafıza, dikkat gibi mental bozukluklar karşılaşılabilecek sorunlardandır. Bunların hepsi dikkatlice ele alınmalıdır.

 26. Hocam babaannem 86 yasında 7mayıs sabahı düsmüs ve felc gelmis sol tarafina nasil düstugunu görmedik bize seslendi hemen bisaat icinde hastaneye getirdik.tedavisi yapildi mayisin 13 kadar iyiydi konuşuyordu bizimle sonra devamli uyumaya basladi ve uyanmadi doktoru yogun bakima aldirdi dort gundur yogun bakimda hala bilinci kapali uyuyor.doktorunun tanisi serebrovasküler.beyinin ucte biri damar tikanikligi var diyor bana yardimci olurmusunuz

  1. Babaannenizin şu andaki tedavileri bırakın sürdürülsün. Hekimlerinize güvenin. Ancak şu aşamada sizin dikkat edeceğiniz en önemli yazım şu: https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” . Şu anda en önemli konular yatak yarasının engellenmesi, eklemlerde deformite olmasının önüne geçilmesidir. Hastanın metabolik durumu stabil olunca aşağıdaki tedavilere başlamak lazım. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;
   https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc

 27. mrb erbil bey babam 10 gün önce tansıyon yükseklıgı nedenıyle beynın pıhtı atmasından dolayı beyın damarı tıkanmıstır ve sol tarafı felçlidir. dokundugumuzda hıssedıyor fakat hareket edemiyor. ilk zamnlar ayagını cektı kendıne dogru bır kac kez doktora sordugumda refleks dedı beyınden değil omırılıkten gelen ıstem dısı hareket dedi vede ayaga kalkması hareket etmesı ımkansız dediler. beyın damarı tıkalı suan acılmadı vede hastaneden taburcu ettıler. fizik tedavi içinde 15 gün bekleyin hasta kendıne gelsin dediler. sizce beklemek dogrumu vede hıc tedavı ımkanı yok mu ayaga kalkma.lütfen yardımcı olurmusunuz şimdiden tşkler…

  1. Rehabilitasyon çalışmalarına hastanın metabolik durumu stabil olur olmaz başlamak gerekiyor. Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız.Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 28. Hocam annem beyinin sağ tarafında oluşan tümör nedeniyle 26.01.2015 tarihinde beyin ameliyatı oldu. Ameliyatı sekiz saat sürdü fakat bir saat içerisinde yoğun bakımdayken tekrar nöbet geçirdi ve kanama oluştu tekrar ameliyata aldılar ikinci ameliyat üç saat sürdü fakat yoğun bakımdayken bu sefer kusma ve soğuk terleme olunca üçüncü kez ameliyata aldılar üçüncü ameliyatta beş saat sürdü. Bir gün yoğun bakında kaldı ve servise aldılar. sol tarafında kısmı felç oluştu. ilk iki gün tekerlikli sandalyeyle yürürken bir hafta için de iki kişinin yardımıyla yürüyecek hale geldi. Hastanede yaklaşık bir hafta kaldık ve çıkar çıkmaz fizik tedaviye başladık. Şimdi tek başına yürüyebiliyor dengesi de gayet iyi fakat sol kolundaki hissizlik önceki kadar olmasa da devam ediyor.yalnız fizik tedavide tekrar nöbet riski olduğu için elektrik verilmedi. Fizik tedavi sırasında kolunda ağrı oluştu ve mr çektirdik mr sonucunda hafif bir yırtık ve ödem olduğunu söyledi doktorumuz ve yirmi günlük fizik tedavi verdi. Şimdi tekrar fizik tedaviye başlıycaz. Hocam önerebileceğiniz başka tedavi yöntemleri var mıdır kolu zamanla %100 iyileşme gösterir mi?

  1. Çok fazla tedavi var. Lütfen web sitemizi detaylıca inceleyin. Felç ile ilgili olan tv programlarımıza bakın. Özellikle yakın zaman önce Kanal 24 programındaki programımız size çok faydalı olur. Bu programa ana sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 29. Merhaba
  Benim dedemin 13 gün önce sol tarafına Felç geldi bacağını hareket ettirebiliyor sadece adım atmakta zorlanıyor ama sol elinde hiç hareket yok ayrıca kendini tamamen bıraktı artık sanki sağ tarafında da güç yokmuş gibi yapıyor ve sürekli yatmak istiyor bir kaç gün önce daha iyiydi sanki daha kötü oluyor gibi sizce ne yapabiliriz ne zamana kadar böyle devam eder
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Dedenizde yeni bir beyin lezyonu oluşuyor mu önce buna bakılmalı. Nöroloji ile temasta kalın. Diğer önemli bir konu ise bu hastalarda gelişen depresyondur. Bunun mutlaka ele alınması lazım. Sonrasında eğer bir problem yoksa öncelikle dedenizin motivasyonu sağlanmalı. Son rehabilitasyon yöntemlerinde zenginleştirilmiş çevrede tedavi yapılması çok önemli. Bu yüzden çok kapsamlı tedaviler ve rehabilitasyon uygulamaları yapılmalı. Lütfen web sitemizi detaylıca inceleyin. Geçmiş olsun.

 30. hocam ben 38 yaşımdayım.6 aylıkken kısmi felç geçirdim.şimdi sağ kolumun parmaklarını oynatmakta zorlanıyorum.oynatırkene düşüncelerimi olumlu yorumluyorum bu şekilde hedefime az cok ulaşıyorum.hocam benim en çok şikayetim kasıntılar.bu kasıntıları nasıl yenebilirim.beni bu konuda aydınlatırmısınız.teşekkür ederim.

  1. Anlattıklarınıza baktığımda size çok faydalı olabileceğimizi düşünüyorum. Özellikle durumu sizin gibi olan hastalarda başarı şansımız büyüktür. Öncelikle şu TV programımızı dikkatlice izleyin: https://www.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE#t=15 Burada tüm detayları göreceksiniz. Programı izledikten sonra sizi bekliyoruz. Geçmiş olsun.

 31. Hocam merhaba;
  3 yıl önce felç geçirdim. el parmaklarımı kapatıp açamıyordum. bir kaç gün önce parmaklarımın ucunu azda olsa açabildim. sonra tekrar kayboldu. bu durum iyimi? hareketler tekrar gelir mi?

  1. Üzerinden uzun yıllar geçmiş olsa da felç rehabilitasyonunda yapılacak işler vardır. Hastanın klinik durumuna göre ilerlemeler az veya çok olabilir. Elde gelişmeler için spesifik bazı rehabilitasyon programları uygulanmalıdır. Bunların arasında zorunlu kullanım tedavisi çok önemlidir. Lütfen web sayfamızı inceleyin. Burada sorularınıza yanıtlar bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 32. Hocam,babam 31.01.2015 ttarihinde kısmi felç geçirdi.sağ el kol,bacak tutmuyor.Şah damari tikanmasi sonucu biri %100 diğeri %80,90 civarinda tikaniklik ve daralma söz konusu bunun sonucunda da beyninde büyük bir damar tikanikli olusmus.15 gündür ilac tedavisi yapiliyor.daha sonra sah damarlarina stent takilmasi soyleniyor ve sonrasinda fizik Tedavi baslanilmasi düşünülüyor.Siz ne onerirsiniz ve sizde düzelme durumu var mi? Simdiden teşekkürler.

  1. Felçte rehabilitasyona hasta stabil olur olaz başlanmalı. Özellikle kol-el rehabilitasyonu çok önemli spesifik işleri gerektirir. Örneğin kafatasından elektrik verilmesi (tDAS) el-kol fonksiyonlarını geliştirmektedir. Yine ZKT denen terapiler kol-el gelişiminde önemli rol oynar. Olumlu ilerlemelerin kaydedilebilmesi için yerinde ve doğru tedaviler uygulanmlalı. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, robotik uygulamalar, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Maalesef bunlar hemen hiçbir yerde uygulanmıyor. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı olarak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Ayrıca felçli hastanın nasıl yatırılması gerekir, nasıl döndürülmesi gerekir hepsi burada vardır. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;
   https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc

 33. Slm hocam benim babamda yaklaşık 1 yıl önce beyin damarinda pıhtılaşma nedeniyle felç oldu soldan gecirdi sna 4 tsrafida tutmuyor konusamiyor treoskomi si var simdi istemli şekilde ellerine ayaklarina titreme geldi bu durum normalmidir?

  1. Felçte istemli olarak hareket iyi bir şeydir. İstemsiz hareket olmadığı sürece bunun olumlu olduğunu söyleyebilirim. Geçmiş olsun.

 34. Sayın hocam annem 73 yaşında ekim ayında beyin kanaması tanısıyla 25 gün yoğun bakımda yattı yoğun bakımdan çıktıktan hemen sonra 1 ay sonra kontrol için gelin deyip taburcu edildi.kontrole gittiğimizde tomografi sonuçlarının temiz olduğu söylendi. Ocak ayında fizik Tedavi başlatıldı ancak bir hafta sonra tansiyon yüksekselmesi nedeniyle ara verildi. Şuan hastanın genel durumu yürüyebiliyor, sağ eli hareket etmiyor ama kolunu kaldırabiliyor yavaşta olsa ayrıca konuşması var ama belirli kelimeler kullanıyor kısacası anlayamıyoruz anlatmak istediğini bir anısını sorduğumuzda başlıyor anlatmaya ama birkaç kelimeyi tekrarlayıp duruyor. Hocam bizim yapmamız gereken şeyleri ve dikkat etmemiz gereken konuları nelerdir tavsiyelerinizi bekliyorum.çok teşekkür ediyorum sayın hocam iyi günler diliyorum

  1. Felçte yapılan tedaviler ve rehabilitasyon uygulamaları hangi sisteme yönelik yapılıyorsa diğer sistemde de gelişmeye neden olabilir. Annenizde dolayısıyla yapılacak her tedavi konuşmasının da oluşmasına katkıda bulunacaktır ancak elbette mental rehabilitasyon ve konuşma terapisi öncelikli olmalıdır. Doğru ve çok çalışılması gerekiyor. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 35. Babam 15 gün önce yuksek tansiyon sebebiyle damar tıkanması sonucu sol tarafı felç oldu ayak parmaklarını oynatıyor bazen ayağını çekiyor daha fizik tedaviye başlanmadı bazen çok alakasız şeyler söylüyor bazen de mantıklı cevaplar veriyor sizce bublar zamanla düzelir mi yürüyebilir mi ? Babam 75 yasında.

  1. Felçte rehabilitasyona hasta stabil olur olaz başlanmalı. Özellikle kol-el rehabilitasyonu çok önemli spesifik işleri gerektirir. Örneğin kafatasından elektrik verilmesi (tDAS) el-kol fonksiyonlarını geliştirmektedir. Yine ZKT denen terapiler kol-el gelişiminde önemli rol oynar. Olumlu ilerlemelerin kaydedilebilmesi için yerinde ve doğru tedaviler uygulanmlalı. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, robotik uygulamalar, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Maalesef bunlar hemen hiçbir yerde uygulanmıyor. Halbuki bunların hepsini SGK karşılıyor. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı olarak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Ayrıca felçli hastanın nasıl yatırılması gerekir, nasıl döndürülmesi gerekir hepsi burada vardır. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;
   https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc

 36. Saygıdeğer hocam benim babam beyne giden kan pırtımı nedeniyle sol kol ve el felç oldu ilk günlerde şuuru yerinde değildi ama çok şükür şu anda gayet iyi kolunu ve bacağını hissediyor fakat oynayamıyor acaba bu durum düzelme ihtimali varmı ve biz neler yapabiliriz fizik tedavi anlamında şimdiden allah razı olsun

  1. Felç rehabilitasyonuna hasta metabolik olarak stabil olur olmaz hemen ve yoğun bir şekilde başlamak çok önemlidir. Olumlu ilerlemelerin kaydedilebilmesi için yerinde ve doğru tedaviler uygulanmlalı. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, robotik uygulamalar, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi önemli ve yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Diğer yandan kafatasından elektrik tedavisi (tDAS) el fonksiyonlarının gelişiminde çok önemli. Maalesef bunlar hemen hiçbir yerde uygulanmıyor. Halbuki hepsi de SGK kapsamında yapılabiliyor. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı olarak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;
   https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc

 37. hocam ablam 4 yıl önce beyin tümöründen ameliyat oldu 4 yıl sonucunda tümör tekrar oluştu ve ameliyat oldu şu anda sol kol ve bacağında felc var doktoru geçici dedi bizde fizyoterapistin göstermiş olduğu egzersizleri yaptırıyoruz sizde eliyle ayağının açılması ne kadar sürer şimdiden teşekkürler

  1. Böyle bir felçte durum beyin lezyonunun şiddetine bağlı olarak değişir. Rehabilitasyon uygulamalarına çok dikkat etmek lazım. Hep yazıyorum çok özellikli tedaviler uygulanmalı. Web sitemizdeki “felç” bölümünü dikkatlice incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece konuşma terapisi, uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Bir sistemi etkileyecek her tedavi (örneğin kol hareketi ile ilgili) başka bir sistemi de (örneğin algı, konuşma) olumlu yönde etkiler. Bu yüzden tek bir sisteme yönelik tedavileri önermiyoruz. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri, hazırlamaya devam ettiğim felç isimli kitapta şu adreste bulacaksınız: ” https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelince felç için derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Uygulanacak çok tedavi var bunları aşağıdaki linklerden öğrenebilirsiniz. Bunlar yerine maalesef tıbbi kanıtı bulunmayan (ozon, refleksoloji vb) şeyler yapılıyor bir de bunlar için birçok ücretler talep ediliyor. Halbuki bilimsel olarak yapılabilecek birçok tedavi SGK kapsamında zaten yapılabiliyor. Şu linkimizi de iyi inceleyin: https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Varsa eğer beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Aşağıdaki yazılarımı da muhakkak okuyun:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;
   https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc

 38. Merhaba hocam, dedem 1 ay önce beynindeki büyük damarının tıkanması sonucu kısmı bir Felç geçirdi. Hastahaneden çıkaralı 2 haftaya yakın oldu. 10-15 gün sonra fiziğe gideceklerini söylediler. Sol bacağının parmaklarını çok iyi oynatabiliyor, ve sol bacağını hafiften çekebiliyor sol kolda da hissetme var, acıdığını söylüyor, ama sol kolunu ve parmaklarını oynatamıyor

  1. Fizik tedavi başlandığında Sizce dedem eskisi gibi olabilirim?

   1. Dediğim gibi felçte erken, doğru tedavi ve rehabilitasonlar çok önemli. Özellikle kol-el rehabilitasyonu çok önemli spesifik işleri gerektirir. Örneğin kafatasından elektrik verilmesi (tDAS) el-kol fonksiyonlarını geliştirmektedir. Yine ZKT denen terapiler kol-el gelişiminde önemli rol oynar. Olumlu ilerlemelerin kaydedilebilmesi için yerinde ve doğru tedaviler uygulanmlalı. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, robotik uygulamalar, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Maalesef bunlar hemen hiçbir yerde uygulanmıyor.

  2. Kol-el gelişimi için kafatsaından elektrik vermek önemli. Yine zorunlu kullanım tedavisi (ZKT) önemli. Bunlar yapılmaz ise tedavi çok eksik kalır. Hastaneden çıkar çıkmaz rehabilitasyona başlamak lazımdı. Ne kadar gecikilirse o kadar kötü oluyor. Ben bu gecikmeleri hiç anlayamıyorum. Felçte rehabilitasyona hasta stabil olur olaz başlanmalı. Özellikle kol-el rehabilitasyonu çok önemli spesifik işleri gerektirir. Örneğin kafatasından elektrik verilmesi (tDAS) el-kol fonksiyonlarını geliştirmektedir. Yine ZKT denen terapiler kol-el gelişiminde önemli rol oynar. Olumlu ilerlemelerin kaydedilebilmesi için yerinde ve doğru tedaviler uygulanmlalı. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, robotik uygulamalar, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Maalesef bunlar hemen hiçbir yerde uygulanmıyor. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı olarak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Ayrıca felçli hastanın nasıl yatırılması gerekir, nasıl döndürülmesi gerekir hepsi burada vardır. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;
   https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc

 39. Merhaba hocam kayınvalidem yaklaşık 10 gündür beyinde kan pıhtılaşması sebebiyle hastanede yatıyor. Tansiyon ve şekeri yüksek olduğu için tedaviye başlıyamadılar. Sağ kol ve bacağında kısmi felç oluştuğu için hareket ettiremiyor.2 gün sonra atom tedavisi yapıcaklarını söylediler. Bu tedavi nekadar doğru ve bu iyileşme süreci nekadar zaman alır .
  SaygIlar

  1. Sizin sorduğunuz soru gibi çok soru geliyor. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonuna hemen ve yoğun bir şekilde başlamak çok önemlidir. Olumlu ilerlemelerin kaydedilebilmesi için yerinde ve doğru tedaviler uygulanmlalı. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, robotik uygulamalar, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi önemli ve yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Diğer yandan kafatasından elektrik tedavisi (tDAS) el fonksiyonlarının gelişiminde çok önemli. Maalesef bunlar hemen hiçbir yerde uygulanmıyor. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı olarak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;
   https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc

 40. Iyi gunler annem 57 yasinda 8 sene once kalp kapagindan kaynakli felc gecirdi sag tarafi hic tutmuyordu aylar suren fizik tedavi ile yurumeye basladi ancak sag kolu tutmuyor.COumadin nootropil gibi ilaclar kullaniyor.annem icin yapilabilecek bir tedavi varmidir.kendi evde hareketlerini surduruyor.ne yspabiliriz tesekkurler.

  1. Felcin üzerinden çok geçmiş. Maalesef bu kadar zaman geçince el fonksiyonlarında – eğer elde hiç bir hareket yoksa – gelişme çok zor. Doğru rehabilitasyon çalışmalarını yapmak lazım. Kafatasından elektrik uygulamasından mental/algısal rehabilitasyona, kol-el gelişiminde kullandığımız zorunlu kullanım tedavisinden (ZKT) robotik uygulamalara, toksin enjeksiyonlarından sanal gerçeklik tedavilerine kadar birçok uygun tedaviler annenize doğru planlamalar ile yapılmalı. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;
   https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc
   https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun

 41. 14ay önce annem, pıhtı atmasıyla felç geçirdi. yüksek tansiyondan, aynı zamanda şeker hastası. sağ tarafı tutuldu konuşamıyordu. şimdi yürüyor ,konuşabiliyor ama sağ kolu felçli kaldı. son zamanlarda sağ dizinin yan iç kısmında bir sertlik oluştu .bastonla yürümeye başladı ama bazen güzel bastonsuzda yürüyebiliyor .kolunda da halka şeklinde bir sertlik var. o kolunu kullanamıyor .kolunda ağrı da var. annem Bursa Karacabey de yaşıyor anneme nasıl yardımcı olabilirsiniz istanbula gelebiliriz

  1. 0-533711855 numaralı telefondan bana ulaşabilirsiniz. Yapılacak çok tedavi var. Birçok mesajımda bunları detaylı olarak yazıyorum. Lütfen inceleyin. Ayrıca web sayfamda felç bölümü ve ilgili alanlarda bütün bilgileri bulabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 42. Merhaba hocam,
  Babam 47 yaşında beynin sağ tarafında kanama sonucu sol tarından felç geçirdi.
  Hasta olalı 15 ay kadar oldu ve tedavimize durmaksızın ve elimizden geldiğince tedaviye devam ediyoruz.
  Mevcut tedavimiz Fizyoterapist , Masör ve yüzme olmak üzere devam etmekte.
  Adımlarını ayağını yana açarak yapıyor.
  Kolunu kaldırabiliyor ancak parmaklarındaki hareket az.
  Bize de tavsiye verebilir misiniz ?

  1. Parmaklarında hafif hareket olması çok önemli. Bunun geliştirilmesi için çok özel tedaviler yapılmalı. Örneğin kafatasından direkt elektrik tedavisi önemli. ZKT önemli. Lütfen web sayfamı inceleyin. Geçmiş olsun.

 43. saygıdeğer hocam gökberk oturduğu puftan çekyata ellerini uzatıp destek alarak ayağa kalktı çok sevindim ellerinize sağlık iyiki varsınız

  1. Aman çok sevindim. Çok tebrik ediyorum. Kendisini benim için öpün lütfen. Bıkmadan çalışmaya devam…

 44. Degerli hocam,annem 7 sene önce felç geçirdi ve sag kol ve bacakta azda olsa hareket kısıtlıgı vardı yakın zamanda her 2 ayagını tutmaz oldu ve bilinci zaman zaman gidiyor dilde peltekleşme tuvaletini tutamama ve hastaneye bu durumlar oluştuktan 3 gün sonra götürülüyor,yapılan anjioda beynin orta hatındaki büyük 1 damarın tıkandıgı solbacaktada tıkanıklıkoldugu görüldü doktorlar yapılacak konseytoplantısıylatedaviye karar vereceklerini söylemişler sizce nasıl 1 tedaviuygulanabilir iyileşme durumu olurmu ve şu an fizyoterapi uygulanabilirmi

  1. Hekimler neler yapılacağına karar versinler tekrar temasa geçelim. Annenizin rehabilitasyon çalışmalarına başlayabilmesi için metabolik olarak stabil hale gelmesi lazım. Geçmiş olsun.

 45. Hocam babam 1 gün önce kısmi felç geçirdi. sağ el kol tutmuyor. bilinç yerinde. dediklerimizi anlıyor. konuşmaya da çalışıyor . bir şeyler söylüyor fakat biz dediklerini anlamıyoruz felçli sağ ayağında çok az da olsa kıpırdama var. size sorum ayağındaki çok küçük kıpırdama bizim için düzelmesi yolunda ilk günden çok büyük bir ümit midir?, konuşması zamanla düzelir mi yoksa zamanla daha da kötüler mi?. Yazılarınızın hepsini de okudum çok teşekkür ederim . Çok yardımcı ve yararlı bilgiler.

  1. Hareket olması kesinlikle iyi bir işaret. Ancak yoğun rehabilitasyon çalışmalarına derhal başlamak lazım. Sakın gecikmeyin. Geçmiş olsun.

 46. annem 19 temmuzda kalpte ritim bozukluğuna bağlı beyinkanaması geçirdi.15 gün hastanede kaldı.Şuan evde,konuşamıyor,sağ tarafı komple tutmuyor.Fiziktedavi doktoru ayakta bir kıpırtı olmadan fiziktedaviye başlayamayız dedi.Sizcede beklemelimiyiz.onu merak ediyorum.Ben evde pasif hareketlerini yaptırıyorum.Cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Size çok yanlış bilgi verilmiş. Felçte derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Sadece pasif hareketlerle bir sonuca ulaşamazsınız. ” https://www.felc-romatizma.com/felc ” adresindeki tüm bilgiler size çok faydalı olacaktır. Bunların dışında bir soru sormak isterseniz her zaman buraya yazabilirsiniz. Temasta kalalım. Birlikte emin adımlarla ve doğru bilgilerle ilerleriz. Geçmiş olsun.

 47. gercekten detayli bir sekilde bilgilendirme yapmissiniz ve emek harciyorsunuz . cok tesekkur ederim. mutlu ve saglikli gunler diliyorum

 48. Hocam bilinci bulanik olan komutlara net yanit weremeyen hastalar da fizik tedavi nazil olur.bu tarz hastalar yuruyebilirmi

  1. Çok motive etmek lazım. Diğer bütün tedavilerin yanı sıra mental durumuna göre mental rehabilitasyon yapmak lazım. Çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (https://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.Geçmiş olsun.

 49. saygılar değerli hocam.kısaca bi konu hakkında yorumunuza ihtiyacımız olduğunu belirtmek isterim.Hastamız %25 damar tıkanıklığı nedeniyle sol taraf kol,bacak felç olmuştur.yapılan tedaviler sonucunda hastamızın daha istekli olması gerektği fizik tedavi sürecinin tamamlandığı söylenmiştir.Bundan sonra neler yapmalıyız? sadece beklemek çözümmüdür?şimdiden ilginiz için teşekkürler.

  1. Asla beklememeli. Sabırla ve istekle rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek gerekir. Motivasyonu sağlamak ok önemli. Burada aileye çok iş düşüyor. Rehabilitasyonla ne kadar sabırla devam edilirse o kadar ilerleme kaydedilebilir. Ancak elbette çok özellikli tedaviler de uygulanmalı. Web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bilen, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 50. Dr.erbil ve ekibine teşekkür ederim ALLAH sizdenrazı olsun başarılarınızın devamını dilerım .

Bir cevap yazın

 

KAPAT