İLETİŞİM: +90 (530) 371 18 55  -  [email protected]
Facebook: ProfDr Erbil Dursun - Instagram: erbildursun

TurkishEnglishGermanFrenchItalianRussianArabic

Felç ‘e giriş

Halk dilinde “ felç ” şeklinde anılan stroke ( inme, beyin felci, hemipleji) ‘nin 65 yaşından sonra görülme sıklığı %10 lara kadar çıkmaktadır. Toplumumuzda felç tedavisi ve rehabilitasyonu ile ilgili birçok söylenti ve yanlış bilgiler bulunmaktadır. Hastalar ve onların aileleri, bu bilgi kirliliğinden dolayı yanlış yönlenmekte ve güç durumlarda kalmaktadırlar.

Bu başlık altında anlaşılacağı üzere beyin felcine yer verilecektir. Ancak bu bölümde en altta ayrı bir başlıkta omurilik felcine de yer verilmiştir.

Felç tedavisi ‘nde çoğu zaman yetersiz rehabilitasyon uygulanmaktadır!

Felçlilerde çoğu zaman gereksiz, yetersiz veya yanlış şekillerde uygulamalar yapılmaktadır. Bilinmelidir ki, tedavi sadece basit hareketlerden oluşan egzersiz tedavisi değildir. Ülkemizde maalesef ailelere bilinçli veya bilinçsizce doğru olmayan bazı mesajlar da verilmektedir. Örneğin en sık duyduğumuz yanlışlıklardan bazıları ozon veya kuantum gibi uygulamaların tedavide gerekli olduğu yönünde yapılan telkinlerdir. Bunun tersi durumlarla da karşılaşabilmekteyiz. Örneğin kas kasılmalarının erken tedavileri çok önemli olduğu halde, buna “gereksiz” veya “zararlı” bile dendiğine sıklıkla şahit olmaktayız. Oysa kas kasılmalarının tedavilerine geç başlandığında çoğu zaman iş işten geçmiş olabilmektedir. Hastalar ve aileleri, önerilen ve etkinlikleri konusunda tıbbi kanıt olmayan alternatif tedavi yöntemleri konularında çok dikkatli olmalıdırlar ve güven duydukları tıbbi birimlere mutlaka danışmalıdırlar. Tedavi görecekleri yerlerde, bu hastalıkla ilgili hangi tedavilerin uygulandığını mutlaka detaylı bir şekilde araştırmalıdırlar.

Felç ‘te Aile Bireylerine Düşen Görevler

Hastaların aileleri veya yakınları, hastaların tedavi oldukları yerlerde bizzat terapilere de katılmalıdırlar. Unutulmamalıdır ki, hastalığın tedavisinde rehabilitasyon ekibinin her elemanının büyük önemi olduğu gibi, ailelerin de tedavilere katılmaları ve bu tedavileri öğrenmeleri/sürdürmeleri gereklidir. Zaten aile bireyleri de rehabilitasyon ekibinin en önemli elemanıdırlar. Rehabilitasyon ekip elemanlarının büyük eksiklik gösterdiği, hastaların terapilerinin ailelere açık tutulmadığı, hastalık hakkında geniş şekillerde bilgi ve tedavi olanakları sunulmayan tedavi merkezlerinin hastalarımıza fazla bir yararı olamayacağı akıldan çıkarılmamalıdır.

Ayrıca bakınız:

Felç (inme, beyin felci, hemipleji)
HTML gömme mevcut değil.

This Post Has 981 Comments

 1. Hocam benim bi tanıdığımın 4 yıl önce beynine pıhtı attı sol tarafına toparladı şimdi 1 hafta oldu bu sefer sağ tarafına ama kalp kriziyle birlikte geldi epilepsi gibi titreyip durmasından ve ciğerine su toplamasından dolayı anjiyo ya ve emara alamadılar 2 gün önce emarda gördüler pıhtıyı yoğun bakımda bekliyoruz şimdi kalbindede pıhtı varmış ama yapılcak bişey yok tehlike arz etmiyo şimdilik dediler ne diyosunuz

 2. Merhaba Hocam,
  Annem 05 Temmuz tarihinde felc geciriyor, gece ozel bir hastanenin acil servisine goturulmus, konusma yetisini kaybetti, ertesi sabah kendisi kalkip yurumesi ve sag parmaklarini hafif kimiltabilir durumda iken, araya hafta sonu girmesi ve astim problemi nedeniyle yogun bakima aldilar, sali gunu yogun bakimdan cikardiklarinda sag parmaklarini hic oynatamama ve sag ayaginda guc kaybi ve disa dogru acilma mevcut. Sizin yurtdisinda oldugunuz soylendi, bu durumda acil tedaviye baslangicin onemli oldugu soyleniyor. Bu hususta bizlere nasil yardimci olunabilir.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 3. Hocam merhaba babam 2 ay önce beyinsapında pıhtı oluşması nedeniyle felç geçirdi hem sağ hemde sol tarafından 45 gün yoğunbakımda kaldı boğazında trakeostomi ve midesinde pac takılı 10 gün önce eve çıktık ama ağzından sıvı gıdalar kullanabiliyor göz işaretleriyle anlaşabiliyoruz bilinci yerinde herşeyi biliyor ama konuşma ve hareket yoktu beş gündür sağ elinin parmaklarını hareket ettiriyor doktorlar tedavisinin olmadığını evde bakım hastası olarak devam edeceğini söylemişlerdi başka tedavisi var mı bize ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler

 4. Sayin hocam annem 66 yasinda 18 gun once yuksek tansiyondan beynin sol tarafina pihti atti beynin 3 te 2sini yoneten damara atmis dediler.ilk 4 bucuk saatte pihti eritici ilac uygulanamadi tansiyonunu kontrol altina alamadiklari icin.beyin hasarinin cok buyuk oldugunu soylediler.2 gun beyin odem yapti ve kafatasindan bi parca alio karnina koydular suan odemin durdugunu soylediler ve geri cekilmesinin bir ayi bulacagi soylendi.dun yogun bakimdan cikardilar fakat annem hala kendinde degil gozlerini acamiyo konusamiyo sanki hep derin uykuda.yogun bakimdan erken ciktigini soyledigimizde burasi bakimevi degil dedi doktor bu sekilde bekliyeceksiniz nezaman kendine gelir bilemeyiz diyor.hocam annemin bidaha ayaga kalmasinin imkansiz oldugunu hatta konusamiyacagini biliyoruz fakat hep boyle kendini bizi bilmeden mi yatacak bilinci yerine gelecekmi?gozlerini acabilecekmi?bide hocam baska bi hastaneye gotursek farkli bi tedavi yaparlarmi faydasi olurmu acaba? Tesekkurler hocam kolay gelsin.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Eğer yoğun bakımdan taburcu edilmişse evde bakım hastası olarak devam etmeniz gerekebilir. Evde, evde bakım hizmetlerini arayın onlar gelip annenizle ilgilenecektir. Öncelikle https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda yatmaya bağlı gelişebilecek sorunları engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor.

 5. Hocam merhaba benim kızkardeşim 17 yasında küçüklükten beri sağ tarafında problem var sağ elini ve ayagın düzgun kullanamıyor kasılmalar oluyor elinde kendi başına yürüyebiliyor ama tam değil düsebiliyor şuan fizik tedavi görüyor ama pek bir gelişme kaydedemedi ne yapmamiz gerekiyor yarcımcı olabilirisiniz

 6. Hocam öncelikle her şeyin para olduğu bu dünyada insanları buradan ücretsiz şekilde yardımcı olduğunuz için Allah sizden razı olsun.Sorum şu. Babam 1 yıl önce çok ağır bir iskemik felç geçirdi.1 ay yoğun bakımda yattı.Şimdi evde yatıyor.Sol kolu çalışmıyor ve konuşması yok.Çok az yürüyebiliyor.
  Bu sorunu çözmek için istanbul da birkaç özel kurumla görüştüm.Ancak hem çok yüksek tedavi ücreti istediler hem de tedavinin başarılı olacağından emin olmadıklarını söylediler.Babam Denizli’de yaşıyor.
  Sevgili hocam bu konuda verebileceğiniz bir öneri var mı?Başarılı sonuç alabileceğimiz , astronomik tedavi ücreti istemeyen bir kurum var mıdır? Saygılar.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Çok yoğundum cevabım gecikti. Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 7. değerli paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim hocam bende kafa travmasına bağlı beyin kanaması geçirdim sol tarafımda kısmi felç var baston yardımı ile kısa mesafe yürüyebiliyorum bende asıl sorun ayak bileğimde ki spastite dışa burkulmaya sebep oluyor bu yüzden afo kullanıyorum ayrıca sol kolumda parmakların içeri kapanmasına ve dirsekten kapanmaya sebep olacak şekilde spastitem var dirseğimi açabiliyorum ancak 3 adım sonra tekrardan kasılıyor devamlı açmayı denediğimde ayak bileğimde ki kasılma artıyor bu yüzden dirseğim için medikal ürün kullanamıyorum da kazanın üzerinden 1 yıl geçti parmaklarımda ki spastite azaldı ancak hala mevcut parmaklarımı açmaya çalışınca kapanıyor benim durumum da neler yapılabilir botoks için bir prof. ile görüştüğümde sen ayağa kalkmışsın ve yürüyebiliyorsun şuan erken diyerek yapmadı ancak parmaklarım ve ayak bileğim tam anlamıyla rahat değil baston yardımıyla 20 adım atmak yürümek değil ki sizin benim durumum için görüşlerinizi merak ediyorum ilginiz içi çok teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Botox hakkında söylenenler çok yanlış olmuş. Sizin daha rahat etmeniz, fonksiyonlarınızı daha iyi yapabilmeniz için çok faydalı olabilir. Özellikle https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 8. Merhaba hocam, babam 53 yaşında 3 ay önce sol kol bileğini 3 yerinde kırdı 1 ay önce alçısı çıktı iyileşmeye başladı iki gün önce de kırık olan kolu aniden uyuşmaya başladı ve diğer uzuvları da uyuştu (kollar bacaklar ve dudak) tansiyonu çıktı hastaneye götürdük kan sulandırıcı verdiler ama şu an kırık olan kolu ve yüzün sol kısmı yarı felçli eski hayatına geri dönebilir mi bu pıhtının tekrarlama riski var mı ya da internetten okuyarak mini inme olarak değerlendirdiğim bu inme daha büyük bi inmenin habercisi midir? Pıhtıya sebep kırık bilek olabilir mi?

   1. Merhaba hocam annem yaklaşık 1 yıldır zor konuşuyor felçli insanlar gibi ağzı kayıyor yemek yemekte zorlanıyor 4 tane nöroloji doktoruna gitti her türlü tetkik yapıldı damarları tıkalı değil tümör durumuda yok.Ancak yeni gittiği bir başka doktor yumuşak dokularına felç geldiğini tedavisi olmadığını sadece ilerlemesini önleyebileceklerini söylemiş. Bu durumla ilgili bana önerebileceğiniz birşey varmı çok çaresiz durumdayım şu anda. Şimdiden teşekkür ederim

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Yeni gittiğiniz doktor bir teşhis koyduğuna göre sizi yönlendirecektir. Geçmiş olsun.

 9. MErhaba hocam ben 17 yasındayım ve işte calışırken aniden felc gecirdim suan ayaklarımı kullanamıyorum ama ayaklarımda acı yanma ve karıncalanma gibi hisler var bunları hıssediyorum ama dokunulduugnda hissedemiyorum ve nöroloji bölümünde kalıyorum emg eeg emar renkli emar kan tahlilleri ter temiz cıkıyor 14 martta oldu bu olay 2018 de 1.5 aydır böle hic bir teşhis konulmuyor neden dolayı böle olmuştur bi bilginiz varsa lütfen dönün bana hoca lütfen yardım edin acaba kemik yada kas erimesinden olmus olabilirmi rica etsem 05530460791 bi mesaj atarsanız cok sevinirim hocam

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Nörolojide bu felcin tanısını koyacaklardır. Bu süreç tamamlansın yine bana yaz. Geçmiş olsun.

 10. Merhaba hocam babam mart 7 de baybast oldu 3 damar değişti durumu iyiydi taburcu oldu sağlıklı bir şekilde eve gitti mayıs 2 de inme geçirdi hastaneye götürdük beyne pirti gelmiş dediler ilaç tedavi yaptılar doktor erken geldiği için kurtuldu dedi durumu iyi dedi bütün fonksyonlari iyi konuşuyor yiyor ruyoyor allah’a şükür ama gündüz farklı gece farkli insan oluyor herseyini üzerinden çıkarıp atıyor bu neden olabilir 3 kişi zor zaptediyoz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Psikiyatriye gösterin. Geçmiş olsun.

 11. Iyi günler hocam geçenlerde babam sol taraf felci geçirdi ve babam şuan çok iyi yemeğini yiyebiliyor konuşması çok güzel sadece sol kolunda denge saglayamiyor ve akciğer kanseri tedavisi sürüyor bu felçten dolayı beyinin üç dört yerinde kan pihtilasmasi varmış hastanede tedavi oluyor beyindeki kan pihtilasmasinin dıger hastalığına bir zararı olurmu bunu öğrenmek ıstiyorum

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Herhangi direkt bir bağlantı yok diye düşünüyorum. Ancakonkoloji uzmanınızın kullandığı ilaçların etkileşimlerine bakması lazım. geçmiş olsun.

 12. Merhaba hocam benim annem yaklaşık 4 sene önce beyin kanaması geçirdi sol tarafına felç vurmuştu ama zamanla ilaçlarla hemen geçti sonra yaklaşık 2 sene önce tekrar beyninde kan pıhtılaşması olmuş damar tıkanmış doktora götürdüğümüzde hemen müdahale etmediler eve getirdik annem daha kötü oldu sonra yoğun bakıma aldılar bu seferde sağ tarafı felç geçirdi şuan tek başına yürüyemiyor oturduğu yerde ayağını rahatlıkla oynatıyor kaldırıyor uzatıyor ama ayağa kalkınca kendini çok fazla kasıyor ayağının içine değilde dışına doğru basıyor geceleri altına kaçırıyor fazlasıyla unutkan ve sanırım psikolojisi bozulmuş bi gülüyor bi ağlıyor bizim için önerebileceğiniz bişey Yok mu ilaç kullanıyor fizik tedaviye de gittik ama hiç bişey yapmadılar doktor beyindeki hücreler ölmüş dedi ama annem gittikçe daha kötüye gidiyor şimdiden allah razı olsun

 13. Hocam kolay gelsin babam 1 mayıs sabahı konuşma ve sağ kol kullanma yetisini kaybetti hemen hastaneye getirdik beyinde 2 adet pıhtı olduğunu söylediler kan sulandırıcı tedavi uygulanıyor 4 sene önce baybas oldu ve şeker tansiyon hastası olay olmadan once surekli kullandigi ekopirini 5 gundur kullanmadığını öğrendik 10 mayıs a randevulu böbrek ameliyatı var ameliyatı olabilirmi ve hastane çıkışında yalova aydın arası yolculuk yapabilir mi sizin durumumuzla igili tavsiyeniz var mı teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu sorulara babanızı takip eden hekimler cevap vermeli. Geçmiş olsun.

 14. Hocam merhabalar,
  Babam 64 yaşında emekli.
  15 gün önce beyin damarında tıkanma sonucu sağ tarafında felç ve yutkunma kaybı yaşadı. Şuan yemek yiyemiyor. Uyku düzeni bozuk. Yutkunma için tedavi yönteminiz nasıl olur? Neler yapabiliriz?

 15. Merhba hocam

  Annem 62 yasinda 6 sene once beyin kanamasi gecirdi sag taraf kismi olarak felcli ama kasilmalar gunden güne artıyor fizik tedevi yilardir uyguluyoruz ama kasilma hic azalmiyo ve cok aci cekiyor nasıl yardımcı olabiliriz teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   KAsılmalar için kasların gevşetilmesi gerekir. Bu kasılmalar egzersizlerle gevşemez. Spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

   1. Hocam kolay gelsin.. babam dün rahatsızlandı aniden konuşma yeteneğini kaybetti ve hastaneye gittik beyinde pıhtı attığı söylenildi ve damar yoluyla bi ilaç verildi 1 saat sonra etkisi olacağı söylendi ve 1 saat sonra konuşmaya başladı herhangi bir fiziksel hareketinde engel yok ayaklarını kollarını kafasını oynayabiliyor. İlaçtan sonra yoğun bakıma alındı ve hala yoğun bakımda kendisi yemeğini yiyebilmiş ve konuşabiliyor herhangi bir kanama olmaması halinde yarın servis odasına çıkabileceğini söylediler. Sizce durumu nasıl herhangi bir tehlike tehdit v.s bişey içeriyormu ? Bize ne önerirsiniz ?

    Not: kalpte pil var ve şeker hastası

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Sizinle e-mail üzerinden yazıştık. Dediğim gibi pıhtının eritilmesi çalışması önemli. Ancak kanama riski ortaya çıkıor ki şu anda sizle haberleştiğimize göre babanızın durumu tekrar kötüledi. Kanama oldu mu bakılması gerekiyor. Geçmiş olsun.

   2. Doktor bey, annem 12 Gündür yoğun bakımda, sabah yatağında bilinçsiz halde buldu. Hemen hastaneye geldiğimizde kalpten pıhtı atıldığını ve damarda tıkanıklık olduğu söylendi, annemin 5 sene önce aortun biri ve bir kapakcığı değişmişti. 3. Gün biraz gözlerinin açmaya başladı bilinçi çok yerinde değildi, 6. Gün uykuya daldı ve suan halen uyuyor. Doktor kan sulandırıcı verdiğimiz için damarda sızma oldu dedi, şuan kan sulandırıcı dozu düşürülüyor fakat doktorda kalpten tekrar pıhtı atabilir diyo ama yapacak bişeyimiz yok diyor. Annem 71 yaşında, yorumunuz için şimdiden teşekkürler

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Öncelikle https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda annenizde yatmaya bağlı gelişebilecek sorunları engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor. Ayrıca https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://www.felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız.

 16. sayın hocam dedemın beynıdee pıhtı attı ve sag tarafı felclı su andayogun bakımdan normal odaya gectık fakat konusamıyor ve ayrıca sag elınıde hareket ettıremıyor ama sag ayagında gelısmeler gozlendı tepkı verıyor sızce konusaama ıyılesebılır mı saygılar

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 17. Merhaba hocam annanem 82 yaşında 54 gün önce beyini pihti attı sol tarafi felcli burundan mama ile besleniyor bilinci yerinde ancak bazi zamanlar söylediğini tekrarliyor geceleri kabus gördüğünu ve uyumak istemedigini söylüyor devamli konuşuyor 1 saniye susmuyor bogazi kuruyor ve biz ağızdan su veremiyoruz 24 saat uyumuyor uyutmuyor cedrina diye bir ilaç veriyoruz geceleri 2 saat uyuyor yine uyanık hepimiz mahvolmus durumdayız ne yapmaliyiz lütfen bize yardımcı olun şimdiden çok teşekkürler.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   İlaçlarını düzenlemek gerekir. El-kol ve bacak hareketleri nasıl? Geçmiş olsun. Göndermiş olduğunuz bu yazınıza bu sorumun cevabını ekleyerek tekrar gönderin lütfen. Geçmiş olsun.
   Bu arada Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 18. merhaba hocam sitede bir hatamı var soru sordum ama soru sayfada görünmüyor

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Sorunuzu cevaplamadan önce görülmez şimdi görülür hale gelmiştir.

 19. hocam merhaba babam yaklaşık 1,5 ay önce kalbi pıhtı attı ve beyinde damar tıkanıklığı yaşadı sol el ve sol kolda güç kaybı ile konuşmada bozukluk var fizik tedaviye başlandı ama bu durum geçici midir kalıcı mıdır doktorlar damarı ilaç ile açacaklarını söylediler ama sizinde değerli fikirlerinizi rica ediyorum

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 20. Merhaba hocam dedem bugun kahvaltidan kalkinca bi kac adim sonra bayginlik gecirdi agzindan kan geldi ambulansla hastaneye goturduk sonrasinda tomografi cekildi ve beynine kan sicradigi soylendi. Sag tarafi felc oldu ve hafiza kaybi yasiyor .. dilinde de morluk var sebebi nedir tesekkurler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yaşla birlikte felç en çok görülen hastalıklardan biridir. Öncelikle https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda annenizde yatmaya bağlı gelişebilecek sorunlaru engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor. Ayrıca https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://www.felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 21. merhaba hocam babam pazar sabah 3 te evde sol tarafında hissizlik ile yere düşüp bayıldı ambulanla hastaneye kaldırdık beyine pıhtı atmış denildi öğleye kadar iyiydi elleri ayaklarında sadece uyuşukluk varsı ama hareket ettirebiliyordu öğle vaktı tekrar ni felç geçirdi konuşamadı ve sol el ayağını hareket ettiremedi doktor hemen yogun bakıma aldı. doktorların dediği ise beyini besleyen damarlardan biri yüzde yüz tıkalı dğeri ise yuzde 70 tıkalı ayrıcada pıhtı oljşmuş şu an babam odada fakat kendinde değil gbi sadece beni çevirin koluma masaj yapın ayrıca midem bulanıyor dyor bıde bazen sayıklıyor sol elini hiç oynatanıyor sol ayakta çok az kımıldama var . biz bingölde yaşıyoruz malatyaya sevk edilecekti fakat malatyadaki doktorlarla görüşünce 3 hafta beklememiz gerektiğini söyledi ameliyat yada anju için
  şimdi hocam benim size sorum bizim bu durumda babamın daha hızlı toparlanabilmesi için yapmamız gereken bir şey var mı yada
  ameliyat yapılmalı önerilerinizi bekliyoeum hocam şimdiden teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda babanızda yatmaya bağlı gelişebilecek sorunlaru engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor. Ayrıca https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://www.felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;
   Geçmiş olsun.

 22. merhaba hocam anneannem 82 yasında ve 1 ay önce kısmi felç geçirdi.Burundan mama ile besleniyor yutkunma yok sol taraf komple felçli doktor ikinci pıhtı atma olasılığı olduğunu söyledi bunun için göbekten iğne yapmaya basladık sorum şu ki anneannem çok huzursuz devamlı ağrıları var geceleri uyumuyor bazen 2 gün uyumuyor 3.gün uyuyor doktor ağrı kesici ya da sakinleştirici bir ilaç vermedi bazen çok mantıklı konuşuyor bazen de hayal aleminde alzhemier başlangıcı olabilir mi ve devamlı içinin yandığını ağızdan su içmek istediğini söylüyor yutkunma fonksiyonları geri gelir mi huzursuzluğu için neler yapmalıyız cevabınız için şimdiden teşekkür ederim saygılar..

 23. hocam merhaba, dedem 82 yaşında. 3 gün önce beynine pıhtı attı, pıhtının sol tarafta ce büyük bi alanda olduğu söyleniyor. 15 dakika içinde mğdahale edildi. şuan yoğun bakımda. solunum cihazına bağlı. bilincinin kapakı olduğunu söylüyorlar. fakat yoğun bskımdaki 2. gün yanına girdiğiğimizde konuşuruken sol bacağını ve kolunu oynatıyor, iki omuzunu da hafifçe düzeltir gibi oynattı. hatta yoğun bakımdaki ilk gün konuştuklarımızdan sonra yüz sekli ağlamaklı oldu. hatta o yüz ifadesinden sonra hemşire hanım ona seslenmeye başladı. fakat bilinci kapalı deniyor. doktır hanım bunları iyileşme belirtisi olarak görmeyin dedi. 14 ay önce sağ tarafına felç gelmişti. fizik tedavinin 1. haftasında kanda enfeksiyon olduğu için ftr yi bırakıp enfeksiyon için tedaviye başlandı. kaldığımız devlet hastanesinde ardından bidaha ftr ye alınmadan taburcu edildi. evde bakımına devam edildi. sağ eli tam olarak fonksiyonlarını yerine getirmiyordu ve konuşması baya düzelmişti. bunun dışında 1989 yılnda kalp krizi de gecirmişti. kan sulandırcı kullanıyordu. internette ilk 4,5 saatte pıhtının alınabileceği ifade ediliyor. bize öyle bir tedavi uygulanmadı. yoğun bakımda beklemeye devam ediyoruz. uyanma ihtimali var mıdır hocam? başka hastane deneyelimmi? bi ümit varmıdır hocam? lütfen yardımınızı bekliyorum.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Dedenizin şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . Özellikle bu yazımın altındaki resimleri çok dikkatli bir şekilde inceleyiniz. İnşallah dedeniz yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 24. Merhaba hocam oğlum mamasını kusmasından dolayı akciğerine kaçtı boğulup 10 dakika kalbi durdu beyni oksijensiz kaldı sonrasında beyin kanaması geçirdi subdural hematom oldu kasımın 9 da şubat ayında gözlerinde şaşı kayma meydana geldi bugün ameliyat oldu ilerde felç olma riski ne derece olabilir baş kısmında iki delik açılıp tahliye yaptılar ne tür riskler vardır hocam teşekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Şu andaki klinik durumuna bağlı. Beyinde oluşan hasarın derecesine bağlı. Yapılacak doğru tedavilere bağlı. Geçmiş olsun.

 25. Hocam merhaba görüyorumki tüm hastalarin ve yakinlarının sorularını cevaplamakta gayret gösteriyorsunuz.Benim annemde 69 yaşında sağ tarafı felç oldu.2 aylık yoğun bakım ve servis’teki tedavilerinden sonra eve getirdik.Annemde gözlemlediğimiz şu,kafasını sağa ve sola sallıyor,felçli olmayan sol ayağını ve elini durmadan sallıyor.etrafa vuruyor.uyardığımız zaman duruyor fakat 1 kaç dakika sonra aynı hareketleri tekrar ediyor.Bu durumun tıptaki adı nedir?Tedavi süreci nasıl olur veya tedavi olduğunda bu durum düzelirmi.komutlarımızı algılıyabiliyor.Fakat tekrar devam ediyor.bu hareketlere.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Annenizin bu durumu ya maladaptif plastisite nedeniyle oluşmuş tur ki bu durum rehabilitasyon sürecinde gerekli tedavilerin uygun şekillerde yapılmaması ile oluşabiliyor. Veya Parkinson gibi başka bir nörolojik hastalık eklenmiş olabilir. Öncelikle nöroloji tarafından değerlendirilmeli. Sonrasında yapacağımız rehabilitasyon çalışmaları ile neler yapılabilir bakmak gerek. https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 26. Hocam merhaba. 3gün önce dayım ın beynine pıhtı attı. Hemen hastaneye gittik kısmı felç geçirdiğini söylediler. En hafifiymiş. Konusma yetisinde degişiklikler var. Tam olarak anlatamıyor herşeyi. Sizce geçicimidir.

 27. HOCAM MERHABA
  HOCAM BEN 1998 DOĞUMLUYUM 14 YAŞINDA BEYİN KANAMASI GEÇİRDİM VE AMELİYAT OLDUM.
  SAĞ TARAFIM FELÇ GEÇİRDİ VE ESKİ FONKSİYONLARINI KAYBETTİ ŞUAN SOLAĞIM AMA SAĞ ELİMİN ESKİSİ GİBİ OLMASINI İSTİYORUM.
  SAĞ ELİMİN AYAĞIMIN PARMAKLARINI SOL TARAFIM GİBİ HIZLI HAREKET ETTİREMİYORUM
  BEN BUNUN DÜZELMESİNİ İSTİYORUM BEYİN KANAMASINDAN SONRA HAYATIM DEĞİŞTİ
  YEMEĞİ SOL ELİMLE YİYORUM SAĞ ELİME ALINCA TİTRİYOR DÖKÜYORUM
  BENDE STRES YAPIYOR BU OLAY
  BUNUN GEÇME OLASILIĞI VAR MI CEVABINIZI BEKLİYORUM HOCAM

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

  2. Hocam cevaplarınız genelde kopyala,yapıştır şeklinde. Okumadan cevap yapıştırılıyor sanırım Hep aynı şeyleri anlatıyorsunuz. Ve sanki sadece merkezinize gelinirse iyileşme olacakmış gibi. Lütfen biraz samimi olur musunuz?

   1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

    Bu soruyu sorduğunuz ve bana açıklama fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Öncelikle çok yanlış düşündüğünüzü ifade etmek isterim. Her mesajı dikkatlice okuyorum ve gereken cevapları veriyorum. Burada elbette kopyalayıp yapıştırdığım cevaplar var. Benzer soruları başka nasıl cevaplamamı istersiniz? Kopyala yapıştır olmasın diye her birini ayrı cümle yapıları ile yeniden mi yazayım? Hastalarımız diğer yorumlara göz gezdirse zaten soru sormak gereksinimini duymayacaklar ancak maalesef okumuyorlar. Ancak şunu iyi bilin ki bana yüzlerce hasta teşekkürlerini sunuyor, onları hiç görmemiş olduğum halde yardımcı olacak çok önemli bilgiler gönderiyorum. Ve bu hastalara gerekmedikçe “biz görelim” de demiyorum. Ülkemizde rehabilitasyon hizmetlerinde ciddi anlamlarda eksik ve yanlışlıklar bulunmakta. Bizim kliniğimizde ülkemizde hiç uygulanmayan ve bazı tedavilerin isimlerini dahi bizim koyduğumuz tedaviler yapılmakta. Yutma rehabilitasyonu ülkemizde bizim dışımızda hemen hiç uygulanmamakta. Robotik rehabilitasyonda ilk Türk malı robotun yapımında danışmanlık yaptım; birçok yerde robotik rehabilitasyon var ancak robotun kullanımının detaylarını inceliklerini bilen yok, yapılan yanlışlıklara inanmak bile zor. Transkranial elektrik stimülasyonu, nörofeedback tedavisi, klasik anlamda zorunlu kullanım tedavisi, dans terapisi, serebral palside özel geliştirdiğimiz fonksiyonel eğitimler, serebral palside seri alçılamalar, felçte yemek yapma aktiviteleri, felçte ve serebral palside müzikoterapi, çok önem arz eden ve hastaların beyin lezyonlarının grafiğini çıkartarak bu lezyonlara yönelik spesifik tedaviler uygulanan kantitatif EEG çalışmaları ülkemizde başka hiçbir yerde uygulanmamaktadır. Bu tedavileri uygulamak için de hastalarımızdan ek hiçbir ücret alınmamaktadır. Umarım açıklayıcı olmuştur.

 28. Sayin Hocam,
  79 yasinda ve yuksek tansiyon gecmisi bulunan babam Ekim 2017′ de kalp ritm bozuklugu ile pihti atmasi kısmi felc gecirdi. Sag taraf hareket kaybi, konusma, mesane-barsak suuru, okuma yazma yetileri gitti.Hastanede ilk 1 ay yatak ici egzersizler ve mesane egzersizi yapildi.Mesane-barsak egzersizine cevap alamadik.1 ayin sonunda ozel hastaneden tip fakultesine gectik. Haftada beş gün düzenli fizik tedaviyle1,5 ayin sonunda babam destekle ayaga kalkip barda yurumeye basladi. Aralik ayi sonunda hastane koridorunda destekle yurume, egzersiz salonunda akimla ve tensle destek, yatak hareketleri, bisiklet, step kullanilarak egzersiz yapildi. Bu arada destekle yurume gerceklesirken mesane barsak,konusmada bir gelisme olmadi.(hadi,yeter,ort,gel,tamam gibi gunde uc dort kelime haric).Ocak 2018 basinda hastanedeyken ikinci pıhtı attı, sah damarlarindan birinin tamamen digerinin kismen tikali oldugunu,pihti attigini soylediler.Kismen tikali damar acildi,digeri tamamen kapali oldugu icin dokunulmadi.Bu ucuncu hastanede Yogun bakim ve 1 hafta gibi kisa bir servis surecinden sonra babami hastanede tutamadık, fizik tedaviyi reddetti, istegi uzerine eve ciktik. Eve gelen bir iki fizyoterapisti reddetti. 10 günlük bir aradan sonra yeni bir fizyoterapistle haftada üç gün prensibiyle 5 seanstir calisiyoruz. Gunde toplam 5 kere spor ayakkabi ile evde koridor yuruyusu yapiyoruz. Bileklik takviyesi ile elin duzgun durusu desteklendi. Kendi gucu ile elini kaldirip tokalasma hareketi yapabiliyor. Sag isaret ve bas parmak ile catali yeni tutmaya basladi.Yataktan henuz kendi basina kalkamiyor.Ancak ev halkinin moral ve destegi ile ev yasantisi ve hareketlerine katilim basladi,torunlarla balon oynama,top atma tutma gibi kisa sureli aktiviteler yapiyor.
  Tamamen yatalak hasta olmadığı için yatak yarası oluşmadı bir kaç hafta önce sırtında kırmızı döküntüler oluştu, dr reçetesiyle kortizonlu krem kullandık. Sırtı azaldı ama bacaklarında başladı aynı döküntüler. Böyle cilt problemleri bu tip hastalarda yaygın mıdır?
  Babam su an hicbir merkeze yatmak ya da tedaviye gitmek istemiyor. Fiziksel gelişme yavaş da olsa var ama tuvalet ihtiyacı ve konuşma alanlarında hiç geişme olmadı. Hocam mesane-barsak rehabilitasyonu ve konusma icin ne onerirsiniz?Ayrica bir iki ay ev motivasyonu sonrasinda klinik-merkezde yapilacak tedavi istiyoruz, ancak babam ev ortamından çıkmak istemiyor. Onu nasıl motive edebiliriz?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Mesane rehabilitasyonu için hastanın mental fonksiyonu üzerinde durmak ve sürekli idrar konusunda hastaya hatırlatma yapmak gerekir. Motivasyon açısından bazı ilaçları kullanması gerekebilir. Bunların başında antidepresanlar ve antipsikotikler gelmektedir. Unutmayınız ki hasta ile ne kadar ilgilenilirse gelişme o oranda artacak, ilgilenmedikçe geriye gidiş olacaktır. Ayrıca https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://www.felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 29. Merhabalar sayın hocam. Babam 85 yaşında ve 23 senedir sağ tarafından kısmi felçli. Sağ kol tutmuyor, ayak hakimiyeti yüzde 50 belki daha da az, ayrıca konuşma da yok. Babam ev içerisinde yürüme esnasında sağ ayak bileği içe doğru çok dönüyor ve ayağın dış yanına basmak zorunda kalıyor. Son zamanlarda ayakta çok sancı oluyor demek ki şimdilerde pek basamıyor. Sağ ayak bileğinin içe doğru dönmesini engelleye bilecek ve yere düz basmasını sağlaya bilecek medikal bir ürüne ihtiyacımız var, bizlere ne tarz bir ürün tavsiye edersiniz acaba. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür eder işlerinizde başarılar dilerim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 30. Merhaba Hocam. Annem 53 yaşında 3 gün önce yüz felci geçirdi. Hastaneye gittik ve ilaçlar verildi. Kortizon ve diğer ilaçları düzenli olarak kullanıyoruz ve masajlarını da düzenli olarak yapıyoruz. Ama ağızdaki kayma hala devam ediyor. Bu normal mi onu sormak istedim.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yüz felci için fizik tedavi uygulamaları da yapılmalı. Geçmiş olsun.

 31. Merhaba Hocam annem 3 gün önce yüz felci geçirdi. 2 gündür verilen kortizon ve diğer ilaçları düzenli olarak kullanıyor ayrıca masajları da sürekli olarak yapıyoruz. Ama ağızdaki kayma devam ediyor. Sizce bu normal mi?
  Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yüz felcinde fizik tedavi uygulamaları da gereklidir. Geçmiş olsun.

 32. Merhaba hocam . Eniştem yaklaşık 3 yıl önce pıhtı atmasından hastaneye kaldırıldı hafıza kaybı ve geçici ve kısmı felç geçirdi düzeldi ve tekrar oldu gene düzeldi ve bu böyle 3 yıl boyunca devam etti ve 3 yılda 10 defa bu sebepten geçici hafıza kaybı ve konuşma bozukluğu yaşadı bir-çok doktora gittik bize söylenen kanının çok katı olduğu bu sebepten pıhtı attığı.Bu sebepten Kalbe bir cihaz takıldı pıhtı atmasını engellemek için fakat gene oldu bize bir yol gösterirseniz çok mutlu oluruz hocam şimdiden teşekkürler.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Kardiyoloji ve nörolojinin yakın takbinde olmalıdır. Geçmiş olsun.

 33. HOCAM iyi aksamlar babam bugün saat 1 civarında araba sürerken felçlik geçirdi beyne kan pıhtısı atmış ve babam baypaslı bir hasta 1:30 da hastaneye kaldırdık ilk müdahalenin ardından saat 3 te inme servisinde bir iğne yapıldı inme indikten sonra 4,5 saat içinde yapılıyormus babamın sol eli ve bacagı hareket etmiyor bakarken de ses verdiğim yerden baska yere bakıyor sağ gözünü tam açamıyor soramıyorum görüyormusum diyede görmese görmüyorum der diyoruz suan yoğun bakımda 24 saat sonra tekrar tomografi cekileceğimsöylendi acaba sol tarafını hissedebilir mi ? Görme ile ilgili bir problem yaşanırmı sizden cevap bekliyorum hocam

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Babanız nasıl?

   1. Merhaba ;
    beyinde ödem oluştu ve ameliyat oldu 21.02.2018 de ilk beyin ameliyatını oldu beyinden kemik alıp karınına koydular. Sonrasın da hastaneden cıkardılar ve eve getirdik ve tabiki felçten sol gözü görmüyor sol kolu ve sol bacağı hareketsiz. Sonrasında babam ateşlendi ve 19.04.208 de beyinde iltihap oluşması sonucu 2.kez beyin ameliyatına alındı . üzerinden bir hafta geçti ve iltihap büyük olduğu için 26.04.2018 de tekrardan 3. beyin ameliyatını oldu.
    Babam açık kalp ameliyatı olmuş , defalarca stent atılmıs en son 2017 yılı mayıs ayında stent atılmıştı ve doktoru bir sac teli inceliğinde açabildiğini daha fazlasını açamadığını söylemişti.
    Babamın düzelme ihtimali nedir ? Fizik tedavi doktoru geliyor hareket yaptıryor artık yavaştan cevap vermeye basladı ne kadar bir düzelme söz konusu olabilir ? sizden cevap bekliyorum kolay gelsin Allaha emanet olun

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
     Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
     https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
     https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
     https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
     https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
     https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
     https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 34. Hocam 34 yaşında bir bayanım 1 hafta önce dışarıda alışverişte iken odaklanma çift görme dilimde uyuşukluk oldu hastaneye gittim çekilen tomografi ve mr sonucu peynin pıhtı attığı söylendi müdahale edildi hafta içi nöroloji ve kardiyoloji poliklinik leine gelmem söylendii.Nitekim yapılan tetkikerimde romatizmal kalp kapağımdan atğı söylendi benim sorum şu inme hastaları gibi vücudum da hiç bir problem yok yürüyor konuşuyor görüyorum çooook şükür tek korkum bir daha tekrar edermi ve bukadar şanslı olmasam ilaç alıyorum ama psikoloim bozuldu hep tekrarlama sından ve hasar bırakmadından korkuyorum

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   KArdiyoloji ile sıkı temasta kalmanız gerekiyor. Geçmiş olsun.

   1. Baş ağrısıyla gittik tansiyonu yüksekti babamın yarım saati buldu dil altı hapı yla bekletildi acilde mr a götürüldü beyin sapı kanama pıhtılaşması dendi babamın o anlarda bilinci hala açıktı anlayabiliyor konuşabiliyordu elimizi sımsıkı sıkabilmişti bu durumda sizce ne yapılmalıydı erken müdahale olarak

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Acil hekimlerinin bileceği durumlar bunlar. Benim branşımla ilgili değil. Geçmiş olsun.

 35. İyi günler hocam. Yardımlarınız İÇİN şimdiden teşekkür ediyorum.

  Hocam eşim 33 yaşında epidural sezaryen ile doğum gerçekleştirdi. Doğumdan 2 gün sonra beyin kanaması geçirdi. Beyin kanaması olduğunda yanında olduğumuz için hemen ambulans ile hastaneye götürdük ve ameliyat oldu. Şu an ameliyat dan sonra 50 gün geçti kanama beynin sol tarafında oldu vücudunun sol tarafında güç var ancak kasılmalar var. Yürüyebiliyor, yemek yiyebiliyor, bilinç yerinde , fizik tedavi alıyor. Gözleri ikisi ile birlikte bakınca çift görüyor. Sol kol ve bacak da kasılmalar var bu kasılmalar daha sonra açılır mı. Ağızının sol tarafı dahi uyuşuk durumda bu durumlar düzelir mi . Düzelirse ne kadar sürer.

  Teşekkür ederim…..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Kasılmaların geçme ihtimali az ancak çoğalması daha mümkündür. Bu kasılmalar için toksin tedavileri gerekebilir. https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2/ sayfasındaki yazımı dikkatlice inceleyin. geçmiş olsun.

 36. Merhaba hocam babanem dört gün önce tansiyon sonucu hastaneye kaldırdık beynine pıhtı atmış el ve ayakları tutuyor gayet güzel hareket ettiriyor konuşması normal fakat yürüyemiyor bir düzelme olurmu tekrar yürümeye başlayabilir mi şimdiden teşekkürler cevabınız için

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 37. Merhaba hocam. 16.12.2017 tarihinde Eşim yüksekten düşerek omurilik te kırıkları vardı ameliyatı 9 saat sürdü. gırtlak ameliyatı 7 saat. boyun omurilik c4 c5 c7 ameliyatı 2 saat sürdü .kararda c5-6N hasta ömür boyu trakeostamiden 02 kullanması gerektiğini beyan etmiş artık yoğun bakımda yapılacak bir şey yok hastanızı eve çıkarın diyorlar bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumda evde bakım hizmetleri ile temasa geçmenizi öneririm. Geçmiş olsun.

 38. Merhaba hocam annem bir hafta önce beynin sol tarafında felçl geçir sağ tarafı kample felç olmuş doktorlar bir haftadır solunum cihazına bağlamış lar bunun için ne yapmalız bide fizik tedavi ile annem tekrar konuşa bilecek mi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda annenizde yatmaya bağlı gelişebilecek sorunlaru engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor. Ayrıca https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://www.felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 39. Merhabalar,
  1 yaşında sol hemiparezili bir oğlum var.7,5 aylıkken emar çekildi ve sağ parietal lobta doku hasarı olduğu söylendi. Hamileliğimde herhangi bir sorun yaşamadım eşimle akrabalığımız yok. Bebeğimiz 41. Haftada doğdu ve mekonyumlu doğdu.1 gece yoğun bakımda kaldı.biz beyindeki hasarın bu sırada olduğunu düşünüyoruz ama net birşey söylenmiyor malesef. Fizik tedavi görüyoruz.
  7,5 aylıkken desteksiz oturdu.
  11,5 aylıkken desteksiz sırtustunden oturma pozisyonuna geçmeye başladı.
  Emekleme yok. Çok az sürünme var.henüz bi yerden tutunup kendisi kalkamıyor. Sıralamıyor. Biz elinden tutunca yapıyor.Yürümeye çok hevesli elinden tuttuğumuzda koşarcasına yürümek istiyor.
  Benim size sorularım şöyle;
  Sol tarafına nasıl daha fazla farkındalık saglayabilirim beş aydır fizik tedavi görüyoruz ama hala sol el yumruk ve kesinlikle kullanmak istemiyor.Ayakta aynı şekilde kasılma var.toksin uygulamasını kaç yaşında öneriyorsunuz
  Bu uzun bi süreç biliyoruz fakat belirsizlikte sözkonusu bu tip hastalıklarda zeka geriliği öğrenme bozukluğu konuşma bozukluğu gibi yan etkilerde oluyormuş.biz bunların hangisini yaşayacağmızı bilemiyoruz.
  Bebeğimizin algısının iyi olduğunu düşünüyoruz. anne babayı annaneyi dedeyi tanıyor yabancıları ayırt ediyor, etrafını çok dikkatli izliyor,tepkileri göz teması yerinde fakat çok sinirli ve son bir aydır istemediği birşey olunca sert bir şekilde kafasına vuruyor ve başını sallıyor..çok sinirli olduğundan bazen iletişime geçmek zor oluyor birlikte oyun oynamayı kabul etmiyor herşeyi atıyor.. .ayrıca sadece iki kelime söylüyor dede,anne.. motor gelişimi olarak yaşıtlarından geride ..zihinsel olarakta sanki geri atıyor gibi..
  Sizin de fikrinizi almak istiyorum yardımınız için teşekkürler..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Böyle bir çocuğun ailesiyle görüşmem önemlidir. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Bu uygulamaya 18 aylıkken ve çocuk en az 10 kg olunca başlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 40. Hocam merhaba annemin kalbinde ritim bozukluğundan dolayı beyin sapına pıhtı göndermiş, yutma yetisi yok ,bilinç yerinde değil deniliyor(ben yanına girdiğimde göz kapakları ile ileşim kurdum ve sol ayağını oynattı) ateş olmuş bir ara şuan yokmuş , 4 gündür yoğun bakımda, biz ilk 4 saatte verilen kanı hızlandırıcı ilacı verdirmedik; 67 yaşında ve 40 kilo aynı zamanda atrik romatizma hastası olduğu İçin, solunumunu %50 kendisi %50 destek ile yapıyor annemin iyileşme ihtimali varmı bundan sonra iyi ve kötü neler ile karşılaşabiliriz doktorlar yeterli ve düzgün açıklama yapmıyor lütfen yardım edin şimdiden teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Annenizin şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri, kardiyologlar ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . Özellikle bu yazımın altındaki resimleri çok dikkatli bir şekilde inceleyiniz. İnşallah anneniz yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 41. Hocam abim 28 yaşında beyin kanaması geçirdi, hemen fark edip yarım saat içinde ambulansa haber verdik ve hastaneye geldik. Çekilen filmlerde bir problem bulunamadı. Bugün beyin anjiyografisi yapılacak. Sağ bacağında his kaybı var, bu his kaybının tamamen iyileşmesi mümkün mü?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Çok yoğun olduğumdan cevabm gecikti. Abiniz nasıl oldu?

 42. Merhaba, annemi geçen hafta sol elinde ve yüzünün sol tarafında uyuşukluk şikayeti ile acil servise götürdük. Çekilen mr sonucu beyin damarında tıkanıklık tespit edildi ve iskemik ine tanısı ile nöroloji bölümüne yatırıldı. 3 gün sonra hastaneden taburcu edildi, kalıcı neredeyse hiçbir hasarı yok. Ancak yüzündeki ve elindeki uyuşukluk devam ediyormuş. Bu durumda onu tekrar olacak diye korkutuyormuş. Benim sorum bu uyuşma ne kadar daha sürer bu süreçte bizim ve kendisinin nelere dikkat etmemiz gerekir.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Felç geçirmiş birinde yeniden felç geçirme olasılığı hiç felç geçirmemiş birine göre daha yüksek orandadır. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun. Uyuşukluğun zamanla azalması beklenir. Bunun için bazı ilaçlar da kullanılabilir. Geçmiş olsun.

 43. doğum kontrol hapına bağlı beynimin sağ talamus vaskülit nedeniyle felç geçirdim.altta yatan hiç bir hastalığım yok ilacın yn etkisi sonucu bu duumu yaşıyorum. kortizon kullanıyrum 15 ay oldu. dah eski halime gelemedim. 1 yıl fzik tedvi gördüm.tamamen iyileşirmiyim. b beyindeki vaskülite bağlı tıkann damar açılırmı. yaşım 31 şiddetli kasılmalardan sol tarafımı rahat kullanamıyorum. raht yüremiyorum. iyileşirmiyim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Tam olarak iyileşme şansı az ancak yapılacak tedavilerle tatmin edici sonuçlar oluşabilir. Ancak bu durum da muayene ile belirlenebilir. Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 44. Hocam benim benim babam 62 yaşında akciğer kanseri ameliyat oldu kemoterapi radyoterepi fizik tedaviler gördü ama malesef son durumu omuriliğe tamamen yayılmış durumda ve felçli belinden aşağısı tutmuyor. Son kontrölde bundan sonra yapılcak bişey kalmadığı hastalığın tedaviden önde gittiği ve bizi daha zor günler beklediği söylendi. Şu an morali yüksek ağrısı yok durumuna alışmaya çalışıyor fakat kasılmaları çok fazla bundan sonrası için ne yapabilirim evlat olarak elimden bişey gelmiyor yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Kasılmalar için çeşitli ilaçlar içebilir, toksin enjeksiyonları yapılabilir. Böylece rahatlama sağlanabilir. https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2/ adresindeki yazımdan yararlanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   1. Hocam benim annem beyin felci geçirdi bir hafta hastanede yatti ve taburcu oldu simdi bügün itibari ile 12 gün oldu eve geleli ama bugün sabahdan beri uyuyor hic kalkmiyor su veriyoruz agzinda tutuyor yutmuyor bugüne kadar cok iyi idi bugün tekrar durumu kötüye gitmeye basladi birde geceleri uyumuyor doktoru uyumasi icin ilac vermis unutmadan annem bel ameliyati oldu 07.2017 de 01.2018 beyin felci gecirdi ne tavsiye edersiniz. Bilgileriniz icin cok tesekkür ederim. Kamber Atabas

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Çok yoğun olduğumdan cevabım gecikti. Annenizin durumu nasıl oldu?

 45. Sayın hocalarım 3 gun önce yüksek diyabetten dolayı beyin damarının tıkaması 30 dakikada hastaneye götürüldü. Acilde yapılan müdahale damardan serum türü bir sıvı verdiler ve açılmadı ve damardan girilerek açıldığını bildirdiler. Ama sağ tarafında her hangi bir his yok nezaman düzelme görülebilir konuşması da yok.yaş 59 erkek bugüne kadar her hangi bir tedavi görmemiştir.teşekkür ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti.
   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 46. Hocam merhabalar babam 1gün önce karotis şah damarı ameliyatı oldu ameliyat sonrasında Sol kol güç kaybı felç meydana geldi tedavisi mümkünmü doktorlar açılır yada açılmaz bilinmez diyor çok çaresiziz yardımcı olur musunz?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında idim cevabım gecikti. Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 47. Hocam şimdiden değerli vaktinizi aldığım için kusuruma bakmayın. Annem 64 yaşında baş ağrısı ve üşüme üzerine 15 -20 dakika uyumuş sonra uyandırılmaya çalışmış uyanamamış, hastahaneye getirmişler beynin merkezinde damar tıkanmış müdahale edemiyorlar ilaçla açmaya çalışacaklarını söylediler 3 gün oldu yoğun bakımda ilk hafta çok önemli diyor doktor bekleyeceğiz ve hastahaneye kaldırılırken solunumunu etkilemiş tıkanıklık, şuan solunum normale döndü , yanına girdiğimizde hareket ediyor ellerini , bacaklarını, başını, yüz mimiklerini hareket ettiriyor bunlar normal mi ? İleşme süreci ne kadar olur ? İleşme imkanı var mı ? İleşirse ne gibi sorunlar bizi bekliyor? Şimdiden çok teşekkür ediyorum. Çok sağolun.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Annenizin şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: https://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . Özellikle bu yazımın altındaki resimleri çok dikkatli bir şekilde inceleyiniz. İnşallah anneniz yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 48. Merhaba Hocam iyi günler babam 45 yaşında kanser hastası bundan 4 yıl önce 3.dereceden akciğer kanseri teşhisi konuldu akciğer kanserini yendi sonra yendikten 6 ay sonra beyne metastas yaptı 2 si büyük birkaç tane tümör var beyninde zamanla eli ayağı zor tutmaya,konuştuklarında anlaşılmama başladı.Bundan 1 ay önce beyne pıhtı atmış sağ tarafına felç indi ve konuşma yetisini kaybetti ama erken müdahale olduğu için kendine geldi yine sağ tarafı zor tutuyordu ama düzelmişti doktorlar 1 hafta sonra eve gidebilir demiş evde 2 3 gün sonra 2.pıhtı attı bu sefer yine sağ tarafına felç indi ve konuşamıyor ama artık bizi de tanımıyor doktorlar yapabileceğimiz bir şey yok dedi beyinde tümör olduğu için eve gönderdiler bir de sağ el ve ayaklarını oynatıyor çok yavaşta olsa fizik tedavi ile bu düzelebilirmiş benim merak ettiğim konu şu artık konuşamıycak mı bu arada bir kaç kelime söyleyebiliyor ve konuşmasının yanında bizi hiç hatırlamayacak mı cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumarda elden geldiğince rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek lazım. Size yakın bir yerde böyle bir tedaviye devam edebilirsiniz. Lezyonun ağırlığına göre değişmekle beraber iyileşme sürecektir. Geçmiş olsun.

 49. Merhaba hocam benim kayın biraderim 3 yıl once beyne pihti attı sol tarafını hareket ettiremedi konuşamadı hastaneye cabuk vardık hemen iyileşti 3 yıl sonra şimdi yine öyle oldu fakat konuşuyor yürüyor fakat her iki gözünde sol tarafları görmüyor gören kısımlarda bazen bulanık bazen net görüyormuş dün 5 dakikalığına gözü tamamen açılmış vücut sıcaklığı hareketleri eski haline gelmiş fakat yine kapanmış 2 hafta oldu hastaneden çıkalı eski haline dönme ihtimali varmi ilaçlar zamanla iyi gelirmi yada pihti acilirmi erirmi lütfen cevaplarsanız sevinirim sagolun iyi günler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   İyileşme en az 2 yıl boyunca devam edecektir ancak en büyük iyileşme ilk 3- ayda olur. Geçmiş olsun.

 50. HOCAM annem yaklaşık 10 gün önce yüksek tansiyona bağlı beyin damarlarına pıhtı attı hızlı bir şekilde hastaneye yetiştirdik yapılan işlemde damar açıldı yoğun bakıma alındı 4 gün orda kaldı şimdi serviste sol gözü kapalı açamıyor yutma özelliği yok eller ayaklarını kullana biliyor herşeyide hatırlıyor benim size sorum HOCAM yemek yiye bilicekmi ve 2 gün içinde çıkartıcaklarını söyledi doktorlar evde bakılacak ne yapmamız gerekiyor HOCAM çok teşekkür ederim hocam saygılarımla

Bir cevap yazın

 

KAPAT