Yürüme Analizi

Home/TEDAVİLER/Yürüme Analizi
Yürüme Analizi 2016-12-23T00:14:45+00:00

Yürüme bir yerden bir yere gidebilmek amacıyla gövdenin iki ayak üzerinde dik olarak ilerletilmesidir. Yürüme çok karmaşık olan hareketler zincirinden oluşur. Yürüyebilmek için bacaklarda bir dizi hareketler oluşmaktadır ve bu hareketler sürekli tekrarlanmaktadır. Belli aralıklarla aynı biçimde yinelenen olayları kapsayan bu hareketlere “yürüme siklusu” denir.

Yürüme analizi yürümenin nasıl olduğuna dair yapılan tüm çalışmaları içerir. Öncelikle, hasta yürürken hekim bu yürümeyi gözle yapılan muayene ile inceler. Sonradan çeşitli aletler ve bilgisayar yardımıyla yürüme, vücut hareketleri, vücut mekaniği ve ilgili kasların aktiviteleri kayıt edilir. Böylece yürüme fonksiyonu objektif ve sayısal olarak değerlendirilir ve yorumlanır. Yürüme fonksiyonunu sayısal olarak ortaya koymak önemlidir. Böylece hastanın yürümesinin istendiği zaman yeniden değerlendirilmesi, yapılmış olan tedavilerin takibi olanaklı olur.
Yürüme analizi gözle bakarak ve hastanın yürüyüşünün videoya çekilmesi ile yapılır. Daha detaylı incelemelerde hastanın gövdesinde uygun noktalara bağlanan işaret yansıtıcılarla yürüyüş verileri bilgisayara aktarılır. Bunlara ek olarak hastanın kaslarının kasılma oranlarını görebilmek için dinamik EMG ölçümleri de yapılır.
Aşağıda Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı ve İzmit Rehabilitasyon Merkezi (İREM) de bulunan yürüme analizi laboratuarından elde edilmiş bazı verileri görebilirsiniz.
Hastalarımızın yürüme analizi çıktısından bir örnek

 

182 Comments

 1. Gulcin Akbulut 31 Ekim 2018 at 13:09 - Reply

  hocam , kol felcli hastaya ,sadece parmaklarini kipirdatabiliyor, merkezinizde kol robotu var midir? nasil bir tedavi uyguluyorsunuz ?

 2. gülşen 13 Eylül 2018 at 10:03 - Reply

  merhaba hocam.
  oğlum ıkı yasında ve parmak ucunda yürüyor.17 aylıkken yürümeye başladı. su an parmak ucunda cok güzel yürüyor ve koşuyor yani hızlı adımlarla koşarcasına yürüyor. ortopedi doktoruna götürdük ve aşil tendon kısalığı olduğunu ve botoks tedavisi vereceğini söyledi. bu okonuda yardım cı olmanızı rica ediyorum.
  iyi çalışmalar

 3. Haline 20 Ağustos 2018 at 01:46 - Reply

  Hocam meraba benim 2.5 yasinda bi kizim var kaval kemiginin alt tarafi kirildi ve 5 hafta ayagi alcida kaldi alci cikti cok sukur ama ayaginin acidigini soyluyor ve ustune basamiyor ne yapmam gerekir yada ne ile ilgisi olabilir alci cikali 1 hafta olacak

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 20 Ağustos 2018 at 19:26 - Reply

   Sizi takip etmiş olan hekiminize danışın lütfen. Geçmiş olsun.

 4. hafize 28 Temmuz 2018 at 22:19 - Reply

  merhaba
  9.bucuk aylik kizim war. 8 aylik desteksiz oturmaya basladi.8 aylik yurutece koymaya basladim fakat yere basmadi.elle tuttugumuzda da ayaklarini yukari çekiyor. 1 2 adim atiyor ama bedenini dik konuma getirmeden agirligini biz tasir durumdayken hawadan atiyor adimlari. birkac gundur yurutecde bacaklariyla kendini geriye iterek geri geri gidiyor.bacaklariyla itme eylemi war fakat dik konuma getirdigimizde bedenini bacakalriyla taşımıyor oturma konumuna getiriyor.oturmasinda donmesinde sıkinti yok.dönerek odayı dolasabiliyor.2 adir anne baba gel gel diyor
  sizce bir sorun varmidir? imdiden tesekkurler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Temmuz 2018 at 14:16 - Reply

   Yürüteç için neden acele ediyorsunuz? Çocuğun yürüme yaşı 12 aylık sonrasıdır. Gelişiminde başka bir sorun yoksa problem yoktur denebilir. Ancak tabii ki bu kadarcık bilgiye dayanarak konuşuyorum. Bir endişeniz varsa nuayene çok önemlidir.

 5. Emel 28 Haziran 2018 at 21:38 - Reply

  Hocam iyi akşamlar.. Oğlum 3.5 yaşında 32 haftalık üçüz eşi olarak doğdu. 20 gün küvezde kaldı. Geçen yıl kaslarında gevşeklik olduğunu düşündüğüm için doktora götürdüm. Hipermobilite sendromu olduğu zamanla toparlayacağı söylendi ancak oğlum hala parmak ucunda yürüyor. Yürürken zaman zaman düşmeler oluyor. Bu sıralar bacaklarının ağrıdığını söylüyor. Geceleri uyumaya çalışırken bacaklarını yatağının yanlarına sık sık vuruyor. Ben bunları anlamlandıramıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 6. Elif 28 Haziran 2018 at 19:54 - Reply

  Merhaba hocam 5,5 yaşındaki oğlum bir kadın gibi poposunu kıvıra kıvıra yürüyor.bu acaba ortopedik bir sorun olabilir mi yoksa psikoloğa mı götürmeliyim bu durum eşim ve bende büyük kaygı oluşturdu, teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Temmuz 2018 at 12:12 - Reply

   Öncelikle kalça çıkığı var mı yok mu değerlendirmek lazım. Geçmiş olsun.

 7. Zehra GARİP 18 Haziran 2018 at 18:58 - Reply

  Hocam merhaba 17 aylık bir oglum halat yürürken diz kapağından aşağısını açık dışa doğru basıyor düz durdugundada bacaklarının dizden aşağısı açık kalıyor kendiliğinden düzelirmi yoksa ortaladı doktoruna gostermelimiyim yardımlarınızı bekliyorum

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2018 at 11:32 - Reply

   Bizler veya ortopedinin görmesi iyi olacaktır. Geçmiş olsun.

 8. Nur 1 Mayıs 2018 at 03:21 - Reply

  Merhabalar hocam 4 yıl önce L1 veL2 kemik kırıgı yuzunden belime 10 tane pilatin takıldı ve ayagımda topallama vardı kasların acılması gerektigi soylenildi fakat topallama hala gecmedi ne yapmam gerekir

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Mayıs 2018 at 17:53 - Reply

   Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir. Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilirsniz. http://www.felc-romatizma.com/omurilik-felci ve http://www.felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

 9. Aleyna 29 Nisan 2018 at 21:38 - Reply

  Hocam merhaba abim ağaçtan düştü ve 2.5 yıldır yürüyemiyor ve doktorlar artık yürüyemezsin dedi omurilikte kopma var sinirler kopmuş hiç mi tedavi ne biliyim umut yok

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Nisan 2018 at 15:13 - Reply

   Omurilik yaralanmasında 2.5 yıl olmasına rağmen bacaklarda istemli hareket yoksa geri dönüş hemen hemen olanaksızdır. Abinizde mesane fonksiyonlarını korumak önemlidir çünkü hayati öneme haizdir. Yakında benim danışmanı olduğum ekip giyilip yürüme sağlayan robotları piyasaya süreceklerdir. Şu anda bu abiniz için önemli olacaktır. Geçmiş olsun.

 10. İsmail can 18 Mart 2018 at 13:23 - Reply

  Hocam merhabalar 3 yaşında bir oğlum var evde kayıp sağ bacağının üstüne düştü ve kaval kemiğinde kırık oluştu 3 hafta alçıda kaldı. Doktorumuzun söylediği hiçbir sorunun kalmadığı zamanla yürüycek dedi. 10 gün sonra çocuk ufak ufak yürümeye başladı ama yürüyüş ve denge bozukluğu ve aksamalar var bunun için ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Mart 2018 at 12:56 - Reply

   Rehabilitasyon görmesi yararlı olacaktır. Kısa sürede normale döneceğini düşünüyorum. Geçmiş olsun.

   • Reyhan 12 Nisan 2018 at 21:43 - Reply

    Hocam mrb benim 2.5 yaşında bi kizim var hipoplastik sol kalp hastası ve 2 defa açık kalp ameliyati oldu şu an 12 kilo boyu 90 kizim emekliyor tutunarak kalkıyor koltuklara inip çıkıyor kısa mesafede evde 5 veya 6 adım yürüyor dışarda yürüyor ama ben yanında gidersem olmadimi fark edince gitmiyor ünv kontrollere götürdük gelişim geriliği var dediler yaşıtlarından 2 ay ilgilen yurumesse getir fizik tedavi alsin dediler benden bağımsız ve evin içinde kalkıp yuŕumuyor sizce hocam piskolojikmi fizikselmi sıkıntısı goŕusleriniz nelerdir ne yapmamiz gerek yardımcı olur bilgi verirseniz sevinirim tşk

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 15 Nisan 2018 at 16:34 - Reply

     Gelişme geriliğinde öncelikle geçirdiği bu merhaleler esnasında beyin oksijensiz kaldı mı buna bakmak gerekir. Muayene ile anlamak çoğu zaman mümkündür. Yolunuz düşerse göreyim bebeğinizi.Geçmiş olsun.

 11. çağlar 1 Mart 2018 at 12:48 - Reply

  Hocam ben birşey sormak istiyorum,annem 68 yaşında.5-6 yıldır romatoid aktrit hastası.bir süredir de skolyoz tespit edildi.yürümesi iyice bozuldu hem düz hem dik bir şekile yürüyemediği gibi çok kısa mesafelerde bile yoruluyor.ne yapmamız gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Mart 2018 at 14:07 - Reply

   Öncelikle RA’nın iyi bir tedavisi gerekiyor. Postür değerlendirmesini yapıp potür düzeltici rehabilitasyon uygulamaları önemli. Geçmiş olsun.

 12. çağlar 1 Mart 2018 at 12:48 - Reply

  Hocam ben birşey sormak istiyorum,annem 68 yaşında.5-6 yıldır romatoid aktrit hastası.bir süredir de skolyoz tespit edildi.yürümesi iyice bozuldu hem düz hem dik bir şekile yürüyemediği gibi çok kısa mesafelerde bile yoruluyor.ne yapmamız gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Mart 2018 at 14:08 - Reply

   Öncelikle RA’nın iyi bir tedavisi gerekiyor. Postür değerlendirmesini yapıp potür düzeltici rehabilitasyon uygulamaları önemli. Geçmiş olsun.

 13. çağlar 1 Mart 2018 at 12:48 - Reply

  Hocam ben birşey sormak istiyorum,annem 68 yaşında.5-6 yıldır romatoid aktrit hastası.bir süredir de skolyoz tespit edildi.yürümesi iyice bozuldu hem düz hem dik bir şekile yürüyemediği gibi çok kısa mesafelerde bile yoruluyor.ne yapmamız gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Mart 2018 at 13:29 - Reply

   Öncelikle romatoid artrit tedavisinin çok iyi yapılması gerekir. Postür analizi yapıp postüral rehabilitasyon çalışmaları faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Geçmiş olsun.

 14. Ebru 23 Şubat 2018 at 12:59 - Reply

  Selam hocam benim 34 yaşında abim var . Dokuz aylık havale geçirme sonucu o zamanların dr deyimiyle beynin br damarı emir vermiyor demişler ve suan yürüme engelli koltuk değneğiyle yürüyor ancak. Şu an için ona uygun bi tedavi yöntemi varmidir .bilgi verirseniz seviniriz. İki kez ameliyat oldu küçükken .bu arada.

 15. Hakn 21 Şubat 2018 at 17:16 - Reply

  Hocam 4.5 yaşında oğlum makas yürüyüşü teşhisi kondu şuan da mr için günümüzü bekliyoruz .çocuk yürürken ve koşarken ayakları birbirine çarpıyor.daha doğrusu dizleri çarpıyor.ama hafızasında konuşmasında el becerisinde bi sorun yok mükemmel bir hafızası var herşeyi aklında tutabiliyor.alfabe rakamlar renkler film kahramanlarının adi şarkılar vb. .sorum suki ortopedi doktoru cp olabilir dedi ..denge sorunumuz var bide yürüyüş bozukluğu boyle bir teşhis mümkün mu teşekkürler simdiden cevabınız için

 16. Ece 1 Şubat 2018 at 02:07 - Reply

  Merhaba kızım 3 yaşında ve pitt hopkins sendrome tanısı kondu yürüyemiyor konuşamıyor genetik dr eğitimler sonuç vermiyosa çokta birşey beklemeyin dedi istanbuldayız eğer sizin uzmanlığına girerse birde size getirmek isterim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Şubat 2018 at 11:06 - Reply

   Bu sendromdaki bir çocuğumuzu pediatrik nörolog takip etmeli. Geçmiş olsun.

 17. emili 14 Ocak 2018 at 23:12 - Reply

  merhaba hocam. 2 yasindaki erkek cocugun sol ayakta serebral felc dediler , sol ayagini yuruyunce iceri atiyor ve ayagini tasiyor. botoks yapilacaksa acaba fiyati ne ve eger ameliuat gerekirse yaklasik bunlarin fiyatini soyliebilirmisiniz. cocuk burda degil yurt disinda . eger uygun olursa buraya getirecez

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 22 Ocak 2018 at 13:20 - Reply

   0-5303711855’den bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   • Banu 23 Temmuz 2018 at 22:24 - Reply

    Hocam 9 yaşında oğlum var. Ayakları dışa doğru basıyor, önce Bunu sorun olarak düşünmedik babası da aynı şekilde yürüyor ona çekmiş dediler. Ama artık çok belirgin dikkat çekiyor. Bu yaştan sonra tedavi edilebilir ve düzelebilir mi?

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Temmuz 2018 at 14:24 - Reply

     Yapısal olabilir. Kalçalar ile ilgili sorun olabilir. Bazı bacak ön kemiklerinde dışa dönüklük olabilir. Geçmiş olsun.

 18. Elvin durmaz 4 Ocak 2018 at 21:11 - Reply

  Hocam selamlar benim 3 bucuk yasinda kzim var egg temiz emarinda cok hafif bir bulgu var nöroloji prof burak tatliya gittik cocgunuzda sadece grobal gerilik var dedi
  Emekliyor yerden kalkiyor kendi basina tutunarak istedigini yapiyor duzgun oturuyor eğilip kalkiyor uzaniyor siraliyor elinden tutunca yuruyor ama tek basina yuruyemiyor sol ayagi ice dönük fizik aliyoruz ama hep ayni ne yapicaz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Ocak 2018 at 10:21 - Reply

   Önce tanıyı doğru koymak gerekir. Böyle bir çocuğun ailesiyle görüşmem önemlidir. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Geçmiş olsun.

 19. Üzeyir koca 26 Kasım 2017 at 22:52 - Reply

  Merhaba hocam kolay gelsin kızım var 4 yaşında sp teşhisi konuldu tüm detaylı teshisleri yapıldı sadece sağ ayakta diğerine göre fazla imaj şartı ile motor geriliği denildi öğreneli sp li olduğunu 5 ay gibi kısa zaman oldu önceleri hiç bağımsız kalkamiyör yuruyemiyordu şimdi kalkıyor sizleri dışa doğru kırıyor ister istemez parmak ucu ile yirmi değil de o şekil yürüyor diye düşünüyoruz ameliyatın erken olduğunu sizin bazı video yada yazilarinizdan etkilendim Botoks yaptırmayı düşünüyoruz muayene ve Botoks için kocaeli iline gelmeyi düşünüyoruz ne kadar bir sürede yapılır film çekiliyor arastirdigim kadariyla şimdiden vereceginiz cvp için tskler saygilarimla iyi çalışmalar dilerim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Aralık 2017 at 17:53 - Reply

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Elbete bu çocuğumuzda botox tedavisinin yapılması gerekiyor diye düşnüyorum. Ancak elbette muayene bulguları önemlidir. Botox uygulaması belirli aralıklarla ve belirli zamanlarda yapılıyor. Sekreterimden detaylı bilgi alabilirsiniz. http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2/ adresindeki yazım önemlidir. Geçmiş olsun.

 20. Melek 25 Kasım 2017 at 21:39 - Reply

  Merhaba hocam ben 22 yasindayim küçüklükten düzgün yuruyemiyorum sağ ayağımı iceri basıyorum. Düzgün yürümek için sürekli yürümeme dikkat etmem lazım . Alışkanlıktan olabilirmiş ayağımı iceri basma bide çok yürüyüp yoruldugum zaman ayağım bir birine dolaşıyor . Kendim fark etmiyorum ama beni gorenler az topalladigimida söylüyorlar. Uzaktan beni gören yurumemden beni taniyabiliyorlar. Alışkanlık olabilirmi. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Aralık 2017 at 17:57 - Reply

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Muayene ile anlaşılır. Yolunuz düşerse göreyim. Geçmiş olsun.

 21. Ege 15 Kasım 2017 at 23:18 - Reply

  Merhaba hocam 20 aylik oglum var daha bireysel olarak yürüyemiyor sag elinden tutunca akici bi sekilde yuruyebiliyor ama sol elinden tutunca cocuk sanki yurumeyi bilmiyormus gbi zorlaniyor adim atamiyor dengesini saglayamiyor nedeni ne olabilir tesekurler iyi calismalar

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Aralık 2017 at 19:13 - Reply

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti.
   Gelişme geriliği olduğu muhakkak. Neye bağlı olduğu muayene ile büyük ihtimalle belli olur. Öncelikle tanının konması gerekir. Geçmiş olsun.

 22. Gulcan 13 Kasım 2017 at 12:06 - Reply

  Hocam merhaba benim kızım 15aylik eklem gevşekliği denildi emekleme döneminde sürünerek koltuğa tutunup kalkarak sıralıyor ama elimi bırakıp yürümüyor sürekli iki elinden tutup yürümek istiyor bazı egzersiz verdi fizik tedavi ama yapmıyor sıkılıyor nasıl gecirmeliyim nezaman yürür yada yururmu

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Aralık 2017 at 19:19 - Reply

   Öncelikle hastalığını anlamak lazım. Sonrasında bunların cevabı verilebilir. Geçmiş olsun.

 23. Mürvet 18 Ekim 2017 at 02:54 - Reply

  Merhaba hocam ben 2 yasında kalça çıkıklığı ameliyatı geçirdim estetik şeklinde suan 31 yaşındayım sükür bir problem YÖK gibi sadece cok yol yürüdüğümde bacağımda kasma oluyor birde bazen ağrılarım oluyor.ben aletli pilates yapmak istiyorum acaba zararı olur mu yada yapmam benim için iyi bir seymidir rica edicem bu konuda beni bilgilendirirmisiniz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Ekim 2017 at 13:35 - Reply

   Durumunuzu anlamak için muayene gerekiyor. Belki bazı grafiler çektirmek lazım olabilir. Geçmiş olsun.

 24. İlknur 29 Eylül 2017 at 20:03 - Reply

  Hocam selamlar.1 yaşında iken çift taraflı kalça çıkığı tespit edilmiş. Ve toplamda 11 ameliyat ile normale döndüğü soylendi. Son ameliyatı on yaşında oldum. O zamandan beri aksayarak yürüyorum. Tek tarafa aksiyorum. O zamanlar bunun ameliyatlarla ilgisi olmadığı söylenmişti. Şimdi 40 yaşındayım ve kilo aldım ve sanki aksamamı daha netlesti.İlerde muhtemel bir kalça ameliyatının beni beklediğini biliyorum ve çok kilo almamaya ve hareketli olmaya çalışıyorum. Ancak bu aksama spor yapmamı bile zorlaştırıyor. Sorum şu ki ftr ile bu aksamayi azaltabilir miyim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ekim 2017 at 13:30 - Reply

   Evet azaltılabilir. Eğer örneğin o bacakta kısalma varsa takviye gerekebilir. Kilo almamanız çok önemli. Geçmiş olsun.

 25. alican kerse 18 Eylül 2017 at 08:40 - Reply

  Mutlu günler .Babamın iş kazası sonucu bey kemiği kırıldı ve omuriliğine kırık kısmı yaklaştı doktorlarda tam olarak bir şey demiyor ama ameliyat oldu üstünden 5 gün geçti babam 45 derece ayağını yukarı kendine çeke biliyor ve düzleştire biliyor ayrıca bacağını sallaya biliyor ama zorlanarak yapıyor bunları babamın tahmini iyileşmesi ne kadar olur ayrıca yürüye bilir mi bu belirtileri sonucu ?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ekim 2017 at 15:29 - Reply

   Omurilikteki yaralanmanın şiddetine bağlı. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir. Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görülebilir. http://www.felc-romatizma.com/omurilik-felci ve http://www.felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

 26. Kübra 13 Eylül 2017 at 01:37 - Reply

  Merhabalar hocam,
  Benim kizim 4 yasinda ve bacaklarinda aşiri agrisi var. Doktora göturduk ama birsey bulamadilar. Kan testi yaptilar rontgen cektiler ama bir sıkıntı olmadigini söylediler. Bu agrilar gunduz olmayip gece baslayan agrilar. Ayrica diz kismini ve ayak bileklerini cok kıtlatıyor daha dogrusu agrisini hafifletmeye calisiyor. Hocam bu nedir? Size de tanismak istedim. Cevaplarsaniz cok sevinirim. Simdiden tesekkurler hocam.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ekim 2017 at 15:36 - Reply

   Birçok durum olabilir. Muayene bulguları önemli. Eklem şişliği var mı veya kaslarda istemsiz kasılmalar oluşuyor mu vs. Örneğin huzursuz bacak sendromu denen hastalığın %10’u ilk 10 yılda başlıyor. İncelemek ve buna göre teşhis sonrası tedaviyi yapmak gerekir. Geçmiş olsun.

 27. Sinan 23 Ağustos 2017 at 14:34 - Reply

  Merhaba hocam oğlum 31 aylık yürüyor fakat sendelemeleri var koş dediğimizde sadece hızlı adımlarla gidiyor 2 yaşını geçtiğinde ortopedi uzmanı gördü film çekildi bir problem yok dedi 3 yaşına kadar düzelir dedi ama bı değişme yok yanıtınız için şimdiden teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Ağustos 2017 at 13:35 - Reply

   Çocuklarda yürüme bozukluklarında çok fazla teşhis hataları oluyor. Mutlaka görüp detaylı değerlendirmek gerekir. Geçmiş olsun.

 28. Zeynep 20 Haziran 2017 at 23:07 - Reply

  Hocam. İyi günler dilerim. Benim kızım 4 yaşına girmek üzere. 1.5 aydır konuşmuyor ve parmak uçlarında yürümeye başladı. Ayrıca durduk yerde gülmeler başaldı ve de gülmelerle birlikte tikler oluyor ama bunlar epilepsi nöbeti olabilirmiş.Sanki depresyonda, eskiden oynadığı hiçbir oyuncakla oynamıyor. Başkaları onla konuşmaya çalıştığında hiç dinlemiyor, bakmıyor. Bir tek beni dinliyor ama bazen bana da çok uzak davranıyor. Dediklerimi anlıyor. Önce regresif otizmden şüphelendik, psikiyatriste götürdüm, o da yaşının geç olduğunu ve de regresif otizmde gerilemenin böyle kısa bir sürede gerçekleşmediğni söyledi. Ya bir travma yaşamıştır ya da organik sebepler olabilir dedi. Beyin tümörü veya epilepsi gibi. Şimdi nörolojiye götüreceğim. Ama travma sonrası ayak parmaklarında yürüme olur mu? Koşarken normal basıyor. Eskiden hep normal basıyordu. 13 aylıkken yürüdü. Bir kuzeninde asperger ve tourette var. Bir başka kuzeninde epilepsi ve depresyon. Bir başkasında da dikkat eksikliği ve hiperaktivite. Çok korkuyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 17 Temmuz 2017 at 10:12 - Reply

   Yurt dışında olduğumdan dolayı cevabım gecikti. Bu aşamada çocuk nörolojisinin detaylı bir inceleme yapması gerekiyor. Geçmiş olsun.

 29. mesut muslu 12 Haziran 2017 at 18:46 - Reply

  hocam hayırlı günler 16 yaşında serabral palsi hastası kardeşim var şimdiye kadar bir çok ameliyat geçirdi fakat ellerini tam olarak kullanamıyor yani ellerden destek alamıyor ellerini kullanırsa kendi ihtiyacını giderecek kadar yürüyebileceğini söylediler bu konuda bir öneriniz olurmu yada çalışmalarınız varmı

 30. neslihan 3 Mayıs 2017 at 19:29 - Reply

  hocam benim 5 yas 9 aylik bir oglum var 3 yasinda duz tabanlik var dedi doktor hani gecer dedi hic bi duzElme olmadi arada da parmak ucina basarak yürüyor ham8 devamli degilde. ne yapmam lazimm

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Mayıs 2017 at 17:01 - Reply

   Parmak ucuna basarak yürümesi önemli. Mutlaka tarafımızca değerlendirilmesi gerekiyor.

 31. Mehmet 16 Nisan 2017 at 00:11 - Reply

  Merhaba hocam kızımın yürüme bozukluğu var kime gösterdiysek Yok diyor yürüyünce tabanları yere basmıyor sol ayağını yerden çekiyor.nasıl bir yol izleyelim.tşk

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 23 Nisan 2017 at 23:22 - Reply

   Yürümesi bozuksa birşey yok nasıl denir anlayamadım. Aile ile konuşup yavrumuzun detaylı muayene olması gerekir. Sağlıklar dilerim.

 32. Nur 3 Nisan 2017 at 09:46 - Reply

  Hocam merhaba babam 2006 yilinda bir trafik kazasi sonucu kismi felc gecirdi beline metal takildi 11 yil oldu halen yuruyemiyor omurilik zedelenmesi dediler tip ilerledi bu konuda bana onerebileceginiz bi tedavi yontemi varmi

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Nisan 2017 at 12:31 - Reply

   Geçmiş olsun.
   Hastanın iyi bir rehabilitasyon süreci çok önemlidir. Bu konuda yetişmiş bir ekip (rehabilitasyon uzmanı doktor, fizyoterapist, iş-uğraşı terapisti, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, ortez-protez uzmanı) hastada yapılacakları planlayarak çalışmalıdır. Hastanın yürüme ve el-kol kullanımı becerileri için çok özellikli tedaviler uygulanmalıdır. Eğer istemsiz kasılmalar varsa (spastisite) botulinum toksin enjeksiyonları uygulanmalıdır.
   Omurilik felcinde mesane rehabilitasyonu yaşamsal bir öneme sahiptir. İyi bir idrar kesesi rehabilitasyonu uygulanmaz ise böbrekler hasar görebilir. Bu yüzden hasta ürodinami ve böbrek fonksiyonları açısından çok iyi bir şekilde takip edilmelidir.
   Son yıllarda geliştirilen vücut ağırlığı destekli yürüme eğitimi ve robotik rehabilitasyonun da omurilik felcinde yararlı olduğuna dair çalışmalar mevcuttur. Bu konuda hastalara gerekli robotik çalışmaların sağlanması önem arz etmektedir. Yalnız robotun da bilinçli bir şekilde kullanılması lazımdır. Robotu kullanacak terapistin bu konuda eğitilmiş olması gerekmektedir.

 33. Ceren 17 Mart 2017 at 21:02 - Reply

  Hocam ne olur bi çare söyleyin ablam denge bozukluğu var ve birine tutunmadan yürüyemiyor 2010 yılında sipastik paraparazi tehsişi koydular imkanımız var yeterki artık kendi başına yürüsün

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Mart 2017 at 13:43 - Reply

   Bu tür hastalarda botox enjeksiyonları oldukça yararlı oluyor. Özel ilgi alanımdır. Yolunuz düşerse göreyim mutlaka. Geçmiş olsun.

 34. Birsen asil 10 Mart 2017 at 20:04 - Reply

  Merhaba hocam benim sag aygimda bir sene once tarakta stres kirgi oldu 6 ay oncede sol aygmda stres kirgi oldu iki gun yurys Ypsam aygm kiriliyor bn bunn sebbini ogrene blrmyim ne ypmm lzim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Nisan 2017 at 14:06 - Reply

   Kemiklerinizin değerlendirilmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 35. Aslan 16 Şubat 2017 at 01:00 - Reply

  Merhaba hocam cevaplarsaniz çok mutlu oluruz benim 1,5 yaşında oğlum var hareketli bir çocuktu fakat koltuktan ayağını boşa bastı dustu ve küçük bir çatlak oluştu alçı alındıktan sonra basmak istemedi 5 gün oldu basmak istemiyo hiç tek ayak kalkıyor koltuğa tutunup

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Şubat 2017 at 13:43 - Reply

   Eğer kırık iyileşmişse rehabilitasyon yapılmalı. Geçmiş olsun.

 36. Derin 8 Şubat 2017 at 12:11 - Reply

  Hocam Merhaba;
  Size danışmak ıstedıgım konu su , babamın cok sıddetlı bacak ağrıları oluyordu , beyın cerrahı bel fıtığı amelıyatı olması gerektıgını soyledı. fıtık ameliyatından sonra ağrıları gectı desteksız yurumeye başladı ancak ameliyattan tam 6 gun sonra sag bacağı şişti , kalp ve damar cerrahına goturduk doppler cekıldı ve bacagındakı anadamar karnına kadar tıkanmış müdahale etmelıyız dendı anjıyo yapıldı , pıhtı temızlendı ama babam bu ameliyattan sonra tekrar desteksız yuyuyemedı , 1 hafta oldu hala walker destegıyle yuruyor . sizce neden olabılır?acaba fıtık ameliyatından cok kısa sure sonra yenı bır amelıya gırmesı sebebiyle mıdır ?
  Fıkırlerınız bızım ıcın cok onemlı , cok teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Şubat 2017 at 14:56 - Reply

   Hareketsiz kalmış olmasına bağlı olabilir. Eğer bir sinir lezyonu olmamışsa biraz çalışma ile yürümesi düzelecektir görüşündeyim. Geçmiş olsun.

 37. havva 7 Şubat 2017 at 00:59 - Reply

  Hocam merhaba benim oğlum 21 aylık ve pesekinovarus ile doğdu 9 alçı aşil tendonu ameliyatı oldu ve şuan ortasi demirli ayakkabi giyiyor oğlumun sağ ayağı pesekinovarus ile doğdu ve şuan sol ayağı parmak ucunda yürüyor sağ normal basıyor ne yapmalıyım?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Şubat 2017 at 14:22 - Reply

   Öncelikle pesekinovarusun neye bağlı olduğunu bilmek gerekir. Eğer altta yatan nörolojik bir durum varsa buna göre tedavi planlaması yapılmalıdır. Geçmiş olsun.

 38. Emine 6 Şubat 2017 at 14:12 - Reply

  Doktor by bnm kizim 1.5 aylikken kalca cikiligi yasadi ve 2ay boyunca alet dakili kaldi simdi 1 yasinda ve dik yurumuyor

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Şubat 2017 at 14:26 - Reply

   Nörolojik olarak değerlendirilmeli. Kalça çıkığı nörolojik bir duruma mı bağlıydı yoksa doğumsal kalça çıkığı mı vardır. Uzun süre hareketsizlik sonucu da bu tür durumlar görebiliyoruz. Rehabilitasyon çalışmalarını sabırla devam ettirin. Geçmiş olsun.

 39. Leyla 28 Ocak 2017 at 13:07 - Reply

  Hocam benim 15 aylık kızım var 1 aydır yürürken sağ bacagini kivirmadan atıyor daha önce normal yürüyordu otururken yatarken kıvırıyor ama yürürken kivirmadan dimdik artırarak yürüyor bacagini 3 kere röntgen çekildi hem kalmasından hem diz kapağından ama hicbisey çıkmadı kan tahlili de temiz çıktı kimse bişey diyemiyorum ve kızım sağ diz kapağını kivirmadan yürüyor ne yapabilirim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Ocak 2017 at 17:56 - Reply

   Kızınızda nörolojik muayene önem taşıyor. Çocuk nörologları ve bizlerin değerlendirmesi uygun olacakır. Geçmiş olsun.

   • Bedia Arıcı 27 Eylül 2017 at 23:07 - Reply

    Merhaba hocam yiyenimin iki yaşında normal olarak yürüyordu ama beş gündür apalıyor dengesini koruyamıyor nedeni ne olabilir çocuk doktorları hiç bir şey yok diyor ortapatide bir şey çıkmadı çoçuk nörolojiye mi gitmesi lazım vitamin eksikliği de yapabilir mi … Alakanız için teşekkürler ?

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ekim 2017 at 13:36 - Reply

     Bu gibi durumlarda öncelikle kalça eklemi ile ilgili sorun var mı ona bakmak lazım. Bunun dışında kas hastalıklarından var mı diye şüphe edilebilir. Çocuk nörolojisi bir görsün bizler de değerlendirelim. Geçmiş olsun.

 40. menekşe 5 Ocak 2017 at 17:02 - Reply

  hacam ne olur bana yardım edersenız sevinirim benim beş yaşında oglum var ve beşkere beyin abiliyatı oldu ve şimdi yuruyemiyor neyapmarıyım kımı ozon yagın iy geldıhını soyruyor fizık görmıyor çunku benim dört tane çoçuhum olduhu için cok küçükler kimseye bılakamıyorum ama hısedıyor sag tarafı basıyor sotarafı basmıyor ne olur cevap yazın evde neyap marıyım

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Ocak 2017 at 13:56 - Reply

   Ozon yağının hiçbir faydası olmaz. ​Yazmış olduğum kılavuzu uygulayabilirsiniz. Google a yazın “ailelere serebral palsi kılavuzu” diye ve lütfen bunu satır satır çok dikkatli okuyup uygulayın.

 41. Sevda 3 Ocak 2017 at 18:40 - Reply

  Merhaba hocam kızım tam 1 yaşında henuz yurumuyor gününde normal doğdu megakolon hast.yüzünden 4 kere ameliyat oldu küvezde kaldı suan sağlıklı akıllı tek başına tutunup ayağa kalkabiliyor sıralıyor hatta kıpır kıpır fakat tutup arkadan itiklemeli yürüteçlerde sağ ayagini hafif içe ve parmak ucuna basıyor ve tek elinden tuttugumuzda hic dengeli adım atamıyor sanki sağ ayağını kontrol edemiyor gibi sizce yürümesini beklemeli miyim yoksa bir doktora götürmeli miyim

 42. Özlem 17 Aralık 2016 at 21:42 - Reply

  Merhaba Dr bey oğlum üç yaşında. Dört beş günü tekrarlayan aralıklarla çocuğum sağ ayağının üstüne basamıyorum. Dr a gittim şuan normal görünüyor diye bakmadı bile.biraz dinlendikten sonra geçiyor. Ama ben yine de endişeleniyorum. Normalde çok hareketli bir çocuk. Sebebi ne olabilir acaba

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Aralık 2016 at 14:23 - Reply

   Çocuklarda bu tür durumlarda özellikle kalça eklemine dikkat etmek gerekir. Kan ve röntgen yapılmalı. Geçmiş olsun.

 43. Belgin yalçın 14 Aralık 2016 at 09:27 - Reply

  Merhaba hocam.oğlum 18 aylık sol ayagini çok açık atıyor ve tek elimizden tutarak yürüyor.elini bırakacağımız anlayınca kendini yere atıyor bacakları 2 ye ayrık. aralıklı duruyor yani yürürken.o ropedi prof. Görürdüm eklem gevşekliği var 3 ay içinde yürüyecek dedi. Oturması baş tutması emeklemesi zamanında oldu.göz teması kuruyor ateslenince bakıyor aba baba dede gibi 3_4 kelimesi var her yaptığımızı tekrar edebiliyor.tek başına yürüyememe sebebi ne olabilir. Norolji psikiyatri ye gittim şuan iyi takip edelim çocuğu dediler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ocak 2017 at 15:59 - Reply

   Normal olarak bir bebeğin en geç 15 aylıkken yürümesi gerekir. Çocuğun motor ve mental gelişimine bakmak lazım. Yolunuz düşerse görelim.

 44. nermin 28 Kasım 2016 at 12:04 - Reply

  Merhaba hocam,
  18 aylık bir kızım var hareketli bir bebek son iki haftadır sol elini bir şey istediği zaman ağlayarak veya bağırarak açıp kapatıyor uyurken de aynı şekilde yapıyor. ilk başlarda yeni bir huy edindi diye düşündüm. araştırdığımda beni çok farklı yerlere yöneltiyor gelişim bozukluğu v.b. yürürken bakıyorum bacaklarda çarpıklık var sanki. koşarken ise bacaklarını daire yaparak koşuyor. doğrumu telaffuz ettim bilemiyorum fakat nereye gitmeliyim ne yapmalıyım bilgilerinize ihtiyacım var. şimdiden çok teşekkür eder saygılarımı iletiyorum.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Kasım 2016 at 13:22 - Reply

   Anlattıklarınızdan önemli birşey olmayabileceğini çıkarıyorum. Ancak madem kuşulanıyorsunuz gelişim geriliği yönünden incelemek gerekebilir. Çocuk nöroloğu ve bizler bakalım.

 45. Seda 25 Kasım 2016 at 05:47 - Reply

  Merhaba doktor bey oğlum 2 yasında 2 ay önce denge bozukluğu oldu yürürken bı oraya bi oraya dengesını kuramadı 1 dk sürdü bu olay 3.kez oluyor acaba ne olabılır herseyı normal yürümesinde fln sorun yok sadece 2 ayda süreyle böyle olay basıma geldi nedeni ne olcabılır

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 27 Kasım 2016 at 16:57 - Reply

   Bu aşamada bir çocuk nöroloğuna başvurmanız gerekiyor.

   • Seda 8 Aralık 2016 at 09:44 - Reply

    Merhaba tekrardan hocam çocuk doktoruna götürdüm oğlumu fakat kriz gbı bırsey degıl dedi kontrol et dedi ama ben ikilemde kaldım neden böyle oluyor cocuk avama kansız olabılırmı kansızlık yapar mı böyle bir durumu notmalde hıc bir gelısımde gerilimi Yok sadece çok su içiyor gündz ve geceleri uyanıp hep içiyor Mr cektrmem gerekiyormu nöroloji ne yapıcak oğluma

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ocak 2017 at 16:31 - Reply

     Çocuk endokrinolojisi de görmeli çocuğunuzu.

 46. Özlem 14 Kasım 2016 at 15:26 - Reply

  Hocam benim sp 15 yaşında oğlum var sağ ayak içe basıyor kalçadan yumruk gibi sertlik ve çıkıntı var bize kalçadan ameliyat olup platin konması lazim dendi başka bir dr bu ameliyat 7 yaşından sonra olmaz dedi dahada kötü olabilirmiş napammiz lazım bize yardımcı olabilirmisiniz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 29 Kasım 2016 at 08:36 - Reply

   Çocuğunuzu görmek lazım. Kalçada nasıl bir sertlik ve çıkıntı olduğunu anlamak gerekiyor. Geçmiş olsun.

 47. İlayda 29 Ekim 2016 at 10:43 - Reply

  Merhaba hocam ayağım kırıktı 1 ay alçıda kaldı şuan yürüyemiyorum sekiyorum unutmuşum napabilir

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Ekim 2016 at 08:54 - Reply

   Derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamanız gerekir. Geçmiş olsun.

 48. Zerrin mermer 12 Ekim 2016 at 18:45 - Reply

  Merhaba kızım üçbuçuk yaşında felç oldu şu an yürüme sıkıntısı yaşıyor ve sağ elini kullanamıyor fizik tedavi görüyor ne yapabiliriz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 21 Ekim 2016 at 17:32 - Reply

   Yapılacak çok şey var. Lütfen serebral palsi başlığı altında web sitemi inceleyin ve tv programlarımı izleyin. Geçmiş olsun.

 49. Güven GÜNGÖR 13 Temmuz 2016 at 10:34 - Reply

  Hocam merhaba benim 7 yaşında bir oğlum var doğduğundan 1 yaşına kadar bir problem görünmüyordu.1 yaşından sonra ellerinde titreme ve yürümesinde bozukluk tesbit ettik çapa hastnesi çocuk norolojisine gittik emar,tomografi,çekildi beslenme ve metabolizma bölümüne gittik ikisinde de sonuçlar temiz çıktı.anlamasında ve sorulara cevap vermesinde problem yok şu an rehabilitasyon merkezine gidiyor.sinirlendiğinde kendi elini ısırıyor,yürürken düşecekmiş gibi oluyor,hafif öne doğru eğilerek yürüyor,100 metre yürüdüğünde sağ ayağını kaldıramaz şekilde geliyor ve yoruldum diyor.göz teması kuruyor,sokaktaki araçların kime ait olduğunu isimleri ile söylüyor.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Temmuz 2016 at 14:25 - Reply

   Öncelikle sağlıklı bir teşhis konulmalı ki tedavi edilebilsin. geçmiş olsun.

   • Zafer 21 Eylül 2016 at 08:10 - Reply

    öncelikle selamın aleyküm hocam benim kuzenim 2012 de Trabzonda omurilik ameliyatı oldu hocam ve ameliyat sonrası yürüyemedi hocam ozamanlar belden aşagısını hissetmiyordu şimdi hissediyor ama yürüyemiyor bi şeyle destekle yürüyor ama adım atmıyor kalçadan kaldırıp yürüyor hocam fizik tedavisi felan uygulandı şimdi evde kendi spor yapıyor bunun için ne yapmak gerekir hocam bi yardım edin.

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Ekim 2016 at 16:55 - Reply

     Omurilikteki yaralanmanın derecesi ve uygulanan tedavilerin yeterliliği önemli. geçmiş olsun.

 50. dilek akan 20 Mart 2016 at 21:43 - Reply

  Meraba hocam oglum 5 yasinda serebral palsi tanisi var desteksiz yuruyemiyor diz kitlemiyor sag el etkilenmis ayak bikekleri sert ve topuklari dışa dogru ama ice basiyor parmak ucu yuruyor destekli belde gevseklik var dediler ve dengede bagimsiz duramiyor sizce omurilik sivisina baktirmak gerekirmi saygilar

 51. SONGÜL YILMAZ 18 Ekim 2015 at 16:44 - Reply

  Merhabalar Hocam benim oğlum 7 yaşında parmak ucu yuruyor seneledir doktora götürüyoruz bir cozum bulamadık en son trabzon farabi hastanesine götürdük ence cocuk norolojisine götürtük sp tanısı koydu sonra 4 prof baktı tendonlar kısa dediler ama ameliyatı önermediler ve 3 ay aralıkla 2 defa botoks yapıldı ama hicbir faydasını görmedik hala parmak ucu yürüyor trabzondaki doktorlar artık getirmenize gerek yok dediler.Ayagından röntgen cektirdik doktor tendonlar ve kapsul kısa dediler Hocam ben ne yapıcam yardımcı olurmusunuz?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Ekim 2015 at 21:01 - Reply

   Sadece toksin uygulamaları gelişme sağlamayabiliyor maalesef. Buna ek olarak seri alçılamalar gerekiyor mesela. Bu da benim bildiğim hemen hiç bir yerde uygulanmıyor. Bu yüzden çocuğu bizim görmemiz gerekiyor. Öte yandan erken cerrahi hiç bir zaman önermiyoruz. Geçmiş olsun.

 52. vedat çelikten 4 Ekim 2015 at 18:13 - Reply

  Hocam merhaba;
  Ben 39 yaşındayım. Spastik paraparazi teşisi konuldu bana bebeklikten beri.Yardımsız yürüyebiliyorum. Son 3 yıldır ayak parmaklarım da aşırı kasılma oluyor. Özellikle sağ ayak baş parmağımda. Öyleki ayakkabılarım deliniyor. Son 1 yıldır denge sorunu da yaşıyorum. Nasıl bir tedavi yöntemi tavsiye ediyorsunuz. Beyin emarı çektirdim. Önemli bir sorun olmadığı söylendi.
  Teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Ekim 2015 at 11:02 - Reply

   Spastik paraparezide sonuçlarımız oldukça iyi. Hastalarımız yaptığımız tedavilerden faydalanıyorlar. Sizi görmemde yarar olacağını söyleyebilirim.
   Lütfen bu arada https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada beyin felcindeki kasılmalardan söz etsek de sizin hastalığınızda da hemen aynı şeyler geçerlidir. Geçmiş olsun.

 53. elif yılmaz 13 Mayıs 2015 at 19:45 - Reply

  Mrb hocam benim uc bucuk yasında sp li bir oglum var oturamıyor yuruyemiyor konusabıliyor ellerini kullanıyo ama ellerindede birazcık var algılaması cok iyi İstediği zaman guzel ayakta durabilir yatagın kenarına da oturabiliyor ama yerde tamamen desteksiz oturamıyorbir kere botoks yapıldı otumaya basladıetkisi gecince gene aynı oldu yeniyeni surunuyor yurume robotu etkili olur mu siz ne önerirssiniz hocam

 54. dogan karakıya 24 Mart 2015 at 18:06 - Reply

  meraba hocam ben kılısten dogan benım 3 yasındakı kızım motor carpmaası sonucu 3 ay yogun bakım ve 1.bucuk ay servıste yattı olumden dondu beyın cerrahsı alper bey beyıne ıkı damla kan damlası oldugunu soledı su an ıcın gectı ama yuruyemıyor ve konusamıyor beyının sol tarafında 4 yerde ezık yerler oldugu belırtıldı robogatı tedavısı uygulanırsa ıyılesme alabilir mi acaba depakil 200 ml gr surup ve ginkgo biloba surup kullanıyoruz sımdılık arastırma ıcerınde oldugum ıcın sıze rastladım ve olumlu sonuc alacagıma emınım ınsallah ıstersenız beyın emarlarını sıze gonderebılırım veya evde nasıl bı egzersız uygulayabılırım tesekurler

 55. ayşe comert 5 Mart 2015 at 21:32 - Reply

  merhaba hocam benim 6 yasinda kizimda duztabanlilik var topuklarindada asidi yamukluk var ve çok AĞRIDI oluyor kimi doktor ameliyat dedi kimi doktor yapacak birşey yok bununla yaşayacak AĞRIDI oldukça agri kesici kullan dediler bir hastanede yürüme analizi yaptirdik ona göreve tabanlik bu ne kadar etkili olur başka yolu varmi bu tedavinin bizce ayaginin durumu gittikçe ilerliyor bizi biraz aydinlata bilirmisiniz ne yapacagimizi sasirdik teşekkürler

 56. elmas 7 Şubat 2015 at 13:15 - Reply

  iyi günler bende 2önde baldırımda bir sancı başladı sancıdan sonra emer cekildi fıtık cıktı yani fıtık patlamış dediler derhal amaliyat dedi ben bir kac doktura daha giitim prfosor doktura gitim baktı bana bunu hangi doktur diye beni rahatlatttı amaliyatlık deilsin ama bende yürüşüş yapınca bacagımı hissetmiyorum kasışlma kece leşme var ne yapmam lazım amalıyat olmadan

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Şubat 2015 at 21:19 - Reply

   Öncelikle bel ağrısı ile ilgili şu yazımı okuyun: http://www.medimagazin.com.tr/authors/erbil-dursun/tr-bel-agrisi-72-52-3314.html Öncelikle doğru tanı konulmalı. MR’da fıtık olsa bile bel ağrısının bel fıtığı olma olasılığı düşüktür. Başka birçok hastalıklar bel ağrısı yapar ama maalesef bizde bunların çoğu bel fıtığı tanısı alır. Eğer bel fıtığı varsa bunun tedavisi sabırla yapılmalı. Bunun en önemlisi hasta eğitimi, postürü düzeltmek ve doğru egzersizlerdir. Geçmiş olsun.

 57. semih benli 31 Aralık 2014 at 17:13 - Reply

  hocam benim oğlumun bir ay önce bacağı kırıldı alçıya alındı ve onbeş gün sonra iyileşti fakat ayağının üstüne basmamaya devam etti sonra çıkıkçıya götürdük topuğu çıkık dedi onuda yerine koydurduk onbeş gün oldu hala daha basamıyor ayağını yürür pozisyona getirmiyor bile lütfen yardımcı olurmusunuz ne yapabiliriz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Ocak 2015 at 18:56 - Reply

   Kırık sonrası birçok komplikasyon gelişebilir. Keşke çıkıkçıya değil de alçı yapan doktorunuza götürseydiniz. Şu anda muhakkak hekim değerlendirmesi gerekir. Kendi hekiminize götürün. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 58. semra 8 Aralık 2014 at 04:03 - Reply

  merhaba hocam 24 yaşındayim ayak tabanlarimin orta kisminda batma şeklinde ağrı var hastaneye ortopedi bölümüne gittim mr çekildi doktor bisi söylemedi sadece üniversite hastanelerinde yürüme analizi yaptır dedi mr raporunda 3.parmakta kisttık aşınma gibi bissey yazıyordu sanırım düz tabanlık vr son bir yıldır böyle işimden bile ayrılmak zorunda kaldım sanırım esnek düz tabanlık çünkü normal görünüyor herhangi bi tedavi var mi nasıl kurtulurum bu ağrılardan tabanlıkta kullandım geçmiyor tedavisi var mi hocam?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Aralık 2014 at 18:29 - Reply

   Öncelikle ağrının doğru nedenini bilmek lazım. Ayak ağrısı yapacak onlarca neden var. Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 59. Fatma 22 Kasım 2014 at 15:47 - Reply

  hocam merhaba ben 4 yıl önce kalça protezi ameliyatı geçirdim ameliyattan önceki kısalık 7cm di.şimdi 1 cm’e düştü kısalık fakat yürümemdeki aksaklık düzelmedi Kas zayıflığından kaynaklandığını söyledi doktorum.Fizik tedavi gördüm kaslarımda kuvvetlenme var ama yürümemde değişiklik olmadı bundan sonrasında nasıl bir tedavi uygulanabilir yürüyüş bozukluğumun giderilmesinde.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 23 Kasım 2014 at 18:54 - Reply

   Yürüyüş bozukluğunuzun nereden kaynaklandığını bilmemiz lazım. Bunun için detaylı bir muayene ve gerekirse yürüyüş analizi yapılmalı. Sonrasında da uygun tedaviler uygulanmalı. Geçmiş olsun.

 60. Atakan kaya 9 Kasım 2014 at 18:54 - Reply

  Merhaba hocam ankarada haraket analizi yaptıracak yer varmı

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Kasım 2014 at 14:52 - Reply

   Hareket analizi bizzat tedaviyi uygulayacak hekim tarafından yapılmalıdır. Bunun dışında yapılan yürüyüş analizleri yapılmasa da olur.

 61. emine 22 Temmuz 2014 at 11:45 - Reply

  Hocam iyi günler iki yasında oğlum var dün biraz aksama oldu sol ayağında ortopedi doktorumuz taban çökmesi olduğunu söyledi bugüne kadar yürümesinds oynamasında bir sıkıntı yoktu taban çökmesi birden meydana çıkarmı ne yapmalıyız tedavisi mümkünmü simdiden teşekkürler.

 62. ismim feride 27 Haziran 2014 at 11:38 - Reply

  HOCAM MERABA 13 YAŞİNDA BİR OĞLUM VAR DOĞUM SIRASINDA OKSİJENSİZ KALMIŞ BEYİN HÜCRELERİ ZARAR GÖRMÜŞ DENGE BOZUKLUĞU VAR BAĞIMSIZ YÜRÜYEMİYOR SOL ELİNDEN TUTUNCA YÜRÜYOR BACAKLARINDAN 3KEZ UZATMA YAPILDI VE BACAKLARINDAN 2YIL ÖNCE KEMİK DÜZELTME AMALİYATI YAPILDI BU ESNADA SOL BACAKTA SİNİR ZEDELENMESİ NEDENİYLE DÜŞÜK AYAK OLUŞTU VE ORAYADA KAS TRANSFERİ YAPILDI ŞU AN HALA DÜZELMEDİ AYAĞINA CIHAZ TAKIYORUZ ONUNLA YÜRÜYE BİLİYOR SİZCE OĞLUM YÜRÜYEBİLİRMİ SİZE MUAYENE OLMAK İSTİYORUZ YARDIMCI OLURMUSUNUZ KONYADA YAŞIYOM ŞİMDİDEN COK TEŞEKKÜRLER

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Haziran 2014 at 09:20 - Reply

   Çağdaş tıpta çocuk ergen oluncaya kadar, kemik büyümesi duruncaya kadar operasyon önerilmiyor. Tedavilere sabırla devam etmek gerekir. Toksin uygulamaları tecrübeli ellerde ve yürüyüş analizinin bizzat hekim tarafından yapıldığı bir şekilde 3’er ayda bir yapılmalı. Serebral palsili bir çocukta tedavi çok sıkı bir şekilde takip edilmelidir. Hekim çocuğu muhakkak sık aralıklarla görmeli, tedavi ve rehabilitasyonun her aşamasında hastayı bilgilendirmelidir. Çocuk ergen oluncaya kadar gerekliyse senede 3-4 kez toksin uygulaması yapılmalıdır. Spastik tipte serebral palside böyle uygulamalar çoğunlukla gerekmektedir. Hekim toksin uygulaması öncesi ve sonrasında çocuğu detaylıca değerlendirmeli, toksin uygulamasının dozlarını tayin etmek için yürüyüş analizini bizzat kendisi yapmalıdır.
   Tedavilerde genellikle yapılan yanlışlıklar şunlardır:

   1) Serebral palsili çocuk hekim ve rehabilitasyon ekibi tarafından sıkı bir şekilde takip edilmemektedir,
   2) Toksin uygulamaları çocukta genel anestezi altında yapılmamaktadır. Bu çocukta büyük bir travma oluşturur.
   3) Toksin enjeksionları yetersiz dozlarda uygulanmakta, gerekli tüm kaslara yapılmamaktadır ve bu şekilde sonradan toksin etkisiz sanılmaktadır,
   4) Toksin uygulaması öncesinde çocuğun yürüyüş analizi bizzat toksini uygulayacak olan hekim tarafından yapılmalıdır,
   5) Rehabilitasyon programı süresince çocuk, hekim tarafından takip edilmemekte ve sadece ilgili terapistlere terk edilmektedir,
   6) Serebral palsili çocuk ergen olmadan gereksiz ameliyatlara yönlendirilmektedir ve bu şekilde yürüyen bazı çocuklar yürüyemez duruma bile gelmektedirler,
   7) Serebral palsili çocuk rutin kontrollere çağrılmamaktadır,
   8) Serebral palsili çocuğun ailesi gerektiğinde hekime kolayca ulaşamamaktadır.
   Serebral palsi ile uğraşmak hem hekim hem ailece büyük bir sabrı gerektirmektedir. Bu sabrı gösteremeyenler fazlaca başarılı olamazlar. Geçmiş olsun.

 63. murat 26 Haziran 2014 at 22:45 - Reply

  iyi geceler benim beş yaşında oğlum var serabrel palsi diblejik tanısı yürüme anelizine girdi bizi beyin cerrahına yönlendirdiler dorsal rizotomi ameliyatı olacağını söyledi bu ameliyat çocuk için nekadar iyi olur bilemiyoruz ftr görüyor üç sefer botoks oldu fizyo terapistine göre gerek yok diyor ayaklarından gevşetme olsa daha iyi olur dedi sağ ayağının ucunda gidiyor sol ayağını basıyor biraz ellerini kasıyor doktor da bunu farketti ama oyun da kapak açmakta zorluğu yok düğme ilikleyemiyor düştüğünde tutunmadan kalkamıyor yerde ayaklarını uzatıp oturamıyor başka ortepedi dr götüreceğiz cevaplarsanız teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Haziran 2014 at 09:18 - Reply

   Tedavilere sabırla devam etmek gerekir. Toksin uygulamaları tecrübeli ellerde ve yürüyüş analizinin bizzat hekim tarafından yapıldığı bir şekilde 3’er ayda bir yapılmalı. Serebral palsili bir çocukta tedavi çok sıkı bir şekilde takip edilmelidir. Hekim çocuğu muhakkak sık aralıklarla görmeli, tedavi ve rehabilitasyonun her aşamasında hastayı bilgilendirmelidir. Çocuk ergen oluncaya kadar gerekliyse senede 3-4 kez toksin uygulaması yapılmalıdır. Spastik tipte serebral palside böyle uygulamalar çoğunlukla gerekmektedir. Hekim toksin uygulaması öncesi ve sonrasında çocuğu detaylıca değerlendirmeli, toksin uygulamasının dozlarını tayin etmek için yürüyüş analizini bizzat kendisi yapmalıdır.
   Tedavilerde genellikle yapılan yanlışlıklar şunlardır:

   1) Serebral palsili çocuk hekim ve rehabilitasyon ekibi tarafından sıkı bir şekilde takip edilmemektedir,
   2) Toksin uygulamaları çocukta genel anestezi altında yapılmamaktadır. Bu çocukta büyük bir travma oluşturur.
   3) Toksin enjeksionları yetersiz dozlarda uygulanmakta, gerekli tüm kaslara yapılmamaktadır ve bu şekilde sonradan toksin etkisiz sanılmaktadır,
   4) Toksin uygulaması öncesinde çocuğun yürüyüş analizi bizzat toksini uygulayacak olan hekim tarafından yapılmalıdır,
   5) Rehabilitasyon programı süresince çocuk, hekim tarafından takip edilmemekte ve sadece ilgili terapistlere terk edilmektedir,
   6) Serebral palsili çocuk ergen olmadan gereksiz ameliyatlara yönlendirilmektedir ve bu şekilde yürüyen bazı çocuklar yürüyemez duruma bile gelmektedirler,
   7) Serebral palsili çocuk rutin kontrollere çağrılmamaktadır,
   8) Serebral palsili çocuğun ailesi gerektiğinde hekime kolayca ulaşamamaktadır.
   Serebral palsi ile uğraşmak hem hekim hem ailece büyük bir sabrı gerektirmektedir. Bu sabrı gösteremeyenler fazlaca başarılı olamazlar. Geçmiş olsun.

 64. hülya harmancı 4 Haziran 2014 at 15:00 - Reply

  Merhaba hocam benim 6 yaşında torunum var. parmak ucuyla yürüyor çok düzgün basmıyor her zaman ayakları ağrıyor, hep düşüyor oynayamıyor koşamıyor, ne yapmamız gerekir bilemedik dr geçer diyor eksersiz verdi o kadar yardımcı olurmusunuz teşekür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Haziran 2014 at 18:37 - Reply

   Torununuzda serebral palsi olabilir. Mutlaka kontrol altında olması lazım. VAkit geçirmeden değerlendirilmesi ve ciddi tedaviler yapılması gerekebilir. Geçmiş olsun.

 65. sadık öner 23 Mayıs 2014 at 17:49 - Reply

  hocam merhabalar daha öncede size sorum olmuştu cevaplarınıza minnettarım. Hocam gitmiş olduğumuz rehabilitasyon merkezi yürüme analizi yaptırmamızı istedi oğlum 25 aylık serebral palsi hastası. sağ ayağını bazen ucuna basarak yürüyor ve çok düşüyor. kafasını ora bura çok çarpıyor. bu yürüme analizini sadece çapa tıp fakültesi yapıyo dediler oda 8 ay sonrasına randevu verebiliyor. hocam sizin tavsiye edebilceğiniz bir yer varmı veya sizin üniversitenizde analiz ve değerlendirme yapışabiliyormu saygılar.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Mayıs 2014 at 11:30 - Reply

   Oyalanıyorsunuz! Serebral palside 20 aylık olunca yapılacak çok önemli tedaviler var. Derhal harekete geçin. Her gecikilen gün parmak ucu yürüyüşün daha da kötü olmasına neden olacaktır. Yazdıklarımı gerçekten ciddiye alarak okumanızı isterim.” http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ” daki 4. madde bilgilerde ne diyor? 4) Toksin uygulaması öncesinde çocuğun yürüyüş analizi bizzat toksini uygulayacak olan hekim tarafından yapılmalıdır. Tedaviyi kim yapacaksa hareklet analizini o yapmalıdır. Bizler elbette hareket analizini yapıyoruz. Sadece yürüyüş değil el-kol hareket analizi de çok önemli. Serebral palsi tedavisinde dikkat edilecek noktar bölümünü lütfen tekrar dikkatlice okuyun. Geçmiş olsun.

 66. kenan 7 Mayıs 2014 at 11:53 - Reply

  yürüme analizi nedir amac hasta için nadir

 67. Yeliz 4 Mayıs 2014 at 22:11 - Reply

  merhabalar hocam benim oğlum 7 yaşında 32 haftalık doğdu 10 gün küvezde yattı
  oksijensiz kalma nedeniyle Sereblal Palsi hastası geçen yıl Çapa’nın doktorları tarafından ameliyat edildi kalçalarına plak takıldı ve kaslarında uzama oldu 3 ay öncede yine aynı doktor tarafından plaklarımız çıkarıldı tekrar uzatma yapıldı ayak tarak kemiklerinde de düzeltme yapıldı ve fizyoterapi görüyor zekasında bir problemi yok sade yüreme de ve denge kurmada problemimiz var bizim merak ettiğimiz konu yürüme şansı varmı ?

 68. Yasin 19 Mart 2014 at 18:21 - Reply

  Sayın hocam benim yürümem de aksama var 23 yaşındayım ve son 4 5 yıldır bu sıkıntıyı çekiyorum hiç bi kemik kırılması herhangi bi şey olmadı geçmişimde sadece sağ bileğimi burktum bi kez.3 4 farklı hastaneye gittim mr röntgen çekildi kemik yapımda herhangibi bişey görülmedi kas kısalığıda yok siyatik olabileceği ihtimali ile sinirlere bakıldı bişey çıkmadı ama aksama var hafif bi arkadaşlarımdan ayağına ne oldu sorusunu duymayan bıktım:(

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Mart 2014 at 21:11 - Reply

   Öncelikle kalça eklemine bakmak lazım. Bazı kalça eklemi bozukluklarında bacak boyunda kısalma olup aksamalar meydana gelebilir. Detaylı bir muayene, gerekirse birkaç basit tahlil ile sizi değerlendirmek iyi olur. Geçmiş olsun.

 69. metin alver 24 Şubat 2014 at 18:39 - Reply

  sayın hocam benim oğlum 34 haftalık doğdu şuan 24 aylık 7aylık oturdu 12 aylık sıralamaya başladı lakin hep parmak ucunda 13aylık olduğun beri odr senin bu benim gittik durduk şuan çapa da tedevideyız cp teşisi hala koyamıyorlar yokta diyemiyorlar tüm mr temiz emg temiz yanlız denwır testı 5aylık geri bize göre çok akıllı herşeyı anlıyor isteklerini anlatıyor yaklaşık 60 -70 kelimesi var çocuk üç aydır dizlerini ayak diye kullanıyor artık gol bile atıyor gösterdiğimiz 2 prof dr. 1 doçent dr ameliyat diyor lakin çapadaki ortopedi uzman dr. incelek ve yeni uygulamalar denemek istiyor ameliyata bu uygulamalar cevap vermesse yaparız diyor kaybedeceğimiz bişeyler yok dedi ama diğer hoca hergecen gün önemli diyor hocam neye kime inanacağımı şaşırdım evledım için doğru olanaı istiyorum yarın delikanlı olduğu zaman niye koşturmadın demesin yüzüne anlım acık bakayım benim canımdan öte herşeyim benim hocam bi cevap yazarsanız çok sevinirım saygılarımla

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Şubat 2014 at 13:37 - Reply

   Öncelikle şunu belirtmek isterim ki çağdaş tıbbın uygulandığı ülkelerde ameliyatlar genellikle ergenlikten sonraki dönemde yapılıyor. Benim size söyleyeceğim hele ki bu yaşta kesinlikle ameliyata yaklaşmayın. Çocuğunuzun hastalığı iyi bir muayene ile anlaşlabilir. Yapılacak çok fazla tedavi var. Lütfen öncelikle “serebral palsi” bölümümüzü dikkatlice okuyun. Bütün bu tedaviler, iyileştirme uygulamaları yapılmalı. Geçmiş olsun.

 70. Ayşe 30 Aralık 2013 at 21:41 - Reply

  Ozon tedavisi ülkemizde yaygınlaşıyor. hastalarda nasil gozlenmistir. Sizce ?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Ocak 2014 at 17:57 - Reply

   Ozon tedavisi tıbbi kanıtı olmayan bir uygulamadır. Bu yüzden biz tedavilerimizde ozon uygulamıyoruz.

 71. ferda 7 Aralık 2013 at 23:55 - Reply

  hocam size sorumoglum erken dogdu begin kanaması geçirdi 17 aylıkken yürüdü ben çocugumu düşüyo diye dr götürdüm sp hemaparazi teşhisi kondu parmak ucu yürüyüşü var hafif itikledigimde düşüyor çok dr götürdüm iyi olur diyorlar sizce ne olur durumu

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Aralık 2013 at 12:37 - Reply

   Geçmiş olsun. Serebral palsi tedavisinde her hasta için tedavi hedefleri farklı olup tedavi seçenekleri de farklıdır. Serebral Palsi tedavisinde uygulanabilecek birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Önemli olan sizin çocuğunuz için o dönemde en uygun ve gerekli olan tedavi seçeneklerinin doğru olarak belirlenmesi ve uygulanmasıdır. Çeşitli ilaç tedavileri, egzersiz ve fizyoterapi yöntemleri, iş ve uğraşı tedavisi, ortez uygulamaları yapılabilir. Ayrıca Zorunlu Kullanım Tedavisi , Vücut Ağırlığı Destekli Yürüme Bandı Eğitimi, Hippoterapi (Atla Terapi), Transkraniyal Doğru Akım tedavisi, Nörofeedback (Nörogeribildirim), seri alçılamalar, kinezyo-bantlama gibi yeni tedavi yöntemleri mevcuttur. Özellikle spastik tip serebral palside, toksin tedavisi olmazsa olmazlardandır. Toksin tedavisi ile cerrahi girişim endikasyonu çok azalmıştır. Bebeğiniz 20 aylıktan itibaren ve 10 kg olduktan sonra periyodik olarak toksin uygulamaları yapılmalı ve ardından yoğun rehabilitasyon programlarına alınmalıdır. Bu şekilde ergenliğe kadar tedavi eder ve gerekirse bu dönemden sonra cerrahi tedaviler de uygulanabilir.
   Yalnız serebral palsi tedavisinde birçok yanlışlıklar yapılmaktadır:
   1) Serebral palsili çocuk hekim ve rehabilitasyon ekibi tarafından sıkı bir şekilde takip edilmemektedir,
   2) Toksin enjeksionları yetersiz dozlarda uygulanmakta, gerekli tüm kaslara yapılmamaktadır ve bu şekilde sonradan toksin etkisiz sanılmaktadır,
   3) Toksin uygulama öncesinde çocuğun yürüyüş analizi bizzat toksin uygulayacak hekim tarafından yapılmalıdır,
   4) Rehabilitasyon programı süresince çocuk, hekim tarafından takip edilmemekte ve sadece ilgili terapistlere terk edilmektedir,
   5) Serebral palsili çocuk ergen olmadan gereksiz ameliyatlara yönlendirilmektedir ve bu şekilde yürüyen bazı çocuklar yürüyemez duruma bile gelmektedirler,
   6) Serebral palsili çocuk rutin kontrollere çağrılmamaktadır,
   7) Serebral palsili çocuğun ailesi gerektiğinde hekime kolayca ulaşamamaktadır.
   Serebral palsi ile uğraşmak hem hekim hem ailece büyük bir sabrı gerektirmektedir. Bu sabrı gösteremeyenler fazlaca başarılı olamazlar.

 72. tuncay 6 Kasım 2013 at 20:46 - Reply

  Merhabalar Hocam.. 27 aylik kizim halen yürüyemiyor.. kizimin beyin mr i temiz cikti.. üstüne bel mr i ve belden su alindi ama tüm tahliller temiz.. emeklemesi ve herseyi anlamasi cok iyi.. doktor ayaklarinda spasite var dedi..haftada 3 gün fizik tedavi görüyor.. gündüz ve gece giyilmek kaydiyla özel ayakkabilik verdiler.. 5 aydir kullaniyoruz birde dr tarafindan toksin yapildi 5 hafta önce.. tek elle tutunca yürüyor ama tabiki dengesi yok..ve sürekli parmak ucu basiyor.. biz kucukken biraz su örümcek denen yürüme arabalarina cok bindirdik.. bundan kaynaklanan bir sey olabilrimi ?? acaba bu durum sizce nedir ?? hocam insan evladini bu sekilde görünce cok üzülüyor.. rabbim kimseye bunlari yasatmasin..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Kasım 2013 at 11:47 - Reply

   Geçmiş olsun. Lütfen web sayfamızdan (www.felc-romatizma.com) serebral palsi için neler yapılmalı inceleyin. TV programlarını izleyin. Yine bu bölümde yeni hazırlamaya başladığımız “Ailelere Serebral Palsi Kılavuzu” da yararlı bilgiler içermektedir. Bundan böyle sizi de e-postama ekleyeceğim ve bu kılavuzun devam edecek olan bölümlerini size de göndereceğim. Serebral palside kasılmaların tedavisinde dikkatli bir şekilde ve belirli periyodlarla yapılacak toksin enjeksiyonları merkezi öneme sahiptir (http://www.felc-romatizma.com/neden-toksin-2/)

   Toksin tedavisi yapmaya yetkili olmayan kişiler bütün bilimsel verilere rağmen bu tedavinin gereksiz olduğunu söylemektedirler! Halbuki çocuklarımıza yapılan toksin enjeksiyonları sonrasında hastalarımızda büyük rahatlamalar ve fonksiyon ilerlemeleri görüyoruz. Toksinin tecrübeli ellerde ve bizzat hekimin yaptığı yürüyüş analizleri sonrasında yapılması şarttır. Yürüyüş analizinin yapılmadığı ve yetersiz şekillerde uygulanan toksin enjeksiyonları yarardan çok zarara neden olabilir. Öte yandan unutmamak gerekir ki sadece toksin enjeksiyonu değil daha pek çok tedaviler bulunmaktadır. Beynin elektrikle uyarılmasından tutun zorunlu kullanım tedavisine, sanal gerçeklik tedavilerinden vibrasyon tekniklerine, vücut ağırlığı destekli yürüme eğitimlerinden (burada AlterG de çok önemlidir) robotik uygulamalara kadar pek çok tedavi yapılmalıdır.
   Serebral palsi tedavisinde dikkat edilecek noktalar:

   Serebral palsili bir çocukta tedavi çok sıkı bir şekilde takip edilmelidir. Hekim çocuğu muhakkak sık aralıklarla görmeli, tedavi ve rehabilitasyonun her aşamasında hastayı bilgilendirmelidir. Çocuk ergen oluncaya kadar gerekliyse senede 3-4 kez toksin yapılmalıdır. Spastik tipte serebral palside böyle uygulamalar çoğunlukla gerekmektedir. Hekim toksin öncesi ve sonrasında çocuğu detaylıca değerlendirmeli, toksin uygulamasının dozlarını tayin etmek için yürüyüş analizini bizzat kendisi yapmalıdır.

   Tedavilerde genellikle yapılan yanlışlıklar şunlardır:

   1) Serebral palsili çocuk hekim ve rehabilitasyon ekibi tarafından sıkı bir şekilde takip edilmemektedir,
   2) Toksin enjeksionları yetersiz dozlarda uygulanmakta, gerekli tüm kaslara yapılmamaktadır ve bu şekilde sonradan toksin etkisiz sanılmaktadır,
   3) Toksin uygulama öncesinde çocuğun yürüyüş analizi bizzat toksin uygulayacak hekim tarafından yapılmalıdır,
   4) Rehabilitasyon programı süresince çocuk, hekim tarafından takip edilmemekte ve sadece ilgili terapistlere terk edilmektedir,
   5) Serebral palsili çocuk ergen olmadan gereksiz ameliyatlara yönlendirilmektedir ve bu şekilde yürüyen bazı çocuklar yürüyemez duruma bile gelmektedirler,
   6) Serebral palsili çocuk rutin kontrollere çağrılmamaktadır,
   7) Serebral palsili çocuğun ailesi gerektiğinde hekime kolayca ulaşamamaktadır.
   Serebral palsi ile uğraşmak hem hekim hem ailece büyük bir sabrı gerektirmektedir. Bu sabrı gösteremeyenler fazlaca başarılı olamazlar. Geçmiş olsun.

 73. tayyibe 24 Ekim 2013 at 08:34 - Reply

  hocam benım kızım doğuştan vertıcal talus rahatsızlığı vardı bazı tedavıler sonucundan sonra oblık talus teshısı konuldu su anda yuruyemıyor 18 aylık daha yuruyemedı sızce yuruyebılırmı yürüme analızı verıldı subat ayında yapılacak bu rahatsızlıkların yurumesıne ne gıbı zararı olur benı bıraz rahatlatırsanız sevınırım.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Ekim 2013 at 10:24 - Reply

   Konu ile ilgili bir ortopedi uzmanına danışmalısınız. Ortopedi uzmanının planlayacağı tedaviler doğrultusunda kızınız elbette yürüyebilir. Geçmiş olsun.

 74. Yeşim Şehiri 16 Eylül 2013 at 22:18 - Reply

  20 yıllık ms hastasıyım.ataklarımın sonucunda ayaklarımda nöropati ve denge bozukluğu var.kısa adımlar ve harket etmekte yavaşlama var.Ayaklarımdaki nöropatiden 5 yıl kadar bir süre yürümede zorluk çektim.

  Ayak tabanlarına toksin uygulayabilirmisiniz,önerilerinizi öğrenmek isterim.Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Eylül 2013 at 08:06 - Reply

   MS’de uyuşukluk, karıncalanma, iğnelenme, kaslarda istem dışı kasılmalar, kaslarda güç kaybı, kramplar, ağrılar, görme kayıpları, çift görme, idrar kaçırma konuşma bozukluğu gibi pek çok sistemi ilgilendiren bozukluklar ortaya çıkar. İstemsiz kas kasılmalarının toksin ile tedavisi hastalarda enerji sarfiyatını azaltmakta, fonksiyonda ilerlemeleri sağlayabilmektedir. Nöropatik bozukluk için başka tedaviler yapılmaktadır. MS’de mesane fonksiyonlarındaki bozukluk önemli olup mutlaka ürodinamik çalışmalarla değerlendirilmelidir. Bunun dışında MS’de mental rehabilitasyon çalışmaları, duyu-koordinasyon uygulamaları, denge rehabilitasyonu, motor aktivite temelli uygulamalar büyük önem taşımaktadır. Geçmiş olsun.

 75. hatice 28 Ağustos 2013 at 08:34 - Reply

  merhaba.5 yasındakı yeğenım doğumda oksijensiz kalması neddenıyle yürüyemıyor beynınde hasar vardı o duzeldı. epilepsi tanısı koydular fakat baska doktorlar bunu reddettı birçok ilac kullndı baska doktorlar bunun cok yanlış oldugunu söyleıler..ayagında damar tıkanıklıgı vardı oda duzeldı. 7. ayından itibaren fızık tedavı görüyor. doktorları bu yontemle iyileşeceğini söyluyor fakat hala bi gelişme yok. Toksin tedavısı gerekmıyor dedıler. baska bir doktora götürduk oda amelıyatla yüzde ellı sansının oldugunu söyledı. bu konu hakkında fikirlerınızı bildirirsenınz sevınrım.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Ağustos 2013 at 12:01 - Reply

   Çocuğunuz büyük bir ihtimalle serebral palsi. Serebral palside kasılmaların tedavisinde dikkatli bir şekilde ve belirli periyodlarla yapılacak toksin enjeksiyonları merkezi öneme sahiptir. Toksin tedavisi yapmaya yetkili olmayan kişiler bütün bilimsel verilere rağmen bu tedavinin gereksiz olduğunu söylemektedirler! Halbuki çocuklarımıza yapılan toksin uygulamaları sonrasında hastalarımızda büyük rahatlamalar ve fonksiyon ilerlemeleri görüyoruz. Toksinin tecrübeli ellerde ve bizzat hekim yaptığı yürüyüş analizleri sonrasında yapılması şarttır. Ancak unutmamak gerekir ki sadece toksin enjeksiyonu değil daha pek çok tedaviler bulunmaktadır. Beynin elektrikle uyarılmasından tutun zorunlu kullanım tedavisine, sanal gerçeklik tedavilerinden vibrasyon tekniklerine, vücut ağırlığı destekli yürüme eğitimlerinden (burada AlterG de çok önemlidir) robotik uygulamalara kadar pek çok tedavi yapılmalıdır. Lütfen öncelikle web sitemizdeki “serebral palsi” bölümünü ve tv programlarımızı dikkatlice inceleyiniz. Sonradan uygun bir vaktinizde çocuğunuzu görüp tedavi planını çizelim.

 76. funda 18 Mayıs 2013 at 19:30 - Reply

  hocam 6 yıldır yürüme bozukluğum var oraklayarak ve dizimi kıvırmadan yürüyorum. bir dönem yürüme şeklim değişti fakat uzun zamandır aynı seyrinde bir çok tetkik yapıldı fakat teşhis konulamadı, psikolojik olabileceği de söylendi.birden bire ayak tabanımı yere sürtmeyle başladı ve gelişti. akineton, peksola, rivotril denendi hiç tepki vermedi. terapi gördüm,depresyon ilaçları kullandım hiç bir sonuç yok. şimdi toksin uygulanıyor. .belki bir etkisi olabilir diye. yürüme dışında ayağımla bütün çekme germe hareketlerini yapabiliyorum tek sorun yürüme sırasında oluyor. lütfen bana bir yol gösterin.şimdiden teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Mayıs 2013 at 08:37 - Reply

   Çok geçmiş olsun.

   Öncelikle henüz tanınızın bile koyulmadığını ve buna rağmen toksin yapıldığını söylüyorsunuz. Öncelikle çok detaylı bir muayene gerekli. Tedavi ve rehabilitasyon aşamalarında ise hekim hastayı muhakkak sık aralıklarla görmeli, her aşamada hastayı bilgilendirmelidir. Eğer gerekliyse tecrübeli ellerde yapılmak kaydıyla hastaya senede 3-4 kez toksin uygulanmalaıdır. 1-2 kez toksin yapıldığını, bunun da yetersiz dozlarda ve tam doğru kaslara uygulanmadığını görüyoruz. Hekim toksin öncesi ve sonrasında hastayı detaylıca değerlendirmeli, toksin uygulamasının dozlarını tayin etmek için yürüyüş analizini bizzat kendisi yapmalıdır.

   Genellikle yapılan yanlışlıklar şunlardır:

   1) Hasta hekim ve rehabilitasyon ekibi tarafından sıkı bir şekilde takip edilmemektedir,

   2) Toksin enjeksionları yetersiz dozlarda uygulanmakta, gerekli tüm kaslara yapılmamaktadır ve bu şekilde sonradan toksin etkisiz sanılmaktadır,

   3) Rehabilitasyon programı süresince hasta, hekim tarafından takip edilmemekte ve sadece ilgili terapistlere terk edilmektedir,

   4) Hasta rutin kontrollere çağrılmamaktadır,

   5) Felçli hastanın kendisi veya ailesi gerektiğinde hekime kolayca ulaşamamaktadır.

   Sizin sahip olduğunuz türde hastalıklarla uğraşmak hem hekim hem ailece büyük bir sabrı gerektirmektedir. Bu sabrı gösteremeyenler fazlaca başarılı olamazlar.

 77. ezgi 21 Mart 2013 at 22:21 - Reply

  merhaba doktor bey ben 22yaşındayım yaklaşık 1 buçuk yıldan beri kalçamda hafif batma hissedyrm doktora gittm mr cektrdm bel düzleşmesi dendi fakat sancım arttı cok yorulduğumda batmayı kalçamın yanlarında hissedyrm röntgen film mr hepsni çektrdm hep bel düzleşmesi dendi snra sağ iliak mr çektirdim ve HLAB TESTİ yaptırdım bana iltihaplı romatizma başlangıcı olabilir dedni 5 bulgudan 1 tanesi varmış bende 6 yada 7 doktora gittim bana kesin bsey diyen olmadı ben romatizma ve fıtıktan şüphelenyrm lütfen bana yol gösterirmisiniz hastalığımın ilerlemesini istemyorum şimdiden teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 22 Mart 2013 at 20:53 - Reply

   Sizde Sero (-) SpA denen bir romatizmal hastalık grubundan bir hastalık olabilir. Detaylı bir muayene çok önemli. Gecikmeden tanıyı koyup uygun bir tedaviyi başlamak lazım. Geçmiş olsun.

   • ezgi 22 Mart 2013 at 22:15 - Reply

    benim fıtık veya romatizma hastası olduğumu öğrenmem için hangi testleri yaptırmam gerekiyor doktor bey doğru yolda gitmem için bana öneriniz nedir hep yanlış yönlendiriliyorum çok tesekkür ederim

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 23 Mart 2013 at 15:44 - Reply

     Sizin bu testlerden önce detaylı bir muayene olmanız gerekir. Testler sadece yardımcı araçlardır. Esas önemli olan hekimin muayenesidir. Bir test sonucunda tanı konmaz. Hasta ile konuşma, muayene ve testler birleşince ortaya teşhis çıkar. Öyle olmasa idi zaten hekime gereksinim kalmazdı. Tekrar geçmiş olsun.

 78. perihan düşkün 16 Şubat 2013 at 07:03 - Reply

  öncelikle merhaba ben hataydan eşim için sorunumuzu annalatacam 2005 te eşim 5 şi kattan çatı yayaparken düşüp aşağıya düşüyor ve 8 yıldır idranını bezle karşılıyor yani beze mahküm oldu ankarada adnanada tedavi yaptık birfayda alamadık fizik terefesi gördü ama işe yaramadı şimdi 8 yıldır hep böyle kaldı dizden aşağıya kan gitmiyor şuan bacaklarında yumurta kadar toplanıyor yürümesi biraz ağırlaştıbizim budumda neyapmamız gerekiyor bizi bukonuda aydınlatırmısınız gerekiyorsa san getireilirim teşekürlerimizi iletiyorum annadığıkadar yurt dışndasınız hayırlsıyla dönersiniz benim tele fonumu size veriyi bizat benimle konuşursanıız çok memnun olurum beb okulda çalışıyorum memurum iyigünler mutlaka türkiyeye giriş yaptığınızda beni aramısınız tlim 05389396319 hataydan sevgiler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 21 Şubat 2013 at 20:31 - Reply

   Eşinizin kaslarınının toksin ile gevşetilmesi gerekiyor olabilir. Bunun dışında rehabilitasyonda eşinize yapılabilecek birçok uygulama vardır. Bunlardan birisi de yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimidir (uzay tedavisi). Lütfen web sitemizde bulunan özellikle felç bölümünü ve TV programlarını dikkatlice inceleyiniz. Birçok tedavi ve rehabilitasyon programları eşinizin hastalığıyla da ilgilidir. Geçmiş olsun.

 79. zeki keskin 17 Ocak 2013 at 19:43 - Reply

  hocam şimdiden çok teşekür ederim cevplayacağınız dileyimle annem 71 yaşında şekeri tansiyonu vekolostirolu var yarı felç geçirmiş olmakla şu anda yürüyemiyor kendi ihtiyacını karşılayacak kadar yürütülebilirseniz bu konuda yardımlarınızı bekler teşekürlerimi sunarım

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Ocak 2013 at 11:37 - Reply

   Geçmiş olsun. Felç ‘de düzgün yapılan ve daimi uygulanan rehabilitasyon çalışmaları çok önemlidir. Hep yazıyorum; tek bir rehabilitasyon çalışması değil birçok tedavinin birlikte uygulandığı, hastaya en uygun rehabilitasyon programlarının çizildiği tedaviler yapılmalıdır. Botoks uygulamalarından, beynin elektrikle uyarılması çalışmasına, denge programlarından, vücut ağırlığı destekli yürüme eğitimlerine, robotik uygulamalara, basınçlı giysilere, mental rehabilitasyon çalışmalarına, mesane felci rehabilitasyon programlarına kadar geniş bir yelpazede çalışmaların sürdürülmesi gerekir. Lütfen web sayfalarımızı, burada özellikle serebral palsi bölümünü ve tv programlarını dikkatlice inceleyiniz ve izleyiniz. 0-530-3711855 numaralı telefondan randevu alırsanız annenizi değerlendirir gerekli tedavileri planlarım.

 80. ilknur bozok 24 Kasım 2012 at 16:59 - Reply

  hocam merhaba benim oğlum 3 yaşını doldurmasına 2 ay var yürüme analizi yaptırmamız gerekiyor nerede yaptırabiliriz şimdiden teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 26 Kasım 2012 at 09:14 - Reply

   Serebral palside yapılacak birçok önemli tedavi vardır. Bu tedavilerle çocukta büyük gelişmeler olabilir. Öncelikle lütfen “http://www.felc-romatizma.com” web sitemi ve burada da “serebral palsi” hastalığını ve medyadan videolardaki tv programlarını dikkatlice inceleyiniz. Yürüme analizi konusunda web sitemizde detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ne türde tedaviler uygulayacağımız detaylı muayene sonucunda belli olabilir. Lütfen 0-530-3711850 numaralı telefondan randevu alınız. Geçmiş olsun.

 81. duygu altay 25 Temmuz 2012 at 19:42 - Reply

  hocam oğlum 2.5 yaşında cp li fakat ağır bir durumda değil yani yaklaşık 6 bağımsız adımlar almaya başladı yani bir odadn diğerine yanında bizim olmamız ve düştüğünde anında tutabilmemiz derecesinde yürüme sağlıyor fakat tek başına biryere tutunmadan kalkıp istediğini alamıyor ağlayıp yardım edip elini tutmamızı istiyor acaba kendi kendine yürümeyi nezaman başaracak 16 aylıkken desteksiz oturabildi 1 yaşında sıralamaya ve 27 aylıkken emeklemeye başladı bacaklarında kasılması yok gayet rahat epilepsisi hiç olmadı ve mr ları hep olumlu çıktı 1 yaşından beri özel rehabilitasyon kurumuna gidiyoruz bu süreci hızlandırmak için daha başka ne yapabiliriz sizi okuyup araştırdıkça umudum oldunuz yardım ve önerilerinizi bekliyorum teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 29 Temmuz 2012 at 01:54 - Reply

   Gecmis olsun. Cocugunuza yapilacak bircok onemli tedavi vardir. Bu tedavilerle hastalarda cok buyuk gelismeler olabilir. Oncelikle lutfen http://www.felc-romatizma.com web sitemizi ve burada da serebral palsi hastaligini dikkatlice inceleyiniz. Cocugunuzun toksin enjeksiyonlarina gereksinimi bulunuyor olabilir. Ne turde tedaviler uygulayacagimiz cocugunuzun detayli muayenesi sonucunda belli olabilir. Bunlari karsilikli konusmamiz cok daha yararli olacaktir. Su anda yurt disndayim. 2 Agustos’tan sonra Turkiye’ye donecegim. Bu tarihten sonra 0-530-3711855 numarali telefondan randevu alabilirsiniz.

 82. sedat kaya 24 Temmuz 2012 at 17:12 - Reply

  Hocam babam 13,07,2012 tarihinde felç geçirdi sol kolunu hareke ettiremiyor fakat acıyı hissedebiliyor birde ayakta dengesini sağlayamıyor sol tarafından desteklersek yürüyebiliyor bunun tedavisi mümkün müdür

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Temmuz 2012 at 05:05 - Reply

   Gecmis olsun. Felç’te, yerinde uygulacak rehabilitasyon uygulamalari cok onemlidir. Yuruyememe, kol-el kullanimindaki zorluklar disinda mesane felci gibi komplikasyonlar da tedavi edilmelidir. Mesane felcinin rehabilitasyonu hayati oneme sahiptir. Ayrica bu hastaliklarda kol-el ve bacaklarda ciddi kasilmalar da baslayabilir. Bu kasilmalarda toksin enjeksiyonlari cok faydali olabilir. Lutfen web sitemizi detaylica inceleyiniz. Ozellikle felc bolumu sizin icin onemlidir. Su anda yurt disindayim. Lutfen 2. Agustos’tan sonra 0-530-3711855 numarali telefondan randevu aliniz.

 83. reyhan tekin 23 Temmuz 2012 at 15:33 - Reply

  benim oğlum 17 yaşında dirençli epilepsi hastası ve 2 yıl önce skolyoz oldu ve yatağa mahkum oldu 8ay önce skolyoz amelyatı oldu fakat kaslarımız çok zayıf olduğu için hala yürüyemiyoruz çok iyi bir fizik tedavi görmesini istedi doktorumuz götürdüğüm yerler yeterli gelmiyor okadar zorlukları atlattık ama burda takıldık yardımcı olursanız teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 23 Temmuz 2012 at 21:42 - Reply

   Epilepsi icin degil ama skolyoz operasyonu sonrasi yürüyememe durumunda yapilabilecek pek cok rehabilitayson uygulamalari vardir. Sadece yürüyememe disinda mesane felci gibi komplikasyonlar da gelismis olabilir. Su anda yurt disindayim. Lutfen 2. Agustos’tan sonra 0-530-3711855 numarali telefondan randevu aliniz. Gecmis olsun.

 84. merhaba hocam ismim nuri 22 Temmuz 2012 at 21:19 - Reply

  hocam oğlum doğum öncesi oksijensizlikten beyin hücreleri zarar görmüş yürüyemiyor 4yıldır fizik tedavi görüyor iki elinden tutarak adım ata biliyor bu uzayrobotundan fayda görebilirmi yardımcı ola bilirmisiniz saygılarımla

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 23 Temmuz 2012 at 02:10 - Reply

   Gecmis olsun. Oglunuza yapilacak bircok tedavi vardir. Bu tedavilerle hastalarda cok buyuk gelismeler olabilir. Uzay tedavisi de bunlardan birisidir. Oncelikle lutfen http://www.felc-romatizma.com web sitemizi ve burada da oglunuzun hastaligi olan serebral palsi hastaligini dikkatlice inceleyiniz. Oglunuza ne turde tedaviler uygulayacagimiz hastamizin detayli muayenesi sonucunda belli olabilir. Uzay tedavisine gelmeden once cok daha onemli tedaviler gerekiyor olabilir. Bunlari karsilikli konusmamiz cok daha yararli olacaktir. Su anda yurt disndayim. 2 Agustos’tan sonra Turkiye’ye donecegim. Bu tarihten sonra 0-530-3711855 numarali telefondan randevu alabilirsiniz.

 85. flor nacar 5 Haziran 2012 at 19:57 - Reply

  ms hastasıyım. çok ağır yürüyorum acaba tatbik ettiğiniz tedavide yürümemle ilgili bir fayda görebilirmiyim? beni biraz aydınlatırsanız çok memnun kalırım. şimdiden teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Haziran 2012 at 08:30 - Reply

   Hastanın içinde bulunduğu klinik durumla değişmekle birlikte, MS rehabilitasyonunda ilerlemeler kaydetmek mümkündür. Toksin uygulamaları, aktivite temelli rehabilitasyon, mesane rehabilitasyonu çok önem arz etmektedir.
   Geçmiş olsun.

Leave A Comment