Serebral Palsi – Ailelere mesaj

Home/Serebral Palsi – Ailelere mesaj
Serebral Palsi – Ailelere mesaj 2016-12-23T00:16:24+00:00

Sevgili aileler,

Halk dilinde “spastik çocuk” şeklinde anılan Serebral Palsi, 2000 doğumdan yaklaşık 5 çocukta görülen bir hastalıktır. Toplumumuzda bu hastalık ile ilgili birçok değişik söylenti ve yanlış bilgiler bulunmaktadır. Serebral Palsi’li çocukların aileleri, bu bilgi kirliliğinden dolayı yanlış yönlenmekte ve güç durumlarda kalmaktadırlar. Mevcut bilgi yanlışlıklarını düzeltmek, Serebral Palsi ile ilgili konularda bilgi verebilmek için bu web sayfası hazırlanmıştır.

Öte yandan, Serebral Palsi hastalığı, toplumumuzda ne yazık ki çok suistimal edilen bir konumda bulunmaktadır. Çocuklarımızın çoğuna gereksiz, yetersiz veya yanlış şekillerde uygulamalar yapılmaktadır. Bilinmelidir ki, Serebral Palsi’de sadece basit hareketlerden oluşan egzersiz tedavisi çok eksik kalacaktır. Ülkemizde maalesef ailelere bilinçli veya bilinçsiz şekillerde doğru olmayan mesajlar verilmektedir. Örneğin en sık duyduğumuz yanlışlıklardan birisi, hastalığın bebeklikten itibaren erken tedavisinin gerekli olmadığı yönündeki telkinlerdir. Halbu ki, Serebral Palsi’den şüphe ediliyorsa, bebek doğar doğmaz, tedavi mümkünse kuvözde başlamalıdır. Yine kas kasılmalarının erken tedavileri çok önemli olduğu halde, buna “gereksiz” veya “zararlı” bile dendiğine sıklıkla şahit olmaktayız. Oysa kas kasılmalarının tedavilerine geç başlandığında çoğu zaman iş işten geçmiş olabilmektedir. Serebral Palsi’li çocuğu olan aileler Serebral Palsi tedavileri ve rehabilitasyonu konularında çok dikkatli olmalıdırlar ve güven duydukları tıbbi birimlere mutlaka danışmalıdırlar. Tedavi görecekleri yerlerde, bu hastalıkla ilgili hangi tedavilerin uygulandığını mutlaka detaylı bir şekilde araştırmalıdırlar.

Serebral palsi

Serebral palsi

Burada, Serebral Palsi ile ilgili sık sorulan soruların yanıtları verilmiştir. Hasta aileleri bunları dikkatlice okumalı ve her bir konu ile ilgili bilgi sahibi olmalıdırlar. Böylelikle çocuklarına en güzel yardımı yapmaya başlayacaklardır. Daha sonradan aileler, bilgilerini genişletmeli, çocuklarının tedavi oldukları yerlerde bizzat terapilere de katılmalıdırlar. Unutulmamalıdır ki, Serebral Palsi’nin tedavisinde rehabilitasyon ekibinin her elemanının büyük önemi olduğu gibi, ailelerin de tedaviye katılmaları ve bu tedavileri sürdürmeleri elzemdir. Zaten aile bireyleri de rehabilitasyon ekibinin en önemli elemanıdırlar. Rehabilitasyon ekip elemanlarının büyük eksiklik gösterdiği, çocukların terapilerinin ailelere açık tutulmadığı, hastalık hakkında geniş şekillerde bilgi ve tedavi olanakları sunulmayan tedavi merkezlerinin Serebral Palsi’li çocuklarımıza fazla bir yararı olamayacağı akıldan çıkarılmamalıdır.

Serebral Palsi’nin toplumsal yönü de ülkemizde çok zayıftır. Örneğin çocuklarımızın iyi ve yeterli eğitimlerinin sağlanabilmesi için detaylı çalışmalar yapılmalıdır. Bu konuda ilgili kamu kurumları sorgulanmalı ve gerekli hizmetleri sağlamalarının yolları aranmalıdır. Bu konuda biz sağlık çalışanlarına, hasta ailelerine, sivil toplum örgütlerine büyük görevler düşmektedir.

Bütün sorunlarınız ve sorularınız için bizlere her zaman ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan her türlü problemi gerek telefondan gerekse karşılıklı olarak bizlerle paylaşabilirsiniz. Sizlerin önerilerinizi de bizler paylaşmak isteriz. Başta çocuklarımız olmak üzere, hepinize sağlıklı bir ömür dilerim.

Prof. Dr. Erbil Dursun

545 Comments

 1. gülden karataslu 20 Temmuz 2018 at 22:25 - Reply

  hocam iyi aksamlar 34 haftalik prekleemsi rahatsizligila sezeryana girdim 9 aylik ikizlerim.var ikizlerimden biri 7 kilo hareketleri tepkilerri normal emekleme eylimi var gunde enaz 6 7 kez tavana bakiyor dikkatlice inceliyor bazen daliyor cok sık olmasada arada ayaklarini ve ellerini yumuk yaparak kendini kasiyor sizce normalmi?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 22 Temmuz 2018 at 12:40 - Reply

   Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. Bebeğin şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir. Öncelikle çocuk doktoru görsün, gerekirse bizler değerlendirelim.

 2. Cigdem 9 Haziran 2018 at 02:09 - Reply

  Hocam merhabalar. Bebegim 8 aylik ve basini tutabiliyor ama kollarimiza aldgmzda daha cok arkaya doğru salıyor. Oturmada öne dogru eğiliyor belini dik tutamıyor. Gozunde hafif ice kayma var ama sürekli değil. 35 haftalikken enfeksiyonum nedeniyle bir anda suyum bosaldigindan dogumu baslatmak zorunda kaldilar. Ciger gelistirici igne vuruldum ama cok gecmeden sezeryana alındım.2250 gr 43 cm dogdu ve hemen solunum cihazina baglandi bir kac gün. 23 gum kuvezde kaldı. Ellerini parmaklarini ayaklarini istemli olarak kullaniyor ve çok hareketli. Goz takibi iyi ve onunla konustugumuzda gülüyor heyecanlaniyor aguluyor tepki veriyor. Yürütece koydugumuzda oylece yığılıp kalıyor ama sadece ellerinden tutunca ayakta durabiliyor. Ama çekilen emar sonucunda serebral palsi teshisi konuldu. Oksijensiz kaldigi icin bunun oldugunu söylüyorlar. Yapilacak hic bir seyin olmadığını hasarin buyuk mu küçük u olduğunu da ancak ilerleyen aylarda veya yillarda görebiliriz deyip 2 ayda bir takibe baslamak istediler. Bebegime bakıp felcli olabileceğine bir türlü inanamıyorum. Acaba bir yanilma payi azda olsa olamaz mi. Şimdiden cevabiniz icin cok tesekkur ederim.

 3. Ezel BALLI 1 Haziran 2018 at 12:30 - Reply

  Merhabalar Sayın Hocam, 32 Haftalık Doğum yaptım. Bebek 2 günü yoğun olmak üzere 16 gün küvezde kaldı. Son doktor kontrolünde doktor elleri yumruk şeklinde yaptığı ve kas sertliğinden dolayı Nöroloji ye sevketti. Frontenal USG incelemesi temiz çıktı. Doktor bekleyeceğiz dedi.
  Bebek Kronolojik olarak 3.5 aylık, düzeltilmiş olarak ise 2 aylık. Başını tutabiliyor. Göz takibi çoğunlukla var. Ancak kollar, bacaklar ve ayaklardaki eklemler çok gergin. Uykulu olmadığı sürelerde kendini kasıyor ve hareket ettirmemize olanak vermiyor.
  Fizik Tedavinin erken başlaması gerektiğini belirtiyorsunuz her zaman. Fizik tedaviye başlanmalı mı, ve en çok merak ettiğim şey ise sevgili Hocam KASLARDA SERTLİK HER ZAMAN CP İLE Mİ SONUÇLARNIR?
  şimdiden teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Haziran 2018 at 19:41 - Reply

   Böyle bir bebek riskli bebektir. Dikkatli olmak ve yaşına uygun egzersizleri yapmak gerekir. Kol ve bacaklardaki gerginlik spastisite mi buna bakmak lazım. Muayene ile anlaşılabilir. Böyle bir bebeğin ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını (zamanı geldiğinde) sağlıyoruz. Aşağıdaki adresteki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Böylelikle kendiniz de kuşkulandığınız cp ile ilgili birçok bilgiye sahip olacaksınız. Geçmiş olsun.

   http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2

 4. Engin 26 Mayıs 2018 at 05:29 - Reply

  Yakşamlar Hocam Benim 15 yaşında SP hastası oğlum var 7.5 aylık doğdu.Fakat doktorların 2 yaşına kadar sağlam rapoları var Ancak 2 yaşında teşhis knuldu Beynin sağ tarafında hücre kaybı var dediler Bu yüzden vücudun sol el sol ayakta güç kaybı var 2 yaşından beri fizik tedaviye gidiyoruz 3 ve 4 yaşında 1 kez botoks yaptırıldı İyi derecede ilerleme oldu şimdi orta okulu bitirdi fakat derslerini yaptırmakta çok zorlanıyorum hiç bir şekilde ders yapmak istemiyor doktorlarla görüşmemde çoçuğa çok fazla baskı yapmamamı söylüyorlar Oğlumun yaşı geçtikçe bu rahatsızlıkta dolayı daha fazla gerileme olabilirmi şuanki özür oranı %35 ameliyat önerilirmi veya botoks tekrar yaptıralabilinirmi İlginiz için çok teşekkür ederim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Haziran 2018 at 21:20 - Reply

   Yoğun çalışmalarım yüzünden cevabım gecikti. Eğer tedavi yapılmazsa oğlunuzda gerileme olabilir ve var olan fonksiyonunda gerileme olabilir. Ayrıca ders çalışma isteksizliği de ele alınmalıdır. Botox yapılması veya cerrahi önerilebilir. Yolunuz düşerse göreyim.

 5. sevinç 9 Mayıs 2018 at 09:23 - Reply

  Merhaba hocam.kızım 03.01.2018 tarihinde 3150 gr 49 cm doğdu.şu an 4 aylık 7000 kg 61 cm rutin dr kontrolüne götürdüğümde dr sosyalliği gayet iyi sadece baş kontrolünde sıkıntı var başını arkadan öne doğru almıyor bu aylarda almaya başlaması gerek dedi.önümüzdeki aya kadar takip edin hala almıyorsa bir çocuk nöroloğuna gösterin dedi.gülüyor dinliyor çok hareketli oyuncakları tutmaya çalışıyor kafasınıda dik tutuyor sadece yatar pozisyonda kollarını tutup kaldırma hareketinde başını toplamıyor salıyor.bunun nedeni nedir? ciddi bir duruma işaretmidir? yorumunuz bekliyorum iyi çalışmalar diliyorum.

 6. Ysfannesi 13 Nisan 2018 at 11:55 - Reply

  Benim bebegim 5.5 aylik ama ellerini oyuncaklara uzatmiyo sadece kafasini kaldirip agzini uzatiyo sizce normal mi

 7. Derya 11 Nisan 2018 at 19:56 - Reply

  Hocam Merhaba, bir kaç gün önce doğan yeğenimin elleri normalden büyük. Başka bir deyişle parmakları normalden uzun. Bıngıldağı kapalı doğdu. Sadece bu iki durumdan ötürü Herhangi bir sendrom düşünülebilir mi? Anne karnında iken 4 lü tarama testi anormal çıkmıştı. Teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Nisan 2018 at 09:51 - Reply

   Geçmiş olsun. Bebeğinizde başka anormal bulgular var mı, kalpte ve diğer organlarda durum nedir tüm bunlara bakılmalı. Genetik testler yapılmalı. Bunun için çocuk hekiminiz size yol gösterecektir.

 8. Büşra 8 Nisan 2018 at 04:50 - Reply

  Merhaba hocam,
  Ben de serebral palseyim. Size kasılmalar ve sıçrama ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Benim çok sıçramam oluyor. Sanki bir yerime iğne batıyormuş oluyor. Ama hareketsiz olduğum zaman. Eskiden çok rahat otururdum. Ama şimdi resmen hareket etme ihtiyacı hissediyorum. Neden olabilir ve bunun bir ilacı yada tedavisi var mıdır?
  Lütfen cevap verirseniz çok mutlu olurum

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Nisan 2018 at 09:43 - Reply

   Bunlar serebral palside distoni şeklinde ifade ediliyor. Bunlar için ağızdan alınacak ilaçlar var. Ayrıca duruma göre toksin enjeksiyonları yapılabilir. http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi adresindeki yazılarımı inceleyin. Geçmiş olsun.

 9. Berivan 15 Mart 2018 at 03:22 - Reply

  Slm hocam hocam ben bir cahilik yaptim 15 yaşında anne oldum ilk doğum sancisi ne olduğunu bilmiyordum beliim ağrıyordu diye hafif sancım vardi bende doğum sandım dbakir doğum evine götürdüller beni bana sordullar en son adet donenemi bilmiyorum dedim ve beni çatala aldillar bilmem kaç santim olmuş dediler doğum dediler bende o anda sancım gitti dedim beni dinlemediler beni yukarıya çıkardılar çok afedersiniz size söylüyorum ama belki bana bir yol gösterirsiniz .hocam uzun bir çubukla çocuğun suyunu patlatillar ve aradan yarim saat geçti sancım çoğaldı çocuk dünyaya geldi ebe aaaa bu çocuk ne kadar küçük senin ayin degilmiydi dedi bilmiyorum dedim ve hocam aynı gün beni taburcu ettiler çocuğumu eve getirdiğimde inliyordu çocuğu kundaktan aştım ve baktimki oğlumun kolu ve bacaklari yarıya kadar mozmordu agzida öyleydi inliyordu tekrar hastaneye gittik o hastane bu hastane derken biri bizi kabul etti kuveze aldilar piramiture olduğunu söylediler 25 boyunca dbakir fakülte hastanesinde kaldı eme gücü yoktu kilosu çok azdı biraz kendini toparlayinca taburcu ettiler ve şuan oğlum 18 yaşına mayısta giriyor sp hastalığı tanısı konuldu çok akılı ve kendisini ifada edebiliyor normal insanlar gibi olmasada oglumdan anlıyorum hocam ayak parmaklari çok kötü olmuş dizleri yine ayni dizlerinin üstünde sipliyarak gidiyor onun için ne yapmam lazım nereye götürmem gerekiyor o hastaneyi şikayet etsem burunlarından fittil fittil getirsem olurmu çocuğum için daha gec olmadıysa çok uzun oldu ama hocam içim çok dolu okursanız sevinirim tskler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Mart 2018 at 13:01 - Reply

   Bunca senedir düzenli tedavi edilmemişse yapılacaklardan ne kadar fayda görebilir bilmiyorum. Ancak bazı sıkıntılarına faydamız olabilir. Çocuğa neler yapılabileceği muayene ile anlaşılabilir. Geçmiş olsun.

 10. Suna 3 Mart 2018 at 11:42 - Reply

  İyi günler hocam abim bundan 33 yıl önce doğum esnasında ebe hastasından dolayı omurilikten zedelenme olduğu için %50 zihinsel ve yürümede dengeyi sağlamada zorluk çekiyor bunun tedavisi varmıdır?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Mart 2018 at 13:27 - Reply

   Hastanın durumuna bağlı az veya çok gelişme sağlanacaktır tedavilerle. Bu dediklerinizle bir sonuca varmak zor. Abinizin şu andaki yapabildiği fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir. http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ adresindeki yazılarımı detaylı bir şekilde inceleyin, okuyun. Yolunuz düşerse göreyim abinizi. Geçmiş olsun.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Mart 2018 at 13:27 - Reply

   Hastanın durumuna bağlı az veya çok gelişme sağlanacaktır tedavilerle. Bu dediklerinizle bir sonuca varmak zor. Abinizin şu andaki yapabildiği fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir. http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ adresindeki yazılarımı detaylı bir şekilde inceleyin, okuyun. Yolunuz düşerse göreyim abinizi. Geçmiş olsun.

   • Gulin 1 Nisan 2018 at 14:11 - Reply

    Sevgili Erbıl hocam 23 aylık bir oğlum var 4 aylıkken gecirdigi ağır enfeksiyon sonrası oturmadigini far ettik balikesirde yaşıyoruz bizi izmir behçet uz hastanesine yönlendirdiler orda bir sürü tahliller yapıldı noroloji ortopedi fizik psikiyatri metabolizma nefroloji hepsi gördü mr de beynin bir bölgesinde ufak lekelenmeler oldugunu söylediler bize rapor cikardilar motor gelişim geriligi diyerek 7 aydır fizik tedavi alıyoruz oğlum sadece yerde sürünüyordu fiziğe başladık k8sa zaman da emekleme tutunup kalkma tutunarak sıralama geldi fakat hala ayakta duramıyor üst bacak kaslarında kasılma var parmak ucuna basıyor kaslar birturlu açılmadı hocamız botox önerdi çok akıllı ve çok hareketli bir cocuk bacak kaslarından başka bir problemi yok botox sonrası ayakta durabilicegini söylüyor hocamız izmir de bir noroloji dr önerdiler siz ne dersiniz birde size danışmak isterim botox un faydası olurmu

 11. figen aktürk 24 Şubat 2018 at 00:31 - Reply

  merhaba hocam benim kardeşim 12 yaşında çok fazla kasılması var bu kasılmalar için rivotril damla kullanıyoruz toksin tedavisiden bahsetmişsiniz kardeşim için ugulanırmı bebekliğinden beri rehabilitasyon eğtimi alıyor şuana kadar bir ameliyat geçirmedi ama kasılmaları büyüdükçe daha fazla artıyor ne yapabiliriz bizeyardımcı olursanız seviniz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Şubat 2018 at 10:49 - Reply

   Eğer bu belirttiğiniz kasılmalar spastisite ise elbette toksinden çok fayda görebilir. Öncelikle değerlendirmek gerekir buna göre yol haritası çizeriz. Geçmiş olsun.

 12. Memet 19 Şubat 2018 at 01:09 - Reply

  Hocam mrb benim ablamin kizi bu bahsedilen hastalik ve biz sizinle gorusmek istiyoruz nasil yaninaiza gelebiliriz yuzyuze girusebiliriz tedavi icin

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Şubat 2018 at 12:41 - Reply

   0-530-3711855’den randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 13. halime uysal 16 Şubat 2018 at 00:19 - Reply

  meraba hocam 4 yasındaki oglum son 1 haftadır basını sag ve sola cevirip öne arkaya gibi hareketler yapıyor kollarını yukarı yukarı kaldırıp boynunu içine cekip kendini kasıyor bazende uykusunda agız salgısı akıyor kendini esnetiyor gibi görünsede hareketleri tuhaf görünüyor bu durumda spastik gibi yada baska bir rahatsızlık düsünmek mümkünmü bu durumda nasıl bir yol uygulamalıyız tedavi için tesekkürler hocam

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Şubat 2018 at 12:48 - Reply

   Öncelikle bir pediyatrik nöroloji hekimine görünün.

 14. Nur Kartal 16 Ocak 2018 at 17:03 - Reply

  Merhaba hocam, aylardır aklıma takılan bir soru sormak istiyordum. Anneme doğumdan once hipotiroidi teşhisi konulmuştu ve bu hastalık için bir ilaç verilmişti. Annem verilen ilacı geç kullanmaya başlamış yani bir süre içmemiş. Kontrole gittiğinde doktor hanım annem ilaca geç başladığı için gayet açık bir dille bebek daha doğmadan geri zekalı olduğunu söylemişti. Fakat daha sonraki kontrolde başka bir doktor bir sorun olmadığını belirtti. Kardeşim şuan 9. ayını doldurmak üzere. Doğduktan sonra bir iki gün emmedi fakat daha sonra bu konuda hiç zorluk çekmedi ve şuan kilosu gayet yerinde. İlk aylarda sosyal gülümseme ve göz kontağını gayet iyi kurdu. Fakat yine ilk aylarda ellerini yumruk şeklinde tutuyordu daha sonra onu yapmayı da bıraktı.Şimdi ellerini gayet iyi kullanabiliyor, istediği nesneye uzanıyor ve elimi uzatıp çakmasını söylediğimde çakabiliyor. Motor gelişimi açısından hiçbir sorunla karşılaşmadım. Yani 6. ayında oturabildi ve başını dik tutabildi, 7 ve 8. aylarda yuvarlandı. Ellerinden tutup ilerlettiğimizde almak istediği nesneye gidebiliyor. Destekli bir şekilde ayakta durabiliyor ve kafasının altında yumuşak bir yastık varken oturur pozisyona geçebiliyor. Daha emeklemiyor fakat emeklemeden yürüyebilmenin mümkünatı açısından bunu sorun etmedim ve yüz üstü yatırdığımızda, önüne bir nesne koyduğumuzda uzanmak için ayaklarını ve bedenini hareket ettirebiliyor. Göz takibini iyi bir şekilde yapabiliyor fakat fotoğraflarında hafif bir şaşılığının olduğunu fark ettim. İsmiyle seslendiğimizde veya konuşmaya başladığımızda dönüp bakabiliyor fakat elinde ilgi çekici bir şey olduğu zaman bunu yapmıyor. Ve asıl takıldığım nokta kollarını çırpması. Heyecanlanacağı bir şey gördüğünde veya duyduğunda bunu yapabiliyor. Bazen de kafasını sağa ve sola sallama hareketini yapıyor fakat bir şey gösterdiğimizde bunu sonlandırıyor. Bu hareketini annemle burun sürtme oyunundan sonra olabileceğini de düşünüyoruz ve bazen de kendini ileri geri sallıyor, sonra kendiliğinden duruyor. Son olarak da konuşma açısından gayet iyi. Yani ilk aylarında uuuu, ooo gibi sesler çıkarttı. Bazen agu da dedi. Şimdi ise ‘gel’ ve ‘dedede’, ‘dadada’ diye konuşmaya başladı.Şu ana kadar hiç nörologa gitmeye gerek duymadık fakat şu sallanma, kollarını çırpma ve kafa sallama hareketleri aklımı kurcalıyor. Sizce önemli bir şey var mıdır? Bilgilendirirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 22 Ocak 2018 at 13:14 - Reply

   Önemli bir şey gibi durmuyor ancak bu aşamada bir çocuk nörolojisi muayenesinden geçmesinde bir fayda var.

 15. sevil 30 Kasım 2017 at 19:55 - Reply

  Merhaba hocam suan 29 yasindayimS.G spastik kudripelejik sapela hastasiyim 10 yasindan beri sadece dizlerimin ustunde emekliyorum ayni hastalik ablamdada var yuruyemiyorum defalarca denedim olmadi bunun tedavisi varmi her deneyisimde ayaga kalkmayi yere dusuyorum tutmayan ayak bileklerim ari yapiyo arada duzelebilirmiyim ayakta durabilirmiyim artik yardimci olun bana hocam

 16. Sevgi 25 Ekim 2017 at 16:08 - Reply

  Merhaba hocam 2 bucuk yasinda premature dogan kizim var cp sekeli teshisi konuldu yurume emekleme yok fizik alıyoruz yürüme calismalari sırasında adimalarini caprazlama atıyor destekli ayakta durmada da capraz sekilde duruyor bunim bi tedavisi varmidir ilerde yuruyebilirmi kızım

 17. Osman gülkırmızı 29 Eylül 2017 at 14:51 - Reply

  Merhaba hocam kızım doğumda çok az oksijensiz kaldı şuan 9 aylık mr çektik co teşhisi kondu.Dikkatini dağıtınca oturuyor sağ elini kapalı ama artık rahat rahat açıyor iki elinide çok iyi kullanabiliyor.Ayakta durdurup yürüttüğümüzde iki ayağının üstüne tam basıyor ve çok güzel yürüyor.sadece oturmasında problem var.Yürüteçe koyduğumuzda koşuyor resmen beyinsel olarak çok iyi oyuncak için abisiyle kavga ediyor birşey vermediğimizde ağlıyor salıncak var kendisini yerde emekleyerek veya yuvarlanarak yanına giidp ağlıyor beni içine koyun der gibi yabancılarda ağlıyor çizgi film çıkıktığında aeverek izliyor değişyirince hemen ağlıyor

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ekim 2017 at 13:32 - Reply

   Anlattıklarınız çok iyi ancak oturma dengesinin olması gerekirdi. Gelişiminin değerlendirilmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 18. fatih üzümcü 25 Eylül 2017 at 12:34 - Reply

  hocam merhabalar. benim çocuğum tek yumurta ikizi idi ancak anne karnında 5,5 aylıkken İİTS tanıyla bebeklerden biri öldü diğer bebek doğdu.doğumundan yaklaşık 4 ay kadar bir zaman sonra boynunu tutamama sıkıntısı vardı şimdilik boyun tutamama sıkıntısı %90 oranda düzeldi çocuğumuz 14 aylık olamasına rağmen tam olarak akranları gibi oturamıyor yürüyemiyor hareketleri geriden geliyor ilk başlarda bu hareketleri hiç yok gibiydi zamanla ilerleme oluyor. bu durumla ilgili yapılacak bir tedavi var mı hocam aile olarak nasıl bir yol izlememiz gerekli hocam.
  Saygılarımla .

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ekim 2017 at 15:12 - Reply

   Elbette çok önemli tedaviler var. http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ adresindeki tüm yazılarımı çok dikkatli bir şekilde inceleyin. Yolunuz düşerse muhakkak görelim bebeğinizi. Geçmiş olsun.

 19. Yasemin 21 Eylül 2017 at 23:54 - Reply

  Iyi günler hocam

  Benim kizim 16 aylik oturamiyor emeklemiyor yürümüyor üst gövdesi cok zayif yani hypoton almanyada yasiyoruz
  Buzamana kadar eg cekildi mrt yani kafasina bakildi kan tahlilleri yapildi ve hepsi normal cikti
  11 aydan beri fizik tedavi görüyor ilerleme var ama cok yavas eline bisey verdigimde tutup hemen geri birakiyor tutmaya gücü yok eline yiyecek bisey verdigimde agzina yönlendirmiyor
  Baska ne tahliler yapabiliriz neler önerirsiniz…

 20. suat 21 Eylül 2017 at 15:03 - Reply

  iyi günler hocam. Benim abime ateşli havale sonrası serebral palsi teşhisi konulmuş bir hastadır.Çocukluğunda epilepsi nöbetleri eşlik etmiş ve hareketsizdi.Reahabilitasyon merkezlerinde fizyoterapistler eşliğinde ve zihinsel engelli öğretmenleri sayesinde aşama kaydedebilmiş.Kendi egzersiz uygulayabiliyor,bir yerden tutunarak hareket edebiliyor söylediklerimizi anlayabiliyor,teknolojik aletleri kendısı kullanabiliyor,ezbere yapılan görsel hafıza ile yazma tekniği geliştirilmiş ama hareket olarak bağımlı.Sadee belli bir süre ayakta durabiliyor,kimsenin yardımı olmadan 10 adım felan atabiliyor.şuan 30 yaşında ve biz yürümesi için birşeyler yapmak istiyoruz.Bunun için bir çare varmıdır.Tedavisi,herhangi birşeyi.Şimdiden teşekkür ediyorum

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ekim 2017 at 15:16 - Reply

   Hergeçen gün tıp elbette ilerliyor ve yapılacak önemli tedaviler bulunuyor. http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ sayfasındaki yazılarımı lütfen detaylıca okuyun. Yolunuz düşerse görelim abinizi. Geçmiş olsun.

 21. Emre DEMİRBİLEK 20 Eylül 2017 at 23:48 - Reply

  Merhaba Erbil Hocam,

  Ali Efe Demirbilek 3 yaşına girecek ve sizin hastanız. Cp için doğduğundan beri fizik tedavi görüyor, İzmit’te botox uyguladınız fakat henüz bir yol katetmiş değiliz. Medikal park Bahçelievler hastanesinden bir hocamız bu isin çözümünün ABD de olduğunu, yüzde 50 şans verildiğini ve harcamaların yaklaşık olarak 1milyon $ olduğunu söyledi. Bunu nereden biliyorsunuz derseniz bu doktor beyin abd deki Cp li hastaları ameliyat eden doktorlardan gelen mailler neticesinde öğrendik. Biz hastamızın raporunu gönderdik onlarda medikal parktaki doktor beye bu yönde dönüş yapmışlar. Ama sizle birebir görüşmemizde ameliyatı yanlış hatırlamıyorsam 8/9 yaşından önce tavsiye etmemistiniz. Siz sürekli kongrelere katiliyorsunuz acaba yeni bir yöntem mi çıktı ? 1milyon dolar tutarındaki bu operasyonu nasıl degerlendireceksiniz? Yüzde 50 şans tanıdılar oğlumuza, detaylar önümüzdeki hafta elimizde olacak size mail olarak göndereceğim nasıl bir operasyon yapılacağı hususunu. Tekrar görüş paylaşırsanız seviniriz.
  Selam ve Sevgilerimizle

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ekim 2017 at 15:22 - Reply

   Serebral palside mucize bir sonuç asla olmaz. Sizin çocuğunuzda bir kez botox uygulanmış sadece ve daha yolun başı. Ali Efe 2 yaş civarında idi ve oturma da yavaş yavaş başlıyordu. Bu yaşta bağımsız oturabilen serebral palsili çocukların yürüme potansiyeli de yüksek oluyor. Sizinle uzunca konuşmuş, birçok konuyu aktarmıştım. Benim böyle 1 milyon dolar tutan bir ameliyat hakkında bilgim yok. Bunun ne ameliyatı olduğunu gönderirseniz fikir yürütebilirim. Ancak serebral palsili çocukta beyin ameliyatı yapılmıyor. Sadece kas/tendon ve kemiklere yönelik operasyonlar uygulanıyor. Beyin için kök hücre çalışmaları yürütülüyor ki bu da emeklme devrinde. Dünyanın her yerinde suistimaller yaşanıyor lütfen dikkatli olun. Geçmiş olsun.

 22. Pelin Daş 31 Temmuz 2017 at 00:49 - Reply

  Iyi gunler hocam benim oglum 6 yasinda 1.5 uasinda cp tanisi kondu zor bir dogumdu 36 haftalik hiper tansiyon sebebiyle erken dogum yasadim o zamandan beri tedavi altindayiz fizik tedavi gorduk eskiden kolarini boynunu hic hareket ettiremezken simdi som 1 yildir yeni bir ozel egitime basladik botoks ve hidroterapiden sonra hafif bas kontrolu ve el kol daha iyi hareket ettirmeye basladi zihinseli yok cok şükür algisi gayet iyi ve acik su an kök hucre nakli dusunuyoruz ve kagamiz cok karisik bize yardimci olabilirseniz cok mutlu oluruz ankaradan mi istanbuldanmi baslasak yada hic baslamamalimiyiz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Ağustos 2017 at 11:01 - Reply

   Serebral palside kök hücre tedavisi daha emekleme düzeyindedir ve serebral palsi kılavuzlarında geçmemektedir. çocukta anlamlı bir fark oluşturmayacaktır. Geçmiş olsun.

  • elif ertekin 17 Ağustos 2017 at 11:47 - Reply

   meraba hocam.Erkek kardeşimin doğum sırasında beynine oksijen gitmemiş o yüzden beyin hücreleri büyük zarar görmüş.Şu anda yürüyemiyor ve rahat hareket edemiyor.aklı dengesi yerinde çok şükür çok akıllı her şeyi anlayabiliyor bizimle konuşabiliyor tabi harfleri net çıkartamıyor ama biz anlıyoruz. Şu anda 10 yaşında yemeğini kendi başına yiyemiyor , tuvaleti gelirse bize söylüyor ve biz yardımcı oluyoruz.Bundan 4-5 yıl öncesine kadar tamamen yatay pozisyondaydı ve kalkamıyordu .Çok uzun zamandır fizik tedavi görüyor.Şu anda oturur pozisyona kendi başına geçebiliyor,bir yere tutunarak ve sabit durarak 1-2 dakika ayakta kalabiliyor ve kendi başına emekliyebiliyor. bu son bir iki aydır da örneğin koltuk kenarına tutunarak ayağa kalkabiliyor tabi bunu yaparken çok zorlanıyor ama sık sık deniyor.çok azimli bu yüzden en ufak bir umut varsa ve tedavi şansımız var ise lütfen bizimle iletişime geçin, çok teşekkürler.

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN
    Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Ağustos 2017 at 14:21 - Reply

    Çok iyi gelişmeler bunlar. Görmemde ek faydalar olabileceğini düşünüyorum. Geçmiş olsun.

 23. Elif kasap 29 Temmuz 2017 at 19:37 - Reply

  Mrb hocam benim oglum asfiksi dogdu hemen manuel soguk uygulama baslatildi 12saat snra hipotermi tedavisine baslanilabildi uc gun vucut sogutuldu 4.gun isitildi eegde ufak bi puruz goruldu ama onemsiz bisey oldugu soylenildi yogun bakim doktorlari bi sorun teskil etmiycegini soyleyip norologa yonlendirio taburcu ettiler gazi universitesi kivilcim gucuyener muayne etti bi soeun gormedi yogun bakimda baslatilan fenobarbital ilacini kesmemi soyledi 6.ay kontrolunde bi soeum gorulmedi sbir yas kontrolunu bekliyoruz suan 11 aylik bazi kelimeleri soyleyebiliyo anliyo gozlemliyo algida bi sorun yok istedigi gibi donebiliyorahat tutabildigi bi yer oldumubiraz zorlansada kalkabiliyo hiyi tuttugu bi yer olunca adimliyo ellerinden tuttunca adimliyo ama ayaklari sanki gucsuz tam dik dirayetli basamiyo sarhos gibi sallaniyo zorlaniyo uzerinde durmakda emeklemiyoda sizce bi ayaklarindaki gucsuzluk neden olabilir serabral palsi olma durumu varmi kafasini biraz gec tutmustu asuan desteksiz oturuyo ayaklarinin ustunede 6.aydan snra dik basmaya basladi ccpiniz icin simdiden tesekkur ederim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Ağustos 2017 at 11:04 - Reply

   Büyük bir ihtimalle serebral palsidir. Serebral Palside sadece çocuğa pasif olarak fizyoterapi yapmak elbette yeterli olmayacaktır. Çok çeşitli ve özellikli tedaviler uygulamak lazım. Bunun için lütfen web sitemi çok dikkatli bir şekilde inceleyiniz. Tüm bu şekildeki çocuklar için yazmış olduğum kılavuzu uygulayabilirsiniz. Google a yazın “ailelere serebral palsi kılavuzu” diye ve lütfen bunu satır satır çok dikkatli okuyup uygulayın. Web sitem de serebral Palsi ile ilgili bir çok televizyon programım da var lütfen bunları da izleyiniz. Ayrıca web sitemin ana sayfasındaki kayan resimlerde yine bebeğinizle ilgili pek çok bilgi var. Bunlara da lütfen bakınız. Yolunuz düşerse göreyim bebeğinizi.

 24. Ebru 4 Temmuz 2017 at 16:11 - Reply

  Hocam 11 yaşında 31 haftalık prematüre doğumlu bir oğlum var. Doğumundan itibaren hem nöroloji hem de çocuk doktorunun gözetiminde idi. Doktorlarımız herşey iyi dese de birşeylerin ters gittiği konusunda 6. Aydan sonra emindim. Ara ara kasılmaları vardı. Desteksiz oturamıyordu. CPden şüphelenip fizik tedavi uzmanına gittik ve çocuğunuzun birşeyi yok dendi. Fakat uzattığım bir çikolatayı elini uzatıp aldığında 12 aylıktı. Sonra ritim terapi kurslarına götürdüm evde sıcak tuzlu su dolu küvette masaj yaptım. En nihayetinde 4.5 yaşında yürümeye başladı doktorlarımız bu süre zarfında cp şüphelerimizin doğruluğunu onayladı. dönemsel olarak fizik tedavi aldı. Hiç eeg çekilmedi. Zeka ve konuşmada sıkıntısı yok ama sağ tarafı tek yönlü cp. Sağ ayak ucuna basarak yürüyor ancak tutunmadan merdiven inip çıkamıyor. Şimdiye kadar hep ameliyata ihtiyacı yok durumu çok hafif denmişti. Ancak son fizik tedavi için yaptığımız doktor ziyaretinde aşil tendonu uzatma ameliyatı iyi olabilir dendi. bu ameliyatların riskleri yada yerine yapılabilecek daha az riskli bir yöntem var mıdır? Sizin oğlumu görmenizi isterim ancak sivastayız ne kadar sıklıkla İstanbul’a gidip gelmemiz gerekir? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim…

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Temmuz 2017 at 10:57 - Reply

   Sizin de belirttiğiniz gibi uzun yıllar teşhis bile konulamamış şimdi de ameliyat deniyor. Ameliyat cp’li çocukta büyüme tamamlanaıncaya kadar ertelenebilir. Erken operasyonların hem mükerrer operasyonlara ihtiyaç hasıl etmesi hem de eksik/yanlış operasyonların sakıncaları yönünden riskleri çok fazla olabiliyor. Çocuğunuzun dikkatlice değerlendirilmesi ve gerekli tedavi planının çizilmesi gerekmektedir. Geçmiş olsun.

 25. Elif güneş 22 Haziran 2017 at 22:46 - Reply

  Hocam merhaba..benim 11 aylık kızım var.sorunumuz ayaklarının üzerine basmıyor emekleme yok yüz üstü yatırdığım da haraket etmiyor..ama ellerini kollarını güzel kullanio konuşma çabası var kilosu beslenmesi güzel dikkati gayet iyi benim gösterdiğim bi oyunu hemen oda yapabilir..8 aylıkken beyin mr ı çekildi fizyolojik bi dilatasyon var önemsiz dendi..iki gün önce gene gittik çocuk nöroloji bölümüne gene mr çekildi sonucu daha çıkmadı..ortapedi muayene etti bi sorun yok dedi..romatoloji bazı tahliller istedi bi sorun yok dedi…acaba basmama nedeni serebral palsi olabilir m? Bunun teşhisi için mr yeterli mi yoksa başka bi tahlil mi gerekli ?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 17 Temmuz 2017 at 10:08 - Reply

   Yurt dışında olduğumdan dolayı cevabım gecikti. Evet olabilir. Fiziksel ve mental gelişiminin dikkatlice sorgulanması ve muayene edilmesi gerekiyor.

 26. Pinar 21 Haziran 2017 at 23:58 - Reply

  Merhaba hocam,
  Benim oğlum 2,5 yaşında. Sol ayakta kasılma ve içe basma var. 11 aylıktan itibaren bir profa götürüyorduk, 3 ayda 1 ortopedik bot yazdı ama fayda görmedik. Bot iyi gelmezse botoks yapicam dedi. Fizik tedaviye gerek yok dedi. 2,5 yaşıni doldurunca başka doktora götürdük cp dedi. Ama ayak dışında hiçbir problemi yok. 17 aylik, yürüdü, koşuyor, zıplıyor. Merdiven kendi inip, çıkıyor. Yemeğini kendi çatal, kaşık kullanarak yiyor. Soldaki kasılma ve içe basma dışında bir sikayetimiz yok. Düzgün basmadigi için çok düşüyor. Cp diyen doktora norolojiye götüriymmi dedim gerek yok dedi. Ben ne yapabilirim?

 27. SEZGİN DEMİR 14 Haziran 2017 at 11:54 - Reply

  SAYIN HOCAM OĞLUM 9 YAŞINDAYKEN GÖZ SEYİRMESİ İLE BASLAYAN RAHATSIZLIK NÜKSETTİ BEN BUNU BURSA ULUDAĞ HASTANESİNE PRF. DR. ENDER KOFRALI HOCAMA GÖTÜRDÜM BEYİN ANJİYOSU YAPILDI BEYİN LEZYONLARININ BİR KISMI BİR ARAYA TOPLANMIŞ BENİ MARMARA ÜNİVERSİTESİNDE PROF. TÜRKER KILIÇ BEYE YÖNLENDİRDİ ONDANDA BİR SONUÇ ALAMADIK VE DAHA SONRA DA PROF DR MEHMET ÖZEK LE GÖRÜŞTÜK VE HASTAMIZ O ZAMAN HASTAMIZ 9 YAŞINDAYDI BİZE MEHMET BEY LEZYONLAR BEYNİN ORTASINA TOPLANMIŞ MÜDAHALE EDEMEYİZ FAKAT ÇOCUĞUN SAĞLIĞI İYİ FAKAT İLERLEYEN ZAMANDA HASTANIN SOL KOLUNDA GÜÇSÜZLÜK HAREKET KISITLIĞI OLACAK DİYE SÖYLEDİ VE DEDİĞİ GİBİ OLDU ŞUANDA NÖBET ATAKLARI DA BAŞLADI NÖBET ANINDA SOL KOL SOL AYAKTA KALP ATIŞI GİBİ TİTREME VE SEKME OLUYOR DAHA SONRADA PRF. DR. SAVAŞ CEYLANA DA GÖTÜRDÜM ODA BİR ŞEY YAPAMAYACAĞINI SÖYLEDİ ŞU ANDA HASTAMIZ 18 YAŞINDA BANA SİZİ ADAPAZARI’NDAN HASTANIZ OLAN AHMET CELAL CABBAR KARDESİM ÖNERDİ EMAR BİLGİLERİ : HASTANIN TETKİKİ 07/07/2015 TARİHLİ KRANİAL MR İNCELEMESİ İLE KARŞILAŞTIRMALI DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.
  SEREBELLAR HEMİSFERLER VE PEDİNKÜLLER, VERMİS, PONS MEDULLA OBLANGATA VE MEZENSEFALON TABİİDİR.
  BAZAL SİSTERNALAR AÇIKTIR.
  4. VENTRİKÜL NORMAL KONFİGÜRASYONDADIR.
  MASTOİD KEMİK HAVALANMASI TABİİDİR. 7. VE 8. SİNİR KOMPLEKSİ İLE ORTA KULAK YAPILARI NORMAL OLARAK DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.
  BİLATERAL İNTERNAL VE EKSTERNAL KAPSÜL, TALAMUS, KAUDAT NÜKLEUS VE BAZAL GANGLİONLAR NORMAL SİNYAL ÖZELLİKLERİ İLE İZLENMEKTEDİR.
  OLGUDA KORPUS KALLOZUM GÖVDE KESİMİ İNCE GÖRÜNÜMDEDİR.
  SAĞ SEREBRAL HEMİSFER FRONTOPARİATEL LOBDA İZLENEN GENİŞ AV MALFORMAYONA AİT GÖRÜNÜM BENZERDİR. ÖNCEKİ İNCELEME İLE BENZER ŞEKİLDE SAĞ LATERAL VENTRİKÜLDE KİTLE ETKİSİNE BAĞLI İZLENEN HAFİF KOMPRESİF GÖRÜNÜN VE ORTA HAT YAPILARINDAKİ ŞİFT BENZER GÖRÜNÜMDEDİR. BUNUN DIŞINDA,
  SEREBRAL KORTİKAL SUİKUSLARIN VE SYLVİAN FİSSÜR DERİNLİKLERİ NORMALDİR.
  DURAL SİNÜSLER AÇIKTIR.
  SELLA VE PARASELLAR BÖLGE TABİİDİR.
  HER İKİ İNFERİOR KONKA HİPERTROFİK GÖRÜNÜMDEDİR.
  DOKTOR BEY LÜTFEN İNCELEYİP BİR CEVAP YAZARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. HAYIRLI GÜNLER, HAYIRLI RAMAZANLAR.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 17 Temmuz 2017 at 10:27 - Reply

   Yurt dışında olduğumdan dolayı cevabım gecikti. Öncelikle nöbetleri kontrol altına almak önemli. bunun için nöroloji hekiminin kontrolünde kalın. Öte taraftan MR bulguları yanısıra muayene bulguları çok önemli. Bakmak gerekir. Geçmiş olsun.

 28. habibe 8 Mayıs 2017 at 21:44 - Reply

  13 yaşında prematüre bir kardeşim var bu yaşa kadar çok ameliyat oldu fizik tedavi görüyor ama kas eksikliği giderilemiyor psikolojik olarakta iyi olduğu söylenemez yurt dışında serebral palsi için tedavi var mı acaba?

 29. Tülay DÖMEKE 8 Mayıs 2017 at 12:00 - Reply

  iyi günler hocam ben size Çanakkale’den yazıyorum geçende de yazdım ama cevap alamadım.Cevap verirseniz çok sevinirim.benim yiğenim 14 aylık oldu. ama hala desteksiz oturamıyor ayalarının üzerine kaldırınca bazen basıyor.eline aldığı bir şeyi ağzına götürmek bilmiyor,adını söyleyince dönüp bakmıyor ama sese gürültüye bakıyor kollarının duruşu ve fonksiyonları normal değil.ama İzmir Behçet uz hastanesine gidiyorlar.bütün tetkikleri yapıldı hiç bir şey çıkmıyor deniyor MR ve emg çekildi bir sürü tahliller yapıldı fakat bir sonuç yok ne yapacağımızı bilmiyoruz.Ben çok araştırdım Serebral Palsi’den şüpheleniyoruz fakat doktor bu teşhis için henüz erken diyor. Biz sizinde görmenizi istiyoruz. Bize bir yol gösterin.Cevap verirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.İyi Günler..

 30. Elif 8 Mayıs 2017 at 00:17 - Reply

  Merhaba, hocam 6 yasında sp hastası kardesim var desteksiz oturamıyor koltultan sürekli kayıyor, yerde çok yavaş sürünüyor, ayakta biz destekledıgımızde 10 adıma kadar yuruyor birde çok zayıf yani neler tavsiye edersınız ?

 31. Hüseyin Şeker 24 Nisan 2017 at 12:58 - Reply

  Hocam merhaba benim 3 yaşında cp bir oğlum var.30 hafalık doğdu 38 gün küvezde kaldı.Hastanden çıktıktan sonra nöroloji dr götürdük herhangi bir olumsuz bir şey demedi ta ki 13 aylıkken havale geçirdi bunun üzerine eeg istediler temiz çıktı 18 aylıkken olduğunda sol kolda hareket kısıtlılığı ve sol parmak ucu basması olduğunda nöroloji dr mr istedi ve mr sonucunda doğuma bağlı oksijensiz kaldığını beynin sağ tarafının bir damarının tıkalı olduğunu bunun için sol tarafının etkilendiğini fizik tedavi görmemiz gerektiğini söylediler 1,5 senedir uğraşıyoruz bir cihaz kiraladık 45 günlüğüne 4.000 tl parayı bulup buluşturup eve kurdurduk yalnız faydasını göremedik baktık ki bunun sonu yok o fizyoterapisti bıraktık şimdi başka bir yere gidiyoruz biraz daha iyi ama hala parmak ucu basması devam ediyor demişsiniz ya gereksiz tedaviler masraflar diye o yüzden bunları yazdım botoks gereklimidir çeşitli afolu botlar kullanmalımıyız gece ateli bunlar gerekli mi yoksa bizim evde uygulayacağımız fizik tedavi hareketleri mi daha önemli?

 32. Duygu doruk 22 Nisan 2017 at 21:50 - Reply

  İyi aksamlar hocam serablal palsi teşhisi konulmus bir oglum var 3.5 yasinda Sol kol ve Sol ayakta sorun var. Sol ayak parmak ucu basıyor el de tam açılmıyor. Kas kısalığından dolayı gevsetmi veya botoks yapilabilinecegi söylendi ama her hekim farklı yaklaşıyor. Hem maddi hem manevi çöküntü yasiyorum. Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 23 Nisan 2017 at 23:11 - Reply

   Geçmiş olsun. Serebral palside büyük suistimaller yaşanıyor. Gereksiz veya yetersiz tedaviler yapılıyor. Bazı yerlerde çok para kaybediliyor. Sözünü ettiğiniz klinik durum için botox enjeksiyonu yararlı olabilir. Ancak bu konuda da inanılmaz bilgi eksikliği mevcut. http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar/ adresindeki yazım çok önemlidir.

 33. Emre 21 Nisan 2017 at 22:19 - Reply

  Hocam merhabalar. Öncelikle tüm soruları yanıtlamaya çalıştığınız için teşekkür ederiz. Kızım 29 haftalık 1170 g doğdu. 66 gün yoğun bakımda kaldı. 1860 g taburcu oldu. Düzeltilmemiş 7 ay 16 günlük. Destekli bir süre oturabiliyor takiben devriliyor. Eline oyuncak verdiğimizde bir süre tutup bırakıyor. Yatarken kollarından tuttuğumuzda kendini çekip ayağa kalkabiliyor. Sıralı adım atabiliyor. Anne babasını tanıyıp yaklaşınca eliyle uzanıyor. Sol elini daha sık kullanıyor ama sol kolunun üstüne yatırılıldığında ya da sağ eline cisim verince sağ elini de kullanıyor. Genel olarak göz teması mevcut. Ek gıda olarak püre sebzeye başladık. Şu an 5600 g. Problemimiz;
  1- Çenesini devamlı gövdesinde tutuyor. Bu pozisyonda gözlerini beyazı görülecek şeklide aşağıda sabit tutuyor. seslenince bakmıyor. Elimizle kafasını kaldırmaya çalıştığımızda kuvvetlice direnç gösteriyor. Yüz üstü yatırdığımızda kafasını kaldırabiliyor. Yorulunca bırakıyor.
  2- Etrafında dönemiyor. Çaba var, belini döndürüyor ama vücudun tamamını döndürmede başarısız.
  3- Zaman zaman dalıyor. Tek noktaya sabit bakıyor.
  4- Zaman zaman bacaklarında titreme oluyor.
  Tavsiyeniz ya da tespitinizi paylaşırsanız seviniriz.
  İyi çalışmalar.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 23 Nisan 2017 at 23:13 - Reply

   Bu söylediklerinizde bazı sıkıntılar olabilir. Detaylı mentaL/motor değerlendirme yapılmalıdır diye düşünüyorum. Bu arada web sitemde serebral palsi bölümünü inceleyin. Sağlıklar dilerim.

 34. Ali 9 Nisan 2017 at 18:15 - Reply

  Merhabalar 42 günlük bir çocuğum var doğumdan sonra havale geçirdi ve 21gün yoğun bakımda yattı ilk mr ultrasonunda beyin eeg si temiz çıktı dün gittiğimiz doktor tekrar ultrason istedi ultrason sonucu şöyle
  Kranial usg incelemesinde

  Ve tribünler sistem orta hat ve normal genişlikte izlenmektedir
  Bilader kuruldu pleksuslar doğal görünümde izlenmiş olup;gross sonografik patoloji (kestik lezyon) saptanmamıştır

  Beyin parankiminde sağ kaudat nukleus düzeyinde yaklaşık 8 mm çapında kestik yapı,sol frontoparietal düzeyde yaklaşık 30x17x17 mm’lik alan içerisinde minimal kistik açıklıklar dikkati çekmiş olup ;optimal demonstrasyon için Mr inceleme önerilir

  Bu verilere göre değerlendirirmisiniz saygılar

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Nisan 2017 at 23:19 - Reply

   Öncelikle çocuğunuzun muayene ile değerlendirilmesinin çok önemli olduğunu belirtmek isterim. US sonucuna göre MR önerilmiş. Çocuk nöroloğuuz planı yapacaktır. Bizim de görmemiz gereklidir. Geçmiş olsun.

   • Buse Yıldırım 15 Nisan 2017 at 00:19 - Reply

    Hocam 2,5 aylık oğlum var.. Kucagıma aldıgımda kafasını sürekli geriye atıyor, arkaya bakmaya çalışıyordu.. Çocuk nörologuna götürdüm.. Fiziki muayenesi temiz çıktı ancak doktor bebeğimin ayagını yere bastırdıgında adım atması gerektiğini ancak bebeğimin bunu yapmadıgını söyledi.. Takip edelim dedi.. Eve getirdiğimde 1-2 kez adım atma refleksini yaptı ama şimdi ne zaman dik tutsam adım atmıyor… Bugun de uyku sırasında ellerini istemsiz sallamaları var. Uykuya tam dalamadıgı için mi yapıyor yoksa rahatsızlıktan mı bilmiyorum ama çok korkuyorum… Sizce ne yapmalıyım.. Şimdiden teşekkür ederrim…Saygılar

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 23 Nisan 2017 at 23:26 - Reply

     Öncelikle belirli bir süre takipte kalmalı bebeğiniz. Sizle konuşmak ve bebeğinizin detaylı mental/motor gelişiminin değerlendirilmesi önemli. Sağlıklar dilerim.

 35. Kezban göner 21 Mart 2017 at 19:12 - Reply

  Merhaba sayın hocam.çocuğum 9 aylik.doktorumuz % 80 sipastik engelli olduğunu söyledi.29 haftalık doğdu.40 gün ķüvezde kaldı.gözlerinde kayma var.destekli oturuyor.ellerini yumruk yapıyo.bazen açıyor arada bi.diş çıkarmadı henüz.anne baba diyo.dede diyo.bilgilendirebilirmisiniz.

 36. Hasan 8 Mart 2017 at 16:48 - Reply

  Merhabalar. Ikizlerim 3 eylul 2016 da 30+1 haftalik 1485 gr ve 1510 gr olarak dogdular. 30 gun küvözde kaldilar. Beyin kanamasi ya da nöbet gecirmediler. 3 ayda bir nöroloji doktoruna gidiyoruz. Dun doktorumuz hafif aksiyal hipotoni var ama cok onemli degil dedi. 3 ay sonra yine gelin dedi. Sizce bu serebral palsi belirtisi olabilir mi. Nasil bi yol izlemeliyiz ve almamiz gerekn onlemler yapmamuz gereken egzersizler var mi acaba tsk ederim.

 37. ÇİĞDEM GÜLER 7 Mart 2017 at 17:33 - Reply

  Iyi günler hocam suan 28 aylık bi oğlum var selebral palsi hemipleji teşhisi konuldu beynin sağ tarafından ufak bi kanama olduğu icin sol kol ve sol ayakta problem yaşıyoruz kolda kasılma ayakta da parmak ucuna basma.rehabilitasyon merkezine gidiyoruz Tedavi olarak başka neler tavsiye edersiniz

 38. Fulya Turan 27 Şubat 2017 at 22:44 - Reply

  Hocam iyi günler. 25.02.2016 da 27 haftalık 815 gr doğdu oğlum 88 gün küvezde kaldı çıktıktan sonra hiç aksatmadan her ay düzenli nöroloji dr na götürüyordum iyi olduğu söyleniyordu ve dr görevden alınınca başka dr a gittik bize önce sp bulguları var dedi.Düzeltilmiş 1 aylıkken başını tutabiliyordu hala tutuyor düz. 6 aylık olduğunda sağ el seçimi yapıyordu sol eli genelde kapatıyordu kolunu bileğini hiç bükmeden hareket ediyordu ve dönmüyordu bununla ilgili gayretide yoktu destekli oturabiliyordu doktorumuz sol el ve sağ ayak da sertlik var dedi çaprazlama. Eeg çekildi temiz çıktı mr sonuçlarında da Bişey görülmedi fizik tedavi uzmanına yönlendirdi erken tedbir amaçlı dedi.fizik tedavi uzmanı evde egzersiz önerdi bizi almaya gerek duymadı ben en azından haftada 1 günde olsa katılmak istediğimi söyledim 9. Seansımız bitti evde sürekli 2 saate bir sıkmadan oyun oynar gibi egzersizleri tekrar ediyoruz şuan kendi dönüyor ellerinin ikisinide aktif kullanıyor oturuyor fakat hala oturmada denge kuramadık hareket edince devriliyor ayaklarının üstüne basıyor hatta zıplıyor adımlamaya başladık emeklemeye çalışıyor kelimelerimiz var. Ama içim çok rahat değil araştırıyorum çaprazlama durumla ilgili hiçbişey bulamadım ve sağ ayak tam basıyor söylenildiğinin aksine sol ayağı parmakları içe kıvırıyor arada sürüyor. Mesela babasını görünce çok heyacanlanıyor elleri inanılmaz titremeye başlıyor ya da gece uykusundan aç uyandığında titriyor elleri.tutunarak durmuyor hiçbiryerde hemen iki eli havaya kaldırıyor ve bu aralar bu sefer iki eli de ara ara yine kapatmaya başladı. Acaba yanlış yönlendiriliyor olabilirmiyiz sol el sağ ayak egzersizi yaparken acaba sorun sol ayak yada ellerdemi bize bir tanı koyulamadı henüz ve ne yapacağımı bilemiyorum çok endişeliyim bebeğime faydalı bişeymi yapıyorum yoksa eksik bilgiden kaynaklı eksik tedavimi görüyor bilemiyorum ne yapmalıyım lütfen tavsiyede bulunun bize

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Şubat 2017 at 12:30 - Reply

   Öncelikle biraz sakin olmanızı öneririrm. Bebeğinize kolay kolay bir zarar veremezsiniz. Anlattıklarınızda bazı çok güzel gelişmeler var. Çocuğunuzun motor ve mental gelişiminin detaylıca değerlendirilmesi ve eksik konularda destek olunması gerekiyor. Tabii ki muayenesi de çok önemli, buradan elde edilecek bilgileri iyi değerlendirmek gerekir. Lütfen http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi/ adresindeki yazılarımı dikkatlice okuyun (sol sütunda onlarca başlık var bunları tıklayarak bilgi sahibi olun). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 39. Mevlüt 26 Şubat 2017 at 16:38 - Reply

  Hocam mrb benim 2 yaş 4 aylık bir kızım var kendini kasiyor desteksiz oturamiyor ve çok titriyor konusamiyor bazen tek kelime çıkartıyor ne söylesek ona anlıyor kafanı sağlayarak cvp veriyor bize nürolojiye gütrdm Mr çektiler bişeyi yok diyor hangi doktora gütrdm ise bizlik bişi dil diyor çaresizim fizik tedavi sin de yatirdim onu 1 ay tedavi gürdü doktorlar bizi geri gönderdiler Botoks inesi yapın diyor ve burda yapmıyor lar ankara da yapıyorlar ne yapmam gerekir çocuk un hastalığına tesis koymadilar hastalığı ne ola bilir

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 27 Şubat 2017 at 10:46 - Reply

   Böyle bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailey teşhisi söylüyorum ve ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla botox yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.

 40. Sema Cakmak 9 Şubat 2017 at 04:49 - Reply

  Hocam gereksiz mesgul etmekten cekinerek icim hic rahat olmadigindan yaziyorum 17 aylik bir kizim var 14.5 kilo bebekligi iri ve kilolu bir bebek olarak gecti.suan hala bagimsiz yuruyemiyor 8 9 adim atiyor sonra dengesini kaybediyor diger cocuklar gibi oturarak degil tum vucuduyla geri dusuyor.emeklemiyordu onada yeni basladi komando gibi daha cok kollariyla cekerek.3-4ay oncede 5 6 adim atip dusuyordu hic ilerletemedik dustu korktu elimizden tutmadan yurumemeye basladi.suan bazen biraz daha uzun bagimsiz yuruyor ama sonra mutlaka geri atiyor kendini.bi yerlere tutup kalkmiyor biz dik tutunca yurumeye basliyor.koltuk kenarina biz koyarsak tutunarak ilerliyor.kendi kalkamiyor.denge sorunu oldugunu dusunuyorum ister istemez.cok uzun oturup oynamayada yeni basladi sayilir.onceleri hep yatma egilimi vardi oturtsakta kisa surede uzaniyordu isteksizdi.bacaklari yatis pozisyonunda cok hareketli tamamen iki yana aciyor havaya kaldirip ileri geri salliyor yada ayakkarini surekli agzina aliyor kilosuna ragmen cok esnek.cevremizdekiler kilolu ve tembel oldugunu soyluyor sorun yok diyorlar cocuk drumuzda dahil ama bir cocugun tembel olmasini benim aklim almiyor diger el becerilerinde yemesinde bi sıkıntı yok kendi yemek yiyebiliyor oyuncaklarla oynuyor kelime olarakta net anne baba dede bay bay cici ve yasini sorunca bir diyor.mama gel al atti gibi kelimelerde soyluyordu onlarida birakti.kendince uzun cumleler kuruyor ama anlamli degil anne veya baba diye seslenip baya biseyler anlatiyor mesela.sosyal durumu normal bence cok mutlu bir cocuk cocuklarla oynuyor esya alisverisi utanma sevinme bunlarda sıkıntı yok.bide dikkatimi ceken heyecanlandiginda ellerini karnina vurup yada yukardan asagi pompa yapar gibi bi heyecani oluyor kucuklugunden beri defalarca anne diyor cok heyecanla o anda.sizce bir sorun varmi ne zamana kadar tam bagimsiz yurumeli dustugunde kalkabilmeli nereye bas vurmaliyim bunlar bir sorunun isaretimi gec kalmamak adina yardiminizi rica ediyorum.Saygılarımla

 41. Asaf Akgün 1 Şubat 2017 at 21:01 - Reply

  Hocam iyi akşamlar. 19 aylık düzeltilmiş 17 aylık sp hastası bir oğlum var. Diplejik ve 9 aydır fizik tedavi alıyoruz. Afo kullanıyoruz 2 aydır. Afo ile birlikte de parmak ucu yürümemiz devam ediyor. Emekleme tutunup kalkma ve sıralamalarımız seri bir şekilde mevcut destekli bir şekilde yürüyoruz ama parmak ucu. 2 yaş öncesi botox önerilmedi bekleyelim denildi. Size öncelikli sormak istediğim botox öncesi yürüme analizi yapılması gerektiğini yazılarınızda okumuştum. 2 yaşında bir çocuğun yürüyüş analizi yapılmalımıdır net basma olmadığı içim alınan sonuç verimlimidir. Haziran’da 2 yaşımız doluyor ozamana kadar beklememizde bir geç kalmışlık söz konusu olur mu? Şimdiden teşekkür ederim hocam.

 42. Fatma 31 Ocak 2017 at 18:50 - Reply

  İyi akşamlar hocam 12 yaşinda kizim var sp hastasi bağimsiz 5 Adim atiyor ama korkusu var lütfen yardim edebilirmisiniz

 43. Elvin Durmaz 27 Ocak 2017 at 19:41 - Reply

  Merhaba hocam benim kızım 2 buçuk yaşında tek başına yürümüyor volker ile ve elinden tutunca yürüyor Sol ayağı içe doğru basıypr biz bantlana yöntemine başladık benim merak ettiğim cp olan çocuklar ileride yürürü mü zaten en kısa zamanda muane icin size gelicem

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Ocak 2017 at 17:59 - Reply

   Cp nn türüne ve şiddetine bağlı olarak değişir. Walker ile yürümesi iyi bir durumda olduğunu gösteriyor. İyi tedavilerle öncelikle geriye gitmesi engellenmeli (büyüdükçe kötüleşme olabilir) ve yürümesi için gerekli olanlar yapılmalı. Lütfen web sayfamı detaylı inceleyin. Geçmiş olsun.

 44. nergiz 24 Ocak 2017 at 13:54 - Reply

  merheba hocam menim kizim 19 yawinda sp hasyasi yeriwinde cetinlik var konuwmasi cox cetin hocam iyi konuwmasi ucun bir tedavi yontemi varmi cox xahiw edirem cevablayin

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Şubat 2017 at 19:33 - Reply

   Bu yaşta hala konuşması yoksa iş biraz zor görünüyor. Mental ve konuşma rehabiitasyonu çalışmaları yapılmalı. Geçmiş olsun.

 45. İmran Arı 19 Ocak 2017 at 19:25 - Reply

  Merhaba hocam kuzenimin 3 yaşındaki kızında kaba motor geriliği var hiç nöbet filan geçirmemiş oturabiliyo emekliyo yerden kendi başına kalkabiliyo bi kaç saniye ayakta durabiliyo kullandığı ilaç yok haftada bir fizik tedavi görüyoruz ama makineye filan girmiyo sadece egzersiz yapiliyo kasları yureyebilcek kuvvetteymis ama.neden hala yuruyemiyo

 46. Sehla 18 Ocak 2017 at 13:30 - Reply

  Iyi gunler doktor bey benimde bir sorum olacakti ben oglun yedi aylik serebral palsi tehsisi konuldu egsersizler yapiliyor hocam gunde kac kez yapilmali

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Ocak 2017 at 14:28 - Reply

   Mümkün olduğunca çok. Ancak doğru egzersizler yapıldığından emin olun. Lütfen web sayfamdan bilgi edinin. İşinize yarayacak çok fazla bilgi ve egzersizler var. Tv programlarını seyredin. Geçmiş olsun.

 47. hasan 18 Ocak 2017 at 02:32 - Reply

  merhaba hocam benim yeğenim yeni doğan sarılığından sonra başını fazla tatumıyor bide 11 aylık olmasına rağmen emeklemiyor serebral palsi olma ihtimali varmı sarılığı farkettikten 24 saat sonra kanı değişip küvoze alındı ondan bi beş ay sonra mr çekildi temiz çıktı ama sadece fizik tedaviye alınacak dediler hareketlerinde herhangi bir sıkıntı yok sadece başını tutamıyor ne yapmalıyız

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Ocak 2017 at 14:32 - Reply

   Evet serebral palsi olabilir. Lütfen web sayfamda konuyla ilgili bilgileri okuyun. Temasta kalalım. geçmiş olsun.

 48. yasemin 17 Ocak 2017 at 22:47 - Reply

  merhaba hocam ya internette birçok araştırma yaptım ama yine de kesin olarak bilgi alamadım. benim kızımada cp tanısı koyuldu ama nedeni belirsiz dedi doktor. benim kızım sezeryan ile doğdu spinal oldu doğduğunda hemen ağladı 39 haftalık doğdu 3500 doğdu 11 aylık yürüdü hiçbir sıkıntı yok şuan konuşuyor 20 aylık saece sol elinde hafif tembellik ve ayağında hafif içeri basma var. yürümesi ilerde daha mı kötü olur ikielini kullanabiliyor ne olur yardımcı olun…

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Ocak 2017 at 14:35 - Reply

   Büyüdükçe tedaviler yapılmazsa gerileme ihtimali olabilir. Bu yüzden önlemlerini almak lazım. Lütfen web sitemde konuyla ilgili bilgileri detaylıca okuyun. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 49. murat 16 Ocak 2017 at 16:30 - Reply

  öncelikle bi önce soruma cevap verdiginiz için tşklr

  hocam en son gittigim hastane 3 çocum için aril sulfataz a. teşisi kondu ve şuan için tedavisi yok dendi gerçekten bu hastalıgın tedavisi yokmu hocam lutfen yardımcı olun tşkrl

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 17 Ocak 2017 at 12:01 - Reply

   Bu hastalığın adı Metakromatik lökodistrofi olup merkezi ve periferik sinir sisteminde ve çeşitli dokularda galaktoserebrosid sülfat ve diğer sülfatlı glikolipidlerin aşırı birikimi ile karakterizedir. Bugünkü tıp biliminde kesin tedavisi yoktur rehabilitasyon çalışmaları yapılmalıdır. Geçmiş olsun.

   • hasan 18 Ocak 2017 at 02:22 - Reply

    merhaba hocam benim yeğenim yeni doğan sarılıktan sonra şuan 11 aylık emeklemiyor bide başını tutamıyor serabral pals olma ihtimali varmı bide cocuk arabasına hareket ediyor ama oturamıyor lütfen yardımcı olabilirmisiniz MR TESTİNDE HERHANGİ Bİ SIKINTI YOK AMA İLERDE zihinsel olarak herhangi bir sıkıntı yaşanır mı ? teşekür ederim

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Ocak 2017 at 14:33 - Reply

     Evet serebral palsi olabilir. Lütfen web sayfamda konuyla ilgili bilgileri okuyun. Temasta kalalım. geçmiş olsun.

 50. turan 9 Ocak 2017 at 16:54 - Reply

  hocam 8 yaşında normal doğum serabral palsi kızım yürüme ve konuşma yok 2 yaşından beri düzenli haftada 2 gün fizik tedavi eğitimi alıyor desteksiz oturamıyor oturttuğumuz zaman sürekli kendini ileri atıyor. boy ve kilo oranı standardın az altında son 3 yıldır havale yoktu en son 3 ay kadar önce çok kısa bi havalesi oldu ayakta destekli durabiliyor ama denge sorunu var yürütürken adımlar dengeli değil ve ayaklar içe doğru bakıyor. bu güne kadar çok ilaç kullandık ve çok doktor gezdik fakat gittiğimiz hiçbir doktor kesin bi tedavisinin olmadığını söylüyor. çiğneme olmadığı için sulandırılmış gıdalar kullanıyoruz. havalelerden dolayı düzenli olarak keppra şurup kullanıyoruz.

 51. murat 7 Ocak 2017 at 13:27 - Reply

  hocam iyi günler benim 3 çocugum mmr hastasi ve hiç bir yerleri tutmuyor
  çocukların yaşaları 19 /15 ve 4 yaşlarındalar çok hastane dolaştım yapılacak bişey yok dediler
  hocac sizden yardım bekliyorum allah razı olsun şimdiden

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Ocak 2017 at 13:28 - Reply

   Dediğinize göre ağır fonksiyon kayıpları var. Öncelikle neye bağlı bu motor mental gelişim gerilikleri bunu anlamak lazım. Çocuklar ne durumda? Deformiteleri var mı varsa ne durumda? Bunları anlayıp ona göre neler yapılabilir bakmak lazım. Geçmiş olsun.

 52. ahmet 26 Aralık 2016 at 15:02 - Reply

  hocam iyi çalışmalar … sp hastasıyım sadece ellerde titreme var nöroloji uzmanı botoks önerdi diğer bir uzman bunun mümkün olamayacağını dedi hangi kasa yapılacağını bilemeyiz dedi bu ko0nuda ne düşünüyorsunuz hocam bir de titremeyi azaltacı hangi ilac tedavisi öneriyorsunuz

 53. Fevziye 26 Aralık 2016 at 02:24 - Reply

  Hocam iyi akşamlar , yiğenim suan 18 aylik , cp teshisi kondu 1 yaşini doldurduktan sonra . fiziktedavi sayesinde artik oturabiliyor , ellerini kullanabiliyor. Ama emekleme ayakta durmayi yapamiyor henuz. 3 yasina kadar dr yogun fizik tedavi ve ozel egitim okulu onerdi. Ozel egitim icin rapor alamiyoruz yaşi kuçuk diye. Ayrica dr tum tedaviye ragmen %30 engelli kalacak demis. Özel okul fayda sağlar mi birde yürüyebilir mi diye size danismak istedim. 18 aylik bi bebek ozel eğitim okulundan faydalanabilir mi ? Ne yapmamizi tavsiye edersiniz

 54. Esra 16 Aralık 2016 at 19:29 - Reply

  Merhaba doktor bey benim 5 aylık bir kızım var şuan herşey yolunda ama doğduğundan 2. ayına itibaren kafasını hep sağa çeviriyodu ve yay şeklini alıyodu ama sonradan kendiliğinden düzeldi götürdüğüm bir kaç çocuk doktoruda bir şey olmadığını söyledi ama ben yazılarınızı okuyunca biraz tereddüt ettim sizce bir durum var mıdır?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Aralık 2016 at 14:29 - Reply

   Mental ve motor gelişimi şu anda normal ise sorun yok diyebiliriz.

 55. Atalay 16 Aralık 2016 at 17:15 - Reply

  Hocam merhabalar 31 yaşında serebral palsili bir kardeşim var ve yürürken bacaklarını dizlerinden çok bükmeden çok az kaldırarak yürüyor (sanki sürüklüyormuş gibi) yanında biri olmadan ondan destek almadan çok daha zorlanıyor yürüme konusunda biz uyardığımız zaman bir kere kaldırıyor sonra aynı şekilde devam ediyor. evin dışında bu şekilde evin içinde de bu şekilde yürüyor halılara takılıyor sendeliyor düşecek gibi oluyor koridorda yürürken dahi duvardan tutunarak yürüyor. keza gece yatarken de aynı şekilde kaskatı bir halde yatıyor. bir süredir liorasel isimli bir ilaç kullanıyoruz ilaca ilk başladığımız zaman yürümesi çok düzelmese de kasları biraz rahatlamıştı. ama artık ilaca alışkanlık kazandı sanırım pek etkisi olmuyor ilacın. bazen dışarıda gezmeye çıkartıyorum 50 metre yürüsün yoruldum diyor bacakların kasılı olmasından kaynaklı olabilir mi? yazılarınız arasında toksin iğnesi ile ilgili makale okumuştum kardeşime bir faydası dokunur mu yürüme konusunda rahatlama yaşanır mı?

 56. cihan 17 Kasım 2016 at 16:53 - Reply

  Hocam eşim 25 haftalık doğum yaptı 770gr bir kızımız oldu düzeltilmiş yaşı 6 aylık kızım sol elini fazla kullanmıyor %80 şağ elini kullanıyor ayrıca salyaları oluyor bu konuda bize fikir verirmisiniz

 57. Gülişan çakır 9 Kasım 2016 at 08:56 - Reply

  Merhabalar hocam benim 13/10/2013 doğumlu ikizlerim 7 aylık doğdular ve oğlum serebral palsi hastası malesef henüz kafasını tutamıyor yürüyemiyor oturamıyor konuşamıyor egg si iyi çıkıyor nöbeti yok erken fizik tedaviye başladı lütfen bana yardım edin ne yapabilirim oğlumunda kızım gibi yürüyüp koştuğunu görmek istiyorum

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Kasım 2016 at 09:16 - Reply

   Anlattıklarınıza göre ağır bir serebral palsi söz konusu. ​
   Tüm bu şekildeki bebeklere Yazmış olduğum kılavuzu uygulayabilirsiniz. Google a yazın “ailelere serebral palsi kılavuzu” diye ve lütfen bunu satır satır çok dikkatli okuyup uygulayın. Yolunuz düşerse göreyim bebeğimizi. Geçmiş olsun.

 58. Hatice 28 Ekim 2016 at 17:31 - Reply

  Hocam merhabalar. Kızım erken doğdu şuanda kro 6 aylık. Erken mudehale için fizik dediler. Benim sorum eğer bebek diplejik olsa ayaklarına bakabikirmisin ? Kızım şuanda ayaklarına yükünü verip basıyor iki aydır benden tutunarak tay duruyor. Hafif gevşek denildi. Bu cp olabilir mi ? En çok merak ettiğim ayağına bstigi için dipleji olma ihtimali varmı ? Kasılma yok oyuncaklara uzanma oynaması var dönme elinden tutunca rahat dönüyor bazen kendisi donuyor

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Ekim 2016 at 10:05 - Reply

   Serebral palside diplejik tutulumda elbette çocuk bacaklarına yük verebilir. Nasıl bir serebral palsi olduğu muayene ve sizle yapılacak görüşmeler ile anlaşılabilir. Geçmiş olsun.

   • Ferat 20 Kasım 2016 at 20:34 - Reply

    Merhaba hocam benim kızım 3 yaşında 4 aylıkken ön be arka bıngıldagının kapalı olduğunu öğrendik ve gerekli bütün tetikler yapıldı motor geriliği ve hafif zeka geriliği dendi yürümüyor ve konuşmuyor tam tanı konulmadı rapor verildi kızımızı özel eğitime yoluyoruz şimdi ise fizik tedaviye başladık ama fizik tedavinin bizden istediği şey hastane gidip fizik tedavi raporu almamız ve fizik tedavi merkeZinin bize verdikleri evrakta ise kollarda ve ayaklarda güçsüzlük sp tanısı yazıyor bizde neyapacagımızı bilemedik neyapmalıyız.

 59. gökhan 24 Ekim 2016 at 12:53 - Reply

  Merhaba hocam sp hastasıyım sp hastalarının yaşam süreleri normalmi diğer insanlara göre daha kısa deniyor iyi çalışmalar.

 60. ahmet yılmaz 22 Ekim 2016 at 06:50 - Reply

  hocam iyi günler sebrial palsi tanısı konuldu sadece ellerimde titreme var. başka bir sıkıntı yok çok şükür tüm fonksiyonlarımı kullana bilyorum. bunu azaltmak için ne yapmam gerekir . kas gevşetici ilaç tedavisi gibi neler yapabirim yada kas geliştirci spor mu yapmallıyım

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Ekim 2016 at 16:29 - Reply

   Çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Titremelerin durumuna bağlı olarak tedaviler yapılmalı.

 61. Seda Güdül 15 Ekim 2016 at 19:07 - Reply

  İyi akşamlar hocam benim 4 yaşında bir kızım var hafif cp’li haftada 11 seans terapi aliyoruz terapiler çok verimli ve kızımın aktif katılımıyla kaliteli geçiyor fakat kendini salmak istediği zaman hemen salıyor ve gündelik hayatta geçiremiyorum daha da güçlenmesi için neler yapabiliriz neler önerirsiniz ben kitlendim çünkü bu noktada şimdiden teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 21 Ekim 2016 at 16:37 - Reply

   Sabırla rehabilitasyon çalışmalarına devam. Eğer spastisite varsa botox yapılmalı. Geçmiş olsun.

 62. zeynep 12 Ekim 2016 at 21:10 - Reply

  Mrb 4.5 aylik bi oğlum var 32 hafta erken doğum yaptım bebegim kafasını sürekli sol tarafa doğru çeviriyor ve gözlerde içe aşağı kayma var siyahi gidip beyazı kalıyor ve bunu sürekli yapıyor. Ayrıca parmağını gözüne yaklaştırıp takip etmesini sağlıyoruz takip etmiyor. Sesleri duyuyor fakat biz konuşurken bize bakmıyor yardimci olun geçici bi durum mu yoksa bi uzmana götürme gerekmiyor neden böyle oluyor?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Ekim 2016 at 07:40 - Reply

   Bunu yapacak başta tortikollis bakmak lazım. Çocuğunuzun gelişimi detaylıca incelenmeli. Muayene ve sizinle konuşma şart görünüyor.

 63. Fatma 29 Eylül 2016 at 16:43 - Reply

  Merhaba hocam doğuştan sp hastasıyım şuan 41 yaşındayım hastalığım sağ taraftan yaşım ilerledikçe kasılmalarım arttı rahatlamak için Nasıl bir tedavi yapılır

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 21 Ekim 2016 at 18:22 - Reply

   Hangi yaşta olunursa olunsun serebral palside yapacaklarımız için rahatlamanız mümkün olabiliyor. Özellikle toksin enjeksiyonları çok önemli. Uzun süredir yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Geçmiş olsun.

 64. Burak 30 Ağustos 2016 at 21:19 - Reply

  Hocam Merhaba yardımlarınız dan dolayi teşekkür ediyorum Tüm yorumları okudum tam cevabı alamadım sizede sormak istedim benim kardesim 7 yaşında erken doğumlardan dünyaya geldi kardeşim de hareket bozukluğu var ellerinden tutunma adım atabiliyor ama tek başına ayakta duramıyor yaklaşık 6 yıldır fizik tedavi alıyor ama aldığı fizik tedavi pek iyi olmadigindan pek etkisini göremedik çok hareketli emekliyerek her yeri dolasabiliyor ama konuşma ve zeka konusunda çok geri kelimeler anlaşılıyor sürekli bağırıyor siz ne önerirsiniz nasıl bi yol izlemeliyiz lütfen yardımcı olun

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Ekim 2016 at 18:20 - Reply

   Uzun süredir yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Teşhisin ne olduğunu bilmek lazım. Buna göre ilerlemek gerekiyor. Geçmiş olsun.

 65. Tuğçe kisioglu 17 Ağustos 2016 at 23:21 - Reply

  Merhaba hocam. Size sorum olucak. Benim oğlum 4 yaşında cp konuşmuyor yürümüyor algısı az parmak ucu basıp iki elinden tutunca adım atabiliyor. Emekleme var fakat korkusu çok ayağı kalkmıyor . Bu ay Botoks olucak. Sizin önerilerinizi merak ediyorum ?? Zihinsel olarak ilerlemesini istiyorum eğitimlerin üstünde duruyorum fakat fazla geriden geliyor 1 yaş çocuk gibi.. görüşlerinizi bekliyorum ..

 66. Ünzile 29 Temmuz 2016 at 23:16 - Reply

  Hocam Merhaba..serebral palsi hastası oglum doğduğundan beri fizik tedavi göruyor.su an 7 yasinda…4 kere bacaklarindan botox oldu.1 kere (2ay önce) diz arkasindan minimal kas gevsetme ameliyati oldu..
  Ben oğlum icin daha neler yapabilirim ?mesela refkejsolojiye başlamak istiyorum..
  Faydadıni görürmuyüz? Cok merak ediyorum.teşekkür ederim.SAYGİLAR…

 67. Muhammed Şirin 25 Haziran 2016 at 12:18 - Reply

  Hocam öncelikle çalışmalarınızda başarılar diliyorum ve her soruya cevap verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Benim şu an 16 yaşında cerebral palsy li bir oğlum var. 5 yaşında istanbul da bir kere ve izmirde 2 kere botox yaptırdım. ancak ilk botox ta ilk on gün çok iyi geldi sağ elini hiç kullanamadığı halde kaşığı alıp ağzına yemek götürebildi. Ancak 15 gün sonra tekrar fazlasıyla kasılmalar başladı ve iki kere daha yaptıktan sonra faydasını göremeyince yapmadık. 2011 yılında baklofen pompası Antalya Akdeniz Üniversitesinde takıldı. yumuşaması var ama ilk botox taki bir hal olmadı. Hocam benim sormak istediğim botox un etkisi ne kadar bir zaman alır. Ben cevaplarınızın çoğunu okudum botox uygulamanız bana çok mantıklı ve faydalı olabileceğine inandım. Çünkü bize Botoks yapan hocalar üniversite hocaları ve anastezi yapılmadan yapıldı. Benim çocuğum tek elden tutunca destekli yürüyebiliyor ama kasılmalarından dolayı çok zorlanıyor. Allah a şükür zekası ve konuşması normal ama yürüyemiyor. Daha önce rizotomi ameliyat önerdiler ama ben cesaret edemedim daha kötü olur diye korktum yapmadık. Sizin bize öneriniz ne olur. Tekrar diyorum Allah yardımcınız olsun işlerinizi rast getirsin çünkü biçare ailelere bir nebzede olsa çare oluyorsunuz. Sizin cevaplarınız gerçektende tatminkar.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Temmuz 2016 at 14:18 - Reply

   Toksin uygulamalarının yeterli düzeyde yapılmadığına çok şahit oluyorum. Dolayısı ile web sitemde de belirttiğim gibi bu işlemin detaylı incelemelerden sonra tecrübeli ellerde yapılması çok önem arz ediyor. Geçmiş olsun.

 68. Zeynep 5 Haziran 2016 at 08:29 - Reply

  Hocam merhaba 5 aylık oğlumun bazal ganglion ve oksipital bölgelerinde hie hasarı var.acaba kortikal körlük ve atetoid cp mi gelişir aynı zaman da hipotonik teşhisi kondu ama arada kasılmaları da oluyor 1 bacağını sürekli tekme atar gibi sallıyor yada çift bacağı ile tekme atıyor göz takibi de zayıf..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Haziran 2016 at 08:43 - Reply

   Çocuğun gelişim evrelerine detaylıca bakmak ve muayene etmek gerekir. Geçmiş olsun.

 69. Muhammet 17 Mayıs 2016 at 07:52 - Reply

  merhaba hocam.2,5 yaşında kızım var. CP’nin hafif derecesi dıolar. yaklaşık 1 senedir fizik tedavi alıyoruz.haftada3 gün fizik tedavideyiz. en son 15 gun önce botoks un yararlı olabıleceğini soledıler ve botoks yaptırdık.üst eksteremite de bi sıkıntımız yok sorunumuz alt ekstermıtede.şimdi de botoks sonrası magnetik cihaz kullanımın faydalı olacağı belirtildi.dün de ona başladık.sizin öneriniz nedir özellikle bu cihaz kullanımında? diğer sorum da botoks sonrası ortez kullanımına devam etmeli miyiz?botoks sonrası düz basmaya başladı.tşk ederim ıyı gunler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2016 at 13:02 - Reply

   Web sitemin yenilenme çalışmalarından dolayı geç cevap yazabiliyorum. Magnetik stimülasyon epilepsiye neden olabiliyor bu yüzden ben doğru akım elektrik tedavisini öneriyorum. Ayrıca yapılan enjeksiyonlar sonrası ortezleme, alçılama işlemleri çok ciddi ve önemli işlerdir. Bunları her an ulaşabileceğiniz bir ekip takip etmelidir. Geçmiş olsun.

 70. Özlem 11 Nisan 2016 at 08:36 - Reply

  Merhaba Hocam
  Benim 3 yasinda bir oglum 7 aylikken Serebral Palsi oldugunu söylediler.Doktorlar kucuk beyincigin sag tarafinin olusmadigini acikladilar. Oglum bugun yurumede zorluk cekiyor ve kendi basina yurumuyor. Her yere tutanarak, elimize tutarak yuruyor ve bazen kendi basinada 30 saniyeye kadar ayakta kalabiliyor ama tekbasina adim atamiyor. Bugune kadar görustugumuz fizioterapistler ve uzmanlar eger yogun bir fizik tedavi görurse özelikle gövde kontroluyle ilgili ve denge gelistirme ozaman yurume sansi cok buyuktur. Oglumun Piskolojik testeleride yapildi ve algilama sorunu yok sadece konusmasi fazla net degil ama herseyi anliyor. Cok aktiv ve enerjik bir cocuk. Yurume disinda bide tam olarak aciklamayadiklari baska bir sorunu var oda boynunu sol tarafa tutuyor. Ama kas kisaliginda degil. Sag taraftaki kaslar zayif oldugu icin boynunu ortada uzun sure tutamiyor. Bize yardimci olabilirmisiniz veya yardimci olabilecek birilerine yönlendirebilirmisiniz. Eger Izmir veya Izmir bölgesinde bildiginiz bu dalda uzman bir fizioterapist varsa bizim icin uygundur.

  Tavsiyelerinizi bekliyorum.

  Saygilarla
  Özlem

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Nisan 2016 at 19:10 - Reply

   Serebral palsinin birçok tipi vardır. Burada hangi tip olduğu, hastalığın durumunun ne olduğunu ortaya koymak ve buna göre uygun rehabilitasyon programları ve gerekli başka tedaviler yapmak lazım. Sadece bir fizyoterapistin halledebileceği bir konu olmayabilir. Öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada çok ayrıntılı bilgiler edineceksiniz. 0-530-3711855 den bizlere ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   • Huseyin yayla 29 Mayıs 2016 at 21:07 - Reply

    Iyi aksamlar hocam benim on aylik bi oglum var vicudunda gevseklik var uc aylikken basini tutamiyordu simdi tutuyor ama vicudu gevsek seslendigimiz zaman tepki veriyor guluyor taklit yapıyor mr cekildi eeg cekildi temiz cikti metopolik kan ve idrar tahlilleri temiz cikti hacam kafamiz cok karisik bizi bilgi verseniz

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Haziran 2016 at 09:16 - Reply

     Bu durumda çocuğunuzun gelişim evrelerini çok iyi bir şekilde incelemek ve detalı bir muayene yapmak lazım. Geçmiş olsun.

 71. Rabianur 9 Nisan 2016 at 22:54 - Reply

  Hocam benim oglum 2.5yasında sag beynınde acıklık var sol tarafına vurdugunu söyledıler kolu ve ayagının ucuna basıyor gecermi hocam

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Nisan 2016 at 19:13 - Reply

   Çocuğunuz tüm gelişimlerine bakıp hangi problemler var detaylı bir şekilde plan yapmak gerekir. Çok çeşitli tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları var. Lütfen web sitemizi inceleyin. Geçmiş olsun.

 72. ibrahim 9 Nisan 2016 at 06:40 - Reply

  mrhb hocam ben bi cp sekeli hastalığıyım tedavi olmak istiyorum bu nasıl olabilir hangi tedavilere başvurabilirim nerelere gidebilirim kısacası ne yapabilirim

 73. rabianur 8 Nisan 2016 at 14:10 - Reply

  Hocam benim oğlum 2.5 yasında hastaneye goturdugumde sağ beynınde açıklık olduğu ıcin sol kolu ve sol ayağında sorunumuz var hocam kolunu rahat oynatıyor ama parmak uçlarıyla bırsey tutamıyorum ayağında da rahat yürüyor ama parmak ucuna basıyor ve parmak ucu yürürken içeri doğru eğik yürüyor ben doktorun verdıgı fızık tedavısını yaptım ama simdi yaptırmiyor doktora goturuyorum muane yaptırmıyor ama doktor bır kere botoks yaptı 6 ay üzerine bastı ama tekrar aynı haline geri dondu damar gerıyormus doktorumuz öyle söyledi ne yapmam gerekiyor hocam

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Nisan 2016 at 19:18 - Reply

   Tedavilere sabırla devam etmeniz gerekir. Lütfen web sitemizi detaylı bir şekilde inceleyin. Geçmiş olsun.

 74. Nabi 28 Mart 2016 at 07:58 - Reply

  Merhaba doktor ben Azerbaycandan. 2015 27 temmuz dogumlu 8 aylik oglum var. Zamaninda dogdu cocuk ama 3cu gununde sarilik gecirdi sarilik basladikdan 3 gun sonra doktor bilgisizligine bagli bilirubin seviyyesi 32mg/dl ye cikti herneyse 3 gun sonra baska doktorlar baska hastanede tabi ki dusurduler sariligi ama cocuga olan olmusdu beyin etkilenmisdi.neyse uzun yazdim ozur dilerim benim sorum o ki simdi cocuk galiba serebral palsi cunki ellerinde tonus var ellerini duzgun kullanmiyor hatta agzina bile goturemiyor ellerini.ayaklarda tonus var ama az cok degil 2aylik fizioterapiyle daha da azalmis ayaktaki tonus.ama ellerdeki tonus gitmiyor.size sorum su ki hiperbilirubinemiye bagli olan SP-de fizioterapi ile duzelme daha cok oluyor bunu netlesdirmek istedim hem de arkadaslardan boyle problem yasiyan varsa paylassin lutfen

 75. Kübra 27 Mart 2016 at 06:52 - Reply

  Hocam benim kardeşim CP hemi parazi daha önce hiç nöbet gcirmemisti iki gün önce nöbet geçirdi ilaça başladılar su anda çok halsiz yorgun gibi dengesini sagliyamiyor sizce ne yapmalıyız bize bilgi verin lutfen

 76. gökhan fikret yıldız 3 Mart 2016 at 10:58 - Reply

  Merhaba hocam
  Bende cp sereblal palsi hastasıyım fakat benim yaşım 24 ileri yaşlardaki hastalara uygulayabileceğiniz bi tedavi yöntemi varmıdır en azından yürürkrn daha az efor harcıyabileceğim bi tedavi yöntrmi yaşımın ileri olması bi sorun teşkil edermi? cevabınızı bekliyorum saygılarımla

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Mart 2016 at 12:40 - Reply

   Yapılacaklarla büyük bir ihtimalle efor kapasiteniz artabilir. Daha düzgün yürüme sağalanabilir. Bazı fonksiyonel harketlerde kolaylık sağlanabilir. Web sitemizi inceleyin lütfen. Geçmiş olsun.

   • gökhan fikret yıldız 8 Mart 2016 at 06:48 - Reply

    Cevabınız için teşekür ederim hocam peki uzay terapisi diye bişey okudum bu tedavi yöntemiyle beyin yeniden yürümeyi öğreniyor diye bişey okudum banada faydası olabilirmi?
    Saygılar

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Mart 2016 at 11:36 - Reply

     Elbette olabilir. Robotik rehabilitasyon bu çerçevede ele alınıyor.

     • gökhan fikret yıldız 9 Mart 2016 at 11:55

      Hocama tekrar merhaba,
      Kök hücre tedavisi ilerde yaşlı sipastiklerede uygulanabilirmi bu konuda son gelişmeler ne durumdadır teşekürler

     • Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Mart 2016 at 12:35

      Şu anda kök hücre tedavileri deneysel çalışmalar şeklinde sürdürülüyor. Herhangi bir gelişme olursa zaten haberiniz olacaktır merak etmeyin.

 77. arzu 2 Mart 2016 at 01:36 - Reply

  hocam merhabalar 19 yaşında oglum var sorum şu çok hafif gerçekten futbol falan oynuyodu basket vs kendi kararı ile ameliyat olmak istedi hem yaşı hemde az selebral palsi olması ameliyatı gerektirirmiydi ameliyat kimiler için yapılır şiddetli olanlaramı yapılır iğne ne için yapılır onu tecrübenizle söylerseniz az selebral palsili kişilere ameliyat zararlı olurmu kalça diz bide baldır oralar sol ayak sağda kalça diz gerçi olan oldu ama eskiden özgüven eksikliğide vardı şimdi yok öle bişi ama ya kafamda okadar soru varki sağ ayağı eskiden basışı nerdeyse sorun yoktu şimdi biraz yerde geziyormuş gibi basıyor kendisi öle diyor hane merdivenden inerken sorun yaşamıyordu 0 nerdeyse şimdi çok az zorlanıyormşcasına iniyor ameliyat yaparken hata olurmu hane azda olsa dik yürüsün diye biraz sağ ayağındaki kalça ve dizin ortasındaki kası kesmişlermi uzatmışlarmı ne hocam detay gerekiyormu çok yoksa normal anlaşılan kolay işlemlermi yapılıyor bu ameliyatta bide algı problerimi çeşite göremi şiddete göremi oluyor bilgilerdirirseniz bide 7-8 ay oldu fizik tedavi vermedi yani soldaki baldır kası için kası yukarı doğru haraket ettirmek önemliymiş bildiğiniz site varmı haraketler içeren bide kası yormak sertleştirmek sıkıntı yaparmı çok fitness vs hafifte çalışmıo yani ?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Mart 2016 at 11:41 - Reply

   Bu sorularınızın cevabını vermek buradan kolay değil. Çünkü gayet önemli noktalara temasediyorsunuz ve bunların detaylı bir şekilde karşılıklı paylaşılması gerekiyor. Ameliyatlar belirli bir yaştan sonra gayet başarılı olabiliyor ancak oğlunuzun durumunu görmek buna göre bir yol çizmek gerekiyor. Ameliyatın bazen istenmedik etkileri de oluyor ve geri dönmek mümkün olmuyor. bu yüzden çok dikkatli karar vermek gerekir. Geçmiş olsun.

 78. zeynep kılıç 26 Şubat 2016 at 14:56 - Reply

  merhabalar hocam benim oğlum Serebral palsi herşey 4 ayına kadar normaldi ama bu zaman zarfında farketmeden vücüt direnci çok zayıfladı emar çektirdik kafa tasıyla beyin arasında bir sıvı birikintisi çıktı ve zamanla beyin bu suvuyu emer dediler gerçektende emdi ama 2 veya 3 yaş geriden gelir dedi beyin doktoru beyin şuan normal durumda vücüt suan direncli oturabiliyor bir yerden tutuyor kalkıyor ama dengemiz yok ayakta durması yok konuşması yok aklı bir çok şeyi algıladığı halde işine geleni algılaması daha çok ben giresunda oturuyorum her yazdan yaza ankarada rıdvan akın nüroloji cocuk doktorumuza götürüyorum epilepsi rahatsızlıgımız vardı ataklarımız yüzündende haretlerimiz cok kısıtlı kaldı ama epilepsi atakları durunca hareketlenmemiz daha iyi kedi gibi emekliyor denğe olsa herşey çözülecek eger yapabileceğiniz bir şey varsa yanınıza seve seve geliriz hocam eklem yerleri gayet açık durumda hocam

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Şubat 2016 at 12:35 - Reply

   Elbette var olmaz olur mu. Bu durumdaki bir serebral palsili çocuğa çok faydamız olur düşüncesindeyim. Geçmiş olsun.

 79. kerim 25 Şubat 2016 at 00:25 - Reply

  merhabalar hocam cocuğum 18 yaşında çok çok hafif selebral palsi gerçekten sıyırmış falan diyolar el de bişi yok dencek kadar az ayak 2 sindede. algı problemive beyin aktifiteleri vs her %100 selebral palside oluyomu beyin fonksiyonları falan her %100 ünde selebral palside normal çalışmıyormu neye göre algı problemi olur yada ? bide okula falan devam ediyor üniversiteyi kazandı ama şüphe var elbet ?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Şubat 2016 at 12:49 - Reply

   Serebral palside zihinsel tutulum olacak diye birşey yok. Gayet normal ve hatta ileri zekalı bile olabilir. Fiziksel sorunu varsa yapılabilecek pek çok şey var. Geçmiş olsun.

 80. Umut 24 Şubat 2016 at 22:45 - Reply

  Bnm 6 yaşında bir oğlum var 28 haftalık doğdu 94 gün hastanede yattı sp teşhisi konuldu 4 aylıkken sürekli fizik tedavi alıyo 3 yaşında sp teşhisi ile birlikte mental retardasyon teşhisi konuldu şimdi de bunun üzerine otizm dediler ve beyincikte kist var hiçbir ilaç tedavisi yspmıyolar ve ameliyatta etmiyolar çok endişeliyim oğlumda sanki gerileme görüyorum daha önceleri bizi dinliyodu az da olsa dediklerimizi yapıyodu şimdi aklına ne koyduysa onu yapıyo bizi hiç dinlemiyor bazen etrafındakilere saldırıyo istediğini yapmayınca herşeye çok takıntısı var vazgeçirkmek imkansız ayrıca parmak ucu yürüyo ve ince motor zayıf kalem tutması yetersiz aldığımız tedavi yetersiz mi geliyo şimdiden teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Şubat 2016 at 12:53 - Reply

   Serebral palsisi ile ilgili olarak değerlendirmek ve gerekli tedavileri yapmak lazım. Bu konuyla ilgili web sayfamda birçok yazı ve tv programı var lütfen detaylıca inceleyiniz. Otizim ile ilgili çocuk psikiyatristleri ile çalışmanızı öneririm. Bir de özel eğitim uzmanları yararlı olacaktır. Geçmiş olsun.

 81. simge 23 Şubat 2016 at 21:16 - Reply

  Hocam merhabalar 10.5 aylik bir kardesim var 2 ay erken dogdu 16 gun kuvezde kaldi kuvezde beyin kanamasi gecirmisti.1 ay oncr 2 farkli cocuk norolojisine goturduk cp a grubu tum vucut tehşisini koydular 1 aydir fizik tedavi goruyor ancak bu surecde izlememiz gereken farkli yollar var midir? Nasil bir yol izlersek tamamen ya da tama yakin iyilesme elde edebiliriz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Şubat 2016 at 12:55 - Reply

   Serebral palsi ile ilgili web sitemde çok geniş bilgiler var. Lütfen onları inceleyin. Geçmiş olsun.

 82. Serdal 19 Şubat 2016 at 16:50 - Reply

  Hocam iki aylık kizimda doğuştan buyana uykudan uyanirken gerikiyor bu esnada el parmaklarını yumruk yapıp ritmik on saniyelik titremesi var aynı şekilde ayaklardada var bu ne anlama geliyor sebebi ne olabilir durum açısından da yüz üstü yatirinca kafasını kaldirabiliyor emme iyi etrafa bakıyor ancak göz teması oluşmadı net bakmıyor kendini kucakta ağlarken geri atıyor bunlar ne anlama geliyor özellikle uyanirken el ve ayağının titremesi neden olabilir kan tahlillerinde bi problem yokmuş

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 22 Şubat 2016 at 09:53 - Reply

   Kızınız daha çok küçük ancak göz temasının olmaması bir sorun olabilir. Bizler ve çocuk nörolojisi tarafından takip edilmeli.

 83. Nurten 18 Şubat 2016 at 10:56 - Reply

  Merhaba hocam. Benim 13 yaşında engelli bir oğlum var. Erken doğum ile 7,buçuk ayında prematüre olarak doğdu. 10 gün kuvezde kaldı. Yürüyemedi,oturamadı,kafasını dik tutamıyordu bizde bu belirtilerle birlikte doktora götürdük doktor serebral parsı tanısı koydu. 2,buçuk yaşında fizik tedaviye başladık şuan 13 yaşında sürekli fizik tedaviye gittik yürür dediler. Kaslarında kısalık vardı 1kez 8 yaşında ameliyat oldu kaslarda uzatma yaptılar o şekilde oturmaya başladı elinden tuttuğumda yürüyor ama yalnız yürüyemiyor bütün ihtiyaçlarını benimle karşılıyor. Kendini çok kasıyor ve çok fazla korkuyor,kendine özgüveni hiç yok. Aklı başında ve konuşması çok güzel. Bir kez küçükken havale geçirdi şuan gittiğimiz beyin ve sınır hastalıkları doktorumuz onun tedavisini yapmıştı şuan hala 3 tane ilaç kullanıyoruz. Şuan daha fazla ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz kendisine yürümeyi çok istiyor ama fizik tedavimiz sanırım bulunduğumuz ilçede yetersiz kalıyor cevabınızı ve yardımlarınızı bekliyorum.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 22 Şubat 2016 at 09:59 - Reply

   Erken opere olduğunu söyleyebilirim. Serebral palsi ile ilgili web sitemizde birçok bilgi ve tv programları var. bunları inceler e seyrederseniz gerekli bilgi donanımınız olacaktır. Sonradan tekrar yazışalım. Geçmiş olsun.

 84. zehra 17 Şubat 2016 at 22:55 - Reply

  Benim 3 yasinda serepral palsi teshisi konulmus bir oglum var sadece belden asagi sikintili baska hicbir sikintisi yok biraz ayakta duruyo ve 2 3 adim atiyo suan fizik tedavi goruyo ve doktorumz gece gunduz yurutun yurume asamasinda dedi yururmu sizce boyle yuruyenler varmi ?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 22 Şubat 2016 at 10:00 - Reply

   Çok özellikli tedaviler yapılmalı. Serebral palsi ile ilgili web sitemizde birçok bilgi ve tv programları var. bunları inceler e seyrederseniz gerekli bilgi donanımınız olacaktır. Sonradan tekrar yazışalım. Geçmiş olsun.

 85. Xyz 14 Şubat 2016 at 22:12 - Reply

  Merhaba erken doğum yüzünden(6.5) sp tanısı koyuldu kardeşime. 5 ameliyat geçirdi. Fizik tedavi gördü. %45 lik bir orandan son olcume göre yüzde 8 e düştü fakat son durum ne bilmiyoruz, daha görüşülmedi. Şu an 17 yaşında ve fizik tedaviye başladı. Benim size naçizane sorum şu görüştüğü fizyoterapist yuzde yüz duzelme olmaz yürüyüşünde demiş bu dogru mu? Çok küçük bir aksaması kaldı bu tamamen düzelmez mi? Teşekkür ederim şimdiden.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Şubat 2016 at 20:06 - Reply

   Bazı hastalarımızda tama yakın iyileşmeler oluyor. Başka bir ifade ile profesyonel bir gözün anlayamayacağı bir duruma gelebiliyor. Bunun için tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının çok doğru bir şekilde yapılabilmesi. Geçmiş olsun.

 86. Bahar polat 2 Şubat 2016 at 20:18 - Reply

  Mrb 15 aylık yeğenim var 5 aydr terapi göryr fakat hala terapiyi kabul etmiyor ve şiddetli bir şekilde ağlyor terapistimjz ağlarda terapi yapamam zarar görür diyor ve terapi yapmyor sizce bu doğru mu ne yapmalyz terapisi hep yarm kalyor
  Teşekkurler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Şubat 2016 at 07:54 - Reply

   Çocuğunuzun tanısı nedir? Metabolik bir sorunu mu var? Ağlamasına neden olan bir durum/hastalık mı var? Bunların ortaya konması gerekir. Geçmiş olsun.

   • Nuran.. 4 Şubat 2016 at 09:28 - Reply

    Hocam benim 1 yasinda kizim var ikiz eşi diyer eşi erkek onda bisorun yok sükürler olsun ama kızıma sp tehsisi kondu ilk baslarda normal hareketliydi 4 aydan sonra gözünde kayma basladi suan kizim emekleyemiyor adim atamiyor kendi etrafinda donuyor sürünek dizlerini hafif kivirarak ilerliyor istedigi yere gidebiliyor son 3 gundurde köprü kurmaya basladik dede anne diye biliyor doktorlar yuruye bilir ama zaman neyi gosterir bilimez dediler bu kalici bir hastalik ve sag taraftaki bacagini kaldiramiyor ayaga kaldirdigimda ama yerde kendi istedigi gibide bacaklarini yonlendiriyo 30 seyans fizik almistik ve tekrar 30 seyansa basladik gozunden de pazartesi gunu ameliyat olacak hocam kafam cok karisik kizim yuruyebilecekmi diye dokturlar kesin bisey dedmiyolar suzaman diye ama boyle giderse yurur diyolar ben kendimde devamli hareket yapiyorum

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Şubat 2016 at 10:06 - Reply

     Serebral palside istemsiz kasılmalar sorun oluyor. bunların periyodik toksin enjeksiyonları ve sonrasında rehabilitasyon çalışmaları ile enaza indirgenmesi gerekiyor. Bu yüzden ciddi, her zaman takip eden, erişilmesi her an mümkün olan birekiple çalışmanız gerekir. Çocuğun 10-13 yaşlarına kadar büyümesi bu şekilde takip edilmeli. Sonrasında gerekirse cerrahi müdahale yapılabilir. Bu yaşlardan önce yapılacak cerrahi müdahaleler çağdaş tıp tarafından önerilmemektedir. Konuyla ilgili olarak çocuğunuzu en az bir kez görüp gerekli ilgi ve dökümanları tarafınıza vermemiz büyük yarar sağlayacaktır. Geçmiş olsun.

  • ALİYE 16 Şubat 2016 at 14:49 - Reply

   Hocam 8 yaşında SP’li bir oğlum var oğlumda ileri derecede kalça çıkığı mevcut ve ameliyat olması gerektiği söylendi fakat oğlum yuruyebilecek durumda değil yürüme şansıda yok ayrıca desteksiz oturamıyor bile.Aynı zamanda beslenmeside sıkıntılı.Bu ameliyatı yaptırmak çocuk için ne kadar faydalı olur? Beni biraz bilgilendirin lütfen.

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Şubat 2016 at 19:59 - Reply

    Ameliyat çocuğun kalça çıkığının kendisine özellikle bir ağrı oluşturmasın diye yapılabilir. Eğer hafif bir çıkık ise ameliyata gerek yoktur. Kalça çıkığının derecesi nedir ölçmek lazım. Geçmiş olsun.

 87. pınar aslan 26 Ocak 2016 at 13:13 - Reply

  merhaba hocam, benim 4,5 yaşında oğlum var. 2,5 yaşından beri parmak ucunda yürüyor, koltukta oturunca kafasını vuruyor, bu aralarda hem tırnaklarıyla oynuyor hem de dudaklarıyla oynuyor.Şu anda anaokuluna gidiyor okulda bir sıkıntısı yok kalem tutma ,koşma gibi motor becerilerinde bir sıkıntısı yok. Sizce bu hareketleri serebral palsi olabilir mi? Birde üzerinde durup yapma dediğimizde yapmıyor ama üzerinde durulmassa yapmaya devam ediyor. Bana yardımcı olur musunuz?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 27 Ocak 2016 at 09:04 - Reply

   Elbette serebral palsi olabilir. Bu yaşa kadar teşhis konulmadı mı? Bu şekilde bırakmamanızı öneririm. Zira yaşı ilerledikçe oluşacak deformiteler çocuğunuzda fonksiyon kaybına neden olabilir. Geçmiş olsun.

   • pınar aslan 27 Ocak 2016 at 09:51 - Reply

    yok hocam teşhis konulmadı hastaneye götüreceğiz. ben çocukların videosunu izledim bacakları parentez şeklinde ama benim oğlumda şekil bozukluğu yok. peki her parmak ucuna basan çocuk serebral palsi olabilir mi yoksa parmak ucuna basma alışkanlıkta olabilir mi ? teşekkürler

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 27 Ocak 2016 at 10:39 - Reply

     Olabilir ancak elbete teşhis için çalışmak lazım. Çünkü elbette parmak ucuna basan çocuklarda serebral palsi dışında başka hastalıklar da düşünülmelidir.

 88. Hacer doğan 23 Ocak 2016 at 23:19 - Reply

  Merhaba hocam benim oğlum 2 Yaşında kalp hastası olarak Doğdu kalbinde delik çift çıkışlı sağ ventrikül yani damarları ters bide akciğere giden damarı geniş di 3 aylıkken ilk açık kalp ameliyatını oldu akciğere giden damara pulmoner banding yapıldı oğlum 5 gün yoğum bakımda kaldı daha sonra servise çıktı servise çıkınca kasığında şişlik OLDUĞUNU fark ettim 4 aylıkken de fıtık+Sünnet oldu sonra 11 aylıkken anjiyo oldu tam 1 yaşındayken tekrar açık kalp ameliyat-ı oldu bunda da 5 gün kaldı yoğum bakımda şimdi 2 ay sonra Allah’ın izniyle son kalp ameliyatını olucak size böyle Özet geçtim benim sormak istediğim Çocuğum motor becerilerini zamanında yapmadı ne Dönme ne sürünme ne yürüme ben ameliyatlarının buna engel oldupunu düşünüyorum çünkü o kadar şey Yaşadı ben Çocuğum sol kolunu sağ kolu gibi kullanmadığını fark ettim sonra Zeytinyağı ile sabah akşam masaj Yaptım ayrıca mitolojiye de randevu almıştım götürdüm doktor baktı sol ayağını fark etti kendini çok kasıyo daha çok sol tarafı biZe ameliyat esnasında beyinde kan pıhtılaşmış olabillir dedi emar çektirmemizi söyledi ama acelesinin olmadığını ve ayağı için fizik tedaviden başka bir tedavi olmıcağını söyledi sol ayağını yan basıyo dizini geriye doğru atarak basıyo bu sefer aksıyo bebeğim sol tarafıma doğru 6 aydır götürüyorum özel eğitim kurumuna fizik Bölümü’ne ama oğlumun Ayağında bi değişiklik göremiyorum kas gÜçsüzlüğü var dedi fizik yapanlar ayrıca Kocaeli Üniversitesinde Prof ortopediyede götürdüm belki kalça çıkıklıpıdır diye yok dedi ama sen bu Çocuktan ne bekliyosun o kadar şey yaşamış dedi fizik tedavi önerdi yani kısacası oğlumun şuanda 2 Yaşında yürüyo konuşuyo emekliyo birşeyi bir kere anlatmanız yeterli oluyo anlamadı için herşeyi bilir sadece görüntüde Ayağında aksaklık var sizce farklı birşey be yapabilirim yardımcı olurmusunuz hocam

 89. Inci 22 Ocak 2016 at 19:51 - Reply

  Hocam merhaba ben Azerbaycanin Naxcivan sehrinden yaziyorum.Benim 7 yasinda SP oglum var.Simdi ne yurumuyor ne de konusmuyor hem de kalcalari cikikdir.Ilk Iranda tedavi etdirdik 6 ay hic bir faydasi olmadi sonra bir bucuk yasinda Bakuye apardik ondan sonra oturdu emekledi tutub duruyor.2013 Turkiye Erzurum arastirma hastanesine goturduk orada bize hic bir seyi olmadigini ve ancak oyuncaklar almamizi istediler.Ne bir tedavi ne bir fizioterapi hic bir sey ancak oglum hic anlamiyor.2015 de Bakuye Turkiyeden doktorlar gelmisdiler.Biz cocugu oraya goturduk ve kok hucre nakl edeceklerini soylediler.Bizden bizim parayla 58 bin manat istediler gucumuz yetmedi.Hocam sizden ricam bana bir cevab yazin ve hucre nakli ne kadar dogrudur

 90. nur 20 Ocak 2016 at 11:17 - Reply

  Hocam merhabalar,

  Benim serebral palsi hastası 19 yaşında bir kızkardeşim var hastalık daha çok motor hareket becerilerini etkilemiş durumda. Belirli tedavi ve ameliytalarla hiç hareket edemezken emeklemeye başladı. Serebral palside ortaya çıkarılan kök hücre tedavisi bu yaştaki hastalar için de geçerlilik iyileşme sağlar mı?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 20 Ocak 2016 at 11:42 - Reply

   Kök hücre çalışmaları devam ediyor ancak şu anda rutin olarak uygulanmıyor. Biz de bu çalışmaları yakından takip ediyoruz. Ancak kız kardeşinizde gelişmeler olabilecek tedavi ve rehabilitasyonlara devam etmek gerekir. Geçmiş olsun.

 91. Didem 10 Ocak 2016 at 20:52 - Reply

  Merhaba sayın hocam.3 ay önce 4yasındaki oğlumda motor gelişim geriliği tespit edildi okulda öğretmeni tarafından anlaşıldı.ayağında hafif düz tabanlık tespit edildi.istanbulda ki cok iyi bir nörolog oğlumu gördü birkaç test istedi cmk hemogram ve vitamin mineral değerleri herşey normal çıktı kendiside cOk önemli bir sorun olmadığını 2 ay boyunca fizik tedavisi Almamız gerektiğini daha so ra kontrol için kendisini görmemizi rica etti.özel bir hastanede yaklaşık 14 seans süren bir tedavimiz var doktorumuz cocuğunuzun rahatsızlığı serebral palsi ama cok az etkilenmiş ara ara fizik tedavi alarak yaşıtlarını yakalayabilir dedi bize nasıl fark edildiğini sordu yani o derece Azmış hastalığı. Sizden ricam acaba rahatsızlığı artar mı ilerde yaşı büyüdükçe kentindeki farkı anlarmı şu anda raporu yok doktoru gerek görmedi oturabiliyor konuşabiliyor sadece cok hızlı merdiven Cıkamama koşamama kalem tutamamA bunlarda sorun vardı şuanda bunlarda baya ilerledi korkum büyüdükçe herhangi bir gerileme olurmu rapor almamız gerekirmi raporu hayatı boyunca önüne çıkıcak bu yüzden sormak istedim sizce ne yapmalıyım

 92. gizem 7 Ocak 2016 at 10:53 - Reply

  hocam iyi günler.benim 2 yaşında oğlum var erken doğum yaptım buna bağlı olarak beyin kanaması geçirdi doğduğunda. SSSP HEMİPAREZİ tanısı kondu. ilk başlarda tek başına oturamıyor,ayakta duramıyordu. şimdi koltuk kenaruına tutunup yürüyor.konuşmasında da sorun yok. ama sol eli hem yumruk halinde onu kullanamıyoruz. ve desteksiz yürüyemiyor. ne yapmamız gerekiyor. ilerde yürüyebilir mi? şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Ocak 2016 at 12:32 - Reply

   Size ilk önerim yapılacak suistimallere dikkat etmeniz. Size birçok şey söylenecek. Şöyle yap böyle yap diye. bunların çoğu para tuzağıdır aman dikkat edin. İnsanlar tüm varlıklarını kaybediyorlar. Sizin yapacağınız bilimsel olarak ortaya konmuş bilgiler doğrultusunda tedaviye devam etmeniz. Bu konuda sizi tedavi edecek hekimlerin öz geçmişlerini iyi bilmeniz gerekiyor. Bana 0-530-3711855 den ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 93. sertaç 6 Ocak 2016 at 10:04 - Reply

  hocam benim yiğenim pramatüre doğdu küvezdeyken 1,derecede beyninde kanama oldu düzeltilmiş 5 aylık şuanda ayağında ve elinde kasılma yok ama başını tam dik tutamıyor motor geriliği teşhisi sp dediler hangi doktora götürsek bi yaşından önce sp olduğ söylenemez diyorlar şuan fizik tedaviye gidiyor nasıl bir süreç bekliyor bizi

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Ocak 2016 at 12:39 - Reply

   Maalesef bilgi eksikliği. Serebral palsi teşhisi ne kadar erken konursa ve ne kadar erken tedaviye başlanırsa o kadar iyidir. Bebeğinizi göreyim. Birçok söyleyeceğim ve yol göstereceğim şey var. Geçmiş olsun.

   • serpil kapucu 6 Ocak 2016 at 19:49 - Reply

    hocam kızım 25hft 5günlük dogdu şu an 3yaşında parmak ucu yürüyüşve dizde geri kaçış var 60 seans fizik gördü ve hala görüyor bize ne önerir siniz size nasıl ulaşa biliriz

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Ocak 2016 at 08:28 - Reply

     Size ilk önerim yapılacak suistimallere dikkat etmeniz. Size birçok şey söylenecek. Şöyle yap böyle yap diye. bunların çoğu para tuzağıdır aman dikkat edin. İnsanlar ytüm varlıklarını kaybediyorlar. Sizin yapacağınız bilimsel olarak ortaya konmuş bilgiler doğrultusunda tedaviye devam etmeniz. Bu konuda sizi tedavi edecek hekimlerin öz geçmişlerini iyi bilmeniz gerekiyor. Bana 0-530-3711855 den ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 94. Hanım açık can 1 Ocak 2016 at 09:45 - Reply

  Hocam benim 32 haftalık bi bebeğim oldu bir ay küvez de kaldı solunum yetmezliği akciğer kanaması geçirdi küvez de eve çıkardı bir ay iyi güzeldi sonra sürekli ağlama katılmaları başladı 6 aylık olunca çocuk doktoru mr istedi mr da beynin bazı hücreleri ölmüş dendi nöroloji götürdük serebral palsili tesisi koydu şu an fiziğe başladık ama çok katılıyor doktor küçük olduğu için ilaç yazmadı şu an 9 aylık ilaç için erkenci hocam

 95. Mizgin 30 Aralık 2015 at 19:58 - Reply

  Merhabalar hocam benim kardeşim 9 yaşında serabral palsi rahatszlgi var bu yaşına kadar görüştüğümüz tüm doktor çok geç kaldnz diyolar hakllar aslin da biz tam olarak fiziğe 6yasndan sonra başladık ama git gide kardeşim ağırlaşıyor oturma yok yürüme konuşmada yok algılaması çok iyi yatalak degil kardesim istekli ama yapamiyo destekli oturması yürümesi biz yardımcı oluyoruz ne olur yardmci olun bize kiz kardeşim bu şekilde oturma veya yürüme konuşma herhangi biri tek olsun oda yeter biz ne yapacagmzi bilmiyoruz gelin derseniz de geliriz hocam

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Ocak 2016 at 12:55 - Reply

   Bu tür serebral palsilerin bağımsız olması hemen heen imkansızdır. Ancak yapılacaklarla çocukta en azından rahatlama, bazı fonksiyonlarda gelişme sağlanabilir. 0-530-3711855’den bilgi alın lütfen. geçmiş olsun.

 96. Serpil 26 Aralık 2015 at 18:37 - Reply

  Hocam iyi günler iki buçuk yaşındaki kızım serbral palsi hastası iki gün önce yine bi kızım oldu ve ayağının biri içe dönük alciya alındı ayrıca dikkatime göre elleri titriyor yumruk esnasında bas parmak içeri alıyor diğer sağlam olan ayagida hareket ettirmeye çalıştıkça şiddetle agriyo sürekli uyuyor yani bu durum biraz büyük kızıma benzediği için çok rahatsız oldum bunların nedenleri başka bisi olabilir mi yada normal olabilirmi

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 27 Aralık 2015 at 17:01 - Reply

   Serebral palsi ile ilgili bilginizi arttırmanız lazım. Kızınız nasıl bir serebral palsi, tutulum derecesi nedir, gelişimi nasıl olacaktır, tedavilerde neler yapılmalı nele yapılmamalı bütün bunlardan emin olmalısınız. En az bir kez görmemde çok büyük fayda olur. Çok yanlış yollara sapılabiliyor ve gereksiz büyük paralar harcanabiliyor. Geçmiş olsun.

   • Serpil 27 Aralık 2015 at 18:29 - Reply

    Hocam benim iki günlük olan kızım serebral palsi diye bi durum yok sadece yazdıklarım için danistim büyük kizimida size getirmeyi planlıyoruz en kısa zamanda merak ettiğimiz bebek olan daki tepkiler hareketler normalmi

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 29 Aralık 2015 at 08:39 - Reply

     Bu söylediklerinize göre 2 günlük kızınız hakkında yorum yapmak doğru olmaz. Biraz takip edelim.

   • yeliz 31 Aralık 2015 at 07:09 - Reply

    hocam merhaba;

    15 aylık bir kızım var.anne karnında dışkısını yediği için 24 gün kuvezde kaldı.Daha sonra cmv enfeksiyonu geçirdiğini de öğrendik.Başını zamanında tuttu 8 aylıkken oturdu dönüyor ama emeklemiyor.Tüm tetkikler yapıldı(işitme görme beyin tomografisi) herşey temiz çıktı çok şükür.doktorlar enfeksiyondan etkilenmediğinini söyledileri.Yürüme henüz yok ama ellerinden tuttuğumzda gayet güzel yürüyor sadece sol ayağını biraz dışa doğru atıyor.Fizik tedavi aldık 30 seans şuan sıralıyor doktorumuz hafif cp dedi geçirmişle geçirmemiş arası birşey sol bacağında çok hafif sertlik var dedi ve fizikle geçecek dedi.Ama noroloji doktorumuz hiç böyle birşeyden bahsetmedi direk fiziğe gönderdi kaba motorunda 2 ay gerilik var dedi.bizimle iletişimi sosyalliği çok iyi kendi kendine yemek yiyor herşey iyi ancak çok tedirginim.30 seans daha fizik alsın dedi ama rapor gerekiyormuş ben de rapor almak istemiyorum çocuğumun karşısına hayatı boyunca çıkacak..çocuk zaten kendini belli eder biz ve çocuk doktoru bir sıkıntı görmüyoruz 2 aya yürür diyor ama ne yapmam gerekiyor psikolojim bozuldu 30 seans daha özel olarak aldırıcam fiziğe devam etsin.

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Ocak 2016 at 15:43 - Reply

     Çocuğunuzdaki tutulumun derecesi ortaya doğru bir şekilde konmalı. Buna göre ilerlemek çok önemli. Geç kalmamak lazım. Bu yüzden değerlendirmemiz şarttır. Geçmş olsun.

     • yeliz 12 Ocak 2016 at 09:12

      cevabınız için çok teşekkür ederim hocam doktorumuz bir tutulum yok dedi Allah şükür sipasite de yok çok hafif sertlik vardı o da geçti fizikle zaten doğduğundan beri sürekli kontrol altında biz ailesi olarak elimizden geleni yapıyoruz Önce Allah sonra siz değerli doktorlara emanet.özel olarak fizik aldırmaya devam ediyorum kendine güveni yok korkuyor cesareti gelince yürüyecektir inşallah teşekkürler

     • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Ocak 2016 at 11:24

      Çok güzel haberler bunlar çok sevindim. Selametle büyütün bebeğinizi.

 97. damla 16 Aralık 2015 at 06:36 - Reply

  Hocam mrb oğlum iki ayağı pevli doğdu başka bir sorun yok dediler suan 3 ay 20 günlük çok salya akitiyor oyuncaklar a uzanamiyor zaten pev sorunumuz olduğu için çok sıkı takip ediyoruz serebral palsi olabilir mi nasıl anlayabiliriz

 98. Tugce kerpicci 7 Aralık 2015 at 10:50 - Reply

  Merhaba hocam size cok yazdim bizim bebegimiz 7 aylik oldu gecen ay hastaneye yatirdik ve bebegimize zellweger tehsisi koydu biz izmirde yasiyoruz ve bebegimizin hic bir tadavisinin.olmasigini soylendi bize onerebilceginiz birsey warmidir tesekurler

 99. cahit 5 Aralık 2015 at 21:02 - Reply

  Merhaba hocam benim kardesim 20 yasinda imkanlardan dolayi egitim alamadi 6 aylik ken menenjit gecirdi sonradanda sp hastasi oldu konusamiyr ve idrarini tutamiyor bu aşamadan sonra ne yapabiliriz hocam yanitlarsaniz memnun olurum

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Aralık 2015 at 13:15 - Reply

   Serebral palsinin tedavisi hayat boyu devam edebilir. Lütfen serebral palsi tedavileri için web sitemi inceleyin.

   • cahit 9 Aralık 2015 at 18:14 - Reply

    Teşekkür ederim hocam cevap verdiginiz icin sitenize baktim ama benim kardesim cok sinirli bisey yaptiramiyoruz vuruyor ve surekli elinde bazi nesnelerle oynuyor mesela yaprak aliyor hep canindan vazgecer ama yapraktan asla vazgecmiyor idarrini altina kaciriyor bi turlu alistiramiyoruz biraz yardimci olurmusunuz lutfen ne gibi seyler yapmak gerekir

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Aralık 2015 at 13:12 - Reply

     Mnetal açıdan sakinleşmesi için ve idrar açısından ilaçlar önemli. Geçmiş olsun.

     • cahit 14 Aralık 2015 at 19:51

      saolun hocam sizin onerdiginiz bi ilac var mi söylermisiniz lütfen

     • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Aralık 2015 at 08:05

      Hastalığınızı bilmeden ilaç önermem sizce doğru olur mu? Önce teşhisinizin konması gerekir.

     • cahit 16 Aralık 2015 at 15:38

      haklisiniz tabi hocam sitenizi inceledim sp hastalarindaki rahatsizliklar kardesimde oldugu icin sizle iletisime gectim biz menenjik diye biliyorduk hastalıgini

     • Prof. Dr. Erbil DURSUN 27 Aralık 2015 at 17:30

      Temasta kalalım.

 100. mehmet 24 Kasım 2015 at 21:22 - Reply

  Hocam mrb.Çocuğumuz cp’li.MR’ında ” 3.ve lateral ventriküllerde sağ lehine asimetrik hafif dereceli genişleme izlenmekte, santral sulkus komşuluğu kortikal -subkortikal alandan her iki tarafta sentrum semiovaleye uzanan, bilateral globus palliduslar ile talamus anteromedialinde T2A ve FLAIR hiperintens sinyal değişiklikleri ve hacim kaybı görülmektedir” denilmektedir. Hocam buna göre çocuğun hangi alanlarda kısıtlılık yaşayacağı anlaşılabilir mi?Yorumlarsanız sevinirim.yi çalışmaklar.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Kasım 2015 at 08:00 - Reply

   MR raporuna bakıp durum şu olacak denemez. Çocuğun klinik durumu, muayenesi, gelişimi, motor/mental/duygusal değerlendirilmesi büyük önem taşır. MR sadece yardımcı bir tetkiktir. Esas olan aile ile konuşmak ve muayenedir. Geçmiş olsun.

 101. Tugce kerpicci 1 Kasım 2015 at 20:07 - Reply

  Merhaba hocam yigenim 6 aylik agir isitme kaybi var ve kulaklik takildi ama muhtemelen ameliyat olana kadar duymucak ama bebegimizin goz kordinasyonu yok ve hareketsiz bir bebek kafasini tutamiyor ve el bas parmaklari cogu kez kasiyor acmakta zorluk cekiyoruz norolojiye gidildi mr cekildi beyinin suan.kucuk oldugunu ve aralik ayina kadr beklemesi gerektigini soylendi bizim suphelerimiz sereplar palsi bende saglikciyim kesin tani konmasi icn yapabilecegim birsey varmi

 102. hüseyin kara 22 Ekim 2015 at 10:35 - Reply

  hocam nette araştırma yaparken felç-romatizma sitenizi buldum ve dikkatlice defalarca inceledim. benim serebral palsi teşhisi konmuş 3 yaşında bir oğlum var. 7 aylık doğdu. doğumda vücudunda peteşeler vardı. 3 gün sonra bunların trombosit eksikliğinden olduğu tespit edilip üniversite hastanesine sevk edildi burda 10 gün kaldı 2 kez trombosit yüklendi. sonra taburcu edildi. çocuk 3 aylıkken sürekli ağlama krizleri uykusuzlukla başladı. defalarca hastanede yattı ağlamasının sebebi bulunamadı 7 aylık olunca deneme yanılma yoluyla beslenme sorununu keşfettik doktoruna söyledik yapılan testlerle çoklu gıda alerjisi teşhisi kondu ve geçen aya kadar sadece neocate mamayla beslendi. mama harici sadece su içti. tabi 6 aydan itibaren gelişme geriliğini farkettik izmirden prof hasan tekgüle gitti. serebral palsi teşhisi koydu beyinde %10 luk hücre kaybı var dedi 4 yönlü etkilenme var dedi bel altı sertlik bel üstü gevşeklik var dedi.. o günden beri fizik tedavi alıyor. ama taşradayız kütahyanın gediz ilçesi .fizyoterapist yeni ünv mezunu deneyimsiz ne yaptığını çokta bilmeyen biriydi. çokta bi ilerleme göremedik. bu yaz denizlide adem bey diye bi fizyoterapiste gittik bir ay tedavi gördü hergün. şu anda başını tutuyor aslında ama isterse tutuyor. desteksiz oturma yok. koltukaltlarından tutup ayakta durdurunca parmak uçlarında basıp vücudunu gererek çapraz adımlarla 8-10 metre yürüyordu. eski fizyoterapist bunu unutturmamaız lazım yaptırmayın ayak yapısı bozuluyor dedi bıraktık. denizliden adem beyde yaptırmanız lazımdı yanlış bilgi vermiş çocuk adımlama refleksini nasıl öğrenecek dedi. şimdi tekrar başladık aynı şekilde 3-5 adım atıyor. ben sizi ulaşmalk istiyorum muayene etmenizi istiyorum bana enazından yol haritası çizmenizi istiyorum. size bundan 6-7 ay öncede yazmıştım ama cvp alamadım lütfen yardımcı olun

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 2 Kasım 2015 at 19:10 - Reply

   Serebral palside çok fazla bilgi kirliliği var. Ailelerin kafaları çok karıştırılıyor. Burada hep “ben daha iyi bilirim” havası yaratılmaya çalışılıyor kanaatindeyim. Rehabilitasyon mesleğini icra ednlerin öncelikle aile ile çok detaylı konuşma yapması gerekiyor. Ancak bu konuşmayı kaç kişi yapabilir bundan emin değilim! Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: Felç Romatizma. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 103. serpil 10 Ekim 2015 at 07:11 - Reply

  slm hocam kızımız 2yasında ve serebral palsi spastık tanısı koyuldu oturma yurume konusma çiğneme hareket gibi durumlar yok yani agır bi hasta fizik tedavi görmektedir yakın tanıdıgımız biri bize çinden gelen bi ilaç önerdi ismi
  Huatuo Zaiza Wan felç için çok etkili oldugu söyleniyor kendi çocuklarına çok fayda göstermiş sizdende yorum istiyoruz herhangi bi zararı yada yararı olurmu acaba ilginiz için tesekkür ederiz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Ekim 2015 at 11:36 - Reply

   Bilmediğiniz maddelerin kullanımı hastaların ölümüne bile neden olabilir. Tıbbi literatürde böyle bir ilaç yok. Başkasına iyi gelmesi çok subjektif bir değerlendirme. Ben kesinlikle bilmediğiniz, hekiminizin önermediği bir ilacı kullanmamanızı öneririm. Öte yandan serebral palside yapılacak çok şey var. Acaba bunları biliyor musunuz? Lütfen çok detaylı bir şekilde web sayfamızı inceleyin. Geçmiş olsun.

 104. alime 9 Ekim 2015 at 13:24 - Reply

  Hocam benm oglum serablal palsi suan bes yasinda uc kez botoks oldu alcilamaya gerek duyulmadi sag topukta az bi parmak ucu yurumesi var dizinin disa attirmasi cok hafifledi suan fiziktadavi gormuyorz yavas yurudugunde tamamen basabiliyor gece kullandigimiz afosu var ameliyati icin 8-10 yasi beklememiz gerektigi soylendi sizce en dogru ameliyat yasi kactir ve biz dogru tadavimi aliyoruz hocam bilgilendirirseniz sevinirim tsklr..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Ekim 2015 at 11:32 - Reply

   Öncelikle seri alçılamaların toksin enjeksiyonlarının etkisini arttırdığını söylemem lazım. Bu yüzden hala topuğunu basmıyorsa alçılama mutlaka gerekir. Bunun dışında serebral palsi için yapılacak tedaviler saymakla bitmez. Lütfen web sayfamızı inceleyin. Ameliyat konusuna gelince, çağdaş tıp bugün için operasyon yaşını çocuğun büyümesinin bittiği yaşlar olarak veriyor. 13 yaşından sonra ameliyatlar eğer gerekli ise düşünülebilir. Ancak ameliyat gerçekten gerekli mi bunun iyi değerlendirilmesi gerekir. Boşuna operasyonlar yapılıyor maalesef. Geçmiş olsun.

 105. Game ardıç 13 Eylül 2015 at 05:04 - Reply

  hocam CP hastası oğlum var doğumda oksijensiz kaldı ondan küçük kızım var o gayet iyi şimdi yine 13 haftalık hamileyim doktor cp oksijensizlikten olmaz dedi anne karnında geçirdiğin bir rahatsızlıktan olmuştur dedi bu gbeliğimde de böyle bir durum olma olasılığı var mıdır

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 17 Eylül 2015 at 12:18 - Reply

   CP’nin birok nedeni olabilir. En çok görülen nedeni prematüre doğumdur. Anne karnında geçirilecek bir sıkıntı da elbette CP’ye neden olabilir. Örneğin hamilelik esnasında travma, ilaç kullanımı veya radyasyona maruz kalma gibi. Bu yüzden elbette hamilelik süresince dikkatli olmak gerekir.

 106. Ebru ĶIZILKAN 1 Eylül 2015 at 23:16 - Reply

  Hocam benim 2.5 yaşında oğlum var dogum esnasında ojsijensiz kalma sebebiyle serebral palsi hastası olduğunu öğrendik 10 aylıkken fizik tedaviye başladık ve hâlâ devam ediyoruz.desteksiz oturması 4 dakikayı buluyor.ayakta durmak yok,ben yürüttüğüm zaman parmak ucunda ve çapraz yürüyor ve şuan ameliyat öneriyorlar.sizce biraz beklemeli miyim.botosk olmadı hemen ameliyat diyorlar ve ben korkuyorum beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.tesekkur edrim.

 107. cennet kul 31 Ağustos 2015 at 06:18 - Reply

  hocam mrh benim kızıma da serebral palsi teşhisi konuldu kızım basını 8 aya kadar tutmuyordu düzeldisol kolunu kullanmıyordu rehabilatosyon merkezine gidiyor haftanın 2 günü evdede çalıştırıyoruz oda %90 düzeldi ama sonradan yürümeye başladığından beri fark ettik sol ayağının ucunda yürüyor.suan hala rehabilitasyon merkesizne gidiyor .ama bir faydası olmadı topuğunu kaldırıyor serbest yürüyor ama 2 büklüm yürüyor ayağı dışa dönük ve ortabedi profösörüne götürdük ayakkabı verdi gece 3 ay kullanın dedi tepki vermezse botoks yapacaz dedi oda olmazsa ameliyat dedi kızım 2 yasına yeni girdi artık psikolojim altüst olmuş bi durumda bo yol haritası sizce nasıl bana yardımcı olun lütfen

 108. sevim 25 Ağustos 2015 at 12:27 - Reply

  merhaba hocam, benim 9 yaşında cp hastası bir kızım var
  destekle yürüyebiliyor tek başına dengede duramıyor, denge probleminin daha iyi olması için ne yapmalıyız ?

 109. Aytekin ÖZDEN 18 Ağustos 2015 at 18:54 - Reply

  Merhaba hocam bizim 32 haftalık doğan şuan 10 yaşında ikiz eşi serebral pasifli oğlumuz var. 3.5 yaşında kas uzatma ameliyatı oldu.4 veya 4.5 gibi de botoks oldu. Şuan topuğuna basmadığı için 1.2 santim kısalığı var. 1.5 yıldırda rehabilitasyon merkezine gidiyor. Amkara’da bir doktora gidiyoruz. Tekrar kas uzatma ameliyatı olması gerekebilir dedi. Maç kullanmıyor,her işini kendi yapıyor,çok zeki,arda bir midesi ağrıyor,genelde kış ayları bacakları çok ağrıyor,rahatsızlığı sağ tarafında,istediği zaman sağ elini rahat kullanabiliyor ama genelde solak. Bize yol gösterirseniz çok mutlu oluruz. Şimdiden teşekkür ederiz.
  Cep Aytekin Özden:0535 347 45 78
  Cep Mehtap Özden:0533 547 09 07

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Ağustos 2015 at 12:23 - Reply

   Serebral palside erken cerrahi operasyonu çapdaş tıp artık uygulamıyor. Son kongredeki bilgileri sizinle paylaşayım:

   Serebral Palsi Tedavisinde Son Bilimsel Sonuçlar:

   Uluslararası Nöroloji ve Rehabilitasyon Kongresi 4-6 Haziran 2015 tarihlerinde gerçekleşti. Bu kongrede serebral palsi ile ilgili ortaya çıkan bilimsel sonuçları şöyle özetleyebiliriz:

   1) Serebral palsili çocuklarda toksin uygulamaları etkin, güvenilir ve öncelikli önerilen bir tedavi şeklidir.
   2) Yumuşak doku sertliklerinin spastisiteye eşlik ettiği hastalarda deneyimli/bilgili hekimlerin uygulayacağı seri alçılamalar yararlı olmaktadır ve yapılan toksin uygulamalarının etkilerini arttırmaktadır.
   3) Deneyimli ellerde çok seviyeli, doğu kes seçimi yapılarak, doğru toksin dozu uygulanarak ve doğru teknik kullanılarak uygulanan mükerrer toksin uygulamalarının cerrahi tedavi gereksinimini azalttığı, uygulanacak cerrahi tedavinin kapsamını küçülttüğü, uygulanacak cerrahi sayısını azalttığı ve ameliyatın başarısını yükselttiği gösterilmiştir.
   4) Toksin uygulamalarının etkisinin geri dönüşümlü olması güvenlik sağlamaktadır. Cerrahi uygulamalarda ise (özellikle aşırı cerrahi düzeltmeler) geri dönüşüm yoktur.
   5) Yumuşak dokulara yönelik cerrahi uygulamalar yürüme matürasyonu tamamlanmadan yapılmamalı ve mümkün olduğunca ergenlik dönemine bırakılmalıdır. Erken yapılan cerrahi girişimler çocuk büyüdükçe yeni cerrahi girişimlerin gereksinimine neden olacaktır ve böylece uygulanan mükerrer cerrahi girişimler kas kuvvetsizliğinin daha da artmasına yol açacaktır. Yapılan cerrahi müdahalelerdeki aşırı veya yetersiz düzeltme istenmeyen iki önemli sonuç olup mükerrer cerrahi girişimlere neden olmaktadır.

   Geçmiş olsun.

   • Birgul yilmaz 20 Ağustos 2015 at 05:39 - Reply

    Ya ben yorumlari okuyorum ayni benim çocuğum benim de ikiz eşi 6 aylik ogrendik sag sorunlu kullaniyo ama genelde sol aktif benmki kiz fizikle baya duzeldi haraketli cok akilli akılda biseyi yok ama ben dun bi haber gordum srlebral parsili ve epilepsi olan 2 yaşında bi cocuk yutkunma yetkisini tamamen kaybetmis hortum falan takılı bn cok korktum bnmde kizim 2 yasinda bu hfta yutma terapisine baslicaz ama cok korkuyorm bnmde kzm bole olur mu zamanla lutfen bişey söyleyin napmlym yeri geliyo su icerkn boguluyor LUTFENNN…

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Ağustos 2015 at 08:51 - Reply

     Serebral palside eğer yutma sorunu varsa bu konuda özel incelemeler yapmak lazım. Sizin çocuğunuzda da mutlaka hortum takılacak diye bir durum yok. Bakılır ve duruma göre tedavi yapılır. Geçmiş olsun.

 110. Hatice 12 Ağustos 2015 at 19:00 - Reply

  Hocam ben 25 yaşında cp hastasıyım. Kendi ihtiyaçlarımı kendim karşılayabiliyorum. Acaba Teakwondo gibi uzak doğu sporlarını öğrensek hayatımızda uygulaya devam etsek daha iyi yürüyebilirmiyiz? şimdiden teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Ağustos 2015 at 10:46 - Reply

   En çok önerdiğimiz spor yüzme oluyor. Ancak çoğu sporların elbette yararı oluyor. Örneğin uzak doğu sporlarından Tha Chi üzerinde yapılmış çalışmalar bu sporun iyi geleblieceği yönünde veriler sunmaktadır. Geçmiş olsun.

 111. Merve 5 Ağustos 2015 at 17:22 - Reply

  İyi günler iyi çalışmalar 19 yaşındayım doğuştan diplejik cp hasyasıyım desteksiz yürüyebiliyorum ama desteksiz merdiven çıkamıyorum hemen kasılıyorum bu günlük hayatımı çok etkiliyor ne yapman lazım?

 112. Süleyman İPEK 24 Temmuz 2015 at 15:17 - Reply

  Sayın Hocam saygılar;
  Benim 16 yaşında CP li bir kızım var. Doğuştan veya doğum sırasında hasarlıdır.Elleri kolları çalışmıyor ve konuşma yok işitme ve görme sorunsuzdur. Yaklaşık 1,5 ay önce geçirdiği bir ÜSYE den sonra kasılmaları ve kontrolsüz hareketleri çok çok fazlalaştı ve uyutmuyor onu… Rivotril damla veriyoruz sakinleşiyor, ilaç etkisi bitince yine aynı hale geliyor. Ayrıca Lioresal 10 mg tablet 2×1 kullanıyoruz. Analjeziklerle destekliyoruz ama maalesef bir türlü düzelmiyor. Daha önce de başımıza geldi doktorların verdiği ilaçlar fayda etmedi bir süre sonra kendiliğinden eski durumuna geri dönüş yaptı. Geceleri bazen 25 30 saniye süren havaleleri oluyor.Son bir aydır gündüzleri de havale geçirmeye başladı. Uyutarak mr çekimlerinde uyanma konusunda çok sıkıntı yaşıyor çocuk. Hatta bir keresinde kaybetme durumu ile karşı karşıya kaldık. Biz Diyarbakır’da yaşıyoruz. Bize ne önerirsiniz istirham ediyorum. Değerli hocam… Çaresiziz lütfen…

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Temmuz 2015 at 18:21 - Reply

   Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu anlattıklarınız bu aşamada nöroloji veya çocuk nöroloji doktorlarını ilgilendiriyor. Havalelerinin kontrol altına alınması gerekir. Tıp fakültesi hastanesinde bu sorunlara çare bulabileceğinize inanıyorum.

   • Süleyman İPEK 30 Temmuz 2015 at 10:49 - Reply

    Sayın hocam alakanıza çok teşekkür ederim. Maalesef üniversite hastanesinde açılan çocuk nörolojisi polikliniğinde asistan doktorlar görev yapıyor. Kendileri bu tür rahatsızlıklardan fazlaca anlamadıklarını bizzat duydum. Bu alanda ihtisas yapmış tek bir profesör var herkesi oraya yönlendiriyorlar. Onun da muayene ücreti 350 TL. birinci ücretsiz kontroldan sonra ikinci kontrol 150 TL. O zaman üniversite hastanesinde bu klinik bir tek şahsa endekslenecekse gücü yetmeyenler ne yapacak bilmiyoruz. Hocam ben size dert yandım sadece… Yoksa bu sorunların çözüm mercii elbette siz değilsiniz… Çocuk Hastalıkları Hastanesinde tek bir çocuk nöroloğu var. Ayın 19 unda randevu talep ettim ancak Ağustosun 4 üne randevu verebildiler. Allah nasib ederse o gün geldiğinde hekime gidebileceğiz İnşaallah… Tekrar teşekkür eder saygılarımı sunarım…

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Ağustos 2015 at 11:42 - Reply

     Ülkemizde sağlık sektöründe sıkıntılar olduğu malum. Siz yine çocuk nörolojisi poliklinik takiplerini bırakmayın lütfen. Geçmiş olsun.

 113. GAMZE İRİTAŞ 9 Temmuz 2015 at 03:54 - Reply

  HOCAM 17 AYLIK SERABRAL PALSİ VE EPİLEPSİ HASTASI KIZIM İÇİN TOKSİN TEDAVİSİ UYGUN MUDUR UYGUN İSE BEN ERZİNCAN MERKEZDE OTURUYORUM NEREYE BAŞ VURMAM LAZIM.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Temmuz 2015 at 08:10 - Reply

   Toksin enjeksiyonlarının yapılabilmesi için öncelikle çocuğunuzun en az 20 aylık olması ve 10 kg’ın üzerine çıkması lazım. Geçmiş olsun.

 114. GAMZE İRİTAŞ 9 Temmuz 2015 at 03:51 - Reply

  HOCAM BENİM KIZIM ŞUAN 17 AYLIK BAŞINI TUTAMIYOR GÖVDE DESTEĞİ YOK. SEREBRAL PALSİ HASTASI VE EPİLEPSİ Sİ VAR. ÇOK SIK ENFEKSİYON GEÇİRİYOR YEDİĞİ MAMA VS.AKCİĞERİNE KAÇIYOR BUDA ENFEKSİYONA SEBEB OLDUGU GİBİ NÖBETİNİ TETİKLİYOR. BAŞINI TUTAMADIGI İÇİN HAFİF YATARAK YEMEK YEDİRİYORUM.BUNUN İÇİN NE YAPMAM GEREKİR.AYRICA ÇOK ZAYİF ÇOK FAZLA KASILMA OLDUĞU İÇİN KİLO ALAMIYOR.ENFEKSİYON GEÇİRMEMESİ İÇİN NE YAPMAM LAZIM VE YEDİKLERİNİN AKCİĞERİNE KAÇMASI BAŞINI TUTMAMASI İLE ALAKALIMIDIR. ŞİMDİDEN ALLAH RAZI OLSUN

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Temmuz 2015 at 08:12 - Reply

   Bu tür çocuklarda özel oturma teknikleri kullanılarak yemek yedirmek gerekir (örneğin köşe oturması). Akciğerlerde enfeksiyon gelişiyorsa yutma testi yapılmalı. Çocuğunuzun iyice değerlendirilmeye ihtiyacı var görünüyor. Geçmiş olsun.

 115. fatma 30 Haziran 2015 at 20:35 - Reply

  Merhaba bende 25 yaşında serebral palsi rahatsiLigim var dogum sirasinda olmus ve su anda 5 aylik hamileyim dogumum sezeryan olacak ama hangi yontem uygulanmali hangisi en dogru olani bilmiyorum biliyorsunuz biz hastaların bel agrilari oldukca sıktır bana yardimci olirsaniz sevinirim teşekkür

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Temmuz 2015 at 16:39 - Reply

   Bu konuda Kadın Doğum Doktorunuz size yardımcı olacaktır ve hangi yöntemin doğru olduğuna kendisi karar verecektir. Hamilelikte yapılan bel egzersizleri var. Bunları öğrenirseniz yararlı olur.

 116. Ecem 20 Haziran 2015 at 19:52 - Reply

  Hocam merhaba sağ bacakta 4 cm incelik var fakat hareketlerimde bir sıkıntı yok yürüyüşüm biraz içe basık sadece görünüşten rahatsızım 20 yaşımdayım fizik tedaviyle kası geliştirir miyim napmalıyım sizce doktora bir daha görünmeli miyim

 117. ayşegül köse 15 Haziran 2015 at 07:31 - Reply

  benim kızım parmakucunda yürüyor bir ay fizik tedavi gördük ayakkabıya gerek görmedi doktor 7 aylık doğdu kızım şuan 3 yaşına girecek ve hala aynı yürüyor normal basmasını istediğimizde basıyor yürürken yürümeyi yeni öğrenen çocuklar gibi yürüyor iki yaşına doğru yürümeye başladı ve örümcekte fazla kaldı yüksek yapmışız sanırım yürüsün diye biz öyle düşünüyoruz beyin emerı çekildi doktor oksijene bağlı boşluk var bu da kasları yönlediriyor dedi bir başka doktora götürdük tekrar bugün kalça kasları sert önceki doktora götürüp iğne yaptırmamızı istedi bir öneriniz varmı yardımcı olabilirseniz sevinirim

 118. hüseyin 2 Haziran 2015 at 18:03 - Reply

  benim kızım da seberal pasin hastası nasıl tedavi olcak ne yapılcak bilmiyorum hangi doktorlara götürcem onuda bilmiyorum bana yardıncı olur musunuz

 119. pınar 2 Haziran 2015 at 08:43 - Reply

  MERHABA BEN 18 YAŞINDAYIM SEREBRAL PALSİ HASTASIYIM KENDİ İHTİYAÇLARIMI KENDİM KARŞILIYORUM AYRICA ÜNİVERSİTEYE HAZIRLANIYORUM DAHA ÖNCE FARKLI TEDAVİLER DENEDİK AMA NET BİR SONUÇ ELDE EDEMEDİK NET BİR TEDAVİ SÜRECİ VAR MI BUNU ÖĞRENMEK İSTİYORUM

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Haziran 2015 at 14:06 - Reply

   Erişkin serebral palside elbette tedavi ve rehabilitasyonlar çok önemli. Serebral palside tedavi belirli aralıklarla ömür boyu sürer. Bu çalışmaların hastalara daha rahat etme, daha iyi bir fonksiyon, daha az enerji sarfiyatı gibi belirli yararları olabilir. Geçmiş olsun.

 120. mahmut topcu 23 Mayıs 2015 at 16:50 - Reply

  Mrh hocam mustafa isminde bir oglum var dogum esnasinda solunum sikintisindan kaynakli yurume guclugu var fizik tedavi gormekte ayak uclarina ve iceriye dogru basarak yurumeye calisiyor fakat yurumekte gucluk cekiyor bu konuda nasil yol izlememiz gerekmekte 542 460 79 84

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Mayıs 2015 at 12:39 - Reply

   Serebral Palside yapılabilecek çok şey var. İyi ve doğru planlanan rehabilitasyon programları çok önemli. Kasılmalar için toksin enjeksiyonları merkezi öneme sahip. Olumlu ilerlemelerin kaydedilebilmesi için yerinde ve doğru tedaviler uygulanmlalı. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, robotik uygulamalar, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Maalesef bunlar hemen hiçbir yerde uygulanmıyor. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 121. nurcan 17 Mayıs 2015 at 21:35 - Reply

  Hocam benim 2 yasinda bir oglum var basini gec tutma ve sol kolunu az hareket ettirmesi sonucunda alti aylikken cocuk doktoruna goturdum hic biseyi yok dedi fakat gun gectikce ne emekledi ne de yuvarlanabildi 11 aylikken cocuk nöroloji bolumune goturdum emar cektiler cok hafif derecede beynin sag tarafinda serebral palsi var dediler fizik tedaviye yonlendirildik duzenli olarak gittik ama suan 2 yasinda ve sol ayaginin uzerine ozellikle sabahlari uyandiginda yuzunde aci ceker gibi bi ifadeyle basiyor topuk tam olarak yere degmiyor bagdas kurup oturamiyor sol ayagiyla topa vuramiyor kosarken suruyerek gidiyor belli bir sure sonrada dusuyor sol kolu ve parmaklari da disari dogru donemiyor parmaklarini kapali tutuyor surekli kendide farkinda artik bir problem oldugunun kolunu yan tarafina bukmeye calisiyor ama aciyor diyo ortopedi doktoruna goturdum ameliyat olmasi gerek topugun yere basmasi icin dedi ameliyattan sonrada iki hafta alcida kalmasi gerek sonra hic birseyi kalmaz dedi kolu icinse tembellik yapmis zamanla duzelir dedi kucuk oldugu icin korktum ameliyat olmasina ama bir yandanda kucukken olmasi daha mi iyi olur sorusu kurcaliyor aklimi lutfen yardimci olurmusunuz bu tur belirtileri olan bir hastalik ameliyatla gecer mi?

 122. NEVİ 5 Mayıs 2015 at 22:16 - Reply

  hocam kızım 38 aylık 18 aylıkken serabral palsi dipleji tanısı kondu parmak ucu yürüyor sol ayak daha fazla olmak üzere iki ayakta içe doğru basıyor 18 aylıktan bu yana fizik tedavi alıyoruzkendi başına yürüyo kısa sürelide olsa tek başına topuklarına basark durabiliyor afo -pafo kullanıyoruz fizik tedavidende bir hayli fayda görüyoruz şu an botoks yapılması gerekiyor ven ben yanlış birşey olmasından çekiniyorum yürüyüş harici hiçbir problemimiz bulunmamakta

 123. vildan fidan 26 Nisan 2015 at 10:35 - Reply

  aslında doktor bey baştan ailelere bir duyuru yapsanız daha iyi olur aileler çok bilinçsiz gerçekrten

 124. Omer kaplan 24 Nisan 2015 at 14:20 - Reply

  Mrb hocam benim 2 yasında kızım koltuk altından kalp damar ameliyati oldu daha önce yürüyordu problemi yoktu fakat suan 20 gün geçmesine rağmen tek basına yürümüyor ayakta ta kısa Süreli olarak kalabiliyor elini tutarsak geziyor acaba psikolojik mi tahlillerde bi sorun çıkmadı yardım edin lütfen

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Nisan 2015 at 18:17 - Reply

   Bu aşamada çocuk nöroloğu bakmalı. Ancak bizler de rehabilitasyon açısından acilen bir yol haritası çizmeliyiz. Geçmiş olsun.

   • Omer kaplan 25 Nisan 2015 at 22:36 - Reply

    Say’ın hocam nuroloji doktoruna gösterdim herhangi bir sorun olmadığını söyleyip Ortopedi doktoru kan tahlili ve rotgen çekti fakat onlarda temiz çıktı ne yapmalıyım bu durumda?

 125. münir canbaz 22 Nisan 2015 at 07:10 - Reply

  Hocam kız kardeşim 37 yaşında ve 2 aylıktan itibaren sp teşhisi ile ağır yatalak durumda son bir ay içinde bağırsak enfeksiyonu geçirdi ve şiddetli kasılmalar başladı özellikle sol ayağında daha fazla oluyor kasılma krizleri 1 gün ara ile oluyor kriz esnasında yemekte yiyemiyor. Sadece lioresal günde 3 defa veriyoruz. Hem kendisi hem biz çok acı çekiyoruz yapabileceğimiz bir şey varmı dır. Yardımcı olabilir misiniz.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Nisan 2015 at 18:09 - Reply

   Kız kardeşinizi muayene edip ne yapılmalı bir yol çizilmeli. Çizdiğiniz tablıya bakınca belki de bir operasyon gerekebilir. Ancak önce kardeşinizi değerlendirmek lazım. Geçmiş olsun.

 126. merve 19 Nisan 2015 at 08:45 - Reply

  bnde sadece yürüme bozukluğu var ben bunu düzeltmek icin ne yapabilirim hocam

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Nisan 2015 at 17:57 - Reply

   Hastalığa göre yaklaşım yapılmalı. Öncelikle teşhis nedir, neden yürüme bozukluğu var bakmak lazım. Sonrasında yapılacak çok şey var. Geçmiş olsun.

 127. yunus 17 Nisan 2015 at 20:01 - Reply

  Hocam merhaba.. 5 yaşında cp hastası oğlum var.. kök hücre nakli yoluyla iyileşmesi mümkün mü? Ülkemizde bu tedavi uygulanıyormu?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Nisan 2015 at 18:40 - Reply

   Henüz maalesef kök hücre tedavisi uygulanmıyor. Çağdaş tıpta da uygulanmıyor. Ancak yakın bir gelecekte bu tedavi şekli olacak. Bu aşamada çocuğunuza çok iyi tedaviler yapılmalıdır. Lütfen Googl’a “serebral palsi kılavuzu” diye yazın ve orada yazdıklarımı çok dikkatlice okuyun. Geçmiş olsun.

 128. Esra 14 Nisan 2015 at 11:56 - Reply

  Hocam merhaba 8 aylık kızım sirt üstü tattıgında başinı ve ayaklarını aynı anda kaldırıp öyle 1 dakika duruyor ve bunu cok sıkyapıyor birde bisiklet hareketini yaptırıken ayaklarını cok sıkıp sopa gibi yapıyor zor kırabiliyorum ayaklarını nedendir acaba

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Nisan 2015 at 10:08 - Reply

   Bu söylediklerinizin bir anlamı yok aslında. detaylı muayene etmek lazım.

   • ÇAĞATAY-GAMZE 18 Nisan 2015 at 04:18 - Reply

    mrb.hocam benım oğlum 27 aylık serabral palsi tanısı+epilepsi tanısı mevcut.oğlumu yürüteçe koyabılırmıyım sızce yardmcı olduğnunz ıcın şimdikten tşk edrım

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Nisan 2015 at 18:39 - Reply

     Çocuğunuzun durumuna bağlı. Lütfen Googl’a “serebral palsi kılavuzu” diye yazın ve orada yazdıklarımı çok dikkatlice okuyun. Rehabilitasyonda çocuğun yürütülmesi önemli ancak doğru postürde yürütmek de çok önemlidir. Bu yüzden eğer çocuğunuzun yürüteç ile birlikte yürüyüşü kaliteli ise bu çok yararlı olacaktır. Ancak yine de değerlendirmemiz gerekir. Geçmiş olsun.

 129. MELİKE KUTBAY 7 Nisan 2015 at 12:39 - Reply

  kolay gelsin erbil hocam;
  15 yaşında 4 yaşından itibaren serebral palsy il mücadele eden bir kardeşim var.
  şuan tam ergenlik çağında olduğu için hızlı boy uzaması ve gelişmesi ile birlikte kas sıkıntısı özellikle ayaklarında şekil bozukluğu problemleri yaşıyor. 2 kez ameliat ettırdim fakat süreçde problemlerimiz devam ediyor. isminizi duydum ve bir kaç hastanızla görüştüm çok fazla memnuniyetlerini dile getirdiler danışmak istedim. ameliyat olmadan bi tedavi süreci gerçekleşebilirmi. ben hemşireyim o yuzden rahatlıkla ameliyat ve tedavilerini yaptırabiliyorum Allahım imkanı olmayan ailelere güç kuvvet ve sabır versin şimdiden cok teşşekkür ediyorum Allah razı olsun saygılarımla..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Nisan 2015 at 10:26 - Reply

   Serebral palside ameliyat çocuğun ergenliğinden sonra yapılmalı genellikle. Sık ameliyat ise fonksiyonları bozabilecek durumlar yaratabilir. Bu aşamada çocuğu görmeden bir şey demek zor.

 130. meral bolat 29 Mart 2015 at 13:26 - Reply

  Hocam benimde 3 aylik oglum var 36.5 günlük dogdu solunum sıkıntısı ve kalp ritmine bozukluk vardı 9 gun kümezde kaldı sarılık oldu fakat sonra öğrendik vertikuler lokomazi süpesi var noroloji ve çocuk doktorları muane de normal guluyor aguluyor göz teması var her şeyi takip ediyor kulaklarında sorun yok emar çekilmesi istedi noroloji fakat diğer doktorlar şu anda muane de normal olduğunu söylediler boşuna narkoz almasin dediler ne yapayım sizce emar cektirirmi sp hastası olabilirmi benim oğlum nasıl anlarim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Mart 2015 at 19:52 - Reply

   Muayene ile takip etmek lazım. Çocuğunuzun gelişme durumu tanı koyduracaktır. Çocuk nörolojisi ve Fizik Tedavi hekimlerinin kontrolünde kalın lütfen.

 131. melis 17 Mart 2015 at 15:19 - Reply

  merhaba hocam 19 yaşındayım beynim çok az oksijensiz kalmıs doğumda 9 gün küvezde kalmısım ama çok şükür zwka olarak hiç bir sorun yok bağımsız yürüyemiyorum wolker ve annemin kolunda ve destekle yürüyebiliyorum..balta limanına kalça ağrısı şikayeti ve kasılma şikayetiyle gittim yürüme analizi yapıldı 4 kere heyete girdim yetişkin heyeti gevşetme ve kalçayı törpüleme yöntemiyle tedavi etmeyi önerdi fakat kemik yaşım küçük çıktı pediatri bölümüne gönderdiler onlar protez önerdi ancak durusum itibari ile kırılır enfeksiyon kapabilirsin dediler ama yinede ağrın çoksa istersen yaparız ama yürüme şansın sıfır dediler oysa ki daha öncekiler yürürsün ama koşamazsın dediler ve ben 8-9 yasındayken bol fizikle bağımsız yürümeye baslamıstımm ama 1 yıl fiziğe ara verilince çok geriledim yeniden fiziğe basladım daha sonra kalça ağrılarım basladı ancak yasın kucuk bekle dediler simdide gec kalınmıs diyorlar hocam şaşırdım kaldım dizce ne yapmalıyım

 132. Gülşen 5 Mart 2015 at 18:46 - Reply

  Hocam benim bebeğim doğumda soluksuz kaldı dışkısını yuttu 12 gün küvezde kaldı havale geçirdi şuan parsiyel epilepsi tanısı kondu nöroloji profosör u reflekslerine baktı bir sıkıntı göremedim dedi şuan bebeğim 37 günlük gözle takip ediyo bilinçsiz ara sıra gülüyo daha agulamıyor biz gelişimi için doktor takibinde olcaz sizce ilerde selebral palsi olma ihtimali varmıdır

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Mart 2015 at 20:51 - Reply

   Karamsar olmayın lütfen bebeğinizi güle güle büyütün. Ancak elbette serebral palsiyi iyi bilen hekimlerle beraber çalışın. Burada eğer öyle bir sorun olursa çok dikkatle hareket etmek gerekir.

   • ercan topal 15 Mart 2015 at 09:10 - Reply

    ben mert 10 yasindayim dogumda oksijensiz kalmaktan dolayi cpliyim sol tarafimdan yuruyorum ama biraz denge problemim var dusuyorum 2botoks 2ameliyat oldum ilkameliyat ve botokslarim iyi geldi ikinci diz geriye kacma ameliyatim istedigim sonucu alamadim biraz gucsuzluk oldu yururken dizlerim hafif bukuk ve sirtimi egerek yuruyorum sanki omurumda yana dogru hafif egiklik oldu bu durumlarim icin ne yapabilirim senelerdir hareket yapiyorum sanki fayda etmiyor artik plates topu uzerinde hareket yapiyorum ve yuruyus bandinda yuruyorum soguk havalarda yaptiklarim dogrumu bana yol gisterin cok tesekkur ederim

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 15 Mart 2015 at 15:08 - Reply

     Mert’cim yapılabilecekler var. Lütfen web sayfamda serebral palsiyi incele. Lütfen facebook adresin varsa beni ekle: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp sen veya ailen bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   • Gülşen 3 Nisan 2015 at 12:22 - Reply

    Merhaba hocam bebeğim 2 aylık oldu haftaya tekrar kontrolumuz var endiselenmeye basladim size sormak istedim bebegimde tepkisizlik var dışardan gelen seslere tepki vermiyor şaşırmiyor bilinçsiz gülüyor göz takibi iyi elinden tutunca başını kaldırıyor çok hırslı basinida güzel tutuyor bebeğim uykuda iken seslere tepki verip sıçriyor moro refleksi veriyor sizce ne gibi bir sorunu olabilir bebeğimin teşekkür ederim

  • Gülşen 9 Nisan 2015 at 09:05 - Reply

   Hocam korktuğumuz başımıza geldi malesef benim oğluma da sp tehsisi kondu 2 buçuk aylık sadece bacak larimizi etkilemiş şuan hafif kasilmalari var dedi doktor evde fizik hareketleri verdi hafif etkilendiği için yuruyebilir dedi doktor sizce şuan hafif olan kasılmalar cogalabilir mi 2 doktor gördü birisi 1.ci derecede kasılma dedi birisi 2. şuan neler yapılabilir ev tipi fizik şuan lık yeterli mi teşekkür ederim

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Nisan 2015 at 10:17 - Reply

    Kasılmalar çocuk büyüdükçe artabilir. Çocuğunuzu değerlendirmek ve iyi bir tedavi planı çizmek lazım. Bu arada benim “Ailelere Serebral Palsi Kılavuzu”nu okuyun lütfen.

 133. nuriye pelin söylemez 4 Mart 2015 at 11:05 - Reply

  merhaba hocam ben 24yaşındayım %92 CPLİYİM aynı zamanda astım hastasıyım 1yaşından beri fizik tedavi görüyorum 5 yaşında kalça çıkığı amelyatı oldum 10 yaşında annemi kaybettim babam sağlık bakanlığından biolog olarak emekli oldu çeşitli zamanlarda botoks ve çeşitli tedaviler uygulandu evde tekerlekli sandalye yardımıyla ihtyaçlarımın çoğunnu giderebiliyorum tutunarak ayağa kalkabiliyorum desteksiz oturabiliyorum şuan iü uzaktan eğitim işletme son sınıftayım ankara devlet tiyatrolarında memur olarak çalışıyorum bundan sonraki süreçte bana önerileriniz varmı

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Mart 2015 at 08:06 - Reply

   Serebral palside ömür boyu tedavilerden uzak durmamak gerekir. Arada yapılacak toksin enjeksiyonları, rehabilitasyon çalışmaları ile çok daha iyi bir durumda olmak mümkündür. Maalesef çok yetersiz tedaviler uygulanıyor. Lütfen şu linkimizi detaylı inceleyiniz: http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Web sitemizde konuyla ilgili birçok yararlı bilgi ve tv programlarımız yer almakta. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Facebook kullanıyorsanız beni lütfen ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 134. alime 26 Şubat 2015 at 22:23 - Reply

  Hocam
  Benim oglum 31haftalik dogdu serablal palsi ancak hic nobet gecirmedi sadece sag topugunu basamiyor bize uc ayda bir botoks uygulaniyor 8yasindan once ameliyt olursa ilerde tekrarlanacagi soylendi suan 3yasinda egzersizlerini elimizden geldigi kadar yapmaya calisiyoruz ama bi ilerleme yok ne yapabiliriz ameliyt icin yasini beklemek dogrumudur?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Mart 2015 at 21:35 - Reply

   Serebral palside ameliyat çocuk ergen olduktan sonra yapılmalı. Toksin uygulamalaı tecrübeli ellerde yapılırsa yararı olacaktır. Ancak tek başına toksin uygulaması yetmez. Seri alçılamalar da çok önemlidir. Sonrasında yapılacak doğru rehabilitasyon programları da çok önemlidir. Maalesef çok eksik tedavileLütfen şu linkimizi detaylı inceleyiniz: http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Facebook kullanıyorsanız beni lütfen ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 135. sevgi ceylan 25 Şubat 2015 at 23:23 - Reply

  merhaba hocam ben Ankara’dan yazıyorum
  Benim 1o yaş 11 aylık Erkek çocuğum var.
  Doğuştan sağ frontalde beyin kanaması geçirdi.
  Sol hemipleji artı gözde görme kaybı gibi hasarlar bıraktı malesef.
  5 yaşında gözleri çok sükur açıldı. 8 yaşında yürüdü
  Hocam beyin emerını gören hocalarimiz çocuğumuzun normal olması yönünde düşünüyorlar.
  Zeka merkezleri temizmiş fakat çocuğum hala konusmuyo ama algısı çok iyi
  ince motor kaba motor çok zayıf hala
  herseyi anliyo ama uygulamada çok zayıf
  bide eeg leri bozuk çıkıyor
  nöbet yok
  merak ediyorum Hocam aceba bizim vakalarda hastaniz oldumu benzer.
  bide konuşma olasılığı varmı
  kafam çok karışık

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Mart 2015 at 16:36 - Reply

   Öngörebilmek biraz zor. Ancak sabırla rehabilitasyon çalışmalarına, mental çalışmalara devam etmek gerekir. Eskişehir’de Dilkom var. Burası konuşma üzerine çok önemli bir merkez. Buraya gidebilirsiniz. Bir de çocuğunuzun motor fonksiyonları açısından değerlendirmemiz önemli olabilir. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 136. aynur ülgü 25 Şubat 2015 at 20:18 - Reply

  Merhaba Hocam, ben ankaradan yazıyorum. Benim bebeğim 31 hafta lık 3 hafta gelişim geriliği nedeniyle 1.000 kgr olarak doğdu.Kuvözde yatarken 1. derecede beyin kanaması vardı.Şuanda takvim yaşı 5 aylık,iki gün önce nöroloji doktoruna gittik bize bebeğimizin 2 aylık olduğunu söyledi.birde sol tarafında kasılma varmış fizyoterapiste yönlendirdi.Onlarda sol tarafında kasılma olduğunu bize masaj yapmamızı söylediler. Bebeğim başını tatabiliyor,çeşitli sesler çıkarabliyor.Altını değiştirceğim zaman hoşuna gidiyo ayaklarıyla tekmeler atıyor.Ellerini ağıza götürüp emiyor. 4 saatte bir 120 mm mama yiyor.Yalnız ağızında emiz olmadığı zaman salyası akıyor. Birde duruş bozukluğu var yatırdığım zaman ellerini geriye atıyor. Orta hatta çok az getiriyor. Yanındaki oyuncakları yada nesneleri çekiyor kavramaya çalışıyor. Ama ben çıngırak salladığım zaman ilgisini çekmiyor tutmuyor. Ellerimi tutuyor ellerim ilgisini çekiyor. Battaniyesini elleriyle itebiliyor. Doktorlar bize net bir bilgi vermedi sizce ne yapmamız gerekiyor, bize yardımcı olabilirmisiniz.

 137. aynur ülgü 25 Şubat 2015 at 20:11 - Reply

  Merhaba Hocam, Benim bebeğim 31 hafta lık 3 hafta gelişim geriliği nedeniyle 1.000 kgr olarak doğdu.Kuvözde yatarken 1. derecede beyin kanaması vardı.Şuanda takvim yaşı 5 aylık,iki gün önce nöroloji doktoruna gittik bize bebeğimizin 2 aylık olduğunu söyledi.birde sol tarafında kasılma varmış fizyoterapiste yönlerdi.Onlarda sol tarafında kasılma olduğunu bize masaj yapmamızı söylediler. Bebeğim başını tatabiliyor,çeşitli sesler çıkarabliyor.Altını değiştirceğim zaman hoşuna gidiyo ayaklarıyla tekmeler atıyor.Ellerini ağıza götürüp emiyor. 4 saatte bir 120 mm mama yiyor.

 138. Hilmi TURAN 18 Şubat 2015 at 19:04 - Reply

  Merhabalar,

  benim 2.5 yaşını geçmiş bir oğlum var. Oğlumda sp mevcut. İlk başlarda sürekli söylenen beyaz cevher rahatsızlığıydı. Bulunduğum ile de nöröloji doktoru bu şekilde belirtti. 7 aylıkken farkettin. o günden beri doktor gözetiminde CORTEXİN ve fizik tedavi kullanıyoruz. Çok şükür başını istediğinde söylenildiğinde olsa da tutabiliyor. Aşırı korku var. Konuşma peltekce keyfi olursa tekli kelimeler şeklinde var. sol parmağı içe doğru ve kesinlikle kendisi bunu dışarı çıkaracak harekette bulunmuyor. Sağ elinde vurdugu yeri acıtıyor ve tek eliyle birşeyleri koparabiliyor. fakat sol eli ile kesinlikle kavrayamıyor. sol eline verileni sağ eliyle alıyor. sağ eli kuvvetli. herşeyi onunla yapıyor. yürümesini balerin bayanlar gibi ayaklarının üstüne basarak ve çarpraz şekilde tutarak ayakta destekli duruyor. Kesinlikle vucudunda bir el dokunuş hissetmesin destek anlamında hemen kendini bırakıyor hiç denge yok ve sürekli korkuyor. yemek yerken sürekli ağlıyor ağlamadan asla yemek yediremedik sıvı gıdalar hariç çoğu verdiğimizi midesinden beri çıkartıyor çoğu zaman. 2 farklı fizik tedavi merkezinden ince motor ve bazı motorlardan alıyoruz. şuan da 9 aylık bir çocuk gibi. Oturma yürüme konuşma kasların gevşemesi kasılmaması yemek yemesi gibi fonksiyonlarını yerine tam olarak getirmek için ne yapabiliriz. Bu konu hakkında desteğinizi rica ediyorum.
  Şimdiden Teşekkürlerimle

 139. Aslı ÇOLAK 28 Ocak 2015 at 09:26 - Reply

  Merhabalar Hocam, benim oğlum 17 aylık hala kendi kalkıp oturamıyor yürümüyor geri emekliyor ve defalarca dönebiliyor. Çocuk nörolojisine gittik mr emg genetik testler yapıldı temiz çıktı hepsi. Yinede hala yürümüyor fizikt edavi alıyoruz ama tamteşhis koyamadılar çocuğuma sizin yazıları okudum selebral palsi olabilirmi hocam oğlum? ve birde popusunun bitiminde yağ dokusu kaybı varmış.

 140. hatica 19 Ocak 2015 at 09:27 - Reply

  selam hocam.ben azerbaycanda oluyorum.dokuz ayliq bir kizim var dogusda oksigensiz kalip travmali olub.alti aydi tedavi etdiriyoruz basini sakliyo ancaq oturamiyor hic bir seyi kolay goturemiyor.ne yardim ede bilirsiniz yuruyucekmi ?sizin yaniniza getirmek istiyoruz onceden randevu almam lazim?lutfen yardim edin

 141. sakirekarakas 12 Aralık 2014 at 22:52 - Reply

  Hocm bnm 27 aylik kizim var sezaryan dogum yaotim ama hersey cok normaldi.basini kizm zamninda tuttu fakat gelisimi yavasti 16 aylik birdaha supelndik norologa goturduk sp tesisi kondu .arastirdik fizik gorsun diye konmus ilabilirmis tesis. ama suan yurumuyor konusmuyor sadece abla mama bzn baba anne diyor cok bilinclimi bilemiyorum yrlerde yuvarlaniyor adim aliyor fakat destekli fizik suan sadece bir gun gorebiliyorz neler yapmaliyiz bilgi verirseniz mmnun olurum tesekkurler

 142. aysegül 5 Aralık 2014 at 15:27 - Reply

  merhaba hcm benim 4 yasında bi kızım var cp 6 aylıkken doğdu 3 ay küvezde kaldı rehabilitasyona gidiyoruz ama okulumuzda yeterli imkan yok ve kızımada yeterli haliyle olmuyor oturamıyor yürüyemiyor konusamıyor ama çok güzel anlıyo herseyi ne yapabilirim

 143. yasemin baş 7 Kasım 2014 at 10:02 - Reply

  merhaba hocam benım kardeşim cp hastası 30 yasında cerrah paşa has.nöroloji doktoru erdinç yalçın bey hastasasısıydık benım kardeşim karazepin,depekin,norodol,largacttil ilaçları kullanıyor şuan çok yoğun kasılmaları var.ve burnunu sıkıp nefes almasını engelliyor….doktorumuzun bize dediği benım kardeşim cp hastalarının en agir olanı ve beynındeki hücrelerinin öldüğünü ve yenlenmediğini söylüyordu.biz şanda bakırköy ruh ve sınır hastalıkları has. nöroloji bölümüne gidiyoruz ama bir farklılık yok biz neyapabiliriz yardımcı olabilirmisiniz…teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Kasım 2014 at 11:38 - Reply

   Yapılabilecek birçok tedavi var. Lütfen web sitemizdeki bilgileri dikkatlice inceleyin. Serebral palsi tedavisi ömür boyu sürecektir. Kasılmaların tedavisi merkezi öneme sahiptir. Kardeşinizi göreyim ve tedavi planını çizelim. Geçmiş olsun.

 144. gülay 5 Kasım 2014 at 09:04 - Reply

  Merhabalar hocam,
  3 yaşında yiğenim var. herşey normal iken birden yürüyememeye başladı. ayakta durabiliyor ama desteksiz yürüyemiyor. ortepedi herhangi bir sorun bulamadı.Ne yapmalııyız yardımcı olabilir misiniz?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Kasım 2014 at 10:18 - Reply

   Birçok hastalıktan olabilir. Öncelikle çocuk nöroloğu sonra bizler görmeliyiz. Geçmiş olsun.

 145. neval akyol 3 Kasım 2014 at 05:35 - Reply

  Hocam kiZim 5.5 yasinda sp 6.5 aydan itibaren fizik tedavi görüyor yuruyor ama sol el ve ayakta hafif denilen bir kasimasi var parmak ucuna basıyor mental acidan gorunen bir sıkıntı miz yok şükür ilerde ne durum aliriz çok üzülüyorum allaha emanet olun.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Kasım 2014 at 13:20 - Reply

   Çok düzenli bir şekilde toksin enjeksiyonları ve ardından sıkı rehabilitasyon ve alçı uygulamaları gerekli. Bu şekilde kzınızı büyüme tamamlanana kadar takip etmek gerekiyor. Ergen olduğunda gerekirse (çoğu zaman gerekmeyebilir) ufak operasyon yapılabilir. Lütfen web sitemi detaylıca inceleyin. Geçmiş olsun.

 146. Yavuz 29 Eylül 2014 at 09:45 - Reply

  Merhabalar. Oğlum 32 haftalık doğdu şu an takvim yaşı 4 normal yaşı 2 aylık. 1 ay önce Serebral palsi teşhisi kondu ancak hafif tip serebral palsi olarak teşhis edildi. Çok aşırı bir kasması yok kafasını tam olmasa da tutabiliyor, gözleriyle takip ve sesin olduğu yere dönebiliyor. Yavaş yavaş gülmeye de başladı ancak çok zor yutkunuyor, kilo alması da çok yavaş. şu an 3500 gr civarında. gelecekde ne gibi sıkıntılar olabilir, bu durumu nasıl aşabiliriz. Bide size nasıl ulaşabiliriz ? Teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ekim 2014 at 12:38 - Reply

   Öncelikle çocuk sağlığı hekimlerinin sıkı kontrolleri çok önemli. Kilo, boy, kafatası gelişimleri çocuk hekimleri tarafından dikkatlice incelenmeli. Serebral palsi ile ilgili olarak lütfen aşağıda verdiğim adresteki bilgileri titizlikle inceleyin. Serebral palside anne ve babaya büyük görevler düşmektedir. İlk göreviniz ” http://www.felc-romatizma.com/ailelere-serebral-palsi-kilavuzu ” adresindeki hazırlamış olduğumuz kılavuzu çok dikkatli bir şekilde okumanız ve buradaki önerileri lütfen ciddiyetle takip etmeniz. Bunlardan yola çıkarak kendiniz çocuğunuza daha iyi yaklaşabilir, terapileri kendi kendinize daha akılcı bir şekilde yapabilirsiniz. Kedi kendinize bile bazı metodlar geliştirebilirsiniz. Ayrıca ” http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ” çok önemli. Bana http://www.felc-romatizma.com adresindeki iletişim numaralarından ulaşabilirsiniz. Varsa eğer beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun. Geçmiş olsun.

 147. aysel türkkanı 29 Ağustos 2014 at 21:04 - Reply

  hocam 4 yaşında oğlum var serabler palsi tehşisi kondu boynunu tutamıyor oturamıyor fızık tedavı alıyoruz ama yeterlı olmuyor bana da evde yapa bilcem tedavı için bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Ağustos 2014 at 17:57 - Reply

   Lütfen aşağıda verdiğim adresteki bilgileri titizlikle inceleyin. Serebral palside anne ve babaya büyük görevler düşmektedir. İlk göreviniz belki de öncelikle ” http://www.felc-romatizma.com/ailelere-serebral-palsi-kilavuzu ” adresindeki hazırlamış olduğumuz kılavuzu çok dikkatli bir şekilde okumanız ve buradaki önerileri lütfen ciddiyetle takip etmeniz. Ayrıca ” http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ” çok önemli. Bunun dışında ” http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi ” adresindeki tüm bilgiler size çok faydalı olacaktır. Temasta kalalım. Birlikte emin adımlarla ve doğru bilgilerle ilerleriz. Geçmiş olsun.

   • GAMZE -ÇAĞATAY 29 Eylül 2014 at 07:29 - Reply

    MRB HOCAM OĞLUM 21 AYLIK OTURMA VE TAM NET OLARAK BAŞ TUTMA YOK REHABILATASYON MERKEZINE GIDIYOR.ESKİSİ GIBI DEIL AMA BAŞ TUTAMIYOR NE YAPABILRIM

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ekim 2014 at 12:34 - Reply

     Lütfen aşağıda verdiğim adresteki bilgileri titizlikle inceleyin. Serebral palside anne ve babaya büyük görevler düşmektedir. İlk göreviniz belki de öncelikle ” http://www.felc-romatizma.com/ailelere-serebral-palsi-kilavuzu ” adresindeki hazırlamış olduğumuz kılavuzu çok dikkatli bir şekilde okumanız ve buradaki önerileri lütfen ciddiyetle takip etmeniz. Bunlardan yola çıkarak kendiniz çocuğunuza daha iyi yaklaşabilir, terapileri kendi kendinize daha akılcı bir şekilde yapabilirsiniz. Kedi kendinize bile bazı metodlar geliştirebilirsiniz. Ayrıca ” http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ” çok önemli. Çocuğunuz görüp eksik noktalar var mı karşılıklı paylaşalım. Temasta kalalım. Birlikte emin adımlarla ve doğru bilgilerle ilerleriz. Varsa eğer beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun. Geçmiş olsun.

 148. salih 24 Ağustos 2014 at 10:33 - Reply

  merhaba hocam bn 24 yasındayım serebral palsı tesısı koydular 8 yas cıvarında opere tortıukolıs amelııyatı oldum yuzumde boynumda ıstemsız kasılmalar donme hareketlerı var yuzumemde bozukluk var geceeeeen sene fızık tedavi aldım ayrıca durus bozukluğu ve denge bozukluğu var bir yardımcı olabilirmisiniz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Ağustos 2014 at 12:12 - Reply

   Sizi görebilirsem elbette yardımcı oluruz. Sizin yaşlarınızdaki serebral palsili hastalarda oldukça iyi ilerlemeler kaydedebiliyoruz. Geçmiş olsun.

 149. servet akyol 20 Ağustos 2014 at 07:59 - Reply

  merhaba hocam 27 aylık oğlum var bundan 6 ay önce sağ tarafına doğru yamulma basladı nöroloji basvurduk eeg çekildi temiz çıktı video çekin dedi bir ay sonra tekrar oldu ve video çekimi yaptık bize sandifer olabilir diye gastro yönlendirdi endoskopi sonucu reflu çıktı ilaç tedavisine basladık ama sonuç alamadık son 1ay önce şikayetlerimiz arttı ve çocukta denge sorunuda basladı hastaneye yatırıldık kan testleri ebv virüsü pozitif mr anjiyoğrafi mr stroskopi eeg emg yapıldı hepsinde bir sorun gözükmüyor biğzi hastaneden çıkardılar ayakta takip için ama çocukta dengesizlik çok ilerlerdi hastaneye basvurduk bize tegratol baslandı 1 hafta kullandık şikayet dahada arttı ve ilacı kesiyorlar azaltarak noroblastom şüphelendiler 19.08.2014 mr abdomen ve mr pelvik yapıldı sonuçlar temizi sadece çekum ile çıkaln kolan lateral lenf nodları en büyüğü 12×5 mm 25×8 mm küme halinde rastlanmıştır yazıyor sonuçları gösterdik bi yanıt alamadık sizce serablal palsi olma olasılığı varmı.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 21 Ağustos 2014 at 17:18 - Reply

   Çocuğunuzda bu aşamada serebral palsi var demek yanlış olur. Lütfen çocuk hekimleri ve çocuk nörologları ile tanı yönünde ilerleyin. Geçmiş olsun.

   • nez 27 Ağustos 2014 at 13:31 - Reply

    Merhaba.benim 10 aylik yigenim var hersey normaldi.koltuktan koltuga odadan odaya yaklasik 20 gundur yuruyodu.iki gundur ciddi denge kaybi yasiyo.artik yurumuyo istiyo ama 2 3 adim atip dusuyo.oturdugu yerde oynarken dengesini kaybedip devriliyo.bu arada hafif atesi var dis cikardigi icin dedi doktor.saglik ocagina goturdum.dis cikardigi icin diyo.yardim edin lutfen doktor bey endiselenmelimiyiz.dis cikaran cocuklarda denge kaybi olabilirmi gercekten

  • ercan sungur 3 Ocak 2015 at 12:39 - Reply

   Anlattklarinizin hepsi birebir aynı suan benim oglumda da var yeni basladi lütfen irtibat kuralim ne yapacağımızı bilmiyoruz çok endişeliyiz [email protected]

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Ocak 2015 at 19:41 - Reply

    Endişelenmeyin. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 150. Ümit Arpat 30 Temmuz 2014 at 10:21 - Reply

  Hocam, iyi günler.Benim 19 yaşında bir erkek kardeşim var.Kardeşim doğuştan spastik serebral palsi hastası kartal eğitim araştırma hastanesinde tedavisine başlanıldı hastalığın sebebi doğumda yetersiz oksijen olarak belirlendi daha sonra ilk olarak sağ kalça çıkıklığı tespit edildi ve cerrahi operasyonla platin takıldı ve 6yıl kaldı 6 yıl sonra platin çıkarıldı ve iki ayağın diz kapak arkası,ayak bilekleri ve iki ayak arası bu bölgelerde kas uzatması cerrahi operasyonla yapıldı.Ameliyattan sonra doktorumuz alçılarıda aldıktan sonra Bolu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ne sevk ederek 30 gün fizik tedavi görmesi gerektiğini belirtti bu da uygulandı ve daha sonrasında Lioresal isimli hapı sürekli kullanaması gerektiğini belirtti bu esnada sonuç olarak iyi derecede biri iyileşme kaydettik şöyleki açılmayan iki bacaktan sağ bacak %98 oranında açıldı sağ ise %70-%80 oranında açıldı bilekteki sorunlar düzeldi ve bacak arasıda açıldı.Bu şekilde eve yollandık ve özel bir fizik tedavi merkezine devam ettik ve halen devam etmekte taburcu olurken doktora sol ayağın durumunu belirtip tam açılmadığını belirtmemiz üzerine doktoru sol ayağın da farklı büyük bir sorun olduğenu ve tek sefer de bir ameliyatla açılmayacağını belirtti ve bizi çağırmak üzere geri yolladı sizce kardeşimin sol ayağındaki sorun ne? kardeşim yürüyebilecek mi?
  Not :Bu operasyonları Kartal Eğitim ve Araştırma Has. de Prof. Dr. Gök Tuğrul Berkel’e oldu

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Temmuz 2014 at 17:38 - Reply

   Görmeden bir şey söylemem zor. Ancak eğer kasılmaya bağlı açılmama söz konusu ile toksin uygulamalarının nasıl sonuç verdiğini görmek gerekir. Geçmiş olsun.

 151. nurşah 8 Temmuz 2014 at 13:27 - Reply

  Merhaba hocam. benim erkek kardeşim 17 yaşında çocukluğundan beri doktor doktor gezeriz ayaklarını yere sürüyerek yürüyo başka bi sıkıntısı yok fizik tedavi gördü senelerce bunun bi çaresi var mı?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Temmuz 2014 at 20:58 - Reply

   Anladığım kadarı ile ayak bileklerini ilgilendiren kaslarda istemsiz kasılma dolayısı ile yere sürtme var. Durum böyle ise toksin uygulamaları ve rehabilitasyon yararlı olacaktır. Geçmiş olsun.

   • GAMZE DURAK 29 Temmuz 2014 at 08:58 - Reply

    oğlumun kullandığı ilaçlar depakin süsp.2*130 ve sapril 500mg tb.sbh-akşam çyrek kullanıyorum.önerdiğniz ilaç varmı hocam bunlar harıcınde

 152. banubartu 2 Temmuz 2014 at 08:45 - Reply

  Merhaba,bebeğim doğum esnasında havasiz kaldı 17 gün kuvezde kaldı kuvezdeyken cok havale geçirdi ama kuvezden ciktiktan sonra hic havale gecirmedi 3aylikken emar ve egg cekildi emarda hicbirsey cikmadi egg de beynin sag tarafinda keskin sinyal cikti.suan 9.5 aylik ve istanbula bebek nöroloji doktoruna getrdik cp teşhisi koydu ve 10 gün cok yogun fizyoterapi gorucek 10gun sonra değerlendireceğiz dedi.fizyoterapiye basladik bugün 2 gun oldu daha önümüzde cok uzun bi süre var bunun farkindaym ama doktorun 10 gün luk yogun fizyoterapi istemesi yani bu sürede degisiklik olurmu bebekte. Oğlum cok zeki bi bebek ama oturamiyor oturtmaya kalktigim anda kendini sıkıp kasiyor eliyle birseyleri tutamiyor birseye uzanmak istediginde agziyla ve elini sikiyor (yumruk gibi yapiyor) ayaklariyla falan almaya calisiyor yani butun vücudunu hareket ettiriyor ve ozamanda kasiyor. Ama onceden oturtmaya bile kalkamazken fizyoterapide oturtma pozisyonu vardi ve 2 gun olmasina rağmen oturtma pozisyonuna getirdigimde onceki gibi kasmiyor.

 153. sercin 1 Temmuz 2014 at 11:52 - Reply

  Merhaba hocam. Kizim 30 haftalik dogdu. Su an düzeltilmis yasi 6 aylik. Beynin sol tarafinda beyaz cevherde 3.5 mm kist yani bosluk tespit edildi. Gozlemleyin dediler. Ben ayaklarindan supheleniyorum. Surekli ayak ayak üstüne atiyor. Doktorlar sorun olabilir olmayabilir de diyorlar. Normal de olabilir diyorlar.serebral dibleji olabilir mi. Yurumesini etkileyebilir mi. Yani bebeklerde ayak ayak üstüne atma normal mi? Surekli olarak

 154. pinar 27 Haziran 2014 at 16:09 - Reply

  Mrhb hocam..benim dogum sikintili geçti yani bi normal doğum dediler bi sezaryen.su an 4yasinda bi oglum var 4 aylikken aateşli havale gecirdi 45 gun hastande yattı ve zaman zarfinda ust uste sık sık nöbetleri oldu simdiye kadarda ankara istanbul dr.dr. gezdik epilepsi teshisi kondu yalnz bayilma yok yürümüyor konusmuyor yeme cigneme refleksi yok oturmuyor basini dik tutamıyor kollarini ellerini kullanamiyor surekli kasinti ya da sicriyor özetle bukadar hocam .sizce epilepsimidir napabilirim ? Simdiden teşekkür ederim hoscakalin

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Haziran 2014 at 09:38 - Reply

   Çocuğunuz hem epilepsi hem de serebral palsi gibi görünüyor. Epilepsi açısından öncelikle çocuk nörolojisinde takip ettirmeniz lazım. Diğer yönden yine çocuk nörolojisi ve bizler tarafından takibi gerekli. Lütfen web sitemdeki ailelere serebral palsi kılavuzunu dikkatlice inceleyin ( http://www.felc-romatizma.com/ailelere-serebral-palsi-kilavuzu ). Ayrıca serebral palsi bölümünü detaylıca okuyun. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 155. Fuad Fataliyev 24 Haziran 2014 at 15:38 - Reply

  Merhaba,

  Benim kizim şu anda 6 yaşında ve doğuşdan serebral felcdir.
  Yürüyemiyor, konuşamıyor emekleye bilmiyor. yanı kendi yaşından hem zeka hem de fiziksel olaraq 6 aylıq cocuk kimidir. Epilepsisi de var.
  Şu diaqnozla kızımı belli bir noktaya getirmek mümkünmü?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Haziran 2014 at 09:18 - Reply

   Tedavilere sabırla devam etmek gerekir. Serebral palsili bir çocukta tedavi çok sıkı bir şekilde takip edilmelidir. Hekim çocuğu muhakkak sık aralıklarla görmeli, tedavi ve rehabilitasyonun her aşamasında hastayı bilgilendirmelidir. Çocuk ergen oluncaya kadar gerekliyse senede 3-4 kez toksin uygulaması yapılmalıdır. Spastik tipte serebral palside böyle uygulamalar çoğunlukla gerekmektedir. Hekim toksin uygulaması öncesi ve sonrasında çocuğu detaylıca değerlendirmeli, toksin uygulamasının dozlarını tayin etmek için yürüyüş analizini bizzat kendisi yapmalıdır.
   Tedavilerde genellikle yapılan yanlışlıklar şunlardır:

   1) Serebral palsili çocuk hekim ve rehabilitasyon ekibi tarafından sıkı bir şekilde takip edilmemektedir,
   2) Toksin uygulamaları çocukta genel anestezi altında yapılmamaktadır. Bu çocukta büyük bir travma oluşturur.
   3) Toksin enjeksionları yetersiz dozlarda uygulanmakta, gerekli tüm kaslara yapılmamaktadır ve bu şekilde sonradan toksin etkisiz sanılmaktadır,
   4) Toksin uygulaması öncesinde çocuğun yürüyüş analizi bizzat toksini uygulayacak olan hekim tarafından yapılmalıdır,
   5) Rehabilitasyon programı süresince çocuk, hekim tarafından takip edilmemekte ve sadece ilgili terapistlere terk edilmektedir,
   6) Serebral palsili çocuk ergen olmadan gereksiz ameliyatlara yönlendirilmektedir ve bu şekilde yürüyen bazı çocuklar yürüyemez duruma bile gelmektedirler,
   7) Serebral palsili çocuk rutin kontrollere çağrılmamaktadır,
   8) Serebral palsili çocuğun ailesi gerektiğinde hekime kolayca ulaşamamaktadır.
   Serebral palsi ile uğraşmak hem hekim hem ailece büyük bir sabrı gerektirmektedir. Bu sabrı gösteremeyenler fazlaca başarılı olamazlar. Geçmiş olsun.

   • gülfer ayan 3 Temmuz 2014 at 22:49 - Reply

    ben 14 yasındayım 6buçuk aylık doğdum ikizdim pes ekına varus çarpık ayak bılgıerınızı beklıyorum

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Temmuz 2014 at 21:27 - Reply

     Geçmiş olsun. Verdiğin bilgiler yetersiz. Bu deformite neye bağlı onu bilmek lazım. Serebral palsi var mı yok mu? Buna göre cevabım değişecektir. Geçmiş olsun.

 156. ahmet 23 Haziran 2014 at 20:10 - Reply

  merhaba kızım 5yasında ve dıplejık cp var. 1yasından buyana fızık tedavı goruyor 1.5 sene refleksolojı yaptırdık ve 4.botoxu yapılıp alcıya alınacak.suanda sag bacagında daha cok olmak uzere caprazlık ve ayak bıleklerınde ıce kayma var. zaten kafo kullanıyoruz ıce kaymadan dolayıda bot almamızı soyledıler. zıhınsel ve konusma yonunden bır sıkıntımız yok.fızyoterapıstımızın bırısı cızme amelıyatı yaptırın botoxu 3ten fazla yaptırmayın vucut onada alısıyor ve etkısı olmuyor dedı ama doktorda 17 yasından once amelıyat yapmak ıstemedıgını soyledı. sızden onerı ıstıyorum bu tedavıler uygun mu yoksa sızın yanınıza gelsek farklı bır tedavı uygular mısınız?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Haziran 2014 at 08:56 - Reply

   Çağdaş tıpta çocuğun büyümesi durana kadar operasyon önerilmiyor.Tecrübeli ellerde ve yürüyüş analizinin bizzat hekim tarafından yapıldıuğı toksin enjeksiyonlarına devam etmek gerekir. Bunun dışında daha birçok tedaviyi birlikte yaptırmak lazım. Lütfen web sayfamızı dikkatlice inceleyiniz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 157. melek 20 Haziran 2014 at 10:01 - Reply

  Mrb hocam benim kardesim cp hemipleji hastasi 12 yasinda cok sukur beyninde bi sorun yok yuruyor fakat sag ayagi parmak ucuna basiyor.ameliyat yaptirmak istiyruz ama tedirginiz ya daha kotu olursa diye.ne onerirsiniz acaba ameliyat yaptirmali miyiz yoksa yaptiribca daha mi kotu olur bize bi yol gosterin lutfen

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Haziran 2014 at 08:52 - Reply

   Serebral palside ergenlikten sonra ameliyat öneriliyor. Yani çocuğun büyümesi tamamlanmalı ki yapılacak ameliyat yararlı olsun. O zamana kadar toksin enjeksiyonları önemli. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 158. nail 12 Haziran 2014 at 22:46 - Reply

  Hocam 4 yasinda oğlum var bazen yaramazlik yapinca istirahat olarak oturtuyorum onu çok agliyor.Ayağa kalkinca El baş parmakları işaret parmağina bitiserek 4 seklini alarak kasiliyor.
  Sağ ayagida dizi bukulerek parmak uclarina basiti. Kortum bi anda boyle olunca 30 40 saniye bu durum surdu sebebi nedir hocam. Oturtarak yaptigim uygulamam yanlismidir.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 15 Haziran 2014 at 14:26 - Reply

   Çocuğunuzun teşhisi nedir? 4 yaşına gelmiş hala bu durumun ne olduğunu bilmiyorsanız gecikiyorsunuz demektir. Lütfen temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 159. Nesrin kilicaslan 5 Haziran 2014 at 08:00 - Reply

  Merhaba, oğlum 25 haftalik doğdu. Şu an düzeltilmiş 1,5 aylık. Yaklaşık 78gun yogun bakımda kaldı, bu süreçte kanaması olmadı. Ciddi bir enfeksiyon geçirmedi. Acaba bize fizik tedavi gerekir mı? Cp ihtimali var mı?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 15 Haziran 2014 at 14:10 - Reply

   Bu tür çocuklarda biz tedaviye küvözde iken başlıyoruz. Bu yüzden elbette çocuğunuzun ele alınması gerekir. Her şey iyi giderse ne ala. Geçmiş olsun.

 160. merve yazıcı 21 Mayıs 2014 at 13:17 - Reply

  hocam meraba.
  benim kardeşimde srebral parsi hastası.bir ayağı topuktan tam yere basmıyor.bununla beraber diğer belirtilerde var tabi.mesela sol tarafı sağ tarafına göre tembel.doktorumuz bize fizik tedavi ve ayakkabı önerdi.yaklasık 4 senedr tedavisini yapıyoruz.bir nebzede olsa şimdi iyi.acaba baska tedavi yöntemleride var mı bu hastalıgın ? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 161. canan 20 Mayıs 2014 at 16:07 - Reply

  benim 21 yaşında oğlum var noroloji doktoruna gittiğimizde yaşının çok büyük olduğunu yapılacak bir olmadığını söyledi benim ne yapmam gerekiyor.

 162. fatma 12 Mayıs 2014 at 20:55 - Reply

  Cevabını için teşekkür ederim hocam biz antalyada gittiğimiz nöroloji doktoru oğlum için sp sıyırıp geçmiş dedi çok hafif etkilenmiş hareketli bir çocuk ama oturma,emekleme,yürüme yok fizik tedaviye gidiyoruz toksin yaptırmayın gerekli mi?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Mayıs 2014 at 12:06 - Reply

   Çocuğunuzun serebral palsi ile ilgili tecrübeli hekimler tarafından takip edilmesi çok önemli. Geçmiş olsun.

 163. fatma 12 Mayıs 2014 at 07:34 - Reply

  Merhaba Erbil Bey,
  Benim 1.5 yaşında bir oğlum var serebral palsi teşhisi kondu.Gözünde kayma olduğu için gözlük takıyoruz duymada Problem yok 11 aylıkken anne demeye başladı şuanda 10 tane kelime söylüyo (anne,baba,dede,abla,hadi benzeri)Size sorum zekasında Problem olup olmadığını nasıl anlarız.Neolur cevap yazın çok kafamıza takıyoruz teşekkür ederim.

 164. berna 10 Mayıs 2014 at 13:20 - Reply

  18 yaşında sp hastasıyım sol bacağım sağ bacağımdan daha ince bunun hareketlerle kalınlaşma olasılığı var mıdır?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Mayıs 2014 at 11:26 - Reply

   Şiddetine bağlı. Aynı zamanda kısalık da mevcut olabilir. Eklem sertlikleri de bir başka sorun olarak duruyor olabilir. Detaylı bir muayene ile daha iyi yanıtlar vermek mümkün. Tıbbi sorunları olanaklar dahilinde en aza indirip gerekli çalışmaları yaparak bacağınızın geliştirilemsi mümkün. Ancak sabırla devam etmek gerekir. Şu bilgiler sizin için önemli olabilir. ” http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar “. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 165. kadir corut 25 Nisan 2014 at 11:46 - Reply

  efendim
  2,5 yaşında erkek bir çocuğumuz var doğum esnasında havasız kalmasından dolayı cp tanısı kondu.3 tane ilaç kullanmakatayız.epiks,konvileks,firisium,buna ek olarak metabolizma doktorumuzda tiamin verdi ve onuda kulllanmakatyız gözle görülürbir nöbet hiçolamdı yanlız eeg mizde dikenler gözüküyor denmekte.
  sizden yardım istemem su yonde
  1-acaba bu ilaçları daha nekadar kullanmamız gerekecek.
  2- bu tip çoçuklsrda eeg düzelirmi
  3-fizik tedaviye gidiyoruz ama acaba daha fazla yol almak adına neler yapabiliriz.

  saygılarımla

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 27 Nisan 2014 at 19:44 - Reply

   Geçmiş olsun. 1 ve 2. sorularınızı çocuk nörologları cevaplamalıdır. 3. sorunuz bizim için çok önemli. Çocuğunuzu şu andaki tıbbi girişimlere göre en iyi şekillerde tedavi ettirmelisiniz. Bu konuda da maalesef birçok spekülasyon ve yanlış uygulamalar oluyor (http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar). Öncelikle vermiş olduğum bu linki çok dikkatlice inceleyiniz. Ayrıca web sitemizdeki “serebral palsi” bölümünü ve “Ailelere Serebral Palsi Kılavuzu”nu detaylı bir şekilde okuyunuz. Bunlara dikkat etmeyle başlarsınız çok mesafe alırsınız. Lütfen temasta kalalım. Aklınıza gelenleri çekinmeden sorun. Geçmiş olsun.

 166. murat karslı 24 Nisan 2014 at 22:42 - Reply

  hocam mrb.oğlum 7 aylık.heyecanlanınca ellerini motorsiklet sürer gibi yapıyor,aynı zamanda ayaklarınıda.eeg çektirdik sol hemisfer bozuk çıktı.doktorumuz kalbe ve beyin mr’ına bakalım dedi,onlar normal çıktı.doktorumuz bunun ilerde geçebileceğini tik olabileceğini söyledi.herhangi bir ilaç tedavisi vermedi.ilaçlar ağır gelir dedi.şimdi sizce ben ne yapmalıyım lütfen yardım edin

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 27 Nisan 2014 at 19:40 - Reply

   Oğlunuzda henüz teşhis konuşmamış anladığım kadarı ile. Çocuk nörolojisi ile çalışmaya devam edin. Çocuğunuzda sol hemisfer hasarı deniyorsa serebral palsi olabilir. Özellikle tanı kesinleştikçe çocuğunuzu şu andaki tıbbi girişimlere göre en iyi şekillerde tedavi ettirmelisiniz. Bu konuda da maalesef birçok spekülasyon ve yanlış uygulamalar oluyor (http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar). Öncelikle vermiş olduğum bu linki çok dikkatlice inceleyiniz. Ayrıca web sitemizdeki “serebral palsi” bölümünü ve “Ailelere Serebral Palsi Kılavuzu”nu detaylı bir şekilde okuyunuz. Bunlara dikkat etmeyle başlarsınız çok mesafe alırsınız. Lütfen temasta kalalım. Aklınıza gelenleri çekinmeden sorun. Geçmiş olsun.

   • murat karslı 16 Haziran 2014 at 17:02 - Reply

    mrb hocam.oğlumun ikinci eeg si çekildi.ilkinde sol hemisfer bozuk çıkmıştı.bunda da uyku spindleri ve k kompleksi görüldü.bu nedir hocam?nöroloji doktoru normal bazı çocuklarda olur bu dedi.ama ben tatmin olmadım.size göre ne olabilir hocam.beyin mr ı normal çıktı.

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Haziran 2014 at 08:44 - Reply

     Çocuk nöroloji hekimi bu sorularınızı yanıtlamalı. Onların branşı ile ilgilidir.

     • gamze durak 21 Temmuz 2014 at 11:46

      Mrb bn gamze bnm oğlum 18 aylık cp tanısı ve epilepsi mevcut.oğlum hem rehabılatasyon merkezıne fızık tedavıye gıdıyo1 hafta boyunca uzmnlardan fızık tedavı oluyo ve ewdede 2 saatte bır bız yspıyoruz ewde buna rağmn oturma emekleme baş tutma ve yurume yok acaba yuruyebılır mı oğlum yarfımcı olursanız çok sevınırım şimdidedn çok tşk ederım

     • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Temmuz 2014 at 12:38

      Rehabilitasyon çok önemli ancak tek başına yetmez. Lütfen aşağıda verdiğim adresteki bilgileri titizlikle inceleyin. Serebral palside anne ve babaya büyük görevler düşmektedir. İlk göreviniz belki de öncelikle ” http://www.felc-romatizma.com/ailelere-serebral-palsi-kilavuzu ” adresindeki hazırlamış olduğumuz kılavuzu çok dikkatli bir şekilde okumanız ve buradaki önerileri lütfen ciddiyetle takip etmeniz. Ayrıca ”http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ” çok önemli. Bunun dışında ”http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi ” adresindeki tüm bilgiler size çok faydalı olacaktır. Temasta kalalım. Birlikte emin adımlarla ve doğru bilgilerle ilerleriz. Geçmiş olsun.

     • GAMZE DURAK 29 Temmuz 2014 at 06:28

      MRB HOCAM SIZE ULAŞMAK İSTİYORUM OĞLUMU BİRDE SIZ MUAYENE ETMENİZİ İSTİYORUM BANA SİZE ULAŞACAĞIM TELEFON NUMARASI VERIRMISINIZ

     • Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Temmuz 2014 at 17:31

      Web sitemizde bütün telefon numaralarını bulabilirsiniz. İSTANBUL İLETİŞİM: 0 (216) 706 14 90 0 (530) 371 18 55
      KOCAELİ /İZMİT İLETİŞİM: 0 (262) 323 99 41 0 (530) 371 18 55

     • GAMZE DURAK 29 Temmuz 2014 at 06:29

      oğluma toksin tedavisi uygulayabılırmıyım kaslar çok gergin özel ayakkabıda yaptırdım

     • Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Temmuz 2014 at 17:31

      Bunun kararını oğlunuzu gördükten sonra vermeliyiz. Geçmiş olsun.

     • GAMZE DURAK 29 Temmuz 2014 at 08:50

      oğlumu size muayene ettrmek istiyorum muayne gelmeden önce ıstedığınız tetkikler var mı çalıştığım için sürekli iznim olmuyor.istenen ttekikleriniz var ise tetkikleri yapıp daha sonra muayneye gelmek ıstıyorum yardımcı olursanz sevınırım

     • Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Temmuz 2014 at 17:32

      Serebral palsi için muayene etmem yeterlidir. Genellikle tahlil ve tetkik istemem. Ancak takiplerde kalça grafileri gerekebilir. Geçmiş olsun.

     • GAMZE ÇAĞATAY 5 Ağustos 2014 at 07:00

      mrb.hocam oğlumun görme problemı mevcut.gözlerınde problem olduğu için değil beyin sapında problemı mevcut veb yaptrdımm olumsuz cvp verdi acaba ilerde görme şansı varmı yada tedavisi varmı

     • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Ağustos 2014 at 10:32

      Oğlunuzun klinik durumu hakkında daha detaylı bilgi vermelisiniz. Bu kadar bilgi ile birşey söylemem olanaksız. Sizi yanlış yönlendirmek istemem. Geçmiş olsun.

 167. yasemin 18 Nisan 2014 at 06:17 - Reply

  herkese merhaba,

  yedi yasina girmek üzere olan oglum, dördüncü toksin uygulamasından tam bir hafta sonra bugün, ilk adimlarini atti. Korkularinizi,üzüntülerinizi, kaygilarinizi birebir yasayan bir anne olarak sesleniyorum; asla ümitlerinizi yitirmeyin. Yilmayin. Bikmayin. Usanmayin. Hepimizin ortak amaci, cocuklarimizin kendi hayatlarini olabildigince bagimsiz yasayabilmelerini saglamak. Bunun icin bizlere yol gösteren doktorlarimiza cok güveniyorum. Sevgili Erbil bey ve Nigar hanim, muayenehanenize her geldigimde yeni bir sey ögreniyorum. Bizleri acele etmeden yeterli bir sekilde bilgilendirdiginiz, bizlere destek oldugunuz ve en önemlisi ogluma sevgiyle yaklastiginiz icin sizlere cok tesekkür ederim. Uygulanan tedavi sayesinde orantili bir sekilde büyüyor, kasilmalari minimuma indi ve oturabilecegi bile muamma denen cocugum sükürler olsun bugün dakikalarca yürüdü. Cok daha iyi günlerde görüsmek üzere

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 23 Nisan 2014 at 11:21 - Reply

   Çok teşekkürler. Ne güzel, ne mutlu hepimize. Çok daha güzel günlere gidebilmek dileğiyle Yasemin hanım.

 168. serap 10 Nisan 2014 at 18:03 - Reply

  Mrb.Hocam.Toksin uygulamaları atetoid tip serebral palside faydalı olur mu sadece spastik tipler için mi faydalıdır?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Nisan 2014 at 17:23 - Reply

   Atetoid tipte toksin uygulamalarını yapmıyoruz. Ancak atetoid serebral palside aynı zamanda spastisite de genellikle olabileceğinden toksin uygulamaları yapılmaktadır. Geçmiş olsun.

 169. Serap 9 Nisan 2014 at 20:43 - Reply

  Mrb hocam.Acaba toksin uygulamaları sadece spastik tipte mi faydalı yoksa Atetoid tipte de faydalı olur mu?Teşekkürler..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Nisan 2014 at 17:23 - Reply

   Atetoid tipte toksin uygulamalarını yapmıyoruz. Ancak atetoid serebral palside aynı zamanda spastisite de genellikle olabileceğinden toksin uygulamaları yapılmaktadır. Geçmiş olsun.

 170. saadet 5 Nisan 2014 at 11:35 - Reply

  hocam benim şu an 32 aylık ikizlerim var.28 haftalık doğdular erkek olan beyin kanaması geçirdi ve şu an emekleyebiliyor.18 martta toksin yapıldı ve doktor kasları çok sertleşmiş dedi.kız olanda sağ ayağını parmak ucu basıyordu.onada aynı şekilde toksin yapıldı.bize başka herhangi bi bilgi verilmedi rehabilitasyon merkezinde fizik tedavi başlayacağız.toksinden sonra nasıl hareket etmeliyiz.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Nisan 2014 at 07:53 - Reply

   Serebral palsili bir çocukta tedavi çok sıkı bir şekilde takip edilmelidir. Hekim çocuğu muhakkak sık aralıklarla görmeli, tedavi ve rehabilitasyonun her aşamasında hastayı bilgilendirmelidir. Çocuk ergen oluncaya kadar gerekliyse senede 3-4 kez toksin uygulaması yapılmalıdır. Spastik tipte serebral palside böyle uygulamalar çoğunlukla gerekmektedir. Hekim toksin uygulaması öncesi ve sonrasında çocuğu detaylıca değerlendirmeli, toksin uygulamasının dozlarını tayin etmek için yürüyüş analizini bizzat kendisi yapmalıdır.
   Tedavilerde genellikle yapılan yanlışlıklar şunlardır:
   1) Serebral palsili çocuk hekim ve rehabilitasyon ekibi tarafından sıkı bir şekilde takip edilmemektedir,
   2) Toksin uygulamaları çocukta genel anestezi altında yapılmamaktadır. Bu çocukta büyük bir travma oluşturur.
   3) Toksin enjeksionları yetersiz dozlarda uygulanmakta, gerekli tüm kaslara yapılmamaktadır ve bu şekilde sonradan toksin etkisiz sanılmaktadır,
   4) Toksin uygulaması öncesinde çocuğun yürüyüş analizi bizzat toksini uygulayacak olan hekim tarafından yapılmalıdır,
   5) Rehabilitasyon programı süresince çocuk, hekim tarafından takip edilmemekte ve sadece ilgili terapistlere terk edilmektedir,
   6) Serebral palsili çocuk ergen olmadan gereksiz ameliyatlara yönlendirilmektedir ve bu şekilde yürüyen bazı çocuklar yürüyemez duruma bile gelmektedirler,
   7) Serebral palsili çocuk rutin kontrollere çağrılmamaktadır,
   8) Serebral palsili çocuğun ailesi gerektiğinde hekime kolayca ulaşamamaktadır.
   Serebral palsi ile uğraşmak hem hekim hem ailece büyük bir sabrı gerektirmektedir. Bu sabrı gösteremeyenler fazlaca başarılı olamazlar.
   Geçmiş olsun.

 171. sadık öner 25 Mart 2014 at 09:02 - Reply

  ocam merhaba bizim 2 yaşına girmek üzere olan doğum esnasında beyin kanaması geçirmiş bir oğlumuz var antalyadayız doğru yönlendirilmediğimizden dolayı ancak 18 aylıkken fizik tedaviye başlayabildik. 2 gün fizik tedavi, 1 gün hidroterapi, bir günde konuşma terapisi görüyor. Akdeniz üniv götürdüğümüzde toksin uygulamasına gerek yok dediler ama oğlumuz bazen sağ ayak ucuna basarak yürüyor, ve sağ elini ince motor hareketlerinde problem var sizce toksin uygulaması yaptırmalımıyız. Bağımsız olarak biraz adımlayabiliyor ama tam yürüyor denemez vede tam konuşamıyor yardımlarınız bekliyorum tşk ederim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Nisan 2014 at 11:12 - Reply

   Kesinlikle gerekebilir. 20 aylıktan sonra ve çocuk 10 kg olduktan sonra düzenli ve periyodik olarak toksin yapılmalı. Lütfen web sitemizdeki serebral palsi başlığı altındaki bu uyguamaları detaylıca okuyunuz. Temasta kalalım. geçmiş olsun.

 172. AHMET BAYRAM 16 Mart 2014 at 14:58 - Reply

  Mrb. Hocam. Benim yeni dört yaşına oğlum erken doğum dolayı SP hastalığı teşhisi konuldu. Tabi bu teşhis bir yıl sonrasına yakın konuldu. Şu anda ellerinde, kollarında, başının dik tutmasında, gözünde herhangi fazla bir sıkıntımız yok. Konuşması biraz gevşek. Onu da dilinin alt kısmının yüzde 40 civarı yapışık olduğundan dolayıdır diye düşünüyoruz. Şanlıurfa yapılan tahlil ve tedavilerde herhangi bir sonuca varamadık. Çocuk şu anda yerde sürünüyor. Ayaklarını kullanmadan bel ve kollarının gücü ile. Yalnız karın üstü yerde iken doğrulup diz üstü oturabiliyor. Ayrıca doğrulup bağdaş kurarak oturma çabasına giriyor bazen başarılı bazen de sıkıntı sıkıntı çekiyor. Sırt üstü iken ayaklarını yere koyup poposunu kaldırıp indiriyor. Ayakta ellerini tutup otur kalk yapabiliyor. Şu anda en büyük sıkıntımız bacaklarını makaslamadan dolayı adım atmada kullanamamasıdır. Bir adım atıyor ikinci adımda ayak diğer ayağa takılıyor. Ben Ankara’ya Çocuk Norolojisi Uzmanı Prof. Dr. Haluk TOPALOĞLU’NA götürdüm. Muayene etti. Çocukta Psikolojik herhangi bir şey yok dedi ve bizi Fizik Tedavi Uzmanına havale etti. Havale ettiği Dr. Yurtdışında olduğu için gidemedik. İnşallah Seçim sonrası gideceğiz. Ben arada sizi de sık sık takip ediyorum. Çocuğu sizlere de Muayene etmeyi düşünüyorum. Malum yol uzak git gel zor oluyor. Eğer tedavisinde iyi sonuç elde edilmeye başlanırsa o zaman gidiş insana bayram havasında olur. Hocam bir de Kocaeli Üniversitesinde son bir haber gördüm. Kök Hücre nakli ile ilgili. Fare üzerinde yapılan uygulamada farenin ayakları 24 saat gibi kısa bir sürede olumlu etki göstermiştir. Bu uygulama bizim içinde herhangi bir umut olabilir mi? Hocam. Umarım bu yazdıklarımdan dolayı size rahatsızlık vermemeşim Hocam. Saygılarımla.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 17 Mart 2014 at 13:25 - Reply

   Çok geçmiş olsun. Maalesef serebral palside hem tanı yönünden geç kalınıyor hem de tedaviler yetersiz uygulanıyor. Sadece germe ve hareket egzersizleri ile bir sonuca varmak olanaklı değil. Veya yine bu aralar çok moda ama maalesef hiçbir tıbbi geçerliliği olmayan tedavilerle ilerleme kaydetmek çok zor. Serebral palside çok sabırlı ve dikkatli olmak gerekir. Web sitemizi incelediğinizi söylüyorsunuz bunlara dikkat etmek çok önemli. Özellikle nelere dikkat etmeliyiz: “http://www.felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar” Lütfen verdiğim adresi dikkatlice inceleyiniz. Anlattıklarınıza göre çocuğunuza yararımız çok olur görüşündeyim. Geçmiş olsun.

 173. mehmet 15 Şubat 2014 at 16:53 - Reply

  Mr.Hocam 16 aylık distonik-cerebral palsi’li oğlum var.6 aydır rehabilitasyon görüyor klasik egzersizler uygulanıyor.oturma yok,baş kontrolü zayıf ve bir şeye uzanmaya çalıştığında ağzını açık başını ve kollarını sağa ve ya sola çevirip kasılıyor.Bobath tekniği önerildi bize,bu teknik hakkında ne düşünüyorsunuz?Ayrıca toksin uygulamalarının faydası olu mu? selamlar

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 15 Şubat 2014 at 20:23 - Reply

   Sabırla tedavilere devamı öneriyorum. Hep yazıyorum. Tek bir tedavi metodu söylemi çok yanlış. Bobath’ın tıbbi kanıtı bile yok! Yapılacak o kadar çok şey var ki öncelikle web sitemizi ve özellikle buradaki “serebral palsi” bölümünü detaylıca inceleyiniz. Yine bu bölümde yeni hazırlamaya başladığımız “Ailelere Serebral Palsi Kılavuzu” da yararlı bilgiler içermektedir. Bundan böyle sizi de e-postama ekleyeceğim ve bu kılavuzun devam edecek olan bölümlerini size de göndereceğim. Ayrıca web sitemizde bulunan tv programları da çok yararlı olacaktır. Toksin enjeksiyonları çok yararlı. Gerekirse 20 aylık bebeklerden başlıyoruz ve periyodik olarak devam ediyoruz. Maksadımız deformiteleri önlemek, çocuğun büyümesini sağlamak. Web sitemizde Neden Toksin? diye yazılarım var. Lütfen inceleyin. Toksin uygulamalarını tecrübeli ellerin yapması, genel anestezi altında uygulanması gerek. Eksik, yanlış uygulamalar maalesef çok. Geçmiş olsun.

 174. Sündüs 13 Şubat 2014 at 20:27 - Reply

  Merhaba hocam, nasilsiniz?
  Hocam benim dünya tatlisi ( masallah) bir oglum var. 29 haftada dünyaya geldi yani erken geldi.. Iki hafta Sonra küvöz de iken, doktor beyin ultrason yapti ve cocukta beyin kanamasi oldugunu söyledi… Sag beyin… Bize hazirlikli olun sizi zor günler bekliyor diye bilgilendirdi… Ben neye ugradigimi sasirdim… Acaba beni ne bekliyorduki???? Suan oglum 7 1/2 yaninda …. Hala yürüyemiyor… Küvözde iken tedaviye basladi hala devam ediyoruz…. Ilk basta haftada 3 kez fizik… Yazlari yüzme…. At terapisi… Lokomat…. Yürüme banti….. Vs vs …. Baska ne yapabilirim??? Galileo denedik, fakat doktorlar bunun iyi olmadigini söylediler… Cünki cocugun büyüme sini engelliyor ve yipratiyormus… Her gün HALA ümitliyimmm…. Birgünn bir DOKTOR cikacak bu CP ye cerebral Palsy ye bir cözüm bulacak… Hergün oglum yürüyecek diye ümitliyim… Oglum bir kac kez bot. toxin oldu, bAcaklarda hafiften gevseme oldu fakat hala yürüyemiyor… Daha cok isterse yapabilecek gibi. Fakat düsmekten korkuyor…. Anaokulunda iken arkadasi sandalyeden itti kanlar icinde kalmis kandan korktu ve beyin travmasi gecirdi… 2 gün hastanede kaldi… 2 yil oldu hala unutamiyor, en ufak boslukta büzüsüyor… Elimden tutup merdivenden cikiyoruz egzersiz oluyor hem… Ne yapayim yapmaliyim??? Sizin muayeneye gelirsem nasil bir tedavi uygulayacaksiniz????
  Cünkü her yere gittim… Almanya vs vs cözüm bulamadim… Simdi doktorlar cocukta skolyoz baslangici oldugunu söylüyor… Otururken Yan tarafa egiliyor… Yürütecle yürürken kalcasi Yan gidiyor… Ve atellerdenn coookkkk SIKILIYOR…. Bazen giyinmiyor…
  Atelleri hergün her saatmi giyincek? Yazlari giydirmiyorum… Ozaman atelsiz dolasiyor…
  Lüften yardiminizi bekliyorum…. Neler önerirsiniz???
  Saygilar sevgiler hocam

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 15 Şubat 2014 at 20:04 - Reply

   Ağır bir serebral palsi olduğu anlaşılıyor. Bıkmadan sabırla devam etmek lazım. Çocukta gelişebilecek deformiteleri önlemek lazım. İlerideki gelişmelere hazır etmek gerekir (örneğin kök hücre tedavileri). Eğer tedaviler bırakılırsa çocukta ileri deformiteler oluşabilir ve ilerideki şanslar da kaybolur. Şu anda da özellikle kasılmaları ile müycadele, düzgün büyümesini sağlama çok önemli. Yalnız toksin enjeksiyonlarını tecrübeli ellerde yaptırmak çok önemli. Web sitemizdeki serebral palsi bölümünü detaylıca inceleyin, tv programlarımızı seyredin lütfen. Geçmiş olsun.

 175. Özgür çavuşoğlu 9 Şubat 2014 at 20:25 - Reply

  Oğlumuz Bir buçuk aylık ken boynunu tutmasında aksaklık gozlemledık norolojık olarak hersey doktorlara normal görünüyordu fakat bır anormallik vardı sonunda almanyada bir ortopedı doktoru tarafından boyun omırılık dıskinin çıkık olduğu tesbıt edıldı manual terapı yontemıyle altı ayda tedavı edıldı fakat bu çıktıktan dolayı beyin damarlarında pıhtı olabılecegı soylenmıstı ve busırada sag tarafını kullanması kısıtlanmış fızıkle sagını kuvvetlendirmeye çalışıyorduk sıtdetlı düşmeler oluyor denge problemı yasıyorduk tedavı bıtınce noroloklarca beynin anjıosu yapıldı ve beyınde ıkı noktada pıhtı tespıt edıldı ve pıhtı temızlendı bu arada düşmelerden dolayı sağ taraftaki kalçası çıktı tedavi gördü ve şuandada 2yaşında hersey yolunda gıdıyor galıba altı ay sonra yenıden kontrol amaçlı beyin anjıosu yapılacak fakat bizce suanda bebegımızde yutma problemi var parçalı şeyleri yutmada zorlanıyor yiyemiyor ve kusuyor sızınde bızım durumumuz hakkında görüşünüzü merak etmekteyız selamlar

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 15 Şubat 2014 at 19:51 - Reply

   Beyin sapı lezyonlarında yutma bozuklukları olabilir. Yutma ile lgili klinik şüphe varsa yutma araştırması yapılmalıdır. Videofluroskopik yutma incelemesi yapılabilir. Bunun sonuçlarına göre bir yol haritası belirlenir. Geçmiş olsun.

 176. Ünsal cayci 8 Şubat 2014 at 15:16 - Reply

  12 yasında oğlum var sarabpalsi hastası iki kez toksin uygulaması oldu birkez gas gevsetme amaliyati oldusimdi tripotla yürüyor ama dzleribukuk yürüyor tekrar amaliyat olmasigerektini söylediler amaliyat olmsinda fayda varmidir tesekurler Allah razı olsunsizlerden

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Şubat 2014 at 19:34 - Reply

   Serebral palside ülkemizde çok fazla ameliyat yapılıyor. Ameliyat kararı çok dikkatli verilmelidir. Yürüyebilen serebral palsili çocuklar yürüyemez hale gelebilir. Veya yürüyebilecek serebral palsililer ameliyat yüzünden yürüyemeyebilirler. Bu yüzden serebral palsiyi öncelikle bu işle ilgili ve tecrübeli bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı değerlendirmelidir. Yürüyüş analizleri yapılmalıdır. Daha detaylı bilgiler için lütfen web sitemizi inceleyiniz. Geçmiş olsun.

 177. mustafa saruhan 7 Şubat 2014 at 18:26 - Reply

  hocam ıyı aksamlar benım 4 yasında bır kızım var.sp hastası asırı kasılmaları var neredeyse kırılıcak bı tedavısı olduguna ınanıyorum ama nasıl cınden ilac gelıyo kullanıyo ama fazla bı faydası yok toksin nasıl yapabılırız hocamm

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Şubat 2014 at 19:35 - Reply

   Çin’deki ilaçlara para vermeyin! Serebral palsinin bilimsel tedavilerinden uzaklaşmayın boşuna ekonomik olarak zarara uğrarsınız. Lütfen detaylı bir şekilde web sitemizdeki serebral palsi bölümünü okuyun. Muayene için lütfen iletişim numaralarından randevu alın. Geçmiş olsun.

 178. cansu ceren 11 Ocak 2014 at 13:55 - Reply

  merhaba hocam
  ben konyadan cansu ben 15 yaşındayım sp hastalığım var ben 13 yıldır tedavi görüyorum hiç bi rahabilitasyon merkezi tam olarak sorumu cevaplamıyo sp’nin tedavisi var mı yok mu..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Ocak 2014 at 15:40 - Reply

   Elbette var. Serebral palside yapılabilecek pek çok tedavi var. Bu tedavilerle birlikte serebral palsili hastada az veya çok mutlaka olumlu ilerlemeler kaydedilir. Lütfen web sayfamızdaki serebral palsi bölümünü dikkatlice inceleyin. Ayrıca ana sayfadaki tv programlarını izleyin. Geçmiş olsun.

   • cansu ceren 12 Ocak 2014 at 14:15 - Reply

    hangi tedawileri önerirsiniz hocam

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Ocak 2014 at 17:21 - Reply

     Her hastaya göre ayrı tedaviler planlanır. Web sitemizdeki felç ve serebral palsi başlıkları altındaki konularda yapılabilecek tedaviler yer almaktadır. Ayrıca anasayfadaki tv programlarında da söz edilmektedir.

 179. ömer ceylan 10 Ocak 2014 at 14:49 - Reply

  Hocam, iyi günler.6 yaşına girmek üzere olan dünyalar tatlısı bir oğlum var. eşimin doğumu(normal doğum) sıkıntılı geçti bu durumun sonucu olarakta beyinin oksijensiz kaldığını cp sekeli olduğunu 2 yaşında öğrenebildik.çocuk 1 yaşında bir sıkıntı var dedik çok doktor gezdik fakat çocuk bezi sıkıyor, aşil tendon kısa,düz taban,diyen doktorlarımız yüzünden 1 sene vakit kaybettik. sol taraf el ve ayağını az kullanıyor. sol ayak içe basık kolu ise hep yarım havada.yıllardır gerdirme karaketleri bisiklet, ağırlık bağlama gibi elimizden geleni yapıyoruz ama sizin tavsiyenizi almak isterim.çünkü yanlışmı doğrumu ilerliyoruz bilemiyorum. şuanda oğlum ana okuluna gidiyor ve neden koşamadığını soruyor. başka elimden ne gelirse tavsiyelerinizle yapmak istiyorum.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Ocak 2014 at 15:31 - Reply

   Belirttiğiniz gibi maalesef serebral palside hem tanı yönünden geç kalınıyor hem de tedaviler yetersiz uygulanıyor. Sadece germe ve hareket egzersizleri ile bir sonuca varmak olanaklı değil. Veya yine bu aralar çok moda ama maalesef hiçbir tıbbigeçerliliği olmayan tedavilerle ilerleme kaydetmek çok zor. Neler yapılması gerektiğini web sayfamızda serebral palsi bölümünü ve ana sayfadaki tv programlarını inceleyerek öğrenebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 180. burhan dilmaç 9 Ocak 2014 at 19:57 - Reply

  Merhaba Hocam;
  Benim 4yaşında yeğenim var.SP teşhisi kondu yürümesi geç oldu yemede de problem vardı mama şeklinde yiyordu terapi görüyor halen onlar düzeldi ama hala konuşamıyor diline birşeyler sürün oynatsın dediler falan yapamıyor ve sinirlenip kafasını duvara vuruyor ne önerirsiniz.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Ocak 2014 at 22:34 - Reply

   CP’de bircok tibbi tedaviler vardir. Cocugun hangi turde cp oldugu cok onemlidir. Ancak unutulmamalidir ki cp tedavisi omur boyu surer. Gecmis olsun.

 181. Havvanur GÜRBÜZ 24 Aralık 2013 at 21:10 - Reply

  merhaba benim 3 yaşında bir yeğenim var ve yeğenime sp tanısı konuldu. ama yeğenimde sp in çok az oldugu ilerde avukat, doktor bile olablcgni söylüyrlar.yegenim konyada fizik tedaviye gidiyor genel kntroller için ankaraya gidiyr. bu hafta kontrole gttigimizde yeğenimin şimdiye kadar yürüyeceğini yapılan fizik tedavinin hiç faydasının olmadıgını söylediler.yegenime toksin tedavisinin uygulanması gerektiğini söylediler.eğer iyi bir fizik tedavici bulunmazsa çocuga yazık olur diyolar. bizde konyada yaşadgmz için ankara da tedavi biraz zor olacak herkes birşey söylüyor toksinin zararı varmıdır kaç yaşına kadar yapılır,yeğenim yürümeye başlarsa da toksin tedavisi devam edecek mi ? sizin sitenizi de inceledim ve sizin yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Ocak 2014 at 17:46 - Reply

   Toksin tedavisi, felç ve serebral palsi için çok önemlidir. Toksin tedavisi ‘nde Clostrium Botulinum denen bir toksin kullanılır. Clostridium Botulinumadı verilen bir bakteriden oluşan botulinum toksini toksin uygulaması, felçli hastaların kasılmış (spastik) kaslarında gevşeme sağlayarak hastaların ağrılarının azalmasına, eklem deformitelerinin engellenmesine veya tedavi edilmesine, kas fonksiyonlarının artmasına neden olur. Toksin tedavisi ‘ni tıbbi rehabilitasyonda ençok serebral palsi ‘de, kısmi felç ‘de, multiple sklerozda, spastik paraparezi ‘de, omurilik yaralanmaları sonrası gelişen felç ‘lerde uyguluyoruz. Tüm bu hastalıkların tedavisinde toksin uygulamaları merkezi öneme sahiptir. Kasılmalar nedeni ile ciddi sıkıntılar içinde olan hastalar toksin uygulamalarından sonra rahatlamaktadırlar. Çocukta uygulanan toksin ‘la düzgün büyüme sağlanmaktadır. Kasılan (spastik) kaslar toksin ile gevşetilmez ise çocuğun büyümesinde geri kalmalar görülmektedir. Örneğin bacakları tutulmuş bir çocukta kaslar toksin ile gevşetilmez ise çocuğun kolları normal büyümesine karşı bacakları ciddi oranlarda kısa kalabilmektedir. Üçüncü neden ise elbette kasların gevşetilmesi ile fonksiyonda ilerlemelerin olmasıdır. Birçok hasta, aşırı kasılmalarından dolayı fonksiyonları (yürüme, günlük yaşam aktiviteleri) yeterli derecede yerine getirememektedir. Toksin ile kasların gevşemesi hastadaki mevcut potansiyeli ortaya çıkabilmektedir. Ancak toksin yapılmasında dikkat edilecek önemli konular bulunmaktadır. Bu bilgilere web sitemizden ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 182. Mehmet SARIKAYA 16 Aralık 2013 at 14:40 - Reply

  Merhaba Hocam ,

  Sizi rahatsiz ettigim icin kusura bakmayin . Bilgilerinize internet uzerinden ulastim .

  Sizinle bir konuyu paylasmak ve ardindan muayeneye de gelmek istiyorum . Yaklasık 11 yıl once kalp kapak ameliyati oldum ve bunca zamandir coumadin kullaniyorum duzenli olarak .yaklasik 2 yıl once beyne pihti atmasi ile serebral enfarkt tanısı adında bir tanı konuldu . Su anda coumadin kullanmaya devam ediyorum ve son 2 yıl once rahatsızlandıktan sonra bazen sıkıntılar yasiyorum .bakıslarda ara ara bozukluk – ayakta iken hafif bas donmesi , oturup calisirken öne doğru git-geller yasiyorum ve bu beni psikolojik olarak rahatsız ediyor .

  6 ay once bir bas donmesi yasadim 15 sn lik hemen doktoruma gittim BT çekildim ve sıkıntı olmadigini iletti
  Sizlere danismak ve yardimlarinizi rica ederim .

  Tesekkurler desteginize
  Mehmet Sarıkaya
  0539 825 96 42

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Ocak 2014 at 18:13 - Reply

   Geçmiş olsun. Web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bilen, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor.

 183. Nur 4 Aralık 2013 at 11:36 - Reply

  Hocam 38 yasında bir kiz kardesim var. Vücudunun bir tarafında el ve ayağında kasilma var. Eliyle is yapabiliyor fakat parmaklariyla bir şeyi zor kavrıyor. Ayak parmaklarında kasilmadan dolayı ayakkabı giymekte zorlanıyor. Topuklu giyemiyor. Hafif yuruyus bozukluğu var. Bunun icin hiç doktora gidilmedi. Yanlış tedavi uygulanırsa, dahada kötü olur diye cekinildi. Fakat daha sonraki zamanlarda üniversite yıllarında kardesimde kısa süreli kendinden geçme halleri olmaya başladı. Ve epilepsi teşhisi konuldu. İlac kullanıyor 4 senedir hiç nöbet geçirmedi ama ilaçlara devam ediyor. Hocam bu kasilmalarin  ilerki yaşlılık zamanlarında artabileceğinden endişe ediyoruz. Ve toksin uygulamasyıla tedaviye gidilebirmi. Hocam Yardimci olursaniz cok seviniriz. Sizinle görüşmek istiyoruz. Tesekkurler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Aralık 2013 at 08:39 - Reply

   Geçmiş olsun. Felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor.

   Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bilen, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor.

   Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor.

 184. Ahmet 27 Kasım 2013 at 20:47 - Reply

  İyi Günler…Serabral palsili sporcularda antrenman planlaması nasıl yapılır ?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 27 Kasım 2013 at 21:28 - Reply

   Serebral palsili bir hastada sistemik bir başka hastalık yoksa (örn. kalp hastalığı, epilepsi, böbrek hastalığı gibi), antreman açısından özel bir kısıtlama gerekmez. Bazı hastalıklar aşırı aktivitelerden dolayı kötü etkilenirler (örn. MS yani multipl skleroz, nöropatiler gibi). Serebral palside ek bir hastalık olmadığı taktirde, böyle bir durum yoktur. Aksine serebral palside ne kadar çok egzersiz yapılırsa hasta için o kadar çok yarar sağlanır.

 185. feyza nur 10 Kasım 2013 at 11:37 - Reply

  cp hastası olanlar okuyup yazabilirler mi?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Kasım 2013 at 18:45 - Reply

   Bazı cp hastalarında ileri fonksiyon kayıpları ve/veya zeka gerilikleri olabilir. Bunların dışındaki birçok cp’li hasta elbette okur yazar olabilirler. Bazı cp’li hastalar ise ileri zekalı olup çok büyük işler başarabilirler. Serebral palsi hastalığında karamsar olmak yanlıştır.

   • feyza nur 12 Kasım 2013 at 19:50 - Reply

    9 yaşında ki kardeşim 2.5 yaşında yürümeye başladı. şu an tek başına tuvalet ihtiyacını karşılayabiliyor,yemeğini kendi yiyebiliyor. konuşmasında ve duymasında bir sorun yok fakat gözlerinden katarakttan ameliyat oldu mercek takıldı. ince motor kaslarının zayıf olduğunu söylediler kardeşim çok sık düşüyor ve yürümesi düzelmiyor bu sorun görmesiyle mi ilgilidir yoksa ince kaslarının zayıflığından mı? bu sorun rehabilitasyon tedavisiyle çözülebilir mi?

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Kasım 2013 at 20:54 - Reply

     Öncelikle kardeşinizin teşhisi nedir bunu bilmek lazım. Bana teşhisini yazarsanız daha iyi bir yanıt verebilirim. Geçmiş olsun.

     • feyza nur 13 Kasım 2013 at 18:41

      %50 cp teşhisi konuldu. Şimdiden teşekkürler

     • Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Kasım 2013 at 20:09

      Geçmiş olsun. Lütfen web sayfamızdan (www.felc-romatizma.com) serebral palsi için neler yapılmalı inceleyin. TV programlarını izleyin. Yine bu bölümde yeni hazırlamaya başladığımız “Ailelere Serebral Palsi Kılavuzu” da yararlı bilgiler içermektedir. Bundan böyle sizi de e-postama ekleyeceğim ve bu kılavuzun devam edecek olan bölümlerini size de göndereceğim. Serebral palside kasılmaların tedavisinde dikkatli bir şekilde ve belirli periyodlarla yapılacak toksin enjeksiyonları merkezi öneme sahiptir (http://www.felc-romatizma.com/neden-toksin-2/)

      Toksin tedavisi yapmaya yetkili olmayan kişiler bütün bilimsel verilere rağmen bu tedavinin gereksiz olduğunu söylemektedirler! Halbuki çocuklarımıza yapılan toksin enjeksiyonları sonrasında hastalarımızda büyük rahatlamalar ve fonksiyon ilerlemeleri görüyoruz. Toksinin tecrübeli ellerde ve bizzat hekim yaptığı yürüyüş analizleri sonrasında yapılması şarttır. Yürüyüş analizinin yapılmadığı ve yetersiz şekillerde uygulanan toksin enjeksiyonları yarardan çok zarara neden olabilir. Öte yandan unutmamak gerekir ki sadece toksin enjeksiyonu değil daha pek çok tedaviler bulunmaktadır. Beynin elektrikle uyarılmasından tutun zorunlu kullanım tedavisine, sanal gerçeklik tedavilerinden vibrasyon tekniklerine, vücut ağırlığı destekli yürüme eğitimlerinden (burada AlterG de çok önemlidir) robotik uygulamalara kadar pek çok tedavi yapılmalıdır.
      Serebral palsi tedavisinde dikkat edilecek noktalar:

      Serebral palsili bir çocukta tedavi çok sıkı bir şekilde takip edilmelidir. Hekim çocuğu muhakkak sık aralıklarla görmeli, tedavi ve rehabilitasyonun her aşamasında hastayı bilgilendirmelidir. Çocuk ergen oluncaya kadar gerekliyse senede 3-4 kez toksin yapılmalıdır. Spastik tipte serebral palside böyle uygulamalar çoğunlukla gerekmektedir. Hekim toksin öncesi ve sonrasında çocuğu detaylıca değerlendirmeli, toksin uygulamasının dozlarını tayin etmek için yürüyüş analizini bizzat kendisi yapmalıdır.

      Tedavilerde genellikle yapılan yanlışlıklar şunlardır:

      1) Serebral palsili çocuk hekim ve rehabilitasyon ekibi tarafından sıkı bir şekilde takip edilmemektedir,
      2) Toksin enjeksionları yetersiz dozlarda uygulanmakta, gerekli tüm kaslara yapılmamaktadır ve bu şekilde sonradan toksin etkisiz sanılmaktadır,
      3) Toksin uygulama öncesinde çocuğun yürüyüş analizi bizzat toksin uygulayacak hekim tarafından yapılmalıdır,
      4) Rehabilitasyon programı süresince çocuk, hekim tarafından takip edilmemekte ve sadece ilgili terapistlere terk edilmektedir,
      5) Serebral palsili çocuk ergen olmadan gereksiz ameliyatlara yönlendirilmektedir ve bu şekilde yürüyen bazı çocuklar yürüyemez duruma bile gelmektedirler,
      6) Serebral palsili çocuk rutin kontrollere çağrılmamaktadır,
      7) Serebral palsili çocuğun ailesi gerektiğinde hekime kolayca ulaşamamaktadır.
      Serebral palsi ile uğraşmak hem hekim hem ailece büyük bir sabrı gerektirmektedir. Bu sabrı gösteremeyenler fazlaca başarılı olamazlar.

 186. ayşe 4 Kasım 2013 at 18:33 - Reply

  iyi akşamlar hocam ben spastik çocuk annesiyim 6 yaşında erken doğum spastik oğlum var çok kasılması var bu çocukların ağlaması normal bişeymi acaba,kabullenmek çok zor oldu benim ilk bebeğim tedavisi içn hep araştrma yaptım toksin ilk defa duydum oğluma yararı olurmu acaba oğlum yürüyemiyor oturamıyor baş dengesi azda olsa var kasılması bazen çok, bazen hafif oluyor.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Kasım 2013 at 19:29 - Reply

   eçmiş olsun. Lütfen web sayfamızdan (www.felc-romatizma.com) serebral palsi için neler yapılmalı inceleyin. TV programlarını izleyin. Yine bu bölümde yeni hazırlamaya başladığımız “Ailelere Serebral Palsi Kılavuzu” da yararlı bilgiler içermektedir. Bundan böyle sizi de e-postama ekleyeceğim ve bu kılavuzun devam edecek olan bölümlerini size de göndereceğim. Serebral palside kasılmaların tedavisinde dikkatli bir şekilde ve belirli periyodlarla yapılacak toksin enjeksiyonları merkezi öneme sahiptir (http://www.felc-romatizma.com/neden-toksin-2/)

   Toksin tedavisi yapmaya yetkili olmayan kişiler bütün bilimsel verilere rağmen bu tedavinin gereksiz olduğunu söylemektedirler! Halbuki çocuklarımıza yapılan toksin enjeksiyonları sonrasında hastalarımızda büyük rahatlamalar ve fonksiyon ilerlemeleri görüyoruz. Toksinin tecrübeli ellerde ve bizzat hekim yaptığı yürüyüş analizleri sonrasında yapılması şarttır. Yürüyüş analizinin yapılmadığı ve yetersiz şekillerde uygulanan toksin enjeksiyonları yarardan çok zarara neden olabilir. Öte yandan unutmamak gerekir ki sadece toksin enjeksiyonu değil daha pek çok tedaviler bulunmaktadır. Beynin elektrikle uyarılmasından tutun zorunlu kullanım tedavisine, sanal gerçeklik tedavilerinden vibrasyon tekniklerine, vücut ağırlığı destekli yürüme eğitimlerinden (burada AlterG de çok önemlidir) robotik uygulamalara kadar pek çok tedavi yapılmalıdır.
   Serebral palsi tedavisinde dikkat edilecek noktalar:

   Serebral palsili bir çocukta tedavi çok sıkı bir şekilde takip edilmelidir. Hekim çocuğu muhakkak sık aralıklarla görmeli, tedavi ve rehabilitasyonun her aşamasında hastayı bilgilendirmelidir. Çocuk ergen oluncaya kadar gerekliyse senede 3-4 kez toksin yapılmalıdır. Spastik tipte serebral palside böyle uygulamalar çoğunlukla gerekmektedir. Hekim toksin öncesi ve sonrasında çocuğu detaylıca değerlendirmeli, toksin uygulamasının dozlarını tayin etmek için yürüyüş analizini bizzat kendisi yapmalıdır.

   Tedavilerde genellikle yapılan yanlışlıklar şunlardır:

   1) Serebral palsili çocuk hekim ve rehabilitasyon ekibi tarafından sıkı bir şekilde takip edilmemektedir,
   2) Toksin enjeksionları yetersiz dozlarda uygulanmakta, gerekli tüm kaslara yapılmamaktadır ve bu şekilde sonradan toksin etkisiz sanılmaktadır,
   3) Toksin uygulama öncesinde çocuğun yürüyüş analizi bizzat toksin uygulayacak hekim tarafından yapılmalıdır,
   4) Rehabilitasyon programı süresince çocuk, hekim tarafından takip edilmemekte ve sadece ilgili terapistlere terk edilmektedir,
   5) Serebral palsili çocuk ergen olmadan gereksiz ameliyatlara yönlendirilmektedir ve bu şekilde yürüyen bazı çocuklar yürüyemez duruma bile gelmektedirler,
   6) Serebral palsili çocuk rutin kontrollere çağrılmamaktadır,
   7) Serebral palsili çocuğun ailesi gerektiğinde hekime kolayca ulaşamamaktadır.
   Serebral palsi ile uğraşmak hem hekim hem ailece büyük bir sabrı gerektirmektedir. Bu sabrı gösteremeyenler fazlaca başarılı olamazlar.

 187. ayşe karakaş 3 Kasım 2013 at 19:30 - Reply

  hocam benim 4 yaşında oglum var 2 yaşındayken spastik serapral palsi teşhisi kondu ve rehabilitasyon ve dal merkezinde tedaviye başladı bunun yanı sıra toksin enjekiyonu oldu 3 kez ilk toksin oldugu dönende ilk 15 gün normal yürüdü ve daha sonra kasları dahada sert hale geldi tekrar parmak ucunda yürüyo şimdi ise ameliyat dendi nekadar dogru olur bilemiyoruz sizden bu mesajıma cevap bekliyorum şimdiden teşekür ederim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Kasım 2013 at 16:21 - Reply

   Geçmiş olsun. Çocuk ergenliğe gelmeden ameliyat önerilmemektedir. Toksin yapılmasında yarar var. Ancak toksin uygulaması öncesinde iyi bir yürüyüş analizi gerekiyor. Toksin uygulaması tecrübeli ellerde ve genel anestezi altında yapılmalıdır.

   Serebral palsi tedavisinde dikkat edilecek noktalar:

   Serebral palsili bir çocukta tedavi çok sıkı bir şekilde takip edilmelidir. Hekim çocuğu muhakkak sık aralıklarla görmeli, tedavi ve rehabilitasyonun her aşamasında hastayı bilgilendirmelidir. Çocuk ergen oluncaya kadar gerekliyse senede 3-4 kez toksin yapılmalıdır. Spastik tipte serebral palside böyle uygulamalar çoğunlukla gerekmektedir. Hekim toksin öncesi ve sonrasında çocuğu detaylıca değerlendirmeli, toksin uygulamasının dozlarını tayin etmek için yürüyüş analizini bizzat kendisi yapmalıdır.

   Tedavilerde genellikle yapılan yanlışlıklar şunlardır:

   1) Serebral palsili çocuk hekim ve rehabilitasyon ekibi tarafından sıkı bir şekilde takip edilmemektedir,
   2) Toksin enjeksionları yetersiz dozlarda uygulanmakta, gerekli tüm kaslara yapılmamaktadır ve bu şekilde sonradan toksin etkisiz sanılmaktadır,
   3) Toksin uygulama öncesinde çocuğun yürüyüş analizi bizzat toksin uygulayacak hekim tarafından yapılmalıdır,
   4) Rehabilitasyon programı süresince çocuk, hekim tarafından takip edilmemekte ve sadece ilgili terapistlere terk edilmektedir,
   5) Serebral palsili çocuk ergen olmadan gereksiz ameliyatlara yönlendirilmektedir ve bu şekilde yürüyen bazı çocuklar yürüyemez duruma bile gelmektedirler,
   6) Serebral palsili çocuk rutin kontrollere çağrılmamaktadır,
   7) Serebral palsili çocuğun ailesi gerektiğinde hekime kolayca ulaşamamaktadır.
   Serebral palsi ile uğraşmak hem hekim hem ailece büyük bir sabrı gerektirmektedir. Bu sabrı gösteremeyenler fazlaca başarılı olamazlar.

 188. oya 9 Eylül 2013 at 22:32 - Reply

  2,5 yaşında bir kızım var sp teşşisi kondu bir çok rehabilitasyon merkezine gittim ayakkabı kolluk vs. yaptırdık fakat kızım aşırı derecede ağlıyor ve hiç bir tedaviye cevap vermiyor her gittiğimiz rehabilitasyon merk. terapistleri tıkanıyor ve hiç bir şey yapamıyor uyku problemimiz kasılma ve ağlama problemimiz çok fazla bi çok dr. gittik fakat hiç bir çözüme ulaşamadık. spnin tedavisi yok ve yürüyemez deniyor bunları düşünmek değil aklıma bile getirmek istemiyorum yolun sonunda tıkanmış durumdayız neler yapabiliriz..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Eylül 2013 at 10:07 - Reply

   Öncelikle şunu belirteyim ki “çocuğunuz için yapacak bir şey yok” demek kadar yanlış bir tutum olamaz. Serebral palsi için AZ veya ÇOK yapacak şeyler vardır. Her serebral palsili çocuk ayrı bir hasta olarak ele alınmalıdır. Bazı çocuklara alt bezi daha kolay değiştirilebilsin diye tedaviler uyguluyoruz. Bazı serebral palsililere ise daha iyi koşsun diye tedaviler yapıyoruz. Yani her hasta ayrıdır ve her hasta için ayrı bir tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları gerekir. Çocuğunuz ağır tutulumlu bir serebral palsi ise yürümesi bugünkü tıp bilimine göre olanaksız olabilir ancak bu çocukta da yapacak onlarca iş vardır. Lütfen web sayfamızdaki “serebral palsi” bölümünü dikkatlice inceleyin. Yine bu bölümde yeni hazırlamaya başladığımız “Ailelere Serebral Palsi Kılavuzu” da yararlı bilgiler içermektedir. Bundan böyle sizi de e-postama ekleyeceğim ve bu kılavuzun devam edecek olan bölümlerini size de göndereceğim. Sonra vaktiniz uygun olduğunda çocuğunuzu görmek isterim. Türkiye’nin dört bir yanından serebral palsili çocuklarımız gelmekte. Onların tedavilerini programlayıp bir şekilde yürütüyoruz. Çocuğunuzda kasılmalardan söz ediyorsunuz. Serebral palside kasılmaların tedavisinde dikkatli bir şekilde ve belirli periyodlarla yapılacak toksin enjeksiyonları merkezi öneme sahiptir. Toksin tedavisi yapmaya yetkili olmayan kişiler bütün bilimsel verilere rağmen bu tedavinin gereksiz olduğunu söylemektedirler! Halbuki çocuklarımıza yapılan toksin enjeksiyonları sonrasında hastalarımızda büyük rahatlamalar ve fonksiyon ilerlemeleri görüyoruz. Toksinin tecrübeli ellerde ve bizzat hekimin yaptığı yürüyüş analizleri sonrasında yapılması şarttır. Ancak unutmamak gerekir ki sadece toksin enjeksiyonu değil daha pek çok tedaviler bulunmaktadır. Beynin elektrikle uyarılmasından tutun zorunlu kullanım tedavisine, sanal gerçeklik tedavilerinden vibrasyon tekniklerine, vücut ağırlığı destekli yürüme eğitimlerinden (burada AlterG de çok önemlidir) robotik uygulamalara kadar pek çok tedavi yapılmalıdır.

   • fatma 26 Eylül 2013 at 20:12 - Reply

    merhaba hocam.17 aylık oğlum var 33 haftalık doğdu 34 gün kuvözde yattı.hipotonik.bütün tetkikler ve mr normal fakat hala basamıyor özel eğitime gidiyoruz.kasılma ve nöbetleri hiç yok..toksin tedavisini önerirmisiniz yardımcı olursanız sevinirim..

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 2 Ekim 2013 at 13:33 - Reply

     Kasılma yoksa toksin yapılmaz. Hipotonik çocukta sadece rehabilitasyon uygulamaları ile ilerlemek gerekir. Geçmiş olsun.

   • Halil GÜLSOY 26 Mayıs 2014 at 11:38 - Reply

    Hocam oya hanım tarif ettiği özelliğe yakın benimde bir kızım var. 2010da doğdu 3 aylık ken nöbetler gecirmeye başladı. sp hastası olduğunu öğrendik.hacettepedeki hocalar kontrolünde değişik ilaçlar kullandırıldık. 1.5 yaşında snektan 12 dozluk kullanmaya başladık 10 dozda çocukta enfeksiyon başladı hastaneye geldik snekteni kesmemizi söylediler. Kestik Çoçuk 5 ay boyunca hep ağladı sesi kısıldı kısık sesle ağladı, 15 ağladı 2 gün ancak toplandı tekrar ağladı5 ay boyunca o ağladı hastaneye gittik elimizden bir şey gelmez dediler, gönderdiler. Bu süre sonunda çocukta yutma bozukluğuda oldu .test sonucu nazogastrik taktırdık. daha sonrada gastrostomiye gecti. şu an kızım gastrostomiyle beslenmeye devam ediyor. ben size snaktenin yutma bozukluğuna etkisi varmı onu soracağım birde oya hanım acaba çocuğunda snakten kullanmışmı onu öğrenmek isterim çünkü 1 sene önce nöbeti bitmediği için snaktenden 1 doz verdiler o dönemde kısım kasıldı 1 hafta ağladı.

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 26 Mayıs 2014 at 12:33 - Reply

     Anlattıklarınızdan kızınızın ağır bir serebral palsi olduğunu düşünüyorum. Bu çocuklarda spastisite dediğimiz kasılmalar fazla olabilir ve bu yüzden sürekli ağlayabilirler. Eğer öyle ise mutlaka spastisitenin toksin ile tedavisi gerekir. Çocuğunuza sinakten neden verildi? Test için mi? Tedavi için mi? Yutma bozukluğunun bu ilaca bağlı olabilceğini düşünmüyorum. Dediğim gibi ağır tutulumlu serebral palsilerde yutma fonksiyonlarında da bozukluklar oluyor. Sabırla rehabilitasyon çalışmalarına devam etmelisiniz. Geçmiş olsun.

 189. cemil topal 30 Ağustos 2013 at 23:35 - Reply

  4 yaşında oğlum var 6 günlük iken beyin kanaması geçerdi 1 aylık iken şant takıldı oğlumuz şuanda yürüyemiyor sol eli ve sol ayağı güçsüz sağ tarafına göre güşsüz zekasında ve konuşmasında sıkıntı yok afo kullanıyor ve bileklik kullanıyor hocam ne tavsiye edersiniz sizinle nasıl irtibata geçebilirim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Eylül 2013 at 21:31 - Reply

   Geçmiş olsun. Çocuğunuz serebral palsi hastası. Öncelikle web sitemizi ve özellikle buradaki “serebral palsi” bölümünü detaylıca inceleyiniz. Yine bu bölümde yeni hazırlamaya başladığımız “Ailelere Serebral Palsi Kılavuzu” da yararlı bilgiler içermektedir. Bundan böyle sizi de e-postama ekleyeceğim ve bu kılavuzun devam edecek olan bölümlerini size de göndereceğim. Serebral palside kasılmaların tedavisinde dikkatli bir şekilde ve belirli periyodlarla yapılacak toksin enjeksiyonları merkezi öneme sahiptir. Toksin tedavisi yapmaya yetkili olmayan kişiler bütün bilimsel verilere rağmen bu tedavinin gereksiz olduğunu söylemektedirler! Halbuki çocuklarımıza yapılan toksin enjeksiyonları sonrasında hastalarımızda büyük rahatlamalar ve fonksiyon ilerlemeleri görüyoruz. Toksinin tecrübeli ellerde ve bizzat hekim yaptığı yürüyüş analizleri sonrasında yapılması şarttır. Ancak unutmamak gerekir ki sadece toksin enjeksiyonu değil daha pek çok tedaviler bulunmaktadır. Beynin elektrikle uyarılmasından tutun zorunlu kullanım tedavisine, sanal gerçeklik tedavilerinden vibrasyon tekniklerine, vücut ağırlığı destekli yürüme eğitimlerinden (burada AlterG de çok önemlidir) robotik uygulamalara kadar pek çok tedavi yapılmalıdır.

   • cemil topal 4 Eylül 2013 at 21:39 - Reply

    hocam size nasıl ulaşabilirizrandevu alma imkanımız varmı.
    Konuşma Sonu

 190. Burcu 19 Ağustos 2013 at 18:00 - Reply

  Merhaba hocam
  Benim 6 aylık bir kızım var. Boynunu tutamıyo aslında tutuyor ama sabitleyemedi tam olaak ve aktif olarak gördüğü şeylere uzanamıyordu. Uzandığı zaman hedefi tutturmakta zorlanıyor. Çocuk nörolojiye götürdük mr kan idrar tahlilleri yaptırdık sonuçlar temiz çıktı sadece B12 eksikliği olduğu söylendi. Bide destek olarak fizik tedavi önerildi. Fizik tedavi doktorumuz ise serebral palsi olduğunu düşünüyorum dedi. Bir takım fizik tedavi hareketlerine başladı önce günde 4 saat yüzükoyun yatırdık bir hafta ve çok hızli bir gelişmeyle boynunu tutmaya başladı. Bu duruma göre benim kızım sp olabilirmi?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 20 Ağustos 2013 at 07:49 - Reply

   Serebral palsi erken dönemde teşhis edilebilen bir hastalıktır. Çocuğun gelişim evrelerinde gecikme vardır. Altı aylık bir bebeğin baş tutma dengesinin olmaması normal değildir. Ancak serebral palsi demek için başka hastalıkların ekarte edilmesi gerekir. Çocuk nörolojisi ve fizik tedavi hekimi bu aşamada beraber takip etmelidir. Lütfen ewb sayfamdaki serebral palsi bölümünü dikkatli bir şekilde inceleyin. Geçmiş olsun.

 191. Arzu 16 Ağustos 2013 at 16:35 - Reply

  Merhaba hocam benim oğlum da 8 yaşında spor dediler fakat yürümüyor konuşamıyor takibi yok eliyle birşey tutamıyor çığneyıp tutamıyor spor li olan çocuklar böylemıdır

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Ağustos 2013 at 10:15 - Reply

   Çocuğunuzun tanısı nedir? Serebral palsi mi? Eğer öyle ise web sitemde bu konuyla ilgili çok detaylı bilgiler bulunmaktadır. Geçmiş olsun.

 192. kadir ortakaya 12 Ağustos 2013 at 21:26 - Reply

  hacam merhaba
  benim kız kardeşim 25 yaşında sp hastası.amcamızın doktor olmasından dolayı çok yerlere götürdük.yürüme güzlüğü çekiyor,çok kasılmaları var.ortopedik ayakkabı yapacağımız sırada bile zor ayak ölçüsünü almak bile çok zor oluyor.küçükken 3-4 kez ayak bileği ameliyatı oldu.bazen tek başına yürüyebiliyor,tuvalet ihtiyacını destekli görüyor.ancak bazende yürürken çok kötü düşüyor.çok doktorlara götürdük,fakat her doktor farklı uygulamalar yaptı ancak faydasını göremedik.son 5 yıldır doktora götürmedik.sorum su son yıllarda sp hastalığı tedavisinde gelişmeler varmı var ise lütfen bizlere yardımcı olurmusunuz.bizlere yol gösterin ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.çünkü kız kardeşime baktıkça özülüyoruz.ama yinede şükür ediyoruz.saygılarımla

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Ağustos 2013 at 09:32 - Reply

   Geçmiş olsun. Serebral palside kasılmaların tedavisinde dikkatli bir şekilde ve belirli periyodlarla yapılacak toksin enjeksiyonları merkezi öneme sahiptir. Çocuklarımıza yapılan toksin enjeksiyonları sonrasında hastalarımızda büyük rahatlamalar ve fonksiyon ilerlemeleri görüyoruz. Ancak unutmamak gerekir ki sadece toksin enjeksiyonu değil daha pek çok tedaviler bulunmaktadır. Beynin elektrikle uyarılmasından tutun zorunlu kullanım tedavisine, sanal gerçeklik tedavilerinden vibrasyon tekniklerine, vücut ağırlığı destekli yürüme eğitimlerinden (burada AlterG de çok önemlidir) robotik uygulamalara kadar pek çok tedavi yapılmalıdır. Lütfen öncelikle web sitemizdeki “serebral palsi” bölümünü ve tv programlarımızı dikkatlice inceleyiniz. Sonradan uygun bir vaktinizde kız kardeşinizi görüp tedavi planını çizelim.

 193. Fulya 31 Temmuz 2013 at 21:38 - Reply

  Erbil Bey & Nigar Hanım Merhaba

  SP hastasıyım. 30 yaşındayım. Sorunum kasılmalar. Bunun için sizin beni görmeniz için gelmek istiyorum.
  Görmeden birşey yapılamaz biliyorum fakat gelip gelmemekte kararsızın. İstanbuldan geliyor olacağım.
  Gelsem yardımcı olabilir misiniz. E posta adresim aynı zamanda facebook adresim. ordan beni görebilirsiniz en azından fikriniz olmuş olur. 7 senedir rivotril ilacını kullanıyorum.Kasılmalarımı ve uyku problemimi gideriyor. Ama alışkanlık yaptığı için almayınca da kasılmalar ağrılar başlıyor. Toksin tedavisini düşünüyorum. Bu yüzden bilinçli bir doktor olarak size gelmek isterim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ağustos 2013 at 09:24 - Reply

   Geçmiş olsun. Serebral palside kasılmaların tedavisinde dikkatli bir şekilde ve belirli periyodlarla yapılacak toksin enjeksiyonları merkezi öneme sahiptir. Siz de bunun farkındasınız zaten. Sizin yaşlardaki hastalarımıza yapılan toksin enjeksiyonları sonrasında hastalarımızda büyük rahatlamalar ve fonksiyon ilerlemeleri görüyoruz. Ancak unutmamak gerekir ki sadece toksin enjeksiyonu değil daha pek çok tedaviler bulunmaktadır. Beynin elektrikle uyarılmasından tutun zorunlu kullanım tedavisine, sanal gerçeklik tedavilerinden vibrasyon tekniklerine, vücut ağırlığı destekli yürüme eğitimlerinden (burada AlterG de çok önemlidir) robotik uygulamalara kadar pek çok tedavi yapılmalıdır.

 194. tahir 11 Temmuz 2013 at 00:22 - Reply

  hocam oğlan çoçukğum erken doğumla seraprel palsi hastası 3 defa bodox bir defada kalça ameliyatı geçirdı suan 6 yasında hala yureyemiyor ben çok uzuluyorum tedavi için size gelmeyı düşünüyorum

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Temmuz 2013 at 10:32 - Reply

   Serebral palsi tedavisinde hastalığın neden olduğu bulgular hafifletilebilir, çocuğun bağımsızlık düzeyi arttırılabilir, bakımı kolaylaştırılabilir. Her çocuk için tedavi hedefleri farklı olup tedavi seçenekleri de farklıdır. Serebral Palsi tedavisinde uygulanabilecek birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Önemli olan sizin çocuğunuz için o dönemde en uygun ve gerekli olan tedavi seçeneklerinin doğru olarak belirlenmesi ve uygulanmasıdır. Çeşitli ilaç tedavileri, egzersiz ve fizyoterapi yöntemleri, iş ve uğraşı tedavisi, ortez uygulamaları yapılabilir. Ayrıca Zorunlu Kullanım Tedavisi , Vücut Ağırlığı Destekli Yürüme Bandı Eğitimi, Hippoterapi (Atla Terapi), Transkraniyal Doğru Akım tedavisi, Nörofeedback (Nörogeribildirim), seri alçılamalar, kinezyo-bantlama gibi yeni tedavi yöntemleri mevcuttur. Çocuğunuza o dönemde hangi tedavilerin uygulanacağına çocuğunuzu detaylı bir şekilde değerlendirerek karar vermeli, gelişmeleri çok titizlikle takip ederek gerekli düzenlemeleri yapmalıyız. Geçmiş olsun.

 195. burcu 31 Mayıs 2013 at 13:17 - Reply

  dr.bey benim 18 aylık oğlum var.oğlum 10 aylıkken trafik kazası geçrdik.Oğlum serebral kanama nedeniyle opere edildi.kafa kemiği şuan karnında.Oğluma fizik tedavi yapılıyor evde bende yaptırıyorum . fakat çocuğuma daha ne gibi tedavi uygulanması gerekir.bu hastalarda nezaman şu sekel kalıcıdır denilebilir.tşk.bebek olması tedavide avantaj olduğunu tamamen iyileşebileceğini söyleyen dr var bunun tam tersini söyleyen dr larda var bilgi verirseniz sevinirim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Mayıs 2013 at 16:41 - Reply

   Geçmiş olsun. Sizin oğlunuz şu anda serebral palsilidir. Serebral palsi tedavisinde hastalığın neden olduğu bulgular hafifletilebilir, çocuğun bağımsızlık düzeyi arttırılabilir, bakımı kolaylaştırılabilir. Her çocuk için tedavi hedefleri farklı olup tedavi seçenekleri de farklıdır. Serebral Palsi tedavisinde uygulanabilecek birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Önemli olan sizin çocuğunuz için o dönemde en uygun ve gerekli olan tedavi seçeneklerinin doğru olarak belirlenmesi ve uygulanmasıdır. Çeşitli ilaç tedavileri, egzersiz ve fizyoterapi yöntemleri, iş ve uğraşı tedavisi, ortez uygulamaları yapılabilir. Ayrıca Zorunlu Kullanım Tedavisi , Vücut Ağırlığı Destekli Yürüme Bandı Eğitimi, Hippoterapi (Atla Terapi), Transkraniyal Doğru Akım tedavisi, Nörofeedback (Nörogeribildirim), seri alçılamalar, kinezyo-bantlama gibi yeni tedavi yöntemleri mevcuttur. Çocuğunuza o dönemde hangi tedavilerin uygulanacağına çocuğunuzu detaylı bir şekilde değerlendirerek karar vermeli, gelişmeleri çok titizlikle takip ederek gerekli düzenlemeleri yapmalıyız.

 196. hakan 26 Nisan 2013 at 16:27 - Reply

  hocam iyi günler benim iki buçuk yaşın da bir oglum var yedi aylık dogdu yürüyemiyor sürekli doktor kontrolünde bir kez toksin yapıldı faydası da oldu ama fizik tedevi vermedi iki toksin arası fizik tedavi gereklimi ve daha ne gibi tedavi yapa biliriz teşekül ediyorum kolay gelsin

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 26 Nisan 2013 at 19:02 - Reply

   Serebral palsi tedavisinde hastalığın neden olduğu bulgular hafifletilebilir, çocuğun bağımsızlık düzeyi arttırılabilir, bakımı kolaylaştırılabilir. Her çocuk için tedavi hedefleri farklı olup tedavi seçenekleri de farklıdır. Serebral Palsi tedavisinde uygulanabilecek birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Önemli olan sizin çocuğunuz için o dönemde en uygun ve gerekli olan tedavi seçeneklerinin doğru olarak belirlenmesi ve uygulanmasıdır. Çeşitli ilaç tedavileri, egzersiz ve fizyoterapi yöntemleri, iş ve uğraşı tedavisi, ortez uygulamaları yapılabilir. Ayrıca Zorunlu Kullanım Tedavisi , Vücut Ağırlığı Destekli Yürüme Bandı Eğitimi, Hippoterapi (Atla Terapi), Transkraniyal Doğru Akım tedavisi, Nörofeedback (Nörogeribildirim), seri alçılamalar, kinezyo-bantlama gibi yeni tedavi yöntemleri mevcuttur. Çocuğunuza o dönemde hangi tedavilerin uygulanacağına bu konuda deneyimli bir Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Hekim karar vermeli ve çocuğunuzdaki gelişmeleri çok titizlikle takip ederek gerekli düzenlemeleri yapmalıdır.
   Serebral palsili çocukların rehabilitasyon programları yaşı ve fonksiyonel durumuna göre belirlenir. Serebral palsili çocuğun tedavi ve rehabilitasyonunda fizyoterapi, iş ve uğraşı terapisi, konuşma ve yutma terapisi, özel eğitim uygulamaları, ortez ve protez uygulamaları, farmakolojik uygulamalar (medikal tedaviler ve toksin tedavisi) ve cerrahi uygulamalar yer alır.
   Serebral Palsi ‘nin tedavisi için toksin uygulamaları merkezi öneme sahiptir. Serebral palsi tedavisi, özellikle spastik tip serebral palside, toksin tedavisi olmazsa olmazlardandır. Toksin tedavisi ile cerrahi girişim endikasyonu çok azalmıştır. Bebek 20 aylıktan itibaren ve 10 kg olduktan sonra periyodik olarak toksin uygulamaları yapılmalı ve ardından yoğun rehabilitasyon programlarına alınmalıdır. Bu şekilde ergenliğe kadar tedavi eder ve gerekirse bu dönemden sonra cerrahi tedaviler de uygulanabilir. Ancak, büyüme evresinde özellikle omurilikte eğrilik ve kalça çıkıkları için cerrahi tedaviler uygulanabilir.
   Serebral palsi ‘de toksin yygulaması-Neden toksin?
   ÇKasılmalar nedeni ile ciddi sıkıntılar içinde olan hastalar toksin uygulamalarından sonra rahatlamaktadırlar. Çocukta uygulanan toksinle düzgün büyüme sağlanmaktadır. Kasılan (spastik) kaslar toksin ile gevşetilmez ise çocuğun büyümesinde geri kalmalar görülmektedir. Örneğin bacakları tutulmuş bir çocukta kaslar toksin ile gevşetilmez ise çocuğun kolları normal büyümesine karşı bacakları ciddi oranlarda kısa kalabilmektedir. Üçüncü neden ise elbette kasların gevşetilmesi ile fonksiyonda ilerlemelerin olmasıdır. Birçok hasta, aşırı kasılmalarından dolayı fonksiyonları (yürüme, günlük yaşam aktiviteleri) yeterli derecede yerine getirememektedir. Toksin ile kasların gevşemesi hastadaki mevcut potansiyeli ortaya çıkabilmektedir.
   Toksinden kaslardaki kasılmaların engellenmesi dışında tıpta başka birçok alanda yararlanılmaktadır. Örneği yüzde estetik amaçlı kullanım yaygıdır. Ayrıca aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile de kullanılmaktadır; burada toksin ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin çalısmasını azaltabilir.

 197. gülçin başaran 28 Mart 2013 at 23:51 - Reply

  hocam benim 28 haftalık bir çocuğum oldu. şu anda 26 aylık oldu.düzeltilmişi 23 aylık oldu.1120 gr dünyaya geldi.2 ay küfezde 1 ayda servisde kaldı.erken doğumdan dolayı dediler 2 yaşına kadar yaşıtlarını yakalar dedi doktorlar .kontrole götürdüğümüzde Serebral palsini var dediler mr sonucundada görünüyordediler rahatsızlık sol ayağında diz kapağında kayma var denildi .çocuk kenarlarda yürüyor her istdiğini yapıyor.ayağını normal kadırıyor sandalye divan her tarafa çıkabiliyor ine biliyor.allaha şükür ellerinde ve zekada bir şey görünmüyor konuşuyor her istediğini anlatıyor sadece yürümemizde sorun var çok hareketli yerinde durmuyor parmak uclarında esyalara tutunup yürüyor oturması dizlerinin üstünde toksin önerdi 9 eylül ünv. hastanesi 2 yaşını doldurdugunda yapacaz denildi haber verecez dediler haber bekliyoruz arastırmalarıma göre toksinin 3 defa olma sansı varmış daha sonra olmuyormuş sizce yaptırmalımıyız baska doktorlar toksin işe yaramaz dedi cok kararsızız ne yapmalıyız fizyoterapi ve fizik tedavi almıyoruz sizce ne gibi tedavi uygulayabiliriz izmirde oturuyoruz kocaeline getirsek hocam bulundugunuz hastane ssk lıyada bakıyormu yada özelmi ? sizle nasıl bağlantıya gecebiliriz hocam ilginize şimdiden tşkler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 29 Mart 2013 at 21:25 - Reply

   Serebral palsili bir çocukta tedavi çok sıkı bir şekilde takip edilmelidir. Hekim çocuğu muhakkak sık aralıklarla görmeli, tedavi ve rehabilitasyonun her aşamasında hastayı bilgilendirmelidir. Sadece 3 toksin şansı diye bir konu kesinlikle yoktur. Tersine çocuk ergen oluncaya kadar gerekliyse senede 3-4 kez toksin yapılmalıdır. Spastik tipte serebral palside böyle uygulamalar çoğunlukla gerekmektedir. Hekim toksin öncesi ve sonrasında çocuğu detaylıca değerlendirmeli, toksin uygulamasının dozlarını tayin etmek için yürüyüş analizini bizzat kendisi yapmalıdır. Uygulamalarda genellikle yapılan yanlışlıklar şunlardır: Serebral palsili çocuk hekim ve rehabilitasyon ekibi tarafından sıkı bir şekilde takip edilmemektedir, 2) Toksin enjeksionları yetersiz dozlarda uygulanmakta, gerekli tüm kaslara yapılmamaktadır ve bu şekilde sonradan toksin etkisiz sanılmaktadır , 3) Rehabilitasyon programı süresince çocuk, hekim tarafından takip edilmemekte ve sadece ilgili terapistlere terk edilmektedir, 5) Serebral palsili çocuk ergen olmadan gereksiz ameliyatlara yönlendirilmektedir ve bu şekilde yürüyen bazı çocuklar yürüyemez duruma bile gelmektedirler, 4) Serebral palsili çocuk rutin kontrollere çağrılmamaktadır, 5) Serebral palsili çocuğun ailesi gerektiğinde hekime kolayca ulaşamamaktadır. Serebral palsi ile uğraşmak hem hekim hem ailece büyük bir sabrı gerektirmektedir. Bu sabrı gösteremeyenler fazlaca başarılı olamazlar. Geçmiş olsun.

 198. ilkay şen 21 Mart 2013 at 22:13 - Reply

  hocam üç buçuk yaşında ikiz yeğenlerim var fakat halen yürüyemiyorlar ikiside fizik görüyorlar fakat kız halen boynunu tutamıyor bebek gibi yatıyor oğlanında sadece yürüme sorunu var acaba sp hastalığının tedavisi varmıdır yoksa geçmi kalındı inanın eşimle çok üzülüyoruz bi çare sölermisiniz şimdiden tşkler…

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 22 Mart 2013 at 20:49 - Reply

   Serebral palside yapılacak birçok önemli tedavi vardır. Bu tedavilerle çocukta büyük gelişmeler olabilir. Öncelikle lütfen “http://www.felc-romatizma.com” web sitemi ve burada da “serebral palsi” hastalığını ve medyadan videolardaki tv programlarını dikkatlice inceleyiniz. Ne türde tedaviler uygulayacağımız detaylı muayene sonucunda belli olabilir. Geçmiş olsun.

 199. erkan uzel 5 Mart 2013 at 10:55 - Reply

  slm hocam
  ben isvec sthlmn da öturuyorum ve benim hanim rahatsis sepastik be sana gelmek istiyor ne yapacak ben 20130620 tukiye gelecek ve sana kosacagin hjäp SoS

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Mart 2013 at 08:29 - Reply

   Geçmiş olsun. Spastisite ile ilgili yapılacak pek çok tedavi bulunmaktadır. Tabii ki öncelikle eşinizi detaylıca değerlendirmek gerekiyor. Randevu için 0-530-3711855 numaralı telefona başvurabilirsiniz.

 200. SEFA ÇALIŞ 27 Kasım 2012 at 15:50 - Reply

  mrb doktor bey. bnm iki yaşında yeğenim var kendisi promütüre bebk olrak dünyaya geldi.yirmi dokuz haftalık 1280 gr doğdu.bebek sp hastası ayaklarının ucuna basıyor.oturamıyor.tutunarak ayaklarının ucunda yürüyor.her yere iniyor çıkıyor.çocuğumun kasları çok sert ayaklarına cihaz giydiriyoruz.bebek botoks olacak faydalımı zararlımı iyileşmesi için ne yapmamız gerekiyor.yardımcı olun. iyi akşamlar.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 29 Kasım 2012 at 08:20 - Reply

   Serebral palside yapılacak birçok önemli tedavi vardır. Bu tedavilerle çocukta büyük gelişmeler olabilir. Öncelikle lütfen “http://www.felc-romatizma.com” web sitemi ve burada da “serebral palsi” hastalığını ve medyadan videolardaki tv programlarını dikkatlice inceleyiniz.
   Çocuğunuzun botox enjeksiyonlarına gereksinimi bulunuyor olabilir. Eğer botox enjeksiyonlarına gereksinim varsa, bu durum serebral palsi tedavisinde çok önemlidir. Ancak botox yapılırken çok önemli konulara dikkat edilmelidir. Öncelikle botoks uygulaması kesinlikle genel anestezi altında uygulanmalaıdır aksi taktirde çocuk büyük travma yaşar. Botoks yapılırken uygulanacak adeleler yürüyüş analizi ile mutlaka detaylı bir şekilde belirlenmelidir. Doğru kaslara uygulanmayan, yanlış kaslara yapılan botoks enjeksiyonları yarar yerine zarar vermektedir. Öte yandan sadece 3-4 enjeksiyon ile botoks uygulamasının yapıldığını görüyoruz. Bu son derece yetersiz olmaktadır. Botoks yapılan tedavilerden sadece bir tanesidir. Lütfen hangi tedavilerin uygulanması gerektiğini web sitemizi detaylıca inceleyerek öğrenin. At terapisinden basınçlı giysilere, zorunlu kullanım tedavisinden nöro geri-bildirim tedavilerine, bilgisayarlı mental rehabilitasyon uygulamalarından sanal gerçeklik tedavilerine, seri alçılama uygulamalarından kinezyobant girişimlerine kadar geniş bir tedavi olanağı sunulmalıdır. Lütfen 0-530-3711850 numaralı telefondan randevu alınız. Geçmiş olsun.

 201. ali çelik 21 Kasım 2012 at 10:55 - Reply

  hocam 2.5 yasında oglum var cp hastası sadece sağ bacagında kas gerilmesi ve denge kaybı var fizik tedavisi goruyoruz duvarlardan tutup kendi yuruyebiliyor ama botoks tedavisi onerdiler siz ne dersiniz bide bu hastalıgın ameliyatı var mı kesin sonucu varmı

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 22 Kasım 2012 at 11:00 - Reply

   Lütfen web sitemizi mümkün olduğunca detaylı bir şekilde inceleyiniz. Burada özellikle serebral palsi ve felç ile ilgili konuları ve tv programlarını inceleyiniz. Çocuğunuza yapılabilecek birçok tedavi vardır. Bunların doğru ve yerinde yapılması gerekir. En yeni tedavilerden birisi basınçlı giyisi uygulamasıdır. Şu anda bu konuda İngiltere ile birlikte çalışıyoruz. Basınçlı giyisiler hastanın vücudunu hissetmesini sağlar; istenmeyen hareketleri azaltır, istenen hareketleri geliştirebilir. Böylece hastanın fonksiyonlarında ilerleme olabilir. Ancak unutmamak gerekir ki rehabilitasyon çalışmalarında sadece tek tedavi kavramı çok yanlıştır. Bütün tedaviler birbirini destekler bu yüzden birçok tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarını birlike belirli bir plan dahilinde uygulmak gereklidir. 0-530-3711855 numaralı telefondan randevu alırsanız çocuğunuzu detaylıca dğerlendrir rehabilitasyon planını çizeriz. Geçmiş olsun.

 202. seda 18 Ekim 2012 at 22:42 - Reply

  hocam ben 17yaşımda ayaklarımı sürüyor koşarken hızlı koşuyordum lise yıllarımda kontrol edemiyordum kendimi lisede merdivenden düştüm kendimi kontrolumu saglayamıyordum adana balcalı hastanesi teşhis koydu spastik paraparezi kas sertleşmesi konuşmamda bir sorun yok ellerimde hayır sorun yok sadece 2 ayagımda koşamıyorum sadece yavaş yürüyorum 2006 yılında ameliyat oldum kolon kas uzatması oldu başarılı geçmedi bana hocam moral spor dediler hocam 22 yıldan beri çalışıyorum yürüyüş yyyyyapıyorum yavaşça dizlerim şuanki durumu ayaklarımı sürüyorum merdivenleri kalçadan atarak çıkıyorum denge sorunum var bir ara 2 yıl önce isttanbula gittim refleksoloji ttedavisi aldım sayın hocam bu beni çok üzüyor tedavisi varmı kök hücre bizim rahatsıızlıga uygulanırmı hocam şuan yaşım 31 şuan bebegime geçermi lütfen hocam bana yardımcı olun

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Ekim 2012 at 11:30 - Reply

   Spastik paraparezi ilgi alanımızda olan ve yaptığımız tedavilerle hastaların oldukça rahatlayabildiği bir hastalıktır. Kaslarınızın toksin uygulamaları ile gevşetilmesi gerekiyor olabilir. Bunun dışında rehabilitasyonda size yapılabilecek birçok uygulama vardır. Bunlardan birisi de yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimidir (uzay tedavisi). Lütfen web sitemizde bulunan özellikle felç bölümünü ve TV programlarını dikkatlice inceleyiniz. Birçok tedavi ve rehabilitasyon programları sizin hastalığınızla da ilgilidir. Detaylı muayene ve karşılıklı paylaşım için 0-530-3711855 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 203. filiz 26 Eylül 2012 at 13:56 - Reply

  hocam yegenim 2 aylık prematüre dogdu beğin kanaması geçirdi kafasına rezervuar takıldı epilepsi tanısı konuldu bugün %70 cp sekeli şüpesi denildi normal bir bebk haraketleri gibi hiç bir sorun yok gibi gözüküyor ihtimal nedir ne olur yardımcı olun

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Eylül 2012 at 21:51 - Reply

   Geçmiş olsun. Yeğeniniz çok küçük ancak bu kadar aylık iken bile CP hakkında bazı bulgular elde edilebilir. Ancak bebek biraz daha büyüdüğünde tam tanı konabilir. Şu anda tanı tam olarak konamasa dahi, eğer ileride CP olasılığına dair bir kanaat varsa şimdiden tedavilere başlamak gerekir. Hatta bu tür vakalarda rehabilitasyon, yeni doğan daha küvezde iken başlanmalıdır. Lütfen 0-530-3711855 numaralı telefondan randevu alınız.

 204. tuğay akarsu 7 Eylül 2012 at 14:13 - Reply

  hocam selm benim 9 yaşında sp hastası olumcok ğevşek hipoton deniloyor eklem yerleri cıt cıt ses cıkarıyor kaslarının ğüc len mesi icin neyap mam lazım birde ağır motor men tal oturma kalıbı yaptırdık bunu bir faydası olurmu acaba bun olum icin yapılacak en önemli tav siyenizi bekliyorum sayğılar

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Eylül 2012 at 18:34 - Reply

   Hipotonik serebral palsili çocukların tedavisi büyük güçlük arz eder. Bu çocuklarda serebral palside sık kullandığımız toksin enjeksiyonları da uygulanmaz. Çocuğunuzda gelişme sağlayıp sağlayamayacağımızı anlamak için detaylı bir şekilde değerlendirmemiz gerekir. Lütfen 0-530-3711855 numaralı telefondan randevu alınız. Geçmiş olsun.

 205. sunay 16 Ağustos 2012 at 14:17 - Reply

  hocam annem 80 yaşın üzerinde ayakları yani bacakları diyorum agrıyor bunun için melhem kulanıyor sürekli onun biraz iyi geldigini söylüyor ama oda etki etmez oldu yürüyemiyor ancak ihtiyacını görebilecek kadar yürüyebiliyor kireçleme var ratizma var bu bacagimin içinde kalçama dogru sürekli bir böcekler içinde kıpırdıyorlar diye bir söylemde bulunuyor oturdugunda yattıgında birde çok önceden agrı kesici igneler iyi geliyordu buna çoktandır ignede olmadı yaptırsakmı hım ne dersiniz hocam bunun için nereye baş vurayım teşekürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Ağustos 2012 at 18:59 - Reply

   Annenizde romaztizmal bir hastalık olduğu anlaşılıyor. Bunun hangi cins bir romatizmal hastalık olduğunu ancak muayene ile anlayabiliriz. Belki de bazı tahliller yaptırmamız gerekebilir. Romatizmanın cinsini tespit ettikten sonra hangi tedavilerin yapılacağını planlamak gerekir. Lütfen randevu alınız. Geçmiş olsun.

 206. ayten 10 Ağustos 2012 at 22:37 - Reply

  merhaba hocam benım 4 yasında bır oglum var 2 yasında sp rahatsızlıgı konuldu 2 seneden berı fızık yapıyoruz zekasında hıc bır problemmız yok fakat bızım sorunumz bacaklar dızlerden arkaya dogru esneme yapıyo bu yuzden yurumede denge problemmız var merdıven cıkamıyoruz zıplayamıyoruz 8 aydan berı ortez takıyoruz fakat fazla bı duzelmesı olmadı daha neler yapabılırım veya onerebıldıgınız bırsey varmı butun herseyımız temız cıktı bana yardımcı olursanız sevınırım saygılarımla

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Ağustos 2012 at 16:54 - Reply

   Serebral palside bacakların dizlerden geriye doğru esnemesine “genu recurvatum” denir. Bu durumun birden fazla nedeni olabilir. Örneğin uyluk ön kasları çok kasılıyor olabilir. Serebral palsi için yapılabilecek pekçok tedavi/rehabilitasyon uygulamaları vardır. Özellikle çocuğunuza periyodik olarak toksin uygulamaları çok önem arz eder. Lütfen web sitemizdeki “Serebral “Palsi” bölümünü dikkatlice okuyunuz. Basından bölümündeki televizyon programlarını izleyiniz. Randevu alırsanız çocuğunuzu detaylı olarak değerlendiririm. Geçmiş olsun.

 207. Ferhat 3 Ağustos 2012 at 22:57 - Reply

  Hocam merhaba bir konu hakkında bilgi alacaktım.ben 32 yaşında cp hastasıyım.Çok belirgin görsel anlamda bişeyim yok.Sol el ve parmaklarımda sıkıntı var.ozon tedavisinin faydasını görürmüyüm.Önerirmisin teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Ağustos 2012 at 12:41 - Reply

   Serebral palside ozon tedavisinin tıbbi kanıta dayalı bir olumlu etkisi yoktur. Serebral palside yapılabilecek birçok kanıtlanmış tedavi vardır. Lütfen web sayfamızdaki “serebral palsi” bölümünü, basından videolar bölümündeki tüm tv programlarını detaylıca inceleyiniz. Geçmiş olsun.

 208. necati arslan 3 Ağustos 2012 at 19:06 - Reply

  slm hocam 8 yaşında oglum yururken sag ayak ucrarına basıyor topuguna basmadıgı ıcın topallıyor ve sag elını kullanmıyor beyın damarında dıkanıklıkvar dedıler o yuzden sag el ve ayagında kullanım yetersizlivivar nasıl yardımcı olabılırsın tşk

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Ağustos 2012 at 21:59 - Reply

   Çocuğunuz büyük bir ihtimalle “Serebral Palsi” hastası. Yapılabilecek pekçok tedavi/rehabilitasyon uygulamaları vardır. Özellikle çocuğunuza periyodik olarak toksin uygulamaları çok öenm arz eder. Lütfen web sitemizdeki “Serebral “Palsi” bölümünü dikkatlice okuyunuz. Basından bölümündeki televizyon programlarını izleyiniz. Randevu alırsanız çocuğunuzu detaylı olarak değerlendiririm. Geçmiş olsun.

 209. adem dik 23 Temmuz 2012 at 22:49 - Reply

  hocam benim 29 haftalık bir çocuğum oldu. şu anda 20 aylık oldu.düzeltilmişi 18 aylık oldu.1120 gr dünyaya geldi.2 ay küfezde kaldı.yürümesi geçikince doktara götürdük.Serebral palsini var dediler mr sonucundada görünüyordediler rahatsızlık sağ ayağında ayak bileğinde vardedilr.çocuk kenarlarda yürüyor her istdiğini yapıyor.ayağını normal kadırıyor sandalye divan her tarafa çıkabiliyor ine biliyor.allaha şükür ellerinde ve zekada bir şey görünmüyor konuşuyor her istediğini anlatıyor sadece yürümemizde sorunvar 1-2 metre kadar yürüyebiliyordu sonraları sağ diz geriye kaymaya başladı sonra dortor ayaktaki gerğinlige bağlı olarak dedi. 9 eylül ünv hastanesine gtürdük sağ ayağına pafo verdiler hareketli şimdi onu kullanıyoruz.takalı bir hafta oldu yeni tekrara yavaş yavaş yürümeye başladı.kendi başına ayakta duruyor ,yakta tutunmadan oyun oynuyor. amayürümeye kalktımı üç beş adımdan sonra denge bozuluyor.siz bu konuda ne önerirsiniz hocam çocuk çok hareketli 1 dak oturmuyor evde devamlı hareket halinde durumundan tetirgin oluyoruz acaba dahada kötüye gitermi?yürürmü? diye bize denilen takip edeceğiz dendi ne gibi tedavi önerebilirsiniz yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Temmuz 2012 at 05:25 - Reply

   Gecmis olsun. Cocugunuza yapilacak bircok onemli tedavi vardir. Bu tedavilerle hastalarda cok buyuk gelismeler olabilir. Uzay tedavisi de bunlardan birisidir. Oncelikle lutfen http://www.felc-romatizma.com web sitemizi ve burada da serebral palsi hastaligini dikkatlice inceleyiniz. Cocugunuzun toksin enjeksiyonlarina gereksinimi bulunuyor olabilir. Ne turde tedaviler uygulayacagimiz cocugunuzun detayli muayenesi sonucunda belli olabilir. Bunlari karsilikli konusmamiz cok daha yararli olacaktir. Su anda yurt disndayim. 2 Agustos’tan sonra Turkiye’ye donecegim. Bu tarihten sonra 0-530-3711855 numarali telefondan randevu alabilirsiniz.

 210. nevin gün 8 Temmuz 2012 at 08:59 - Reply

  benim 1985 doğumlu kız kardeşim var.serabral palsi sp hastası.yürümüyor,kasılmaları var,tedavisi yokmuş.ben buna asla katılmıyorum.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Temmuz 2012 at 19:20 - Reply

   Serebral palsinin birçok türü vardır. Ağır türlerde dahi mutlaka yapılacak tedaviler bulunmaktadır. Yapılacak tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları sonucunda, örneğin ağır serebral palsili bir hastada yürüme fonksiyonunun gelişmesi olanaklı olamayabilirse de örneğin bir kişi yardımı ile ev içinde kolaylıkla ayakta mobilizazyon veya tekerlekli sandalyede düzgün bir şekilde oturma sağlanabilir.

 211. Güven Binici 23 Haziran 2012 at 10:39 - Reply

  Hocam, iyi günler.Benim 4 yaşında bir Cp bir kızm var.İkiz işi olarak dünyaya geldi. Doğum Kocaeli üniversitesi hastanesinde oldu.Epikrizinde doğumundan 3 gün sonra akciğer stresine bağlı olarak beyninin hasar gördüğü söylendi.Ogünden beri hem üniversite, hemde diğer kurumlarda fizik tedavi ve alternatif uyulamlar yaptık(Refleksoloji) gibi.Üniversitede Nigar hocamız 1 defa toksin uyguladı.Kısaca uğraşlarımıza rağmen kızımda halen belirgin bir gelişim göremedik.Zamanın geçmesi beni bir hayli tedirgin ediyor.Sitenizi takip ediyorum.Sizin bu konuyla ilgili bize nasıl bir yardımınız olur bilgi almak istedim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Temmuz 2012 at 11:09 - Reply

   CP’de bircok tibbi tedaviler vardir. Cocugun hangi turde cp oldugu cok onemlidir. Ancak unutulmamalidir ki cp tedavisi omur boyu surer. Gecmis olsun.

Leave A Comment