Romatizma nedir?

Home/Romatizma nedir?
Romatizma nedir? 2016-12-23T00:14:56+00:00

Romatizma

Romatizma kelimesi, Yunan kökenli bir kelime olup “eklemlerde iltihaplı sıvı birikmesi” anlamına gelmektedir. Vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kaslar, kemikler, eklemler ve bunları bir arada tutan bağlarda hasarlanmaya ve eklemlerde ağrı, şişlik ve hareket kısıtlılığına yol açan hastalıkların genel adıdır. Sonuç olarak bu hastalıklar, inflamasyon (iltihap, yangı) ile kendini gösteren ve vücutta bir ya da daha fazla eklem fonksiyonunda bozulma ile karekterize hastalıklardır. Sıklıkla ağrı, şişlik ve tüm vücutta veya ilgili eklem bölgesinde katılık/sertlik gibi bulgularla karakterizedirler. Genel olarak kronik (uzun süreli, süreklilik gösteren) hastalıklardır. Eklemlerin yanı sıra kalp, akciğer, böbrek gibi iç organları da etkileyebilirler. Bu nedenle yakınmalar her zaman için sadece eklemlerle sınırlı değildir.

Artrit

Romatizma

Birçok insan romatizmal hastalıkların yerine Artrit “eklem iltihabı” kelimesini kullanmaktadır. Latince kökenli bu kelime de Arth (eklem) ve İtis kelimelerinden oluşmuştur. İtis kelimesi “mikrobik olmayan” ve “vücutta üretilen iltihap” anlamına gelmektedir. Yani Artrit kelimesi “mikrobik olmayan eklem iltihabı/inflamasyonu” anlamına gelmektedir. Birçok artrit çeşidi romatizmal hastalıkların yalnızca bir kısmını kapsar. Her eklem ağrısı romatizma demek değildir. Toplumumuzda çoğunlukla romatizma kelimesi eklem ağrısı ile eşdeğer kullanılmakla birlikte bu her zaman doğru değidir. Herhangi bir eklem ağrısının romatizmal hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığı hekim tarafından belirlenmelidir.

Bazı romatizmal hastalıklar vücudun destek dokularını ve iç organlarını da etkilediği için Bağ Doku hastalıkları olarak da tanımlanır. Bazıları da bağışıklık sistemini etkilediği için otoimmün hastalıklar olarak da bilinirler. Bu hastalıklarda, normalde vücudu enfeksiyon ve hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemi vücudun sağlıklı dokularına zarar vermektedir. Yani bu hastalıklar vücudun kendi savunma sisteminin kendisine zarar verecek şekilde çalışması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Tüm bu bilgiler ışığında Artrit ve Romatizma – romatizmal hastalıklar terimleri bazen birbirlerinin yerine kullanılmaktadır. Romatizma tek bir hastalık değildir, yaklaşık 200 adet hastalık  bu grup içinde incelenmektedir (Bu grup içinde hangi hastalıklar vardır?). Herbirinin tedavisi ayrı ayrı ele alınmalı ve gerekli tedaviler doğru tanı koyduktan sonra yapılmalıdır.

337 Comments

 1. Gönül 28 Eylül 2018 at 16:09 - Reply

  Iyi günler hocam 24 yaşındayım 3 sene önce ayağımda sabahları kalktigimda özellikle üzerine basamıyordum zorla basıp bir iki adım atınca geçiyordu doktora gittiğimde el ile muayene edip bisey olmadığını söyledi bi müddet sonra geçti 1 buçuk aydır tekrar başladı bu sefer el orta parmağımın ikinci ekleminde elimin iç kısmında doktora tekrar gittiğimde röntgen,mr ve sedimentasyon,crp,romatoid faktör … gibi testlerimi yaptırdı kan değerleri normal düzeyde cıktı mr da ise ayağımda ve elimde tenosinovit bulundu bir romatoloji ye gitmemi söyledi hocam ayrıca evde 1 buçuk senedir sürekli parmaklarımi kullanarak işler yapıyorum romatoid artrit olma olasılığım var mıdır başka hiç bir yerimde ağrı ya da acı hissetmiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.tesekkur ederim.iyi günler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Ekim 2018 at 13:19 - Reply

   Yoğun çalışmalarım yüzünden cevabım gecikti. Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. http://www.felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz Geçmiş olsun.

 2. zk 30 Temmuz 2018 at 15:50 - Reply

  hocam 7 aydır psorıasıs atrıt teshısı konuldu.metoart ıgne kullamıyorum.sımdı sedef ıcın bıtkısel bır cozum buldum ve denemej ıstıyoru.bu yüzden ıgneyı bırakmak ıstıyorum 1 aylığına.sorun teskıl edermı?cok mu sakıncalı öğrenmek ıstedım.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Temmuz 2018 at 13:37 - Reply

   Bitkisel tedavi bu durumu tedavi etmez. Metoarttan daha yeni ve iyi tedaviler uygulanabilir. Aylık iğne tedavileri var. Ancak elbette değerlendirilmeniz gerekir. Geçmiş olsun.

 3. Sahra Deniz 19 Temmuz 2018 at 23:41 - Reply

  Merhaba cevap alabilirsem çok mutlu olurum,

  ASO 350 idi, Deposilin oluyorum 30/40 günde 1. Şuana kadar toplamda 3 tane oldum 2,4 lük fakat ASO m azalmadı, artıyor, Şuan 413. 2 defa da A grubu için kültür testi yaptırdım negatif çıktı bunun halihazırda penisilin kullandığımdan neg. çıkabileceği söylendi. Crp hep 0,2 idi şuan 0,5 olmuş.(REF,0-5) Rf ise 16 idi 20 olmuş(REF,0-30). Sürekli penisilin olmalı mıyım? Sanırım düşürmüyor değeri, ne yapmam gerek? Haşimato ve vitiligoyum bu süreç bağışıklığımı daha da zayıflatmaz mı acaba? İğneleri olmazsam romatizmal ateş mi olurum ya da olmuş muyum şuan?

  Teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 22 Temmuz 2018 at 13:29 - Reply

   Eğer akut eklem romatizması olduysanız kliniğin durumuna göre penisilin kullanımı belirli bir süre, veya örneğin kalp tutulumu olmuşsa ömür boyu devam etmelidir. Sizi takip eden hekimle detaylı bir şekilde görüşün lütfen. Geçmiş olsun.

 4. İrem 7 Temmuz 2018 at 18:19 - Reply

  Hocam merhaba ben 19 yaşındayım 3 senedir soğuk ile temas halinde ek ve ayak parmaklarımin eklemlerinde kızarıklık ve şişlik oluyor. Bir senedir de özellikle kapalı havalarda eklemlerimde ağrı oluyor. Bir de bel ağrılarım var ANA ve RF değerlerime bakıldı genelde sınırın üzerinde oluyor ama bir çözüm yolu bulamadılar, yardımcı olabilirsebiz sevinirim.

 5. Nazmiye 1 Temmuz 2018 at 08:11 - Reply

  Hocam bn 7 ay once epıdural sezeryn amelıyatı oldum 1 ay once bacagmda kasılma gıbı ağrı basladı tutulunca boynunu dönduremezsn onun gbı belımdede agrı vr rontgen cektrdm bişe cıımadı mr transient sinovit bulgusu cıktı kan tahlılınde iltihap ve d vitamnı eksık cıktı ne olablr ilaç verdi içince gectı yalnz agr kaldrnca cocumla ilgilenmeye baslayınca yıne baslıo ağrı

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Temmuz 2018 at 10:47 - Reply

   Birçok şey olabilir. Ayırıcı tanının yapılması ve tedavinin düzenlenmesi gerekir. http://www.felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 6. Sümeyye 19 Haziran 2018 at 01:28 - Reply

  Mrb hocam ben 17 yaşundayom bende ayak agrıları çok küçükken başladı ve ben geçirdim durdum bu sene gittim bacagımla 2 hareket etti kemilerin zayıf dedi kalca kemigin agrıyo mu dedi bnde biraz dedim kan aldrdı 5 tüp bide röntgen çekirdi ve dedi eklem romatizması var yıllardor var bendr ama iltihaplı deil… Bide hocam röntgende omirliklerimde biri aşşagıda biri yukarda.2-3 santimlik bişey
  Çökmüş mi olabilir yoksa başka şey.mi bana yüz filan dedi..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2018 at 11:23 - Reply

   Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. Gerekli muayeneleri yapmak gerekir. Şikayetlerinizi iyice dinlemek lazım. Geçmiş olsun.

 7. Can 14 Haziran 2018 at 08:15 - Reply

  Slm ben can benim sağ belimden kalcama vuran bir agrim var doktora gittim beni mr gönder di sonra bana dedi ki sennin kemikte ilgi cekici birsey var dedi sordum romatizma dedi romatizma kemikte belli olur bu

 8. memet 11 Haziran 2018 at 03:31 - Reply

  MERHABA HOCAM :MR SONUÇ YAZIM : SOL SAKROİLİAK EKLEM ÖZELLİKLE İLİAK YÜZDE YAYGIN KEMİK İLİĞİ ÖDEMİ İLE UYUMLU T2 SİNYAL ARTIŞI İZLENDİ . IVKME SONRASI İLİAK YÜZDE KONTRASTLANMA DİKKATİ ÇEKMİŞTİR .AYRICA SOL İLİAK YÜZDE HAFİF SKLEROZ İLE UYUMLU T2A SERİLERDE HİPOİNTENS GÖRÜNÜM MEVCUTTUR . GÖRÜNÜM KLİNİK İLE UYUMLU İSE SOL SAKROİLEİT YÖNÜNDEN ANLAMLIDIR . ÖZELLİKLE SOL SAKROİLİAK EKLEM İNFERİORUNDA BELİRGİN OLARAK İZLENDİ . BİLATERAL KOKSOFEMORAL EKLEM MESAFESİ EKLEM YÜZLERİ NORMALDİR . hocam bütün kan tahlillerimde sonuç negatif çıktı yani birşey saptanmadı romatizma olma olasılığı ya da sizin tahmin edebileceğiniz yorum bekliyorum teşekkürler şimdiden .

 9. şevin 8 Haziran 2018 at 19:24 - Reply

  iyi günler hocam 3 ay önce bacağımda ağrı başladı.Mr çektim ve bacağımda romatizmal bulgu yada brusella olacağıni söyledi.daha sonra başka bi doktor mr a bakarak romatizma olduğunu soyeldi.abimdede ankilozan spondilit var.bendede bunun baslangici olduğunu söyledi.salazoprin denilen ilacı kullanmami söyledi.(3ay boyunca)ilac ilk başlarda iyi geldi.daha sonra ağrısı değişti.dizim şişti.buz koymamısöyledi.2 gundur daha iyiyim.agrisi aynı şekilde sol elimede vuruyor.Bu konuda düşünceleriniz neleridir ne yapmalıyım?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2018 at 12:39 - Reply

   Ankilozan spondilit için artık çok iyi ilaçlar bulunmakta. Örneğin ayda bir kez kendi kendinize yapacağınız bir tedavi sizi çok rahatlatabilir. Ancak elbette değerlendirilmeniz ve bu ilacı kullanmanız uygun mu bakılmanız gerekiyor. Geçmiş olsun.

 10. Gülsüm 24 Mayıs 2018 at 04:27 - Reply

  Hocam merhaba, benim bir arkadaşım da iltihaplı romatizma rahatsızlığı var. Kemiklerinde boyun sırt ve kasık bölgesinde çıkıntılar olduğunu söylüyor. 2 yıldır 3 farklı ilaç denendi buna rağmen böyle birşey olması mümkün mü? Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Haziran 2018 at 21:27 - Reply

   Bu sorunun cevaplanması zor çünkü söylediğiniz şeyler çok yetersiz. Hastayı görmeden bu konuda yorum yapılamaz. Geçmiş olsun.

 11. Nazlı 15 Mayıs 2018 at 13:55 - Reply

  Hocam merhabalar ,Benim kan değerlerim normal.Ama mr da ankilozan spondilit bulgusu görüldü.Bana birsürü ilaç yazıldı ve bunları kullanıcakmşm sonra romatoloji bölümüne gönderdilr zaten gastirit hastasıyım ilaçlar beni mahvetti.Fitil kullandım bağırsağım mahvoldu.En son romatolji doktoruna gittim o da film çekti, çok aktif olmamakla beraber ankilozan spondilit dedi bana , tilac adında bir ilaç verdi ağrın olunca iç dedi.Sürekli kullan demedi.Büyük ihtimalle böyle seyredecek dedi.Bende gluten ve şekeri bıraktım artık ağrım olmuyor.Geçen 3 saat bi oturmadan sonra kitlendi belim yarım saat sonra geçti.Olsa da bir günde geçiyor.Sorum şu bu doktor bana ağrın olunca gel dedi bakalım.Ben yine de yılda bir gidiyorum .Egzersizlermi yapıyorum düzenli.Ben şimdi ilaç kullanmıyorum iltihap ilerler mi ? Ağrı olsa da ama dayanılmıcak derecede değil.İlaç kullanmak zorunda mıyız ?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Haziran 2018 at 21:50 - Reply

   Çok yoğundum cevabım gecikti. Ankilozan spondilit için ayda bir kendi kendinize yapacağınız iğne tedavisi çok olumlu sonuç verebilir. Size bunun yazılması gerek. Yolunuz düşerse muhakkak göreyim. Geçmiş olsun.

 12. Çağıl 14 Mayıs 2018 at 12:52 - Reply

  Merhaba hocam eşim 3 yıldır akilozan spondilit çok fazla bel ağrısı çekiyor kullandığı ağrı kesici ilaçlar bir süreden sonra bağışıklık kazanıp etki etmiyor. şuan ppd testi istendi bu testin sonucu 15mm çıktı pozitif olarak mı kabul ediliyor ? kesin çözüm var mıdır bu hastalığın

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Haziran 2018 at 21:50 - Reply

   Çok iyi yeni ilaçlar var ve bunlar genellikle yazılmıyor bunu anlamıyorum. Yolunuz düşerse nuhakkak göreyim. Geçmiş olsun.

 13. Mert 22 Nisan 2018 at 13:46 - Reply

  Merhaba,

  Boyundaki tutulmalarım sebebiyle doktora gittiğimde çekilen MR sonucu C6-7 ve C5-6’da boyun fıtığım olduğunu öğrendim. Fizik tedavi yapmam gerektiğini ve ciddi bir şey olmadığını söylüyorlar. Ama son 2 haftadır ellerimde karıncalanma, iğnelenme gibi şeyler oldu. Uyandığımda iki elimi de hissetmediğim oluyor sonra kalkınca düzeliyor. Bunun üzerine romatizma ile ilgili bütün tahlilleri yaptılar, tam kan sayımı da yapıldı herhangi bir sorun bulunamadı. Bana fizik tedaviye başla diyorlar ama gittiğim başka bir doktor da bu rahatsızlıkları boyun fıtığı yapmaz diyor. Olay şuna döndü eğer arkamı sert bir yere yaslarsam, ya da yatağıma yatarsam iki elimde de güçsüzlük ve his kaybı başlıyor. Bu tip bir şeyin sebebi ne olabilir iş hayatım altüst oldu moral bozukluğundan. Uyumaya korkuyorum.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Nisan 2018 at 14:17 - Reply

   En basitinden sinir sıkışması olabilir. EMG tetkiki öneririm. Geçmiş olsun.

  • Ecem Gürbüz 26 Mayıs 2018 at 13:53 - Reply

   Merhaba, bundan tam 3 yıl önceye kadar bileğimde aşırı ağrım oldugundan doktora gittim ve bana kas sıkışmasına bağlı ameliyat olmam gerektiğini söylediler. Öncesinde bileğimden iğneler yapıldı, ilaçlar kullandım ama bir türlü geçmedi. 5-6 ay önce ameliyat oldum ama bir sonuç alamadım. Ondan sonrasında daha şiddetli ağrılarım başladı ve yeniden doktora gittiğimde çok yoğun bir ödem olduğu söylendi. Şimdi ameliyat olduğum kolumda aşırı bir ağrı var, çenemde, sağ omzumda ve sağ koluma da ağrı geçmeye başladı ve dayanılmaz oldu. Kaç zamandır doktor doktor geziyorum en sonunda baltalimanı el cerrahisine gittim ve romatizma olabiliceği söylendi hakkında bilgi almak istedim, istanbuldan yazıyorum. İlgilenirseniz çok sevinirim 19 yaşındayım

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN
    Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Haziran 2018 at 21:02 - Reply

    Yoğun çalışmalarım dolayısı ile cevabım gecikti. Romatizma olabileceği çok geç söylenmiş. Detaylı bakmak lazım. http://www.felc-romatizma.com/romatizma/ sayfasındaki yazılarım yararlı olabilir. Geçmiş olsun.

  • HASAN 3 Haziran 2018 at 07:42 - Reply

   Merhaba Hocam,

   28 yaşındayım ve bana erişkin still hastalığı teshisi konuldu. Dizlerimde, el ve ayak bileklerimde ağrılar var. On beş gündür kortizon tedavisi alıyorum. Agrilarimda azalma oldu fakat hala daha var. Benim merak ettiğim günlük hayatımda nasıl değişiklikler yapmam gerekiyor. Mesela ben hastalıktan önce fitness ile ilgileniyordum bundan sonra ağırlık çalışmaları yapmamda bir sakınca var mıdır?

   Saygılarımla.

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN
    Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Haziran 2018 at 18:09 - Reply

    Hastalığın özellikle aktif dönemlerinde ağır egzersizlerden kaçının. Sizin için en iyi spor yüzme veya hafif aerobik egzersizler olacaktır. Geçmiş olsun.

 14. Ozlem 15 Nisan 2018 at 18:27 - Reply

  Hocam 2 sene önce belime vida takıldı 6 adet fıtık vardı ve omurlarda daralma. Sol bacağım çok ağrıyor hala dayanamıyorum. Mr çektirdim bir sorun yok vidalarda dedi doktorum. Ne yapmam gerekir yardımcı olur musunuz bana?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 15 Nisan 2018 at 19:05 - Reply

   Her ameliyat işleri daha da zor duruma sokabiliyorum. bu yüzden ameliyat her zaman için çon çare olmalıdır. Maalesef artık herşeye hemen ameliyat deniyor. Tabii ki sizdeki durumu tam bilemem belki de ameliyat yapılmalıydı. Ameliyat olması için belirli kriterler var bunların tutması gerekiyor. Sizin yapacağınız egzersiz ve fizik tedavilerle iyileşmeye çalışmak olmalı. Geçmiş olsun.

   • Nurcan kılıç 18 Nisan 2018 at 12:28 - Reply

    Hocam her gece sürekli dönüş yaparak uyuyorum.rahat bir pozisyon bulamiyorum.sabah yorgun kalkıyorum belim vede ensemden aşağısı ağrıyor.vucudum kalktiktan 1_2saat sonra yavaş yavaş normale dönüyor.ortapeti yatak aldım yine aynı sorunlar var.sizce neden olabilir?

   • Basak 21 Nisan 2018 at 12:59 - Reply

    Merhaba hocam 35 yasinda bayanin bacaklarimda kollarimda ve parmaklarimda tutulmalar agrilar sirtimda kol ve bacakda yanmalar oluyor ortapediste gittim kan testinde hersey normal cikti bir tek d vitamini eksikti igne verdi ve bana fibromiyolji teshisi koydu sizce ayrica bi romotologa gitmeme gerek varmi hocam ozellikle yagmurlu havalarda cok kotu oluyorum tesekkurler

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Nisan 2018 at 14:35 - Reply

     Fibromiyalji sendromu çok yaygın bir hastalık benim de yakinen ilgilendiğim bir durum. Ancak ayırıcı tanıyı iyi yapmak gerekir. Birçok hastalık fibromiyaljiyi taklit edebilir. Muayene ve gerekli detaylı tetkikler yapılmalı. Bu hastalıkla ilgili web sitemde nöro-geribildirim tedavisi ve beyine elektik stimülasyonu hakkında yazılarımı okuyabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 15. Zachary Arslanseren 2 Şubat 2018 at 13:52 - Reply

  İyi günler bundan 4ay önce bir anda boyun agrım basladı mr çekildi boyun düzleşmesi dendi arada ateşim çıkıyordu sonra bundan bir ay önce bel be bacagım agrımaya başladı sakroilak kalça mr falan kan testleri hlab-b27pozitif çıktı iltihaplı eklem romatizması derdi doktor daha basında olduğunu söyledi benim sorum su şort kaslarım cok gergin masajla bile hiç yumuşama olmuyor bu normal mi dinlenince agrılarım azalıyor haraketle biraz artıyor ve basımın üst tarafında hafif bir agrı var daha çok sac çekmesi gibi buda boynumdaki gerginlikten mi kaynaklı teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Şubat 2018 at 10:52 - Reply

   Sizin detaylıca değerlendirilmeniz ve gerekli tedavilerinizin yapılması gerekli. http://www.felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılarım yol gösterici olabilir. Geçmiş olsun.

 16. Gülşah 19 Aralık 2017 at 20:25 - Reply

  Merhaba hocam, 30 yaşındayım, sol kalçamda tutukluk ve ağrılarım nedeniyle Mr sonuçlarına göre sakroiliak eklemin iltihap olduğunu söylediler, bir süre romatolojide kontrollere gittim tutukluk bir süre geçince kontrolleri bıraktim fakat daha sonra eskisinden daha şiddetli ağrılarim başladi, tutukluk nedeniyle ağlama krizleeim eklendi buna, sevk için dahiliye doktoruna gittim romatolojiye sevk etti ve biyolojik tedavi uygulanabileceğini söyledi, biyolojik tedavi nedir, etkileri ve yan etkileri nelerdir, tam olarak iyileşme sağlar mı, şimdiden teşekkür ederim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Aralık 2017 at 16:10 - Reply

   Ankilozan Spondilitte biyolojik tedavileri kullanıyoruz. Yalnız bu konuda hekimler size bilgi vermedi mi?! Hastanın öncelikle detaylı bilgilendirilmesi gerekir. Bu hastalıkta bu tür ilaçların kullanımı doktorun önerisi ve takibi ile olumlu sonuçlar verebilmektedir. Ayrıca Bel ağrısı ile ilgili http://www.felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresinde çok güzel yazılarım var. Lütfen bunları inceleyin yararlanacaksınız. Geçmiş olsun.

   • Oznur 17 Şubat 2018 at 02:54 - Reply

    Hocam merhaba 8 ay önce iltihaplı romatızma teşhisi konuldu.6 aydır cimzia kullanıyorum.ALLAHIN izniyle çoçuk düşünüyoruz bi zararı olur mu hocam yardımcı olursanız seviniriz.

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Şubat 2018 at 12:48 - Reply

     İlacı başlayan hekimle görüşün.

 17. Mustafa 21 Kasım 2017 at 15:20 - Reply

  Hocam bende iltihaplı romatizma varmıs ne yapmam gerekir nasil bi tedavi olmam lazım

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Aralık 2017 at 19:01 - Reply

   Yurt dıiında idim cevabım gecikti. Birçok iltihaplı romatizma çeşidi var. Hangi cins olduğuna bağlı. http://www.felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 18. Yezda 30 Eylül 2017 at 01:26 - Reply

  Mrb. Hocam 24 yaşındayım.. 7 yaşımdan bu yana bacak ağrısı çekiyorum özellikle çok ayakta kaldığım zamanlarda ve soğuk havalarda duyarlı oluyor..dizden aşağısı yani baldır kısmında da damar tutulması oluyor sürekli masaj yaptırmak istiyorum ayak bilegimi kırpmak istiyorum..hangi doktora gittiysem çözüm bulunamadı yardımcı olsanız sevinirim tşk ederim şimdiden..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ekim 2017 at 13:29 - Reply

   Birçok duruma bağlı olabilir. Huzursuz bacak sendromundan ayak mekaniğinin bozuk olduğu durumlara kadar bakmak lazım. Geçmiş olsun.

 19. orhan 11 Eylül 2017 at 09:16 - Reply

  Hocam merhaba, oğlum 15 yaşında (Ama görüntü olarak 17-18 yaşında gösteriyor1,90cm boy var) yaklaşık 5 ay önce bir akşam şiddetli bir bel ağrısından bahsetti, ertesi günü devam ettiğini akabinde sağ bacağına vuran bir ağrı ile devam etti. Doktora götürdük, öne doğru eğilemediğini farkettik. Belde ağrı yok, kanda crp, sedim ve diğer değerler normal. kalıtsal bir şey bulamadılar. Bu işlemler akdeniz ünüversitesinde yapıldı. Çekilen MR larda ise L4L5 fıtık ile sakloid de iltihap tespit edildi. Ramotoloji bölümü doktorları teşhis koyamadı. Oğlum izin verilirse günlerce istirat edebilir. Hiç bir şekilde ağrım var demiyor. Gece ağrısı hiç yok, eklem topuk şişmesi ağrısı yok. Sadece sabahları kalktığında tutuk kalkıyorum diyor. Gün içinde fazla ayakta kalırsa yada öne doğru eğilmek zorunda kalırsa sağ kalçasından başlayıp aşağıya doğru inen bir sinir kasılmasından bahsediyor. Öne doğru eğilemediği için yürüyüş adım mesafeleri kısaldı ve yürüyüş bozuldu. Tabi bu arada sabah yürüyüşleri ve her gün 1 saat sırtüstü yüzme egzersizleri yaptık Ama yürüyüşün biraz düzelmesinin dışında çok da bi değişiklik olmadı. En önemlisi öne doğru eğilmeme hala devam ediyor. Fizik tedavi gördük. Çok bi değişiklik olmadı. Bu süreç yaklaşık 5 ay sürdü en sonunda (Tabi bu arada bir değişik doktor ve çıkıkçıya gittik) bir beyin cerrahi uzmanı nöroterapi yöntemi ile romatizmadan bahsetti ve kesin romatizma dedi. Ama iltihaplı romatizma değil dedi. 3 hafta önce nöroterapi yaptı ve salazorpin ve endola başladı. Bu süreçte bizi Akdeniz Üniversitesi hastahanesinde başka bir uzmana gönderdi. O da bize Ankilozan Sponduloit dedi. Moralimiz bozuldu. Netice olarak aynı tedavi uygulanacak dedi. Kanda çıkmaması önemli değil dedi. AS hastalığını araştırırken de sizi buldum. Sizin diğer yazılarınızı da okudum. Eşinizin AS ile ilgili tv programın izledim. Oradaki belirtilerin çoğu yok. Soru cevaplara baktım. Ama hala kafamda sorular var. Siyalji olabilir mi? Israrla fıtığın klinik bulgular çerçevesinde çocuğu rahatsız etmediğini sölüyorlar. En son kalça MR istediler. Kalça röntgeninde hafifi ostrepoz var dediler.AS olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim. Kalça MR sonrasında ek yorum ile sonucu yazarım

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ekim 2017 at 15:44 - Reply

   Geçmiş olsun. Çocuğunuzda sabah tutukluğu olması AS açısından bir işaret olabilir. Ancak birlikte elbette fıtığa ait bulgular da olabilir. AS için sakroiliak eklem MR sonucu ve genetik testler önemlidir. Ama bunlardan da önemlisi çocuğun dikkatlice muayene edilmesi ve takibidir. Güvendiğiniz bir doktorla devam edin. Ne kadar çok doktora giderseniz o kadar çok kafanız karışır.

 20. ali 7 Ağustos 2017 at 22:58 - Reply

  Fıtık ameliyatı sonrasında (8 ay sonra )belimde ödem oluştu doktor kortizon iğne ve dicolmec verdi ağrılarda azalma oldu iyileşme hızlansın diye fizik tedavi uzmanına bir görünmek istedim kullandığım ilacı söylemeyi unuttum oda endol diye bi ilaç yazdı ben diclomec ile beraber kullandım 3-4 gün sonra ağrılarım daha şiddetli geri döndü yürümekte oturmakta zorlanıyorum endol’ün yan etkileri arasında sıvı retansiyonu ve periferik ödem yazıyordu acaba neden bu mu?tam iyileşiyorken tekrar aynı şiddette başladı bu ağrılar doktorda yok burda napıcam bilmiyorum

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Ağustos 2017 at 10:35 - Reply

   Endol ve diclomeci beraber kullanmak karaciğer için çok zararlı olabilir ancak belinizdeki durumu kötüleştirmez. Durumunuz yine beldeki sorun ile ilgili. Bel ameliyatları sonrası maalesef bazen çok sıkıntılar olabiliyor. Bu yüzden bel ameliyatları her zaman son çare olmalı. Geçmiş olsun.

 21. kadriye 12 Temmuz 2017 at 14:28 - Reply

  hocam 29 yaşındayım iltahaplı romatizma teşhisi ve sjögren sendromu teşhisi kondu eos, eritresit,yassı epitel,üre,kreatının,pt,ınr,aso,crp ve sedim yüksek çıktı şişlikler ve ağrılarım var prednol ilaç başlandı ama şişlik ağrı halsizlik görme ve duymada yutkunmada çoğu zam
  an nefes alıp vermekte zorlanıyorum sizin yorumunuzu bilmek istedim şimdiden teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Temmuz 2017 at 09:44 - Reply

   Hekiminizle devam edin gerekirse başka ilaçlara geçilecektir. Geçmiş olsun.

 22. Çiğdem 12 Temmuz 2017 at 09:22 - Reply

  Sevgili ve saygıdeğwr hocam benim bir iltihaplanma sonucu ağrılarım başladı. Ayakta durmada zorluk el ve ayak bilek ve kemiklerinde eklemlerinde ağrı ve şişmeler kulunç gibi ağrılar iyice şiddetlendi ve romatoloğa göründüm. Crp değerim 49.4 çıktı rf faktörüm ise 10un altında c4 değerim 277 ANA pozitif karaciğer enzimlerimde yüksekti. Bunun sonucunda rantudil ve deltacortil verdi hafifledi sadece yanmalar kaldı ağrılar geçti. Tam bir teşhis adına testler bir hafta sonra tekrarlandı ve hiçbir şey yok emin olmak için ben yeniden yaptırdım yine hiçbirşey çıkmadı ilacı kes dedi doktor. Sende romatizma yok dedi. İlacı kestim ve ertesi sabah aynı şikayetle ağrılar ve acılar geri gelmiş olarak bulunuyorum. Testlerde bu şekilde kötü çıkıp sonra birden düzelmesine anlam veremiyorum hala ağrım varken ne yapmalıyım ya da enfeksiyon iyileşti de ilaçsız kalmaya mı vücut tepki veriyor bu rahtasızlığım toplamda 6 haftadır devam ediyor.Teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Temmuz 2017 at 13:47 - Reply

   Bu yüksek değerler ile sizin dikkatli bir şekilde takip edimeniz gerekiyor. Geçmiş olsun.

 23. Elif 3 Temmuz 2017 at 01:01 - Reply

  Kalçadan başlayan bacağa yayılan ağr
  42 yaşinda kadın .5 ay önce şiddetli ve yürümeyi engelleyen sol kalçadan dize kadar olan yan bölgede ağrı şikayetiyle çekilen emar sonucunda ;sol kalça trokanter major komşuluğunda gluteus medius kasına doğru vertikal uzanan sivı gözlenmiştir.Filmde kalça kemiğinde kireçlenme görüldü.Dr sıvının kireçlemeden olduğunu soyledi agri kesici ve kas gevş 10 iğneden sonra tekrarlarsa ozon tedavisi önerdi.4 ay kadar ağrılarım kesildi 1 aydır tekrar başladı ozona güvenmediğim için başka doktora gittim eski tetkiklere bakarak kireçlenmenin çok az olduğunu bunun yapmayacağını söylüyor.Bu dr da nöral terapi önerdi ve 2 seans uyguladı ancak agrı hafiflemedi bile.Bu yeni teknikler çıkmadan önce bu şikayetlerde nasıl bir yol izlenirdi bunu öğrenmek istiyorum.Ayrıca bu ağrıları 2 senedir yaşiyorum ama sıcak tutunca geçerdi bu sene bu kadar şiddetlendi.Birde huzursuz bacak sendromu olabilir mi

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Temmuz 2017 at 12:13 - Reply

   Ozon veya nöralterapi burada işe yaramaz. Ozon zaten aslında zararlı bir maddedir kullanılmasını önermiyorum. Ağrının sebebi bulunup tedavisi ona göre uygulanmalı. Geçmiş olsun.

  • Elif 21 Temmuz 2017 at 00:44 - Reply

   Yanıtınız için teşekkürler.Emar dışında hangi tetkikler yapılmalı çünkü 4 ayrı fizik tedavi uzmanına göründüm herbiri tahmini yanıtlar verdi.Bel fıtığı da var ancak doktorlar bu ağrıyı yapacak ciddiyette olmadığını söylediler.Bu sorunu çözmeye çalışırken boyun emrinda 1.2 ve 3. Derece üç fıtık tespit edildi.bunların hepsi birbirine bağlı olabir mı.Birde asıl sorum bu arada 6 gün kadar nemli bir bölgede tatil yaptım ve kalça bacak ağrısını hiç yaşamadım ağrılarımın nedeni hakkında fikir verebilirmi bu durum çünkü memlekete döndüğüm gün bacak ağrılarım başladı

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN
    Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Temmuz 2017 at 10:35 - Reply

    Sizin hekime söyledikleriniz, hekimin sorularına verdiğiniz cevaplar ve muayene bulguları çok önemli. MR vs yardımcı olur sadece. http://www.felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazılarımı okuyun faydalanacaksınız. Geçmiş olsun.

 24. Yusuf 5 Haziran 2017 at 00:16 - Reply

  Hocam merhaba 57 yasındayım 3 hafta önce kalçamda. Başlayarak ayağıma kadar inen bir ağrı oluştu acile gittim iğne vurdular sonrasında daha kötü oldum mr çekildim hem belimden hem kalçamdan bişey çıkmadı doktor siyatik den şüphelendi kortizon ilaçları ile siyatik ilaçlar verdi ağrım hala var ayağa zor kalkıyorum parmaklarım uyuşuk napabilirim

 25. Sevgi 15 Nisan 2017 at 10:08 - Reply

  Hocam Merhaba,
  Yaklaşık 1.5 yıl önce ilk belde hissettiğim şiddetli ağrım oldu üç gün boyunca oturamadım sadece yattığımda ağrım hafifliyordu bu sebeple bel emarim çekildi herhangi bir sorun çıkmadı kas gevşetici jel hap kullandım ağrım hafifledi fakat devam ediyordu ve daha çok sol kalcam da hissetmeye başladım oturduğumda özellikle iğne bayram gibi bir hissim vardı bu zamana kadar bu sebeple bir çok kez doktora gittim ks gevşetici haplar antiromatizmal ilaçlar 10 günlük dönemlerde ara ara kullandım sakroilitle ilgili suphelendikleru için o yöndede emarim çekildi başlangıç seviyesinde birşey var herhangi bir problem yok denildi voltaren kullanmam önerildi ağrım olduğunda kalcada ki sıkıntım azaldı fakat sonra sol bacağımda şiddetli ağrılarım oldu yine film cekildi yumuşak Dokuyla ilgili olduğu söylendi ilaçları kullanoktan sonra geçti ama bu sefer kalcam yine başladı özellikle soğuk havalrdan yağmur öncesi siddetleniyor ve aşırı fiziksel aktivitede bulunduğunda malesef ki ağrım şiddetli değil ama kronik bir hal aldı bunun nedeni ne olabilir tekrar doktora gitmem gereklimi?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 23 Nisan 2017 at 23:25 - Reply

   http://www.felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılarımı okuyun lütfen. Takibe alınmalısınız ve doğru bir teşhise kavuşmalısınız. Geçmiş olsun.

   • Hüdayi 16 Mayıs 2017 at 04:07 - Reply

    Slkm hocam ben 20 senedir Fransa’da yaşıyorum 43 yaşındayım 10-12 senedirr diz ağrım var şişme yapıyor bir türlü kesin teşhis konulamadı ve omuzlarımda ve dirseklerimde ağrıyor şimdi sizce iltihaplı romatizma olabilirmi teşekkür ederim

 26. Nuray ALTUN 2 Nisan 2017 at 21:09 - Reply

  Hocam bir ay kadar evvel kardeşimin sağ ayak bileğinde ödem oluştu, acı çekmeye başladı, doktora gittiğinde iltihaplı romatizma başlangıcı olabilir değerlendirmesiyle düşükür dozda kortizon ve ağrı kesici verildi, 20 gün içinde sol ayak bileği ve dirseklere de vurdu, ağrı kesici ve kortizon almadan ayağa kalkamaz hale geldi fakat kanı temiz çıktı, kaslarda iltihap olabilir diye çekilen tomografi de temiz çıktığından kontrolde doktor iltihaplı romatizma da diyemiyorum dedi, kortizon dozu arttırıldı, akciğer filmi çekildi yarın onun sonucunu alacağız ama bugün 33 yaşındaki kardeşim felçli gibi eşinin kucağında lavaboya gitti, son derece üzgün ve çaresiziz, sizce ne yapmalıyız cevaplamanız bizi çok mutlu edecek. Saygılar sunuyorum

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Nisan 2017 at 13:09 - Reply

   Doğru teşhis ve doğru tedavi gerekiyor. Geçmiş olsun.

 27. ayşe 29 Mart 2017 at 15:52 - Reply

  hocam merhabalar çok uzun süredir el parmaklarım bileğim ve dirseğimde ağrı oluşmakta bazen sağ tarafımda olurken bazen sol kolumda. bileğimde parmaklarımda oluşmakta sanki elimdeki damarları hissediyorum.kan tahlillerinde herhangi bir romatizma etkisi gözükmüyor.Ağrım başladığında bazen 3-4 saattte geçmekte iken bazı günler gün boyu sürebilmekte çok nadir olmakla birlikte dizlerimde de oluşmakta ne yapmalıyım

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Mart 2017 at 10:07 - Reply

   Kan tahlillerinde bir bulgu olmaması romatizma olmadığını göstermez. Muayene çok önemlidir. Geçmiş olsun.

 28. Kübra 9 Mart 2017 at 11:19 - Reply

  Hocam iki yil önce yolda yururken dustum bir sure sonra dizimde agri başladı mr cekildi menisküs dejenerasyonu var dendi bir kac ay sonra yine mr cekildi yan baglarda zorlanma var dendi sonrasinda bunlar cok büyük seyler degil gecer denildi .Gezmedigim dr kalmadi. Fakat ağrım geçmiyor.sol dizim de ve sol ayak altimda agri var .agrinin seklini tam tanimlayamiyorum için icin bir agri asla kosamiyorum.suanku mr sonuclarimda her sey normal gornumde sinavyumda artis yaziyor ve klinik muayanede diz testlerinde de bir sey cikmiyor.fakat benim agrim sabahtan aksama kadar surekli var var dizimin ustunde duramiyorum sanki orayi bir yere carpmisim da eziklik varmis gibi .Tam bi sonuc alamadan iki yildir cekiyorum agriyi hocam sizce ne olabilr?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Mart 2017 at 11:27 - Reply

   Birçok şey olabilir. Artık gnümüzde MR doktorluğu yapılıyor maalesef. Halbuki birçok hastalık iyi bir muayene ile anlaşılır. Çok basit tedavi ve egzersizlerle tedavi olunabilir. Geçmiş olsun.

 29. sadık aydemir 4 Mart 2017 at 15:47 - Reply

  Sn hocam hastamız 3.5 yaşında erkek çocuk yüksek ateşten dolayı Bakırköy Sadi Konuk cocuk enfeksiyonda 15 gün yattı tetkikler tahliller kemik iliği vs den sonra kontrol altına alınamayan ateşin romatizma olabileceği düşüncesiyle Küçükçekmece Kanununi Sultan Süleyman hastahanesine sevki yapıldı kortizon tedavisine başlandı serumla kortizon verildi ilk gün ancak gece 05 00 civarında ateş 40 dereceyi gördü yaklaşık 1 saatte ateş düşürücülerle normalle döndü ve ikinci kortizon serumla verildi şuan beklemekteyiz ..teşhis( JIA) görüş ve tavsiyelerinize ihtiyacımız var saygı ve hürmetle sağlıklı günler dilerim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Mart 2017 at 14:54 - Reply

   Çocuğunuzu bir çocuk romatoloğunun takip etmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 30. Aysun 1 Mart 2017 at 13:13 - Reply

  Hocam ben 20 yaşında yım bazen topuk da toplanmış bi ağrı oluyor ayağımın üstüne yürüyemiyorum ve ne kadar ağrı kesici yatsam da geçmedi ve de ben rantudil forte kullandım ve geçti şimdide omzundan aşağı dış yüzeyi çok fena ağrıyor böyle ağrı oraya toplanmış çok fena ağrıyor…ne yapmalıyım doktora gidemiyorum bi öneri lütfen

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Mart 2017 at 15:29 - Reply

   Topuk ağrısı romatizmal hastalıklarda görülebilir. Bulunduğunuz yerde Devlet Hastanesine gidebilirsiniz. Geçmiş olsun.

   • Murat 4 Nisan 2017 at 23:13 - Reply

    Hocam karın boslugumdasu birikmesi var ufaladigim zaman su sesi geliyor iştah yok büyük abdeste çıkamıyorum acaba ne yapmalıyım

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Nisan 2017 at 11:14 - Reply

     Bir gastroenteroloji hekimine başvurun. Geçmiş olsun.

 31. Nursel 11 Şubat 2017 at 23:14 - Reply

  Hocam merhabalar benim 18 aylik kizima jra teshisi kondu cocuk romatolog tarafindan.40 gun once birden sag dizi sisti.sakaryadaki ortapadistler once gecici snovit dediler.gecmesini bekledik gecmeyince 35.gunde romatolog gordu.jra nin oligoarticuler teshisi kondu.hastaliginin son 2p gununde dizini sadece uykuda kiriyor uyaninca 15 yada 30 dakka bukuyor sonra dizi bir kilitleniyor aksama kadar odun gibi kaliyor.doktorumuz metetraks ignesi haftada 7.5mg ve deltacortil 5mg sabah 1.5tane icme verdi.emarimizda sa tpiofemoral. Eklem boslugunda minimal artikuler koleksiyon ve tum snolyal yuzeylerde kalinlasma kontrast tutulumu bulgular monoartritle uyumludur .dendi.benim sorum kizim icin yapilabilecek baska bisey daha varmi ilaclarin yaninda,dizi duzelirmi fizik tedavi gerekirmi yada dizin sisligini dize enjoksiyonlarla tedavi edilemezmi kizim icin engel kalmamasi icin baska yapabilecegim seyler varmi.bu arada ilaclari kullanali 1 hafta oldu ikinci ignemizi de vurduk belingin bi fark henuz olmadi

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Şubat 2017 at 14:04 - Reply

   JRA için yeni ve çok etkili tedaviler var. Ayrıca diz içine yapılacak enjeksiyon çok faydalı olabilir. Geçmiş olsun.

 32. Nursel 9 Şubat 2017 at 21:50 - Reply

  Hocam merhaba bi arkadasim 5yada 6 once hizli giderken elini kapiya carpmisti.carpmadan bi ay sonra serce parmagi bukulmeye basladi .sonra yuzuk parmagi bukulu kaldi simdi de orta parmagi bukulmeye basladi .bi tane romatizma profu bi kactane ortapadist gezdiler. Ne oldugu tedavi konusunda bi aey diyemediler kimisi fizik dedi kimisi romatizmadir dedi .bi tedavisi varmidir ne yapmasi gerekir

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Şubat 2017 at 15:07 - Reply

   Her zaman söylüyorum önce teşhis diye. Bu şekilde parmakları yavaş yavaş bükecek hastalıklar var. Ancak teşhise göre tedaviler düzenlenebilir. Teşhis için de hasta ile konuşmak, muayene ve gerekliyse tahliller çok önemli. Geçmiş olsun.

 33. Necla 3 Şubat 2017 at 10:36 - Reply

  Hocam Merhabalar…

  Hocam size bel ağrım içinde yazmıştım romatizmal olabilir demiştiniz şimdi hocam bel ağrısı ile beraber diz kapaklarında da ağrı başladı diz kapaklarımı ellerimle ovduğum zaman kırt kırt sesler çıkıyor üşüyünce ve fazla yürüyünce ağrı artıyor buda romatizmal olabilir mi ne yapmam gerekir hem bel hem diz ağrısı için aynı bölüme mi gitmem gerekir ? yoksa ayrı ayrı hangi bölümlerde tedavi olmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim…

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Şubat 2017 at 17:10 - Reply

   En önce http://www.felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazılarımı okuyun ve bel ağrısı konusunda bilgi birikiminizi artırın. Beni görmek için iletişim numaralarından bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 34. Rukiye 31 Ocak 2017 at 22:10 - Reply

  Merhaba hocam
  Romatoid Artrit hastalığım var. Bir yıldan beri var doktoromun verdiği ilaçları kullanıyorum. (LYRICA KULLANIYORUM). Bugün kan tahlili yaptırdım. Sonuçlar gayet iyi çıktı. Ama bel, kas, parmak, eklem ağrılarım çok fazla arttı. Belimin ağrısından yürüyemez duruma geliyorum bazen. Sonuçlar böyle iyi çıkarken ağrılarımın bu kadar fazla olması normal mi ?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Şubat 2017 at 19:19 - Reply

   Bel ağrısı Romatoid Artrit hastalığınıza bağlı olmayabilir. Bel ağrısının nedeni bulunmalı. Lütfen http://www.felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazılarımı okuyun. Geçmiş olsun.

 35. Ayça 31 Ocak 2017 at 03:30 - Reply

  Hocam babam 50 yasinda.2016 in Şubat ayında karda ellerinin üzerine düşmesiyle sol el işaret parmağında distal falanksta bir ağrı ve az miktarda bir ödem oluştu.1 ay kadar sonra doktora gittik.Doktor röntgen çekti ve kırık çıkık olmadığını tendon yirtigi olduğunu hareket edilmemesi gerektiğini söyleyerek atel verdi.Uzun süre bu ateli kullandı tendon ağrısı geçti fakat her geçen gün ödem fazlalasti.Artık ağrı değil asıl sorunumuz ödem oldu.Sadece distal falankstaki hafif ödem proksimal falanksa ve parmağın tamamini sardı.Eylül gibi tekrar bir doktora gittik ödem için bandaj uygulamasını onerdi.Bandaj ile sararak günlerce parmagi hareketsiz pozisyonda tuttuk.Bu seferde eklemlerde kireclenme olmaya başladı.Bunun pek faydasini göremedik.Ama bandaji cikarincada parmakta şiddetli ödem tekrardan nuks ediyordu.Yani bandaj uygulaması parmagi gün icinde hareketsiz bırakıyor kireclenmeye neden oluyor çıkarınca da kısa sürede şiddetli ödem tekrar kendini gosteriyordu.Bu kısır döngünün içerisinde ne yapacagimiz bilemiyoruz.gittiğimiz 4 doktordanda istediğimiz ilgiyi göremedik.Ödem tedavisinin zor olduğunu belki yıllarca geçmeyeceğini soylediler.Suan parmak proksimalinde artmış ödem var yumuşak top ile egzersiz yapıyor ve yatarken sabaha kadar odemin artmaması için bandajlayip yatıyor.Sabah parmak sert hareket ettirmesi güç bir hal almış olarak uyanıyor gün içerisinde tekrar top egzersiziyle eklemler açılıyor ancak ödemde bir azalma yok.Ve babamın son günlerde ki şikayeti diğer parmaklarından hatta diğer el parmaklarinda eklemlerinde ağrıların oluşması.Ve bu akşam ödemli parmağın yanındaki 3.parmağın proksimal falanksin hemen bitişiğinde küçük top şeklinde sert bir şişlik olduğunu hissettik.Bu odem romatoid artrite mi sebep oldu bilemiyoruz.Eğer romatizmal hastaliksa ödem geçmediği sürece bu hastalık ilerler mi?
  Babamın şeker hastasi o da bu odemi etkiler mi?
  Ne yapmamız doğru olur.Ne yapmamızı onerirsiniz yardımcı olursanız seviniriz.Tesekkurler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Ocak 2017 at 14:05 - Reply

   Bu ödemin travma mı yoksa travmanın tetiklediği bir romatizmal hastalık sonucu oluştuğunu belirlemek lazım. Geçmiş olsun.

   • Eylül 1 Şubat 2017 at 03:05 - Reply

    Hocam romatizma ağrılarım yüzünden çok sinirliydim çünkü çok ağrım vardı. Bugün çok sinirlendiğim için arkadaşım kendi kullandıgı ilacı bana verdi ilacın adı insomin. İlacı ıctıkten sonra uyudum. Uyandığımda alnım burnum ve dudaklarım şişmişti. Bu şişlik neden oldu ve ne zaman geçer bilgilendirme yapar mısınız ?

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Şubat 2017 at 17:47 - Reply

     Bu şekilde arkadaşlarınızın verdiği ilaçları içmeniz hiç doğru değil. İlaç allerji yaptı muhtemelen. Geçmiş olsun.

 36. Orhan GÜLDÜ 29 Ocak 2017 at 19:20 - Reply

  Hocam Merhabalar,

  Yaklaşık 3,5 aydır vücudumda gezici ancak çoğunlukla sol bacak sağ bacak ve oturmama engel olacak düzeyde ağrılar mevcut. Gece her hangi bir ağrım yok ancak sabah uyandıktan yarım saat sonra ağrılar başlıyor ve ciddi anlamda hayatımı etkiliyor. Yakın bir zamanda özel bir klinikte fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı dr. Fibromiyalji adında bir hastalık olduğunu ve kuru iğne tedavisi haricinde bu işin tedavisinin bulunmadığını belirtti. Sizlere internet üzerinden tesadüfen araştırma yaparken ulaştım. Bu hastalığın tedavisi olmadığı yönünde yorumlar ve maalesef yazılar okudum nasıl bir yol izlemeliyim kafam ciddi anlamda karışık ve ağrılar hayatımı ciddi anlamda etkilemeye başladı. Gerçekten Kuru iğne tedavisi bir tedavi biçimimidir, daha hızlı yada farklı bir iyileşme metodu varmıyor? Yoksa gerçekten bu hastalığın bir tedavisi yokmudur. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla,

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Ocak 2017 at 17:49 - Reply

   Fibromiyalji sendromunun tedavisinde Uluslararası Tıp Birliğinin önerdiği tedaviler mevcuttur ve bunlar arasında kuru iğneleme yoktur. Kuru iğneleme miyofasiyal ağrı sendromu tanısında uygulanabilir, bu sendrom fibromiyalji sendromu ile birlikte görülebilir, o zaman kuru iğneleme faydalı olabilir. Eğer fibromiyalji iseniz bu hastalığın başka tedavileri olduğunu bilmenizi isterim. Lütfen web sayfamı inceleyin ve fibromiyalji sendromu için arama verin. Geçmiş olsun.

 37. ali urtekin 8 Ocak 2017 at 14:20 - Reply

  merhaba hocam 3 yıldır vucudumda gezici kas ağrılar var gitmediğim doktor kalmadı bir çözüm bulamadım özelikle geceleri artıyor devam ağrı kesici kullanmak zorunda kalıyorum bazen onlarda tesir etmiyor

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Ocak 2017 at 14:30 - Reply

   Gece ağrısı önemlidir. Titizlikle ele alınmalıdır. Detaylı bir şekilde değerlendirmeliyiz. geçmiş olsun.

 38. Uğur 24 Aralık 2016 at 21:47 - Reply

  Hocam ben şuan 19 yaşındayım,11yaşındayken romatoid artrit teşhisi konuldu. Aynı zamanda hafif dereceli mitral kapak yetmezliğim var.Teşhis konuldugundan beri penisilin 1.2 vurunuyorum. Asıl sormak istedigim penisilin ileriki yaşlarda kemik erimesi yapıyor diye bir şey duydum. Bu doğrumudur lütfen yardımcı olun. Çok tedirginim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Aralık 2016 at 14:06 - Reply

   Romatoid artrit tedavisinde penisilin kullanılmaz. Geçmiş olsun.

 39. mehmet 9 Aralık 2016 at 11:15 - Reply

  sayın hocam rahatsızlığım belimin sol tarafından başlayarak sırtıma omuzuma kolllarıma vuran ağrılarım oluyor boğazımdada yutkunma zorluğu oluyor kalpten safra kesesi ve böbreklerden birşey çıkmadı fizik tedaviye git dedi doktor ağrılarım 6 aydır devam ediyor ne önerirsiniz teşekkürler

 40. Aynur 8 Aralık 2016 at 12:09 - Reply

  iyi günler Hocam! İltihaplı romatizma hastalığında ömğr boyu kortizon ilacı kullanılır mı?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ocak 2017 at 16:31 - Reply

   Romatizmanın cinsine bağlıdır. Birçok iltihaplı romatizma var.

 41. Nehir 13 Kasım 2016 at 19:49 - Reply

  Hocam benim surekli eklem yerlerim agriyo kollarim ayaklarim parmaklarım ama kotu havalarda yagmur yagacagi zamanlar da siddetleniyo dha sonrada geciyo ailede romatizma hastaligi var bendede olabilirmi acaba ne önerirsniz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 29 Kasım 2016 at 08:40 - Reply

   Elbette romatizma olabilir. Sizinle detaylı konuşma, iyi bir muayene ve gerekirse tahliller gerekir. Geçmiş olsun.

 42. soner 12 Ağustos 2016 at 21:20 - Reply

  merhabalar
  Yaklaşık 2 ay önce sabah kalkarken ortaya çıkan bi kaç adım atmayla kaybolan hafif bi ağrı ve tutukluk oluyodu sol kalçamda.2 3 günde bir oluyodu ve önemsemiodum ben.Sonra tamamen kayboldu 20 gün kadar önce hafiften yine başladı ama bu sefer gitgide şiddetleniyodu gece tuvalete kalkmak için hareketlendiğimde 10 dakika mücadele ediyodum kalkabilmek için kalktığımdada duvara tutunmaya başladım yatakta hafif sağa sola dönmeye çalışsam ağrıdan bağırıyodum tutukluk fazlaydı baya hareket etmeyince ağrı olmuyodu.Ama ayağa kalkıp bi süre destekle yürüyünce düzeliyodu eğer 1 2 dakika uzansam yeniden tutulma başlıyodu daha 1 hafta geçtiki gün içindede topallamaya başladım oturduktan sonra kalkarkende zorlanmaya başladım doktora gittik beyin cerrahiye.Mr istedi cdden baktığında 30 derece bel eğilmesi gibi bişey dedi önemli değil o kadar senin tedavin yürüyüş koşu özellikle yüzme dedi kaplıcada iyi gelir dedi bununla birlikte ilaç reçetesine m51.1 ayağa vuran diye teşhis bildirmiş.Diprospan iğne cabral tablet ve flexo sprey verdi iğnelerin 2 sini vurundum ilkinde hemen toparlanma oldu 2.sinde neredeyse yüzde 90 iyileşme oldu 3.yü vurunmadım 3 günde bi vurunmam gerekiodu 1 hafta oldu.hafiften yine başladı.Kalçamda tutulma olduğunda özellikle sabah o harekette zorlandığım zaman kalçamda bi kitle var gibi oluyo hareket eden o kitle kaybolur gibi olunca tutukluk azalıo kalkıorum.Belimde ayağımda ağrı uyuşukluk vs yok.Tek sıkıntı sol kalçanın tutukluğu ve hareketsiz olduğum yada duruş bozukluğum olduğu zamanlarda hafif hareketimde ağrı oluyo yürüyüş yaptıkça tutukluk azalıo durumum ne olabilir vücutta kamburluk şekil bozukluğu vs yok.Bazen topallama oluyo.Kalçamda tutukluk geçince kalçamda herhangi bi acı falan olmuyo dokunmayla oturmayla falan sadece tutukluğun olduğu zamanlar dokununca hafif bi acı oluyo yoksa acı yok.Hareket zorluyo ve bazen bacağımı kaldıramıorum bu durum ne olabilir yaşım 27 çocukluğumda r.a geçirdim diz ekleminde.Bu takılma hissini ve o zaman yaşadığım belirtileri çocukluğumda yaşadıklarıma benzetiorum.Öte yandan kalça söz konusu olunca bel fıtığı bel kayması kireçlenme vs bi çok hastalık söz konusu oluyo ve ben yanlış teşhisle gecikip sakat kalmak istemiyorum.Çok hareketsiz bi insanım ve otururkende iki büklüm oturuyorum kambur olduğumdan değil öyle alışmışım detaylı bi şekide durumumu anlatıyorum sizeki hastanede 1.paragrafı tamamlaamadan kafasında bel fıtığı teşhisiyle mra göndererek işi bitirio bi çok doktor durumum ne olabilir

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Ağustos 2016 at 11:10 - Reply

   Tüm popülasyonlarda bireylerin yüzde 80’inde, yaşamın bir evresinde bel ağrısı şikâyeti ortaya çıkacaktır. Bu kadar yaygın görülmesi, birçok hekim grubunu ilgilendirmesi, yüksek oranda iş gücü kaybına neden olabilmesi bel ağrısını önemli kılan nedenlerdendir.

   Literatürde birinci basamak sağlık hizmetlerinde saptanan bel ağrısı nedenleri şu şekilde yer almaktadır: Hastaların yüzde 90’ında nonspesifik, kesin patoloji ile zayıf korelasyonlu bel ağrısı; yüzde 4’ünde semptomatik disk hernisi; yüzde 4’ünde kompresyon fraktürü; yüzde 3’ünde spinal stenoz; yüzde 0,7’sinde spinal malignansi (primer/sekonder); yüzde 0,3-5’inde ankilozan spondilit; yüzde 0,01’inde spinal enfeksiyon.

   Siyatalji ile sonuçlanan disk hernisinin ömür boyu prevalansı erkeklerde yüzde 5, kadınlarda yüzde 2,5’tir. Dünya Sağlık Örgütüne göre bir vakada bel ağrısının spesifik nedene bağlı olma olasılığı yüzde 0,2 olarak bildirilmiştir. Bu rakamlara baktığımızda yapılabilecek en önemli yorum şudur: Ülkemizde hem halk hem de hekimler bel ağrısını büyük bir oranda bel fıtığına bağlamaktadır. Hâlbuki durum hiç de öyle değildir.

   Bel ağrısının teşhisinde düz grafi ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ülkemizde çok sık kullanılmaktadır. Ancak, X-ray görüntülemede bulunan dejeneratif değişiklikler (disk mesafesi darlığı, osteofitler, skleroz) ile bel ağrısı arasındaki ilişki zayıftır. Görüntülemede saptanan spondilolizis, spondilolistezis, spina bifida, spondiloz ve Scheuermann hastalığının belirtilerle bir bağlantısı yoktur. MRG’de asemptomatik bel fıtığı saptanan kişi oranı yüzde 76’lara kadar çıkmaktadır. Hâlbuki MRG’ye bakıp disk hernisi operasyonu endikasyonu konulmaktadır. Şikâyeti olmayanlarda yüzde 76 oranında bel fıtığı saptanabiliyorsa, MRG ile cerrahi endikasyon koymak ne kadar anlamlıdır? Hemen her türlü bel ağrısında, rutin lomber radyografi ağrı ve fonksiyonel prognoza etkisizdir. Öte yandan, hızlıca MRG yapılmasının direkt grafiye üstünlüğü yoktur, sadece cerrahi oranını artırıcı etkisi vardır. Dünyadaki kılavuzlar (guideline) bel ağrısının erken döneminde (en az bir ay) radyografik görüntülemenin karşısında yer almaktadır. Oysa ülkemizde daha bel ağrısı anamnezi bile alınmadan hastalar radyolojiye gönderilmektedir.

   Yine bel ağrısının ülkemizde yoğun şekilde ameliyat edildiğini biliyoruz. Ampirik de olsa, gözlemlerimize göre ameliyat oranı son yıllarda, özellikle performans uygulamasından sonra gittikçe artmaktadır. Burada bazı kılavuz verilerinden söz edelim: Dejeneratif değişikliklerle birlikte olan kronik radiküler olmayan bel ağrısında yapılan spinal füzyonun yoğun rehabilitasyona üstünlüğü yoktur. Radikülopatili disk prolapsusunda standart açık diskektominin yararı, cerrahi olmayan tedavilere göre az-orta derecede daha üstündür. Ancak, burada iyiliğin süresi üç ay-dört yıl arasında değişmektedir. Bütün bunların yanında, kılavuzların radikülopatili bel fıtığında cerrahi ve cerrahi olmayan tedavilerin etkileri ile ilgili görüşü, yeterli kanıtın olmadığıdır. Mayo Klinik, radikülopatide cerrahi endikasyonu şu kriterlerle bildirmektedir: Altı haftalık konservatif tedavide belirtiler gerilemiyorsa, ilerleyici kuvvetsizlik oluşuyorsa, temel aktivitelerde bile ciddi sıkıntı varsa.

   Dünya Sağlık Örgütü, özellikle yaşlılarda disk hernisi ve spinal kanal daralmasının görüntüleme tekniklerinde çok sık görüldüğünü, birçok vakada bu görünümlerin ağrı ile ilgili olmadığını ve cerrahide çok az bir bölümünde ağrının tamamen ortadan kaldırılmasının söz konusu olduğunu bildirmektedir.

   Kılavuzlar bel ağrısının prognozunun kötü olması ve kronikleşmesinin nedeni olarak psikolojik sıkıntı, depresyon, işten tatmin olmama ve somatizasyonu önemli parametreler olarak vermektedir. Hastanın işe yavaş dönüşü; psikolojik sıkıntı, yaşlılık, kadın olmak, fonksiyonel disabilite olması, iş veya iş arkadaşları ile ilgili problem olması, önceden hastanede yatış olması ve önceden bel ağrısı epizodunun olması ile ilişkilendirilmektedir. Kötü prognoz, eğitim seviyesinin düşüklüğü ile anlamlı olarak koreledir. O halde bel ağrısında prognozun tayin edilebilmesinde yukarıdaki faktörler mutlaka değerlendirilmelidir.

   Bel ağrısının yüzde 70’e kadar olan nedenini idiyopatik olarak bildiren yayınlar vardır. İlgili hekimlerin, dünya üzerinde çok sık karşılaşılan bu belirtiye kılavuzların doğrultusunda çok daha itinalı olarak yaklaşmaları yararlı olacaktır. Görüntüleme metotlarının gerektiğinde kullanılması, cerrahi ve cerrahi olmayan tedavilerin uygun şekillerde planlanması, hastaların psikolojik durumlarının da göz önüne alınması hem tasarruf hem de optimum yararlanım sağlayacaktır.

 43. Serenay 29 Temmuz 2016 at 19:37 - Reply

  Hocam ben 19 yaşındayım ortopedi doktoruna gittim röntgen çektirdim kendi bel fıtığı ve bel düzleşmesi var ne dili muayene etti yattığım zaman tek başıma Çok Zor kalkıyorum genelde birisi yardım ediyor kalkma mı Ağrı sızı içinde bağırarak doğrultuyor kendimi Sol Ayağım da aşırı derecede kasılma var belimde ağrı var dönmekte zorluk çekiyorum yattıktan sonra kalktığımda yürümekte Zorluk çekiyorum Ne yapmam gerekiyor Hiçbir iş yapamıyorum yaptığın zaman Ağrıdan duramıyorum acaba romatizma mı ne ilaç kullanmam gerekir

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Ağustos 2016 at 10:06 - Reply

   Tüm popülasyonlarda bireylerin yüzde 80’inde, yaşamın bir evresinde bel ağrısı şikâyeti ortaya çıkacaktır. Bu kadar yaygın görülmesi, birçok hekim grubunu ilgilendirmesi, yüksek oranda iş gücü kaybına neden olabilmesi bel ağrısını önemli kılan nedenlerdendir.

   Literatürde birinci basamak sağlık hizmetlerinde saptanan bel ağrısı nedenleri şu şekilde yer almaktadır: Hastaların yüzde 90’ında nonspesifik, kesin patoloji ile zayıf korelasyonlu bel ağrısı; yüzde 4’ünde semptomatik disk hernisi; yüzde 4’ünde kompresyon fraktürü; yüzde 3’ünde spinal stenoz; yüzde 0,7’sinde spinal malignansi (primer/sekonder); yüzde 0,3-5’inde ankilozan spondilit; yüzde 0,01’inde spinal enfeksiyon.

   Siyatalji ile sonuçlanan disk hernisinin ömür boyu prevalansı erkeklerde yüzde 5, kadınlarda yüzde 2,5’tir. Dünya Sağlık Örgütüne göre bir vakada bel ağrısının spesifik nedene bağlı olma olasılığı yüzde 0,2 olarak bildirilmiştir. Bu rakamlara baktığımızda yapılabilecek en önemli yorum şudur: Ülkemizde hem halk hem de hekimler bel ağrısını büyük bir oranda bel fıtığına bağlamaktadır. Hâlbuki durum hiç de öyle değildir.

   Bel ağrısının teşhisinde düz grafi ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ülkemizde çok sık kullanılmaktadır. Ancak, X-ray görüntülemede bulunan dejeneratif değişiklikler (disk mesafesi darlığı, osteofitler, skleroz) ile bel ağrısı arasındaki ilişki zayıftır. Görüntülemede saptanan spondilolizis, spondilolistezis, spina bifida, spondiloz ve Scheuermann hastalığının belirtilerle bir bağlantısı yoktur. MRG’de asemptomatik bel fıtığı saptanan kişi oranı yüzde 76’lara kadar çıkmaktadır. Hâlbuki MRG’ye bakıp disk hernisi operasyonu endikasyonu konulmaktadır. Şikâyeti olmayanlarda yüzde 76 oranında bel fıtığı saptanabiliyorsa, MRG ile cerrahi endikasyon koymak ne kadar anlamlıdır? Hemen her türlü bel ağrısında, rutin lomber radyografi ağrı ve fonksiyonel prognoza etkisizdir. Öte yandan, hızlıca MRG yapılmasının direkt grafiye üstünlüğü yoktur, sadece cerrahi oranını artırıcı etkisi vardır. Dünyadaki kılavuzlar (guideline) bel ağrısının erken döneminde (en az bir ay) radyografik görüntülemenin karşısında yer almaktadır. Oysa ülkemizde daha bel ağrısı anamnezi bile alınmadan hastalar radyolojiye gönderilmektedir.

   Yine bel ağrısının ülkemizde yoğun şekilde ameliyat edildiğini biliyoruz. Ampirik de olsa, gözlemlerimize göre ameliyat oranı son yıllarda, özellikle performans uygulamasından sonra gittikçe artmaktadır. Burada bazı kılavuz verilerinden söz edelim: Dejeneratif değişikliklerle birlikte olan kronik radiküler olmayan bel ağrısında yapılan spinal füzyonun yoğun rehabilitasyona üstünlüğü yoktur. Radikülopatili disk prolapsusunda standart açık diskektominin yararı, cerrahi olmayan tedavilere göre az-orta derecede daha üstündür. Ancak, burada iyiliğin süresi üç ay-dört yıl arasında değişmektedir. Bütün bunların yanında, kılavuzların radikülopatili bel fıtığında cerrahi ve cerrahi olmayan tedavilerin etkileri ile ilgili görüşü, yeterli kanıtın olmadığıdır. Mayo Klinik, radikülopatide cerrahi endikasyonu şu kriterlerle bildirmektedir: Altı haftalık konservatif tedavide belirtiler gerilemiyorsa, ilerleyici kuvvetsizlik oluşuyorsa, temel aktivitelerde bile ciddi sıkıntı varsa.

   Dünya Sağlık Örgütü, özellikle yaşlılarda disk hernisi ve spinal kanal daralmasının görüntüleme tekniklerinde çok sık görüldüğünü, birçok vakada bu görünümlerin ağrı ile ilgili olmadığını ve cerrahide çok az bir bölümünde ağrının tamamen ortadan kaldırılmasının söz konusu olduğunu bildirmektedir.

   Kılavuzlar bel ağrısının prognozunun kötü olması ve kronikleşmesinin nedeni olarak psikolojik sıkıntı, depresyon, işten tatmin olmama ve somatizasyonu önemli parametreler olarak vermektedir. Hastanın işe yavaş dönüşü; psikolojik sıkıntı, yaşlılık, kadın olmak, fonksiyonel disabilite olması, iş veya iş arkadaşları ile ilgili problem olması, önceden hastanede yatış olması ve önceden bel ağrısı epizodunun olması ile ilişkilendirilmektedir. Kötü prognoz, eğitim seviyesinin düşüklüğü ile anlamlı olarak koreledir. O halde bel ağrısında prognozun tayin edilebilmesinde yukarıdaki faktörler mutlaka değerlendirilmelidir.

   Bel ağrısının yüzde 70’e kadar olan nedenini idiyopatik olarak bildiren yayınlar vardır. İlgili hekimlerin, dünya üzerinde çok sık karşılaşılan bu belirtiye kılavuzların doğrultusunda çok daha itinalı olarak yaklaşmaları yararlı olacaktır. Görüntüleme metotlarının gerektiğinde kullanılması, cerrahi ve cerrahi olmayan tedavilerin uygun şekillerde planlanması, hastaların psikolojik durumlarının da göz önüne alınması hem tasarruf hem de optimum yararlanım sağlayacaktır.

 44. Ayhan 26 Temmuz 2016 at 11:39 - Reply

  Sayin hocam 50 yasindaerkegim Son 5 yildir tansiyon ve tip 1 sekerin yaninda el ve ayaklarda hafif agrilarla baslayan romateit artrit olustu Once devlet hastanesi sulfazilm kullandim mide agrilari baslayinca universite metoart verdi bu ilaclari duzenli kullanmama ragmen degerler normal cikiyordu
  Duzenli igne kullanmadigimi soyleyince arava verdiler Hocam sizce arava20 lik kullanayim yoksa metoard mi Hangisi in vucuda yan etkisi daha fazla

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Ağustos 2016 at 10:26 - Reply

   Klinik durumunuza göre ve kan testlerinize göre ilaçların ayarlanması gerekir. Buradan ilaç tavsiyesi yapılamaz. Geçmiş olsun.

 45. Meliha 27 Haziran 2016 at 20:00 - Reply

  İyi akşamlar hocam ben Denizli’den yazıyorum .Anneme 2009 da romotoid atrit tanısı konuldu.Tanı konulduğundan beri düzenli bir şekilde tedavisini yaptırıyoruz .2014 yılında gerekli kontrolleri yapılıp 6 ay simponi 2 ay ise humira tedavisi uygulandı ve annem kendine kalem iğnelerden yaptı.Ancak humira iğnesine geçtiğimizde ikinci ayında annem pnomoni geçirdi ağzından kan geldi ve bu süreçte akciğeri iltihaplandığını ve akciğerinde sıvı biriktiğini öğrendik .Akçiğerine diren takıldı ve iltihap temizlendi .Bu dönemde iğneli tedavilerimize doktorumuz ara verdi ve oral yollu ilaçlara devam ediliyor iki yıldır .Ancak bu bir yıldır romatizma değerlerini kontrol altına alamadığı için doktorumuz mapthera adlı serum tedavisine geçmemiz gerektiğini söylüyor .annem kronik akçiğer rahatsızı ve nefes almakta güçlük çekiyor göğüs hastalıkları doktorumuz ciğerlerinin %50 kapasitede çalıştığını söylüyor şimdi bu tedaviye geçersek yine akciğeri bu tedaviden olumsuz etkilenir mi yine aynı riskle karışlasır mıyız ?tesekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Temmuz 2016 at 19:42 - Reply

   Bu tip ilaçlarda elbette enfeksiyon riski var. Hekiminiz yarar zarar dengesini hesaplayıp size öneride bulunacaktır. Geçmiş olsun.

 46. Can 27 Haziran 2016 at 17:11 - Reply

  Hocam iyi günler ben 2008 den bu yana hem erişkin stil hem de hepatit b tedavisi görüyom romatoloji tedavisi için kortizon arava kullanıyom tüberkiloz için de ayrıca ilaç başlandı iltihap sürekli artıyo arada düşüyo ancak doktorum bi iğneden bahsetti başlayabiliriz diye ne kadar faydasını görürüm hepetiti etkilermi ikinci sorum da bu hastalıklardan dolayı malulen emekli olma şansım varmı teşekkür ederim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Temmuz 2016 at 19:43 - Reply

   Doktorunuzun bahsettiği iğne tedavisi anti-tnf ilaçtır. Hepatit konusunu doktorunuzla konuşun lütfen. Geçmiş olsun.

 47. Elif 3 Haziran 2016 at 13:04 - Reply

  Hocam romatoid artrit ile ppd testi arasında nasıl bir bağlantı var rica etsem açıklayabilir misiniz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Haziran 2016 at 08:52 - Reply

   Romatoid artritte kullanılacak bazı ilaçlar tüberküloz riskini artırır. bu yüzden PPD testi yapıp vücutta tüberküloz durumu nedir buna bakmak gerekir.

 48. şeyma bingl 8 Nisan 2016 at 07:37 - Reply

  hocam merhabalar.bana 5 yılın sonun psöriatik artirt teşhisi kondu methatraxate kullandım ve 1 sene sonra kalçama bıçak saplanmaya başladı en başta hafifti kalçamda belimde kireçleme teşhisi kondu kilom yok buna kullandığım ilaç sebep vermiş olabilir mi?şimdi ağrım daha da arttı sürekli ağrı var şiddeti değişiyor sadece uzanırken otururken şiddetleniyor ayağa kalkıp tüm yükü sola verdiğimde ağrı inanılmaz artıyor bacağımı kesip atmak istiyorum. şu an bebek tedavisi için ilaç kullanamıyorum şehir değiştirdim gittiğim doktor çok ilgisizdi devam etmek istemedim şu an gittiğim bir doktorum da yok ne yapabilirim yardımcı olur musunuz( hocam soruyu yanlış yere yazmışım buraya tekrar yazdım teşekkür ederim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Nisan 2016 at 19:21 - Reply

   Psöriatik artritte çok önemli yeni tedaviler var. Metotreksat faydasız ise mutlaka değerlendirilmeniz gerekir. Bize ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 49. mazlum zengin 2 Nisan 2016 at 18:04 - Reply

  Merhaba hocam ben 2 yıl once kalca agrisi ve tutulma sikayetleri icin ftr ye gittim mr cektik ve kalcada iltihap oldugunu solediler ve beni enfeksiyon polokinligine yonlendirdiler onlarda bisey demediler ilac kullanmadan rahatsizligim gecti ama 4 ay once agrilar siddetli bi sekilde basladi enfeksiyon doktorun a gorundum beni yatirdilar 2 gun serviste yatip tedavi aldm ama hastaligimin sonradan as denildi tesis konuldu ve endol baslatildi 3 ay boyunca kullandim agrilarim daha cok artti ve simdi enbrel kullaniyorum ama halen agrilarim devam ediyor ne yapabilirim yardmci olursaniz sevinirim yas 21

 50. mehtap p 29 Mart 2016 at 09:46 - Reply

  mrb hocam anneme romatizma hastaligi dedilr uc aya yakin tedavi oluyo tedavinin hic bi sonucunu gormedik tam tersi ayakta ve kollarda bolgesel sidddetli agrilar olustu ne tavsiye edersiniz tahvillerden falanda bisey anlamadik ayni ilaclari veriyo..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Nisan 2016 at 11:27 - Reply

   RA’nın günümüzde çok yeni ve oldukça etkili tedavileri var. İyi bir tedavi görüyor mu bilmek lazım. Geçmiş olsun.

 51. simay 12 Mart 2016 at 13:50 - Reply

  Syn hocam benim oğlum 5 yaşında sağ kalcasinda sıvı birikmesi var ameliyat oldu sıvı incelendi bir çok thalil yapıldı temiz çıktı En son jia tanisiyla tedaviye başlandı ama romatizma ile ilgili tahliller de temiz çıktı oğlumda sabahları ve özellikle aksamlari ağrı çok ağrı kesici veriyoruz eklem bölgesine kortizon verilecek benim merak ettiğim tahliller negatif olmasına karşın tanı koyulabilir mi acaba

 52. Nagihan 3 Mart 2016 at 16:55 - Reply

  Merhaba hocam.
  11-12 yaşlarında şiddetli eklem ağrısı sebebiyle hastaneye gittiğimde eklem romatizmasí teşhisi koydular. Yürüyemecek derecede şiddetliydi ağrılarım. 5 sene boyunca düzenli olarak deposilin iğne kullandım. Kalp kapakçığımda deforme oluştu. Şuan hala regl dönemlerinde şiddetli eklem ağrıları çekiyorum dayanabilecek halim kalmadı ne yapabilirim?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Mart 2016 at 12:39 - Reply

   Detaylı bakmak, tahilil yapmak lazım. 11 yaşında geçirmiş olduğunuz romatizma ile ilgisi olmayabilir. Geçmiş olsun.

 53. emre 26 Şubat 2016 at 21:19 - Reply

  hocam mrblar..benim şikayetim sol göğsümün hemen sağ tarafında batmalar mevcut ayrıca sol omzumla vücudun birleştiği kısımda bastırınca acıma hissi ve kasılmalar oluyo ve sol kaburga kısmındada bazen batmalar oluyo.kardiyoloji ve göğüs hastalıklarında her şey temiz çıktı..kas ağrısı olabileceği söylendi ama yaklaşık 6-7 aydır devam etmekte.yada romatizma ile ilgili olabilecği ihtimalide varmış ne yapmam gerekli olur acaba..tşklr

 54. Ali haydar 22 Şubat 2016 at 22:00 - Reply

  Merhaba hocam; ankilozan spondilit hastasiyim.6 yildir sulfulazin ilac tedavisi gorüyorum, ağrilarim azaldi ama gecmedi. Biraz araştırdım kortizon iğnesi iltihap kurutucu ama doktorlar yapmiyor. Sonuçta insan hayati daha 32 yasindayim bu ömür nasil geçecek. Lütfen bana bir yol gösterin sayin Hocam.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Şubat 2016 at 13:04 - Reply

   Kortizon uygun değil bu hastalıkta. Salazopirin eklemlerde yangı varsa kullanılıyor. Ancak yeni ilaçlar var bunlar neden verilmedi bilemiyorum. Tamamen ağrılarınızı geçirebilir bu ilaçlar ve hastalığın ilerlemesini de yavaşlatabilir. Geçmiş olsun.

   • CUMA YİĞİT OĞLU 9 Mart 2016 at 12:45 - Reply

    hocam akciğer romatizmamın olduğu sonucuna vardık karnımın iç kısmında bazı yerlerde iltahap göründü ilaç vermediler takip edeceğiz dediler seyrine göre ilaç tedavisi başlatırız dediler ama eklem ağrılarım var ne kullanmalıyım

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Mart 2016 at 12:34 - Reply

     Sizi şu anda kim takip ediyorsa o hekiminize danışın lütfen. Buradan bu konuyla ilgili bir yorum yapamam maalesef. Geçmiş olsun.

 55. ozlem 14 Şubat 2016 at 14:43 - Reply

  Bir yil once romatizmaya bagli olarak mitral kapak yetmezligi oldugunu soyledi dr 40 yasina kadar deposilin 1.2 igne kullanmam gerektigini soyledi 10.ignemi vurdurdum fakat ileride kirecleme yaparmi bu igne..cvp icin tesekkurler

 56. ebru 8 Şubat 2016 at 08:47 - Reply

  Eklemlerimde sabah uyandığımda hareket zorluğu çekiyorum. fizik tedaviye gittim oda dolgit krem verdi ama bi etkisi yok ortopediye gittim ultrasyonda sıvı artışı çıktı ve romatizma için kan aldılar temiz çıktı ama benim sorunlarım devam ediyor elimin üstü parmağım şişiyor ayağım şişiyor ve kemiklerim acıyor özellikle sabah uyandığımda daha çok hissediyorum.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Şubat 2016 at 14:36 - Reply

   Romatizmal şikayetler bunlar. İyi bir muayene gerekir ve sizinle uzun konuşmak lazım. Tahliller normal çıkabilir. Tahlillerle tanı konmaz. Geçmiş olsun.

 57. nagi han 7 Şubat 2016 at 05:25 - Reply

  Merhaba hocam ben 23 yasındayım. 5/6 yaşından itibaren ilk zamanlarda ayaklarım çok kotu sızlardı yanma hıssı duyardım bazen ağrısından çok kotu olurdum. Yasım ilerledikçe kollarımada yansıdı. Bu son zamnlarda ağrı git gide arttı el bileklerimde elimin üstünde uyusma yanma var özellikle sağ kol daha daha on planda. Genelde bunu soğuk havalarda daha çok yaşıyorum. Bunun ıcım doktora gitmedim.bazen sızı yanma dayanamıyorum artıl. Soğuk hava genelde olması sebebi ile romatuzma düşünüyorum. Sizce bu konu ile ılgıli hangi bölüme gitmem lazım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

 58. Ahmet 16 Ocak 2016 at 20:30 - Reply

  Ben iltihapli romatizma hastasıyım as.belde kalçalar sizlerde ve sırtimda ağrılar mevcut uyuşma tutulma mevcut tedavi olarak ne önerirsiniz.

 59. Hatice 13 Ocak 2016 at 08:40 - Reply

  Merhaba hocam esim biray boyunca girip çekti sonra bi yattı hala yatiyor 2 ay oldu ilk başlarda titreme krizi giriyordu gizli ates belinde şiddetli ağrı yardım almadan yürüyemiyordu anlatmak istetim

 60. Mehmet gürses 9 Ocak 2016 at 19:56 - Reply

  60yaşındayım 2 sene önce as teşhisi kondu rantudil kullanıyorum idrarında protein pozitif çıktı sebebi rantudil olabilir denildi bana yardımcı olursanız sevinirim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Ocak 2016 at 13:00 - Reply

   Protein kaybının derecesi önemli. Nefroloji doktoru takip etmeli. Ayrıca AS için rantudil yetersiz kalabilir. Geçmiş olsun.

 61. Deniz 9 Ocak 2016 at 16:40 - Reply

  Hocam merhabalar.İstifalı yım ve şu anda TUS a hazırlanıyordum(günde 10 saat).35 gün önce göğüs ağrısı şikayetim oldu.Daha sonra bel ve sırt ağrısı da olunca dahiliye ye başvurdum seronegatif bir artrit olabilir mi diye.Tetkiklerde birşey çıkmayınca ben de üstüne düşmedim kötü postüre bağladım.Ancak 20 gündür kadar önce irritabl bağırsak sendromu belirtilerini dört dörtlük yaşamaya başladım.Bir süre kollarda uyuşma ve çarpıntı da olduysa da bunlar geçti.Son bir haftadır hiç ders çalışmıyorum düzenli olarak yürüyüş yapmaya başladım ve ağrılarım azaldı.Ancak şimdi de yutkunma güçlüğü çekiyorum ve boğazım ağrıyor.3 ay boyunca sınava hazırlanmam gerekiyor. Bu süreci daha kolay atlatabilmemin bir yolu var mıdır sizce? Kuru iğne tedavisi veya antideprasanalardan fayda görebilir miyim?İyi çalışmalar hocam gülümsemekle ilgili destek paylaşımınız hala aklımda:)

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Ocak 2016 at 17:05 - Reply

   TUS’a çalışmak zordur gerçekten. Bu süreçte miyofasiyal ağrılar sık görülebilir. Sık sık egzersizler çok faydalı olur. Diğer belirtilere bakınca en azından sedim ve crp’yi görmek iyi olur. Sonuçlar normal ise antidepresanlar faydalı olur. Kolay gelsin, başarılar dilerim.

 62. murat toprak 2 Ocak 2016 at 06:44 - Reply

  Hocam kafamda yumusak doku romatizmasi var.en ufak soguk sicak gecislerinde kafamda uyusma gozlerde kanlanma kafam saman gibi oluyor.dusunemiyor suursuZ oluyorum.bir isletme sahibiyim islerimi olumsuz etkiliyor.yardiminiza ihtiyacim var.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Ocak 2016 at 15:35 - Reply

   Yumuşak doku romatizması kafada olmaz. Öncelikle bir nöroloji hekimine gidiniz. Geçmiş olsun.

 63. Mehmet şirin 2 Ocak 2016 at 00:36 - Reply

  Erbil hocam Merhaba benim cok sevdiğim arkadaş için sizinle istişare etmek istedim arkadaşı iltihabı romatizma denen hastalığı var kendisi le spor yapıyoruz bize salonda olan biri yüzmeye yünlendirdi spor yapmamız uygun mu hocam bide hocam sırtı hafif kambur oldu beyin cerahisine görünsek olurmu hocam lütfen cevap yazın hocam şimdi den teşekkür ederim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Ocak 2016 at 15:38 - Reply

   Romatizma ve kamburluğun beyin cerrahisi ile bir ilgisi yok. Görmemiz ve durumu anlamamız lazım. Ancak bundan sonra sporda bir önerimiz olur. Geçmiş olsun.

 64. can 26 Aralık 2015 at 21:18 - Reply

  Hocam yaklaşık bir haftadır sabaha karşı belimde ağrılarla uyanıyorum ve sabah gün içinde geçiyor. Her gün devam ediyor. Doktora gittim böbreklerden şüphelendi tahlillerle böbreklerde bir şeyin olmadığını söyledi. Gece uyanmalarımda terlemelerde oluyor. Kan tahlillerinde düşük miktarda iltihap çıkmıştı. Önemsiz bir durum dediler. Ne yapmam gerekiyor. Hangi serviste doğru muayene olurum şimdiden teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 27 Aralık 2015 at 16:57 - Reply

   Romatizma veya enfeksiyona bağlı bir bel ağrısı olabilir. Fizik tedavi bölümüne gitmeniz gerekir. Geçmiş olsun.

 65. cihat 5 Aralık 2015 at 16:41 - Reply

  hocam iyi günler eklemrinde ağrın var gecmedi gitmedin doktor kalmadı

 66. mehmet 1 Aralık 2015 at 12:34 - Reply

  hocam vücudun eklerimde kütür kütür ses geliyor ağrı yapıyor ne yp lazım hangi ilaçları kullanmam lazım kullanmadın ilac kalmad ne yp lazım hocam

 67. yusuf 29 Kasım 2015 at 09:54 - Reply

  Mrb hocam yasim 23 .yirmi yasimda uzun tetkikler sonucunda ankilizan spondikit teshisi konuldu bir endol ike isi cozmustuk rahtlamistim hersey cok guzeldi yurtdisina ciktim bir seneyi gecgin bir sure orada yasadim ve bir yil tedavimi unutmustum ilavlarimi kullanmadim okdr iyuydimki hastaligimi unuttum.turkiyeye dondum tekrar basldi ve busefer cok ciddiydi kosamiyordum yuruyemiyordum uyuyamiyordum okdr sisddetliydi ve bir takim tetkikler sonucunda anti tnf basltilmasi gerktigini soylediler tm dedim ytrki gecsim agrilar. Bana enbreli baslttilar suan rahatim 3 aydir kullaniyorum igne araligini yedgigunden onikiye cikrttik ama son donomlerde igneyi yaptiktan 10.gunde agrilar cok hafif geliyor acaba igne araligini erkenmi uzattik.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Kasım 2015 at 08:35 - Reply

   Bu gibi durumlarda anti-tnf ler arasında değişiklik yapılması gerekebilir. Böylece sorun çözülebilir. Geçmiş olsun.

 68. cihat 25 Kasım 2015 at 08:56 - Reply

  hocam dün romatoliji uzmanına gittim aynı kan testleri yaptı hepsi temiz çıktı fizik tedavi uzmanına gitmemi söyledi fizik tedavi uzmanı aynı kan testleri romatoloji uzmanına gitmemi söyledi ellerinde agır birsey kaldırıldım zaman ellerimde izi cıkıyor iş yaparken ellerinde kütlemes sesi geliyor bütün eklerimde kütleme sesi geliyor kullandıgın ilaç naprosyn ve dolgit krem hiç bir faydası goremedin ne yp lazım hocam

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Kasım 2015 at 08:25 - Reply

   Doktorunuza hiçbir fayda görmediğinizi söyleyin. İlgilenmesi ve başka çareler araması gerekir Geçmiş olsun.

 69. cihat yavuz 24 Kasım 2015 at 19:55 - Reply

  eklerimde ağrıların var birde kütleme sesleri geliyor bazen karın ağrısı oluyor bütün doktorlar gittim hiçbirsey bulamadı kan tahlileri hep temiz çıkıyor geceler uyamıyorum eklerimden ses geliyor ne yp lazım

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Kasım 2015 at 07:57 - Reply

   Yapılacak iş öncelikle size tanı konulması. Hastalığınıza göre sizi rahatlatacak tedavilerin uygulanması gerekiyor. Zaman zaman önemli hastalıklarn dahi teşhis edilmesinde sorunlar yaşandığına tanık oluyoruz. Bu yüzden dikkatle ele alınmalısınız. Geçmiş olsun.

 70. oya kuru 22 Kasım 2015 at 21:02 - Reply

  merhaba…yumuşak doku romatizması dendi…ilaç çeşidi az dendi…kullandım …ancak hiç düzelme olmadı …başka ne yapabilirim …

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Kasım 2015 at 07:40 - Reply

   Web sitemizi inceleyebilirsiniz. Burada fibromiyalji için neler yapılabilir bulabilirsiniz. Ancak özetle en önemli iki tedavisi vardır: Birincisi antidepresan ilalar, ikincisi ise egzersizdir. Geçmiş olsun.

 71. Melek 6 Kasım 2015 at 17:07 - Reply

  Merhaba Hocam. Ben 23 yaşındayım, hemşireyim. Erişkin still hastalığı tanısıyla tedavi görüyorum yaklaşık 2 yıldır. Deltacortril günde 12 tane, plaquenil, haftalık mtx ve aylık actemra kullanıyorum. Tedaviye direncli durumum var ve cok zor kontrol altına alındı teshis aldıktan 4 ay sonra tocilizumab tedavisi baslandı. Çok şiddetli ağrılarım oldu aylarca yardımsız yürüyemedim. Döküntülerle beraber 41derecede seyreden düşmeyen ateş, şiddetli boğaz ağrım oluyor tükürüğümü bile yutamaz duruma geldim. Tarif edilmez derecede ağrılarım oluyor beni psikolojik olarak cok etkiliyor. Kullandığım ilaçların yan etkileri cok yordu beni. Saçlarım döküldü kilo artışı oldu. Yüzümde akne lekeleri kaldı. Aynaya baktığımda kendimi tanıyamıyorum beni çok üzüyor. Hastalığım cok nadir görüldüğü için daha önce esh tanısı olan bir hastayla karsılasmadım. İlerleyen yaşlarda nasıl bir hastalık olacak bilmiyorum. Daha ne kadar ilaç kullanmam gerek? Actemra tedavisi gerçekten etkili mi? Metotreksat tedavisini kestiğimizde hastalığım ilerler mi? Hergün avuç dolusu ilaç içmekten bıktım. Bir öneriniz var mı? Teşekkür ediyorum.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Kasım 2015 at 21:41 - Reply

   Bu konuda romatoloji doktorunuzun dediklerini takip edin ve lütfen onunla temasta kalın. geçmiş olsun.

 72. selma 17 Ekim 2015 at 21:00 - Reply

  hocam ben bişey öğrendim doğrumudur bilmiyorum iltihaplı romatizmaya ve ödeme hacemat ve sülük tedavisi iyi geliyormuş acaba siz ne dersiniz?

 73. habibe 17 Ekim 2015 at 20:53 - Reply

  merhaba ben 24 yaşındayım 19 yaşındayken kalçam yürürken acımaya başladı doktora gittim hiç bir tahlil ve film çekmeden dedi oranda iltihap varsa verdiğim ilaçla kurur dedi sonda ilerleyen yaşlarda yürürken acı çekmeye başladım bu acı üzün sürelerle tekrarlamaya başladı doktora gitmedim 20 yaşında evlendim 22 yaşında hamileydim bu acı tekrarladı ve doğum olduktan 8 ay sonra katlanılmaz bir açıya dönüştü yürüyemedim oturup kalkamadım bebeği kucağıma alamıyordum o derece canım yanıyordu sonra doktora gittim tahlil emar hepsinin sonucu iltihaplı eklem romatizması varmış dedi doktor verdikleri ilacı kullanıyorum bi ara ağrılarım dinmişti ama yine geldi ve ilaçlar ağrıyı kesmiyo artık yine çok acı çekiyorum başka yolu yok mu bu hastalığı iyileştirecek yardımcı olurmusunuz.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Ekim 2015 at 21:04 - Reply

   İltihaplı romatizmada birçok tedavi var elbette. Öncelikle hangi tip iltihaplı romatizma var bunu bilmek lazım. Son yıllarda çıkan ilaçlar çok faydalı oluyor. Geçmiş olsun.

 74. seçil güven 13 Ekim 2015 at 04:56 - Reply

  Hocam eklem yerlerimde simetrik olarak ağrılı şşişlikler oluşuyor.sabah uyandığında ellerimi acamiyorum yardım edermisiniz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Ekim 2015 at 21:22 - Reply

   İltihaplı romatizma olabilir. Detaylı konuşma, muayene lazım öncelikle. Sonra gerekirse tahliller ve röntgen ve laboratuvar çalışmalar lazım olabilir. Geçmiş olsun.

 75. Kübra Can 8 Ekim 2015 at 12:39 - Reply

  Hocam Merhaba benim hikayem oldukça uzun buraya mı yazsam sizinle mi irtibat kursam bilemedim. Özetleyecek olursam 24 yaşındayım ve 6 yıldır ayaklarımın ağrılarıyla boğuşuyorum ilk başlarda behçet sanılıp bir dizi teslere tahlillere tabi tutuldum son olarak iltihaplı romatizma teşhisi konuldu. aylar süren ilaç tedavisi ağrılarımı hafifletmedi ben ilacımı sağlık ocağına yazdırırken oradaki doktor kullandığım ilaca çok karşı çıktı böbrek yetmezliğine yol açıyor diye ilacı kesmemi istedi ağrılarıma katlaranak ilaç kullanmayı bıraktım. Ama kış geldiğinde katlanılmaz oluyor. doktor doktor gezmektende yoruldum sizinle irtibat kursam tedavi için yardımcı olabilirmisiniz? şimdiden teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Ekim 2015 at 11:28 - Reply

   Elbette olabilirim. Söz ettiğiniz şekilde ağrılara yol açabilecek onlarca hastalık var. Bunları detaylıca incelememiz lazım. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Buradan istediğiniz zaman temasa geçebiliriz. Geçmiş olsun.

 76. Melike elmaci 3 Ekim 2015 at 20:54 - Reply

  Annemin ayaklarının altında iğne batma ve sanki ayaklarının altında içinde yara varmiscasina acıyor annemle normal dengede şeker var ayaklarının tedavisi varmı beni bilgilendirirmiainiz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Ekim 2015 at 09:53 - Reply

   Öncelikle tanı koymak lazım. Anlattığınız durum daha çok nöropatilerde görülür ancak elbette daha birçok hastalık bu belirtiye neden olabilir. Doğru tanı koyduktan sonra tedavisinin yapılması gerekir. Geçmiş olsun.

 77. merve 10 Eylül 2015 at 13:47 - Reply

  Hocam mrb ben iki kurtaj oldum kalp durmasi ve bos gebelik 7.ve 8.haftalarda oldu ana pozitifligu yuksek titrede ve pm scl pozitif bulundu ve c3hafif dusuk bulundu bana undiferansiye bag doku hastaligi teshisi kondu plaquenil200 ve coraspin 100 kullaniyorum simdi tekrar gebeyim bunlari kullanmami soylendi ve clexane baslanildi 6ay ilaclarimi kullandiktan sonra gebe kaldim simdide alt normal deger 32 simdi 42 cikmis sinucum daha once alt 27 cikiyordu ast normal c3gene biraz dusuk bulundu alt degerim biraz yukselmis ve ne yapmam gerekir benim hic eklem agrilarim olmadi gebelik kayiplarindan sinra hstaligumi ogrendim ve alti ay once kapilleroskopide aktif bag doku hastaligi ve dev kapilker dendi bana bende saglikciyim bana plaguenil yeterlimi kortizon kullanmam gerekiyormu tekrar bi gebelik kayibi yasamamak icin ayrica sadece bende ellerimde kabuklasama kuruluk ve kesikkesik oluyor bunun tedavisi yokmudur hocam yardumcu olabilirmisiniz simdi antidsdna negatif eba negatif hocam

 78. Ömer Bedir 27 Ağustos 2015 at 07:46 - Reply

  Ben 14 yasindayim 2 ay once ayaklarimin topuk kisminda agri , dizlerimde sislikler oldu ve ben yuruyemez hale geldim.Doktora danistim tahlillerin bir kismi iyi cikti bir kismi hala bekleniliyor.
  Romotoid artrit(iltihapli romatizma) teşhisi konuldu.
  Yaklaşik bir aydir agri kesiciler kullaniyorum doktorun verdigi ama cok cok az bir agrim kesildi.
  Ne yapmaliyim nasil tedavi edilebilirim?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 27 Ağustos 2015 at 11:54 - Reply

   İltihaplı romatizmal hastalıklarda verilen ilaçlar hemen etki etmez. biraz sabırlı olun ekiminizle teması kesmeyin. geçmiş olsun.

 79. Seda 22 Ağustos 2015 at 19:37 - Reply

  Merhaba hocam ben 29 yaşındayım ve fibromiyalji teşhisi kondu ama şimdilerde başka bir doktora gitttim o da fmf olabileceğini söyledi.
  Şikayetlerimi size belirteyim siz nasıl bir yorumda bulunacaksıniz.
  Kollarımda iki ayrı şekilde ağrı oluşuyor birincisi;mesela şemsiye tuttum o kolum dırsek yada komple omuzdan hamlama ağrısının en şiddetli ağrısını düşünün öyle ağrı oluyor ve hareket ettiremiyorum,diğer ağrıda mesela bir yemek karıştırayım yada iş yapayım dirseklerden aşağıda olan kaslarımın dış kısmında yada iç kısmında sanki sıvı birikmiş gibi şişlik oluyor ve ağrı yapıyor,kalca eklem yerimin içi ve dışı olmak üzere ayrı ayrı 2 yerdede ağrı ile şişlik ve kalçanın dış kısmı ağrıdığında kemik batıyor gibi,kollarım mı kullandım da bazen omuz kısmında boynuma kadar olan kasımda şişlik oluyor ve ağrı çok oluyor ve kolumu kullanamıyorum,bel bölgemin genelde sağ yada sol kısmına attığında sertlik oluyor ve hareket etmekte çok zorlanıyorum bazen kilitlenip kalıyorum,ayaklarıma attığında ayaklarım altı düğüm düğüm oluyor ve ayaklarım şişiyor ve bazen yırtılacakmış gibi geliyor uzatamıyorum yada yukarı kaldıramıyomun uyuşuyor anında bende sadece uzandığımda ayağımı aşağıya sallıyorum o zaman rahat ediyorum birde yeni yeni başladı sadece el içi ,parmaklarım daki kaslarımda şişlikler oluyor ve ayaklarım,kollarımda toplanan şişliklerle,ayaklarımda ki şişlikler olunca aşırı derecede yanma oluyor ateş gibi oluyorlar,dizimin eklem yerlerine attabiliyor ara sıra içine yada dışına oralardada bazen dışa attığindakinde ateş oluyor ve vücudumun neresine atsa ora iptal kullanamıyorum,birde vücudumda bir yer ağrımadığı zamanlarde kafamın arka taraflarında şişlikler oluyor sanki sıvı dolu sert kesecikler ve bir yerime attığında ağrı bi bakıyorum onlar kaybolmuş cok nadirde olsa vücudumda ağrı olan zamanlarda kücük kücük toplanmalar oluyor oda ağrılar cok siddetli olmadığında,bazende vucudumda ağrı yoksa o aralar ya ishal kusma ile geçiyor yada astım kıriziyle ve bunlara ek olarak kronik ürtikerim de var
  Ben yetiştirme yurdunda çalışıyorum ve gece nöbetlerine gidiyorum calıstigım birim cok sitresli cocuk profili cok karisik.

 80. Tülin 19 Ağustos 2015 at 22:28 - Reply

  Hocam beni bu dayanılmaz agrılardan kurtarın 35 yaşında bayan hastayım hocam benim şikayetim behçet hastasıyım 14 sensdir aynı zamada fibromiyarji hastalıgı çıktı ve günde 12 tane ilaç içiyorum 2 tane çocugum var aynı zamanda piskolojik yardımda alıyorum ben neyapa bilirim çok bunaldım kulandım ilaçlar koljisin salozoplin secita niksuyum aripa daha adını sayamadıgım ilaçlar bana yardım edin ikikere ilaçlardan zehirlendim ankarada oturuyorum ankara egitim araştırmada tedavi görüyorüm lütfen doğru yolmu izliyorum ama agrılarım kesilmiyor lütfen bana yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekürü bir borç bilirim ordaki doktorlarımada teşekür ederim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Ağustos 2015 at 08:53 - Reply

   Romatizmanın birçok türü var ve bazen birden fazla romatizma bir kişide birden görülebiliyor. Sizin Ankara’da dermatolog, fizik tedavi ve romatolog doktorları tarafından değerlendirilmeniz lazım. Geçmiş olsun.

 81. Tuğçe 12 Ağustos 2015 at 19:25 - Reply

  Merhaba hocam ben yirmi bir yasindayim bnde dokuz senye yakin kaşıntı ve yaralarim var kc dfa cildiyeye gittim hep bi hap yada merhem verip sinir stresden ddi hatta çoğu zaman psikiyatri bile gittim ama geçmedi son bi yila yakin agrilar çoğaldı ayaklarmda şişme ve morarmalar başladı ellerimde aynı uyusma halsizlik ve bel ağrısı ankara ya gittim Romatoloji bölümne ilk başta Behçet Hastalığı da suphelendiler çünkü dilimde yara var bi senedir oda geçmedi nyse ama sonra benden kan aldılar degerimin biri negatif cikti romatizma dedi doktor ama hangi tur oldugunu belirlemek için tükürük testi yapmaları gerekiyormuş sizce napmam gerekio

 82. serpil 11 Ağustos 2015 at 11:13 - Reply

  Doktor bey reyno sikloderma hastasıyım yeni teshis edildi.ellerimde hafif şişlik ve yanmalar var 5 mg kortizon ve 200 mg plaquenil verdi doktor .bunlar etkili bir cozum olur mu ?? Doktor bunun gecmeyecegini soyledi bu hastaligi gecirecek her hangi bir sey yok mu ??

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Ağustos 2015 at 10:43 - Reply

   Bu tür romatizmal hastalıklar kronik hastalıklardır. Ancak verilen ilaçlar ile hastalık kontrol altına alınabilir. Bir romatolog ile temasta kalmanız uygundur. Geçmiş olsun.

 83. tunc 8 Ağustos 2015 at 19:31 - Reply

  Hocam merhaba babamin sol ayaginda romatizma var dedi dr igne verdi sisme ayaktaydi simdi ise dizz kapaginda nasil oluyo bu anlamadik lutfen bilgilendirirmsniz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Ağustos 2015 at 10:40 - Reply

   Bu verdiğiniz bilgilerle birşey söylemek mümkün değil. Detaylı konuşmak ve muayene gerekir.

 84. Sidar 28 Haziran 2015 at 23:00 - Reply

  Merhaba Hocam ben 26 yaşındayım. 2009 da sol bacak femurunda kist olduğu için ameliyat oldum. Yürüyemediğim için yaklaşık 3 ay yataktaydım. Bu Sırada şiddetli bel ağrılarım olmaya başladı. Doktorlar artrit romatoit teşisi koydu. Kalça Bölgesi’nden kaynaklandığını söylediler. Sürekli kullanmam için salazophine ve endol haplarını verdiler. Bu ilaçlar sadece ağrımı hafifletmeye yönelikti. Herhangi bir tedavi yönteminden bahsetmediler. Son zamanlarda ağrılarım çok fazla artmaya başladı. Bunun tedavi yöntemleri yok mu? Bu hastalıkla nasıl baş edebilirim. Bilgilendirirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

 85. selami 26 Haziran 2015 at 22:50 - Reply

  selamun aleyküm hocam hayırlı günler ben bundan 2 yıl önce agrılarımdan dolayı dr ye gittim ve dr bana eklem romatizması oldugumu söyledi ve hemen bana salazoprin hapı ile tedaviye başladı bir zaman gayet güzeldi ama sonra haplar sanırım bana agır geldi ve ıriz geçirir gibi oldum ve o günden sonra bu ilacı kullanmıyorum dr söyledigimde ise bana böyle şey yapmaz bu hap diyor şimdi tekrar agrılarım arttı ve ben kortizonlu haplar kullanmak istemiyorum bu hastalık annemdede vardı ırsiymiş hocam bu hastalıktan kurtulmak mümkünmü? neredeyse hiç bir iş yapamaz oldum hayırlı günler allaha emanet olun 05073700118 bu konuda beni yönlendirirseniz sevinirim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Temmuz 2015 at 16:49 - Reply

   Öncelikle doğru teşhis gerekir. Bundan sonra çok olumlu cevap veren tedaviler var bunlar yapılmalıdır. Geçmiş olsun.

 86. Gülşah 17 Haziran 2015 at 07:23 - Reply

  Merhabalar hocam;
  Annem için hastaneye gittiğimizde yoğun bir şekilde el ve parmak ağrılarının şikayeti üzerine gittik. Ve el ve parmak romatizması teşhisi konuldu. Bir sürü tahliller yapıldı, doktor kontrolü sonucunda ilaçlar kullandı. Fakat ağrılarına çözüm olmadı. Ağrılarla beraber ellerinde yanma, his kaybı, karıncalanma ve şişlikler devam etti. İnternet de parmaklarda şişlik yapan ağrı nedenleri iltihaplı romatizma ile ilgili araştırma yapıyordum tesadüf eseri sizin sayfanıza denk geldim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Temmuz 2015 at 17:07 - Reply

   Öncelikle annenizle detaylı konuşmak, detaylı bir muayene lazım. Doğru teşhis çok önemli. Geçmiş olsun.

 87. ibrahim 1 Mayıs 2015 at 07:26 - Reply

  Sayın hocam iyi günler. 10 yılı aşkın süredir el bileklerimde ve parmaklarımda şiddetli ağrı olmakta, parmaklarımda şişlikler olmaktadır.Bu ağrılar dirsek ve omuzlarada zaman zaman genişliyor. Tam kan tahlillerinde ve hlb27 de hersey normal.Doktorlar tanı koyolabilir.Tavsiyeniz ne olur.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Mayıs 2015 at 19:26 - Reply

   Parmaklarda şişlik yapan belirli bazı iltihaplı romatizmalar var. Kan tahlilleri her zaman yükselmeyebilir. Ancak detaylı bir muayene ile sonuca ulaşlılabilir.

 88. özge 15 Nisan 2015 at 10:47 - Reply

  merhaba hocam.benim 8 yaşımdan beri bacaklarımda bir ağrı var ilk başta ne olduğu anlaşılamadı daha sonra araştırıldığında romatizma başlangıcı olduğu söylendi ve sadece bir aspirin ile iyileşebiliceğimi düşündüler fakat o pek öyle olmadı. şuanda 22 yaşındayım ve hala bacaklarımda yani diz kapağımda eğilip kalkarken şiddetli sızlamalar oluyor bazen hiç ayağa kalkamadığım oluyor ve şimdi ise el parmaklarımın eklem yerlerinde şişlikler meydana geldi kızarık ve kaşıntıda mevcut neredeyse 10 parmağımın 10’u da şiş durumda yine bu sebepten gittim doktora ama bişey söylenmedi .. yardımcı olup cvp verirseniz bende bu konuda düzenli bir tedaviye başlamak istiyorum. günlük hayatta bana çok engel oluyor bu durum.. şimdiden teşekkür ederim.

 89. ahmet arif erdem 13 Nisan 2015 at 17:19 - Reply

  sayın hocam annem 81 yaşında 40 yıldır vücudunun muhtelif yerlerinde (kol,sırt,boyun,diz v.s.) yerlerinde ağrılar var tedavilerden gereken faydayı göremedik ağrılar başlayınca volteran ağrı kesici iğne ile rahatlatmaya çalışıyoruz.sayın hocam tedavisi mümkünmü sayggılar.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Nisan 2015 at 10:12 - Reply

   Kırk yıldır ağrı olan bir hastada en öncelikli olarak yumuşak doku romatizması veya genel kireçlenme düşünmek lazım. Dikkatli inceleme ve doğru tedavilerle anneniz rahatlayacaktır.

 90. huseyin 5 Nisan 2015 at 08:07 - Reply

  hocam benim annemde iltahapli romatizma var 43 yasinda 25yasindan beri var ne yapmamiz gerekiyor

 91. Sabri 4 Nisan 2015 at 13:40 - Reply

  iyi günler hocam ben gitmedigim hastane kalmadı 3 yıldır kalcalarımdaki agrılar ve kasılmalar geçmiyor capada eklem aralarından ignelae yidim ama bir faydagörmedim ve daha sonra emege temiz dediler lomber emar cekildi l 4 l 5 ufak fıtıgın var ama bu seni bu kadar rahatsız edecek bir agrı yapmaz dediler ama aynı agrılar devam ediyor
  capa tıp faküldesinde ramatizmadan olobilir dediler kan testi verdim hla
  oda temiz dediler sonra antikolojon
  icin gözede gitdim oda temiz dediler ama benim bir türlü agrılarım ve kalcamdaki agrılar ceçmiyor alah rıza bana biryol yada yardımcı olurmusunuz

 92. Şennur 4 Nisan 2015 at 02:57 - Reply

  Merhabalar sayın hocam,ben 27 yaşındayım ve şiddetli eklem ağrıları nedeniyle fizik tedaviye gittim yapılan tahlillerde crp,aso,WBC ,plt sedimantasyon çok yüksek çıktı ve intaniye Bölümü’ne yönlendirildim 3 gün azletin kullandım değerlerimi düşmedi Yükseldi ve git gide ağrılarım şiddetlendi dahiliye Bölümü’ne gittim benim boğazımda aso bakterisi olduğu söylendi 2 gün hastanede yattım kristalize Penisilin kullandım değerlerim yine düşmedi Yükseldi ani kilo kaybı gece terlemelerim de başlamıştı beni lösemi kuşkusuyla Hematolojiye yönlendirdi 3 gün iesilin iğne oldum Hematoloji profesörüne gittim yapılan hemoram Seroloji periferik yayma yayma immünolji ve hormon testleri sonucunda hastalığımın lösemi olmadığı Ateşli Romatizma OLDUĞu söylendi iesilinniğnelerin fayda etmediğini clarinese 500 antibiyotik verdi ve sabah akşam 5gün 500 MG aspirin kullanmamı söyledi ağrılarım azaldı 3ay boyunca 21günde deposilin kullanacağım .ben sorum tedavi yöntemi doğrumu deposilini 3 ay kullanmam yeterlimi yoksa ramatolojye gözükmelimiyim birde bu hastalık gece terlemesi çarpıntı el ayak ve kemiklerde gece yanma yapar mı? Uzun oldu kusura bakmayın. Cevabınız için şimdiden çok çok teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Nisan 2015 at 10:39 - Reply

   Doktorlarınız gerekli incelemeleri ve tedavileri yapmaktalar. Buradan verdiğiniz bilgilerle detaylı bilgi veremem ancak lütfen hekimlerinize güvenin ve sıkı takipte kalın.

 93. hande 1 Nisan 2015 at 15:31 - Reply

  Hocam ıyı calısmalar ,3 aydan beri topluklarımda dızlerımde ve dırseklerımde agrılar oluyor 40 yasındayım.sabah kalkınca parmaklarımda tutulma mevcut 15 dk kadar suruyor.test sonuclarım ise ANA-negatif ANTI CCP 1.57 ANTI SSB 0.93 ANTI DNA 12.7 Cıktı tam bır teshıs konulmadı deltacortril 5 mg onerıldı.6 ay once tiroidit olup prednol kullanmıstım.sızın onerı ve bılgılerınızı rıca edıyorum tesekkurederım.

 94. kadir 25 Mart 2015 at 07:53 - Reply

  Hocam sağ ve sol kol diseklerimde iltihapli romatizma var bazen aşırı agri ve hareket kisitliliğı yapiyor.ayrica kollarim da şekil bozukluğu oldu neler yapmam gerekli.cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Mart 2015 at 19:39 - Reply

   Öncelikle hangi romatizma çeşidinin var olduğu tespit edilip geç olmadan uygun tedavilere başlamak lazım.

 95. seher 22 Mart 2015 at 12:24 - Reply

  merhaba hocam benim sırt omirilik kemiğimde bacaklarımda omuzumda ağrılar var ve şimdide sağ koumun dirseği şişti iltihaplı romatizma olduğunu söylediler deltacortil ve salazoprin ilacını 3 ay kullanmam gerektiğini söylediler 15 gündür kullanıyorum ama ağrılarım gecmedi kolum şiş ve tutukluk yapıyo açıp kapatamıyrum ne yapmalıyım bu ilaçların 5-6 hafta sonra fayda edeceği söylendi beklemeli miyim kolumdaki şişlik iner mi

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 23 Mart 2015 at 22:09 - Reply

   Birçok romatizmal hastalık var. Öncelikle hangi romatizmal hastalığınız var bunu bilmek lazım. Bunun bilinmesi için önce sizin söylediklerinizi uzunca dinlemek, size sorular sorup cevaplarınızı almak gerekir. Sonra muayene büyük önem taşır. En sonunda tahliller gerekir. Bunları bilmeden konuşmak hatalı olur. Geçmiş olsun.

 96. nermin 11 Mart 2015 at 17:19 - Reply

  dr.bey bende intaplı eklem romatizması başlangıcı var dr.gitim ilaç verdi içiyorum 4 ay sonra çardı ilaçlı emara sokçam dedi fakat 7 ay bitiyo hiçbir hastaneye randevu alamıyorum napacamı bilemiyorum.çalışıyorum akşamları dizlerim çok arıyo ve boynum tutulcak gibi oluyo yani napacamı bilemiyorum

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 15 Mart 2015 at 14:45 - Reply

   Nermin hanım maalesef bazen böyle sıkıntılar olabiliyor. Ancak önerim, iltihaplı romatizma ise pek fazla vakit kaybetmemenizdir. Geçmiş olsun.

 97. Hayati 26 Şubat 2015 at 21:14 - Reply

  hocam merhaba.7 yaşında oğlum juvenil romatoid artrit tedavisi görüyor. metoart ve actemra kullandık. Actemra kullanırken sedim ve crp düşmüştü. Fakat sisteme girmediği için ücretliğdi alamadık. Daha sonra enbral kullanmaya başladık. Şuanda sedim, aso ve crp çok yüksek. Doktorumuz yeni bir ilaç başlıyacağını söyledi.Neoral. Bu da işe yaramazsa başka bir tedavi var mı? Birde bu hastalık geçer mi? Yoksa ömür boyu bu ilaçlarla mı yaşayacak? İleride bu hastalık ve kullandığı ilaçlar yaşamını etkileyecek mi? Cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Mart 2015 at 20:51 - Reply

   Çocuk romatoloğu ile çocuğunuzu takip ettirimeye devam edin. Bir şekilde ilaçları ile gayet iyi olacaktır. Geçmiş olsun.

 98. beswerlich 19 Şubat 2015 at 02:39 - Reply

  Merhaba hocam cocuklugumdan beri ayaklarimdan agri cekiyorum ozellikle soguk gunlerde hic uyuyamiyorum bile onceden iki bacagimda da olurdu simdi sadece solda oluyor sol ayagimda bezeler olusmustu 7 8 yaslarinda biri dagilti ve annemde de romatizma var bu yuzden kanser hastaligina bile yakalandi simdu bende de olmasi mumkun mu yada vitamin eksikligimden olabilir mi suan 19 yasindayim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Şubat 2015 at 22:16 - Reply

   Verdiğiniz bilgilerden herhangi bir çıkarım yapmak mümkün değil. Detaylı bir şekilde sizi dinlemek ve muayene etmek gerekir.

 99. erhan engin 17 Şubat 2015 at 09:49 - Reply

  Merhabalar sayın hocam!.

  Eşim 7 yıldır orta seviyede romatoit artrit hastası..Biorezonans yöntemi (işlevi bozulmuş hucreyi elektro manyetik dalgalarla onararak eski haline getirme) tamamen tedavinin mümkün olduğunu söyleyen doktorlara itibar edilebilir mi diye sormak istiyordum..Hatta yakın gecmiste gorustugum bir doktor diz kapağı eklemi arasindaki kaybolan sıvının tekrar bu yontemle eski haline geleceğini de iddia ediyor, hucrenin bu tür bir sıvıyı uretebilegini bilip bilmeyen bizler birsey diyemiyoruz

  Saygılarımla..

 100. ezgi 13 Şubat 2015 at 01:01 - Reply

  Hocam Merhaba,
  Ben 12 yaşında akut romatizma ateş geçirdim 19 yaşına kadar penisilin kulllaniyordum. 19 da bıraktik şuan tedavim yok 22 yaşındayım nerdeyse 2 yıldır ağrı falan hissetmiyordum bu yıl ara ara bacak ağrıları eklem ağrıları gerceklesemeye başladı boğaz agrilarim sıklasti doktora gitmek istiyorum ama kimden yardim alacagimi bilmiyorum. Sizce hastalık tekrar etmiş olabilir mi bir de mide agrilarim çok bununla ilgisi var mıdır? Teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Şubat 2015 at 11:59 - Reply

   Eklem şişliği olmadan sadece eklem ağrıları yeterli değil tanı için. Mide ağrısı için bir gastroentroloji uzmanına gitmelisiniz. Geçmiş olsun.

 101. Aydın 11 Şubat 2015 at 13:53 - Reply

  Hocam merhaba. yaklaşık 14 yıldır sefer hastasıyım. aynı zamanda bel ve boyun fıtığım var. eklem tutulumu şikayetim olduğundan cilt doktorum haftada bir gün dozuyla methotrexate tabelte başladı şikayetlerim kesildi. fakat uzun süreli kullanmamın sakıncalı olduğunu belirterek romatolojiye yönlendirdi. romatolog b27 testinde ve mr da bir şey olmadığını fakat röntgen ve el muayene bulgularına göre sol leğen kemiğimde iltahap olduğunu belirtti.haftada bir metoart enjeksiyon, günde dört salazopyrinn tablet günde 4 endol tablt yanında d vitamini, kalsiyum, folbiol tedavisine başladı. şikayetlerim gece tutulumu şeklindeydi. uyandığımdan sonra 2-3 saat kadar devam ediyordu. ilaçların ve dozlarının fazla olduğunu düşünüyorum.yaşadığım ilde bir romatolog daha var fakat ulaşmak zor. metoart yan etkilerini kendim araştırdım ve sormam sonucu bilgilendirildim. 28 yaşında evliyim.henüz gebelik düşünmüyorum. teyid için, mr -kan testlerinde çıkmayan ihtihap bu dozlar uygun mudur? başka hekim aramalı mıyım?

 102. yeter 9 Şubat 2015 at 15:30 - Reply

  Hocam iyi aksamlar benim kas romatizmasi fibromiyarji delinen agrilarim var ve gecmiyo bunun tamamen gecme sansi varmi ne olur yardim edin yas 26 bazen gercekten isyan eder oluyorum dogru degil ama dayanamıyorum

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Şubat 2015 at 11:49 - Reply

   Fibromiyalji sendromnun birçok tedavisi var. Dirençli ve tedavilere cevap vermeyenlere uyguladığımız metodlar var. Bunlar nörofeedback ve kafatasından elektrik vermek. Bunlar uygulanabilir. Hastalarımızın çoğu rahatlıkla bu hastalıkla baş edebilir durumdadır. Geçmiş olsun.

 103. ufuk cem 6 Şubat 2015 at 14:09 - Reply

  hocam merhaba,

  21 yaşında bir hastam var.
  1 yıl kadar önce belde bir ağrı başladı. MR çektirdik. 3-4 santimlik 2 tane fıtık dediler.Kas gevşetici iğneler verdiler bu ağrıların olabileceğini fıtık küçük olduğu için ameliyat olamıyacağını söylediler.
  fakat ilerleyen dönemlerde tekrar ağrısı oldu başka bir hastaneye götürdük. fakat kendisi internetten rahatsızlığının Ankilozan Spondilit hastalığı olduğunu teşhis etti. başka bir hastaneye gittiğimizde CRP si 50 çıktı. on tane antibiyotik iğne verdiler. o iğnelerin sonucunda ayakta bir kasılma oldu sağ ayağının üzerine hiç basamaz oldu. tekrar doktora gittik. bel ve kalçaya Lomber MR istedi. burada sağ bacakta leğen kemiğini saran yüksek derecede iltihap görüldü. sonrasında testler istendi. verem testi yapıldı koldan. ve doktor veremden koruyu hap verdi. en son crp ölçümü 47,5. endol ve salozoprin verildi. birde ağrı kesici verildi.birde 4mg peregnol ilacı verildi. veremden koruyucu ilaçlar bir ay kullanıldıktan sonra iğnelere bağlanacağı söylendi. iğnelerinde risk taşıdığı kanser ve diğer hastalıklara yol açma ihtimali olduğu romatoloji uzmanı tarafından söylendi. ailede baba tarafında genetik kanser rahatsızlıkları olduğu için kullanmak konusunda endişe ediyoruz. sonuçlar şöyle;
  bulgular;
  sağ iliak kemik pubis ve sağda daha belirgin olmak üzere sakrum her iki tarafındada diffüz karakterde T1 Hipo ,T2 ve STIR hiperintens görünümde yer yer kistik alanlar içeren,sinyal değişiklikleri izlenmiştir.ayrıca sağ iliak kemiğe yapışan kaslardada yapışma yerlerinde benzer şekilde ödem- enflamasyon ile uyumlu sinyal değişiklikleri izlenmiştir.ankilozan spondilit tanılı hastada bulgular seronegatif spondiloatropatiye sekonder inflomasyon lehine değerlendirilmiştir. Ivkm sonrasında bu alanlarda kistik komponentleri dışında diffüz kontrast tutumları dikkati çekmiştir.
  Her iki femur başının şekli, boyutları,kortikal kalınlığı ve sinyal intensitesi normaldir. medulla normal sinyal intensitesine sahiptir. Femur başlarında aseptik neprozu temsil edebilecek intensite değişikliği saptanmamıştır.
  Koksofemoral eklemlerin mesafeleri normal olup eklemlerde patolojik miktarda sıvı kollksiyonu izlenmemiştir.Aseatabulumların şekli normaldir.Solda asetabulumları oluşturan kemik yapıların korteks ve medullası normal sinyal intensitesine sahiptir.
  Femur başları ve asetebulumlar arasındaki ilişkiler iki tarafta normal olarak değerlendirilmiştir. Her iki tarafta iliak,iskium ve pubis kemikleri ile femur boyunları,femurun büyük ve küçük torkanterleri normal görünümündedir.ve hocam hastanın kalbinde doğuştan delik vardı. ama şu ana kadar götürdüğümüz kardiyolog herhangi bi sıkıntı olmadığını ve bu deliklerin bir tanesinin kapandığını söyledi. bize konu hakkında yardımlarınızı rica ediyoruz. yani bu iğneleri kullanmadan bunun herhangi bir tedavisi yok mu.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Şubat 2015 at 21:14 - Reply

   Ankilozan spondilitin çok yeni tedavileri var. Bunarın uygulanması ile hastanız rahatlayacaktır. Geçmiş olsun.

 104. elif 25 Ocak 2015 at 08:37 - Reply

  kardeşim üç yaşında eklem yerleri şişiyor ve kızarıyor bir tek şişen ve kızaran yerlerde ateş çıkıyor şişmese ve kızarmasada yürüyemiyor.bazen de yüzü kızarıyor.

 105. gulizar senoglu 16 Ocak 2015 at 14:11 - Reply

  Slm sayin erbil bey benimde rahatsizligim kisin ara ara her yerim agriyo ve huzursuz bacak agrilarim var ben bunu romatizmaya bagliyorm her gün agriyla kalkiyorum boyun sirt agrilarim sahada çok

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Ocak 2015 at 23:11 - Reply

   Yumuşak doku romatizması (fibromiyalji sendromu) olabilirsiniz. Bu konuyla özel olarak ilgileniyorum. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım.

 106. ilknur 2 Ocak 2015 at 21:14 - Reply

  Merhaba doktor bey ben as hastasiyim ve enbral 50 mg kullanıyorum ikinci uygulamaya yaptim hocam ama ilaci uyguladigim anda ilaç verilirken bir yanma oluyor ve aninda sisiyor hocam iki uygulamada da ayni durum gerçekleşti bu normal bir etki mi hocam? Teşekkürler hocam

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Ocak 2015 at 19:33 - Reply

   Allerjik bir durum oluşuyor. Tolere edemzseniz başka bir anti-tnf’e geçmek gerekir. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 107. gizem 16 Aralık 2014 at 17:11 - Reply

  Merhabalar…
  Annemde yaklaşık 10 yıldır romatoid artrid hastalığı var. çeşitli ilaçlar kullanıyor fakat kendini bir türlü iyi hissedemediğini söylüyor. tedaviye yaklaşık 1 yıl kadar ara vermişti şu an tekrar başladı ve folik asit takviyesiyle beraber metoart 20 mg iğne kullanıyor. doktoru herhangi bir uyarıda bulunmadı fakat bir arkadaşı aynı iğneyi kullanırken ona iğne kasları çok yumuşattığı için kesinlikle kaslarını zorlamaması hatta ev işi dahi yapmaması gerektiği söylenmiş. böyle bir durum var mı hocam bilgilendirebilir misiniz?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Aralık 2014 at 07:50 - Reply

   Öncelikle hekiminize danışmanız önemli. En iyi bilgiyi kendisi verecektir. Romatoid artritte eğer tedavi faydasız ise anti-tnf ilaçlar çok önemlidir. Hem hastanın daha iyi olmasını, hem de hastalığın ilerlemesini yavaşlatma bakımından önemlidir. Geçmiş olsun.

 108. furkan 10 Aralık 2014 at 17:19 - Reply

  Hocam kızım 9 yasinda 3 ay once parvavirus e yakalandi crp ve sedim yuksek simdi virüsü atlatmis poliartiküler rf negatif teshisi kondu deltacortil ve voltaren kullaniyor hicbir organi tutmamisbelden sıvı alindi temiz cikti 3 5 yilda gececegi soyleniyor siz ne düşünüyorsunuz simdiden teşekkür ederim

 109. nuh 14 Ekim 2014 at 15:28 - Reply

  Merhaba’
  Doktor bey bende juvenil romatoit artrit var 10 yasindan bu yana suan 25 yaşındayım ve o zaman dan bu zamana 15 mg kortizon aliyorum Deltacortril ve kemik erimesi oldu kalcamda protez var suan maptera aliyorum serum ondan önce remiket ismin de bi igne vurdum kendime gobegimden vuruluyordum bi faydası olmadı suan da mapthera aliyorum 6 ay da bir yaklaşık 2 senedir ama bi faydasini göremedim kortizonu 15 mg almaya devam ediyorum alltina dustugumde el parmaklarim ve dizlerim hemen sisiyo iltihapli atesli romatizma doktorumun demesi hastaligim kroniklesmis doktor bey bana uygulanan tedavi dışında bana onere bilceniz bi tedavi varmi

  • nuh 14 Ekim 2014 at 20:28 - Reply

   Hocam pardon remiket deil emirel ismin de bir igneydi gobegimden vuruyordum evde

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Ekim 2014 at 21:08 - Reply

    Evet dediğim gibi iltihaplı romatizma için değişik türde ilaçlar var. Ancak fayda sağlamıyorsa belirli aralıklarda değiştirmek lazım.Beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun. Geçmiş olsun.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Ekim 2014 at 21:03 - Reply

   Tedaviler cevap vermiyorsa başka tedavilere geçmek lazım. Çok detaylı ve dikkatli bir şekilde ele alınmanız gerekir. Ayrıca hastalığınızda rehabilitasyon uygulamaları da büyük önem taşır. Beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun. Geçmiş olsun.

 110. gonca 12 Ekim 2014 at 18:49 - Reply

  merhabalar ben 3 yıldır romatoit artrit hastasıyım(sedef hast.da var) 2 aydır metoart 20mg kullanıyorum mide bulantısı halsizlik gibi 2-3 süren yan etkiler yaşıyorum ilaç günleri kabusum oldu ama ağrılarla yaşamaktansa bulantıları tercih ederim. bu yanetkileri azaltacak bir yol varmı? birde ppd testim 18 mm çıktı verem savaştan ilaç vrdiler oda bulantı yapıyor metoart yaptırdığım gün almıyorum ilacı bi zararı olumu?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Ekim 2014 at 19:34 - Reply

   Metotreksat yan etki yapıyorsa başka yeni ilaçlar kullanılabilir. Anti-tnf ilaçlar romatoid artritin ilerlemesinde de oldukça etkili ilaçlardır. Verem ilacının söylendiği şekilde kullanılması gerekir. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 111. yasemin 2 Eylül 2014 at 08:04 - Reply

  Merhaba. Benim RF değerim 99 Anti CCP değerimde 64.4 çıktı tahlil sonuçlarında fizik muayenem yapıldığında ağrılarım yoktu fakat 10 gündür sabahları eklem ağrıları ile uyanıyorum bu birkaç saat sürüyor ve bazen ellerimi kullanmakta zorluk çekiyorum antiflamatuar yada antiromatizmal bir ağrı kesici kullanabilir miyim?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Eylül 2014 at 18:29 - Reply

   Romatoid artrit olabilirsiniz. Bu hastalık ciddi bir romatizmal hastalıktır. Detaylı bir şekilde sizi değerlendirmemiz ve doğru tedavileri uygulamamız lazım. Aksi taktirde hastalığın sonuçları olumsuz olabilir. Geçmiş olsun.

 112. Gozde 1 Eylül 2014 at 12:55 - Reply

  Hocam merhaba , babamın 1 yıl önce dizlerinde soguk terleme ile üşüme başladı.Diz kapaklarında cok agrisi oluyor ve fazla yol yürüyemiyor.Bircok doktora gittik fakat tam olarak bir teşhis koyulamadı. Daha sonra dizlerinde menisküs yırtığı var dendi ve 3 hafta önce ameliyat oldu fakat dizlerinin ağrısı hala devam ediyor bu konuda yardımcı olabilirseniz cok seviniriz.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Eylül 2014 at 16:58 - Reply

   Verdiğiniz bilgilerle bir şey söylemek zor ancak kireçlenme olması muhtemel. Kireçlenmenin seviyesine göre çeşitli tedaviler yapılabilir. Geçmiş olsun.

 113. fatih 11 Ağustos 2014 at 22:01 - Reply

  Hocam benim belimde iltihaplı romatizma var salazoprin ve naprasyonford 500 mg kullanıyorum ama düzenli değil bu ilaçlar doğru ilaçlarmıdır ve daha nekadar kullanmam gerekiyor

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Ağustos 2014 at 12:25 - Reply

   Beldeki iltihaplı romatizma için başka ilaçlar da kullanılabilir. Çok yeni ilaçlar var. Geçmiş olsun.

 114. şener 8 Ağustos 2014 at 10:22 - Reply

  Hocam saygılar benim önce ayak parmaklarımda basladı agrı sonra ellerimde ama sırça parmaklar şişme ve agrı var çok canım acıyo hocam tedavisi varmı daha gencim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Ağustos 2014 at 12:32 - Reply

   Öncelikle bu ağrıların tanısının konması gerekir. unun için detaylı birkonuşma, muayene ve gerekirse tahlil lazım. Bu tip birçok ağrılı durumların elbette tedavisi var. Geçmiş olsun.

 115. furkan 5 Ağustos 2014 at 10:34 - Reply

  hocam meraba
  benim ablama 11 yaşındayken eklem romatizması teşhisi konuldu .çok ateşlenme ve boğaz iltihaplanması oluyordu . şiddetli eklem ağrısı yoktu. ilk doktoru 18 yaşına kadar aylık penisilin verdi .iğneler ona iyi geldi .16 yaşında tekrar gittiğinde değerlerinin normal olduğu söylendi . iğnelerini bıraktırdılar.daha sonra aso ve bir kaç değeri yine yükseldi doktoru iğnelerin piyasadan kalktığını söyledi doğru mu ? romatoloji bölümü sadece üniversite hastanelerinde mi var ?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Ağustos 2014 at 10:31 - Reply

   Sizin söz ettiğiniz hastalık olan “akut romatizmal ateş” eklemde yer etmişse ağrısız olması olanaksızdır. Ablanızda boğazdaenfeksiyon çok sık oluyormuş. Bunun eklemde romatizma yapması ile eklemlerde gezici tarzda ve ciddi ağrı yapan eklem hastalığı olması gerekir. Piyasadan kalkan hangi iğneden söz ediyorsunuz bilemiyorum. Romatoloji doktorları diğer doktorlar gibi her hastanede bulunabilir. Geçmiş olsun.

 116. Samet Aydın 31 Temmuz 2014 at 11:46 - Reply

  Merhaba. Annemin intahaplı romatizma hastalığı var ve yıllardır ilerleyip duruyor bunun bi çaresi veya kesin bi tedavisi varmı acaba lütfen yardımcı olun

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Temmuz 2014 at 17:47 - Reply

   İltihaplı romatizmanın bazı çeşitlerinde çok önemli ilaçlar kullanmaya başladık. Hastalar çok iyi durumlara geliyor. Ancak şunu bilmek lazım ki bugünkü tıpta iltihaplı romatizmayı tamamen geçirmek mümkün değildir. Geçmiş olsun.

 117. sinem 22 Temmuz 2014 at 23:09 - Reply

  mrh.hocam benm sikayetimde diz kapaklarimda asiri bi agri var ve her agrimaya b
  asladiginda sancim cok siddetleniyor.ve diz kapagimdan cit cit die sesler cikiyor parmaklarkmizi kitlatir gibi tuhaf olanda her citladiginda agrim geciyo gibi oluyo sanki.ve aagrim gectiginde yagmur yagiyor.ama. sancisina dayanamicak kadar sidderli bir agri.acaba ilthapli romatzma olablr mi teskkrlr

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Temmuz 2014 at 12:06 - Reply

   Bu büyük bir ihtimalle mekanik bir ağrıya benziyor. Yani iltihaplı romatizmaya benzemiyor. Barometrik değişiklikler ağrının ortaya çıkmasında etkili olabiliyor. Özellikli egzersizler çok faydalı olabilir. Geçmiş olsun.

 118. aslan 18 Temmuz 2014 at 12:05 - Reply

  Mrb hocam esimin avuc ici bazen damar gibi sisiyor birde bazen vucudunda morarma goruluyor ve morarmalar kac gun sonra kendinden geciyo yardimci olurmusumuz tskler…

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Temmuz 2014 at 13:56 - Reply

   Bu şikayetler birçok hastalığın habercisi olabilir. Detaylı bir şekilde eşinizin şikayetleri dinlenmeli, muayenesi yapılmalı. Gerekirse tahliller sonrası teşhis koyulmalı. Geçmiş olsun.

 119. rukiye pınarbaşı 13 Temmuz 2014 at 17:41 - Reply

  Hocam merhaba benim senelerden beri bacaklarım ck agrıyo şimdi diz kapaklarımdan aşagıSDı agrıyo ayaklarım topuklarım sırsır sızlıyo doplor falan cektirdim hiç bişey cıkmadı.bişey demiyolar öyle cekiyom hocam sizce ne uapmalıyım.teşekkür ederim

 120. mehmet öztaş 3 Temmuz 2014 at 17:48 - Reply

  Hocam annemde Kemik erimesi kalp tansiyon ve 7 senedir Romatoid Artrit iltihaplı eklem romatizma hastalığı var ve çok ilaç kullanıyor şimdi ise sol bacak eklemı çok şiddetli ağrıyo ne yapalım yada nasıl bır tedavi yontemı varkı ağrıları gecsın kullandığı ilaçlar şunlardır PLAQUENIL 200 MG DELTACORTRIL FOLBIOL LAROXYL 10 MG METOART 10 MG/1,0 ML ENJEKTAB ARAVA 20 MG RANTUDIL FORTE 60 MG BELOC ZOK 50 MG CALCIDAY D3 45 EFF TB

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Temmuz 2014 at 21:29 - Reply

   Romatoid Artrit tedavisinde annenizin kullandığı ilaçların dışında çok önemli ve yararlı yeni tedaviler var. Bu konuda annenizin detaylıca değerlendirilmesi gerekiyor. Geçmiş olsun.

 121. özgül 29 Mayıs 2014 at 19:44 - Reply

  Merhaba hocam,
  Günlerdir dayanamadığım ağrılardan ve araştırmalardan sonra size danışmak istedim.Ben 29 yaşındayım.Ablama benim yaşlarımdayken fmf teşhisi kondu.Bende 2 yıl önce çok sancılı önce mide ağrısı gibi başlayıp,gece karında patlamalar olurmuşcasına bir ağrı ve yüksek ateş sonrası hastaneye kaldırıldım.Kanımda crp seviyesi çok yüksek çıktı. yapılan kolonoskopi,endoskopi,tomografi sonucunda hiç bir bulguya rastlanmadı,3 gün hastanede yattıktan sonra iyileştim.Bu yaşadığım rahatsızlıktan sonra bu denli karnımda bir ağrı olmadı,yalnız eklem yerlerimde çok şiddetli ağrılar ve bacaklarımda farklı bölgelerde sürekli yanmalar oluşuyor dönem dönem.Doktora gittiğimde anlamsız bir ifadeyle bakıyolar.Ancak şunu da belirtmek ister sekonderhiperparatiroidi hastasıyım,doktorum ağrılarımın bu hastalık nedeniyle normal buluyor,ancak yanma şikayetlerim için yorum yapamıyor ve nötrofil seviyem sürekli düşük çıkıyor.hemotoloji veya romatolojiye gitmem için yönlendireceğini söyledi kalsiyum tedavim bittikten sonra.Fmf kızarıklık olmadan yanma hissi yapar mı özellikle kaslı bölgelerde?yoksa farklı bir rahatsızlıktan mıdır?ne yapmam gerektiğini bilemedim.
  Yardımlarınızı rica ederim.Teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Haziran 2014 at 18:15 - Reply

   Öncelikle sekonder hiperparatiroidi nereden kaynaklanıyor buna bakmak lazım. FMF için genetik testler çok önemli bunları yaptırmalısınız. Geçmiş olsun.

 122. Beytullah 29 Mayıs 2014 at 13:36 - Reply

  Merhaba hocam yaklaşık 6 senedir Ankilozan spondit hastalığıyla mücadele ediyorum ve 5 senedir remikeyt kullanıyorum ilk başlangıçta 3-4 sene içerisinde bu ilacı kullanmayı sonlandıracaz dediler fakat halen devam ediyorum 2 ayda bir kullanmasam rahatsızlık yaşıyorum özellikle sabahları beni ćok sıkıntıya düşürüyor lakin iki ay boyunca hiç ağrı yaşamıyorum ama artık ilacı kullanmaktan korkuyorum daha doğrusu bir sürü yan etkisi var yaşım 25 ve sizce bu ilacı kullanmaya devam etmelimiyim CRP 1.45 ÜRE 44 en son tahlil böyleydi şimdiden Teşekürler Hocam.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Haziran 2014 at 18:24 - Reply

   Ankilozan spondilitte anti-tnf denen bu tür ilaçların kullanımı önemlidir. ÖZellikle içinde bulunduğunuz klinik durum, laboratuvar bulguları ilacın devam etmesi konusunda bizlere önemli bilgiler verir. Özellikle ilaca hastalığın erken dönemlerinde başlanmış ve tamamen remisyon oluşmuşsa ilaç kesilebilir.

   Geçmiş olsun.

 123. Ethem ince 25 Mayıs 2014 at 23:57 - Reply

  Iyi geceler hocam bu saatte mantiksizca olabilir size mesaj atmam ama agridan uyandim ve arastirip dogru bilgiyi bulmak istedim ben 22 yasindayim 16 yasindan beri a.spondilit tanisi konuldu endol sulfasalin majezik gbi agri kesiciler kullandim kanmda crp wbs lökosit yuksek degerde crp dusuyor ama digerleri dusmuyor en alt kademeden en dusuk hastaneden en yuksek hastaneye gttim gitmedigim hastane kalmadi misali doktorlarin dedigi teksey tedavisi yok bosuna parani harcama ben yine umudumu kesmedim suan kalbimde ritim bozuklugu var uzun zamandirda ilac kullanmadim beni aydinlatabilir misiniz ne yapmam konusunda tsk ederim hocam smdiden allah razi olsun sizden…

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 26 Mayıs 2014 at 07:48 - Reply

   Ankilozan spondilitin tedavisinde büyük ilerlemeler var. Bu hastalığın tedavisi yok demek çok saçma olur. Evet hastalığı tamamen vücuttan atacak bir tedavi yok ama zaten birçok hastalığın tedavisi aynı şekilde değil mi? Şeker hastalığı olanlar şeker ilacını içince iyileşiyorlar mı? Hayır ama ilaçlarını kullandıklarında şeker hastalığı kontrol altına alınabiliyor. Aynı şey tansiyon hasaları için de geçerli değil mi? İlaçlarını düzenli kullanan hastalarda tansiyon sorun olmuyor. Daha bir çok hastalıkta durum böyledir. İyi bir tedavi planı ile Ankilozan Spondilitte çok rahat bir yaşam sürmeniz mümkündür. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   • hayati yilmaz 31 Mayıs 2014 at 20:26 - Reply

    Sayin Hocam,
    Esim, genelikle regl dönemlerinde eklem agrilari cekiyor,Daha önce doktora gitigimizde agrilarin mikrobik romatizmadan kaynaklandigini ögrenmistik,,Bu hastalik kayinvaldemde de var..hata bu hastalik kalp rahatsizligina yol acmisti,,Bu agrilarin regl döneminde meydana gelmesinde ne gibi baglanti vardir,kansizlik,yada pika denilen rahatsizlikla da bir ilgisi olabilir mi ? ayrica Esimin yumurtaliklarin da da kiskler var..yine Regl dönemlerinde agrisi siddetli gecmekte..Bütün bunlar ayri ayri birer hastalik midir ? yoksa hepsi bir nedenden dolayi kaynaklanabilir mi ?

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Haziran 2014 at 18:30 - Reply

     Mikrobik romatizma olduğunu düşünmüyorum. Ayrıntılı bir şekilde eşinizle ilgilenmek gerekir. Bu verdiğiniz bilgiler tanı açısından yeterli değil. Geçmiş olsun.

 124. arzu 18 Mayıs 2014 at 21:31 - Reply

  hocam saygılar benim babam 5 senedir iltihaplı eklem romatizması hatası şimdi ise boynunda ve boğazında şiddetli ağrıları var iştahsızlığı çok fazla ve kilo kaybediyor acaba neler yapabilir kendisi 75 yaşında

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Mayıs 2014 at 10:05 - Reply

   İltihapli romatizmanin hangi türünün olduğu ve doğru tedavisi cok önem arz eder. Geçmiş olsun.

 125. Adem Memiş 12 Mayıs 2014 at 21:33 - Reply

  Hocam benim babam 8 yıldır iltihaplı romitazma hastalık teşhisi kondu ve düzenli bir şekilde ilaçlarını kullandırmaya çalışı yoruz. Geçen ay memlekete gitmişti ellerinde ve yüzünde şişlikler olduğunu ve su topladığını söyledi bu hastalıkla bir bağlantısı varmı . tşk

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Mayıs 2014 at 12:09 - Reply

   Söylediğiniz şeylerle bir kanaate varmak olanak dışı. Birçok faktör bu duruma yol açmış olabilir. Genel değerlendirme yapmak, durumunu incelemek, gerekirse geniş tahliller yapmak lazım. Romatizma tedavilerini çok ciddi bir şekilde takip etmek gerekir. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 126. çağdaş gövce 5 Mayıs 2014 at 08:55 - Reply

  iyi günler hocam 14 yıldır tanısı konmuş as hastasıyım. 2010 2011 arası 9 doz remicade kullandım son dozdan sonra doktorum artık gerek yok dedi bıraktık ve 2013 ekimine kadar sanki hastalığa dair en ufak bir etki yaşamadım ekimden sonra tekrar nüksetti 2013 aralığında tekrar remicade aldım ocak ayında ikinci dozu alırken alerjik reaksiyon gösterdi ve çok kötü bir durumdu doktorum enbrel e gececğiz dedi ama ben o iğneyide evde yaptığım için korkuyorum evde alerjik reaksiyon gösterirsem hastahaneye yetişemem diye tnf dışında bir tedavi şekli yokmu tşk ederim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Mayıs 2014 at 11:54 - Reply

   Ankilozan spondilit tedavisinde anti-tnf tedaviler çok yararlı görülmektedir. Elbette kullanımları için sizin hastalığınız uygun olmalıdır.
   Remicade bu ilaçların arasında en çok allerjik reaksiyon gösteren ajandır. Bu yüzden sizde başka bir anti-tnf’e geçmek uygundur. Diğer ilaçlar da allerjik reaksiyon yapabilir. Bu yüzen böyle bir durumda ne yapacağınızı bilmelisiniz. En azından böyle bir durum olduğunda bir acil servise derhal baş vurmanız gereklidir. Bunların içinde daha rahat kullanımı olan ilaçlar vardır. Bir tanesi ayda bir kullanılır ve daha az allerji riski vardır. Bu size daha uygun olabilir. Enbrel haftada bir veya 2 kez kullanılacak bir ilaç olduğundan daha sıkıntılı olabilir. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 127. mustafa korkmaz 1 Mayıs 2014 at 07:18 - Reply

  merhaba hocam. vücuduma en ufak bir darbe alsam darbe aldığım o bölge simsiyah oluyor. 2 gün önce eşim bana şaka yaparak hafif bir şekilde omuzumu sıktı. 2 saat sonra omuzum simsiyah oldu. sanki omuzum çürümüş gibiydi. sizce bu iltihaplı romatizma olabilirmi? şimdiden teşekkür ederim hocam..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Mayıs 2014 at 13:43 - Reply

   Sizde bir kan hastalığı olabilir. Öncelikle bir hematoloji uzmanına baş vurmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

 128. Filiz 28 Nisan 2014 at 15:42 - Reply

  Saygılar hocam annemde 1haftadır vücudunda gezer tarzda dayanılmaz ağrıları oldu ağrıyan yerlerde sanki damarlarım toplanıyoo diyor ağrıları olduğunda hiçbi şekilde bi hareket yapamıyor pazar old.için özel bihastanenin acil hekimi gördü annemi romatizma dedi kortizonlu bi iğne yaptırdı adını hatırlayamadım ve ağrıyan yerlerinde kızarıklar oluştu onada alerji teşhisiyle krem önerdi sizce ne yapmamız lazım nereye götürmem lazım annemi

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Mayıs 2014 at 13:34 - Reply

   Romatizmanın 200’den fazla çeşidi var. Hastalar çok oyalanabiliyorlar. Doğru teşhis, dikkatli tedavi ve takip önemli.
   Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 129. semanur aydın 24 Nisan 2014 at 15:16 - Reply

  benim annemde 1 buçuk senelik iltihaplı eklem romatizması var. en başta kolları tutmadı ama Allaha şükür tedaviyle yani ilaçla düzeldi ama şuanda bacakları yani dizleri tutmuyor doktorda bulamıyoruz ne yapmalıyız

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 27 Nisan 2014 at 19:35 - Reply

   Romatizmanın 200’den fazla çeşidi var. Sizde hangi romatizma var, nasıl bir durumda, ne tedaviler uygulanıyor? Romatizmanın tedavisi için öncelikle bu soruların cevaplarının bilinmesi lazım. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 130. Lale Kah 24 Nisan 2014 at 09:13 - Reply

  Merhaba hocam,
  51 yaşındayım ve 1.60 boy 80 kiloyum.Crohn hastalığı tanısı ile tedavi görmekteyim. Geçen sene Ağustos ayında 2,5 ay kortizon tedavisi gördüm ve daha sonra Penta 500 (3×2) ve Azathioprine PCH 50 mg.(2×1). Astım hastalığım ile ilgili sabah akşam Seretide 500 mg. ve günde 1 tablet Zespira kullanıyorum. Mide içinde her sabah 1 tablet Lansor.
  Son 2 aydır sol kalçamda avuç içimi kaplayacak boyutta ağırlı bir ödem oluştu. Özellikle gece ayağımı koyacak yer bulamıyorum. Izdırabım büyük. Son 1 haftadır da aynı ayağımın bileğinde ödem oluştu. Bir meslektaşınıza başvurdum ve Bursit teşhisi koyuldu. Buz ve volteren uygulamam söylendi. Geçmediği takdirde o bölgeye kortizon zerkedeceğini söyledi. Acaba aldığım ilaçlar bu tür rahatsızlıklara yol açar mı?
  Tedavi için nasıl bir yol izlemem konusunda sizin görüşlerinizi rica ecerim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 27 Nisan 2014 at 19:22 - Reply

   Crohn hastalığında voltaren kullanılmıyor. Bu Crohn olan bir hastada barsaklarda çok ciddi sorunlar oluşturabilir. Söz ettiğinize bakılacak olursa sizde Crohn’a bağlı artrit yani yangısal eklem hastalığ gelişmiş. Bu durumda daha değişik tedaviler yapılmalı. Geçmiş olsun.

 131. ŞeNeR 2 Nisan 2014 at 09:58 - Reply

  SLMlar hocam
  Her iki ayak baş parmak sonlarında aşırı derecede kireçlenme mevcut olup,çok ağrı ve acı çekmekteyim,ayrıca bacaklarımda ağrımaktadır,hocam Allah rızası için bir yol gösterin,onlarca doktora gittim,sonuç hep aynı ve hiç fayda görmedim,lütfen yardım yardım.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 2 Nisan 2014 at 12:22 - Reply

   Bahsettiğiniz yerdeki ağrılar büyük oranda kireçlenmelerde olur. Ancak başka nedenlere de bağlı olabilir. İyi bir inceleme ve tedavi metodları ile daha rahat olabilirsiniz ümidindeyim. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 132. engin 26 Mart 2014 at 04:01 - Reply

  sayın erbil bey 1 hafta gece 1 hafta gündüz çalışmak uyku düzensizliği olduğundan dolayı eklem romatizmasını etki edermi saygılar.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Nisan 2014 at 11:16 - Reply

   Stres, uyku düzensizliği birçok hastalığa neden olabilir. İnsanın belirli bir ritmde yaşaması, uykusunu iyi alması, doğal ve dengeli beslenmesi sağlığı açısından çok önemlidir.

 133. nurcan çelik 8 Kasım 2013 at 13:49 - Reply

  hocam merhaba ben romotoid artrit hastasıyım. Remikeyt ilacına başlandı.Doktorlar remikeydle birlikte metrotraksat iğnesininde yapılması gerekli olduğunu yoksa ilacın etkisinin azalacağını söylediler.Metrotraksat iğnesi bende aşırı mide bulantısı yaptığı için kullanmak istemiyorum. Hocam bu konuda sizin görüşünüz nedir? şimdiden teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Kasım 2013 at 18:06 - Reply

   Romatizmal hastalıkların tanısında hasta şikayetlerinin detaylı bir şekilde hekim tarafından dinlenmesi ve ayrıntılı muayene esastır. Tahliller ve MR, röntgen gibi radyolojik görüntülemeler çoğu zaman gerekmeyebilir. Öncelikle gerçekten romatoid artrit hastası mısınız bunu çok iyi değerlendirmek gerekir. Diğer yandan metotreksat ilacına gereksinim olmayan başka önemli ilaçlar vardır. Özellikle metotreksat yan etki yapıyorsa buna ihtiyaç göstermeyen diğer ilaçlar başlanmalıdır. Uygun olduğunuzda sizi değerlendireyim. Geçmiş olsun.

  • engin 26 Mart 2014 at 03:58 - Reply

   mrb nurcan hanım bendede aşırı derece mide bulantısı yaptığı için kullanmadım her hafta metojet iğnesi vuruluyordum sağolsun erbil beyin sayesinde ilaçlarım değişti ve şükürler olsun çok iyiyim ben hiç zaman kaybetmeden erbil hocamıza muayne olunuz geçmiş olsun

 134. bahri 19 Ekim 2013 at 10:18 - Reply

  merhaba,
  Hocam karın ağrısı şikayetleri ile genellikle geceleri acile gittim.Bir keresinde apandisit diye ameliyat yapacaklardı.en son gastro doktorum kolonoskopi ilede muayene yaptı,temiz sonuç çıkınca Alilevi Akdeniz Ateşi ihtimali ile Romatolojiye muayene olmamı önerdi.Bulundugum şehirdeki Romatolog tayin oldugu için yeni bir Doktor atanamamıştır.Akdeniz Ateşi ile ilgili tahlil veya testleri başka bir poliklinik vasıtasıyla yaptırmam ve sonuçu öğrenmem mümkün mü?Ailemde bu tarz rahatsızlığı olan da yoktur.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Ekim 2013 at 10:12 - Reply

   Geçmiş olsun. Ailevi Akdeniz Ateşi şüphesi varsa öncelikle bir genetik test yaptırabileceğiniz merkeze başvurunuz önem taşır.

   • cesur 29 Mart 2014 at 14:49 - Reply

    İzmir atatürk eyimtim araştıma hastanesinde bir ay kortizon tedavi gördüm bana enson tnf iğnesini önediler o iğneden korkum durumum çittiyetini koruyor ne yapmalığım teşekkür eder

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Nisan 2014 at 11:22 - Reply

     Bugün birçok iltihaplı romatizma tedavisinde anti-tnf’ler kullanılıyor ve sonuçları çok iyi. Bu konuda size daha detaylı bilgi vermeliler ve sizi sıkı bir kontrol altına almalılar. Hekimlerin iyi takip ettiği hastalarda korkacak bir durum olması çok az bir ihtimaldir. Geçmiş olsun.

 135. sevil 2 Ekim 2013 at 10:35 - Reply

  merhaba hocam yaşım 22 benm parmaklarımda agrı var işaret parmaklarmı kapatamyrm acı oluyor bu agrı dirsegime kadar geliyor bazen vücutumun farklı yerlerinde igne batarcasına acı ve sol ayagımda kıramp giriyor daha çok kasılma gibi bu bir kaç günün acısı devam ediyor bu neden olabilir yardımcı olursanz sevinirim yaklaşık 4 aydır var birkaç defa doktora muayene gittimm ama sonuç vermedi kanda bişi göremediler..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Ekim 2013 at 09:32 - Reply

   Geçmiş olsun. Bu şikayetleriniz birçok nedene bağlı olabilir. Kanda çıkmasa bile iltihaplı romatizma da olabilir. Detaylı bir anamnez, muayene ve gerekirse tahlillerle teşhise gitmek gerekir. Uygun olduğunuzda sizi göreyim.

 136. zeki 2 Ekim 2013 at 09:30 - Reply

  merhaba eşimin elerinde egzama başlangıcı teşhisi kondu yaralar çıkıyor ayaklarında da başladı bu yaralar dermotoloğa gidiyor kortizyon melhemleri ilaçları verdi işe yaramıyor bu sorunlarla aynı zamanda göğsünde de kas agrıları başladı bise ne önerebilirsiniz desteğinizi bekliyoruz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Ekim 2013 at 09:30 - Reply

   Göğüs bölgesindeki kas ağrıları ile egzamanın bir ilişkisi yok gibi duruyor. Göğüs ön bölgesi kaslarda ağrı yapabilecek birçok hastalık var. Dikkatli bir anamnez, muayene ve gerekirse tahliller ile öncelikle teşhise gitmek gerekir. Uygun olduğpunuzda sizi göreyim. Geçmiş olsun.

 137. Beytullah 15 Eylül 2013 at 21:11 - Reply

  Merhaba hocam ben 24 yaşındayım ve ankilozan spondilit hastasıyım yaklaşık 5 senedir remikeyt kullanıyorum iki ayda bir ilaci kullaniyorum son olarak böbrekte rahatsızlık olduğu söylenildi ilacın etkisi varmi acaba veya kullanmaya devam etmelimiyim sizce, yani gerçekten korkmaya başladım…

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Eylül 2013 at 08:00 - Reply

   Remicade kullanımında böbrek ile ilgili yan etki çok rastlanan bir yan etki değildir. Böbrek ile ilgili oluşabilecek yan etki üriner enfeksiyon olabilir. Remicade kullanımında meydana gelen önemli komplikasyonlar allerjik reaksiyonlar, enfeksiyon ve karaciğer sıkıntılarıdır. Öncelikle böbrekte nasıl bir hastalığınız var ona bakmak gerekir. İlaca mı bağlı değil mi bunu görmek lazım. Geçmiş olsun.

 138. ------ 1 Mayıs 2013 at 16:38 - Reply

  hocam bende dokuda romatizma var bunun tedevisi aylarmı sürer? iaç tedevisini yaşadığım sürece kullanmam gerekiyormu? romatoloji dışında hangi bölümlerde bu hastalığa tanı konulabilir? romatizmayı hangi faktörler tetikler? ne yemeliyim ne yememmeliyim ?nelere dikat etmeliyim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Mayıs 2013 at 20:05 - Reply

   Romatizmanın 200′den fazla çeşidi bulunmaktadır. Detaylı bir şekilde muayene ve tetkikler sonucunda yapılacak tedavilerle yüz güldürücü sonuçlara ulaşmak olanaklıdır.
   Geçmiş olsun.

 139. Aydın Yücesan 16 Nisan 2013 at 12:23 - Reply

  Sayın hocam,
  Benim eşimde fibromiyalji var. Aşırı yorgunluk ve ağrılardan ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bize nasıl yardımı olabilirsiniz?
  Saygılar hocam.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Nisan 2013 at 12:27 - Reply

   Fibromiyalji sendromu, vücutta yaygın ağrı ve yorgunluk ile karakterize, sık görülen bir yumuşak doku romatizmasıdır. Fibromiyalji sendromu, kesinlikle bir eklem hastalığı değildir, eklemi tutmaz ve eklemde hasar oluşturmaz.
   Belirtiler şunlardır: Ağrı ile birlikte;
   – aşırı yorgunluk ve halsizlik,
   – uyku bozuklukları,
   – baş ağrısı,
   – konsantrasyon bozuklukları, hafıza problemleri,
   – sabahları yorgun kalkma,
   – ellerde şişlik hissi, iğnelenme/yanma hissi,
   – sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma,
   – barsak problemleri (karın ağrısı, karında şişlik, ishal ve kabızlık atakları) gibi belirtiler görülmektedir.
   Bu hastalıkta, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik sorunlar da sıktır. Her hastada yukarıdaki belirtilerin hepsi olacak diye bir kaide yoktur. Bu tür belirtilerin olduğu hastalarda birçok başka hastalık da olabilir bu yüzden ayırıcı tanı hekim tarafından çok iyi yapılmalıdır.
   Hastalığın nedeni: Hastalığın nedeni kesin olarak bilinememektedir. Sıklıkla erişkin yaşlarda (35-60 yaş) görülmekte olup kadınlarda erkeklere oranla 9 kat daha sıktır.
   Tedavi: Fibromiyalji sendromu tedavisinin iki ana unsurunu antidepresan ilaç tedavisi ve aerobik egzersiz oluşturur. Ne tür ilaçlar kullanılacağı, egzersizlerin tipleri hastanın klinik durumu ile belirlenir. Ağır olgularda başka ilaçlar eklenebilir.
   Geçmiş olsun.

 140. Türkan Adıkalan 15 Nisan 2013 at 19:17 - Reply

  benim kızım 15 yaşında 5 senedir JRA tedavisi görüyor aynı zamanda karpuss kallasium defekti nedeniyle epilepsi hastası ayrıca endokrinde adrenalin hormonu için hidrokortizon kullanıyor epiepsi ilaçlarına yanıt vermiyor dahada kötü oluyor NGB TEDAVİSİ uygun olabilirmi saygılarımla

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Nisan 2013 at 09:02 - Reply

   Kızınız için epilepsi açısından öncelikle nöroloji hekimleri tedavilerini düzenlemeliler. İlaçlarınızı çok titizlikle kullanmanız, bir adet ilaç dozunu dahi kaçırmamanız önemlidir. Nöro-geribildirim (NGB)’nin epilepside yararlı olduğuna dair tıbbi çalışmalar vardır. Bu tedavi denenebilir; herhangi bir yan etkisi yoktur. Geçmiş olsun.

 141. semnaur 6 Ocak 2013 at 15:47 - Reply

  merhaba hocam benim annem iltihaplı romatizma hastası parmaklarının eklem yerlerini bükemiyor ve parmakaları şişiyor.bacakları da ağrııyıp şişiyor bu konuda ne yapmalıyız iyi günler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Ocak 2013 at 08:14 - Reply

   Romatizma deyince 200′den fazla hastalık anlaşılmaktadır. Yani Romatizma tek bir hastalık değildir, yaklaşık 200 adet hastalık bu grup içinde incelenmektedir. İltihaplı eklem romatizmaları, omurga romatizmaları, gut (damla hastalığı), Behçet hastalığı, Ailevi Akdeniz Ateşi, osteoartrit (kireçlenme), osteoporoz (kemik erimesi), vaskülit (damar romatizmaları), fibromiyalji sendromu (yumuşak doku romatizması) gibi birçok hastalık bu grupta incelenir. Sizin söz ettiğiniz romatizma iltihaplı eklem romatizması denen bir romatizma şekline uymaktadır. Muhtemelen romtoid artrit denen romatizmal hastalık olabilir. Ancak bunu söyleyebilmek için hasta ile çok detaylı konuşmak, hastayı muayene etmek ve birçok laboratuvar tahlilini değerlendirmek gerekir. Geçmiş olsun

 142. mehtap 1 Ocak 2013 at 13:19 - Reply

  merhaba doktor bey ben 29yaşında bir fmf hastasıyım bu hastalık 10yıldır bende var ama ben farkında değildim şöyle söyliyeyim hastalık her nüksettiğinde gitmediğim hastane kalmadı bana kesin bir tedavi uygulanmadı yani doktorlarımızda pek bilinçli değil bu sebepten apandist ameliyatı bile oldum hastalık tekrar devam edince yanlış teşhis olduğunu anladım yıllar sonra yani 2 yıl önce öğrendim fmf hastalığını istanbul çapa tıp fakültesinde.şimdi düzenli olarak doktorumun uyguladıgı yıllık tetkiklerimle beraber bütün kontrollerim yapılıyo ama ara sıra çok hafif olmak üzre tekrarlıyo nedenlerini öğrenebilirmiyim yediklerimle yada üşütmeyle ilgisi varmı vaktinizi aldığım için özür diliyorum şimdiden teşekkür ederim bana cevap yazarsanız çok memnun olurum.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Ocak 2013 at 20:57 - Reply

   FMF veya Ailevi Akdeniz Ateşi isimli hastalık teşhisi zor olabilen bir klinik durumdur. Gerçekten bazı zamanlarda bu hastalık apandisit sanılıp yanlışlıkla operasyonlar uygulanmaktadır. Üşütme ve yenen gıdalarla bu hastalığın bir ilgisi yoktur. Düzenli olarak almanız gerekli en önemli ilaç colchicum dispert’tir. Lütfen rutin kontrollerinize devam edin. Geçmiş olsun.

 143. fatma 14 Aralık 2012 at 08:26 - Reply

  mrhb doktor bey.ben 11 yıldır ra hastasyım.bebek düşünüyoruz eşi,mle.salazopyrngünde2*2..mtx haftd 1*3 ve plaquenil günde 2*1 kullanıyorum hamile kalınca ilaçları bırakıp prednol kukllanabileceğim söylendi ne yapabilirim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Aralık 2012 at 22:13 - Reply

   Romatoid artrit ‘te gebelik olanaklıdır. Ancak gebe kalmadan birkaç ay önce ilaçların durumunu hekiminizle konuşmanız gerekir. Metotreksat, leflunomid gibi ilaçlar bebekte doğumsal anomalilere neden olabilir. Sizin de belirttiğiniz gibi bir ilaca devam edilecekse kortizonlar doktor kontrolünde kullanılabilir. Hamileliğin ilk 3 ayında hastalığınızın hamilelik üzerine, veya hamileliğinizin hastalık üzerine fazla bir etkisi olmayacaktır. Eğer bu ilk 3 ayda hafif bir romatoid artritiniz varsa büyük bir ihtimalle bütün hamilelik boyunca da hastalığınız hafif düzeyde olacaktır. İlk 3 ayda hastalığınız çok aktif bile olsa bile aylarda romatizmanızda bir rahatlama görülecektir. Genellikle hastalık, hamileliğin ilk 3 ayından sonra hafifler. Bu hafifleme doğumdan sonra 6 hafta kadar da devam eder. Sizin ve müstakbel bebeğinizin hep sağlıklı olmasını dilerim.

 144. SELDA 3 Aralık 2012 at 08:59 - Reply

  merhabalar

  benim annemde 1 yıldır yumuşak doku romatizması var dizlerinin üstünde sancılardan duramıyor bazen bu sancılar ağlama noktasına kadar geliyor bi kaç doktora göründü ama bir faydası olmadı ne yapmasını önerirsiniz.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Aralık 2012 at 13:00 - Reply

   Romatizma deyince 200′den fazla hastalık anlaşılmaktadır. Yani Romatizma tek bir hastalık değildir, yaklaşık 200 adet hastalık bu grup içinde incelenmektedir. İltihaplı eklem romatizmaları, omurga romatizmaları, gut (damla hastalığı), Behçet hastalığı, Ailevi Akdeniz Ateşi, osteoartrit (kireçlenme), osteoporoz (kemik erimesi), vaskülit (damar romatizmaları), fibromiyalji sendromu (yumuşak doku romatizması) gibi birçok hastalık bu grupta incelenir. Siz yumuşak doku romatizmasından (fibromiyalji sendromu) söz etmişsiniz. Yumuşak doku romatizması genel vücut ağrısı, tutukluk, aşırı yorgunluk, baş ağrısı gibi belirtilrle kendisini gösterir. Öncelikle annenizde gerçekten yumuşak doku romatizması var mı buna bakmak gerekir. Daha ayrıntılı bilgi için “http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz” adresine bakabilirsiniz. Muayene için lütfen 0-530-3711855 numaralı telefondan randevu alınız. Geçmiş olsun

 145. selma 1 Aralık 2012 at 18:56 - Reply

  hocam benim eşim 3 senedir romatizma hastası ve gut hastası perizini yapıyo ama genede ağrıları çok oluyo hergün mutlaka ya kolunda ya bacağında ağrı oluyo. neolur hocam bi çare sürekli kortizon iğne vuruluyo ve bununda faydası olduğu kadar zararıda oluyo hangi doktora gitsek çaresi yok diyor hocam neyapıcaz biz eşim daha 31 yaşında ve bu yaşta çalışamıyor lütfen hocam bi çare

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 2 Aralık 2012 at 15:26 - Reply

   Romatizma deyince 200’den fazla hastalık anlaşılmaktadır. Yani Romatizma tek bir hastalık değildir, yaklaşık 200 adet hastalık bu grup içinde incelenmektedir. İltihaplı eklem romatizmaları, omurga romatizmaları, gut (damla hastalığı), Behçet hastalığı, Ailevi Akdeniz Ateşi, osteoartrit (kireçlenme), osteoporoz (kemik erimesi), vaskülit (damar romatizmaları), fibromiyalji sendromu (yumuşak doku romatizması) gibi birçok hastalık bu grupta incelenir. Siz guttan söz etmişsiniz. Gut tuttuğu eklemlerde ağrı, duyarlılık, kızarıklık, şişlik ve ısı artışına neden olan; ataklarla seyreden romatizmal bir hastalıktır. Bu hastalık ürik asit fazlalığından oluşur. Kanda artmış olan ürik asit eklemlerde birikerek eklemde iltihaba yol açar. Genellikle her atakta tek bir eklemi etkiler ve bu eklem sıklıkla ayak başparmak eklemidir. Bunun yanı sıra diz, dirsek gibi eklemler de etkilenebilir. Çok fazla alkol alımı, çok sıkı diyet ve açlık, özellikle proteinden zengin yiyeceklerin fazla yenmesi, ekleme herhangi bir travma vb. durumlar atakların gelişmesini tetikleyebilir. Tüm romatizmal hastalıklar içinde en ağrılı olanıdır. Genellikle 40 yaş üstü erkeklerde görülür. Kadınlar ise genellikle menapoz sonrasında hastalığa yakalanırlar. Öncelikle eşinizde hangi romatizmal hastalığın olduğu tespit edilmelidir. Acaba gerçekten gut mu var? Yanlış bir teşhis hastayı çok zor durumlarda bırakabilir. Lütfen 0-530-3711855 numaralı telefondan randevu alınız. Geçmiş olsun.

 146. SÜLBİYE TUNALI 25 Eylül 2012 at 13:06 - Reply

  Seronegativ Romatoid Artrit hastasıyım.anti TNF tedavisi önerildi,ama ciddi yan etkilerden dolayı,kullanmak istemiyorum.Başka alternatifim yok mu,sizin öneriniz nedir.teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 26 Eylül 2012 at 11:25 - Reply

   Romatoid artrit tedavisinin bir seçeneği de anti-TNF tedavidir. Ancak bu tedavinin doğru ve yerinde kullanılması önemlidir. Literatürde anti-TNF’ler hakkında bazı yan etkilerden söz edilmekle birlikte Romatoid Artrit tedavisinde mutlaka kullanılması gerekli durumlar vardır. Bir ilacın yarar/yan etki profili, kullanmada en önemli kriterlerden birisidir. Geçmiş olsun.

 147. baki kalan 3 Temmuz 2012 at 20:51 - Reply

  Merhaba,ben 50 yaşındayım ve AS hastalığım yeni semptomlar vermeye başladı.Bir FTR uzmanı bana metoterksat başladı.Ben de internetten araştırdım bu ilacın daha çok romatoid artritlilere verildiğini okudum.Öneriniz nedir?teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Temmuz 2012 at 12:47 - Reply

   Ankiloz spondilit çok iyi değerlendirilmeli, tedavi ve takip edilmelidir. Günümüzde artık metotreksat tedavisi daha az kullanılır duruma gelmektedir. Geçmiş olsun.

 148. Eyüp BAŞ 1 Temmuz 2012 at 20:44 - Reply

  ben ankilozon spondolit hastasıyım tedaviye başlama ragmen legen kemeiklerim de agrılar devam etmekte ve idrarım açık cay rengide olmakta bunların nedenini nedir vede nasıl bir tedavi yöntemi izlemem lazım acaba saygılarım ile

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 2 Temmuz 2012 at 09:23 - Reply

   Ankilozan spondilitte hastanin bulundugu klinik duruma gore degisik tedaviler uygulanir. Bu tedavilerin dogru planlanmasi, hastanin takibi buyuk onem arz eder. Gecmis olsun.

 149. özay 29 Haziran 2012 at 20:02 - Reply

  hocam bendede ıltahablı romatısma var tedavı görüyorum ama agrılar gecmiyor tahliller cok güzel cıkıyor artık bende şaşırdım yardımcı olursanız sevınırım hocam

 150. Merhabalar ben ankilozan sipondilit hastasıyim tedavi olarak remikeyt kullandım iyiydim ama bıraktım tekrar ağrı larla beraberim neyapmaliyim nerde tedavi olmalıyım bir yol istiyorum 24 Haziran 2012 at 22:36 - Reply

  Benim isteyim iyi bir doktor 05327924691

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Temmuz 2012 at 11:07 - Reply

   Ankilozan Spondilit tedavisinde kullanilan ilaclar gelisiguzel birakilmamalidir. Yakin ve ciddi takip bu hastalikta cok onemlidir. Gecmis olsun.

 151. gül 21 Haziran 2012 at 16:31 - Reply

  merhaba hocam.ben 2 yıldan beri romatoid artrit hastasıyım ancak tanı 7 ay önce konuldu.el bileğim ve dizimde ödemler oluştu 6 aylık ilaç tedavisinden sonra doktorum anti tnf ilaç olan bi iğneye başlamam gerektiğiini söyledi. 1 aydr kullanıyorum % 60 oranında düzelme var.Ancak ilaçlarından yan etkilerinden ve hastalığımın ilerlemesnden korkuyorum yaşım 24.Bilgilerinize.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Temmuz 2012 at 11:11 - Reply

   Romatoid artrit cok onemli bir romatizmal hastaliktir. Anti-tnf kullanimi ile cok basarili sonuclar alinmaktadir. Takibin hekim tarafindan cok ciddi olarak yapilmasi gerekmektedir. Gecmis olsun.

 152. birgül 9 Haziran 2012 at 13:07 - Reply

  kollarında ve diz kapaklarmda çok yoğun ağrilarm var.doktorum iltahabli romatizmam olduğünu söyledi ilaç kullanmama rağmen gecmiyo bana yardım edin

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Haziran 2012 at 08:25 - Reply

   Romatizmanın 200’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Detaylı bir şekilde muayene ve tetkikler sonucunda yapılacak tedavilerle yüz güldürücü sonuçlara ulaşmak olanaklıdır.
   Geçmiş olsun.

 153. muhammed 6 Haziran 2012 at 06:46 - Reply

  merhabalar

  benim ablamda iltihaplı eklem romatizması var yaşı 29 yaklaşık 4 yıldır devam ediyor kortizon kullanarak biraz rahatlıyordu şimdi onu bıraktı ve şuan ayakları şişdi ve yürüyemiyor ayaklarını sürterek ilerlemeye çalışyor bu konuda kesin bir tedaviniz varmıdır kortizon dışında tşk.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Haziran 2012 at 08:28 - Reply

   Kortizon dışında romatizma için birçok tedavi bulunmaktadır. Öncelikle romatizmanın tanısının konması ve buna göre tedavilerin planlanması gereklidir.
   Geçmiş olsun.

   • pınar akgül 19 Nisan 2014 at 08:46 - Reply

    merhaba annem 45 yaşında ve 4 5 aydır dizlerinde ağrılar başladı .ve o kadar doktor kontrollü sonucu iltihaplı romatizma tanısı konuldu .bu iltihaplı romatizmanın diğer bölgelerin bitirdiğini duydum (böbrek,kalp …)eğer öylese bu bölgelerin zarar görmemesi için ne yapmalıyız ve bu hastalığın tedevisi yok mu?

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 23 Nisan 2014 at 11:25 - Reply

     Öncelikle gerçekten iltihaplı romatizma mı bunu iyi değerlendirmek lazım. Eğer gerçekten öyle ise iç organ tutulumu olacak diye bir şey yok. İltihaplı romatizmanın sadece çok az bir kısmında organ tutulumu olur. Romatizmanın iyi bir şekilde tedavisi ile çoğu zaman korkacak bir şey olmaz. Geçmiş olsun.

     • rabia 30 Haziran 2014 at 21:11

      hocam merabalar.ben 5 yasnda tanısı konulmus bir fmf hastasıyım.26 yasndayım suan.hocam bende ates karın agrı küçükken vard ama şimdi azaldı bunun dsında karın agrısı ve ates olmakszn kollarımda ve bacaklarımda sanki bir yara varmış gibi agrımakta kollarım ve bacaklarımı hareket ettrmekte güçlük ve sanki derimn altı yanıyor kaslarım agrıyor.bu durum besinsz kaldgmda oluyor genelde.agrı kesiciler gecrmiyor:(yatıyorum bu sekilde 1 ay.drlar fmf ten diyor ama ben bu sekilde atak gecrene rastlamdım:(kocaelide bi asistan bana romatizmayla ilgili bir ilaç vermşti onu içtim bi kaç gün faydası oldu.ama o ilacıda bulamadm tekrar.ama ilaç romatizmayla ilgiliydi.hocam ne yapmaylım bu hastalık nedr ne olablir bu sırada sedimim 80 lere cıkıyor cıktıkça sedimim agrılar artıyor yataga bağlı kalıyorum gecince bu durum gayet saglıklı oluyorum:(

     • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Temmuz 2014 at 17:06

      FMF ataklarla giden bir hastalıktır. Devamlı ilaç kullanmanız gerekir. Ne içiyorsunuz? Geçmiş olsun.

Leave A Comment