Felç’in Beyindeki Yeri

Felç’in Beyindeki Yeri

FELCİN YERİ

Felç (inme)’nin beyinde hangi bölgelerdeki hasara bağlı oluştuğu önemlidir. Felç’in (inmenin) beyindeki yeri derken anlatılmak istenen felcin beyindeki spesifik bölgelerdeki hasarla oluştuğudur.  Örneğin laküner infarktüsler en çok subkortikal bölgede meydana gelir.  Hastanın rehabilitasyona gereksinim duyduğu inme şekli beyindeki lezyonun tam aksi yönündeki oluşan el-kol ve bacak felçleridir. Diğer nörolojik bulgular infarktüsün yerine ve inmenin serebral hemisferlerdeki mi yoksa beyin sapındaki lezyona mı bağlı olduğuna göre değişiklik arz eder. Hangi arterlerin etkilendiği klinik bulguların neler olacağını belirlemektedir.

İnme’nin klinik sonuçları beynin hangi anatomik bölümlerinin etkilenmiş olduğu ile ilgilidir. Bu en iyi şekilde beyni iki parçaya bölerek anlatılabilir: 1) Serebral hemisferler; 2) Beyin kökü ve posterior hemisferler ki ikincidekiler vertebral baziler veya posterior dolaşım ile beslenmektedirler.

Beynin sağladığı çeşitli fonksiyonlar çoklukla iki ana hemisfer ve beyin kökü ile ilgilidir. İnme’de yani felç’te ortaya çıkan fonksiyon kayıpları hangi beyin bölgelerinin hasarlandığı ile ilgilidir. Ancak iş bu kadar basit değildir! Şöyle ki basit bir fonksiyon dahi (örneğin yere eğilip yerden birşey almak) bütün santral sinir sisteminin entegre fonksiyonunu gerektirmektedir. Beynin bir bölgesinde hasar oluştuğunda ilgili beyin bölgesinin fonksiyonunda kayıplar yaşandığı gibi tüm beyin de o hasarlı bölgeden gelen sinyallerin kaybı ile olumsz yönde etkilenmektedir.

Stroke inme felç

Beynin kan dolaşımı (Willis poligonu). Felcin (inmenin) beyindeki yeri beyin kan dolaşımının hangi damarlarında sorun olduğu ile ilgilidir.

Hemipleji serebral palsi

Beynin yapıları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Felçle ilgili önemli bilgiler için bakın:

Felçten değil bilmemekten korkun!

2018-04-15T19:03:20+00:00

About the Author:

Prof. Dr. Erbil DURSUN

10 Comments

 1. Duygu kızıl 5 Ağustos 2018 at 22:42 - Reply

  Hocam merhaba babam iki sene önce felç geçirdi sağ tarafı felçli fizik tedaviyle birazdaha iyi kullanıyor kolunu ve bacağını ama konuşmakta sıkıntımız var algıda biraz zayıf benim size sorum bu günlerde kafasından sesler geldiğini söylüyor felçli kolunun ve bacağının Ağrıdığını söylüyor neden olabilir size sormak istedim çok teşekkürler

 2. esra düz 19 Haziran 2018 at 11:35 - Reply

  Merhaba Hocam,
  Babam (55 yaşında ve daha önce geçirdiği ameliyet vb durumu bulunmuyor.) Cumartesi akşamı tansiyon ve şeker yükselmesi ile hastaneye kaldrıldı ve tetkikler sonucu beyinde görmenin ilgili olduğu damarda pıhtı olduğu teşhisi kondu. Ancak bayram olması ve dr eksikliği sebebiyle tedavisine 12 saat sonra başlandı. O andan itibaren sağ ve sol yanlarını hiç göremiyor, önünü de oldukça bulanık görüyor ve kımdır nedir seçemiyor. Aynı zamanda şiddetli bir baş ağrısı çekiyor. Bu tip durumlarda tedavi bu zaman aralığında başlamışsa görmede iyileşme olma ihtimali nedir?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2018 at 12:18 - Reply

   HAstalığın ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Öncelikle doğru teşhis gerekir. Nöroloji hekimi ile temasta kalın. Geçmiş olsun.

 3. İsa 4 Mayıs 2018 at 16:50 - Reply

  Tedavisi için size getirmeyi düşünüyorum hocam yardimci olursanız sevinirim iyi günler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Mayıs 2018 at 17:39 - Reply

   0-5303711855’den randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 4. İsa 4 Mayıs 2018 at 16:47 - Reply

  Merhaba hocam babam 9 mart günü atardamarin pıhtı atmasi sonucu inme geçirdi gaziantep Üniversitesi nde anju oldu stend takıldı 42 gün yoğun bakım da kaldı 12 gündür servis odasında enfeksiyon tedavisine devam ediliyor babam konuşabiliyor ama Sol ayak ve el tutmuyor Sol ayağı açmak istiyoruz masajla biraz açılıyor ama ağrı digini söylüyor tekrar ayağını kasıyor doktor bize babaminizin beyin de de kısmı felç oldugu nu söyle di zaman zaman bizi tanımadığı oluyor hocam ama genellikle de uyanık olduğu zamanda biraz toparlayinca tanıyor

 5. derya emre 28 Nisan 2018 at 22:04 - Reply

  sayın hocam babamın sağ pons bölgesinde iskemik alan oluşmuş 14 gündür yoğun bakımda bugün biraz gözlerini açtı yoksa sürekli uyku halinde derin uyuyor. bu bölgede olan iskemi durumu için fizik tedavi mümkün mü

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 29 Nisan 2018 at 14:14 - Reply

   Nasıl gelişeceğine bakmak lazım. Felcin ağırlık derecesi önemli. Babanızın şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Öncelikle http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda yatmaya bağlı gelişebilecek sorunları engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor. Ayrıca http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan http://www.felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. İnşallah yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

Leave A Comment