Felç – Giriş

Home/Felç – Giriş
Felç – Giriş 2016-12-23T00:14:49+00:00

Felç ‘e giriş

Halk dilinde “ felç ” şeklinde anılan stroke ( inme, beyin felci, hemipleji) ‘nin 65 yaşından sonra görülme sıklığı %10 lara kadar çıkmaktadır. Toplumumuzda felç tedavisi ve rehabilitasyonu ile ilgili birçok söylenti ve yanlış bilgiler bulunmaktadır. Hastalar ve onların aileleri, bu bilgi kirliliğinden dolayı yanlış yönlenmekte ve güç durumlarda kalmaktadırlar.

Bu başlık altında anlaşılacağı üzere beyin felcine yer verilecektir. Ancak bu bölümde en altta ayrı bir başlıkta omurilik felcine de yer verilmiştir.

Felç tedavisi ‘nde çoğu zaman yetersiz rehabilitasyon uygulanmaktadır!

Felçlilerde çoğu zaman gereksiz, yetersiz veya yanlış şekillerde uygulamalar yapılmaktadır. Bilinmelidir ki, tedavi sadece basit hareketlerden oluşan egzersiz tedavisi değildir. Ülkemizde maalesef ailelere bilinçli veya bilinçsizce doğru olmayan bazı mesajlar da verilmektedir. Örneğin en sık duyduğumuz yanlışlıklardan bazıları ozon veya kuantum gibi uygulamaların tedavide gerekli olduğu yönünde yapılan telkinlerdir. Bunun tersi durumlarla da karşılaşabilmekteyiz. Örneğin kas kasılmalarının erken tedavileri çok önemli olduğu halde, buna “gereksiz” veya “zararlı” bile dendiğine sıklıkla şahit olmaktayız. Oysa kas kasılmalarının tedavilerine geç başlandığında çoğu zaman iş işten geçmiş olabilmektedir. Hastalar ve aileleri, önerilen ve etkinlikleri konusunda tıbbi kanıt olmayan alternatif tedavi yöntemleri konularında çok dikkatli olmalıdırlar ve güven duydukları tıbbi birimlere mutlaka danışmalıdırlar. Tedavi görecekleri yerlerde, bu hastalıkla ilgili hangi tedavilerin uygulandığını mutlaka detaylı bir şekilde araştırmalıdırlar.

Felç ‘te Aile Bireylerine Düşen Görevler

Hastaların aileleri veya yakınları, hastaların tedavi oldukları yerlerde bizzat terapilere de katılmalıdırlar. Unutulmamalıdır ki, hastalığın tedavisinde rehabilitasyon ekibinin her elemanının büyük önemi olduğu gibi, ailelerin de tedavilere katılmaları ve bu tedavileri öğrenmeleri/sürdürmeleri gereklidir. Zaten aile bireyleri de rehabilitasyon ekibinin en önemli elemanıdırlar. Rehabilitasyon ekip elemanlarının büyük eksiklik gösterdiği, hastaların terapilerinin ailelere açık tutulmadığı, hastalık hakkında geniş şekillerde bilgi ve tedavi olanakları sunulmayan tedavi merkezlerinin hastalarımıza fazla bir yararı olamayacağı akıldan çıkarılmamalıdır.

Ayrıca bakınız:

Felç (inme, beyin felci, hemipleji)
764 Comments

 1. Deniz 6 Mart 2017 at 20:07 - Reply

  İyi aksamlar, benim babam 51 yasinda
  1.5 ay once menenjit gecirdi ve hastaneye kaldirildi akcigeri kanama yapti duzeldi bobrekleri iflas etti ama duzeldi makina ile yasiyordu ama onuda cikartip bakicaklarmis ona gore taburcu ediceklermis yalniz sorum su babama antibiyotik fayda etmedi 1.5 ay menenjit gecirdi daha dun bitti diyolar beynin bi kismi hasarlanmis sanirim gorebilicek bakabilcek ama yurumek ve konusmak yokmus sadece beyin bukadarini yapabilirmis bunun bi tedavisi yokmu ya da duzelirmi lutfen acil

 2. ahmet 3 Mart 2017 at 22:07 - Reply

  iyi günler hocam,

  babam yaklaşık 4,5 ay önce anevrizmdan dolayı acil ambulansla hastaneye kaldırıldı. ve aynı gece ameliyat oldu klip takıldı. yaklaşık 2 ay yoğun bakımda kaldı 2 gün uyuttular.3 gün yazı yazmaya başladı. soltaraf felçliydi ancak solunumu düzelmedi bilincinin açık olmasını ciğerine giden hortumun uyarılmasından olabileceği söylendi solunum düzelmeyince traköostomi açıldı ve bilincinin gelmeme ihtimalinin olduğunu söylediler. zaten onlara göre açık olması mucizeydi… ama gene bilinci açıktı midesine peg açıldı. herşey stabılken taburcu olabileceği söylendi. 48. günde diğer iki anevrizmasından embolizasyon yapıldı. embolizyondan bir hafta önce servise çıktı… bu işlemden bir hafta sonra sağ eliyle ağrıyı bile gösterirken bilinç gitti sağ tarafıda kullanamaz oldu. bu şekilde taburcu olduk. evde sol tarafı azda hareket etmeye başladığını gördük. evde Manuelpsikonorofizyolojik fizyoterapi adı altında elektrik ve iğne tedavisi aldık. birinci ayında fizyo terepiyle hareketlilik arttı. elini ayaklarını oynatmaya başladı oturtmaya ve azda olda anlık ayaka kaldırmaya başladık kilo aldı kasları düzeldi. 4. ayında nöbet geçirdi. şuan yoğun bakımda 3 haftadır. tekrar eve getirdiğimizde nasıl bir fizik tedavi uygulayabiliriz? bu durumdaki hastaya elekrik ve iğne tedavisi verilebilir mi? bu tedaviyi fizyoterapist veriyor.

 3. kaan 18 Şubat 2017 at 19:40 - Reply

  Merhaba bir tanıdığım beyinde yavaşça oluşan bir pıhtıdan dolayı sol tarafı felç geçirdi arada bir kaşınabiliyor 3. gününde 2 yerde tıkanıklık varmış bazen bilinci gidiyor. Geçme ihtimali varmı.

 4. elvan aydın 16 Şubat 2017 at 11:41 - Reply

  multisistem atrofi msı tanısı kondu ankara hacettepede bu hastalarada bakıyormusunuz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Şubat 2017 at 13:38 - Reply

   Bu hastalarda uygulanacak rehabilitasyon programları hastanın içinde bulunduğu duruma bağlı olarak yararlı olabiliyor. Geçmiş olsun.

 5. Emine 13 Şubat 2017 at 20:12 - Reply

  Hocam merhabalar. Benim babam 75 yaşında ve yüksek tansiyon hastası. 6 gün önce aniden fenalaşarak (etrafındakilere deprem mi oluyor diye sormuş) hastaneye kaldırıldı. Yüksek tansiyona (18′ e 15) bağlı olarak beyin damarında tıkanıklık oluşmuş ve şu anda komada bilinci neredeyse kapalı ve solunum cihazına bağlı olarak yoğun bakımda yatıyor. Cihazdan ayırma denemeleri yapılıyor ama kendi başına nefes almada sıkıntı yaşadığı için başarılı olunamıyor.Yani solunumunda da sıkıntı var. ( 3 yıl önce kalpten rahatsızlanıp anjiyo olmuştu ve 2 tane stent takılmıştı ve bu olaydan sonra ciğerlerinde ödem oluşuyordu dönem dönem. Bir de fenalaştığında kalp durma noktasına geldiği için hastaneye kaldırılırken ambulansta kalp masajı yapılmış ve sanırım bu esnada kaburga kemiği kırılmış.) Sağ tarafında güçsüzlük var deniliyor ve ağrılı uyaranlara az da olsa tepki verdiği söyleniyor bunun dışında refleksif hareketler dışında başka bir tepki veremiyor (göz kırpma-elini ayağını hareket ettirme) . Babamın durumu iyiye gider mi sizce kaç gündür yoğun bakımda olmasına rağmen durumda bir gelişme olmadı. Bu durumda çaresizce beklemekten başka elimizden başka bir şey gelmeyecek mi bizim? bir de merak ettiğim nokta şu_; beyin damarına cerrahi müdahalede bulunulamayacağı söylendi bize babamı uyandırmanın başka bir yolu yok mu ? Saygılarımla..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Şubat 2017 at 13:55 - Reply

   Yoğun bakım sürecinin bitmesini beklemekten başka çare yok maalesef. Bu durumda bir ameliyat yapılmaz. Size faydalı olacak yazım şudur lütfen çok dikkatli olarak sonuna kadar okuyun: ​http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun. Geçmiş olsun.

 6. ilter 10 Şubat 2017 at 17:15 - Reply

  merhaba hocam bn anksiyete kaygı bozukluğu hastasıyım soğuktan bazen ensemde sanki bütün kanın toplanıyormuş gibi oluyor çenem kasılıyor diye gevşetmeye çalışıyorum kendimi felç olurmuyum ben

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Şubat 2017 at 15:04 - Reply

   Bu söylediklerinizle felcin ilgisi yok ancak bir psikiyatri hekimiyle görüşün lütfen. geçmiş olsun.

 7. Miray 8 Şubat 2017 at 21:21 - Reply

  Hocam merhaba babam 3senedir önce anevrizma patlamasıyla ameliyat oldu kısmı felç geçirdi ama ıylestı 2 gündür felç geçirdiği bacağında çok şiddetli ağrı var acaba nedendir

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Şubat 2017 at 23:51 - Reply

   Birçok nedeni olabilir. Felçten sonra kaslarda sertleşme olabiliyor ve bunlar ciddi ağrıya neden olabiliyor. Bakıp değerlendirmek lazım. Geçmiş olsun.

 8. adile çoban halkapınar 7 Şubat 2017 at 11:23 - Reply

  hocam iyi günler.
  babam 13 gün önce beyin kanaması geçirdi. sağ taraf komple felç. fizik tedavi konusunda yepmemız gerekenler nedir. iyileşme görür müyüz. teşekkürler

 9. Alper Delen 26 Ocak 2017 at 21:51 - Reply

  Hocam saygılar
  Annem 8 gün önce beynin sağ tarafında olacak şekilde ana damarlardan birinin tıkanması sonucu ağır bir felç geçirdi 112 acil ambulans ile Eskişehir yunus emre devlet Hastanesi’ne getirildi yoğun bakımda 9 gün kaldıktan sonra nöroloji doktorumuz önce servise çıkaracaktı ama biz oğulları olarak çok ilgilenince nöroloji ye bağlı mavi hastane diye yine özel odaya aldırdı burada hastaya mamayı nasıl vericez nasıl altını temizlicez nasıl bakıcamızı bakacak kişilere öğreteceğiz dediler ve bugün tek kişilik odaya aldılar semra hocam zamanı gelincede hastayı ftr ye sevk edicez dedi hastanın sıkıntısının ilerlemediğini ayrıca mevcut durumunda gerilemede olmadığını söyledi Annemiz hepimizi tanıyor süperde olmasa konuşuyor sağ ayak ve kolunu sorunsuz kullanıyor boynunu sağa sola çeviriyor ama sürekli uykum geliyor diyor anne anne aç gözünü deyince açıyor konuşuyor biz konuşmayı kesince hemen uykuya geçiyor doktorunuza soruyoruz felçten diyor ama ben sizden bu konuda yani UYKU halinden annemizi nasıl çıkartırız diye soracaktım bir hocamda ödemden dedi biz annemizin bu uyku halinden çıkartarak gerisi gelicek diye düşünüyoruz bu konu ile ilgili ne yapmamız gerektiği konusunda yardımınızı Rica ediyorum bu arada annem sabah 5 gibi uyanıyor babamla konuşuyor sorunsuz bir şekilde sabah saat 7 de tekrar uyanıyor ve yataktan kalkmaya çalışırken geçirdiği felç nedeni ile yere düşüyor ve gerisi anlattığım şekilde gelişıyor şimdiden teşekkürler Allah sizden razı olsun

 10. Mükü 25 Ocak 2017 at 21:48 - Reply

  Hocam iyi aksamlar,
  Annem 16 Aralık akşam saatlerinde yüksek tansiyon sebebiyle beyin kanaması geçirdi. Fakat annemi 5 saat boyunca kırmızı alanda beklettiler, yoğun bakımda yer olmadığı için annemin dirhemi gece 3 te takıldı. Şuuru açık bir şekilde hastaneye ambulansla götürülen annem. Tam 41 gündür yogunbakimda yatıyor. Kanama çok derin olduğu için beynin fazla hasar gördüğünü söylüyorlar. Fazla hasarın sebebi geç müdahale olabilir mi? Bu süreçte kimi zaman durumunun kritik olduğunu, kimi zaman hemşirenin elini sıktığını söylüyorlar. Annemi her uyandirma çalıştıklarında tansiyonu çok fazla yükseldiğinden tekrar uyutmuşlar. Surec uzadigi icin Annemin solunumunu için boğazını deldiler, beslenmesi için de midesini. Şimdi durumunun stabil olmasi durumunda artik evde bakim hastasi oldugunu soyluyorlar. Bizlere gerekli eğitimleri ve raporları verip eve göndermek istiyorlar. Çok caresisiz, ne yapmanız gerekiyor? Annem her uyandirilmaya çalıştığında tansiyonu aşırı yükselen bir hasta. Sürekli ilaçlarla uyutuluyor bu sekilde evde bakım nasıl mümkün olabilir.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Şubat 2017 at 19:25 - Reply

   Geçmiş olsun. Evde bakım hastası olabilmesi için klinik durumu stabil olması gerekiyor. Eğer metabolik olarak vücut fonksiyonları normal olursa evde bakım hastası olabilir. Hekiminizle detaylı bir şekilde konuşun lütfen.

 11. Yasin can 24 Ocak 2017 at 14:09 - Reply

  Hocam ablam 8 gün önce kalp kırizi geçirdi ve doktorlar beynin oksijensiz kaldığını ve talamusun ön lobun ve oksipital lobunda hasar gördüğünü söyledi bu gün ablam gözlerini açmış gözlerini açıp kapatabiliyor fakat göremiyor bu görememe sebebi bilincinin yerinde olmaması mı yoksa baßka birşey mi
  İlginiz için teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Şubat 2017 at 19:32 - Reply

   Oksipital lobda görme merkezi vardır bu hasarlandı ise görme fonksiyonu bozulabilir. Geçmiş olsun.

 12. garip 17 Ocak 2017 at 12:24 - Reply

  selamunaleyküm hocam sabah saat 6 gibi annem düştü gizli tansiyon dediler annem ogün bizi duymuyordu tanımıyordu bir gün geçti bizi tanıyor konuşamıyor hareket yapıyor ayaklarını oynatıyor ellerini oynatıyor ama konuşamıyor zorlanıyor konuşmak için konuşamayınca ağlıyor hocam acaba zararı varmı bugün 2 ci günü doktorumuz dedi yüzde 50 beyin hasar görmüş hocam merak ediyorum ALLAH rızası için hocam annem nasıl gidiyor sizce

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 17 Ocak 2017 at 14:07 - Reply

   Beyindeki hasarın yeri önemli. Konuşma merkezinin ne kadar hasarlı olduğu önemlidir. Rehabilitasyon çalışmalarına hızlıca başlamak gerekir. Geçmiş olsun.

 13. Zeynep 15 Ocak 2017 at 16:26 - Reply

  Merhabalar hocam, annem iskemik felç nedeniyle 50 gündür yoğun bakımda yatıyor.Şuuru kapalı ve sağ tarafı tutmuyor,trakeostomi ve mideden peg ile besleniyor,sesleri tanıyor,ağlıyor, elimizi sıkıyor.Doktoru bu hafta sonu yoğun bakımdan çıkarabiliriz ve isterseniz bir fizik tedavi merkezine başvurabilirsiniz dedi.Naasıl bir süreç izlemeliyiz bilgi verirseniz sevinirim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Ocak 2017 at 13:43 - Reply

   Bu iyi bir haber. Eğer aneniz yoğun bakımdan taburcu ediliyorsa artık klinik olarak stabil demektir. Bu aşamadan sonra rehabilitasyona başlanabilir. Geçmiş olsun.

 14. ahmet 15 Ocak 2017 at 01:23 - Reply

  merhaba erbil hocam…babam yaklaşık 10 gün önce beyne giden kan damar yollarından birinin tıkanması sonucu iskemik felç geçirdi.yaklaşık olarak 8 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra dün nöroloji servisine yatırıldı.şu an sol bacak ve sol elini hareket ettiremiyor gözler açık şuuru açık ama bazen belli belirsiz şeyler söylüyor.hocam size sorum şu olacak bu durumun kalıcı felce neden olmaması için neler yapmalıyız rehabilitasyon sürecine ne zaman başlamalıyız(elini ve kolunu belli egzersizler uygulayarak hareket ettirmeye çalışıyoruz) bilinçsizce konuşmalar ağır ilaçların etkisinden dolayı mı? bu durum ilerde düzelir mi … teşekkür ederim

 15. Söylemek istemiyorum 9 Ocak 2017 at 02:26 - Reply

  Dedem 12 13 sene önce yanlış iğneden dolayı felç oldu ve belden aşağısını hissetmiyor hiç yürüme şansı yok mudur ??

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Ocak 2017 at 14:24 - Reply

   ​Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir.

 16. Müjdat 8 Ocak 2017 at 00:01 - Reply

  Yaklaşık 3 ay önce boyun ana damarlarından birinden beyne pıhtı atması sonucunda yaklaşık 9 gün yoğun bakımda kalan annem bilinçi açık şekilde sol tarafı felçli , gırtlağı çalışmayan şekilde servise çıktı. Yaklaşık 2 aylık bir tedavi sonucu gırtlağı yutar duruma geldi.(yoğurt, puding…. vb .) sol tarafı hala felçli şekilde olmasına rağmen oturtuluyordu. 10 gün önce ağır şekilde 3 defa üst üste epilepsi krizi geçirmesi sonucunda şuan yoğun bakımda bilinci kapalı, yaşam destek ünitesine bağlı şekilde hayatını devam ettirmekte ne yapabiliriz, bu konudaki tecrübe ve fikirlerinizden yararlanmak istiyoruz. şimdiden teşekkürler iyi günler. Durumu kritik olduğu için lütfen bize en kısa zamanda yardım edin hocam. Çok teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Ocak 2017 at 13:21 - Reply

   ​Annenizin şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarFından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . İnşallah yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 17. Turgut öztürk 2 Ocak 2017 at 16:10 - Reply

  selâmün aleyküm hocam sizden bir ricam olabilirmi annem 3 dakika kalbinin durma esnasinda beyninin oksijen siz kalması sonucu beyinde hasar oluşmuş hocam düzelme olabilirmi hücreler kendini yenileme bilirmi

 18. Ebru 1 Ocak 2017 at 19:31 - Reply

  benim annem kalbindeki büyük damarların beyne küçük bir kan pıhtısı atmış kan sulandırıcı ilaçlar kullanmasına rağmen görme bozukluğu ve halsizliği devam ediyor ne yapmamız gerekiyor ?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Ocak 2017 at 20:30 - Reply

   Nöroloji uzmanı ile takip edilmeniz lazım. Geçmiş olsun.

 19. Dilara 27 Aralık 2016 at 16:33 - Reply

  Hocam iyi akşamlar babam 2 gün önce kısmi felç geçirdi sol tarafından. Ambulansla devlete kaldırdık. Tansiyon ve sigaradan dediler. Şimdi Amerikan hastanesine sevk ettirdik. Beyinde damar tıkanıklığı varmış. Tekrar pıhtı atarsa felç kalma olasılığı var dendi acaba geçici olabilir mi düzelir mi?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Aralık 2016 at 13:56 - Reply

   Felç geçirmişlerde ikinci felç geçirme olasılığı hiç felç geçirmemişlere göre daha fazladır. Risk faktörlerini ortadan ladırmak gerek. ​
   Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Ayrıca Google a yazın: felçten değil bilmemekten korkun. Ve bunu da çok detaylı inceleyin. ​Geçmiş olsun.

   • Atilla 4 Ocak 2017 at 01:20 - Reply

    Hocam hayirli geceler annennem tam 1 yil once felc gecirdi ankara ataturk hastanesine kaldirdik felc gecirdigi zaman felc beyin damarinda eziklik var dediler suan evde yatalak bi oneriniz varmi

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Ocak 2017 at 16:31 - Reply

     Birçok hasta gereksiz yere yatalak kalıyor! İyi tedavi yapılmaz ise, gerekli girişimler uygulanmazsa yürüyebilecek hasta yatalak kalabilir. Ancak eğer beyindeki hasar çok ağırsa ne yapılırsa yapılsın bazı hastalar maalesef yatalak kalabiliyor. Geçmiş olsun.

 20. İhsan 27 Aralık 2016 at 11:39 - Reply

  1 ay önce trafik kazası geçirmiş hastamız var 25 gün yoğun bakımda kaldı başka hastaneye sevk ettik sağ tarafı darbe almış yani kafaya darbe almış su an konusma ve yurmue yok yattığı için epey zayıflamış gücü yok galiba birde neden konusamiyo yanine.zaman konuşur ve yürür

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Aralık 2016 at 14:00 - Reply

   Kafa travmsaında sabırla tedavilerin sürdürülmesi gerekir. http://www.felc-romatizma.com/travmatik-beyin-yaralanmasinda-iyilesme/ adresindeki yazımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun

   • Hacer 7 Ocak 2017 at 18:28 - Reply

    İyi akşamlar hocam kızım dirençli epilepsi hastası 3 buçuk yaşında 1 yaşından beri tedavi görüyor bi kaç gün önce nöbet yakalamak için ilaç bırakıp eeg takibine başlandı oldukca fazla nöbet geçirdi 12 gün sonra nöbeti yakaladık fakat şuan sağ kolunu falan pek kullanmak istemiyor zorda kalmadıkça kalıcı bir hasar oluşabilir mı

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Ocak 2017 at 13:26 - Reply

     Nöbet geçirmek elbette istenmeyen bir durum. Kızınızın gelişimi nasıldı? Daha önceki kol-el ve bacak fonksiyonları ne durumdaydı? Bunlar doğrulturunda değerlendirmemiz gerekiyor. geçmiş olsun.

 21. Eren 6 Aralık 2016 at 16:49 - Reply

  Hocam mrb.annem 13 gün önce yaygin beyin kanaması gecirdi.6 gün beyin cerrahi yogun bakimda yattiktan sonra akciger enfeksiyonu(pnomoni)teshisiyle reaminasyona alındı..antiyobitikler verildi.doktor akcigerini yikadiklarini soyledi.ilk gunler tepki veriyordu ama şu an uyutuldu.süreç tahmininiz ve yapmamız gereken şeyler nedir?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Aralık 2016 at 08:59 - Reply

   Annenizin şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarFından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . İnşallah Anneniz yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 22. yaseminnn 3 Aralık 2016 at 17:13 - Reply

  merhaba hocam. Babam kolon kanseriydi 2014te ameliyattan sonra ışın tedavisi gördü. Ardından kemoterapi alacaktı. Kemoterapiyi ilk aldığı gün kolunda ve boynunda uyuşma meydana geldi. Önemli değil böyle şeyler görülür dediler. Birkaç saat sonra kusmayla birlikte sağ tarafına kısmi felç geldi.Şah damarının tıkandığı söylendi. Yoğun bakım sürecinden hemen sonra hastaneden adım adım yürüyerek çıktı. Konuşma ve hafıza merkezi etkilenmiş dediler. Kasları güçlensin diye fizyoterapiste götürdük. O da hastaneye gelmesine gerek olmadığını ve evde yapılan egzersilerle daha iyi yürüyebilir dediler. Bizde egzersizleri düzenli yaptık ve yürümesi normalleşti. Konuşma ve yazma etkinlikleriyle hepsi kısmen düzeldi. Kolon kanserinden dolayı torba bağlanıyordu babama bu yüzden bağırsakda yapışma meydana geldi ve 4 gün önce hastaneye yatırdık. İki gün önce hafif şuur kaybı yaşamaya başladı ve derin bir uyku hali oluşmaya başladı. Tahlillerde kanının 7ye düştüğü görüldü ve iki ünite kan verildi. Sol tarafını hareket ettiriyordu uyndırdığımızda ama sağ hareket etmiyordu. Sonra uyanmamaya başladı. sol tarafınıda hareket ettirmedi. tepki vermemeye başladı. tomografi çekildi ve aynı yerden felç atağı geçirdiği söylendi ve bunu geç far ettiler. Şimdi babamda uyku hali devam ediyor. Horluyor pozisyonda uyuyor ve biz ne yapacağımızı bilemiyıruz. Bu uyku hali devam eder mi? nasıl bir tedavi yolu izlemeliyiz? Ozon tedavisi bu gibi durumlarda etkili midir?

  not: şu andaki tedavide babamın kan sulandırıcısı değiştirildi?

  cevaplarsanız çok çokkkkkkkk sevinirim.şimdiden teşekkürler…

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Aralık 2016 at 09:06 - Reply

   Bu konuyu takip eden hekimlerinizle görüşün lütfen dedikleriniz barsak hastalığı ile ilgili görülüyor. Geçmiş olsun.

 23. Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Kasım 2016 at 11:20 - Reply

  ​İşlerimin yoğunluğundan dolayı cevabım gecikti.
  Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 24. Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Kasım 2016 at 11:20 - Reply

  ​İşlerimin yoğunluğundan dolayı cevabım gecikti.
  Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 25. Yunus 26 Kasım 2016 at 11:17 - Reply

  Hocam meraba . Annem 15 gün önce beyin kanaması geçirdi hastaneye kaldırdık . Talamus diye bi bölge varmış kanama orda olmuş mudahale edemiyo doktorlar . Yoğun bakım sureci Ne yönde gider bizde bilmiyoruz elimizden geleni yapıyoruz gerisi hastaya kalmış diyolar . 45 yasinda annem tansiyon dan dolayı beyin kanaması geçirdi . İlk günlerde solunumu yoktu daha sonra kendi soluk almaya başladı ama tedbir amaçlı makina hala duruyo . Ne kadar bekleyeceğiz bizde bilmiyoruz diyo doktorlar kötüye giden bişey yok diyolar sadece yanına girdiğimizde hafif gözünü açıp sol tarafını hareket ettiriyor duyuyo bizi ama tepki çok az . Talamus bolgeşindeki kanı temizleyemiyoruz ilaç yoluyla kanın temizlenmesini bekliyoruz belki de temizlenmeyedebilir diyo doktorlar eğer temizlenirse beyin kanı dagitarak temizler o süreç de önemli ilerde ki hayatı icin diyolar . Sizin düşünceniz nedir

 26. Engin BÜYÜKKAMACI 23 Kasım 2016 at 09:40 - Reply

  Hocam iyi günler
  Annem 31.10.2016 tarihinde kısmi felç geçirdi sağ yüz ve sol el tarafında doktora götürdüğümüzde yapılan tetkikler sonucunda beyinde ödem oluştuğu söylendi şimdi donmuş plazma tedavisi uygulanıyor bilinci gelip gidiyor şu anda nefes alma problemi yaşadığı için makinaya bağlı olarak yoğun bakımda yaklaşık 24 gün oldu nefes sorunu çözülemediği için tomografiye götürülemiyor annem 82 yaşında daha önce 2 defa kısmi felç(sadece yüzünde)geçirdi fakat kortizonla geçti şimdi doktorlar inme diyorlar bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Kasım 2016 at 14:13 - Reply

   ​Annenizin şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarFından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . İnşallah anneniz yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 27. Samet Karaaslan 14 Kasım 2016 at 23:20 - Reply

  Hocam merhaba benim annem 30.08.2015 beyne pıhtı atması sonucunda felçlik geçirdi çok şükür kalktı yürüyor ihtiyacını görmeye çalıyor sadece sağ kolda sıkıntımız var yanlız konuşamıyor dil terapisi 1 senedirli çalırken kelimeler çıkıyor eve gelince bişey Yok bunun için ne yapmamız gerekir sizin afazi ile ilgili çalışmanız varmı yardımlarınız için TEŞEKKÜR ederim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 29 Kasım 2016 at 08:33 - Reply

   Üzerinden yıllar geçmiş olsa da felçte yapılacaklar vardır. Lütfen web sitemizi dikkatlice inceleyin, tv programlarımızı seyredin. Geçmiş olsun.

 28. Figen küçükağa 28 Ekim 2016 at 18:43 - Reply

  Hocam merhaba annem 1 hafta önce beynine pıhtı atması sonucu bayılarak acile kaldırıldı. Geç kalındığı için tıkanıklığa müdahale edemediler. Şu an ciğerleri su topladığı ve enfeksiyon oluştuğu için solunum cihazına bağlı. Solunum Cihazıyla boğuşmaması için uyutuklarını söylüyorlar. Biz yanına gidip seslendiğimizde bizi tanıyor hafif gülümsüyor kafasını sallıyor. Annem 53 yaşında sizce bu süreci Nasıl atlatır?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Ekim 2016 at 10:04 - Reply

   Yoğun bakım sürecinin nasıl gelişeceği anenizin beyindeki hasarının ne kadar ciddi olduğu ile ilgili. Şu andaki hekimleriniz size gerekli bilgileri vereceklerdir. Geçmiş olsun.

   • esat yıldırım 20 Kasım 2016 at 11:27 - Reply

    merhaba hocam 80 gün önce felç geçirdim boynumdan beyin damarına pıhtı atmış şahdamar yüzde 60 beyideki damar 16mm tıkalı şuan ecopirin veultrox kullanıyorum fakat elimde kolumda yüzümün bir bölümü solayakparmaklarım bahsettiğim hep soltarafımda uyuşma devam ediyor tuzlu yağlı yiyeceklerden uzak duruyorum sabahları sor yapıyorum fakat ilk günkü gibi uyuşma hiçgeçmedi bana ne önerirsiniz teşekkür ederim

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Kasım 2016 at 14:17 - Reply

     Sizi izleyen nöroloğunuzla görüşün bazı ilaçlar önerecektir. Geçmiş olsun.

  • Figen küçükağa 1 Aralık 2016 at 19:25 - Reply

   Hocam merhaba annemde beynine pıhtı atması sonucu tıkanıklık oluşmuştu. yoğun bakım ve hastane sürecini atlattı evimize geldi. Şu an yürüyemiyor koluna girdiğimizde adım atabiliyor sağ kolunu kullanamıyor (az hareket var) birde bilinci tam olarak yerine gelmedi mesela hangi senede olduğumuzu bilmiyor kaç torunu olduğunu bilmiyor. Sürekli uykuyla uyanıklık arasında gün içerisinde. 1,5 ay sonra fizik tedavi için hastaneye yatacak o zamana kadar kendimiz hareketlerini yaptırıyoruz. Bu süreçte tavsiyeleriniz nelerdir? Bilinci zamanla yerine gelir mi?

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Aralık 2016 at 09:35 - Reply

    Felçte tedaviler ve rehabilitasyon uygulamaları çok çeşitlidir. ​Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Geçmiş olsun.

  • Figen Küçükağa 2 Aralık 2016 at 21:50 - Reply

   Hocam merhaba daha annem beynine pıhtı atması sonucu 21 ekim 2016 tarihinde yoğun bakıma kaldırılmıştı geç kalındığı için müdahale edemediler bu hafta taburcu oldu şu an yardımımızla az yürüyebiliyor uzun süre oturamıyor sağ kolunu ve sağ bacağını yeteri kadar hareket ettiremiyor. Gün içerisinde sürekli uyku halinde bilinci tam yerine gelmiş değil bazı basit soruları bilemiyor. 1,5 ay sonra fizik tedavi için hasteneye yatacak biz evde sürekli hareket yaptırıyoruz. Bilincinin tam yerine gelmesi için ne tavsiye edersiniz teşekkürler.

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Aralık 2016 at 09:07 - Reply

    Sürekli kendisini uyarıcı bir şekilde ele almalısınız. Konuşmalısınız, sorular sormalısınız, zihnini çalıştıracak şekilde davranmalısınız. ​
    Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Felçle ilgili Tüm Cevapları bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 29. Zeynep 28 Ekim 2016 at 06:18 - Reply

  Mrb. Hocam.dedem 72 yaşında 3 ay önce beyne pıhtı atması sonucu felc geçirdi.suan bilinci yerinde ancak konuşamıyor. Hareket edemiyor..fizik tedaviye gtti ancak midede yaralanmalar oluştuğu için tedavi yarıda kaldı.smdi ne yapılması gerekiyor ? Iylesme ihtimali var mi ? Nekadar surer bu durum? Cevap verirseniz minnettar olurum hocam.saygılarımla.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Ekim 2016 at 10:07 - Reply

   Eğer felç inme) sonrası hastanın tedavisi sıkı bir şekilde takip edilmez ise hasta gerileyebilir ve yatağa düşebilir. Maalesef ülkemizde rehabilitasyon uygulamalarında büyük eksiklikler yaşanmaktadır. Hastanın sıkı takibi ve kontrolleri büyük aksamalar göstermektedir. Halbuki düzenli periyotlarla hastanın takibi ve bazı zamanlarda düzeltici müdahaleler çok önemlidir. Üzerinden seneler geçmiş olsa bile felçte yapılabilecek çok önemli tedaviler bulunmaktadır. Felçteki sorunları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız.

 30. süleyman 13 Ekim 2016 at 18:31 - Reply

  merhaba hocam amcam altı yıl önce sırtından giren ufak bir metalık yüzünden felç kaldı doktorlar bir kısmına t11 diğer kısmına t12 tanısı koydular ayağa kalkma ihtimali varmı

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 21 Ekim 2016 at 16:39 - Reply

   Eğer hasar büyükse bir gelişme olmayabilir. Bir de yeterli rehabilitasyon uygulamaları önemli. Geçmiş olsun.

 31. Ertuğ Sonkan 3 Ekim 2016 at 07:45 - Reply

  Hocam Saygılar. Annem 73 yaşında. 21 gün önce beyin damarına pıhtı atması sonucu felç geçirdi. Hastaneye vardığında 3 saati geçtiği için ve pıhtının büyüklüğünden damarı açamadılar. Hayatta kalması mucize dediler hastanede.
  Ancak bilincini hiç kaybetmedi ve 2. günden itibaren el ve ayaklarını hareket etmeye başladı. 10. günde yardımla yürümeye başladı. 19. günde yardımsız 20 metre kadar yürüyebilmeye başladı.
  Ama maalesef yutma sorunu bu kadar hızlı ilerlemiyor.7. güne kadar burundan beslendi . şimdi püre şeklinde yiyebiliyor. dil fonksiyonları halen zayıf, ama konuşmaları anlaşılıyor. Aşağıdaki sorularımı cevaplarsanız minnettar kalırız .
  *Yürüme fonksiyonu bu kadar hızlı geri gelmişken yutma’nın iyileşmesini hızlandıracak ne yapabiliriz ?
  *Annem halen kendi başına ve bastonsuz yürüyebilmenin hayalini kuruyor. Yürümedeki kaydettiği aşamayı göze alırsak ilerde bu mumkun mu ?
  *Annemin bir gözünde ıslak tip makula dejenarasyonu var. Ve kan sulandırıcılar diğer gözünde risk altında olmasına sebebiyet veriyor. Kan sulandırıcılar ömür boyumu kullanılacak yoksa ilerde dozu azaltılacakmı ?
  *Hastanede bu tip hastalarda sara benzeri kasılma nöbetleri beklenir buna hazır olun dediler. Ama Allaha Şükür bir kere bile olmadı böyle birşey. Bu tehlikeyi atlattık anlamına mı geliyor ?
  *Annem internetten haber okumayı çok severdi. Şimdi okumaya satırın ortasından başlıyor. Sol tarafı görmüyormu diye kontrol ediyorum. Görüyor. Ama yinede ortadan okumaya başlıyor sonra morali bozulup bırakıyor. Bu neden oluyor ve ilerde düzelirmi ?
  Şimdiden çok teşekkürler hocam

 32. seyit ak 23 Eylül 2016 at 20:55 - Reply

  iyi geceler doktor bey, 74 yaşında olan bir yakınım beyinde pıhtı atması sonucu yoğun bakıma alındı, hadisenin gerçekleştiği gün bilinci ve hareket kabiliyeti iyiydi. ancak 2. ve 3. gün durum biraz kötüye gitti. Bu vakalarda acaba ilk gün ve sonraki gün farkı var mıdır 3. gün bitti ve durumu durağan deniliyor ilk güne göre ödem den bahsediliyor ödem bu durumu çok mu kötü etkiler. şimdiden teşekkürler..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Ekim 2016 at 16:50 - Reply

   Yoğun bakım dönemini beklemek lazım. Şu anda bu ödemi çözecek tedaviler yapılıyordur. Sonrasında rehabilitasyon çalışmaları yapılmalı.

 33. mualla 14 Eylül 2016 at 01:58 - Reply

  Merhaba hocam annem yaklaşık 15 senedir felç beynine giden damarlar tıkandı ve epilepsi hastası sağ ayağı ve sağ kolu tutmuyo %75 raporu var fizik tedaviye de gitti ama hiç bir sonuç alamadı acaba iyileşirmi bir umut varmı

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Ekim 2016 at 17:43 - Reply

   Uzun süredir yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Eğer felç sonrası hastanın tedavisi sıkı bir şekilde takip edilmez ise hasta gerileyebilir ve yatağa düşebilir. Maalesef ülkemizde rehabilitasyon uygulamalarında büyük eksiklikler yaşanmaktadır. Hastanın sıkı takibi ve kontrolleri büyük aksamalar göstermektedir. Halbuki düzenli periyotlarla hastanın takibi ve bazı zamanlarda düzeltici müdahaleler çok önemlidir. Üzerinden seneler geçmiş olsa bile felçte yapılabilecek çok önemli tedaviler bulunmaktadır. Felçteki sorunları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız.

 34. Azime Sandıkçıoğlu Tezgah 4 Eylül 2016 at 22:24 - Reply

  Merhaba kayınpederim 70 yaşında .2006 yılında ( 60 yaşında iken) hipertansiyona bağlı haberi olmaksızın birden beyin kanaması geçirdi.Sağ tarafı felç oldu.Sonrasında 6 ay kadar fizik tedavi gördü. Çok hareketli ,kötü alışkanlıkları olmayan bir kişiydi.Tedavinin başında hızla ilerledi ancak bir süre sonra psikolojisi bozuldu.Şimdi evde kişisel ihtiyaçlarını görebiliyor.Ancak dışarı çıkarken birisinin koluna girip çok yavaş yürüyebiliyor.Bacaklarının güçsüz olmasından şikayetçi.Akapunktur tedavisi yapılıyor mu bu hastalıkta veya sizin tavsiye edeceğiniz bir tedavi varmıdır ? Şimdiden ilginize çok teşekkür ederim.Kullandığı ilaçlar Norvaks 5mg , Lioresel.

 35. kadir 15 Ağustos 2016 at 07:10 - Reply

  Merhaba Hocam annem 27 Temmuz da pihti atmasi sonucu felcgecirdi 1hafta oldu taburcu olali felcli sol tarafi ara ara agriyor ng ile besleniyor ama yogurt corba yiyor suda zorlaniyor sekeri tansiyonu yok 81 yasinda tuvaletinin geldigini ve herseyi biliyor herkesi taniyor sol bacakta hareketli iyilesme umudu varmidir ne yapabilirim yardimci olurmusunuz tesekkurler ben Feray oglumun mailini kullaniyorum

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Ağustos 2016 at 10:31 - Reply

   Durumu iyi görünüyor kontrol altında NG sondası çıkabilecek gibi duruyor. ​Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 36. ASLI 12 Ağustos 2016 at 10:09 - Reply

  merhaba Erbil bey. ben aslı. 23 yaşındayım. bu sabah uyandığımda ayağa kalkar kalmaz yere düştüm yürüyemediğimi ve kollarımın tutmadığını gördüm. ilk defa böyle birşey yaşıyorum. büyük bir acı ve ağrı içinde kaldım yaklasık bes dakika yerden kalkamadım her denememde ayağa kalkamadım acıyı hissetim ama vücudumu hareket ettiremedim. şu son 6 ay içerisinde tüm vücudumda belirgin bir kas ağrısı yaşıyorum. zaman zaman ellerim titriyor birşeyler döküyorum. ayak parmaklarımda kasılmalı ağrılar oluşuyor. herzaman çok yorgunum. eskiden yürüyebildiğim kadar artık yürüyemiyorum. masa başında çalışıyorum tüm gün oturmama rağmen hep yorgunum. haftada en az 3 kez şiddetli baş ağrım oluyor ve çoğu zaman içtiğim ilaçların bi faydası olmadığını görüyorum. başımın her iki yanında şakaklarımda ciddi seyrmeler oluyor. önümüzdeki hafta doktora gideceğim. sizce durumum ne olabilir? ve hangi bölüme başvurmalıyım? şimdiden çok teşekkür ederim. saygılarımla..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Ağustos 2016 at 11:17 - Reply

   Nöroloji ve bizler bakmalıyız. Geçmiş olsun.

 37. Esin Eruzun 6 Ağustos 2016 at 20:23 - Reply

  İyi akşamlar hocam
  Annem 7 gün önce havuzda boğulma vakası yaşadı yapılan ilk müdahaleye göre 15.dakkada kalbi atmaya başladı yoğun bakıma alındı.ilk gün nöbet geçirdi.sonra geçirmedi hocam,solunum,kalp,nabız tansiyon herşey normal .beyin emar sonucu yaygın hücre hasarı çıktı,annemin bilinci açıllmıyor hocam ,antalyadaydı tatilde bu olay başımıza geldiği için buradaki Antalya özel yaşam hastanesinde tedavisi devam ediyor.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Ağustos 2016 at 08:01 - Reply

   ​Annenizin şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarFından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . İnşallah anneniz yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 38. Emre Tuncel 21 Temmuz 2016 at 02:25 - Reply

  Merhaba hocam. 2001 senesinde beyne giden damarlarımdan biri tıkandığı için sağ tarafımdan geçici felç geçirdim. Askerdeyken çürük aldım ve çürük raporunda “Serebrovasküler hastalıklar” yazıyordu. Engelli raporu alabilir miyim? Alırsam bile % kaç alabilirim? Şimdiden teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Temmuz 2016 at 13:34 - Reply

   Fonksiyonel durumunuza bağlı olarak alacağınız raporun yüzdesi değişir. Heyet kurulunun muayene edip bakması gerekir.

   • Sibel 29 Temmuz 2016 at 06:40 - Reply

    Hocam merhaba ben kayınpederi beyin kanamsina bağlı sağ taraflı felç geçirdi on beş gün kaldı ve çıkardılar ama hiç hali yok hiç uyanmiyo ve tepki gösterip gözünü bile acmiyo ne yapabiliriz bana cvp yazarsanız acil

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Ağustos 2016 at 10:18 - Reply

     Bu durumda nöroloji ile görüşmeniz gerekiyor. Ayrıca bazen gereksiz birçok ilaç başlanıyor ve bunlar hastada aşırı uykuya neden oluyor. Bu konuya da özellikle dikkat edilmeli. Ayrıca rehabilitasyon çalışmaları çok önemli. ​https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Geçmiş olsun.

 39. Nahide 13 Temmuz 2016 at 18:58 - Reply

  Hocam iyi günler. Annem yüksek tansiyon hastası bundan 12 gün önce birden sol tarafının büyük bölümüne inme geldi. Ve annemi yogun bakıma aldılar. Fakat beynin sağ tarafında ödem oluştuğu için amaliyata aldılar annemin sağ kafatasını amaliyatla karın bölgesine yerleştiriler.annem 64 yaşında hocam istanbul’da yaşıyoruz. Doktorun dediğine göre eskisi gibi olmasını beklemeyin dedi. Hocam sizden ricam önereceginiz rehabilitasyon merkezi annemin azda olsa yürümesi şimdiden teşekkür ederim hocam

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Temmuz 2016 at 14:23 - Reply


   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında veek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (http://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; http://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

   • Gokhan 15 Ağustos 2016 at 19:26 - Reply

    Hocam meraba .. Babam 2 ay once tia gecirdi sol tarafini tamamen kaybetmstik hemen hastanenin onunde oldu ve erken mudahale ile yeniden eski haline kavustu .. Bugun ise yine kendini kotu hissttgi icin hastaneye getrdk ve burada ufak bi atak gecrdi hocamzn tabiriyle .. Kan sulandirici serumla mudahale edildi daha sonra titreme basladi ve dokturn gelmesyle mr alindi ve pihti olustgnu soyledi su an sadece sol kolunda bi hasar olustu hareket var ama parmaklar cok esnek degil cok yavas hreket ediyo . Oncelikle bu pihtinin nereden geldigni ve neden kaynaklandgni nasil ogreneblrz dunyanin bir ucuna dahi gideriz yeterki bir tedavsi olsn ikincisi ise kolunu yeniden eski haline getrblr myz.

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Ağustos 2016 at 10:30 - Reply

     Pıhtı ile ilgili incelemeler nörologların işi. Bizler rehabilitasyon ile ilgili süreçle ilgileniyoruz. Rehabilitasyon ile ilgili ​
     Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 40. selcan yılmaz 12 Temmuz 2016 at 11:06 - Reply

  Merhaba hocam,annem 9 yıldır felçli,4 senedirde yatalak oldu.Hocam anneme 4 kardeş bakıyoruz.üçündede sesi hiç çıkmıyor ama bana gelince gece gündüz bağırıyor.sağ taraf felçli.beni kullanmaya çalışıyor bağırarak istediğini yaptırmaya çalısıyor.örneğin sol eliyle yemek yiyebiliyor,sol bacağını oynatabiliyor istiyorki ben yedireyim.ne yapacağımı şaşırdım.elimden geleni yapıyorum diğerlerine göre temiz bakarım bırakıp bir yere çıkmam.3 tane çocuğum var.onlarda eşimde çok kızıyorlar.annemin yanına bile girmek istemiyorlar ve annem herşeyi bilinçli yapıyor aklı yerinde sadece konuşamıyor.onlara yapmayıpta bende yapmasına anlam veremedim.nasıl davranmalıyım.

 41. Arzu 9 Temmuz 2016 at 21:29 - Reply

  Merhaba hocam. Yeğenimi 10 gün önce kusmadan dolayı doktora götürdük. 3 farklı doktor da sebebini anlayamadı. 4. Doktor bizden tomografi istedi. Tomografi sonucunda beyninde tümör olduğunu öğrendik ve acilen üniversite hastahanesine getirdik ve ameliyat oldu. Allah’a şükür ameliyatı iyi geçti şu an patoloji sonuçlarını bekliyoruz. Benım sorum yeğenimin agzının sol tarafında kayma var agladıgında agzı sola dogru kayıyor ve sol iki parmagı bazen birbirinden ayrılıp titriyor. Bu durumu fiziki rehabilitasyon ile düzeltmemiz mümkün mü? Ne yapmamız gerekiyor ? Şimdiden teşekkürler..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Temmuz 2016 at 12:49 - Reply

   Geçmiş olsun. Şu andaki durumda çocuğunuzun durumuna bakmak lazım detaylıca. Bilinç durumu nasıl? Beslenmesi iyi mi? Sadece ağızda kayma şikayeti mi var? Fonksiyonları ne durumda? Patoloji raporu çok önemli. Tüm bunlara bakarak bir yol haritası çizmek gerekir.

 42. Ebru 9 Temmuz 2016 at 19:15 - Reply

  Merhaba hocam babam 6 ay önce felc geçirdi beynin sol tarafindan buna tabi olarak sag tarafini hareket edemiyordu tekrar yurumesi geldi ama halrn kolunu hareket ettirmiyor ve konuşamıyor yazamıyor harfleri tanimiyor,fizik tedavi aliyo..acaba konusmasi yerine gelirmi tekrardan yazabilirimi bu tur hastalarıniz da olumlu ilerleme yasayan oldumu?litfen cevap yazarsaniz sevinirim teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Temmuz 2016 at 12:52 - Reply

   6 ay uzun bir süre. Bu sürede kolda ve konuşmada hiç gelişme olmuyorsa durum sıkıntılı demektir. Ancak yine de sabırla çalışmalara devam etmek lazım. Lütfen https://www.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Geçmiş olsun

 43. Gizem 8 Temmuz 2016 at 20:56 - Reply

  Merhaba hocam 20.06.2016 tarihinde babam iş yerinde beyin kanaması geçirdi orda bi makineye girmiş orda kimyasal madde zehirlenmesi beyin kanamasına yol acmis daha doğrusu düşünce beyinde baloncuk varmış o patlamış hastaneye gittiğinde bilinci kapalı gitmiş 9 gün bilinci kapalı yatti 10. Gün gözlerini açtı ve bilinci yerine geldi amilyatinin çok güzel geçtiği söylendi 5 saate yakın amilyati surdu şuan anestezi yoğun bakımda yatıyor ama solunum makinesine bağlıydı onu çıkardılar oksijene bağlıydı onuda çıkardılar kendi kendine nefes alıp verebiliyormus durumunun iyiye gittiğini söylüyorlar doktorlar ama sol tarafında his yok sağ tarafını çok iyi oynatiyor daha konuşamıyor ama konuşmaya çalışıyor ak ciğerleri gazdan dolayı etkilenmiş biraz oksijenle onu temizledikerini söylediler çok iyi ilgileniyorlar sonuç ne olur hocam bilgi verirmisinz babam 46 yaşında ve kendini iyi topladığını söylüyorlar

 44. Funda 2 Temmuz 2016 at 15:36 - Reply

  Merhaba hocam 27 haziranda annem yumurtalık kisti ameliyatı oldu ve yumurtaliklar ile rahim alındı bir gece yoğun bakımda yatırdilar salı sabahı servise aldılar.servise alındığı gün yuruyebiliyordu ama bir kaç saat sonrasında yüzünde sol tarafında kayma başladı ve sol kol ve bacağı tutmadı hemen başka bir hastaneye sevkimiz yapıldı tomogrofi ve mr çekildi büyük bir damar tıkanmış ona bağlı olarak sol tarafına inme inmiş dendi.kan sulandırıcı ilaçlar verilmeye başlandı durumu iyiye gidiyor ve bir kaç gün sonra servise aliriz dediler.yavaş yavaş ödem ilaçlarını azaltarak kesmeye başlamışlar. Bizim merak ettiğimiz felçlik durumu düzelir mi ve sizin tavsiye edebileceğiniz bir merkez varmı ankara da yaşıyoruz annem şeker ve kalp ritim bozukluğu hastası ve 55 yaşında şimdiden bilgilendirdiginiz için çok teşekkür ederim

 45. ozan 2 Temmuz 2016 at 11:13 - Reply

  hocam kolay gelsin…..babam bir aydır diyalize bağlanıyor…diyaliz esnasında önce parmaklarında uyuşuklar meydana geldi. ve daha sonra bu koluna kadar yansıdı..kolunu hareket ettiriyor fakat parmakları hareket etmiyor…tomografi sonucu, beyinde küçük bir kılcal damarı sonucu, ellerini etkilediğini söyledi doktor…çok önemli bir durum değil dedi…babam komidin kullanan bir hasta..onun tozunu ayarladı doktor bey…3 gün yarım 1 gün tam şeklinde….ve bizi eve gönderdi…1 hafta oldu elini bazen hareket ettirebiliyor bazen de etmiyor…ne yapmamız lazım

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Temmuz 2016 at 13:12 - Reply

   Nöroloji doktoru takip etmeli bu aşamada. Ayrıca rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Geçmiş olsun.

 46. Özlem 1 Temmuz 2016 at 02:19 - Reply

  Hocam merhaba. Bundan 1 yıl önce babam felç geçirdi. Doktor beynine pıhtı attıgını ve beynin büyük kısmının hasar gördüğünü söyledi.15 güne yakın yoğun bakımda kaldı ve yoğun bakımda olduğu sürece 2 kere epilepsi krizi geçirdi. Yoğun bakımdan servise ilk çıktığı zamanlar sağ kol ve bacağında felç vardı ve konuşamıyordu, çoğu kişiyi tanımıyor ve katı yiyecek yiyemiyordu. Hastanede bir süre fizik tedavi gördü . Hala evde fizik tedavi görmeye devam ediyor.Şuan sağ bacağında azda olsa his ve hareket var . Anlama ve hatırlama konusunda ilerleme gösterdi ama konuşmasında hiç bir degisiklik yok.Babamın bu hastalıktan sonra konuşması mümkün mü? Bunun için ne gibi tedavi yöntemleri izleyebiliriz? İlginiz ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim hocam .

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Temmuz 2016 at 13:25 - Reply

   Yapılacak algı-mental-konuşma rehabilitasyonları ve uygulanacak genel rehabilitasyon çalışmaları olumlu yönde etki edebilir. Yalnız 1 yıl uzun bir süre bu sürede iyileşmenin çok büyük bir bölümü tamamlanıyor bu yüzden ne kadar gelişme olur çalışarak bakmak lazım. Geçmiş olsun.

 47. Dursun 23 Haziran 2016 at 16:00 - Reply

  Hocam merhaba 3.5 ay önce teyzem yataktan düştü kalça kemiğini kırdı kalça protezi takıldı ankara hastanesinde 86 yaşında kendisi yoğun bakıma aldılar ameliyattan sonra ancak şimdi sadece bilinçsizce gözlerini açıp kapatıyor solunum cihazina bagli aynı zamanda midesinden mama ile besliyorlar beynine pihti atmış olduğunu düşünüyoruz diyolar ve bir teşhis koymadilar. Durumu hakkında endişeliyiz duzelmeyecegini ama böyle yaşayacağını söylüyorlar yapılabilecek bişey var mıdır

 48. Sevgi 17 Haziran 2016 at 14:25 - Reply

  Selamlar hocam. Eşim 39 yaşında ve 24 ekim 2015 tarihinde hipertansiyona dayalı beyin kanaması geçirdi. Şişli etfal de çok erken bir müdehale ile sağ taraftaki kanamayı ameliyat ile tedavi ettiler. Bir hafta yoğun bakımdan servise çıktı. Sol tarafında güçsüzlük vardı sadece anlaşılır ve net bir biçimde konuşabiliyordu. 3 gün serviste kaldıktan sonra eve geçtik. Fizik tedavi için yatış haberi bekliyorduk. Evdeki İkinci gün bilinç denge ve konuşma kaybı ile hastaneye yeniden gittik. Kalp kaynaklı olduğunu söyledikleri pıhtı atma gerçekleştiğini engelleyemeyeceklerini yenisinin olmaması için yoğun bakıma alacaklarını söyleyerek yatırdılar. Bu arada enfeksiyonların biri bitiyor biri başlıyordu. İyice zayıfladı güçsüzleşti. Konuşma güçlüğü başladı. Sadece bir kaç kelime çıkarıyor. Norologlar pıhtının geçmeyeceğini hasarın kalacağını söylediler. Son iki aydır bahçelievlerde fizik tedavi görüyor. Fakat bu kadar ilerledi diyerek taburcu ediyorlar. Adım atmaya yeni başlamıştı. Evde devam edin dediler. Kafasını dik tutamayan sol tarafını hiç hareket ettiremeyen desteksiz oturamayan eşim şu anda sadece bunları yapabiliyor. Sol tarafını yerinde hareket ettirebiliyor başını tutabiliyor algısı da açık hafızasını yokluyorum ve hatırlayamaz dediğim şeyleri hatırladığını anlıyorum. Benim sorum pıhtı tıkanıklığının geçip geçmeyeceği yada tedavisinin olup olmadığı yeniden konuşup yürüyebilecek mi? Kepra ve tansiyon ilaçları alıyor sadece. Fizik tedaviye başka merkezlerde devam etmeli miyiz? Daha 39 yaşında. 8 ay geçti,

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Haziran 2016 at 10:31 - Reply

   Oluşan tıkanıklık belirli bir hrabiyeti beyinde yapmıştır. Bu sadece sabırla yapılacak yeterli ve doğru rehabilitasyon ile değiştirilebilir ve olumlu gelişmelerin yaşanmasına neden olabilir. Geçmiş olsun.

 49. BEDRİYE 17 Haziran 2016 at 12:42 - Reply

  MERHABA HOCAM SAĞ BACAĞIMDAN POLİ SEKELİYİM..
  YÜRÜMEKTE ÇOK ZORLUK ÇEKİYORUM.AYAĞIMDA UZUNLUK FALAN YOK KALÇA DÜŞÜKLÜĞÜNDEN BİR BACAĞIM UZUN GÖRÜNÜYOR ,ŞUAN GİTTİĞİM DOK. FİZİK ÖNERDİ OLMAZSA ENGELLİ OLAN BACAĞININ DİZİN ALTINDAN KEMİĞİ KIRARIZ DEDİ. BU DURUMDA NE YAPMALIYIM AMALİYAT KONUSUNDA .İLGİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Haziran 2016 at 10:33 - Reply

   Polioda elbette ameliyatlar gerekebiliyor. Ancak öncesinde ciddi rehabilitasyon çalışmaları ile nereye gidilebiliyor görmek gerekir. Geçmiş olsun.

 50. YEŞİM 9 Haziran 2016 at 07:54 - Reply

  HOCAM MERHABA,
  KUZENİM 24 YAŞINDA TRAFİK KAZASI GEÇİRDİ.3 SAAT SONRA MÜDAHALE EDİLDİ,BEYİN KANAMASI GEÇİRMİŞTİ.11 GÜN UYUTULDU. YENİ UYANDIRILDI.YAPILAN TETKİKLERDE FELÇ KALMA DURUMUNUN OLMADIĞINI SÖYLEDİ DOKTORLAR.GÖZLERİYLE BİZİ İZLEYEBİLİYOR.AMA KONUŞAMIYOR VE HAREKET ETMİYOR NE YAPABİLİRİZ NASIL BİR YOL İZLEMEMİZ GEREKİYOR.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Haziran 2016 at 11:23 - Reply

   Yoğun bakım sürecini bekleyeceksiniz. Sonrasında tekrar konuşalım. geçmiş olsun.

 51. SEVİM ŞAHİN 6 Haziran 2016 at 12:53 - Reply

  Merhabalar ; Benim 74 yaşında olan kayın pederim 30,05,2016 tarih sabahında birden bire fenalaştı.Ambulans ile hastaneye kaldırdık.tansiyon ve şekeri vardı.Doktorlar bize yaptıkları tetkikler sonrasında kayın pederimin sol şah damarının %100 ,sağ damarının da %65 oranında tıkalı olduğunu söylediler.Felç geçirmiş sağ elinde hiç his yok sağ ayağında çok az his var birde konuşamıyor ama bizleri tanıyor.Bir hafta sonra yani dün hastaneden taburcu ettiler.Bize bir ay evde kan sulandırıcı ilaçlarla ilaç tedavi yapıldıktan sonra ameliyat için karar vermemizi istediler ve riskli dediler.Bu gün 06,06,2016 tarihinde geceden beri hiç uyanmadan uyuduğu için ve bedeninde soğukluk olduğu için korktuk ve ambulans ile tekrar acil hastaneye götürdük.Ben sizden bilgi almak istiyorum bu tür hastaları bir hafta yatırıp eve göndermeleri doğrumu ve götürdüğümüz hastane bizim hastamızın normal bir hasta olmadığını ameliyat için bizimde hastane araştırmamızı söylediler.Ne yapmamız gerekiyor bilemiyoruz.Düzelir mi ? Nasıl bir tedavi yapılması gerekiyor acaba.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2016 at 12:14 - Reply

   Hastanın klinik durumu ne icap ediyorsa hekimler onu yapıyorlar. Ancak bazen siz de olduğu gibi işler yolunda gitmeyebiliyor. Bu aşamada nörolojinin takibinde kalmanız durum stabilleştiğinde derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak gerekiyor. Geçmiş olsun.

 52. Özgür sarikaya 3 Haziran 2016 at 22:03 - Reply

  Hocam; 12 yaşından itibaren ritim bozukluğu yüzünden 8 yildir kalp pili ile yaşayan ve tansiyon ve kalp rahatsızlıkları sürekli devam eden yeğenimin bugün anı rahatsızlığı ile hastaneye geldik. Beynine pıhtı attığını bildirdiler. Ağzında şekil bozukluğu ve sol tarafında hissetme eksikliği vardı hastaneye geldiğinde. İlk üç saatte verilmesi gereken bir ilaç için aileden onay aldılar. Risk oranı %90 dediler. Kalp rahatsızlığı ve kalp pili olan hastalarda bu tür tedaviler nasıl olur bilgilendirme Yapabilirsiniz memnun olurum. Saygılarımla.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Haziran 2016 at 08:49 - Reply

   Bu konu hakkında nöroloji ve acil hekimlerinden bilgi almalısınız. Geçmiş olsun.

 53. REYHAN BÜYÜKPINAR 1 Haziran 2016 at 08:54 - Reply

  Erbil Hocam Merhaba; Babama yaklaşık yedi ay önce akciğer kanseri teşhisi kondu tümör metastas yaparak sakrum bölgegsi ve T7 omurga bölgesine yayılarak sinirlere bası yaptı ve belden aşağısını felç etti gittiğim beyin cerrahları (Prof.dr Konuralp İlbay, Doç.dr Bülent Düz. Prof.dr Ahmet Alanay) hiçbir şekilde ayağa kalkma ihtimalinin olmayacağını bildirdiler. Onkoloji doktorumuz Prof.dr Kazım Uygun Hastanın refahı için Fizik tedavi ile görüşmemizi önerdi, hasta şu an yatmaktadır belden aşağısı ile birlikte küçük ve büyük tuvaletini hissetmemektedir. bacaklarda istem dışı hareketlenmeler ve rahatsız edici boyutta kasılmalar olmaktadır. Şu an Gebze Medical Park Hastanesi Fizik tedavi bölümünde akım tedavisi ve rahatlatıcı hareketler yapılmaktadır, yaklaşık 12 seans oldu fakat kasılmaları çok fazla engelleyemedik, konu ile ilgili yapabileceğimiz başka yöntemler olabilir mi? Not : öncesinde tüm radyoterapi ve kemoterapi tedavileri yapılmıştır.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Haziran 2016 at 08:54 - Reply

   Kasılmalar bu şekilde çok rahatsız edici olabiliyor. bunun için toksin enjeksiyonları faydalı olacaktır. Geçmiş olsun.

 54. Barış 26 Mayıs 2016 at 07:51 - Reply

  Sayın Erbil bey merhaba,
  Babam 1996 yılında yüksek gerilim hattından kopan kablodan kaynaklı şapkasındaki metalden elektirik çarpması sonucu bir süre hastanede komada yattı. Sonuçta kafatasınde 7 cm lik çapta yanık oluştu ve bacakları felç oldu. Yıllar sonra o yanık iyileşti, fakat ayakları felç kaldı. İlk zamanlar koltuk değnekleri ile yürüyordu fakat sonradan değnekleride bıraktı, son bir kaç yıldır dizleri üstünde ihtiyaçlarını karşılıyor. Konuşmasında herhangi bir problem yok. 85 yaşında ama iç organları çok sağlıklı, en büyük arzusu tekrar yürüyebilmek. Acaba tekrar yürütme imkanı varmı. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2016 at 12:18 - Reply

   Web sitemdeki yenileme çalışmalarından ötürü geç cevap verebiliyorum. Önceleri yürüyebilirken sonradan bunu yapmaması belirli bazı nedenlere bağlı olabilir. Bunlar içinde bacaklarda kasılmaların artması önemlidir çünkü kasların toksin ile gevşetilmesi yararlı olabilir. Değerlendirmek lazım. Geçmiş olsun.

 55. Ersin 24 Mayıs 2016 at 20:42 - Reply

  Hocam merhabalar. Babam bundan 1 sene önce kullandığı anti deprasan,uyku ilacı vs kullandığından dolayı yada başka bir şey tam bilmiyorum konuşmasında ve hareketlerinde bozukluk oldu. İlaçlardan dolayıdır,psikolojiktir geçer diyerek bekledik. Ama aylar geçti iyileşmedi. Aralık ayında Nöroloji doktoruna gittik.İlk bakışta babamın diline baktı ve sola dönmediğini gördü. Sonra mr çektirdik,kan testi yaptırdık ve babam kısmı felç geçirmiş ama dış görünüşte ağzında bir yamukluk yok. Konuşması bozuk ama o kadar kötü değil. Ayrıca sol elinde biraz titreme var ve düğme düğmelemek,poşet açma vs şeyleeri yaparken zorlanıyor. Doktorumuz aralık ayında Nötroofil,Coraspin ve çipram verdi ama pek ilerleme yok. Biz de başka doktor arayışlarına geçtik. Siz bakıyor musunuz yoksa başka nöroloji doktoruna mı gidelim. Teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2016 at 12:23 - Reply

   Web sitemdeki yenileme çalışmalarından ötürü geç cevap verebiliyorum. Hem nöroloji hem de bizler değerlendirmeliyiz. Yapılacak rehabilitasyon çalışamaları faydalı olacaktır. Geçmiş olsun.

 56. ismahan 24 Mayıs 2016 at 10:29 - Reply

  Merhaba hocam babaanne m27 gün önce sağ tarafından felç geçirdi ve hala yoğun bakımda beynine pıhtı atmışbeyninin yarisi yok deniliyor ama belli bbaşlı şeylere tepki veriyor gözleri ile bizi takip ediyor elimizi sımsıkı tutuyor konuşmak için çabalıyor dün ben çıkarken elini kaldır dedim kaldırdı ayaklarının ikisi de hareket ediyor sol eli baya çalışıyor sadece sol kolu hiçhareket etmiyor beynin yarışıyoksa bunları yapabilir mi

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2016 at 12:26 - Reply

   Web sitemdeki yenileme çalışmalarından ötürü geç cevap verebiliyorum. Şu anda hastamız nasıl? Yoğun bakımdan çıktı mı? Bilgi verirseniz görüşlerimi yazarım. Geçmiş olsun.

 57. Baris 22 Mayıs 2016 at 18:11 - Reply

  Hocam merhaba.
  Babam ilk 2008 de beyin kanamasina bagli sol tarafi olmak uzere felc gecirdi ancak gerek cok az fiziki tedavi gerekse evde ilgilenme ile sadece sol ayak ta etki kaldi ve etki de ayagini suruyerek yurumesi.

  2015 ocakta tekrardan beyin kanamasina bagli olarak bu defa sag tarafina ve konusmasina felc gecirdi. İlk hafta hic hareket edemez iken ayni zamanda yatakta bile dik duramaz iken ikinci haftadan itibaren yavas yavas hareketlendi. O zaman dan itibaren yetersiz fiziki tedavi ile de olsa su an yurutec ile cok yavas ta olsa adim adim yuruyebiliyor.
  Ancak asil olan , sag el ve ayakta guc olmasina ragmen, sag elde yavas hareket ancak sag ayak ta adimi one dogru atmakta xok yetersiz. Eger adim atsa yurutec olmasa bile kendisi belki yuruyebilir. Asil sorun adimi ileriye atamamasi. Buna bagli olarak biraz da korku ile denge sagllayamamasi.Ve ayaklarinda da cok sisme var.

  Bu kadar gecmesine ragmen fiziki tedavi halen etkili olabilirmi?

  Simdiden tesekkurler hocam.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2016 at 12:29 - Reply

   Web sitemdeki yenileme çalışmalarından ötürü geç cevap verebiliyorum. Ardından uzun yıllar bile geçmiş olsa felçte yapılacaklarla az veya çok fayda sağlamak mümkündür. yeter ki yeterli ve doğru rehabilitasyon ve tedaviler yapılsın. Geçmiş olsun.

 58. T.Turgut 20 Mayıs 2016 at 09:06 - Reply

  Hocam merhabalar,annem 51 yaşında yüksek tansiyon ve kalp damar tıkanıklığı rahatsızlığı vardı.Bunlara ilave bir de beyinde oluşan pıhtı sebebiyle yutkunmada ve yürümede sorun yaşamaya başladı. Tedavisi sonucunda yutkunması düzeldi gibi ancak yürümekte güçlük çekiyor.Fizik tedaviye başladık yaklaşık 4 hafta da 3 gün seansa girdi. Başlarda iyi geldi zannediyorduk ancak son 1 haftadır daha kötüye gitmeye başladı. Bacaklarında kasılmalar oluyor dizlerini kırmakta zorlanıyor, dengesini sağlayamıyor kendini istemeden öne doğru itiyor.Fiziğe başlamadan önce botox önermişlerdi, fizyoterapist önce fiziğe başlanmasını daha sonra iyi gelmezse botox olacağını söylemişti.Çok fazla hissizlik yok ancak kasılmalardan ötürü yürüyemiyor. Sizce botox iyi gelecek mi? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2016 at 12:31 - Reply

   Web sitemdeki yenileme çalışmalarından ötürü geç cevap verebiliyorum. Felçte toksin merkezi öneme sahiptir. Ancak tabii ki tek başına olmamalı birçok doğru ve yeterli tedaviler yapılmalı. Öncelikle https://www.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımızı izleyin lütfen. Geçmiş

 59. ilkay 18 Mayıs 2016 at 13:01 - Reply

  HOCAM CEVAPLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. babam 64 yaşında 2 yıl önce damar yumağı (avm) rahatsızlığı yüzünden gamma knıfe tedavisi oldu ancak 16 gün önce ani bir beyin kanaması geçirdi sol tarafında felç ve yutmada problem var yoğun bakımda bilinçsiz 5 gün yattı ve ameliyata alındı ameliyat öncesi doktorun yazdıkları : sağ frontotemporal bölgede subkortikal ak madde düzeyinden perirölandik-periventiküler alana, temporal loba ve eksternal kapsül düzeyinde uzanım gösteren lobüle konturlu 70x45x45 mm boyutlarında ıntraparankimal hematom ve çevresinde hipodens vazojenik ödem mevcuttur. sağ frontotemporal bölgede bu hematomun dışında en büyüğü 1,5 cm çapa ulaşan intraparankimal hematom sahaları izlenmektedir. hematomun kitle etkisine sekonder bu bölgede sulkus ve fissürler silinmiştir. lateral ventrikül korpus ve frontal hornunda belirgin bası mevcuttur. orta hattan sola 12mm şift izlenmektedir.sağda bazal sisternalar daralmıştır. sellar ve parasellar bölge kavernoz sinüsler normaldir. posteriör fossa oluşumları. beyin sapı, pons ve serebellar hemisferler normaldir. her iki oküler bulb, retrobulber yağ dokusu, optik sinirin izlenebilen kesimleri optik kiazma normaldir. beyin kanamasından 2 gün sonra verilen rapor buydu. Marmara ünv. sevk edildik ve kanamadan 5 gün sonra ameliyata alındı kalbinde stend olduğu için kan sulandırıcı kullanıyordu ameliyatta sadece beyni saran kan pıhtıları alınmış kanayan damar derinde olduğu için hiç bir işlem yapılmamış ameliyattan sonra 15 gün yoğun bakımda kaldı sonra normal odaya çıkardılar yatak bakım hastası midesine tüp takılacak yutması yok konuşamıyor 2 gün odada yattı ama balgam çok fazlaydı ve atamıyordu bu defada zatürre olmuş yine yoğun bakıma aldılar 5 gündür yine yoğun bakımda toplam 26 gün oldu bu yoğun bakım süreci çok fazla değilmi diğer organlarıda zarar görürmü yatak bakım hastası olarak hastaneden çıkmaya razıyız ama süreç çok uzadı sonucun kötü olması bizi çok korkutuyor. en az bir hafta daha kalması gerekiyormuş. rehabilitasyona başlayamıyoruz zaman geçtikçe vücut tedaviyide kabul etmez hale gelecek.ne yapacağımızı şaşırdık lütfen fikrinizi söylermisiniz.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2016 at 12:48 - Reply

   Web sitemin yenilenme çalışmalarından dolayı geç cevap yazabiliyorum. Hastamızın durumu nasıl oldu?

 60. mussi 17 Mayıs 2016 at 20:34 - Reply

  merhaba hocam annem 7 ay önce beyin kanaması geçirdi kanama sağ tarafta 1 lira büyüklüğnde olduğu söylendi 1 ay sonra destekle yürümeye başladı şuanda birine bağımlı olmadan gezebiliyor ama sol kolunu kullanamıyor omuzunda kasması var günde 3 defa lioresal kullnıyor 9 seans ozon tedavisi aldı fizik tedaviyede devam ediyoruz ama terapistimizin bize söyldeği zaman gerekli bekleryerek hata mı yapıyoruz yoksa başka alternatif yollar bulmamız mı gerekli

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2016 at 12:55 - Reply

   Web sitemin yenilenme çalışmalarından dolayı geç cevap yazabiliyorum. Öncelikle şunu söylemeliyim ki ozon gibi tedavilerin hiçbir faydası yoktur. Hatta zararı bile olabilir. Bu tip bilimsel olmayan uygulamalardan uzak durmanızı öneririm. Öncelikle https://www.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımızı seyretmenizi isterim burada gerekli bütün cevapları alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 61. Hüsam 16 Mayıs 2016 at 02:36 - Reply

  Merhaba hocam iyi günler.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  29 mart salı günü akşam annem evde konuşamama ve kolunda hissizlik ile hastaneye götürdük. Beyin tomografisi sonucunda doktor beyin kanaması oluşmuş ve ödem yapmış dedi. Annem yüksek tansiyon hastası idi. Hemen yogun bakıma aldılar diger gün ögleyin kafaiçi basıncın fazlalaştıgını ve ameliyata almaları gerektigini söylediler. 5 buçuk saat ameliyatının ardından yogun bakıma aldılar 18 gün yogun bakımd kaldı sonra normal odaya aldırlar beyni açık kafatasını karnına koymuşlar. Sol ayak ve kolu tutmuyor hiç kaynaştıranıyor ama hafıza ve konuşması normal , 18 gün sonra normal odaya aldılar. Geçen cuma günü tabırxu oldu ve başka hastanede fizik tedavi görecek. Hocam annemmin yaşı 51 , sol tarafını kullanma şandı varmıdır iyi gü ler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2016 at 13:07 - Reply

   Web sitemin yenilenme çalışmalarından dolayı geç cevap yazabiliyorum. Annenizin beyindeki lezyonun durumuna ve yapılacak rehabilitasyon çalışmalarının ve tedavilerin yeterliliğine bağlı olarak olumlu gelişmeler elde edilebilir. Lütfen öncelikle https://www.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımızı seyredin. Geçmiş olsun.

 62. Arif 12 Nisan 2016 at 10:09 - Reply

  Hocam Merhaba,

  Abim 2 gün önce ağır başağrısı ve konusma bozukluğuyla hastaneye kaldırıldı. Beyin kanaması olduğunu öğrendik, doktor hipotip adlı ilacı bulmamızı söyledi pazar günü olduğu için zor da olsa ilaca ulaştık. İlacı verdikten sonra beklemeye başladık, ancak bu arada atak geçirdi ve acilen ameliyata aldılar beyinin ödem yaptığını ve müdahale gerektiğini söylediler. Operasyondan sonra beyindeki kanamanın durması ve ödemin inmesini beklemek için yoğun bakıma uyutulmaya götürüldü, doktorun dediğine göre sadece sağ eli biraz tepki veriyormuş. Sürekli başka profesörler ile iletişim halindeyiz, birtanesi ilaç ile kanamayı durdurup ameliyat edebileceğini söyledi, beklemenin zararlı olduğunu söyledi bu konudaki görüşünüz ve yorumunuz çok önemli hocam. teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Nisan 2016 at 19:06 - Reply

   Bu verdiğiniz bilgilerle birşey söylemem mümkün değil. Ancak ameliyatı yapmak isteyen doktor ile hangi olasılıkla neler olacağını öğrenmenizi ve ona göre karar vermenizi şiddetle tavsiye ederim. Geçmiş olsun

 63. Volkan 7 Nisan 2016 at 20:30 - Reply

  Hocam merhabalar babam 66 yasinda gece uykuda siddetli kusma ile sag kol ve sag bacagini kullanamaz hale geldi 4 saatte hastaneye ulastirabildim hemen tehsis konuldu ve Ilac tedavisine baslandi ilk gun sol ayar ve elini kullaniyor ve komutlari aliyordu ikinci gun bilinci kapandi hic konusmuyor doktoru beyin de odem buyuyor ameliyata alicaktik durdu buyume diyor ve surekli sol elini sikip brakiyor hatta elini yataga baglamislar aci cekiyormudur Hocam iggilesme olasiligi varmi bu arada babam 66 yasinda ve beyin de kanama yok pihti var iyi gunler

 64. Mustafa Altın 6 Nisan 2016 at 11:15 - Reply

  Hocam iyi günler cevap verdiğiniz için şimdiden teşekkür ederim benim annem de dört yıl öncesinde bir beyin kanaması geçirdiği beyin kanaması geçici süre hafıza kaybına sebebiyet verdi Ve sonrasında annem düzeldi. ardından geldiğimiz süreçte annem şu anda bildiği kelimeleri bile dile dökülmeye başladı. Şu anda söylediklerimizden yüzde atmış 70 ini anlıyor fakat bize cevap veremiyor bu konuda bize yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.

 65. Hatice 6 Nisan 2016 at 06:45 - Reply

  MErhaba doktor bey benim babam 70 yaşında 3 yıl önce beynin konuşma merkezine pıhtı attı hastahaneye yatırdık bilinci açıktı sadecr konuşamıyordu. Ertesi gün iyileşti düzeldi.şimdi ise pazar günü sabah kahvaltıdayken tekrar konuşma merkezine pıhtı attı. Bu sefer bilinci kapalıydı.üniversite Hastahanesine kaldırdık yoğun bakıma aldılar.Hala yoğun bakımda bilinci açık mı değil mi anlayamadık seslenince tam tersi farklı yere bakıyor sağ tarafımda güçsüzlük var.durumu stabil diyor doktoru. İyiye giderse perşembe servise cıkaracaklarmış. Bize bilgi verirmisini lütfen. Nasıl olur iyileşir mi?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Nisan 2016 at 11:06 - Reply

   Şu anda yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tedavi etmeliler. Onlar ne zaman taburcu ederlerse o zaman çıkarın. Şu anda yoğun bakımda yara açılmasını ve eklem deformite oluşumunu önleyecek önlemler alın. Bunun için size yerdımcı olacak yazım: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . Ayrıca ilerisi için https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada çok ayrıntılı bilgiler edineceksiniz. Geçmiş olsun.

   • Hatice 11 Nisan 2016 at 17:41 - Reply

    Teşekkür ederim hocam. 8 gün oldu Bugün gördüm babamı sağ tarafı hareket etmiyor hiç. Bilinci açık elimi sıkıyor hafif gülümsüyor yanından gitmemizi istemiyor.giderken el salladı bize. Daha yemek yiyemiyor doktor yiyebildiğinde servise çıkaarıcaz diyor.biz yanındayken hemşire çağırdı ona bakmadı bize baktı sürekli.konuşamıyor hala. Konuşmaya çalışıyor heyecanlanıyor sadece ama hiç kelime çıkmıyor konuşamayınca üzülüyor. Sizce durumu nasıl? Sağ tarafı hareket edr mi konusabilir mi?

 66. SİBEL 4 Nisan 2016 at 06:23 - Reply

  Hocam merhaba , annem 9 yıl önce inme geçirdi.Noroloji doktoru bazı ilaçlar verdi ancak yaklaşık 5 yıldır Cerrahpaş hastanesi noroloji bölümü tarafından durumu takip ediliyor.Sağ bacağını kaldırıken zorlanıyor .Tek gözü tama yakın diğer gözü %10 görüyor.Dolayısıyla yürürken denge problemleri oluyor ve sık sık düşüyor.Düşmekten korktuğu için iyice ağır yürüyor.Sbah akşam 1/2 tablet lioresal alıyor.Ayrıca tansiyon hastası sabah co-diovan akşam beloc alıyor.Coraspin kullanıyor.İdrar tutuma / yetişememe probleminden dolayı vesicare kullanıyor. Fizik tedavi doktoru bazı egzersizler verdi.Botoks önermedi.Ağır yürüme yaşam standardını çok etkiliyor dışarı çıkartmak oldukça zor.Bize konuyla ilgili bir yardımınız olabilirmi. Teşekkür eder ,iyi çalışmalar dilerim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Nisan 2016 at 11:08 - Reply

   Yapılabilecek pek çok şey var. Görmemizde fayda olur. Geçmiş olsun.

   • Hatice 8 Nisan 2016 at 00:05 - Reply

    Cevabınız için çok Teşekkür ederim hocam. Dün doktoruyla görüştük biraz daha iyi dedi.boyun damarından atmış olabilrceğini düşünüyormuş araştırıyorlarmış ağzındaki oksijen maskesini cıkarmaya calışmış ellerini bağlamışlar yatağa o yüzden.felçli bacağına dokunmuşlar önce hissetmiş sonrakinde hissetmemiş .bu seferde pazartesi iyiye giderse servise cıkarırız dedi.açık açık söyleyeyim konuşamaz yada çok az konusur dedi ama biz ümit kesmiyoruz sizce konusabilir mi hocam. yara açılmasını, eklem deformitesini engelleyecek önlemleri yapmak zorundalardır değil mi önemli çünkü ama Yapıp yapmadıklarını bilmiyorum. Şimdiden tekrar vereceğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum.

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Nisan 2016 at 19:22 - Reply

     Yapmaları lazım ama personel eksikliğinden sıkıntılar oluyor. Lütfen siz de kontrol edin. Geçmiş olsun

 67. eshabil 3 Nisan 2016 at 18:58 - Reply

  2008 de trafik kazasinda araba carpti 2008den bu zamana kadar yuruyemedim hocam beyin yurumeme komut vermiyormu tek sorunum yuruyemek baska hic bir yerimde sıkıntı yok cok sukur.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Nisan 2016 at 11:10 - Reply

   Yeterli tedaviler yapıldı mı bilemiyorum. Eğer hasar büyükse o zaman yürümek de imkansız olabilir. Değerlendirmek lazım. Geçmiş olsun.

 68. Murat 3 Nisan 2016 at 02:27 - Reply

  Hocam iyi akşamlar.Dedemin beynine kan pıhtısi atması sonucu gözlerinde görme azaldı. Hafızası neredeyse tamamen gitti. Yanında olmamıza rağmen yüksek sesle isimlerimizi bağırıyor. Birde sürekli tuvaletinin geldiğini söylüyor fakat tuvaleti yok. Geceleri ne kendisi uyuyor nede etrafındaki insanları bağırarak uyutuyor. Bunun bir çözümü var mıdır ? Yoksa sürekli böyle mi gider. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Nisan 2016 at 11:11 - Reply

   Felccin birçok tedavisi var. İlaçlar ve rehabilitasyon uygulamaları ile dedeniz oldukça rahatlatılabilir. İdrar sorunu çok eksik değerlendiriliyor. Bakmak lazım. Geçmiş olsun.

 69. SEFA 15 Mart 2016 at 16:29 - Reply

  hocam merhabalar yakınım beynin sol tarafında kanama geçirdi ve sağ tarafı tutmuyor, konuşamıyor ve yutkunamıyor. doktoru felç ve konuşması için ümitlli ama yutkunması için bişey demiyor düzelir mi

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 22 Mart 2016 at 19:13 - Reply

   Beyindeki lezyonun yeri ve ciddiyetine göre değişir. Bir de yutma rehabilitasyonu yapılmalı. Geçmiş olsun.

   • nurcan 4 Nisan 2016 at 12:20 - Reply

    Hocam iyi gunler esim on gun once evdeyken duvardaki tablo ve yastiklari sormaya basladi bunlar ne diye cok uyku yapti agizdan salyalar akmaya basladi.hastaneye goturduk igne ilac tedavisi baslanildi beyinde tikanma ya bagli oldugu anlasildi bugun kontrele goturduk doktoru renk sordu renge dogru yanit verdi hic konusamiyordu konusmasi her gecen gun daha iyi ama arada takiliyor sizce tamamen duzelirmi

 70. Esra 10 Mart 2016 at 20:20 - Reply

  Merhaba hocam,
  Şimdiden çok teşekkür ederim. Anneannem bundan önce 3 kere felç geçirmişti. İlk ikisinde eski sağlığına kavuşsa da sonuncuda sol tarafta hasar kaldı ve sol kolunu kullanamamaya başladı ama bizim çabamızla bacağı eski haline az da olsa döndü, en azından tuvalete gidebiliyordu.
  Yaklaşık 2 hafta önce sürekli uyuması, bağırması, yürüyememesi ve konuşamaması üzerine acile kaldırdık. Bize beyin kanaması geçirdiğini ameliyat ettirmezsek 1 aya öleceğini söylediler. Ameliyattan çıkamayacağı da seçenekler arasındaydı. Ama çıkmayı başardı.
  Ameliyatın başarılı geçtiğini kanı temizlediklerini söylediler. Sonrasında yavaş yavaş anlaşılmasa da bir şeyler söylemeye ve elimizi sıkmaya başladı ama aniden tüm bunlar kesildi ve biraz biraz bir şeyler yerken bu da kesildi.
  Hiç gözünü açmıyor, bilinci kapalı gibi, arada sırada “Neren ağrıyor?” diye sorunca cevap veriyor. Yemek yemiyor, doktorlar ümidi kesin artık yürümez diyorlar.
  Hocam bu durumda ne yapmamız gerekir, gerçekten çok kötü durumdayız. Hastamız bu şekilde yaşamaya devam edebilir mi? Eskisi gibi yürümesi mümkün müdür?
  Çok uzun yazdım, özür diyorum ve cevabınız için şimdiden çok teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Mart 2016 at 12:29 - Reply

   Bu gibi durumlarda beynin ne kadar etkilendiği önemli. Belli ki anneannenizde ağır bir felç var. Rehabilitasyon çalışmaları sabırla devam ettirilmeli. Yoksa daha çok gerileme, daha çok ağı, yatak yarası vb. durumlar ortaya çıkar. Elbette değerlendirilmeli çalışılmalı ancak yataktan çıkma umudu yoksa buna uygun tedbirler almak gerek. Böyle hastalarımda evlerini uygun hale getiriyoruz. Hastanın rahat edeceği ve komplikasyonların minimuma düşürüleceği önlemler alıyoruz. Ancak dediğim gibi hastanın yürüme şansı var mı neler yapılabilir mutlaka bakmak lazım. Geçmiş olsun.

 71. Ufuk goksu 7 Mart 2016 at 18:21 - Reply

  Mrb ıyı aksamlar hocam benim babam 8 ay once beyın kamanaması felc gecırdı suan durumu ıyı fakat hafıf aksamaları vaar sag el yenı yenı topluyor bır tanıdgmz doktor onerdı ıgne tedavısıyle felclı hastalar duzelıyormus sızce goturmek geerekırmı

 72. Aydan 28 Şubat 2016 at 12:05 - Reply

  Hocam merhaba eniştem yüksek tansiyona bağlı beyin sapında gerçekleşen beyin kanamasından Kaynaklı yoğun bakımda 6 gündür yatıyor beyin kanaması sırasında epilepsi Nöbeti de geçirdi ama soluk alabildi şu an kanama solunumu etkilediğinden komple makinaya bağlı nefes alıyo yatalak olması %99 deniyo yaşarsa iki gündür uyutma ilaçları verilmesi kesildi bu iki gündür göz kapaklarını açmaya çalışma ayakta minik bi kasılma elini sıkınca Çekme hareketleri oldu doktor bu hareketlerin ilkel hareket OLDUĞUNU söylüyor bu hareketler felçli olmadığını göstermez mi bi de sizin ihtimalleriniz nelerdir nelere hazırlıklı olmalıyız şimdiden çok teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Şubat 2016 at 12:27 - Reply

   Doktorunuzun söylediği gibi bunlar büyük ihtimalle refleks hareketlerdir. Çok ağır bir felç geçirdiği belli eniştenizin. Geçmiş olsun.

   • Aydan 7 Mart 2016 at 11:28 - Reply

    Hocam öncelikle cevabınız için teşekkürler eniştemin bugün 13. Günü oldu verilen ilaçlar beyindeki ödemi yok edemedi nörolojik Açıdan ilerleme yok deniliyor bilinç kapalı deniyor fakat eniştem ablamın ve Çocuklarının sesini duyunca Gözlerini kırpıyor yutkunuyor Gözyaşı akıtıyor hiç bir şey yapamasa nabız artıyor bu bizleri duyduğu anlamına gelmez mi bu iyiye işaret değilmi şimdiden teşekkürler

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Mart 2016 at 12:23 - Reply

     İyiye işaret tabii ki ama beyin lezyonu ağır anladığım kadarı ile. Lütfen dediklerimi takip edin. Geçmiş olsun.

     • Aydan 9 Mart 2016 at 22:10

      Hocam beynin üst kısmına diren takacaklarmış beyin sapına müdahale edilemediği için bi de ayak kasılmaları çok olduğundan düşük ayak ortezi takıldı bu Felç olma olasılığının çok OLDUĞUNU mu gösterir

     • Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Mart 2016 at 12:33

      Biraz daha geniş bilgi verin lütfen. Önceden mesaj gönderdiyseniz bu ikisini birleştirip tekrar gönderin lütfen. Bu mesajdan anlayamıyorum ne demek istediğinizi. Geçmiş olsun.

 73. Aysem 23 Şubat 2016 at 21:02 - Reply

  Babaannem 87 yaşında 7 yil önce beyin kanamasi
  geçirmişti iyilesti herşeye sıfırdan basladi 6ay oncede beyin felci gecirdi sol tarafta istem disi hareket var bacaklarinida oynatoyor ama yuruyemiyor yurumesi munkun olurmu 7 ay oldu bacakları tutmuyorsol taraf bundan sonraki süreç ne olur yapmamız gereken nedir bilgi verirseniz sevinirim tekrar yürüyebilir mi.

 74. Aysem 23 Şubat 2016 at 20:51 - Reply

  Hocam babaannem 7 yil önce beyin kanaması geçirdi 6 ay yoğun bakımda kaldı herşeye 0 dan başladı iyileşti bebek gibi .şimdi 7 ay önce beyin felci geçirdi eli iste siz hareket ediyor bacaklarinida oynatıyor ama güç kaybı olduğu için yuruyemiyor tekrar yürümesi mümkün olur mu kendisi 87 yaşında neler yapmamız gerekir partiyi dagitilmazmi yardımcı olursanız sevinirim

 75. SerkanKESER 18 Şubat 2016 at 00:33 - Reply

  Hocam oncelikle bize boyle bire bir soru cevap olanagi sagladiginiz icin size cok cok cok tesekkur ediyorum. 9 ocak 2016da abim sobadan yani karbonmonoksit zehirlenmesi yasadi o gundur bu gundur hala yogun bakimda bilinci 28. Gunde geldi ve sadece gozleriyle tepki verebiliyor bu zaman icerisinde abimin bogazina delik actilar ve midesine PEG taktilar. Peg taktiklarinin ertesi gunu bana bi beslenme uzmani yonlendirerek abiniz bundan sonra bu sekilde yataga bagimli yasayacak evde bu sekilde bakacaksiniz diyerek en ufak umudumu bile bitirdiler psikolojim alt ust olmus durumda hayatimda annem ve abimden baska kimsem yok annem 60 yasinda ben ise calismak zorundayim epikriz raporlari elimde mevcut size ulastirsam beni yonlendirebileceginiz bir yer var mi acaba… Saygilarimla.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 22 Şubat 2016 at 09:46 - Reply

   Eğer beyin uzun süreli oksijensiz kalmış ise abinizin bu şekilde kalma olasılığı var maalesef. Durumu anlayabilmek için daha uzun konuşabiliriz. Lütfen beni facebooktan ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Geçmiş olsun.

 76. esra 17 Şubat 2016 at 07:19 - Reply

  Merhaba hocam.BABAMIN BEYNINE 3 YIL PIHTI ATTI.KONUŞMA VE YUTKUNMA ÖZELLIĞINI KAYBETMIŞTI. 1 AY SONRA YUTKUNMA BAŞLADI TAM OLMASADA.AMA ŞUAN HİÇ KONUŞMA YOK YAPILABILECEK BIR ŞEY VARMI.BABAM 75 YAŞINDA.VE SAĞ ELI TAM TUTMUYOR

 77. burcu 15 Şubat 2016 at 11:11 - Reply

  Benim arkadaşımın annesi çok küçük yaştan bu yana bel altı felç bunun için ameliyat olur mu yoksa o zamandan bu zamana kadar yapılmadığı için hep böyle mi kalacak ??

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Şubat 2016 at 20:04 - Reply

   Sorunuz çok eksik. Nasıl bir felç? Felcin durumu nedir? Ve daha birçok parametreyi bilmem lazım ki cevaplayabileyim. Geçmiş olsun.

 78. Aydın 10 Şubat 2016 at 12:16 - Reply

  Merhaba Hocam,

  Ben size bir soru sormak istiyorum,

  Babam kalp kriziyle hastaneye kaldırıldı, 11 gün sonra 4 damar tıkalı olması nedeniyle bypass ameliyatına girdi, ameliyat sırasında aort diseksiyonu meydana geldiği söylendi bu damarda yapay bir damarla değişti, fakat sonrasında babam o gün içinde uyanamadı, sonrasında beyne giden damarlarında tıkanmış olabileceği söylendi ve boyun damarlarından MR çekilerek kontrol edildi beynin sol tarafında pıhtı attığını tespit ettiler sonra tekrar boyun damarlarından anjiyo yapılarak iki taraftaki damarların temizlendiğini söylediler hatta damar içerisinden çıkan kolesterol parçalarını bize verdiler fakat kılcal damarlarda daha olduğunu bunlarında ilaçla giderilebileceğini söylediler.

  Babam şuan 30 gündür yoğun bakımda solunum destekli yaşıyor, seslendiğimizde bakıyor, gül dediğimizde gülüyor,ağzını kaşını oynatıyor kol ve ayaklarını çekiyor.

  Sorum, aort yırtılması ameliyat sırasında ne gibi sebepten olabilir, bize yüksek tansiyondan olmuş olabilir denildi, bunlar sürekli kontrol altında değil mi birde yırtılma olduktan sonra beyne giden damarları yırtılman sonra hemen kontrol etselerdi pıhtı atması meydana gelir miydi, kendine gelememe sebebi sanırım pıhtıdan dolayı kendisi günde 3-4 saat solunum yapabiliyor yeterli olmadığı için makineye bağlı.

  Biz hastamızı sizlere getirsek daha hızlı bir iyileşme süreci olur mu, sorularım kimseyi zan altında bırakmak değil öyle olsa zaten size sormazdım, babamı bu durumda görmek bizleri çok çok üzüyor.

  Hocam biz cevabınızı bekliyoruz, teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Şubat 2016 at 08:14 - Reply

   Şu anda yoğun bakım hekimlerince izlenmeli. Olayların nasıl geliştiğini benim hasta dosyasını görmeden bilebilmem mümkün değil. İnşallah yoğun bakımdan çıkınca temasa geçelim. Geçmiş olsun.

 79. Orhan 7 Şubat 2016 at 12:33 - Reply

  Merhabalar hocam
  Yaklasik iki ay once, amcam baygin bir sekilde hastaneye getirildi, once beyin kanamasi oldugu soylendi ama sonra yuksek tansiyondan kaynaklanfigini soylediler. Sol tarafta felc olustu, konusma ve yutkunma sorunlari basladi. Agizdan beslenemedigi icin midesini deldiler ve hortum taktilar. Hastamiz daha sonra bobreklerinden rahatsizlik gecirdi ama tedavisi edildi. Sonra cigerlerinden enfeksiyon kapmis. Doktoru degisince, yerine gelen yeni doktor durumunun hep boyle oldugunu sanip tedavisine baslamamis. Bir hafta sonra ancak tedavisine basladilat. Yeniden tomografi cektiker, beyin kanamasi olmamis dediler. Sonra hastamizin tedavisine bir hafta gec baslayan doktor hanim, hastamizin durumunun iyiye gitmeyecegini hatta daha da kotu olabilecegini soyledi. Bu yorumu bizi uzmus olsa da, girevini tam olarak yapmayan bir doktorun sozlerine kulak asmadik, biraz zor da olsa baska bir hastaneye nakil edilmesini sagladik. Doktorlar tam olarak bir bilgi veremiyorlar hocam, hastamizin duzelmesi icin nasil bir yol izleyebiliriz? Doktorun kotu yorumlarini dikkate almalimiyiz? Ilginize cok tesekkur ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Şubat 2016 at 14:39 - Reply

   Hastanız hakkında bu yetersiz bilgiler doğrultusunda herhengi bir açıklama yapamam. Geçmiş olsun.

 80. ibrahim 1 Şubat 2016 at 00:01 - Reply

  Hocam merhaba
  Anneannem yaklaşık 4 ay önce beyin kanaması geçirdi, 10 gün kadar yoğun bakımda yatırdılar sonra normal odaya aldılar normal odaya geçtiği gün taburcu oldu. Sağ tarafı felçli kaldı ve kanamanın en çok konuşma merkezini etkilediğini söylediler. Sonradan getirdiğimiz bi doktor yoğun bakımda seruma koyulması gereken bi ilacın koyulmadığını söyledi ve iğnelerini yazdı 2-3 aya kelimeler söylemeye başlar falan dedi. Felçli bacağını eğer isterse yavaş yavaş hareket ettirebiliyor, elini kaldıramıyor ama parmaklarını oynatabiliyor bazen elini tutuyorum hafif sıkabiliyor elimi, konuşamıyor değişik sesler çıkartıyor konuşmaya çalışıyor sizce ne zaman konuşur ne zaman yürür ?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Şubat 2016 at 07:27 - Reply

   Lezyonun ağırlığına ve yepılan tedavilerin yeterliliğine ve doğruluğuna bağlı. https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada çok ayrıntılı bilgiler edineceksiniz. Geçmiş olsun.

  • Melek 4 Şubat 2016 at 18:44 - Reply

   Merhaba hocam Benim kuzenim 3 yıl önce çok Ateşlendi hastaneye götürdük menenjit teşhisi kondu başka hastaneye yolladılar felç vurdu sol tarafı ameliyat oldu beyninden fizik tedaviler gördü fakat şimdi 16 yaşında felç vurduğu zaman 14 yaşındaydı şimdi ise kolu çalışıyor ama hafif bir çalışmamazlik var parmakları calismiyor (sol el parmakları) sol bacağı ise hafif aksiyor ne yapmalıyız artık fizik tedaviler ise yaramıyor .

 81. Ebrar 27 Ocak 2016 at 21:58 - Reply

  İyi akşamlar hocam.3-4 gün önce babaanem akşam yemeği sonrası beyin kanaması geçirdi.Sağ tarafı tutmuyor.Şuan hastanede tedavi görüyor.Kanamanın devam ettiğini söylediler.Yarın sabah emar çekilecek ve ona göre tedavi görecek.Sizce bu tedavinin süreci nasıl gerçekleşmeli veya tedavi sürecini hızlandırıcı egzersiz,ilaç vs var mı ? Şimdiden teşekkürler…

 82. OZKAN 27 Ocak 2016 at 07:26 - Reply

  Merhaba hocam.Babam 2000 senesinde beyin kanaması gecirdi ve sag tarafını kullanamadı.Yogun fizik tedavi neticesinde yuruyor kendi basına bazı işlerini yapıyor.Sadece ayak ve el bileklerinden sonra hareket yok.1 hafta kadar önce sağlam olan sol bacak ve kalca kısmında yogun bir agrı oldu ve yurumesini bile guclestirmeye basladı.Bastonla ve birinin yardımıyla hareket eder oldu.1 aylık bir fizik tedevi verdiler tekrardan.Altında baska bir sebep olabilir mi?Yoksa şuana kadar sağlam olan bacağa çok yüklenmesinin bir etkisi mi?(Babam 60 yasında)

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 27 Ocak 2016 at 09:02 - Reply

   Birçok şey olabilir. Öncelikle teşhisi koymak ona göre hareket etmek lazım. Geçmiş olsun.

 83. Tolga 24 Ocak 2016 at 14:38 - Reply

  Hocam merhaba,abim 20 gün önce kalp krizi geçirerek by-pass oldu herşey güzel gidiyordu hastahaneden taburcu oldu eve geldik 5 gün sonra sol tarafına inmr indi ve bugün 7.gün hastahanedeyiz Nasıl bi süreç bizi bekliyor doktorlar hiçbirşey söylemiyor soru bile soramıyoruz aşırı tepki gösteriyorlar.bu durum ne kadar sürecek acaba çok teşekkür ederim

 84. Nil S. 21 Ocak 2016 at 19:12 - Reply

  Merhaba Hocam…
  Sormak istediğim birşey var…Aydınlatırsanız sevinirim…6 ay önce Guillian Barre sendromu geçirdim…Şu an sol dizimden az da olsa reflex alınmaya başlandı…Bu buradaki patella reflexinin tamamıyla geri döneceğine işaret eder mi tıbben yoksa böyle kalır mı? az reflex normal reflexin habercisimidir sinir tamiri gerçekleştikçe? peşinen teşekkürler…iyi çalışmalar dilerim…

 85. eylem sengul 20 Ocak 2016 at 16:59 - Reply

  Oglum on yedi aylik odem sonrasi felc kaldi ama kasilmalari var suanda hortomla besleniyor sizce bu durumu nasil karsiliyrsunuz zor durumdayim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 21 Ocak 2016 at 12:21 - Reply

   Oğlunuzda anladığım kadarı ile serebral palsi oldu. Bu konuda web sitemizde birçok bilgiyi bulabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 86. elif 17 Ocak 2016 at 22:18 - Reply

  Merhaba hocam dedem bir haftadir yogun bakimda hic bir tepki vermedn solunum cihazina bagli sekilde yatiyor doktorlar omurilikdeki ana damarlarin tikanmis oldugunu soylediler bir iki gun once bacaklarina dokunuldugunda hareker vardi simdi yok acaba dedem uyanirmi damarlara ilac tedavisi uyguladiklarini soylediler acaba ise yararmi lutfen cok acil yardiminiza ihtiyacimiz var

 87. Bulent 17 Ocak 2016 at 14:46 - Reply

  Hocam selamlar. Sorum annem beyin felci gexirdi 2 aene oldu sukur sagligi iyi fakat omuzda ve kalcada eklem yerine bosluklar var ozellikle omiz boslugu zamanla toplar dedik fakat tersine iyice aciliyor gibi bunun icin bir kas gelistirici igne veyahut ilac tedavisi varmi be kendim hareketlerini yaptiriyorum ama benimle olicak bisi diil bir ila tedavisi ile kaslari sikilastirabilirmiyiz simdiden teaekkur ederim. Kendinize iyi bakin

 88. Gizem 14 Ocak 2016 at 11:11 - Reply

  Merhaba hocam,biz Fransa’da yaşıyoruz. benim kayınvalidem 59 yasında. 2015’in Mayıs ayında beyninde tumor teşhisi konuldu ve ameliyat oldu. Ameliyatı guzel gecti fakat bir ay once şiddetli bel ağrısı yaşadı ve bir kliniğe yatırdık. O kliniğe yürüyerek gitti ama 1 hafta once resmen yatalak cikti. oradaki doktorlar kanser ilaçlarının cok ağır olmasından dolayı agri oldugunu söylediler ve sürekli morfin verdiler. Annemizde bir iyileşme hatta kötüleştiğini görünce başka hastaneye sevk ettik. Bu hastanede omuriliğinin kırıldığını söylediler ve de cok kilolu oldugu icin iyice basınç yapmış. Belinde kan pihtisi oluşmuş ve toplanmış. Onu siringayla çekeceklerimis. Simdi 4 gündür iki bacağını hissetmiyor ve cok şiddetli ağrıları oluyor. Ama iki bacağıda cok sıcak. Sizce neden iki ayağını birden bire hissetmedi? Doktorlar ameliyat olması cok riskli oldugu icin ameliyat yapmayacaklarmis. Ilaç tedavisiyle giderilmeye calisacaklarmis. Felç olma riski ne kadardır. Tekrar yürüyebilir mı? Sizce iyileşmesi icin hangi yolu izlemeliyiz. Lütfen yardımcı olun bize gerekirse turkiyeye getirelim. Cevabınız icin şimdiden teşekkürler. Iyi gunler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Ocak 2016 at 10:38 - Reply

   Belli ki kanser omurgaya sıçramış ve burada tahribat yapmış. Şu anda zaten felç olmuş. Tahribatın derecesine göre kalkıp kalkmayacağı. İyi bir rehabilitasyon yapılmalı. Geçmiş olsun.

 89. MAHMUT 13 Ocak 2016 at 11:58 - Reply

  merhaba erbil hocam

  5 yaşaında bir çocugum var doğuşta belinde kesesi vardı amaliyat yapıldı ve kafasına şant takıldı şimdi çocugum belden aşağısı tutmiyor ve büyük ile küçük lavabosunu tutamiyor buna herhangi bir işlem yapabilirmiyiz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Ocak 2016 at 11:16 - Reply

   Myelomeningosel olduğu anlaşılıyor. Rehabilitasyon çalışmalarını devam ettirmek lazım. Özellikle mesane rehabilitasyonu çok önemlidir. Geçmiş olsun.

 90. polat 10 Ocak 2016 at 14:38 - Reply

  hocam benim babaannnem 6 ay önce beyine 2 taraflı pıhtı attı şimdi ayakları hareket etmesine ragmen yürüyemiyor denge de duramıyor ne yapmalıyım

 91. Özcan 1 Ocak 2016 at 22:56 - Reply

  Merhaba hocam.yaklaşık 4 ay önce annem uykuda dilini tutmasından dolayı boğulma yaşadı.112 acil ilk yardımı kısa sürede yapıp hastaneye götürdü.hastanede 2 defa kalbi durdu.yoğun bakım ünitesi olmadığı için oradan özel hastaneye sevki yapıldı.akciğerinde sıkıntı olduğunu söylediler beyinde tıkanma olmuş kalp durmasından dolayı 30 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra eve taburcu oldu boğazını delmişler makinayla hava alabiliyordu.fakat fiziksel engeli yoktu.arada bir kısa süreli unutkanlık yaşıyordu.anlık.daha sonra makinadan bağımsız hale geldi dışarı sahile yürümeye cıkarıyoduk.bi gece solunum sıkıntısı çekti hastaneye gittik iğneyle uyuttular uyandığında kriz geçirip tekrar ardı ardına 2 defa kalbi durdu.yine aynı öel hastaneye yoğun bakıma şevki yapıldı.41 gün sonra servis odasına aldılar 2 gün sonra eve yolladılar bizde uludağ üniversitesine götürdük iç hastalıklarında 7 gün süreyle yattı arada bi bizi tanıyodu elini kolunu rahatlıkla oynatabiliyodu fakat boğazı drlik olduğu için konuşamıyodu orda 2 defa boğazını temizlemek için boğazdaki hortumu çıkardılar 2 de FA kalbi durdu.akciğeri temizlenmiş 5 kalp defa kalp durmasından dolayı beyin hasar görmüş yoğun bakımda yer olmadığı için uludağ üniversitesinden bursa SSK hastanesi 3.kısım yoğun bakıma alındı doktorların söylediği tedavisi zor hasta herşeye hazırlıklı olun diyorlar.boğazındakini ne zaman temizlemek için cıkarsalar kalbi duruyor.ilk 2 gün ölü gibi yatıyor 3.gün el ve ayaklarını oynatıyor yatağa bağlıyolar ayaklarını tekrar sağlıklı olurmu hacam annemin yası 56 kolay gelsin

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Ocak 2016 at 15:40 - Reply

   Bütün bunlardan önce kalbi neden duruyor ve pil takılabilir mi bakılması lazımdı. Şu anda yoğun bakımda devam edilmesi gerekiyor. Tekrar toparlarsa kalbine bakmak gerekir. Geçmiş olsun.

   • sermet 4 Ocak 2016 at 21:26 - Reply

    Hocam kolay gelsin ilginizden dolayı tşk.ederim annem 72 yasında hiper tansiyondan sağ tarafına felç vurdu 17 gündüryoğun bakimda yatmakta konuşma yok sağ taraf el ve ayaklarında hareket yok yoğun bakımda kalmaya devam etsin mi yoksa cikaralimmi hiç bir düzelme yok ne yapmalıyız çaresiz kaldık tşk ederim

 92. fatma şule 31 Aralık 2015 at 00:26 - Reply

  Merhabalar hocam benim babannem 67 yasında tansiyon ve kalphastasi beynine embole atması sonucu sağttarafında hafif felç ama dahaa önemlisi konuşma yetisini kaybetti şuan yoğun bakımda beyin cerrahi konuşmasınin mucize oldugunu söylüyor siz ne yorumluyorusnuz bu durumu

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Ocak 2016 at 15:45 - Reply

   Şu anda yoğun bakım hekimleri izlemeli. Buradan çkınca durumun detaylıca değerlendirilmesi lazım. Konuşma merkezi çok etkilenmemişse sonradan olumlu gelişmeler olabilir. Ancak konuşmaya yöenlik rehabilitasyon çalışmaları önemli. Geçmiş olsun.

 93. Serkan 24 Aralık 2015 at 07:32 - Reply

  Hocam Merhaba dün akşam babam beyin felci geçirdi sol kol sol bacakta yoğun bir güç kaybı neticesinde hastahaneye başvurduk ve beyin felci dendi ancak ahkaşm gittiğimizden dolayı tam anlamıyla detaylı bilgi alınamadı. Doktorun demesine göre beyin sapına yakın bir bölgede şişlikten dolayı olduğu yönünde daha detaylı bilgileri bugün itibari ile alacağız . Sormak istediğim bu tarz bir olayla ilk kez karşılaşıyoruz tavsiye edeceğiniz bir hastahane veya doktor varmıdır ? yada en azından izlememiz gereken yollar hakkında bilgi paylaşırmısınız ?

 94. ayşenur ayyıldız 29 Kasım 2015 at 18:21 - Reply

  babanem bir anda sol tarafı tutmadı akşam yemegi yiyorsuk babannem bir anda sol eli kıpırdamadı felç kalmış olabilirmi

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Kasım 2015 at 08:38 - Reply

   Elbette olabilir. Acil’e gitmediniz mi?!

   • Kübra 10 Aralık 2015 at 19:49 - Reply

    Hocam merhaba eniştem 42 yaşında 1 ay önce 4 kere kalbi durdu ama iiyileşti çıkardılar 2 hafta snra kalp krizi geçirdi beyine vurdu sağ tarafı felç yine 2 hafta yoğun bakımda yattı şuan serviste fizik tedavisinde sağ ayağı his varmış ama konuşamıyor iyileşirmi hocam yardımcı olun lütfen

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Aralık 2015 at 13:08 - Reply

     Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada enişteniz için yapılması gerekrn birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programı uyguluyoruz. Geçmiş olsun.

 95. numan 24 Kasım 2015 at 22:41 - Reply

  Hocam selamlar.Dedem 72 yaşında beyin kanaması geçirdi yaklaşık 1 ay sonra beynindeki ödem dağıldı daha sonra rehabilitasyon merkezine kaldırdık sağ tarafı tutmuyor birde hiç konuşamıyor bu konuşamama ne zamana kadar düzelir acaba?

 96. Ismail 24 Kasım 2015 at 17:03 - Reply

  Merhaba Erbil hocam, babam 2 hafta önce felc gecirdi ve hastanede 6 gün kaldi ve cikmak istedi eve geldi. Gecen pazarda evde fenalastu hastanede doktorlar felc gecirdigini söyledi. Biz Avusturyada yasiyoruz. Burdaki doktorlar babamin beynine giden damarda tikaniklik oldugunu söylüyorlar. Yani kani katilismis dediler. 2 hafta kesin hastanede kalacak dediler. Bu sürec fazlada olabilirmis. Babamda suan unutkanlik var yani konusuyor ama konusacagu kelimeleri unutuyor. Ve zorlaniyor. Birde hocam gözüm bulanik görüyor dedi daha glz doktoruna glrünecek. Hocam simdi size sorum, bu tür olay neden olur babam neden felc gecirmis olabilir, konusmasi düzelecekmi, unutkan olmasi düzelecekmi. Yani hocam eskisi gibi konusa bilecekmi? Ve görebilecekmi. Teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Kasım 2015 at 07:56 - Reply

   Geçirlimiş felcin ağırlığı ve uygulanacak tedavilerin yeterliliğine bağlı olarak değişir. Eğer iyi bir rehabiitasyon yapılırsa ve beyin lezyonu da çok ağır deilse çok olumlu gelişmeler olacaktır. Geçmiş olsun.

 97. Reyhan 24 Kasım 2015 at 07:59 - Reply

  Mrb doktor bey babam 50 yasinda ve kalb kirizi sonucu beyne pirti atti ve 5aydir yogun bakim unuteside bilinci yerinde yok doktorlar eve cikarmak istiyor gittigi yere kadr diyolr bilincsiz hasta eve cikarmi?doktorlar bole gider dediler peki hic bole hastalrin bilinci yerine gelmiyormu hicmi umut yok

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Kasım 2015 at 07:50 - Reply

   Anlaşılan o ki babanızın beyninde büyük hasar oluşmuş. Böyle durumlar oluyor ve maalesef hastalar bitkisel hayatta devam ediyorlar. bu durumda hekimlerinizin dediği gibi babanız evde bakım hastası olabilir. Bu durumda babanıza evde nasıl bakacağınızı öğrenmeniz gerekiyor. Bu durumda uzun bir bilgilendirme yapmamız lazım. lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun ve Felç Romatizma. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   • hande 15 Aralık 2015 at 16:15 - Reply

    merhaba hocam, babamın 28 gün önce akciğerde su toplanmasına bağlı olarak yüksek tansiyon solunum ve kalp durması sonucunda 40 dakika boyunca beynine oksijen gitmemiş. hasar olduğunu söylüyor doktorları.hala yoğun bakımda gözleri açık ama tepki vermiyor bizi duyuyor mu duymuyor mu anlayamıyoruz. gözlerini ve ağzını hareket ettirebiliyor. ama istemli olmayabilirmiş bu hareketleri. ne önerirsiniz? çaresi var mı?

 98. meral 21 Kasım 2015 at 10:08 - Reply

  meraba hocam annem 2kasımda beyin kanaması geçirdi ve durumu iyi değil hala bilinçi açık değil lütfen anneme yardım edin anestezi yoğun bakımda kalıyo iğleşme süresi 6ayı bulur demişti şimdide herşeye hazırlıklı olun diyolar ne yapmamız gerek

 99. evran 14 Kasım 2015 at 20:35 - Reply

  Selam Erbil hocam ben afyonkarahisar dan yazıyorum anen 10 gün öncesi ikici beyin felci geçirdi ve şugul kayıplıgı var kimseyi tanımıyor dokudurlar beyinde fazla damar tıkanıklıg yok diyor akciyerde citi eflekson var diyor ayırıca bogaz yolundan beslenmiyor buna nasıl tedavi önerisiniz saygılar

 100. Muhammet Duran 20 Ekim 2015 at 18:17 - Reply

  Merhabalar hocam babaannem 9 senedir sag tarafi felc bu sene kolunda sag gozunde asiri sekilde şişlikler olusmaya basladi sag kolu tamamen şişti doktora gittik durus pozisyonu yuzunden dedi ama onunla alakasi oldugunu dusunmuyorum cunku gozu ve ayagida sismeye basladi

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 2 Kasım 2015 at 19:42 - Reply

   Felç sonucu bu tür şişlikler yapacak birçok neden var. Detaylı bakmak lazım. Geçmiş olsun.

 101. YILMAZ ÖZER 17 Ekim 2015 at 15:58 - Reply

  İYİ GÜNLER HOCAM BENİM KARDEŞİM 7 YILDAN BELLİ BELDEN AŞAĞI HİS ETMİYOR TRAFIK KAZASI SİNİR DAMARI ZEDELENMESİ T10 12 HASTALIĞI YARDIMCI OLURMUSUNUZ

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Ekim 2015 at 21:06 - Reply

   Parapleji diyoruz. Özellikle mesane fonksiyonu açısından çok dikkatli olmak lazım çünkü böbreklere sirayet edebilir. Öte yandan omurilik aralanmasının derecesine göre ve ortaya çıkmış bulunan komplikasyonlara göre tedavileri yapmak lazım. örneğin eklemlerde yeni kemik oluşumları var mı, istemsiz kasılmalar var mı bakmak lazım. Birçok tedavi eksik kalabiliyor. Titizlikle değerlendirmek gerekiyor. Geçmiş olsun.

   • yılmaz özer 20 Ekim 2015 at 14:29 - Reply

    SAĞOLUN HOCAM TEDAVİ İÇİN NE YAPMAMIZ GEREK ÇOK YERE GİTTİK KIBRISDA BİR TEDAVİYE GİTTİK ÖNCE KALÇASININ ÜSÜTNE OTURAMIYORDU 6 AY TEDAVİ GÖRDÜ BİRAZ İYİ OLDU SONRA MARAŞDA BİR DOKTORUN YANINA GÖTÜRDÜK İLAÇ FALAN YAZDI ONLARI KULLANDI KÜÇÜK BÜYÜK ABDEST BİLMİYORDU BÜYÜKÜ HİS ETMEYE BAŞLADI 2,5 YIL FALAN OLDU DOKTORLAR BÜYÜKÜ BİLİRSE KAKLAR DEDİLER AMA HALA BİRŞEY YOK NASIL YARDIMCI OLURSUNUZ SİZİN YANINIZADA GETİRİRİZ YETERKI AYAĞA KALKSIN ARTIK CEVAP İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 2 Kasım 2015 at 19:44 - Reply

     Felcin durumuna bağlı. Hiç kalkamayabilir de. Ancak yapılanlar yapıldı mı bu önemli. Bazen gayet rahat yürüyebilecek hastaları yatalak görünce üzülüyoruz. Böyle bir durum var mı yok mu bakmak lazım. Geçmiş olsun.

     • yılmaz 14 Kasım 2015 at 17:08

      BİRDE HOCAM TEDAVİ YAPILINCA KARŞILIK VERİYOR VÜCUT BU ARALAR SIKÇA BEL AĞRISI VE AYAKDA TERLEME OLUYOR

     • Prof. Dr. Erbil DURSUN 15 Kasım 2015 at 17:15

      Mesajınızı tam anlayamadım lütfen bir kez daha gönderin.

   • murat 21 Ekim 2015 at 09:52 - Reply

    Merhabalar hocam,
    annem bundan on beş gün öncesinde beynin sol tarafında yüksek tansiyondan dolayı orta çaplı beyin kanaması geçirdi ve şuan sağ taraf felç bilinci açık ama konuşamıyor yatakta hafif hareketler bacak ve kolunu kaldırıyorlar vs.. iki gün önce norölog vücut biraz toplasın sonra tam bir fizik tedavi başlanacak demişti bugün ise hemen başlanabilir diyor bu fizik tedavi için iyi bi ryere hemen başlanması bu zamanın bir etkisi olur mu çünkü iyi olan her yerde sıra var bir iki ay sonrasına gün veriyorlar kısacası hocam ilk bir ay fizik tedaviyi herhangi bir hastanede yaptırmamın ileriye dönük bir düzelmeme seke kalmasına sebep olur mu

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 2 Kasım 2015 at 19:18 - Reply

     Rehablitasyon çalışmalarının mümkün olan en kısa sürede başlaması gerekiyor ancak elbette hastanelerde de sıra çok olabiliyor. Ancak benim web sitemde kendinizin yapabileceği bir çok şeyi de bulabilirsiniz. Lütfen google yazın: Felçten değil bilmemekten korkun. Buradaki yazdıklarımı çok dikkatli inceleyin. Çok faydası olacaktır. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: Felç Romatizma. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 102. Taner 12 Ekim 2015 at 17:06 - Reply

  Merhabalar Hocam ,
  2015 yılında beynimin sol lobuna pıhtı atılması sonucu sağ tarafımda kısmi felç yaşadım. Geçici olarak görme , duyma ve konuşma kaybım oldu. hepsi geri geldi ve sadece sağ kolumda kontrol bozukluğum başladı. yaklaşık 1 yıldır mücadele ediyorum. botoks tedavisi uygulandı ama fayda etmedi. Güç kaybım yok ve yazı yazamayacak durumdayım. sağ kol arka kasım devamlı kalp gibi hareket ediyor ve kontrolüm olmuyor. uyurken veya dinlenme durumunda bir sıkıntı olmuyor. Bu sorunum geçicimidir? konu ile ilgili yorumunuzu ve desteğinizi rica ediyorum.

 103. Arzu 26 Eylül 2015 at 21:03 - Reply

  Mrb Erbil hocam .Babam 6 ay once felc gecirdi sag tarafi tamamen tutmaz hale geldi aayagi ve yuzu konusmasi duzeldi ancak kolunda elinde hic hareket yok fzik tedavi gordu bitti ancak simdi biraz daha kotu ayaklari daha tutuk olmaya basladi.ilk goturdugumuz hastanede beyne pihti atmis dediler ancak sonraki gittigimiz doktor beyne pihti atmamis beyne giden damar %90 i tikali demis dmar acilirsa felc gecer dedi ancak anjio yapmamiz gerek ve akabinede ameliyat olmasi gerek dedi ama ameliyati kaldiramaz demis.ayrica fizik tedavsi sadece egzersizden olusuyordu.hala iyilesemedi ne yapmamiz gerek artik hic o kolu kipirdmaz kullanamazmi.bi yol gosterin lutfen babami nasil iyi edebilirim.tsk ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Eylül 2015 at 11:47 - Reply

   Felçte tıkalı damarın ameliyatı diye bir tedavi çoğu zaman söz konusu değildir. Sabırla rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek gerekir. Ayakta ve el-koldaki sertleşmeler hastayı çok rahatsız edebilir, fonksiyonlarında azalmaya yol açabilir. bu yüzden güvendiğiniz bir rehabilitasyon doktoru sizi çok iyi takip etmelidir. Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada babanız için yapılması gerekrn birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programı uyguluyoruz. Hasta eğer bir elini kullanamayacaksa, sağlam kol-eli ile tüm işlerini yapar hale getirmeye çalışıyoruz. Lütfen detaylı bilgiler için web sayfamızı inceleyin. Bütün bilgilere ulaşacaksınız. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

  • özgür 8 Ekim 2015 at 11:47 - Reply

   Merhaba Erbil hocam annem omurgada t7-t8 arası kırık yaşadı ve ameliyat oldu omurilikte bası meydana gelmişti ameliyattan sonra 5 ay hiçbir sıkıntısı yoktu 1 ay içerisinde önce mesane daha sonra sol bacaktan ayağa ve sağ taraf felç oldu göbekten aşağı hissetmiyor son 2 aydır hemoroid ağrısını hisseder oldu bu arada ayaklar ve bazı parmaklar tepki veriyor bacaktaki kaslar tik şeklinde atıyor ayak ve bacaklar soğuk suya tepki veriyor fakat his yok bunlar normal tepkilermidir?cevabınız için şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Ekim 2015 at 11:26 - Reply

    Bu söylediklerinizden bir sonuç çıkarmak oldukça zor görünüyor. Annenizin hekim tarafından değerlendirilmesi, muayene edilmesi gerekiyor. Yapılması gereken önemli tedaviler var. Kasılmalar olabilir annenizi çok rahatsız edebilir. Mesane fonksiyonu bozukluğu önemli böbrek sorunlarına neden olabilir. Web sayfamızı detaylıca inceleyin lütfen. Geçmiş olsun.

    • Mert 1 Aralık 2015 at 23:24 - Reply

     Sayın hocam mrb hocam benım annem yaklasık 3 yıl once beyın kanaması gecırdı 20gun yogun bakımda kaldı ve taburcu oldu eve getrdk konusma hıc bısey yoktu gunler sonra konusmayı yavas yavas cozDu ve hızlı bı ılerleme gorduk herseyı bılıyor hatrlyr ama bı tek kufur edıyor ve ayagını hıc kullanamıyor kollarınıda kısıtlı kullanıyor ilk 1 yıl guzel ılerleme oldu ama daha sonrakı yılda hep aynı 3 5 doktorla gorustuk gosterdk ama hep zaman dedıler Zamanla duZelir yapılcak bısey yok dedılr sayım doktorum ne yapmalyız bu hastalıgım bi yolu yokmu bilgi verırsenız sevınırm sımdiden tskler

     • Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Aralık 2015 at 13:22

      Düzgün rehabilitasyon çalışmaları yapılmalıdır. Bu konu ile ilgili tüm bilgileri web sayfamızda bulabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 104. Alper 21 Eylül 2015 at 16:18 - Reply

  Sayın hocam,hastamız 15 gün önce kalp kapakçığı ameliyatı oldu.Tek kapakçığı değişti.Daha sonra taburcu oldu.Kontrol için gittiğmizde hastanedeyken birden göz kapakları kapandı,bacakları tutmadı,şuur kaybı oldu,görme bozukluğu yaşadı.Daha sonra doktorların müdaalesi sonucu hastanedeki 2.gününde şuuru yerine geldi,bacakları tutmaya başladı.Fakat gözlerindeki çift görme şikayeti devam ediyor,doktorları 2 3 ay içinde düzeleceğini söyledi.Göz için özel bir tedavi yöntemi var mıdır ?

 105. Süleyman Kuşçu 16 Eylül 2015 at 06:47 - Reply

  Hocam merhaba Babamın sol ana damar tıkanık olduğu tespit edildi ilaçla tedavi edildi bugün eve gelişimizin 5.ci gunü Babam gun geçtikçe iyileşiyor yalnız şuuru tam olarak yerinde değil. Kendisi öğretmen sürekli okuldan bahsediyor okulla ilgili konuşuyor kafası okulda yani. Konuşma bozukluğu var hafıza tam olarak yerinde değil 20 gün sonra kontrolleri var. Size sorum bu konuşma bozukluğu düzelecek mi ? Tekrar eski haline gelecek mi ? Babam için neler yapabilirim ?

 106. guler 11 Eylül 2015 at 06:58 - Reply

  Merhaba doktor bey annemin MR sonucu aşağıdaki gibidir.Pazartesi günü hastaneye yattı şuan gözetim altında Sulama alanında frontoparieto oksipital bölgede geniş bir alanda akut iskemi lehine diffüzyon kısıtlılığı gösteren T2, FLAİR serilerde parankimin diğer alanlarına göre daha hiperintens olarak izlenen saha mevcuttur. Bu düzeylerde korteks hafif ödemli olarak değerlendirilmiştir. iyileşme süreci nasıl ilerler Annem 79 yaşında, Şimdiden teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 17 Eylül 2015 at 12:14 - Reply

   Lezyonun derecesine bağlı. MR raporunda geniş bir alandan söz ediyor. Bu da lezyonun büyük olabileceğini gösteriyor. Şu aşamada lütfen nörologlarla iletişimde kalın. Geçmiş olsun.

 107. ezgi 8 Eylül 2015 at 12:35 - Reply

  mrb bnm teyzem 50 gün önce hastaneye doğum yapmak için gitti doktorlar onu normal doğum yapsınlar diye zorlamış ve rahmi patlamış rahmini almışlar iki defa kalbi durmuş beynine oksijen gitmeyince beyninde ödem oluşmuş doktorlar onunun beyin felci olduğunu yatağa bağlı bakıma muhtaç olduğunu söylüyorlardı ama teyzem yaklaşık 20 gün sonra elini ayağını oynatmaya başladı.bazen durduk yere ağlıyo 1 hafta önce anne diye bağırmış doktorlar da bu duruma çok şaşırdı mucize olduğunu söylüyo doktorlar artk onu bi kaç kişinin görebileceğini söyledi bizde bi kaç kişi yanına gittik tekrar anne ve elif dedi ona diyoruz bizi tanıyormusun evt şeklinde başını sallıyo bazen bizi görünce ağlıyo konuşmaya çalışıyo ama nefes alamadığı için boğazını delmişlerdi o yüzden ses çıkmıyo anlamıyoruz ne diyor şimdi doktorlar onu bir kaç haftaya kadr taburcu edeceklerini söylüyo sizce biz ne yapalım onu fizik tedaviye mi götürelim iyişebilir mi bütün bu olanlar iyileşme belirtileri mi ?

 108. mehmet 4 Eylül 2015 at 11:42 - Reply

  hocam babaannem geçenlerde damar tıkanıklığından felç geçirdi elleri ve ayakları tutuyo ama konuşmasında ve sol gözünde kapanma var konuşmasıda peltek gibi ne olur ?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Eylül 2015 at 13:51 - Reply

   Zamanla düzelebilir. Mental ve konuşma terapileri önemlidir. Ancak rehabilitasyon bir bütündür. Bir yerin tedavisi diğer fonksiyonları da olumlu yönde etkiler. Babaannenizi sık sık sosyal çevre içine çıkarın. Mümkünse hareketi de içeren detaylı rehabilitasyon çalışmalarına katılsın. Geçmiş olsun.

 109. Nazlı 17 Ağustos 2015 at 14:45 - Reply

  Merhaba Hocam. babam yaklaşık 1 hafta önce boyun tutulması yaşadı (yastıktan düşmüş gibi). annem boynunu ovaladı çok geçmedi 1 gün sonra babamda anormal hareketler oluşmaya başladı. kendisi esnafdır. hergün para kasasını açıp kapatan adam, kasanın nereden açıldığını bilemedi. bakışları boş boş etrafa bakındı. hemen doktora götürdük emar eeg tomografi ultrasona girdi. beyne emboli atılmış sonucunu verdiler. şu anda beklemedeyiz ne yapacağımızı bilemiyoruz. babamızın iyileşme süreci nasıl olur? bu arada babam kalp ve KOH hastası. değerli yönlendirmelerinizi bekliyoruz.
  saygılarımla…

 110. ezgi 16 Ağustos 2015 at 16:59 - Reply

  meraba benm teyzem yaklaşık bir ay önce hastaneye doğum yapmak için giti ve doktorlar onu normal doğum yapması için zorlamışlar rahmi patlamış almışlar kalbi iki defa durmuş ve beyininde ödem oluşmuş hiç bir tepki vermiyo sadece boş bakıyo ayaklarını oynatıyo ellerini oynatıyo ama doktorlar artk onun beyninin felç olduğunu yatalak kalacağını söylüyo sizce nasıl iyileşebilir …

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 17 Ağustos 2015 at 07:07 - Reply

   Felçte hastanın tepki vermediği durumda en önemli rehabilitasyon çalışmaları hastada hareketsizliğe bağlı görülecek komplikasyonların önlenmesidir. Eklemleri korumak, yatak yarasının açılmasını engellemek, solunum fonksiyonlarına dikkat etmek gibi. Bunları bulabileceğiniz detaylı bir yazı dizim var. Google’a yazın: felçten değil bilmemekten korkun. Bu yazımı dikkatlice inceleyin lütfen. Teyzenizde bilinç gelmeye başladıkça ileri rehabilitasyon tekniklerine geçmek lazım. Geçmiş olsun.

 111. Onur 28 Temmuz 2015 at 21:05 - Reply

  Hocam babam 48 yasinda yaklasik bi sene olacak hic bi rahatszligi yokken bianda sol tarafini hissetmez oldu hastanede beyninde pıhti oldugu soylendi ve 2 hafta hastanede tedavi gordukten sonra taburcu olduk ve simdi yine sag tarafta hissizlik belirtisi oldu doktora gittik hala pihti duruyor asprin kullaniyor gunluk kani sivi tutmak bi cozumu yok mu hocam o pihtinin gitmesi icin lutfen bi cvb bekliyorum sizden

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Ağustos 2015 at 11:34 - Reply

   Bu sorunuzla nöroloji uzmanlarının ilgilenmesi gerekir. Benim branşım hastanın yapamadığı günlük yaşam aktiviteleri ve yürüme ile ilgili çalışmalar yapmaktır. Babanız nazıl? Yürüme, elini kullanma durumu nedir? Geçmiş olsun.

   • Burcu 7 Ağustos 2015 at 21:16 - Reply

    Merhaba benim bir sorum olacaktı ben 2,5aydır rahatsızım sağ tarafım kısmi felc gecirdim şimdi yürürken sağa kayıyorum beli bir müddet sonra bazen sabahtan oluyor Dr hic bir sorun bulamıyorlar napmam gerekiyor teşekkürler

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Ağustos 2015 at 10:34 - Reply

     Size uygun rehabilitasyon çalışmaları yapılmalı. Detaylı analiz ile nerenizde sorun var bunu anlayıp sonra tedavi planlanmalı. Geçmiş olsun.

 112. esra 28 Temmuz 2015 at 08:09 - Reply

  mrb ben 17 yıl önce anevrizma geçirdim sol felç. şuan sol elde kasılmalar halen devam etmekte pek fazla kullanamıorum aslında birkaç yıldır da tedaviyi bıraktım.ve şimdi kolumda incelme görüyorum.bunun için ne yapmalıyım incelme kasların erimesi mi demek?bu beni çok endişelendiriyor.bunun için ağırlık ve güç hareketleri mi yapmalıyım?bazen omzumda ağrılar da oluyor..ayak için ise reflex afo kullanıorum böylelikle ayak bileğim düşük adım atmıyor faydasını gördüm.ancak afo yu çıkartıp yürüdüğümde yine ayak bileği düşük atıor adımı yani bağımlılık yaptı artık onsuz çıkamıorum biryere..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Temmuz 2015 at 19:29 - Reply

   Geçmiş olsun. Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (http://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; http://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir.

   Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

   • esra 29 Temmuz 2015 at 05:52 - Reply

    hocam teşekkür ederim.izmitte bulunduğum yıllarda İREM de Nigar hocamın denetiminde kısa bi süre tedavi almıştım fakat bu iş siz de biliosunuz ki süreklilik istiyor. Trabzonda yaşıyorum şuan.burda imkanlar oraya oranla daha yetersiz. bir de üç senedir kamuda 8.00-17.00 çalışıorum.zaman sıkıntım da var.artı yılmışlık da var.. 29 yaşındayım tedavi anlamında geç kalmışlık da var sanırım çünkü 17 yıl büyük bi zaman bu hastalık için..şuan böle idare ediorum her ihtiyacımı da gideriorum tek başıma dünyanın diğer ucuna da giderim bu anlamda hayata dair bir kendimi “geri çekmişlik” eğiliminde de olmadım hiç bi zaman ama yaş ilerledikçe çıkabilecek hastalıklardan da endişe ediorum yavaş yavaş (romatizmal kireçlenme vs gibi..)

    bir de ayak reflexsoloji die bir şey duymuştum samsunda bir merkezde varmış. bi faydası olur mu bizim açımızdan?

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Ağustos 2015 at 11:36 - Reply

     Üzerinden yıllar bile geçse tedavi ve rehabilitasyona devam etmekte faydalar var elbette. Refleksolojinin tıbbi bir geçerliliği yok. Gelebilirseniz yine elimizden geleni yaparız.

 113. Dilek 13 Temmuz 2015 at 13:37 - Reply

  Hocam benim kardesim kaza gecirdi ve beyin kanamasi gecirdi birde beyninin sag tarafi cok zarar gordu su anda uyuyo suur kapali uyaninca beyini kendini tekrar yenilermi .?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 15 Temmuz 2015 at 11:45 - Reply

   Bu aşamada sizin dikkat edeceğiniz en önemli yazım şu: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” . Şu anda en önemli konular yatak yarasının engellenmesi, eklemlerde deformite olmasının önüne geçilmesidir. Hastanın metabolik durumu stabil olunca aktif rehabilitasyona başlamak lazım. Umarım kardeşiniz kısa sürede uyanır ve yine sağlıklı günlerine kavuşur. Geçmiş olsun.

 114. Coşkun Örge 7 Temmuz 2015 at 23:38 - Reply

  Hocam merhaba.
  benim babam 9 ay önce sağ tarafından felç geçirdi.Şu an kendi ihtiyacını görebiliyor.Fakat babamın aksiliklerinden dolayı sağ kolu iyileşmedi.Bize fizik hareketlerini yaptırtmadı.benim size sormak istediğim babamın ayağın da 3 günde beri şişlik var.Bunun sebebi nedir hocam şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Temmuz 2015 at 09:21 - Reply

   Birçok sebebi olabilir. Pozisyonel olabilir. Damarlarla ilgili sorunlar olabilir. Doktorunuzun görmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 115. Busra 4 Temmuz 2015 at 21:44 - Reply

  Merhabalar hocam size kısaca dayımın durumundan bahsetmek istiyorum. Dayım 58 yaşında 3 sene önce sol tarafından felç geçirdi. 3 ay fizik tedavi gördü kas erimesi de vardı o sıra. İki kişi koluna girip zar zor yürütüyorduk. Fakat 1 sene önce ilk kez epilepsi nöbeti geçirdi. Bu nöbetten sonra fizik tedavi sonrasındaki iyileşme silindi yürüyemez oldu. Bir sene içinde 3 kez epilepsi nöbeti geçirdi. Ve her nöbet sonrasında hem fiziksel olarak hemde beyinsel olarak kötüleşiyor. Sizce bu normal mi? Biz neler yapabiliriz? Tavsiyeleriniz bizim için çok önemli. Teşekkür ederim.

 116. Busra 4 Temmuz 2015 at 21:29 - Reply

  Merhabalar hocam size kısaca dayımın durumundan bahsetmek istiyorum. Dayım 58 yaşında 3sene önce sol tarafından felç geçirdi. İki ay sonra fizik tedavi gördü tam üç ay sürdü. Hastanede kas erimesi olduğundan bahsettiler. Tedavi sonrası iki kişi kollarından girip zorlu yürütebiliyorduk. 1 sene önce ilk kez epilepsi nöbeti geçirdi nöbetten sonra tüm fizik tedaviden sonraki iyileşmeler silindi. Ayağa kalkamaz oldu. Bir sene içinde üç kez nöbet geçirdi ve her nöbetinde hem fiziksel olarak hemde beyinsel olarak kötüye gidiyor gibi. Sizce bu normal mi bu durumda biz neler yapabiliriz tavsiyeleriniz bizim için çok önemli. Teşekkür ederim.

 117. Mustafa 1 Temmuz 2015 at 21:25 - Reply

  Merhaba hocam.Benim annem ortalama 35 gün önce felç geçirdi ve sağ kolu ve ayağı tutmuyor.Felç den dolayıda ağzından çıkan tek kelime bişi oldu kelimesi.Hocam bu konuşmaya bir çözüm yokmudur düzelirmi,birde sürekli ağlıyor.Hocam yardımcı olursanız sevinirim.

 118. Sibel ece 24 Haziran 2015 at 03:30 - Reply

  Merhabalar hocam ben 15 yıl önce trafik kazası geçirdim ve omurilik felçlisiyim belden aşağım tutmuyor ve his yok ben hamile kaldığımı düşünüyorum böyle bir durum mümkün mu ve bu sizede çok garip gelebilir fakat ben ayak parmaklarımı kipirdattim ve bunu kardeşim de gördü böyle birşey de mümkün mü ?
  şimdiden teşekkürler

 119. Rıdvan D. 23 Haziran 2015 at 08:23 - Reply

  Merhaba hocam. Babam 23.05.2015 günü yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması ve bunun neden olduğu tıkanıklıktan dolayı sol tarafı felç geçirdi. Beynin sağ tarafı doktorunun dediğine göre hiç kan gitmiyor. Yaklaşık olarak 27 gün yoğun bakımda kaldı. İlk günden beri de bilincini hiç kaybetmedi. Şuan da hem elini hem de kolunu hissediyor ancak oynatamıyor. tüylerini kaldırdığımızda elektrik çarpmış hissi yaşadığını söylüyor.Ve şu ana kadar durumunda bir kere tüm vücudunda kötü bir kasılma dışında hiç kötüye gitmedi. 18.06.2015 günü babamı taburcu ettiler. Fizik tedavi için hem özele hem de devlet hastahanesine başvurduk ancak ikisinden de bir hafta evde dinlensin sonra getirin cevabı aldık. Size sorum şu babamın felçli tarafının düzelmesi ne kadar sürer. Fizik tedavi sürecinde ne yapmamız lazım yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

 120. Tolga 22 Haziran 2015 at 11:32 - Reply

  Merhaba hocam dedem felç geçirdi sol ayak ve kollarını oynatamıyor doktorlar hücreler öldü demiş bidaha yürüyemicekmi acaba

 121. Umut Can 19 Haziran 2015 at 08:16 - Reply

  Hocam merhaba ben2 gün önce eve geldiğimde babannem felç geçiriyordu hem başına soğuk su dökerek şokladım ve aynı zamanda ambulansı aradım babannemin kafasının sol tarafı şişmiş ve konuşamıyordu acil müdahele yaparak hastaneye kaldırdılar şuan hastanede 2. Günü ilk gün konuşarak biseyler anlatmaya çalışıyordu akşam yanına girdiğimde konusamiyordu fakat elimi sıkabiliyor gözlerini hareket ettirebiliyordu fakat bugün yanına gittiğimde hiç tepki vermedi doktorlar hiçbirşey demiyor bu babaannemin 3. Sol taraftan felci lütfen durumu kendi yonunuzden degerlendirirmisiniz teşekkürler .

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Temmuz 2015 at 17:04 - Reply

   Şu anda size bakan hemiklerinize güvenin. Google’a fleçten değil bilmemekten korkun diye yazın ve buradaki bilgileri iyi inceleyin. Geçmiş olsun.

 122. Oğuz yavuz 12 Haziran 2015 at 14:26 - Reply

  Merhaba hocam annem 5 yıl önce beyne pıhtı atma sonumu sol tarafı Felç oldu. Kendisi yıllar önce bir kalp ameliyatı geçirdi ve coumidin ilacı kullanıyordu doktor bir süre onun yerine coraspin verdi bu sıradada beyne pıhtı attı ve sol tarafı Felç oldu. Farklı fizik tedavi, Akupunktur ve ozon tedavisi uygulandı ancak çok fazla bir açılma olmadı. Sol eli hiç tutmuyor yürüyor ama bacağını sürükleyerek. Tavsiye üzerine sizin adınıza ulaştık sorumuz şu: annem bundan sonra iyileşebilir mi? İyileşme imkanımız var ise en kısa zamanda size ulaşıp hemen tedavi olmak istiyoruz. Yardımcı olursanız seviniriz

 123. yeli 11 Haziran 2015 at 20:23 - Reply

  Hocam mrb ben bebeğim 8 aylık mr sonuç şu şekilde yazıyor.: Sol periventrikuler sekel hemoraji odağı yada sekel enfarkt ve eşlik eden paranki mal kalsifkasyon lehine yorumlabilecek 1.2cm çapında patolojik sinyal değişikliği, sol lateral ventrikulde sağa kıyasla ılımlı asimetrik genişleme komşu korpus kallozumda fokal ılımlı volum kaybı. Yazıyor hocam yorumlarınız. Devam edermi bu genişleme sezeryan la ve 3600 zamanında doğdu anne karnındaykende bi hastalık olmadı epilepsi olma ihtimali varmidir.sag kol kullanmiyor

 124. Ufuk 9 Haziran 2015 at 09:51 - Reply

  Merhaba erbil hocam 20 yaşındaki üniversite öğrenci kız arkadaşım yaklaşık 3 ay önce kan pıhtılasması sonucu kısmi felç geçirdi belden yukarısı tutmuyordu sağ el ve ayağında şiddetli kasılmalar oluyordu ve bunlar 1 ay sonra azalarak geçti fizik tedavi suresince hızlı gelişim göstermesine karşın sağ eli yamuk duruyor sağ ayaginida parmak ucuna basarak yürüyordu doktorlariyla konuştuğumuzda kasılmalar sapastige çevirdiğini söylediler bu spastik durumun giderilmesi mümkünmü birde son zamanlar da kasılmaları tekrar ortaya çıktı özellikle ayağı aşırı derece dönmeye başladı başka bir nöroloji doktoruna gösterdiğimiz de genlerinde olan birşey dedi ve bunun kalıcı olacağını söyledi bunun da sizin kiliniginizde herhangi bir tedavi si varmidir teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Haziran 2015 at 13:27 - Reply

   Kesinlikle bu kasılmalar çok daha iyi duruma getirilebilir. Yeter ki tecrübeli ellerde toksin uygulansın ve birçok özellikli tedaviler yapılsın. Geçmiş olsun.

 125. Emrah GEZGİÇ 30 Mayıs 2015 at 06:47 - Reply

  Hocam merhabalar
  04/05/2015 günü 11.30 sıralarında annem sağ tarafından kısmi felç geçirdi. Konuşmasında hiçbir sıkıntı yoktu ama sağ bacak ve kollarını hareket ettiremedi. hemen hastaneye gittiğimizden 3 saat içinde ilacı damardan vermemiz gerekir riskli dediler ama biz kabul ettik. 1 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra, annem ayaklarını ellerini oynatmaya başladı hatta hastanede yürümeye başladık ve bunlar 1 gün içinde oldu. Azimli hırslı olduğunu biliyorum ama bu kadar hızlı olmasından da endişenlenmiyor değilim. Tekrarlama riski ne düzeydedir? İlk olarak Gata Askeri hastanesinde fizik tedavi düşünüyoruz ama buradaki doktorumuzda bu hızla burada atlatabileceğimizide söylüyor. İlginiz ve bilginiz için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Haziran 2015 at 14:11 - Reply

   Felçte ilk 3 saatte yapılan uygulama anlaşılıyor ki çok başarılı olmuş. Hızlı iyileşmeden dolayı korkmayın. Geçmiş olsun.

 126. Gülseren ozan 26 Mayıs 2015 at 22:32 - Reply

  Hocam annemin konuşma merkezi etkilendiğinde önce tekrar konuşabilecekmi şimdiden teşekkürlet

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 29 Mayıs 2015 at 21:26 - Reply

   Felçte konuşma merkezi tutulumunun derecesi nedir bu önemli. Ayrıca yapılacak rehabilitasyon programları konuşmanın yeniden gelişmesi için gereklidir. Geçmiş olsun.

   • Gülseren ozan 9 Haziran 2015 at 20:22 - Reply

    Hocam Konuşma merkezi ile algılama merkezinin bir kısmı atan pıhtı sebebiyle zarar gördü. Konuşuyor ama anlaşılması zor ve kelime bazında. Algılama şuan bizim için daha önemli. Algılamanın düşük olması fizik tedavi sürecini de komut almakta zorlandığı için olumsuz etkiliyor. Geç de olsa toparlanır umudumuz hep var. Sizin düşünceleriniz nedir bu konuda? Şimdiden teşekkür ederim.

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Haziran 2015 at 13:25 - Reply

     Meydana gelmiş hasarın derecesine, uygulanan tedavilerin yeterliliğine bağlı olarak ulaşılacak sonuç değişir. Geçmiş olsun.

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Haziran 2015 at 13:35 - Reply

    Çok büyük şanssızlık olmuş geçmiş olsun. Yapılacak çok fazla tedavi var. Çaprazlama, ayakta dönmesi tamamen istemsiz kasılma (spastisite) ile ilgili. Bunlar için tecrübeli ellerde yapılacak toksin enjeksiyonları çok önemli. Bunun dışında yapılacak detaylı ve özellikli tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları katkı sağlayacaktır. Web sayfamızı detaylı bir şekilde inceleyin (felç ve serebral palsi bölümünü). Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım.

 127. tuğba 15 Mayıs 2015 at 16:28 - Reply

  iyi günler,anneannem bel ameliyatı oldu(platin takıldı) ve 2 gün sonra hafıza kaybı yaşadı.tutarsız kendi kendine konusmalar yapıyor. beyninde pıhtı oluşmuş.neden oluşmuş olabilir? doktorların ihmali mi yoksa ilaçlara da olabilir mi? tamamen geçmesi olanaklı mıdır? teşekkürler

 128. alper çalık 14 Mayıs 2015 at 15:22 - Reply

  hocam babam yaklaşık 15 gün önce kan pıhtılaşması snucu bayıldı ve sağ tarafında kısmı felç durumu var ağız kısmında da eğrilik mevcut kol ve bacakta hissiyat var ancak beyin komut vermiyor tam olarak konuşma yetisi tam net değil kimi zaman hafıza sorunu da yaşayabiliyor doktorlar kan pıhtısını dağıttı hem beyindekini hep kalp yolundaki damarı ve taburcu edildi ancak bizim şuan yapmamız gereken neler hafıza için konuşması için zaten kol ve bacak için fizik tedavisi başlanacak ama beyinin eski fonksiyonlarına daha çabuk kavuşması için ne yapmalıyız? Ne kadar zamanda eski yetilerini kavuşabilir ? Şimdiden teşekkür ederim.

 129. Erdi dede 14 Mayıs 2015 at 13:32 - Reply

  Hocam merhabalar.
  Benim babam 57 yasinda beyin kanamadı geçirdi su an yogun bakimda tedavisine başlanmış entubeden ayrılmış hersey iyi giderken sabaha karsi tekrar kanama geçiriyor ve kalbi duruyor Devamında kalbi duruyor kalp Mesajı ile tekrar Çalışıyor ve Devamında epiletikrlik nöbet geçiriyor doktorumuzun verdigi cevaba gore zarar görmesin beyin diye uydurulmuş 5 gun oldu hala uyanmadı tansiyonu nabzı cocuk ısısı hersey yerinde acaba niye hala uyanmadı EEG niye çekmiyorlar bilmiyorum beklemeseydi diyorlar lutfen cvp verirmisinoz iyi calismalar

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Mayıs 2015 at 20:26 - Reply

   Babanıza şu andaki tedavileri bırakın sürdürülsün. Hekimlerinize güvenin. Ancak şu aşamada sizin dikkat edeceğiniz en önemli yazım şu: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” . Şu anda en önemli konular yatak yarasının engellenmesi, eklemlerde deformite olmasının önüne geçilmesidir. Hastanın metabolik durumu stabil olunca aşağıdaki tedavilere başlamak lazım. Geçmiş olsun.

 130. sermin topal 11 Mayıs 2015 at 08:05 - Reply

  Hocam Merhaba annem 2 sene önce kalp kapak ameliyatı oldu son 5 ay önce soğuk algınlığı gibi oksurmeye başladı dahiliyeci kan tam tahlil verdik kan değerleri düşük çıktı ağzından ve burnundan kan geliyor akşam saati sıtma şeklinde ateşi çıkıyor 38 39 derece napabiliriz :(( yardımlarınızı rica ediyorum

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Mayıs 2015 at 19:15 - Reply

   Dahiliyeci hekimlerin derhal değerlendirmesi gerekiyor. Geçmiş olsun.

   • cuma ali 13 Mayıs 2015 at 17:08 - Reply

    Hocam babam 75 yasinda kalp krizi gecirdi.andio yapildi daha sonra kalpte tikali oldugu icin baypas ameliyati yapilip 3 damari degisti.babam ameliyattan sonra uyandi ama 2gun sonra cihaza takildi. Doktorlar dedi beyin oksijensiz kalmis kismi ferc olabilir ama net bir sey belli degil diyorlar ve su an babam 8 gundur babam uyanmiyor sadece bazen gozuni aciyor hocam yardimci olurmusunu lutfen

 131. hilal 9 Mayıs 2015 at 11:25 - Reply

  Babam 4 ay önce beynin sol tarafında meydana gelen damar daralmasına bağlı felç geçirdi. fizik tedavide doktor gozetiminde tedavisi devam ediyor. Yürümesi normale donmesede dengesini rahat sağlıyor. Konuşmasında ve sag kolunda problem var. Iyilesme süreci ne kadar sürer ?

 132. ÖZGE 22 Nisan 2015 at 19:16 - Reply

  Merhaba Erbil bey babaannem 4 ay önce beyin kanamasına bağlı beyin felci geçirdi. sadece sağ tarafı felç. Sağ kolunu hiç hareket ettiremiyor sağ bacağını biraz hareket ettirebiliyor ama yürüyemiyor. konuşamıyor. bir hafta fizik tedavi gördü ama kalp hastası (kalp kapağı degişmişti)olduğu için rahatsızlandı . kanamanın olduğu zaman uzman doktor kanamanın az olduğunu söylemişti ama dün gittikleri doktor kanamanın büyük olduğunu söylemiş. babaannem 75 yaşında sizce ne yapmalıyız ne yapabiliriz?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Nisan 2015 at 18:11 - Reply

   Sabırla rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek gerekir. Bu aamada robotik rehabilitasyon, beyinden elektrik verilmesi, kasılma varsa toksin enjeksiyonları faydalı olacaktır. Ancak öncelikle babaannenizi detaylıca değerlendirip neler yapılmalı buna bakmak lazım. Geçmiş olsun.

   • fadime 3 Mayıs 2015 at 23:18 - Reply

    Iyi aksamlar benim annem 9 ay once beyin kanamasi gecirdi anevrizmadan kaynakli cerrahi mudahale oldu ve sol tarafinda hemiparazi kaldi evde hareket yaptirarak yurutebildik ama sol kolu felcli kaldi cok a bi parmak hareketleri var bilincide degisti eskiso gibi degil buna bi cozum var mi kolunu ve bacagini iyilestirmek icin ne yaoabiliriz gerekirse hastaneye goturmek istiyoruz siz tedavisinde yardimci olabilirmisiniz annemi eski hali gibi.olmaz tabi ama duzelmesini cok istiyoruz

 133. inan 13 Mart 2015 at 10:37 - Reply

  Mrb hocam babam 6 yıldır sol yanı felç ve beyin kanaması geçirmiş ve yataklı ayağa kalkma şansıda yok bu nedenle son üç aydır sol ayağında şişkinlik meydana gelmiş nedenini söylerseniz sevinirim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 15 Mart 2015 at 14:59 - Reply

   Derin venlerde tıkanma olmuş olabilir. Sıkıntılı bir durumdur lütfen hekime gidiniz. Geçmiş olsun.

   • dilan 14 Nisan 2015 at 20:08 - Reply

    Hocam merhaba. Annannem kalp krizi sonucunda 7 dk kalbi durdu hastanede elektro şopla tekrar kalbi atti daha sonra bi kac defa daha durmus ve tekrar atmaya baslamis bu sure icerisinde beyin oksijensiz kalmis suan yogun bakimda solunum cihazina bagli ve makineye bagli iyi olur mu bir bilgi verirmisiniz?

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Nisan 2015 at 10:07 - Reply

     beyindeki hasar ağır belli ki. Bu durumda hayati riski olduğu anlaşılıyor. Zaman gösterecek durumunu. Geçmiş olsun.

  • battal keleş 10 Nisan 2015 at 14:09 - Reply

   hocam 5ay önce tansiyondan felç geçirdim sağ tarafımdan sağ ayaklarımda ve yüzümdeçok ağrı var his yok evde hareket yapıyorum his gelmesi uzun sürermi

  • dogukan 18 Nisan 2015 at 05:46 - Reply

   Mrb hocam 2 hagta once babam sol tarafı felçli vaziyetde ama bu arada sol bacagında kas kasılmaları oluyo hani bunun bi sebebi varmıdır

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Nisan 2015 at 18:36 - Reply

    Felçte kasılmalar olabilir ve çok da rahatsızlık verebilir. Ayrıca bu kasılmalar kişinin fonksiyonunu da engelleyebilir. Felç ile ilgili olan tv programlarımıza bakın. Özellikle yakın zaman önce Kanal 24 programındaki programımız size çok faydalı olur. Bu programa ana sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 134. Sabri 22 Şubat 2015 at 22:52 - Reply

  merhaba hocam Arkadasım 9 ay önce Bıçaklı saldırıya uğradı ve sol kulak üstü tarafında Bıçak darbesi Aldı beyine kan gitmişti ve ameliyati oldukça başarılı geçtı ve şimdi sağ tarafı çalişmıyor avuç içi sureklı kapalı kalıyor ve dizini kilitliyemuyor ve dengesi yok ve hocam uyuşmuş diyor belli etmıyor sağ tarafım ve sürekli avucu terliyor hocam yürüttüğümüz zaman gayet iyi yürüyor dengesi olmadiği için tek yürüyemiyor sağ adımı atıyor tek sorun tek başına ayakta kalamıyor ayakta kilitlıyemıyor dizini hocam bunun tedavısı nasıl olur bu yol gösterin hocam :(((

 135. hakan 27 Ocak 2015 at 12:23 - Reply

  arkadaşım trafik kazası geçirdi ve doktorlar beyninde ödem oluştuğunu söylediler 2gündür uyutuyorlar yarın uyandıracaklar ödem dağılmazsa uyandırınca ne olacak yada dağılırsa uyandırınca ne olacak?

 136. özlem 24 Ocak 2015 at 20:33 - Reply

  Merhaba hocam, kayınpederim 14 gün önce beyne pıhtı atmasından dolayı felç geçirdi.yüzünün sağ tarfında felç var, birde sol kolunda istem dışı titreeme kasılma var.sağ göz kapağını açamıyo şuanda. daha kaldırmamışlar ayağa yürüyebiliyomu onu da bilmiyoruz şu anda. göz kapağı açılır mı, yürüyebilir mi daha sonraki süreçtee

 137. B.kaan KURU 24 Ocak 2015 at 06:14 - Reply

  Hocam merhaba benim babam 61 yaşında ve 33 gün önce pıhtı atması sonucu acil olarak götürdük. TPA diye bi ilaç verdiler ve bu ilacında yan etki olarak beyin kanaması yaptı söylendi. 12 gün noroloji yoğun bakımında kaldı ve 13. gün hafızayı kaybettikten sonra kafatası kemiğini çıkardılar. bu ameliyat çıkışı solunum cihazına bağlı bilin yok tepki yok 20 gübü aşkın bir şekiilde hala yatmakta. bu durumun iyiye gitmeyeceği ve bakım hastası olacağı dile getiriliyor. bizim harici bir uygulama yapabileceğimiz bir durum varmıdır ve bu tür hastalarımızda tıbben umudumuz nedir? şimdiden tşk ederim ve gerçekten siz ve sizin gibi doktorları allah başımızdan eksik etmesi. (b.Kaan KURU 0506 689 55 66)

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Şubat 2015 at 12:27 - Reply

   Çok büyük bir şanssızlık yaşanmış. Kanama olmasa idi babanız belki de şu anda sağlıklı olabilecekti. Şu anda hekimlerinize güvenin bırakın yoğun bakımda tedavisi sürsün. Bu aşamada en önemli konu yatak yarası ve eklem sertliğinin oluşmaması. Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri hazırlamaya devam ettiğim şu adreste bulacaksınız: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelirse yeniden temasa geçelim. Geçmiş olsun.

 138. ceren 21 Ocak 2015 at 16:31 - Reply

  hocam benim kardeşim 14 yaşında ve kalp krızi gecirdi suan gecici felc yatıyor sureklı son zamanlarda yogun terleme ve kasılma var bunun nedeni nedir

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Şubat 2015 at 12:42 - Reply

   Felç ile ilgili kasılmalar olabiliyor. Bunun ciddiyetle ele alınması gerekir. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 139. hasan 20 Ocak 2015 at 13:25 - Reply

  hocam iyi günler 17 yaşında kardeşim trafik kazası geçirdi kazadan sonra hiç uyan madı şuan 4 günden beri uyanamıyor doktorlar beyinde mercimek büyüklüğünde kan pıhtılaşma var bu durumda ne yapmamız gerekir hocam durumunda neler olabilir hayati tehlikesi varmı

 140. yakup 19 Ocak 2015 at 15:43 - Reply

  Hocam babam yaklasik 1 ay önce hastaneye kaldırildiginda beyin damarinin tıkandıgını söylediler şu an hastanede yatıyor yurumesi eskisi kadar olmasa da iyi bizi tanıyor fakat sorduğumuz sorulara kimi zaman cevap veriyor kimi zaman veremiyor konuşmasının düzelme durumu varmı.

 141. hamiyet 19 Ocak 2015 at 11:11 - Reply

  hocaam iyigünler hocam annem 7 gün önce sol tarafı felç oldu şuanda hastanede sol tarafının çok açıdığını söylüyor fakat kıpırdatamıyor acıması iyi bir durummu saygılarımla

 142. salim gönder 17 Ocak 2015 at 16:06 - Reply

  selamun aleykum hocam ben giresundan yazıyorum babam 70 yaşında 1.5 yıl önce damar tıkanıklığına bağlı beyinde sağ tarafta inme geçirdi hemipleji babam şu an çok iyi sadece sol kolunu % 100 sol bacağını ise % 20 kullanabiliyorum bu söz konusu inmenin ameliyatla tedavi edici olma özelliği varmıdır varsa hangi hastahane ve hangi cerrahlar tarafından yapıldığını bizimle paylaşırsanız seviniriz.sizden bir cevap bekliyoruz hocam saygılar…

 143. Batualp 15 Ocak 2015 at 04:24 - Reply

  hocam ıyı gunler cok acıl bır sorum olucak babam 1 sene once felc gecırdı ve 1 sene sonrada epılepsı nobetı gecırdı bu durumlarda ne yapılması gerekır hangı ılacları onerırısınız lutfen yardımcı olun tesekkurler

 144. Ali 13 Ocak 2015 at 11:03 - Reply

  Hocam bizim bi aile dostumuz var yüksek tansiyon nedeniyle sağ kolu felç oldu ve konuşamıyor yani akli dengesi pek yerindede değil aynı zamanda ağır panik atak hastası doktorlar konuşamamasına sadece psikolojik diyor ve panik atağa bağlıyorlar okuduğum bilgilere göre fizik tedavi çok önemli olmasına rağmen onun en son aşama olduğunu söylüyorlar bide ameliyat olması istendi bunun icin daha yeterli olduğunu düşündükleri bi hastaneye sevk ettiler sizce ameliyat kesin çözümmüdür biraz bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

 145. ercan 11 Ocak 2015 at 21:31 - Reply

  Merhaba hocam verdiginiz bilgiler icin tesekkurler ben 19/01/2014 tarihinde yuksek tansiyona bagli beyin kanamasi gecirdim kanama 3.2×3.4×2.8 boyutlarinda olmus sagtarafim felcli ayagim hafif sekerekde olsa toparlamaya calistim,kolumda kuvvet var ama konturol edemiyorum,konusmam %80 duzeldi . Simdide belfitigi teshisi koydu doktorlar sorum su fitik ameliyatindan sonra ayagimdaki aksama duzelirmi birde kanamanin capi buyukmu ona baglimi duzelemedim yasim 42 inancim hirsim hic bitmedi hocam yorumlariniz icin simdiden tesekkurler

 146. ilayda 11 Ocak 2015 at 11:02 - Reply

  Hocam benim dedem 3 sene önce beyin felci geçirdi yatalak değil çok iyi yürüyor ama zihni yerinde deil konuşamıyor doktorlar 6 ay içinde konuşur dedi konuşma terapistine falan gitti ama hala konuşamıyor ne yapabilirim konuşması için

 147. Yeşim aytar 7 Ocak 2015 at 14:34 - Reply

  Selam ben 84 senesinde yüz felci geçirdim 17 yasındayken şu anda 46 yaşındayım oZaman tedavi olamadım halen çare arıyorum yüzümde büyük izler kaldı c halan yüzümü saklıyorum kimseyle görüşemiyorum içime kapandım yaşım ilerledikçe daha çok belli oluyor bir umut o umut milyonda birde olsa denemek istiyorum varmı bir tedavisi saygılar

 148. MTFT 7 Ocak 2015 at 10:32 - Reply

  merhaba benim babam 1 ay önce yüksek tansiyondan beynın sağ tarafı tıkandı ve kısmı felç geçirdi sol tarafını hissetmiyordu yaklaşık 1 hafta öncesinde ayağını haraket ettirmeye başladı ama henüz kolunu hiç hissetmiyor acaba kolunun açılma süresi varmı . birde fizik tedaviyi doktorlar henüz başlatmadılar önce kolunu biraz kaldırmalı hasta diyolar . sonrasında geç kalmış olurmuyuz bunun için ne yapmalız yardımcı olurmusunuz lütfen teşekkürler

 149. Dilara 29 Aralık 2014 at 18:55 - Reply

  Hocam merhaba. Nenemiz beyin damarının tıkanmasından dolayı felç geçirdi. Sağ tarafını kullanamiyor. 4’cü seans fizik tedavi alıyor, pasif hareketler, masaj yaptırılıyor. Şimdi daha dik oturabiliyor, ama ayağa kalkamiyor, sağ koluu da kaldıramiyor, kullanamiyor. Fizyoterapist evde tedavi uyguluyor. Bizim yapabileceğimiz bir şey var mı? Felç olalı 15 gün oldu. Bilinç kaybı yok çok şükür. İyileşmesi için daha ne yapabiliriz?

 150. Aydin Bozkurt 28 Aralık 2014 at 21:50 - Reply

  Sayin Hocam,

  Sorulara vermis oldugunuz yanitlarin hemen hemen tamamini ve siteniz de ilgili makale be aciklamalari okudum.
  Size bu gonderiyi bunlardan snra yapiyorum.

  Annem 72 yasinda, ileri derece de diyabet hastasi ve insulin kullaniyor, gectigimiz hafta, sabah yatakta kusma ile baslayan ve acil servis ve tomografi sonrasi, beyne giden damarlarin birinde tikanma yaniti ile devam eden bir rahatsizlik yasadi.

  Yogun bakima alindi, acil serviste sekerinin korkunc bir rakam olan 550 ye dek cikis oldugunu ogrendik.
  Ayrica krizin buyk ve cok ciddi oldugunu soylediler. Sag tarafin felc oldugunu, konusma yitisinin de olmayacagini, durumunun ciddi oldugunu belirttiler.
  Iki gun sonra yogun nakkmda kendini gordugum de burun dan besleniyor vederin uyku halinde idi.

  Anneme seslendigimde gozunu 1 mm kadar acmasi beni sevindirdi, en azindan duydugunu anladim,beni tanidin mi sorusuna da cok hafif basini kimildatarak yanitladi, birsey istermisini soruma ise com net bir sekilde “bir bardak su” isteyerek yanit verdi, konusuyor diye dusundum, hatta sag kol ve ayakta ciddi sekilde oynama da vardi. Guc kaybinin derecesini bilemeyiz dediler.
  Bir de 3. Gece agiz ve burundan kan gelmesi olayi yasandi, kan inceltici sebebi ile dediler, ancak bu kesil di mi yoksa azaltildi mi net bir yanit alamadik, ancak kan degerleri dusuk diye kan verildi.

  Ancak gecen 5 gunluk surecte bu derin uyku halinde bir degisiklik olmadi. Ancak 3-4 kez anne denirse yine goz 1 mm acilip, popom acidi yada su istiyorum seklinde yanit alabiliyoruz.

  Yatak yaralari yogun bakim sureci icinde de olabilir mi? Yada bunun icin yogun bakimda ne yapilabilir.

  Biz su anda tabi felcte olsa, monussa da konusamasada yasamsini istiyoruz.

  Ancak size bu anlattigim durumda kan inceltici ilac vermenin disinda yapilabilecek bir tedavi yokmudur? Bu anlattigim durumdan yani yogun bakimda cikma suresi ongorulerinie gore yaklasik kac gun olursa normal olabilir?

  Ayrica cikmasi mumkun olursa sizden tibbi destek almamiz mumkun olabilir mi?

  Saygilarimla

 151. alper 28 Aralık 2014 at 21:13 - Reply

  mrb hocam babannem bundan 20 gun once beyin ana damarı tıkanması sebebiyle yogun bakıma alındı 15 gun yogun bakımda kaldıktan sonra tek gozunu açtı şuanda evde bakıyoruz diğer gözü açılmıyor,konuşamıyor ve hala yatalak durumda fizyoterapi v.s ile tekrar yürüme ve konuşma şansı olabilir mi cevaplarsanız sevirim şimdiden teşekkürler.

 152. Prof. Dr. Erbil DURSUN 23 Aralık 2014 at 14:33 - Reply

  Felcin durumuna bakmak lazım. Detaylıca konuşmak ve detaylı muayene önemli. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım.

 153. filiz mutlu 21 Aralık 2014 at 02:17 - Reply

  Merhaba hocam.anneannem geçen hafta beyin damarının tıkanmasından dolayı beyne pıhtı atmasıyla kısmi felç geçirdi acil yogun bakima aldilar.ertesi gun yogun bakimdan çıktı bilinci de yerindeydi fakat sol tarafı tutmuyordu.o günün sabahına bir pıhtı daha atmış ve tekrar yogun bakima aldilar. Ucuncu felci de yogun bakımda yatarken gecirmis.bilinci tamamen kapali.doktorlar ilk once tedaviye cevap vermiyor dedi.suan hala yogun bakimda akcigerleri enfeksiyon kapmis ve solunum yetersizligi kandaki oksijen miktarinin azalması sebebiyle solunum cihazına bagli ayni zamanda..iyilesse bile yataga bagli yasar dedi doktorlar.iyilesme ihtimali nedir.tekrar duzelir mi.yardim edin lutfen 🙁

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 23 Aralık 2014 at 14:23 - Reply

   Mükerrer geçirilen fleçlerde durum çok ağır olabiliyor. Annaanneniz de ağır bir felç olduğu anlaşılıyor. Şu anda yapacağınız yatak yarası açılmasını ve eklem sertliklerini önlemek. Bunun için http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun yazımı okuyun. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   • filiz mutlu 23 Aralık 2014 at 22:33 - Reply

    Hocam anneannem hala yogun bakimda solunum destek cihaziyla nefes aliyor bilinci kapali atesi yuksek.yogun bakima bizi sokmuyorlar.gireni 2dakika sonra cikariyolarlar hemen.yatak yarası olmamasi icin hemsireler ne madar dikkatli davranıyor bilmiyoruz.caresiziz hocam sadece bekliyoruz

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Ocak 2015 at 12:48 - Reply

     Evet bu durumda başka yapılabilecek bir şey yok. Ancak yoğun bakım görevlilerini bu konuyu bildiğinizi ve yara açılmaması için dikkatli olunmasını söyleyebilirsiniz. Sabırla beklemeye devam.

   • halil 1 Ocak 2015 at 04:14 - Reply

    Slm hocm annem4gun once feıç gecırdı sagtaraf hıssetıyor ama oynatamıyor ve konusması cokaz anlasılıyor damar tıkanıklıgıymıs iylesme surecı nekadardır nasıl tedavı uyguluhalm

   • serpil 24 Nisan 2015 at 19:56 - Reply

    hocam merhabalar, Anneannem 20 gün önce inme geçirdi. aile kaldırıldı. acilde yapılan işlemlerden sonra eve gönderildi. konulma merkezi etkilendi. konuşma terapileri bazı kelimeleri konuşmaya başladı. fakat geçen hafta sürekli uyku hali uyandırılamam durumundan tekrar ambulans ile hastaneye kaldırıldı. ve yoğun bakıma alındı . 2 gün uyutuldu sonra uyandırıldı fakat tepki vermedi 5 .ci gün gözlerini açtı. 6. gün yanına gidip seslendiğimde gözünü açıp kapadı elimi sıkmasını istedim hafiften sıktı. fakat bunu druna söylediğimizde hastamızın bitkisel hayatta olduğunu solunum yapamadığını ve bu tepkilerin tamamen bilinçsiz olduğunu söyledi. ama 5 gün öncesine kadar gözünü açamayan dudağını hareket ettiremeyen hastamız şu an bunları yapıyor. bunları yaparken nasıl bitkisel hayatta olabilir. bu konu ile ilgili aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Nisan 2015 at 18:19 - Reply

     Şu anda kendisini değerlendiren hekimlere danışın lütfen. Belki hekimin gözünden kaçmış olabilir. Veya siz bazı refleksleri istemli hareket sanıyorsunuzdur. Ancak şu andaki tedavi gördüğü yerde bunları araştırmanız daha iyi olacaktır. Geçmiş olsun.

 154. tugba 17 Aralık 2014 at 15:35 - Reply

  Iyigunler hocam.dedem 4 gun once beyin felci gecirdi yogun bakimda yatiyo zaten sakatti.doktorlar fisi cektikmi isi bitti diyolar.kendinde deil.iyilesirmi acaba.neyapmamiz lazim…

 155. esra 14 Aralık 2014 at 10:40 - Reply

  Hocam benim erkek arkadaşım 2 yıl önce futbol antremanında beyni pıhtı attı ve felç geçirdi sol bacağı topallıyo türkiyede tedavisi olmadığını söylüyo doktorlar sizcede öylemi ve sol elinde de hissizlik var bazen unutuyo elini bunun icin untmaması için egzersizler sosyal faaliyetler yapılması gerektiğini düşünüyoruz ne gibi seyler yapmamızı önerebilirsiniz

 156. ufuközkan 12 Aralık 2014 at 22:08 - Reply

  Hocam babam 17 gün önce hiçbirşeyi yokken (sigara,alkol) beyin kanaması geçirdi yoğun bakıma yattıktan 4 gün sonra gözlerini açmaya başladı ama genelde boş bakıyodu son 1 haftadır yine gözlerini açıyo kafasını sallıyo hatta doktoru kendini yataktan atmaya çalıştığını söyledi ve bilinci yerinde olmadığını yemek yiyemediği için mideye tüp takılması gerektiğini ve taburcu edilmesi gerektiğini söyledi. Şimdi hocam bilinci yerinde olmayan bir hasta taburcu edilebilirmi evde bizim bakmamız ne kadar sağlıklı olur bilmek istiyorum saygılarımla.

  • ufuközkan 12 Aralık 2014 at 22:12 - Reply

   hocam ayrıca babam 49 yaşında doktor sağ tarafının felç kalıcağınıda söyledi şuan solunumunda ve kalp atışında,tansiyonunda bir problem yok evde bakım hastası olması için yeterlimi bunlar birde hocam babamla yogun bakımda ona birşeyler anlattığımda tepki vermesini istediğimde kafasını sallıyodu hatta bikere gözleri bile doldu o zmnlar beni anladığını düşünüyodum ama gözlerinin kayması sabit bakamama çok oluyor sizce bundan sonraki süreçte evde biz daha iyi edebilirmiyiz yoksa uzman kontrolü altındamı kalmalı

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Aralık 2014 at 11:42 - Reply

    Evet bir önceki mesaınıza verdiğim cevapta okumanızı rica ettiğim http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ile yapabilecekleriniz daha da fazlalaşıyor. Ayrıca web sitemdeki felç ile ilgili bütün yazılarımı dikkatle incelemenizi öneririm. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Aralık 2014 at 11:39 - Reply

   Bazı felçlerde bilinç uzun dönem geri gelmeyebilir. Bu durumda hastanın bilinci yerine gelmese bile metabolik olarak stabil olduktan sonra hasta evde bakım hastası durumuna gelebilir. Buna karar verecek olan şu anda babanızı izleyen hekimlerdir. Şu aşamada size çok yardımcı olacak bir yazım var. Lütfen bunu detaylıca inceleyin ve sizin için bazı durumlar çok daha kolay olsun: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun
   Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 157. tugce 10 Aralık 2014 at 17:28 - Reply

  Hocam merhaba kuzenim 22 yaşında 10gündür yoğun bakımda trafik kazası geçirdi yalnızca alnında ödem vardı dağıldığını söylüyorlar şu anda tepki veriyor elimizi sıkıyor en son gözünü kaşıdı fakat birtürlü uyanmıyor zorlu bir süreç bekleyin diyorlar ancak değerleri bu kadar iyiyken neden uyanmıyor

 158. Mehmet GOKDAG 9 Aralık 2014 at 22:50 - Reply

  Hocam merhaba Annem 9 gun once damar tikanikligi nedeniyle felc gecirdi.61 yasinda sol koluu kullanamama ve sol bacagindada gucsuzluk soz konusu.ancak yattigi yerden ayaklarini oynata biliyor.bilincte herhangi kayip olmadi.gorme normal ancak sol kolunda his yok ayaklarini haraket ettiriyor ama basamiyor.hocam yogun bakimdan cikali 2 gun oldu.hastamizin nezaman yurumesini beklemeliyiz tevavi ve hastalik sureci nasil olacaktir.

 159. mustafa 9 Aralık 2014 at 08:19 - Reply

  Merhabalar hocam daha önce size yazmıştım.babamın beyninde pıhtı atmıştı 1 hafta hastanede yattıktan sonra taburcu edildi eve geldiğinin 4.günü yüksek ateşten tekrar hastaneyekkaldırdık enfeksiyon kapmış dediler yaklaşık 10 gün yoğun bakımda kaldı bu gün ise doktorla görüştüm taburcu edicez dediler el ve ayaklarında hareketsizlik yok yatmadan dolayı güçsüzlük var ama yutkunma ve konuşma sıkıntısı var mamayla besleniyor dilinde de biraz yaralar var bu durumda taburcu etmeleri normalmi ağızdan hiç birşey alamıyor taburcu edildiğinde nasıl harekete edeceğimizi tam olarak bilemiyoruz yutkunma testi uygulaması varmış bu durumda tedavi için sizinle irtibata geçsek olurmu acaba.şimdiden teşekkür ederim ilginize

 160. Gül 8 Aralık 2014 at 20:20 - Reply

  iyi günler. babam 3 ay önce sağ tafından felç gecirdi ana damara pıhtı atması olduğu için çok ağır gecti. su an adım atabiliyor ama kolunu çok kullanmıyor. sadece d harfını cıkarıyor. konusmasında ve kolunda ilerlemeyi nasıl yapabiliriz. fizik tedavide yarım saat süre zarfında sonuc elde edebilir miyiz ? ve en önemlisi felç hastalarında ne kadarlık bi düzelme oluyor

 161. Funda Kılıççöte 7 Aralık 2014 at 11:31 - Reply

  Merhaba Hocam,
  Benim annem 75 yaşında 6 ay önce beyne pıhtı atması sebebiyle kısmi felç geçirdi. Felçten sol tarafı etkilendi. His var ama sol kol ve bacak hareketsiz. Fizik tedavi alıyor. Özellikle geceleri sol bacak ve ayağına sıklıkla kramp girmesi sonucu uyuyamıyor. Doktorumuzun verdiği ilaçları aksatmamamıza rağmen krampları geçmedi. Ne yapmamızı önerirsiniz? En kısa zamanda cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 162. Yasin Şahin 7 Aralık 2014 at 00:50 - Reply

  Hocam,merhabalar.
  Babam 6 gun once 1 Aralikta yüksek tansiyona bağlı felç geçirdi. Sol tarafı tamamen tutmuyor. Hastaneye yetiştirmemize rağmen geç müdahele edildiği söylendi.
  Beyin pıhtı atma olduğu söylenerek beyin anjiyosu yapıldı.
  3 gün nöroloji yoğun bakımda kaldı;daha sonrasında beyinde ödem oluştuğu öğrenildi. Ödemin verdiği basıncın giderilmesi için beyin ameliyatı yapıldı. Kafatasının sağ tarafı açılarak ödemin yayılması engellenmeye çalışıldı.
  Şu an bilincinin %50 açık olduğu söyleniyor. Fakat konuşamıyor. Söylediklerimizi sağ kolunu oynatarak ya da elimizi sıkıp bırakarak anlıyor. Halen antezyoloji ve reanimasyon yoğun bakımında. Yüksek tansiyon ve kalp ritim bozukluğu da var.

  Sizce durum nedir,nasıl düzelebilir,tekrar konuşabilir ve yürüyebilir mi?
  Lütfen yardım edin,çok teşekkürler.

 163. Emre 5 Aralık 2014 at 17:19 - Reply

  Merhaba hocam esım kalp kapakları 2005 yılanda degıstı. 6ay önce 2.cocugun doğumuna bır hafta kala emboli gecırdı bır hafta kadar yogun bakımda kaldı suan sadece konuşmasında problem var sol yanak be dudağında bıraz uyısma var..konuşması ıle ılgıli duZelme nasıl olur bız nasıl bır yöntem uygulayalım.konusması eskisi gıbı duzelirmi..hocam

 164. ahmet durmaz 2 Aralık 2014 at 12:37 - Reply

  Hocam babam 65 yaşında bir hafta önce sağ tarafındqan felç geçirdi pıhtı atma hali oluşmuş zor konuşuyor yüksek tansiyondan 1 haftadır hastanede geceleri uyku bozukluğu var devamlı huzursuz
  tanımada zorluk çekiyor sıkıca bastırında el ve yağını çekebiliyor şimdi şah damarı tıkanıklığını stent takarak düzelteceklermiş hocam cevap verirseniz memnun olurum

 165. Melike kubilay 2 Aralık 2014 at 11:08 - Reply

  Merhaba hocam yaklaşık bir ay önce de yazmıştım size babam sağ tarafi felç geçirdi hemen fizik tedaviye başladık adım atabiliyor kolu da çöz az da olsa hareket ediyor ancak çok yorgun olduğu zamanlarda kafası karışıyor söylemek istediğiyle söylediği şeyler birbirinden çok farklı bazen isimlerimizi karistirabiliyor. Doktoru zamanla düzelecek tir bu durumu dedi konuşmada düzelme var ancak kafa karışıklığı artıyor gibi bu durum düzelir mi ne yapmamız gerekiyor

 166. İsmail 29 Kasım 2014 at 14:32 - Reply

  Hocam Babam Sol tarafından felc ve elı ayagı tutmuyor ama el parmakları ıcıne kapanıyor acmnayı calısırken cok canı yanıyor bız acmaya calısıyorz bıraz yardımcı olabılcekmsnz

 167. Özge 28 Kasım 2014 at 10:04 - Reply

  Merhabalar Hocam,ben 24 yaşındayım sağ tarafından felç geçirdim konuşma,yürüme ve kol hareketlerim yoktu çok şükür eski sağlığıma kavuştum sadece elimi kapıyorum fakat açmada zorluk yaşıyorum.Elim için ne tür tedavi veya hareketleri önerebilirmisiniz ya da ne tür hareketler almalıyım. fizik tedaviye gidiyordum bir süre ara verdim tekrar başlıyım mı?,masaj yöntemine başvursam acaba iyi gelirmi? Hergün düzenli olarak sporumu yapıyorum .Hocam ben moralini yüksek tutyorum ve de elim açılıp hareket edicek buna inanıyorum.
  Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler.
  iyi çalışmalar

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Aralık 2014 at 19:31 - Reply

   Gecikme için özür dilerim. Çok yoğundum. Elinizin durumu çok ama çok önemli. Felçte el için çok spesifik tedaviler uygulanmalı. Beyne kafatasından elektrik akımı uygulaması, ZKT (zorunlu kullanım tedavisi), el kaslarına yapılacak toksin enjeksiyonları, el parmakları için robotik uygulamalar, el-elbileği için seri alçılamalar çok çok önemli. Beni facebook’dan ekleyin gerekirse temasta kalalım: ProfDr Erbil Dursun. Geçmiş olsun.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Aralık 2014 at 18:13 - Reply

   Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855).

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Aralık 2014 at 18:15 - Reply

   Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz 0-530-3711855

 168. aşkın 27 Kasım 2014 at 10:06 - Reply

  merhaba hocam benim kayınbabam 8 gün önce beyin damarında tıkanıklık nedeniyle hastaneye kaldırıldı makineye bağlı şekilde,her iki taraftada tıkanıklık olduğu söyleniyor,çok korkuyoruz.8gündür herhangi bir tepki yok,kan cıvıltıcı ilaç veriliyor,birde içe doğru kasılmalar başlamıştı 2 gün sonra ne yapmamızı tavsiye edersiniz,bize bir yol gösterirseniz sevinirim..

 169. çisemm 24 Kasım 2014 at 22:16 - Reply

  mrhb sayın hocam benim nişanlım 16 yaşında trafik kazası sonucu beyin kanaması gecirmiş şu an 30 yaşında sadece biraz konuşma bozuklugu var ancak ben çok huzursuzum ilersi için bir risk taşıyormu saglıklı bir şekilde hayatına devam edebilirmi nasıl bir tedavi uyguladıklarını bilmiyorum ancak beyin açılmadan amaliyar olmuş ve 3 ay gibi hafıza kaybı hocan beni bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Kasım 2014 at 10:20 - Reply

   Sözünü ettiğiniz beyin kanaması geldi geçti. Şu andaki durumu ile devam edecektir. Bu kadar zamandan sonra o kanamaya bağlı bir kötüleşme olmayacaktır.

 170. tuğçe 9 Kasım 2014 at 21:52 - Reply

  Merhaba benim eşim 28 yakinda yüksek tansiyon dan beyin kanaması geçirdi sağ taraf felçli konuşmasi sorunlu iştahı az 1 sene ye yaklaştı az bisey yürümeye başladı kolu daha hareket etmiyor tedavi nasıl olmalı konuşması düzelir..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Kasım 2014 at 14:49 - Reply

   Sol beyin lezyonu olan vakalarda sağ taraf felç ve konuşma bozuklukları görülebilir. Rehabilitasyona hemen ve yoğun bir şekilde başlamak çok önemlidir. Üzerinden 1 sene geçmiş olması biraz sıkıntılı olsa da rehabilitasyonla ne kadar sabırla devam edilirse o kadar ilerleme kaydedilebilir. Ancak bu ilerlemenin kaydedilebilmesi için yerinde ve doğru tedaviler uygulanmlaı. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi önemli ve yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı larak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   cevapla

 171. zafer 9 Kasım 2014 at 00:45 - Reply

  hocam meraba benim kardeşim nisanda beyin kanaması geçirdi doktorlar damar yırtılması dediler şu an fizik tedavi görüyo ara ara ama sağ tarafında felç var yeni yürümeye başladı ancak sağ kolu çok güçsüz bu konuda ne yapabiliriz hangi tedaviyi önerirsiniz bide düzelme olasılığı nedir kolunu kaldırıyo fakat sinirler zayıf beni bigilendirirseniz memnun olurum bide hangi tedavi yöntemi daha yararlıdır saygılar

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Kasım 2014 at 14:54 - Reply

   Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, robotik uygulamalar, kafatasından uygulanan elektrik tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri önemlidir. Zorunlu kullanım tedavisi önemli ve yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı larak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 172. ibrahim gül 8 Kasım 2014 at 09:02 - Reply

  Merhaba hocam, annem 65 yaşında kalp ritminde bozukluk, tansiyon, şeker gibi rahatsızlıkları var, bundan bir ay önce annem gece 2 civarı rahatsızlandı, konuşamıyordu, osmaniye dev. has . götürdük, tomoğrafi çekildi ve beyinin sağ tarafında pıhtı olduğunu söylediler ve k.maraşta megapark hastanesinde yattı ve ilaçla tedavi gördü, şuan sağlık durumu iyi fakat konuşamıyor kan akış hızıda çok düşüktü fakat şuan 2 civarına çıktı, annem konuşabilirmi hocam bu konuda yardımızı bekliyorum, teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Kasım 2014 at 12:14 - Reply

   Felcin konuşma merkezini ne kadar etkilediği ile ilgili cevabınız. Konuşma ve mental rehabilitsyon çalışmalarını ve ayrıca diğer bütün çalışmaları da birlikte yoğun bir şekilde uygulamak lazım. Vücudun herhangi bir yeri ile ilgili yapılan rehabilitasyon çalışmaları beynin her bölümünde olumlu değişikliklerle sonuçlanır. Geçmiş olsun.

 173. elif 7 Kasım 2014 at 22:48 - Reply

  merhabalar hocam;
  ben 21 yaşındayım. bebekliğimde beyin felci geçirmişim ve sol tarafıma etki etmiş. sağ kolumu kullanamıyorum.daha oğrusu sol koluma göre çok güçsüz kalıyor ve bileğim aşağıya doğru eğik duruyor. ben sağ kolumu kullanmak istiyorum bunun için ne tedaviler var. sizinle nasıl iletişime geçebilirim. bilgilerinize çok ihtiyacım var. şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Kasım 2014 at 11:39 - Reply

   Sizin gibi hastalarımızda bilek deformitelerini düzeltmede önemli başarılar sağlıyoruz. Lütfen web sitemdeki iletişim numarlarımdan bana ulaşın. Geçmiş olsun.

 174. melike kubilay 6 Kasım 2014 at 05:17 - Reply

  merhaba hocam babam 25 ekim de yoğun bakıma alındı 10 yıl önce kalp kapakçığı değişmişti beyine pıhtı atıp beyin damarını tıkadı on gün yoğun bakımda yattı 3 gündür de servis te tedavisi devam ediyor. yoğun bakımda az da olsa fizik tedaviye başlanmıştı halen de devam ediyor. sağ tarafı felç konuşurken uzun cümleler kuruyor ama içinden bir kaç kelimesi ancak anlaşılıyor. 3 gündür her gece inliyor bağırıyor doktoru bunun için ilaç ta verdi ancak pek bi faydası olmadı nedeni nedir acaba şimdiden teşekkürler.

 175. NURAY BARIŞ 4 Kasım 2014 at 16:38 - Reply

  merhaba hocam babam yaklaşık 2 ay önce şah damarına phtı atmasından dolayı sağ tarafını kullanamaz duruma geldi.stent takılarak damar açıldı fakat fizik tedavi ile sağ ayağını kull. başladı ama sağ elini hiç kullanamıyor.bilinci ve konuşması tam yerinde değil bizi tanıyor fakat isimlerimizi hatırlamıyor.bir kaç kişi bana ozon tedavisi ile babamın düzelebileceğini söylediler …sizin bize öneriniz nedir .babam 6 ay öncve lenfoma kanseri geçirmiş fakat şuan eser kalmamıştır..
  lütfen ozon tedavisi ve akapunktur ile baba net bir bilgi verebilirmisniz… mersin —-nuray

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Kasım 2014 at 10:34 - Reply

   Ne ozon ne de akupunktur tedavisi felçte hiç bir işe yaramaz. Felçte yapılacak o kadar çok önemli tedaviler vardır ki ozon ve akupunktur yapılmasını hayretle karşılıyorum. Geçmiş olsun.

 176. mertkan 29 Ekim 2014 at 18:48 - Reply

  hocam babanem yaklaşık 1 ay önce felç geçirdi doktoru çift taraflı olduğun söylüyor şuan yoğun bakımda yutkunamıyor ve konusamıyor seslendiğimiz zaman sadece gözlerini açıyor ama tepki göstermiyor bu hastalar sonunda nasıl kalıyor eski hayatını devam ettirebiliyormu solunumla ilgilide beyinle ilgili problem olduğunu söylüyorlar ama solunum makinasına bağlı değil onun büyük ölçüde geçtiğini söylüyorla bilgi verebilirmisiniz teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Kasım 2014 at 09:48 - Reply

   Şu anda yoğun bakımdaki hekimlerimiz en iyi şekilde hastanızla ilgileniyorlardır. Belli ki babaanneniz ağır bir felç geçiriyor. İyileşme derecesi yakın zamanda daha net bir şekilde ortaya çıkar. Eve taburculuk aşamasına gelince yeniden temasta bulunalım. Geçmiş olsun.

 177. Kader PUL 24 Ekim 2014 at 07:20 - Reply

  merhaba hocam benım babam 05/05/2013 de calısırken bı anda beyın kanaması olustu beyınde bı tane damarı tıkalı su an soldan vurdu felc bayadan berı fızık tedavı olsun ılacları olsun herseyını tamı tamına yaptık ama duzelemıcekmı babam bı sure fızıgını yaptırıyoruz ayaklanıyo sonra tekrar dusuyo hangı hastanenın fıık tedavı rehabılıtasyonu ıyı gelır yardımcı olursanız cok memnun olurum sımdıden tesekkurler
  Iyı çalışmalar…hocam

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Ekim 2014 at 19:10 - Reply

   Rehabilitasyonla ne kadar sabırla devam edilirse o kadar ilerleme kaydedilebilir. Ancak elbette çok özellikli, yerinde ve doğru tedaviler uygulanmalı. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı larak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 178. erkan 22 Ekim 2014 at 21:37 - Reply

  selam hocam babam 8 ekimde sol tarafından felç geçirdi pıhtı atmasıymış beyinde damar tıkanmış 10 gün hastanede yattı şimdi fizik tedaviye başladık.13 gündür büyük tuvaletini yapmadı bağırsak düzenleyici verdiler onunda faydası olmadı başka bir ilaç verdiler onuda sıktık bağırsaklarına ondan sonra biraz sıvı şekilde çıkardı ama şimdi yine yapmıyor neyapmamız lazım yardımcı olurmusunuz.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Ekim 2014 at 19:07 - Reply

   Mutlaka bu sorun halledilmeli. Bir tıbbi merkeze gidip lavman yapılmasını sağlayabilirsiniz. Felç ile ilgili rehabilitasyon çalışmalarına da derhal başlamanız lazım. Lütfen web sitemi iyice inceleyin. Geçmiş olsun.

 179. ahmet cemal acar 22 Ekim 2014 at 16:55 - Reply

  merhaba hocam babam 2 ay önce tansiyon ilacını almayı unuttuğu için felç geçirdi sağ tarafı felç ama bayağı ilerleme kaydetti yürüyordu motorsiklete bile biniyordu ama dün akşam uykudan uyandı ve yataktan kalkmada zorlanınca ve yürürken düşeceğini anladım ve tuttum sonra bir sarhoş gibi konuşamamaya başladı biraz konuşturdum 2 saat sonra normal konuştu ama sabah kalktığında yine aynı konuşmamaya başladı babam 66 yaşında ve koah hastalığıda var nasıl düzelir hocam daha büyük ataklar geçirebilirmi şimdiden teşekkürler

 180. havva 14 Ekim 2014 at 18:49 - Reply

  Merhaba hocam,
  Babam 57 yaşında 55 gün önce ponsda kanama geçirdi. Yaklaşık 3 hafta yoğun bakımda kaldı. Nöroloji servisinde yatarken bacaklarında ödem ve damar tıkanıklığı oluşmuştu kurşun suyu ile azalttık (kanamadan dolayı kan sulandırıcı veremediler) Şimdi ise sağ tarafı felçli kolunu ve bacağını hareket ettirebiliyor ancak duyu kaybı var dün geceden beri felçli olan bölgenin yandığını söylüyor fizik tedavi hastanesindeyiz doktorumuz beyinle alakalı olabilir dedi ancak ben damar tıkanıklığına bağlı birşey olabileceğinden endişeliyim (akciğer embolisi gibi) bu yanmanın sebebi sizce ne olabilir? birde eski fiziksel yetilerine kavuşamama gibi bir ihtimal var mıdır yada his gelmesi ne kadar bir süre alır?

  Sorularımı yanıtsız bırakmaz iseniz çok mutlu olurum…

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Ekim 2014 at 21:07 - Reply

   Felç sonrası ortaya çıkan yanmalar genellikle beyinle ilgili sorunlardan kaynaklanır. Bazı ilaçlar vardır bu yanmalara iyi gelmektedir. Damar tıkanmasının başka belirtleri vardır. Hissin geri gelebilmesi için zamana ve his geliştirici rehabilitasyon uygulamaları (duyu reedukasyonu) önem arz eder. Maalesef ülkemizde rehabilitasyon uygulamalarında büük eksiklikler yaşanmaktadır. Hastanın sıkı takibi ve kontrolleri büyük aksamalar göstermektedir. Temasta kalalım. Beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun. Geçmiş olsun.

 181. soydan 13 Ekim 2014 at 11:09 - Reply

  Kıymetli hocam;
  Yeğenim 1988 doğumlu, 2002 yılında Anevrizmaya bağlı beyin kanaması geçirdi. Edirne TIP fakültesinde ameliyat edildi. Ameliyat sonrası %90 felçti. (Konuşma hiç yoktu) Zamanla bazı nörölojik bulgular geri geldi.
  Sağ kol %90 ayaklar %20 sol kol hiç yok kasılmış vaziyette.. Değnekle güç te olsa adım atabiliyor. (fizik tedavi ara ara devam etti, Botox vs.. Tıptaki ilerlemeler neticesinde şuan başka tedavi yöntemi varmıdır? Oksijen tedavisi duyuyoruz? Kök hücre? sizin tavsiyeniz nedir? Neleri denemeliyiz? Şimdiden teşekküler..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Ekim 2014 at 21:01 - Reply

   Geçmiş olsun. Kök hücre henüz çok erken dönemde; hayvan deneyleri devam ediyor. Oksijen tedavisinin bir etkisi olmaz. Hele ozon dedikleri tamamen tıp dışıdır. Toksin uygulamaları çok önemli. Ancak bunun tecrübeli ellerde ugulanması lazım. Yapacak hekim bizzat yürüş analizini yapmalı vb. vb. Öncelikle şu yazımı inceleyin lütfen: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bilen, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Sizin söz ettiğiniz şekildeki bir hastada fazlaca yararımız olacaktır. Beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun. Temasta kalalım.

 182. fatma 11 Ekim 2014 at 17:21 - Reply

  Merhaba ablam 2 yaşındayken havale geçirdi ondan sonra doktorların kimisi menenjit dedi kimisi bir yerden düşmüş olabileceğini söyledi ablam 5 6 yaşına kadar yürüyüp konuşabiliyordu şu anda yatağa bağımlı halde bunun tedavisi var mıdır tedavi için ne yapmalıyız nerelere baş vurmaliyiz yardimci olursaniz seviniriz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Ekim 2014 at 19:32 - Reply

   Bir ihtimal iki yaşından sonra düzgün tedavi yapılmadı ve gittikçe ablanız yatalak durumuna düştü. Bir başka ihtimal 2 yaşındaki havale ile bir ilgisi yok ve bu durumu ilerleyici bir nörolojik hastalık. O halde öncelikle tanının belirlenmesi lazım. Ablanızın tanısı belli mi? Eğer bunu söyleebilirseniz daha detaylı bilgi verebilirim. Geçmiş olsun.

   • fatma 13 Ekim 2014 at 06:24 - Reply

    Yardımcı oldugunuz için tesekkurler Hastalıģı geçirdikten 2 yıl sonra beyin damarında hasar olduğunu söylediler daha sonra boyundan ve ayak bileğinden ameliyat oldu hekimler bize kesin bir sonuç söylemediler ve ameliyat hakkında bize bilgi vermediler

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Ekim 2014 at 20:55 - Reply

     Maalesef ameliatlar büyük sorun yaratabiliyorlar. Bu ameliyatların ekip halinde karara bağlanması lazım. Çoğu zaman böyle olmuyor. Yine de ablanızın rahatlaması için yapılabilecek pek çok uygulama olablir. Temasta kalalım. Beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun. Geçmiş olsun.

 183. aytekin kapdan 7 Ekim 2014 at 11:03 - Reply

  Merhaba hocam
  Babam 3 hafta önce beyin damar tıkanıklığı sebebi ile sol tarafından kısmi felç yaşadı mr vede tomografi cd leri bizde mevcut.Babam 1945 doğumlu. 1 hafta önce eve çıkardık sol parmaklar vede kolunda az hafifde olsa hareket başladı ayak baş parmağıda az da olsa oynatabiliyor yemek yemesinde hiçbir sorun yok konuşması kısa cümlelerde anlaşılabilir düzeyde fizik tedaviye başlamak istiyoruz nasıl bir tedavi yöntemi öngörürsünüz (süresi vb.) hastanenizde yatarak tedavi olanağı mümkün müdür.şimdiden teşekkürler.
  iyi çalışmalar.
  Aytekin Kapdan

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Ekim 2014 at 12:09 - Reply

   Öncelikle çok geçmiş olsun dileklerimi sunarım. Aman geciktirmeden babanızı göreyim. Anlattıklarınıza baktığımda olduka pozitif bulgular var. Erken rehabilitasyon çok faydalı olacaktır. Son yapılan bilimsel çalışmalar felç rehabilitasyonun erkenden başlanmasını, çok aktif çalışma yapılmasını, tekrarlayıcı ve amaca yönelik hareketleri öneriyor. http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ‘daki bilgiler sizin için çok yararlı olacaktır. Konumunuza göre hastamızın en rahat edeceği şekilde ve ona en yararlı olacak şekilde bir tedavi sistemini uygularız. Beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun.

   Saygılar,

 184. Önder 30 Eylül 2014 at 22:44 - Reply

  Merhaba hocam. Babam 10 gün önce damarında pıhtı atması sonucu hastaneye kaldırıldı. Babam hastaneye ambulansla giderken zor nefes alıyor çırpıyor yüzünün sağ tarafı tarafı kaymış hatırlamak bile istemediğim zor bir durumdu. 5 gün yoğun bakımda kaldı 4 gün hastanenin servisinde nöroloji bölümünde kaldı sonra taburcu edildi. Babamın elinde kolunda yürümesinde bilincinde her hangi bir sorun yok. yüzündeki ve konuşmasında ki bozukluklar da gün gün iyiye doğru gidiyor belirsiz sorunlar kaldı. Tek sorunumuz babamın yutamaması (beyinle ilgiliymiş)Şu an babam burnundan mideye hortumla besleniyor.Hocam babamın tekrar ağızdan yemesi ve iyileşme süreci ne kadar zaman alır hiç yutamama gibi bir durum olabilir mi?. Bundan sonra izlememiz gereken adım nedir? babam 56 yaşında

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 2 Ekim 2014 at 11:32 - Reply

   Felç sonrası özellikle beyin sapında sorun oluşmuşsa yutma sorunları görülür. Erken evrede yutma sorunu %30’larda iken zamanla %10’lara kadar düşer. Babanızda yutma testi yapılmalı (videofuroskopi) ve buna göre elektrik stimülasyonu, yutma manevraları ve egzersizler verilmeli. Bunun için yardımcı olmak isteriz. Varsa eğer beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun. Geçmiş olsun.

 185. murat 30 Eylül 2014 at 10:14 - Reply

  Slm iyi gunler hocam benim babamın ana damar tıkanıklığı nedeni bi felc lik geçirdi bu nedenle sağ tarafı kısmen felç durumda vede konuşmayı yitirdi bir buçuk yıla aşkın bu olay devam ediyor fizik tedavi görüyor suan biz en azindan kendini ifade edecek şekilde konuşmasını istiyoruz nasıl bi yol izlemem lazım hocam bu konuda yardımcı olursanız seviniriz hocam iyi çalışmalar şimdiden tsk ederim…

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 2 Ekim 2014 at 11:34 - Reply

   Babanız için konuşma ve mental rehabilitasyon çalışmaları yapmak lazım. Bunun dışında nöro-geribildirim tedavisi yararlı olabiliyor. Konuşma dışında diğer sistemlerde de sorunlar olabilir bunlar detaylıca ele alınabilir. Babanıza yardımcı olmak isteriz. Varsa eğer beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun.Geçmiş olsun.

 186. hakan 25 Eylül 2014 at 20:39 - Reply

  iyi akşamalar hocam babam yaklaşık on yıl önce felç geçirdi buna bağlı konuşma yemek yeme ve yutkanma özleliğini kaybetti ayrıca sağ kolu ve bacağı da felçliydi aynı zamanda tükürük bezeleride çalışmıyormuş hocam yakın bir zamanda aldığım bilgiye göre boyun arkasında bulunan damarlar tıkılaydı bunun caresi yok deniyordu ama şimdi akdeniz üniversitesinde ameliyatla açıldığı söylenildi bu mümkünmüdür böyle bir ameliyat varsa sonucunda babam tekrar konuşabilir yemek yiyebilirmi.şşimdiden tşkederim saygılar

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ekim 2014 at 12:28 - Reply

   Felç sonucu oluşan hasarın üzerinden 10 yıl geçtikten sonra hiç bir yöntemle mucizevi bir ilerleme kaydetmek mümkün değildir. Ancak bazı durumlarda hastanın çok rahatlaması sağlanabilir. Örneğin kasılmaları varsa, kolda ve elde ve ayak bileğinde eklem katılıkları varsa bunların tedavisi hastayı rahatlatacaktır. Yürüme fonksiyonunda ilerlemeler kaydedilebilir. Eğer kol ve elde bazı hareketler mevcutsa bunlar geliştirilebilir. Tüm yapılacak tedaviler diğer sistemleri de (örneğin konuşma) oumlu yönde etkileyebilir. Varsa eğer beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun. Temasta kalalım.

 187. suleyman 20 Eylül 2014 at 17:39 - Reply

  İyi aksamlar hocam nasilsiniz sizden biraz bilgi almak istiyorum benim arkadasim 2sene omce trafik kazasi gecirdi yuruyemiyor damarlarinda zedelenme var hocM ama fizik tedavi goruyor ayakkabi giyimce yuruyor hocam onun bir tedavisi varmidir bana bilgi verirseniz sevinirim Allah rizasi icin hocam bana yardim ediniz cevaplarinizi bekliyorum saygilarimla iyi aksmlar

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Eylül 2014 at 18:31 - Reply

   Verdiğiniz bilgiler çok az. Ancak bu gibi durumlarda yapılması gereken birçok tedavi ve rehabilitasyon programı var. Bunları web sitemizde inceleyebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 188. Ufuk 20 Eylül 2014 at 12:45 - Reply

  Hocam merhabalar
  Dün babam eve geldiğinde konuşmasında sıkıntı ve çenede hafif kayma vardı sağ kolunun hareketleri kısıtladığını söyledi. Hastaneye götürdük Felç geçirdiğini ve hemen MR ve Tomografi çekilecek dediler onlardan da bir sonuç bulamadılar. (Tabi babam öğlen yaşamış denge kaybını – çene kaymasını ama akşam eve gelene kadar bir şey demedi doktor da neden bu saate kadar bekledin dedi)
  Tansiyon 20/10 ve sonra iki dil altı ile 16/9 a düşürebildiler.
  Sabah taburcu edildi Pazartesi günü Kardiyoloji ve Nöroloji bölümlerine gideceksiniz, eğer ani durumlarla karşılaşırsanız hemen tekrar gelin denildi.
  Şimdi babam sağ tarafı uyuşukluk var diyor ama kullanabiliyor. Bazen elindekini felan düşürüyor ama genel olarak tamamen kullanamama gibi bir durumu yok. Konuşmada ise biraz zorlanıyor. Bazen kelimeler anlaşılıyor. Kendi kendine yürüyebiliyor ama önceki hali gibi de değil.
  Sizce problem ne olabilir?
  Nelerle karşılaşabiliriz?
  Durumun ciddiyeti nedir?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Saygılar.

 189. Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Eylül 2014 at 19:28 - Reply

  Beyin felcine neden olan kanama veya pıhtı atması ne kadar fazla beyin bölgesinde veya ne kadar hayati fonksiyonlara ait beyin bölgelerinde hasara neden oluyorsa o kadar durum ciddidir. Dolayısı ile beyindeki hasarın yeri ve/veya şiddeti hastanın kötü veya daha iyi olacağı ile ilgilidir. Yoğun bakım süresi ne kadar uzuyorsa durum da o kadar ciddi demektir. Geçmiş olsun.

 190. sabri 16 Eylül 2014 at 17:45 - Reply

  Merhaba,

  Hocam 26 yaşında,yakın bir arkadaşım,pıhtı atması sonucu beyin kanaması geçirdi. 13 eylülden beri yoğun bakımda yatıyor. Müdahale 1 saat içinden yapıldı ve beyinde ki kanı almak için,cihaz bağladılarını söylediler. Doktorlar her sorduğumuzda herşeye hazırlıklı olun diyor. Diğer açıdan,beyin kanaması geçiren bir çok hasta, şuan çok sağlıklı bir şekilde olduklarını görüyor ve duyuyoruz. 1. Doktorlar neden sürekli en kötüyü söylüyorlar? 2.Beyin kanamsı geçiren bir hasta,ortalama kaç gün yoğun bakımda kalır? 3.Beyin kanamsı ile sonuçlanan ve yoğun bakım ile devam eden tedaviler de başarı oranı % kaçtır? Teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Eylül 2014 at 19:27 - Reply

   Beyin felcine neden olan kanama veya pıhtı atması ne kadar fazla beyin bölgesinde veya ne kadar hayati fonksiyonlara ait beyin bölgelerinde hasara neden oluyorsa o kadar durum ciddidir. Dolayısı ile beyindeki hasarın yeri ve/veya şiddeti hastanın kötü veya daha iyi olacağı ile ilgilidir. Yoğun bakım süresi ne kadar uzuyorsa durum da o kadar ciddi demektir. Geçmiş olsun.

 191. elif 15 Eylül 2014 at 13:59 - Reply

  Babaannem sol tarafından felç geçirdi bilinci kapali vücudu şişmeye basladi elleri fln balon gibi oldu sizce bu kotumu

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Eylül 2014 at 19:28 - Reply

   Beyin felcine neden olan kanama veya pıhtı atması ne kadar fazla beyin bölgesinde veya ne kadar hayati fonksiyonlara ait beyin bölgelerinde hasara neden oluyorsa o kadar durum ciddidir. Dolayısı ile beyindeki hasarın yeri ve/veya şiddeti hastanın kötü veya daha iyi olacağı ile ilgilidir. Yoğun bakım süresi ne kadar uzuyorsa durum da o kadar ciddi demektir. Geçmiş olsun.

 192. elif 15 Eylül 2014 at 13:51 - Reply

  Merhaba hocam. Babaannem yaklasik 1 ay önce sol tarafından felç geçirdi bilinci kapali şuan bazen gözlerini acip bakiyodu elimizi hafif sıkıyodu simdi hic biri yok ve vücudu şişmeye başladı elleri balon gibi oldu sizce şişmesi kotu biseymi

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Eylül 2014 at 19:29 - Reply

   Beyin felcine neden olan kanama veya pıhtı atması ne kadar fazla beyin bölgesinde veya ne kadar hayati fonksiyonlara ait beyin bölgelerinde hasara neden oluyorsa o kadar durum ciddidir. Dolayısı ile beyindeki hasarın yeri ve/veya şiddeti hastanın kötü veya daha iyi olacağı ile ilgilidir. Yoğun bakım süresi ne kadar uzuyorsa durum da o kadar ciddi demektir. Geçmiş olsun.

 193. ferhat ışık 14 Eylül 2014 at 21:30 - Reply

  hocam babam yaklaşık 1ay olacak felç geçirdi suan hastanede konuşamıyor beslenmeyi burnundan bitkisel mama ile besleniyor ama ama bilinci felan yerinde tekrar konuşabilirmi sağ kolunu felan kaldıramıyordu suan hareket ettiriyor konuşmaya ve ağızdan yemek yemesi ne kadar sürer cvp verirseniz sevinirim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Eylül 2014 at 19:45 - Reply

   Hastanın klinik durumuna göre yapılacak çok fazla tedaviler var. Sabırla ve istekle rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek gerekir. Motivasyonu sağlamak çok önemli. Burada aileye çok iş düşüyor. Rehabilitasyonla ne kadar sabırla devam edilirse o kadar ilerleme kaydedilebilir. Ancak elbette çok özellikli tedaviler de uygulanmalı. Web sitemizdeki “felç” bölümünü dikkatlice incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece konuşma terapisi, uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Bir sistemi etkileyecek her tedavi (örneğin kol hareketi ile ilgili) başka bir sistemi de (örneğin algı, konuşma) olumlu yönde etkiler. Bu yüzden tek bir sisteme yönelik tedavileri önermiyoruz. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Metabolik durumu stabil oluncaya kadar şu andaki doktorlarınızın kontrol altında kalması lazım. Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri, hazırlamaya devam ettiğim felç isimli kitapta şu adreste bulacaksınız: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelince felç için derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Şu linkimizi de iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 194. İSA 14 Eylül 2014 at 17:06 - Reply

  Annem Ramazanın 2 düşerek felç geçirdi. 35 gün yoğun bakım ve serviste yattı. Beyin ana dalar girişi tıkanmış. Bilinci biraz var ama konuşma ve anlama yok sağ tarafı da felçli. sağ bacağını biraz oynatıyor. Bizi tanıyor. torununu çekip öpüyor. beslenmeyi peg ile mideden yapıyoruz. 2.5 ay oldu ama fazla gelişme yok bilinci gelebilir ve yeme işlemini normal yapabilir mi.TŞK EDERİM YORUMLARINIZ ÇOK GÜZEL.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Eylül 2014 at 19:47 - Reply

   Beyin felcine neden olan kanama veya pıhtı atması ne kadar fazla beyin bölgesinde veya ne kadar hayati fonksiyonlara ait beyin bölgelerinde hasara neden oluyorsa o kadar durum ciddidir. Dolayısı ile beyindeki hasarın yeri ve/veya şiddeti hastanın kötü veya daha iyi olacağı ile ilgilidir. Annenizin durumunda olumlu ve olumsuz noktalar var. Muayene sonucunda daha net konuşmak mümkün olur. Geçmiş olsun.

 195. İSA 14 Eylül 2014 at 17:05 - Reply

  Annem Ramazanın 2 düşerek felç geçirdi. 35 gün yoğun bakım ve serviste yattı. Beyin ana dalar girişi tıkanmış. Bilinci biraz var ama konuşma ve anlama yok sağ tarafı da felçli. sağ bacağını biraz oynatıyor. Bizi tanıyor. torununu çekip öpüyor. beslenmeyi peg ile mideden yapıyoruz. 2.5 ay oldu ama fazla gelişme yok bilinci gelebilir ve yeme işlemini normal yapabilir mi.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Eylül 2014 at 19:47 - Reply

   Beyin felcine neden olan kanama veya pıhtı atması ne kadar fazla beyin bölgesinde veya ne kadar hayati fonksiyonlara ait beyin bölgelerinde hasara neden oluyorsa o kadar durum ciddidir. Dolayısı ile beyindeki hasarın yeri ve/veya şiddeti hastanın kötü veya daha iyi olacağı ile ilgilidir. Annenizin durumunda olumlu ve olumsuz noktalar var. Muayene sonucunda daha net konuşmak mümkün olur. Geçmiş olsun.

 196. yeliz 7 Eylül 2014 at 15:55 - Reply

  Hocam iyi akşamlar, dedemi geçen hafta pazartesi sabah yatakta bilinci yerinde değil bi şekilde bulduk gece uyurken pıhtı attı sanırım saati belli değil. Suan yogun bakımda sag taraf felçli ve bilinci kapalı fakat felci hiç önemli değil yaşama sansı nedir 1 haftadır yoğun bakımda 85 yasında

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Eylül 2014 at 17:37 - Reply

   Yaşama şansının bu bilgilerle belirlenmesi çok zor. Ancak yoğun bakımdaki hekimler size bu konuda bilgi verebilir. Şu anda yoğun bakımdaki hekim arkadaşlarımız gerekeni yapıyordur. Umarım arkadaşınız kısa sürede toparlar ve kendine gelir. Umarım ki olur, yoğun bakımdan çıktığında öncelikle eklemlerde katılık, sertlik oluşmaması ve yatak yarası açmaması önemlidir. Bunun için şu bilgilerimiz önemli olacaktır: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . Bu aşamaya gelindiğinde lütfen tekrar benimle temas kurun size yol göstereyim. Acil şifalar dilerim.

 197. kemal 6 Eylül 2014 at 22:47 - Reply

  hocam benim teyzem ani tansiyon düşmesi sebebiyle vucudun sağ tarafı felç olmuştur.Geceleyin uyurken aaaa ııııı diye sesler çıkarmaktadır bu durum hastalığı kabullenmeyişinden dolayımı yok metafizik bir durummu bunu öğrenmek istiyorum .teşekkürler

 198. abdurrahim çiftçi 29 Ağustos 2014 at 13:30 - Reply

  Hocam merhaba benim babam 75 yaşinda ve yaklaşık 7-8 sene önce bay pass ameliyatı oldu şimdi tansiyon ilaçları var kullanıyor sürekli beyne giden iki damarı tıkanmış ultrasyon daki doktor stend(anjio) takılması gerektiğini söyledi yoksa felç olacak dedi bize şimdi bizde bunu yapabilen bir doktora gittik bunun tehlikesinin olduğunu babanızın ameliyatta da felç geçirme ihtimali olduğunu söledi şimdi ne yapacağımızı şaşırdık sizce nasıl yapalım kendi haline bıraksak ta felç olma riski kapıda diyorlar bir damarın kapanma oranı %80-90 diğeri %70-80 olmuş bu konuda bizi aydınlatırsanız seviniriz tşk ederim.

 199. emin 25 Ağustos 2014 at 19:17 - Reply

  slm hocam bi abimizin 6 aylık bi kızı vardıı vee havale geçirdi havale geçirdikten sonra bu cocukta felclik meydana geldi nöroloji tedaviside yapıldı ama düzelmedii çok dolştırdılar ne yaptılarsa fayda görmedii sadece bi Dr boyun arkasında 3 tane damar çalışmıyor söyledii ve cocuk şuann 10 yaşında ve yatalakk hocam sizden bi çare şimdiden tşkler

 200. fatos 25 Ağustos 2014 at 17:59 - Reply

  Hocam babam yaklasik 1 ay önce sağ tarafından felç geçirdi ve hastanede 1 hafta yatti.simdi ise fizik tedavi için hastanede yatiyor.ama babamda hic bir gelişme hareket yok.bilinci gayet yerinde.altina tuveletini yaptiginin farkında ama ayağa kalkamadigi için mecbur beze yapıyor.sağ tarafini hissettiğini söylüyor ama beynim hukmetmiyor hareket edemiyorum diyor.ayrıcakonusamiyorda.iiyileşeceğine inanmiyor.ne yapmamiz gerekiyor iyileşme olurmu? Sizin fikriniz ne olur bu konuda.şimdiden tesekkur ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Ağustos 2014 at 11:55 - Reply

   Rehabilitasyonla ne kadar sabırla devam edilirse o kadar ilerleme kaydedilebilir. Ancak elbette çok özellikli, yerinde ve doğru tedaviler uygulanmalı. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı larak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 201. mustafa zl 24 Ağustos 2014 at 17:51 - Reply

  merhabalar hocam. Anneannemin 3 hafta önce beyindeki 3 ana damardan ortadakine pıhtı attı 10 günlük yoğun bakımdan sonra servise çıkarıldı. şuan sağ tarafı felç. bilinci yerinde değil bişeyler yemiyor ve ağzınıda açmak istemiyor. Elini ver dendiğinde falan sol elini veriyor fakat kimseyi tanımıyor. uykusunda da mırıldanıyor ama anlaşılmıyor. bunu nasıl yorumlamalıyız ve nasıl bir tedavi uygulanmalı. bilincinin en kısa sürede gelmesi için bize ve hekimlere düşen görev nedir. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden ilginiz için teşekkürler

 202. hazal kır 24 Ağustos 2014 at 12:06 - Reply

  Babamı yüksek tansiyondan dolayı hastaneye götürdük 2 tane dil altı hapı ve serum takıp eve yolladılar eve geldiğinde sol tarafından felç geçirdi suan hastanede yoğun bakımda kalıyor ayağını oynatabiliyor kolunuda azda olsa kaldirabiliyor sol bacağını gece belli bir saatten sonra istem dışı tik gibi atıyor sebebi nedir

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Ağustos 2014 at 12:09 - Reply

   Yoğun bakımdaki doktorların kontrolünde devam etmesi gerekiyor. Bu aşamada bizim açımızdan en önemli konular eklemlerinde bozulma gelişmemesi, yatak yarası açmamasıdır. Elbette diğer meydana gelebilecek pek çok komplikasyonlar var. Benim söylediğim, rehabilitasyon açısından önemli olan bu komplikasyonların gelişmemesi için lütfen şu sayfadaki yazdğım “felç” kitabını çok dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde okyun ve öğrenin: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun “. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Bunların dışında sormak istedikleriniz olursa çekinmeden bana ulaşın. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 203. mehmet 19 Ağustos 2014 at 17:22 - Reply

  hocam kolay gelsin babam 42 yaşında ve 2011 de şah damarı tıkanıklığı ve hipertansiyondan sol tarafı felç oldu.ayağı azda olsa açıldı ve aksatarak yürüyebiliyor fakat her tedaviye rağmen kolu düzelmedi defalarca fizik tedaviye götürdük olmadı. şah damarı hala tıkalı ve kan sulandırıcı kullanıyor. acaba düzelme ihtimali olabilirmi? şimdiden tşkrler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Ağustos 2014 at 21:09 - Reply

   Rehabilitasyonla ne kadar sabırla devam edilirse o kadar ilerleme kaydedilebilir. Ancak elbette çok özellikli, yerinde ve doğru tedaviler uygulanmalı. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bile, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde faydalı olabilir. Fonksiyonda ilerleme olmasa bile kol ve elin normal görünmesi, deformitelerin azalması, hastanın kasılmadan dolayı hissettiği rahatsızlığın azalması bakımından çok yararlıdır. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı larak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 204. sercan 17 Ağustos 2014 at 09:53 - Reply

  Merhaba hocam babam dün aksam aracla ısıklarda bekler iken beyin kanamasina bagli olarak vucudunda kasılmalar ve cok ani hareketler oldu.Acil hemen ameliyat istedi beyindeki basınci azaltmak icin kafatasini bir kisim alaraka bacagına koydular.Felç olma riski yuksek diyorlar nezaman uyanir nasil olur kimse konusmuyorda napmamiz gerek fazla zaman gecmeden.suanda kanamaninda durdugunu soylediler doktorlar.nöroloji yogun bakimda uyumakta.Allah razı olsun

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Ağustos 2014 at 11:19 - Reply

   Geçmiş olsun. Şu andaki hekim arkadaşlarımızın kontrolünde kalmanız gerekiyor. Bu aşamada en önemli konular babanızın yatak yarası açmaması ve eklemlerde deformite gelişmemesi gerekir. Bunarın dışında da meydana gelebilecek pek çok komplikasyonlar var; zaten yoğun bakımda bu komplikasyonların geşlişmemesi için doktorlar ellerinden geleni yaparlar. Rehabilitasyon açısından önemli olan komplikasyonların gelişmemesi için lütfen şu sayfadaki yazdğım “felç” kitabını çok dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde okyun ve öğrenin: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun “. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Bunların dışında sormak istedikleriniz olursa çekinmeden bana ulaşın. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 205. fatih 4 Ağustos 2014 at 01:11 - Reply

  Hocam Merhaba ;
  Babamin beynınde 2 adet kan pıhtısı var, 2. atan pıhtı ilkine göre daha büyük oldugu söylendi. sağ bacağı tutmuyor dokundugumuzda acı cektıgı ıcın bagırıyor, his var ama kuvvet yok. soru sordugumuzda konusamıyor
  sadece kaşlarıyla ıyıyım yada değilim tarzında cevap verebiliyor. hastanede yatalı 29 gün oldu ve halen yatmakta, kan sulandırıcı ilac vermeye başlamışlardı mide kanaması gecırdı ve ilacı iptal ettiler , sadece tansıyon ve ınsülin yapılıyor, her ne kadar pozisyon değişikliği yapsakta sağ sol kalçada derın yaralar oluştu. kan pıhtısını ve tekrar yuruyebılmesı ıcın neler yapabılırım. birde 9 gundur kesıntısız ıshal var altını temızledıkce yenısı gelıyor.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Ağustos 2014 at 11:01 - Reply

   Yoğun bakımdaki doktorların kontrolünde devam etmesi gerekiyor. Bu aşamada bizim açımızdan en önemli konular eklemlerinde bozulma gelişmemesi, yatak yarası açmamasıdır. Elbette diğer meydana gelebilecek pek çok komplikasyonlar var. Benim söylediğim, rehabilitasyon açısından önemli olan bu komplikasyonların gelişmemesi için lütfen şu sayfadaki yazdğım “felç” kitabını çok dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde okyun ve öğrenin: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun “. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Bunların dışında sormak istedikleriniz olursa çekinmeden bana ulaşın. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 206. Erhan 3 Ağustos 2014 at 08:44 - Reply

  Merhabalar Hocam,
  Babam 7 yıl önce hipertansiyon nedeniyle beyin kanaması geçirdi ve sağ tarafı kısmi felç oldu. Şu anda yürüyebiliyor ve elini az da olsa kullanabiliyor fakat kanamadan 3 yıl sonra sağ tarafında aşırı derecede kasılma ve ağrılar oluştu. Bazı günler ağrıdan hareket bile edemiyor ve yaşantısını büyük ölçüde etkiliyor. Fizik tedavi, nöralterapi hatta akapunktur dahil birçok tedavi denedik fakat hiç birisi herhangi bir rahatlama sağlamadı.Bu durumda babama uygulanabilecek bir tedavi yöntemi var mıdır?

 207. kevser 1 Ağustos 2014 at 21:30 - Reply

  Hocam ben 16 yaşında engelli bi genç kızım.7 yaşındayken beyin kanaması geçirdim.8 yaşında tekrarladı(yine beyin kanaması geçirdim).Sağ tarafim kısmi felç oldu.Konuşamıyordum yürüyemiyordum elimi kullanamıyordum.Şimdi durumum iyi sanki eskisine göre.Bana göre %70 iyileşti.Ama hala tam olarak elimi kullanamıyorum.Parmaklarımı el bileğimi kullanamıyorum.Hocam benim durumum normal mi sizce çünkü 2 kez beyin kanaması geçirdim .Şuan da parmaklarımı kullanamıyorum sorunum bu.Bana yardım eder misiniz?Beni aydınlatır mısınız bu konuda?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Ağustos 2014 at 12:01 - Reply

   Rehabilitasyonla ne kadar sabırla devam edilirse o kadar ilerleme kaydedilebilir. Ancak elbette çok özellikli, yerinde ve doğru tedaviler uygulanmalı. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bile, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde faydalı olabilir. Fonksiyonda ilerleme olmasa bile kol ve elin normal görünmesi, deformitelerin azalması, hastanın kasılmadan dolayı hissettiği rahatsızlığın azalması bakımından çok yararlıdır. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı larak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   • Mehmet 16 Ağustos 2014 at 21:22 - Reply

    Hocam öncelikle kolay gelsin benim babam 2 ay önce Acıbadem hastanesinde tümör ameliyatı oldu ve daha sonra sol tarafina felç geldi geceleri ise nöbetler i geliyor ve Lavabo işini göremiyor durmadan sancısı var ne yaptıysak hiç derdine derman olamadık hocam lütfen bize yardımcı olun. Şimdiden teşekkür ederim

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Ağustos 2014 at 11:22 - Reply

     Geçmiş olsun. Nöbetler için nöroloji uzmanlarının tedavileri gerekmekte. Öncelikle bu problemin çözülmesi gerekir. İdrar sorunu için ürodinamik çalışmalar yaparak mesane fonksiyonları ortaya konmalı ve bozukluğa yönelik tedaviler yapılmalı. Ürodinamik çalışmada mesaneye hariçten su vererek mesanenin ne tür bir bozukluğu olduğu araştırılıyor. Felç ile ilgili konularda ise şu sayfadaki yazdğım “felç” kitabını çok dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde okyun ve öğrenin: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun “. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Bunların dışında sormak istedikleriniz olursa çekinmeden bana ulaşın. Temasta kalalım.

     • Mehmet 19 Ağustos 2014 at 04:00

      Oncelikle teşekkür ederim cevap verdiğiniz için hocam çok şiddetli dayanılmaz ağrıları var , 4. Evrede burdaki doktorların hepsi umudunu kesmiş durumda elimiz kolumuz bağlı bi şekilde adamın gözümüzün önünde erimesini bekliyoruz artık dayanamıyoruz kimsede yardimci olmuyor bize yardım edebilecek tek insan sizsiniz ne olur yardım edin.

     • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Ağustos 2014 at 21:12

      Tümör 4. evrede ve buna bağlı ağrılarından dolayı dayanılmaz bir hal söz konusu ise anestezi ve onkoloji hekimleri ile temasta olmanız gerekir. Bu aşamada ağrı konusunda bizim yardımcı olmamız maalesef pek kolay görünmüyor.

 208. Murat 31 Temmuz 2014 at 07:50 - Reply

  Hocam öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz.Annem 63 yaşinda annem yaklaşık olarak 2.yıl önce sağ tarafında felç geçirdi.Yapılan tedavilerle ayağa kaktı ve gayet iyi olmuştu.Az biraz unutkalık vardı.Ve altı bezleniyordu.Fakat hocam Yaklaşık olarak 3.ay önce tekrar sol taraftan yine felç geçierdi.Bu sefer çok etlindi.10.gün hastahanede yattiktan sonra çkardık ama hiç bir gelişme olmadı.Başka bir özel hastahanede götürdük ve yapılan tahlillerde böbrek yetmezlizliği çikti bu yüzden 7.gün yoğun bakımda ve 28 gün hastahanede yatti eve çıkardık böbrekler normalae döndü fakar yine annemde her hangi bir gelişme yok.Tekrar hastahanede 10 gün yatti yaptıkları tek şey böbreklerini kontyol ettiler ve serüm verdiler.Başka yapılan bir şeye yok .Şimdi hocam anneme yapılabilecek bir leye varmı yatağa bağlı yaşıyor.Ayağa iki kişi zor kaldırıyoruz.Anlamakta zorluk çekiyiyorum.getirdiğimiz bütün doktrlar yanlızca kaan sulandırıcı veriyor başka yapılabilecek başkabir şeye yok diyorlar.Hocam 3.gündür annem hiç bie şey yamiyor.Ne verirsen ağızında biriktiriyor ve yuymuyot.şu ana serumla besliyoruz.Ağızındakaı yeneği unutuyor sankı bu neden olabilir.Çözemedik sizden yardım rıca ediyorum.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Temmuz 2014 at 17:44 - Reply

   Annenizin belli ki ağır bir beyin lezyonu var. Ayrıca başka bir takın merkezi sinir sistemi hastalıkları da eklenmiş olabilir. Çok motive etmek lazım. Mental durumuna göre mental rehabilitasyon yapmak lazım. Yatakta kalması çok tehlikeli. Birçok komplikasyona neden olur. Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri hazırlamaya devam ettiğim şu adreste bulacaksınız: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelince felç için derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 209. sebile 29 Temmuz 2014 at 18:12 - Reply

  Hocam mrb babam 8 ay önce felç oldu sağ taraf komple birde Tutak felci normal felç fizik tedavi ile çok iyilesti ama yutak felci düzelmiyor ne yapmamız gerekir yardimci olurmusunuz ??

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Temmuz 2014 at 17:34 - Reply

   Yutma rehabilitasyonu önemli ve ihmal edilen bir konudur. Bu konuda babanızı değerlendirip tedavi yapmalıyız. Geçmiş olsun.

 210. ece 27 Temmuz 2014 at 16:35 - Reply

  3 yasında bastığım ağaç dalı kırıldığı için üç metreden düştüm. Belim üç yerden kırıldı. L1 komresyon (parçalı) kırığı sonucu omuriliğim tam kesiğe uğradı. Ne belden aşağımı hissedebiliyorum ne de yürüyebiliyorum. hayttan bıkmış bi sekilde yasıyorum iyilesme şansım varmı simdi 18 yaşındayım ne yapmqlıyim simdiye kadar hic bi gelisme olmadi hatta büyük ve küçük abdestimi de hisstemiyorum ama bi umut olarak size danışmak.istedim tedavi yontemleri nedir

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Temmuz 2014 at 11:38 - Reply

   Öncelikle böyle bir durumda olmanız hayattan bıkmanıza neden olmamalı. Evet gerçekten zor bir durum. Ancak bununla başa çıkmak için elinizden geleni alacağınız yardımlarla birlikte yapmanız gerekir. Nice sizin gibi hastalarım gayet normal ve mutlu bir hayat yaşayabiliyor. Sizin için şu anda en önemli gelişmeler şunlar: Birisi exoskeleton denen yürüme robotu. Şu anda Türk malı yok ancak ODTÜ’deki mühendis arkadaşlarım bunun yapımı için çalışıyorlar. İkincisi ise kök hücrelerin daha da gelişmesi ile uygulanacak tedaviler. Öte yandan mesane fonksiyonunuz çok önemli. Bunun çok yakından incelenmesi, ürodinamik çalışmaların yapılması, böbrek fonksiyonlarınızın yakından takibi gerekiyor. Temasta kalalım. Çok geçmiş olsun.

 211. şevval 27 Temmuz 2014 at 13:54 - Reply

  merhaba 47 yaşındaki babamda iki hafta önce dengesizlik, istemsiz sol kolda hareket ve uyuşma sorunu vardı doktora gitti be kısmi felç denilerek hastaneye yattı şahdamarına stend takıldı normalde bir gün sonra eve gelicekti ama beyin damarında bir tıkanıklık daha vardı şimdi stend takıldıktan 5 saat sonra sol kolundaki uyuşma tekrarladı ve uyku hali şuanda var bilinci açık yoğun bakımda birkaç gündür yatıyor servise çıkarıcaklarmış sizce bu uyku hali ne zaman geçer

 212. ece 27 Temmuz 2014 at 13:31 - Reply

  hocam ben 18 yaşındayım cocuk felciyim belden asağım tutmadığı icin büyük abdestimi ve kucuk abdestimin geldigini hissetmiyorum ve altıma yapiyorum. bu durumda ne yapmalıyım???

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Temmuz 2014 at 11:42 - Reply

   Özellikle Mesane fonksiyonunuz çok önemli. Bunun çok yakından incelenmesi, ürodinamik çalışmaların yapılması, böbrek fonksiyonlarınızın yakından takibi gerekiyor. Temasta kalalım. Çok geçmiş olsun.

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Temmuz 2014 at 11:42 - Reply

    Özellikle mesane fonksiyonunuz çok önemli. Bunun çok yakından incelenmesi, ürodinamik çalışmaların yapılması, böbrek fonksiyonlarınızın yakından takibi gerekiyor. Temasta kalalım. Çok geçmiş olsun.

 213. Pelin 24 Temmuz 2014 at 14:29 - Reply

  Merhaba Hocam,
  Şubat ayında annemde boyun damarı tıkanıklığı tespit edildi ameliyat edilcekti fakat ameliyat tarihi gelmeden beyinde oluşan pıhtı sebebi ile sol tarafına felç geldi hastanede 9 gün gibi bi süre ile yattık daha sonra eve çıktık. 2 aydır Erenköy fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesinde tedavi görmekte. Ayakta hareketlenme başladı fakat daha tamamen güçlenmiş değil. Bizim yardımımız ile yürüyor bizim gözlemimiz altında tek başınada bastonla yürüyor. Kolda daha hareketlenme pek başlamadı. Sizce durum nedir ilerleyen zamanlarda ayakta iyice güçlenme olurmu kolda hareketle ne zaman başlar. Bilgilendirebilir misiniz?

  Teşekkürler.
  İyi Çalışmalar

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Temmuz 2014 at 12:01 - Reply

   Hastanın klinik durumuna göre yapılacak çok fazla tedaviler var. Sabırla ve istekle rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek gerekir. Motivasyonu sağlamak çok önemli. Burada aileye çok iş düşüyor. Rehabilitasyonla ne kadar sabırla devam edilirse o kadar ilerleme kaydedilebilir. Ancak elbette çok özellikli tedaviler de uygulanmalı. Web sitemizdeki “felç” bölümünü dikkatlice incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bile, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 214. irfan erdem 21 Temmuz 2014 at 06:38 - Reply

  Merhaba Hocam Nasılsınız Umarım iyisinizdir 12 haziran 2014 tarihinde trafik kazası geçirdim o an abimde yanımdaydı ne yazık talihsiz bir kaza oldu ve abim başını vurup beyin travması geçirdi şu anda yoğun bakımda ve kendisi daha yeni tepkiler vermeye başladı mesella gözleriyle bizi tanıdığını en azından işaret edebiliyor bugün çocuğunun resmini ona gösterdiğimde göz bebeklerini hareket ettirebiliyordu resmin bölgesine hocam kendisi kasılmadan dolayı elleri ters bir şekilde ayaklarında bir anormallik yok o gün gördüğümde eli düzleşmişti ama nöbet fln geçiriyor herhalde arada ondan dolayı eli tekrar kasılmadan dolayı tersleşiyor hocam doktorlar biraz umutsuz konuşuyor yatalak felç kalır diyorlar bu tür hastaların iyileşme kurtulma şansları yokmudur yani beyin hasarı olan bir insan mutlak yatalakmı kalır hani yatağa mahkummu kalır biz mesela sekel veya konuşma bozukluğu olur diye düşünmüştük ama komple yatağa mahkum olmak çok kötü bir şey çocuklarıda var kendisi evli daha önce hiç bir sağlık problemi yoktu 25 yaşında genç bir hasta açıkcası ailesi olarak çok zor bir süreçten geçiyoruz ne yapacağımızı çok fazlada bilmiyoruz bunun hakkında bize azıcıkta olsa yardımınız dokunabilirmi en azından bir tavsiyeniz varmı daha önce bu tür hastalarınız oldumu ve iyileşme şansı oldumu iyileşme süreçleri çokmu uzun olur veya hiçmi olmaz yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekür ederim iyi günler diliyorum

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Temmuz 2014 at 12:34 - Reply

   Metabolik durumu stabil oluncaya kadar şu andaki doktorlarınızın kontrol altında kalması lazım. Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri, hazırlamaya devam ettiğim şu adreste bulacaksınız: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelince felç için derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin:http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Burada en azından hastaya nasıl pozisyon vereceğinizi ve evde yapmanız gereken hareketleri bulacaksınız. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Kafa travması uzun sürede bile olumlu gelişme gösterir. Bunun için çalışmalara bıkmadan devam etmek gerekir. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 215. muhammet coskun 17 Temmuz 2014 at 00:22 - Reply

  merhabalar hocam babam 1938 dogumlu 5 ay önceinme oldu 10 gun kadar hastanede yattı yurumesı falan normallestı ılac tedavısı verdıler 7 gun once babam tekrar felç gecirdi sol taraftan ıkısıde arastırma hastanesınde 7 gundur ancak sol tarafını hıc kullanamıyor konusması cok zor durumda 1- 2 kelıme devamlı uyku halınde mamayla beslenıyor sizce hocam babam eski halini alabilirmi ne gibi tedavi önerirsiniz saygılar

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 17 Temmuz 2014 at 14:43 - Reply

   Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri hazırlamaya devam ettiğim şu adreste bulacaksınız: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelince felç için derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   • muhammet coşkun 21 Temmuz 2014 at 01:15 - Reply

    hocam verdiğiniz bilgiler için cok tşk ederim babam akçiğerinde enfeksiyon oluştu şimdi ğöğüs hastalıkları servisinde ve taburcu edecekler artık tedavınız sonlandı dediler bizim için fizk tedavi merkezinimi yoksa yine hastane ortamında baska tedavimi önerirsiniz

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Temmuz 2014 at 12:40 - Reply

     Akciğerler iyi ise rehabilitasyona başlamak lazım. Ayaktan tedavi iyi olur. Hastane enfeksiyon demektir. Geçmiş olsun.

   • ozgur keskin 21 Temmuz 2014 at 12:23 - Reply

    hocam iyi çalışmalar.annem ocak 2014 de omurgada kırık sonucu ameliyt oldu bu ameliyttan sonra 4 ay boyuca yürüdü fakat 2 defa sağ ayğı üstüne yığıldı bu olya tkip 15-20 gün içinde ayaklarda güçsüzlük balşladı ve şuan hiç tepki vermiyor bu esnada mesanede idrar yapamama sorunuda başladı 2 haftadır fizik tedavideyiz sürekli elle hareket çalışmaları yapılıyor fakat hiç sonuç alamıyoruz emarları çekildi omurilikte sorun olmadığı ameliyat başarılı olduğunu 2-3 tane prof dr dan görüş aldık. sizin tavsiye ettiğiniz başka bir tedavi yöntemi varmı? şimdiden çok teşekkürler.

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Temmuz 2014 at 12:39 - Reply

     Geçmiş olsun. Yürüyen birisi yürüyemez hale geliyor ve profesörler sorun yok mu diyor?! Ben bunu anlamadım. Neler yapılabilir? Lütfen web sayfamı inceleyin bütün bilgiler orada.

 216. merve 16 Temmuz 2014 at 22:03 - Reply

  erbil bey, arkadaşımın babası beyindeki damarlardan birinin tıkanıklığı ve pıhtı oluşması sebebiyle yoğun bakıma kaldırıldı.12gündür yoğun bakımda.doktorları ise yaşama şansının olmadığını söylüyorlar.kurtulma şansı var mı?

 217. Erva 13 Temmuz 2014 at 20:42 - Reply

  Erbil hocam iyi geceler. Dedem bugün 11de beynine pıhtı atması sonucu hastaneye kaldırıldı. Konuşması, el hareketleri, ayak hareketleri her şeyi normal yapabiliyor. Ama yürüyemiyor. Beyinin denge olan kısmına pıhtı atılmış. SAKARYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE yatmaktadır. Burada ki tetkikler yeterli midir? Başka yere götürülmeli midir? Bu felç nasıl geçer, neler yapmalıyız? Ölüm tehlikesi var mıdır? Nasıl bir yol izlemeliyiz? Şimdiden çok teşekkürler.

 218. banu 8 Temmuz 2014 at 11:04 - Reply

  Merhaba hocam annem 1,5 ay önce beyin kanaması geçirdi ameliyattan önce hiç birşeyi yokdu konuşması normal her tarafını oynatıyodu ameliyata girdi 1 ay yoğun bakımda yattı 15 gündür evdeyiz sağ tarafı felçli ameliyatı sol tarafından olmuşdu ayağında his var dokunmayla bile ayağını çekiyo ama elinde his yok acaba yürüye bilirmi

 219. Özlem Öztürk 2 Temmuz 2014 at 15:33 - Reply

  Geçen sene Haziran ayında Erbil ve Nigar Hocalarla tanıştım. 13 sene önce boynumdan alınan bir kitle operasyonu sonrasında iki gün sonra emboli sonucu felç geçirdim. 13 senedir tedavi oluyorum fakat son bir senede gösterdiğim ilerleme çok fazla. Şu anda tekrar tedavim var.Çağla Hanım bu kez salsa tango öğretiyor. Bu müthiş hem müzik var,hem koordinasyon işin içine giriyor. 3-4 gündür beraber çalışıyoruz. Tedavideki ilerleme harika koordinasyonum arttı. Hareketlerim hızlandı rahatsız bacağıma daha fazla ağırlık aktarmaya başladım. Şu bir gerçek ki felç iyileşebiliyor. Aradan yıllar geçsede doğru tedavi ve sabır bu hastalığın ilacı diyebilirim. Rica ediyorum lütfen salsa tango yapalım çok faydalı bir başlayın gelişmenin bu kadar kısa sürede olduğunu görünce bırakamayıp hep dans etmek isteyeceksiniz. Haydi hep beraber Çağla ile salsa yapmaya… Teşekkürler Irem teşekkürler Hocalarım ve teşekkürler Çağla. Iyiliki varsınız ve bizi iyileştiriyorsunuz.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Temmuz 2014 at 21:32 - Reply

   Özlem hanım yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Söyledikleriniz çok anlamlı ve değerli. Size hep sağlık ve mutluluklar diliyoruz.

 220. züleyha 29 Haziran 2014 at 00:23 - Reply

  saygıdeğer doktor bey annem geçen yıl kısmi felç geçirdi çok hafif bacaklarında çok nadir yavaşlama var ama en büyük sorun ise büyük abdestini tutamıyor çok ama çok üzülüyorum doktora götürdüm sadece herşeyi temiz çıktı deyip gönderdiler yalvarıyorum size nedir cevaplarsanız çok mutlu edersiniz beni saygılar sevgiler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Haziran 2014 at 09:43 - Reply

   Özellikle bir öğünü baz alıp (örneğin sabah kahvaltısı sonrası veya akşam yemeği sonrası) bu öğünden yarım saat sonra tuvalete oturtun ve büyük abdestini yapmasını bekleyin. her gün bu işlemi düzenli bir şekilde yapın belirli bir süre sonunda ilerleme sağlanacaktır. Sağlığında ne zaman büyük abdest yapıyorsa o da baz alınabilir. örneğin akşamları tuvalete çıkıyor idiyse akşam yemeğinden yarım saat sonra tuvalete oturtun. Geçmiş olsun.

 221. Burcu Banu 23 Haziran 2014 at 21:28 - Reply

  Hocam merhabalar.. Annem, 6 Haziran’da iskemik inme tanısıyla tedavi altına alındı. Beyinciğe yakın bir bölgedeki kılcal damara pıhtı atmış. 10 gün hastanede kaldı, 8. günkü tomografide pıhtının bir kısmında düzelme olduğu gözlendi. Güçsüz olarak da olsa (üstelik kimi zaman hızlıca) yürüyor. Sağ elinde biraz güçsüzlük var, ancak yemeğini de kendi yiyebiliyor. En önemli sorunumuz afazi ortaya çıktı. Ağzının sağ yanındaki paralize durum sürüyor, bu nedenle konuşmakta zorlanıyor. Hafızası gayet iyi, nadiren kelimeleri anımsamakta zorlansa da fena görünmüyor. Buna mukabil çok hızlı bulmaca çözerdi, oradaki kelimeleri bulmakta zorlanıyor. Benim sorum ilerleyen zamanda konuşma güçlüğünü aşması ve rahat konuşması mümkün mü? Konuşma terapisi önerdiler, ancak şu anda evden çıkmak istemediği için başlatamadık. Başka önerileriniz olur mu? Şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Haziran 2014 at 09:00 - Reply

   Bolca mental yönden annenizi aktif tutun. Onunla konuşun, anlatın, dikkatini çekin. Günlük olaylardan söz edin. Görebilirsem daha detaylı yardımcı olacak bir program çizebilirim. Geçmiş olsun.

 222. nevra 17 Haziran 2014 at 21:40 - Reply

  Hocam iyi aksamlar babam 2, 5ay once felc gecirdi beynin sag vucudun sol tarafinda. beyin anjiyosu yaptilar.hastaneye gittigimizde beynin % 70i tikanmisti iki tane pihti atmis ama anjiyo ile buyuk kismini temizledik dediler % 30kaldi oda ilac ile acilir dediler.5gun yogun bakimda 7gun serviste ve 2aya yakida fizik tedavi hastanesinde kaldi.suan kendi islerini gozetimimizde yapiyor.ancak gorme bozuklugu ve hafiza ila ilgili sorun yasiyoruz iyi goremiyor ve bazi seyleri anlayamiyor mantiksal islerde bazen cok iiiyi bazen sorun yasiyoruz zamanla duzelir diyorlar ne yapabilirz? Beyni gelistirmek adina neler yapilabilir? AYRICA BAZEN BUZ GIBI OLUP ARDINDAN TERLIYOR YENI BIR FELC BELIRTISIMI ? BILGI VERIRSENIZ SEVINIRIM

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Haziran 2014 at 08:49 - Reply

   İyi bir rehabilitasyon programı ile devam etmek gerekir. Özellikle mental rehabilitasyon önemli. NFB yapılabilir. lütfen web sayfamızı inceleyin. Muayene ile daha net yanıtlar verilebilir. Bahsettiğiniz şikayet yeni bir felç habercisi gibi görünmüyor. Ancak bu durumun araştırılması gerekir. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 223. Yakuppp 11 Haziran 2014 at 09:37 - Reply

  İyi çalışmalar hocam;

  2 yıl önce 2012 mart ayı damar sertleşmesi ve daralması sebebiyle felç geçirmiştim. Geçirdiğim bu felçle vücudumun sağ kısmı etkilendi. Ortama olarak 2 ay sonra toparladım ve kendi kendimi idame edebilecek duruma geldim. Bugün çok şükür ufak hasarlar dışında geçirdiğim rahatsızlıktan gözle görünür hiçbir şeyim kalmadı. Fakat sağ omzumda kasma ve sağ kolumda uyuşukluk halen geçmedi. Bu durum için ne yapmam gerektiği yada bu rahatsızlığın geçip geçmeyeceğine dair muayene olduğum doktorlardan net bir bilgi alamıyorum. Geçtiğimiz günlerde anjiyo yaptırdım ve damarlarda herhangi bir daralma veya sertlik olmadığı felç sonrası sağ kolumda kalan hasarın sebebinin kalp veya damardan kaynaklı olmadığı söylendi. Bu durumda tedavi için nasıl bir yol izleyebilirim ?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 15 Haziran 2014 at 14:24 - Reply

   Felçte omuz kasılması, ağrısı önemli bir konudur. Bu durumunuz için özellikli tedaviler uygulanmalıdır. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 224. münevver ekinci 1 Haziran 2014 at 19:42 - Reply

  Abim silahlı yaralanma sonucu felç geçirdi ayağının altını biraz hissediyor ayağındaki kılları çektiğimizde ayak refleks verip yerinden oynuyor yine aynı şekilde ayağına soğuk su döküldüğünde istemsiz olarak yani refleks verip ayak geriye doğru gidiyor bir de ayağını tekerlekli andalyenin demirine koydugumuz da o soğukluğu hissediyor lütfen yardım edin abim 27 yaşında tüm bunlar iyiye işaret için yeterli mi o iyi olbilir mi şansı var mı şimdiden allah razı olsun hocamm

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Haziran 2014 at 18:32 - Reply

   Bu kadar bilgi ile bir şey söylemek olanaksız. Abinizin detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. O zaman ne olacağı kesin bir şekilde söylenebilir. Geçmiş olsun.

   • sema 5 Haziran 2014 at 09:25 - Reply

    Meraba efendim… ben küçüklükden beri yürüyemiyorum ayaklarım haraket ediyor. Ama ayağa kalkamıyorum kendimde kücsüzüm. Sizinle nasıl bağlantı kura bilirim?

 225. acar 23 Mayıs 2014 at 18:38 - Reply

  Merhabalar Hocam. Sizin yardımınıza ihtiyacım var. Babam iki hafta önce evde kalp krizi geçirip hastaneye kaldırıldı. Daha öncesinde 4 defa kalp damarlarından anjiyo oldu. Son zamanlarda güçsüzlük ve sol kolunda uyuşmazlık vardı. Kalp krizi geçirdikten sonra arabayla hastaneye kaldırıldı yolda ağzında köpük oluştu. Yoğun bakıma yatırıldı 5 gün geçtikten sonra kalbi durdu şokla uyandırıldı. İlk kalp krizi geçirdiğinde sağ tarafını ve konuşma yetisini çok az kullanıyordu ikincisinde kalbi durduğunda 5 gün geçmesine rağmen zar zor şuuru yerine gelmiş çok az da olsa ve sağ tarafını hiç kullanamıyor. Şuan hastanede yatıyor. Doktorlar beyinde bir damarın tıkanmış olduğunu söyledi. Sizce ne yapmalıyız

 226. çağnur gürsel 23 Mayıs 2014 at 06:34 - Reply

  HOCAM ANNEM 8 MART 2014 DAMAR TIKANIKLIĞINA BAĞLI FELÇ GEÇİRDİ,SAĞ TARAFI FELÇ ŞU AN EVİN İÇİNDE YAVAŞ YAVAŞ YÜRÜYOR TABİİKİ BİZİM GÖZETİMİZ DAHİLİNDE SAĞ ELİNİ GÖGSÜNE KADAR GETİREBİLİYOR,KONUŞMASI ESKİYE GÖRE DAHA İYİ AMA ARADA YİNE UNUTUYOR,UYUMA İSTEĞİ ÇOK VAR,AYRICA ARADA İSTİFRA OLUYOR O ZAMAN SADECE KAYNAMIŞ PATATES YADA MUHALLEBİ YİYEBİLİYOR BİRDE 2-3 GÜNDÜR FELÇLI AYAĞI 2-3 SN TİTRİYOR NEDEN OLABİLİR ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILARIMLA

 227. sema 22 Mayıs 2014 at 13:43 - Reply

  merhaba hocam.benim abimde 2 yıl önce felç geçirdi.42 yaşında.sol tarafında.beyin damarında pıhtı oluşmuş.ancak evin içinde geziniyo. abimin ayaga kalkma ihtimali varmıdır acaba.sizinle iletişim kursak lütfen yardımcı olun bize

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Mayıs 2014 at 12:01 - Reply

   Kesinlikle var. Hastanın klinik durumuna göre yapılacak çok fazla tedaviler var. Sabırla ve istekle rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek gerekir. Motivasyonu sağlamak çok önemli. Burada aileye çok iş düşüyor. Rehabilitasyonla ne kadar sabırla devam edilirse o kadar ilerleme kaydedilebilir. Ancak elbette çok özellikli tedaviler de uygulanmalı. Web sitemizdeki “felç” bölümünü dikkatlice incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bile, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 228. gunel 16 Mayıs 2014 at 17:21 - Reply

  İyi gunler ben bakuden yaziyorum.bidaha yazicam.rica ediyorum dr bey burada okuduqum yorumlara gore felc gecirmis hastaya toksin uyqulamasi ve elektrik uyarisi tedavisi yaziyosunuz.bu iki tedavi kac gun yapuliyo.biz turkiyeye gelirsek kac gun tedavi devam edicek.ve bu tedavilerin ucreti parasi ne.biz geldiyimizde oac gun annem tedavi gorucek.annemin duruumun yukarda anlatmisdim.saq taraf calismiyo saq ayaqi kucuk yurume var saq kolu calismiyo ancak hiss ediyo bisey dokunduqu zaman.kalbinde klapan yermezliyi var.konusuyo bazi sozleri soyleyemiyo.bazan soyler sonra unutur.buduruma gore tabiki geldiyimiz zaman bakicaksiniz.ama bu durumda kac toksin kac elekttrik uyarisi gerekicek.bunlara ayrintili cevab istiyorum

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Mayıs 2014 at 12:31 - Reply

   Sizin de söylediğiniz gibi hastanın durumuna göre tedaviler düzenleniyor. Ancak genel olarak 3 ayda bir 15’er günlük rehabilitasyon uygulamaları yapılmalı. Eğer felç’ten dolayı oluşan istemsiz kasılmalar çoksa yine 3 ayda bir toksin uygulaması yararlı oluyor. 15 gün süren tedavilerde elektrik stimülasyonlarından robot uygulamalarına, zorunlu kullanım tedavilerinden ambulasyon eğitimlerine, mental rehabilitasyon çalışmalarına ve daha birçok uygulamalar birlikte yapılmalı. Geçmiş olsun.

 229. seda 16 Mayıs 2014 at 10:48 - Reply

  Merhaba benim annem 6 ay once sag tarafindan felc oldu 1 hafta yogun bakimda 1 ay hastanede kaldi ve evde fizik tedavi egzersizleri gordu simdi hastanede fizik tedavi goruyor doktorlar 1 aya yurur diyor sizce bu ne kadar dogru? Ayni zamanda konusamiyor konusabbilir mi bundan sonra acaba ? Bazi kelimeleri soyleyebiliyor ve sag tarafini yani felcli tarafini kismen oynatabiliyor

 230. kubilay 14 Mayıs 2014 at 11:51 - Reply

  hocam saygilar. 5 senedir trnasvers miyelit hastaisyim..her turlu tedavi uygulandi. hormon tedavsii plazmaferez.tomografide t4 -t11 tutlumu var.viral enfeskiyon dediler. amma onun tedavside yapildi yine olmadi. en son 1 sene once atak geciridm tedaviye ragmen hem motot hemde duysal olarak felcliyim.. belden asagisi haraket etmiyo.. acaba bunun amelyatla omurilikden tedavisi mumkun mu?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Mayıs 2014 at 12:15 - Reply

   Öncelikle değerlendirilmeniz lazım. Motor felç ne durumda? Aşırı istemsiz kasılmalar var mı? Herhangi bir şekilde ayağa kalkabiliyor musunuz? Mesane durumunuz nedir. Transvers miyelitin sizde oluşturmuş olduğu hasarlara göre yapılacak tedaviler vardır. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 231. güldane büyüktürkmen 14 Mayıs 2014 at 09:13 - Reply

  hocam iyi günler dilerim.babam bundan 1 hafta önce gırtlak kanseri nedeniyle ameliyat oldu gırtlağı alındı. 12 Mayısta pet çekimine geldik. çekilirken kalbi durdu. Bize en fazla 3 dakika kalbi duruk kaldı dediler. sapasağlam gelmiştik. şimdi 3 gündür yoğun bakımda.uyutuyorlar. Vücudun tamamında kasılmalar var. sizce bunun anlamı nedir.gözbebekleri hareket ediyormuş. bu iyi bir şey dediler.bilgi verirseniz sevinirim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Mayıs 2014 at 12:13 - Reply

   Bu aşamada yoğun bakım hekimleri ve nöroloji doktorları ile temasta kalmalısınız. Geçmiş olsun.

 232. m. yarız 12 Mayıs 2014 at 10:00 - Reply

  öncelikle i.günler hocam.Benim babam 7 ay önce sol tarafından felç geçirdi yürümesi 2 ayı geçmedi ama konuşması yok denecek kadar az,şimdi ise bir nöbet geçirdi ancak hastaneye zor yetiştirdik.Yaklaşık altı gündür hastanede 2 gün yoğun bakımda kaldı.Doktoru bu durumun birkaç defa daha tekrarlanabileceğinden bahsetti.Bu nöbetlerin nedeni nedir yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler

 233. fahri 11 Mayıs 2014 at 14:38 - Reply

  Selam . Hocam benim babam sol koluyla sol bacagından felçli fakat sağ kolunu kullabiliyo bir kaza gecirdi ayaklari tutmuyr suan ve de ayaklarinda kasilmalar oluyor bu kasılmalar gittikçe artiyor bir hareket ettiginde hemen istenmedik bir hareketler olusuyor .yardimci olurmusunuz hocam

 234. gunel 11 Mayıs 2014 at 11:24 - Reply

  Ben bakuden yaziyorum.onceden zamaninizi ayiracaqiniz icin tesekur ederim.benim annem 3 sene once felc gecirdi ama kan sizma olmamis bizlerde isemik felc yani sizma olmamis boyunda beyine kan gitmemis.turkcede anlatamiyorum malesef ins anlarsiniz.simdi yataqda saq taraf calismiyo.ataqinda calisma var yuruyo ama topukdan iceriye eyilme olmus diye atamiyo ayaqini.kolunda hareket yok ama yukari kapdirdiqimizda once aqri hiss ediyodu koymazdi simdi kendisi kaldiriyo oteki elinin yardimiyla.sorum şu eyer turkiyeye gelirsek orda okudum tum yorumlari beyini elektrikle uyarilmasi diye bisey okudum.ama annemde sanki ayakda kisalma var arka taraf yere inmiyo yukarda kaliyo.eyer oraya gelirsek annem icin iyilesme ola bilirmi.elektrikle uyarma mesela.annemde klapan catismazliqi var hem olurmu olmazmi.lutfen cevablarsaniz,sevinirim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Mayıs 2014 at 11:32 - Reply

   Annenizi görünce daha doğru bilgi verebiliriz tabii ki. Ama felçte yapılan tedavilerle az veya çok mutlaka ilerleme olacaktır. Geçmiş olsun.

 235. bayram dogan 10 Mayıs 2014 at 21:58 - Reply

  Merhaba Hocam,
  annem 10 yıl kadar önce yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirdi, sağ tarafı felç oldu. bugün sağ dizinde çekilmeler ve ağrılar başlayınca ayağa kalkmak ve yine yürümek için desteğimize ihtiyaç duyuyor. p.tesi günü fizik tedavi için hastaneye gideceğiz. bu durum fizik tedavi ile aşabileceğimiz bir durum mu ? p.tesi gününe kadar ne yapmamızı önerirsiniz? teşekkür ederim, saygılar.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Mayıs 2014 at 11:30 - Reply

   Dizindeki ağrıların nedenini saptamak lazım. Dizdeki ağrı ve çekilme kireçlenmeye mi bağlı yoksa felçte görülen kasılmalar ile ilgili mi. İkisinin tedavisi çok farklılık arzeder. Bazen kasılmalar dikkate alınmaz kireçlenme ile uğraşılır ve sonuca ulaşılamaz. Bu yüzden iyi bir değerlendirme gerekir. Çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: ” http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ” Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 236. esma gül duman 9 Mayıs 2014 at 15:37 - Reply

  İyi aksamlar . bir akrabam sağ tarafından felç geçirdi bir aydir yoğun bakımda.Beyin damarlarında % 50 tıkanma var.Sağ tarafını hareket ettirmesine ve fonksiyonları iyi olmasına rağmen uyanmıyor.Sizce neden? Normal mi ? İlerleyen zamanlarda uyanır mı ?

 237. erkaya 1 Mayıs 2014 at 15:20 - Reply

  Merhaba hocam bundan onbeş gün önce annem anjio oldu bir hafta evde yattı kendini toparlayamadı. Bir hafta sonunda geçen cuma günü rahatsızlandı acile kaldırıldı. Noroloji tarafından
  Konulan teşhis felç atağı oldu. Kendinde pek hasar yok. Dilin sol yanında uyuşma sol tarafta uyuşma bardıŞu an olayın üzerinden bir hafta geçmesine rağmen annem gittikçe daha kötüleşiyor. İdrar ve abdest tutamıyor bastonla tuvalete gidiyor ve çok zor yürüyor. Hoçam ne yapmamız gerekiyor lütfen yardımcı olun.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Mayıs 2014 at 09:50 - Reply

   Hemen sizi takip eden nöroloji doktoruna gidin. Yeni bir felç atağı mı var buna bakılması lazım. Eğer yok ise o zaman temasta kalalım göreyim.
   Eğer nöroloji doktorunuz rehabilitasyonu uygun görürse çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar/ Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Geçmiş olsun.

   Geçmiş olsun,

 238. Mustafa Alkun 30 Nisan 2014 at 17:32 - Reply

  Merhaba hocam,babam 7 ay önce sağ tarafından felç geçirdi sağ kol ve bacağında hareket yok.Son günlerde ise sol kol ve bacağında birkaç saniye içinde başlayıp biten istemsiz hareket ve atmalar meydana geliyor bu sırada babamın bilinci açık oluyor.bu defa da Sol taraftan felç geçirmesinden korkuyoruz.sizce neden olabilir?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Mayıs 2014 at 13:42 - Reply

   Bu konuda nöroloji uzmanına danışmalısınız. Ancak bu arada hızlı bir şekilde de rehabilitasyona başlamak lazım. Ne kadar erken ve kapsamlı tedaviler yapılırsa o kadar iyi sonuçlar alınır. Geçmiş olsun.

 239. derya 26 Nisan 2014 at 13:31 - Reply

  merhaba,annem 2 yıl önce kalp ameliyatı oldu ve ameliyattan bir gün sonra sol tarafından kısmi felç geçirdi,fizik tedaviye başladık tedavi sonrası ilerleme kaydettık ama tam olarak düzelmedi.şimdi nasıl bir yol takip etmeliyim.lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz

 240. Edi atınç 17 Nisan 2014 at 06:30 - Reply

  Hocam merhaba babamın beyne giden damarda pıhtılaşma oldu sağ taraf şu an felç ama hissiyat var bu iyi midir şekeri tansiyonu normal

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 23 Nisan 2014 at 11:05 - Reply

   Felçte esasen hareket önemli. Hareketin bazı özellikleri bizim hastanın ileride nasıl olabileceğini anlamamızı sağlar. Ancak elbette gerekli tedavi ve rehabilitasyon uygulanabilirse. Maalesef çok eksik tedaviler uygulanıyor. Hastalar bazı tıbbi hiçbir kanıtı olmayan tedavilerle oyalanıyorlar. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 241. kadir 15 Nisan 2014 at 08:37 - Reply

  hocam annem eli ayagı tutmuyordu biz felç sandık beyinden falan tahliller yaptılar en sonunda doktorlar tehşis koydu sinir enfeksiyonu diye bu hastalık ne zaman geçer hocam

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Nisan 2014 at 12:08 - Reply

   Bu verdiğiniz bilgilerle bir şey demem olanaklı değil. Sinir iltihabından ne kastedilmiş? Hem kolda hem bacakta mı sorun var? Bütün uzuvlarında mı felç var? Geçmiş olsun.

 242. slm aleykum bizim şuan aydın oturan bir akraba belden aşağı hisetmiyor ve felcli yerınden kalkamıyor 2008 den beri bunun herhangi bir tedavisi varmı. avrupada veya amerikada saygılar irtıbat E POSTA FACEBOK
  :[email protected]

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Nisan 2014 at 14:09 - Reply

   Akrabanızda sanırım omurilik felci var. Avrupa ve Amerika’ya genellikle gerek yok. Öncelikle hastayı bir görmek ve değerlendirmek gerek. Ne yapılabilir, hasta nereye kadar gidebilir kolayca söylenebilinir. Lütfen temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 243. çağnur gürsel 13 Nisan 2014 at 09:21 - Reply

  hocam annem 8 mart 2014 akşamı felç geçirdi sağ tarafı 10 gun yoğun bakımda kaldı sonra 1 hafta serviste kaldı su an evdeyiz haftanın 3 gunu fızyoterapist geliyor ayağını oynatıyor 2 kışı koluna gırdığınde yuruyor tabiiki yavaş yavaş ama kolunda herhangi bir gelişme yok birde sağ taraf olduğu için konuşma zorluğu var arada hatırlayamıyor bazı seyleri bu konuda ne yapabilirim saygılarımla cevap yazarsanız sevinirim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Nisan 2014 at 14:05 - Reply

   Web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bilen, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor. Geçmiş olsun.

 244. gülcan 11 Nisan 2014 at 11:21 - Reply

  “öncelikle iyi çalışmalar benim bir hastam var aç karnına aldığı 1500 grm ilaçtan sonra gece yarısı fenalaştı ve hastaneye.götürdüğümüzde geçici beyin felci geçirdiği,söylendi bi ara kendini sol tarafa eğerek yürüyordu şimdi fiziksel bi sorunu yok hareketler normal ama yürümüyor acaba neden acele cevap rica ediyorum…!

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Nisan 2014 at 13:59 - Reply

   Buradan birşey söylemek yanlış olur. Lütfen detaylı bir inceleme yaptırın. Geçmiş olsun.

 245. ÖzlemUysal 8 Nisan 2014 at 21:03 - Reply

  Merhabalar Hocam,
  Babam 1 hafta önce beyin felci geçirdi.Bu olaydan 2 hafta önce de beyin felci geçirdiğini söylediler.Felç sonrası konuşmasında,yürümesinde,yutkunmasında problem yoktu.Sürekli uyku halinde hastanenin acil servisinde 112 nin uygun nöroloji kliniği bulmasını bekledi.1,5 gün sonra halisünasyonlar görmeye,kalkıp serumlarını filan çıkarmaya çalıştı.2.günün sonuna doğru bir nöroloji kliniğine sevk edildi.Sevkten yaklaşık 3-4 saat sonra beyninde ödem tespit edildi,anestezi ve yoğun bakım olan bi yere acil sevkedilmesi gerektiği söylendi.Başka bir hastaneye sevk edildiğinde, beyin sapındaki ödem yüzünden bilinç ve solunum kaybı nedeniyle komaya girdi.Acil ameliyata alınıp beynine şant takıldı.Sıvı dışarı akıtılıyor.Komaya girdiğinden beri 3 gün bitiyor,sıvının %70’inin boşaldığını söylediler en son ama hala uyanmadı.Komadan çıkmadığını söylüyorlar.Bu süreç normal mi? Rekleksif bi takım hareketler mevcut,gözyaşları var solunumu normal bunlar bişey ifade eder mi? Ne kadar sürede uyanmasını beklemeliyiz?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Nisan 2014 at 13:34 - Reply

   Beklemek gerekiyor. Süreyi öngörmek mümkün değil. Bu aşamada nöroloji hekimleri tedavilerini sürdürmeliler. Metabolik durumu stabil olur olmaz derhal aktif rehabilitasyona başlamak lazım. Şu anda yatak yarası, eklem deformitesi ve akciğer fonksiyonlarına çok dikkat edilmeli. Hasta sık aralıklarla döndürülmeli ve iyi pozisyon verilmeli (http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun). Lütfen web sitemizdeki felç bölümünü dikkatlice okuyun. “Felçten değil bilmemekten korkun” bölümünü inceleyin. Ana sayfamızdaki tv programlarını seyredin (şu anda you tube kapalı olduğundan çalışmıyor maalesef). Babanızın durumu stabilleşince temasta kalalım lütfen. Geşmiş olsun.

   • ÖzlemUysal 21 Nisan 2014 at 18:57 - Reply

    Çok teşekkür ederim Doktor Bey ilgi ve alakanız için.Babam 8.günün sonunda uyandı çok şükür.Beyindeki ödem bitti ve yenisi oluşmadı.Şu an ellerini kollarını hareket ettiriyor,bilinci gayet iyi hep imizi tanıyor,bişeyler anlatmaya çalışıyor hatta bi kaç kelime söyledi.Makinaya bağımlılığı yok artık.Yine de uyku hali çok fazla,doktorlar normal olduğunu beklememiz gerektiğini,yatak yarası değil ama balgam atamama problemi var servise inicek ve öksürtmeniz,balgamını çıkarmasını yoğunlaşmanız gerekiyor diyor doktorlar.Şimdi verdiğiniz linkleri inceleyeceğim inşallah,balgam çıkarttırmak ve öksürtmek için öneriniz var mı?