tr Türkçeen English

Felç – Giriş

Felç ‘e giriş

Halk dilinde “ felç ” şeklinde anılan stroke ( inme, beyin felci, hemipleji) ‘nin 65 yaşından sonra görülme sıklığı %10 lara kadar çıkmaktadır. Toplumumuzda felç tedavisi ve rehabilitasyonu ile ilgili birçok söylenti ve yanlış bilgiler bulunmaktadır. Hastalar ve onların aileleri, bu bilgi kirliliğinden dolayı yanlış yönlenmekte ve güç durumlarda kalmaktadırlar.

Bu başlık altında anlaşılacağı üzere beyin felcine yer verilecektir. Ancak bu bölümde en altta ayrı bir başlıkta omurilik felcine de yer verilmiştir.

Felç tedavisi ‘nde çoğu zaman yetersiz rehabilitasyon uygulanmaktadır!

Felçlilerde çoğu zaman gereksiz, yetersiz veya yanlış şekillerde uygulamalar yapılmaktadır. Bilinmelidir ki, tedavi sadece basit hareketlerden oluşan egzersiz tedavisi değildir. Ülkemizde maalesef ailelere bilinçli veya bilinçsizce doğru olmayan bazı mesajlar da verilmektedir. Örneğin en sık duyduğumuz yanlışlıklardan bazıları ozon veya kuantum gibi uygulamaların tedavide gerekli olduğu yönünde yapılan telkinlerdir. Bunun tersi durumlarla da karşılaşabilmekteyiz. Örneğin kas kasılmalarının erken tedavileri çok önemli olduğu halde, buna “gereksiz” veya “zararlı” bile dendiğine sıklıkla şahit olmaktayız. Oysa kas kasılmalarının tedavilerine geç başlandığında çoğu zaman iş işten geçmiş olabilmektedir. Hastalar ve aileleri, önerilen ve etkinlikleri konusunda tıbbi kanıt olmayan alternatif tedavi yöntemleri konularında çok dikkatli olmalıdırlar ve güven duydukları tıbbi birimlere mutlaka danışmalıdırlar. Tedavi görecekleri yerlerde, bu hastalıkla ilgili hangi tedavilerin uygulandığını mutlaka detaylı bir şekilde araştırmalıdırlar.

Felç ‘te Aile Bireylerine Düşen Görevler

Hastaların aileleri veya yakınları, hastaların tedavi oldukları yerlerde bizzat terapilere de katılmalıdırlar. Unutulmamalıdır ki, hastalığın tedavisinde rehabilitasyon ekibinin her elemanının büyük önemi olduğu gibi, ailelerin de tedavilere katılmaları ve bu tedavileri öğrenmeleri/sürdürmeleri gereklidir. Zaten aile bireyleri de rehabilitasyon ekibinin en önemli elemanıdırlar. Rehabilitasyon ekip elemanlarının büyük eksiklik gösterdiği, hastaların terapilerinin ailelere açık tutulmadığı, hastalık hakkında geniş şekillerde bilgi ve tedavi olanakları sunulmayan tedavi merkezlerinin hastalarımıza fazla bir yararı olamayacağı akıldan çıkarılmamalıdır.

Ayrıca bakınız:

Felç (inme, beyin felci, hemipleji)

Sorular (578)

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Aydın diyor ki:

  Merhaba Hocam,

  Ben size bir soru sormak istiyorum,

  Babam kalp kriziyle hastaneye kaldırıldı, 11 gün sonra 4 damar tıkalı olması nedeniyle bypass ameliyatına girdi, ameliyat sırasında aort diseksiyonu meydana geldiği söylendi bu damarda yapay bir damarla değişti, fakat sonrasında babam o gün içinde uyanamadı, sonrasında beyne giden damarlarında tıkanmış olabileceği söylendi ve boyun damarlarından MR çekilerek kontrol edildi beynin sol tarafında pıhtı attığını tespit ettiler sonra tekrar boyun damarlarından anjiyo yapılarak iki taraftaki damarların temizlendiğini söylediler hatta damar içerisinden çıkan kolesterol parçalarını bize verdiler fakat kılcal damarlarda daha olduğunu bunlarında ilaçla giderilebileceğini söylediler.

  Babam şuan 30 gündür yoğun bakımda solunum destekli yaşıyor, seslendiğimizde bakıyor, gül dediğimizde gülüyor,ağzını kaşını oynatıyor kol ve ayaklarını çekiyor.

  Sorum, aort yırtılması ameliyat sırasında ne gibi sebepten olabilir, bize yüksek tansiyondan olmuş olabilir denildi, bunlar sürekli kontrol altında değil mi birde yırtılma olduktan sonra beyne giden damarları yırtılman sonra hemen kontrol etselerdi pıhtı atması meydana gelir miydi, kendine gelememe sebebi sanırım pıhtıdan dolayı kendisi günde 3-4 saat solunum yapabiliyor yeterli olmadığı için makineye bağlı.

  Biz hastamızı sizlere getirsek daha hızlı bir iyileşme süreci olur mu, sorularım kimseyi zan altında bırakmak değil öyle olsa zaten size sormazdım, babamı bu durumda görmek bizleri çok çok üzüyor.

  Hocam biz cevabınızı bekliyoruz, teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Şu anda yoğun bakım hekimlerince izlenmeli. Olayların nasıl geliştiğini benim hasta dosyasını görmeden bilebilmem mümkün değil. İnşallah yoğun bakımdan çıkınca temasa geçelim. Geçmiş olsun.

 2. Orhan diyor ki:

  Merhabalar hocam
  Yaklasik iki ay once, amcam baygin bir sekilde hastaneye getirildi, once beyin kanamasi oldugu soylendi ama sonra yuksek tansiyondan kaynaklanfigini soylediler. Sol tarafta felc olustu, konusma ve yutkunma sorunlari basladi. Agizdan beslenemedigi icin midesini deldiler ve hortum taktilar. Hastamiz daha sonra bobreklerinden rahatsizlik gecirdi ama tedavisi edildi. Sonra cigerlerinden enfeksiyon kapmis. Doktoru degisince, yerine gelen yeni doktor durumunun hep boyle oldugunu sanip tedavisine baslamamis. Bir hafta sonra ancak tedavisine basladilat. Yeniden tomografi cektiker, beyin kanamasi olmamis dediler. Sonra hastamizin tedavisine bir hafta gec baslayan doktor hanim, hastamizin durumunun iyiye gitmeyecegini hatta daha da kotu olabilecegini soyledi. Bu yorumu bizi uzmus olsa da, girevini tam olarak yapmayan bir doktorun sozlerine kulak asmadik, biraz zor da olsa baska bir hastaneye nakil edilmesini sagladik. Doktorlar tam olarak bir bilgi veremiyorlar hocam, hastamizin duzelmesi icin nasil bir yol izleyebiliriz? Doktorun kotu yorumlarini dikkate almalimiyiz? Ilginize cok tesekkur ederim.

 3. ibrahim diyor ki:

  Hocam merhaba
  Anneannem yaklaşık 4 ay önce beyin kanaması geçirdi, 10 gün kadar yoğun bakımda yatırdılar sonra normal odaya aldılar normal odaya geçtiği gün taburcu oldu. Sağ tarafı felçli kaldı ve kanamanın en çok konuşma merkezini etkilediğini söylediler. Sonradan getirdiğimiz bi doktor yoğun bakımda seruma koyulması gereken bi ilacın koyulmadığını söyledi ve iğnelerini yazdı 2-3 aya kelimeler söylemeye başlar falan dedi. Felçli bacağını eğer isterse yavaş yavaş hareket ettirebiliyor, elini kaldıramıyor ama parmaklarını oynatabiliyor bazen elini tutuyorum hafif sıkabiliyor elimi, konuşamıyor değişik sesler çıkartıyor konuşmaya çalışıyor sizce ne zaman konuşur ne zaman yürür ?

  • Lezyonun ağırlığına ve yepılan tedavilerin yeterliliğine ve doğruluğuna bağlı. https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada çok ayrıntılı bilgiler edineceksiniz. Geçmiş olsun.

  • Melek diyor ki:

   Merhaba hocam Benim kuzenim 3 yıl önce çok Ateşlendi hastaneye götürdük menenjit teşhisi kondu başka hastaneye yolladılar felç vurdu sol tarafı ameliyat oldu beyninden fizik tedaviler gördü fakat şimdi 16 yaşında felç vurduğu zaman 14 yaşındaydı şimdi ise kolu çalışıyor ama hafif bir çalışmamazlik var parmakları calismiyor (sol el parmakları) sol bacağı ise hafif aksiyor ne yapmalıyız artık fizik tedaviler ise yaramıyor .

 4. Ebrar diyor ki:

  İyi akşamlar hocam.3-4 gün önce babaanem akşam yemeği sonrası beyin kanaması geçirdi.Sağ tarafı tutmuyor.Şuan hastanede tedavi görüyor.Kanamanın devam ettiğini söylediler.Yarın sabah emar çekilecek ve ona göre tedavi görecek.Sizce bu tedavinin süreci nasıl gerçekleşmeli veya tedavi sürecini hızlandırıcı egzersiz,ilaç vs var mı ? Şimdiden teşekkürler…

 5. OZKAN diyor ki:

  Merhaba hocam.Babam 2000 senesinde beyin kanaması gecirdi ve sag tarafını kullanamadı.Yogun fizik tedavi neticesinde yuruyor kendi basına bazı işlerini yapıyor.Sadece ayak ve el bileklerinden sonra hareket yok.1 hafta kadar önce sağlam olan sol bacak ve kalca kısmında yogun bir agrı oldu ve yurumesini bile guclestirmeye basladı.Bastonla ve birinin yardımıyla hareket eder oldu.1 aylık bir fizik tedevi verdiler tekrardan.Altında baska bir sebep olabilir mi?Yoksa şuana kadar sağlam olan bacağa çok yüklenmesinin bir etkisi mi?(Babam 60 yasında)

 6. Tolga diyor ki:

  Hocam merhaba,abim 20 gün önce kalp krizi geçirerek by-pass oldu herşey güzel gidiyordu hastahaneden taburcu oldu eve geldik 5 gün sonra sol tarafına inmr indi ve bugün 7.gün hastahanedeyiz Nasıl bi süreç bizi bekliyor doktorlar hiçbirşey söylemiyor soru bile soramıyoruz aşırı tepki gösteriyorlar.bu durum ne kadar sürecek acaba çok teşekkür ederim

 7. Nil S. diyor ki:

  Merhaba Hocam…
  Sormak istediğim birşey var…Aydınlatırsanız sevinirim…6 ay önce Guillian Barre sendromu geçirdim…Şu an sol dizimden az da olsa reflex alınmaya başlandı…Bu buradaki patella reflexinin tamamıyla geri döneceğine işaret eder mi tıbben yoksa böyle kalır mı? az reflex normal reflexin habercisimidir sinir tamiri gerçekleştikçe? peşinen teşekkürler…iyi çalışmalar dilerim…

  • Bu hastalıkta gidişat tutulum şekline göre değişiklikler gösterir. İyi bir tutulum varsa tamamen iyileşme de görülebilmektedir. Refleksin geri dönmesi iyi bir haber. Geçmiş olsun.

 8. eylem sengul diyor ki:

  Oglum on yedi aylik odem sonrasi felc kaldi ama kasilmalari var suanda hortomla besleniyor sizce bu durumu nasil karsiliyrsunuz zor durumdayim

 9. elif diyor ki:

  Merhaba hocam dedem bir haftadir yogun bakimda hic bir tepki vermedn solunum cihazina bagli sekilde yatiyor doktorlar omurilikdeki ana damarlarin tikanmis oldugunu soylediler bir iki gun once bacaklarina dokunuldugunda hareker vardi simdi yok acaba dedem uyanirmi damarlara ilac tedavisi uyguladiklarini soylediler acaba ise yararmi lutfen cok acil yardiminiza ihtiyacimiz var

 10. Bulent diyor ki:

  Hocam selamlar. Sorum annem beyin felci gexirdi 2 aene oldu sukur sagligi iyi fakat omuzda ve kalcada eklem yerine bosluklar var ozellikle omiz boslugu zamanla toplar dedik fakat tersine iyice aciliyor gibi bunun icin bir kas gelistirici igne veyahut ilac tedavisi varmi be kendim hareketlerini yaptiriyorum ama benimle olicak bisi diil bir ila tedavisi ile kaslari sikilastirabilirmiyiz simdiden teaekkur ederim. Kendinize iyi bakin

 11. Gizem diyor ki:

  Merhaba hocam,biz Fransa’da yaşıyoruz. benim kayınvalidem 59 yasında. 2015’in Mayıs ayında beyninde tumor teşhisi konuldu ve ameliyat oldu. Ameliyatı guzel gecti fakat bir ay once şiddetli bel ağrısı yaşadı ve bir kliniğe yatırdık. O kliniğe yürüyerek gitti ama 1 hafta once resmen yatalak cikti. oradaki doktorlar kanser ilaçlarının cok ağır olmasından dolayı agri oldugunu söylediler ve sürekli morfin verdiler. Annemizde bir iyileşme hatta kötüleştiğini görünce başka hastaneye sevk ettik. Bu hastanede omuriliğinin kırıldığını söylediler ve de cok kilolu oldugu icin iyice basınç yapmış. Belinde kan pihtisi oluşmuş ve toplanmış. Onu siringayla çekeceklerimis. Simdi 4 gündür iki bacağını hissetmiyor ve cok şiddetli ağrıları oluyor. Ama iki bacağıda cok sıcak. Sizce neden iki ayağını birden bire hissetmedi? Doktorlar ameliyat olması cok riskli oldugu icin ameliyat yapmayacaklarmis. Ilaç tedavisiyle giderilmeye calisacaklarmis. Felç olma riski ne kadardır. Tekrar yürüyebilir mı? Sizce iyileşmesi icin hangi yolu izlemeliyiz. Lütfen yardımcı olun bize gerekirse turkiyeye getirelim. Cevabınız icin şimdiden teşekkürler. Iyi gunler

  • Belli ki kanser omurgaya sıçramış ve burada tahribat yapmış. Şu anda zaten felç olmuş. Tahribatın derecesine göre kalkıp kalkmayacağı. İyi bir rehabilitasyon yapılmalı. Geçmiş olsun.

 12. MAHMUT diyor ki:

  merhaba erbil hocam

  5 yaşaında bir çocugum var doğuşta belinde kesesi vardı amaliyat yapıldı ve kafasına şant takıldı şimdi çocugum belden aşağısı tutmiyor ve büyük ile küçük lavabosunu tutamiyor buna herhangi bir işlem yapabilirmiyiz

 13. polat diyor ki:

  hocam benim babaannnem 6 ay önce beyine 2 taraflı pıhtı attı şimdi ayakları hareket etmesine ragmen yürüyemiyor denge de duramıyor ne yapmalıyım

 14. Özcan diyor ki:

  Merhaba hocam.yaklaşık 4 ay önce annem uykuda dilini tutmasından dolayı boğulma yaşadı.112 acil ilk yardımı kısa sürede yapıp hastaneye götürdü.hastanede 2 defa kalbi durdu.yoğun bakım ünitesi olmadığı için oradan özel hastaneye sevki yapıldı.akciğerinde sıkıntı olduğunu söylediler beyinde tıkanma olmuş kalp durmasından dolayı 30 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra eve taburcu oldu boğazını delmişler makinayla hava alabiliyordu.fakat fiziksel engeli yoktu.arada bir kısa süreli unutkanlık yaşıyordu.anlık.daha sonra makinadan bağımsız hale geldi dışarı sahile yürümeye cıkarıyoduk.bi gece solunum sıkıntısı çekti hastaneye gittik iğneyle uyuttular uyandığında kriz geçirip tekrar ardı ardına 2 defa kalbi durdu.yine aynı öel hastaneye yoğun bakıma şevki yapıldı.41 gün sonra servis odasına aldılar 2 gün sonra eve yolladılar bizde uludağ üniversitesine götürdük iç hastalıklarında 7 gün süreyle yattı arada bi bizi tanıyodu elini kolunu rahatlıkla oynatabiliyodu fakat boğazı drlik olduğu için konuşamıyodu orda 2 defa boğazını temizlemek için boğazdaki hortumu çıkardılar 2 de FA kalbi durdu.akciğeri temizlenmiş 5 kalp defa kalp durmasından dolayı beyin hasar görmüş yoğun bakımda yer olmadığı için uludağ üniversitesinden bursa SSK hastanesi 3.kısım yoğun bakıma alındı doktorların söylediği tedavisi zor hasta herşeye hazırlıklı olun diyorlar.boğazındakini ne zaman temizlemek için cıkarsalar kalbi duruyor.ilk 2 gün ölü gibi yatıyor 3.gün el ve ayaklarını oynatıyor yatağa bağlıyolar ayaklarını tekrar sağlıklı olurmu hacam annemin yası 56 kolay gelsin

  • Bütün bunlardan önce kalbi neden duruyor ve pil takılabilir mi bakılması lazımdı. Şu anda yoğun bakımda devam edilmesi gerekiyor. Tekrar toparlarsa kalbine bakmak gerekir. Geçmiş olsun.

   • sermet diyor ki:

    Hocam kolay gelsin ilginizden dolayı tşk.ederim annem 72 yasında hiper tansiyondan sağ tarafına felç vurdu 17 gündüryoğun bakimda yatmakta konuşma yok sağ taraf el ve ayaklarında hareket yok yoğun bakımda kalmaya devam etsin mi yoksa cikaralimmi hiç bir düzelme yok ne yapmalıyız çaresiz kaldık tşk ederim

 15. fatma şule diyor ki:

  Merhabalar hocam benim babannem 67 yasında tansiyon ve kalphastasi beynine embole atması sonucu sağttarafında hafif felç ama dahaa önemlisi konuşma yetisini kaybetti şuan yoğun bakımda beyin cerrahi konuşmasınin mucize oldugunu söylüyor siz ne yorumluyorusnuz bu durumu

  • Şu anda yoğun bakım hekimleri izlemeli. Buradan çkınca durumun detaylıca değerlendirilmesi lazım. Konuşma merkezi çok etkilenmemişse sonradan olumlu gelişmeler olabilir. Ancak konuşmaya yöenlik rehabilitasyon çalışmaları önemli. Geçmiş olsun.

 16. Serkan diyor ki:

  Hocam Merhaba dün akşam babam beyin felci geçirdi sol kol sol bacakta yoğun bir güç kaybı neticesinde hastahaneye başvurduk ve beyin felci dendi ancak ahkaşm gittiğimizden dolayı tam anlamıyla detaylı bilgi alınamadı. Doktorun demesine göre beyin sapına yakın bir bölgede şişlikten dolayı olduğu yönünde daha detaylı bilgileri bugün itibari ile alacağız . Sormak istediğim bu tarz bir olayla ilk kez karşılaşıyoruz tavsiye edeceğiniz bir hastahane veya doktor varmıdır ? yada en azından izlememiz gereken yollar hakkında bilgi paylaşırmısınız ?

 17. ayşenur ayyıldız diyor ki:

  babanem bir anda sol tarafı tutmadı akşam yemegi yiyorsuk babannem bir anda sol eli kıpırdamadı felç kalmış olabilirmi

  • Elbette olabilir. Acil’e gitmediniz mi?!

   • Kübra diyor ki:

    Hocam merhaba eniştem 42 yaşında 1 ay önce 4 kere kalbi durdu ama iiyileşti çıkardılar 2 hafta snra kalp krizi geçirdi beyine vurdu sağ tarafı felç yine 2 hafta yoğun bakımda yattı şuan serviste fizik tedavisinde sağ ayağı his varmış ama konuşamıyor iyileşirmi hocam yardımcı olun lütfen

    • Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada enişteniz için yapılması gerekrn birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programı uyguluyoruz. Geçmiş olsun.

 18. numan diyor ki:

  Hocam selamlar.Dedem 72 yaşında beyin kanaması geçirdi yaklaşık 1 ay sonra beynindeki ödem dağıldı daha sonra rehabilitasyon merkezine kaldırdık sağ tarafı tutmuyor birde hiç konuşamıyor bu konuşamama ne zamana kadar düzelir acaba?

 19. Ismail diyor ki:

  Merhaba Erbil hocam, babam 2 hafta önce felc gecirdi ve hastanede 6 gün kaldi ve cikmak istedi eve geldi. Gecen pazarda evde fenalastu hastanede doktorlar felc gecirdigini söyledi. Biz Avusturyada yasiyoruz. Burdaki doktorlar babamin beynine giden damarda tikaniklik oldugunu söylüyorlar. Yani kani katilismis dediler. 2 hafta kesin hastanede kalacak dediler. Bu sürec fazlada olabilirmis. Babamda suan unutkanlik var yani konusuyor ama konusacagu kelimeleri unutuyor. Ve zorlaniyor. Birde hocam gözüm bulanik görüyor dedi daha glz doktoruna glrünecek. Hocam simdi size sorum, bu tür olay neden olur babam neden felc gecirmis olabilir, konusmasi düzelecekmi, unutkan olmasi düzelecekmi. Yani hocam eskisi gibi konusa bilecekmi? Ve görebilecekmi. Teşekkür ederim.

  • Geçirlimiş felcin ağırlığı ve uygulanacak tedavilerin yeterliliğine bağlı olarak değişir. Eğer iyi bir rehabiitasyon yapılırsa ve beyin lezyonu da çok ağır deilse çok olumlu gelişmeler olacaktır. Geçmiş olsun.

 20. Reyhan diyor ki:

  Mrb doktor bey babam 50 yasinda ve kalb kirizi sonucu beyne pirti atti ve 5aydir yogun bakim unuteside bilinci yerinde yok doktorlar eve cikarmak istiyor gittigi yere kadr diyolr bilincsiz hasta eve cikarmi?doktorlar bole gider dediler peki hic bole hastalrin bilinci yerine gelmiyormu hicmi umut yok

  • Anlaşılan o ki babanızın beyninde büyük hasar oluşmuş. Böyle durumlar oluyor ve maalesef hastalar bitkisel hayatta devam ediyorlar. bu durumda hekimlerinizin dediği gibi babanız evde bakım hastası olabilir. Bu durumda babanıza evde nasıl bakacağınızı öğrenmeniz gerekiyor. Bu durumda uzun bir bilgilendirme yapmamız lazım. lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun ve Felç Romatizma. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   • hande diyor ki:

    merhaba hocam, babamın 28 gün önce akciğerde su toplanmasına bağlı olarak yüksek tansiyon solunum ve kalp durması sonucunda 40 dakika boyunca beynine oksijen gitmemiş. hasar olduğunu söylüyor doktorları.hala yoğun bakımda gözleri açık ama tepki vermiyor bizi duyuyor mu duymuyor mu anlayamıyoruz. gözlerini ve ağzını hareket ettirebiliyor. ama istemli olmayabilirmiş bu hareketleri. ne önerirsiniz? çaresi var mı?

 21. meral diyor ki:

  meraba hocam annem 2kasımda beyin kanaması geçirdi ve durumu iyi değil hala bilinçi açık değil lütfen anneme yardım edin anestezi yoğun bakımda kalıyo iğleşme süresi 6ayı bulur demişti şimdide herşeye hazırlıklı olun diyolar ne yapmamız gerek

 22. evran diyor ki:

  Selam Erbil hocam ben afyonkarahisar dan yazıyorum anen 10 gün öncesi ikici beyin felci geçirdi ve şugul kayıplıgı var kimseyi tanımıyor dokudurlar beyinde fazla damar tıkanıklıg yok diyor akciyerde citi eflekson var diyor ayırıca bogaz yolundan beslenmiyor buna nasıl tedavi önerisiniz saygılar

 23. Muhammet Duran diyor ki:

  Merhabalar hocam babaannem 9 senedir sag tarafi felc bu sene kolunda sag gozunde asiri sekilde şişlikler olusmaya basladi sag kolu tamamen şişti doktora gittik durus pozisyonu yuzunden dedi ama onunla alakasi oldugunu dusunmuyorum cunku gozu ve ayagida sismeye basladi

 24. YILMAZ ÖZER diyor ki:

  İYİ GÜNLER HOCAM BENİM KARDEŞİM 7 YILDAN BELLİ BELDEN AŞAĞI HİS ETMİYOR TRAFIK KAZASI SİNİR DAMARI ZEDELENMESİ T10 12 HASTALIĞI YARDIMCI OLURMUSUNUZ

  • Parapleji diyoruz. Özellikle mesane fonksiyonu açısından çok dikkatli olmak lazım çünkü böbreklere sirayet edebilir. Öte yandan omurilik aralanmasının derecesine göre ve ortaya çıkmış bulunan komplikasyonlara göre tedavileri yapmak lazım. örneğin eklemlerde yeni kemik oluşumları var mı, istemsiz kasılmalar var mı bakmak lazım. Birçok tedavi eksik kalabiliyor. Titizlikle değerlendirmek gerekiyor. Geçmiş olsun.

   • yılmaz özer diyor ki:

    SAĞOLUN HOCAM TEDAVİ İÇİN NE YAPMAMIZ GEREK ÇOK YERE GİTTİK KIBRISDA BİR TEDAVİYE GİTTİK ÖNCE KALÇASININ ÜSÜTNE OTURAMIYORDU 6 AY TEDAVİ GÖRDÜ BİRAZ İYİ OLDU SONRA MARAŞDA BİR DOKTORUN YANINA GÖTÜRDÜK İLAÇ FALAN YAZDI ONLARI KULLANDI KÜÇÜK BÜYÜK ABDEST BİLMİYORDU BÜYÜKÜ HİS ETMEYE BAŞLADI 2,5 YIL FALAN OLDU DOKTORLAR BÜYÜKÜ BİLİRSE KAKLAR DEDİLER AMA HALA BİRŞEY YOK NASIL YARDIMCI OLURSUNUZ SİZİN YANINIZADA GETİRİRİZ YETERKI AYAĞA KALKSIN ARTIK CEVAP İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER

   • murat diyor ki:

    Merhabalar hocam,
    annem bundan on beş gün öncesinde beynin sol tarafında yüksek tansiyondan dolayı orta çaplı beyin kanaması geçirdi ve şuan sağ taraf felç bilinci açık ama konuşamıyor yatakta hafif hareketler bacak ve kolunu kaldırıyorlar vs.. iki gün önce norölog vücut biraz toplasın sonra tam bir fizik tedavi başlanacak demişti bugün ise hemen başlanabilir diyor bu fizik tedavi için iyi bi ryere hemen başlanması bu zamanın bir etkisi olur mu çünkü iyi olan her yerde sıra var bir iki ay sonrasına gün veriyorlar kısacası hocam ilk bir ay fizik tedaviyi herhangi bir hastanede yaptırmamın ileriye dönük bir düzelmeme seke kalmasına sebep olur mu

    • Rehablitasyon çalışmalarının mümkün olan en kısa sürede başlaması gerekiyor ancak elbette hastanelerde de sıra çok olabiliyor. Ancak benim web sitemde kendinizin yapabileceği bir çok şeyi de bulabilirsiniz. Lütfen google yazın: Felçten değil bilmemekten korkun. Buradaki yazdıklarımı çok dikkatli inceleyin. Çok faydası olacaktır. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: Felç Romatizma. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 25. Taner diyor ki:

  Merhabalar Hocam ,
  2015 yılında beynimin sol lobuna pıhtı atılması sonucu sağ tarafımda kısmi felç yaşadım. Geçici olarak görme , duyma ve konuşma kaybım oldu. hepsi geri geldi ve sadece sağ kolumda kontrol bozukluğum başladı. yaklaşık 1 yıldır mücadele ediyorum. botoks tedavisi uygulandı ama fayda etmedi. Güç kaybım yok ve yazı yazamayacak durumdayım. sağ kol arka kasım devamlı kalp gibi hareket ediyor ve kontrolüm olmuyor. uyurken veya dinlenme durumunda bir sıkıntı olmuyor. Bu sorunum geçicimidir? konu ile ilgili yorumunuzu ve desteğinizi rica ediyorum.

 26. Arzu diyor ki:

  Mrb Erbil hocam .Babam 6 ay once felc gecirdi sag tarafi tamamen tutmaz hale geldi aayagi ve yuzu konusmasi duzeldi ancak kolunda elinde hic hareket yok fzik tedavi gordu bitti ancak simdi biraz daha kotu ayaklari daha tutuk olmaya basladi.ilk goturdugumuz hastanede beyne pihti atmis dediler ancak sonraki gittigimiz doktor beyne pihti atmamis beyne giden damar %90 i tikali demis dmar acilirsa felc gecer dedi ancak anjio yapmamiz gerek ve akabinede ameliyat olmasi gerek dedi ama ameliyati kaldiramaz demis.ayrica fizik tedavsi sadece egzersizden olusuyordu.hala iyilesemedi ne yapmamiz gerek artik hic o kolu kipirdmaz kullanamazmi.bi yol gosterin lutfen babami nasil iyi edebilirim.tsk ederim.

  • Felçte tıkalı damarın ameliyatı diye bir tedavi çoğu zaman söz konusu değildir. Sabırla rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek gerekir. Ayakta ve el-koldaki sertleşmeler hastayı çok rahatsız edebilir, fonksiyonlarında azalmaya yol açabilir. bu yüzden güvendiğiniz bir rehabilitasyon doktoru sizi çok iyi takip etmelidir. Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada babanız için yapılması gerekrn birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programı uyguluyoruz. Hasta eğer bir elini kullanamayacaksa, sağlam kol-eli ile tüm işlerini yapar hale getirmeye çalışıyoruz. Lütfen detaylı bilgiler için web sayfamızı inceleyin. Bütün bilgilere ulaşacaksınız. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

  • özgür diyor ki:

   Merhaba Erbil hocam annem omurgada t7-t8 arası kırık yaşadı ve ameliyat oldu omurilikte bası meydana gelmişti ameliyattan sonra 5 ay hiçbir sıkıntısı yoktu 1 ay içerisinde önce mesane daha sonra sol bacaktan ayağa ve sağ taraf felç oldu göbekten aşağı hissetmiyor son 2 aydır hemoroid ağrısını hisseder oldu bu arada ayaklar ve bazı parmaklar tepki veriyor bacaktaki kaslar tik şeklinde atıyor ayak ve bacaklar soğuk suya tepki veriyor fakat his yok bunlar normal tepkilermidir?cevabınız için şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

   • Bu söylediklerinizden bir sonuç çıkarmak oldukça zor görünüyor. Annenizin hekim tarafından değerlendirilmesi, muayene edilmesi gerekiyor. Yapılması gereken önemli tedaviler var. Kasılmalar olabilir annenizi çok rahatsız edebilir. Mesane fonksiyonu bozukluğu önemli böbrek sorunlarına neden olabilir. Web sayfamızı detaylıca inceleyin lütfen. Geçmiş olsun.

    • Mert diyor ki:

     Sayın hocam mrb hocam benım annem yaklasık 3 yıl once beyın kanaması gecırdı 20gun yogun bakımda kaldı ve taburcu oldu eve getrdk konusma hıc bısey yoktu gunler sonra konusmayı yavas yavas cozDu ve hızlı bı ılerleme gorduk herseyı bılıyor hatrlyr ama bı tek kufur edıyor ve ayagını hıc kullanamıyor kollarınıda kısıtlı kullanıyor ilk 1 yıl guzel ılerleme oldu ama daha sonrakı yılda hep aynı 3 5 doktorla gorustuk gosterdk ama hep zaman dedıler Zamanla duZelir yapılcak bısey yok dedılr sayım doktorum ne yapmalyız bu hastalıgım bi yolu yokmu bilgi verırsenız sevınırm sımdiden tskler

 27. Alper diyor ki:

  Sayın hocam,hastamız 15 gün önce kalp kapakçığı ameliyatı oldu.Tek kapakçığı değişti.Daha sonra taburcu oldu.Kontrol için gittiğmizde hastanedeyken birden göz kapakları kapandı,bacakları tutmadı,şuur kaybı oldu,görme bozukluğu yaşadı.Daha sonra doktorların müdaalesi sonucu hastanedeki 2.gününde şuuru yerine geldi,bacakları tutmaya başladı.Fakat gözlerindeki çift görme şikayeti devam ediyor,doktorları 2 3 ay içinde düzeleceğini söyledi.Göz için özel bir tedavi yöntemi var mıdır ?

 28. Süleyman Kuşçu diyor ki:

  Hocam merhaba Babamın sol ana damar tıkanık olduğu tespit edildi ilaçla tedavi edildi bugün eve gelişimizin 5.ci gunü Babam gun geçtikçe iyileşiyor yalnız şuuru tam olarak yerinde değil. Kendisi öğretmen sürekli okuldan bahsediyor okulla ilgili konuşuyor kafası okulda yani. Konuşma bozukluğu var hafıza tam olarak yerinde değil 20 gün sonra kontrolleri var. Size sorum bu konuşma bozukluğu düzelecek mi ? Tekrar eski haline gelecek mi ? Babam için neler yapabilirim ?

 29. guler diyor ki:

  Merhaba doktor bey annemin MR sonucu aşağıdaki gibidir.Pazartesi günü hastaneye yattı şuan gözetim altında Sulama alanında frontoparieto oksipital bölgede geniş bir alanda akut iskemi lehine diffüzyon kısıtlılığı gösteren T2, FLAİR serilerde parankimin diğer alanlarına göre daha hiperintens olarak izlenen saha mevcuttur. Bu düzeylerde korteks hafif ödemli olarak değerlendirilmiştir. iyileşme süreci nasıl ilerler Annem 79 yaşında, Şimdiden teşekkürler.

  • Lezyonun derecesine bağlı. MR raporunda geniş bir alandan söz ediyor. Bu da lezyonun büyük olabileceğini gösteriyor. Şu aşamada lütfen nörologlarla iletişimde kalın. Geçmiş olsun.

 30. ezgi diyor ki:

  mrb bnm teyzem 50 gün önce hastaneye doğum yapmak için gitti doktorlar onu normal doğum yapsınlar diye zorlamış ve rahmi patlamış rahmini almışlar iki defa kalbi durmuş beynine oksijen gitmeyince beyninde ödem oluşmuş doktorlar onunun beyin felci olduğunu yatağa bağlı bakıma muhtaç olduğunu söylüyorlardı ama teyzem yaklaşık 20 gün sonra elini ayağını oynatmaya başladı.bazen durduk yere ağlıyo 1 hafta önce anne diye bağırmış doktorlar da bu duruma çok şaşırdı mucize olduğunu söylüyo doktorlar artk onu bi kaç kişinin görebileceğini söyledi bizde bi kaç kişi yanına gittik tekrar anne ve elif dedi ona diyoruz bizi tanıyormusun evt şeklinde başını sallıyo bazen bizi görünce ağlıyo konuşmaya çalışıyo ama nefes alamadığı için boğazını delmişlerdi o yüzden ses çıkmıyo anlamıyoruz ne diyor şimdi doktorlar onu bir kaç haftaya kadr taburcu edeceklerini söylüyo sizce biz ne yapalım onu fizik tedaviye mi götürelim iyişebilir mi bütün bu olanlar iyileşme belirtileri mi ?

 31. mehmet diyor ki:

  hocam babaannem geçenlerde damar tıkanıklığından felç geçirdi elleri ve ayakları tutuyo ama konuşmasında ve sol gözünde kapanma var konuşmasıda peltek gibi ne olur ?

  • Zamanla düzelebilir. Mental ve konuşma terapileri önemlidir. Ancak rehabilitasyon bir bütündür. Bir yerin tedavisi diğer fonksiyonları da olumlu yönde etkiler. Babaannenizi sık sık sosyal çevre içine çıkarın. Mümkünse hareketi de içeren detaylı rehabilitasyon çalışmalarına katılsın. Geçmiş olsun.

 32. Nazlı diyor ki:

  Merhaba Hocam. babam yaklaşık 1 hafta önce boyun tutulması yaşadı (yastıktan düşmüş gibi). annem boynunu ovaladı çok geçmedi 1 gün sonra babamda anormal hareketler oluşmaya başladı. kendisi esnafdır. hergün para kasasını açıp kapatan adam, kasanın nereden açıldığını bilemedi. bakışları boş boş etrafa bakındı. hemen doktora götürdük emar eeg tomografi ultrasona girdi. beyne emboli atılmış sonucunu verdiler. şu anda beklemedeyiz ne yapacağımızı bilemiyoruz. babamızın iyileşme süreci nasıl olur? bu arada babam kalp ve KOH hastası. değerli yönlendirmelerinizi bekliyoruz.
  saygılarımla…

 33. ezgi diyor ki:

  meraba benm teyzem yaklaşık bir ay önce hastaneye doğum yapmak için giti ve doktorlar onu normal doğum yapması için zorlamışlar rahmi patlamış almışlar kalbi iki defa durmuş ve beyininde ödem oluşmuş hiç bir tepki vermiyo sadece boş bakıyo ayaklarını oynatıyo ellerini oynatıyo ama doktorlar artk onun beyninin felç olduğunu yatalak kalacağını söylüyo sizce nasıl iyileşebilir …

  • Felçte hastanın tepki vermediği durumda en önemli rehabilitasyon çalışmaları hastada hareketsizliğe bağlı görülecek komplikasyonların önlenmesidir. Eklemleri korumak, yatak yarasının açılmasını engellemek, solunum fonksiyonlarına dikkat etmek gibi. Bunları bulabileceğiniz detaylı bir yazı dizim var. Google’a yazın: felçten değil bilmemekten korkun. Bu yazımı dikkatlice inceleyin lütfen. Teyzenizde bilinç gelmeye başladıkça ileri rehabilitasyon tekniklerine geçmek lazım. Geçmiş olsun.

 34. Onur diyor ki:

  Hocam babam 48 yasinda yaklasik bi sene olacak hic bi rahatszligi yokken bianda sol tarafini hissetmez oldu hastanede beyninde pıhti oldugu soylendi ve 2 hafta hastanede tedavi gordukten sonra taburcu olduk ve simdi yine sag tarafta hissizlik belirtisi oldu doktora gittik hala pihti duruyor asprin kullaniyor gunluk kani sivi tutmak bi cozumu yok mu hocam o pihtinin gitmesi icin lutfen bi cvb bekliyorum sizden

  • Bu sorunuzla nöroloji uzmanlarının ilgilenmesi gerekir. Benim branşım hastanın yapamadığı günlük yaşam aktiviteleri ve yürüme ile ilgili çalışmalar yapmaktır. Babanız nazıl? Yürüme, elini kullanma durumu nedir? Geçmiş olsun.

   • Burcu diyor ki:

    Merhaba benim bir sorum olacaktı ben 2,5aydır rahatsızım sağ tarafım kısmi felc gecirdim şimdi yürürken sağa kayıyorum beli bir müddet sonra bazen sabahtan oluyor Dr hic bir sorun bulamıyorlar napmam gerekiyor teşekkürler

 35. esra diyor ki:

  mrb ben 17 yıl önce anevrizma geçirdim sol felç. şuan sol elde kasılmalar halen devam etmekte pek fazla kullanamıorum aslında birkaç yıldır da tedaviyi bıraktım.ve şimdi kolumda incelme görüyorum.bunun için ne yapmalıyım incelme kasların erimesi mi demek?bu beni çok endişelendiriyor.bunun için ağırlık ve güç hareketleri mi yapmalıyım?bazen omzumda ağrılar da oluyor..ayak için ise reflex afo kullanıorum böylelikle ayak bileğim düşük adım atmıyor faydasını gördüm.ancak afo yu çıkartıp yürüdüğümde yine ayak bileği düşük atıor adımı yani bağımlılık yaptı artık onsuz çıkamıorum biryere..

 36. Dilek diyor ki:

  Hocam benim kardesim kaza gecirdi ve beyin kanamasi gecirdi birde beyninin sag tarafi cok zarar gordu su anda uyuyo suur kapali uyaninca beyini kendini tekrar yenilermi .?

 37. Coşkun Örge diyor ki:

  Hocam merhaba.
  benim babam 9 ay önce sağ tarafından felç geçirdi.Şu an kendi ihtiyacını görebiliyor.Fakat babamın aksiliklerinden dolayı sağ kolu iyileşmedi.Bize fizik hareketlerini yaptırtmadı.benim size sormak istediğim babamın ayağın da 3 günde beri şişlik var.Bunun sebebi nedir hocam şimdiden teşekkür ederim.

 38. Busra diyor ki:

  Merhabalar hocam size kısaca dayımın durumundan bahsetmek istiyorum. Dayım 58 yaşında 3 sene önce sol tarafından felç geçirdi. 3 ay fizik tedavi gördü kas erimesi de vardı o sıra. İki kişi koluna girip zar zor yürütüyorduk. Fakat 1 sene önce ilk kez epilepsi nöbeti geçirdi. Bu nöbetten sonra fizik tedavi sonrasındaki iyileşme silindi yürüyemez oldu. Bir sene içinde 3 kez epilepsi nöbeti geçirdi. Ve her nöbet sonrasında hem fiziksel olarak hemde beyinsel olarak kötüleşiyor. Sizce bu normal mi? Biz neler yapabiliriz? Tavsiyeleriniz bizim için çok önemli. Teşekkür ederim.

 39. Busra diyor ki:

  Merhabalar hocam size kısaca dayımın durumundan bahsetmek istiyorum. Dayım 58 yaşında 3sene önce sol tarafından felç geçirdi. İki ay sonra fizik tedavi gördü tam üç ay sürdü. Hastanede kas erimesi olduğundan bahsettiler. Tedavi sonrası iki kişi kollarından girip zorlu yürütebiliyorduk. 1 sene önce ilk kez epilepsi nöbeti geçirdi nöbetten sonra tüm fizik tedaviden sonraki iyileşmeler silindi. Ayağa kalkamaz oldu. Bir sene içinde üç kez nöbet geçirdi ve her nöbetinde hem fiziksel olarak hemde beyinsel olarak kötüye gidiyor gibi. Sizce bu normal mi bu durumda biz neler yapabiliriz tavsiyeleriniz bizim için çok önemli. Teşekkür ederim.

 40. Mustafa diyor ki:

  Merhaba hocam.Benim annem ortalama 35 gün önce felç geçirdi ve sağ kolu ve ayağı tutmuyor.Felç den dolayıda ağzından çıkan tek kelime bişi oldu kelimesi.Hocam bu konuşmaya bir çözüm yokmudur düzelirmi,birde sürekli ağlıyor.Hocam yardımcı olursanız sevinirim.

 41. Sibel ece diyor ki:

  Merhabalar hocam ben 15 yıl önce trafik kazası geçirdim ve omurilik felçlisiyim belden aşağım tutmuyor ve his yok ben hamile kaldığımı düşünüyorum böyle bir durum mümkün mu ve bu sizede çok garip gelebilir fakat ben ayak parmaklarımı kipirdattim ve bunu kardeşim de gördü böyle birşey de mümkün mü ?
  şimdiden teşekkürler

 42. Rıdvan D. diyor ki:

  Merhaba hocam. Babam 23.05.2015 günü yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması ve bunun neden olduğu tıkanıklıktan dolayı sol tarafı felç geçirdi. Beynin sağ tarafı doktorunun dediğine göre hiç kan gitmiyor. Yaklaşık olarak 27 gün yoğun bakımda kaldı. İlk günden beri de bilincini hiç kaybetmedi. Şuan da hem elini hem de kolunu hissediyor ancak oynatamıyor. tüylerini kaldırdığımızda elektrik çarpmış hissi yaşadığını söylüyor.Ve şu ana kadar durumunda bir kere tüm vücudunda kötü bir kasılma dışında hiç kötüye gitmedi. 18.06.2015 günü babamı taburcu ettiler. Fizik tedavi için hem özele hem de devlet hastahanesine başvurduk ancak ikisinden de bir hafta evde dinlensin sonra getirin cevabı aldık. Size sorum şu babamın felçli tarafının düzelmesi ne kadar sürer. Fizik tedavi sürecinde ne yapmamız lazım yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

 43. Tolga diyor ki:

  Merhaba hocam dedem felç geçirdi sol ayak ve kollarını oynatamıyor doktorlar hücreler öldü demiş bidaha yürüyemicekmi acaba

 44. Umut Can diyor ki:

  Hocam merhaba ben2 gün önce eve geldiğimde babannem felç geçiriyordu hem başına soğuk su dökerek şokladım ve aynı zamanda ambulansı aradım babannemin kafasının sol tarafı şişmiş ve konuşamıyordu acil müdahele yaparak hastaneye kaldırdılar şuan hastanede 2. Günü ilk gün konuşarak biseyler anlatmaya çalışıyordu akşam yanına girdiğimde konusamiyordu fakat elimi sıkabiliyor gözlerini hareket ettirebiliyordu fakat bugün yanına gittiğimde hiç tepki vermedi doktorlar hiçbirşey demiyor bu babaannemin 3. Sol taraftan felci lütfen durumu kendi yonunuzden degerlendirirmisiniz teşekkürler .

 45. Oğuz yavuz diyor ki:

  Merhaba hocam annem 5 yıl önce beyne pıhtı atma sonumu sol tarafı Felç oldu. Kendisi yıllar önce bir kalp ameliyatı geçirdi ve coumidin ilacı kullanıyordu doktor bir süre onun yerine coraspin verdi bu sıradada beyne pıhtı attı ve sol tarafı Felç oldu. Farklı fizik tedavi, Akupunktur ve ozon tedavisi uygulandı ancak çok fazla bir açılma olmadı. Sol eli hiç tutmuyor yürüyor ama bacağını sürükleyerek. Tavsiye üzerine sizin adınıza ulaştık sorumuz şu: annem bundan sonra iyileşebilir mi? İyileşme imkanımız var ise en kısa zamanda size ulaşıp hemen tedavi olmak istiyoruz. Yardımcı olursanız seviniriz

 46. yeli diyor ki:

  Hocam mrb ben bebeğim 8 aylık mr sonuç şu şekilde yazıyor.: Sol periventrikuler sekel hemoraji odağı yada sekel enfarkt ve eşlik eden paranki mal kalsifkasyon lehine yorumlabilecek 1.2cm çapında patolojik sinyal değişikliği, sol lateral ventrikulde sağa kıyasla ılımlı asimetrik genişleme komşu korpus kallozumda fokal ılımlı volum kaybı. Yazıyor hocam yorumlarınız. Devam edermi bu genişleme sezeryan la ve 3600 zamanında doğdu anne karnındaykende bi hastalık olmadı epilepsi olma ihtimali varmidir.sag kol kullanmiyor

 47. Ufuk diyor ki:

  Merhaba erbil hocam 20 yaşındaki üniversite öğrenci kız arkadaşım yaklaşık 3 ay önce kan pıhtılasması sonucu kısmi felç geçirdi belden yukarısı tutmuyordu sağ el ve ayağında şiddetli kasılmalar oluyordu ve bunlar 1 ay sonra azalarak geçti fizik tedavi suresince hızlı gelişim göstermesine karşın sağ eli yamuk duruyor sağ ayaginida parmak ucuna basarak yürüyordu doktorlariyla konuştuğumuzda kasılmalar sapastige çevirdiğini söylediler bu spastik durumun giderilmesi mümkünmü birde son zamanlar da kasılmaları tekrar ortaya çıktı özellikle ayağı aşırı derece dönmeye başladı başka bir nöroloji doktoruna gösterdiğimiz de genlerinde olan birşey dedi ve bunun kalıcı olacağını söyledi bunun da sizin kiliniginizde herhangi bir tedavi si varmidir teşekkür ederim.

 48. Emrah GEZGİÇ diyor ki:

  Hocam merhabalar
  04/05/2015 günü 11.30 sıralarında annem sağ tarafından kısmi felç geçirdi. Konuşmasında hiçbir sıkıntı yoktu ama sağ bacak ve kollarını hareket ettiremedi. hemen hastaneye gittiğimizden 3 saat içinde ilacı damardan vermemiz gerekir riskli dediler ama biz kabul ettik. 1 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra, annem ayaklarını ellerini oynatmaya başladı hatta hastanede yürümeye başladık ve bunlar 1 gün içinde oldu. Azimli hırslı olduğunu biliyorum ama bu kadar hızlı olmasından da endişenlenmiyor değilim. Tekrarlama riski ne düzeydedir? İlk olarak Gata Askeri hastanesinde fizik tedavi düşünüyoruz ama buradaki doktorumuzda bu hızla burada atlatabileceğimizide söylüyor. İlginiz ve bilginiz için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim.

 49. Gülseren ozan diyor ki:

  Hocam annemin konuşma merkezi etkilendiğinde önce tekrar konuşabilecekmi şimdiden teşekkürlet

  • Felçte konuşma merkezi tutulumunun derecesi nedir bu önemli. Ayrıca yapılacak rehabilitasyon programları konuşmanın yeniden gelişmesi için gereklidir. Geçmiş olsun.

   • Gülseren ozan diyor ki:

    Hocam Konuşma merkezi ile algılama merkezinin bir kısmı atan pıhtı sebebiyle zarar gördü. Konuşuyor ama anlaşılması zor ve kelime bazında. Algılama şuan bizim için daha önemli. Algılamanın düşük olması fizik tedavi sürecini de komut almakta zorlandığı için olumsuz etkiliyor. Geç de olsa toparlanır umudumuz hep var. Sizin düşünceleriniz nedir bu konuda? Şimdiden teşekkür ederim.

   • Çok büyük şanssızlık olmuş geçmiş olsun. Yapılacak çok fazla tedavi var. Çaprazlama, ayakta dönmesi tamamen istemsiz kasılma (spastisite) ile ilgili. Bunlar için tecrübeli ellerde yapılacak toksin enjeksiyonları çok önemli. Bunun dışında yapılacak detaylı ve özellikli tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları katkı sağlayacaktır. Web sayfamızı detaylı bir şekilde inceleyin (felç ve serebral palsi bölümünü). Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım.

 50. tuğba diyor ki:

  iyi günler,anneannem bel ameliyatı oldu(platin takıldı) ve 2 gün sonra hafıza kaybı yaşadı.tutarsız kendi kendine konusmalar yapıyor. beyninde pıhtı oluşmuş.neden oluşmuş olabilir? doktorların ihmali mi yoksa ilaçlara da olabilir mi? tamamen geçmesi olanaklı mıdır? teşekkürler

 51. alper çalık diyor ki:

  hocam babam yaklaşık 15 gün önce kan pıhtılaşması snucu bayıldı ve sağ tarafında kısmı felç durumu var ağız kısmında da eğrilik mevcut kol ve bacakta hissiyat var ancak beyin komut vermiyor tam olarak konuşma yetisi tam net değil kimi zaman hafıza sorunu da yaşayabiliyor doktorlar kan pıhtısını dağıttı hem beyindekini hep kalp yolundaki damarı ve taburcu edildi ancak bizim şuan yapmamız gereken neler hafıza için konuşması için zaten kol ve bacak için fizik tedavisi başlanacak ama beyinin eski fonksiyonlarına daha çabuk kavuşması için ne yapmalıyız? Ne kadar zamanda eski yetilerini kavuşabilir ? Şimdiden teşekkür ederim.

 52. Erdi dede diyor ki:

  Hocam merhabalar.
  Benim babam 57 yasinda beyin kanamadı geçirdi su an yogun bakimda tedavisine başlanmış entubeden ayrılmış hersey iyi giderken sabaha karsi tekrar kanama geçiriyor ve kalbi duruyor Devamında kalbi duruyor kalp Mesajı ile tekrar Çalışıyor ve Devamında epiletikrlik nöbet geçiriyor doktorumuzun verdigi cevaba gore zarar görmesin beyin diye uydurulmuş 5 gun oldu hala uyanmadı tansiyonu nabzı cocuk ısısı hersey yerinde acaba niye hala uyanmadı EEG niye çekmiyorlar bilmiyorum beklemeseydi diyorlar lutfen cvp verirmisinoz iyi calismalar

 53. sermin topal diyor ki:

  Hocam Merhaba annem 2 sene önce kalp kapak ameliyatı oldu son 5 ay önce soğuk algınlığı gibi oksurmeye başladı dahiliyeci kan tam tahlil verdik kan değerleri düşük çıktı ağzından ve burnundan kan geliyor akşam saati sıtma şeklinde ateşi çıkıyor 38 39 derece napabiliriz :(( yardımlarınızı rica ediyorum

 54. hilal diyor ki:

  Babam 4 ay önce beynin sol tarafında meydana gelen damar daralmasına bağlı felç geçirdi. fizik tedavide doktor gozetiminde tedavisi devam ediyor. Yürümesi normale donmesede dengesini rahat sağlıyor. Konuşmasında ve sag kolunda problem var. Iyilesme süreci ne kadar sürer ?

 55. ÖZGE diyor ki:

  Merhaba Erbil bey babaannem 4 ay önce beyin kanamasına bağlı beyin felci geçirdi. sadece sağ tarafı felç. Sağ kolunu hiç hareket ettiremiyor sağ bacağını biraz hareket ettirebiliyor ama yürüyemiyor. konuşamıyor. bir hafta fizik tedavi gördü ama kalp hastası (kalp kapağı degişmişti)olduğu için rahatsızlandı . kanamanın olduğu zaman uzman doktor kanamanın az olduğunu söylemişti ama dün gittikleri doktor kanamanın büyük olduğunu söylemiş. babaannem 75 yaşında sizce ne yapmalıyız ne yapabiliriz?

  • Sabırla rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek gerekir. Bu aamada robotik rehabilitasyon, beyinden elektrik verilmesi, kasılma varsa toksin enjeksiyonları faydalı olacaktır. Ancak öncelikle babaannenizi detaylıca değerlendirip neler yapılmalı buna bakmak lazım. Geçmiş olsun.

   • fadime diyor ki:

    Iyi aksamlar benim annem 9 ay once beyin kanamasi gecirdi anevrizmadan kaynakli cerrahi mudahale oldu ve sol tarafinda hemiparazi kaldi evde hareket yaptirarak yurutebildik ama sol kolu felcli kaldi cok a bi parmak hareketleri var bilincide degisti eskiso gibi degil buna bi cozum var mi kolunu ve bacagini iyilestirmek icin ne yaoabiliriz gerekirse hastaneye goturmek istiyoruz siz tedavisinde yardimci olabilirmisiniz annemi eski hali gibi.olmaz tabi ama duzelmesini cok istiyoruz

 56. inan diyor ki:

  Mrb hocam babam 6 yıldır sol yanı felç ve beyin kanaması geçirmiş ve yataklı ayağa kalkma şansıda yok bu nedenle son üç aydır sol ayağında şişkinlik meydana gelmiş nedenini söylerseniz sevinirim

  • Derin venlerde tıkanma olmuş olabilir. Sıkıntılı bir durumdur lütfen hekime gidiniz. Geçmiş olsun.

   • dilan diyor ki:

    Hocam merhaba. Annannem kalp krizi sonucunda 7 dk kalbi durdu hastanede elektro şopla tekrar kalbi atti daha sonra bi kac defa daha durmus ve tekrar atmaya baslamis bu sure icerisinde beyin oksijensiz kalmis suan yogun bakimda solunum cihazina bagli ve makineye bagli iyi olur mu bir bilgi verirmisiniz?

  • battal keleş diyor ki:

   hocam 5ay önce tansiyondan felç geçirdim sağ tarafımdan sağ ayaklarımda ve yüzümdeçok ağrı var his yok evde hareket yapıyorum his gelmesi uzun sürermi

  • dogukan diyor ki:

   Mrb hocam 2 hagta once babam sol tarafı felçli vaziyetde ama bu arada sol bacagında kas kasılmaları oluyo hani bunun bi sebebi varmıdır

   • Felçte kasılmalar olabilir ve çok da rahatsızlık verebilir. Ayrıca bu kasılmalar kişinin fonksiyonunu da engelleyebilir. Felç ile ilgili olan tv programlarımıza bakın. Özellikle yakın zaman önce Kanal 24 programındaki programımız size çok faydalı olur. Bu programa ana sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 57. Sabri diyor ki:

  merhaba hocam Arkadasım 9 ay önce Bıçaklı saldırıya uğradı ve sol kulak üstü tarafında Bıçak darbesi Aldı beyine kan gitmişti ve ameliyati oldukça başarılı geçtı ve şimdi sağ tarafı çalişmıyor avuç içi sureklı kapalı kalıyor ve dizini kilitliyemuyor ve dengesi yok ve hocam uyuşmuş diyor belli etmıyor sağ tarafım ve sürekli avucu terliyor hocam yürüttüğümüz zaman gayet iyi yürüyor dengesi olmadiği için tek yürüyemiyor sağ adımı atıyor tek sorun tek başına ayakta kalamıyor ayakta kilitlıyemıyor dizini hocam bunun tedavısı nasıl olur bu yol gösterin hocam :(((

 58. hakan diyor ki:

  arkadaşım trafik kazası geçirdi ve doktorlar beyninde ödem oluştuğunu söylediler 2gündür uyutuyorlar yarın uyandıracaklar ödem dağılmazsa uyandırınca ne olacak yada dağılırsa uyandırınca ne olacak?

 59. özlem diyor ki:

  Merhaba hocam, kayınpederim 14 gün önce beyne pıhtı atmasından dolayı felç geçirdi.yüzünün sağ tarfında felç var, birde sol kolunda istem dışı titreeme kasılma var.sağ göz kapağını açamıyo şuanda. daha kaldırmamışlar ayağa yürüyebiliyomu onu da bilmiyoruz şu anda. göz kapağı açılır mı, yürüyebilir mi daha sonraki süreçtee

 60. B.kaan KURU diyor ki:

  Hocam merhaba benim babam 61 yaşında ve 33 gün önce pıhtı atması sonucu acil olarak götürdük. TPA diye bi ilaç verdiler ve bu ilacında yan etki olarak beyin kanaması yaptı söylendi. 12 gün noroloji yoğun bakımında kaldı ve 13. gün hafızayı kaybettikten sonra kafatası kemiğini çıkardılar. bu ameliyat çıkışı solunum cihazına bağlı bilin yok tepki yok 20 gübü aşkın bir şekiilde hala yatmakta. bu durumun iyiye gitmeyeceği ve bakım hastası olacağı dile getiriliyor. bizim harici bir uygulama yapabileceğimiz bir durum varmıdır ve bu tür hastalarımızda tıbben umudumuz nedir? şimdiden tşk ederim ve gerçekten siz ve sizin gibi doktorları allah başımızdan eksik etmesi. (b.Kaan KURU 0506 689 55 66)

  • Çok büyük bir şanssızlık yaşanmış. Kanama olmasa idi babanız belki de şu anda sağlıklı olabilecekti. Şu anda hekimlerinize güvenin bırakın yoğun bakımda tedavisi sürsün. Bu aşamada en önemli konu yatak yarası ve eklem sertliğinin oluşmaması. Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri hazırlamaya devam ettiğim şu adreste bulacaksınız: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelirse yeniden temasa geçelim. Geçmiş olsun.

 61. ceren diyor ki:

  hocam benim kardeşim 14 yaşında ve kalp krızi gecirdi suan gecici felc yatıyor sureklı son zamanlarda yogun terleme ve kasılma var bunun nedeni nedir

  • Felç ile ilgili kasılmalar olabiliyor. Bunun ciddiyetle ele alınması gerekir. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 62. hasan diyor ki:

  hocam iyi günler 17 yaşında kardeşim trafik kazası geçirdi kazadan sonra hiç uyan madı şuan 4 günden beri uyanamıyor doktorlar beyinde mercimek büyüklüğünde kan pıhtılaşma var bu durumda ne yapmamız gerekir hocam durumunda neler olabilir hayati tehlikesi varmı

 63. yakup diyor ki:

  Hocam babam yaklasik 1 ay önce hastaneye kaldırildiginda beyin damarinin tıkandıgını söylediler şu an hastanede yatıyor yurumesi eskisi kadar olmasa da iyi bizi tanıyor fakat sorduğumuz sorulara kimi zaman cevap veriyor kimi zaman veremiyor konuşmasının düzelme durumu varmı.

 64. hamiyet diyor ki:

  hocaam iyigünler hocam annem 7 gün önce sol tarafı felç oldu şuanda hastanede sol tarafının çok açıdığını söylüyor fakat kıpırdatamıyor acıması iyi bir durummu saygılarımla

 65. salim gönder diyor ki:

  selamun aleykum hocam ben giresundan yazıyorum babam 70 yaşında 1.5 yıl önce damar tıkanıklığına bağlı beyinde sağ tarafta inme geçirdi hemipleji babam şu an çok iyi sadece sol kolunu % 100 sol bacağını ise % 20 kullanabiliyorum bu söz konusu inmenin ameliyatla tedavi edici olma özelliği varmıdır varsa hangi hastahane ve hangi cerrahlar tarafından yapıldığını bizimle paylaşırsanız seviniriz.sizden bir cevap bekliyoruz hocam saygılar…

 66. Batualp diyor ki:

  hocam ıyı gunler cok acıl bır sorum olucak babam 1 sene once felc gecırdı ve 1 sene sonrada epılepsı nobetı gecırdı bu durumlarda ne yapılması gerekır hangı ılacları onerırısınız lutfen yardımcı olun tesekkurler

 67. Ali diyor ki:

  Hocam bizim bi aile dostumuz var yüksek tansiyon nedeniyle sağ kolu felç oldu ve konuşamıyor yani akli dengesi pek yerindede değil aynı zamanda ağır panik atak hastası doktorlar konuşamamasına sadece psikolojik diyor ve panik atağa bağlıyorlar okuduğum bilgilere göre fizik tedavi çok önemli olmasına rağmen onun en son aşama olduğunu söylüyorlar bide ameliyat olması istendi bunun icin daha yeterli olduğunu düşündükleri bi hastaneye sevk ettiler sizce ameliyat kesin çözümmüdür biraz bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

 68. ercan diyor ki:

  Merhaba hocam verdiginiz bilgiler icin tesekkurler ben 19/01/2014 tarihinde yuksek tansiyona bagli beyin kanamasi gecirdim kanama 3.2×3.4×2.8 boyutlarinda olmus sagtarafim felcli ayagim hafif sekerekde olsa toparlamaya calistim,kolumda kuvvet var ama konturol edemiyorum,konusmam %80 duzeldi . Simdide belfitigi teshisi koydu doktorlar sorum su fitik ameliyatindan sonra ayagimdaki aksama duzelirmi birde kanamanin capi buyukmu ona baglimi duzelemedim yasim 42 inancim hirsim hic bitmedi hocam yorumlariniz icin simdiden tesekkurler

 69. ilayda diyor ki:

  Hocam benim dedem 3 sene önce beyin felci geçirdi yatalak değil çok iyi yürüyor ama zihni yerinde deil konuşamıyor doktorlar 6 ay içinde konuşur dedi konuşma terapistine falan gitti ama hala konuşamıyor ne yapabilirim konuşması için

 70. Yeşim aytar diyor ki:

  Selam ben 84 senesinde yüz felci geçirdim 17 yasındayken şu anda 46 yaşındayım oZaman tedavi olamadım halen çare arıyorum yüzümde büyük izler kaldı c halan yüzümü saklıyorum kimseyle görüşemiyorum içime kapandım yaşım ilerledikçe daha çok belli oluyor bir umut o umut milyonda birde olsa denemek istiyorum varmı bir tedavisi saygılar

 71. MTFT diyor ki:

  merhaba benim babam 1 ay önce yüksek tansiyondan beynın sağ tarafı tıkandı ve kısmı felç geçirdi sol tarafını hissetmiyordu yaklaşık 1 hafta öncesinde ayağını haraket ettirmeye başladı ama henüz kolunu hiç hissetmiyor acaba kolunun açılma süresi varmı . birde fizik tedaviyi doktorlar henüz başlatmadılar önce kolunu biraz kaldırmalı hasta diyolar . sonrasında geç kalmış olurmuyuz bunun için ne yapmalız yardımcı olurmusunuz lütfen teşekkürler

 72. Dilara diyor ki:

  Hocam merhaba. Nenemiz beyin damarının tıkanmasından dolayı felç geçirdi. Sağ tarafını kullanamiyor. 4’cü seans fizik tedavi alıyor, pasif hareketler, masaj yaptırılıyor. Şimdi daha dik oturabiliyor, ama ayağa kalkamiyor, sağ koluu da kaldıramiyor, kullanamiyor. Fizyoterapist evde tedavi uyguluyor. Bizim yapabileceğimiz bir şey var mı? Felç olalı 15 gün oldu. Bilinç kaybı yok çok şükür. İyileşmesi için daha ne yapabiliriz?

 73. Aydin Bozkurt diyor ki:

  Sayin Hocam,

  Sorulara vermis oldugunuz yanitlarin hemen hemen tamamini ve siteniz de ilgili makale be aciklamalari okudum.
  Size bu gonderiyi bunlardan snra yapiyorum.

  Annem 72 yasinda, ileri derece de diyabet hastasi ve insulin kullaniyor, gectigimiz hafta, sabah yatakta kusma ile baslayan ve acil servis ve tomografi sonrasi, beyne giden damarlarin birinde tikanma yaniti ile devam eden bir rahatsizlik yasadi.

  Yogun bakima alindi, acil serviste sekerinin korkunc bir rakam olan 550 ye dek cikis oldugunu ogrendik.
  Ayrica krizin buyk ve cok ciddi oldugunu soylediler. Sag tarafin felc oldugunu, konusma yitisinin de olmayacagini, durumunun ciddi oldugunu belirttiler.
  Iki gun sonra yogun nakkmda kendini gordugum de burun dan besleniyor vederin uyku halinde idi.

  Anneme seslendigimde gozunu 1 mm kadar acmasi beni sevindirdi, en azindan duydugunu anladim,beni tanidin mi sorusuna da cok hafif basini kimildatarak yanitladi, birsey istermisini soruma ise com net bir sekilde “bir bardak su” isteyerek yanit verdi, konusuyor diye dusundum, hatta sag kol ve ayakta ciddi sekilde oynama da vardi. Guc kaybinin derecesini bilemeyiz dediler.
  Bir de 3. Gece agiz ve burundan kan gelmesi olayi yasandi, kan inceltici sebebi ile dediler, ancak bu kesil di mi yoksa azaltildi mi net bir yanit alamadik, ancak kan degerleri dusuk diye kan verildi.

  Ancak gecen 5 gunluk surecte bu derin uyku halinde bir degisiklik olmadi. Ancak 3-4 kez anne denirse yine goz 1 mm acilip, popom acidi yada su istiyorum seklinde yanit alabiliyoruz.

  Yatak yaralari yogun bakim sureci icinde de olabilir mi? Yada bunun icin yogun bakimda ne yapilabilir.

  Biz su anda tabi felcte olsa, monussa da konusamasada yasamsini istiyoruz.

  Ancak size bu anlattigim durumda kan inceltici ilac vermenin disinda yapilabilecek bir tedavi yokmudur? Bu anlattigim durumdan yani yogun bakimda cikma suresi ongorulerinie gore yaklasik kac gun olursa normal olabilir?

  Ayrica cikmasi mumkun olursa sizden tibbi destek almamiz mumkun olabilir mi?

  Saygilarimla

 74. alper diyor ki:

  mrb hocam babannem bundan 20 gun once beyin ana damarı tıkanması sebebiyle yogun bakıma alındı 15 gun yogun bakımda kaldıktan sonra tek gozunu açtı şuanda evde bakıyoruz diğer gözü açılmıyor,konuşamıyor ve hala yatalak durumda fizyoterapi v.s ile tekrar yürüme ve konuşma şansı olabilir mi cevaplarsanız sevirim şimdiden teşekkürler.

 75. Felcin durumuna bakmak lazım. Detaylıca konuşmak ve detaylı muayene önemli. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım.

 76. filiz mutlu diyor ki:

  Merhaba hocam.anneannem geçen hafta beyin damarının tıkanmasından dolayı beyne pıhtı atmasıyla kısmi felç geçirdi acil yogun bakima aldilar.ertesi gun yogun bakimdan çıktı bilinci de yerindeydi fakat sol tarafı tutmuyordu.o günün sabahına bir pıhtı daha atmış ve tekrar yogun bakima aldilar. Ucuncu felci de yogun bakımda yatarken gecirmis.bilinci tamamen kapali.doktorlar ilk once tedaviye cevap vermiyor dedi.suan hala yogun bakimda akcigerleri enfeksiyon kapmis ve solunum yetersizligi kandaki oksijen miktarinin azalması sebebiyle solunum cihazına bagli ayni zamanda..iyilesse bile yataga bagli yasar dedi doktorlar.iyilesme ihtimali nedir.tekrar duzelir mi.yardim edin lutfen :(

  • Mükerrer geçirilen fleçlerde durum çok ağır olabiliyor. Annaanneniz de ağır bir felç olduğu anlaşılıyor. Şu anda yapacağınız yatak yarası açılmasını ve eklem sertliklerini önlemek. Bunun için http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun yazımı okuyun. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   • filiz mutlu diyor ki:

    Hocam anneannem hala yogun bakimda solunum destek cihaziyla nefes aliyor bilinci kapali atesi yuksek.yogun bakima bizi sokmuyorlar.gireni 2dakika sonra cikariyolarlar hemen.yatak yarası olmamasi icin hemsireler ne madar dikkatli davranıyor bilmiyoruz.caresiziz hocam sadece bekliyoruz

    • Evet bu durumda başka yapılabilecek bir şey yok. Ancak yoğun bakım görevlilerini bu konuyu bildiğinizi ve yara açılmaması için dikkatli olunmasını söyleyebilirsiniz. Sabırla beklemeye devam.

   • halil diyor ki:

    Slm hocm annem4gun once feıç gecırdı sagtaraf hıssetıyor ama oynatamıyor ve konusması cokaz anlasılıyor damar tıkanıklıgıymıs iylesme surecı nekadardır nasıl tedavı uyguluhalm

   • serpil diyor ki:

    hocam merhabalar, Anneannem 20 gün önce inme geçirdi. aile kaldırıldı. acilde yapılan işlemlerden sonra eve gönderildi. konulma merkezi etkilendi. konuşma terapileri bazı kelimeleri konuşmaya başladı. fakat geçen hafta sürekli uyku hali uyandırılamam durumundan tekrar ambulans ile hastaneye kaldırıldı. ve yoğun bakıma alındı . 2 gün uyutuldu sonra uyandırıldı fakat tepki vermedi 5 .ci gün gözlerini açtı. 6. gün yanına gidip seslendiğimde gözünü açıp kapadı elimi sıkmasını istedim hafiften sıktı. fakat bunu druna söylediğimizde hastamızın bitkisel hayatta olduğunu solunum yapamadığını ve bu tepkilerin tamamen bilinçsiz olduğunu söyledi. ama 5 gün öncesine kadar gözünü açamayan dudağını hareket ettiremeyen hastamız şu an bunları yapıyor. bunları yaparken nasıl bitkisel hayatta olabilir. bu konu ile ilgili aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

    • Şu anda kendisini değerlendiren hekimlere danışın lütfen. Belki hekimin gözünden kaçmış olabilir. Veya siz bazı refleksleri istemli hareket sanıyorsunuzdur. Ancak şu andaki tedavi gördüğü yerde bunları araştırmanız daha iyi olacaktır. Geçmiş olsun.

 77. tugba diyor ki:

  Iyigunler hocam.dedem 4 gun once beyin felci gecirdi yogun bakimda yatiyo zaten sakatti.doktorlar fisi cektikmi isi bitti diyolar.kendinde deil.iyilesirmi acaba.neyapmamiz lazim…

 78. esra diyor ki:

  Hocam benim erkek arkadaşım 2 yıl önce futbol antremanında beyni pıhtı attı ve felç geçirdi sol bacağı topallıyo türkiyede tedavisi olmadığını söylüyo doktorlar sizcede öylemi ve sol elinde de hissizlik var bazen unutuyo elini bunun icin untmaması için egzersizler sosyal faaliyetler yapılması gerektiğini düşünüyoruz ne gibi seyler yapmamızı önerebilirsiniz

 79. ufuközkan diyor ki:

  Hocam babam 17 gün önce hiçbirşeyi yokken (sigara,alkol) beyin kanaması geçirdi yoğun bakıma yattıktan 4 gün sonra gözlerini açmaya başladı ama genelde boş bakıyodu son 1 haftadır yine gözlerini açıyo kafasını sallıyo hatta doktoru kendini yataktan atmaya çalıştığını söyledi ve bilinci yerinde olmadığını yemek yiyemediği için mideye tüp takılması gerektiğini ve taburcu edilmesi gerektiğini söyledi. Şimdi hocam bilinci yerinde olmayan bir hasta taburcu edilebilirmi evde bizim bakmamız ne kadar sağlıklı olur bilmek istiyorum saygılarımla.

  • ufuközkan diyor ki:

   hocam ayrıca babam 49 yaşında doktor sağ tarafının felç kalıcağınıda söyledi şuan solunumunda ve kalp atışında,tansiyonunda bir problem yok evde bakım hastası olması için yeterlimi bunlar birde hocam babamla yogun bakımda ona birşeyler anlattığımda tepki vermesini istediğimde kafasını sallıyodu hatta bikere gözleri bile doldu o zmnlar beni anladığını düşünüyodum ama gözlerinin kayması sabit bakamama çok oluyor sizce bundan sonraki süreçte evde biz daha iyi edebilirmiyiz yoksa uzman kontrolü altındamı kalmalı

  • Bazı felçlerde bilinç uzun dönem geri gelmeyebilir. Bu durumda hastanın bilinci yerine gelmese bile metabolik olarak stabil olduktan sonra hasta evde bakım hastası durumuna gelebilir. Buna karar verecek olan şu anda babanızı izleyen hekimlerdir. Şu aşamada size çok yardımcı olacak bir yazım var. Lütfen bunu detaylıca inceleyin ve sizin için bazı durumlar çok daha kolay olsun: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun
   Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 80. tugce diyor ki:

  Hocam merhaba kuzenim 22 yaşında 10gündür yoğun bakımda trafik kazası geçirdi yalnızca alnında ödem vardı dağıldığını söylüyorlar şu anda tepki veriyor elimizi sıkıyor en son gözünü kaşıdı fakat birtürlü uyanmıyor zorlu bir süreç bekleyin diyorlar ancak değerleri bu kadar iyiyken neden uyanmıyor

 81. Mehmet GOKDAG diyor ki:

  Hocam merhaba Annem 9 gun once damar tikanikligi nedeniyle felc gecirdi.61 yasinda sol koluu kullanamama ve sol bacagindada gucsuzluk soz konusu.ancak yattigi yerden ayaklarini oynata biliyor.bilincte herhangi kayip olmadi.gorme normal ancak sol kolunda his yok ayaklarini haraket ettiriyor ama basamiyor.hocam yogun bakimdan cikali 2 gun oldu.hastamizin nezaman yurumesini beklemeliyiz tevavi ve hastalik sureci nasil olacaktir.

 82. mustafa diyor ki:

  Merhabalar hocam daha önce size yazmıştım.babamın beyninde pıhtı atmıştı 1 hafta hastanede yattıktan sonra taburcu edildi eve geldiğinin 4.günü yüksek ateşten tekrar hastaneyekkaldırdık enfeksiyon kapmış dediler yaklaşık 10 gün yoğun bakımda kaldı bu gün ise doktorla görüştüm taburcu edicez dediler el ve ayaklarında hareketsizlik yok yatmadan dolayı güçsüzlük var ama yutkunma ve konuşma sıkıntısı var mamayla besleniyor dilinde de biraz yaralar var bu durumda taburcu etmeleri normalmi ağızdan hiç birşey alamıyor taburcu edildiğinde nasıl harekete edeceğimizi tam olarak bilemiyoruz yutkunma testi uygulaması varmış bu durumda tedavi için sizinle irtibata geçsek olurmu acaba.şimdiden teşekkür ederim ilginize

 83. Gül diyor ki:

  iyi günler. babam 3 ay önce sağ tafından felç gecirdi ana damara pıhtı atması olduğu için çok ağır gecti. su an adım atabiliyor ama kolunu çok kullanmıyor. sadece d harfını cıkarıyor. konusmasında ve kolunda ilerlemeyi nasıl yapabiliriz. fizik tedavide yarım saat süre zarfında sonuc elde edebilir miyiz ? ve en önemlisi felç hastalarında ne kadarlık bi düzelme oluyor

 84. Funda Kılıççöte diyor ki:

  Merhaba Hocam,
  Benim annem 75 yaşında 6 ay önce beyne pıhtı atması sebebiyle kısmi felç geçirdi. Felçten sol tarafı etkilendi. His var ama sol kol ve bacak hareketsiz. Fizik tedavi alıyor. Özellikle geceleri sol bacak ve ayağına sıklıkla kramp girmesi sonucu uyuyamıyor. Doktorumuzun verdiği ilaçları aksatmamamıza rağmen krampları geçmedi. Ne yapmamızı önerirsiniz? En kısa zamanda cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 85. Yasin Şahin diyor ki:

  Hocam,merhabalar.
  Babam 6 gun once 1 Aralikta yüksek tansiyona bağlı felç geçirdi. Sol tarafı tamamen tutmuyor. Hastaneye yetiştirmemize rağmen geç müdahele edildiği söylendi.
  Beyin pıhtı atma olduğu söylenerek beyin anjiyosu yapıldı.
  3 gün nöroloji yoğun bakımda kaldı;daha sonrasında beyinde ödem oluştuğu öğrenildi. Ödemin verdiği basıncın giderilmesi için beyin ameliyatı yapıldı. Kafatasının sağ tarafı açılarak ödemin yayılması engellenmeye çalışıldı.
  Şu an bilincinin %50 açık olduğu söyleniyor. Fakat konuşamıyor. Söylediklerimizi sağ kolunu oynatarak ya da elimizi sıkıp bırakarak anlıyor. Halen antezyoloji ve reanimasyon yoğun bakımında. Yüksek tansiyon ve kalp ritim bozukluğu da var.

  Sizce durum nedir,nasıl düzelebilir,tekrar konuşabilir ve yürüyebilir mi?
  Lütfen yardım edin,çok teşekkürler.

 86. Emre diyor ki:

  Merhaba hocam esım kalp kapakları 2005 yılanda degıstı. 6ay önce 2.cocugun doğumuna bır hafta kala emboli gecırdı bır hafta kadar yogun bakımda kaldı suan sadece konuşmasında problem var sol yanak be dudağında bıraz uyısma var..konuşması ıle ılgıli duZelme nasıl olur bız nasıl bır yöntem uygulayalım.konusması eskisi gıbı duzelirmi..hocam

 87. ahmet durmaz diyor ki:

  Hocam babam 65 yaşında bir hafta önce sağ tarafındqan felç geçirdi pıhtı atma hali oluşmuş zor konuşuyor yüksek tansiyondan 1 haftadır hastanede geceleri uyku bozukluğu var devamlı huzursuz
  tanımada zorluk çekiyor sıkıca bastırında el ve yağını çekebiliyor şimdi şah damarı tıkanıklığını stent takarak düzelteceklermiş hocam cevap verirseniz memnun olurum

 88. Melike kubilay diyor ki:

  Merhaba hocam yaklaşık bir ay önce de yazmıştım size babam sağ tarafi felç geçirdi hemen fizik tedaviye başladık adım atabiliyor kolu da çöz az da olsa hareket ediyor ancak çok yorgun olduğu zamanlarda kafası karışıyor söylemek istediğiyle söylediği şeyler birbirinden çok farklı bazen isimlerimizi karistirabiliyor. Doktoru zamanla düzelecek tir bu durumu dedi konuşmada düzelme var ancak kafa karışıklığı artıyor gibi bu durum düzelir mi ne yapmamız gerekiyor

 89. İsmail diyor ki:

  Hocam Babam Sol tarafından felc ve elı ayagı tutmuyor ama el parmakları ıcıne kapanıyor acmnayı calısırken cok canı yanıyor bız acmaya calısıyorz bıraz yardımcı olabılcekmsnz

 90. Özge diyor ki:

  Merhabalar Hocam,ben 24 yaşındayım sağ tarafından felç geçirdim konuşma,yürüme ve kol hareketlerim yoktu çok şükür eski sağlığıma kavuştum sadece elimi kapıyorum fakat açmada zorluk yaşıyorum.Elim için ne tür tedavi veya hareketleri önerebilirmisiniz ya da ne tür hareketler almalıyım. fizik tedaviye gidiyordum bir süre ara verdim tekrar başlıyım mı?,masaj yöntemine başvursam acaba iyi gelirmi? Hergün düzenli olarak sporumu yapıyorum .Hocam ben moralini yüksek tutyorum ve de elim açılıp hareket edicek buna inanıyorum.
  Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler.
  iyi çalışmalar

  • Gecikme için özür dilerim. Çok yoğundum. Elinizin durumu çok ama çok önemli. Felçte el için çok spesifik tedaviler uygulanmalı. Beyne kafatasından elektrik akımı uygulaması, ZKT (zorunlu kullanım tedavisi), el kaslarına yapılacak toksin enjeksiyonları, el parmakları için robotik uygulamalar, el-elbileği için seri alçılamalar çok çok önemli. Beni facebook’dan ekleyin gerekirse temasta kalalım: ProfDr Erbil Dursun. Geçmiş olsun.

  • Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855).

  • Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz 0-530-3711855

 91. aşkın diyor ki:

  merhaba hocam benim kayınbabam 8 gün önce beyin damarında tıkanıklık nedeniyle hastaneye kaldırıldı makineye bağlı şekilde,her iki taraftada tıkanıklık olduğu söyleniyor,çok korkuyoruz.8gündür herhangi bir tepki yok,kan cıvıltıcı ilaç veriliyor,birde içe doğru kasılmalar başlamıştı 2 gün sonra ne yapmamızı tavsiye edersiniz,bize bir yol gösterirseniz sevinirim..

 92. çisemm diyor ki:

  mrhb sayın hocam benim nişanlım 16 yaşında trafik kazası sonucu beyin kanaması gecirmiş şu an 30 yaşında sadece biraz konuşma bozuklugu var ancak ben çok huzursuzum ilersi için bir risk taşıyormu saglıklı bir şekilde hayatına devam edebilirmi nasıl bir tedavi uyguladıklarını bilmiyorum ancak beyin açılmadan amaliyar olmuş ve 3 ay gibi hafıza kaybı hocan beni bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla

 93. tuğçe diyor ki:

  Merhaba benim eşim 28 yakinda yüksek tansiyon dan beyin kanaması geçirdi sağ taraf felçli konuşmasi sorunlu iştahı az 1 sene ye yaklaştı az bisey yürümeye başladı kolu daha hareket etmiyor tedavi nasıl olmalı konuşması düzelir..

  • Sol beyin lezyonu olan vakalarda sağ taraf felç ve konuşma bozuklukları görülebilir. Rehabilitasyona hemen ve yoğun bir şekilde başlamak çok önemlidir. Üzerinden 1 sene geçmiş olması biraz sıkıntılı olsa da rehabilitasyonla ne kadar sabırla devam edilirse o kadar ilerleme kaydedilebilir. Ancak bu ilerlemenin kaydedilebilmesi için yerinde ve doğru tedaviler uygulanmlaı. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi önemli ve yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı larak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   cevapla

 94. zafer diyor ki:

  hocam meraba benim kardeşim nisanda beyin kanaması geçirdi doktorlar damar yırtılması dediler şu an fizik tedavi görüyo ara ara ama sağ tarafında felç var yeni yürümeye başladı ancak sağ kolu çok güçsüz bu konuda ne yapabiliriz hangi tedaviyi önerirsiniz bide düzelme olasılığı nedir kolunu kaldırıyo fakat sinirler zayıf beni bigilendirirseniz memnun olurum bide hangi tedavi yöntemi daha yararlıdır saygılar

  • Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, robotik uygulamalar, kafatasından uygulanan elektrik tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri önemlidir. Zorunlu kullanım tedavisi önemli ve yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı larak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 95. ibrahim gül diyor ki:

  Merhaba hocam, annem 65 yaşında kalp ritminde bozukluk, tansiyon, şeker gibi rahatsızlıkları var, bundan bir ay önce annem gece 2 civarı rahatsızlandı, konuşamıyordu, osmaniye dev. has . götürdük, tomoğrafi çekildi ve beyinin sağ tarafında pıhtı olduğunu söylediler ve k.maraşta megapark hastanesinde yattı ve ilaçla tedavi gördü, şuan sağlık durumu iyi fakat konuşamıyor kan akış hızıda çok düşüktü fakat şuan 2 civarına çıktı, annem konuşabilirmi hocam bu konuda yardımızı bekliyorum, teşekkür ederim.

  • Felcin konuşma merkezini ne kadar etkilediği ile ilgili cevabınız. Konuşma ve mental rehabilitsyon çalışmalarını ve ayrıca diğer bütün çalışmaları da birlikte yoğun bir şekilde uygulamak lazım. Vücudun herhangi bir yeri ile ilgili yapılan rehabilitasyon çalışmaları beynin her bölümünde olumlu değişikliklerle sonuçlanır. Geçmiş olsun.

 96. elif diyor ki:

  merhabalar hocam;
  ben 21 yaşındayım. bebekliğimde beyin felci geçirmişim ve sol tarafıma etki etmiş. sağ kolumu kullanamıyorum.daha oğrusu sol koluma göre çok güçsüz kalıyor ve bileğim aşağıya doğru eğik duruyor. ben sağ kolumu kullanmak istiyorum bunun için ne tedaviler var. sizinle nasıl iletişime geçebilirim. bilgilerinize çok ihtiyacım var. şimdiden teşekkür ederim.

 97. melike kubilay diyor ki:

  merhaba hocam babam 25 ekim de yoğun bakıma alındı 10 yıl önce kalp kapakçığı değişmişti beyine pıhtı atıp beyin damarını tıkadı on gün yoğun bakımda yattı 3 gündür de servis te tedavisi devam ediyor. yoğun bakımda az da olsa fizik tedaviye başlanmıştı halen de devam ediyor. sağ tarafı felç konuşurken uzun cümleler kuruyor ama içinden bir kaç kelimesi ancak anlaşılıyor. 3 gündür her gece inliyor bağırıyor doktoru bunun için ilaç ta verdi ancak pek bi faydası olmadı nedeni nedir acaba şimdiden teşekkürler.

 98. NURAY BARIŞ diyor ki:

  merhaba hocam babam yaklaşık 2 ay önce şah damarına phtı atmasından dolayı sağ tarafını kullanamaz duruma geldi.stent takılarak damar açıldı fakat fizik tedavi ile sağ ayağını kull. başladı ama sağ elini hiç kullanamıyor.bilinci ve konuşması tam yerinde değil bizi tanıyor fakat isimlerimizi hatırlamıyor.bir kaç kişi bana ozon tedavisi ile babamın düzelebileceğini söylediler …sizin bize öneriniz nedir .babam 6 ay öncve lenfoma kanseri geçirmiş fakat şuan eser kalmamıştır..
  lütfen ozon tedavisi ve akapunktur ile baba net bir bilgi verebilirmisniz… mersin —-nuray

  • Ne ozon ne de akupunktur tedavisi felçte hiç bir işe yaramaz. Felçte yapılacak o kadar çok önemli tedaviler vardır ki ozon ve akupunktur yapılmasını hayretle karşılıyorum. Geçmiş olsun.

 99. mertkan diyor ki:

  hocam babanem yaklaşık 1 ay önce felç geçirdi doktoru çift taraflı olduğun söylüyor şuan yoğun bakımda yutkunamıyor ve konusamıyor seslendiğimiz zaman sadece gözlerini açıyor ama tepki göstermiyor bu hastalar sonunda nasıl kalıyor eski hayatını devam ettirebiliyormu solunumla ilgilide beyinle ilgili problem olduğunu söylüyorlar ama solunum makinasına bağlı değil onun büyük ölçüde geçtiğini söylüyorla bilgi verebilirmisiniz teşekkürler

  • Şu anda yoğun bakımdaki hekimlerimiz en iyi şekilde hastanızla ilgileniyorlardır. Belli ki babaanneniz ağır bir felç geçiriyor. İyileşme derecesi yakın zamanda daha net bir şekilde ortaya çıkar. Eve taburculuk aşamasına gelince yeniden temasta bulunalım. Geçmiş olsun.

 100. Kader PUL diyor ki:

  merhaba hocam benım babam 05/05/2013 de calısırken bı anda beyın kanaması olustu beyınde bı tane damarı tıkalı su an soldan vurdu felc bayadan berı fızık tedavı olsun ılacları olsun herseyını tamı tamına yaptık ama duzelemıcekmı babam bı sure fızıgını yaptırıyoruz ayaklanıyo sonra tekrar dusuyo hangı hastanenın fıık tedavı rehabılıtasyonu ıyı gelır yardımcı olursanız cok memnun olurum sımdıden tesekkurler
  Iyı çalışmalar…hocam

  • Rehabilitasyonla ne kadar sabırla devam edilirse o kadar ilerleme kaydedilebilir. Ancak elbette çok özellikli, yerinde ve doğru tedaviler uygulanmalı. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı larak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 101. erkan diyor ki:

  selam hocam babam 8 ekimde sol tarafından felç geçirdi pıhtı atmasıymış beyinde damar tıkanmış 10 gün hastanede yattı şimdi fizik tedaviye başladık.13 gündür büyük tuvaletini yapmadı bağırsak düzenleyici verdiler onunda faydası olmadı başka bir ilaç verdiler onuda sıktık bağırsaklarına ondan sonra biraz sıvı şekilde çıkardı ama şimdi yine yapmıyor neyapmamız lazım yardımcı olurmusunuz.

  • Mutlaka bu sorun halledilmeli. Bir tıbbi merkeze gidip lavman yapılmasını sağlayabilirsiniz. Felç ile ilgili rehabilitasyon çalışmalarına da derhal başlamanız lazım. Lütfen web sitemi iyice inceleyin. Geçmiş olsun.

 102. ahmet cemal acar diyor ki:

  merhaba hocam babam 2 ay önce tansiyon ilacını almayı unuttuğu için felç geçirdi sağ tarafı felç ama bayağı ilerleme kaydetti yürüyordu motorsiklete bile biniyordu ama dün akşam uykudan uyandı ve yataktan kalkmada zorlanınca ve yürürken düşeceğini anladım ve tuttum sonra bir sarhoş gibi konuşamamaya başladı biraz konuşturdum 2 saat sonra normal konuştu ama sabah kalktığında yine aynı konuşmamaya başladı babam 66 yaşında ve koah hastalığıda var nasıl düzelir hocam daha büyük ataklar geçirebilirmi şimdiden teşekkürler

 103. havva diyor ki:

  Merhaba hocam,
  Babam 57 yaşında 55 gün önce ponsda kanama geçirdi. Yaklaşık 3 hafta yoğun bakımda kaldı. Nöroloji servisinde yatarken bacaklarında ödem ve damar tıkanıklığı oluşmuştu kurşun suyu ile azalttık (kanamadan dolayı kan sulandırıcı veremediler) Şimdi ise sağ tarafı felçli kolunu ve bacağını hareket ettirebiliyor ancak duyu kaybı var dün geceden beri felçli olan bölgenin yandığını söylüyor fizik tedavi hastanesindeyiz doktorumuz beyinle alakalı olabilir dedi ancak ben damar tıkanıklığına bağlı birşey olabileceğinden endişeliyim (akciğer embolisi gibi) bu yanmanın sebebi sizce ne olabilir? birde eski fiziksel yetilerine kavuşamama gibi bir ihtimal var mıdır yada his gelmesi ne kadar bir süre alır?

  Sorularımı yanıtsız bırakmaz iseniz çok mutlu olurum…

  • Felç sonrası ortaya çıkan yanmalar genellikle beyinle ilgili sorunlardan kaynaklanır. Bazı ilaçlar vardır bu yanmalara iyi gelmektedir. Damar tıkanmasının başka belirtleri vardır. Hissin geri gelebilmesi için zamana ve his geliştirici rehabilitasyon uygulamaları (duyu reedukasyonu) önem arz eder. Maalesef ülkemizde rehabilitasyon uygulamalarında büük eksiklikler yaşanmaktadır. Hastanın sıkı takibi ve kontrolleri büyük aksamalar göstermektedir. Temasta kalalım. Beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun. Geçmiş olsun.

 104. soydan diyor ki:

  Kıymetli hocam;
  Yeğenim 1988 doğumlu, 2002 yılında Anevrizmaya bağlı beyin kanaması geçirdi. Edirne TIP fakültesinde ameliyat edildi. Ameliyat sonrası %90 felçti. (Konuşma hiç yoktu) Zamanla bazı nörölojik bulgular geri geldi.
  Sağ kol %90 ayaklar %20 sol kol hiç yok kasılmış vaziyette.. Değnekle güç te olsa adım atabiliyor. (fizik tedavi ara ara devam etti, Botox vs.. Tıptaki ilerlemeler neticesinde şuan başka tedavi yöntemi varmıdır? Oksijen tedavisi duyuyoruz? Kök hücre? sizin tavsiyeniz nedir? Neleri denemeliyiz? Şimdiden teşekküler..

  • Geçmiş olsun. Kök hücre henüz çok erken dönemde; hayvan deneyleri devam ediyor. Oksijen tedavisinin bir etkisi olmaz. Hele ozon dedikleri tamamen tıp dışıdır. Toksin uygulamaları çok önemli. Ancak bunun tecrübeli ellerde ugulanması lazım. Yapacak hekim bizzat yürüş analizini yapmalı vb. vb. Öncelikle şu yazımı inceleyin lütfen: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bilen, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Sizin söz ettiğiniz şekildeki bir hastada fazlaca yararımız olacaktır. Beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun. Temasta kalalım.

 105. fatma diyor ki:

  Merhaba ablam 2 yaşındayken havale geçirdi ondan sonra doktorların kimisi menenjit dedi kimisi bir yerden düşmüş olabileceğini söyledi ablam 5 6 yaşına kadar yürüyüp konuşabiliyordu şu anda yatağa bağımlı halde bunun tedavisi var mıdır tedavi için ne yapmalıyız nerelere baş vurmaliyiz yardimci olursaniz seviniriz

  • Bir ihtimal iki yaşından sonra düzgün tedavi yapılmadı ve gittikçe ablanız yatalak durumuna düştü. Bir başka ihtimal 2 yaşındaki havale ile bir ilgisi yok ve bu durumu ilerleyici bir nörolojik hastalık. O halde öncelikle tanının belirlenmesi lazım. Ablanızın tanısı belli mi? Eğer bunu söyleebilirseniz daha detaylı bilgi verebilirim. Geçmiş olsun.

   • fatma diyor ki:

    Yardımcı oldugunuz için tesekkurler Hastalıģı geçirdikten 2 yıl sonra beyin damarında hasar olduğunu söylediler daha sonra boyundan ve ayak bileğinden ameliyat oldu hekimler bize kesin bir sonuç söylemediler ve ameliyat hakkında bize bilgi vermediler

    • Maalesef ameliatlar büyük sorun yaratabiliyorlar. Bu ameliyatların ekip halinde karara bağlanması lazım. Çoğu zaman böyle olmuyor. Yine de ablanızın rahatlaması için yapılabilecek pek çok uygulama olablir. Temasta kalalım. Beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun. Geçmiş olsun.

 106. aytekin kapdan diyor ki:

  Merhaba hocam
  Babam 3 hafta önce beyin damar tıkanıklığı sebebi ile sol tarafından kısmi felç yaşadı mr vede tomografi cd leri bizde mevcut.Babam 1945 doğumlu. 1 hafta önce eve çıkardık sol parmaklar vede kolunda az hafifde olsa hareket başladı ayak baş parmağıda az da olsa oynatabiliyor yemek yemesinde hiçbir sorun yok konuşması kısa cümlelerde anlaşılabilir düzeyde fizik tedaviye başlamak istiyoruz nasıl bir tedavi yöntemi öngörürsünüz (süresi vb.) hastanenizde yatarak tedavi olanağı mümkün müdür.şimdiden teşekkürler.
  iyi çalışmalar.
  Aytekin Kapdan

  • Öncelikle çok geçmiş olsun dileklerimi sunarım. Aman geciktirmeden babanızı göreyim. Anlattıklarınıza baktığımda olduka pozitif bulgular var. Erken rehabilitasyon çok faydalı olacaktır. Son yapılan bilimsel çalışmalar felç rehabilitasyonun erkenden başlanmasını, çok aktif çalışma yapılmasını, tekrarlayıcı ve amaca yönelik hareketleri öneriyor. http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ‘daki bilgiler sizin için çok yararlı olacaktır. Konumunuza göre hastamızın en rahat edeceği şekilde ve ona en yararlı olacak şekilde bir tedavi sistemini uygularız. Beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun.

   Saygılar,

 107. Önder diyor ki:

  Merhaba hocam. Babam 10 gün önce damarında pıhtı atması sonucu hastaneye kaldırıldı. Babam hastaneye ambulansla giderken zor nefes alıyor çırpıyor yüzünün sağ tarafı tarafı kaymış hatırlamak bile istemediğim zor bir durumdu. 5 gün yoğun bakımda kaldı 4 gün hastanenin servisinde nöroloji bölümünde kaldı sonra taburcu edildi. Babamın elinde kolunda yürümesinde bilincinde her hangi bir sorun yok. yüzündeki ve konuşmasında ki bozukluklar da gün gün iyiye doğru gidiyor belirsiz sorunlar kaldı. Tek sorunumuz babamın yutamaması (beyinle ilgiliymiş)Şu an babam burnundan mideye hortumla besleniyor.Hocam babamın tekrar ağızdan yemesi ve iyileşme süreci ne kadar zaman alır hiç yutamama gibi bir durum olabilir mi?. Bundan sonra izlememiz gereken adım nedir? babam 56 yaşında

  • Felç sonrası özellikle beyin sapında sorun oluşmuşsa yutma sorunları görülür. Erken evrede yutma sorunu %30’larda iken zamanla %10’lara kadar düşer. Babanızda yutma testi yapılmalı (videofuroskopi) ve buna göre elektrik stimülasyonu, yutma manevraları ve egzersizler verilmeli. Bunun için yardımcı olmak isteriz. Varsa eğer beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun. Geçmiş olsun.

 108. murat diyor ki:

  Slm iyi gunler hocam benim babamın ana damar tıkanıklığı nedeni bi felc lik geçirdi bu nedenle sağ tarafı kısmen felç durumda vede konuşmayı yitirdi bir buçuk yıla aşkın bu olay devam ediyor fizik tedavi görüyor suan biz en azindan kendini ifade edecek şekilde konuşmasını istiyoruz nasıl bi yol izlemem lazım hocam bu konuda yardımcı olursanız seviniriz hocam iyi çalışmalar şimdiden tsk ederim…

  • Babanız için konuşma ve mental rehabilitasyon çalışmaları yapmak lazım. Bunun dışında nöro-geribildirim tedavisi yararlı olabiliyor. Konuşma dışında diğer sistemlerde de sorunlar olabilir bunlar detaylıca ele alınabilir. Babanıza yardımcı olmak isteriz. Varsa eğer beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun.Geçmiş olsun.

 109. hakan diyor ki:

  iyi akşamalar hocam babam yaklaşık on yıl önce felç geçirdi buna bağlı konuşma yemek yeme ve yutkanma özleliğini kaybetti ayrıca sağ kolu ve bacağı da felçliydi aynı zamanda tükürük bezeleride çalışmıyormuş hocam yakın bir zamanda aldığım bilgiye göre boyun arkasında bulunan damarlar tıkılaydı bunun caresi yok deniyordu ama şimdi akdeniz üniversitesinde ameliyatla açıldığı söylenildi bu mümkünmüdür böyle bir ameliyat varsa sonucunda babam tekrar konuşabilir yemek yiyebilirmi.şşimdiden tşkederim saygılar

  • Felç sonucu oluşan hasarın üzerinden 10 yıl geçtikten sonra hiç bir yöntemle mucizevi bir ilerleme kaydetmek mümkün değildir. Ancak bazı durumlarda hastanın çok rahatlaması sağlanabilir. Örneğin kasılmaları varsa, kolda ve elde ve ayak bileğinde eklem katılıkları varsa bunların tedavisi hastayı rahatlatacaktır. Yürüme fonksiyonunda ilerlemeler kaydedilebilir. Eğer kol ve elde bazı hareketler mevcutsa bunlar geliştirilebilir. Tüm yapılacak tedaviler diğer sistemleri de (örneğin konuşma) oumlu yönde etkileyebilir. Varsa eğer beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun. Temasta kalalım.

 110. suleyman diyor ki:

  İyi aksamlar hocam nasilsiniz sizden biraz bilgi almak istiyorum benim arkadasim 2sene omce trafik kazasi gecirdi yuruyemiyor damarlarinda zedelenme var hocM ama fizik tedavi goruyor ayakkabi giyimce yuruyor hocam onun bir tedavisi varmidir bana bilgi verirseniz sevinirim Allah rizasi icin hocam bana yardim ediniz cevaplarinizi bekliyorum saygilarimla iyi aksmlar

 111. Ufuk diyor ki:

  Hocam merhabalar
  Dün babam eve geldiğinde konuşmasında sıkıntı ve çenede hafif kayma vardı sağ kolunun hareketleri kısıtladığını söyledi. Hastaneye götürdük Felç geçirdiğini ve hemen MR ve Tomografi çekilecek dediler onlardan da bir sonuç bulamadılar. (Tabi babam öğlen yaşamış denge kaybını – çene kaymasını ama akşam eve gelene kadar bir şey demedi doktor da neden bu saate kadar bekledin dedi)
  Tansiyon 20/10 ve sonra iki dil altı ile 16/9 a düşürebildiler.
  Sabah taburcu edildi Pazartesi günü Kardiyoloji ve Nöroloji bölümlerine gideceksiniz, eğer ani durumlarla karşılaşırsanız hemen tekrar gelin denildi.
  Şimdi babam sağ tarafı uyuşukluk var diyor ama kullanabiliyor. Bazen elindekini felan düşürüyor ama genel olarak tamamen kullanamama gibi bir durumu yok. Konuşmada ise biraz zorlanıyor. Bazen kelimeler anlaşılıyor. Kendi kendine yürüyebiliyor ama önceki hali gibi de değil.
  Sizce problem ne olabilir?
  Nelerle karşılaşabiliriz?
  Durumun ciddiyeti nedir?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Saygılar.

 112. Beyin felcine neden olan kanama veya pıhtı atması ne kadar fazla beyin bölgesinde veya ne kadar hayati fonksiyonlara ait beyin bölgelerinde hasara neden oluyorsa o kadar durum ciddidir. Dolayısı ile beyindeki hasarın yeri ve/veya şiddeti hastanın kötü veya daha iyi olacağı ile ilgilidir. Yoğun bakım süresi ne kadar uzuyorsa durum da o kadar ciddi demektir. Geçmiş olsun.

 113. sabri diyor ki:

  Merhaba,

  Hocam 26 yaşında,yakın bir arkadaşım,pıhtı atması sonucu beyin kanaması geçirdi. 13 eylülden beri yoğun bakımda yatıyor. Müdahale 1 saat içinden yapıldı ve beyinde ki kanı almak için,cihaz bağladılarını söylediler. Doktorlar her sorduğumuzda herşeye hazırlıklı olun diyor. Diğer açıdan,beyin kanaması geçiren bir çok hasta, şuan çok sağlıklı bir şekilde olduklarını görüyor ve duyuyoruz. 1. Doktorlar neden sürekli en kötüyü söylüyorlar? 2.Beyin kanamsı geçiren bir hasta,ortalama kaç gün yoğun bakımda kalır? 3.Beyin kanamsı ile sonuçlanan ve yoğun bakım ile devam eden tedaviler de başarı oranı % kaçtır? Teşekkürler.

  • Beyin felcine neden olan kanama veya pıhtı atması ne kadar fazla beyin bölgesinde veya ne kadar hayati fonksiyonlara ait beyin bölgelerinde hasara neden oluyorsa o kadar durum ciddidir. Dolayısı ile beyindeki hasarın yeri ve/veya şiddeti hastanın kötü veya daha iyi olacağı ile ilgilidir. Yoğun bakım süresi ne kadar uzuyorsa durum da o kadar ciddi demektir. Geçmiş olsun.

 114. elif diyor ki:

  Babaannem sol tarafından felç geçirdi bilinci kapali vücudu şişmeye basladi elleri fln balon gibi oldu sizce bu kotumu

  • Beyin felcine neden olan kanama veya pıhtı atması ne kadar fazla beyin bölgesinde veya ne kadar hayati fonksiyonlara ait beyin bölgelerinde hasara neden oluyorsa o kadar durum ciddidir. Dolayısı ile beyindeki hasarın yeri ve/veya şiddeti hastanın kötü veya daha iyi olacağı ile ilgilidir. Yoğun bakım süresi ne kadar uzuyorsa durum da o kadar ciddi demektir. Geçmiş olsun.

 115. elif diyor ki:

  Merhaba hocam. Babaannem yaklasik 1 ay önce sol tarafından felç geçirdi bilinci kapali şuan bazen gözlerini acip bakiyodu elimizi hafif sıkıyodu simdi hic biri yok ve vücudu şişmeye başladı elleri balon gibi oldu sizce şişmesi kotu biseymi

  • Beyin felcine neden olan kanama veya pıhtı atması ne kadar fazla beyin bölgesinde veya ne kadar hayati fonksiyonlara ait beyin bölgelerinde hasara neden oluyorsa o kadar durum ciddidir. Dolayısı ile beyindeki hasarın yeri ve/veya şiddeti hastanın kötü veya daha iyi olacağı ile ilgilidir. Yoğun bakım süresi ne kadar uzuyorsa durum da o kadar ciddi demektir. Geçmiş olsun.

 116. ferhat ışık diyor ki:

  hocam babam yaklaşık 1ay olacak felç geçirdi suan hastanede konuşamıyor beslenmeyi burnundan bitkisel mama ile besleniyor ama ama bilinci felan yerinde tekrar konuşabilirmi sağ kolunu felan kaldıramıyordu suan hareket ettiriyor konuşmaya ve ağızdan yemek yemesi ne kadar sürer cvp verirseniz sevinirim

  • Hastanın klinik durumuna göre yapılacak çok fazla tedaviler var. Sabırla ve istekle rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek gerekir. Motivasyonu sağlamak çok önemli. Burada aileye çok iş düşüyor. Rehabilitasyonla ne kadar sabırla devam edilirse o kadar ilerleme kaydedilebilir. Ancak elbette çok özellikli tedaviler de uygulanmalı. Web sitemizdeki “felç” bölümünü dikkatlice incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece konuşma terapisi, uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Bir sistemi etkileyecek her tedavi (örneğin kol hareketi ile ilgili) başka bir sistemi de (örneğin algı, konuşma) olumlu yönde etkiler. Bu yüzden tek bir sisteme yönelik tedavileri önermiyoruz. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Metabolik durumu stabil oluncaya kadar şu andaki doktorlarınızın kontrol altında kalması lazım. Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri, hazırlamaya devam ettiğim felç isimli kitapta şu adreste bulacaksınız: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelince felç için derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Şu linkimizi de iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 117. İSA diyor ki:

  Annem Ramazanın 2 düşerek felç geçirdi. 35 gün yoğun bakım ve serviste yattı. Beyin ana dalar girişi tıkanmış. Bilinci biraz var ama konuşma ve anlama yok sağ tarafı da felçli. sağ bacağını biraz oynatıyor. Bizi tanıyor. torununu çekip öpüyor. beslenmeyi peg ile mideden yapıyoruz. 2.5 ay oldu ama fazla gelişme yok bilinci gelebilir ve yeme işlemini normal yapabilir mi.TŞK EDERİM YORUMLARINIZ ÇOK GÜZEL.

  • Beyin felcine neden olan kanama veya pıhtı atması ne kadar fazla beyin bölgesinde veya ne kadar hayati fonksiyonlara ait beyin bölgelerinde hasara neden oluyorsa o kadar durum ciddidir. Dolayısı ile beyindeki hasarın yeri ve/veya şiddeti hastanın kötü veya daha iyi olacağı ile ilgilidir. Annenizin durumunda olumlu ve olumsuz noktalar var. Muayene sonucunda daha net konuşmak mümkün olur. Geçmiş olsun.

 118. İSA diyor ki:

  Annem Ramazanın 2 düşerek felç geçirdi. 35 gün yoğun bakım ve serviste yattı. Beyin ana dalar girişi tıkanmış. Bilinci biraz var ama konuşma ve anlama yok sağ tarafı da felçli. sağ bacağını biraz oynatıyor. Bizi tanıyor. torununu çekip öpüyor. beslenmeyi peg ile mideden yapıyoruz. 2.5 ay oldu ama fazla gelişme yok bilinci gelebilir ve yeme işlemini normal yapabilir mi.

  • Beyin felcine neden olan kanama veya pıhtı atması ne kadar fazla beyin bölgesinde veya ne kadar hayati fonksiyonlara ait beyin bölgelerinde hasara neden oluyorsa o kadar durum ciddidir. Dolayısı ile beyindeki hasarın yeri ve/veya şiddeti hastanın kötü veya daha iyi olacağı ile ilgilidir. Annenizin durumunda olumlu ve olumsuz noktalar var. Muayene sonucunda daha net konuşmak mümkün olur. Geçmiş olsun.

 119. yeliz diyor ki:

  Hocam iyi akşamlar, dedemi geçen hafta pazartesi sabah yatakta bilinci yerinde değil bi şekilde bulduk gece uyurken pıhtı attı sanırım saati belli değil. Suan yogun bakımda sag taraf felçli ve bilinci kapalı fakat felci hiç önemli değil yaşama sansı nedir 1 haftadır yoğun bakımda 85 yasında

  • Yaşama şansının bu bilgilerle belirlenmesi çok zor. Ancak yoğun bakımdaki hekimler size bu konuda bilgi verebilir. Şu anda yoğun bakımdaki hekim arkadaşlarımız gerekeni yapıyordur. Umarım arkadaşınız kısa sürede toparlar ve kendine gelir. Umarım ki olur, yoğun bakımdan çıktığında öncelikle eklemlerde katılık, sertlik oluşmaması ve yatak yarası açmaması önemlidir. Bunun için şu bilgilerimiz önemli olacaktır: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . Bu aşamaya gelindiğinde lütfen tekrar benimle temas kurun size yol göstereyim. Acil şifalar dilerim.

 120. kemal diyor ki:

  hocam benim teyzem ani tansiyon düşmesi sebebiyle vucudun sağ tarafı felç olmuştur.Geceleyin uyurken aaaa ııııı diye sesler çıkarmaktadır bu durum hastalığı kabullenmeyişinden dolayımı yok metafizik bir durummu bunu öğrenmek istiyorum .teşekkürler

 121. abdurrahim çiftçi diyor ki:

  Hocam merhaba benim babam 75 yaşinda ve yaklaşık 7-8 sene önce bay pass ameliyatı oldu şimdi tansiyon ilaçları var kullanıyor sürekli beyne giden iki damarı tıkanmış ultrasyon daki doktor stend(anjio) takılması gerektiğini söyledi yoksa felç olacak dedi bize şimdi bizde bunu yapabilen bir doktora gittik bunun tehlikesinin olduğunu babanızın ameliyatta da felç geçirme ihtimali olduğunu söledi şimdi ne yapacağımızı şaşırdık sizce nasıl yapalım kendi haline bıraksak ta felç olma riski kapıda diyorlar bir damarın kapanma oranı %80-90 diğeri %70-80 olmuş bu konuda bizi aydınlatırsanız seviniriz tşk ederim.

 122. emin diyor ki:

  slm hocam bi abimizin 6 aylık bi kızı vardıı vee havale geçirdi havale geçirdikten sonra bu cocukta felclik meydana geldi nöroloji tedaviside yapıldı ama düzelmedii çok dolştırdılar ne yaptılarsa fayda görmedii sadece bi Dr boyun arkasında 3 tane damar çalışmıyor söyledii ve cocuk şuann 10 yaşında ve yatalakk hocam sizden bi çare şimdiden tşkler

 123. fatos diyor ki:

  Hocam babam yaklasik 1 ay önce sağ tarafından felç geçirdi ve hastanede 1 hafta yatti.simdi ise fizik tedavi için hastanede yatiyor.ama babamda hic bir gelişme hareket yok.bilinci gayet yerinde.altina tuveletini yaptiginin farkında ama ayağa kalkamadigi için mecbur beze yapıyor.sağ tarafini hissettiğini söylüyor ama beynim hukmetmiyor hareket edemiyorum diyor.ayrıcakonusamiyorda.iiyileşeceğine inanmiyor.ne yapmamiz gerekiyor iyileşme olurmu? Sizin fikriniz ne olur bu konuda.şimdiden tesekkur ederim.

  • Rehabilitasyonla ne kadar sabırla devam edilirse o kadar ilerleme kaydedilebilir. Ancak elbette çok özellikli, yerinde ve doğru tedaviler uygulanmalı. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı larak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 124. mustafa zl diyor ki:

  merhabalar hocam. Anneannemin 3 hafta önce beyindeki 3 ana damardan ortadakine pıhtı attı 10 günlük yoğun bakımdan sonra servise çıkarıldı. şuan sağ tarafı felç. bilinci yerinde değil bişeyler yemiyor ve ağzınıda açmak istemiyor. Elini ver dendiğinde falan sol elini veriyor fakat kimseyi tanımıyor. uykusunda da mırıldanıyor ama anlaşılmıyor. bunu nasıl yorumlamalıyız ve nasıl bir tedavi uygulanmalı. bilincinin en kısa sürede gelmesi için bize ve hekimlere düşen görev nedir. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden ilginiz için teşekkürler

 125. hazal kır diyor ki:

  Babamı yüksek tansiyondan dolayı hastaneye götürdük 2 tane dil altı hapı ve serum takıp eve yolladılar eve geldiğinde sol tarafından felç geçirdi suan hastanede yoğun bakımda kalıyor ayağını oynatabiliyor kolunuda azda olsa kaldirabiliyor sol bacağını gece belli bir saatten sonra istem dışı tik gibi atıyor sebebi nedir

  • Yoğun bakımdaki doktorların kontrolünde devam etmesi gerekiyor. Bu aşamada bizim açımızdan en önemli konular eklemlerinde bozulma gelişmemesi, yatak yarası açmamasıdır. Elbette diğer meydana gelebilecek pek çok komplikasyonlar var. Benim söylediğim, rehabilitasyon açısından önemli olan bu komplikasyonların gelişmemesi için lütfen şu sayfadaki yazdğım “felç” kitabını çok dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde okyun ve öğrenin: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun “. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Bunların dışında sormak istedikleriniz olursa çekinmeden bana ulaşın. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 126. mehmet diyor ki:

  hocam kolay gelsin babam 42 yaşında ve 2011 de şah damarı tıkanıklığı ve hipertansiyondan sol tarafı felç oldu.ayağı azda olsa açıldı ve aksatarak yürüyebiliyor fakat her tedaviye rağmen kolu düzelmedi defalarca fizik tedaviye götürdük olmadı. şah damarı hala tıkalı ve kan sulandırıcı kullanıyor. acaba düzelme ihtimali olabilirmi? şimdiden tşkrler

  • Rehabilitasyonla ne kadar sabırla devam edilirse o kadar ilerleme kaydedilebilir. Ancak elbette çok özellikli, yerinde ve doğru tedaviler uygulanmalı. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bile, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde faydalı olabilir. Fonksiyonda ilerleme olmasa bile kol ve elin normal görünmesi, deformitelerin azalması, hastanın kasılmadan dolayı hissettiği rahatsızlığın azalması bakımından çok yararlıdır. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı larak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 127. sercan diyor ki:

  Merhaba hocam babam dün aksam aracla ısıklarda bekler iken beyin kanamasina bagli olarak vucudunda kasılmalar ve cok ani hareketler oldu.Acil hemen ameliyat istedi beyindeki basınci azaltmak icin kafatasini bir kisim alaraka bacagına koydular.Felç olma riski yuksek diyorlar nezaman uyanir nasil olur kimse konusmuyorda napmamiz gerek fazla zaman gecmeden.suanda kanamaninda durdugunu soylediler doktorlar.nöroloji yogun bakimda uyumakta.Allah razı olsun

  • Geçmiş olsun. Şu andaki hekim arkadaşlarımızın kontrolünde kalmanız gerekiyor. Bu aşamada en önemli konular babanızın yatak yarası açmaması ve eklemlerde deformite gelişmemesi gerekir. Bunarın dışında da meydana gelebilecek pek çok komplikasyonlar var; zaten yoğun bakımda bu komplikasyonların geşlişmemesi için doktorlar ellerinden geleni yaparlar. Rehabilitasyon açısından önemli olan komplikasyonların gelişmemesi için lütfen şu sayfadaki yazdğım “felç” kitabını çok dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde okyun ve öğrenin: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun “. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Bunların dışında sormak istedikleriniz olursa çekinmeden bana ulaşın. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 128. fatih diyor ki:

  Hocam Merhaba ;
  Babamin beynınde 2 adet kan pıhtısı var, 2. atan pıhtı ilkine göre daha büyük oldugu söylendi. sağ bacağı tutmuyor dokundugumuzda acı cektıgı ıcın bagırıyor, his var ama kuvvet yok. soru sordugumuzda konusamıyor
  sadece kaşlarıyla ıyıyım yada değilim tarzında cevap verebiliyor. hastanede yatalı 29 gün oldu ve halen yatmakta, kan sulandırıcı ilac vermeye başlamışlardı mide kanaması gecırdı ve ilacı iptal ettiler , sadece tansıyon ve ınsülin yapılıyor, her ne kadar pozisyon değişikliği yapsakta sağ sol kalçada derın yaralar oluştu. kan pıhtısını ve tekrar yuruyebılmesı ıcın neler yapabılırım. birde 9 gundur kesıntısız ıshal var altını temızledıkce yenısı gelıyor.

  • Yoğun bakımdaki doktorların kontrolünde devam etmesi gerekiyor. Bu aşamada bizim açımızdan en önemli konular eklemlerinde bozulma gelişmemesi, yatak yarası açmamasıdır. Elbette diğer meydana gelebilecek pek çok komplikasyonlar var. Benim söylediğim, rehabilitasyon açısından önemli olan bu komplikasyonların gelişmemesi için lütfen şu sayfadaki yazdğım “felç” kitabını çok dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde okyun ve öğrenin: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun “. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Bunların dışında sormak istedikleriniz olursa çekinmeden bana ulaşın. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 129. Erhan diyor ki:

  Merhabalar Hocam,
  Babam 7 yıl önce hipertansiyon nedeniyle beyin kanaması geçirdi ve sağ tarafı kısmi felç oldu. Şu anda yürüyebiliyor ve elini az da olsa kullanabiliyor fakat kanamadan 3 yıl sonra sağ tarafında aşırı derecede kasılma ve ağrılar oluştu. Bazı günler ağrıdan hareket bile edemiyor ve yaşantısını büyük ölçüde etkiliyor. Fizik tedavi, nöralterapi hatta akapunktur dahil birçok tedavi denedik fakat hiç birisi herhangi bir rahatlama sağlamadı.Bu durumda babama uygulanabilecek bir tedavi yöntemi var mıdır?

 130. kevser diyor ki:

  Hocam ben 16 yaşında engelli bi genç kızım.7 yaşındayken beyin kanaması geçirdim.8 yaşında tekrarladı(yine beyin kanaması geçirdim).Sağ tarafim kısmi felç oldu.Konuşamıyordum yürüyemiyordum elimi kullanamıyordum.Şimdi durumum iyi sanki eskisine göre.Bana göre %70 iyileşti.Ama hala tam olarak elimi kullanamıyorum.Parmaklarımı el bileğimi kullanamıyorum.Hocam benim durumum normal mi sizce çünkü 2 kez beyin kanaması geçirdim .Şuan da parmaklarımı kullanamıyorum sorunum bu.Bana yardım eder misiniz?Beni aydınlatır mısınız bu konuda?

  • Rehabilitasyonla ne kadar sabırla devam edilirse o kadar ilerleme kaydedilebilir. Ancak elbette çok özellikli, yerinde ve doğru tedaviler uygulanmalı. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bile, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde faydalı olabilir. Fonksiyonda ilerleme olmasa bile kol ve elin normal görünmesi, deformitelerin azalması, hastanın kasılmadan dolayı hissettiği rahatsızlığın azalması bakımından çok yararlıdır. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı larak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   • Mehmet diyor ki:

    Hocam öncelikle kolay gelsin benim babam 2 ay önce Acıbadem hastanesinde tümör ameliyatı oldu ve daha sonra sol tarafina felç geldi geceleri ise nöbetler i geliyor ve Lavabo işini göremiyor durmadan sancısı var ne yaptıysak hiç derdine derman olamadık hocam lütfen bize yardımcı olun. Şimdiden teşekkür ederim

    • Geçmiş olsun. Nöbetler için nöroloji uzmanlarının tedavileri gerekmekte. Öncelikle bu problemin çözülmesi gerekir. İdrar sorunu için ürodinamik çalışmalar yaparak mesane fonksiyonları ortaya konmalı ve bozukluğa yönelik tedaviler yapılmalı. Ürodinamik çalışmada mesaneye hariçten su vererek mesanenin ne tür bir bozukluğu olduğu araştırılıyor. Felç ile ilgili konularda ise şu sayfadaki yazdğım “felç” kitabını çok dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde okyun ve öğrenin: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun “. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Bunların dışında sormak istedikleriniz olursa çekinmeden bana ulaşın. Temasta kalalım.

     • Mehmet diyor ki:

      Oncelikle teşekkür ederim cevap verdiğiniz için hocam çok şiddetli dayanılmaz ağrıları var , 4. Evrede burdaki doktorların hepsi umudunu kesmiş durumda elimiz kolumuz bağlı bi şekilde adamın gözümüzün önünde erimesini bekliyoruz artık dayanamıyoruz kimsede yardimci olmuyor bize yardım edebilecek tek insan sizsiniz ne olur yardım edin.

     • Tümör 4. evrede ve buna bağlı ağrılarından dolayı dayanılmaz bir hal söz konusu ise anestezi ve onkoloji hekimleri ile temasta olmanız gerekir. Bu aşamada ağrı konusunda bizim yardımcı olmamız maalesef pek kolay görünmüyor.

 131. Murat diyor ki:

  Hocam öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz.Annem 63 yaşinda annem yaklaşık olarak 2.yıl önce sağ tarafında felç geçirdi.Yapılan tedavilerle ayağa kaktı ve gayet iyi olmuştu.Az biraz unutkalık vardı.Ve altı bezleniyordu.Fakat hocam Yaklaşık olarak 3.ay önce tekrar sol taraftan yine felç geçierdi.Bu sefer çok etlindi.10.gün hastahanede yattiktan sonra çkardık ama hiç bir gelişme olmadı.Başka bir özel hastahanede götürdük ve yapılan tahlillerde böbrek yetmezlizliği çikti bu yüzden 7.gün yoğun bakımda ve 28 gün hastahanede yatti eve çıkardık böbrekler normalae döndü fakar yine annemde her hangi bir gelişme yok.Tekrar hastahanede 10 gün yatti yaptıkları tek şey böbreklerini kontyol ettiler ve serüm verdiler.Başka yapılan bir şeye yok .Şimdi hocam anneme yapılabilecek bir leye varmı yatağa bağlı yaşıyor.Ayağa iki kişi zor kaldırıyoruz.Anlamakta zorluk çekiyiyorum.getirdiğimiz bütün doktrlar yanlızca kaan sulandırıcı veriyor başka yapılabilecek başkabir şeye yok diyorlar.Hocam 3.gündür annem hiç bie şey yamiyor.Ne verirsen ağızında biriktiriyor ve yuymuyot.şu ana serumla besliyoruz.Ağızındakaı yeneği unutuyor sankı bu neden olabilir.Çözemedik sizden yardım rıca ediyorum.

  • Annenizin belli ki ağır bir beyin lezyonu var. Ayrıca başka bir takın merkezi sinir sistemi hastalıkları da eklenmiş olabilir. Çok motive etmek lazım. Mental durumuna göre mental rehabilitasyon yapmak lazım. Yatakta kalması çok tehlikeli. Birçok komplikasyona neden olur. Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri hazırlamaya devam ettiğim şu adreste bulacaksınız: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelince felç için derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 132. sebile diyor ki:

  Hocam mrb babam 8 ay önce felç oldu sağ taraf komple birde Tutak felci normal felç fizik tedavi ile çok iyilesti ama yutak felci düzelmiyor ne yapmamız gerekir yardimci olurmusunuz ??

 133. ece diyor ki:

  3 yasında bastığım ağaç dalı kırıldığı için üç metreden düştüm. Belim üç yerden kırıldı. L1 komresyon (parçalı) kırığı sonucu omuriliğim tam kesiğe uğradı. Ne belden aşağımı hissedebiliyorum ne de yürüyebiliyorum. hayttan bıkmış bi sekilde yasıyorum iyilesme şansım varmı simdi 18 yaşındayım ne yapmqlıyim simdiye kadar hic bi gelisme olmadi hatta büyük ve küçük abdestimi de hisstemiyorum ama bi umut olarak size danışmak.istedim tedavi yontemleri nedir

  • Öncelikle böyle bir durumda olmanız hayattan bıkmanıza neden olmamalı. Evet gerçekten zor bir durum. Ancak bununla başa çıkmak için elinizden geleni alacağınız yardımlarla birlikte yapmanız gerekir. Nice sizin gibi hastalarım gayet normal ve mutlu bir hayat yaşayabiliyor. Sizin için şu anda en önemli gelişmeler şunlar: Birisi exoskeleton denen yürüme robotu. Şu anda Türk malı yok ancak ODTÜ’deki mühendis arkadaşlarım bunun yapımı için çalışıyorlar. İkincisi ise kök hücrelerin daha da gelişmesi ile uygulanacak tedaviler. Öte yandan mesane fonksiyonunuz çok önemli. Bunun çok yakından incelenmesi, ürodinamik çalışmaların yapılması, böbrek fonksiyonlarınızın yakından takibi gerekiyor. Temasta kalalım. Çok geçmiş olsun.

 134. şevval diyor ki:

  merhaba 47 yaşındaki babamda iki hafta önce dengesizlik, istemsiz sol kolda hareket ve uyuşma sorunu vardı doktora gitti be kısmi felç denilerek hastaneye yattı şahdamarına stend takıldı normalde bir gün sonra eve gelicekti ama beyin damarında bir tıkanıklık daha vardı şimdi stend takıldıktan 5 saat sonra sol kolundaki uyuşma tekrarladı ve uyku hali şuanda var bilinci açık yoğun bakımda birkaç gündür yatıyor servise çıkarıcaklarmış sizce bu uyku hali ne zaman geçer

 135. ece diyor ki:

  hocam ben 18 yaşındayım cocuk felciyim belden asağım tutmadığı icin büyük abdestimi ve kucuk abdestimin geldigini hissetmiyorum ve altıma yapiyorum. bu durumda ne yapmalıyım???

  • Özellikle Mesane fonksiyonunuz çok önemli. Bunun çok yakından incelenmesi, ürodinamik çalışmaların yapılması, böbrek fonksiyonlarınızın yakından takibi gerekiyor. Temasta kalalım. Çok geçmiş olsun.

   • Özellikle mesane fonksiyonunuz çok önemli. Bunun çok yakından incelenmesi, ürodinamik çalışmaların yapılması, böbrek fonksiyonlarınızın yakından takibi gerekiyor. Temasta kalalım. Çok geçmiş olsun.

 136. Pelin diyor ki:

  Merhaba Hocam,
  Şubat ayında annemde boyun damarı tıkanıklığı tespit edildi ameliyat edilcekti fakat ameliyat tarihi gelmeden beyinde oluşan pıhtı sebebi ile sol tarafına felç geldi hastanede 9 gün gibi bi süre ile yattık daha sonra eve çıktık. 2 aydır Erenköy fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesinde tedavi görmekte. Ayakta hareketlenme başladı fakat daha tamamen güçlenmiş değil. Bizim yardımımız ile yürüyor bizim gözlemimiz altında tek başınada bastonla yürüyor. Kolda daha hareketlenme pek başlamadı. Sizce durum nedir ilerleyen zamanlarda ayakta iyice güçlenme olurmu kolda hareketle ne zaman başlar. Bilgilendirebilir misiniz?

  Teşekkürler.
  İyi Çalışmalar

  • Hastanın klinik durumuna göre yapılacak çok fazla tedaviler var. Sabırla ve istekle rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek gerekir. Motivasyonu sağlamak çok önemli. Burada aileye çok iş düşüyor. Rehabilitasyonla ne kadar sabırla devam edilirse o kadar ilerleme kaydedilebilir. Ancak elbette çok özellikli tedaviler de uygulanmalı. Web sitemizdeki “felç” bölümünü dikkatlice incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bile, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 137. irfan erdem diyor ki:

  Merhaba Hocam Nasılsınız Umarım iyisinizdir 12 haziran 2014 tarihinde trafik kazası geçirdim o an abimde yanımdaydı ne yazık talihsiz bir kaza oldu ve abim başını vurup beyin travması geçirdi şu anda yoğun bakımda ve kendisi daha yeni tepkiler vermeye başladı mesella gözleriyle bizi tanıdığını en azından işaret edebiliyor bugün çocuğunun resmini ona gösterdiğimde göz bebeklerini hareket ettirebiliyordu resmin bölgesine hocam kendisi kasılmadan dolayı elleri ters bir şekilde ayaklarında bir anormallik yok o gün gördüğümde eli düzleşmişti ama nöbet fln geçiriyor herhalde arada ondan dolayı eli tekrar kasılmadan dolayı tersleşiyor hocam doktorlar biraz umutsuz konuşuyor yatalak felç kalır diyorlar bu tür hastaların iyileşme kurtulma şansları yokmudur yani beyin hasarı olan bir insan mutlak yatalakmı kalır hani yatağa mahkummu kalır biz mesela sekel veya konuşma bozukluğu olur diye düşünmüştük ama komple yatağa mahkum olmak çok kötü bir şey çocuklarıda var kendisi evli daha önce hiç bir sağlık problemi yoktu 25 yaşında genç bir hasta açıkcası ailesi olarak çok zor bir süreçten geçiyoruz ne yapacağımızı çok fazlada bilmiyoruz bunun hakkında bize azıcıkta olsa yardımınız dokunabilirmi en azından bir tavsiyeniz varmı daha önce bu tür hastalarınız oldumu ve iyileşme şansı oldumu iyileşme süreçleri çokmu uzun olur veya hiçmi olmaz yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekür ederim iyi günler diliyorum

  • Metabolik durumu stabil oluncaya kadar şu andaki doktorlarınızın kontrol altında kalması lazım. Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri, hazırlamaya devam ettiğim şu adreste bulacaksınız: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelince felç için derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin:http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Burada en azından hastaya nasıl pozisyon vereceğinizi ve evde yapmanız gereken hareketleri bulacaksınız. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Kafa travması uzun sürede bile olumlu gelişme gösterir. Bunun için çalışmalara bıkmadan devam etmek gerekir. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 138. muhammet coskun diyor ki:

  merhabalar hocam babam 1938 dogumlu 5 ay önceinme oldu 10 gun kadar hastanede yattı yurumesı falan normallestı ılac tedavısı verdıler 7 gun once babam tekrar felç gecirdi sol taraftan ıkısıde arastırma hastanesınde 7 gundur ancak sol tarafını hıc kullanamıyor konusması cok zor durumda 1- 2 kelıme devamlı uyku halınde mamayla beslenıyor sizce hocam babam eski halini alabilirmi ne gibi tedavi önerirsiniz saygılar

  • Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri hazırlamaya devam ettiğim şu adreste bulacaksınız: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelince felç için derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   • muhammet coşkun diyor ki:

    hocam verdiğiniz bilgiler için cok tşk ederim babam akçiğerinde enfeksiyon oluştu şimdi ğöğüs hastalıkları servisinde ve taburcu edecekler artık tedavınız sonlandı dediler bizim için fizk tedavi merkezinimi yoksa yine hastane ortamında baska tedavimi önerirsiniz

   • ozgur keskin diyor ki:

    hocam iyi çalışmalar.annem ocak 2014 de omurgada kırık sonucu ameliyt oldu bu ameliyttan sonra 4 ay boyuca yürüdü fakat 2 defa sağ ayğı üstüne yığıldı bu olya tkip 15-20 gün içinde ayaklarda güçsüzlük balşladı ve şuan hiç tepki vermiyor bu esnada mesanede idrar yapamama sorunuda başladı 2 haftadır fizik tedavideyiz sürekli elle hareket çalışmaları yapılıyor fakat hiç sonuç alamıyoruz emarları çekildi omurilikte sorun olmadığı ameliyat başarılı olduğunu 2-3 tane prof dr dan görüş aldık. sizin tavsiye ettiğiniz başka bir tedavi yöntemi varmı? şimdiden çok teşekkürler.

    • Geçmiş olsun. Yürüyen birisi yürüyemez hale geliyor ve profesörler sorun yok mu diyor?! Ben bunu anlamadım. Neler yapılabilir? Lütfen web sayfamı inceleyin bütün bilgiler orada.

 139. merve diyor ki:

  erbil bey, arkadaşımın babası beyindeki damarlardan birinin tıkanıklığı ve pıhtı oluşması sebebiyle yoğun bakıma kaldırıldı.12gündür yoğun bakımda.doktorları ise yaşama şansının olmadığını söylüyorlar.kurtulma şansı var mı?

 140. Erva diyor ki:

  Erbil hocam iyi geceler. Dedem bugün 11de beynine pıhtı atması sonucu hastaneye kaldırıldı. Konuşması, el hareketleri, ayak hareketleri her şeyi normal yapabiliyor. Ama yürüyemiyor. Beyinin denge olan kısmına pıhtı atılmış. SAKARYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE yatmaktadır. Burada ki tetkikler yeterli midir? Başka yere götürülmeli midir? Bu felç nasıl geçer, neler yapmalıyız? Ölüm tehlikesi var mıdır? Nasıl bir yol izlemeliyiz? Şimdiden çok teşekkürler.

 141. banu diyor ki:

  Merhaba hocam annem 1,5 ay önce beyin kanaması geçirdi ameliyattan önce hiç birşeyi yokdu konuşması normal her tarafını oynatıyodu ameliyata girdi 1 ay yoğun bakımda yattı 15 gündür evdeyiz sağ tarafı felçli ameliyatı sol tarafından olmuşdu ayağında his var dokunmayla bile ayağını çekiyo ama elinde his yok acaba yürüye bilirmi

 142. Özlem Öztürk diyor ki:

  Geçen sene Haziran ayında Erbil ve Nigar Hocalarla tanıştım. 13 sene önce boynumdan alınan bir kitle operasyonu sonrasında iki gün sonra emboli sonucu felç geçirdim. 13 senedir tedavi oluyorum fakat son bir senede gösterdiğim ilerleme çok fazla. Şu anda tekrar tedavim var.Çağla Hanım bu kez salsa tango öğretiyor. Bu müthiş hem müzik var,hem koordinasyon işin içine giriyor. 3-4 gündür beraber çalışıyoruz. Tedavideki ilerleme harika koordinasyonum arttı. Hareketlerim hızlandı rahatsız bacağıma daha fazla ağırlık aktarmaya başladım. Şu bir gerçek ki felç iyileşebiliyor. Aradan yıllar geçsede doğru tedavi ve sabır bu hastalığın ilacı diyebilirim. Rica ediyorum lütfen salsa tango yapalım çok faydalı bir başlayın gelişmenin bu kadar kısa sürede olduğunu görünce bırakamayıp hep dans etmek isteyeceksiniz. Haydi hep beraber Çağla ile salsa yapmaya… Teşekkürler Irem teşekkürler Hocalarım ve teşekkürler Çağla. Iyiliki varsınız ve bizi iyileştiriyorsunuz.

 143. züleyha diyor ki:

  saygıdeğer doktor bey annem geçen yıl kısmi felç geçirdi çok hafif bacaklarında çok nadir yavaşlama var ama en büyük sorun ise büyük abdestini tutamıyor çok ama çok üzülüyorum doktora götürdüm sadece herşeyi temiz çıktı deyip gönderdiler yalvarıyorum size nedir cevaplarsanız çok mutlu edersiniz beni saygılar sevgiler.

  • Özellikle bir öğünü baz alıp (örneğin sabah kahvaltısı sonrası veya akşam yemeği sonrası) bu öğünden yarım saat sonra tuvalete oturtun ve büyük abdestini yapmasını bekleyin. her gün bu işlemi düzenli bir şekilde yapın belirli bir süre sonunda ilerleme sağlanacaktır. Sağlığında ne zaman büyük abdest yapıyorsa o da baz alınabilir. örneğin akşamları tuvalete çıkıyor idiyse akşam yemeğinden yarım saat sonra tuvalete oturtun. Geçmiş olsun.

 144. Burcu Banu diyor ki:

  Hocam merhabalar.. Annem, 6 Haziran’da iskemik inme tanısıyla tedavi altına alındı. Beyinciğe yakın bir bölgedeki kılcal damara pıhtı atmış. 10 gün hastanede kaldı, 8. günkü tomografide pıhtının bir kısmında düzelme olduğu gözlendi. Güçsüz olarak da olsa (üstelik kimi zaman hızlıca) yürüyor. Sağ elinde biraz güçsüzlük var, ancak yemeğini de kendi yiyebiliyor. En önemli sorunumuz afazi ortaya çıktı. Ağzının sağ yanındaki paralize durum sürüyor, bu nedenle konuşmakta zorlanıyor. Hafızası gayet iyi, nadiren kelimeleri anımsamakta zorlansa da fena görünmüyor. Buna mukabil çok hızlı bulmaca çözerdi, oradaki kelimeleri bulmakta zorlanıyor. Benim sorum ilerleyen zamanda konuşma güçlüğünü aşması ve rahat konuşması mümkün mü? Konuşma terapisi önerdiler, ancak şu anda evden çıkmak istemediği için başlatamadık. Başka önerileriniz olur mu? Şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar

  • Bolca mental yönden annenizi aktif tutun. Onunla konuşun, anlatın, dikkatini çekin. Günlük olaylardan söz edin. Görebilirsem daha detaylı yardımcı olacak bir program çizebilirim. Geçmiş olsun.

 145. nevra diyor ki:

  Hocam iyi aksamlar babam 2, 5ay once felc gecirdi beynin sag vucudun sol tarafinda. beyin anjiyosu yaptilar.hastaneye gittigimizde beynin % 70i tikanmisti iki tane pihti atmis ama anjiyo ile buyuk kismini temizledik dediler % 30kaldi oda ilac ile acilir dediler.5gun yogun bakimda 7gun serviste ve 2aya yakida fizik tedavi hastanesinde kaldi.suan kendi islerini gozetimimizde yapiyor.ancak gorme bozuklugu ve hafiza ila ilgili sorun yasiyoruz iyi goremiyor ve bazi seyleri anlayamiyor mantiksal islerde bazen cok iiiyi bazen sorun yasiyoruz zamanla duzelir diyorlar ne yapabilirz? Beyni gelistirmek adina neler yapilabilir? AYRICA BAZEN BUZ GIBI OLUP ARDINDAN TERLIYOR YENI BIR FELC BELIRTISIMI ? BILGI VERIRSENIZ SEVINIRIM

  • İyi bir rehabilitasyon programı ile devam etmek gerekir. Özellikle mental rehabilitasyon önemli. NFB yapılabilir. lütfen web sayfamızı inceleyin. Muayene ile daha net yanıtlar verilebilir. Bahsettiğiniz şikayet yeni bir felç habercisi gibi görünmüyor. Ancak bu durumun araştırılması gerekir. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 146. Yakuppp diyor ki:

  İyi çalışmalar hocam;

  2 yıl önce 2012 mart ayı damar sertleşmesi ve daralması sebebiyle felç geçirmiştim. Geçirdiğim bu felçle vücudumun sağ kısmı etkilendi. Ortama olarak 2 ay sonra toparladım ve kendi kendimi idame edebilecek duruma geldim. Bugün çok şükür ufak hasarlar dışında geçirdiğim rahatsızlıktan gözle görünür hiçbir şeyim kalmadı. Fakat sağ omzumda kasma ve sağ kolumda uyuşukluk halen geçmedi. Bu durum için ne yapmam gerektiği yada bu rahatsızlığın geçip geçmeyeceğine dair muayene olduğum doktorlardan net bir bilgi alamıyorum. Geçtiğimiz günlerde anjiyo yaptırdım ve damarlarda herhangi bir daralma veya sertlik olmadığı felç sonrası sağ kolumda kalan hasarın sebebinin kalp veya damardan kaynaklı olmadığı söylendi. Bu durumda tedavi için nasıl bir yol izleyebilirim ?

 147. münevver ekinci diyor ki:

  Abim silahlı yaralanma sonucu felç geçirdi ayağının altını biraz hissediyor ayağındaki kılları çektiğimizde ayak refleks verip yerinden oynuyor yine aynı şekilde ayağına soğuk su döküldüğünde istemsiz olarak yani refleks verip ayak geriye doğru gidiyor bir de ayağını tekerlekli andalyenin demirine koydugumuz da o soğukluğu hissediyor lütfen yardım edin abim 27 yaşında tüm bunlar iyiye işaret için yeterli mi o iyi olbilir mi şansı var mı şimdiden allah razı olsun hocamm

 148. acar diyor ki:

  Merhabalar Hocam. Sizin yardımınıza ihtiyacım var. Babam iki hafta önce evde kalp krizi geçirip hastaneye kaldırıldı. Daha öncesinde 4 defa kalp damarlarından anjiyo oldu. Son zamanlarda güçsüzlük ve sol kolunda uyuşmazlık vardı. Kalp krizi geçirdikten sonra arabayla hastaneye kaldırıldı yolda ağzında köpük oluştu. Yoğun bakıma yatırıldı 5 gün geçtikten sonra kalbi durdu şokla uyandırıldı. İlk kalp krizi geçirdiğinde sağ tarafını ve konuşma yetisini çok az kullanıyordu ikincisinde kalbi durduğunda 5 gün geçmesine rağmen zar zor şuuru yerine gelmiş çok az da olsa ve sağ tarafını hiç kullanamıyor. Şuan hastanede yatıyor. Doktorlar beyinde bir damarın tıkanmış olduğunu söyledi. Sizce ne yapmalıyız

 149. çağnur gürsel diyor ki:

  HOCAM ANNEM 8 MART 2014 DAMAR TIKANIKLIĞINA BAĞLI FELÇ GEÇİRDİ,SAĞ TARAFI FELÇ ŞU AN EVİN İÇİNDE YAVAŞ YAVAŞ YÜRÜYOR TABİİKİ BİZİM GÖZETİMİZ DAHİLİNDE SAĞ ELİNİ GÖGSÜNE KADAR GETİREBİLİYOR,KONUŞMASI ESKİYE GÖRE DAHA İYİ AMA ARADA YİNE UNUTUYOR,UYUMA İSTEĞİ ÇOK VAR,AYRICA ARADA İSTİFRA OLUYOR O ZAMAN SADECE KAYNAMIŞ PATATES YADA MUHALLEBİ YİYEBİLİYOR BİRDE 2-3 GÜNDÜR FELÇLI AYAĞI 2-3 SN TİTRİYOR NEDEN OLABİLİR ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILARIMLA

 150. sema diyor ki:

  merhaba hocam.benim abimde 2 yıl önce felç geçirdi.42 yaşında.sol tarafında.beyin damarında pıhtı oluşmuş.ancak evin içinde geziniyo. abimin ayaga kalkma ihtimali varmıdır acaba.sizinle iletişim kursak lütfen yardımcı olun bize

  • Kesinlikle var. Hastanın klinik durumuna göre yapılacak çok fazla tedaviler var. Sabırla ve istekle rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek gerekir. Motivasyonu sağlamak çok önemli. Burada aileye çok iş düşüyor. Rehabilitasyonla ne kadar sabırla devam edilirse o kadar ilerleme kaydedilebilir. Ancak elbette çok özellikli tedaviler de uygulanmalı. Web sitemizdeki “felç” bölümünü dikkatlice incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bile, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 151. gunel diyor ki:

  İyi gunler ben bakuden yaziyorum.bidaha yazicam.rica ediyorum dr bey burada okuduqum yorumlara gore felc gecirmis hastaya toksin uyqulamasi ve elektrik uyarisi tedavisi yaziyosunuz.bu iki tedavi kac gun yapuliyo.biz turkiyeye gelirsek kac gun tedavi devam edicek.ve bu tedavilerin ucreti parasi ne.biz geldiyimizde oac gun annem tedavi gorucek.annemin duruumun yukarda anlatmisdim.saq taraf calismiyo saq ayaqi kucuk yurume var saq kolu calismiyo ancak hiss ediyo bisey dokunduqu zaman.kalbinde klapan yermezliyi var.konusuyo bazi sozleri soyleyemiyo.bazan soyler sonra unutur.buduruma gore tabiki geldiyimiz zaman bakicaksiniz.ama bu durumda kac toksin kac elekttrik uyarisi gerekicek.bunlara ayrintili cevab istiyorum

  • Sizin de söylediğiniz gibi hastanın durumuna göre tedaviler düzenleniyor. Ancak genel olarak 3 ayda bir 15’er günlük rehabilitasyon uygulamaları yapılmalı. Eğer felç’ten dolayı oluşan istemsiz kasılmalar çoksa yine 3 ayda bir toksin uygulaması yararlı oluyor. 15 gün süren tedavilerde elektrik stimülasyonlarından robot uygulamalarına, zorunlu kullanım tedavilerinden ambulasyon eğitimlerine, mental rehabilitasyon çalışmalarına ve daha birçok uygulamalar birlikte yapılmalı. Geçmiş olsun.

 152. seda diyor ki:

  Merhaba benim annem 6 ay once sag tarafindan felc oldu 1 hafta yogun bakimda 1 ay hastanede kaldi ve evde fizik tedavi egzersizleri gordu simdi hastanede fizik tedavi goruyor doktorlar 1 aya yurur diyor sizce bu ne kadar dogru? Ayni zamanda konusamiyor konusabbilir mi bundan sonra acaba ? Bazi kelimeleri soyleyebiliyor ve sag tarafini yani felcli tarafini kismen oynatabiliyor

 153. kubilay diyor ki:

  hocam saygilar. 5 senedir trnasvers miyelit hastaisyim..her turlu tedavi uygulandi. hormon tedavsii plazmaferez.tomografide t4 -t11 tutlumu var.viral enfeskiyon dediler. amma onun tedavside yapildi yine olmadi. en son 1 sene once atak geciridm tedaviye ragmen hem motot hemde duysal olarak felcliyim.. belden asagisi haraket etmiyo.. acaba bunun amelyatla omurilikden tedavisi mumkun mu?

  • Öncelikle değerlendirilmeniz lazım. Motor felç ne durumda? Aşırı istemsiz kasılmalar var mı? Herhangi bir şekilde ayağa kalkabiliyor musunuz? Mesane durumunuz nedir. Transvers miyelitin sizde oluşturmuş olduğu hasarlara göre yapılacak tedaviler vardır. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 154. güldane büyüktürkmen diyor ki:

  hocam iyi günler dilerim.babam bundan 1 hafta önce gırtlak kanseri nedeniyle ameliyat oldu gırtlağı alındı. 12 Mayısta pet çekimine geldik. çekilirken kalbi durdu. Bize en fazla 3 dakika kalbi duruk kaldı dediler. sapasağlam gelmiştik. şimdi 3 gündür yoğun bakımda.uyutuyorlar. Vücudun tamamında kasılmalar var. sizce bunun anlamı nedir.gözbebekleri hareket ediyormuş. bu iyi bir şey dediler.bilgi verirseniz sevinirim.

 155. m. yarız diyor ki:

  öncelikle i.günler hocam.Benim babam 7 ay önce sol tarafından felç geçirdi yürümesi 2 ayı geçmedi ama konuşması yok denecek kadar az,şimdi ise bir nöbet geçirdi ancak hastaneye zor yetiştirdik.Yaklaşık altı gündür hastanede 2 gün yoğun bakımda kaldı.Doktoru bu durumun birkaç defa daha tekrarlanabileceğinden bahsetti.Bu nöbetlerin nedeni nedir yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler

 156. fahri diyor ki:

  Selam . Hocam benim babam sol koluyla sol bacagından felçli fakat sağ kolunu kullabiliyo bir kaza gecirdi ayaklari tutmuyr suan ve de ayaklarinda kasilmalar oluyor bu kasılmalar gittikçe artiyor bir hareket ettiginde hemen istenmedik bir hareketler olusuyor .yardimci olurmusunuz hocam

 157. gunel diyor ki:

  Ben bakuden yaziyorum.onceden zamaninizi ayiracaqiniz icin tesekur ederim.benim annem 3 sene once felc gecirdi ama kan sizma olmamis bizlerde isemik felc yani sizma olmamis boyunda beyine kan gitmemis.turkcede anlatamiyorum malesef ins anlarsiniz.simdi yataqda saq taraf calismiyo.ataqinda calisma var yuruyo ama topukdan iceriye eyilme olmus diye atamiyo ayaqini.kolunda hareket yok ama yukari kapdirdiqimizda once aqri hiss ediyodu koymazdi simdi kendisi kaldiriyo oteki elinin yardimiyla.sorum şu eyer turkiyeye gelirsek orda okudum tum yorumlari beyini elektrikle uyarilmasi diye bisey okudum.ama annemde sanki ayakda kisalma var arka taraf yere inmiyo yukarda kaliyo.eyer oraya gelirsek annem icin iyilesme ola bilirmi.elektrikle uyarma mesela.annemde klapan catismazliqi var hem olurmu olmazmi.lutfen cevablarsaniz,sevinirim.

 158. bayram dogan diyor ki:

  Merhaba Hocam,
  annem 10 yıl kadar önce yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirdi, sağ tarafı felç oldu. bugün sağ dizinde çekilmeler ve ağrılar başlayınca ayağa kalkmak ve yine yürümek için desteğimize ihtiyaç duyuyor. p.tesi günü fizik tedavi için hastaneye gideceğiz. bu durum fizik tedavi ile aşabileceğimiz bir durum mu ? p.tesi gününe kadar ne yapmamızı önerirsiniz? teşekkür ederim, saygılar.

  • Dizindeki ağrıların nedenini saptamak lazım. Dizdeki ağrı ve çekilme kireçlenmeye mi bağlı yoksa felçte görülen kasılmalar ile ilgili mi. İkisinin tedavisi çok farklılık arzeder. Bazen kasılmalar dikkate alınmaz kireçlenme ile uğraşılır ve sonuca ulaşılamaz. Bu yüzden iyi bir değerlendirme gerekir. Çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: ” http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ” Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 159. esma gül duman diyor ki:

  İyi aksamlar . bir akrabam sağ tarafından felç geçirdi bir aydir yoğun bakımda.Beyin damarlarında % 50 tıkanma var.Sağ tarafını hareket ettirmesine ve fonksiyonları iyi olmasına rağmen uyanmıyor.Sizce neden? Normal mi ? İlerleyen zamanlarda uyanır mı ?

 160. erkaya diyor ki:

  Merhaba hocam bundan onbeş gün önce annem anjio oldu bir hafta evde yattı kendini toparlayamadı. Bir hafta sonunda geçen cuma günü rahatsızlandı acile kaldırıldı. Noroloji tarafından
  Konulan teşhis felç atağı oldu. Kendinde pek hasar yok. Dilin sol yanında uyuşma sol tarafta uyuşma bardıŞu an olayın üzerinden bir hafta geçmesine rağmen annem gittikçe daha kötüleşiyor. İdrar ve abdest tutamıyor bastonla tuvalete gidiyor ve çok zor yürüyor. Hoçam ne yapmamız gerekiyor lütfen yardımcı olun.

 161. Mustafa Alkun diyor ki:

  Merhaba hocam,babam 7 ay önce sağ tarafından felç geçirdi sağ kol ve bacağında hareket yok.Son günlerde ise sol kol ve bacağında birkaç saniye içinde başlayıp biten istemsiz hareket ve atmalar meydana geliyor bu sırada babamın bilinci açık oluyor.bu defa da Sol taraftan felç geçirmesinden korkuyoruz.sizce neden olabilir?

  • Bu konuda nöroloji uzmanına danışmalısınız. Ancak bu arada hızlı bir şekilde de rehabilitasyona başlamak lazım. Ne kadar erken ve kapsamlı tedaviler yapılırsa o kadar iyi sonuçlar alınır. Geçmiş olsun.

 162. derya diyor ki:

  merhaba,annem 2 yıl önce kalp ameliyatı oldu ve ameliyattan bir gün sonra sol tarafından kısmi felç geçirdi,fizik tedaviye başladık tedavi sonrası ilerleme kaydettık ama tam olarak düzelmedi.şimdi nasıl bir yol takip etmeliyim.lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz

 163. Edi atınç diyor ki:

  Hocam merhaba babamın beyne giden damarda pıhtılaşma oldu sağ taraf şu an felç ama hissiyat var bu iyi midir şekeri tansiyonu normal

  • Felçte esasen hareket önemli. Hareketin bazı özellikleri bizim hastanın ileride nasıl olabileceğini anlamamızı sağlar. Ancak elbette gerekli tedavi ve rehabilitasyon uygulanabilirse. Maalesef çok eksik tedaviler uygulanıyor. Hastalar bazı tıbbi hiçbir kanıtı olmayan tedavilerle oyalanıyorlar. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 164. kadir diyor ki:

  hocam annem eli ayagı tutmuyordu biz felç sandık beyinden falan tahliller yaptılar en sonunda doktorlar tehşis koydu sinir enfeksiyonu diye bu hastalık ne zaman geçer hocam

 165. slm aleykum bizim şuan aydın oturan bir akraba belden aşağı hisetmiyor ve felcli yerınden kalkamıyor 2008 den beri bunun herhangi bir tedavisi varmı. avrupada veya amerikada saygılar irtıbat E POSTA FACEBOK
  :celal.yabar@hotmail.com

  • Akrabanızda sanırım omurilik felci var. Avrupa ve Amerika’ya genellikle gerek yok. Öncelikle hastayı bir görmek ve değerlendirmek gerek. Ne yapılabilir, hasta nereye kadar gidebilir kolayca söylenebilinir. Lütfen temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 166. çağnur gürsel diyor ki:

  hocam annem 8 mart 2014 akşamı felç geçirdi sağ tarafı 10 gun yoğun bakımda kaldı sonra 1 hafta serviste kaldı su an evdeyiz haftanın 3 gunu fızyoterapist geliyor ayağını oynatıyor 2 kışı koluna gırdığınde yuruyor tabiiki yavaş yavaş ama kolunda herhangi bir gelişme yok birde sağ taraf olduğu için konuşma zorluğu var arada hatırlayamıyor bazı seyleri bu konuda ne yapabilirim saygılarımla cevap yazarsanız sevinirim

  • Web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bilen, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor. Geçmiş olsun.

 167. gülcan diyor ki:

  “öncelikle iyi çalışmalar benim bir hastam var aç karnına aldığı 1500 grm ilaçtan sonra gece yarısı fenalaştı ve hastaneye.götürdüğümüzde geçici beyin felci geçirdiği,söylendi bi ara kendini sol tarafa eğerek yürüyordu şimdi fiziksel bi sorunu yok hareketler normal ama yürümüyor acaba neden acele cevap rica ediyorum…!

 168. ÖzlemUysal diyor ki:

  Merhabalar Hocam,
  Babam 1 hafta önce beyin felci geçirdi.Bu olaydan 2 hafta önce de beyin felci geçirdiğini söylediler.Felç sonrası konuşmasında,yürümesinde,yutkunmasında problem yoktu.Sürekli uyku halinde hastanenin acil servisinde 112 nin uygun nöroloji kliniği bulmasını bekledi.1,5 gün sonra halisünasyonlar görmeye,kalkıp serumlarını filan çıkarmaya çalıştı.2.günün sonuna doğru bir nöroloji kliniğine sevk edildi.Sevkten yaklaşık 3-4 saat sonra beyninde ödem tespit edildi,anestezi ve yoğun bakım olan bi yere acil sevkedilmesi gerektiği söylendi.Başka bir hastaneye sevk edildiğinde, beyin sapındaki ödem yüzünden bilinç ve solunum kaybı nedeniyle komaya girdi.Acil ameliyata alınıp beynine şant takıldı.Sıvı dışarı akıtılıyor.Komaya girdiğinden beri 3 gün bitiyor,sıvının %70’inin boşaldığını söylediler en son ama hala uyanmadı.Komadan çıkmadığını söylüyorlar.Bu süreç normal mi? Rekleksif bi takım hareketler mevcut,gözyaşları var solunumu normal bunlar bişey ifade eder mi? Ne kadar sürede uyanmasını beklemeliyiz?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Beklemek gerekiyor. Süreyi öngörmek mümkün değil. Bu aşamada nöroloji hekimleri tedavilerini sürdürmeliler. Metabolik durumu stabil olur olmaz derhal aktif rehabilitasyona başlamak lazım. Şu anda yatak yarası, eklem deformitesi ve akciğer fonksiyonlarına çok dikkat edilmeli. Hasta sık aralıklarla döndürülmeli ve iyi pozisyon verilmeli (http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun). Lütfen web sitemizdeki felç bölümünü dikkatlice okuyun. “Felçten değil bilmemekten korkun” bölümünü inceleyin. Ana sayfamızdaki tv programlarını seyredin (şu anda you tube kapalı olduğundan çalışmıyor maalesef). Babanızın durumu stabilleşince temasta kalalım lütfen. Geşmiş olsun.

   • ÖzlemUysal diyor ki:

    Çok teşekkür ederim Doktor Bey ilgi ve alakanız için.Babam 8.günün sonunda uyandı çok şükür.Beyindeki ödem bitti ve yenisi oluşmadı.Şu an ellerini kollarını hareket ettiriyor,bilinci gayet iyi hep imizi tanıyor,bişeyler anlatmaya çalışıyor hatta bi kaç kelime söyledi.Makinaya bağımlılığı yok artık.Yine de uyku hali çok fazla,doktorlar normal olduğunu beklememiz gerektiğini,yatak yarası değil ama balgam atamama problemi var servise inicek ve öksürtmeniz,balgamını çıkarmasını yoğunlaşmanız gerekiyor diyor doktorlar.Şimdi verdiğiniz linkleri inceleyeceğim inşallah,balgam çıkarttırmak ve öksürtmek için öneriniz var mı?

 169. Boncuk diyor ki:

  65yaşında babam beyin kanaması geçirdi 10gün sonra tekrar beyin kanaması ilk kanamada 4gün yogun bakımda kaldı ikincisinde 14yogun bakımda kaldı yogun bakımda zature oldu hastane mikrobu kaptı enfeksiyon kaptı sol taraf felç 34 gün sonra taburcu hiç hareket yok sol tarafta sedyeyle çıkış sol ayaga pıhtı attı 1ay solusyon tedavisi oturamıyo dönemiyo başını tutamuyodu şu an yavaş yavaş yürüyo. Kol hareket var ama eli çok aktif degil ne yapmalıyız 14ay oldu lütfen cevap

 170. şafak diyor ki:

  hocam ben 18 yaşındayım 1 sene öncesine kadar skolyoz hastasıydım prof. dr. murat bezer beni ameliyat ettikten sonra t12 seviyesinde sakat bıraktı mesane hareket ve hislerimi kaybettim 1 sene boyunca tedavi görmeye çalıştım şimdi sağ bacağımda hareket yok sadece bundan sonra nasıl bir yol kat etmeliyim bana bu yolda yardımcı olabilir misiniz?

  • Hem bacağınız için hem de mesane için rehabilitasyon programları çok önemli. Ürodinamik çalışmalar yapıp mesane içi basınlarınız anlaşılmalı. Böbrek fonksiyonlarınız sıkı bir ekilde takip edilmeli. Bacağınız için birok yapılabilecek tedavi ve rehabilitasyon programları var. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 171. emre diyor ki:

  Sayın hocam annem 3 yıl önce sol tarafından felç geçirdi.sol zeminleri ve serebrovaskuler teşhisi konuldu rehabilitasyon tedavi yaptierik annem destekle yürüye biliyor sol kolunu hareket ettiriyor fakat depresif davranışları var sürekli yatırılıp kaldırılmak istiyor sürekli bağırıyor. Ve bezini sürekli degismemizi istiyor 24 saat gece gündüz böyle ben kalp hastasıyım ne tavsiye edersiniz.

  • Annenizin rehabilitasyonuna devam edilmesi ve kendisini bezden kurtarmak gerekiyor. Bol telkin ve düzenli tuvalet eğitimi yapılmalı. Geçmiş olsun.

  • yiğit diyor ki:

   Hocam babam 3 gün önce beyne giden pıhtı yüzünden felç geçirdi. 47 yaşında. Bütün tahlilleri düzgün çıkıyor. Yalnızca yürürken ayağını suruyerek yürüyor ayağa kalkıp yürüme şansı varmı hocam.

   • Elbette olabilir. Felç ile ilgili olan tv programlarımıza bakın. Özellikle yakın zaman önce Kanal 24 programındaki programımız size çok faydalı olur. Bu programa ana sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 172. serdar diyor ki:

  sayın doktor bey 7 ay öncesi bıçaklı yaranlama sonucu T12 seviyesinden aşağıya his yok ve aşırı kasılmalar var.6 aydır ege üniversitesinde fizik tedavi uygulanıyor fakat hiç gelişme yok aksine kasılmalar gittikçe artıyor. Benim bu durumuma başka tedaviler uygulanabilirmi teşekkürler

 173. melike diyor ki:

  27 yaşımdayım. hamileyken felç geçidim..7 aylık hamiledeydim felç geçirdimde 9 aya kadar beklediler bebegımi almak icin.10 nisanda 1 yıl dolacAK..kolumu kaldıyorum cok rahat elimde hiç hareket yok..10 derecelik açı nedir diye soracaktım size..

 174. ruşan diyor ki:

  hocam 3 yıl önce annemde hem saglı hem solllu felç gelişti ama boyundan aşagı felç kaldı sağ el ve sağ ayak sol tarafa göre çok iyi ama konuşmasıda etkılendi 2 yıl önce size geldik ve sizin vasıtanızla annemi kocxaeli üniversitesine yatırdık 15 gün yattı ve taburcu oldu hacam benim sorum annemi tekrar getirsek bir ilerleme olurmu buarada yaşı 61 şeker ve tansiyon hastası ilgileriniz için şimdiden çok teşekkürler

  • Felçte hastanın aralıklı olarak gözden geçirilmesi, rehabilitasyon programlarının tekrar edilmesi önemlidir. Ancak tabii ki hastanın fonksiyonel durumunu görüp buna göre karar vermek gerekir. Geçmiş olsun.

 175. Ayşe diyor ki:

  Babaannem 67 yaşında 1 gün önce sağ tarfından kısmi felç geçirdi şimdi yoğun bakımda doktor beyin kanamasının olduğunu söyledi kritik dedi herhangi bi şekilde tepki vermiyor gülmüyor ağlamıyo iyileşebilir mi ? Ne kadar sürer ?

  • Beklemek gerekiyor. Ne kadar erken kendine gelirse o kadar sonuç iyi olur. Bu aşamada nöroloji hekimleri tedavilerini sürdürmeliler. Metabolik durumu stabil olur olmaz derhal aktif rehabilitasyona başlamak lazım. Bu arada yatak yarası, eklem deformitesi ve akciğer fonksiyonlarına çok dikkat edilmeli. Lütfen web sitemizdeki felç bölümünü dikkatlice okuyun. Ana sayfamızdaki tv programlarını seyredin. Babaannenizin durumu stabilleşince temasta kalalım lütfen. Geşmiş olsun.

 176. dürdane diyor ki:

  82 yaşındaki annem beyin damarı tıkanmasından sol tarafında felç oldu hastaneye getirdiğimizde kuvveti yoktu ama sol elini ve ayağını hafifde olsa haraket edebiliyordu azda olsa yemek yiyebiliyordu 8gün hastanede tedavi olduk hastane yatışımızdan 3gün sonrası sol tarafı tamamen haraketsiz oldu yemek yiyemiyor çiğneme zorluğu var. çok halsiz. sorum bunlar olabilecek şeylermidir? acaba yanlış tadavimi uygulandı?fizik tedaviye baş vurduk başka yapmamız gereken varmıdır? teşekkür ederim

  • Bu aşamada nöroloji hekimleri tedavilerini sürdürmeliler. Metabolik durumu stabil olur olmaz derhal aktif rehabilitasyona başlamak lazım. Bu arada yatak yarası, eklem deformitesi ve akciğer fonksiyonlarına çok dikkat edilmeli. Lütfen web sitemizdeki felç bölümünü dikkatlice okuyun. Ana sayfamızdaki tv programlarını seyredin. Annenizin durumu stabilleşince temasta kalalım lütfen. Geşmiş olsun.

  • esma diyor ki:

   Hocam merhaba tekrar gecen hafta babamin durumunu size yazmistimkendisi yavas yavas felc oldu su anda yuruyemiyor konusmasi bozuk ve gormesi etkilendi sag omuzu ve kafasi titriyor yogun bakimdan uc gin once cikti.Dr u sag ve sol beyin anadamarlarinda kucuk kucuk pihtilar oldugunu bunlarin nerden atildigini bilmediklerini soylediler bu pihtilarin ilacla dagitilmasininda mumkun olmadigini soyluyolar.Su andaki bilinci acik konusuyor oturuyor yemegini biz yediriyoruz ama su icemiyor benim ogrenmek istedigim boyundaki ve omuzdaki sallanmalar Rehabilitation ile duzelirmi ikinci sorumda bu pihtilar eritilmeyecekse yinede eskiye yakin bi yasam surebilirmi.simdiden cevabiniz icin tesekkurler

   • Babanızdaki klinik durumu tam bilemiyorum ama eğer küçük damar hastalığı ise ilerleyici ve zor bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz. Böyle bir felç yavaş yavaş gelişiyor ve gittikçe hasta yatalak hale geliyor. Ancak dediğim gibi buradan elbette tam emin olamam. Detaylı bir muayene önemli. Böyle hastalarda da elbette rehabilitasyon çok önemli. Bıkadan sabırla çalışmak lazım. Lütfen web sitemizdeki “felç” bölümünü (), “yutma rehabilitasyonu” bölümünü (), “felçten değil bilmemekten kork” bölümümüzü (), ana sayfadaki tv programlarımızı detaylıca inceleyin ve seyredin. Temasta kalalım. eçmiş olsun.

 177. Pelin diyor ki:

  Merhaba
  Annem geçen hafta boyun damarının tamamen tıkanması sonucu sol tarafından kısmi felç geçirdi. Nöroloji bölümündeki tedavisi bitti evde ilaç tedavisi uygulanıyor. Rehabilitasyon hizmeti ile düzelme durumu var mıdır. Ayağının altına dokununca parmaklarını oynatıyor uyku halindeyken kolunuda kımıldatabiliyor. Bu olumlu bir gelişmemidir.

  Teşekkürler

  • Felç’te metabolik durum stabilize olur olmaz (ki annenizde durum bu) derhal rehabilitasyon uygulamalarına başlamak lazım. Sol tarafında anladığım kadarı ile hareket var ama yetersiz. Bu çok iyi bir durum zira rehabilitasyon uygulamaları ile, özellikle beyine elektrik uygulaması, zorunlu kullanım tedavisi, el parmakları için robot uygulamaları, iş uğraşı tedavisi ile kol-el hareketleri ilerleyecektir. Eğer bir şey yapılmaz ise bu hareketlerde gerileme ve tamamen zayıflama oluşabilir. Lütfen web sayfamızdaki “felç” bölümünü ve ana sayfamızdaki tv programlarını dikkatle inceleyin. Geçmiş olsun.

 178. kamil diyor ki:

  merhaba hocam ben makedonyadanim tam olarak turkceyi konusamiyorum onun icin onceden ozur dilerim ve soruma insallah cevap verirseniz cok sevinirim.bundan alti ay once kiz kardesim beyin felci gecirdi hastaneye kaldrdik ve on ikinci gun hastanede yine bir beyin felci gecirdi.hastaneden ciktiktan sonra bir kac hafta icinde duzelmeye basladi sadece sol elindeki parmaklarini sikamiyordu.alti ay sonra simdi 10 gun once uykudan uyandi ve bizleri hatirlamiyor.doktorlar yine ucuncu kez beyin felci dediler.simdi konusamiyor ve hatirlamiyor ama gezebiliyor.doktorlar hic birsey soylemiyorlar.5 gun hastanede yatti ondan sonra eve biraktilar.hocam rica etsem bir cevap olursa bu arada kiz kardesim 26 yasinda allah sizden razi olsun

  • Bir beyin felci geçirende 2. ve daha fazla felç geçirme riski hiç felç geçirmemişlere göre daha fazladır. Kardeşiniz çok genç. Bu felçlerin altta yatan bir nedeni olmalı. örneğin belki de farkında olmadığınız bir kalp hastalığı mevcut olabilir. Kalpte ritm bozuklukları pıhtı oluşumuna ve felçlere neden olur. Bu aşamada nöroloji hekimleri detaylı incelemeler yapmalı ve tedaviler planlamalı. Geçmiş olsun.

   • Nuran diyor ki:

    Mrb hocam bnm 40 günlük bebeğim var 20 günlükken beyin sapında tümör tehsısı koyldu ve acıl aml oldu patolojı temz cıktı fakat tümörn yüznde fasıyel paraliz oldugunuda anladık smdi düzlmelrmz basladı fakat yutmadada zorluk cektrz bu yüzdn tükmüğünü yutamyr bu yutma yetkısı tam olarak yerne gelecekmidir??

    • Sinirlerin ne kadar etkilendiğine bağlı. Daha ameliyatı çok yeni. üz felci de gerilediğine göre yutma güçlüğü de olumlu yönde ilerleyecektir kanaatindeyim. Hekiminizle bağlantıda kalın lütfen. Geçmiş olsun.

 179. hande diyor ki:

  Merhaba Erbil Bey;
  benim size bir sorum olacak. ben 12 yaşımdayken çok da ağır olmayan bir yüz felci geçirdim. 2 hafta kortizon tedavisiyle hiç iz kalmadan atlattım.(sebebi soğuğa maruz kalmamdı) şimdi 30 yaşımdayım. bu ay bir burun estetik amelyatı geçireceğim. sonrasında yüzüme bol bol buz tutmam gerekiyor ancak bu durum yüz felcimi tetikler mi. keza o zamanki doktorum artık hayat boyu dikkatli olmam gerektiği konusunda beni uyarmıştı..
  ilginize şimdiden teşekkür ederim..

  • Burun ameliyatında uygulayacağınız buzun yüz felcini tetikleyip tetiklemeyeceği konusu tıpta çalışılmış ve ortaya konmuş bir durum değildir. Ancak zaten buzu operasyon sonrası burun etrafına uygulayacaksınız. Bilimsel veri olmadığı için bir şey söylemek zordur ancak siz yine de buzu kulağa yakın bölgeden çıkan fasiyal sinir (yüz felci ile ilgili olan sinir) üzerine uygulamayın. Şimdiden geçmiş olsun.

 180. Remzi diyor ki:

  Merhbalar:eşim 1.5 yıl once felç gecirdi 2. derce komo halde su an deynekle cok zor yuruyor amma omuzunda düşüklük var ortopedye gturdum sadce melhem verdı sordgmuzda OMUZ DEFORME OMUŞ Denıldı amma hergecen gun agryor ve dusukluk olmakta Değerli hocam Omuz deforme si için ne yapıla bılır veya kol iyilesce duzelirmi Ne önerirsiniz hocam.Allah razı olsun sizden.

  • Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Omuz ağrısı felçte bizim en önemli konularımız arasında yer alır, çok önemli bir konudur ve maalesef çok ihmal ediliyor. Omuz için çok özellikli tedaviler vardır. Omuz ağrısı ciddiye alınmaz ise başka komplikasyonlara da yol açabilir. Zamanla hasta ağrıdan gece uyuyamaz hale de gelebilir. Felç rehabilitasyonu için birçok metodu içeren işlemlere başlanmalı. Sadece eklem hareketleri yetersiz olacaktır. Beynin elektrikle uyarılmasından tutun zorunlu kullanım tedavisine kadar önemli tedaviler yapılmalı. Lütfen web sitemizi, buradaki ana sayfadaki tv programlarımızı, web sitemizdeki “felç” bölümünü dikkatlice inceleyin. Geçmiş olsun.

 181. ALİ EREN diyor ki:

  SLM doktor bey benim anneannem sağ kolundan felç geçirdi ertesi gün beyin ana damarı tıkandı şu an da yoğun bakımda iyileşir mi ?? acil cevappppp

  • Anneannenizin ağır bir felç geçirdiği anlaşılıyor. 4-6 hafta içinde bacak ve kollarda hiç hareket olmuyorsa durum oldukça kötü demektir. Şimdi biraz işi zamana bırakın. Ancak bu aşamada eklemlerde deformite gelişmesini önleyin. Yatak yarası oluşmasın. Akciğer fonksiyonlarına dikkat. Bacaklarda damar tıkanıklığı olmasın. Geçmiş olsun.

 182. nagehan diyor ki:

  merhaba hocam babaannem 1 hafta önce kısmi felç geçirdi sağ el ayak tutmuyor 1haftadırda yoğun bakımda doktor mr sonucu kılcal damarda hafif bir pıhtı olduğunu söyledi bize tepki veriyor azda olsa konuşabiliyor ama çok halsiz gözlerini zor açabliyo bunun nedeni nedir ve yorumunuz ne olucaktır şimdiden teşekkürler

  • Babaanneniz felci henüz yeni geçirmiş. Metabolik durumu stabilleştikçe halsizliği de geçecektir. Siz bu arada lütfen web sitemizi, buradaki ana sayfadaki tv programlarımızı, web sitemizdeki “felç” bölümünü dikkatlice inceleyin. Babaannenizin durumu stabil hale gelince derhal rehabilitasyon uygulamalarına başlamak lazım. Temasta kalalım. Başka sorularınız olursa bizler buradayız. Geçmiş olsun.

 183. nagehan diyor ki:

  babaannem 1 hafta önce kısmi felç geçirdi sağ el ayak tutmuyor şu an hala yoğun bakım da doktor kılcal damarda hafif bir pıhtı olduğunu söyledi genel durumu iyi mr sonucu bizi kısmen tanıyor tepki veriyor ama çok halsiz gözlerini açamıyor nedeni ne olabilir

  • Babaanneniz felci henüz yeni geçirmiş. Metabolik durumu stabilleştikçe halsizliği de geçecektir. Siz bu arada lütfen web sitemizi, buradaki ana sayfadaki tv programlarımızı, web sitemizdeki “felç” bölümünü dikkatlice inceleyin. Babaannenizin durumu stabil hale gelince derhal rehabilitasyon uygulamalarına başlamak lazım. Temasta kalalım. Başka sorularınız olursa bizler buradayız. Geçmiş olsun.

 184. Ngr diyor ki:

  Merhaba doktor bey,Ağabeyim 53 yaşında 16 gün önce felç geçirdi daha önce kalp krizi geçirmişti ve gırtlak kanseri tedavisi görmüştü.Beyne pıntı atmış onun açmaya çalışıyorlar.Hastaneye geldiğinde sağ tarafı hissetmiyordu,konuşması ve bakışları anlamsızdı.Şuan ki evrede hala hastanede yatıyor.Ufak ufak destekli yürüyüşlere başladı.Ayak daha iyice görünüyor ama kol ağırlaştı ve çok ağrıdığını ifade ediyor.Omzu çok ağrıyormuş.Kol ve bacak egzersizlerine devam ediyoruz.sanırım iyi anlaşılmadığını hissediyor ve az konuşuyor.Konuştuğu zamanda bazen anlamsızca değişik eskiye dair birşeyler söylüyor bazende temel kelimeler çok güzel konuşuyor.Konuşması ve kolu ne zaman daha iyi hale gelebilir .Teşekkür ederim.

  • Geçmiş olsun. Sağ taraf felçlerde konuşma merkezi de etkilenir. Bu yüzden konuşmada sorunlar ortaya çıkar. Felç geçirmiş bir kişinin rehabilitasyonuna hemen ciddi bir şekilde başlamak lazım. Abiniz için mental rehabilitasyon uygulamaları çok önemli. Omuz ağrısı felçte çok önemli bir konudur ve maalesef çok ihmal ediliyor. Omuz için çok özellikli tedaviler var. Kısa sürede abinizi göreyim.

 185. Merhaba,
  Babam 26 gün önce felç geçirdi.Suan sol tarafı(yutma ve yüz bölgesi de dahil olmak üzere)tamamen felçli.Doktorumuz felcin boyun damarlarındaki %70 %90 tıkanıklıktan dolayı olduğunu söyledi.yaklaşık 15 gün yogun bakımda kaldı.10 gündür serviste.Sürekli tansiyonu yükseliyordu ve kolay düşürülemiyordu.O yüzden ilk olarak tansiyonunu kontrol altına almaya çalıştılar.4-5 gündür tansiyonu normaldi,bugün tekrar yükseldi.Ayrıca babam yogun bakımdan çıktığından beri karın ağrısından yakınıyor,yemek yemek istemiyor,mide bulantısı var.Ekg çekildi ve kan tahlili sonuçlarına göre kalpte bi sorun olmadığı söylendi.birkaç gündür yine sol karın boşluğundaki ağrıdan yakınıyor.1 haftadır fizik tedaviye başlandı,doktorumuz fizik tedaviye cevap vermeye başladı diyor.Kolunda ve ayağında hafif hareketler var,yatakta belini yukarı kaldırıp indirebiliyor.Ama biz yalnızca bu şekilde fizik tedavinin yeterli gelip gelmeyeceği konusunda kararsızız.Bir süre fizik tedaviye devam edip beklemeli miyiz ya da bahsettiğiniz gibi robotla yürüme vb. yöntemleri de denemeli miyiz?Son olarak karın ağrıları normal midir? Teşekkürler..

  • Geçmiş olsun. Karın ağrısının birçok sebebi olabilir. Öncelikle peklik çekiyorsa bunu düzeltmek gerekir. Ancak bunun dışında mutlaka bir dahileyici karın muayenesini yapmalı. Öte yandan felcin rehabilitasyonu için derhal ve birçok metodu içeren işlemlere başlanmalı. Sadece eklem hareketleri yetersiz olacaktır. Benin elektrikle uyarılmasından tutun zorunlu kullanım tedavisine kadar önemli tedaviler yapılmalı.

 186. Erdal Yıldırım diyor ki:

  Merhaba Hocam babam 65 yaşında.20 gün yoğum bakımda yattı.Doktorlar beyin damarları tıkalı kısmi felç dediler.Akciğerlerinde balgam toplamış ama onu tedavisi yapıldı.Bilinci yerine gelmiyor.Bize tepki veriyor ama konuşmuyor.Tedavisi için ne yapmamız gerekiyor ve bilinci ileride gelir mi? Acil cevabınızı bekliyorum.

  • Babanızın ağır bir felç geçirdiği anlaşılıyor. Bu süre zarfında hiç bir hareket yoksa felç ağır bir felçtir denebilir. 4-6 hafta içinde bacak ve kollarda hiç hareket olmuyorsa durum oldukça kötü demektir. Şimdi biraz işi zamana bırakın. Ancak bu aşamada eklemlerde deformite gelişmesini önleyin. Yatak yarası oluşmasın. Akciğer fonksiyonlarına dikkat. Bacaklarda damar tıkanıklığı olmasın. Geçmiş olsun.

 187. Elif diyor ki:

  Merhaba hocam babam 52 yaşında 19 gün önce beyin sapında aniden tıkanıklık oluştu şuanda yogun bakımda ve vücudu tutmuyor ve konuşamıyor 5 gündür egzersiz yaptırıyoruz tekrar eskisi gibi olurmu konuşurmu vücudu tutarmı ve ağrıyı hissediyor lütfen yardımcı olun hocam acil cevaplarınızı bekliyorum

  • 20 gün aslında önemli bir süre. Bu süre zarfında hiç bir hareket yoksa felç ağır bir felçtir denebilir. Bacaklarında ağrıyı hissetmesi iyilik yönünden bir işaret vermez. 4-6 hafta içinde bacak ve kollarda hiç hareket olmuyorsa durum oldukça kötü demektir. Şimdi biraz işi zamana bırakın. Ancak bu aşamada eklemlerde deformite gelişmesini önleyin. Yatak yarası oluşmasın. Akciğer fonksiyonlarına dikkat. Bacaklarda damar tıkanıklığı olmasın. Geçmiş olsun.

 188. Cem ÜLKER diyor ki:

  Annem 02.02.1955 doğumlu ,bundan yaklaşık 5-6 ay önce şiddetli bir bel ağrısı çekmeye başladı ve buna bağlı olarak yürüme güçlükleri çekmeye başladı . Bu şikayetlerinden ötürü gecikmeden doktoro götürdük , doktorumuz loöber mr istedi . Çekilen mr da T12 omurgasında bir kırık olduğunu ve ağrının bundan kaynaklı olduğunu 3 ay kadar yatak istirahati , ağrı kesici ilaçlar verdi ve ardından tekrar mr çekinip sonuçları kendisine göstermemizi istedi . 3 ay süresinden sonra ağrılarda azalma oldu fakat normale dönmedi mr sonucunda da L1 ve L3 te de çökme ve kırık olduğunu neden oluştuğunu anlamamız içinde kemik sintigrafisi istedi . Kemik sintigrafisinde bir sorun olmadığını kırıklara da bir dolgu maddesi ile mevcut yapının bozulmaması için dolgu yapılacağını beyan etti. Bizde kabul ettik , nihayetinde 09.01.2014 tarihinde ameliyat oldu ve 3 noktadan iğne ile girildi yanlış anlamadıysam OARM cihazı yardımı ile yapıldığını söyledi ameliyata girmeden önce bel altında , bacaklarda , ayak bileklerinde yada ayaklarında herhangibir his kaybı yoktu ve rahatlıkla oynataniliyordu yatıp kalkıp yürüyebiliyordu . Ameliyattan sonra kendine geldiğinde sol bacakta ayaklara kadar şiddetli bir ağrı vardı yinede hareket ettirebiliyordu sağbacak ise tamemn normaldi . 1 gün sonra ayağa kaldıracaklardı gakat sol bacaktaki ağrıdan ötürü kaldırmadılar ve aynı günün akşamı bu defa sağ bacakta şiddetli bir ağrı oluştu ve birden bacağıöı testereyle kesiyorlar sanki gibi yakınmaları oldu ve akabinde birden ağrı kesildi sağ bacağı ve kalçalarını hiç hissetmeneye başladı . Ertesi sabah tekrar mr çekindi ve acilen ameliyata alındı . Açıklama olarakta omurgada kana olduğunu bu nedenle sinirlere baskı yaptığını ve ilk ameliyatla ilgisi olmadığını söylediler . İlk ameliyattan sonra röntgen filmi çekilmişti ve sorun yok denmişti yapılan dolgularda . 2 . ameliyattan sonra 24 saatlik sürenin çok önemli olduğunu söylediler ve annemi kontrol ettiklerinde yaklaşık bir 12 saat sonra sağ ayak tabanında yanma ve çekme hissettiğini söyledi ve yaklaşık 2 hafta geçmesine rağmen bacaklarda ağrı hissinden başka birşey hissetmiyor . Yatak içi fizik tedavi olarak pasif hareketlerden başka birleyde yapılmıyor birde elektrot takılıyor .
  > Hocam annem şu an spinal şoktamı ? Hisleri tekrar gelicek mi sizce ? Yeniden yürüyebilecek mi ? Ya da spinal şokta ise hisler tekrar gelmeye başlayınca yavaş yavaş mı açılacak ? Birçok soru var aklımda . Çok zor durumdayım hocam . Yoksa felç mi annem ? Bu arada sol tarafta kalçasını hissetmiyor bacakta ise yukarıdan aşağı doğru azalarak his var ve parmaklarını ise hiç hissedemiyor sok ayak bileğini ve parmaklarını hissetmiyor .
  > Cevap ve yorumlarınız için teşekkür dderim hocam .

  • Belli ki omurilik veya omurilikten çıkan sinirlerde harabiyet oluştu. Bu harabiyetin derecesine göre annenizin bacaklarındaki durum belli olacaktır. Şu anda muayene ile de doktorlar hangi oranlarda düzelebileceğini söyleyebilirler. Bunun için felcin nasıl bir özellikte olduğunu anlamak lazım. Tecrübeli bir hekim annenizi makattan da muayene ederek (çünkü makat kontrolünü, dolayısıyla büyük abdest kontrolünü sağlayan sinirlerin durumu çok önemli) şu anda mevcut durumun nereye varacağını büyük bir tahminle söyleyebilir. Umalım ki hasar az olsun ve anneniz yakında tekrar sağlığına kavuşsun. bu arada rehabilitasyon çalışmaları elbette çok önemli. Geçmiş olsun.

 189. Meryem diyor ki:

  Meraba, yaklaşık 9 ay önce 25 yasında kuzenim motor kazası gecirdi ve sag tarafından cok feci darbe alarak beyin kanaması gecirdi doktorlar hiç ümitli değildi. 1bucuk ay komada kaldıktan sonra gözünü açtı kemikleri bi kavanozda saklandı. Sag tarafta problem yok fakat sol tarafta felç var ayağını gıdıkladıgıında cok hafif çekiyor ve dokunduğunda acıdıgını söylüyor ve sol elini cek dediğinde cok zorlanıyor ama cok az da olsa hareket var. Boğazı delikti yeni açıldı ve az buz konuşmaya basladı cok cümle kurmuyor ama anlıyor. Akapunktu tedavisi görüyor 2 aydır o baya bi etkili oldu doktor bey cünkü cok kasılıyordu ve hiç konusmuodu mimiklerle tepki veriyordu. Fizikle Ne kadar düzelir eski saglıgına kavuşma şansı var mı? Olumlu gelişmeler var bizce, sizin yorumlarınızı almak istiyorum Allah rızası icin beni bilgilendirirseniz cok mutlu ve memnun olurum iyi akşamlar..

  • Felçte eğer rehabilitasyona hızla başlanır ve yeterli uygulamalar yapılırsa düzelme ihtimali daha çok olur. Çok eksik uygulamalar yapılıyor ve hastalarda iyileşmeler eksik kalıyor. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bile, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Bunların çoğu ülkemizde bilinmiyor ve uygulanmıyor maalesef. Geçmiş olsun.

 190. ilhan diyor ki:

  hocam ben ırk üç yaşındayım çocuklukta geçirdiğim zor doğumdan dolayı beyin de hasar olduğu söyleniyor ve bu bende zor konuşma yaşananları ve cevreyi rahat algılama güçlüğü veriyor cok geçimsiz deavranıyorum bazen size sorucağım şu küçük yaşta geçirilen bu hastalığımın tedavisi mümkünmü saygılarımla

  • Birçok tedavi yapılabilir. Sizin emosyonel bozukluklarınız dışında başka sistemlere ait (kas-iskelet, mesane, yutma vb.) bozukluklarınız da olabilir. Bunları önce değerlendirerek ilerlemek lazım. Geçmiş olsun.

 191. ekrem diyor ki:

  Sayın hocam annem 1 yıl önce felç geçirdi.Sol tarafı kısmen tutmuyor, yürüyemiyor ve konuşamıyor. Beyninde lezyonların olduğu söylendi.Birçok doktora gitmemize rağmen büyük bir ilerleme kat edemedik. Siz ne gibi tedavi yöntemleri önerirsiniz?

  • Web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
   Felçte eğer rehabilitasyona hızla başlanır ve yeterli uygulamalar yapılırsa düzelme ihtimali daha çok olur. Çok eksik uygulamalar yapılıyor ve hastalarda iyileşmeler eksik kalıyor. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bile, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Bunların çoğu ülkemizde bilinmiyor ve uygulanmıyor maalesef. Geçmiş olsun.

 192. ekrem diyor ki:

  Sayın hocam annem 1 yıl önce felç geçirdi.Şu an sol tarafı tutmuyor ve konuşamıyor.Birçok doktora gitmemize rağmen çok büyük bir ilerleme kat edemedik. Siz ne gibi tedavi yöntemleri önerirsiniz.

  • Web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
   Felçte eğer rehabilitasyona hızla başlanır ve yeterli uygulamalar yapılırsa düzelme ihtimali daha çok olur. Çok eksik uygulamalar yapılıyor ve hastalarda iyileşmeler eksik kalıyor. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bile, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Bunların çoğu ülkemizde bilinmiyor ve uygulanmıyor maalesef. Geçmiş olsun.

 193. ömer diyor ki:

  merhaba hocam. Flaksid hemiplej nedir. Bu hastaların%100 luk iyilesme durumu varmi?Teşekkur ederim.

 194. Zeynep çalışkan diyor ki:

  Merhaba hocam, babam 6 sene önce aniden çıkan tansiyonla beyninde ödem oluştu.sol tarafı felç oldu. Kafatasını yerinden çıkarıp karnına gömdüler, bir ay hastanede kaldık bu sürede kendini hiç bilmedi.eve döndükten sonranda hemden fizik tedaviye başladık ve ayağa kalkmaya geçinmeye başladı.1 sene sonra tekrar ameliyat olup kafatasını yerine koydular. 4 ay öncesine kadar hergüne dışarı çıkıp geziyordu ama artık hiç çıkmıyor ayağı eskisi gibi değil kaldıramıyor. 1 haftadırda tuvaletinin geldiğini anlamıyor ve altına yapıyor. Bazen tuvaletim var diyor olmuyor. Otur dediğimizde kalkıyor söylenenin tersini yapıyor. Bundan sonraki durumu için endişeliyiz. Neler yapabiliriz yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar..

 195. Kerim diyor ki:

  Merhaba hocam ben 29 yaşındayım 8 yaşındayken yüz felci geçirdim iğne ve ilaç tedavisiyle tamamen geçti. 12 yaşındayken birkez daha yüz felci geçirdim ve daha önceki tedavimi yapan doktora gittim iğne vermedi yaşımın küçük olduğunu söyledi 3 hafta geçmesine rağmen iyileşme gözükmeyince başka bir doktora gittim iğne tedavisi gördüm 2 haftaya % 80 iyileşme oldu fakat % 100 geçmedi fizik tedaviside almadım. Bazen yüzümde kasılma oluyor felç geçirdiğim dönemki ağrıyı yanağımı sıkınca hissediyorum acaba fizik veya akapuntur tedavisi görürsem faydası olurmu şimdiden teşekkür ederim.

  • Yüz felcinde çok önemli fizik tedavi uygulamaları yapılmalıdır. Fizik tedavinin yanısıra biofeedback (bio-geribildirim) tedavisi, elektrik stimülasyonu, çeşitli spesifik terapi teknikleri uygulanmalıdır. Simetri sağlanabilmesi için bazen çeşitli enjeksiyonlar yapılmaktadır. Uygun olduğunuzda görmek sizi isterim. Geçmiş olsun.

 196. Mehmet diyor ki:

  Merhaba hocam bundan yaklaşık 4 ay önce kalbimde bulunan kıtle den kopan parça beynimin sol tarafına attı. sağ tarafımdan felç geçirdim.1ay fızık tedavı görmeme rağmen sağ bacağım sağ kolumda kasılmalar oluyor rahat hareket edemiyorum.

  • Web sitemizdeki “felç” bölümünü, ana sayfamızdaki tv programlarını dikkatlice okuyun ve izleyin. Yapılacak pek çok tedavi ve rehabilitasyon uygulaması var. Bizim en önemli ilgi alanımız felçlerdir. Müsait olduğunuzda sizi görmek isterim. Geçmiş olsun.

 197. kadir diyor ki:

  hocam sağ tarafım felç oldu kaza sonucu 6 sene oldu ne yapmam gerek bilemedim siz bana şare olurmusunuz

  • Felç tedavisi çok eksik, yanlış ve pahalı bir şekilde yapılıyor. Bir dolu tıbbi kanıtı olmayan tedavilere büyük paralar harcanıyor. Lütfen web sitemizi felç bölümünü okuyun. Paranızı da sağa sola savurmayın yazık. Çok büyük suistimaller var.

 198. sevil diyor ki:

  Hocam merhaba.3 ocak 2014 tarihinde kayinpederim inme gecirdi.beyne giden en buyuk ve en onemli damar tikaliymis.pihti atmis kalp.12 gun yogun bakimda yatti.sag tarafi komple felcli.yalniz babam ayni zamanda akciger kanseri hastasi.bundan 2 bucuk yil once 1.evredeyken hastaligi anlasildi.cigerinin yarisi alindi.sigarayi hic birakmadi.kemoterapi yada radyoterapi gormedi.gerek duyulmadigi icin.inme sonrasi hastanede bize yapilacak birsey kalmadi.cigerler bitmis dendi.eve goturun denildi.suanda evde.konusamiyor.mideden peg ile besleniyor.felcden dolayi iyilesme egiliminde sanki.daha hareketli bizi anlayabiliyor.ama cok bagiriyor.acaba bu bagirislari depresyondan oturu mu cigerler nedeniyle nefes alma problemin den mi.tesekkurler simdiden

  • İnme (beyin felci) sonrası birçok komplikasyon gelişebiliyor. Yutma sorunları nedeniyle PEG ile beslenmeden tutun, akciğer problemlerine kadar çeşitli sorunlar ortaya çıkabiliyor. Ayrıca felçe bağlı emosyonel bozukluklar (depresyon, ajitasyon vb.) görülebiliyor. Hastayı bir bütün halinde ele alıp değerlendirmek lazım. Var olan sorunlara karşı geliştirilecek rehabilitasyon programlarını uygulamak gerekir. Geçmiş olsun.

 199. cihan diyor ki:

  Hocam Merhabalar. 85 yaşındaki annanem bundan 2 gün önce yani 1 ocakta sabah uyandığında boş boş bakip sorularimiza anlamsiz cevaplar veriyordu o da belli belirsiz. Konusma problemi vardi yani. Surekli dinle alakali seyler soylemeye calisiyordu. Ambulansla hastaneye hemen goturduk. Beyne pihti attigini söylediler. Ve normal odada serum ve oksijen baglandi. Ertesi gün cekilen mr sonucu norolog beynin sol tarafında büyük bir bölümün tikandigini soyledi. Hastamiz su an yemiyor icmiyor ve biraz hircin surekli kalkmak istiyor cok zor konuşup yine alakasiz dinle ilgili şeyler söylüyor. Doktor yaklasik bir hafta kadar hastanede tutup taburcu edecegini ve 6 ay izlenip iyilesme olup olmayacağını 6 ayin sonunda soyleyebilecegini anlatti. Bu arada hastamizin sag tarafinda az da olsa hareket kaybi var. Ne yapmaliyiz? 6 ay bu sekilde beklemek ne kadar doğru? Simdiden teşekkür ederim.

  • Beklemek diye bir şey yok! Rehabilitasyona hemen başlamak lazım. Literatürde felç için ne kadar erken tedaviye başlanırsa o kadar iyi sonuçlar alınacağı söyleniyor. Web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
   Felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bilen, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor. Geçmiş olsun.

 200. mehmet diyor ki:

  hocam merhaba babam 5 aralık akşam 6 bucuk civarı tansiyonun yükselmesine bağlı beyin kanaması geçirdi 70 yaşında ve şeker hastası şuan sağ tarafı komple felçli ve konusamıyor 6-7 yıl öncesinde de beyinde bi damar tıkanıklıgı olmuştu doktorların söylediği kadarıyla yine aynı bölgede kanama olmuş kalçasında platin oldugu için emar çekilemedi ama sağ elini ve ayağını gıdıkladığmız zaman çok az da olsa parmaklarını oynatabiliyor sizce nasıl bir yol izlemeliyiz teşekkür ederim.

  • Web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
   Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor.
   Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bilen, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor.
   Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor.

 201. Ahsen erkli diyor ki:

  Erbil bey merhabalar..
  14 temmuz 2012 günü annem spora gidip geldikten sonra banyodan cıkıp bır anda fenalastı. Sisli etfal hastanesine kaldırdıgımızda inme geçirdigini pıhtı attıgını söyledıler yogun bakıma sokmadılar.2 gun normal odada kaldıktan sonra hastamın durumunun kötüleştigini söyleyerek ypgun bakıma aldılar.birkac saat sonra elektrık gıdecek gıbı basıt bır bahane ıle bızı bır polıklınıge sevkettıler santa plus die.poliklinik diyorum cünkü hastane denemez oraya. Neyse polıklınık doktorları annemı yogun bakıma yerlestırdıkten sonra hastanız ölsün istemiyosanız biran önce kaldırın burdan dedıler. Aynı gece 7tepe yogun bakıma kaldırdık annemi.38 gun yogun bakımdan kaldı. Uyandıgında konusamıyordu.yürüyemiyordu.sol tarafina vurdugu ıcın ınme sag tarafı felçti. Agzından kısık bır sesle sadece kumanda kelımesını alabildik bırkac gun sonra.. Devam eden süreçte ciddi bir fizik tedavi uygulaması gördü.. Fizyoterapistler hastaneler. Ancak her felç hastası gıbı oda küstü tedavıyı reddettı. Konusamadıgı ıcın derdını alnlatamadı sınırlendı. Neyse ayaga kalktı yürümeye basladı yavas yavas fakat bastonu reddettıgı kesınlıkle kullanmadıgı ıcın bılegını burktu ve yenıden yattı. Sımdıkı durumu sag el felc sag ayak hareket edıyor koluna bırı gırdıgınde cok güzel yuruyor kendı yıyıp ıcebılıyor konusup mantıklı kelımeler kuramasa bıle derdını anlatıyor herkese benım adımla seslenıyor ancak genel durum dısardan bakıldıgında ıyı gozukuyor.. Cesaretı cok fazla kırıldı sanırım bılegı burkuldugunda ayakta tek basına durmak ıstemıyo reddedıyo bagırıp cagırıyo. Ancak bırınden yardım aldıgında yuruyor. Size getirmek istiyorum cunku cok genc annem henüz 52 yasında. Çok zor durumdayız napmamız gerektıgını bılemıyoruz. Bize bir yol gösterirseniz çok sevinirim mailinizi cvbınızı beklicem. Saygılarımla….

  • Geçmiş olsun. Öncelikle web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
   Felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor.

   Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bilen, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor.

   Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor.

   Annenizi uygun olduğunuzda göreyim. Ve bir tedavi planı çizelim.

 202. Alpaslan diyor ki:

  İyi günler doktor bey dayıma beyne giden damarlarda tıkanıklık olduğu için sol kol ve ayaklarında felç görüldü nöroloji bölümünde söylenen ise bu damarlara ameliyatın çok riskli olduğu ve hastanın rehabilitasyonla düzelebileceği size sorum bu tedavi sürecinde nasıl bir yol izlemeliyiz teşekkürler

  • Geçmiş olsun. Öncelikle web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
   Felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor.

   Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bilen, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor.

   Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor.

   Dayınızı uygun olduğunuzda göreyim. Ve bir tedavi planı çizelim.

 203. huseyin diyor ki:

  Mrb hocam babam 65 yasinda bypas oldu uc damar degisti ameliyatta pıhti atmis.sol kol be sol bacak felc oldu ameliyat ertesi şuur ve nilinc kaybindan yogun bakimda otuzsekiz gun yatti haret yapilmis ama ne kadar bilmiyoruz yattigi sürede mama ole beslenmis yirmiüç gun oda da kaldi fizik yapildi ama yedi gun ara verildi nayram nedeniyle yani birbucuk ayda yirmi gun yapildi boyun damari sol yuzde doksan sag yuzde yetmis tikali bize yardimci olun ne olur teskr ederimm

  • Geçmiş olsun. Öncelikle web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

   Felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor.

   Felçte, üstünden yıllar geçmiş olmasına rağmen, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor.

   Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor.

   Babanızı uygun olduğunuzda göreyim. Ve bir tedavi planı çizelim.

 204. cennet diyor ki:

  Hocam, babam iki gun once beyin kanamasi gecirdi, doktorlar hic sansi yok dediler, kanama cok buyuk dediler. Az olan hareketleri, refleks dediler, fakat bugun sol elini ve ayagini hareket ettirebiliyordu. Sag tarafta pek hareket yok, su anda kendinde degil. Ben sag ayaginin altini kasidim, cok az hareket ettigini (bas parmakgin oynadigini) gordum, sordugumda, bunun fazla birsey ifade etmeyecegini, bir yere dokununca baska bir yerdende refleks verebilecegini soylediler. Yurt disindayiz, bizi neyin bekledigini bilmiyoruz. Bilgi verirseniz seviniriz. Tesekkurler.

  • Geçmiş olsun. Henüz çok yeni bir olay. Babanız şu anda metabolik olarak stabil değil. Henüz nörolojik olarak tedavisinin sürmesi lazım. Bu aşamada ise komplikasyonların oluşmaması için önlemler alınmalı. Örneğin yatak yarası oluşumu engellenmeli. Eklemlerde şekil bozukluklarının önüne geçmek için çeşitli ortezler kullanılabilir. Babanız nörolojik olarak ve tıbbi olarak stabil hale geldiğinde ise aktif rehabilitasyon çalışmalarına başlanmalı.

   • cennet diyor ki:

    Cok tesekkurler. Sitenizi cok faydali buluyorum. Basarilarinizin devamini diliyorum saygilar selamlar

    • Geçmiş olsun. Web sitemizde elimizden geldiğince yeni bilgilere ve bilimsel yaklaşımlara yer veriyoruz. Felç, serebral palsi, romatizma başta olmak üzere kas-iskelet sistemi hastalıkları le ilgili yenilenen bilgileri sitemizden takip edebilirsiniz.

 205. ece özdemir diyor ki:

  hocam merhaba 19 yasındakı kardeşim yüksekten düşme sonucu bel ve aşağısı felç oldu.4 ay oldu fizik tedaviye başlamak istiyoruz.omurilikte zedelenme var doktorlar artık yürüyemiyeceğini söylüyor.size gelmek istiyoruz yardımcı olun lütfen t8 seviyesinde tesekkürler

  • Hasarın derecesi ve seviyesine göre kardeşinizin hangi fonksiyonel duruma erişebileceği bellidir. Kardeşinizin hareket kaabiliyetini değerlendirerek motor fonksiyonun gelişip gelişmeyeceği muayene ile anlaşılabilir. Omurilik yaralanmalarında, diğer felçlerde, multiple sklerozda vb. durumlarda yapılacak birçok rehabilitasyon girişimleri var. Omurilik yaralanmasında harekete yönelik tedaviler dışında en çok dikkat edilmesi gerekli konu mesane fonksiyonudur. Mesane düzgün bir şekilde rehabilite edilmez ise sonrasında hayati risklere neden olabilir. Bunun dışında kaslarda rahatsız edici kasılmalar (spastisite) varsa toksin yapmak uygun olabilir ancak tecrübeli ellerde ve çok detaylı bir şekilde uygulanmalıdır. Geçmiş olsun.

 206. FATİH diyor ki:

  babam beyin kanaması sonucunda 6 saatlik ameliyata alındı ve (reaminasyon)yoğun bakıma kaldırıldı. ve şuan itibari ile 48 saattir yoğun bakımda..doktorlar ameliyatın iyi geçtiğini ama durumununda kötü olduğunu söylüyorlar..kurtulma şansı nedir?

 207. abdulkadir diyor ki:

  merhaba hocam ,babam 2001 de yüksekten düşerek bir kaza geçirdi.Kazadan sonra belden aşağısı tutmuyor.Size gelirsek nasıl yardımcı olabilirsinz .Bir gelişme olabilir mi?

  • Babanızda omurilik hsasarı oluşmuş anlaşılan. Hasarın derecesi ve seviyesine göre babanızın ne duruma geleceği bellidir. Olayın üzerinden çok geçmiş. Babanızın hareket kaabiliyetini değerlendirerek gelişip gelişmeyeceği muayene ile anlaşılabilir. Bir de babanız için en önemli konu mesanesidir. Mesane felcinin iyi tedavi edilmesi ve iyi rehabilite edilmesi gerekir. Ayrıca diğer sistemlerle ilgili (damar sistemi, seksüel fonksiyonlar, kas iskelet sisteminde olası deformiteler vb.) detaylara da dikkat etmek lazımdır. Geçmiş olsun.

 208. harun iplik diyor ki:

  Erbil bey merhaba;

  33 yaşında abimin 27 Eylül tarihinde kalp kapakçığı değişti. 1 gün sonra pıhtı attı ve sağ el, sağ ayak ve konuşması kaybına uğradı. 3 gun yoğun bakımda kaldı bu süreçte elinin 2 parmağı ve ağzından fısıldayarakta olsa kelimeler çıkmaya başladı. yoğun bakımdan çıkıp normal odada tedavisi devam etmektedir aynı zamanda fizik tedavide başladı aynı hastanede. bugun itibariyle sağ eli dirseğine kadar hareket eder hale geldi zorlayarak dirseginide omuzdan guc vererek cok az kaldırabiliyor fakat cok cabuk yoruluyor. konuşmasında uzun cümleler kurabiliyor artık. Ayagında henüz hiç hareket yok fakat his var. Ayagını sıkınca ağrıdığını söylüyor ve ayaklarının altını kaşıdığımda farkedebiliyor. Hocam size sorum abimin ayağına hareket gelir mi ne kadar süreçte bu gerçekleşir fizyoterapist dışında bizde onun uygulamalarını yapmaya çalışıyoruz. morali cok bozuk ve iyilesemeyeciğini söylüyor. nasıl ve neler yapabiliriz eski sağlığına kavuşması için.

  • Geçmiş olsun. Öncelikle şunu söylemem gerekir ki hastalığın oluştuğundan sonraki 4-6 haftada elde ve parmaklarda özellikle açma yönünde hareket gelişiyorsa bu çok iyi bir haberdir. Ancak el-kol rehabilitasyonu çok özellik arz eder. Örneğin bizim web sayfamızdaki “felç” bölümündeki “zorunlu kullanım tedavisi”ni okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/felc-de-zorunlu-kullanim-tedavisi-zkt-nedir/). Bunun dışında felçte yapılacak o kadar çok şey var ki bunları bilmeniz abinizin bundan sonraki tedavilerinin yeterli yapılıp yapılmadığı hakkında size çok yol gösterecektir. Bunları öğrenmek için de yine lütfen web sayfamızdaki “felç” bölümünün tüm konularını sıkılmadan inceleyiniz. Ayrıca ana sayfamızdaki tv programları da size çok faydalı olacaktır. Günümüzde aktivite temelli rehabilitasyon eğitimleri büyük önem kazanmıştır çünkü bu eğitimler beyni yeniden organize etmektedir. Hastaların tedavi programlarına hasta gereksinimlerine göre iş ve uğraşı tedavisi, mental rehabilitasyon, mesane-barsak rehabilitasyonu, yutma rehabilitasyonu, spastisiteye yönelik toksin enjeksiyonunu da içeren tedaviler, ağrıya yönelik tedaviler de eklenmelidir. Abinizin durumu uygun olduğunda size yardımcı olabilmem için lütfen randevu alın.

 209. hatice diyor ki:

  benim babamın beyin sapına pıhtı attı.iki gün öncesi ağzında hafif yamukluk nefes alma zorluğu ve de yutkunmada zorlukları yaşamaya başladı.doktorumuz bu durumun çok ciddi hasarlar verebileceğini söyledi ve bir deprem gibi düşününün inmenin indiği anda ilk müdahaleyi yapmak için yoğun bakımda tutuyorlar şu anda sadece mama ile beslenip damardan ilaç tedavisi yapılıyor.benim öğrenmek istediğim inmenin gerçekleştiği anda doktorumuzun müdahelesi ile ne sonuç alacağız.bunu hayati fonksiyonları hasar almadan atlatabilir mi?

  • Elbette atlatabilir. Öncelikle sakin olun ve pozitif düşünün. Babanızın yoğun bakımda gerekli tedavileri yapılıyordur. Bu aşamada felç rehabilitasyonu açısından en önemli konular yatak yarasının açılmaması, eklemlerde deformiteye izin verilmemesidir. Bu yüzden babanızın iyi bir hemşirelik bakımına ihtiyacı vardır. Eklemlerde istenmeyen konumlarda sertlik oluşmaması için hergün eklem hareketlerinin nazikçe yapılması gerekir. Gerekirse ayak ve el için bir takım plastik aletler takılabilir. Bunlara hastanedeki fizik tedavi doktorları yazmalıdır. Öte yandan bacaklarında toplardamarlarda tıkanma oluşmaması için önlemler alınmalıdır. Bunu büyük bir ihtimalle yoğun bakım hekimleri düşünmüştür. Mesane ile ilgili ise bu aşamada daimi sondada ise sık sonda değişimi gerekir. Babanız yoğun bakımdan çıktıktan sonra ise hiç vakit kaybetmeden fizik tedavi görmelidir. Rehabilitasyon çalışmaları çok geniştir. Bu konuda bilgi almak için lütfen web sayfamızdaki “felç” bölümünü dikkatli bir şekilde inceleyiniz. Ana sayfadaki TV programlarımızı seyrediniz. Geçmiş olsun.

 210. kubra diyor ki:

  Babamin boyundan oldugu ameliyatindan sonra spastikiteleri gecmedi dort seneden beri bu rahatsizligi cekiyo asiri derecedeki kasilmalarindan dolayi yuruyemiyo sag ayak diz altindan ampute bu olay trafik kazasi sonucu 1986 dan beri protez kullaniyo 4 senedir yuruyemiyor rehabilitasyon merkezinde yatiyo baklofen pompa oneriyolar hastahaneden bu konuda ne onerebilirsiniz bu pompanin zarari ya da faydasi ne olur ? Ya da sizin onerebilceginiz baska bi cozum varmi ?

  • Geçmiş olsun. Öncelikle web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Felç’lerin genel rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi, sadece toksin enjeksiyonu, sadece sanal gerçeklik tedavisi, sadece zorunlu kullanım tedavisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçtespastisite dediğimiz kasılmaların toksin ile tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor. Nörolojik hastalıklarda, felçte, spastik çocuklarda, multipl sklerozda (MS), kafa travmasında, omurilik lezyonlarında düzgün yapılan ve daimi uygulanan kombine rehabilitasyon çalışmaları çok önemlidir. Unutmamak gerekir ki rehabilitasyon çalışmalarında sadece “tek tedavi” kavramı çok yanlıştır. Tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının belirli bir plan dahilinde, hastanın yakın takibi ile doğru kombinasyonların belirlenerek yapılması esastır.

 211. Selahattin diyor ki:

  Erbil bey merhaba.
  Benim Abi’m 38 yasında yaklaşık 2 yıldır sag kol ve ayağında kısmı hareket yetersizliği meydana geldi yapılan muanelerde müsbet bir cevap almadık pisikolojık olarak ilaçlar kullanıldı nörolıji den herhangi bir cevap almadık dahiliye bölümünde yapılan tahlil ve yapılan tetkikler de hersey temiz gözüküyor fakat abımin sag elini kullandığı zaman yemek yerken yazı yazarken yavaş hareket etmesi tesbih çekerken gücünün kalmaması cok barız bi sekilde belli oluuyor yürürken sag ayak boşluğa basar gibi pat pat yürüyüş yapıyor yürüme esnasında kollar sabıt kalıyor robot mısalı yürümesi var ama gücü yerinde herhangı bir cismi kaldırıp sıka biliyor boyun fıtığı var ama cok az bir sekilde var doktorlarımızın dediği kısmı felç geçirmiş olabilir deniliyor şimdi çıkar bir yol bulamadım … yardimlarınizi rica ediyorum
  Saygılarımla

  • Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda anladığım kadarı ile kardeşinizde beyin hasarı mevcut. Çok çeşitli tedaviler yapılabilir. Ancak öncelikle hastayı muayene ederek değerlendirmek gerekir. Bundan sonra ise yapılacak rehabilitasyon uygulamaları önem taşıyor. Lütfen web sayfamızdaki “felç” bölümünü ve ana sayfamızdaki tv programlarımızı dikkatlice inceleyin ve izleyin. Daha sonradan abinizi göreyim. Geçmiş olsun.

 212. medine diyor ki:

  Ben 10. kez yüz felci geçiriyorum bütün tahlillerım oldu ve hepsi temiz çıkıyor 1 2 gün önce kulagım şiddetlı agırmaya başlıyor sonra yüz felci geçiriyorum norolojı, kulak burun boğaza çıktım ama yapmam gerektıgı hakkında bilgi vermıyorlar napmam gerektıgını bilmiyorum bu durum beni ve ailemi çok etkiliyor yardımcı olursanız sevinirim.

  • Sık geçirilen idiopatik yüz felcinin sebebi bilinmemesine rağmen hipertansiyon, şeker hastalığı ve aile yatkınlığı ile bağlantılı olduğu bulunmuştur. Bunun dışında yüz felcinin onlarca nedeni olabilir. Bunlar arasında virüslerle temas da önem taşımaktadır. Bu yüzden enfeksiyonlara maruz kalınmaması için önlemler alınması (örneğin kalabalk yerlerden kaçınma, ellerin sık yıkanması) yararlı olabilir. Tedavide ise hızlı davranmak ve kortizon alınması gereklidir. Yapılan çalışmalar tam olarak sonuçları ortaya koymasa da antiviral ilaçların da kortizona ek olarak verilebileceğini belirtmektedir. Yüz felcinin erken tedavisinde nöroloji uzmanları ile temasa geçmek gerekir. Sonrasında ise fizik tedavi doktorları tedaviyi üstlenebilirler. Bazı durumlarda ise cerrahi tedaviler gerekmektedir. Geçmiş olsun.

 213. devrim diyor ki:

  ERBİL BEY .bundan 36 gün önçe kızımda bi halsizlik oluştu zayıfladı edmremıtte özel hastaneye götürdüm kan testi yaptılar halsizilik vsar dediler ilaç verdiler .kızım bu ilaçları kullnamadı bazen atıyordu içmiyordu neyse istanbula götürdüm orda erdem hastanesınde apandisinin etrafinı mikrop sarmış dediler bizi koşuyolu medipol hastanesıne sevk ettiler orda kızkm ameliyat oldu ertesı gün kızım nefes alıp vermesınde sıkntı yaşadı doktorlara söyledim yemek verın dediler bizde seftalı ve muz yedırdık arkasından hastaneın yemegı geldı onu rıca mınnet kızıma yedirmeye çalıstık zar zor yedırdık 2 saat sonra kızım fenalaştı doktorlar geldi kanına baktılar kan şekeri 500 olmuş hemen yogun bakıma kaldırdılar 2 saatte şekeri 120 ye ındırdıler kızmın kalpi durdu kalp durunca beynine oksijen gitmedi beyin kanamsı gecirdi hala yogun bakımda yatıyor ellerını ve ayaklarını oynatıyor ama dengesiz bi oynatma var fizik tedavieye başladık şırıngaylan agzını acıp yemek yiyor cok şükür erbil bey bugünde annesi ayran içirmiş yemek yerdirmiş .benim size sorum şu olçak erbil bey hala uyanmadı sizin tavsiye edebileceginiz bi yol varmı bize

  • Kızınıza göstereceğiniz yakın ilgi çok önemli. Onunla bol bol konuşun, ona sık sık temas edin. Güzel şeyler anlatın. Bu akut durumu atlattığında yoğun olarak tedavi ve rehabilitasyona başlamak lazım. Şimdi yatak yarası açmaması, uzuvlarda (kollar ve bacaklarda) katılık (kontraktür) gelişmemesi, enfeksiyon oluşmaması önemli. Bunun için havalı yatak kullanımı, yatak içi pozisyonlamalar ve sık döndürmeler gerekiyor. El ve ayaklarına plastik malzemeden ateller gerekebilir. Bu arada web sitemizdeki “felç” bölümünü incelerseniz oldukça bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu doğrultuda ilerlersiniz. Geçmiş olsun.

 214. Elif diyor ki:

  merhaba hocam.Danimarkada yasiyoruz.kardesim bundan 3 sene evvel beyin kanamasi gecirdi.konusma yetenegi tamemen gitti.butun vucudu felc oldu.su an sadece sol kolunu ve sol ayagini oynatiyor.kafasini saga sola cevirebiliyor.mideden besleniyor.burda ilerleme gostermedi.turkiyede tedavi olmasini istiyoruz.eger turkiyeye getirirsek.sizin yapabileceginiz her hangi pozitif bir yardiminiz olurmu.en azindan konusmasini istiyoruz.derdini anlata bilsin istiyoruz.burdaki doktorlar bekledigimizi vermedi.en yakin zamanda cvb.nizi bekliyoruz.olumlu bir cvb.aldigimiz takdirde size getirmeyi dusunuyoruz.iyi aksamlar.

  • Geçmiş olsun. Anlattığınızdan çıkarabildiğim kadarı ile kardeşinizin beyninde büyük bir kanama olmuş ve bir hayli etkilenme söz konusu. Konuşma, yutma ve kasların aktvitelerinde büyük sorun oluşmuş. Böyle vakalarda tedavi neden uygulanır bazı örnekler vermek istiyorum. Mesela kardeşinizde yutma fonksiyonunu geliştirmek için bazı şeyler yapılabilir. Acaba yutma fonksiyonu çok mu yetersiz? Yoksa hasta yutabiliyor ancak besinlerin akciğerlere kaçma riski çok mu yüksek? Bunlara bakmak lazım. Belki yutma için uygulanacak eliktirk stimülasyonları bazı faydalar sağlayabilir. Kaslarda kasılmalar (spastisite) çok mu bilmek gerekir. Öyle hastalar var ki sırf alt bezi daha rahat değiştirilebilsin diye toksinle kas gevşetme işlemleri yapıyoruz. Veya kardeşinizde öylesine kas kasılmaları vardır ki örneğin oturmasını engelliyordur; buna yönelik girişimler yapılmalı. Veya kardeşiniz kas kasılmalarından dolayı acı çekiyordur bunun önüne geçmek gerekir. Veya hastanın mental fonksiyonarı ile ilgili yapılacak çalışmalar algı, koordinasyon ve farkındalığın artmasını sağlayabilir. Lütfen web sayfamızı detaylıca inceleyin. Burada özellikle “felç” konusunu irdeleyin. Rehabilitasyon uygulamalarında her hastaya göre yapılabilecek az veya çok şey vardır. Bunların titizlikle saptanıp sabırla devam edilmesi gerekir.

 215. bedirhan aydın diyor ki:

  merhaba hucam 9 yaşında bir uğlum var ağçtan düştü an beyin kanaması geçirdi bir ay buyunca hastahanada güzünü açamadı açtı an sağtarafı ferçli taburcu ettiler eve gütürün bayramdan sunra fizik duktura gütürün eve getirdik sağ el ve sağkulunuda oynatıyur ve sağ ayağında uynatıyur ama kalkamıyur yatakta hocam allah bu mubarek ayinda sende razı olsun hucam ne yapmamız yerekiyur teşekür ederim

  • Yapılabilecek pek çok tedavi var. Spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Felç ‘te (hemipleji, inme), el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. ÖZellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması çalışmalarından olumlu sonuçlar yayınlanmaktadır. Hele ki eğer çocuğunzun el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Bunun dışında sanal gerçeklik eğitimleri, denge çalışmaları, vibrasyon çalışmaları, vücut ağırlığı destekli yürüyüş eğitimleri, uzay terapisi vb. çok önem taşır. Geçmiş olsun.

 216. çiçek diyor ki:

  Merhaba ben 2007 de felç geçirdim şuanda sol ayağımda sadece bileğimden aşağı hareket ettiremiyorum yürüyüş yaptıktan sonra kasılma oluyor dizden aşağısını adım atarken ayağımı çok fazla kadırarak öne atıyorum hastalığımın ilk döneminde ilaç tedavisi gördüm ama sadece 1yıl kullandım daha sonra ilaç kullanmadım acaba bu sorundan nasıl kurtulabilirim ne bana yardımcı normal adım atarak yürümek istiyorum…

  • Geçmiş olsun. Öncelikle web sitemizi incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Felçte spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün gelişmesinde çok faydalıdır. Felç ‘te hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bu sorunları yapılacak birçok tedavi ve rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Felç ‘te (hemipleji, inme), el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. ÖZellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması çalışmalarında olumlu sonuçlar yayınlanmaktadır. Hele ki eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Ancak tedaviler sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Diğer taraftan, birçok başka sistemde de sorunlar olabilir. Örneğin mesane felci, yutma fonksiyon bozukluğu, hafıza, dikkat gibi mental bozukluklar karşılaşılabilecek sorunlardandır. Bunların hepsi dikkatlice ele alınmalıdır.

  • Bayram diyor ki:

   sayın hocam ben samsundan bayram babam inşaattan düştü ve ayakları kırıldı platin takıldı ve omur iligine vida takıldı ama ayagını oynatabılıyor doktarlar felc dedı yuruyebılır mı amalıyatlar basarılı gecmıs

   • Geçmiş olsun. Babanızın yürüyüp yürüyemeyeceği yapılacak muayeneler sonucunda anlaşılabilir. Omur ilikteki hasarın derecesi muayene ile anlaşılabilmektedir. Büyük oranda hastanın nasıl bir gelişme göstereceği belirlenebilir.

 217. canyaşar akbulak diyor ki:

  hrb.hocam..izmirden.ben 2 yıl önce felç oldum.solda şah damar tıka 1 ay önce sağ damar yüzde 82 tıkalı ve sent takılı.bu sol damar açımı?ben sağ ayak yüyüm yok.kol felç olur.konuşma az.yazı az.ilgi teş.ederim.56 yaş.

  • Geçmiş olsun. Felç ‘te (hemipleji, inme), el-kol için tecrübeli ellerde yapılması gereken toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. ÖZellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması çalışmalarında olumlu sonuçlar yayınlanmaktadır. Hele ki eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Ancak tedaviler sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da birçok tedavi/rehabilitasyon yöntemleri gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin sizin de dediğiniz gibi hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu yapılacak birçok tedavi ve rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Diğer taraftan, birçok başka sistemde de sorunlar olabilir. Örneğin mesane felci, yutma fonksiyon bozukluğu, hafıza, dikkat gibi mental bozukluklar karşılaşılabilecek sorunlardandır. Bunların hepsi dikkatlice ele alınmalıdır.

 218. ebru diyor ki:

  merhabalar,
  27 mart 2013’de annem baypass ameliyatı oldu..Ameliyatta iki damarı değişti fakat beyne pıhtı atmasıyla ilk önce sağ tarafında güç kaybı daha sonrada hiç hareket kalmadı.6 gün yogun bakımda kaldı daha sonrada 10 gün kadar hastanede kaldık..Nörolji doktorunun dediğine göre ; beynin sol tarafında iki pıhtı olmuş ve harketsiz hücreler bulunmaktaymış.Bunların tekrar hareke geçmesi olasıymış.sağ kol-bacakta şuanda kısmende olsa hareket var.Sol göz kapağı düşük ve sağ sola yukarı bakmada kısıt var.Konuşma ve yemek yeme gibi konularda çok şükür sıkıntımız yok.Fakat hafızada gel-gitler olmakta.Bazen hatırlamaz dediğmiz şeyleri hatırlayabiliyor bazende ismimizi sorduğumuzda bilemiyor.Bu konuda doktorumuz beklememez gerektiğini söylüyor zaman içinde düzelicekmiş.Nöroljik anlamda kullandıgı hiçbir ilacı yok.Kalbi için kullandığı ilaçlar var ( kan sulandırıcı gibi)bunların yeterli olduğu söyleniyor.fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine bugün gitmeye başlayacak.. Haftada 3 gün 1 saatlik programı var.Sizce yeterli mi ? hafıza konusunda yapabileceğimiz birşey var mı ? göz kapağı ve çift görme sorunlarımızı nasıl aşabiliriz ?
  Bu durumlar için sadece beklemek mi gerekli yoksa tedavisi var mı ? cevabınız için şimdiden teşekkürler..

  • Geçmiş olsun. Çok akılcı bir şekilde önemli konulara değinmişsiniz. Maalesef “beklemek gerek” önerisi ile çok sık karşılaşıyoruz. Felçte beklemek ve zaman kaybı felakettir. Hiç bir şekilde beklememek gerekir. Web sitemizde hemen her sorunuzun yanıtı var aslında. Lütfen hızlı hareket edin. Hareket ve hafıza tedavilerine hemen başlamak gerekir. Web sitemizi, özellikle felç bölümünü, tv programlarını ve ana sayfamızı dikkatlice inceleyin. Uygın bir zamanda annenizi göreyim.

 219. Semih Özgüvenli diyor ki:

  Felçte toksin neden yapılıyor? Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Toksin tedavisi, felç için çok önemlidir
   Toksin tedavisinde Clostrium Bot. denen bir toksin kullanılır. Clostridium Bot. adı verilen bir bakteriden oluşan toksin uygulaması, felçli hastaların kasılmış (spastik) kaslarında gevşeme sağlayarak hastaların ağrılarının azalmasına, eklem deformitelerinin engellenmesine veya tedavi edilmesine, kas fonksiyonlarının artmasına neden olur.
   Toksin tedavisi nasıl etki eder?
   İnsanda bulunan asetilkolin isimli bir kimyasal transmitter (iletici) iskelet kası liflerindeki asetilkolin reseptörlerine (alıcılarına) bağlanarak, kas liflerinin kasılmasına neden olur. Toksin kasın kasılmasını sağlayan asetilkolin salınımını önler ve kasta gevşeme yapar. Yani toksin, sinir uçlarında iletimini sağlayan maddelerin salınımını engelleyip sinirler ile sinirlerin ulaştığı kaslar arasındaki sinirsel iletimi durdurarak etkisini gösterir.
   Toksin tedavisi ‘ni tıbbi rehabilitasyonda ençok serebral palsi’de, kısmi felç ‘de, multiple sklerozda, spastik paraparezi ‘de, omurilik yaralanmaları sonrası gelişen felç ‘lerde uyguluyoruz. Tüm bu hastalıkların tedavisinde toksin uygulamaları merkezi öneme sahiptir.
   Neden Toksin?
   Kasılmalar nedeni ile ciddi sıkıntılar içinde olan hastalar toksin uygulamalarından sonra rahatlamaktadırlar. Çocukta uygulanan toksinle düzgün büyüme sağlanmaktadır. Kasılan (spastik) kaslar toksin ile gevşetilmez ise çocuğun büyümesinde geri kalmalar görülmektedir. Örneğin bacakları tutulmuş bir çocukta kaslar toksin ile gevşetilmez ise çocuğun kolları normal büyümesine karşı bacakları ciddi oranlarda kısa kalabilmektedir. Üçüncü neden ise elbette kasların gevşetilmesi ile fonksiyonda ilerlemelerin olmasıdır. Birçok hasta, aşırı kasılmalarından dolayı fonksiyonları (yürüme, günlük yaşam aktiviteleri) yeterli derecede yerine getirememektedir. Toksin ile kasların gevşemesi hastadaki mevcut potansiyeli ortaya çıkabilmektedir.
   Toksinden kaslardaki kasılmaların engellenmesi dışında tıpta başka birçok alanda yararlanılmaktadır. Örneği yüzde estetik amaçlı kullanım yaygıdır. Ayrıca aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile de kullanılmaktadır; burada toksin ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin çalısmasını azaltabilir.

 220. Geçmiş olsun. Felç ‘te (hemipleji, inme), el-kol için tecrübeli ellerde yapılması gereken toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. ÖZellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması çalışmalarında olumlu sonuçlar yayınlanmaktadır. Hele ki eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Ancak tedaviler sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da birçok tedavi/rehabilitasyon yöntemleri gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin sizin de dediğiniz gibi hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu yapılacak birçok tedavi ve rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Diğer taraftan, birçok başka sistemde de sorunlar olabilir. Örneğin mesane felci, yutma fonksiyon bozukluğu, hafıza, dikkat gibi mental bozukluklar karşılaşılabilecek sorunlardandır. Bunların hepsi dikkatlice ele alınmalıdır.

 221. gazel diyor ki:

  Merhaba Hocam.2 gün önce inşaat’da çalışan bir arkadaş iskeleden düşüp belini kırmış ve doktorlar belden aşağısının felç olduğunu ömür boyuda felç kalacağını söylemişler.Böyle bir durum olabilirmi ileride fizik tedavilerle yada ilaçlarla iyileşme durumu söz konusu olabilirmi.Yani şansı varmı böyle asla yürüyemez denilen hastaların.

  • Omurilik yaralanmalarında 2. günde yapılacak detaylı muayene ile hastanın nasıl bir geleceğe sahip olacağı büyük bir olasılıkla söylenebilir ancak ne olursa olsun ömür boyu felç kalacağı %100 olasılıkla bilinemez. Muayene ile saptanan en kötü felç durumunda bile %2 olasılıkla iyileşme ihtimali vardır. Yapılacak iyi tedaviler, uygun rehabilitasyon programları çok önemlidir. Geçmiş olsun.

 222. sibel diyor ki:

  hocam öncelikle veridğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. ben 28 yaşındayım. 3 aylık iken çocuk felci geçirmişim ve biri 7 biri 8 yaşımda iki ameliyat geçirdim. başarılı geçtiğini düşünüyorum. şuanda yürümem de hafif aksaklık var. sol bacağımda. ayrıca sol bacağım sağa göre daha ince. yılardır iş güç tembellik derken
  üstüne düşmedim ama artık aynı görünmelerini istiyorum. bunu spor ile yüz de kaç düzeltebilirim. daha doğrusu böyle bi imkanım var mı. varsa ne kadar zamana ihtiyacım var. şimdiden çok teşekkür ederim. cevaplarınızı bekliyorum.

  • Geçmiş olsun. Çocuk felcinde (polio) tutulan adelelerin diğer tutulmayan adeleler görünümüne çıkması beklenemez. Bunun ötesinde yaşlandıkça post polio sendromu denen bir klini durum eklenebilir. Bu yüzden polio ile ilgili durumu iyi değerlendirmek, ve ileride post polioya geçişi yavaşlatmak için bazı önlemler almak gerekir. Uygun vaktinizde sizi değerlendirmek isterim.

 223. Mehmet diyor ki:

  Merhaba Hocam ;

  Öncelikle sevgi,saygı ve selamlarımı sunarım

  Annem 65 yasında tam olarak 20.02.2013 de yogun mıktarda bas dönmesi ve denge kaybı sikayeti ile uyandı hemen bulunduğumuz ilçedeki hastaneye götürdük annem yürüyor ellerini kullanıyor ve konusabiliyordu ilçe devlet hastanesinde Dahiliye uzmanı KBB uzmanı gördüler tahlil istediler sekeri yüksek dediler fakat bu başdönmesi ve denge kaybı bundan değildir dediler kbb ci annemin gittikçe bozulan konusması yüzünden yüz felci geciriyor olabilir siz zaman kaybetmeden vilayete hastaneye götürün deniyor vilayet 2 saat uzaklıkta oraya gidildiğinde annemin kötüleşmesi uzerine sehrin girişindeki özel hastaneye gidiyorlar orada Nöröloji uzmanı görüyor annem bu arada biraz daha kötüleşiyor nöroloji uzmanı felç geirdiğini anlıyor bu arada annemi hastaneye götürenlere Yakındaki devlet hastanesini öneriyor onlarda yakındaki devlet hastanesine gidiyorlar bu arada annemin sol kolu sol bacağı ve yüzünün sol tarafına felç geliyor Devlet hastanesinde anneme serum yolu ile ilaç verilmeye başlanıyor bu arada ben bu arada yurt dısında idim ve ertesi gün geldi Doktor ile görüştüm bana ıkı yerde pıhtı atması olduğunu söyledi çelılen MR da sağda bazal gaglionlar lokalizasyonunda laküner enfarkt ile uyumlu hiperintens görünüm izlenmekte olup ayrıca sağda korona raidata düzeyinde akut subakut enfarkt ile uyumlu olabilecek hafif hiperintens görünüm dikkat çekmektedir pons sağ kesimde akut enfakt ile uyumlu intersite artımı izlenmektedir diyor.
  hocam ben bursada oturuyorum annem rahatsızlığı emirdağda gecirdi bahsi gecen hastanede eskişehir devlet hastanesi idi doktor bizim için zor olacağını söyleyerek hastayı bursada özel bir hastaneye medikal park hastanesine nakil yaptırdık su anda 18 gündür medikel parkta yatıyor annem elini bacağını hissediyordu şimdi biraz daha oynatabiliyor gibi 3 gundür aynı hastanede fizik tedavi görüyor fakat çok çabuk yoruluyor yemek yerken bile bitkin düşüyor
  bu hastalıkta zaman çok önemliymiş yanlıs birseyler yapıpta zamanı boşa geirmek istemeyiz hocam sizin öneriniz nedir annemin eski sağlığına kavuşa bilirmi fizik tedavi için 15 gün süre önerdiler fakat ben bu gecen 20 gunluk süre içinde çok ama çok mınık gelişme görüyorum bu 15 günde ayağa kalkması insallah olur ama sizce ne yapmalıyız çok ama çok bunalımdayız lütfen bizi aydınlatın…

  • Geçmiş olsun. Öncelikle bunalıma gerek yok bunu söylemeliyim. Bugün felç’ te birçok tedavi/rehabilitasyon uygulamaları ile büyük başarılar kaydedebiliyoruz. Annenizde bir an evvel aktif rehabilitasyona başlamak gerekiyor. Yoğun terapiler yüz güldürücü sonuçları sağlayabilir. Felç ‘te (hemipleji, inme), el-kol için tecrübeli ellerde yapılması gereken toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. ÖZellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması çalışmalarında olumlu sonuçlar yayınlanmaktadır. Hele ki eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Ancak tedaviler sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da birçok tedavi/rehabilitasyon yöntemleri gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu yapılacak birçok tedavi ve rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Diğer taraftan, birçok başka sistemde de sorunlar olabilir. Örneğin mesane felci, yutma fonksiyon bozukluğu, hafıza, dikkat gibi mental bozukluklar karşılaşılabilecek sorunlardandır. Bunların hepsi dikkatlice ele alınmalıdır.

 224. osman diyor ki:

  hayırlı akşamlar hocam babam şubat 15 de tansiyona bağlı beyi kanamsı geçirdi kanama beynin sağ tarafında oldu ama sorun sol beyinde damar daralması oldu şimdi sağ tarafında güç kaybı var konuşması da etkilendi hocam bundan sonra ne yapabiliriz yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin

  • Geçmiş olsun. Felç ‘te (hemipleji, inme), el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. ÖZellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması çalışmalarında olumlu sonuçlar yayınlanmaktadır. Hele ki eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Ancak tedaviler sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu yapılacak birçok tedavi ve rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Diğer taraftan, birçok başka sistemde de sorunlar olabilir. Örneğin mesane felci, yutma fonksiyon bozukluğu, hafıza, dikkat gibi mental bozukluklar karşılaşılabilecek sorunlardandır. Bunların hepsi dikkatlice ele alınmalıdır.

 225. ALİ YILDIRIM diyor ki:

  MERHABA.

  EŞİM 1998 YILINDA PIHTI ATMASI NEDENİYLE FELÇ(SOL) OLDU. İLK 6 AYDA FİZYOTERAPİ İLE HIZLI İLERLEME KAYDETTİ. FAKAT TAM OLARAK İYİLEŞEMEDİ. AYAK BİLEĞİ ORTEZİ İLE TEK BAŞINA HAREKET EDEBİLİYORDU. FAKAT TAM HATIRLAYAMADIĞI BİR SEBEPTEN OLUŞAN ÇARPMA SONUCU MEVCUT KAZANIMI BİRAZ GERİLEDİ. VE CESARETİ KAYBOLDU. EVDE YALNIZ BAŞINA HAREKET EDEBİLİRKEN SOKAĞA YALNIZ ÇIKMAMA EĞİLİMİ GÖSTERMEYE BAŞLADI. BU DÜŞME OLAYINDAN SONRA BAŞTA EPİLEPSİ OLARAK NİTELENDİRİLMEYEN NÖBETLER YAŞAMAYA BAŞLADI.(YILDA ORTALAMA 6 KEZ) BU NÖBETLER SON BİR YILDIR LYRCA İLE ENGELLENDİ.

  MEVCUT DURUM: SOL ELDE İŞLEVSEL HAREKET YOK. OMUZDA ÇOK SINIRLI HAREKET VAR.

  SOL AYAK BİLEĞİNE KADAR HAREKET DÜZGÜN GELİYOR. FAKAT AYAK DÜŞÜKLÜĞÜ OLUŞTUĞUNDAN HAREKET KALÇADAN GELEREK ORAKLAMA TABİR EDİLEN BİÇİMİ ALIYOR. BU DA YÜRÜMENİN YAVAŞ VE DENGESİZ OLMASI SONUCUNU DOĞURUYOR.

  ŞU ANDA FİZYOTERAPİ UYGULAMASI YOK. SOL KOL İÇİN DİRENÇ LASTİĞİ İLE TEMEL HAREKETLERİ İÇEREN BİR HAREKET SETİNİ HAFTADA 5 GÜN UYGULUYOR.

  BACAK VE AYAK İÇİN DE STEPPER (GÜNLÜK YARIM SAAT) KULLANIYOR. AYRICA HAFTADA BEŞ GÜN ALET YARDIMI İLE 15 DK. MEKİK ÇEKİYOR.

  YAZIN 3 AY CAN YELEĞİ İLE GÜNDE (ORTALAMA) 1 SAAT YÜZÜYOR.

  HASTALIĞIN 15 YILI AŞMASI BİZİ YENİ KAZANIMLAR İŞÇİN UMUTSUZLUĞA İTİYOR. ARTIK VAR OLANI KORUMAYA ÇALIŞIYORUZ.

  NE ÖNERİRSİNİZ?

  SAYGILAR.
  ALİ YILDIRIM

  NOT : AYAK DÜŞÜKLÜĞÜ İÇİN FİZYOMED TARAFINDAN İTHAL EDİLEN SAFO UYGULAMASI HAKKINDA BİLGİNİZ VAR MI?

  • Gecmis olsun. Felç’te, rehabilitasyon uygulamalari cok onemlidir. Yuruyememe, kol-el kullanimindaki zorluklar disinda mesane felci gibi komplikasyonlar da tedavi edilmelidir. Mesane felcinin rehabilitasyonu hayati oneme sahiptir. Kol-el kullaniminda ilerleme saglayabilmek icin is-ugrasi tedavileri, zorunlu kullanim tedavisi (ZKT) cok onem arz eder. Ayrica bu hastaliklarda kol-el ve bacaklardaki kasilmalar hem hastayı çok rahatsız ediyor olabilir hem de fonksiyonlarını ciddi anlamda bozuyor olabilir. Bu kasilmalarda toksin enjeksiyonlari cok faydali olabilir. Kasilmalarin tedavisinden sonra yer cekimsiz ortamda yurume egitimleri faydali olabilmektedir. Lutfen web sitemizi detaylica inceleyiniz. Ozellikle felc bolumu sizin icin onemlidir. Ayrıca buradaki tv programlarımız yararlı olur. 0-530-3711855 numarali telefondan randevu alabilirsiniz.

 226. salih diyor ki:

  hocam babam tam 1 yıl önce şeker ve tansiyona bağlı olarak felç geçirdi. beyin sapında büyük hasar oluştu. 1 yıldan beri konuşamıyor, yürüyemiyor ve beslenemiyor. mideden açılan pegle sıvı besleniyor. 2 ay fizik tedavi uygulandı fakat iyileşme görülmedi. konuyla ilgili bilgi ve fikirlerinizi paylaşırmısınız. düzelme ihtimali var mı

  • Çok geçmiş olsun. Felcin şekli, tarafı, ağırlığı, beyindeki lezyonun durumu vb. gibi durumlar önemlidir. İyi bir rehabilitasyon yapılması da eskiye dönebilmenin veya daha doğrusu eskiye yakınlaşmanın en önemli parametrelerinden birisidir. Felç tedavisinin çok değişik ayrıntıları ve yaklaşımları vardır. Maalesef ülkemizde felç rehabilitsyonunda büyük eksiklikler yaşanmaktadır.Lütfen web sayfamdaki ”felç” bölümünü, medyadan videolar bölümünü dikkatlice inceleyiniz.

 227. NURTEN diyor ki:

  doktor bey iyi günler.babamın 10 gün önce tansiyonu büyük 21 küçük 12 ye çıktı.sağ tarafında uyuşma ve konuşmasında bozulmalar ortaya çıktı.çekilen mr da sol talamus ve lentiform nükleusta laküner infarktlar ve serebral beyaz maddede iskemik gliozis odakları saptandı.tansiyon düşürüldükten sonra ilaç başlandı ama yürürken dengesini sağlayamıyor ve konuşması baya bi bozuldu fikir verir misiniz ne yapmalıyız.çok teşekkür ederim.

  • Babanızda şu anda henüz akut bir durum söz konusudur. Şu anda bir nörolog tarafından takibi çok önemli. Nörolog babanızın stabil olduğunu söylediğinde ise artık rehabilitasyon çalışmalarına başlamak gerekir. Rehabilitasyon programında ise yapılacak birçok şey vardır. Lütfen web sitemi dikkatlice inceleyiniz.
   Geçmiş olsun.

 228. Şule Çaldemir diyor ki:

  İyi günler Erbil Bey, bundan 16 yıl önce trafik kazası geçirdim.İlk 1 yıl yoğun rehabilitasyon süreçlerinden sonra walker ile cihazsız yürüyebiliyorum. Fakat kaza sonrası hareketin gelmesi ile kasılmalarım artmaya başladı. İlk yıllar extansör kasılması şeklindeydi ve kasılmamı kullanmayı öğrenmiştim. Yine de bu süreç için de hidroterapi, toksin, fenol bloklama gibi şeyler denendi. Fakat bundan 5 yıl önce fleksör kasılmalarımda ciddi bir artış oldu ve maalesef bu kasılmayı yenemedim,sonuçta baklofen pompası takıldı,280 mcg günlük doz alarak çok şükür yine mobilize hale döndüm.
  Benim size sorum, malum zaman içinde baklofene tolerans gelişiyor ve sonuçta ben de henüz 35 yaşında biri olarak bunun endişesi içindeyim.5 yıl içinde 250 mcg den dozum 280 mcgye çıktı.ama nekadar doza çıkabileceğimizi,vücudumun maximum hangi doza kadar baklofeni tolare edebileceğini bilmiyorum. Bu noktada sorum benim baklofen dozum düşürülerek flexör kaslarımdaki kasılmalar için toksin ya da başka bir tedavinin, pompa takılıyken toleransı yavaşlatmak amaçlı uygulanıp uygulanamayacağı?
  > İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla….

  • Geçmiş olsun. Baklofene tolerans geliştiğini söylemek kolay değildir. Baklofen pompası konulduğunda ilk 1-2 yıl içinde dozda yükseltmeler yapmak gerekebilir ancak sonradan dozda stabilite sağlanabilir. Eğer dozda bir stabilite sağlanamıyorsa ve dozu artırmak gerekiyorsa öncelikle baklofen pompasının iyi çalıştığından kesinlikle emin olmak gerekir. Bu yüzden pompayı yerleştiren hekim çok dikkatli olmak durumundadır. Ancak gerçeten bazı hastalarda tolerans gelişebilir. Dozun artık tam olarak etkili olmadığı durumlarda ek olarak toksin enjeksiyonlarının yapılması düşünülebilir.

 229. kezban diyor ki:

  hocam babam 11 ay oncesı sol karotıs amelıytı oldu sag elnde uyusukluk kaldı we konusamıor amelıyat oncesıtedawı gormustu fakat 2.kes tekrarladı konusma bozklugu olmustu damarnn tamamen tıkalı oldugu soylenıldı amelıyat oldu fakat sadece konusamıyor hocam neyapmamız gerek nasıl bı tedavı yontemı uygundur cok azda olsa bazı kelımelr agzından cıkıor ama yutmasındada bıraz gucluk yasıyor gezıp dolasıyor wucudunda hıc bır sey tok sadece sag elı tutmuyor we konusması yok bunun ıcın kendısı cok uzuluyor sıznle gorusup bı detavı uygulamanız mumkunmudur hasta 63 yasındadr

  • Geçmiş olsun. Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (web sitemdeki ZKT tedavisine bakınız). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir.

   Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir.

   D,ğer taraftan, birçok başka sistemde de sorunlar olabilir. Örneğin mesane felci, yutma fonksiyon bozukluğu, hafıza, dikkat gibi mental bozukluklar karşılaşılabilecek sorunlardandır. Bunların hepsi dikkatlice ele alınmalıdır. Lütfen 0-530-3711855 numaralı telefondan randevu alınız.

   Geçmiş olsun. Bu tür hastalarda toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (web sitemdeki ZKT tedavisine bakınız). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir.

   Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir.

   Diğer tarafta felçte birçok başka sistemde sorunlar olabilir. Örneğin mesane felci, yutma fonksiyon bozukluğu, hafıza, dikkat gibi mental bozukluklar, konuşma bozuklukları karşılaşılabilecek sorunlardandır. Bunların hepsi dikkatlice ele alınmalıdır. Lütfen 0-530-3711855 numaralı telefondan randevu alınız.

 230. Birgül GÜL diyor ki:

  Annem şu an 65 yaşında.2010 yılında kısmı felç geçirdi.Sağ el ve ayağı tutmuyor.Uzun süre tedavi gördü ancak ciddi bir ilerleme kaydedemedi.İstanbul’da ikamet etmekteyiz.Sizin tarafınızdan geliştirilen “Zorunlu Kullanım Tedavisi” ( ZKT)yönteminin annem için faydası olabilir mi? Bize bu konu da
  ne gibi bir yardımınız olabilir?

  • Geçmiş olsun. Bu tür hastalarda toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (web sitemdeki ZKT tedavisine bakınız). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir.

   Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir.

   Diğer tarafta felçte birçok başka sistemde sorunlar olabilir. Örneğin mesane felci, yutma fonksiyon bozukluğu, hafıza, dikkat gibi mental bozukluklar karşılaşılabilecek sorunlardandır. Bunların hepsi dikkatlice ele alınmalıdır. Lütfen 0-530-3711855 numaralı telefondan randevu alınız.

 231. okan diyor ki:

  hocam benim annemin 3 ay önce beynine pıhtı atmış ve kayseri tıpfakültesinde tedavi gördü ve boyundan asagı felc kaldı ne yazıkki azda olsa konusuyor biraz sulu yemek vs yiyordu 2 hafta önce bukezde beyin kanamsı geçirdi simdi sesi tamamen gitti artık birşeyde yiyemiyor bundan sonraki durumu sizce nasıl olur tesekkürler.

  • Üst üste geçirilen felç ‘lerin tıbbi tedavi ve rehabilitasyonu zorlaşmaktadır. Ancak annenizin geçirdiği felç ‘ler henüz daha 3 aylık. Bu yüzden iyileşme yönünde hala yapılacak çok şey var olabilir. Hastanın yakından dikkatle takibi, gerektiği zamanlarda gereken tıbbi adımların atılması çok önemlidir. Geçmiş olsun.

 232. halil diyor ki:

  Merhaba annem 1 ay önce beyin kanamasından dolayı sol tarafı felc gecirdi aynı zamanda 10 yıldır diyaliz hastası şu anda hastahanede enfeksiyondan dolayı tedavi görüyor annemin sol tarafı eskiye dönme olsılığı nedir.HAYIRLI ÇALIŞMALAR

  • Çok geçmiş olsun. Annenizin eskiye dönebilmesinin bilgisini verebilmem için birçok bilgiye ihtiyacımız vardır. Felcin şekli, tarafı, ağırlığı, beyindeki lezyonun durumu vb. gibi durumlar önemlidir. İyi bir rehabilitasyon yapılması da eskiye dönebilmenin veya daha doğrusu eskiye yakınlaşmanın en önemli parametrelernden birisidir. Felç tedavsinin çok değişik ayrıntıları ve tedavi yaklaşımları vardır. Lütfen web sayfamızdaki ”felç” bölümünü, medyadan videolar bölümünü dikkatlice inceleyiniz. Annenizi detaylıca değerlendirebilmem için lütfen 0-530-3711855 numaralı telefondan randevu alınız.

 233. YUSUF ZİYA KARSLI diyor ki:

  MERHABA BABAM 2008 8. AYINDA SAĞ TARAFI FELÇ OLDU AMA FELCİ 3 DEFA 2. DEFA OLAN FELCİ 15 GÜNDE DÜZELDİ DOKTOR DEMİŞTİ TUZ DAN UZAK DUR DEMİŞTİ BABAMA AMA DİNLEMEDİ VE FELÇ OLDU HASTANEYE YATIRDIK AMA FİZİK TEDAVİ YE 8 AY GÜN VERDİLER HİÇ BİR DEVLET HASTANESİNDE YER OLMADIĞINI SÖYLEDİLER HASTANEDEN ÇIKTIKTAN SONRA EVE 3 AY FİZİK UZMANI GETİRDİK BUNDAN SONRA HASTANEYE YATIRILMASINI SÖYLEDİ BİZDE YATIRAMADIK ORTALAMA 4 YILDIR SAĞ TARAFI FELÇ AMA HİSSİYAT VAR AMA FELÇ OLAN ELİNLE YEMEK YİYORDU SON 2 SENEDİR SOL ELİYLE YİYOR ÇALIŞAN SAĞ ELİ ŞİMDİ % 60- 70 KULLANAMIYOR KONUŞMAYI DA % 60- 70 KESTİ BU HASTA NASIL TEDAVİ OLUR. HİÇ BİR ŞEKİLDE FİZİK HAREKETLERİNE CEVAP VERMİYOR YANİ BU İŞ BİTMİŞTİR DİYOR ESKİYİ HATIRLIYOR VAKTİ GELDİMİ KALKARIM DİYOR. YARDIMLARINIZI VE ÖNERİLERİNİZİ BEKLERİM HAYIRLI ÇALIŞMALAR.

  • Gecmis olsun. Felç’te, rehabilitasyon uygulamalari cok onemlidir. Yuruyememe, kol-el kullanimindaki zorluklar disinda mesane felci gibi komplikasyonlar da tedavi edilmelidir. Mesane felcinin rehabilitasyonu hayati oneme sahiptir. Kol-el kullaniminda ilerleme saglayabilmek icin is-ugrasi tedavileri, zorunlu kullanim tedavisi (ZKT) cok onem arz eder. Turkiye’de ilk ve halen tek olan is-ugrasi terapisi okulu tarafimizca kurulmustur. Ayrica bu hastaliklarda kol-el ve bacaklarda ciddi kasilmalar da baslayabilir. Bu kasilmalarda toksin enjeksiyonlari cok faydali olabilir. Kasilmalarin tedavisinden sonra yer cekimsiz ortamda yurume egitimleri faydali olabilmektedir. Lutfen web sitemizi detaylica inceleyiniz. Ozellikle felc bolumu sizin icin onemlidir. Lütfen 0-530-3711855 numarali telefondan randevu aliniz.

 234. sultan yeşilyurt diyor ki:

  merhaba dayım 1 hafta önce ağaçtan düştü nöroloji de yatıyor felç deniyor ileride eskiye dönme şansı varmı

  • Geçmiş olsun. Dayınızın eskiye dönmesi felcin durumuna ve ugulanacak tedavilere bağlı. Nöroloji sonrasında rehabilitasyon uygulamaları büyük önem taşır. Bunlarla ilgili olarak web sitemizde neler yapılması gerektiği detaylıca açıklanmıştır. Lütfen bu bilgileri inceleyiniz.

  • bedirhan diyor ki:

   merhaba hucam benim uğlum yaklaşık bir ay önce ağaçtan düşmüştü bir ay yuğum bakımda kaldı beyin kanaması geçirdi sağtarafı ferçli ama sağ elini ve sağ parmak larını oynatıyur ve sağ ayağında aynatıyur ama ayağa kalkamıyur yatakta hucam bu oruc ayında allah sende razı olsun ne yapmamız gerekir hucam

   • Yapılabilecek pek çok tedavi var. Spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Felç ‘te (hemipleji, inme), el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. ÖZellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması çalışmalarından olumlu sonuçlar yayınlanmaktadır. Hele ki eğer çocuğunzun el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Bunun dışında sanal gerçeklik eğitimleri, denge çalışmaları, vibrasyon çalışmaları, vücut ağırlığı destekli yürüyüş eğitimleri, uzay terapisi vb. çok önem taşır. Geçmiş olsun.

  • bedirhan diyor ki:

   merhaba hucam benim 9 yaşında uğlum yaklaşık bir ay önce ağaçtan düşmüştü bir ay yuğum bakımda kaldı beyin kanaması geçirdi sağtarafı ferçli ama sağ elini ve sağ parmak larını oynatıyur ve sağ ayağında aynatıyur ama ayağa kalkamıyur yatakta hucam bu oruc ayında allah sende razı olsun ne yapmamız gerekir hucam

   • Yapılabilecek pek çok tedavi var. Spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Felç ‘te (hemipleji, inme), el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. ÖZellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması çalışmalarından olumlu sonuçlar yayınlanmaktadır. Hele ki eğer çocuğunzun el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Bunun dışında sanal gerçeklik eğitimleri, denge çalışmaları, vibrasyon çalışmaları, vücut ağırlığı destekli yürüyüş eğitimleri, uzay terapisi vb. çok önem taşır. Geçmiş olsun.

 235. NEŞE BİLGİN diyor ki:

  ERBİL BEY MERHABA
  TOKSİN İĞNESİ ETKİSİNİ KAÇ GÜNDE GÖSTERİR, TOKSİN TEDAVİSİ YAPILDIKTAN SONRA UYGULANMASI GEREKEN TEDAVİ YÖNTEMİ NEDİR.
  TEŞEKKÜRLER.

  • Toksin tedavisinden sonra ortaya çıkcak etki hastadan hastaya değişiklikler gösterebilir. Ayrıca toksin uygulamasının şekli ile de çok ilgilidir. Bu yüzden toksin uygulamasında deneyim ve bilimsel kriterlere uymak çok önemlidir. Toksin tedavisi uygulandıktan 3 gün sonra yavaş yavaş etkisini göstermeye başlar. Üç hafta sonra etkisi tamamen ortaya çıkar. Toksin tedavisinden sonra iyi bir rehabilitasyon programı yapılmalıdır.

 236. kübra akman diyor ki:

  hocam merhaba benim pramatüre 31 aylık doğan kızım var kızımın beyini su topladığı için şant takıldı.şu an kızım 22 aylık 6.30 kg.kızım oturamıyor yürüyemiyor ve biz fizik tedavisi görüyoruz 5 ay felen oldu fizik tedavisine başlayalı kızımda hala değişiklik yok.eeg lerimiz çekiliyor beyindeki özürü 100de 3 dedi doktor bey.anlaması algılaması çok güzel kızım bu arada epilepsi hastası, midesinde reflü var.çok fazla gelişim geriliği var.bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim şimdiden teşekkürler.

  • Serebral Palsinin en önemli nedenlerinden birisi prematüre doğumdur. Serebral Palside pekçok tedavi/rehabilitasyon uygulamaları vardır. Lütfen web sitemizdeki “Serebral “Palsi” bölümünü dikkatlice okuyunuz. Basından bölümündeki televizyon programlarını izleyiniz. Çocuğunuzu değerlendirmem için randevu alınız. Geçmiş olsun.

 237. başak acar diyor ki:

  annem 4ay önce kan sulandıran ilaç yüzünden felç geçirdi ve şu ana kadar 75 gündür ankara fizik tedavide yatıyordu bugün taburcu oluyor ayağının 4.aşamada elininde 3.aşamada olduğunu söylediler ama hala gelişimi devam ediyor bize biraz hastanın dinlenmesi gerektiğini söylediler ilk 6 ayın çok önemli olduğunu söylediler annemin fizik tedaviyi bitirip kalp amaliyatının olması gerekiyor bu yüzden kendisi tedaviyi bitirmek istemiyor bizde imkanlarını sonuna kadar kullanmak istiyoruz çünkü elini hiç bir işinde kullanamıyor yemek yiyemiyor örneğin bize ne önerirsiniz hastanenize başvurabilirmiyiz teşekür ederim

  • Gecmis olsun. Felç’te, yerinde uygulacak rehabilitasyon uygulamalari cok onemlidir. Yuruyememe, kol-el kullanimindaki zorluklar disinda mesane felci gibi komplikasyonlar da tedavi edilmelidir. Mesane felcinin rehabilitasyonu hayati oneme sahiptir. Kol-el kullaniminda ilerleme saglayabilmek icin is-ugrasi tedavileri, zorunlu kullanim tedavisi (ZKT) cok onem arz eder. Turkiye’de ilk ve halen tek olan is-ugrasi terapisi okulu tarafimizca kurulmustur. Ayrica bu hastaliklarda kol-el ve bacaklarda ciddi kasilmalar da baslayabilir. Bu kasilmalarda toksin enjeksiyonlari cok faydali olabilir. Lutfen web sitemizi detaylica inceleyiniz. Ozellikle felc bolumu sizin icin onemlidir. Su anda yurt disindayim. Lutfen 2. Agustos’tan sonra 0-530-3711855 numarali telefondan randevu aliniz.

   ok onem arz eder

 238. erkan özyurt diyor ki:

  merhaba ben skolyoz ameliyatı oldum bacağım felç oldu ayağımdan ameliyat oldum ama tam yürüyemiyorum kısalma var, toksin uygulaması bana faydasağlar mı cevabınızı bekliyorum

 239. Ali Mercan diyor ki:

  Benim annem 2008 yılında felç geçirdi ve sol tarafına inme oldu.sol el ve ayağını kullanamışor. Kendisi halen 80 yaşında. Kendisini Askeriyenin Bilkent’deki rehabilitasyon merkezine yatırdık. Ancak Sol tarafta his oluşmaması sebebiyle 15 gün sonra taburcu ettiler.Özel doktor tarafından yapılan muayene sonrasında sol ayağı bilek hizasına kadar duyarlı altında ise duyarlılık yok. Şu anda bakıcının yardımı olmaksızın yatıp kalkamıyor. Daha önce sağ elini kullanıp yemek yiyip içebiliyordu. Şu anda bunu da tembelliğinden yapmamaya başladı. Zira bakıcı eliyle besliyor. Kalkmasına yardımıcı olabilecek bilgi ve katkıya ihtiyacımız var. Ali Mercan-Başmüfettiş

  • Felcli hastanin sabirla rehabilitasyonunun surdurulmesi ve hastanin klinik durumuna gore tedaviler uygulanmasi cok onem arz eder. Hastanin motivasyonu saglanmali, aktivite temelli rehabilitasyon programlarinin yogun olarak uygulanmasi gerekmektedir. Gecmis olsun.

 240. tuğba diyor ki:

  babaannem 4 defa felç geçirdi 3-4 ay önce 3. felcini geçirdi ve konuşamadı sonra düzeldi biraz konuşması ama 2 hafta önce tekrar konuşma yeteneğini kaybetti biraz konuşması anlaşılır halde ama hep yatakta güçsüz durumda yemek yiyemiyor sadece buzlu su ve vişne suyu içiyor yutkunamadığı için yemeklerinde suyundan 1-2 kaşık yiyor. biz ne yapabiliriz lütfen acil cewap werirseniz sevinirim

 241. oznur diyor ki:

  şirketten bir abinin babası felç geçirdi çok üzgün 4 gün olmasına rağmen hiç konuşmamış gözlerinide açmıyor nedeni nedir tedavisi nasıl olur. acil cevap verin lütfen

  • Geçmiş olsun. Şu anda bu hasta nörolji kliniği tarafından takip edilmelidir. Sonrasında ise rehabilitasyonu büyük önem taşır.

   • İsmet diyor ki:

    Merhaba Erbil Hocam …Dedem 4. Kez beyin felci geçirdi ilk olarak 27 sene önce geçirmiş ve sol tarafı sakat kalmış diğer ikisinde ise hazırlıklı yakalanarak hafif atlattı. Ama 4. Kez geçirdi ve uykuda yakalandı ve beynin %30 u sağlam kalmış şuan yoğun bakımda. Yaşar mı sizce?
    Saygılarımla…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir