Felç – Giriş

Home/Felç – Giriş
Felç – Giriş 2016-12-23T00:14:49+00:00

Felç ‘e giriş

Halk dilinde “ felç ” şeklinde anılan stroke ( inme, beyin felci, hemipleji) ‘nin 65 yaşından sonra görülme sıklığı %10 lara kadar çıkmaktadır. Toplumumuzda felç tedavisi ve rehabilitasyonu ile ilgili birçok söylenti ve yanlış bilgiler bulunmaktadır. Hastalar ve onların aileleri, bu bilgi kirliliğinden dolayı yanlış yönlenmekte ve güç durumlarda kalmaktadırlar.

Bu başlık altında anlaşılacağı üzere beyin felcine yer verilecektir. Ancak bu bölümde en altta ayrı bir başlıkta omurilik felcine de yer verilmiştir.

Felç tedavisi ‘nde çoğu zaman yetersiz rehabilitasyon uygulanmaktadır!

Felçlilerde çoğu zaman gereksiz, yetersiz veya yanlış şekillerde uygulamalar yapılmaktadır. Bilinmelidir ki, tedavi sadece basit hareketlerden oluşan egzersiz tedavisi değildir. Ülkemizde maalesef ailelere bilinçli veya bilinçsizce doğru olmayan bazı mesajlar da verilmektedir. Örneğin en sık duyduğumuz yanlışlıklardan bazıları ozon veya kuantum gibi uygulamaların tedavide gerekli olduğu yönünde yapılan telkinlerdir. Bunun tersi durumlarla da karşılaşabilmekteyiz. Örneğin kas kasılmalarının erken tedavileri çok önemli olduğu halde, buna “gereksiz” veya “zararlı” bile dendiğine sıklıkla şahit olmaktayız. Oysa kas kasılmalarının tedavilerine geç başlandığında çoğu zaman iş işten geçmiş olabilmektedir. Hastalar ve aileleri, önerilen ve etkinlikleri konusunda tıbbi kanıt olmayan alternatif tedavi yöntemleri konularında çok dikkatli olmalıdırlar ve güven duydukları tıbbi birimlere mutlaka danışmalıdırlar. Tedavi görecekleri yerlerde, bu hastalıkla ilgili hangi tedavilerin uygulandığını mutlaka detaylı bir şekilde araştırmalıdırlar.

Felç ‘te Aile Bireylerine Düşen Görevler

Hastaların aileleri veya yakınları, hastaların tedavi oldukları yerlerde bizzat terapilere de katılmalıdırlar. Unutulmamalıdır ki, hastalığın tedavisinde rehabilitasyon ekibinin her elemanının büyük önemi olduğu gibi, ailelerin de tedavilere katılmaları ve bu tedavileri öğrenmeleri/sürdürmeleri gereklidir. Zaten aile bireyleri de rehabilitasyon ekibinin en önemli elemanıdırlar. Rehabilitasyon ekip elemanlarının büyük eksiklik gösterdiği, hastaların terapilerinin ailelere açık tutulmadığı, hastalık hakkında geniş şekillerde bilgi ve tedavi olanakları sunulmayan tedavi merkezlerinin hastalarımıza fazla bir yararı olamayacağı akıldan çıkarılmamalıdır.

Ayrıca bakınız:

Felç (inme, beyin felci, hemipleji)

981 Comments

 1. Cengiz 12 Ekim 2018 at 20:21 - Reply

  Hocam Merhaba İnsan felç geçirmeyince sizin gibi değerli bir Hocadan haberimiz olmayacak benim 1978 doğumlu kardeşim 35 gün önce kusma ve bayılmayla acilen Siirt Devlet hastanesine götürüldü beyin kanaması geçiriyordu Doktor hemen ameliyat olması gerekiyor dedi başka çaremiz kalmamıştı önce Allah sonra doktor beye emanet ettik ve ameliyat 5 saat sürdü kardeşimin sağ tarafındaki kafatası alınarak oluşan kan pıhtıyı temizledi ve yoğun bakıma alındı 2 gün sonra uyandılar ama kendine birazcık geldi hafıza gelip gidiyor doktoru bir daha kanama ola bilir imkanı olan daha iyi bir hastaneye götürmemizi söyledi 12 gün sonra uçakla Ankara ya götürdük yemek yemiyor ve sol tarafı felç el ve ayağı tutmuyor 35 gün oldu normal odaya aldık tekerlikli sandalyede gezdirdiğimiz zaman ağrım var beni yatağıma götürün diyor hep böylemi kalacak bir hafta sonra tekrar ameliyat olacak kalan baloncu ka bakılacak ve İnşallah kafatası yerine konulacak bu durumunda ne zaman fizik tedavisine başlanacak Hocam ilgi ve alakanıza çok teşekkür ederim Saygılarımla,

 2. ceren 25 Eylül 2018 at 12:00 - Reply

  Merhabalar hocam kayınpederimin 4 eylül tarihinde sol şah damarının tıkalı olması nedeniyle beynine pıhtı atmış ve sağ tarafı tamamıyle felç kalmıştır. Maalesef konuşmaz ve bizleri iyi anlayamaz hale gelmiştir. Bizleri tanıyabilmekte ve gösterdiğimiz hareketleri geç de olsa öğrenebilmektedir. Şu an fizik tedaviye başlanmış olup kendisi çabalamakta ancak hala bir gelişme gösterememektedir. Uzuvlarını hareket ettirebilmesi için ne kadar zamana ihtiyaç vardır? Bunun için belirli bir süre var mıdır yoksa hastaya göre değişmekte midir? Ayrıca hocam kliniğiniz İstanbulda nerede bulunmaktadır? Teşekkürler

 3. Yeşim 21 Eylül 2018 at 21:51 - Reply

  Hocam çok sinirlenince sol kolumda çok bazende çenemde çok az uyuşma oluyor bazen vucudumun komple sol tarafi uyuşuyor 10 dakika sonra geciyor önemli bir durum mu cevaplarsaniz sevinirim teşekkur ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 22 Eylül 2018 at 14:37 - Reply

   Evet önemli. Nöroloji uzmanına görünün. Geçmiş olsun.

 4. canımbabam 13 Eylül 2018 at 17:59 - Reply

  hocam merhaba. babam anjıo sonrası asprinleri kullanmadgı için beyin damarları tıknamıs. ıkıgün önce yuzunde kayma farkettik ve acile götürdük tetkikler yapıldı ve yatışı yapıldı. ancak birgün sonra yürüyemez oldu. sol kolunu sol bacagını hissetmez oldu. serumlarla tedavi oluor ama doktor düzelmez gibi dedi. düzelme ihtimali olmazmı? konuşması daha düzgün yüzü de daha iyi gibi.bilinci yerinde ama sol tarafını hareket ettiremiyor. hiç mi düzelme şansı yok.ne yapacagımızı bilemiyoruz.Allah bütün hastalara şifa versin

 5. Pinar 8 Eylül 2018 at 00:02 - Reply

  Hocam merhabalar 3 ay once annem beyne pihti atmasi sonucu sag tarafi felc oldu suan bilinci tamamen acik bizleri taniyor soylediklerimizi hatta yaptigimiz espirileri bile anlayip gulumsuyor algisinda cok sukur bi sorun yok fakat konusamiyor ve peg ile besleniyor 1 bucuk aydir fizik tedavi aliyor hocam merak ettigim soru su annemin felcli ayaginda refleksleri var belli noktalara dokundugumuzda bacagini bilekten ve dizinden cekebiliyor hatta cogu zaman hic dokunmdan kendi kendine sürekli bileginden yukariya oynatiyor ve aciyi hissediyor hocam tum bunlari iyilesecegine dair bir gelisme olarak görebilirmiyiz yoksa boşa umutlanmamaliyiz cevabiniz icin cok tesekurler hocam kolay gelsin.

 6. Sinan 31 Ağustos 2018 at 14:10 - Reply

  merhaba hocam , ablam yaklasşık bir buçuk sene önce hipertansiyona bağlı beyin kanaması yaşadı sol kol ve sol bacakta felç mevcut idi fakat daha sonraki zamanlarda yapılan fizyolojik tedavilerle bacakta tam bir iyileşme olmasa da yürüyebilecek bir duruma geldi FAKAT KOL DA HENÜZ BİR GELİŞME OLMAMAKLA BERABER GECELERİ UYUMADAN ÖNCE KOLUNDA HAREKETLİLİK ,TEPME ,OYNAMA GİBİ DURUMLAR SÖZKONUSU.Ablam 46 yaşında , kolunda görülen bu durumlar bu hareketlilik sadece geceleri juyumadan önce yaşanmaktadır.Bunu iyiye yorumlayabilirmiyiz ki iyise de neler yapılabilir ? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim …

 7. yasin 7 Ağustos 2018 at 03:32 - Reply

  Hocam merhabalar . Babam(59 yaşında) beyin sapına pıhtı atması sonucu sağ tarafından felç geçirdi ve yoğun bakıma kaldırıldı. Sağ tarafını hissediyor fakat kıpırdatamıyor, bir de konuşamıyor.Sol tarafını ise kıpırdatabiliyor. İlk 3-4 gün her şey yolunda gidiyor iken enfeksiyon kapması sonucu solunum problemi açığa çıktı 2 hafta ağzından soluk borusuna uzanan bir boru ve solunum cihazı ile solunum işlevini devam ettirdi. Aynı dönemlerde burnundan içeriye uzanan bir boru yardımı ile de beslenmesini yapıyordu. 2 haftanın sonunda Trakeostomi ve mideye tüp yerleştirilme uygulaması yapıldı. Bilinci hiç kapanmadı , bizleri tanıyor söylediklerimize gözleri ile tepki veriyor. Hastahane hekimleri pıhtı atması sonucu , pıhtının olduğu bölgedeki nöronların zarar gördüğünü ve artık durumunun stabil olduğunu ve yapılacak bir şeyin kalmadığını söylüyorlar.Bu arada kan sıvılaştırıcı ilaç verilmeye devam ediyor. Hocam yapılan araştırmalar ve okumalar sonucu beynin kendini yenileme gibi özellikleri olduğu durumu var. Babamın rahatsızlığını geçirip tekrar normal hayatına dönen insan örnekleri de mevcut. Sizden ricam içinde bulunduğumuz bu durumda izlenecek bir yol ya da bir tedavi yöntemi var mıdır ? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ? İlginiz için şimdiden teşekkürler.

 8. Oguz 5 Ağustos 2018 at 17:29 - Reply

  Merhaba Doktor Bey,

  Annem 2 hafta önce subarknoid kanama sonucunda sağ tarfında güç kaybı var. Ayağını gıdıklayınca çekiyor. fizk hareketleri sırasında ayağı gerilince acıyı hissediyor ve ayağını çekiyor. Doktorlar beyinde küçük hasar olduğunu söyledi.
  Benim size sormak istediğim felçin derecesi nedir? İzmirde tavsiye edebileceğiniz fizik ve rehabilitasyon merkezi var mı?

 9. Can 1 Ağustos 2018 at 01:28 - Reply

  Hocam merhaba. Annem inme geçirdi fakat doktorlar hastaneye cok gec geldigini soyluyorlar gece uyku aninda olmuş. 20 gündür yoğun bakımda sürekli uyutuluyor. Soluk alamamasından dolayı gırtlağa delik açilacakmış. Ve yemek için mideye delik açıldı hortumla ordan beslenecek. Hastaneye geç gidildiği için hiç iyilişme durumu yokmu? (Sağ beyinde OSA tıkanmış) sol tarafı tamamen felç konuşamıyor gözlerini açamıyor. Hocam lütfen uzunca cevap yazıp beni bilgilendirin.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ağustos 2018 at 11:46 - Reply

   Anladığım kadarı ile oldukça ağır bir beyin zedelenmesi mevcut. Bu haliyle bekleyip göreceksiniz. Şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Öncelikle http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda yatmaya bağlı gelişebilecek sorunları engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor. Ayrıca http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan http://www.felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. İnşallah yoğun bakımdan çıkarsa tekrar yazın. Çok geçmiş olsun.

 10. AYDIN TAŞTAN 31 Temmuz 2018 at 00:06 - Reply

  Merhaba hocam babam 76 yaşında tansiyon sebebiyle felç geçirdi sol taraftan beyine pıhtı atmış anjyu yaptılar 6 gündür yoğun bakımda gözlerini açıp kapatıyo ellerini bacaklarını oynatıyo bilinci kapalı uzman doktor bize herşe hazırlıklı olun diyor sizce babamın durumu ne olur şimdiden teşekkür ederim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Temmuz 2018 at 13:34 - Reply

   Beyin hasarının derecesine bağlı. şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Öncelikle http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda yatmaya bağlı gelişebilecek sorunları engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor. Ayrıca http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan http://www.felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. İnşallah yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 11. Demir Oguz CALISKAN 28 Temmuz 2018 at 00:48 - Reply

  Hocam Merhaba,
  Annem 23 temmuz pazartesi günü beyin kanması geçirdi.Bilinci açık ve sağ ve sol bölgesinde herhangi bir güç kaybı yoktu. Çarşamba günü ameliyat sonrası sağ tarafında ayak ve kolda güç kaybı oluştu,yüzünde düşme ve hiç konuşamıyordu. Perşembe günü hafif parmaklarını oynatabiliyor, ayaktar dokununca hareket var, konuşamıyor.

  Cuma günü ise yüzde toparlanma, ufak kelimeri konuşma(iyi,tamam, ablan gittimi) çok net olmasada anlaşılır şekilde konuşabiliyor. doktorlar beyinde hasar olmadığını söyledi. ve zamanla düzeleceğini umut ettiklerini söylediler.

  Yukarıdaki bilgilere göre annemin durumu geçicimidir ? Daha hızlı iylleşmesi için önderiniz nedir? olası bir durumda sizinle irtibata geçebilirmiyiz?

 12. GÜLTER 25 Temmuz 2018 at 00:50 - Reply

  Merhaba, eşim yedi ay önce şah damarının beyne pıhtı atması sonucu geçirdiği felç sebebiyle sağ tarafında tamamen işlev kaybı ve konuşma yetisi kaybı yaşamakta. Devlet hastanesinde gördüğü fizik tedavi sonucu hiç bir cevap alamadık aynı zamanda tedavi sürecine hastamızında katılımı olmadı. Şu anda durumu aynı şekilde devam etmekte. Hala aynı hastanede bakım görmekte kendisi emekli bu sebeple özel bir tedavi karşlılama durumumuz olmadı farklı bir görüş alamadık şimdiye kadar. Bana bu konuda bir yol göstermenizi rice ederim. İyi günler..

 13. Ali 21 Temmuz 2018 at 09:34 - Reply

  Merhaba hocam iyi günler teyzem bir hafta önce boğazındaki şişlik sebebi ve tansiyonun 18 çıkması el ve ayak uyuşması sorunu ile hastahaneye kaldırıldı ve şuan hala tedavisi hastahanede devam ediyor .yapılan test ve tahliller sonucu sağ şah damardaki daralma sebebi ile beyine orta büyüklükte ve parçalı pıhtı atmış şuan sol kolu ve ayağı hiç tutmuyor his edebiliyor ama kolu hiç kıpırdatamıyor ayağını ise kendine doğru çekebiliyor ama üzerine basamıyor dönüyor ayagı çok az hareket ettirebiliyor bilinci yerinde konuşabiliyor sağ tarafını kullanabiliyor .Ben sizden sağ şah damardaki daralma ameliyat ile tedavi edilebilir mi onu öğrenmek istiyorum birde el ve ayak fizik tedavi ile eski haline dönebilir mi yada tek çözüm ilaç tedavisi midir ? Şunda da kan sulandırıcı ilaç kullanıyor cevabınız için şimdiden teşekkürler. Hocam Ayrıca İzmir’de ikamet ediyoruz gerek görürseniz İzmit’e de gelebiliriz tekrar teşekkür ederim iyi günler

 14. Mualla 15 Temmuz 2018 at 19:37 - Reply

  Merhaba hocam teyzem 38 yaşında bir hafta önce boğazındaki şişlik sebebiyle tansiyonun 18 e ve şekerin 300 e çıkması el ve ayak uyuşması sorunu ile hastaneye kaldırıldı ve şuan hala tedavisi hastanede devam ediyor tansiyon ve şekeri normal seyirde ilerliyor .yapılan test ve tahliller sonucu sağ şah damardaki daralma sebebi ile beyine orta büyüklükte ve parçalı pıhtı atmış şuan sol kolu ve ayağı hiç tutmuyor hissedebiliyor ama kolunu hiç kıpırdatamıyor ayağını ise kendine doğru çekebiliyor ama üzerine basamıyor dönüyor ayagı çok az hareket ettirebiliyor bilinci yerinde konuşabiliyor sağ tarafını kullanabiliyor .Ben sizden sağ şah damardaki daralma ve beyindeki pıhtılar tedavi edilebilir mi onu öğrenmek istiyorum ameliyat mümkün müdür böyle bir durumda ?birde el ve ayak fizik tedavi ile eski haline dönebilir mi ya da tek çözüm ilaç tedavisi midir ?cevabınız için şimdiden teşekkürler .

 15. Taner 13 Temmuz 2018 at 20:42 - Reply

  Hocam merhabalar babam 4 gun önce beyin kanamasi gecirdi su anda yogun bakimda sag tarafi felc gecirdi bugun meyve suyu filan icirdiler ama çene tarafindada felc var düzelme imkani yüzde kac bu vakalarda acaba hocam

 16. Veysel 11 Temmuz 2018 at 20:03 - Reply

  Hocam benim bi tanıdığımın 4 yıl önce beynine pıhtı attı sol tarafına toparladı şimdi 1 hafta oldu bu sefer sağ tarafına ama kalp kriziyle birlikte geldi epilepsi gibi titreyip durmasından ve ciğerine su toplamasından dolayı anjiyo ya ve emara alamadılar 2 gün önce emarda gördüler pıhtıyı yoğun bakımda bekliyoruz şimdi kalbindede pıhtı varmış ama yapılcak bişey yok tehlike arz etmiyo şimdilik dediler ne diyosunuz

 17. Huseyin Keskin 10 Temmuz 2018 at 22:26 - Reply

  Merhaba Hocam,
  Annem 05 Temmuz tarihinde felc geciriyor, gece ozel bir hastanenin acil servisine goturulmus, konusma yetisini kaybetti, ertesi sabah kendisi kalkip yurumesi ve sag parmaklarini hafif kimiltabilir durumda iken, araya hafta sonu girmesi ve astim problemi nedeniyle yogun bakima aldilar, sali gunu yogun bakimdan cikardiklarinda sag parmaklarini hic oynatamama ve sag ayaginda guc kaybi ve disa dogru acilma mevcut. Sizin yurtdisinda oldugunuz soylendi, bu durumda acil tedaviye baslangicin onemli oldugu soyleniyor. Bu hususta bizlere nasil yardimci olunabilir.

 18. Hafize 5 Temmuz 2018 at 19:39 - Reply

  Hocam merhaba babam 2 ay önce beyinsapında pıhtı oluşması nedeniyle felç geçirdi hem sağ hemde sol tarafından 45 gün yoğunbakımda kaldı boğazında trakeostomi ve midesinde pac takılı 10 gün önce eve çıktık ama ağzından sıvı gıdalar kullanabiliyor göz işaretleriyle anlaşabiliyoruz bilinci yerinde herşeyi biliyor ama konuşma ve hareket yoktu beş gündür sağ elinin parmaklarını hareket ettiriyor doktorlar tedavisinin olmadığını evde bakım hastası olarak devam edeceğini söylemişlerdi başka tedavisi var mı bize ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler

 19. Pinar danis 9 Haziran 2018 at 18:48 - Reply

  Sayin hocam annem 66 yasinda 18 gun once yuksek tansiyondan beynin sol tarafina pihti atti beynin 3 te 2sini yoneten damara atmis dediler.ilk 4 bucuk saatte pihti eritici ilac uygulanamadi tansiyonunu kontrol altina alamadiklari icin.beyin hasarinin cok buyuk oldugunu soylediler.2 gun beyin odem yapti ve kafatasindan bi parca alio karnina koydular suan odemin durdugunu soylediler ve geri cekilmesinin bir ayi bulacagi soylendi.dun yogun bakimdan cikardilar fakat annem hala kendinde degil gozlerini acamiyo konusamiyo sanki hep derin uykuda.yogun bakimdan erken ciktigini soyledigimizde burasi bakimevi degil dedi doktor bu sekilde bekliyeceksiniz nezaman kendine gelir bilemeyiz diyor.hocam annemin bidaha ayaga kalmasinin imkansiz oldugunu hatta konusamiyacagini biliyoruz fakat hep boyle kendini bizi bilmeden mi yatacak bilinci yerine gelecekmi?gozlerini acabilecekmi?bide hocam baska bi hastaneye gotursek farkli bi tedavi yaparlarmi faydasi olurmu acaba? Tesekkurler hocam kolay gelsin.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2018 at 12:35 - Reply

   Eğer yoğun bakımdan taburcu edilmişse evde bakım hastası olarak devam etmeniz gerekebilir. Evde, evde bakım hizmetlerini arayın onlar gelip annenizle ilgilenecektir. Öncelikle http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda yatmaya bağlı gelişebilecek sorunları engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor.

 20. Metin 21 Mayıs 2018 at 06:23 - Reply

  Hocam merhaba benim kızkardeşim 17 yasında küçüklükten beri sağ tarafında problem var sağ elini ve ayagın düzgun kullanamıyor kasılmalar oluyor elinde kendi başına yürüyebiliyor ama tam değil düsebiliyor şuan fizik tedavi görüyor ama pek bir gelişme kaydedemedi ne yapmamiz gerekiyor yarcımcı olabilirisiniz

 21. Ahmet 14 Mayıs 2018 at 02:13 - Reply

  Hocam öncelikle her şeyin para olduğu bu dünyada insanları buradan ücretsiz şekilde yardımcı olduğunuz için Allah sizden razı olsun.Sorum şu. Babam 1 yıl önce çok ağır bir iskemik felç geçirdi.1 ay yoğun bakımda yattı.Şimdi evde yatıyor.Sol kolu çalışmıyor ve konuşması yok.Çok az yürüyebiliyor.
  Bu sorunu çözmek için istanbul da birkaç özel kurumla görüştüm.Ancak hem çok yüksek tedavi ücreti istediler hem de tedavinin başarılı olacağından emin olmadıklarını söylediler.Babam Denizli’de yaşıyor.
  Sevgili hocam bu konuda verebileceğiniz bir öneri var mı?Başarılı sonuç alabileceğimiz , astronomik tedavi ücreti istemeyen bir kurum var mıdır? Saygılar.

 22. hasan 13 Mayıs 2018 at 15:21 - Reply

  değerli paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim hocam bende kafa travmasına bağlı beyin kanaması geçirdim sol tarafımda kısmi felç var baston yardımı ile kısa mesafe yürüyebiliyorum bende asıl sorun ayak bileğimde ki spastite dışa burkulmaya sebep oluyor bu yüzden afo kullanıyorum ayrıca sol kolumda parmakların içeri kapanmasına ve dirsekten kapanmaya sebep olacak şekilde spastitem var dirseğimi açabiliyorum ancak 3 adım sonra tekrardan kasılıyor devamlı açmayı denediğimde ayak bileğimde ki kasılma artıyor bu yüzden dirseğim için medikal ürün kullanamıyorum da kazanın üzerinden 1 yıl geçti parmaklarımda ki spastite azaldı ancak hala mevcut parmaklarımı açmaya çalışınca kapanıyor benim durumum da neler yapılabilir botoks için bir prof. ile görüştüğümde sen ayağa kalkmışsın ve yürüyebiliyorsun şuan erken diyerek yapmadı ancak parmaklarım ve ayak bileğim tam anlamıyla rahat değil baston yardımıyla 20 adım atmak yürümek değil ki sizin benim durumum için görüşlerinizi merak ediyorum ilginiz içi çok teşekkür ederim

 23. Tugba 7 Mayıs 2018 at 19:50 - Reply

  Merhaba hocam, babam 53 yaşında 3 ay önce sol kol bileğini 3 yerinde kırdı 1 ay önce alçısı çıktı iyileşmeye başladı iki gün önce de kırık olan kolu aniden uyuşmaya başladı ve diğer uzuvları da uyuştu (kollar bacaklar ve dudak) tansiyonu çıktı hastaneye götürdük kan sulandırıcı verdiler ama şu an kırık olan kolu ve yüzün sol kısmı yarı felçli eski hayatına geri dönebilir mi bu pıhtının tekrarlama riski var mı ya da internetten okuyarak mini inme olarak değerlendirdiğim bu inme daha büyük bi inmenin habercisi midir? Pıhtıya sebep kırık bilek olabilir mi?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Mayıs 2018 at 09:43 - Reply

   Bu şekilde felç geçirenlerin tekrar felç geçirme olasılıkları hiç geçirmemiş olanlara göre daha yüksek. http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı da çok detaylı inceleyin. Geçmiş olsun.

   • Esra Tanış 23 Mayıs 2018 at 13:30 - Reply

    Merhaba hocam annem yaklaşık 1 yıldır zor konuşuyor felçli insanlar gibi ağzı kayıyor yemek yemekte zorlanıyor 4 tane nöroloji doktoruna gitti her türlü tetkik yapıldı damarları tıkalı değil tümör durumuda yok.Ancak yeni gittiği bir başka doktor yumuşak dokularına felç geldiğini tedavisi olmadığını sadece ilerlemesini önleyebileceklerini söylemiş. Bu durumla ilgili bana önerebileceğiniz birşey varmı çok çaresiz durumdayım şu anda. Şimdiden teşekkür ederim

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Haziran 2018 at 21:33 - Reply

     Yeni gittiğiniz doktor bir teşhis koyduğuna göre sizi yönlendirecektir. Geçmiş olsun.

 24. Yasin açıkgöz 7 Mayıs 2018 at 19:42 - Reply

  MErhaba hocam ben 17 yasındayım ve işte calışırken aniden felc gecirdim suan ayaklarımı kullanamıyorum ama ayaklarımda acı yanma ve karıncalanma gibi hisler var bunları hıssediyorum ama dokunulduugnda hissedemiyorum ve nöroloji bölümünde kalıyorum emg eeg emar renkli emar kan tahlilleri ter temiz cıkıyor 14 martta oldu bu olay 2018 de 1.5 aydır böle hic bir teşhis konulmuyor neden dolayı böle olmuştur bi bilginiz varsa lütfen dönün bana hoca lütfen yardım edin acaba kemik yada kas erimesinden olmus olabilirmi rica etsem 05530460791 bi mesaj atarsanız cok sevinirim hocam

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Mayıs 2018 at 09:44 - Reply

   Nörolojide bu felcin tanısını koyacaklardır. Bu süreç tamamlansın yine bana yaz. Geçmiş olsun.

 25. Murat 7 Mayıs 2018 at 03:34 - Reply

  Merhaba hocam babam mart 7 de baybast oldu 3 damar değişti durumu iyiydi taburcu oldu sağlıklı bir şekilde eve gitti mayıs 2 de inme geçirdi hastaneye götürdük beyne pirti gelmiş dediler ilaç tedavi yaptılar doktor erken geldiği için kurtuldu dedi durumu iyi dedi bütün fonksyonlari iyi konuşuyor yiyor ruyoyor allah’a şükür ama gündüz farklı gece farkli insan oluyor herseyini üzerinden çıkarıp atıyor bu neden olabilir 3 kişi zor zaptediyoz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Mayıs 2018 at 12:22 - Reply

   Psikiyatriye gösterin. Geçmiş olsun.

 26. Sevgin 5 Mayıs 2018 at 20:03 - Reply

  Iyi günler hocam geçenlerde babam sol taraf felci geçirdi ve babam şuan çok iyi yemeğini yiyebiliyor konuşması çok güzel sadece sol kolunda denge saglayamiyor ve akciğer kanseri tedavisi sürüyor bu felçten dolayı beyinin üç dört yerinde kan pihtilasmasi varmış hastanede tedavi oluyor beyindeki kan pihtilasmasinin dıger hastalığına bir zararı olurmu bunu öğrenmek ıstiyorum

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Mayıs 2018 at 12:07 - Reply

   Herhangi direkt bir bağlantı yok diye düşünüyorum. Ancakonkoloji uzmanınızın kullandığı ilaçların etkileşimlerine bakması lazım. geçmiş olsun.

 27. Fatma 1 Mayıs 2018 at 23:22 - Reply

  Merhaba hocam benim annem yaklaşık 4 sene önce beyin kanaması geçirdi sol tarafına felç vurmuştu ama zamanla ilaçlarla hemen geçti sonra yaklaşık 2 sene önce tekrar beyninde kan pıhtılaşması olmuş damar tıkanmış doktora götürdüğümüzde hemen müdahale etmediler eve getirdik annem daha kötü oldu sonra yoğun bakıma aldılar bu seferde sağ tarafı felç geçirdi şuan tek başına yürüyemiyor oturduğu yerde ayağını rahatlıkla oynatıyor kaldırıyor uzatıyor ama ayağa kalkınca kendini çok fazla kasıyor ayağının içine değilde dışına doğru basıyor geceleri altına kaçırıyor fazlasıyla unutkan ve sanırım psikolojisi bozulmuş bi gülüyor bi ağlıyor bizim için önerebileceğiniz bişey Yok mu ilaç kullanıyor fizik tedaviye de gittik ama hiç bişey yapmadılar doktor beyindeki hücreler ölmüş dedi ama annem gittikçe daha kötüye gidiyor şimdiden allah razı olsun

 28. Osman top 1 Mayıs 2018 at 19:14 - Reply

  Hocam kolay gelsin babam 1 mayıs sabahı konuşma ve sağ kol kullanma yetisini kaybetti hemen hastaneye getirdik beyinde 2 adet pıhtı olduğunu söylediler kan sulandırıcı tedavi uygulanıyor 4 sene önce baybas oldu ve şeker tansiyon hastası olay olmadan once surekli kullandigi ekopirini 5 gundur kullanmadığını öğrendik 10 mayıs a randevulu böbrek ameliyatı var ameliyatı olabilirmi ve hastane çıkışında yalova aydın arası yolculuk yapabilir mi sizin durumumuzla igili tavsiyeniz var mı teşekkür ederim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Mayıs 2018 at 17:52 - Reply

   Bu sorulara babanızı takip eden hekimler cevap vermeli. Geçmiş olsun.

 29. Ferhat Tekci 20 Nisan 2018 at 13:10 - Reply

  Hocam merhabalar,
  Babam 64 yaşında emekli.
  15 gün önce beyin damarında tıkanma sonucu sağ tarafında felç ve yutkunma kaybı yaşadı. Şuan yemek yiyemiyor. Uyku düzeni bozuk. Yutkunma için tedavi yönteminiz nasıl olur? Neler yapabiliriz?

 30. Ahmet 4 Nisan 2018 at 02:43 - Reply

  Merhba hocam

  Annem 62 yasinda 6 sene once beyin kanamasi gecirdi sag taraf kismi olarak felcli ama kasilmalar gunden güne artıyor fizik tedevi yilardir uyguluyoruz ama kasilma hic azalmiyo ve cok aci cekiyor nasıl yardımcı olabiliriz teşekkür ederim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 4 Nisan 2018 at 12:45 - Reply

   KAsılmalar için kasların gevşetilmesi gerekir. Bu kasılmalar egzersizlerle gevşemez. Spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (http://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; http://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

   • Anıl Girgin 13 Nisan 2018 at 18:01 - Reply

    Hocam kolay gelsin.. babam dün rahatsızlandı aniden konuşma yeteneğini kaybetti ve hastaneye gittik beyinde pıhtı attığı söylenildi ve damar yoluyla bi ilaç verildi 1 saat sonra etkisi olacağı söylendi ve 1 saat sonra konuşmaya başladı herhangi bir fiziksel hareketinde engel yok ayaklarını kollarını kafasını oynayabiliyor. İlaçtan sonra yoğun bakıma alındı ve hala yoğun bakımda kendisi yemeğini yiyebilmiş ve konuşabiliyor herhangi bir kanama olmaması halinde yarın servis odasına çıkabileceğini söylediler. Sizce durumu nasıl herhangi bir tehlike tehdit v.s bişey içeriyormu ? Bize ne önerirsiniz ?

    Not: kalpte pil var ve şeker hastası

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 15 Nisan 2018 at 16:27 - Reply

     Sizinle e-mail üzerinden yazıştık. Dediğim gibi pıhtının eritilmesi çalışması önemli. Ancak kanama riski ortaya çıkıor ki şu anda sizle haberleştiğimize göre babanızın durumu tekrar kötüledi. Kanama oldu mu bakılması gerekiyor. Geçmiş olsun.

   • Mustafa 24 Nisan 2018 at 09:38 - Reply

    Doktor bey, annem 12 Gündür yoğun bakımda, sabah yatağında bilinçsiz halde buldu. Hemen hastaneye geldiğimizde kalpten pıhtı atıldığını ve damarda tıkanıklık olduğu söylendi, annemin 5 sene önce aortun biri ve bir kapakcığı değişmişti. 3. Gün biraz gözlerinin açmaya başladı bilinçi çok yerinde değildi, 6. Gün uykuya daldı ve suan halen uyuyor. Doktor kan sulandırıcı verdiğimiz için damarda sızma oldu dedi, şuan kan sulandırıcı dozu düşürülüyor fakat doktorda kalpten tekrar pıhtı atabilir diyo ama yapacak bişeyimiz yok diyor. Annem 71 yaşında, yorumunuz için şimdiden teşekkürler

 31. gökçe demır 29 Mart 2018 at 17:20 - Reply

  sayın hocam dedemın beynıdee pıhtı attı ve sag tarafı felclı su andayogun bakımdan normal odaya gectık fakat konusamıyor ve ayrıca sag elınıde hareket ettıremıyor ama sag ayagında gelısmeler gozlendı tepkı verıyor sızce konusaama ıyılesebılır mı saygılar

 32. Ayca 28 Mart 2018 at 17:31 - Reply

  Merhaba hocam annanem 82 yaşında 54 gün önce beyini pihti attı sol tarafi felcli burundan mama ile besleniyor bilinci yerinde ancak bazi zamanlar söylediğini tekrarliyor geceleri kabus gördüğünu ve uyumak istemedigini söylüyor devamli konuşuyor 1 saniye susmuyor bogazi kuruyor ve biz ağızdan su veremiyoruz 24 saat uyumuyor uyutmuyor cedrina diye bir ilaç veriyoruz geceleri 2 saat uyuyor yine uyanık hepimiz mahvolmus durumdayız ne yapmaliyiz lütfen bize yardımcı olun şimdiden çok teşekkürler.

 33. FUAT KARAKUŞ 27 Mart 2018 at 18:42 - Reply

  merhaba hocam sitede bir hatamı var soru sordum ama soru sayfada görünmüyor

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Mart 2018 at 11:06 - Reply

   Sorunuzu cevaplamadan önce görülmez şimdi görülür hale gelmiştir.

 34. fuat karakuş 26 Mart 2018 at 20:06 - Reply

  hocam merhaba babam yaklaşık 1,5 ay önce kalbi pıhtı attı ve beyinde damar tıkanıklığı yaşadı sol el ve sol kolda güç kaybı ile konuşmada bozukluk var fizik tedaviye başlandı ama bu durum geçici midir kalıcı mıdır doktorlar damarı ilaç ile açacaklarını söylediler ama sizinde değerli fikirlerinizi rica ediyorum

 35. Mustafa 20 Mart 2018 at 20:19 - Reply

  Merhaba hocam dedem bugun kahvaltidan kalkinca bi kac adim sonra bayginlik gecirdi agzindan kan geldi ambulansla hastaneye goturduk sonrasinda tomografi cekildi ve beynine kan sicradigi soylendi. Sag tarafi felc oldu ve hafiza kaybi yasiyor .. dilinde de morluk var sebebi nedir tesekkurler

 36. esra 15 Mart 2018 at 22:24 - Reply

  merhaba hocam babam pazar sabah 3 te evde sol tarafında hissizlik ile yere düşüp bayıldı ambulanla hastaneye kaldırdık beyine pıhtı atmış denildi öğleye kadar iyiydi elleri ayaklarında sadece uyuşukluk varsı ama hareket ettirebiliyordu öğle vaktı tekrar ni felç geçirdi konuşamadı ve sol el ayağını hareket ettiremedi doktor hemen yogun bakıma aldı. doktorların dediği ise beyini besleyen damarlardan biri yüzde yüz tıkalı dğeri ise yuzde 70 tıkalı ayrıcada pıhtı oljşmuş şu an babam odada fakat kendinde değil gbi sadece beni çevirin koluma masaj yapın ayrıca midem bulanıyor dyor bıde bazen sayıklıyor sol elini hiç oynatanıyor sol ayakta çok az kımıldama var . biz bingölde yaşıyoruz malatyaya sevk edilecekti fakat malatyadaki doktorlarla görüşünce 3 hafta beklememiz gerektiğini söyledi ameliyat yada anju için
  şimdi hocam benim size sorum bizim bu durumda babamın daha hızlı toparlanabilmesi için yapmamız gereken bir şey var mı yada
  ameliyat yapılmalı önerilerinizi bekliyoeum hocam şimdiden teşekkür ederim

 37. ayse 11 Mart 2018 at 20:12 - Reply

  merhaba hocam anneannem 82 yasında ve 1 ay önce kısmi felç geçirdi.Burundan mama ile besleniyor yutkunma yok sol taraf komple felçli doktor ikinci pıhtı atma olasılığı olduğunu söyledi bunun için göbekten iğne yapmaya basladık sorum şu ki anneannem çok huzursuz devamlı ağrıları var geceleri uyumuyor bazen 2 gün uyumuyor 3.gün uyuyor doktor ağrı kesici ya da sakinleştirici bir ilaç vermedi bazen çok mantıklı konuşuyor bazen de hayal aleminde alzhemier başlangıcı olabilir mi ve devamlı içinin yandığını ağızdan su içmek istediğini söylüyor yutkunma fonksiyonları geri gelir mi huzursuzluğu için neler yapmalıyız cevabınız için şimdiden teşekkür ederim saygılar..

 38. srp 10 Mart 2018 at 11:52 - Reply

  hocam merhaba, dedem 82 yaşında. 3 gün önce beynine pıhtı attı, pıhtının sol tarafta ce büyük bi alanda olduğu söyleniyor. 15 dakika içinde mğdahale edildi. şuan yoğun bakımda. solunum cihazına bağlı. bilincinin kapakı olduğunu söylüyorlar. fakat yoğun bskımdaki 2. gün yanına girdiğiğimizde konuşuruken sol bacağını ve kolunu oynatıyor, iki omuzunu da hafifçe düzeltir gibi oynattı. hatta yoğun bakımdaki ilk gün konuştuklarımızdan sonra yüz sekli ağlamaklı oldu. hatta o yüz ifadesinden sonra hemşire hanım ona seslenmeye başladı. fakat bilinci kapalı deniyor. doktır hanım bunları iyileşme belirtisi olarak görmeyin dedi. 14 ay önce sağ tarafına felç gelmişti. fizik tedavinin 1. haftasında kanda enfeksiyon olduğu için ftr yi bırakıp enfeksiyon için tedaviye başlandı. kaldığımız devlet hastanesinde ardından bidaha ftr ye alınmadan taburcu edildi. evde bakımına devam edildi. sağ eli tam olarak fonksiyonlarını yerine getirmiyordu ve konuşması baya düzelmişti. bunun dışında 1989 yılnda kalp krizi de gecirmişti. kan sulandırcı kullanıyordu. internette ilk 4,5 saatte pıhtının alınabileceği ifade ediliyor. bize öyle bir tedavi uygulanmadı. yoğun bakımda beklemeye devam ediyoruz. uyanma ihtimali var mıdır hocam? başka hastane deneyelimmi? bi ümit varmıdır hocam? lütfen yardımınızı bekliyorum.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Mart 2018 at 12:42 - Reply

   Dedenizin şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . Özellikle bu yazımın altındaki resimleri çok dikkatli bir şekilde inceleyiniz. İnşallah dedeniz yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 39. Mustafa 5 Mart 2018 at 22:51 - Reply

  Merhaba hocam oğlum mamasını kusmasından dolayı akciğerine kaçtı boğulup 10 dakika kalbi durdu beyni oksijensiz kaldı sonrasında beyin kanaması geçirdi subdural hematom oldu kasımın 9 da şubat ayında gözlerinde şaşı kayma meydana geldi bugün ameliyat oldu ilerde felç olma riski ne derece olabilir baş kısmında iki delik açılıp tahliye yaptılar ne tür riskler vardır hocam teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Mart 2018 at 14:14 - Reply

   Şu andaki klinik durumuna bağlı. Beyinde oluşan hasarın derecesine bağlı. Yapılacak doğru tedavilere bağlı. Geçmiş olsun.

 40. Sedat 4 Mart 2018 at 18:10 - Reply

  Hocam merhaba görüyorumki tüm hastalarin ve yakinlarının sorularını cevaplamakta gayret gösteriyorsunuz.Benim annemde 69 yaşında sağ tarafı felç oldu.2 aylık yoğun bakım ve servis’teki tedavilerinden sonra eve getirdik.Annemde gözlemlediğimiz şu,kafasını sağa ve sola sallıyor,felçli olmayan sol ayağını ve elini durmadan sallıyor.etrafa vuruyor.uyardığımız zaman duruyor fakat 1 kaç dakika sonra aynı hareketleri tekrar ediyor.Bu durumun tıptaki adı nedir?Tedavi süreci nasıl olur veya tedavi olduğunda bu durum düzelirmi.komutlarımızı algılıyabiliyor.Fakat tekrar devam ediyor.bu hareketlere.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Mart 2018 at 13:22 - Reply

   Annenizin bu durumu ya maladaptif plastisite nedeniyle oluşmuş tur ki bu durum rehabilitasyon sürecinde gerekli tedavilerin uygun şekillerde yapılmaması ile oluşabiliyor. Veya Parkinson gibi başka bir nörolojik hastalık eklenmiş olabilir. Öncelikle nöroloji tarafından değerlendirilmeli. Sonrasında yapacağımız rehabilitasyon çalışmaları ile neler yapılabilir bakmak gerek. http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 41. Gökteki yıldız 4 Mart 2018 at 01:18 - Reply

  Hocam merhaba. 3gün önce dayım ın beynine pıhtı attı. Hemen hastaneye gittik kısmı felç geçirdiğini söylediler. En hafifiymiş. Konusma yetisinde degişiklikler var. Tam olarak anlatamıyor herşeyi. Sizce geçicimidir.

 42. fATİH 26 Şubat 2018 at 16:06 - Reply

  HOCAM MERHABA
  HOCAM BEN 1998 DOĞUMLUYUM 14 YAŞINDA BEYİN KANAMASI GEÇİRDİM VE AMELİYAT OLDUM.
  SAĞ TARAFIM FELÇ GEÇİRDİ VE ESKİ FONKSİYONLARINI KAYBETTİ ŞUAN SOLAĞIM AMA SAĞ ELİMİN ESKİSİ GİBİ OLMASINI İSTİYORUM.
  SAĞ ELİMİN AYAĞIMIN PARMAKLARINI SOL TARAFIM GİBİ HIZLI HAREKET ETTİREMİYORUM
  BEN BUNUN DÜZELMESİNİ İSTİYORUM BEYİN KANAMASINDAN SONRA HAYATIM DEĞİŞTİ
  YEMEĞİ SOL ELİMLE YİYORUM SAĞ ELİME ALINCA TİTRİYOR DÖKÜYORUM
  BENDE STRES YAPIYOR BU OLAY
  BUNUN GEÇME OLASILIĞI VAR MI CEVABINIZI BEKLİYORUM HOCAM

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Şubat 2018 at 09:59 - Reply

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (http://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; http://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

  • Semra 8 Nisan 2018 at 02:58 - Reply

   Hocam cevaplarınız genelde kopyala,yapıştır şeklinde. Okumadan cevap yapıştırılıyor sanırım Hep aynı şeyleri anlatıyorsunuz. Ve sanki sadece merkezinize gelinirse iyileşme olacakmış gibi. Lütfen biraz samimi olur musunuz?

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN
    Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Nisan 2018 at 11:30 - Reply

    Bu soruyu sorduğunuz ve bana açıklama fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Öncelikle çok yanlış düşündüğünüzü ifade etmek isterim. Her mesajı dikkatlice okuyorum ve gereken cevapları veriyorum. Burada elbette kopyalayıp yapıştırdığım cevaplar var. Benzer soruları başka nasıl cevaplamamı istersiniz? Kopyala yapıştır olmasın diye her birini ayrı cümle yapıları ile yeniden mi yazayım? Hastalarımız diğer yorumlara göz gezdirse zaten soru sormak gereksinimini duymayacaklar ancak maalesef okumuyorlar. Ancak şunu iyi bilin ki bana yüzlerce hasta teşekkürlerini sunuyor, onları hiç görmemiş olduğum halde yardımcı olacak çok önemli bilgiler gönderiyorum. Ve bu hastalara gerekmedikçe “biz görelim” de demiyorum. Ülkemizde rehabilitasyon hizmetlerinde ciddi anlamlarda eksik ve yanlışlıklar bulunmakta. Bizim kliniğimizde ülkemizde hiç uygulanmayan ve bazı tedavilerin isimlerini dahi bizim koyduğumuz tedaviler yapılmakta. Yutma rehabilitasyonu ülkemizde bizim dışımızda hemen hiç uygulanmamakta. Robotik rehabilitasyonda ilk Türk malı robotun yapımında danışmanlık yaptım; birçok yerde robotik rehabilitasyon var ancak robotun kullanımının detaylarını inceliklerini bilen yok, yapılan yanlışlıklara inanmak bile zor. Transkranial elektrik stimülasyonu, nörofeedback tedavisi, klasik anlamda zorunlu kullanım tedavisi, dans terapisi, serebral palside özel geliştirdiğimiz fonksiyonel eğitimler, serebral palside seri alçılamalar, felçte yemek yapma aktiviteleri, felçte ve serebral palside müzikoterapi, çok önem arz eden ve hastaların beyin lezyonlarının grafiğini çıkartarak bu lezyonlara yönelik spesifik tedaviler uygulanan kantitatif EEG çalışmaları ülkemizde başka hiçbir yerde uygulanmamaktadır. Bu tedavileri uygulamak için de hastalarımızdan ek hiçbir ücret alınmamaktadır. Umarım açıklayıcı olmuştur.

 43. Kiymet Ozgur 25 Şubat 2018 at 23:13 - Reply

  Sayin Hocam,
  79 yasinda ve yuksek tansiyon gecmisi bulunan babam Ekim 2017′ de kalp ritm bozuklugu ile pihti atmasi kısmi felc gecirdi. Sag taraf hareket kaybi, konusma, mesane-barsak suuru, okuma yazma yetileri gitti.Hastanede ilk 1 ay yatak ici egzersizler ve mesane egzersizi yapildi.Mesane-barsak egzersizine cevap alamadik.1 ayin sonunda ozel hastaneden tip fakultesine gectik. Haftada beş gün düzenli fizik tedaviyle1,5 ayin sonunda babam destekle ayaga kalkip barda yurumeye basladi. Aralik ayi sonunda hastane koridorunda destekle yurume, egzersiz salonunda akimla ve tensle destek, yatak hareketleri, bisiklet, step kullanilarak egzersiz yapildi. Bu arada destekle yurume gerceklesirken mesane barsak,konusmada bir gelisme olmadi.(hadi,yeter,ort,gel,tamam gibi gunde uc dort kelime haric).Ocak 2018 basinda hastanedeyken ikinci pıhtı attı, sah damarlarindan birinin tamamen digerinin kismen tikali oldugunu,pihti attigini soylediler.Kismen tikali damar acildi,digeri tamamen kapali oldugu icin dokunulmadi.Bu ucuncu hastanede Yogun bakim ve 1 hafta gibi kisa bir servis surecinden sonra babami hastanede tutamadık, fizik tedaviyi reddetti, istegi uzerine eve ciktik. Eve gelen bir iki fizyoterapisti reddetti. 10 günlük bir aradan sonra yeni bir fizyoterapistle haftada üç gün prensibiyle 5 seanstir calisiyoruz. Gunde toplam 5 kere spor ayakkabi ile evde koridor yuruyusu yapiyoruz. Bileklik takviyesi ile elin duzgun durusu desteklendi. Kendi gucu ile elini kaldirip tokalasma hareketi yapabiliyor. Sag isaret ve bas parmak ile catali yeni tutmaya basladi.Yataktan henuz kendi basina kalkamiyor.Ancak ev halkinin moral ve destegi ile ev yasantisi ve hareketlerine katilim basladi,torunlarla balon oynama,top atma tutma gibi kisa sureli aktiviteler yapiyor.
  Tamamen yatalak hasta olmadığı için yatak yarası oluşmadı bir kaç hafta önce sırtında kırmızı döküntüler oluştu, dr reçetesiyle kortizonlu krem kullandık. Sırtı azaldı ama bacaklarında başladı aynı döküntüler. Böyle cilt problemleri bu tip hastalarda yaygın mıdır?
  Babam su an hicbir merkeze yatmak ya da tedaviye gitmek istemiyor. Fiziksel gelişme yavaş da olsa var ama tuvalet ihtiyacı ve konuşma alanlarında hiç geişme olmadı. Hocam mesane-barsak rehabilitasyonu ve konusma icin ne onerirsiniz?Ayrica bir iki ay ev motivasyonu sonrasinda klinik-merkezde yapilacak tedavi istiyoruz, ancak babam ev ortamından çıkmak istemiyor. Onu nasıl motive edebiliriz?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 44. Bekir 25 Şubat 2018 at 21:36 - Reply

  Merhabalar sayın hocam. Babam 85 yaşında ve 23 senedir sağ tarafından kısmi felçli. Sağ kol tutmuyor, ayak hakimiyeti yüzde 50 belki daha da az, ayrıca konuşma da yok. Babam ev içerisinde yürüme esnasında sağ ayak bileği içe doğru çok dönüyor ve ayağın dış yanına basmak zorunda kalıyor. Son zamanlarda ayakta çok sancı oluyor demek ki şimdilerde pek basamıyor. Sağ ayak bileğinin içe doğru dönmesini engelleye bilecek ve yere düz basmasını sağlaya bilecek medikal bir ürüne ihtiyacımız var, bizlere ne tarz bir ürün tavsiye edersiniz acaba. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür eder işlerinizde başarılar dilerim.

 45. Şeyma Atalı 23 Şubat 2018 at 15:27 - Reply

  Merhaba Hocam. Annem 53 yaşında 3 gün önce yüz felci geçirdi. Hastaneye gittik ve ilaçlar verildi. Kortizon ve diğer ilaçları düzenli olarak kullanıyoruz ve masajlarını da düzenli olarak yapıyoruz. Ama ağızdaki kayma hala devam ediyor. Bu normal mi onu sormak istedim.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Şubat 2018 at 12:31 - Reply

   Yüz felci için fizik tedavi uygulamaları da yapılmalı. Geçmiş olsun.

 46. Șeyma A. 23 Şubat 2018 at 11:24 - Reply

  Merhaba Hocam annem 3 gün önce yüz felci geçirdi. 2 gündür verilen kortizon ve diğer ilaçları düzenli olarak kullanıyor ayrıca masajları da sürekli olarak yapıyoruz. Ama ağızdaki kayma devam ediyor. Sizce bu normal mi?
  Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Şubat 2018 at 12:32 - Reply

   Yüz felcinde fizik tedavi uygulamaları da gereklidir. Geçmiş olsun.

 47. Mehmet Uysal 19 Şubat 2018 at 21:16 - Reply

  Merhaba hocam . Eniştem yaklaşık 3 yıl önce pıhtı atmasından hastaneye kaldırıldı hafıza kaybı ve geçici ve kısmı felç geçirdi düzeldi ve tekrar oldu gene düzeldi ve bu böyle 3 yıl boyunca devam etti ve 3 yılda 10 defa bu sebepten geçici hafıza kaybı ve konuşma bozukluğu yaşadı bir-çok doktora gittik bize söylenen kanının çok katı olduğu bu sebepten pıhtı attığı.Bu sebepten Kalbe bir cihaz takıldı pıhtı atmasını engellemek için fakat gene oldu bize bir yol gösterirseniz çok mutlu oluruz hocam şimdiden teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Şubat 2018 at 12:39 - Reply

   Kardiyoloji ve nörolojinin yakın takbinde olmalıdır. Geçmiş olsun.

 48. Huriye 18 Şubat 2018 at 22:25 - Reply

  HOCAM iyi aksamlar babam bugün saat 1 civarında araba sürerken felçlik geçirdi beyne kan pıhtısı atmış ve babam baypaslı bir hasta 1:30 da hastaneye kaldırdık ilk müdahalenin ardından saat 3 te inme servisinde bir iğne yapıldı inme indikten sonra 4,5 saat içinde yapılıyormus babamın sol eli ve bacagı hareket etmiyor bakarken de ses verdiğim yerden baska yere bakıyor sağ gözünü tam açamıyor soramıyorum görüyormusum diyede görmese görmüyorum der diyoruz suan yoğun bakımda 24 saat sonra tekrar tomografi cekileceğimsöylendi acaba sol tarafını hissedebilir mi ? Görme ile ilgili bir problem yaşanırmı sizden cevap bekliyorum hocam

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Şubat 2018 at 12:43 - Reply

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Babanız nasıl?

   • HURİYE 6 Haziran 2018 at 14:24 - Reply

    Merhaba ;
    beyinde ödem oluştu ve ameliyat oldu 21.02.2018 de ilk beyin ameliyatını oldu beyinden kemik alıp karınına koydular. Sonrasın da hastaneden cıkardılar ve eve getirdik ve tabiki felçten sol gözü görmüyor sol kolu ve sol bacağı hareketsiz. Sonrasında babam ateşlendi ve 19.04.208 de beyinde iltihap oluşması sonucu 2.kez beyin ameliyatına alındı . üzerinden bir hafta geçti ve iltihap büyük olduğu için 26.04.2018 de tekrardan 3. beyin ameliyatını oldu.
    Babam açık kalp ameliyatı olmuş , defalarca stent atılmıs en son 2017 yılı mayıs ayında stent atılmıştı ve doktoru bir sac teli inceliğinde açabildiğini daha fazlasını açamadığını söylemişti.
    Babamın düzelme ihtimali nedir ? Fizik tedavi doktoru geliyor hareket yaptıryor artık yavaştan cevap vermeye basladı ne kadar bir düzelme söz konusu olabilir ? sizden cevap bekliyorum kolay gelsin Allaha emanet olun

 49. Öznur topcu 6 Şubat 2018 at 18:32 - Reply

  Hocam 34 yaşında bir bayanım 1 hafta önce dışarıda alışverişte iken odaklanma çift görme dilimde uyuşukluk oldu hastaneye gittim çekilen tomografi ve mr sonucu peynin pıhtı attığı söylendi müdahale edildi hafta içi nöroloji ve kardiyoloji poliklinik leine gelmem söylendii.Nitekim yapılan tetkikerimde romatizmal kalp kapağımdan atğı söylendi benim sorum şu inme hastaları gibi vücudum da hiç bir problem yok yürüyor konuşuyor görüyorum çooook şükür tek korkum bir daha tekrar edermi ve bukadar şanslı olmasam ilaç alıyorum ama psikoloim bozuldu hep tekrarlama sından ve hasar bırakmadından korkuyorum

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Şubat 2018 at 10:47 - Reply

   KArdiyoloji ile sıkı temasta kalmanız gerekiyor. Geçmiş olsun.

   • Türkan 27 Şubat 2018 at 16:53 - Reply

    Baş ağrısıyla gittik tansiyonu yüksekti babamın yarım saati buldu dil altı hapı yla bekletildi acilde mr a götürüldü beyin sapı kanama pıhtılaşması dendi babamın o anlarda bilinci hala açıktı anlayabiliyor konuşabiliyordu elimizi sımsıkı sıkabilmişti bu durumda sizce ne yapılmalıydı erken müdahale olarak

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Şubat 2018 at 09:58 - Reply

     Acil hekimlerinin bileceği durumlar bunlar. Benim branşımla ilgili değil. Geçmiş olsun.

 50. Barış şahin 2 Şubat 2018 at 01:47 - Reply

  İyi günler hocam. Yardımlarınız İÇİN şimdiden teşekkür ediyorum.

  Hocam eşim 33 yaşında epidural sezaryen ile doğum gerçekleştirdi. Doğumdan 2 gün sonra beyin kanaması geçirdi. Beyin kanaması olduğunda yanında olduğumuz için hemen ambulans ile hastaneye götürdük ve ameliyat oldu. Şu an ameliyat dan sonra 50 gün geçti kanama beynin sol tarafında oldu vücudunun sol tarafında güç var ancak kasılmalar var. Yürüyebiliyor, yemek yiyebiliyor, bilinç yerinde , fizik tedavi alıyor. Gözleri ikisi ile birlikte bakınca çift görüyor. Sol kol ve bacak da kasılmalar var bu kasılmalar daha sonra açılır mı. Ağızının sol tarafı dahi uyuşuk durumda bu durumlar düzelir mi . Düzelirse ne kadar sürer.

  Teşekkür ederim…..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Şubat 2018 at 10:54 - Reply

   Kasılmaların geçme ihtimali az ancak çoğalması daha mümkündür. Bu kasılmalar için toksin tedavileri gerekebilir. http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2/ sayfasındaki yazımı dikkatlice inceleyin. geçmiş olsun.

 51. Sibel 31 Ocak 2018 at 15:22 - Reply

  Merhaba hocam babanem dört gün önce tansiyon sonucu hastaneye kaldırdık beynine pıhtı atmış el ve ayakları tutuyor gayet güzel hareket ettiriyor konuşması normal fakat yürüyemiyor bir düzelme olurmu tekrar yürümeye başlayabilir mi şimdiden teşekkürler cevabınız için

 52. Halil Altıparmakoğlu 28 Ocak 2018 at 12:58 - Reply

  Merhaba hocam. 16.12.2017 tarihinde Eşim yüksekten düşerek omurilik te kırıkları vardı ameliyatı 9 saat sürdü. gırtlak ameliyatı 7 saat. boyun omurilik c4 c5 c7 ameliyatı 2 saat sürdü .kararda c5-6N hasta ömür boyu trakeostamiden 02 kullanması gerektiğini beyan etmiş artık yoğun bakımda yapılacak bir şey yok hastanızı eve çıkarın diyorlar bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Şubat 2018 at 11:54 - Reply

   Bu durumda evde bakım hizmetleri ile temasa geçmenizi öneririm. Geçmiş olsun.

 53. Ali 18 Ocak 2018 at 12:13 - Reply

  Merhaba hocam annem bir hafta önce beynin sol tarafında felçl geçir sağ tarafı kample felç olmuş doktorlar bir haftadır solunum cihazına bağlamış lar bunun için ne yapmalız bide fizik tedavi ile annem tekrar konuşa bilecek mi

 54. nergis 16 Ocak 2018 at 14:51 - Reply

  Merhabalar,
  1 yaşında sol hemiparezili bir oğlum var.7,5 aylıkken emar çekildi ve sağ parietal lobta doku hasarı olduğu söylendi. Hamileliğimde herhangi bir sorun yaşamadım eşimle akrabalığımız yok. Bebeğimiz 41. Haftada doğdu ve mekonyumlu doğdu.1 gece yoğun bakımda kaldı.biz beyindeki hasarın bu sırada olduğunu düşünüyoruz ama net birşey söylenmiyor malesef. Fizik tedavi görüyoruz.
  7,5 aylıkken desteksiz oturdu.
  11,5 aylıkken desteksiz sırtustunden oturma pozisyonuna geçmeye başladı.
  Emekleme yok. Çok az sürünme var.henüz bi yerden tutunup kendisi kalkamıyor. Sıralamıyor. Biz elinden tutunca yapıyor.Yürümeye çok hevesli elinden tuttuğumuzda koşarcasına yürümek istiyor.
  Benim size sorularım şöyle;
  Sol tarafına nasıl daha fazla farkındalık saglayabilirim beş aydır fizik tedavi görüyoruz ama hala sol el yumruk ve kesinlikle kullanmak istemiyor.Ayakta aynı şekilde kasılma var.toksin uygulamasını kaç yaşında öneriyorsunuz
  Bu uzun bi süreç biliyoruz fakat belirsizlikte sözkonusu bu tip hastalıklarda zeka geriliği öğrenme bozukluğu konuşma bozukluğu gibi yan etkilerde oluyormuş.biz bunların hangisini yaşayacağmızı bilemiyoruz.
  Bebeğimizin algısının iyi olduğunu düşünüyoruz. anne babayı annaneyi dedeyi tanıyor yabancıları ayırt ediyor, etrafını çok dikkatli izliyor,tepkileri göz teması yerinde fakat çok sinirli ve son bir aydır istemediği birşey olunca sert bir şekilde kafasına vuruyor ve başını sallıyor..çok sinirli olduğundan bazen iletişime geçmek zor oluyor birlikte oyun oynamayı kabul etmiyor herşeyi atıyor.. .ayrıca sadece iki kelime söylüyor dede,anne.. motor gelişimi olarak yaşıtlarından geride ..zihinsel olarakta sanki geri atıyor gibi..
  Sizin de fikrinizi almak istiyorum yardımınız için teşekkürler..

 55. Engin 14 Ocak 2018 at 19:46 - Reply

  Hocam merhaba annemin kalbinde ritim bozukluğundan dolayı beyin sapına pıhtı göndermiş, yutma yetisi yok ,bilinç yerinde değil deniliyor(ben yanına girdiğimde göz kapakları ile ileşim kurdum ve sol ayağını oynattı) ateş olmuş bir ara şuan yokmuş , 4 gündür yoğun bakımda, biz ilk 4 saatte verilen kanı hızlandırıcı ilacı verdirmedik; 67 yaşında ve 40 kilo aynı zamanda atrik romatizma hastası olduğu İçin, solunumunu %50 kendisi %50 destek ile yapıyor annemin iyileşme ihtimali varmı bundan sonra iyi ve kötü neler ile karşılaşabiliriz doktorlar yeterli ve düzgün açıklama yapmıyor lütfen yardım edin şimdiden teşekkür ederim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 22 Ocak 2018 at 13:23 - Reply

   Annenizin şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri, kardiyologlar ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . Özellikle bu yazımın altındaki resimleri çok dikkatli bir şekilde inceleyiniz. İnşallah anneniz yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 56. Hande 10 Ocak 2018 at 14:50 - Reply

  Hocam abim 28 yaşında beyin kanaması geçirdi, hemen fark edip yarım saat içinde ambulansa haber verdik ve hastaneye geldik. Çekilen filmlerde bir problem bulunamadı. Bugün beyin anjiyografisi yapılacak. Sağ bacağında his kaybı var, bu his kaybının tamamen iyileşmesi mümkün mü?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 22 Ocak 2018 at 13:29 - Reply

   Çok yoğun olduğumdan cevabm gecikti. Abiniz nasıl oldu?

 57. Mücahit 8 Ocak 2018 at 09:34 - Reply

  Merhaba, annemi geçen hafta sol elinde ve yüzünün sol tarafında uyuşukluk şikayeti ile acil servise götürdük. Çekilen mr sonucu beyin damarında tıkanıklık tespit edildi ve iskemik ine tanısı ile nöroloji bölümüne yatırıldı. 3 gün sonra hastaneden taburcu edildi, kalıcı neredeyse hiçbir hasarı yok. Ancak yüzündeki ve elindeki uyuşukluk devam ediyormuş. Bu durumda onu tekrar olacak diye korkutuyormuş. Benim sorum bu uyuşma ne kadar daha sürer bu süreçte bizim ve kendisinin nelere dikkat etmemiz gerekir.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Ocak 2018 at 10:14 - Reply

   Felç geçirmiş birinde yeniden felç geçirme olasılığı hiç felç geçirmemiş birine göre daha yüksek orandadır. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun. Uyuşukluğun zamanla azalması beklenir. Bunun için bazı ilaçlar da kullanılabilir. Geçmiş olsun.

 58. seçil 21 Aralık 2017 at 23:21 - Reply

  doğum kontrol hapına bağlı beynimin sağ talamus vaskülit nedeniyle felç geçirdim.altta yatan hiç bir hastalığım yok ilacın yn etkisi sonucu bu duumu yaşıyorum. kortizon kullanıyrum 15 ay oldu. dah eski halime gelemedim. 1 yıl fzik tedvi gördüm.tamamen iyileşirmiyim. b beyindeki vaskülite bağlı tıkann damar açılırmı. yaşım 31 şiddetli kasılmalardan sol tarafımı rahat kullanamıyorum. raht yüremiyorum. iyileşirmiyim.

 59. Mine uslu 19 Aralık 2017 at 17:10 - Reply

  Hocam benim benim babam 62 yaşında akciğer kanseri ameliyat oldu kemoterapi radyoterepi fizik tedaviler gördü ama malesef son durumu omuriliğe tamamen yayılmış durumda ve felçli belinden aşağısı tutmuyor. Son kontrölde bundan sonra yapılcak bişey kalmadığı hastalığın tedaviden önde gittiği ve bizi daha zor günler beklediği söylendi. Şu an morali yüksek ağrısı yok durumuna alışmaya çalışıyor fakat kasılmaları çok fazla bundan sonrası için ne yapabilirim evlat olarak elimden bişey gelmiyor yardımcı olursanız sevinirim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Aralık 2017 at 16:12 - Reply

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Kasılmalar için çeşitli ilaçlar içebilir, toksin enjeksiyonları yapılabilir. Böylece rahatlama sağlanabilir. http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2/ adresindeki yazımdan yararlanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   • Kamber Atabas 12 Ocak 2018 at 00:25 - Reply

    Hocam benim annem beyin felci geçirdi bir hafta hastanede yatti ve taburcu oldu simdi bügün itibari ile 12 gün oldu eve geleli ama bugün sabahdan beri uyuyor hic kalkmiyor su veriyoruz agzinda tutuyor yutmuyor bugüne kadar cok iyi idi bugün tekrar durumu kötüye gitmeye basladi birde geceleri uyumuyor doktoru uyumasi icin ilac vermis unutmadan annem bel ameliyati oldu 07.2017 de 01.2018 beyin felci gecirdi ne tavsiye edersiniz. Bilgileriniz icin cok tesekkür ederim. Kamber Atabas

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 22 Ocak 2018 at 13:28 - Reply

     Çok yoğun olduğumdan cevabım gecikti. Annenizin durumu nasıl oldu?

 60. Abdullah KARADAŞ 11 Aralık 2017 at 21:11 - Reply

  Sayın hocalarım 3 gun önce yüksek diyabetten dolayı beyin damarının tıkaması 30 dakikada hastaneye götürüldü. Acilde yapılan müdahale damardan serum türü bir sıvı verdiler ve açılmadı ve damardan girilerek açıldığını bildirdiler. Ama sağ tarafında her hangi bir his yok nezaman düzelme görülebilir konuşması da yok.yaş 59 erkek bugüne kadar her hangi bir tedavi görmemiştir.teşekkür ederim.

 61. Melike Öncel 29 Kasım 2017 at 15:58 - Reply

  Hocam merhabalar babam 1gün önce karotis şah damarı ameliyatı oldu ameliyat sonrasında Sol kol güç kaybı felç meydana geldi tedavisi mümkünmü doktorlar açılır yada açılmaz bilinmez diyor çok çaresiziz yardımcı olur musunz?

 62. Murat çlk 28 Kasım 2017 at 12:57 - Reply

  Hocam şimdiden değerli vaktinizi aldığım için kusuruma bakmayın. Annem 64 yaşında baş ağrısı ve üşüme üzerine 15 -20 dakika uyumuş sonra uyandırılmaya çalışmış uyanamamış, hastahaneye getirmişler beynin merkezinde damar tıkanmış müdahale edemiyorlar ilaçla açmaya çalışacaklarını söylediler 3 gün oldu yoğun bakımda ilk hafta çok önemli diyor doktor bekleyeceğiz ve hastahaneye kaldırılırken solunumunu etkilemiş tıkanıklık, şuan solunum normale döndü , yanına girdiğimizde hareket ediyor ellerini , bacaklarını, başını, yüz mimiklerini hareket ettiriyor bunlar normal mi ? İleşme süreci ne kadar olur ? İleşme imkanı var mı ? İleşirse ne gibi sorunlar bizi bekliyor? Şimdiden çok teşekkür ediyorum. Çok sağolun.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Aralık 2017 at 17:47 - Reply

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Annenizin şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . Özellikle bu yazımın altındaki resimleri çok dikkatli bir şekilde inceleyiniz. İnşallah anneniz yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 63. Aleyna Kurç 1 Kasım 2017 at 15:58 - Reply

  Merhaba Hocam iyi günler babam 45 yaşında kanser hastası bundan 4 yıl önce 3.dereceden akciğer kanseri teşhisi konuldu akciğer kanserini yendi sonra yendikten 6 ay sonra beyne metastas yaptı 2 si büyük birkaç tane tümör var beyninde zamanla eli ayağı zor tutmaya,konuştuklarında anlaşılmama başladı.Bundan 1 ay önce beyne pıhtı atmış sağ tarafına felç indi ve konuşma yetisini kaybetti ama erken müdahale olduğu için kendine geldi yine sağ tarafı zor tutuyordu ama düzelmişti doktorlar 1 hafta sonra eve gidebilir demiş evde 2 3 gün sonra 2.pıhtı attı bu sefer yine sağ tarafına felç indi ve konuşamıyor ama artık bizi de tanımıyor doktorlar yapabileceğimiz bir şey yok dedi beyinde tümör olduğu için eve gönderdiler bir de sağ el ve ayaklarını oynatıyor çok yavaşta olsa fizik tedavi ile bu düzelebilirmiş benim merak ettiğim konu şu artık konuşamıycak mı bu arada bir kaç kelime söyleyebiliyor ve konuşmasının yanında bizi hiç hatırlamayacak mı cevaplarsanız çok sevinirim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Kasım 2017 at 14:03 - Reply

   Bu durumarda elden geldiğince rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek lazım. Size yakın bir yerde böyle bir tedaviye devam edebilirsiniz. Lezyonun ağırlığına göre değişmekle beraber iyileşme sürecektir. Geçmiş olsun.

 64. Ilksur 30 Ekim 2017 at 00:25 - Reply

  Merhaba hocam benim kayın biraderim 3 yıl once beyne pihti attı sol tarafını hareket ettiremedi konuşamadı hastaneye cabuk vardık hemen iyileşti 3 yıl sonra şimdi yine öyle oldu fakat konuşuyor yürüyor fakat her iki gözünde sol tarafları görmüyor gören kısımlarda bazen bulanık bazen net görüyormuş dün 5 dakikalığına gözü tamamen açılmış vücut sıcaklığı hareketleri eski haline gelmiş fakat yine kapanmış 2 hafta oldu hastaneden çıkalı eski haline dönme ihtimali varmi ilaçlar zamanla iyi gelirmi yada pihti acilirmi erirmi lütfen cevaplarsanız sevinirim sagolun iyi günler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Ekim 2017 at 13:15 - Reply

   İyileşme en az 2 yıl boyunca devam edecektir ancak en büyük iyileşme ilk 3- ayda olur. Geçmiş olsun.

 65. 5324778285 24 Ekim 2017 at 22:54 - Reply

  HOCAM annem yaklaşık 10 gün önce yüksek tansiyona bağlı beyin damarlarına pıhtı attı hızlı bir şekilde hastaneye yetiştirdik yapılan işlemde damar açıldı yoğun bakıma alındı 4 gün orda kaldı şimdi serviste sol gözü kapalı açamıyor yutma özelliği yok eller ayaklarını kullana biliyor herşeyide hatırlıyor benim size sorum HOCAM yemek yiye bilicekmi ve 2 gün içinde çıkartıcaklarını söyledi doktorlar evde bakılacak ne yapmamız gerekiyor HOCAM çok teşekkür ederim hocam saygılarımla

 66. Hatice 7 Ekim 2017 at 14:29 - Reply

  Geç kalınmış inme tedavisi
  HB

  Hatice Biber
  4.10.2017 (Çar) 14:00
  Kime:
  [email protected];
  Merhaba. Kusura bakmayın rahatsız ettiğim için. Sorunumla ilgili hastanın özellikleri
  74 yaşında hasta. 3 yıl önce beyne pıhtı atması sonucu beyin hasar gördü. Sol hemipleji gelişti. Ayrıca olaydan iki yıl sonrasında yapılan tomografi tetkiki sonucunda beyindeki hasarın geniş bir bölgeyi kapladığı doktor tarafından gösterildi. Vücut sarsıntıları, titremeleri nedeniyle doktora gitmiştik. Tanımlanmamış epilepsi tanısı kondu. Günde sabah, akşam olmak üzere toplam 1000 mg Keppra adlı bir ilaç kullanmaya başladı. Ama gün içinde ilaç kullanmasına rağmen titremeleri devam ediyor. Sol kolunun titrediğini görüyoruz ama yanında otururken koltuk da saklanıyordu ilk farkettiğimizde. Ama titremeler bu şekilde olmasa da devam ediyor.
  Genel durumu ise sgknin karşıladığı 1 aylık günde 1 saatlik fizik tedavi gördü sadece. Ona da 15 gün civarı geç başlanmıştı. Şu anda kolundan tutularak yürütülebiliyor. Önce tek kişi tutup yürütebiliyordu. Sonradan iki kişi yürütmeye başladı. Düşmeler arttığı ve yürüyemez hale geldiği için. Günde iki kez yürütülerek lavaboya götürülüyor. Kolunda hiç hareket yok zaten. Kolunu yukarı kaldırınca sadece zorlanınca kendine doğru çekebiliyor. Ayrıca kolunu elinden tutarak havaya kaldırınca hemiplejik taraftaki (sol) eli ve kolu, kısa süreli titriyor. Bu yüzden elini tutup havaya kaldırmaya korkuyorum titreyecek diye.
  Sürekli baş ağrısı, kaşıntısı var. Otururken bacağını kendi gücüyle hafif havaya kaldirabiliyor. Ama dayanıklılığı çok düşük. Diz kapağı da dışa dönük durumda zaten.

  Durumu böyle anlatabildiğim kadarıyla. Sormak istediğim ise bu kadar geç kalinmişken çünkü doktorlar ve kitaplar 2 yıldan sonra hatta 1 yildan sonra iyileşmenin olmayacağını, beyin gelişiminin 1 yildan sonra durduğunu yazıyor ve söylüyor. Beyindeki hasar zaten doktor çok büyük demişti. Bu durumda 3 yıl geçmişken yataklı fizik tedavi merkezinde tedavi alsa yatılı olarak. Az da olsa iyileşme şansı var mıdır? Eğer var derseniz imkanları zorlamak istiyorum. Ve felç için kullanılan pasif egzersiz aletlerinin faydası ya da sakıncası olur mu tavsiye eder misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

 67. Funda Ardan 5 Ekim 2017 at 13:34 - Reply

  Merhaba, 6 hafta önce banyoda düştüm ve kafayı vurdum. Farklı 3 bölgede ağrı var (en az 3 kez kalkıp düştüm demek ki). Tomografide ve kan testlerinde bir sorun çıkmadı. Travma dedi doktor ve dinlenme tavsiye etti. Bugün aile hekimi amitriptyline 10 mg başlamamı söyledi. Hala daha kafamda sürekli olan ağrı var, kalp üzerinde ani ve kısa süreli ağrı (düşmeden sonra nabız 40 larda idi, şimdi 58 civarı genelde, ani tansiyon düşmeleri vardı geçti), karmakarışık yapıyorum gönlük hayattaki işleri, mide bulantısı, aniden ne yaptığımı unutma, aşırı uyuma veya uykusuzluk durumları yaşıyorum. Sizce bir nörologa görünüp MR çektirmeli miyim, yoksa ilacı içip sabırla iyileşmeyi mi beklemeliyim. Çok teşekkürler şimdiden cevabınız için.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Aralık 2017 at 19:50 - Reply

   Cevabım gecikti yurt dışındaydım. Kesinlikle nörolojiye görünmelisiniz. Geçmiş olsun.

 68. Yaren esen 1 Ekim 2017 at 00:29 - Reply

  Merhabalar benim anannem 74 yasinda beynine pihti atmis ve damari tikamis ve beyin felci gecirmis damarda kanama olmus suan yogum bakimda ve bilinci yerinde degildi birkac gundur kafasini ceviriyor ve. Gozunu acip kapadi Ama boynunda alti hareketsiz bogazinda delik acilarak hava veriliyor burnundanda mama suan midesine delik acilacak yaklasik 40 gundur yogum bakimda bu hastanin durumu hakkinda bilgi istiyorum yardimci olursaniz sevinirim simdiden tessekkur ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ekim 2017 at 13:23 - Reply

   Ağır bir felç olduğu anlaşılıyor. Şu anda yoğun bakımdan çıkmasını beklemek gerekir. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun. Özellikle bu yazımın altındaki resimleri çok dikkatli bir şekilde inceleyiniz. İnşallah anneanneniz yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 69. Buse kurt 30 Eylül 2017 at 14:08 - Reply

  Hocam Merhaba dayım 60 yaşında, 2 gün önce aniden fenalaştı. Hastaneye gittiklerinde beynin sol tarafı felç dendi ve yoğun bakıma alınıp uyutulduğunu söylediler.. Beyne kan pıhtısı atmış kalbi.. Doktorlar ilaç vermediklerini uyanması gerektiğini söylüyorlar 2.gün şuan bi tepki vermiyo uyanmadı ve biraz ateşi varmış.. Sizce normal mı bizi nasıl bi süreç bekliyor

 70. Ezgi 26 Eylül 2017 at 22:44 - Reply

  Selamlar hocam eşim 34 yaşinda bir hafta on gün önce uyandıgında dengesini kaybedip düştü kustu sol tarafını hissetmiyordu hastanede damarlar tıkalı olduğu söylenip iki gün yoğun bakımda yattı beyincik ve üst tarafta bi bölge tıkalıymış bir hafta serviste kalıp taburcu olduk yürüyor konuşuyor normal hayatına döndü fakat sürekli uyku hali yorgunluk sol ayak tabanında uyuşma gözlerde bulanık görme var olay olalı on gün olacak ilaçları kullanıyor bunlar geçermi yoksa hepmi böyle kalacak doktorumuz genetik olması üzerinde duruyor tekrarlama riski muhakkak vardır ama ilerisinden hiç mi Ümit Yok bu tıkanıklık hep kalan bir hastalıkmı normalmi bu uyku halleri teşekkür ediyorum hocam

 71. Burak 20 Eylül 2017 at 14:52 - Reply

  Merhaba hocam ben iki yaşında. Beyin felçli geçirmişim şimdi işe sağ kolumu rahat kullanamıyorum çatal bıçak vb şeyleri tutamıyorum

 72. erkan 7 Eylül 2017 at 13:00 - Reply

  hocam kolay gelsin abimizin birisi bayramın birinci günü fenalastı soguk soguk terleme ve sol tarafını kullanamama gibi hastayı acilen hastaneye yetiştirdik yogun bakım ünitesine alındı devlet hastanesinde doktor yoktu ikigün yogum bakımda kaldıktan sonra özel bir hastaneye sevkettiler ve halen yogun bakımda hasta yüksek tansiyon hastası ve ilaçlarını hiç kullanmamış damrlarında yüksek oranda genişleme var çoğu hastane doktorlarıyla görüşmüşler kimse birşey yapamamış ailenin eli kolu bağlı ve bekliyorlar 37 yaşında erkek hasta bizi aydınlatacak bir öneriniz varmı şimdiden teşekkürler….

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ekim 2017 at 16:10 - Reply

   Verdiğiniz bilgilerden bir anlam çıkarmak zor ancak sanırım beyinde hasar oluştu ve felç meydana geldi. şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . Özellikle bu yazımın altındaki resimleri çok dikkatli bir şekilde inceleyiniz. İnşallah abiniz yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 73. Emrah 4 Eylül 2017 at 03:59 - Reply

  Hocam sözlümün uyuşturucudan dolayı kalbi durdu 2 haftadır yoğun bakımda ellerini ayaklarını oynatabiliyor enfeksiyon kapmış ateşi hiç düşürmüyor beni duyuyorsan ellimi sık dediğinde sıkıyor ama doktorlar bilincinin istedikleri gibi olmadığını söylüyorlar

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ekim 2017 at 16:37 - Reply

   Yurt dışında idim cevabım gecikti. Hastanın durumu nasıl şimdi?

 74. Arzu Kurt 23 Ağustos 2017 at 21:51 - Reply

  Hocam Merhabalar Babam 2 ay önce karotis ameliyatı oldu sonrasında hiç olmadığı halde epilepsi krizi geçirdi 2 gün norilojide yatti hastaneden taburcu oldugumuzun gecesi kan sulanditicilardan dolayi beyim kanaması gecirdi 2 gün içerisinde 3 kere ameliyat oldu.Sağ tarafta 2 kafatasi kemiği alındı 29 gün sonra makinaya ayrıldı servise çıktı fakat enfeksiyonu yüksek olduğu için 4.4.kez ameliyat edip beyni yikadilar şu anda 12 gün oldu tekrar makinaya bağlı servise çıktığında tek tük konusabildi. Bilinci vardı. Sol kolu tamamen hareketsiz fakat sol ayagında dokundugumuzda tepkisi vardı. Yoğun bakımdan sonraki surecimiz nasıl olur acaba? Sağ beyin çok hasarlı diyo doktorlar yuruyebilir mi? Tesekkurler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Ağustos 2017 at 13:35 - Reply

   Diğer hasta yakınının mesajında olduğu gibi Şu anda sizin için en önemli yazım http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımdır, özellikle bu yazının alt bölümlerindeki resimler çok önemlidir. Beyinde hasar büyükse elbette iyileşme de az olacaktır. Ayrıca http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan http://www.felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

   • Alim gul 31 Ağustos 2017 at 17:04 - Reply

    Beyin kanaması ve tramva sonrası sol taraf kısmı felc

    Babam 1 ay evvel tramva sonrası beyin kanaması geçirdi
    Subroknoid kanama diye geçiyor.
    8 gün beyin ve sinir cerrahi yoğun bakimda kaldı ameliyat olmadan çıktı.
    Tekerlekli sandalye ile taburcu edildi
    Bizi 5 cm yanda göremiyordu.
    Buradan yatılı ftr merkezine yatıldık
    11 gün kaldı kendi yürümeye kendi işini yapmaya başlayınca hafıza yerine gelince 1 gun bile tutamadik
    Şuan evde egzersiz ve yürüyüş yapıyor.
    Kontrol amacli 1 ay sonunda Çekilen beyin filmi normal insanın beyni ile aynıymiş.

    Şuan vücudunda problem kalan

    Sol ayak yurürken zayıf hareket ediyor.
    Desteksiz merdiven çıkamıyor
    Sol kol ağrısı omuzdan ele kadar
    Sol el 4 ve 5.parmakta uyuşma
    Hafif yuzfelxi
    Çiğneme ve yutkunma problemi katı yemeklerde özellikle (sanki boğaz şişmiş gibi bir izlenim
    Yürümede çabuk yorulma
    İlk kalkışta denge problemı baş dönmesi

    Hocam.
    Bundan sonra neler yapmalıyız.
    İlk 1 ay bize göre iyileşme hızlı oldu.
    Gerek fiziki gerek mental.
    6 ay çok önemli deniyor
    Hangi metodlari uygulatmaliyiz.

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ekim 2017 at 17:12 - Reply

     Yurt dışında idim uzun süre cevap yazamadım. Hastamızın şu anki durumu nedir? Geçmiş olsun.

     • alim gul 2 Ekim 2017 at 09:15

      hocam tekrar mrb,
      şuan ki durum,kazadan 2 ay sonra,
      mental olarak kalan ,
      dikkat eksikliği,uyuklama hali,yorgunluk hissi
      fiziksel olarak ise,
      yatış ve kalkışlarda baş dönmesi,
      gün içinde kulak çınlaması
      sol kolda ağrı, sol el 4.5.parmaklarda uyuşma ve hissizlik
      yarım kilo eşya kaldıramiyor.
      el için emg çekilde sonuç aşağıdadır.
      Noroloji,lyrca 75 mg ilaç +elden ftr önerdi.(sinir zedelenmesi olduğu söylendi)
      Üniversite hastanesinde ftr doktoru gerek yok dedi, uzun sürecek iyileşmesi dedi.zaman vermedi.Kendi kendine iyileşeceğini söylüyor.
      Özel ftr merkezinde parmaktan ftr alıyor 10 günde ilerleme olmadı ağrı ve parmak hissi düzelmedi.

      EMG raporu şu şekildedir. -SENSORY;L ULNAR DIGIT V WRIST; REC.SITE;V LATENCY;PY PEAK AMPL+ DISTANCE+ VELOCITY;.DEĞER YOK R ULNAR DIGIT V WRIST;REC.SITE;V LATENCY;2,2 ms PEAKAMPL;11,6 DISTANCE;11 VELOCITY;50 -MOTOR; L ULNAR WRIST LATENCY;2,95 ms AMPL;6,4 ms DISTANCE;VELOCITY;DEĞERYOK L ULNAR B ELBOW LATENCY;7,6 ms AMPL;5 ms DISTANCE;26 cm VELOCITY;55,9 L ULNAR A ELBOW LATENCY;8,6 msAMPL;4,7 mvDISTANCE;6 cmVELOCITY;60 m/s İncelenen sinirlerde sol ulnar sinir duyusu alınamamıştır. Diğer sinir iletimleri normaldir.
      Şu an için nasıl bir yöntem belirlemeliyiz.?
      Tüm bu süreçte sayfanızda verilen bilgi ve videolar bizlere ışık tuttu
      çok teşekkürler,

     • Prof. Dr. Erbil DURSUN
      Prof. Dr. Erbil DURSUN 2 Ekim 2017 at 09:48

      Evet bu durumda sabırla rehabilitasyon çalışmalarına devam edeceksiniz. Ayağa kaldırma durumu oluyor mu? Bacaklarındaki hareketlilik nasıl? Bir de neredesiniz?

 75. Melisa Eski 21 Ağustos 2017 at 19:24 - Reply

  Merhabalar, benim annem 50 yaşında.
  Öncelikle bir aksam 12.00 dan sonra tam saati hatırlamıyorum 1.00 gibi falan sağ kol ve bacağında uyuşma oldu ,masaj ve sıcak kompres yaptık ,geçti. Ara ara (saat saat) denge bozukluğu, bas dönmesi oldu.
  Yutkunmada güçlük de oldu.
  Bugün de yine baş dönmesi buna bağlı olarak denge bozukluğu, sağ kol,sağ batakta uyuşma, konuşma bozukluğu, sağ kolda güçsüzlük , dudağın sağ tarafı aşağıya doğru kaydı. Ne yapabilirim ?Lütfen yardımcı olun.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Ağustos 2017 at 13:45 - Reply

   Mesajınızı biraz geç cevaplayabiliyorum. Annenizin nöroloji hekimi tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Geçmiş olsun.

 76. Damla özcan 17 Ağustos 2017 at 15:39 - Reply

  Babam 62 yaşında yaklaşık 3 hafta önce boyundan beyne giden atardamarda %95 tıkanıklık olduğu için stent takıldı. 3 gün önce karın ağrısı ve üşüme şikayetiyle hastaneye kaldırıldı. Vücudunda %56 enfeksiyon olduğu söylendi eve getirildi yarım saat sonra kendini iyi hissetmediğini söylediği anda ambulans çağırdık ve hemen müdahale ettik felç geçirdiğini anladık beyincik de pıhtı atmış yoğun bakımda konuşuyor fazla anlaşılmıyor ama bilinci yerinde sol tarafını kullanamiyor ayağında his var gidiklaniyo elini omzundan hareket ettirebiliyo burundan besleniyo beyincik de olduğu için hasar kalıcı olur mu tekrar geçirme riski varmı cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Ağustos 2017 at 14:18 - Reply

   Hasarın durumu rehabilitasyon çalışmaları ile olumlu yönde ilerleyebilir. Ancak hasarın derecesi, beyindeki yeri önemlidir. Beyincik hasarları genellikle zordur. Hastanın değerlendirilmesi ve buna göre tedavi planının çizilmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 77. Terzioğlu 8 Ağustos 2017 at 21:40 - Reply

  Hocam merhaba ;
  Annem 2 ay önce beyne pıhtı atması sonucu sağ tarafında tamamen güç kaybı algıda sorun ve konusma kaybı yasadı.
  Son iki haftadır algısında büyük bir ilerleme olustu ama genede dönemsel gün içinde git geller yasıyoruz ama her gecen gun azalıyor normale dönüyor. Rizede ikame ettiğimiz için burda fizik tedavimize basladık ayakta geri dönüşümler basladı fakat kolun bize daha gec geldiğini belirtiler basif egzersizle hergun devam ediyoruz. Konusma terapisti ne yazık ki bu civarda yok 2 ay sonra hastamızı istanbula götürmeyi planlıyoruz en azından konusma ile ilgili bu süre içerisinde bunu yaparsanız iyi olur dediğiniz birsey olurmu. Sakız çiğnetme balon şişirme vs vs gibi.
  Birde hocam hastamıza ilk olaydan sonra emar cekilmedi cekilip neresi nekadar etkilendi gibi sorulara cvp bulabilmek adına mantıklımıdır. Tesekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Ağustos 2017 at 12:36 - Reply

   MR’ın gerektiğini düşünmem. Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (http://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; http://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir.

 78. arslan 5 Ağustos 2017 at 15:51 - Reply

  Hocam merhaba ben 60 yasindayim yedi ay once kalp krizi gecirdim belden yukari normal yalniz belden asagi felc ayaklarim calismiyor halen fizik tedavi yapiyorum doktorlarin demesine gore belde ayaklara giden iki tane damar kan pihtilarindan dolayi tikanma olmus bacaklarimin calismamasini ona bagliyorlar acaba bu damarlari acma imkai varmi
  veya ne yapmam gerekiyor

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Ağustos 2017 at 14:19 - Reply

   Damarların açılma ihtimali bu kadar zamandan sonra mümkün değil. Rehabilitasyon çalışmaları yapılmalı. Geçmiş olsun.

 79. Duygu 4 Ağustos 2017 at 14:40 - Reply

  Hocam merhaba. Babam 69 yaşında pazartesi günü kalbindeki pıhtı beynine attı sağ tarafı tutmuyor. İlk gün komadaydı ikinci gün uyandı, gözlerini açabiliyor. Tepki veriyor sol kol ve bacağını hareket ettirebiliyor fakat konuşamıyor. Bugün doktor pıhtının beyindeki üç ana damardan birinde olduğunu söyledi. Kan sulandırıcı ilaç veriyorlar pıhtının erimesi için bir süre daha yoğun bakımda kalacağı söylendi. Sizce iyileşme durumu nedir ? Pıhtıının erime ihtimali varmıdır?

 80. Ezgi 2 Ağustos 2017 at 02:34 - Reply

  Merhaba hocam , annem 39 yaşında . 1 yıl önce olduğu kalp ameliyatında beyine oksijen gitmemesi sonucunda felç kaldı ve bilinci kapalı şuan . Beyninde pıhtı olduğu ve beynin iki tarafında da hasar olduğu söylendi. Ayaklarına ve ellerine dokununca çekiyor. Işığa bazen tepkisi oluyor, sesli olarak ise dediklerimizi zaman zaman duyuyor. Felci için Kök Hücre Tedavisinin faydalı olabileceği söylendi , bu tedavi bilinci kapalı hastalar için de geçerli oluyor mu ?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Ağustos 2017 at 14:32 - Reply

   Kök hücre tedavisi henüz emekleme devrinde. Herhangi bir resmi uygulama henüz yok maalesef. Geçmiş olsun.

 81. YELİZ 1 Ağustos 2017 at 09:25 - Reply

  Merhaba hocam,

  35 gün önce kayınvalidem kalp krizi sonucu astım krizine girdi ve doktor kararıyla bayıltılıp yoğun bakıma alındı 4 gün boyunca bilinci yerindeydi ve az da olsa bize tepki verip konuşuyordu 4.gün kendisini uyutmamak üzere uyandırdılar ama bu sefer boş boş baktığınız ve gözlerinini bile oynatmadığını farkettiler film çekildi ve beyne pıhtı attığı öğrenildi sonrasında kan sulandırıcı verilmeye başlandı ve 35 gün oldu hala bir gelişme yok ne yazık ki hava makinesi gırtlak delinip ordan takıldı ama hiç bir gelişme yok sürekli aynı şeyleri duyuyoruz…. lütfen yardımcı olun bu gibi durumda nasıl bir yol belirlemeliyiz ???

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Ağustos 2017 at 10:48 - Reply

   Anlaşılan şu ki kayınvalidenizin durumu oldukça ağır. şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . İnşallah yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 82. gürkan çınar 17 Temmuz 2017 at 21:46 - Reply

  Merhaba Hocam.Babam 70 yaşında 1 hafta önce beynin sağ tarafında pıhtıdan dolayı felç geçirdi. Bilinci yerinde konuşulanları anlıyor kişileri tanıyor.Kalem ile yazı yazabiliyor kendini iyi hissettiği zaman.Sol kolu yerinden oynamıyor.Sağ kolunun ve sağ ayağının gücü yerinde.Sol ayağıda kalem batırınca gıdıklayınca tepki veriyor.Önce ağzı biraz yamulmuştu 3-4 gün sonra düzeldi ama konuşamıyor.Doktorla konuştuk doktor pıhtının etrafındaki ödemi attıklarını yeni bir pıhtı olmaması için yoğun bakımda tuttuklarını söyledi.Fizik tedavi ile belli bir noktaya getirebilirmiyiz babamı.Yoksa hep böylemi kalacak.Babam 3 sene önce sol tarafındaki kistten dolayı birkaç saatliğine konuşma bozukluğu yaşamıştı akabinde doktora gittiğinde kan sulandırıcı ilaçlar verilmişti.TAnsiyon kalp gibi bir hastalığı yok

  Teşekkürler

 83. 5439710898 12 Temmuz 2017 at 17:12 - Reply

  Hocam merhaba, Annem 68 yaşında ve 10 gün önce beyin sapına pıhtı atması sonucu şuanda yoğun bakımda, Annemin uyku ilaçı kesileli 6 gün oldu ancak henüz uyanmaya dair herhangi bir durum yok, ve yoğun bakıma yattığı günden beri durumu stabil, beyin kanaması yada pıhtıda artış tespit edilmemiş, yoğun bakımda kan sulandırıcısı tedavisi uygulanıyor. Ayrıca annem şeker ve yüksek tansiyon hastası, Annemin uyunma süresi ne kadar, biz ne yapabiliriz nasıl bir yol izleyebiliriz. Beklemekten başka, Hocam konu hakkında bilgi alabilir miyiz? ve bu tür hastaların akibeti nedir. Bizi aydınlatırsanız çok memnun oluruz. Şimdiden çok teşekkür ederim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Temmuz 2017 at 09:41 - Reply

   Annenizin şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . İnşallah anneniz yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Süreyi kestirmek imkansızdır. Çok geçmiş olsun.

 84. Musa 27 Haziran 2017 at 12:56 - Reply

  Merhaba sayin hocam babam 1996 da beyin kanamasi gecirdi hastanede yatti o zaman ameliyat olmasi lazim dediler riskli olur diye yanasmadik gun gectikce konusma hareket bozukluklari cogaldi . Bypass ameliyati oldu kalbinde pil takili su an. 67 yasinda. Babam icin ne yapabiliriz lutfen bilgilendirirseniz sevinirim. Iyi bayramlar.

 85. Musq 27 Haziran 2017 at 12:55 - Reply

  Merhaba sayin hocam babam 1996 da beyin kanamasi gecirdi hastanede yatti o zaman ameliyat olmasi lazim dediler riskli olur diye yanasmadik gun gectikce konusma hareket bozukluklari cogaldi . Bypass ameliyati oldu kalbinde pil takili su an. 67 yasinda. Babam icin ne yapabiliriz lutfen bilgilendirirseniz sevinirim. Iyi bayramlar.

 86. Yasin 5 Haziran 2017 at 22:37 - Reply

  Hocam hayırlı akşamlar. Allah razı olsun burada çok önemli bir hizmet veriyorsunuz. Allah güç kuvvet versin.
  Hocam babam 3.5 yıl önce pıhtı atması sonucu felç kaldı. Hasar beyninin sol tarafında. Kanamada geçirdiği için kafatasının sol kısmını aldılar ve orası boş. Fizik tedavi sonucu bilinci tamamen açıldı. Ancak bir ay önce hareketlerinde azalma olmaya başladı. 15 gün önce doktora götürdük tomografisi ve kan tahlilleri yapıldı herhangi bir olumsuzluktan bahsedilmedi. Ancak bu hafta gözlerindeki kaymalarda arttı. Ne yapmamız gerekiyor, bir çare bulamadım. İnşallah siz yardımcı olursunuz. Şimdiden çok teşekkür ederim. Allah sizden razı olsun

 87. veli ay 5 Haziran 2017 at 10:34 - Reply

  hocam merhaba, 67 yaşında olan anneme Antalya tıp fakültesinde bir ay önce spastik paraparezi teşhisi koyuldu.özellikle sabahları uyandıktan sonra ayaklarında yürümede zorluk çekiyor, kendi işini görüyor ama belli olmuyor bazen gün içerisinde de yürümekte zorlanıyor destek almadan da yürüyemiyor.Bu hastalık ilerler mi acaba?sadece kas gevşetici ilacı ve fizik tedavi yaptırıyoruz, bundan başka nasıl bir tedavi uygulanması lazım.botoks tedavisi uygulansa faydası olur mu?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Haziran 2017 at 12:39 - Reply

   Spastik paraparezik birçok hastamızda uyguladığımız tedavilerle hastalarımız daha konforlu bir hayat sürebiliyorlar. Hastalık ilerleyici olabilir. Yapılacak en önemli tedavilerden birisi de toksin uygulamalarıdır. Geçmiş olsun.

 88. arzu 29 Mayıs 2017 at 15:51 - Reply

  Merhaba hocam,
  Babannemin beyninde kan pıhtı atması sonucu kısmi felç geçirdi ilk gün sol kolu tutmuyordu.Sonraki gün yoğun bakıma alındı henüz 3 gün oldu dün kendisi gayet iyi aklı yerinde ve sol elini kolunu gayet güzel oynatıyordu. Bugün de sol kolunu rahat oynatıyor sıkıntı yok fakat aklı gitmişti hocam nolur bize akıl verin bu normal mi elini ve ayaklarını bağlamışlar herşeyden korkup sıçrıyor hiç alakasız konulardan bahsediyor normalmi?

 89. Ugur atalay 10 Mayıs 2017 at 16:52 - Reply

  Iyi gunler hocam..
  Kiz kardesim 2011 yilinda beyin kanamasına bagli olarak kismi felc gecirdi ve sol tarafi tutmuyor. Yillarca fizik tedavi görmesine ragmen halen sol tarafinda herhangi bir duzelme olmadi. Ne yapabiliriz

 90. mustafa berber 30 Nisan 2017 at 10:25 - Reply

  hocam merhaba eşimden bahsetmek istiyorum size 2011 yılında kalp ameliyatı olduk aort değişti ve aort metal kapak takıldı comuadin denilen kan sulandırıcıyı yıllarca güzel kullandık fakat 2016 ortalarında bu düzeni kaçırdık ve metal kapak pıhtı yaptı.her ne kadar düzenli doktora gidip bu işin peşine düşsekte en son tekirdağ araştırmada temiz olduğumuz pıhtı kalmadığını söyleselerde eşim şu anda beyin sap girişinde ve beynin sol tarafında pıhtı atması sebebiyle..rahatsızlandı..şu andaki durumu sağ göz açık sol göz kapalı.konuşma ve yürüme hat safada bozukbilinç kısmen yerinde kişileri tanıyor fakat geriye dönük sorulara cevap verememekte..günün 17/18 saati uyumakta..size sorum bu aşamada ne yapmalıyız..şu anda tek söylenen kan sıvılığı 2.5 3.5 arası tutmamız gerektiği.eşim 39 yaşında lütfen bize bir yol gösterin…

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Mayıs 2017 at 17:06 - Reply

   Sabırla rehabilitasyon çalışmalarına devam etmlisiniz. Bu şekilde hastalarım evlerinin bir odasını hastaya göre düzenliyorlar. Bir terapistin yardımını alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 91. şevval 28 Nisan 2017 at 00:42 - Reply

  hocam babam 43 yaşında 5 yıl önce beyninde tümör olduğunu öğrendik ve felç geçirdi sol tarafı tutmadı ameliyat oldu radyoterapi gördü tümör tekrarladı ve 2.ameliyatını oldu kemoterapi görüyor fakat beyninde ödem olduğunu öğrendik konuşması çokdeğişti fakat herşeyi normal doktor 15 günlük kordexa tedavisi verdi eski konuşmasına dönebilir mi lütfen yardımcı olur musunuz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Mayıs 2017 at 17:10 - Reply

   Bu aşamda konuşma terapisi yararlı olabilir. Geçmiş olsun.

 92. Umut 10 Nisan 2017 at 19:10 - Reply

  Merhaba hocam benim Annem 78 yaşında 2 kere beyin kanaması geçirdi ama 2.cisinde sağ tarafında kısmi felç gerçekleşti.

  Annem yatarken krem sürdüğümde ayağı kımıldıyor ama kolunda hala belirti yok Annemin Bu şekilde bir kaç kezden fazla kımıldattı Size sorum şu Annemin Felçli tarafının iyileştiğini Nasıl Anlarım Ne gibi Belirtiler Olur Yazarmısınız Lütfen Acil

 93. zafer 20 Mart 2017 at 22:41 - Reply

  merhabalar hocam 90 yasındakı ananem 8 gun once bılıncı yerınde olmadan yerde yatıyor bulduk 112 servısının ılk bulgusu pıhtı olarak tanımlandı sag tarafı felc kaldı konusma bozuklugu yasıyor 9 cu gun medıcalpark hastanesının yogum bakımından dırek eve taburcu oldu burundan mama destegı ıle evde bakılcagı soylendı bu durum hakkında bılgı alabılırmıyım

 94. pınardg 13 Mart 2017 at 08:04 - Reply

  Merhaba doktor bey,
  Dedemin rahatsızlığıyla ilgili araştırma yaparken sizlere rastladım. Katılmış olduğunuz programda verdiğiniz bilgileri dinleme imkanı buldum.

  Dedem 2008 yılında Hacettepe Tıp Fakültesinde metal kalp kapağı ameliyatı geçirmişti. Daha sonrasında süreç iyi ilerledi ve normal yaşantısına döndü. 2016 Mayısında ise kullanması gereken ilaçları aksatması nedeniyle beynine pıhtı attı ve sol tarafında felç durumu oluştu. Durumunda bir iyileşme olup olmayacağı sanırım tetkikler sonucunda ortaya çıkacaktır. Dedem 70 yaşında ve Trabzon’da yaşıyor. Bu nedenle, ben öncelikle bilgi edinmek yapılacak bir durum söz konusuysa randevu alarak sizlerle görüştürmek isteğindeyim.

  Kolaylıklar.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Mart 2017 at 14:29 - Reply

   Dedenizin felç durumuna göre yapılabilecekler az veya çok olabilecektir. Yolunuz düşerse göreyim. Geçmiş olsun.

   • Gönül 3 Nisan 2017 at 22:47 - Reply

    Merhaba hocam. Teyzem 1 ay önce yüksek tanaiyon sebebiyle beyin kanaması geçirdi. Hemen ameliyata alındı bir hafta sonunda kafatasındaki direnç karnına alındı kanamada azalma başladı. Fakat 2 hafta içinde tekrar diğer dirençle değişiklik yaptı doktor. Bu kez kanama durdu. Toplam 3 ameliya geçirdi. Uyatılması beklenirken uyanma tepkisini son 4 gündür sadece göz kapağını açarak ve omuz sallayarak gösterdi. Dün ve bugun ise tepki kesildi yüzünde ve gözlerinde şişlik oluştu. Gözlerini bantladılar. Sizden bilgi almak bizlere iyi gelicek. Uyanması zaman alır mı yoksa durumunu hala atlatmış deilmidir…

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Nisan 2017 at 11:34 - Reply

     Bu durumları kendi hekimi ile konuşmanız doğru olacaktır. Belli ki ağır bir beyin lezyonu var. Bunun atlatılması için yopun bakımda kalması ve tedavilerinin yapılması gerekiyor. Umarım atlatır, yoğun bakımdan çıkınca tekrar haberleşelim. ​
     http://www.felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Geçmiş olsun.

 95. Deniz 6 Mart 2017 at 20:07 - Reply

  İyi aksamlar, benim babam 51 yasinda
  1.5 ay once menenjit gecirdi ve hastaneye kaldirildi akcigeri kanama yapti duzeldi bobrekleri iflas etti ama duzeldi makina ile yasiyordu ama onuda cikartip bakicaklarmis ona gore taburcu ediceklermis yalniz sorum su babama antibiyotik fayda etmedi 1.5 ay menenjit gecirdi daha dun bitti diyolar beynin bi kismi hasarlanmis sanirim gorebilicek bakabilcek ama yurumek ve konusmak yokmus sadece beyin bukadarini yapabilirmis bunun bi tedavisi yokmu ya da duzelirmi lutfen acil

 96. ahmet 3 Mart 2017 at 22:07 - Reply

  iyi günler hocam,

  babam yaklaşık 4,5 ay önce anevrizmdan dolayı acil ambulansla hastaneye kaldırıldı. ve aynı gece ameliyat oldu klip takıldı. yaklaşık 2 ay yoğun bakımda kaldı 2 gün uyuttular.3 gün yazı yazmaya başladı. soltaraf felçliydi ancak solunumu düzelmedi bilincinin açık olmasını ciğerine giden hortumun uyarılmasından olabileceği söylendi solunum düzelmeyince traköostomi açıldı ve bilincinin gelmeme ihtimalinin olduğunu söylediler. zaten onlara göre açık olması mucizeydi… ama gene bilinci açıktı midesine peg açıldı. herşey stabılken taburcu olabileceği söylendi. 48. günde diğer iki anevrizmasından embolizasyon yapıldı. embolizyondan bir hafta önce servise çıktı… bu işlemden bir hafta sonra sağ eliyle ağrıyı bile gösterirken bilinç gitti sağ tarafıda kullanamaz oldu. bu şekilde taburcu olduk. evde sol tarafı azda hareket etmeye başladığını gördük. evde Manuelpsikonorofizyolojik fizyoterapi adı altında elektrik ve iğne tedavisi aldık. birinci ayında fizyo terepiyle hareketlilik arttı. elini ayaklarını oynatmaya başladı oturtmaya ve azda olda anlık ayaka kaldırmaya başladık kilo aldı kasları düzeldi. 4. ayında nöbet geçirdi. şuan yoğun bakımda 3 haftadır. tekrar eve getirdiğimizde nasıl bir fizik tedavi uygulayabiliriz? bu durumdaki hastaya elekrik ve iğne tedavisi verilebilir mi? bu tedaviyi fizyoterapist veriyor.

 97. kaan 18 Şubat 2017 at 19:40 - Reply

  Merhaba bir tanıdığım beyinde yavaşça oluşan bir pıhtıdan dolayı sol tarafı felç geçirdi arada bir kaşınabiliyor 3. gününde 2 yerde tıkanıklık varmış bazen bilinci gidiyor. Geçme ihtimali varmı.

 98. elvan aydın 16 Şubat 2017 at 11:41 - Reply

  multisistem atrofi msı tanısı kondu ankara hacettepede bu hastalarada bakıyormusunuz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Şubat 2017 at 13:38 - Reply

   Bu hastalarda uygulanacak rehabilitasyon programları hastanın içinde bulunduğu duruma bağlı olarak yararlı olabiliyor. Geçmiş olsun.

 99. Emine 13 Şubat 2017 at 20:12 - Reply

  Hocam merhabalar. Benim babam 75 yaşında ve yüksek tansiyon hastası. 6 gün önce aniden fenalaşarak (etrafındakilere deprem mi oluyor diye sormuş) hastaneye kaldırıldı. Yüksek tansiyona (18′ e 15) bağlı olarak beyin damarında tıkanıklık oluşmuş ve şu anda komada bilinci neredeyse kapalı ve solunum cihazına bağlı olarak yoğun bakımda yatıyor. Cihazdan ayırma denemeleri yapılıyor ama kendi başına nefes almada sıkıntı yaşadığı için başarılı olunamıyor.Yani solunumunda da sıkıntı var. ( 3 yıl önce kalpten rahatsızlanıp anjiyo olmuştu ve 2 tane stent takılmıştı ve bu olaydan sonra ciğerlerinde ödem oluşuyordu dönem dönem. Bir de fenalaştığında kalp durma noktasına geldiği için hastaneye kaldırılırken ambulansta kalp masajı yapılmış ve sanırım bu esnada kaburga kemiği kırılmış.) Sağ tarafında güçsüzlük var deniliyor ve ağrılı uyaranlara az da olsa tepki verdiği söyleniyor bunun dışında refleksif hareketler dışında başka bir tepki veremiyor (göz kırpma-elini ayağını hareket ettirme) . Babamın durumu iyiye gider mi sizce kaç gündür yoğun bakımda olmasına rağmen durumda bir gelişme olmadı. Bu durumda çaresizce beklemekten başka elimizden başka bir şey gelmeyecek mi bizim? bir de merak ettiğim nokta şu_; beyin damarına cerrahi müdahalede bulunulamayacağı söylendi bize babamı uyandırmanın başka bir yolu yok mu ? Saygılarımla..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Şubat 2017 at 13:55 - Reply

   Yoğun bakım sürecinin bitmesini beklemekten başka çare yok maalesef. Bu durumda bir ameliyat yapılmaz. Size faydalı olacak yazım şudur lütfen çok dikkatli olarak sonuna kadar okuyun: ​http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun. Geçmiş olsun.

 100. ilter 10 Şubat 2017 at 17:15 - Reply

  merhaba hocam bn anksiyete kaygı bozukluğu hastasıyım soğuktan bazen ensemde sanki bütün kanın toplanıyormuş gibi oluyor çenem kasılıyor diye gevşetmeye çalışıyorum kendimi felç olurmuyum ben

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Şubat 2017 at 15:04 - Reply

   Bu söylediklerinizle felcin ilgisi yok ancak bir psikiyatri hekimiyle görüşün lütfen. geçmiş olsun.

 101. Miray 8 Şubat 2017 at 21:21 - Reply

  Hocam merhaba babam 3senedir önce anevrizma patlamasıyla ameliyat oldu kısmı felç geçirdi ama ıylestı 2 gündür felç geçirdiği bacağında çok şiddetli ağrı var acaba nedendir

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Şubat 2017 at 23:51 - Reply

   Birçok nedeni olabilir. Felçten sonra kaslarda sertleşme olabiliyor ve bunlar ciddi ağrıya neden olabiliyor. Bakıp değerlendirmek lazım. Geçmiş olsun.

 102. adile çoban halkapınar 7 Şubat 2017 at 11:23 - Reply

  hocam iyi günler.
  babam 13 gün önce beyin kanaması geçirdi. sağ taraf komple felç. fizik tedavi konusunda yepmemız gerekenler nedir. iyileşme görür müyüz. teşekkürler

 103. Alper Delen 26 Ocak 2017 at 21:51 - Reply

  Hocam saygılar
  Annem 8 gün önce beynin sağ tarafında olacak şekilde ana damarlardan birinin tıkanması sonucu ağır bir felç geçirdi 112 acil ambulans ile Eskişehir yunus emre devlet Hastanesi’ne getirildi yoğun bakımda 9 gün kaldıktan sonra nöroloji doktorumuz önce servise çıkaracaktı ama biz oğulları olarak çok ilgilenince nöroloji ye bağlı mavi hastane diye yine özel odaya aldırdı burada hastaya mamayı nasıl vericez nasıl altını temizlicez nasıl bakıcamızı bakacak kişilere öğreteceğiz dediler ve bugün tek kişilik odaya aldılar semra hocam zamanı gelincede hastayı ftr ye sevk edicez dedi hastanın sıkıntısının ilerlemediğini ayrıca mevcut durumunda gerilemede olmadığını söyledi Annemiz hepimizi tanıyor süperde olmasa konuşuyor sağ ayak ve kolunu sorunsuz kullanıyor boynunu sağa sola çeviriyor ama sürekli uykum geliyor diyor anne anne aç gözünü deyince açıyor konuşuyor biz konuşmayı kesince hemen uykuya geçiyor doktorunuza soruyoruz felçten diyor ama ben sizden bu konuda yani UYKU halinden annemizi nasıl çıkartırız diye soracaktım bir hocamda ödemden dedi biz annemizin bu uyku halinden çıkartarak gerisi gelicek diye düşünüyoruz bu konu ile ilgili ne yapmamız gerektiği konusunda yardımınızı Rica ediyorum bu arada annem sabah 5 gibi uyanıyor babamla konuşuyor sorunsuz bir şekilde sabah saat 7 de tekrar uyanıyor ve yataktan kalkmaya çalışırken geçirdiği felç nedeni ile yere düşüyor ve gerisi anlattığım şekilde gelişıyor şimdiden teşekkürler Allah sizden razı olsun

 104. Mükü 25 Ocak 2017 at 21:48 - Reply

  Hocam iyi aksamlar,
  Annem 16 Aralık akşam saatlerinde yüksek tansiyon sebebiyle beyin kanaması geçirdi. Fakat annemi 5 saat boyunca kırmızı alanda beklettiler, yoğun bakımda yer olmadığı için annemin dirhemi gece 3 te takıldı. Şuuru açık bir şekilde hastaneye ambulansla götürülen annem. Tam 41 gündür yogunbakimda yatıyor. Kanama çok derin olduğu için beynin fazla hasar gördüğünü söylüyorlar. Fazla hasarın sebebi geç müdahale olabilir mi? Bu süreçte kimi zaman durumunun kritik olduğunu, kimi zaman hemşirenin elini sıktığını söylüyorlar. Annemi her uyandirma çalıştıklarında tansiyonu çok fazla yükseldiğinden tekrar uyutmuşlar. Surec uzadigi icin Annemin solunumunu için boğazını deldiler, beslenmesi için de midesini. Şimdi durumunun stabil olmasi durumunda artik evde bakim hastasi oldugunu soyluyorlar. Bizlere gerekli eğitimleri ve raporları verip eve göndermek istiyorlar. Çok caresisiz, ne yapmanız gerekiyor? Annem her uyandirilmaya çalıştığında tansiyonu aşırı yükselen bir hasta. Sürekli ilaçlarla uyutuluyor bu sekilde evde bakım nasıl mümkün olabilir.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Şubat 2017 at 19:25 - Reply

   Geçmiş olsun. Evde bakım hastası olabilmesi için klinik durumu stabil olması gerekiyor. Eğer metabolik olarak vücut fonksiyonları normal olursa evde bakım hastası olabilir. Hekiminizle detaylı bir şekilde konuşun lütfen.

 105. Yasin can 24 Ocak 2017 at 14:09 - Reply

  Hocam ablam 8 gün önce kalp kırizi geçirdi ve doktorlar beynin oksijensiz kaldığını ve talamusun ön lobun ve oksipital lobunda hasar gördüğünü söyledi bu gün ablam gözlerini açmış gözlerini açıp kapatabiliyor fakat göremiyor bu görememe sebebi bilincinin yerinde olmaması mı yoksa baßka birşey mi
  İlginiz için teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Şubat 2017 at 19:32 - Reply

   Oksipital lobda görme merkezi vardır bu hasarlandı ise görme fonksiyonu bozulabilir. Geçmiş olsun.

 106. garip 17 Ocak 2017 at 12:24 - Reply

  selamunaleyküm hocam sabah saat 6 gibi annem düştü gizli tansiyon dediler annem ogün bizi duymuyordu tanımıyordu bir gün geçti bizi tanıyor konuşamıyor hareket yapıyor ayaklarını oynatıyor ellerini oynatıyor ama konuşamıyor zorlanıyor konuşmak için konuşamayınca ağlıyor hocam acaba zararı varmı bugün 2 ci günü doktorumuz dedi yüzde 50 beyin hasar görmüş hocam merak ediyorum ALLAH rızası için hocam annem nasıl gidiyor sizce

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 17 Ocak 2017 at 14:07 - Reply

   Beyindeki hasarın yeri önemli. Konuşma merkezinin ne kadar hasarlı olduğu önemlidir. Rehabilitasyon çalışmalarına hızlıca başlamak gerekir. Geçmiş olsun.

 107. Zeynep 15 Ocak 2017 at 16:26 - Reply

  Merhabalar hocam, annem iskemik felç nedeniyle 50 gündür yoğun bakımda yatıyor.Şuuru kapalı ve sağ tarafı tutmuyor,trakeostomi ve mideden peg ile besleniyor,sesleri tanıyor,ağlıyor, elimizi sıkıyor.Doktoru bu hafta sonu yoğun bakımdan çıkarabiliriz ve isterseniz bir fizik tedavi merkezine başvurabilirsiniz dedi.Naasıl bir süreç izlemeliyiz bilgi verirseniz sevinirim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Ocak 2017 at 13:43 - Reply

   Bu iyi bir haber. Eğer aneniz yoğun bakımdan taburcu ediliyorsa artık klinik olarak stabil demektir. Bu aşamadan sonra rehabilitasyona başlanabilir. Geçmiş olsun.

 108. ahmet 15 Ocak 2017 at 01:23 - Reply

  merhaba erbil hocam…babam yaklaşık 10 gün önce beyne giden kan damar yollarından birinin tıkanması sonucu iskemik felç geçirdi.yaklaşık olarak 8 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra dün nöroloji servisine yatırıldı.şu an sol bacak ve sol elini hareket ettiremiyor gözler açık şuuru açık ama bazen belli belirsiz şeyler söylüyor.hocam size sorum şu olacak bu durumun kalıcı felce neden olmaması için neler yapmalıyız rehabilitasyon sürecine ne zaman başlamalıyız(elini ve kolunu belli egzersizler uygulayarak hareket ettirmeye çalışıyoruz) bilinçsizce konuşmalar ağır ilaçların etkisinden dolayı mı? bu durum ilerde düzelir mi … teşekkür ederim

 109. Söylemek istemiyorum 9 Ocak 2017 at 02:26 - Reply

  Dedem 12 13 sene önce yanlış iğneden dolayı felç oldu ve belden aşağısını hissetmiyor hiç yürüme şansı yok mudur ??

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Ocak 2017 at 14:24 - Reply

   ​Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir.

 110. Müjdat 8 Ocak 2017 at 00:01 - Reply

  Yaklaşık 3 ay önce boyun ana damarlarından birinden beyne pıhtı atması sonucunda yaklaşık 9 gün yoğun bakımda kalan annem bilinçi açık şekilde sol tarafı felçli , gırtlağı çalışmayan şekilde servise çıktı. Yaklaşık 2 aylık bir tedavi sonucu gırtlağı yutar duruma geldi.(yoğurt, puding…. vb .) sol tarafı hala felçli şekilde olmasına rağmen oturtuluyordu. 10 gün önce ağır şekilde 3 defa üst üste epilepsi krizi geçirmesi sonucunda şuan yoğun bakımda bilinci kapalı, yaşam destek ünitesine bağlı şekilde hayatını devam ettirmekte ne yapabiliriz, bu konudaki tecrübe ve fikirlerinizden yararlanmak istiyoruz. şimdiden teşekkürler iyi günler. Durumu kritik olduğu için lütfen bize en kısa zamanda yardım edin hocam. Çok teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Ocak 2017 at 13:21 - Reply

   ​Annenizin şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarFından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . İnşallah yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 111. Turgut öztürk 2 Ocak 2017 at 16:10 - Reply

  selâmün aleyküm hocam sizden bir ricam olabilirmi annem 3 dakika kalbinin durma esnasinda beyninin oksijen siz kalması sonucu beyinde hasar oluşmuş hocam düzelme olabilirmi hücreler kendini yenileme bilirmi

 112. Ebru 1 Ocak 2017 at 19:31 - Reply

  benim annem kalbindeki büyük damarların beyne küçük bir kan pıhtısı atmış kan sulandırıcı ilaçlar kullanmasına rağmen görme bozukluğu ve halsizliği devam ediyor ne yapmamız gerekiyor ?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Ocak 2017 at 20:30 - Reply

   Nöroloji uzmanı ile takip edilmeniz lazım. Geçmiş olsun.

 113. Dilara 27 Aralık 2016 at 16:33 - Reply

  Hocam iyi akşamlar babam 2 gün önce kısmi felç geçirdi sol tarafından. Ambulansla devlete kaldırdık. Tansiyon ve sigaradan dediler. Şimdi Amerikan hastanesine sevk ettirdik. Beyinde damar tıkanıklığı varmış. Tekrar pıhtı atarsa felç kalma olasılığı var dendi acaba geçici olabilir mi düzelir mi?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Aralık 2016 at 13:56 - Reply

   Felç geçirmişlerde ikinci felç geçirme olasılığı hiç felç geçirmemişlere göre daha fazladır. Risk faktörlerini ortadan ladırmak gerek. ​
   Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Ayrıca Google a yazın: felçten değil bilmemekten korkun. Ve bunu da çok detaylı inceleyin. ​Geçmiş olsun.

   • Atilla 4 Ocak 2017 at 01:20 - Reply

    Hocam hayirli geceler annennem tam 1 yil once felc gecirdi ankara ataturk hastanesine kaldirdik felc gecirdigi zaman felc beyin damarinda eziklik var dediler suan evde yatalak bi oneriniz varmi

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Ocak 2017 at 16:31 - Reply

     Birçok hasta gereksiz yere yatalak kalıyor! İyi tedavi yapılmaz ise, gerekli girişimler uygulanmazsa yürüyebilecek hasta yatalak kalabilir. Ancak eğer beyindeki hasar çok ağırsa ne yapılırsa yapılsın bazı hastalar maalesef yatalak kalabiliyor. Geçmiş olsun.

 114. İhsan 27 Aralık 2016 at 11:39 - Reply

  1 ay önce trafik kazası geçirmiş hastamız var 25 gün yoğun bakımda kaldı başka hastaneye sevk ettik sağ tarafı darbe almış yani kafaya darbe almış su an konusma ve yurmue yok yattığı için epey zayıflamış gücü yok galiba birde neden konusamiyo yanine.zaman konuşur ve yürür

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Aralık 2016 at 14:00 - Reply

   Kafa travmsaında sabırla tedavilerin sürdürülmesi gerekir. http://www.felc-romatizma.com/travmatik-beyin-yaralanmasinda-iyilesme/ adresindeki yazımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun

   • Hacer 7 Ocak 2017 at 18:28 - Reply

    İyi akşamlar hocam kızım dirençli epilepsi hastası 3 buçuk yaşında 1 yaşından beri tedavi görüyor bi kaç gün önce nöbet yakalamak için ilaç bırakıp eeg takibine başlandı oldukca fazla nöbet geçirdi 12 gün sonra nöbeti yakaladık fakat şuan sağ kolunu falan pek kullanmak istemiyor zorda kalmadıkça kalıcı bir hasar oluşabilir mı

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Ocak 2017 at 13:26 - Reply

     Nöbet geçirmek elbette istenmeyen bir durum. Kızınızın gelişimi nasıldı? Daha önceki kol-el ve bacak fonksiyonları ne durumdaydı? Bunlar doğrulturunda değerlendirmemiz gerekiyor. geçmiş olsun.

 115. Eren 6 Aralık 2016 at 16:49 - Reply

  Hocam mrb.annem 13 gün önce yaygin beyin kanaması gecirdi.6 gün beyin cerrahi yogun bakimda yattiktan sonra akciger enfeksiyonu(pnomoni)teshisiyle reaminasyona alındı..antiyobitikler verildi.doktor akcigerini yikadiklarini soyledi.ilk gunler tepki veriyordu ama şu an uyutuldu.süreç tahmininiz ve yapmamız gereken şeyler nedir?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Aralık 2016 at 08:59 - Reply

   Annenizin şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarFından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . İnşallah Anneniz yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 116. yaseminnn 3 Aralık 2016 at 17:13 - Reply

  merhaba hocam. Babam kolon kanseriydi 2014te ameliyattan sonra ışın tedavisi gördü. Ardından kemoterapi alacaktı. Kemoterapiyi ilk aldığı gün kolunda ve boynunda uyuşma meydana geldi. Önemli değil böyle şeyler görülür dediler. Birkaç saat sonra kusmayla birlikte sağ tarafına kısmi felç geldi.Şah damarının tıkandığı söylendi. Yoğun bakım sürecinden hemen sonra hastaneden adım adım yürüyerek çıktı. Konuşma ve hafıza merkezi etkilenmiş dediler. Kasları güçlensin diye fizyoterapiste götürdük. O da hastaneye gelmesine gerek olmadığını ve evde yapılan egzersilerle daha iyi yürüyebilir dediler. Bizde egzersizleri düzenli yaptık ve yürümesi normalleşti. Konuşma ve yazma etkinlikleriyle hepsi kısmen düzeldi. Kolon kanserinden dolayı torba bağlanıyordu babama bu yüzden bağırsakda yapışma meydana geldi ve 4 gün önce hastaneye yatırdık. İki gün önce hafif şuur kaybı yaşamaya başladı ve derin bir uyku hali oluşmaya başladı. Tahlillerde kanının 7ye düştüğü görüldü ve iki ünite kan verildi. Sol tarafını hareket ettiriyordu uyndırdığımızda ama sağ hareket etmiyordu. Sonra uyanmamaya başladı. sol tarafınıda hareket ettirmedi. tepki vermemeye başladı. tomografi çekildi ve aynı yerden felç atağı geçirdiği söylendi ve bunu geç far ettiler. Şimdi babamda uyku hali devam ediyor. Horluyor pozisyonda uyuyor ve biz ne yapacağımızı bilemiyıruz. Bu uyku hali devam eder mi? nasıl bir tedavi yolu izlemeliyiz? Ozon tedavisi bu gibi durumlarda etkili midir?

  not: şu andaki tedavide babamın kan sulandırıcısı değiştirildi?

  cevaplarsanız çok çokkkkkkkk sevinirim.şimdiden teşekkürler…

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Aralık 2016 at 09:06 - Reply

   Bu konuyu takip eden hekimlerinizle görüşün lütfen dedikleriniz barsak hastalığı ile ilgili görülüyor. Geçmiş olsun.

 117. Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Kasım 2016 at 11:20 - Reply

  ​İşlerimin yoğunluğundan dolayı cevabım gecikti.
  Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 118. Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Kasım 2016 at 11:20 - Reply

  ​İşlerimin yoğunluğundan dolayı cevabım gecikti.
  Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 119. Yunus 26 Kasım 2016 at 11:17 - Reply

  Hocam meraba . Annem 15 gün önce beyin kanaması geçirdi hastaneye kaldırdık . Talamus diye bi bölge varmış kanama orda olmuş mudahale edemiyo doktorlar . Yoğun bakım sureci Ne yönde gider bizde bilmiyoruz elimizden geleni yapıyoruz gerisi hastaya kalmış diyolar . 45 yasinda annem tansiyon dan dolayı beyin kanaması geçirdi . İlk günlerde solunumu yoktu daha sonra kendi soluk almaya başladı ama tedbir amaçlı makina hala duruyo . Ne kadar bekleyeceğiz bizde bilmiyoruz diyo doktorlar kötüye giden bişey yok diyolar sadece yanına girdiğimizde hafif gözünü açıp sol tarafını hareket ettiriyor duyuyo bizi ama tepki çok az . Talamus bolgeşindeki kanı temizleyemiyoruz ilaç yoluyla kanın temizlenmesini bekliyoruz belki de temizlenmeyedebilir diyo doktorlar eğer temizlenirse beyin kanı dagitarak temizler o süreç de önemli ilerde ki hayatı icin diyolar . Sizin düşünceniz nedir

 120. Engin BÜYÜKKAMACI 23 Kasım 2016 at 09:40 - Reply

  Hocam iyi günler
  Annem 31.10.2016 tarihinde kısmi felç geçirdi sağ yüz ve sol el tarafında doktora götürdüğümüzde yapılan tetkikler sonucunda beyinde ödem oluştuğu söylendi şimdi donmuş plazma tedavisi uygulanıyor bilinci gelip gidiyor şu anda nefes alma problemi yaşadığı için makinaya bağlı olarak yoğun bakımda yaklaşık 24 gün oldu nefes sorunu çözülemediği için tomografiye götürülemiyor annem 82 yaşında daha önce 2 defa kısmi felç(sadece yüzünde)geçirdi fakat kortizonla geçti şimdi doktorlar inme diyorlar bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Kasım 2016 at 14:13 - Reply

   ​Annenizin şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarFından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . İnşallah anneniz yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 121. Samet Karaaslan 14 Kasım 2016 at 23:20 - Reply

  Hocam merhaba benim annem 30.08.2015 beyne pıhtı atması sonucunda felçlik geçirdi çok şükür kalktı yürüyor ihtiyacını görmeye çalıyor sadece sağ kolda sıkıntımız var yanlız konuşamıyor dil terapisi 1 senedirli çalırken kelimeler çıkıyor eve gelince bişey Yok bunun için ne yapmamız gerekir sizin afazi ile ilgili çalışmanız varmı yardımlarınız için TEŞEKKÜR ederim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 29 Kasım 2016 at 08:33 - Reply

   Üzerinden yıllar geçmiş olsa da felçte yapılacaklar vardır. Lütfen web sitemizi dikkatlice inceleyin, tv programlarımızı seyredin. Geçmiş olsun.

 122. Figen küçükağa 28 Ekim 2016 at 18:43 - Reply

  Hocam merhaba annem 1 hafta önce beynine pıhtı atması sonucu bayılarak acile kaldırıldı. Geç kalındığı için tıkanıklığa müdahale edemediler. Şu an ciğerleri su topladığı ve enfeksiyon oluştuğu için solunum cihazına bağlı. Solunum Cihazıyla boğuşmaması için uyutuklarını söylüyorlar. Biz yanına gidip seslendiğimizde bizi tanıyor hafif gülümsüyor kafasını sallıyor. Annem 53 yaşında sizce bu süreci Nasıl atlatır?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Ekim 2016 at 10:04 - Reply

   Yoğun bakım sürecinin nasıl gelişeceği anenizin beyindeki hasarının ne kadar ciddi olduğu ile ilgili. Şu andaki hekimleriniz size gerekli bilgileri vereceklerdir. Geçmiş olsun.

   • esat yıldırım 20 Kasım 2016 at 11:27 - Reply

    merhaba hocam 80 gün önce felç geçirdim boynumdan beyin damarına pıhtı atmış şahdamar yüzde 60 beyideki damar 16mm tıkalı şuan ecopirin veultrox kullanıyorum fakat elimde kolumda yüzümün bir bölümü solayakparmaklarım bahsettiğim hep soltarafımda uyuşma devam ediyor tuzlu yağlı yiyeceklerden uzak duruyorum sabahları sor yapıyorum fakat ilk günkü gibi uyuşma hiçgeçmedi bana ne önerirsiniz teşekkür ederim

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Kasım 2016 at 14:17 - Reply

     Sizi izleyen nöroloğunuzla görüşün bazı ilaçlar önerecektir. Geçmiş olsun.

  • Figen küçükağa 1 Aralık 2016 at 19:25 - Reply

   Hocam merhaba annemde beynine pıhtı atması sonucu tıkanıklık oluşmuştu. yoğun bakım ve hastane sürecini atlattı evimize geldi. Şu an yürüyemiyor koluna girdiğimizde adım atabiliyor sağ kolunu kullanamıyor (az hareket var) birde bilinci tam olarak yerine gelmedi mesela hangi senede olduğumuzu bilmiyor kaç torunu olduğunu bilmiyor. Sürekli uykuyla uyanıklık arasında gün içerisinde. 1,5 ay sonra fizik tedavi için hastaneye yatacak o zamana kadar kendimiz hareketlerini yaptırıyoruz. Bu süreçte tavsiyeleriniz nelerdir? Bilinci zamanla yerine gelir mi?

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Aralık 2016 at 09:35 - Reply

    Felçte tedaviler ve rehabilitasyon uygulamaları çok çeşitlidir. ​Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Geçmiş olsun.

  • Figen Küçükağa 2 Aralık 2016 at 21:50 - Reply

   Hocam merhaba daha annem beynine pıhtı atması sonucu 21 ekim 2016 tarihinde yoğun bakıma kaldırılmıştı geç kalındığı için müdahale edemediler bu hafta taburcu oldu şu an yardımımızla az yürüyebiliyor uzun süre oturamıyor sağ kolunu ve sağ bacağını yeteri kadar hareket ettiremiyor. Gün içerisinde sürekli uyku halinde bilinci tam yerine gelmiş değil bazı basit soruları bilemiyor. 1,5 ay sonra fizik tedavi için hasteneye yatacak biz evde sürekli hareket yaptırıyoruz. Bilincinin tam yerine gelmesi için ne tavsiye edersiniz teşekkürler.

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Aralık 2016 at 09:07 - Reply

    Sürekli kendisini uyarıcı bir şekilde ele almalısınız. Konuşmalısınız, sorular sormalısınız, zihnini çalıştıracak şekilde davranmalısınız. ​
    Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Felçle ilgili Tüm Cevapları bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 123. Zeynep 28 Ekim 2016 at 06:18 - Reply

  Mrb. Hocam.dedem 72 yaşında 3 ay önce beyne pıhtı atması sonucu felc geçirdi.suan bilinci yerinde ancak konuşamıyor. Hareket edemiyor..fizik tedaviye gtti ancak midede yaralanmalar oluştuğu için tedavi yarıda kaldı.smdi ne yapılması gerekiyor ? Iylesme ihtimali var mi ? Nekadar surer bu durum? Cevap verirseniz minnettar olurum hocam.saygılarımla.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Ekim 2016 at 10:07 - Reply

   Eğer felç inme) sonrası hastanın tedavisi sıkı bir şekilde takip edilmez ise hasta gerileyebilir ve yatağa düşebilir. Maalesef ülkemizde rehabilitasyon uygulamalarında büyük eksiklikler yaşanmaktadır. Hastanın sıkı takibi ve kontrolleri büyük aksamalar göstermektedir. Halbuki düzenli periyotlarla hastanın takibi ve bazı zamanlarda düzeltici müdahaleler çok önemlidir. Üzerinden seneler geçmiş olsa bile felçte yapılabilecek çok önemli tedaviler bulunmaktadır. Felçteki sorunları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız.

 124. süleyman 13 Ekim 2016 at 18:31 - Reply

  merhaba hocam amcam altı yıl önce sırtından giren ufak bir metalık yüzünden felç kaldı doktorlar bir kısmına t11 diğer kısmına t12 tanısı koydular ayağa kalkma ihtimali varmı

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 21 Ekim 2016 at 16:39 - Reply

   Eğer hasar büyükse bir gelişme olmayabilir. Bir de yeterli rehabilitasyon uygulamaları önemli. Geçmiş olsun.

 125. Ertuğ Sonkan 3 Ekim 2016 at 07:45 - Reply

  Hocam Saygılar. Annem 73 yaşında. 21 gün önce beyin damarına pıhtı atması sonucu felç geçirdi. Hastaneye vardığında 3 saati geçtiği için ve pıhtının büyüklüğünden damarı açamadılar. Hayatta kalması mucize dediler hastanede.
  Ancak bilincini hiç kaybetmedi ve 2. günden itibaren el ve ayaklarını hareket etmeye başladı. 10. günde yardımla yürümeye başladı. 19. günde yardımsız 20 metre kadar yürüyebilmeye başladı.
  Ama maalesef yutma sorunu bu kadar hızlı ilerlemiyor.7. güne kadar burundan beslendi . şimdi püre şeklinde yiyebiliyor. dil fonksiyonları halen zayıf, ama konuşmaları anlaşılıyor. Aşağıdaki sorularımı cevaplarsanız minnettar kalırız .
  *Yürüme fonksiyonu bu kadar hızlı geri gelmişken yutma’nın iyileşmesini hızlandıracak ne yapabiliriz ?
  *Annem halen kendi başına ve bastonsuz yürüyebilmenin hayalini kuruyor. Yürümedeki kaydettiği aşamayı göze alırsak ilerde bu mumkun mu ?
  *Annemin bir gözünde ıslak tip makula dejenarasyonu var. Ve kan sulandırıcılar diğer gözünde risk altında olmasına sebebiyet veriyor. Kan sulandırıcılar ömür boyumu kullanılacak yoksa ilerde dozu azaltılacakmı ?
  *Hastanede bu tip hastalarda sara benzeri kasılma nöbetleri beklenir buna hazır olun dediler. Ama Allaha Şükür bir kere bile olmadı böyle birşey. Bu tehlikeyi atlattık anlamına mı geliyor ?
  *Annem internetten haber okumayı çok severdi. Şimdi okumaya satırın ortasından başlıyor. Sol tarafı görmüyormu diye kontrol ediyorum. Görüyor. Ama yinede ortadan okumaya başlıyor sonra morali bozulup bırakıyor. Bu neden oluyor ve ilerde düzelirmi ?
  Şimdiden çok teşekkürler hocam

 126. seyit ak 23 Eylül 2016 at 20:55 - Reply

  iyi geceler doktor bey, 74 yaşında olan bir yakınım beyinde pıhtı atması sonucu yoğun bakıma alındı, hadisenin gerçekleştiği gün bilinci ve hareket kabiliyeti iyiydi. ancak 2. ve 3. gün durum biraz kötüye gitti. Bu vakalarda acaba ilk gün ve sonraki gün farkı var mıdır 3. gün bitti ve durumu durağan deniliyor ilk güne göre ödem den bahsediliyor ödem bu durumu çok mu kötü etkiler. şimdiden teşekkürler..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Ekim 2016 at 16:50 - Reply

   Yoğun bakım dönemini beklemek lazım. Şu anda bu ödemi çözecek tedaviler yapılıyordur. Sonrasında rehabilitasyon çalışmaları yapılmalı.

 127. mualla 14 Eylül 2016 at 01:58 - Reply

  Merhaba hocam annem yaklaşık 15 senedir felç beynine giden damarlar tıkandı ve epilepsi hastası sağ ayağı ve sağ kolu tutmuyo %75 raporu var fizik tedaviye de gitti ama hiç bir sonuç alamadı acaba iyileşirmi bir umut varmı

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Ekim 2016 at 17:43 - Reply

   Uzun süredir yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Eğer felç sonrası hastanın tedavisi sıkı bir şekilde takip edilmez ise hasta gerileyebilir ve yatağa düşebilir. Maalesef ülkemizde rehabilitasyon uygulamalarında büyük eksiklikler yaşanmaktadır. Hastanın sıkı takibi ve kontrolleri büyük aksamalar göstermektedir. Halbuki düzenli periyotlarla hastanın takibi ve bazı zamanlarda düzeltici müdahaleler çok önemlidir. Üzerinden seneler geçmiş olsa bile felçte yapılabilecek çok önemli tedaviler bulunmaktadır. Felçteki sorunları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız.

 128. Azime Sandıkçıoğlu Tezgah 4 Eylül 2016 at 22:24 - Reply

  Merhaba kayınpederim 70 yaşında .2006 yılında ( 60 yaşında iken) hipertansiyona bağlı haberi olmaksızın birden beyin kanaması geçirdi.Sağ tarafı felç oldu.Sonrasında 6 ay kadar fizik tedavi gördü. Çok hareketli ,kötü alışkanlıkları olmayan bir kişiydi.Tedavinin başında hızla ilerledi ancak bir süre sonra psikolojisi bozuldu.Şimdi evde kişisel ihtiyaçlarını görebiliyor.Ancak dışarı çıkarken birisinin koluna girip çok yavaş yürüyebiliyor.Bacaklarının güçsüz olmasından şikayetçi.Akapunktur tedavisi yapılıyor mu bu hastalıkta veya sizin tavsiye edeceğiniz bir tedavi varmıdır ? Şimdiden ilginize çok teşekkür ederim.Kullandığı ilaçlar Norvaks 5mg , Lioresel.

 129. kadir 15 Ağustos 2016 at 07:10 - Reply

  Merhaba Hocam annem 27 Temmuz da pihti atmasi sonucu felcgecirdi 1hafta oldu taburcu olali felcli sol tarafi ara ara agriyor ng ile besleniyor ama yogurt corba yiyor suda zorlaniyor sekeri tansiyonu yok 81 yasinda tuvaletinin geldigini ve herseyi biliyor herkesi taniyor sol bacakta hareketli iyilesme umudu varmidir ne yapabilirim yardimci olurmusunuz tesekkurler ben Feray oglumun mailini kullaniyorum

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Ağustos 2016 at 10:31 - Reply

   Durumu iyi görünüyor kontrol altında NG sondası çıkabilecek gibi duruyor. ​Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 130. ASLI 12 Ağustos 2016 at 10:09 - Reply

  merhaba Erbil bey. ben aslı. 23 yaşındayım. bu sabah uyandığımda ayağa kalkar kalmaz yere düştüm yürüyemediğimi ve kollarımın tutmadığını gördüm. ilk defa böyle birşey yaşıyorum. büyük bir acı ve ağrı içinde kaldım yaklasık bes dakika yerden kalkamadım her denememde ayağa kalkamadım acıyı hissetim ama vücudumu hareket ettiremedim. şu son 6 ay içerisinde tüm vücudumda belirgin bir kas ağrısı yaşıyorum. zaman zaman ellerim titriyor birşeyler döküyorum. ayak parmaklarımda kasılmalı ağrılar oluşuyor. herzaman çok yorgunum. eskiden yürüyebildiğim kadar artık yürüyemiyorum. masa başında çalışıyorum tüm gün oturmama rağmen hep yorgunum. haftada en az 3 kez şiddetli baş ağrım oluyor ve çoğu zaman içtiğim ilaçların bi faydası olmadığını görüyorum. başımın her iki yanında şakaklarımda ciddi seyrmeler oluyor. önümüzdeki hafta doktora gideceğim. sizce durumum ne olabilir? ve hangi bölüme başvurmalıyım? şimdiden çok teşekkür ederim. saygılarımla..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Ağustos 2016 at 11:17 - Reply

   Nöroloji ve bizler bakmalıyız. Geçmiş olsun.

 131. Esin Eruzun 6 Ağustos 2016 at 20:23 - Reply

  İyi akşamlar hocam
  Annem 7 gün önce havuzda boğulma vakası yaşadı yapılan ilk müdahaleye göre 15.dakkada kalbi atmaya başladı yoğun bakıma alındı.ilk gün nöbet geçirdi.sonra geçirmedi hocam,solunum,kalp,nabız tansiyon herşey normal .beyin emar sonucu yaygın hücre hasarı çıktı,annemin bilinci açıllmıyor hocam ,antalyadaydı tatilde bu olay başımıza geldiği için buradaki Antalya özel yaşam hastanesinde tedavisi devam ediyor.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Ağustos 2016 at 08:01 - Reply

   ​Annenizin şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarFından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . İnşallah anneniz yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 132. Emre Tuncel 21 Temmuz 2016 at 02:25 - Reply

  Merhaba hocam. 2001 senesinde beyne giden damarlarımdan biri tıkandığı için sağ tarafımdan geçici felç geçirdim. Askerdeyken çürük aldım ve çürük raporunda “Serebrovasküler hastalıklar” yazıyordu. Engelli raporu alabilir miyim? Alırsam bile % kaç alabilirim? Şimdiden teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Temmuz 2016 at 13:34 - Reply

   Fonksiyonel durumunuza bağlı olarak alacağınız raporun yüzdesi değişir. Heyet kurulunun muayene edip bakması gerekir.

   • Sibel 29 Temmuz 2016 at 06:40 - Reply

    Hocam merhaba ben kayınpederi beyin kanamsina bağlı sağ taraflı felç geçirdi on beş gün kaldı ve çıkardılar ama hiç hali yok hiç uyanmiyo ve tepki gösterip gözünü bile acmiyo ne yapabiliriz bana cvp yazarsanız acil

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Ağustos 2016 at 10:18 - Reply

     Bu durumda nöroloji ile görüşmeniz gerekiyor. Ayrıca bazen gereksiz birçok ilaç başlanıyor ve bunlar hastada aşırı uykuya neden oluyor. Bu konuya da özellikle dikkat edilmeli. Ayrıca rehabilitasyon çalışmaları çok önemli. ​https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Geçmiş olsun.

 133. Nahide 13 Temmuz 2016 at 18:58 - Reply

  Hocam iyi günler. Annem yüksek tansiyon hastası bundan 12 gün önce birden sol tarafının büyük bölümüne inme geldi. Ve annemi yogun bakıma aldılar. Fakat beynin sağ tarafında ödem oluştuğu için amaliyata aldılar annemin sağ kafatasını amaliyatla karın bölgesine yerleştiriler.annem 64 yaşında hocam istanbul’da yaşıyoruz. Doktorun dediğine göre eskisi gibi olmasını beklemeyin dedi. Hocam sizden ricam önereceginiz rehabilitasyon merkezi annemin azda olsa yürümesi şimdiden teşekkür ederim hocam

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Temmuz 2016 at 14:23 - Reply


   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında veek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (http://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; http://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

   • Gokhan 15 Ağustos 2016 at 19:26 - Reply

    Hocam meraba .. Babam 2 ay once tia gecirdi sol tarafini tamamen kaybetmstik hemen hastanenin onunde oldu ve erken mudahale ile yeniden eski haline kavustu .. Bugun ise yine kendini kotu hissttgi icin hastaneye getrdk ve burada ufak bi atak gecrdi hocamzn tabiriyle .. Kan sulandirici serumla mudahale edildi daha sonra titreme basladi ve dokturn gelmesyle mr alindi ve pihti olustgnu soyledi su an sadece sol kolunda bi hasar olustu hareket var ama parmaklar cok esnek degil cok yavas hreket ediyo . Oncelikle bu pihtinin nereden geldigni ve neden kaynaklandgni nasil ogreneblrz dunyanin bir ucuna dahi gideriz yeterki bir tedavsi olsn ikincisi ise kolunu yeniden eski haline getrblr myz.

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Ağustos 2016 at 10:30 - Reply

     Pıhtı ile ilgili incelemeler nörologların işi. Bizler rehabilitasyon ile ilgili süreçle ilgileniyoruz. Rehabilitasyon ile ilgili ​
     Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 134. selcan yılmaz 12 Temmuz 2016 at 11:06 - Reply

  Merhaba hocam,annem 9 yıldır felçli,4 senedirde yatalak oldu.Hocam anneme 4 kardeş bakıyoruz.üçündede sesi hiç çıkmıyor ama bana gelince gece gündüz bağırıyor.sağ taraf felçli.beni kullanmaya çalışıyor bağırarak istediğini yaptırmaya çalısıyor.örneğin sol eliyle yemek yiyebiliyor,sol bacağını oynatabiliyor istiyorki ben yedireyim.ne yapacağımı şaşırdım.elimden geleni yapıyorum diğerlerine göre temiz bakarım bırakıp bir yere çıkmam.3 tane çocuğum var.onlarda eşimde çok kızıyorlar.annemin yanına bile girmek istemiyorlar ve annem herşeyi bilinçli yapıyor aklı yerinde sadece konuşamıyor.onlara yapmayıpta bende yapmasına anlam veremedim.nasıl davranmalıyım.

 135. Arzu 9 Temmuz 2016 at 21:29 - Reply

  Merhaba hocam. Yeğenimi 10 gün önce kusmadan dolayı doktora götürdük. 3 farklı doktor da sebebini anlayamadı. 4. Doktor bizden tomografi istedi. Tomografi sonucunda beyninde tümör olduğunu öğrendik ve acilen üniversite hastahanesine getirdik ve ameliyat oldu. Allah’a şükür ameliyatı iyi geçti şu an patoloji sonuçlarını bekliyoruz. Benım sorum yeğenimin agzının sol tarafında kayma var agladıgında agzı sola dogru kayıyor ve sol iki parmagı bazen birbirinden ayrılıp titriyor. Bu durumu fiziki rehabilitasyon ile düzeltmemiz mümkün mü? Ne yapmamız gerekiyor ? Şimdiden teşekkürler..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Temmuz 2016 at 12:49 - Reply

   Geçmiş olsun. Şu andaki durumda çocuğunuzun durumuna bakmak lazım detaylıca. Bilinç durumu nasıl? Beslenmesi iyi mi? Sadece ağızda kayma şikayeti mi var? Fonksiyonları ne durumda? Patoloji raporu çok önemli. Tüm bunlara bakarak bir yol haritası çizmek gerekir.

 136. Ebru 9 Temmuz 2016 at 19:15 - Reply

  Merhaba hocam babam 6 ay önce felc geçirdi beynin sol tarafindan buna tabi olarak sag tarafini hareket edemiyordu tekrar yurumesi geldi ama halrn kolunu hareket ettirmiyor ve konuşamıyor yazamıyor harfleri tanimiyor,fizik tedavi aliyo..acaba konusmasi yerine gelirmi tekrardan yazabilirimi bu tur hastalarıniz da olumlu ilerleme yasayan oldumu?litfen cevap yazarsaniz sevinirim teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Temmuz 2016 at 12:52 - Reply

   6 ay uzun bir süre. Bu sürede kolda ve konuşmada hiç gelişme olmuyorsa durum sıkıntılı demektir. Ancak yine de sabırla çalışmalara devam etmek lazım. Lütfen https://www.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Geçmiş olsun

 137. Gizem 8 Temmuz 2016 at 20:56 - Reply

  Merhaba hocam 20.06.2016 tarihinde babam iş yerinde beyin kanaması geçirdi orda bi makineye girmiş orda kimyasal madde zehirlenmesi beyin kanamasına yol acmis daha doğrusu düşünce beyinde baloncuk varmış o patlamış hastaneye gittiğinde bilinci kapalı gitmiş 9 gün bilinci kapalı yatti 10. Gün gözlerini açtı ve bilinci yerine geldi amilyatinin çok güzel geçtiği söylendi 5 saate yakın amilyati surdu şuan anestezi yoğun bakımda yatıyor ama solunum makinesine bağlıydı onu çıkardılar oksijene bağlıydı onuda çıkardılar kendi kendine nefes alıp verebiliyormus durumunun iyiye gittiğini söylüyorlar doktorlar ama sol tarafında his yok sağ tarafını çok iyi oynatiyor daha konuşamıyor ama konuşmaya çalışıyor ak ciğerleri gazdan dolayı etkilenmiş biraz oksijenle onu temizledikerini söylediler çok iyi ilgileniyorlar sonuç ne olur hocam bilgi verirmisinz babam 46 yaşında ve kendini iyi topladığını söylüyorlar

 138. Funda 2 Temmuz 2016 at 15:36 - Reply

  Merhaba hocam 27 haziranda annem yumurtalık kisti ameliyatı oldu ve yumurtaliklar ile rahim alındı bir gece yoğun bakımda yatırdilar salı sabahı servise aldılar.servise alındığı gün yuruyebiliyordu ama bir kaç saat sonrasında yüzünde sol tarafında kayma başladı ve sol kol ve bacağı tutmadı hemen başka bir hastaneye sevkimiz yapıldı tomogrofi ve mr çekildi büyük bir damar tıkanmış ona bağlı olarak sol tarafına inme inmiş dendi.kan sulandırıcı ilaçlar verilmeye başlandı durumu iyiye gidiyor ve bir kaç gün sonra servise aliriz dediler.yavaş yavaş ödem ilaçlarını azaltarak kesmeye başlamışlar. Bizim merak ettiğimiz felçlik durumu düzelir mi ve sizin tavsiye edebileceğiniz bir merkez varmı ankara da yaşıyoruz annem şeker ve kalp ritim bozukluğu hastası ve 55 yaşında şimdiden bilgilendirdiginiz için çok teşekkür ederim

 139. ozan 2 Temmuz 2016 at 11:13 - Reply

  hocam kolay gelsin…..babam bir aydır diyalize bağlanıyor…diyaliz esnasında önce parmaklarında uyuşuklar meydana geldi. ve daha sonra bu koluna kadar yansıdı..kolunu hareket ettiriyor fakat parmakları hareket etmiyor…tomografi sonucu, beyinde küçük bir kılcal damarı sonucu, ellerini etkilediğini söyledi doktor…çok önemli bir durum değil dedi…babam komidin kullanan bir hasta..onun tozunu ayarladı doktor bey…3 gün yarım 1 gün tam şeklinde….ve bizi eve gönderdi…1 hafta oldu elini bazen hareket ettirebiliyor bazen de etmiyor…ne yapmamız lazım

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Temmuz 2016 at 13:12 - Reply

   Nöroloji doktoru takip etmeli bu aşamada. Ayrıca rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Geçmiş olsun.

 140. Özlem 1 Temmuz 2016 at 02:19 - Reply

  Hocam merhaba. Bundan 1 yıl önce babam felç geçirdi. Doktor beynine pıhtı attıgını ve beynin büyük kısmının hasar gördüğünü söyledi.15 güne yakın yoğun bakımda kaldı ve yoğun bakımda olduğu sürece 2 kere epilepsi krizi geçirdi. Yoğun bakımdan servise ilk çıktığı zamanlar sağ kol ve bacağında felç vardı ve konuşamıyordu, çoğu kişiyi tanımıyor ve katı yiyecek yiyemiyordu. Hastanede bir süre fizik tedavi gördü . Hala evde fizik tedavi görmeye devam ediyor.Şuan sağ bacağında azda olsa his ve hareket var . Anlama ve hatırlama konusunda ilerleme gösterdi ama konuşmasında hiç bir degisiklik yok.Babamın bu hastalıktan sonra konuşması mümkün mü? Bunun için ne gibi tedavi yöntemleri izleyebiliriz? İlginiz ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim hocam .

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Temmuz 2016 at 13:25 - Reply

   Yapılacak algı-mental-konuşma rehabilitasyonları ve uygulanacak genel rehabilitasyon çalışmaları olumlu yönde etki edebilir. Yalnız 1 yıl uzun bir süre bu sürede iyileşmenin çok büyük bir bölümü tamamlanıyor bu yüzden ne kadar gelişme olur çalışarak bakmak lazım. Geçmiş olsun.

 141. Dursun 23 Haziran 2016 at 16:00 - Reply

  Hocam merhaba 3.5 ay önce teyzem yataktan düştü kalça kemiğini kırdı kalça protezi takıldı ankara hastanesinde 86 yaşında kendisi yoğun bakıma aldılar ameliyattan sonra ancak şimdi sadece bilinçsizce gözlerini açıp kapatıyor solunum cihazina bagli aynı zamanda midesinden mama ile besliyorlar beynine pihti atmış olduğunu düşünüyoruz diyolar ve bir teşhis koymadilar. Durumu hakkında endişeliyiz duzelmeyecegini ama böyle yaşayacağını söylüyorlar yapılabilecek bişey var mıdır

 142. Sevgi 17 Haziran 2016 at 14:25 - Reply

  Selamlar hocam. Eşim 39 yaşında ve 24 ekim 2015 tarihinde hipertansiyona dayalı beyin kanaması geçirdi. Şişli etfal de çok erken bir müdehale ile sağ taraftaki kanamayı ameliyat ile tedavi ettiler. Bir hafta yoğun bakımdan servise çıktı. Sol tarafında güçsüzlük vardı sadece anlaşılır ve net bir biçimde konuşabiliyordu. 3 gün serviste kaldıktan sonra eve geçtik. Fizik tedavi için yatış haberi bekliyorduk. Evdeki İkinci gün bilinç denge ve konuşma kaybı ile hastaneye yeniden gittik. Kalp kaynaklı olduğunu söyledikleri pıhtı atma gerçekleştiğini engelleyemeyeceklerini yenisinin olmaması için yoğun bakıma alacaklarını söyleyerek yatırdılar. Bu arada enfeksiyonların biri bitiyor biri başlıyordu. İyice zayıfladı güçsüzleşti. Konuşma güçlüğü başladı. Sadece bir kaç kelime çıkarıyor. Norologlar pıhtının geçmeyeceğini hasarın kalacağını söylediler. Son iki aydır bahçelievlerde fizik tedavi görüyor. Fakat bu kadar ilerledi diyerek taburcu ediyorlar. Adım atmaya yeni başlamıştı. Evde devam edin dediler. Kafasını dik tutamayan sol tarafını hiç hareket ettiremeyen desteksiz oturamayan eşim şu anda sadece bunları yapabiliyor. Sol tarafını yerinde hareket ettirebiliyor başını tutabiliyor algısı da açık hafızasını yokluyorum ve hatırlayamaz dediğim şeyleri hatırladığını anlıyorum. Benim sorum pıhtı tıkanıklığının geçip geçmeyeceği yada tedavisinin olup olmadığı yeniden konuşup yürüyebilecek mi? Kepra ve tansiyon ilaçları alıyor sadece. Fizik tedaviye başka merkezlerde devam etmeli miyiz? Daha 39 yaşında. 8 ay geçti,

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Haziran 2016 at 10:31 - Reply

   Oluşan tıkanıklık belirli bir hrabiyeti beyinde yapmıştır. Bu sadece sabırla yapılacak yeterli ve doğru rehabilitasyon ile değiştirilebilir ve olumlu gelişmelerin yaşanmasına neden olabilir. Geçmiş olsun.

 143. BEDRİYE 17 Haziran 2016 at 12:42 - Reply

  MERHABA HOCAM SAĞ BACAĞIMDAN POLİ SEKELİYİM..
  YÜRÜMEKTE ÇOK ZORLUK ÇEKİYORUM.AYAĞIMDA UZUNLUK FALAN YOK KALÇA DÜŞÜKLÜĞÜNDEN BİR BACAĞIM UZUN GÖRÜNÜYOR ,ŞUAN GİTTİĞİM DOK. FİZİK ÖNERDİ OLMAZSA ENGELLİ OLAN BACAĞININ DİZİN ALTINDAN KEMİĞİ KIRARIZ DEDİ. BU DURUMDA NE YAPMALIYIM AMALİYAT KONUSUNDA .İLGİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Haziran 2016 at 10:33 - Reply

   Polioda elbette ameliyatlar gerekebiliyor. Ancak öncesinde ciddi rehabilitasyon çalışmaları ile nereye gidilebiliyor görmek gerekir. Geçmiş olsun.

 144. YEŞİM 9 Haziran 2016 at 07:54 - Reply

  HOCAM MERHABA,
  KUZENİM 24 YAŞINDA TRAFİK KAZASI GEÇİRDİ.3 SAAT SONRA MÜDAHALE EDİLDİ,BEYİN KANAMASI GEÇİRMİŞTİ.11 GÜN UYUTULDU. YENİ UYANDIRILDI.YAPILAN TETKİKLERDE FELÇ KALMA DURUMUNUN OLMADIĞINI SÖYLEDİ DOKTORLAR.GÖZLERİYLE BİZİ İZLEYEBİLİYOR.AMA KONUŞAMIYOR VE HAREKET ETMİYOR NE YAPABİLİRİZ NASIL BİR YOL İZLEMEMİZ GEREKİYOR.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Haziran 2016 at 11:23 - Reply

   Yoğun bakım sürecini bekleyeceksiniz. Sonrasında tekrar konuşalım. geçmiş olsun.

 145. SEVİM ŞAHİN 6 Haziran 2016 at 12:53 - Reply

  Merhabalar ; Benim 74 yaşında olan kayın pederim 30,05,2016 tarih sabahında birden bire fenalaştı.Ambulans ile hastaneye kaldırdık.tansiyon ve şekeri vardı.Doktorlar bize yaptıkları tetkikler sonrasında kayın pederimin sol şah damarının %100 ,sağ damarının da %65 oranında tıkalı olduğunu söylediler.Felç geçirmiş sağ elinde hiç his yok sağ ayağında çok az his var birde konuşamıyor ama bizleri tanıyor.Bir hafta sonra yani dün hastaneden taburcu ettiler.Bize bir ay evde kan sulandırıcı ilaçlarla ilaç tedavi yapıldıktan sonra ameliyat için karar vermemizi istediler ve riskli dediler.Bu gün 06,06,2016 tarihinde geceden beri hiç uyanmadan uyuduğu için ve bedeninde soğukluk olduğu için korktuk ve ambulans ile tekrar acil hastaneye götürdük.Ben sizden bilgi almak istiyorum bu tür hastaları bir hafta yatırıp eve göndermeleri doğrumu ve götürdüğümüz hastane bizim hastamızın normal bir hasta olmadığını ameliyat için bizimde hastane araştırmamızı söylediler.Ne yapmamız gerekiyor bilemiyoruz.Düzelir mi ? Nasıl bir tedavi yapılması gerekiyor acaba.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2016 at 12:14 - Reply

   Hastanın klinik durumu ne icap ediyorsa hekimler onu yapıyorlar. Ancak bazen siz de olduğu gibi işler yolunda gitmeyebiliyor. Bu aşamada nörolojinin takibinde kalmanız durum stabilleştiğinde derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak gerekiyor. Geçmiş olsun.

 146. Özgür sarikaya 3 Haziran 2016 at 22:03 - Reply

  Hocam; 12 yaşından itibaren ritim bozukluğu yüzünden 8 yildir kalp pili ile yaşayan ve tansiyon ve kalp rahatsızlıkları sürekli devam eden yeğenimin bugün anı rahatsızlığı ile hastaneye geldik. Beynine pıhtı attığını bildirdiler. Ağzında şekil bozukluğu ve sol tarafında hissetme eksikliği vardı hastaneye geldiğinde. İlk üç saatte verilmesi gereken bir ilaç için aileden onay aldılar. Risk oranı %90 dediler. Kalp rahatsızlığı ve kalp pili olan hastalarda bu tür tedaviler nasıl olur bilgilendirme Yapabilirsiniz memnun olurum. Saygılarımla.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Haziran 2016 at 08:49 - Reply

   Bu konu hakkında nöroloji ve acil hekimlerinden bilgi almalısınız. Geçmiş olsun.

 147. REYHAN BÜYÜKPINAR 1 Haziran 2016 at 08:54 - Reply

  Erbil Hocam Merhaba; Babama yaklaşık yedi ay önce akciğer kanseri teşhisi kondu tümör metastas yaparak sakrum bölgegsi ve T7 omurga bölgesine yayılarak sinirlere bası yaptı ve belden aşağısını felç etti gittiğim beyin cerrahları (Prof.dr Konuralp İlbay, Doç.dr Bülent Düz. Prof.dr Ahmet Alanay) hiçbir şekilde ayağa kalkma ihtimalinin olmayacağını bildirdiler. Onkoloji doktorumuz Prof.dr Kazım Uygun Hastanın refahı için Fizik tedavi ile görüşmemizi önerdi, hasta şu an yatmaktadır belden aşağısı ile birlikte küçük ve büyük tuvaletini hissetmemektedir. bacaklarda istem dışı hareketlenmeler ve rahatsız edici boyutta kasılmalar olmaktadır. Şu an Gebze Medical Park Hastanesi Fizik tedavi bölümünde akım tedavisi ve rahatlatıcı hareketler yapılmaktadır, yaklaşık 12 seans oldu fakat kasılmaları çok fazla engelleyemedik, konu ile ilgili yapabileceğimiz başka yöntemler olabilir mi? Not : öncesinde tüm radyoterapi ve kemoterapi tedavileri yapılmıştır.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Haziran 2016 at 08:54 - Reply

   Kasılmalar bu şekilde çok rahatsız edici olabiliyor. bunun için toksin enjeksiyonları faydalı olacaktır. Geçmiş olsun.

 148. Barış 26 Mayıs 2016 at 07:51 - Reply

  Sayın Erbil bey merhaba,
  Babam 1996 yılında yüksek gerilim hattından kopan kablodan kaynaklı şapkasındaki metalden elektirik çarpması sonucu bir süre hastanede komada yattı. Sonuçta kafatasınde 7 cm lik çapta yanık oluştu ve bacakları felç oldu. Yıllar sonra o yanık iyileşti, fakat ayakları felç kaldı. İlk zamanlar koltuk değnekleri ile yürüyordu fakat sonradan değnekleride bıraktı, son bir kaç yıldır dizleri üstünde ihtiyaçlarını karşılıyor. Konuşmasında herhangi bir problem yok. 85 yaşında ama iç organları çok sağlıklı, en büyük arzusu tekrar yürüyebilmek. Acaba tekrar yürütme imkanı varmı. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2016 at 12:18 - Reply

   Web sitemdeki yenileme çalışmalarından ötürü geç cevap verebiliyorum. Önceleri yürüyebilirken sonradan bunu yapmaması belirli bazı nedenlere bağlı olabilir. Bunlar içinde bacaklarda kasılmaların artması önemlidir çünkü kasların toksin ile gevşetilmesi yararlı olabilir. Değerlendirmek lazım. Geçmiş olsun.

 149. Ersin 24 Mayıs 2016 at 20:42 - Reply

  Hocam merhabalar. Babam bundan 1 sene önce kullandığı anti deprasan,uyku ilacı vs kullandığından dolayı yada başka bir şey tam bilmiyorum konuşmasında ve hareketlerinde bozukluk oldu. İlaçlardan dolayıdır,psikolojiktir geçer diyerek bekledik. Ama aylar geçti iyileşmedi. Aralık ayında Nöroloji doktoruna gittik.İlk bakışta babamın diline baktı ve sola dönmediğini gördü. Sonra mr çektirdik,kan testi yaptırdık ve babam kısmı felç geçirmiş ama dış görünüşte ağzında bir yamukluk yok. Konuşması bozuk ama o kadar kötü değil. Ayrıca sol elinde biraz titreme var ve düğme düğmelemek,poşet açma vs şeyleeri yaparken zorlanıyor. Doktorumuz aralık ayında Nötroofil,Coraspin ve çipram verdi ama pek ilerleme yok. Biz de başka doktor arayışlarına geçtik. Siz bakıyor musunuz yoksa başka nöroloji doktoruna mı gidelim. Teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2016 at 12:23 - Reply

   Web sitemdeki yenileme çalışmalarından ötürü geç cevap verebiliyorum. Hem nöroloji hem de bizler değerlendirmeliyiz. Yapılacak rehabilitasyon çalışamaları faydalı olacaktır. Geçmiş olsun.

 150. ismahan 24 Mayıs 2016 at 10:29 - Reply

  Merhaba hocam babaanne m27 gün önce sağ tarafından felç geçirdi ve hala yoğun bakımda beynine pıhtı atmışbeyninin yarisi yok deniliyor ama belli bbaşlı şeylere tepki veriyor gözleri ile bizi takip ediyor elimizi sımsıkı tutuyor konuşmak için çabalıyor dün ben çıkarken elini kaldır dedim kaldırdı ayaklarının ikisi de hareket ediyor sol eli baya çalışıyor sadece sol kolu hiçhareket etmiyor beynin yarışıyoksa bunları yapabilir mi

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2016 at 12:26 - Reply

   Web sitemdeki yenileme çalışmalarından ötürü geç cevap verebiliyorum. Şu anda hastamız nasıl? Yoğun bakımdan çıktı mı? Bilgi verirseniz görüşlerimi yazarım. Geçmiş olsun.

 151. Baris 22 Mayıs 2016 at 18:11 - Reply

  Hocam merhaba.
  Babam ilk 2008 de beyin kanamasina bagli sol tarafi olmak uzere felc gecirdi ancak gerek cok az fiziki tedavi gerekse evde ilgilenme ile sadece sol ayak ta etki kaldi ve etki de ayagini suruyerek yurumesi.

  2015 ocakta tekrardan beyin kanamasina bagli olarak bu defa sag tarafina ve konusmasina felc gecirdi. İlk hafta hic hareket edemez iken ayni zamanda yatakta bile dik duramaz iken ikinci haftadan itibaren yavas yavas hareketlendi. O zaman dan itibaren yetersiz fiziki tedavi ile de olsa su an yurutec ile cok yavas ta olsa adim adim yuruyebiliyor.
  Ancak asil olan , sag el ve ayakta guc olmasina ragmen, sag elde yavas hareket ancak sag ayak ta adimi one dogru atmakta xok yetersiz. Eger adim atsa yurutec olmasa bile kendisi belki yuruyebilir. Asil sorun adimi ileriye atamamasi. Buna bagli olarak biraz da korku ile denge sagllayamamasi.Ve ayaklarinda da cok sisme var.

  Bu kadar gecmesine ragmen fiziki tedavi halen etkili olabilirmi?

  Simdiden tesekkurler hocam.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2016 at 12:29 - Reply

   Web sitemdeki yenileme çalışmalarından ötürü geç cevap verebiliyorum. Ardından uzun yıllar bile geçmiş olsa felçte yapılacaklarla az veya çok fayda sağlamak mümkündür. yeter ki yeterli ve doğru rehabilitasyon ve tedaviler yapılsın. Geçmiş olsun.

 152. T.Turgut 20 Mayıs 2016 at 09:06 - Reply

  Hocam merhabalar,annem 51 yaşında yüksek tansiyon ve kalp damar tıkanıklığı rahatsızlığı vardı.Bunlara ilave bir de beyinde oluşan pıhtı sebebiyle yutkunmada ve yürümede sorun yaşamaya başladı. Tedavisi sonucunda yutkunması düzeldi gibi ancak yürümekte güçlük çekiyor.Fizik tedaviye başladık yaklaşık 4 hafta da 3 gün seansa girdi. Başlarda iyi geldi zannediyorduk ancak son 1 haftadır daha kötüye gitmeye başladı. Bacaklarında kasılmalar oluyor dizlerini kırmakta zorlanıyor, dengesini sağlayamıyor kendini istemeden öne doğru itiyor.Fiziğe başlamadan önce botox önermişlerdi, fizyoterapist önce fiziğe başlanmasını daha sonra iyi gelmezse botox olacağını söylemişti.Çok fazla hissizlik yok ancak kasılmalardan ötürü yürüyemiyor. Sizce botox iyi gelecek mi? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2016 at 12:31 - Reply

   Web sitemdeki yenileme çalışmalarından ötürü geç cevap verebiliyorum. Felçte toksin merkezi öneme sahiptir. Ancak tabii ki tek başına olmamalı birçok doğru ve yeterli tedaviler yapılmalı. Öncelikle https://www.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımızı izleyin lütfen. Geçmiş

 153. ilkay 18 Mayıs 2016 at 13:01 - Reply

  HOCAM CEVAPLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. babam 64 yaşında 2 yıl önce damar yumağı (avm) rahatsızlığı yüzünden gamma knıfe tedavisi oldu ancak 16 gün önce ani bir beyin kanaması geçirdi sol tarafında felç ve yutmada problem var yoğun bakımda bilinçsiz 5 gün yattı ve ameliyata alındı ameliyat öncesi doktorun yazdıkları : sağ frontotemporal bölgede subkortikal ak madde düzeyinden perirölandik-periventiküler alana, temporal loba ve eksternal kapsül düzeyinde uzanım gösteren lobüle konturlu 70x45x45 mm boyutlarında ıntraparankimal hematom ve çevresinde hipodens vazojenik ödem mevcuttur. sağ frontotemporal bölgede bu hematomun dışında en büyüğü 1,5 cm çapa ulaşan intraparankimal hematom sahaları izlenmektedir. hematomun kitle etkisine sekonder bu bölgede sulkus ve fissürler silinmiştir. lateral ventrikül korpus ve frontal hornunda belirgin bası mevcuttur. orta hattan sola 12mm şift izlenmektedir.sağda bazal sisternalar daralmıştır. sellar ve parasellar bölge kavernoz sinüsler normaldir. posteriör fossa oluşumları. beyin sapı, pons ve serebellar hemisferler normaldir. her iki oküler bulb, retrobulber yağ dokusu, optik sinirin izlenebilen kesimleri optik kiazma normaldir. beyin kanamasından 2 gün sonra verilen rapor buydu. Marmara ünv. sevk edildik ve kanamadan 5 gün sonra ameliyata alındı kalbinde stend olduğu için kan sulandırıcı kullanıyordu ameliyatta sadece beyni saran kan pıhtıları alınmış kanayan damar derinde olduğu için hiç bir işlem yapılmamış ameliyattan sonra 15 gün yoğun bakımda kaldı sonra normal odaya çıkardılar yatak bakım hastası midesine tüp takılacak yutması yok konuşamıyor 2 gün odada yattı ama balgam çok fazlaydı ve atamıyordu bu defada zatürre olmuş yine yoğun bakıma aldılar 5 gündür yine yoğun bakımda toplam 26 gün oldu bu yoğun bakım süreci çok fazla değilmi diğer organlarıda zarar görürmü yatak bakım hastası olarak hastaneden çıkmaya razıyız ama süreç çok uzadı sonucun kötü olması bizi çok korkutuyor. en az bir hafta daha kalması gerekiyormuş. rehabilitasyona başlayamıyoruz zaman geçtikçe vücut tedaviyide kabul etmez hale gelecek.ne yapacağımızı şaşırdık lütfen fikrinizi söylermisiniz.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2016 at 12:48 - Reply

   Web sitemin yenilenme çalışmalarından dolayı geç cevap yazabiliyorum. Hastamızın durumu nasıl oldu?

 154. mussi 17 Mayıs 2016 at 20:34 - Reply

  merhaba hocam annem 7 ay önce beyin kanaması geçirdi kanama sağ tarafta 1 lira büyüklüğnde olduğu söylendi 1 ay sonra destekle yürümeye başladı şuanda birine bağımlı olmadan gezebiliyor ama sol kolunu kullanamıyor omuzunda kasması var günde 3 defa lioresal kullnıyor 9 seans ozon tedavisi aldı fizik tedaviyede devam ediyoruz ama terapistimizin bize söyldeği zaman gerekli bekleryerek hata mı yapıyoruz yoksa başka alternatif yollar bulmamız mı gerekli

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2016 at 12:55 - Reply

   Web sitemin yenilenme çalışmalarından dolayı geç cevap yazabiliyorum. Öncelikle şunu söylemeliyim ki ozon gibi tedavilerin hiçbir faydası yoktur. Hatta zararı bile olabilir. Bu tip bilimsel olmayan uygulamalardan uzak durmanızı öneririm. Öncelikle https://www.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımızı seyretmenizi isterim burada gerekli bütün cevapları alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 155. Hüsam 16 Mayıs 2016 at 02:36 - Reply

  Merhaba hocam iyi günler.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  29 mart salı günü akşam annem evde konuşamama ve kolunda hissizlik ile hastaneye götürdük. Beyin tomografisi sonucunda doktor beyin kanaması oluşmuş ve ödem yapmış dedi. Annem yüksek tansiyon hastası idi. Hemen yogun bakıma aldılar diger gün ögleyin kafaiçi basıncın fazlalaştıgını ve ameliyata almaları gerektigini söylediler. 5 buçuk saat ameliyatının ardından yogun bakıma aldılar 18 gün yogun bakımd kaldı sonra normal odaya aldırlar beyni açık kafatasını karnına koymuşlar. Sol ayak ve kolu tutmuyor hiç kaynaştıranıyor ama hafıza ve konuşması normal , 18 gün sonra normal odaya aldılar. Geçen cuma günü tabırxu oldu ve başka hastanede fizik tedavi görecek. Hocam annemmin yaşı 51 , sol tarafını kullanma şandı varmıdır iyi gü ler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2016 at 13:07 - Reply

   Web sitemin yenilenme çalışmalarından dolayı geç cevap yazabiliyorum. Annenizin beyindeki lezyonun durumuna ve yapılacak rehabilitasyon çalışmalarının ve tedavilerin yeterliliğine bağlı olarak olumlu gelişmeler elde edilebilir. Lütfen öncelikle https://www.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımızı seyredin. Geçmiş olsun.

 156. Arif 12 Nisan 2016 at 10:09 - Reply

  Hocam Merhaba,

  Abim 2 gün önce ağır başağrısı ve konusma bozukluğuyla hastaneye kaldırıldı. Beyin kanaması olduğunu öğrendik, doktor hipotip adlı ilacı bulmamızı söyledi pazar günü olduğu için zor da olsa ilaca ulaştık. İlacı verdikten sonra beklemeye başladık, ancak bu arada atak geçirdi ve acilen ameliyata aldılar beyinin ödem yaptığını ve müdahale gerektiğini söylediler. Operasyondan sonra beyindeki kanamanın durması ve ödemin inmesini beklemek için yoğun bakıma uyutulmaya götürüldü, doktorun dediğine göre sadece sağ eli biraz tepki veriyormuş. Sürekli başka profesörler ile iletişim halindeyiz, birtanesi ilaç ile kanamayı durdurup ameliyat edebileceğini söyledi, beklemenin zararlı olduğunu söyledi bu konudaki görüşünüz ve yorumunuz çok önemli hocam. teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Nisan 2016 at 19:06 - Reply

   Bu verdiğiniz bilgilerle birşey söylemem mümkün değil. Ancak ameliyatı yapmak isteyen doktor ile hangi olasılıkla neler olacağını öğrenmenizi ve ona göre karar vermenizi şiddetle tavsiye ederim. Geçmiş olsun

 157. Volkan 7 Nisan 2016 at 20:30 - Reply

  Hocam merhabalar babam 66 yasinda gece uykuda siddetli kusma ile sag kol ve sag bacagini kullanamaz hale geldi 4 saatte hastaneye ulastirabildim hemen tehsis konuldu ve Ilac tedavisine baslandi ilk gun sol ayar ve elini kullaniyor ve komutlari aliyordu ikinci gun bilinci kapandi hic konusmuyor doktoru beyin de odem buyuyor ameliyata alicaktik durdu buyume diyor ve surekli sol elini sikip brakiyor hatta elini yataga baglamislar aci cekiyormudur Hocam iggilesme olasiligi varmi bu arada babam 66 yasinda ve beyin de kanama yok pihti var iyi gunler

 158. Mustafa Altın 6 Nisan 2016 at 11:15 - Reply

  Hocam iyi günler cevap verdiğiniz için şimdiden teşekkür ederim benim annem de dört yıl öncesinde bir beyin kanaması geçirdiği beyin kanaması geçici süre hafıza kaybına sebebiyet verdi Ve sonrasında annem düzeldi. ardından geldiğimiz süreçte annem şu anda bildiği kelimeleri bile dile dökülmeye başladı. Şu anda söylediklerimizden yüzde atmış 70 ini anlıyor fakat bize cevap veremiyor bu konuda bize yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.

 159. Hatice 6 Nisan 2016 at 06:45 - Reply

  MErhaba doktor bey benim babam 70 yaşında 3 yıl önce beynin konuşma merkezine pıhtı attı hastahaneye yatırdık bilinci açıktı sadecr konuşamıyordu. Ertesi gün iyileşti düzeldi.şimdi ise pazar günü sabah kahvaltıdayken tekrar konuşma merkezine pıhtı attı. Bu sefer bilinci kapalıydı.üniversite Hastahanesine kaldırdık yoğun bakıma aldılar.Hala yoğun bakımda bilinci açık mı değil mi anlayamadık seslenince tam tersi farklı yere bakıyor sağ tarafımda güçsüzlük var.durumu stabil diyor doktoru. İyiye giderse perşembe servise cıkaracaklarmış. Bize bilgi verirmisini lütfen. Nasıl olur iyileşir mi?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Nisan 2016 at 11:06 - Reply

   Şu anda yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tedavi etmeliler. Onlar ne zaman taburcu ederlerse o zaman çıkarın. Şu anda yoğun bakımda yara açılmasını ve eklem deformite oluşumunu önleyecek önlemler alın. Bunun için size yerdımcı olacak yazım: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . Ayrıca ilerisi için https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada çok ayrıntılı bilgiler edineceksiniz. Geçmiş olsun.

   • Hatice 11 Nisan 2016 at 17:41 - Reply

    Teşekkür ederim hocam. 8 gün oldu Bugün gördüm babamı sağ tarafı hareket etmiyor hiç. Bilinci açık elimi sıkıyor hafif gülümsüyor yanından gitmemizi istemiyor.giderken el salladı bize. Daha yemek yiyemiyor doktor yiyebildiğinde servise çıkaarıcaz diyor.biz yanındayken hemşire çağırdı ona bakmadı bize baktı sürekli.konuşamıyor hala. Konuşmaya çalışıyor heyecanlanıyor sadece ama hiç kelime çıkmıyor konuşamayınca üzülüyor. Sizce durumu nasıl? Sağ tarafı hareket edr mi konusabilir mi?

 160. SİBEL 4 Nisan 2016 at 06:23 - Reply

  Hocam merhaba , annem 9 yıl önce inme geçirdi.Noroloji doktoru bazı ilaçlar verdi ancak yaklaşık 5 yıldır Cerrahpaş hastanesi noroloji bölümü tarafından durumu takip ediliyor.Sağ bacağını kaldırıken zorlanıyor .Tek gözü tama yakın diğer gözü %10 görüyor.Dolayısıyla yürürken denge problemleri oluyor ve sık sık düşüyor.Düşmekten korktuğu için iyice ağır yürüyor.Sbah akşam 1/2 tablet lioresal alıyor.Ayrıca tansiyon hastası sabah co-diovan akşam beloc alıyor.Coraspin kullanıyor.İdrar tutuma / yetişememe probleminden dolayı vesicare kullanıyor. Fizik tedavi doktoru bazı egzersizler verdi.Botoks önermedi.Ağır yürüme yaşam standardını çok etkiliyor dışarı çıkartmak oldukça zor.Bize konuyla ilgili bir yardımınız olabilirmi. Teşekkür eder ,iyi çalışmalar dilerim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Nisan 2016 at 11:08 - Reply

   Yapılabilecek pek çok şey var. Görmemizde fayda olur. Geçmiş olsun.

   • Hatice 8 Nisan 2016 at 00:05 - Reply

    Cevabınız için çok Teşekkür ederim hocam. Dün doktoruyla görüştük biraz daha iyi dedi.boyun damarından atmış olabilrceğini düşünüyormuş araştırıyorlarmış ağzındaki oksijen maskesini cıkarmaya calışmış ellerini bağlamışlar yatağa o yüzden.felçli bacağına dokunmuşlar önce hissetmiş sonrakinde hissetmemiş .bu seferde pazartesi iyiye giderse servise cıkarırız dedi.açık açık söyleyeyim konuşamaz yada çok az konusur dedi ama biz ümit kesmiyoruz sizce konusabilir mi hocam. yara açılmasını, eklem deformitesini engelleyecek önlemleri yapmak zorundalardır değil mi önemli çünkü ama Yapıp yapmadıklarını bilmiyorum. Şimdiden tekrar vereceğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum.

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Nisan 2016 at 19:22 - Reply

     Yapmaları lazım ama personel eksikliğinden sıkıntılar oluyor. Lütfen siz de kontrol edin. Geçmiş olsun

 161. eshabil 3 Nisan 2016 at 18:58 - Reply

  2008 de trafik kazasinda araba carpti 2008den bu zamana kadar yuruyemedim hocam beyin yurumeme komut vermiyormu tek sorunum yuruyemek baska hic bir yerimde sıkıntı yok cok sukur.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Nisan 2016 at 11:10 - Reply

   Yeterli tedaviler yapıldı mı bilemiyorum. Eğer hasar büyükse o zaman yürümek de imkansız olabilir. Değerlendirmek lazım. Geçmiş olsun.

 162. Murat 3 Nisan 2016 at 02:27 - Reply

  Hocam iyi akşamlar.Dedemin beynine kan pıhtısi atması sonucu gözlerinde görme azaldı. Hafızası neredeyse tamamen gitti. Yanında olmamıza rağmen yüksek sesle isimlerimizi bağırıyor. Birde sürekli tuvaletinin geldiğini söylüyor fakat tuvaleti yok. Geceleri ne kendisi uyuyor nede etrafındaki insanları bağırarak uyutuyor. Bunun bir çözümü var mıdır ? Yoksa sürekli böyle mi gider. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Nisan 2016 at 11:11 - Reply

   Felccin birçok tedavisi var. İlaçlar ve rehabilitasyon uygulamaları ile dedeniz oldukça rahatlatılabilir. İdrar sorunu çok eksik değerlendiriliyor. Bakmak lazım. Geçmiş olsun.

 163. SEFA 15 Mart 2016 at 16:29 - Reply

  hocam merhabalar yakınım beynin sol tarafında kanama geçirdi ve sağ tarafı tutmuyor, konuşamıyor ve yutkunamıyor. doktoru felç ve konuşması için ümitlli ama yutkunması için bişey demiyor düzelir mi

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 22 Mart 2016 at 19:13 - Reply

   Beyindeki lezyonun yeri ve ciddiyetine göre değişir. Bir de yutma rehabilitasyonu yapılmalı. Geçmiş olsun.

   • nurcan 4 Nisan 2016 at 12:20 - Reply

    Hocam iyi gunler esim on gun once evdeyken duvardaki tablo ve yastiklari sormaya basladi bunlar ne diye cok uyku yapti agizdan salyalar akmaya basladi.hastaneye goturduk igne ilac tedavisi baslanildi beyinde tikanma ya bagli oldugu anlasildi bugun kontrele goturduk doktoru renk sordu renge dogru yanit verdi hic konusamiyordu konusmasi her gecen gun daha iyi ama arada takiliyor sizce tamamen duzelirmi

 164. Esra 10 Mart 2016 at 20:20 - Reply

  Merhaba hocam,
  Şimdiden çok teşekkür ederim. Anneannem bundan önce 3 kere felç geçirmişti. İlk ikisinde eski sağlığına kavuşsa da sonuncuda sol tarafta hasar kaldı ve sol kolunu kullanamamaya başladı ama bizim çabamızla bacağı eski haline az da olsa döndü, en azından tuvalete gidebiliyordu.
  Yaklaşık 2 hafta önce sürekli uyuması, bağırması, yürüyememesi ve konuşamaması üzerine acile kaldırdık. Bize beyin kanaması geçirdiğini ameliyat ettirmezsek 1 aya öleceğini söylediler. Ameliyattan çıkamayacağı da seçenekler arasındaydı. Ama çıkmayı başardı.
  Ameliyatın başarılı geçtiğini kanı temizlediklerini söylediler. Sonrasında yavaş yavaş anlaşılmasa da bir şeyler söylemeye ve elimizi sıkmaya başladı ama aniden tüm bunlar kesildi ve biraz biraz bir şeyler yerken bu da kesildi.
  Hiç gözünü açmıyor, bilinci kapalı gibi, arada sırada “Neren ağrıyor?” diye sorunca cevap veriyor. Yemek yemiyor, doktorlar ümidi kesin artık yürümez diyorlar.
  Hocam bu durumda ne yapmamız gerekir, gerçekten çok kötü durumdayız. Hastamız bu şekilde yaşamaya devam edebilir mi? Eskisi gibi yürümesi mümkün müdür?
  Çok uzun yazdım, özür diyorum ve cevabınız için şimdiden çok teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Mart 2016 at 12:29 - Reply

   Bu gibi durumlarda beynin ne kadar etkilendiği önemli. Belli ki anneannenizde ağır bir felç var. Rehabilitasyon çalışmaları sabırla devam ettirilmeli. Yoksa daha çok gerileme, daha çok ağı, yatak yarası vb. durumlar ortaya çıkar. Elbette değerlendirilmeli çalışılmalı ancak yataktan çıkma umudu yoksa buna uygun tedbirler almak gerek. Böyle hastalarımda evlerini uygun hale getiriyoruz. Hastanın rahat edeceği ve komplikasyonların minimuma düşürüleceği önlemler alıyoruz. Ancak dediğim gibi hastanın yürüme şansı var mı neler yapılabilir mutlaka bakmak lazım. Geçmiş olsun.

 165. Ufuk goksu 7 Mart 2016 at 18:21 - Reply

  Mrb ıyı aksamlar hocam benim babam 8 ay once beyın kamanaması felc gecırdı suan durumu ıyı fakat hafıf aksamaları vaar sag el yenı yenı topluyor bır tanıdgmz doktor onerdı ıgne tedavısıyle felclı hastalar duzelıyormus sızce goturmek geerekırmı

 166. Aydan 28 Şubat 2016 at 12:05 - Reply

  Hocam merhaba eniştem yüksek tansiyona bağlı beyin sapında gerçekleşen beyin kanamasından Kaynaklı yoğun bakımda 6 gündür yatıyor beyin kanaması sırasında epilepsi Nöbeti de geçirdi ama soluk alabildi şu an kanama solunumu etkilediğinden komple makinaya bağlı nefes alıyo yatalak olması %99 deniyo yaşarsa iki gündür uyutma ilaçları verilmesi kesildi bu iki gündür göz kapaklarını açmaya çalışma ayakta minik bi kasılma elini sıkınca Çekme hareketleri oldu doktor bu hareketlerin ilkel hareket OLDUĞUNU söylüyor bu hareketler felçli olmadığını göstermez mi bi de sizin ihtimalleriniz nelerdir nelere hazırlıklı olmalıyız şimdiden çok teşekkürler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Şubat 2016 at 12:27 - Reply

   Doktorunuzun söylediği gibi bunlar büyük ihtimalle refleks hareketlerdir. Çok ağır bir felç geçirdiği belli eniştenizin. Geçmiş olsun.

   • Aydan 7 Mart 2016 at 11:28 - Reply

    Hocam öncelikle cevabınız için teşekkürler eniştemin bugün 13. Günü oldu verilen ilaçlar beyindeki ödemi yok edemedi nörolojik Açıdan ilerleme yok deniliyor bilinç kapalı deniyor fakat eniştem ablamın ve Çocuklarının sesini duyunca Gözlerini kırpıyor yutkunuyor Gözyaşı akıtıyor hiç bir şey yapamasa nabız artıyor bu bizleri duyduğu anlamına gelmez mi bu iyiye işaret değilmi şimdiden teşekkürler

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Mart 2016 at 12:23 - Reply

     İyiye işaret tabii ki ama beyin lezyonu ağır anladığım kadarı ile. Lütfen dediklerimi takip edin. Geçmiş olsun.

     • Aydan 9 Mart 2016 at 22:10

      Hocam beynin üst kısmına diren takacaklarmış beyin sapına müdahale edilemediği için bi de ayak kasılmaları çok olduğundan düşük ayak ortezi takıldı bu Felç olma olasılığının çok OLDUĞUNU mu gösterir

     • Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Mart 2016 at 12:33

      Biraz daha geniş bilgi verin lütfen. Önceden mesaj gönderdiyseniz bu ikisini birleştirip tekrar gönderin lütfen. Bu mesajdan anlayamıyorum ne demek istediğinizi. Geçmiş olsun.

 167. Aysem 23 Şubat 2016 at 21:02 - Reply

  Babaannem 87 yaşında 7 yil önce beyin kanamasi
  geçirmişti iyilesti herşeye sıfırdan basladi 6ay oncede beyin felci gecirdi sol tarafta istem disi hareket var bacaklarinida oynatoyor ama yuruyemiyor yurumesi munkun olurmu 7 ay oldu bacakları tutmuyorsol taraf bundan sonraki süreç ne olur yapmamız gereken nedir bilgi verirseniz sevinirim tekrar yürüyebilir mi.

 168. Aysem 23 Şubat 2016 at 20:51 - Reply

  Hocam babaannem 7 yil önce beyin kanaması geçirdi 6 ay yoğun bakımda kaldı herşeye 0 dan başladı iyileşti bebek gibi .şimdi 7 ay önce beyin felci geçirdi eli iste siz hareket ediyor bacaklarinida oynatıyor ama güç kaybı olduğu için yuruyemiyor tekrar yürümesi mümkün olur mu kendisi 87 yaşında neler yapmamız gerekir partiyi dagitilmazmi yardımcı olursanız sevinirim

 169. SerkanKESER 18 Şubat 2016 at 00:33 - Reply

  Hocam oncelikle bize boyle bire bir soru cevap olanagi sagladiginiz icin size cok cok cok tesekkur ediyorum. 9 ocak 2016da abim sobadan yani karbonmonoksit zehirlenmesi yasadi o gundur bu gundur hala yogun bakimda bilinci 28. Gunde geldi ve sadece gozleriyle tepki verebiliyor bu zaman icerisinde abimin bogazina delik actilar ve midesine PEG taktilar. Peg taktiklarinin ertesi gunu bana bi beslenme uzmani yonlendirerek abiniz bundan sonra bu sekilde yataga bagimli yasayacak evde bu sekilde bakacaksiniz diyerek en ufak umudumu bile bitirdiler psikolojim alt ust olmus durumda hayatimda annem ve abimden baska kimsem yok annem 60 yasinda ben ise calismak zorundayim epikriz raporlari elimde mevcut size ulastirsam beni yonlendirebileceginiz bir yer var mi acaba… Saygilarimla.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 22 Şubat 2016 at 09:46 - Reply

   Eğer beyin uzun süreli oksijensiz kalmış ise abinizin bu şekilde kalma olasılığı var maalesef. Durumu anlayabilmek için daha uzun konuşabiliriz. Lütfen beni facebooktan ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Geçmiş olsun.

 170. esra 17 Şubat 2016 at 07:19 - Reply

  Merhaba hocam.BABAMIN BEYNINE 3 YIL PIHTI ATTI.KONUŞMA VE YUTKUNMA ÖZELLIĞINI KAYBETMIŞTI. 1 AY SONRA YUTKUNMA BAŞLADI TAM OLMASADA.AMA ŞUAN HİÇ KONUŞMA YOK YAPILABILECEK BIR ŞEY VARMI.BABAM 75 YAŞINDA.VE SAĞ ELI TAM TUTMUYOR

 171. burcu 15 Şubat 2016 at 11:11 - Reply

  Benim arkadaşımın annesi çok küçük yaştan bu yana bel altı felç bunun için ameliyat olur mu yoksa o zamandan bu zamana kadar yapılmadığı için hep böyle mi kalacak ??

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Şubat 2016 at 20:04 - Reply

   Sorunuz çok eksik. Nasıl bir felç? Felcin durumu nedir? Ve daha birçok parametreyi bilmem lazım ki cevaplayabileyim. Geçmiş olsun.

 172. Aydın 10 Şubat 2016 at 12:16 - Reply

  Merhaba Hocam,

  Ben size bir soru sormak istiyorum,

  Babam kalp kriziyle hastaneye kaldırıldı, 11 gün sonra 4 damar tıkalı olması nedeniyle bypass ameliyatına girdi, ameliyat sırasında aort diseksiyonu meydana geldiği söylendi bu damarda yapay bir damarla değişti, fakat sonrasında babam o gün içinde uyanamadı, sonrasında beyne giden damarlarında tıkanmış olabileceği söylendi ve boyun damarlarından MR çekilerek kontrol edildi beynin sol tarafında pıhtı attığını tespit ettiler sonra tekrar boyun damarlarından anjiyo yapılarak iki taraftaki damarların temizlendiğini söylediler hatta damar içerisinden çıkan kolesterol parçalarını bize verdiler fakat kılcal damarlarda daha olduğunu bunlarında ilaçla giderilebileceğini söylediler.

  Babam şuan 30 gündür yoğun bakımda solunum destekli yaşıyor, seslendiğimizde bakıyor, gül dediğimizde gülüyor,ağzını kaşını oynatıyor kol ve ayaklarını çekiyor.

  Sorum, aort yırtılması ameliyat sırasında ne gibi sebepten olabilir, bize yüksek tansiyondan olmuş olabilir denildi, bunlar sürekli kontrol altında değil mi birde yırtılma olduktan sonra beyne giden damarları yırtılman sonra hemen kontrol etselerdi pıhtı atması meydana gelir miydi, kendine gelememe sebebi sanırım pıhtıdan dolayı kendisi günde 3-4 saat solunum yapabiliyor yeterli olmadığı için makineye bağlı.

  Biz hastamızı sizlere getirsek daha hızlı bir iyileşme süreci olur mu, sorularım kimseyi zan altında bırakmak değil öyle olsa zaten size sormazdım, babamı bu durumda görmek bizleri çok çok üzüyor.

  Hocam biz cevabınızı bekliyoruz, teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Şubat 2016 at 08:14 - Reply

   Şu anda yoğun bakım hekimlerince izlenmeli. Olayların nasıl geliştiğini benim hasta dosyasını görmeden bilebilmem mümkün değil. İnşallah yoğun bakımdan çıkınca temasa geçelim. Geçmiş olsun.

 173. Orhan 7 Şubat 2016 at 12:33 - Reply

  Merhabalar hocam
  Yaklasik iki ay once, amcam baygin bir sekilde hastaneye getirildi, once beyin kanamasi oldugu soylendi ama sonra yuksek tansiyondan kaynaklanfigini soylediler. Sol tarafta felc olustu, konusma ve yutkunma sorunlari basladi. Agizdan beslenemedigi icin midesini deldiler ve hortum taktilar. Hastamiz daha sonra bobreklerinden rahatsizlik gecirdi ama tedavisi edildi. Sonra cigerlerinden enfeksiyon kapmis. Doktoru degisince, yerine gelen yeni doktor durumunun hep boyle oldugunu sanip tedavisine baslamamis. Bir hafta sonra ancak tedavisine basladilat. Yeniden tomografi cektiker, beyin kanamasi olmamis dediler. Sonra hastamizin tedavisine bir hafta gec baslayan doktor hanim, hastamizin durumunun iyiye gitmeyecegini hatta daha da kotu olabilecegini soyledi. Bu yorumu bizi uzmus olsa da, girevini tam olarak yapmayan bir doktorun sozlerine kulak asmadik, biraz zor da olsa baska bir hastaneye nakil edilmesini sagladik. Doktorlar tam olarak bir bilgi veremiyorlar hocam, hastamizin duzelmesi icin nasil bir yol izleyebiliriz? Doktorun kotu yorumlarini dikkate almalimiyiz? Ilginize cok tesekkur ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 9 Şubat 2016 at 14:39 - Reply

   Hastanız hakkında bu yetersiz bilgiler doğrultusunda herhengi bir açıklama yapamam. Geçmiş olsun.

 174. ibrahim 1 Şubat 2016 at 00:01 - Reply

  Hocam merhaba
  Anneannem yaklaşık 4 ay önce beyin kanaması geçirdi, 10 gün kadar yoğun bakımda yatırdılar sonra normal odaya aldılar normal odaya geçtiği gün taburcu oldu. Sağ tarafı felçli kaldı ve kanamanın en çok konuşma merkezini etkilediğini söylediler. Sonradan getirdiğimiz bi doktor yoğun bakımda seruma koyulması gereken bi ilacın koyulmadığını söyledi ve iğnelerini yazdı 2-3 aya kelimeler söylemeye başlar falan dedi. Felçli bacağını eğer isterse yavaş yavaş hareket ettirebiliyor, elini kaldıramıyor ama parmaklarını oynatabiliyor bazen elini tutuyorum hafif sıkabiliyor elimi, konuşamıyor değişik sesler çıkartıyor konuşmaya çalışıyor sizce ne zaman konuşur ne zaman yürür ?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Şubat 2016 at 07:27 - Reply

   Lezyonun ağırlığına ve yepılan tedavilerin yeterliliğine ve doğruluğuna bağlı. https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada çok ayrıntılı bilgiler edineceksiniz. Geçmiş olsun.

  • Melek 4 Şubat 2016 at 18:44 - Reply

   Merhaba hocam Benim kuzenim 3 yıl önce çok Ateşlendi hastaneye götürdük menenjit teşhisi kondu başka hastaneye yolladılar felç vurdu sol tarafı ameliyat oldu beyninden fizik tedaviler gördü fakat şimdi 16 yaşında felç vurduğu zaman 14 yaşındaydı şimdi ise kolu çalışıyor ama hafif bir çalışmamazlik var parmakları calismiyor (sol el parmakları) sol bacağı ise hafif aksiyor ne yapmalıyız artık fizik tedaviler ise yaramıyor .

 175. Ebrar 27 Ocak 2016 at 21:58 - Reply

  İyi akşamlar hocam.3-4 gün önce babaanem akşam yemeği sonrası beyin kanaması geçirdi.Sağ tarafı tutmuyor.Şuan hastanede tedavi görüyor.Kanamanın devam ettiğini söylediler.Yarın sabah emar çekilecek ve ona göre tedavi görecek.Sizce bu tedavinin süreci nasıl gerçekleşmeli veya tedavi sürecini hızlandırıcı egzersiz,ilaç vs var mı ? Şimdiden teşekkürler…

 176. OZKAN 27 Ocak 2016 at 07:26 - Reply

  Merhaba hocam.Babam 2000 senesinde beyin kanaması gecirdi ve sag tarafını kullanamadı.Yogun fizik tedavi neticesinde yuruyor kendi basına bazı işlerini yapıyor.Sadece ayak ve el bileklerinden sonra hareket yok.1 hafta kadar önce sağlam olan sol bacak ve kalca kısmında yogun bir agrı oldu ve yurumesini bile guclestirmeye basladı.Bastonla ve birinin yardımıyla hareket eder oldu.1 aylık bir fizik tedevi verdiler tekrardan.Altında baska bir sebep olabilir mi?Yoksa şuana kadar sağlam olan bacağa çok yüklenmesinin bir etkisi mi?(Babam 60 yasında)

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 27 Ocak 2016 at 09:02 - Reply

   Birçok şey olabilir. Öncelikle teşhisi koymak ona göre hareket etmek lazım. Geçmiş olsun.

 177. Tolga 24 Ocak 2016 at 14:38 - Reply

  Hocam merhaba,abim 20 gün önce kalp krizi geçirerek by-pass oldu herşey güzel gidiyordu hastahaneden taburcu oldu eve geldik 5 gün sonra sol tarafına inmr indi ve bugün 7.gün hastahanedeyiz Nasıl bi süreç bizi bekliyor doktorlar hiçbirşey söylemiyor soru bile soramıyoruz aşırı tepki gösteriyorlar.bu durum ne kadar sürecek acaba çok teşekkür ederim

 178. Nil S. 21 Ocak 2016 at 19:12 - Reply

  Merhaba Hocam…
  Sormak istediğim birşey var…Aydınlatırsanız sevinirim…6 ay önce Guillian Barre sendromu geçirdim…Şu an sol dizimden az da olsa reflex alınmaya başlandı…Bu buradaki patella reflexinin tamamıyla geri döneceğine işaret eder mi tıbben yoksa böyle kalır mı? az reflex normal reflexin habercisimidir sinir tamiri gerçekleştikçe? peşinen teşekkürler…iyi çalışmalar dilerim…

 179. eylem sengul 20 Ocak 2016 at 16:59 - Reply

  Oglum on yedi aylik odem sonrasi felc kaldi ama kasilmalari var suanda hortomla besleniyor sizce bu durumu nasil karsiliyrsunuz zor durumdayim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 21 Ocak 2016 at 12:21 - Reply

   Oğlunuzda anladığım kadarı ile serebral palsi oldu. Bu konuda web sitemizde birçok bilgiyi bulabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 180. elif 17 Ocak 2016 at 22:18 - Reply

  Merhaba hocam dedem bir haftadir yogun bakimda hic bir tepki vermedn solunum cihazina bagli sekilde yatiyor doktorlar omurilikdeki ana damarlarin tikanmis oldugunu soylediler bir iki gun once bacaklarina dokunuldugunda hareker vardi simdi yok acaba dedem uyanirmi damarlara ilac tedavisi uyguladiklarini soylediler acaba ise yararmi lutfen cok acil yardiminiza ihtiyacimiz var

 181. Bulent 17 Ocak 2016 at 14:46 - Reply

  Hocam selamlar. Sorum annem beyin felci gexirdi 2 aene oldu sukur sagligi iyi fakat omuzda ve kalcada eklem yerine bosluklar var ozellikle omiz boslugu zamanla toplar dedik fakat tersine iyice aciliyor gibi bunun icin bir kas gelistirici igne veyahut ilac tedavisi varmi be kendim hareketlerini yaptiriyorum ama benimle olicak bisi diil bir ila tedavisi ile kaslari sikilastirabilirmiyiz simdiden teaekkur ederim. Kendinize iyi bakin

 182. Gizem 14 Ocak 2016 at 11:11 - Reply

  Merhaba hocam,biz Fransa’da yaşıyoruz. benim kayınvalidem 59 yasında. 2015’in Mayıs ayında beyninde tumor teşhisi konuldu ve ameliyat oldu. Ameliyatı guzel gecti fakat bir ay once şiddetli bel ağrısı yaşadı ve bir kliniğe yatırdık. O kliniğe yürüyerek gitti ama 1 hafta once resmen yatalak cikti. oradaki doktorlar kanser ilaçlarının cok ağır olmasından dolayı agri oldugunu söylediler ve sürekli morfin verdiler. Annemizde bir iyileşme hatta kötüleştiğini görünce başka hastaneye sevk ettik. Bu hastanede omuriliğinin kırıldığını söylediler ve de cok kilolu oldugu icin iyice basınç yapmış. Belinde kan pihtisi oluşmuş ve toplanmış. Onu siringayla çekeceklerimis. Simdi 4 gündür iki bacağını hissetmiyor ve cok şiddetli ağrıları oluyor. Ama iki bacağıda cok sıcak. Sizce neden iki ayağını birden bire hissetmedi? Doktorlar ameliyat olması cok riskli oldugu icin ameliyat yapmayacaklarmis. Ilaç tedavisiyle giderilmeye calisacaklarmis. Felç olma riski ne kadardır. Tekrar yürüyebilir mı? Sizce iyileşmesi icin hangi yolu izlemeliyiz. Lütfen yardımcı olun bize gerekirse turkiyeye getirelim. Cevabınız icin şimdiden teşekkürler. Iyi gunler

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Ocak 2016 at 10:38 - Reply

   Belli ki kanser omurgaya sıçramış ve burada tahribat yapmış. Şu anda zaten felç olmuş. Tahribatın derecesine göre kalkıp kalkmayacağı. İyi bir rehabilitasyon yapılmalı. Geçmiş olsun.

 183. MAHMUT 13 Ocak 2016 at 11:58 - Reply

  merhaba erbil hocam

  5 yaşaında bir çocugum var doğuşta belinde kesesi vardı amaliyat yapıldı ve kafasına şant takıldı şimdi çocugum belden aşağısı tutmiyor ve büyük ile küçük lavabosunu tutamiyor buna herhangi bir işlem yapabilirmiyiz

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Ocak 2016 at 11:16 - Reply

   Myelomeningosel olduğu anlaşılıyor. Rehabilitasyon çalışmalarını devam ettirmek lazım. Özellikle mesane rehabilitasyonu çok önemlidir. Geçmiş olsun.

 184. polat 10 Ocak 2016 at 14:38 - Reply

  hocam benim babaannnem 6 ay önce beyine 2 taraflı pıhtı attı şimdi ayakları hareket etmesine ragmen yürüyemiyor denge de duramıyor ne yapmalıyım

 185. Özcan 1 Ocak 2016 at 22:56 - Reply

  Merhaba hocam.yaklaşık 4 ay önce annem uykuda dilini tutmasından dolayı boğulma yaşadı.112 acil ilk yardımı kısa sürede yapıp hastaneye götürdü.hastanede 2 defa kalbi durdu.yoğun bakım ünitesi olmadığı için oradan özel hastaneye sevki yapıldı.akciğerinde sıkıntı olduğunu söylediler beyinde tıkanma olmuş kalp durmasından dolayı 30 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra eve taburcu oldu boğazını delmişler makinayla hava alabiliyordu.fakat fiziksel engeli yoktu.arada bir kısa süreli unutkanlık yaşıyordu.anlık.daha sonra makinadan bağımsız hale geldi dışarı sahile yürümeye cıkarıyoduk.bi gece solunum sıkıntısı çekti hastaneye gittik iğneyle uyuttular uyandığında kriz geçirip tekrar ardı ardına 2 defa kalbi durdu.yine aynı öel hastaneye yoğun bakıma şevki yapıldı.41 gün sonra servis odasına aldılar 2 gün sonra eve yolladılar bizde uludağ üniversitesine götürdük iç hastalıklarında 7 gün süreyle yattı arada bi bizi tanıyodu elini kolunu rahatlıkla oynatabiliyodu fakat boğazı drlik olduğu için konuşamıyodu orda 2 defa boğazını temizlemek için boğazdaki hortumu çıkardılar 2 de FA kalbi durdu.akciğeri temizlenmiş 5 kalp defa kalp durmasından dolayı beyin hasar görmüş yoğun bakımda yer olmadığı için uludağ üniversitesinden bursa SSK hastanesi 3.kısım yoğun bakıma alındı doktorların söylediği tedavisi zor hasta herşeye hazırlıklı olun diyorlar.boğazındakini ne zaman temizlemek için cıkarsalar kalbi duruyor.ilk 2 gün ölü gibi yatıyor 3.gün el ve ayaklarını oynatıyor yatağa bağlıyolar ayaklarını tekrar sağlıklı olurmu hacam annemin yası 56 kolay gelsin

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Ocak 2016 at 15:40 - Reply

   Bütün bunlardan önce kalbi neden duruyor ve pil takılabilir mi bakılması lazımdı. Şu anda yoğun bakımda devam edilmesi gerekiyor. Tekrar toparlarsa kalbine bakmak gerekir. Geçmiş olsun.

   • sermet 4 Ocak 2016 at 21:26 - Reply

    Hocam kolay gelsin ilginizden dolayı tşk.ederim annem 72 yasında hiper tansiyondan sağ tarafına felç vurdu 17 gündüryoğun bakimda yatmakta konuşma yok sağ taraf el ve ayaklarında hareket yok yoğun bakımda kalmaya devam etsin mi yoksa cikaralimmi hiç bir düzelme yok ne yapmalıyız çaresiz kaldık tşk ederim

 186. fatma şule 31 Aralık 2015 at 00:26 - Reply

  Merhabalar hocam benim babannem 67 yasında tansiyon ve kalphastasi beynine embole atması sonucu sağttarafında hafif felç ama dahaa önemlisi konuşma yetisini kaybetti şuan yoğun bakımda beyin cerrahi konuşmasınin mucize oldugunu söylüyor siz ne yorumluyorusnuz bu durumu

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 3 Ocak 2016 at 15:45 - Reply

   Şu anda yoğun bakım hekimleri izlemeli. Buradan çkınca durumun detaylıca değerlendirilmesi lazım. Konuşma merkezi çok etkilenmemişse sonradan olumlu gelişmeler olabilir. Ancak konuşmaya yöenlik rehabilitasyon çalışmaları önemli. Geçmiş olsun.

 187. Serkan 24 Aralık 2015 at 07:32 - Reply

  Hocam Merhaba dün akşam babam beyin felci geçirdi sol kol sol bacakta yoğun bir güç kaybı neticesinde hastahaneye başvurduk ve beyin felci dendi ancak ahkaşm gittiğimizden dolayı tam anlamıyla detaylı bilgi alınamadı. Doktorun demesine göre beyin sapına yakın bir bölgede şişlikten dolayı olduğu yönünde daha detaylı bilgileri bugün itibari ile alacağız . Sormak istediğim bu tarz bir olayla ilk kez karşılaşıyoruz tavsiye edeceğiniz bir hastahane veya doktor varmıdır ? yada en azından izlememiz gereken yollar hakkında bilgi paylaşırmısınız ?

 188. ayşenur ayyıldız 29 Kasım 2015 at 18:21 - Reply

  babanem bir anda sol tarafı tutmadı akşam yemegi yiyorsuk babannem bir anda sol eli kıpırdamadı felç kalmış olabilirmi

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 30 Kasım 2015 at 08:38 - Reply

   Elbette olabilir. Acil’e gitmediniz mi?!

   • Kübra 10 Aralık 2015 at 19:49 - Reply

    Hocam merhaba eniştem 42 yaşında 1 ay önce 4 kere kalbi durdu ama iiyileşti çıkardılar 2 hafta snra kalp krizi geçirdi beyine vurdu sağ tarafı felç yine 2 hafta yoğun bakımda yattı şuan serviste fizik tedavisinde sağ ayağı his varmış ama konuşamıyor iyileşirmi hocam yardımcı olun lütfen

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Aralık 2015 at 13:08 - Reply

     Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada enişteniz için yapılması gerekrn birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programı uyguluyoruz. Geçmiş olsun.

 189. numan 24 Kasım 2015 at 22:41 - Reply

  Hocam selamlar.Dedem 72 yaşında beyin kanaması geçirdi yaklaşık 1 ay sonra beynindeki ödem dağıldı daha sonra rehabilitasyon merkezine kaldırdık sağ tarafı tutmuyor birde hiç konuşamıyor bu konuşamama ne zamana kadar düzelir acaba?

 190. Ismail 24 Kasım 2015 at 17:03 - Reply

  Merhaba Erbil hocam, babam 2 hafta önce felc gecirdi ve hastanede 6 gün kaldi ve cikmak istedi eve geldi. Gecen pazarda evde fenalastu hastanede doktorlar felc gecirdigini söyledi. Biz Avusturyada yasiyoruz. Burdaki doktorlar babamin beynine giden damarda tikaniklik oldugunu söylüyorlar. Yani kani katilismis dediler. 2 hafta kesin hastanede kalacak dediler. Bu sürec fazlada olabilirmis. Babamda suan unutkanlik var yani konusuyor ama konusacagu kelimeleri unutuyor. Ve zorlaniyor. Birde hocam gözüm bulanik görüyor dedi daha glz doktoruna glrünecek. Hocam simdi size sorum, bu tür olay neden olur babam neden felc gecirmis olabilir, konusmasi düzelecekmi, unutkan olmasi düzelecekmi. Yani hocam eskisi gibi konusa bilecekmi? Ve görebilecekmi. Teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Kasım 2015 at 07:56 - Reply

   Geçirlimiş felcin ağırlığı ve uygulanacak tedavilerin yeterliliğine bağlı olarak değişir. Eğer iyi bir rehabiitasyon yapılırsa ve beyin lezyonu da çok ağır deilse çok olumlu gelişmeler olacaktır. Geçmiş olsun.

 191. Reyhan 24 Kasım 2015 at 07:59 - Reply

  Mrb doktor bey babam 50 yasinda ve kalb kirizi sonucu beyne pirti atti ve 5aydir yogun bakim unuteside bilinci yerinde yok doktorlar eve cikarmak istiyor gittigi yere kadr diyolr bilincsiz hasta eve cikarmi?doktorlar bole gider dediler peki hic bole hastalrin bilinci yerine gelmiyormu hicmi umut yok

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Kasım 2015 at 07:50 - Reply

   Anlaşılan o ki babanızın beyninde büyük hasar oluşmuş. Böyle durumlar oluyor ve maalesef hastalar bitkisel hayatta devam ediyorlar. bu durumda hekimlerinizin dediği gibi babanız evde bakım hastası olabilir. Bu durumda babanıza evde nasıl bakacağınızı öğrenmeniz gerekiyor. Bu durumda uzun bir bilgilendirme yapmamız lazım. lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun ve Felç Romatizma. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   • hande 15 Aralık 2015 at 16:15 - Reply

    merhaba hocam, babamın 28 gün önce akciğerde su toplanmasına bağlı olarak yüksek tansiyon solunum ve kalp durması sonucunda 40 dakika boyunca beynine oksijen gitmemiş. hasar olduğunu söylüyor doktorları.hala yoğun bakımda gözleri açık ama tepki vermiyor bizi duyuyor mu duymuyor mu anlayamıyoruz. gözlerini ve ağzını hareket ettirebiliyor. ama istemli olmayabilirmiş bu hareketleri. ne önerirsiniz? çaresi var mı?

 192. meral 21 Kasım 2015 at 10:08 - Reply

  meraba hocam annem 2kasımda beyin kanaması geçirdi ve durumu iyi değil hala bilinçi açık değil lütfen anneme yardım edin anestezi yoğun bakımda kalıyo iğleşme süresi 6ayı bulur demişti şimdide herşeye hazırlıklı olun diyolar ne yapmamız gerek

 193. evran 14 Kasım 2015 at 20:35 - Reply

  Selam Erbil hocam ben afyonkarahisar dan yazıyorum anen 10 gün öncesi ikici beyin felci geçirdi ve şugul kayıplıgı var kimseyi tanımıyor dokudurlar beyinde fazla damar tıkanıklıg yok diyor akciyerde citi eflekson var diyor ayırıca bogaz yolundan beslenmiyor buna nasıl tedavi önerisiniz saygılar

 194. Muhammet Duran 20 Ekim 2015 at 18:17 - Reply

  Merhabalar hocam babaannem 9 senedir sag tarafi felc bu sene kolunda sag gozunde asiri sekilde şişlikler olusmaya basladi sag kolu tamamen şişti doktora gittik durus pozisyonu yuzunden dedi ama onunla alakasi oldugunu dusunmuyorum cunku gozu ve ayagida sismeye basladi

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 2 Kasım 2015 at 19:42 - Reply

   Felç sonucu bu tür şişlikler yapacak birçok neden var. Detaylı bakmak lazım. Geçmiş olsun.

 195. YILMAZ ÖZER 17 Ekim 2015 at 15:58 - Reply

  İYİ GÜNLER HOCAM BENİM KARDEŞİM 7 YILDAN BELLİ BELDEN AŞAĞI HİS ETMİYOR TRAFIK KAZASI SİNİR DAMARI ZEDELENMESİ T10 12 HASTALIĞI YARDIMCI OLURMUSUNUZ

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 18 Ekim 2015 at 21:06 - Reply

   Parapleji diyoruz. Özellikle mesane fonksiyonu açısından çok dikkatli olmak lazım çünkü böbreklere sirayet edebilir. Öte yandan omurilik aralanmasının derecesine göre ve ortaya çıkmış bulunan komplikasyonlara göre tedavileri yapmak lazım. örneğin eklemlerde yeni kemik oluşumları var mı, istemsiz kasılmalar var mı bakmak lazım. Birçok tedavi eksik kalabiliyor. Titizlikle değerlendirmek gerekiyor. Geçmiş olsun.

   • yılmaz özer 20 Ekim 2015 at 14:29 - Reply

    SAĞOLUN HOCAM TEDAVİ İÇİN NE YAPMAMIZ GEREK ÇOK YERE GİTTİK KIBRISDA BİR TEDAVİYE GİTTİK ÖNCE KALÇASININ ÜSÜTNE OTURAMIYORDU 6 AY TEDAVİ GÖRDÜ BİRAZ İYİ OLDU SONRA MARAŞDA BİR DOKTORUN YANINA GÖTÜRDÜK İLAÇ FALAN YAZDI ONLARI KULLANDI KÜÇÜK BÜYÜK ABDEST BİLMİYORDU BÜYÜKÜ HİS ETMEYE BAŞLADI 2,5 YIL FALAN OLDU DOKTORLAR BÜYÜKÜ BİLİRSE KAKLAR DEDİLER AMA HALA BİRŞEY YOK NASIL YARDIMCI OLURSUNUZ SİZİN YANINIZADA GETİRİRİZ YETERKI AYAĞA KALKSIN ARTIK CEVAP İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 2 Kasım 2015 at 19:44 - Reply

     Felcin durumuna bağlı. Hiç kalkamayabilir de. Ancak yapılanlar yapıldı mı bu önemli. Bazen gayet rahat yürüyebilecek hastaları yatalak görünce üzülüyoruz. Böyle bir durum var mı yok mu bakmak lazım. Geçmiş olsun.

     • yılmaz 14 Kasım 2015 at 17:08

      BİRDE HOCAM TEDAVİ YAPILINCA KARŞILIK VERİYOR VÜCUT BU ARALAR SIKÇA BEL AĞRISI VE AYAKDA TERLEME OLUYOR

     • Prof. Dr. Erbil DURSUN 15 Kasım 2015 at 17:15

      Mesajınızı tam anlayamadım lütfen bir kez daha gönderin.

   • murat 21 Ekim 2015 at 09:52 - Reply

    Merhabalar hocam,
    annem bundan on beş gün öncesinde beynin sol tarafında yüksek tansiyondan dolayı orta çaplı beyin kanaması geçirdi ve şuan sağ taraf felç bilinci açık ama konuşamıyor yatakta hafif hareketler bacak ve kolunu kaldırıyorlar vs.. iki gün önce norölog vücut biraz toplasın sonra tam bir fizik tedavi başlanacak demişti bugün ise hemen başlanabilir diyor bu fizik tedavi için iyi bi ryere hemen başlanması bu zamanın bir etkisi olur mu çünkü iyi olan her yerde sıra var bir iki ay sonrasına gün veriyorlar kısacası hocam ilk bir ay fizik tedaviyi herhangi bir hastanede yaptırmamın ileriye dönük bir düzelmeme seke kalmasına sebep olur mu

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 2 Kasım 2015 at 19:18 - Reply

     Rehablitasyon çalışmalarının mümkün olan en kısa sürede başlaması gerekiyor ancak elbette hastanelerde de sıra çok olabiliyor. Ancak benim web sitemde kendinizin yapabileceği bir çok şeyi de bulabilirsiniz. Lütfen google yazın: Felçten değil bilmemekten korkun. Buradaki yazdıklarımı çok dikkatli inceleyin. Çok faydası olacaktır. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: Felç Romatizma. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 196. Taner 12 Ekim 2015 at 17:06 - Reply

  Merhabalar Hocam ,
  2015 yılında beynimin sol lobuna pıhtı atılması sonucu sağ tarafımda kısmi felç yaşadım. Geçici olarak görme , duyma ve konuşma kaybım oldu. hepsi geri geldi ve sadece sağ kolumda kontrol bozukluğum başladı. yaklaşık 1 yıldır mücadele ediyorum. botoks tedavisi uygulandı ama fayda etmedi. Güç kaybım yok ve yazı yazamayacak durumdayım. sağ kol arka kasım devamlı kalp gibi hareket ediyor ve kontrolüm olmuyor. uyurken veya dinlenme durumunda bir sıkıntı olmuyor. Bu sorunum geçicimidir? konu ile ilgili yorumunuzu ve desteğinizi rica ediyorum.

 197. Arzu 26 Eylül 2015 at 21:03 - Reply

  Mrb Erbil hocam .Babam 6 ay once felc gecirdi sag tarafi tamamen tutmaz hale geldi aayagi ve yuzu konusmasi duzeldi ancak kolunda elinde hic hareket yok fzik tedavi gordu bitti ancak simdi biraz daha kotu ayaklari daha tutuk olmaya basladi.ilk goturdugumuz hastanede beyne pihti atmis dediler ancak sonraki gittigimiz doktor beyne pihti atmamis beyne giden damar %90 i tikali demis dmar acilirsa felc gecer dedi ancak anjio yapmamiz gerek ve akabinede ameliyat olmasi gerek dedi ama ameliyati kaldiramaz demis.ayrica fizik tedavsi sadece egzersizden olusuyordu.hala iyilesemedi ne yapmamiz gerek artik hic o kolu kipirdmaz kullanamazmi.bi yol gosterin lutfen babami nasil iyi edebilirim.tsk ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Eylül 2015 at 11:47 - Reply

   Felçte tıkalı damarın ameliyatı diye bir tedavi çoğu zaman söz konusu değildir. Sabırla rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek gerekir. Ayakta ve el-koldaki sertleşmeler hastayı çok rahatsız edebilir, fonksiyonlarında azalmaya yol açabilir. bu yüzden güvendiğiniz bir rehabilitasyon doktoru sizi çok iyi takip etmelidir. Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada babanız için yapılması gerekrn birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programı uyguluyoruz. Hasta eğer bir elini kullanamayacaksa, sağlam kol-eli ile tüm işlerini yapar hale getirmeye çalışıyoruz. Lütfen detaylı bilgiler için web sayfamızı inceleyin. Bütün bilgilere ulaşacaksınız. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

  • özgür 8 Ekim 2015 at 11:47 - Reply

   Merhaba Erbil hocam annem omurgada t7-t8 arası kırık yaşadı ve ameliyat oldu omurilikte bası meydana gelmişti ameliyattan sonra 5 ay hiçbir sıkıntısı yoktu 1 ay içerisinde önce mesane daha sonra sol bacaktan ayağa ve sağ taraf felç oldu göbekten aşağı hissetmiyor son 2 aydır hemoroid ağrısını hisseder oldu bu arada ayaklar ve bazı parmaklar tepki veriyor bacaktaki kaslar tik şeklinde atıyor ayak ve bacaklar soğuk suya tepki veriyor fakat his yok bunlar normal tepkilermidir?cevabınız için şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Ekim 2015 at 11:26 - Reply

    Bu söylediklerinizden bir sonuç çıkarmak oldukça zor görünüyor. Annenizin hekim tarafından değerlendirilmesi, muayene edilmesi gerekiyor. Yapılması gereken önemli tedaviler var. Kasılmalar olabilir annenizi çok rahatsız edebilir. Mesane fonksiyonu bozukluğu önemli böbrek sorunlarına neden olabilir. Web sayfamızı detaylıca inceleyin lütfen. Geçmiş olsun.

    • Mert 1 Aralık 2015 at 23:24 - Reply

     Sayın hocam mrb hocam benım annem yaklasık 3 yıl once beyın kanaması gecırdı 20gun yogun bakımda kaldı ve taburcu oldu eve getrdk konusma hıc bısey yoktu gunler sonra konusmayı yavas yavas cozDu ve hızlı bı ılerleme gorduk herseyı bılıyor hatrlyr ama bı tek kufur edıyor ve ayagını hıc kullanamıyor kollarınıda kısıtlı kullanıyor ilk 1 yıl guzel ılerleme oldu ama daha sonrakı yılda hep aynı 3 5 doktorla gorustuk gosterdk ama hep zaman dedıler Zamanla duZelir yapılcak bısey yok dedılr sayım doktorum ne yapmalyız bu hastalıgım bi yolu yokmu bilgi verırsenız sevınırm sımdiden tskler

     • Prof. Dr. Erbil DURSUN 8 Aralık 2015 at 13:22

      Düzgün rehabilitasyon çalışmaları yapılmalıdır. Bu konu ile ilgili tüm bilgileri web sayfamızda bulabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 198. Alper 21 Eylül 2015 at 16:18 - Reply

  Sayın hocam,hastamız 15 gün önce kalp kapakçığı ameliyatı oldu.Tek kapakçığı değişti.Daha sonra taburcu oldu.Kontrol için gittiğmizde hastanedeyken birden göz kapakları kapandı,bacakları tutmadı,şuur kaybı oldu,görme bozukluğu yaşadı.Daha sonra doktorların müdaalesi sonucu hastanedeki 2.gününde şuuru yerine geldi,bacakları tutmaya başladı.Fakat gözlerindeki çift görme şikayeti devam ediyor,doktorları 2 3 ay içinde düzeleceğini söyledi.Göz için özel bir tedavi yöntemi var mıdır ?

 199. Süleyman Kuşçu 16 Eylül 2015 at 06:47 - Reply

  Hocam merhaba Babamın sol ana damar tıkanık olduğu tespit edildi ilaçla tedavi edildi bugün eve gelişimizin 5.ci gunü Babam gun geçtikçe iyileşiyor yalnız şuuru tam olarak yerinde değil. Kendisi öğretmen sürekli okuldan bahsediyor okulla ilgili konuşuyor kafası okulda yani. Konuşma bozukluğu var hafıza tam olarak yerinde değil 20 gün sonra kontrolleri var. Size sorum bu konuşma bozukluğu düzelecek mi ? Tekrar eski haline gelecek mi ? Babam için neler yapabilirim ?

 200. guler 11 Eylül 2015 at 06:58 - Reply

  Merhaba doktor bey annemin MR sonucu aşağıdaki gibidir.Pazartesi günü hastaneye yattı şuan gözetim altında Sulama alanında frontoparieto oksipital bölgede geniş bir alanda akut iskemi lehine diffüzyon kısıtlılığı gösteren T2, FLAİR serilerde parankimin diğer alanlarına göre daha hiperintens olarak izlenen saha mevcuttur. Bu düzeylerde korteks hafif ödemli olarak değerlendirilmiştir. iyileşme süreci nasıl ilerler Annem 79 yaşında, Şimdiden teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 17 Eylül 2015 at 12:14 - Reply

   Lezyonun derecesine bağlı. MR raporunda geniş bir alandan söz ediyor. Bu da lezyonun büyük olabileceğini gösteriyor. Şu aşamada lütfen nörologlarla iletişimde kalın. Geçmiş olsun.

 201. ezgi 8 Eylül 2015 at 12:35 - Reply

  mrb bnm teyzem 50 gün önce hastaneye doğum yapmak için gitti doktorlar onu normal doğum yapsınlar diye zorlamış ve rahmi patlamış rahmini almışlar iki defa kalbi durmuş beynine oksijen gitmeyince beyninde ödem oluşmuş doktorlar onunun beyin felci olduğunu yatağa bağlı bakıma muhtaç olduğunu söylüyorlardı ama teyzem yaklaşık 20 gün sonra elini ayağını oynatmaya başladı.bazen durduk yere ağlıyo 1 hafta önce anne diye bağırmış doktorlar da bu duruma çok şaşırdı mucize olduğunu söylüyo doktorlar artk onu bi kaç kişinin görebileceğini söyledi bizde bi kaç kişi yanına gittik tekrar anne ve elif dedi ona diyoruz bizi tanıyormusun evt şeklinde başını sallıyo bazen bizi görünce ağlıyo konuşmaya çalışıyo ama nefes alamadığı için boğazını delmişlerdi o yüzden ses çıkmıyo anlamıyoruz ne diyor şimdi doktorlar onu bir kaç haftaya kadr taburcu edeceklerini söylüyo sizce biz ne yapalım onu fizik tedaviye mi götürelim iyişebilir mi bütün bu olanlar iyileşme belirtileri mi ?

 202. mehmet 4 Eylül 2015 at 11:42 - Reply

  hocam babaannem geçenlerde damar tıkanıklığından felç geçirdi elleri ve ayakları tutuyo ama konuşmasında ve sol gözünde kapanma var konuşmasıda peltek gibi ne olur ?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Eylül 2015 at 13:51 - Reply

   Zamanla düzelebilir. Mental ve konuşma terapileri önemlidir. Ancak rehabilitasyon bir bütündür. Bir yerin tedavisi diğer fonksiyonları da olumlu yönde etkiler. Babaannenizi sık sık sosyal çevre içine çıkarın. Mümkünse hareketi de içeren detaylı rehabilitasyon çalışmalarına katılsın. Geçmiş olsun.

 203. Nazlı 17 Ağustos 2015 at 14:45 - Reply

  Merhaba Hocam. babam yaklaşık 1 hafta önce boyun tutulması yaşadı (yastıktan düşmüş gibi). annem boynunu ovaladı çok geçmedi 1 gün sonra babamda anormal hareketler oluşmaya başladı. kendisi esnafdır. hergün para kasasını açıp kapatan adam, kasanın nereden açıldığını bilemedi. bakışları boş boş etrafa bakındı. hemen doktora götürdük emar eeg tomografi ultrasona girdi. beyne emboli atılmış sonucunu verdiler. şu anda beklemedeyiz ne yapacağımızı bilemiyoruz. babamızın iyileşme süreci nasıl olur? bu arada babam kalp ve KOH hastası. değerli yönlendirmelerinizi bekliyoruz.
  saygılarımla…

 204. ezgi 16 Ağustos 2015 at 16:59 - Reply

  meraba benm teyzem yaklaşık bir ay önce hastaneye doğum yapmak için giti ve doktorlar onu normal doğum yapması için zorlamışlar rahmi patlamış almışlar kalbi iki defa durmuş ve beyininde ödem oluşmuş hiç bir tepki vermiyo sadece boş bakıyo ayaklarını oynatıyo ellerini oynatıyo ama doktorlar artk onun beyninin felç olduğunu yatalak kalacağını söylüyo sizce nasıl iyileşebilir …

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 17 Ağustos 2015 at 07:07 - Reply

   Felçte hastanın tepki vermediği durumda en önemli rehabilitasyon çalışmaları hastada hareketsizliğe bağlı görülecek komplikasyonların önlenmesidir. Eklemleri korumak, yatak yarasının açılmasını engellemek, solunum fonksiyonlarına dikkat etmek gibi. Bunları bulabileceğiniz detaylı bir yazı dizim var. Google’a yazın: felçten değil bilmemekten korkun. Bu yazımı dikkatlice inceleyin lütfen. Teyzenizde bilinç gelmeye başladıkça ileri rehabilitasyon tekniklerine geçmek lazım. Geçmiş olsun.

 205. Onur 28 Temmuz 2015 at 21:05 - Reply

  Hocam babam 48 yasinda yaklasik bi sene olacak hic bi rahatszligi yokken bianda sol tarafini hissetmez oldu hastanede beyninde pıhti oldugu soylendi ve 2 hafta hastanede tedavi gordukten sonra taburcu olduk ve simdi yine sag tarafta hissizlik belirtisi oldu doktora gittik hala pihti duruyor asprin kullaniyor gunluk kani sivi tutmak bi cozumu yok mu hocam o pihtinin gitmesi icin lutfen bi cvb bekliyorum sizden

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Ağustos 2015 at 11:34 - Reply

   Bu sorunuzla nöroloji uzmanlarının ilgilenmesi gerekir. Benim branşım hastanın yapamadığı günlük yaşam aktiviteleri ve yürüme ile ilgili çalışmalar yapmaktır. Babanız nazıl? Yürüme, elini kullanma durumu nedir? Geçmiş olsun.

   • Burcu 7 Ağustos 2015 at 21:16 - Reply

    Merhaba benim bir sorum olacaktı ben 2,5aydır rahatsızım sağ tarafım kısmi felc gecirdim şimdi yürürken sağa kayıyorum beli bir müddet sonra bazen sabahtan oluyor Dr hic bir sorun bulamıyorlar napmam gerekiyor teşekkürler

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Ağustos 2015 at 10:34 - Reply

     Size uygun rehabilitasyon çalışmaları yapılmalı. Detaylı analiz ile nerenizde sorun var bunu anlayıp sonra tedavi planlanmalı. Geçmiş olsun.

 206. esra 28 Temmuz 2015 at 08:09 - Reply

  mrb ben 17 yıl önce anevrizma geçirdim sol felç. şuan sol elde kasılmalar halen devam etmekte pek fazla kullanamıorum aslında birkaç yıldır da tedaviyi bıraktım.ve şimdi kolumda incelme görüyorum.bunun için ne yapmalıyım incelme kasların erimesi mi demek?bu beni çok endişelendiriyor.bunun için ağırlık ve güç hareketleri mi yapmalıyım?bazen omzumda ağrılar da oluyor..ayak için ise reflex afo kullanıorum böylelikle ayak bileğim düşük adım atmıyor faydasını gördüm.ancak afo yu çıkartıp yürüdüğümde yine ayak bileği düşük atıor adımı yani bağımlılık yaptı artık onsuz çıkamıorum biryere..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 28 Temmuz 2015 at 19:29 - Reply

   Geçmiş olsun. Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (http://www.felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; http://www.felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir.

   Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   http://www.felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   http://www.felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   http://www.felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   http://www.felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

   • esra 29 Temmuz 2015 at 05:52 - Reply

    hocam teşekkür ederim.izmitte bulunduğum yıllarda İREM de Nigar hocamın denetiminde kısa bi süre tedavi almıştım fakat bu iş siz de biliosunuz ki süreklilik istiyor. Trabzonda yaşıyorum şuan.burda imkanlar oraya oranla daha yetersiz. bir de üç senedir kamuda 8.00-17.00 çalışıorum.zaman sıkıntım da var.artı yılmışlık da var.. 29 yaşındayım tedavi anlamında geç kalmışlık da var sanırım çünkü 17 yıl büyük bi zaman bu hastalık için..şuan böle idare ediorum her ihtiyacımı da gideriorum tek başıma dünyanın diğer ucuna da giderim bu anlamda hayata dair bir kendimi “geri çekmişlik” eğiliminde de olmadım hiç bi zaman ama yaş ilerledikçe çıkabilecek hastalıklardan da endişe ediorum yavaş yavaş (romatizmal kireçlenme vs gibi..)

    bir de ayak reflexsoloji die bir şey duymuştum samsunda bir merkezde varmış. bi faydası olur mu bizim açımızdan?

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Ağustos 2015 at 11:36 - Reply

     Üzerinden yıllar bile geçse tedavi ve rehabilitasyona devam etmekte faydalar var elbette. Refleksolojinin tıbbi bir geçerliliği yok. Gelebilirseniz yine elimizden geleni yaparız.

 207. Dilek 13 Temmuz 2015 at 13:37 - Reply

  Hocam benim kardesim kaza gecirdi ve beyin kanamasi gecirdi birde beyninin sag tarafi cok zarar gordu su anda uyuyo suur kapali uyaninca beyini kendini tekrar yenilermi .?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 15 Temmuz 2015 at 11:45 - Reply

   Bu aşamada sizin dikkat edeceğiniz en önemli yazım şu: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” . Şu anda en önemli konular yatak yarasının engellenmesi, eklemlerde deformite olmasının önüne geçilmesidir. Hastanın metabolik durumu stabil olunca aktif rehabilitasyona başlamak lazım. Umarım kardeşiniz kısa sürede uyanır ve yine sağlıklı günlerine kavuşur. Geçmiş olsun.

 208. Coşkun Örge 7 Temmuz 2015 at 23:38 - Reply

  Hocam merhaba.
  benim babam 9 ay önce sağ tarafından felç geçirdi.Şu an kendi ihtiyacını görebiliyor.Fakat babamın aksiliklerinden dolayı sağ kolu iyileşmedi.Bize fizik hareketlerini yaptırtmadı.benim size sormak istediğim babamın ayağın da 3 günde beri şişlik var.Bunun sebebi nedir hocam şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Temmuz 2015 at 09:21 - Reply

   Birçok sebebi olabilir. Pozisyonel olabilir. Damarlarla ilgili sorunlar olabilir. Doktorunuzun görmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 209. Busra 4 Temmuz 2015 at 21:44 - Reply

  Merhabalar hocam size kısaca dayımın durumundan bahsetmek istiyorum. Dayım 58 yaşında 3 sene önce sol tarafından felç geçirdi. 3 ay fizik tedavi gördü kas erimesi de vardı o sıra. İki kişi koluna girip zar zor yürütüyorduk. Fakat 1 sene önce ilk kez epilepsi nöbeti geçirdi. Bu nöbetten sonra fizik tedavi sonrasındaki iyileşme silindi yürüyemez oldu. Bir sene içinde 3 kez epilepsi nöbeti geçirdi. Ve her nöbet sonrasında hem fiziksel olarak hemde beyinsel olarak kötüleşiyor. Sizce bu normal mi? Biz neler yapabiliriz? Tavsiyeleriniz bizim için çok önemli. Teşekkür ederim.

 210. Busra 4 Temmuz 2015 at 21:29 - Reply

  Merhabalar hocam size kısaca dayımın durumundan bahsetmek istiyorum. Dayım 58 yaşında 3sene önce sol tarafından felç geçirdi. İki ay sonra fizik tedavi gördü tam üç ay sürdü. Hastanede kas erimesi olduğundan bahsettiler. Tedavi sonrası iki kişi kollarından girip zorlu yürütebiliyorduk. 1 sene önce ilk kez epilepsi nöbeti geçirdi nöbetten sonra tüm fizik tedaviden sonraki iyileşmeler silindi. Ayağa kalkamaz oldu. Bir sene içinde üç kez nöbet geçirdi ve her nöbetinde hem fiziksel olarak hemde beyinsel olarak kötüye gidiyor gibi. Sizce bu normal mi bu durumda biz neler yapabiliriz tavsiyeleriniz bizim için çok önemli. Teşekkür ederim.

 211. Mustafa 1 Temmuz 2015 at 21:25 - Reply

  Merhaba hocam.Benim annem ortalama 35 gün önce felç geçirdi ve sağ kolu ve ayağı tutmuyor.Felç den dolayıda ağzından çıkan tek kelime bişi oldu kelimesi.Hocam bu konuşmaya bir çözüm yokmudur düzelirmi,birde sürekli ağlıyor.Hocam yardımcı olursanız sevinirim.

 212. Sibel ece 24 Haziran 2015 at 03:30 - Reply

  Merhabalar hocam ben 15 yıl önce trafik kazası geçirdim ve omurilik felçlisiyim belden aşağım tutmuyor ve his yok ben hamile kaldığımı düşünüyorum böyle bir durum mümkün mu ve bu sizede çok garip gelebilir fakat ben ayak parmaklarımı kipirdattim ve bunu kardeşim de gördü böyle birşey de mümkün mü ?
  şimdiden teşekkürler

 213. Rıdvan D. 23 Haziran 2015 at 08:23 - Reply

  Merhaba hocam. Babam 23.05.2015 günü yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması ve bunun neden olduğu tıkanıklıktan dolayı sol tarafı felç geçirdi. Beynin sağ tarafı doktorunun dediğine göre hiç kan gitmiyor. Yaklaşık olarak 27 gün yoğun bakımda kaldı. İlk günden beri de bilincini hiç kaybetmedi. Şuan da hem elini hem de kolunu hissediyor ancak oynatamıyor. tüylerini kaldırdığımızda elektrik çarpmış hissi yaşadığını söylüyor.Ve şu ana kadar durumunda bir kere tüm vücudunda kötü bir kasılma dışında hiç kötüye gitmedi. 18.06.2015 günü babamı taburcu ettiler. Fizik tedavi için hem özele hem de devlet hastahanesine başvurduk ancak ikisinden de bir hafta evde dinlensin sonra getirin cevabı aldık. Size sorum şu babamın felçli tarafının düzelmesi ne kadar sürer. Fizik tedavi sürecinde ne yapmamız lazım yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

 214. Tolga 22 Haziran 2015 at 11:32 - Reply

  Merhaba hocam dedem felç geçirdi sol ayak ve kollarını oynatamıyor doktorlar hücreler öldü demiş bidaha yürüyemicekmi acaba

 215. Umut Can 19 Haziran 2015 at 08:16 - Reply

  Hocam merhaba ben2 gün önce eve geldiğimde babannem felç geçiriyordu hem başına soğuk su dökerek şokladım ve aynı zamanda ambulansı aradım babannemin kafasının sol tarafı şişmiş ve konuşamıyordu acil müdahele yaparak hastaneye kaldırdılar şuan hastanede 2. Günü ilk gün konuşarak biseyler anlatmaya çalışıyordu akşam yanına girdiğimde konusamiyordu fakat elimi sıkabiliyor gözlerini hareket ettirebiliyordu fakat bugün yanına gittiğimde hiç tepki vermedi doktorlar hiçbirşey demiyor bu babaannemin 3. Sol taraftan felci lütfen durumu kendi yonunuzden degerlendirirmisiniz teşekkürler .

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 5 Temmuz 2015 at 17:04 - Reply

   Şu anda size bakan hemiklerinize güvenin. Google’a fleçten değil bilmemekten korkun diye yazın ve buradaki bilgileri iyi inceleyin. Geçmiş olsun.

 216. Oğuz yavuz 12 Haziran 2015 at 14:26 - Reply

  Merhaba hocam annem 5 yıl önce beyne pıhtı atma sonumu sol tarafı Felç oldu. Kendisi yıllar önce bir kalp ameliyatı geçirdi ve coumidin ilacı kullanıyordu doktor bir süre onun yerine coraspin verdi bu sıradada beyne pıhtı attı ve sol tarafı Felç oldu. Farklı fizik tedavi, Akupunktur ve ozon tedavisi uygulandı ancak çok fazla bir açılma olmadı. Sol eli hiç tutmuyor yürüyor ama bacağını sürükleyerek. Tavsiye üzerine sizin adınıza ulaştık sorumuz şu: annem bundan sonra iyileşebilir mi? İyileşme imkanımız var ise en kısa zamanda size ulaşıp hemen tedavi olmak istiyoruz. Yardımcı olursanız seviniriz

 217. yeli 11 Haziran 2015 at 20:23 - Reply

  Hocam mrb ben bebeğim 8 aylık mr sonuç şu şekilde yazıyor.: Sol periventrikuler sekel hemoraji odağı yada sekel enfarkt ve eşlik eden paranki mal kalsifkasyon lehine yorumlabilecek 1.2cm çapında patolojik sinyal değişikliği, sol lateral ventrikulde sağa kıyasla ılımlı asimetrik genişleme komşu korpus kallozumda fokal ılımlı volum kaybı. Yazıyor hocam yorumlarınız. Devam edermi bu genişleme sezeryan la ve 3600 zamanında doğdu anne karnındaykende bi hastalık olmadı epilepsi olma ihtimali varmidir.sag kol kullanmiyor

 218. Ufuk 9 Haziran 2015 at 09:51 - Reply

  Merhaba erbil hocam 20 yaşındaki üniversite öğrenci kız arkadaşım yaklaşık 3 ay önce kan pıhtılasması sonucu kısmi felç geçirdi belden yukarısı tutmuyordu sağ el ve ayağında şiddetli kasılmalar oluyordu ve bunlar 1 ay sonra azalarak geçti fizik tedavi suresince hızlı gelişim göstermesine karşın sağ eli yamuk duruyor sağ ayaginida parmak ucuna basarak yürüyordu doktorlariyla konuştuğumuzda kasılmalar sapastige çevirdiğini söylediler bu spastik durumun giderilmesi mümkünmü birde son zamanlar da kasılmaları tekrar ortaya çıktı özellikle ayağı aşırı derece dönmeye başladı başka bir nöroloji doktoruna gösterdiğimiz de genlerinde olan birşey dedi ve bunun kalıcı olacağını söyledi bunun da sizin kiliniginizde herhangi bir tedavi si varmidir teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Haziran 2015 at 13:27 - Reply

   Kesinlikle bu kasılmalar çok daha iyi duruma getirilebilir. Yeter ki tecrübeli ellerde toksin uygulansın ve birçok özellikli tedaviler yapılsın. Geçmiş olsun.

 219. Emrah GEZGİÇ 30 Mayıs 2015 at 06:47 - Reply

  Hocam merhabalar
  04/05/2015 günü 11.30 sıralarında annem sağ tarafından kısmi felç geçirdi. Konuşmasında hiçbir sıkıntı yoktu ama sağ bacak ve kollarını hareket ettiremedi. hemen hastaneye gittiğimizden 3 saat içinde ilacı damardan vermemiz gerekir riskli dediler ama biz kabul ettik. 1 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra, annem ayaklarını ellerini oynatmaya başladı hatta hastanede yürümeye başladık ve bunlar 1 gün içinde oldu. Azimli hırslı olduğunu biliyorum ama bu kadar hızlı olmasından da endişenlenmiyor değilim. Tekrarlama riski ne düzeydedir? İlk olarak Gata Askeri hastanesinde fizik tedavi düşünüyoruz ama buradaki doktorumuzda bu hızla burada atlatabileceğimizide söylüyor. İlginiz ve bilginiz için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Haziran 2015 at 14:11 - Reply

   Felçte ilk 3 saatte yapılan uygulama anlaşılıyor ki çok başarılı olmuş. Hızlı iyileşmeden dolayı korkmayın. Geçmiş olsun.

 220. Gülseren ozan 26 Mayıs 2015 at 22:32 - Reply

  Hocam annemin konuşma merkezi etkilendiğinde önce tekrar konuşabilecekmi şimdiden teşekkürlet

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 29 Mayıs 2015 at 21:26 - Reply

   Felçte konuşma merkezi tutulumunun derecesi nedir bu önemli. Ayrıca yapılacak rehabilitasyon programları konuşmanın yeniden gelişmesi için gereklidir. Geçmiş olsun.

   • Gülseren ozan 9 Haziran 2015 at 20:22 - Reply

    Hocam Konuşma merkezi ile algılama merkezinin bir kısmı atan pıhtı sebebiyle zarar gördü. Konuşuyor ama anlaşılması zor ve kelime bazında. Algılama şuan bizim için daha önemli. Algılamanın düşük olması fizik tedavi sürecini de komut almakta zorlandığı için olumsuz etkiliyor. Geç de olsa toparlanır umudumuz hep var. Sizin düşünceleriniz nedir bu konuda? Şimdiden teşekkür ederim.

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Haziran 2015 at 13:25 - Reply

     Meydana gelmiş hasarın derecesine, uygulanan tedavilerin yeterliliğine bağlı olarak ulaşılacak sonuç değişir. Geçmiş olsun.

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Haziran 2015 at 13:35 - Reply

    Çok büyük şanssızlık olmuş geçmiş olsun. Yapılacak çok fazla tedavi var. Çaprazlama, ayakta dönmesi tamamen istemsiz kasılma (spastisite) ile ilgili. Bunlar için tecrübeli ellerde yapılacak toksin enjeksiyonları çok önemli. Bunun dışında yapılacak detaylı ve özellikli tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları katkı sağlayacaktır. Web sayfamızı detaylı bir şekilde inceleyin (felç ve serebral palsi bölümünü). Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım.

 221. tuğba 15 Mayıs 2015 at 16:28 - Reply

  iyi günler,anneannem bel ameliyatı oldu(platin takıldı) ve 2 gün sonra hafıza kaybı yaşadı.tutarsız kendi kendine konusmalar yapıyor. beyninde pıhtı oluşmuş.neden oluşmuş olabilir? doktorların ihmali mi yoksa ilaçlara da olabilir mi? tamamen geçmesi olanaklı mıdır? teşekkürler

 222. alper çalık 14 Mayıs 2015 at 15:22 - Reply

  hocam babam yaklaşık 15 gün önce kan pıhtılaşması snucu bayıldı ve sağ tarafında kısmı felç durumu var ağız kısmında da eğrilik mevcut kol ve bacakta hissiyat var ancak beyin komut vermiyor tam olarak konuşma yetisi tam net değil kimi zaman hafıza sorunu da yaşayabiliyor doktorlar kan pıhtısını dağıttı hem beyindekini hep kalp yolundaki damarı ve taburcu edildi ancak bizim şuan yapmamız gereken neler hafıza için konuşması için zaten kol ve bacak için fizik tedavisi başlanacak ama beyinin eski fonksiyonlarına daha çabuk kavuşması için ne yapmalıyız? Ne kadar zamanda eski yetilerini kavuşabilir ? Şimdiden teşekkür ederim.

 223. Erdi dede 14 Mayıs 2015 at 13:32 - Reply

  Hocam merhabalar.
  Benim babam 57 yasinda beyin kanamadı geçirdi su an yogun bakimda tedavisine başlanmış entubeden ayrılmış hersey iyi giderken sabaha karsi tekrar kanama geçiriyor ve kalbi duruyor Devamında kalbi duruyor kalp Mesajı ile tekrar Çalışıyor ve Devamında epiletikrlik nöbet geçiriyor doktorumuzun verdigi cevaba gore zarar görmesin beyin diye uydurulmuş 5 gun oldu hala uyanmadı tansiyonu nabzı cocuk ısısı hersey yerinde acaba niye hala uyanmadı EEG niye çekmiyorlar bilmiyorum beklemeseydi diyorlar lutfen cvp verirmisinoz iyi calismalar

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Mayıs 2015 at 20:26 - Reply

   Babanıza şu andaki tedavileri bırakın sürdürülsün. Hekimlerinize güvenin. Ancak şu aşamada sizin dikkat edeceğiniz en önemli yazım şu: http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” . Şu anda en önemli konular yatak yarasının engellenmesi, eklemlerde deformite olmasının önüne geçilmesidir. Hastanın metabolik durumu stabil olunca aşağıdaki tedavilere başlamak lazım. Geçmiş olsun.

 224. sermin topal 11 Mayıs 2015 at 08:05 - Reply

  Hocam Merhaba annem 2 sene önce kalp kapak ameliyatı oldu son 5 ay önce soğuk algınlığı gibi oksurmeye başladı dahiliyeci kan tam tahlil verdik kan değerleri düşük çıktı ağzından ve burnundan kan geliyor akşam saati sıtma şeklinde ateşi çıkıyor 38 39 derece napabiliriz :(( yardımlarınızı rica ediyorum

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 11 Mayıs 2015 at 19:15 - Reply

   Dahiliyeci hekimlerin derhal değerlendirmesi gerekiyor. Geçmiş olsun.

   • cuma ali 13 Mayıs 2015 at 17:08 - Reply

    Hocam babam 75 yasinda kalp krizi gecirdi.andio yapildi daha sonra kalpte tikali oldugu icin baypas ameliyati yapilip 3 damari degisti.babam ameliyattan sonra uyandi ama 2gun sonra cihaza takildi. Doktorlar dedi beyin oksijensiz kalmis kismi ferc olabilir ama net bir sey belli degil diyorlar ve su an babam 8 gundur babam uyanmiyor sadece bazen gozuni aciyor hocam yardimci olurmusunu lutfen

 225. hilal 9 Mayıs 2015 at 11:25 - Reply

  Babam 4 ay önce beynin sol tarafında meydana gelen damar daralmasına bağlı felç geçirdi. fizik tedavide doktor gozetiminde tedavisi devam ediyor. Yürümesi normale donmesede dengesini rahat sağlıyor. Konuşmasında ve sag kolunda problem var. Iyilesme süreci ne kadar sürer ?

 226. ÖZGE 22 Nisan 2015 at 19:16 - Reply

  Merhaba Erbil bey babaannem 4 ay önce beyin kanamasına bağlı beyin felci geçirdi. sadece sağ tarafı felç. Sağ kolunu hiç hareket ettiremiyor sağ bacağını biraz hareket ettirebiliyor ama yürüyemiyor. konuşamıyor. bir hafta fizik tedavi gördü ama kalp hastası (kalp kapağı degişmişti)olduğu için rahatsızlandı . kanamanın olduğu zaman uzman doktor kanamanın az olduğunu söylemişti ama dün gittikleri doktor kanamanın büyük olduğunu söylemiş. babaannem 75 yaşında sizce ne yapmalıyız ne yapabiliriz?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Nisan 2015 at 18:11 - Reply

   Sabırla rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek gerekir. Bu aamada robotik rehabilitasyon, beyinden elektrik verilmesi, kasılma varsa toksin enjeksiyonları faydalı olacaktır. Ancak öncelikle babaannenizi detaylıca değerlendirip neler yapılmalı buna bakmak lazım. Geçmiş olsun.

   • fadime 3 Mayıs 2015 at 23:18 - Reply

    Iyi aksamlar benim annem 9 ay once beyin kanamasi gecirdi anevrizmadan kaynakli cerrahi mudahale oldu ve sol tarafinda hemiparazi kaldi evde hareket yaptirarak yurutebildik ama sol kolu felcli kaldi cok a bi parmak hareketleri var bilincide degisti eskiso gibi degil buna bi cozum var mi kolunu ve bacagini iyilestirmek icin ne yaoabiliriz gerekirse hastaneye goturmek istiyoruz siz tedavisinde yardimci olabilirmisiniz annemi eski hali gibi.olmaz tabi ama duzelmesini cok istiyoruz

 227. inan 13 Mart 2015 at 10:37 - Reply

  Mrb hocam babam 6 yıldır sol yanı felç ve beyin kanaması geçirmiş ve yataklı ayağa kalkma şansıda yok bu nedenle son üç aydır sol ayağında şişkinlik meydana gelmiş nedenini söylerseniz sevinirim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 15 Mart 2015 at 14:59 - Reply

   Derin venlerde tıkanma olmuş olabilir. Sıkıntılı bir durumdur lütfen hekime gidiniz. Geçmiş olsun.

   • dilan 14 Nisan 2015 at 20:08 - Reply

    Hocam merhaba. Annannem kalp krizi sonucunda 7 dk kalbi durdu hastanede elektro şopla tekrar kalbi atti daha sonra bi kac defa daha durmus ve tekrar atmaya baslamis bu sure icerisinde beyin oksijensiz kalmis suan yogun bakimda solunum cihazina bagli ve makineye bagli iyi olur mu bir bilgi verirmisiniz?

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 16 Nisan 2015 at 10:07 - Reply

     beyindeki hasar ağır belli ki. Bu durumda hayati riski olduğu anlaşılıyor. Zaman gösterecek durumunu. Geçmiş olsun.

  • battal keleş 10 Nisan 2015 at 14:09 - Reply

   hocam 5ay önce tansiyondan felç geçirdim sağ tarafımdan sağ ayaklarımda ve yüzümdeçok ağrı var his yok evde hareket yapıyorum his gelmesi uzun sürermi

  • dogukan 18 Nisan 2015 at 05:46 - Reply

   Mrb hocam 2 hagta once babam sol tarafı felçli vaziyetde ama bu arada sol bacagında kas kasılmaları oluyo hani bunun bi sebebi varmıdır

   • Prof. Dr. Erbil DURSUN 25 Nisan 2015 at 18:36 - Reply

    Felçte kasılmalar olabilir ve çok da rahatsızlık verebilir. Ayrıca bu kasılmalar kişinin fonksiyonunu da engelleyebilir. Felç ile ilgili olan tv programlarımıza bakın. Özellikle yakın zaman önce Kanal 24 programındaki programımız size çok faydalı olur. Bu programa ana sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 228. Sabri 22 Şubat 2015 at 22:52 - Reply

  merhaba hocam Arkadasım 9 ay önce Bıçaklı saldırıya uğradı ve sol kulak üstü tarafında Bıçak darbesi Aldı beyine kan gitmişti ve ameliyati oldukça başarılı geçtı ve şimdi sağ tarafı çalişmıyor avuç içi sureklı kapalı kalıyor ve dizini kilitliyemuyor ve dengesi yok ve hocam uyuşmuş diyor belli etmıyor sağ tarafım ve sürekli avucu terliyor hocam yürüttüğümüz zaman gayet iyi yürüyor dengesi olmadiği için tek yürüyemiyor sağ adımı atıyor tek sorun tek başına ayakta kalamıyor ayakta kilitlıyemıyor dizini hocam bunun tedavısı nasıl olur bu yol gösterin hocam :(((

 229. hakan 27 Ocak 2015 at 12:23 - Reply

  arkadaşım trafik kazası geçirdi ve doktorlar beyninde ödem oluştuğunu söylediler 2gündür uyutuyorlar yarın uyandıracaklar ödem dağılmazsa uyandırınca ne olacak yada dağılırsa uyandırınca ne olacak?

 230. özlem 24 Ocak 2015 at 20:33 - Reply

  Merhaba hocam, kayınpederim 14 gün önce beyne pıhtı atmasından dolayı felç geçirdi.yüzünün sağ tarfında felç var, birde sol kolunda istem dışı titreeme kasılma var.sağ göz kapağını açamıyo şuanda. daha kaldırmamışlar ayağa yürüyebiliyomu onu da bilmiyoruz şu anda. göz kapağı açılır mı, yürüyebilir mi daha sonraki süreçtee

 231. B.kaan KURU 24 Ocak 2015 at 06:14 - Reply

  Hocam merhaba benim babam 61 yaşında ve 33 gün önce pıhtı atması sonucu acil olarak götürdük. TPA diye bi ilaç verdiler ve bu ilacında yan etki olarak beyin kanaması yaptı söylendi. 12 gün noroloji yoğun bakımında kaldı ve 13. gün hafızayı kaybettikten sonra kafatası kemiğini çıkardılar. bu ameliyat çıkışı solunum cihazına bağlı bilin yok tepki yok 20 gübü aşkın bir şekiilde hala yatmakta. bu durumun iyiye gitmeyeceği ve bakım hastası olacağı dile getiriliyor. bizim harici bir uygulama yapabileceğimiz bir durum varmıdır ve bu tür hastalarımızda tıbben umudumuz nedir? şimdiden tşk ederim ve gerçekten siz ve sizin gibi doktorları allah başımızdan eksik etmesi. (b.Kaan KURU 0506 689 55 66)

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Şubat 2015 at 12:27 - Reply

   Çok büyük bir şanssızlık yaşanmış. Kanama olmasa idi babanız belki de şu anda sağlıklı olabilecekti. Şu anda hekimlerinize güvenin bırakın yoğun bakımda tedavisi sürsün. Bu aşamada en önemli konu yatak yarası ve eklem sertliğinin oluşmaması. Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri hazırlamaya devam ettiğim şu adreste bulacaksınız: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelirse yeniden temasa geçelim. Geçmiş olsun.

 232. ceren 21 Ocak 2015 at 16:31 - Reply

  hocam benim kardeşim 14 yaşında ve kalp krızi gecirdi suan gecici felc yatıyor sureklı son zamanlarda yogun terleme ve kasılma var bunun nedeni nedir

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Şubat 2015 at 12:42 - Reply

   Felç ile ilgili kasılmalar olabiliyor. Bunun ciddiyetle ele alınması gerekir. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 233. hasan 20 Ocak 2015 at 13:25 - Reply

  hocam iyi günler 17 yaşında kardeşim trafik kazası geçirdi kazadan sonra hiç uyan madı şuan 4 günden beri uyanamıyor doktorlar beyinde mercimek büyüklüğünde kan pıhtılaşma var bu durumda ne yapmamız gerekir hocam durumunda neler olabilir hayati tehlikesi varmı

 234. yakup 19 Ocak 2015 at 15:43 - Reply

  Hocam babam yaklasik 1 ay önce hastaneye kaldırildiginda beyin damarinin tıkandıgını söylediler şu an hastanede yatıyor yurumesi eskisi kadar olmasa da iyi bizi tanıyor fakat sorduğumuz sorulara kimi zaman cevap veriyor kimi zaman veremiyor konuşmasının düzelme durumu varmı.

 235. hamiyet 19 Ocak 2015 at 11:11 - Reply

  hocaam iyigünler hocam annem 7 gün önce sol tarafı felç oldu şuanda hastanede sol tarafının çok açıdığını söylüyor fakat kıpırdatamıyor acıması iyi bir durummu saygılarımla

 236. salim gönder 17 Ocak 2015 at 16:06 - Reply

  selamun aleykum hocam ben giresundan yazıyorum babam 70 yaşında 1.5 yıl önce damar tıkanıklığına bağlı beyinde sağ tarafta inme geçirdi hemipleji babam şu an çok iyi sadece sol kolunu % 100 sol bacağını ise % 20 kullanabiliyorum bu söz konusu inmenin ameliyatla tedavi edici olma özelliği varmıdır varsa hangi hastahane ve hangi cerrahlar tarafından yapıldığını bizimle paylaşırsanız seviniriz.sizden bir cevap bekliyoruz hocam saygılar…

 237. Batualp 15 Ocak 2015 at 04:24 - Reply

  hocam ıyı gunler cok acıl bır sorum olucak babam 1 sene once felc gecırdı ve 1 sene sonrada epılepsı nobetı gecırdı bu durumlarda ne yapılması gerekır hangı ılacları onerırısınız lutfen yardımcı olun tesekkurler

 238. Ali 13 Ocak 2015 at 11:03 - Reply

  Hocam bizim bi aile dostumuz var yüksek tansiyon nedeniyle sağ kolu felç oldu ve konuşamıyor yani akli dengesi pek yerindede değil aynı zamanda ağır panik atak hastası doktorlar konuşamamasına sadece psikolojik diyor ve panik atağa bağlıyorlar okuduğum bilgilere göre fizik tedavi çok önemli olmasına rağmen onun en son aşama olduğunu söylüyorlar bide ameliyat olması istendi bunun icin daha yeterli olduğunu düşündükleri bi hastaneye sevk ettiler sizce ameliyat kesin çözümmüdür biraz bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

 239. ercan 11 Ocak 2015 at 21:31 - Reply

  Merhaba hocam verdiginiz bilgiler icin tesekkurler ben 19/01/2014 tarihinde yuksek tansiyona bagli beyin kanamasi gecirdim kanama 3.2×3.4×2.8 boyutlarinda olmus sagtarafim felcli ayagim hafif sekerekde olsa toparlamaya calistim,kolumda kuvvet var ama konturol edemiyorum,konusmam %80 duzeldi . Simdide belfitigi teshisi koydu doktorlar sorum su fitik ameliyatindan sonra ayagimdaki aksama duzelirmi birde kanamanin capi buyukmu ona baglimi duzelemedim yasim 42 inancim hirsim hic bitmedi hocam yorumlariniz icin simdiden tesekkurler

 240. ilayda 11 Ocak 2015 at 11:02 - Reply

  Hocam benim dedem 3 sene önce beyin felci geçirdi yatalak değil çok iyi yürüyor ama zihni yerinde deil konuşamıyor doktorlar 6 ay içinde konuşur dedi konuşma terapistine falan gitti ama hala konuşamıyor ne yapabilirim konuşması için

 241. Yeşim aytar 7 Ocak 2015 at 14:34 - Reply

  Selam ben 84 senesinde yüz felci geçirdim 17 yasındayken şu anda 46 yaşındayım oZaman tedavi olamadım halen çare arıyorum yüzümde büyük izler kaldı c halan yüzümü saklıyorum kimseyle görüşemiyorum içime kapandım yaşım ilerledikçe daha çok belli oluyor bir umut o umut milyonda birde olsa denemek istiyorum varmı bir tedavisi saygılar

 242. MTFT 7 Ocak 2015 at 10:32 - Reply

  merhaba benim babam 1 ay önce yüksek tansiyondan beynın sağ tarafı tık