Felç tedavisinde dikkat edilecek noktalar !

Home/BİLGİLER-HABERLER, DUYURULAR, Haberler, Makaleler, Manşetler, Öne Çıkanlar/Felç tedavisinde dikkat edilecek noktalar !

Felç tedavisinde dikkat edilecek noktalar !

Felçli bir hastada (beyin felci, MS, omurilik felci vb.) tedavi çok sıkı bir şekilde takip edilmelidir.

Hekim hastayı muhakkak sık aralıklarla görmeli, tedavi ve rehabilitasyonun her aşamasında hastayı bilgilendirmelidir. Gerekliyse, hastaya senede 3-4 kez toksinyapılmalıdır. Spastisite (istemsiz kas kasılması) olan felçlilerde böyle uygulamalar çoğunlukla gerekmektedir. Hekim toksin uygulaması öncesi ve sonrasında hastayı detaylıca değerlendirmeli, toksin uygulamasının dozlarını tayin etmek için yürüyüş analizini bizzat kendisi yapmalıdır.

Felç tedavisinde genellikle yapılan yanlışlıklar şunlardır:

1) Hasta hekim ve rehabilitasyon ekibi tarafından sıkı bir şekilde takip edilmemektedir,

2) Toksin uygulamaları yetersiz dozlarda uygulanmakta, gerekli tüm kaslara yapılmamaktadır ve bu şekilde sonradan toksin etkisiz sanılmaktadır,

3) Toksin enjeksiyonu öncesi yürüyüş ve hareket analizi bizzat toksin uygulamasını yapacak hekim tarafından uygulanmamaktadır hatta yürüyüş/hareket analizi hiç yapılmamaktadır,

4) Rehabilitasyon programı süresince hasta, hekim tarafından takip edilmemekte ve sadece ilgili terapistlere terk edilmektedir,

5) Felçli hasta rutin kontrollere çağrılmamaktadır,

6) Felçli hastanın kendisi veya ailesi gerektiğinde hekime kolayca ulaşamamaktadır.

Felç ile uğraşmak hem hekim hem ailece büyük bir sabrı gerektirmektedir. Bu sabrı gösteremeyenler fazlaca başarılı olamazlar.

Ayrıca bakınız:

Serebral Palsi Tedavisinde Dikkat Edilecek Konular

 

2016-12-23T00:14:06+00:00

About the Author:

Prof. Dr. Erbil DURSUN

79 Comments

 1. Fatma 12 Haziran 2018 at 09:14 - Reply

  Hocam babamaşırı sırt ağrısı ve sağ kolda güçsüzlük hastaneye baş vurdu emar çekilli bişey çıkmadı hastanedeyken daha sağ kolunu hiç kaldıramadı daha sonra bacağımda tutamayan başladı direk yatışverdiler sol kolundan biraz güçsüzlük var ama çalışıyo konuşmasında bir şey yok karnımda uyuşma var diyor bulaşın hepsi bir günün içinde oldu doktor kortizon tedavisi başladı dokununca hissediyor ama kolunu bacağını oynayamıyor boyun emerıda çektiler odada bişey çıkmadımak hocam çok tedirginim özel hastanede şuan araştırma hastanesine yatıralım diyoruz bilmiyorum hocam nolur yardımcı olun babamın durumu ne olucak

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Haziran 2018 at 12:22 - Reply

   Beyin iyi değerlendirilmeli. Felç durumu var mı yok mu bakmak lazım. Bu aşamada nöroloji doktorları ilgilenmeli. Geçmiş olsun.

 2. İlayda 9 Nisan 2018 at 13:40 - Reply

  Merhabalar annem 3 ay önce beyninde kötü huylu bir tümör olduğu için sol tarafından ameliyat oldu ameliyattan çıktıktan sonra sag tarafı tutmaz oldu bunun için ne yapmamız lazım

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Nisan 2018 at 13:22 - Reply

   Rehabilitasyon çalışmaları gerekmekte. Elbette nasıl bir yol izleneceği tümörün cinsine, hastanın durumuna bağlı. Bunlar için hastanın detaylı değerlendirilmesi şart. http://www.felc-romatizma.com/felc sayfasındaki yazılarım sizin için önemlidir. Geçmiş olsun.

 3. Necdet/İzmir 18 Mart 2018 at 23:43 - Reply

  merhaba. babam 2 ay önce kısmi felç geçirdi. Babam 79 yaşında, beyine pıhtı attı. hafızası gidip geliyor. sol el ve ayak tutmuyor. çok eski olaylardan bahsediyor. tansiyon ilacı da kullanıyor. yemeklerine çok az tuz katın hafızası yerine gelir diyorlar, doğru mudur. yemeklerine çok az tuz katalım mı? Çok az da olsa tuz hafızayı geri getiriyorsa, hastanelerde neden hastalara tamamen tuzsuz yiyecekler veriliyor. Ben de çok az da olsa tuz verilmesini doğru bulmuyorum. Sizin tavsiyeniz nedir hocam. teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 19 Mart 2018 at 12:55 - Reply

   Tuz konusunda spekülatif sözler son zamanlarda çoğaldı. Tuz tansiyon için tehlikeli olabilir. Tansiyonu kontrol altında ise biraz kaya tuzu verilebilir. Felç için http://www.felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 4. Bakiye konuk 7 Şubat 2018 at 07:50 - Reply

  Merhabalar hocam
  Yaklaşık 1 ay önce annem beyne pıhtı atması sonucu felç geçirdi ve hastanede yatıyor. Sağ tarafa kısmi inme indi. Şu an kol kısmını hiç kullanamıyor. bacak kısmında yavaş yavaş açılma olmasına rağmen dizini kullanamıdığı için bacağını sürüyerek kullanıyor ve daha yürütmeye başlayalı 3 gün oldu(tabiiki bizim desteğimiz ile) yani özetle hastamız daha kendi kendine yürür pozisyonda değil ve yatalak durumda. Üstelik tam olarak dengesi de yok. Tedaviye yavaş yavaş yanıt veren bir hasta olmasına rağmen ve daha tedavi süreci bitmemişken doktorlar taburcu etmeyi düşünüyor. Biz bu durumda nasıl taburcu olalım dediğimde ise özel bir kuruluşa veya başka bir Hastaneye götürün, biz burada daha fazla tutamayız başka hasta almamız lazım yanıtını aldım. Bu durumda annemi çıkarırsak tedavisi aksayacak ve bu kadar gelişme göstermişken belki de gerileme yaşanacak. Bizim bu durumda haklarımız nelerdir lütfen yardımcı olun hocam.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 13 Şubat 2018 at 10:44 - Reply

   Doktorunuz haklı uzun süreli hastanın hastanede yatırılması söz konusu değildir. Geçmiş olsun.

 5. selçuk 19 Kasım 2017 at 23:10 - Reply

  hocam Annem 2.5 yil oldu felç olalı.Beyin damarları kapandı yuksek tansiyondan dolayi sol tarafi felc tens cihazi isine yarar mi?tens cihazini yapistirilacak yerleri neresi

 6. Leyla 1 Eylül 2017 at 23:37 - Reply

  34 yaşındayım 12 gün oldu b an bizim döndü bacaklarım boşlukta gibi oldu evde kendime geldim kalktım sol bacağının üzerine basamıyorum hastaneye gittim 2 gün hiç basamadım sonrasına yavaş yavaş basmaya başladım bayram tatili girdi araya yürüyebilmek için zorladım bacağımı felç deniliyor bacağım için şu an basıyorum yerden kaldırırken zor oluyor küçük adımlarla yürüyorum ayrıca ara ara atak geçiriyorum sol tarafım komple uyuşuyor iğneleniyor sıcak basıyor kasılıyor biraz sonra kendimden geçiyorum acil de iğne yapılıyor bayram sonuna kadar böyle olacak sizce yürümeye zorlamam bacağımı yormam ne kadar doğru ve gelen ataklar ne atağı bu durumda ne yapmalıyız yalnız kalamıyorum yalnız dışarı çıkamıyorum ataklar geldiği için

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ekim 2017 at 16:51 - Reply

   Yurt dışında olduğum için cevap yazamadım. Durumunuz nasıl şimdi? Geçmiş olsun

 7. Rabia 20 Ağustos 2017 at 19:59 - Reply

  Merhaba ben1
  4 yaşında bir kızım bende triküspit kapağının çeyreği yok kalp ameliyatı oldum beynime pırtı attı kısmi felç oldum sol elimde sertleşme varmış. Çok acil ne yapabilirim abi noluur kanıriyoruz elimi ama gevşemiyorr?????

 8. Samet Bayraktar 1 Ağustos 2017 at 12:38 - Reply

  Merhaba, annem (63 yaş) her iki karotis tıkanıklığı sonucu, 20 gün arayla hem sağ hem sol tarafa pıhtı atması sonucu konuşma, yutkunma, sağ-sol kol ve bacakları hareket kabiliyetini kaybetmiş durumda. sadece başını kısmen hareket ettirebiliyor. İlk pıhtı üzerinden 60 gün geçti. Yoğun bakım ve serviste yatış süreci sonucunda nörologlar tarafından taburcu edilerek evde bakıma başladık. Bu aşamada fizik tedavi ve rehabilitasyon için nasıl bir yol izlemeliyiz? Hastanenizden randevu alsak doğrudan FTR bölümünden mi almalıyız? Yoksa önce nöroloji bölümünün değerlendirmesi mi gereklidir? Yatan hasta olduğu için bu halde muayeneye kabul edilir mi? Yönlendirmelerinizi rica ederiz. Teşekkürler.

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Ağustos 2017 at 14:34 - Reply

   Rehabilitasyon merkezlerine başvurabilirsiniz. Yazdığınızdan anladığım evde bakım hastası olduğu. Bunun için bilgi ve eğitim almalısınız. Annenizle ilgili sizi uzunca dinleyecek bir hekim muayenesini de yaptıktan sonra annenizi takip etmeli ve gerekli tedbirleri almalı. Geçmiş olsun.

 9. necla 20 Ocak 2017 at 15:20 - Reply

  Merhaba hocam benim oglum 4 yasinda cp hastası konusabiliyor epilepsi rahatsızlıgı yok oturabiliyor ama yuruyemiyor ayaklari yurumeye calıstırdıgımda makaslama atiyor vucut dengesi yok .Simdi cocugumu iyi bir klinikte tedavi ettirmek istiyorum.bana hangi klinigi tavsiye edersiniz.doktorlarin soylemesi ıyı bir yogun fiziktedaviyle yuruyebilecegini soyluyorlar.

  saygilarimal necla

 10. Sinem 1 Aralık 2016 at 18:08 - Reply

  İyi günler hocam annem 54 yaşında 3ay beyin kanaması geçirdi sag tarafi felç 14 gün yoğun bakımda kaldı ameliyatla tıkalı damar açıldı şuan haftada uç gün fizik tedavi görüyoruz bacağı azda olsa hareket ediyor fakat kolunu hareket ettiremiyor ayrıca omuzdan parmak ucuna kadar ağrı ve acısı var kesinlikle dokundurmuyor konuşma problemi de var nasıl bir yol izleyebiliriz… Şimdiden çok teşekkür ederim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 7 Aralık 2016 at 09:35 - Reply

   Felçte tedaviler ve rehabilitasyon uygulamaları çok çeşitlidir. ​Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 11. Ayse 19 Ekim 2016 at 19:35 - Reply

  Merhaba.annem yaklasik 6 ay once beyin kanamasi gecirdi kafatasi kemigi alinip karin bosluguna yerlestirildi ve 3 gun sonra yerine konulup kafatasi kapatildi. sol tarafi felc oldu.yaklasik 4 ay fizik tedavisi gorduk.suan baston yardimiyla yuruyor.dizinden asagisinda bi ayyakkabi yardimiyla yere basiyor ama kolunda pek bir hareket yok.parmaklarini yumuyor ve omuzunu hareket ettirebiliyor.6 ay gectigi icin bundan sonra cok fazla ilerleme olmiyacagini soylediler. su an nasil bir tedavi uygulanabilir.ve nasil sonuc alinabilir.

 12. makbule yalçın 19 Ağustos 2016 at 18:41 - Reply

  babam 10 gün önçe beyin felçi geçirdi babamın sag tarafın damarları kapalı ve kalbi yüde 35 çalışıyor sag tarafına felç vurmş konuşamıyor burundan mamaile besleniyor sürekli uyku halinde ismim makbule

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Ağustos 2016 at 10:17 - Reply

   Ağır bir felç olduğu belli oluyor. Şu anda nörolojinin kontrolünde devam edin. Duruma göre rehabilitasyona devam etmek gerekecektir.

 13. murat bayat 30 Ocak 2016 at 23:12 - Reply

  ProfDr Erbil Dursun hocam. Ben 39 yaşındayım. geçen sene ortalarında kısmı felç geçirdim. 7 gün devlet hastanesinde yattıktan sonra 3 hafta da fizik tedavi gördğkten sonra hayata tutunmaya çalıştım. yapılan tğm tetkikler ve gerekli yapılan konsültasyonlardan sonra hiçbir sıkıntı olmadığını yani beynimde bir sıkıntı ve pıhtılaşma olmadığını söylediler. 1 seneden sonra sağ ayaımda kasılmalar arttı ve acı vermeye başladı. bu arada sağ elimide tam anlamı ile kullanamıyorum. sol koluma göre daa pasif. doktora tekrar gittiğimde iyileşmemin 2 sene içersinde düzeleceğini söylediler. şimdi size sorum şu olacak. gerçekten dedikleri gibi 2 senemi alacak yoksa başlarından savmak için mi böyle dediler. bu arada felç geçirmemin sebebini gizli şeker olarak belirlediler. acile alındığımda şekerim 400 imiş. teşekküler.

 14. Balkız tınaz 8 Aralık 2015 at 21:09 - Reply

  Say’ın hocam 61yaşımdaki babam Altmış gün önce sabah NAMAZI için kalktığında düşüyo tahmini geç bulunuyor iki saat sonra gibi. Beyne pıhtı Attığını söylüyo doktorlar otuz gün yoğun bakımda entübe olarak kalıyo daha sonra trakeostomi açılıp yoğun Bakımdan palyatif servise çıkartılıyor. Şuan yiyemiyo konuşamıyo sağ tarafı Felç hiç hareket yok Ağrılı uyaranlara tepki olarak yüz ifadesi var sol eliyle bişeyleri tutmaya çalışıyo beslenmesi için PEG açıldı fakat henüz mamaya başlanmadı beslenmesi ayarlanıp eve gönderilecek ve yapılacak başka bişey yok diyorlar. Sizce biz nasıl bir yol izlemeliyiz

 15. İsmail Ünlü 13 Kasım 2015 at 21:42 - Reply

  Sayin hocam benim babam yaklaşık 4 sene önce felç geçirdi beyine giden damarların bir tarafı diğer tarafı ise ameliyatla actirdik sol tarafından felçli yürümek istiyor ankara fizik eğitimde yattı Şişli etfalde fizikte yattı Erenköy fizik hastanesinde yattı ama nitekim bir fayda göremedi ne yapmamız gerekli

 16. Xatun 30 Eylül 2015 at 11:34 - Reply

  Merhaba, doktor.Benim 2.7 yaşında oglum var.Hala yürüyemiyor.ama emekliyor,anne ,baba ,gel ,git gibi sözler söylüyor.zekası yerinde.nerdense tutub yürüyor,elinden tutdukta iyice addimlarını atıyor.ama kendi dengesini tutamuyor.yaklaşık kendisi 30-40 saniye ayak üste duruyor kendisi addım atmak isterken yıkılıyor. fiziyinde hiç bir kusuru yok .reabiltasyon yaptırtık.1 yaşından bu yana. ama hala yürümüyor

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Ekim 2015 at 08:51 - Reply

   Öncelikle çocuğunuzun tanısı önemli. Çocuklarda yürüme sorunu yapacak birçok hastalık var. Bana çocuğunuzun tanısını söyleyebilir misiniz? Geçmiş olsun.

   • Xatun 1 Ekim 2015 at 10:29 - Reply

    teşekkür ederim doktor .Doğum zamanı oksigensiz kaldı,asfiksiya ile doğdu. 5 gün küvezde kaldı,20 gün daha tedavi gördü.1 yaşında oturmaya başladı ,emekledi ,tutdu durdu,başını dik saklıyor.zekası ireliyor.6 aylıkken MR çekdirdik.Çoçuguma corpus collosium hipogenizi tanısı koyuldu.ben azerbaycandan size yazıyorum .2 yaşında Serap Uysal doktorum Azerbaycana gelmişdi. o zaman onada gösterdik. öhdesinden gelicek soyledi zamanla yuruyucek ama ola bilir koşamasın söyledi.çok akıllı dedi ,otisim ,SP deyil dedi.7 ay geçdi Ama hala bağımsız yürüyemiyor,dengesi bozuk.kendi yerden kalkiyor yeni yeni .kalkıb 30 -40 saniye duruyor ,yürümek istiyor sag ayaginı atıyor ama sol ayağını atarken aşıp düşüyor.kendisini tutamıyor.boyle çoçuklar yürüyormu? normal konuşa biliyormu? kendi psikolojim çok bozuldu,dogumdan beri çoçugumla çok yıprandık. o doktor bu doktor dolaştık. çok şükür şimdi durumu çok iyi oğlumun,birde Allahın izni ile yürüse.konuşsa…sizden ricam daha ne yapa bilirim çoçugum için bana söyleyin.nasıl yardım edeyim bebeyime daha ?

 17. Zekiye 9 Eylül 2015 at 18:24 - Reply

  Merhaba hocam. Benim babam 51 yaşında yaklaşık 2 ay önce beyinde damar tıkanıklığından dolayı sol tarafından felç geçirdi doktorlar hafif bir felç geçirdiğini söylediler. Güç olarak kolu da bacağıda kuvvetli ancak kendine güvensizliği var ince motor becerileri de tam olarak toparlanmış değil. aynı zamanda sol diz kapağında ağrı ve sol kolunda kasılma devam ediyor.Kasılan kolunu çok gergin olmadığı zaman açabiliyor ancak kolunu açmayı unuttuğu için sürekli uyarıyoruz. ilk teşhiste damar tıkanmasının konuşma merkezinde olduğunu söylediler. Konuşma sorunumuz olmadı hastalığın en başından beri konuşuyor fakat konuşurken çok zorlanıyorum diyor. Unutkanlık özellikle çok fazla. Babam felç geçirdiği ilk günden beri yazılarınızı okuyup talimatlarınızı uyguluyorum. Evde fizik tedavi görüyor hastaneden de haber bekliyoruz. Televizyon programınızı da izledim fakat şu aşamada neler yapmam gerektiğini bilmiyorum acaba unutkanlık ve kasılmalar tamamen iyileşir mi veya ne kadar süre devam eder iyileşme süreci çok uzun sürer mi ??

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Eylül 2015 at 08:40 - Reply

   Kasılma için toksin uygulamak lazım. Konuşma ve mental rehabilitasyon çalışmaları babanız için önemlidir. Diz ağrısına yönelik özellikli tedaviler yapılmalı ve ağrı önlenmeli ki rahat rehabilitasyon yapılabilsin. Geçmiş olsun.

 18. Sinan 2 Eylül 2015 at 15:44 - Reply

  Hocam merhaba
  Annem 67 yaşında 1 hafta önce damar tıkanıklığı nedeniyle felc geçirdi sol tarafini kullanamıyor 6 gün yoğun bakimda yattıktan sonra dün servise alindı.adapazarı yeni kent hast. yatıyor.
  Nörolog hocamız yürümesi zor diyor.tıkanıklığı Geniş bir alandaymis.ilk kez bugün fizik doktoru gördü.egzersizler verdi 2 hafta kadar devam edelim sonra tedavisine baslicaz diyorlar.mr ve tomografi cd lerini size ulastirsak bize bir yol gösterebilir misiniz.

 19. erol 28 Haziran 2015 at 01:35 - Reply

  Hocam bnim babam beyin tumorunden ameliyat oldu 3 sne bi sikinti yoktu sonrasinda nobetler gcirmeye basladi ve felc gcirdi iki yildir felcli fizik tedaviye goturuyoz ama bi faydasi yok sag kol ve bacakta kasilma ve hareket kabiliyeti yok ne yapmam grek nasil bi tedavi faydali olur iyi gunlerr

 20. ali çakır 4 Haziran 2015 at 16:49 - Reply

  annem 71 yaşında sağ ve sol damarları tıkalı durumdayken pıhtılaşmadan dolayı sol kolunda güç kaybı var şu an sağ ve sol karatus damarından ameliyat oldu ama dokdorumuz 21 gün sonra ftk gidebilirsiniz dedi sol kolunda ağrıları var bizimde elimizden bir şey gelmiyor annem bizler üzülmeyelimdiye söylemiyor ama sol kolunu kaldıramıyor çok ağrısı oluyor bize yardımcı olursanız seniriz teşekkürederim

 21. mehmet 7 Nisan 2015 at 14:17 - Reply

  hocam merhaba. ben 17 sene önce sol tarafımdan kısmi felç geçirdim. şuan akupunktur tedavisi görüyorum. ve ilerleme oldu. parmaklarımda gevşeme ve kolumda kasılmalar azaldı. ancak bu tedavinin süresi kısıtlıymış. sonrasında fizik tedavi süreci olacakmış. acaba ne yapmalıyım.

 22. arzu 26 Şubat 2015 at 08:43 - Reply

  Merhaba anbem 25 aralik ta 28 tansiyonla beyin kanbamasi gecirdi.sag tarafinda felc var bilinci hic kapanmadi doktorlari bile şaşirtti beynindeki kan tamamen cekildi.henuz fizik tedaviye baslamadik.komutlari algilamadi biraz sıkintisi var.ayagini bileginden iki yana salliyor parmaklarini oynatiyor.el parmaklarida oynamaya basladi evde surekli el kol bacak hareketlerini yapiyoruz.fizik tedavi icin biraz daha toparlanmasini beklemek gec kalmamiza sebep olur mu?cunku tam acilmaya baslamisken yeniden gastane ortamina hemen girmesini istemiyoruz ama bir yandanda gec kalirmiyiz korkusu var.ayak ve elde hissiyat cok fazla tesekkurler….

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 1 Mart 2015 at 16:38 - Reply

   Felç rehabilitasyonu hasta metabolik olarak stabil olur olmaz başlamalı. Bu akşam (1.3.2015) Kanal 24’de saat 23.00’de felç konusu konuşulacak. Seyretmeniz çok faydalı olur. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   • Hasan Tuncalp 1 Ağustos 2015 at 13:30 - Reply

    Saygı Değer Hocam;
    Yüzümün sağ tarafında Kısmi yüz felci vardır. Ama üzerinde zaman geçmiştir İyileşebilir mi?

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 6 Ağustos 2015 at 11:44 - Reply

     Felç üzerinden ne kadar çok uzun zaman geçerse o kadar az iyileşme olasılığı vardır. Geçmiş olsun.

 23. gamze 5 Aralık 2014 at 18:24 - Reply

  Hocam merhaba. babam 68 yaşında ve yaklasık 5 gün önce beyincikteki damar tıkanıklığı yüzünden hastaneye kaldırıldı. ve kısmi felç geçirdi. beyinde de ödem oluşmuş. ama yogun bakıma girmedi. normal odada tedavisini oluyor. ilk güne oranla baya bi düzelme var ama hala konuşmada güçlük çekiyor, agızda hafif bi eğrilik var ve dengede duramama sorunu var. onun dışında hafizası yerinde. klozete oturdugunda kendini tutabiliyor. ve doktor ödem de geçtikten sonra normale döneceğini söylüyor. tabi birde fizik tedavi olacak. sizce de babam eskisi gibi olur mu? geçirdiği felç tamamen geçirilebilir mi?

 24. mustafa 24 Kasım 2014 at 10:05 - Reply

  Merhabalar değerli hocam benim babamda yaklaşık 14 gün önce tansiyonun 24 e çıkması sonucu beyinde enbol attı 1 hafta kadar yattıktan sonra babamı taburcu ettik şu an evde eller ve ayaklarda sıkabiliyor ve direnç gösterebiliyor destekli yürüyor cisimleri eliyle tutabiliyor doktorlar FTR ye gerek duymadılar ama gerek duyarsanız götürün dediler şu an konuşma güçlüğü çekiyor sağ tarafından ufak atlatmış diyor doktorlar ufakta olsa bu konuşma ve yürüme zorluğu normalmidir ilaç tedavisi uyguluyoruz şu an birde kabızlığı var devam eden.Eve geçtikten sonra bizim izleyeceğimiz yol nedir düzelme şansı varmıdır bu konuda bizleri bilgilendirirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Kasım 2014 at 11:24 - Reply

   Hangi hekim FTR’ye (fizik tedavi ve rehabilitasyon) gerek görmemişse bu konuda bilgi eksikliği içinde demektir. Felcin en hafif tutulumundan en ağrına kadar yapılabilecek çok fazla rehabiliasyon uygulamaları vardır. Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, robotik uygulamalar, kafatasından uygulanan elektrik tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları, sanal gerçeklik tedavileri bunlardan bazılarıdır. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı olarak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz.
   Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 25. Pelin 22 Eylül 2014 at 17:59 - Reply

  Hocam dedem felç geçirdi konuşmada zorluk çekiyor duymuyor anlamıyor hafızası gidip geliyor hastahanede yatıyor şuanda düzelir mi ne zamana kadar düzelir?

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 24 Eylül 2014 at 19:30 - Reply

   Dedenizin belli ki ağır bir beyin lezyonu var. Çok motive etmek lazım. Mental durumuna göre mental rehabilitasyon yapmak lazım. Yatakta kalması çok tehlikeli. Birçok komplikasyona neden olur. Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri hazırlamaya devam ettiğim şu adreste bulacaksınız: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelince felç için derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   • tuğce 14 Kasım 2014 at 05:55 - Reply

    Merhabalar sayın hocam babamın 14 gün önce beyinde tıkanıklık nediyle hastaneye yatirildi sağ tarafı felçli konusamiyo akşamları çok agrasif ve saldirma kendini yatak tan atma kalkmaya calisma ve gülme tarzında nöbetler geçiriyor ve bu nöbetler çok uzun bir şekilde suruyo 6 saat gibi sizce babamın tedavisi nasıl ilerlemeli ve babam için yapabileceğiniz bir şey varmı acaba ilgilenirseniz çok sevinirim baban hala hastane kalmaktadir

    • Prof. Dr. Erbil DURSUN 14 Kasım 2014 at 19:09 - Reply

     Öncelikle nörologlar ve özellikle psikiyatristler ilaçlarını düzenlesinler. Agresif tavırları yatışmalı. Bundan sonra rehabilitasyon çalışmaları daha rahat yapılabilir. Geçmiş olsun.

 26. ibrahim ışık 11 Ağustos 2014 at 19:24 - Reply

  sayın hocam öncelikle hayırlı akşamlar benim eşim24 yaşında beyne enboliy atması sonucu sagtaraf felc şuan özel birhastaneda tedavi görmekte ayagında bözelme var kolda bir belierti yok olay olalı 2 ay oluyor cok sıkıntılı durumda eşim kabte delik tesbitetiler ama biz kalb icin tedaviye başlayalımmı yoksa fizikye devammı edelim kararsız kaldık allah tüm hastaların yarve yardımcısı olsun

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 12 Ağustos 2014 at 12:25 - Reply

   Şu anda hastayı takip eden hekimlerin söyledikleri doğrultuda hareket edin. Geçmiş olsun.

 27. isa 9 Ağustos 2014 at 22:51 - Reply

  Hocam mrb..hocam üç gün önce babam sol ayakta ağırlık var diye hastaneye gitti ve sabahında norologun beyinde damar tıkandığı için sol tarafın kısmen tutmadığını belirti..sol el ve sol bacakta güçsüzlük ve ağızda az eğrilik var hocam. eli ve ayağına dokunduğum zaman hemen farkediyo yani hissizlik yok hocam.. sol el ve sol ayağını az da olsa hareket ettirebiliyor hocam.. nöroloji doktoru 20 güne kadar fizik tedavi ile geçeceğini söylüyor ama sizede danışmak istedim hocam bilgi verirseniz sevinirim hocam.. tşk

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 10 Ağustos 2014 at 13:27 - Reply

   Ancak elbette çok özellikli tedaviler uygulanmalı. Eğer fizik tedavi ve rehabilitasyon eksik kalırsa olumlu gelişmeler de eksik olabilir. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece kolların bacakların hareket ettirilmesi, sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı ve el-kol hareketlerinde olumlu sonuçlar doğurduğu bildirilmiştir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 28. Ünal 31 Temmuz 2014 at 16:55 - Reply

  ErbilHocam,
  İnternet siteniz çok faydalı,sizlere çok teşekkür ediyorum.Hocam sorum şu;
  Annem şekerden dolayı 20 Mayıs 2014 de felç geçirdi.Sol kol ve bacakta hissizlik var.Yaklaşık 1 ay fizik tedavi gördü.Şu anda evde.Fizik tedavide sadece egzersiz hareketleri yaptı. Şu anda bacağıni çekiyor.Felçli bacağının ayak parmaklarını az az oynatmaya başladı. Kolunu daha az hareket ettiriyor.El ve ayak parmaklarım çok acıyor diyor. Bisikleti iyi çeviriyor.Sol kolu bazan kasılıyor.Ayakta durma hareketi yaptırdığımızda sol bacağımı hissediyorum,ancak çok ağır hareket ettiremiyorum diyor.Hocam bize ne tavsiye edersiniz? Ne yapalım?
  Hocam şimdiden ilginize çok teşekkür ediyorum.Saygılar

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 31 Temmuz 2014 at 17:49 - Reply

   Hastanın klinik durumuna göre yapılacak çok fazla tedaviler var. Sabırla ve istekle rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek gerekir. Öncelikle annenizde motivasyonu sağlamak çok önemli. Burada aileye çok iş düşüyor. Rehabilitasyonla ne kadar sabırla devam edilirse o kadar ilerleme kaydedilebilir. Ancak elbette çok özellikli tedaviler de uygulanmalı. Web sitemizdeki “felç” bölümünü dikkatlice incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bile, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   • Yunus emre 3 Nisan 2016 at 20:41 - Reply

    Mrb hocam 26 yaşındayım 2008 yılında yüksekden düşme sonucu boynum kırıldı c3/c4/c5/c6. C4 ve c5 e platin takıldı c3 den c6 ya kadar vida takıldı bu kazada sol kol ve bacağımı hiç hissetmiyordum yaklaşık 6 ay sonra oynatmaya başladım evde kendi imkanlarımla egzersiz yaptım şu an ayağım çok az aksıyor burun takılmaları ve kasılmalar var, kolumda ve parmaklarımda hareket kısıtlığı bilek de atma parmaklar açılırken şekil bozukluğu, düz tutamıyorum gece uykuda bilek yukarı ğarmaklar içe kapanmış uyanıyorum 6 ay arayla iki kez botox uyguladılar bir ilerleme olmadı son iki son 1 yıldır düzenli FTR ye gidiyordum son 4 aydır sadece evde kendim küçük ağırlıklarla çalışma yapıyorum eskisi gibi elimi kullanacak duruma gelirmiyim yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

 29. remzi 21 Temmuz 2014 at 11:05 - Reply

  HOCAM ANNEM BİR HAFTA ONCE SAĞ TARAFİ KOL VE AYAK KİSMİ TUTMAZ OLDU. RİZEDE HASTANEYE (RİZE DEVLET HAS+R.T.E ÜN.EĞİ.ARAŞ.HAS+KACKAR D.HAS+TEKRAR RİZE DEVLET HAS.) GOTURDUK YAPILAN MUAINE VE TOMOGRAFİ YAĞLİ FİLMLER VE TEKTIKLERDE BEYIN DAHİL DAMARLARDA HERHANGİBİR TIKANIKLIK OLMADİĞİNİ HASTANIN GECMİŞE DAYALI BELFİTİĞİ VE BOYUN FİTİĞİNDAN KAYNAKLİ SİNİR SIKIŞMASINDAN OLABİLECEĞİNİ SOYLEDILER.HASTAYA KAN SULANDIRIÇİ İLAÇ LAR VERIP EVE YOLADILAR.YALNIZ HOCAM ANNEM DAHA ONCELERI PSİKOLOJIK İLAÇLAR KULANIYORDU (.DOKTOR ESKİ İLAÇLARINI DEĞİŞTİRMİŞ YENİ İLAÇ VERMİŞ)MALUM RAMAZAN GELINCE İLAÇLARI KULLANMAYI BIRAKMIŞ ANNEM GECE HİÇ UYUYAMAZ GUNDUZ AKŞAMA KADAR CAM PENCERE KAPILAR ACIK OLARAK YATARDI BUNUN BİRETKİSİ OLABİLİRMİ HOCAM.YOKSA İLAÇLARİN BİRETKİSİMİ OLDU BİLMİYORUZ ŞU AN SAĞ KOLU OYNATMAYA BAŞLAMİŞ HAFİF HAFİF HOCAM SİZDEN LUTFEN BUNDAN SONAR YAPABİLECEĞİMİZ BİR TEDEVAİ YONTEMİ VEYA BAŞKA BİR ŞEKLİ TEDAVİSİ VARMİDİR BİZE BİR YOL GOSTERIRMİSİNİZ.

 30. kadir 10 Haziran 2014 at 06:48 - Reply

  hocam babam 4 ay önce beyin kanaması geçirdi.yüksek tansiyon hastasıydı doktorlarda ondan kaynaklandığını söylediler..bir hafta yoğun bakımda yattı sonra sağ taraf felç ve konuşma bozukluğu oluştu…şimdi biraz konuşmaya başladı ama hafıza kaybı var bazen tanıyor bizi bazen tanımıyor ve aşırı unutkanlık var ve devamlı hep kötüyü düşünüyor ve aşırı duygusal oldu her şeye ağlıyor..ama iyi olan bir şey de var felç olan ayağı biraz oynatıyor tabi fizik tedaviyle oldu bu..hocam sizden ricam babamın tedavisine nasıl devam etmeliyiz ve uyku sorunu da yaşıyor hocam bundan sonraki izleyeceğimiz yol yani tedavi nasıl olmalıdır..yardımcı olursanız çok sevinirim hocam saygılarımla…..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 15 Haziran 2014 at 14:21 - Reply

   Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri hazırlamaya devam ettiğim şu adreste bulacaksınız: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelince felç için derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bilen, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor. Temasta kalalım.
   Geçmiş olsun.

 31. kadir 10 Haziran 2014 at 06:47 - Reply

  hocam babam 4 ay önce beyin kanaması geçirdi.yüksek tansiyon hastasıydı doktorlarda ondan kaynaklandığını söylediler..bir hafta yoğun bakımda yattı sonra sağ taraf felç ve konuşma bozukluğu oluştu…şimdi biraz konuşmaya başladı ama hafıza kaybı var bazen tanıyor bizi bazen tanımıyor ve aşırı unutkanlık var ve devamlı hep kötüyü düşünüyor ve aşırı duygusal oldu her şeye ağlıyor..ama iyi olan bişey de var felç olan ayağı biraz oynatıyor tabi fizik tedaviyle oldu bu..hocam sizden ricam babamın tedavisine nasıl devam etmeliyiz ve uyku sorunu da yaşıyor hocam bundan sonraki izliyeceğimiz yol yani tedavi nasıl olmalıdır..yardımcı olursanız çok sevinirim hocam saygılarımla…..

  • Prof. Dr. Erbil DURSUN 15 Haziran 2014 at 14:20 - Reply

   Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri hazırlamaya devam ettiğim şu adreste bulacaksınız: ” http://www.felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelince felç için derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: http://www.felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (http://www.felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bilen, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor. Temasta kalalım.
   Geçmiş olsun.

Leave A Comment